تـــبـــرّی ( دشــمـن شـــناسـی )
آمریكا دشمن شماره 1 مردم محروم و مستضعف جهان است . حضرت امام خمینی (ره)
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


«بدترین دشمنان كسانی اند كه حیله خود را بیشتر پنهان می دارند.»مدیر وبلاگ :طاهر مهدوی
مطالب اخیر
نویسندگان
پس از شورای همکاری خلیج‌فارس
اتحادیه عرب نیز حزب‌الله را تروریستی خواند
 ۲۱ / ۲ ۱ / ۱۳۹۴

نتیجه تصویری برای اتحادیه عرب نیز حزب‌الله را تروریستی خواند
وزرای خارجه اتحادیه عرب با وجود مخالفت لبنان و عراق، حزب‌الله را تروریستی خواندند.
به گزارش تسنیم، پس از اینکه شورای همکاری خلیج‌فارس به رهبری عربستان، حزب‌الله لبنان را در لیست گروه‌های تروریستی قرار داد، دیروز نیز شورای وزرای خارجه اتحادیه عرب، حزب‌الله را تروریستی خواندند. این موضع اتحادیه عرب، با مخالفت لبنان و عراق مواجه شد.
ساعاتی قبل از این تصمیم، وزیر خارجه عراق حزب‌الله را موجب فخر عرب خواند و تاکید کرد؛ هر کسی حزب‌الله را تروریستی بداند، خود تروریست است.

یک گام تا ریاست اسرائیل بر اتحادیه عرب
  دبیرکلی اتحادیه عرب به رفیق نتانیاهو رسید!
نتیجه تصویری برای نتانیاهو و اتحاد اعراب
اعضای اتحادیه عرب «احمد ابو‌الغیط» وزیر خارجه فرعون ساقط شده مصر و یکی از نزدیکان سیاست‌های اسرائیل را به عنوان دبیر کل این اتحادیه انتخاب کرد.
اتحادیه عرب مدتی است به مرده‌ای می‌ماند که برای خاکسپاری، فقط نیازمند یک مراسم تشییع جنازه است. اما گویا وجود این جنازه در شرایط فعلی برای دورهم نشینی ارتجاع عرب و ترسیم خیانت هایشان علیه مردمان خود ضروری است. برخی کشورهای عربی یا در آتش جنگ داخلی می‌سوزند و یا به رفیق گرمابه و گلستان اسرائیل تبدیل شده‌اند. اتحادیه عرب که روزی به عنوان نمادی برای مبارزه با اشغالگران صهیونیست شناخته می‌شد و از مردم فلسطین حمایت می‌کرد در حال تغییر نامی معنادار است و چه بسا چند صباحی دیگر به اتحادیه عربی- عبری تغییر نام دهد. اولین قدم در این مسیر با انتخاب دبیر کل جدید این اتحادیه که روابط بسیار نزدیکی با اسرائیل دارد برداشته شد. اتحادیه عرب در نشست روز پنجشنبه که در سطح وزرای خارجه کشورهای عضو برگزار شد، مسئله انتخاب جانشین «نبیل العربی» دبیرکل این سازمان را بررسی و سپس «احمد ابوالغیط» وزیر خارجه پیشین مصر را به عنوان گزینه انتخاب کردند. مسئولیت «نبیل العربی» در اتحادیه عرب ماه ژوئن(تیرماه) به پایان می‌رسد و «احمد ابو الغیط» وزیر خارجه «حسنی مبارک» دیکتاتور برکنار شده مصر با 74 سال سن مسئولیت آن را بر عهده می‌گیرد. دبیر کل اتحادیه عرب به صورت سنتی از میان سیاستمداران کهنه کار مصری انتخاب می‌شود و تاکنون جز یک مورد (الشاذلی القلیبی سیاستمدار تونسی)، که این سمت را از سال 1979 تا 1990 در اختیار داشت، تمامی دبیر کل‌های اتحادیه عرب از مصر بوده‌اند. اتحادیه عرب در سال 1945 با 6 عضو موسس تاسیس شد. این اتحادیه هم اکنون 22 عضو اصلی و 4 عضو ناظر دارد. همچنین عضویت سوریه در پی ناآرامی‌های داخلی این کشور، از سال 2011 به حال تعلیق درآمده است.عربستان، مصر، امارات، بحرین و عمان از نامزدی «ابوالغیط» استقبال کرده بودند، ولی قطر به دلیل برخی مواضع «احمد ابوالغیط» علیه این کشور با انتخاب او به عنوان دبیر کل اتحادیه عرب مخالف بود. احمد ابوالغیظ، از سال 2004 که دولت «احمد نظیف» بر سر کار آمد در سمت وزیر خارجه مصر انجام وظیفه می‌کرد. وی پیش از این تاریخ سفیر مصر در سازمان ملل متحد بود.
واکنش ها
انتخاب فردی با مشخصات «ابوالغیط» که گفته می‌شود با صهیونیست‌ها قرابت دارد خشم گروه‌های مردمی در کشورهای عربی را برانگیخته است. صفحات شبکه‌های اجتماعی، با مسخره کردن این اقدام اتحادیه عرب، انتخاب «ابوالغیط» را به مثابه «تشییع جنازه اتحادیه عرب» دانستند. دبیر کل جدید اتحادیه عرب، به دلیل مواضع سیاسی خود به هنگام تصدی وزارت خارجه مصر در عصر «حسنی مبارک» قبل از انقلاب25 ژانویه مصر، در معرض انتقادهای گسترده‌ای در داخل مصر و جهان عرب قرار گرفته بود. از جمله مواضع سیاسی جنجال برانگیر و نفرت‌انگیز «ابو الغیط»، می‌توان به موضع وی در سال 2008 میلادی اشاره کرد که وی در آن سال که رژیم صهیونیستی به نوار غزه حمله کرد، با «زیپی لیونی» وزیر خارجه سابق رژیم صهیونیستی در کنفراس مطبوعاتی شرکت کرد. افزون بر این، «ابو الغیط» از جمله کسانی است که خواستار استمرار بسته شدن گذرگاه رفح شد و آن، زمانی بود که رژیم صهیونیستی به نوار غزه حمله کرده بود. وی در آن مقطع حتی مسئولیت جنایات رژیم صهیونیستی در جنگ غزه را متوجه جنبش «حماس» دانست!
کاریکاتوریست‌های عرب و خارجی نیز با هنر خود، به انتقاد از این انتخاب پرداخته‌اند. «کارلوس لانوف» کاریکاتوریست برزیلی، انتخاب وی به عنوان دبیر کل اتحادیه عرب را «ورود اسرائیل به اتحادیه عرب» دانست. یکی از شروط اصلی عضویت در اتحادیه عرب، عرب بودن کشورهای عضو است و ورود رژیم صهیونیستی به اتحادیه عرب، به تعبیر این کاریکاتوریست برزیلی، نهایت خیانت مقامات عرب به آرمان فلسطین است.
«محمد سید احمد» نویسنده مصری نیز با اشاره به اینکه برخی کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس با پول می‌خواهند کنترل اتحادیه عرب را به دست گیرند، گفت: «این کشورها می‌خواهند که اتحادیه عرب سخنگوی رسمی رژیم صهیونیستی و آمریکا باشد.» در همین ارتباط «عبدالباری عطوان» نویسنده و تحلیلگر برجسته جهان عرب از تعیین «ابوالغیط» به دبیرکلی اتحادیه عرب انتقاد کرد و گفت، «ابوالغیط» به عنوان آخرین وزیر خارجه دوران «حسنی مبارک» رئیس جمهور مخلوع مصر وقتی وارد تاریخ دیپلماسی شد که تهدید کرد دست‌ها و پاهای هر فلسطینی ساکن منطقه تحت محاصره نوار غزه را که برای خریدن یک قوطی شیرخشک برای کودک شیرخواره اش وارد مصر شود، خواهد شکست.» اکنون حکام کشورهای عربی یک گام دیگر به اسرائیل نزدیک شده‌اند. اخیرا پادشاه بحرین در دیدار با یک خاخام صهیونیستی خواستار افزایش هرچه بیشتر سطح تقابل با حزب‌الله لبنان شد و تاکید کرد که اسرائیل می‌تواند از رژیم‌های عربی هم دفاع کند! چند روز پیش روزنامه فلسطینی «رای الیوم»، با انتقاد شدید از تصمیم اخیر اتحادیه عرب در تروریست نامیدن حزب‌الله، با لحنی کنایه‌آمیز نوشته بود «با این تصمیم، پیوستن اسرائیل به اتحادیه عرب اصلا بعید نیست و تعجبی ندارد که در آینده دبیرکل این اتحادیه «بنیامین نتانیاهو» باشد!»


راهپیمایی در یمن، سوریه و فلسطین به حمایت از سید حسن نصرالله
 اعلام وفاداری به سید وفادارها

نتیجه تصویری برای راهپیمایی به حمایت از سید حسن نصرالله
این بار مردم سوریه، یمن و فلسطین با محکومیت تصمیم شورای همکاری خلیج فارس علیه حزب‌الله ضمن برگزاری تجمعات اعتراض‌آمیز علیه آل‌سعود، خطاب به سیدحسن نصرالله فریاد زدند «ما با شما هستیم.»
جمع زیادی از مردم و تشکل‌های مردمی در دمشق تجمع برگزار کردند و مخالفت خود را با تصمیم آل‌سعود و شورای همکاری خلیج فارس در تروریستی نامیدن حزب‌الله اعلام کردند. مردم سوریه تأکید کردند، چنین تصمیمی بر حمایت‌ها از حزب‌الله می‌افزاید و نظام سعودی را که همواره علیه امت اسلامی توطئه کرده است، رسوا می‌کند. تجمع کنندگان این را هم اعلام کردند که، حزب‌الله را تنها نمی‌گذارند چون حزب‌الله آنها را تنها نگذاشت.
یمنی‌ها نیز برای اعلام همبستگی با حزب‌الله لبنان و سید حسن نصرالله همایشی را با عنوان «وفاداری به سید وفاداری‌ها» برگزار و از مواضع نصرالله دبیر کل حزب‌الله لبنان که از ملت یمن حمایت می‌کند، قدردانی کردند.
مردم یمن تأکید کردند که «ما به سید حسن نصرالله اعلام می‌کنیم در کنار او هستیم، ما ملتی هستیم که 25 میلیون رزمنده دارد.»
فلسطینیان ساکن کرانه باختری نیز در تجمعی جداگانه علیه رژیم آل‌سعود و در حمایت از حزب‌الله تظاهرات کردند.
به گزارش خبرگزاری قدس به نقل از الاخباریه، شرکت کنندگان در این تظاهرات تأکید کردند که تصمیم آل‌سعود و شورای همکاری، فقط حزب‌الله را هدف قرار نمی‌دهد بلکه «تمام محور مقاومت» را هدف قرار داده است.
فلسطینیان همچنین اعلام کردند، باید بین کسانی که پرچم قدس را برافراشته‌اند و با اشغالگران می‌جنگند با کسانی که با اشغالگران قدس روابط عادی دارند تفاوت قائل شد، زیرا قدس برای آنان که به مقدس بودن آن معتقدند مهم است.
«عمار الحکیم» رئیس مجلس اعلای اسلامی عراق هم از اینکه برخی کشورهای عربی، جنبش حزب‌الله را تروریستی خوانده‌اند ابراز «تأسف» کرد.
حکیم گفت: «این جنبش نیازی به دفاع یا پاک جلوه دادن ندارد و تاریخ اسلامی و عربی حزب‌الله به اندازه کافی می‌تواند مدافع آن باشد.
ابراهیم جعفری وزیر خارجه عراق هم که در نشست اتحادیه عرب در قاهره سخن می‌گفت با حمایت «همه‌جانبه» از حزب‌الله و «الحشد الشعبی» اظهار داشت: «الحشد الشعبی و حزب‌الله کرامت و عزت عرب را حفظ کرده‌اند و هر کسی آنها را تروریست بخواند خودش تروریست است.» وی افزود: «سید حسن نصرالله یک قهرمان عربی است که از ارزش‌ها دفاع می‌کند.»
سخنان ابراهیم جعفری در نشست اتحادیه عرب در حمایت از حزب‌الله و الحشد الشعبی، موجب عصبانیت و خروج هیئت سعودی از این نشست شد.محمد حجازی که یک کارشناس مصری است نیز با اشاره به «اقدامات خصمانه عربستان علیه حزب‌الله لبنان» گفت: که «آل‌سعود گمان می‌کند تبعیت از صهیونیست‌ها آنها را در برابر طغیان ملت حفظ خواهد کرد.» وی افزود: «تروریست‌ توصیف کردن حزب‌الله فقط توسط عربستان صورت نگرفته بلکه توسط تمامی کشورهایی صورت گرفته که خود را به نوعی با قطار صهیونیستی، آمریکایی همراه کرده‌اند.»
گفتنی است شورای همکاری خلیج فارس و اتحادیه عرب تحت فشار آل‌سعود روز چهارشنبه 12 اسفند در نشست خود در کمال تعجب، حزب‌الله را به عنوان گروه تروریستی اعلام کردند. این تصمیم خصمانه مستقیماً زیر نظر عربستان سعودی صورت گرفته است. چنین رویکردی دقیقاً همراه شده با نزدیکی علنی همین ارتجاع عرب با رژیم کودک‌کش اسرائیل.
واکنش آمریکا
این در حالی است که روزنامه آمریکایی «وال‌استریت ژورنال» فاش کرد که دیپلمات‌های بلندپایه آمریکایی از جمله «جان‌کری» وزیر خارجه آمریکا به طور سری به سعودی‌ها و دیگر کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس هشدار داده‌اند که در واکنش‌های خود نسبت به حزب‌الله مبالغه و زیاده‌روی کرده و ثبات اقتصادی لبنان را به خطر انداخته‌اند. این روزنامه آمریکایی همچنین نوشته «اختلاف بین واشنگتن و ریاض دو همپیمان قدیمی در خصوص لبنان به ایجاد شکاف در سیاست خارجی آنها به ویژه در خصوص نقش منطقه‌ای ایران منجر شده است.»
وال‌استریت ژورنال خاطرنشان کرده اقدامات سعودی‌ها علیه حزب‌الله و لبنان فقط زمینه حضور قوی‌تر ایران در لبنان را فراهم می‌کند.
روزنامه «الثبات» لبنان نیز در مقاله‌ای نوشته، سعودی‌ها مجری دستورات آمریکا و تل‌آویو علیه حزب‌الله و سوریه هستند.
این روزنامه مواضع عربستان را تحت عنوان «شاهکارها»ی ریاض در طول دهه گذشته عنوان کرده و نوشته «این مواضع عربستان انسان را یاد آن زمانی می‌اندازد که ریاض از یک سو منشأ اصلی پشتیبانی از تروریسم و از سوی دیگر مجری عملیات بزرگ تروریستی بود.»


با دفاع از فدرالی شدن
 سازمان ملل هم به طرح آمریکا برای تجزیه سوریه پیوست

نتیجه تصویری برای تجزیه سوریه
فرستاده ویژه سازمان ملل با حمایت از طرح مشکوک «فدرالی شدن سوریه، به توطئه آمریکا در مورد تقسیم خاورمیانه بر اساس شکاف‌های مذهبی و قومیتی پیوست.
بالاخره سازمان ملل نیز به قطار جریان‌سازی آمریکا در مورد تجزیه سوریه پیوست؛ طی روزها و هفته‌های گذشته این توطئه تحت نام‌های غیرحساس دیگری چون «منطقه امن» و طرح «بی» پیگیری می‌شد و بالاخره دیروز نیز نوبت به «استفان دی‌میستورا» نماینده ویژه سازمان ملل رسید.
دی میستورا هم مثل دیگران تلاش کرد چارچوب‌ها را رعایت کند. به همین خاطر، جانب احتیاط را به شیوه خودش رعایت کرد و ابتدا گفت: «توافق ژنو برای حل و فصل بحران سوریه، کتاب مقدس است.»
بعد از اظهار این جمله آرامش‌بخش، افزود: «همه سوری‌ها تجزیه را رد می‌کنند.» واضح است که تا اینجای کلام دی میستورا در راستای منافع ملت سوریه است و نه تنها حساسیتی را برنمی‌انگیزد، قابل تحسین هم هست.
اما، جمله بعدی فرستاده ویژه سازمان ملل، کار را خراب کرد! او گفت: «اما می‌توان در جریان مذاکرات، درباره فدرالی شدن کشور (سوریه) مناقشه کرد.» شاید مخاطبان زیادی پس از شنیدن حملات نخست، در ارتباط با فدرالی سوریه، آن حساسیت لازم را دیگر نداشته باشند، اما کارشناسان بی‌طرف می‌دانند که صحبت از فدرالی شدن سوریه در شرایط فعلی، نهایتا به همان چیزی می‌انجامد که دی میستورا در سخنان آغازین آن را نفی کرده بود!
واقعیت این است که عرصه میدانی سوریه طی ماه‌های گذشته آن‌طور که حامیان تروریسم، خصوصا آمریکا، می‌خواسته‌اند، رقم نخورده است.
ادامه نبرد میدانی نیز از نگاه سران این جبهه به صلاح نیست، چون ممکن است پیروزی قاطع ارتش سوریه و مقاومت را به دنبال داشته باشد و یا احتمال اصطکاک دو قدرت اتمی (آمریکا و روسیه) را افزایش دهد.
بنابراین، پیگیری مسئله تجزیه سوریه به زبان‌های مختلف و با ابزارهای متفاوت، از برنامه‌های حساس آمریکا و متحدانش در منطقه است و اصولا مذاکرات در شرایط آتش‌بس اگر به سمت و سوی دیگری برود و پس از پنج سال جنگ، موجودیت نظام سیاسی و حاکمیت ارضی سوریه حفظ شود، خسران بزرگی برای حامیان تروریسم خواهد بود.
در واقع، چیزی که دیروز از زبان فرستاده ویژه سازمان ملل بیان شد، در چارچوب «دیپلماسی الاکلنگی» آمریکا قابل تحلیل است؛ طبق این دیپلماسی، یا باید مسئله کناره‌گیری «بشار اسد» از قدرت، در بالا قرار گیرد و یا مسئله تجزیه سوریه به صدر بیاید.
«دی میستورا» پیشتر گفته بود که در مذاکرات دوشنبه آینده (پس فردا)، علاوه بر قانون اساسی جدید و انتخابات، مسئله رئیس‌جمهوری سوریه نیز مطرح خواهد شد!
این‌گونه اظهارات و موضع‌گیری‌ها، که مداخله آشکار در امور داخلی سوریه محسوب می‌شود، این پیام را برای مردم این کشور دارد که اراده آمریکا و متحدان منطقه‌ای، انتخاب میان این دو (تجزیه یا رفتن بشار اسد) است و اگر ملت سوریه صلح و آرامش می‌خواهد، مجبورند یکی از این دو را انتخاب کنند.
مردم سوریه دو انتخابات حساس پیش‌رو دارند؛ پارلمانی و ریاست جمهوری. انتخابات پارلمانی قرار است طی فروردین آینده برگزار شود. اما دی میستورا برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، یک فرصت زمانی 18 ماهه تعیین کرده است.
نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه به خبرگزاری روسی «اسپوتنیک» هم گفته که طبق قطعنامه شماره 2254 شورای امنیت، دستور کار مذاکرات دوشنبه ژنو در مورد سه مسئله است؛ اول تشکیل دولت جدید کاملا فراگیر؛ دوم، تدوین یک قانون اساسی جدید و بالاخره، برگزاری دو انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی.
البته دیروز به غیر از دی میستورا، کسان دیگری هم در مورد تجزیه سوریه (البته خیلی صریح‌تر) حرف زدند؛ «جیمز استاوریدیس» فرمانده کل سابق نیروهای ناتو در اروپا گفت که «برای پایان دادن جنگ در سوریه، این کشور باید مثل یوگسلاوی سابق تجزیه شود.» رویترز هم نوشت که «قدرت‌های جهانی در حال بررسی طرحی در خصوص تقسیم فدرالی سوریه هستند.
یک دیپلمات عضو شورای امنیت سازمان ملل که خواست نامش فاش نشود هم گفت که روسیه و کشورهای غربی در حال بررسی این طرح هستند و آن را با دی میستورا هم در میان گذاشته‌اند.
در این میان، وزرای خارجه روسیه و آمریکا تلفنی با هم گفت‌وگو کردند، ولی در ارتباط با بحث بر سر فدرالی شدن سوریه، تاکنون مسکو اعلام موضع نکرده است.
به هر حال، به نظر می‌رسد که غربی‌ها برای دور جدید مذاکرات، در نظر دارند طرح تجزیه سوریه را برجسته کنند.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
شنبه 22 اسفند 1394
دوشنبه 24 اسفند 1394 10:38 ق.ظ
اتحادیه عرب ...خورد و غلط کرد

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic