تـــبـــرّی ( دشــمـن شـــناسـی )
آمریكا دشمن شماره 1 مردم محروم و مستضعف جهان است . حضرت امام خمینی (ره)
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


«بدترین دشمنان كسانی اند كه حیله خود را بیشتر پنهان می دارند.»مدیر وبلاگ :طاهر مهدوی
مطالب اخیر
نویسندگان

پس از 5 سال ماجراجویی بی‌حاصل
آیا دست دوستی اردوغان امروز به سمت بشار اسد دراز می‌شود؟    
    ۲۹/ ۰۴ / ۱۳۹۵

Image result for ‫دوستی اردوغان بشار اسد‬‎
رئیس‌جمهور ترکیه اعلام کرده امروز حرف مهمی را با مردم کشورش در میان می‌گذارد و به اختلافات با همسایگان پایان خواهد داد.
  این روزها روزهای تصمیم‌های سخت و حساس «رجب طیب اردوغان» است و علی‌رغم گذشت چهار روز از کودتای نافرجام، هیچ‌کس نمی‌داند که رئیس جمهور ترکیه خشم خود را چگونه تخلیه خواهد کرد.
 دستگیری و مجازات کودتاچیان در داخل یک مسئله است و تغییر در سیاست‌های راهبردی ترکیه در خارج و در منطقه، مسئله دیگری است و با توجه به پیامدهای گسترده‌ای که این تصمیمات خواهد داشت، همه نگاه‌ها امروز متوجه آنکارا  و شخص اردوغان است.
 به گزارش رسانه‌های گروهی از جمله خبرگزاری‌های آناتولی و فارس، رئیس‌جمهور ترکیه دوشنبه اعلام کرده که چهارشنبه (امروز) خبر مهمی را به مردم اعلام خواهد کرد.
 او نگفت که دقیقا چه می‌خواهد بگوید، ولی در صحبت‌های خود، سرنخ مهمی داده است؛ او گفت که اختلافات با کشورهای همسایه را کنار خواهد گذاشت.
همین یک جمله فوق‌العاده حساس است، چون نشان می‌د‌هد که حرف‌های امروز اردوغان به سیاست خارجی مربوط می‌شود و جا دارد که ضربان قلب متحدان منطقه‌ای آنکارا و سران تل‌آویو و واشنگتن بالا برود، چون اظهارات امروز اردوغان احتمالا به پرونده حساس سوریه مربوط می شود.
 اردوغان اگر این پرونده را طور دیگر ورق بزند، در واقع با سرنوشت رژیم‌های آل سعود، قطر، اردن، امارات و موجودیت اسرائیل بازی خواهد کرد.
رئیس دولت ترکیه از ترکیب کشش‌دار و مصداق‌پذیر «اختلافات با همسایگان» استفاده کرد که ممکن است هر یک از شش کشور همسایه (روسیه، یونان، سوریه، عراق، ایران و جمهوری آذربایجان) را شامل شود، اما اکنون اختلاف واقعی آنکارا فقط با یک کشور همسایه، یعنی سوریه است.
 نیروهای ارتش ترکیه طی روزهای هفته جاری (پس از کودتا) از استان نینوای عراق  عقب نشستند و اکنون میان دو کشور، مسئله حادی وجود ندارد.
 آنکارا اختلافات خود با روسیه را هم اخیرا حل کرده و روابط میان دو کشور عادی شده است.
 بین دو کشور ایران و یونان با ترکیه نیز اصولا مشکلی وجود ندارد. پس طبیعی است که طرف صحبت امروز اردوغان، سوریه و شخص «بشار اسد» باشد.
در هر حال، پشتیبانی مردم ترکیه از دولت در برابر کودتاچیان، سرمایه جدیدی است که رئیس‌جمهور ترکیه هم اکنون در اختیار دارد. امروز مشخص می‌شود که اردوغان این سرمایه جدید  سیاسی را چگونه هزینه خواهد کرد.
اکنون دست اردوغان برای هر اقدامی در سیاست داخلی و خارجی باز شده است؛ در داخل اردوغان شدت عمل به خرج می‌دهد و حکم اعدام را (طی پروسه قانونی) مجددا دایر می‌کند و بازداشت‌ها و تصفیه‌حساب‌ها را در ارتش و نهادهای حساس گسترده‌تر می‌کند، اما آنچه برای منطقه و جهان اسلام اهمیت ویژه دارد، سیاست خارجی اردوغان است.
بهترین تشکر رئیس‌جمهور از شهروندان حامی خود، گوش دادن به خواسته قلبی آنها درباره سوریه، رژیم صهیونیستی، آمریکا و ناتو است.
حزب حاکم ترکیه و شخص رئیس‌جمهور طی هفته‌‌های گذشته تغییرات محسوسی را در سیاست خارجی منطقه‌ای این کشور ایجاد کرده‌اند و حتی برخی از تحلیلگران، کودتای اخیر را واکنش به چرخش مقامات آنکارا در قبال سوریه و روسیه ارزیابی می‌کنند.
در مجموع، هیچ‌کس دقیقا نمی‌داند که اردوغان امروز چه می‌خواهد بگوید؛ شاید قضیه برقراری دوستی با سوریه، محور سخنان او باشد و شاید هم به مسایل داخلی بپردازد و گریزی هم به «فتح‌الله‌ گولن» بزند و بر سر گولن، با آمریکا مختصری بگومگو بکند.
با توجه به اظهارات اخیر نخست‌وزیر ترکیه مبنی بر تصمیم این کشور برای بهبود رابطه با سوریه می‌توان گفت، احتمالا اردوغان امروز دست دوستی به سمت اسد دراز خواهد کرد، آن هم پس از 5 سال دشمنی بی‌حاصل.
معاریو:
 اگر کودتا در ترکیه موفق می‌شد هیچ‌مقام اسرائیلی ناراحت نمی‌شد‍!

Image result for ‫اسرائیل‬‎
یک روزنامه رژیم صهیونیستی از تمایل و خوشحالی سران این رژیم به موفقیت کودتا درترکیه خبر داد.
به گزارش تسنیم، «یوسی میلمن» تحلیلگر روزنامه صهیونیستی «معاریو» نوشت، محافل سیاسی و امنیتی اسرائیل در صورت موفقیت کودتا در ترکیه، بسیار خرسند شده و از شر «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه، رهایی می‌یافتند. معاریو به نقل از این تحلیلگر صهیونیست افزود: «اگر کودتا در ترکیه موفق می‌شد، هیچ‌کس در کابینه و یا نهاد امنیتی (اسرائیل) برای اردوغان اشک نمی‌ریخت. اگر ارتش ترکیه زمام امور را در این کشور به دست می‌گرفت، اسرائیل خرسند می‌شد.» این در حالی است که به پیش‌بینی تحلیلگر معاریو، کودتا در صورت موفقیت، تأثیری در روابط میان اسرائیل و ترکیه پس از امضای توافقنامه آشتی اخیر، نمی‌گذاشت.
هنوز دقیقا مشخص نیست که چه کشورهایی در طراحی کودتای اخیر ترکیه نقش داشته‌اند، اما تغییر مواضع اخیر اردوغان و دیگر اعضای کابینه وی، و حرف‌های جدیدی که آنها در ارتباط با «بشار اسد» و ماندن او در قدرت می‌زده‌اند، رژیم صهیونیستی، آمریکا و متحدان واشنگتن در منطقه را نگران کرده بود. البته هستند کارشناسانی که معتقدند این کودتا ساختگی بوده است.رئیس پارلمان لبنان تأکید کرد
سید حسن نصرالله مانع اشغال لبنان از سوی داعش شد

Image result for ‫نبیه‌بری‬‎
رئیس مجلس لبنان تأکید کرد، اگر حزب‌الله لبنان با تروریست‌ها در سوریه نمی‌جنگید داعش اکنون در عمق خاک لبنان بود.
«نبیه‌بری» در گفت‌وگو با روزنامه لبنانی السفیر خاطرنشان کرد، «اگر نقش‌آفرینی‌های حزب‌الله در سوریه نبود الان داعش در عمق خاک لبنان با ما می‌جنگید و این یک حقیقتی است که برخی نمی‌خواهند به آن اعتراف کنند.»
وی فداکاری‌های حزب‌الله در رویارویی با گروه‌های تروریستی را ستود و گفت: «به رزمندگان حزب‌الله درود می‌فرستیم و برای شهدای مقاومت رحمت الهی مسئلت داریم.»
رئیس مجلس لبنان این را هم گفت که «شجاعت بشار اسد رئیس جمهور سوریه که توانسته است در سال‌های گذشته پایداری کند ستودنی است.»
نبیه‌بری از رفتارها و سیاست‌های دوگانه آمریکا نیز انتقاد کرد و گفت: «آمریکا از یک سو مدعی حمایت از تمامیت و وحدت ارضی سوریه است و از سوی دیگر از گروه‌های جدایی‌طلب حمایت می‌کند و یا مدعی جنگ با داعش است اما با کسانی که با داعش می‌جنگند دشمنی می‌کند.»
نبیه‌بری با تأکید بر اینکه «در پرونده انتخاب رئیس جمهور جدید لبنان بین او و سید حسن نصرالله دبیر کل حزب‌الله لبنان هیچ اختلافی وجود ندارد» گفت: «دلایل اینکه درهای کاخ ریاست جمهوری لبنان برای مدت طولانی بسته مانده فقط لبنانی نیست بلکه برخی دلایل اساسی را باید ورای مرزهای لبنان جستجو کرد.»
از سوی دیگر «نواف موسوی» عضو فراکسیون حزب‌الله در مجلس لبنان تأکید کرد، «حزب‌الله در کنار هم‌پیمانان خود در سوریه توانسته است اهداف سیاسی و نظامی دشمنان نظام سوریه را که هنوز در حال جنگ با آن هستند به شکست بکشاند.» وی همچنین اظهار داشت، «90 درصد از طرح خصمانه تکفیری مورد حمایت همه جانبه استکبار و رژیم‌های سعودی و صهیونیستی به بن‌بست رسیده و نابودی این توطئه که از جنگ 33 روزه علیه لبنان شروع شده است امروز در آخرین مرحله خود قرار دارد.»
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
چهارشنبه 30 تیر 1395
چهارشنبه 30 تیر 1395 11:33 ق.ظ
مرگ بر اسرائیل
چهارشنبه 30 تیر 1395 11:33 ق.ظ
مرگ بر آمریکا

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic