تـــبـــرّی ( دشــمـن شـــناسـی )
آمریكا دشمن شماره 1 مردم محروم و مستضعف جهان است . حضرت امام خمینی (ره)
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


«بدترین دشمنان كسانی اند كه حیله خود را بیشتر پنهان می دارند.»مدیر وبلاگ :طاهر مهدوی
مطالب اخیر
نویسندگان

دبّه آمریکا در نخستین روز اجرای برجام

تحریم‌ها نرفته برگشت‌!  

   ۲۷/ ۱۰/ ۱۳۹۴

Image result for ‫اوباما: تحریم ادامه دارد‬‎

کمتر از 24 ساعت پس از اعلام آغاز برجام و رفع تحریم‌های هسته‌ای علیه کشورمان، وزارت خزانه داری آمریکا تحریم‌های جدیدی را به بهانه برنامه موشکی ایران اعمال کرد.
در اولین ساعت روز یکشنبه ظریف و موگرینی با قرائت بیانیه‌ای روز اجرای برجام و رفع تحریم‌هایی که سال‌ها به بهانه‌ای فعالیت‌های صلح آمیز هسته‌ای علیه کشورمان وضع شده بود را اعلام کردند.
روزنامه‌های زنجیره‌ای مانند همیشه به صف شدند و این بار پرشورتر از گذشته به این ماجرا در صفحات نخست خود پرداختند. یکی از «صبح بدون تحریم» گفت و دیگری از «یک روز خوب برای دنیا»، یکی از «سپیده دمید» خبر داد و دیگری بشارت داد که «خلاص شدیم»!
اما واقعی‌ترین تصویر از حال و هوای صبح اولین روز برجام را نیویورک تایمز گزارش کرد و نوشت: مردم ایران استقبال چندانی از روزی که قرار است در آن تحریم‌ها به‌صورت عملی برداشته شوند، نکرده‌اند و دیگر خبری از جوانان پرچم به‌دستی که در خیابان‌ها به جشن پرداخته‌اند، نیست.
نیویورک تایمز عدم‌استقبال مردم را چنین تشریح می‌کند: «[این امر] منعکس‌کننده ناامیدی‌های بسیار و وعده‌های عمل نشده‌ای است که ایرانی‌ها در دو سالی که مذاکرات به طول انجامیده، شاهدش بودند. زمانی که دولت با لحن مثبت درباره مذاکرات صحبت کرده و انتظارات مردم را بالا می‌برد، تعداد کمی انتظار داشتند که زندگی‌شان بهبود یابد».
بعد از ظهر رئیس جمهور کشورمان نشستی خبری برگزار کرد و در پاسخ به این سوال که دولت در قبال عهدشکنی آمریکا در ادامه اجرای برجام چه واکنشی نشان می‌دهد و اگر قرار باشد تحریم‌ها در ازای مواردی نظیر نقض حقوق بشر و یا تروریسم برای کشور ما دوباره نیز اعمال شود، دولت در این زمینه چه واکنشی خواهد داشت؟ گفت: این احتمالات وجود دارد و به هر حال دولت ایالات متحده آمریکا بدعهدی‌ها و ظلم‌های فراوانی به مردم ما روا داشته، بنابراین بنا نیست که ما به خاطر برجام به یک کشوری مثل آمریکا اعتماد کنیم، اما در عین حال در برابر هر کنشی واکنش خواهد بود.
تحریم‌های تازه
ساعتی از نشست آقای روحانی نگذشته بود که خبرگزاری فرانسه در خبری فوری از اعمال تحریم‌های تازه علیه کشورمان به بهانه برنامه موشکی خبر داد. نکته قابل توجه در اعمال این تحریم‌ها آن بود که بلافاصله پس از خروج هواپیمای حامل جاسوسان آمریکایی در بند ایران از کشورمان، اتفاق افتاد!
وزارت خزانه داری آمریکا با صدور بیانیه‌ای از افزودن نام 11 شرکت‌ و افراد جدید به فهرست تحریم‌های ایران به واسطه ارتباط با برنامه موشکی ایران خبر داد. نام این افراد و شرکت‌ها در فهرست تحریم‌های ثانویه آمریکا قرار گرفته و از این پس دارایی‌های آنها در آمریکا بلوکه شده و اتباع آمریکا قادر به مبادله اقتصادی با آنها نخواهند بود.
در بیانیه وزارت خزانه‌داری آمریکا عنوان شده است که این یازده فرد و شرکت به دلیل «ایفای نقش در انجام خرید به نمایندگی از برنامه موشک‌های بالستیک ایران» در فهرست تحریم‌ها قرار گرفته‌اند.
در این بیانیه شرکت مبروکه که یک شرکت مستقر در امارات است، شرکتی دخیل در خرید اقلام حساس مورد استفاده در برنامه موشکی معرفی شده که در کشورهای ثالث اقدام به راه اندازی شرکت‌کرده و تحریم‌ها را دور می‌زده است.
همچنین ادعا شده است که پنج نفر از افراد تحریم‌شده، در خرید قطعات برنامه موشکی نقش داشته‌اند. در بیانیه عنوان شده است: «این اقدام همخوان با تعهد دولت ایالات متحده برای هدف قرار دادن کسانی است که به تلاش‌های ایران برای به دست آوردن اقلام برنامه موشک‌های بالستیکش، کمک می‌کنند.»
«آدام زوبین» معاون وزارت خزانه‌داری آمریکا در بیانیه‌ای گفته است: «برنامه موشک‌های بالستیک ایران تهدیدی جدی برای امنیت جهانی و منطقه به شمار می‌آیند و همچنان تحت تحریم‌های بین‌المللی قرار دارد.»
وی افزود: «ما همواره به صراحت اعلام کرده‌اند که ایالات متحده با قدرت تحریم‌های ضد فعالیت‌های ایران خارج از برنامه جامع اقدام مشترک را، از جمله در ارتباط با حمایت ایران از تروریسم، ثبات‌زدایی منطقه‌ای، نقض حقوق بشر و برنامه موشک‌های بالستیک،‌ ادامه می‌دهد.»
خبرگزاری رویترز در گزارشی نوشته بود که آمریکا پیش از این قصد داشت ایران را به خاطر آزمایش‌های جدید موشکی‌اش تحریم کند که بحث تبادل زندانیان در این بین باعث به تاخیر افتادن وضع تحریم‌های جدید ضدایرانی شده بود. این خبرگزاری در این رابطه نوشته بود: یک روز پیش از آنکه دولت اوباما در ماه گذشته تحریم‌های جدید علیه ایران را اعمال کند، محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران به جان کری، همتای آمریکایی خود هشدار داد که این اقدام می‌تواند توافق بر سر تبادل زندانیان را که دو طرف ماه‌ها بر سر آن مذاکره کرده‌اند از مسیر خود خارج کند.
پس از این تماس، کری و دیگر دستیاران ارشد باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا که برای تعطیلات در هاوایی به سر می‌بردند، سلسله تماس‌ها و کنفرانس‌های تلفنی برگزار کرده به این نتیجه رسیدند که نمی‌توانند شانس آزاد کردن آمریکایی‌ها را به خطر بیندازند.
اوباما: تحریم ادامه دارد
باراک اوباما هم دیروز درباره مرحله جدید برجام سخن گفت و البته ادعاهای پیشین را تکرار کرد.
رئیس جمهور آمریکا گفت ایران اورانیوم غنی شده کافی داشت اما الان نود درصد آن را از کشور خارج کرده و دیگر توانایی تولید حتی یک بمب را ندارد و  اکنون که ایران به تعهداتش عمل کرده می‌تواند به دارایی‌ها و پول‌های خودش دست بیابد.
اوباما افزود: «هنوز بین ایران و آمریکا اختلاف است. ایران هنوز از برخی مزدوران و تروریست‌ها دفاع می‌کند و برنامه موشکی خود را متوقف نکرده است. ما تحریم‌های مربوط به برنامه موشکی ایران را همچنان ادامه می‌دهیم.»
خطوط قرمز صریح
دولت آمریکا در حالی ایران را به بهانه داشتن برنامه موشکی تحریم کرد که در این زمینه خط قرمز صریحی وجود دارد.
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دومین شرط نامه تایید مشروط برجام تاکید کرده بودند: «در سراسر دوره‌ هشت‌ساله، وضع هرگونه تحریم در هر سطح و به هر بهانه‌ای (از جمله بهانه‌های تکراری و خودساخته‌ تروریسم و حقوق بشر) توسّط هر یک از کشورهای طرف مذاکرات، نقض برجام محسوب خواهد شد و دولت موظّف است طبق بند ۳ مصوّبه‌ مجلس، اقدامهای لازم را انجام دهد و فعّالیّتهای برجام را متوقّف کند.»
در سومین بند مصوبه مجلس درخصوص نحوه اجرای برجام نیز آمده بود؛ « دولت موظف است هرگونه عدم‌پایبندی طرف مقابل در زمینه لغو مؤثر تحریم‌ها یا بازگرداندن تحریم‌های لغوشده و یا وضع تحریم تحت هرعنوان دیگر را به‌دقت رصد کند و اقدامات متقابل در جهت احقاق حقوق ملت ایران انجام دهد و همکاری داوطلبانه را متوقف نماید و توسعه سریع برنامه هسته‌ای صلح‌آمیز جمهوری اسلامی ایران را سامان دهد به‌طوری‌که ظرف مدت دو سال ظرفیت غنی‌سازی کشور به یکصد و نودهزار سو افزایش یابد. شورای‌عالی امنیت ملی مرجع رسیدگی به این موضوع می‌باشد. دولت باید ظرف مدت 4 ماه برنامه خود را برای این منظور جهت تصویب به شورا ارائه نماید.»
اگر چه ایران کلیه تعهدات خود در برجام را انجام داده و از این پس تنها در زمینه بازرسی‌ها باید با آژانس همکاری کند اما وضعیت جدید باید دید آیا دولت به این الزامات قانونی عمل خواهد کرد. بدون شک بی‌توجهی به خطوط قرمز تعیین شده درخصوص نحوه اجرای برجام، دورنمای مبهمی درباره آینده آن بوجود خواهد آورد و راه را برای زیاده خواهی و اقدامات خصمانه واشنگتن هموار می‌کند.نیویورک تایمز: استقبال سرد مردم ایران از روز اجرای برجام

Image result for ‫نیویورک تایمز: استقبال سرد مردم ایران از روز اجرای برجام‬‎

یک روزنامه آمریکایی در گزارشی تصریح کرد: ظاهراً لغو تحریم‌ها یک خبر بزرگ و مهمی در ایران نبود. این امر منعکس‌کننده وعده‌های عمل‌نشده‌ای است که ایرانی‌ها در دو سالی که مذاکرات به طول انجامیده، شاهدش بودند.

«یوکیا آمانو» مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز شنبه در گزارشی 5 صفحه‌ای، اجرای کامل تعهدات ایران براساس برنامه جامع اقدام مشترک را تایید کرد.
حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان به مناسبت توافق هسته‌ای و اجرای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، در بیانیه‌ای با تاکید بر اینکه «امروز برجام به فرجام رسید» اظهار داشت: امروز دورانِ گذار از تحریم به توسعه است که نیاز به کار، ابتکار و سرمایه‌گذاری و استفاده از فرصت جدید از سوی همگان به ‌ویژه جوانان عزیز دارد.
در بخش دیگری از بیانیه آمده است: ما برای هیچ دولت و ملتی، تهدید نیستیم؛ ما ضمن آمادگی کامل برای حفاظت از کیان ایران، پیام‌آور صلح و ثبات و امنیت در منطقه و جهان هستیم.
همچنین باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا پس از انتشار گزارش آژانس، فرمان اجرایی رفع تحریم‌های آمریکا علیه ایران را امضا کرد.
به گزارش فارس، «بان کی مون» دبیرکل سازمان ملل در بیانیه‌ای از اعلام رسمی اجرای توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 استقبال کرد.
دبیرکل سازمان ملل از همه طرف‌های برجام خواست در ماه‌ها و سال‌های پیش رو به این عزم و اراده در اجرای توافق هم ادامه دهند.
 واشنگتن تحریم‌های غیرهسته‌ای ایران را ادامه می‌دهد
از سوی دیگر، «جک لو»  وزیر خزانه‌داری آمریکا گفت: واشنگتن تحریم‌های غیرهسته‌ای ایران را ادامه می‌دهد.
لو مدعی شد: اقداماتی که شامل حمایت ایران از تروریسم، بی‌ثباتی منطقه‌ای، نقض حقوق بشر و نیز توسعه موشک‌های بالستیک می‌شود.
وی در ادامه گفت: علی‌رغم رفع بخش اعظمی از تحریم‌ها، تحریم‌ آمریکا به‌صورت گسترده‌ای به‌قوت خود باقی است به این معنا که شهروندان و نهادهای آمریکا از تماس مستقیم با بخش اعظمی از نهادهای ایرانی محروم هستند.
در همین حال، هافینگتون پست در گزارشی نوشت: احتمالا وزارت خزانه‌داری تحریم‌های تازه‌ای را علیه یازده فرد و شرکت مرتبط با برنامه موشکی ایران اعلام کند، آن هم اندکی بعد از برداشتن تحریم‌های مرتبط با برنامه هسته‌ای ایران.
 تحریم‌های اولیه به قوت خود باقی است
همچنین نیویورک ‌تایمز در گزارشی اعلام کرد: ظاهراً لغو تحریم‌ها یک خبر بزرگ و مهمی در ایران نبود.
در ادامه گزارش آمده است: گرچه دولت ایران ابراز امیدواری کرده است که لغو تحریم‌ها، تغییراتی در زندگی مردم ایران به وجود آورد، اما تعداد اندکی از مردم ایران انتظار بهبود اوضاع زندگی خود در نتیجه لغو تحریم‌ها را دارند.
نیویورک ‌تایمز تاکید کرد: با این حال دولت ایران ترجیح می‌دهد بر دستاوردهای اقتصادی که انتظار می‌رود در نتیجه لغو تحریم‌ها حاصل می‌شود تمرکز کند.
این روزنامه آمریکایی تصریح کرد: این امر منعکس‌کننده ناامیدی‌های بسیار و وعده‌های عمل‌نشده‌ای است که ایرانی‌ها در دو سالی که مذاکرات به طول انجامیده، شاهدش بودند.
در ادامه گزارش آمده است: حتی مبادله هفت ایرانی در زندان‌های آمریکا به‌ازای آزادی جیسون رضائیان، گزارشگر واشنگتن‌پست، و نیز سه آمریکایی که در اینجا نگهداری می‌شدند نتوانست توجهات را به خود جلب کند.
نیویورک تایمز در ادامه نوشت: علی‌رغم رفع تحریم‌های هسته‌ای هنوز تحریم‌های اولیه که افراد و شرکت‌های آمریکایی را هدف قرار می‌دهد به‌قوت خود باقی خواهند ماند.
بخش اعظم شرکت‌های تجاری آمریکایی ترجیح می‌دهند که تا روی کار آمدن رئیس‌جمهور بعدی صبر کنند زیرا ریسک اینکه یک رئیس‌جمهور جمهوری‌خواه تحریم‌ها را بار دیگر اعمال کند بسیار بالا است.
اگرچه نهادهای مالی ایران بار دیگر به سیستم بانکداری بین‌المللی دسترسی خواهند داشت، عموماً نخواهند توانست از این سیستم برای مبادلاتی که به آمریکا می‌روند یا از آن عبور می‌کنند استفاده کنند.
 قرائت بیانیه مشترک ظریف و موگرینی
به گزارش خبرگزاری‌ها، «فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و «محمدجواد ظریف» وزیر خارجه ایران در اولین دقایق روز یکشنبه به وقت تهران در شهر وین متن بیانیه مشترک برای اجرای برجام را قرائت کردند.
در بخشی از گزارش آمده است: آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به سهم خود، مسئولیت مراقبت و راستی‌آزمایی اجرای برجام و نیز تعهدات ایران به عنوان عضو معاهده منع اشاعه و موافقتنامه پادمان و اجرای موقت پروتکل الحاقی را به عهده دارد.
در همین حال، وزارت خارجه آمریکا با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: واشنگتن تعهدات تحریمی خود ذیل برجام را اجرایی کرده است.
در ادامه بیانیه آمده است: تعهدات مرتبط با هسته‌ای ایالات متحده که در بندهای 17/1 تا 17/5 ضمیمه 5 برجام آمده‌اند، اکنون اجرایی هستند.
وزارت خارجه آمریکا تصریح کرد: قدم‌هایی که ایران در راستای اجرای برجام برداشته است برنامه هسته‌ای ایران را به صورت بنیادین تغییر داده است.
در ادامه بیانیه آمده است: ابعاد واقعی این موفقیت سال‌های آینده مشخص خواهد شد.
وزارت خارجه آمریکا تاکید کرد: راستی‌آزمایی مثل گذشته ستون فقرات این توافق است.
خبرگزاری فرانسه در گزارشی اعلام کرد: یک مقام اروپایی گفت که اتحادیه اروپا تحریم‌ها علیه ایران را رفع کرده است.
 یوکیا آمانو، امروز در تهران
به گزارش خبرگزاری‌ها، «یوکیا آمانو» مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی امروز (دوشنبه) به تهران سفر خواهد کرد.
قرار است آمانو در این سفر با حسن روحانی رئیس جمهور و علی‌اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی دیدار کند.
در همین حال، «بهروز کمالوندی» سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: در سفر آمانو به تهران هیچ بازدیدی پیش‌بینی نشده است.
هیلاری کلینتون وزیر خارجه سابق و نامزد انتخابات ریاست جمهوری آمریکا گفت: ایران سانتریفیوژهای خود را برچیده، رآکتور را غیرفعال کرده و همه اورانیوم غنی شده را به خارج منتقل کرده است.
کلینتون مدعی شد: ایران هنوز با برنامه موشکی خود قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل را نقض می‌کند که باید با تحریم‌های جدید پاسخ داده شود.
وی در ادامه گفت: من توافق هسته‌ای را به عنوان بخشی از استراتژی جامع خود برای مقابله با اقدامات منفی ایران در منطقه قویا اجرا خواهم کرد.
 دسترسی بی‌سابقه ایران به بازرسان آژانس
«ارنست مونیز» وزیر انرژی آمریکا گفت: ایران دسترسی بی‌سابقه‌‌ای را به بازرسان آژانس داده است.
مونیز افزود: آژانس برای اولین بار از فناوری‌های پیشرفته پادمانی برای نظارت و راستی‌آزمایی اقدامات ایران استفاده خواهد کرد.
وی در ادامه گفت: در سال‌های پیش رو تجربه وزارت انرژی آمریکا نقشی مهم در کمک به اطمینان از پایبندی ایران به تعهداتش ایفا خواهد کرد.
خبرگزاری رویترز در گزارشی اعلام کرد: در پشت پرده سخنرانی‌های اوباما و کری و درخواست آنها برای آزادی 4 زندانی این کشور، یک دیپلمات آمریکایی ماه‌ها قبل از توافق وین به صورت مخفیانه با نمایندگان ایران مذاکره می‌کرده است.
در ادامه گزارش آمده است: آمریکایی‌ها از هفته پیش از آزادی این 4 نفر مطلع بوده‌اند زیرا جان کری هم روز پنج‌شنبه با اعضای بلندپایه کنگره تماس گرفته و آنها را از آزادی قریب‌الوقوع این افراد مطلع می‌کند.
«فیلیپ هاموند» وزیر خارجه انگلیس در واکنش به گزارش آژانس گفت: برنامه هسته‌ای ایران به طرز محسوسی به عقب برگردانده شده است.
پس از انتشار گزارش آژانس و تایید اجرای کامل تعهدات ایران، «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی مدعی شد، جمهوری اسلامی هنوز به دنبال دستیابی به تسلیحات هسته‌ای است.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
دوشنبه 28 دی 1394
سه شنبه 29 دی 1394 11:18 ق.ظ
اوباما گوش موشی به جنگ تا به جنگیم
سه شنبه 29 دی 1394 11:17 ق.ظ
بگو مرگ بر آمریكا
سه شنبه 29 دی 1394 11:17 ق.ظ
تحریم بر گردد یا نه به حال فرقی نمی كنه سرمایه داران به فكرش باشن

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic