تـــبـــرّی ( دشــمـن شـــناسـی )
آمریكا دشمن شماره 1 مردم محروم و مستضعف جهان است . حضرت امام خمینی (ره)
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


«بدترین دشمنان كسانی اند كه حیله خود را بیشتر پنهان می دارند.»مدیر وبلاگ :طاهر مهدوی
مطالب اخیر
نویسندگان

یمن،کابوس آل سعود

  ۲۷ / ۲ ۱/ ۱۳۹۳

Image result for ‫یمن،کابوس آل سعود‬‎
یمن در سال 93 با تحولات مهمی که در آن رقم خورد بزرگترین تهدید امنیتی را برای عربستان سعودی به وجود آورد. سعودی ها که یمن را به عنوان حیات خلوت خود می‌دانستند و از قدرت گرفتن شیعیان در این کشور واهمه دارند، سرانجام اما حیات خلوت خود را از دست دادند.  عبد ربه منصور هادی که از سال 2012 ریاست جمهوری یمن را به عهده گرفته بود، نتوانست در برابر اصول انقلابیون یمنی به درستی رفتار کند.  وی در مذاکرات متعددی که با طرف های داخلی و خارجی داشت نتوانست یک راهکار روشن برای اداره امور کشور پیدا کند و سرانجام نیز دست به تدوین یک قانون اساسی جدید زد که یمن را به شش استان یا اقلیم تقسیم می‌کرد و اقدامی که با مخالفت بسیاری از جمله شیعیان مواجه شد. هدف منصور هادی این بود که در آینده یمن به صورت فدراتیو اداره شود؛ طرحی که با توجه به حضور شبکه القاعده و نیز تمایلات شدید تجزیه‌طلبانه در جنوب، حاصلی جز شتاب دادن به روند تجزیه این کشور نداشت.
تابستان گذشته، جنبش حوثی‌ها با توجه به شرایط یاد شده نیروهای خود را بسیج کرد و از صعده به سمت استان عمران حرکت کرد. با تصرف عمران، حوثی‌ها تهدید کردند اگر دولت فاسد «محمد باسندوه» سرنگون نشود یا در برنامه‌های اقتصادی به ویژه حذف یارانه‌ها و افزایش قیمت اقلام خوراکی تجدیدنظر صورت نگیرد، اعتراضات خود را به پایتخت خواهند کشاند. سرانجام حوثی ها شهریور گذشته وارد صنعا شده و چادرهای اعتراضی خود را در خیابان‌ها و میادین اصلی شهر برپا کردند. تحصن حوثی‌ها به طول انجامید و منصور هادی حاضر به عقب‌نشینی از مواضع خود نبود. همین امر موجب شد حوثی‌ها اعتراضات خود را ساماندهی کرده و از سوی دیگر بکوشند با توطئه‌هایی که علیه این حرکت می‌شد، مقابله کنند. نیروهای امنیتی یمن بارها به سرکوب این اعتراضات اقدام کردند و حتی از نیروهای اطلاعاتی و امنیتی عربستان سعودی نیز کمک گرفتند، اما نتیجه‌ای عایدشان نشد. در درگیری‌های متعددی که سال گذشته بین طرفداران انصارالله و نیروهای امنیتی به وجود آمد، ده‌ها نفر کشته و زخمی شدند. حتی در مواردی سازمان‌های اطلاعاتی عربستان به شبه نظامیان القاعده ماموریت دادند محل تجمع شیعیان حوثی را با بمب ها و عملیات انتحاری هدف قرار دهند. نتیجه همه این کشمکش‌ها به آنجا رسید که حوثی‌ها مجبور شدند نخست وزیر یمن را به اتهام «توطئه چینی» و «همدستی با طرف های خارجی»، تحت نظر قرار دهند. این امر موجب خشم منصور هادی شد و او نیز از مقام خود استعفا کرد. حوثی‌ها ابتدا کاخ ریاست جمهوری یمن را تحت کنترل خود در آورده و سپس منصور هادی و نخست وزیر را به مکان نامعلومی بردند تا از فرار آنها به خارج از کشور جلوگیری کنند. آنها همچنین با صدور بیانیه‌ای یک قانون اساسی موقت اعلام و یک شورای ریاست جمهوری معرفی کردند. به این ترتیب تقریبا حوثی‌ها قدرت را در صنعا به دست گرفتند. این اقدام همانطور که پیش‌بینی می‌شد با واکنش کشورهای مرتجع عرب و متحدان غربی آنها مواجه شد. ابتدا کشورهای عرب سفرای خود را از صنعا فراخوانده و بعد به دلیل حمایتی که از منصور هادی در شهرهای جنوبی ازجمله عدن می‌شد، سفارتخانه های خود را به این شهر منتقل کردند. درادامه منصور هادی نیز موفق شد از صنعا فرار و خود را به عدن برساند. او در آنجا بلافاصله استعفای خود را پس گرفته و درنهایت نیز برخلاف تمام قوانین یمن این شهر را پایتخت اعلام کرد! وی تلاش‌های زیادی برای اتحاد با قبایل جنوب یمن انجام داد که ناموفق بود.
در تمام تحولات یمن عربستان همواره با دخالت‌های خود این کشور را به سمت تجزیه و بی‌ثباتی بیشتر سوق داده است. عربستان که در ماه های اخیر شاهد انتقال قدرت نه چندان آرامی بود اکنون از دو بعد داخلی و خارجی با تهدیدهایی مواجه است. پس از مرگ ملک عبدالله پادشاه عربستان، سلمان به قدرت رسید. از همان روزهای نخست پادشاهی او، کودتایی نرم در دربار آل سعود آغاز شد. ملک سلمان، فرزندان ملک عبدالله را از امارت مکه و ریاض عزل کرد. این عزل و انتصابات به وضوح بیانگر اختلاف عمیق میان دو طیف حاکم خاندان سعودی (شمری‌ها و سدیری‌ها) است که با صدور دستورهای پادشاه تازه، درستی آن روشن شد. از سوی دیگر  پادشاه عربستان، «خالدبن عبدالعزیز التویجری» را از سمت ریاست دیوان پادشاهی برکنار و به‌جای وی «محمدبن سلمان» را که به عنوان وزیر دفاع و رئیس دیوان پادشاهی سعودی انتخاب شد در این سمت منصوب کرد. همچنین پادشاه عربستان، «محمدبن نایف» را به سمت وزیر کشور، جانشین ولیعهد و معاون دوم شورای وزیران عربستان انتخاب کرد که این اولین بار بود که جانشین ولیعهد خارج از فرزندان «عبدالعزیز» بنیانگذار عربستان سعودی انتخاب شد و با این انتخاب جانشینی به نسل دوم منتقل شد. این تغییر و تحولات در داخل دربار آل سعود جنگ پنهان بین دو جناح قدرتمند سعودی یعنی شمری‌ها و سدیری‌ها را کاملا علنی کرد. این در حالی بود که این کشور علاوه بر مشکلات داخلی از سوی یمن به عنوان حیات خلوت خود مورد تهدید جدی قرار گرفت. سعودی‌ها که تصور می‌کردند انقلاب مردمی سال ۲۰۱۱ در یمن را با یک توطئه حساب شده و هدفمند مهار کرده اند، با خیزش مردمی در سال ۲۰۱۴ به رهبری حوثی ها غافلگیر شده و کنترل یمن از طریق دولت وابسته به خود  را از دست داده دیدند،به همین سبب پس از موفقیت‌های روزافزون جنبش انصارالله در عملیات بازگرداندن امنیت و ثبات به مناطق تحت نفوذ، تروریست‌های تکفیری همسو با سعودی، اجرای طرح خطرناکی را با آموزش گروه‌های تکفیری و توزیع فراوان سلاح و پول در میان آنها به سرکردگی سرلشگر محسن الاحمر آغاز کردند تا بتوانند بار دیگر زمام امور یمن را به دست گیرند. عربستان همزمان جنگ روانی و تبلیغاتی گسترده‌ای را علیه جمهوری اسلامی ایران و جنبش انصارالله از طریق نسبت دادن اتهامات بی اساسی همچون تلاش ایران برای سیطره بر یمن از گذرگاه حوثی با هدف بدبین کردن  افکارعمومی یمن به تهران و جنبش انصارالله به راه انداختند، اما موفق نشدند. عربستان که خود را قیم یمن می‌داند، در سال 93 نیز همانند سال‌های قبل به تشدید تحرکات و  دخالت‌های خود در امور این کشور دست زد. حمایت سعودی‌ها از گروه‌های مسلح و شخصیت‌های جنجالی و تنش آفرین همچون علی محسن الاحمر از جمله عوامل بروز بی‌ثباتی و تنش در برخی مناطق یمن بوده است.
در پایان باید گفت حوادث یمن در سال 93 به مانند کابوسی بزرگ برای عربستان بود که تهدیداتی جدی را برای امنیت عربستان به وجود آورد، چرا که یمن مستقل و قوی به هیچ عنوان در راستای منافع عربستان نیست.


افول داعش در عراق

 

Image result for ‫افول داعش در عراق‬‎

در سال جاری نیز «امنیت» نخستین دغدغه دولت عراق بود و در داخل کشور در شکل نبرد نیروهای دولتی با گروه تروریستی داعش جریان داشت.
در فصل بهار عناصر داعش توانستند به درون اعتراضات آرام ضددولتی برخی مناطق سنی‌نشین رخنه و از صفوف راهپیمایی‌های خیابانی به سمت نیروهای امنیتی و پلیس تیراندازی کنند. اما، روزهای آخر خردادماه بود که خبر سقوط یکباره پنج استان الانبار، صلاح‌الدین، نینوا، دیاله و کرکوک به دست داعش، همه را غافلگیر و نگران کرد. ولی دیری نپایید که مشخص شد این تسلط در بسیاری از مناطق مثل استان‌های کرکوک و دیاله، بیشتر خیالی است و خیلی زود داعش مناطق را به نیروهای دولتی واگذار کرد.
در هرحال، این پیشروی غیرعادی مشخص می‌کرد که داعش علاوه بر بهره‌گیری از جریان‌های خائن داخلی، حمایت‌هایی را هم از کشورهای همسایه و عربی و رژیم صهیونیستی دریافت می‌کند و این حمایت‌ها بسیار گسترده است. این پدیده خلق الساعه به همراه تبلیغات زهرآگین مذهبی و قومیتی، خطر بزرگی برای دولت و مردم عراق محسوب می‌شد، اما خوشبختانه حماقت‌های عناصر تکفیری باعث شد که جوامع اهل سنت خیلی سریع به ماهیت تروریستی آن پی ببرند و درمورد دولت‌های حامی نیز حمایت از این گروه تروریستی شکل کاملاً مخفی به خود بگیرد؛ در روزهای پایانی مرداد ماه داعش یک خبرنگار آمریکایی را سر برید و تصاویر این جنایت خود را نیز از طریق اینترنت منتشر کرد. اوایل شهریور هم عناصر داعش دومین خبرنگار آمریکایی را سر بریدند.
این حرکت تروریست‌ها، عربستان، ترکیه و قطر را در شرایط سختی قرار داد و آنها (به جز ترکیه) مجبور شدند به ائتلاف آمریکایی ضدداعش بپیوندند. در یک جمعبندی، هر چند این ائتلاف واقعاً نمی‌خواهد داعش را ریشه‌کن کند، ولی در ارتباط با این گروه تروریستی در عمل دچار تناقض شده است و این وضعیت، برای دولت‌های عراق و سوریه یک امتیاز بزرگ محسوب می‌شود.
تا اینجا این حماقت داعش بود که به داد مردم عراق رسید و جبهه مبارزه را شفاف کرد و جامعه اهل سنت دوشادوش شیعیان به جنگ با تکفیری‌ها رفتند.
ضربه دیگری که داعش خورد، شکست رسانه‌ای این گروه تروریستی در ماجرای فتح بغداد (پاییز گذشته) بود. تا آن زمان بهره‌برداری داعش از رسانه به‌گونه‌ای بود که کارشناسان، داعش را رسانه‌ای‌ترین گروه تروریستی لقب داده بودند.
در ماجرای بغداد، این شهر در فضای مجازی فتح شده بود و در عمل این واقعیت «بر ساخته» مثل حباب ترکید و همه فهمیدند تسخیر بغداد فقط بلوف رسانه‌ای بوده است.
همین شکست رسانه‌ای به همراه عوامل دیگر ذکر شده، زمینه را برای شکست‌های سنگین داعش در مناطق «جرف الصخر» و «آمرلی» فراهم کرد و اکنون نیز بزرگترین پیروزی علیه تروریسم در «تکریت» رقم خورده است و نهایتاً به نظر می‌رسد بهار آینده همراه با گرم شدن هوا در عراق، یخ داعش نیز به تدریج ذوب شود.
از لحاظ تحولات سیاسی، عراق سال موفقیت‌آمیزی را پشت سر گذاشت؛ تا خرداد گذشته، «نوری مالکی» از طرف رقبای سیاسی داخلی و خارجی به شدت تحت فشار قرار داشت و مخالفان همه مشکلات را به او نسبت می‌دادند. این نسبت‌های ناروا هر چند باعث نشد مردم در انتخابات پارلمانی اردیبهشت ماه از حزب مالکی اعراض کنند، ولی جامعه در کل به سمت قطبی شدن پیش می‌رفت.
مالکی که شرایط را این‌گونه می‌دید، اقبال مردم به خود را نادیده گرفت و کنار رفت و «حیدر عبادی» جای او نخست‌وزیر شد. این واقعه باعث شد که آتش فتنه داخلی خاموش شود.
مورد دیگری که طی سال جاری باید به عنوان یک تحول مثبت در عراق از آن یاد شود، تخفیف یافتن اختلافات میان دولت بغداد و دولت خودمختار کردستان عراق بود.
پر واضح است که این تخفیف اختلاف در سایه خطر مشترک داعش حاصل شده است و احتمالاً با رفع شدن این خطر، بگومگوهای سرزمینی و نفتی میان طرفین شروع می‌شود. بغداد و اربیل می‌توانند از فرصت صلح‌آمیز موجود استفاده کنند و با هم گفت‌ و گوهای سازنده‌ای داشته باشند.
اما، نمی‌توان از تحولات سال جاری عراق سخن گفت و به مهم‌ترین بازیگر این عرصه یعنی «مرجعیت عراق» اشاره نکرد. مرجعیت در ارتباط با داعش، نقش بسیج‌کننده همه نیروها را برعهده داشته و در واقع، نهاد بسیج مردمی (حشد الشعبی) را به همین منظور ایجاد کرده است. درحال حاضر، همه محافل سیاسی و خبری (چه دوست و چه دشمن) نمی‌توانند نقش برجسته مرجعیت را در حذف تروریسم انکار نمایند.
مرجعیت در رابطه با روند سیاسی عراق و انتقال قدرت از دولت مالکی به دولت جدید هم نقش یک میانجی خیرخواه و البته موثری را بازی کرده است. مرجعیت از کناره‌گیری مالکی استقبال و همه را به وحدت و پرهیز از تنش دعوت کرده و در ارتباط با مبارزه با تروریسم نیز مردم و دولت را به اتکا به نیروی خود و نه نیروی بیگانه توجه داده است.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
جمعه 29 اسفند 1393

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic