تـــبـــرّی ( دشــمـن شـــناسـی )
آمریكا دشمن شماره 1 مردم محروم و مستضعف جهان است . حضرت امام خمینی (ره)
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


«بدترین دشمنان كسانی اند كه حیله خود را بیشتر پنهان می دارند.»مدیر وبلاگ :طاهر مهدوی
مطالب اخیر
نویسندگان
تحلیل نیویورک تایمز از سیاست نفتی ریاض

 سلاح نفت عربستان نشانه به سمت ایران، شلیک به قلب آل‌سعود

   ۲۵ /۲ ۱ / ۱۳۹۴

نتیجه تصویری برای سلاح نفت عربستان نشانه به سمت ایران
روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز در گزارشی اعلام کرد، «عربستان به دنبال استفاده از نفت به عنوان یک سلاح علیه ایران بود اما اکنون این تیر سعودی‌ها در قلب ریاض نشسته است.»
  حسادت کودکانه سعودی‌ها به جایگاه ایران در منطقه باعث شده آنها تن به هر اقدامی برای کاهش نفوذ ایران بدهند. از آنجایی که آل‌سعود جز نفت و دلارهای نفتی هیچ برگ برنده و یا قابلیت خاص دیگری در اختیار ندارد، تصمیم به ضربه زدن به ایران با استفاده از پایین نگه داشتن قیمت نفت گرفت! مقدمات این کار از سال‌ها پیش تهیه شد. روزنامه آمریکایی نیویورک‌تایمز در این مورد اعلام کرد: «در سال‌های اخیر، سعودی‌ها به وضوح اعلام کرده‌اند که بازارهای نفت را خط مقدم مهم نبرد با ایران می‌دانند. تاکتیک مورد علاقه آنها در واقع «سر ریز کردن» است به این مفهوم که مازاد نفت خام را به بازار ضعیف پمپاژ می‌کنند، که این به مثابه جنگ با ابزار اقتصادی است: معادل نفتیِ بمباران دشمن.»
در سال 2006، «نواف عبید» یکی از مشاوران امنیتی آل‌سعود گفت ریاض آمادگی دارد با هدف «خفه‌ کردن» اقتصاد ایران، قیمت‌های نفت را پایین آورد.  در سال 2011 نیز «ترکی الفیصل» رئیس سابق دستگاه اطلاعاتی عربستان به مقامات ناتو گفت که ریاض آمادگی دارد با هدف تحریک ناآرامی‌های داخل ایران، بازار را با کالاهای خود پر کند. سه سال بعد، آل‌سعود جرقه را روشن کرد و شیر نفت را بازگذاشت، اما این بار زیاده‌روی کرد. طبق گزارش نیویورک تایمز، وقتی مقامات سعودی در پاییز 2014 وارد عمل شدند و از بازار اشباع‌شده بهره‌وری کردند، بدون تردید امیدوار بودند که کاهش قیمت نفت، صنعت نفت «شل» آمریکا را که سلطه بازار سعودی‌ها را به چالش کشیده بود، تضعیف می‌کند، اما هدف اصلی آل‌سعود، دشوار کردن اوضاع برای تهران بود نه آمریکا.
این روزنامه آمریکایی در ادامه به «پیامدهای منفی» که این اقدامات خاندان آل‌سعود برای خود عربستان به همراه داشته است، اشاره کرد و نوشت: «تمامی شواهد نشان می‌دهد که مقامات سعودی هرگز انتظار نداشتند قیمت‌های نفت به زیر بشکه‌ای 60 دلار کاهش پیدا کند و همچنین هرگز انتظار نداشتند که جایگاه خود را به عنوان یک تعدیل‌کننده نوسان در اوپک از دست بدهند.»
علیرغم اظهارات واهی و پوچ وزرای سعودی، تلاش‌های ماه گذشته عربستان برای توافق با روسیه، ونزوئلا و قطر برای محدود کردن عرضه نفت و افزایش قیمت نفت با شکست مواجه شد. صندوق بین‌المللی پول هم هشدار داده که اگر هزینه‌های دولت عربستان مهار نشود، این کشور تا 2020 ورشکسته می‌شود. هم‌اکنون سعودی‌ها به دنبال وام گرفتن میلیاردها دلار از منابع مالی جهانی هستند. نیویورک تایمز اما در پایان نتیجه گرفته «اوضاع کنونی عربستان نشان‌دهنده آن است که سلاحی که آل سعود به سمت ایران نشانه گرفت برخلاف تصور آنها به جای تهران بر قلب ریاض نشست.»


 «تلفات بالا»، دلیل تن دادن آل سعود به مذاکره با انصارالله

نتیجه تصویری برای دلیل تن دادن آل سعود به مذاکره با انصارالله
بعد از دیدار هیئتی از انصار‌الله یمن با نمایندگان دولت عربستان در ریاض، روزنامه السفیر لبنان در گزارشی اعلام کرد، برگزار شدن این دیدار به دلیل تلفات بالایی است که آل سعود در جنگ با یمن داده است.
به گزارش فارس، طی چند روز گذشته گزارش‌هایی از دیدار هیئتی از انصارالله یمن با نمایندگان دولت عربستان منتشر شد که نتیجه اولیه آن تبادل اسرا و اعلام آتش‌بس در مناطق مرزی یمن و عربستان بود. روزنامه لبنانی «السفیر»، در گزارشی به بررسی این مسئله پرداخت و نوشت:« تنها چند ساعت بعد از اعلام دیدار هیئتی از انصارالله با نمایندگان دولت عربستان دو طرف به توافق رسیده و اقدام به تبادل زندانی کردند و درگیری‌ها در مناطق مرزی هم آرام گرفت؛ این اقدام از سوی عربستان احتمالا به دلیل فشاری است که در پی حمله به یمن به این کشور وارد شده و تلفات بالای انسانی که ریاض در جنگ خود علیه یمن داده است.» «مجتهد» افشاگر معروف سعودی نیز  در آخرین افشاگری خود اعلام کرد، «به احتمال زیاد، افزایش خسارت‌های جانی دلیل اصلی تصمیم مقام‌های سعودی برای مذاکره با اعضای جنبش انصارالله است.» به گفته این شاهزاده عربستانی، «خسارت‌های جانی عربستان در جنگ یمن به 3500 کشته،  6 هزار و 500 مجروح و 430 مفقود رسیده است.»  نشریه «رای الیوم» چاپ لندن نیز چند روز قبل به نقل از استاد دانشگاه مصری نوشت که یکی از  دانشجویان سعودی‌اش که رساله دکترای خود را آماده می‌کند و از نظامیان سابق سعودی است، به وی گفته «تعداد کشته‌های سعودی‌ها به 3 هزار و 560 سرباز و افسر رسیده است.»
از سوی دیگر،«فارع المسلمی» تحلیلگر اندیشکده آمریکایی «کارنگی» اعلام کرد که عربستان به روشنی به دنبال راه خروجی از بحران یمن است و با وجود اینکه ایجاد آتش‌بس در مناطق مرزی عربستان و یمن مسئله مهمی است اما به نظر نمی‌رسد این مسئله بتواند به حل کامل بحران فعلی منجر شود.
بعد از دیدار هیئتی از انصارالله یمن با نمایندگان آل سعود در ریاض و اعلام توقف درگیری‌ها در نوار مرزی دو کشور، «صالح الصماد» رئیس شورای سیاسی جنبش انصارالله یمن، اعلام کرد، چند روز پیش دیداری برای تحویل دادن یک اسیر سعودی به دلیل وضعیت جسمی‌اش و تنها به دلایل انسانی صورت گرفت. وی در صفحه فیسبوک خود نوشت:«آنچه در برخی رسانه‌های وابسته به نیروهای متجاوز مبنی بر توافق انصارالله با عربستان منتشر شده، صرفا با هدف سرپوش گذاشتن بر شکست متجاوزان در به زانو درآوردن ملت یمن صورت گرفته است.  آتش‌بس در مرزهای عربستان و یمن در چارچوب زمینه‌سازی برای انجام دیدارهایی به منظور توقف تجاوز به ملت یمن و پایان دادن به رنج‌های آنها بوده است و تفاهم‌هایی که اخیرا به دست آمده، اولیه است و شاید حتی به توقف تجاوز عربستان منجر شود.»

رئیس حزب ناصری مصر:
 اتحادیه عرب مرده ؛ این حزب‌الله است که اسرائیل را خوار کرد 

 
نتیجه تصویری برای رئیس حزب ناصری مصر

رئیس حزب ناصری مصر در واکنش به هجمه ارتجاع عرب علیه مقاومت و حزب‌الله گفت، اتحادیه عرب دیرزمانی است که برای ملت‌های عربی مرده است و آنکه اسرائیل را خوار کرد حزب‌الله لبنان است.
«محمد ابوالعلا» در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس در قاهره گفته «تا زمانی که اتحادیه عرب مطابق با هوا و هوس شیخ‌نشین‌های خلیج فارس تصمیم می‌گیرد نهادی شایسته تصمیم‌گیری برای امت عربی نیست.»
به گفته وی انتخاب «احمد ابوالغیط» وزیر خارجه اسبق مصر برای تصدی دبیرکلی اتحادیه عرب «انتصابی مرده برای اتحادیه‌ای مرده است.»
ابوالعلا این را هم گفته که «اتحادیه عرب با وجود اینکه همه کشورهای عربی را شامل می‌شود مواضعی منطبق با اهداف تأسیس خود اتخاذ نمی‌کند و به جای اینکه تصمیم‌های جدی و مناسب با تحولات منطقه بگیرد با توطئه کشورهای استعمارگر برای همه کشورهای عربی هماهنگ است.»
ابوالعلا هدف از نزدیکی ارتجاع عرب به رژیم صهیونیستی را هم اینگونه توضیح داد که «کشورهای عربی درصدد تجزیه و تقسیم طایفه‌ای، مذهبی هستند و اتحادیه عرب هیچ پاسخی به این توطئه‌ها نمی‌دهد و انتخاب ابوالغیط با وضعیت عجز و خواری که این نهاد عربی در آن به سر می‌برد متناسب است.
تصمیم وزیران خارجه کشورهای عربی در تروریستی خواندن جنبش مقاومت حزب‌الله نیز ثابت کرد که اتحادیه عرب تبدیل به یک اتحادیه آمریکایی، صهیونیستی شده که تصمیم‌هایی منطبق با خواسته آمریکا اتخاذ می‌کند و هیچ توجهی به خواسته‌های جامعه عربی ندارد.»
رئیس حزب ناصری اظهارات خود را هم اینگونه تکمیل کرد: «این حزب‌الله بود که رژیم اشغالگر اسرائیل را خوار و ذلیل کرد. مواضع اتحادیه عرب منحصر به امروز نیست پیشتر نیز در مقابل لیبی ایستاد و غرب را برای مداخله نظامی و سرنگونی نظام آن فراخواند.»
واکنش کویت
«خالد الجارالله» معاون وزیر خارجه کویت نیز اعلام کرده که حزب‌الله بخشی اساسی از دولت و پارلمان لبنان است.
سعدالدین حریری رئیس جریان المستقبل لبنان هم در چرخشی 180 درجه اعلام کرده که حزب‌الله یک رکن اساسی در لبنان است و این یک واقعیت سیاسی است. این در حالی است که پس از قطع کمک‌های مالی آل‌سعود به ارتش لبنان حریری حزب‌الله را «مقصر» اعلام کرده و از مواضع این حزب انتقاد کرده بود.


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
چهارشنبه 26 اسفند 1394
چهارشنبه 26 اسفند 1394 05:38 ب.ظ
پس بگو مرگ بر آل سعود بی دین

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات