تـــبـــرّی ( دشــمـن شـــناسـی )
آمریكا دشمن شماره 1 مردم محروم و مستضعف جهان است . حضرت امام خمینی (ره)
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


«بدترین دشمنان كسانی اند كه حیله خود را بیشتر پنهان می دارند.»مدیر وبلاگ :طاهر مهدوی
مطالب اخیر
نویسندگان
وزارت خارجه آمریکا هم اعتراف کرد جان کری بلوف زده است
 ۲۶/ ۱ ۱ / ۱۳۹۳
Image result for ‫وزارت خارجه آمریکا هم اعتراف کرد جان کری بلوف زده است‬‎

وزارت‌ خارجه آمریکا از اظهارات اوباما و جان‌کری عقب‌نشینی کرد.
پیش از این اوباما و کری مدعی شده بودند در صورتی که در مذاکرات با ایران  در موعد مقرر بر سر کلیات توافقی صورت نگیرد، مذاکرات ادامه پیدا نخواهد کرد. آمریکایی‌ها ماه مارس (اوایل فروردین) را ضرب‌الاجلی برای توافق سیاسی روی کلیات عنوان می‌کردند، اما سخنگوی وزارت خارجه آمریکا مجبور شد این موضع را تعدیل کند.
جن ساکی در جمع خبرنگاران با این سوال مواجه شد که «جان کری اخیرا گفته در صورت نرسیدن به توافق کلی، مذاکرات دیگر تمدید نخواهد شد؟» ساکی این گفته را تایید کرد و گفت رئیس‌جمهوری آمریکا نیز اخیرا جمله‌ای بسیار شبیه به جمله کری «تنها احتمالی که می‌تواند به تمدید مذاکرات بیانجامد، رسیدن به چارچوب کلی توافق است» بیان کرده است. در ادامه خبرنگار گفت که چارچوب کلی توافق چیست؟ و ساکی پاسخ داد: «همانطور که پیش از این نیز گفته بودیم، هدف ما رسیدن به توافق سیاسی تا آخر ماه مارس (فروردین) است.
خبرنگار دیگری پرسید: بنابراین موضوع این است که اگر به توافقاتی دست یابید ضرورتا به معنای تمدید ضرب‌الاجل ماه مارس نیست، اما اگر تا آخر ماه مارس جزئیات فنی ادامه یابد، توافق ماه ژوئن ضرب‌الاجل قطعی است، آیا این برداشت درست خواهد بود؟ سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در پاسخ گفت: نه به نظر من پایان ژوئن (تیرماه) ضرب‌الاجل است و مدت اجرای برنامه اقدام مشترک در آن زمان خاتمه می‌یابد. البته هدف ما رسیدن به توافق سیاسی تا آخر ماه مارس است.
وی در پاسخ خبرنگار دیگری که پرسیده بود به نظر من رئیس‌جمهوری گفت: نمی‌توان این کار را بدون تمدید مبنای توافق و توافق موقت انجام داد، اما به نظر می‌رسد ضرب‌الاجل  ماه مارس قطعی است، نمی‌توان تمدید دیگری را مطرح کرد زیرا چارچوب یاد شده باید مبنا قرار گیرد؟ گفت: بله این برداشت درست است اما توافق موقت از نظر فنی و حقوقی تا ماه ژوئن تمدید شده است. وضع موجود این حقیقت را تغییر نمی‌دهد که وزیر امور خارجه و بسیاری از مقامات بلندپایه دیگر نسبت به هدف ما برای رسیدن به توافق سیاسی تا آخرماه مارس بسیار جدی بوده‌اند و این هدف را بارها بیان کرده‌اند؛ زیرا ما به زمان برای بررسی همه جزئیات و ملحقات نیاز داریم.
در ادامه خبرنگاری گفت؛ «بنابر آنچه گفتید برداشت من این است که پایان ماه مارس ضرب‌الاجل قطعی نیست» و سخنگوی وزارت خارجه آمریکا پاسخ داد: «این تاریخ هدف ماست و هدف ما خواهد ماند، اما وزیر امور خارجه به صراحت لزوم رسیدن به توافق (سیاسی) را تا آن زمان بیان کرده است و ماه مارس را هرگز ضرب‌الاجل ندانسته‌ایم، ما آن را هدف خود برای رسیدن به توافق سیاسی اعلام کردیم».
گفتنی است ساعاتی پس از موضع قاطع رهبر معظم انقلاب در مخالفت با توافق دو مرحله‌ای، جان‌کری در مصاحبه با شبکه تلویزیونی NBC اعلام کرد اگر توافق دو مرحله‌ای نباشد آمریکا به مذاکرات ادامه نخواهد داد و کیهان همان روز در تیتر اول خود نوشت «جان کری بلوف می‌زند، آمریکا به میز مذاکره نیاز دارد» و طی تفسیری آورده بود که آمریکایی‌ها هیچ گزینه‌ای غیر از ادامه مذاکرات ندارند.فارین‌پالیسی: بی‌اختیاری دولت اوباما مذاکرات را به بن‌بست می‌کشاند

Image result for ‫فارین‌پالیسی: بی‌اختیاری دولت اوباما مذاکرات را به بن‌بست می‌کشاند‬‎

یک نشریه آمریکایی تصریح کرد اوباما فاقد اختیار لغو تحریم‌ها در مذاکرات با ایران است.
فارین‌پالیسی در تحلیلی خاطرنشان کرد: دو مسئله اصلی در گفتگوها با ایران حل نشده باقی مانده است اولین مشکل به حجم و قابلیت غنی‌سازی ایران در آینده مربوط می‌شود و دومین مشکل، روند تسهیل و در نهایت لغو تحریم‌های آمریکا و جامعه بین‌المللی علیه ایران است. واشنگتن برای اینکه بتواند مشکل اول را با تهران حل کند، می‌بایست اقداماتی برای برطرف کردن مشکل دوم انجام دهد. بزرگ‌ترین مشکل در گفتگوها نبود اطمینان است. ایرانی‌ها با اشاره به ماهیت تغییرپذیر کنگره و نامعلومی پذیرش توافقنامه هسته‌ای از سوی دولت بعدی در آمریکا، به مراتب بر لغو تحریم‌های عمده پیش از حصول هرگونه توافقی اصرار ورزیده‌اند. واشنگتن با باور اینکه تحریم‌ها عامل فشار در دوره گفتگوها برای دستیابی به توافق هسته‌ای بودند و می‌بایست به طور تدریجی و هم راستا با اجرای توافقنامه از سوی ایران لغو شوند، این خواست را رد کرده است.
فارین پالیسی افزود: تلاش برای حل این اختلافات از طریق تسهیل تحریم‌ها و یا تهدید به تحریم‌های بیشتر احتمالاً بی‌فایده خواهد بود. ایران به توانایی دولت اوباما در عمل به وعده‌ها در زمینه تسهیل تحریم‌ها اطمینان ندارد. هر چه اطمینان ایران به توانایی آمریکا در عمل به تعهدات مطابق توافقنامه کمتر شود، احتمال مصالحه ایران بر سر مسائل کلیدی و  مورد نیاز برای حصول توافق‌نامه نیز کاهش می‌یابد.
مجله آمریکایی نوشت: حقیقت این است که رئیس جمهور قدرت لغو تحریم‌ها را ندارد و تنها کنگره می‌تواند تحریم‌هایی را که اعمال کرده است، لغو کند. جان کری وزیر امور خارجه آمریکا و گروه مذاکره کنندگان وی می‌توانند در گفتگوها با ایران در ژنو تعهداتی بدهند، اما از نظر ایرانی‌ها این تعهدات همه وعده‌های توخالی هستند.

نگرانی اسرائیل از پیروزی‌های مقاومت در جنوب سوریه

Image result for ‫نگرانی اسرائیل از پیروزی‌های مقاومت در جنوب سوریه‬‎
روزنامه جروزالم‌پست از گسیل موج رزمندگان حزب‌الله با فرماندهی جمهوری اسلامی ایران در جنوب سوریه خبر داده است.
این روزنامه صهیونیستی نوشت: در روزهای اخیر نیروهای حزب‌الله کنار ارتش بشار اسد در نتیجه یکسری عملیات جنگی موفق توانسته‌اند بخش‌های مهمی از جنوب سوریه را که تا پیش از این در تسلط شورشی‌های مخالف حکومت دمشق بودند، خارج کنند.
جروزالم‌پست نوشت: هدف حزب‌الله و ایران در برپایی ستادی با هدف دوگانه به قوت خود باقی است، که از یک سو مبارزه با نیروهای مخالف بشار اسد را دنبال می‌کند و از سوی دیگر، حوزه نفوذ عملیات ایران علیه اسرائیل را گسترش می‌دهد.
به نوشته جروزالم پست، نیروهای حزب‌الله می‌توانند از جنوب سوریه نیز سلاح‌ها و سایر جنگ‌افزارهای خود را که اکنون علیه مخالفان اسد نشانه رفته‌اند، متوجه اسرائیل کنند.

دولت دل‌خوش نکند آمریکا در مذاکرات موش می‌دواند

Image result for ‫آمریکا در مذاکرات موش می‌دواند‬‎Image result for ‫دولت دل‌خوش نکند آمریکا در مذاکرات موش می‌دواند‬‎
آمریکا در حال موش دواندن در مذاکرات هسته‌ای است و دولت نباید با دلخوش کردن به مذاکرات، چشم امید به گشایش اقتصادی از خارج داشته باشد.
فریبرز رئیس‌دانا اقتصاددان در مصاحبه با روزنامه آرمان گفت: من لازم می‌دانم نسبت به تله‌ای که ممکن است روحانی در آن گرفتار شود هشدار بدهم، حتی اگر رابطه ایران و آمریکا از حالت تنش و درگیری خارج شود، مگر آمریکایی‌ها دلشان به حال اقتصاد ما سوخته است. مگر آمریکایی‌ها آمده‌اند در اقتصاد ایران صدقه بدهند نه؛ آنها هم آمده‌اند اقتصاد ایران را چپاول کنند. چرا آمریکا اجازه نمی‌دهد مسئله هسته‌ای به سرانجام برسد؟ چرا همه تحریم‌ها را یکجا برنمی‌دارند؟ آمریکایی‌ها تا به منافع اقتصادی خود نرسند و تا زمانی که اطمینان حاصل نکنند «پستان گاو در دهان گوساله» خود قرار گرفته است به طولانی کردن پروسه مناقشه هسته‌ای ایران ادامه می‌دهند. حسن روحانی مدعی است با سیاست متعادل خارجی و حل کردن پرونده هسته‌ای که منجر به برداشتن تحریم‌ها خواهد شد مشکلات اقتصاد داخلی را حل خواهد کرد. یعنی حل کردن مشکلات معیشتی مردم را به سیاست خارجی گره زده است. در صورتی که نباید این دو را به هم گره می‌زد.
وی در پاسخ این سوال که «برخی از کارشناسان اقتصادی معتقدند رابطه با آمریکا می‌تواند دروازه‌های تجارت جهان را به روی ایران باز کند. شما این دیدگاه را قبول دارید»؟ می‌گوید: خیر؛  بنده موافق نیستم. امپریالیسم هیچ‌گاه دلش به حال اقتصاد ایران نسوخته که حاضر باشد مسائل اقتصادی ایران را بدون هیچ‌گونه چشمداشتی حل کند. آمریکایی‌ها حاضر نیستند یکباره تمام پول‌های بلوکه شده ایران را آزاد کنند. به نظر من همه کشورهای طرف مذاکره ایران از این فرصت علیه ایران استفاده می‌کنند. آمریکا در حال «موش دواندن» در پرونده هسته‌ای ایران است.
وی در این گفت‌وگو تصریح کرد: سیاست‌های ایالات متحده آمریکا پر از تضاد و تناقض است. در دنیای امروز امپریالیسم قادر نیست حتی جلوی پای خود را ببیند. اقتصاد آمریکا در شرایط فعلی در دریوزگی افتاده است. به همین دلیل روحانی نباید چشم امید به اقتصاد در حال سقوط آمریکا داشته باشد، روحانی اصلا نباید به هیچ کجا چشم امید داشته باشد و صرفا باید به عملکرد تیم اقتصادی خود دل ببندد.
این اقتصاددان معتقد است: امیدی که دولت روحانی به تفاهم هسته‌ای بسته که با آن بتواند اقتصاد داخل را سامان بدهد، امید غیرواقعی است.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
دوشنبه 27 بهمن 1393

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات