تـــبـــرّی ( دشــمـن شـــناسـی )
آمریكا دشمن شماره 1 مردم محروم و مستضعف جهان است . حضرت امام خمینی (ره)
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


«بدترین دشمنان كسانی اند كه حیله خود را بیشتر پنهان می دارند.»مدیر وبلاگ :طاهر مهدوی
مطالب اخیر
نویسندگان


ایران، قطر را از شوک حملات اعراب خارج کرد
  ۲۹/ ۰۳ / ۱۳۹۶

Image result for ‫ایران، قطر را از شوک حملات اعراب خارج کرد‬‎


پس از مواضع محکم قطر علیه سعودی و دفاع این کشور از مقاومت و ایران که محاسبات سعودی‌ها را به هم ریخت، عربستان و بعضی دیگر از متحدان این کشور در خلیج‌فارس، طی روز‌های گذشته رابطه دیپلماتیک خود با قطر را به طور بی‌سابقه‌ای کاهش دادند. این کاهش سطح روابط حتی به بسته شدن مرزهای عربستان، امارات و بحرین با این کشور منجر شد که به نوعی این کشور را در تنگنای جغرافیایی قرار داد. با ضربه‌ای که قطر به ائتلاف سعودی زد، حکام مستبد سعودی که به تازگی ائتلاف به زعم خود یکپارچه‌ای را علیه جمهوری اسلامی تشکیل داده بودند، هر آنچه را که علیه ایران و محور مقاومت مهیا کرده بودند را بر باد رفته دیدند. کیهان به دلیل اهمیت زیاد این موضوع و بررسی ابعاد مختلف آن با کارشناس لبنانی مسائل غرب آسیا به گفت‌وگو نشسته است. مصاحبه با خانم دکتر «مروه عثمان» تحلیلگر خبرگزاری‌هایی همچون «راشا تودی» و «اَمریکن هرالد تریبیون» را در ادامه می‌خوانید.

* برخی از کارشناسان معتقدند که تنش میان کشور‌های عربستان و قطر به دخالت نظامی آل‌سعود منتج خواهد شد. درباره این حدس و گمان چه نظری دارید؟
در واقع به نظر می‌رسد که ادامه یافتن این بحران می‌تواند به بحران جنگ هم ختم شود هرچند که احتمال وقوع آن را کم می‌بینم، راه کارهای بسیار زیادی هم هست که می‌تواند سایه جنگ را در جزیره عربی از بین ببرد. هر چند که تندخویی و عدم ثبات در سیاست خارجی عربستان تا همین جای کار هم باعث بروز جنگ‌های بسیاری در منطقه همچون نمونه آن در یمن شده است. اما احتمال جنگ مشابه در قطر بسیار کمتر است. آمریکایی‌ها اجازه چنین اقدامی را به عربستان نخواهند داد. قطر میزبان بزرگترین پایگاه هوایی آمریکا در منطقه غرب آسیاست. سؤال اصلی در بحبوحه دستپاچگی آمریکا در قبال بحران قطر این است که در صورت بروز جنگ واکنش آمریکایی‌ها به آن چه خواهد بود. مقامات آمریکایی از جمله رئیس‌جمهور و وزیر امور خارجه این کشور نظرات مختلف و متناقضی را در‌باره محاصره قطر اعلام کرده‌اند. قطر خود را قربانی خیانت ریاض و ابوظبی می‌بیند، دو کشوری که اختلافات قدیمی با قطر داشته‌اند. آل‌سعود ، حکومت دوحه را قدرتی میبیند که بر خلاف عربستان به دنبال برادری و مودت در بین امت اسلام است و همانند آل‌سعود بذر نفرت وهابیت را نمی‌پراکند. در هر صورت به عقیده من اگر راه کار سریعی برای این بحران ارائه نشود می‌تواند بحران را گسترده‌تر نماید.
* نقش آمریکا در این بحران را چه قدر می‌دانید؟
هر چند که ریشه اختلاف آل‌سعود و آل‌ثانی به سال‌های دور یعنی 1955 بازمی‌گردد، هنگامی که حمد بن خلیفه آل ثانی قدرت را از پدرش خلیفه بن حمد می‌گیرد. اما سفر اخیر ترامپ به عربستان باعث شد که این مشاجره و تنش قدیمی مجددا نمایان شود. در حالی که دونالد ترامپ ادعا می‌کرد که به ریاض سفر کرده تا دولت‌های اسلامی را در برابر خطر تروریست یکپارچه کند، با سخنرانی خود و دیگر روسای دولت اثبات کرد که هدف دیگری را در پی این سفر دنبال می‌کند. هدف اصلی رئیس‌جمهور آمریکا آن بود که کشور‌های سنی را در برابر شیعیان که رهبری آن به دست ایران است، متحد سازد و آنها را علیه جمهوری اسلامی بشوراند، تا به این واسطه جنگ تمام عیار فرقه‌ای را در منطقه راه بیندازد. درست هنگامی که آمریکا توهم تشکیل اتحاد عربی ضد ایران را در ذهن می‌پروراند شکاف کم‌سابقه میان اعراب خلیج‌فارس را مشاهده کرد تا بار دیگر ناتوانی سیاسی خود را در پیاده کردن سیاست‌های خود ببیند. تیلرسون وزیر خارجه آمریکا اخیرا گفته که به دنبال میانجی‌گری در موضوع نزاع شبه جزیره عربی است، با این وجود وی اصلا اشاره‌ای به این نکرد که چگونه قصد انجام این کار را دارد.
* آل‌سعود علت مخالفت تمام قد خود با قطر را حمایت این کشور از تروریسم اعلام کرده است. این ادعا را تا چه مقدار درست می‌دانید؟
آل‌سعود به نوعی به درستی انگشت اتهام را به سمت قطر روانه کرده است . قطر صدها میلیون دلار در حمایت از تروریست در سال‌های اخیر خرج کرده است. گزارش‌های متعددی صحت این ادعا را تصدیق می‌کند . قطر به بسیاری از شاخه‌های افراطی القاعده در کشورهای مختلف از جمله عراق، سوریه و سومالی حمایت کرده است. برای مثال حامی شماره یک جبهه النصره در سوریه قطر است. گزارش‌‌های زیادی از ارسال پول به دلالان اسلحه به ترکیه گزارش شده است که آنها هم برای جبهه النصره سلاح تهیه کرده‌اند.
البته این اتهام هیچ‌گاه دستان آلوده خاندان آل‌سعود در حمایت از تروریست را تطهیر نمی‌کند.آن‌ها خود در ابعادی گسترده‌تر از تروریسم حمایت می‌کنند. اصلا داعش از تفکرات نفرت انگیر وهابیت برخاسته است. سال‌هاست که عربستان برای مهار شیعیان و بخصوص ایران و حکومت بشار اسد گروه‌های افراطی و سلفی را وارد منطقه کرده و از آنها حمایت می‌کند.
* تاثیرات این اختلاف نظر جدی به وجود آمده بین اعراب را تا چه میزان برای اتحاد ارتجاع عرب علیه ایران مضر می‌دانید؟
این مناقشه قطعا ائتلاف عربی ضد ایران را بی‌نتیجه خواهد گذاشت. اکنون شاهد تمایل قطر به سمت ترکیه و ایران هستیم. قطر در ابتدای بحران به شوک فرو رفت چرا که منبع ورود 80 درصد از مواد غذایی به این کشور بسته شده بود. اما خیلی زود این مشکل با کمک ایران و ترکیه مرتفع شد. این یک فرصت طلایی است که قطر به ایران و جبهه مقاومت نزدیک و از آمریکا و عربستان دور شده و این کشور باید قدر این فرصت را بداند.
* چه شد که قطر ناگهان تغییر موضع داد و به سمت ایران و مقاومت بازگشت؟
 در سال‌های گذشته قطر همواره خود را با سیاست‌های خارجی عربستان تنظیم می‌کرد و تحت لوای این کشور بود. اما به مرور با کشف منابع بیشتر گازی، قطر خود را دارنده بزرگترین میدان گاز دنیا دید که همین موضوع باعث شد از لحاظ ثروت در رتبه شماره اول جهان قرار بگیرد . صاحب بزرگ‌ترین منبع گازی جهان بودن از یک طرف و ثروتمندترین کشور دنیا بودن ازسویی دیگر باعث شد که قطر به آرامی تلاش کند در سیاست‌های خود مستقل شده و دیگر زیر قیمومیت عربی آل‌سعود نباشد. نشان دادن این نیت جدید روش‌هایی دارد از جمله آنکه روابط با ایران را گرم‌تر کند. همین امر باعث نگرانی بی‌سابقه چند کشور عربی شده است.
* نقطه پایانی این بحران از دیدگاه شما چه خواهد بود؟
بحرین، امارات و عربستان و دیگر کشور‌های همراه آنان به دنبال سیاست‌های متضاد قطر بسیار احساس نگرانی کرده‌اند و معتقدند که قطر ائتلاف عربی – اسلامی زیر پرچم آمریکا برای مبارزه با ایران را به هم ریخته است. نکته مهم دیگر این است ملت‌های گوناگون باید دربرابر تقلب‌های رسانه‌ای عربستان هوشیار باشند. درست چند روز قبل از سفر ترامپ به ریاض برای پی ریزی ائتلاف عربی ضد ایرانی، روزنامه سعودی عکاظ در گزارشی نوشت که وزیر امور خارجه قطر در سفری که به بغداد داشته است با حاج قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس ایران دیدار کرده است و در آن دیدار به موضوعات مختلفی از جمله قطع رابطه با عربستان پرداخته است. در هرصورت می‌توان گفت نزدیکی قطر به ایران  بهانه‌ای شده که رابطه بین ایران و عربستان تارتر از گذشته شود و حتی در آینده می‌تواند به جنگ هم ختم شود.  واکنش تند روسیه به سرنگونی جنگنده سوری از سوی آمریکا

Image result for ‫واکنش تند روسیه به سرنگونی جنگنده سوری از سوی آمریکا‬‎

آمریکا با سرنگون کردن یک فروند جنگنده سوری در استان «رقه»، عملاً وارد نبرد با ارتش سوریه شد که با انتقاد تند مسکو مواجه شده است.
به گزارش ایسنا، یک فروند جنگنده ارتش سوریه از نوع «سوخو- 22» ساعت حدود شش و 40 دقیقه عصر یکشنبه اهدافی را در استان رقه و در نزدیکی «نیروهای دموکراتیک سوریه» (شبه‌نظامیان کرد مورد حمایت آمریکا» بمباران کرد. اما پس از این بمباران، یک فروند جنگنده مافوق صوت «اف-18» آمریکایی وارد عمل شد و جنگنده سوری را هدف قرار داد و سرنگون کرد.
این اتفاق ساعاتی قبل از حمله موشکی سپاه پاسداران ایران به مواضع داعش در استان «دیرالزور» سوریه رخ داده است.
البته، نکته ظریف این ماجرا، تماس مقامات ائتلاف آمریکایی ضدداعش با نظامیان روس مستقر در سوریه بود تا جلوی واکنش روسیه گرفته شود.
ائتلاف مذکور طی بیانیه‌ای، رسماً اعلام کرده که جنگنده سوری توسط جنگنده این ائتلاف سرنگون شده است. در بیانیه فوق حمله به جنگنده سوری اینگونه توجیه شد که این جنگنده به مواضع نیروهای کرد تحت حمایت آمریکا حمله کرده بود!
واکنش ارتش سوریه
فرماندهی ارتش سوریه با صدور بیانیه‌ای، ادعای آمریکا در مورد حمله جنگنده سوری به مواضع شبه‌نظامیان کرد را رد و اعلام کرد که این جنگنده مواضع داعش را در رقه هدف قرار داده و عناصر داعش را بمباران کرده بود.
در بیانیه وزارت دفاع سوریه نیز آمده است، این تجاوز علنی، واقعیت آمریکا را در حمایت از تروریسم، برملا می‌کند و این را نشان می‌دهد که آمریکا می‌خواهد بر قدرت ارتش سوریه تأثیر منفی بگذارد... این حمله نشان داد که آمریکا با داعش‌ هماهنگ بوده و نیات پلیدی را تحت پوشش مبارزه با تروریسم در سر دارد و از آن، به نفع طرح صهیونیستی- آمریکایی در منطقه استفاده می‌کند. ارتش سوریه این اقدام را «شرم‌آور» دانست و آن را شدیداً محکوم کرد.
منطقه‌ای که جنگنده سوری در آن سرنگون شد، «الرصافه» نام دارد. این منطقه با شهر رقه 50 کیلومتر و با شهر «الطبقه» 30 کیلومتر فاصله دارد. بر اساس گزارش شبکه العالم، خلبان این جنگنده جان سالم به در برده‌است.
واکنش روسیه
«سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه، در واکنش به این اقدام آمریکا، ادعای ائتلاف آمریکایی مبنی بر حمله جنگنده فوق به کردها را رد و اعلام کرد که این جنگنده در حال انجام مأموریتی علیه تروریست‌های داعش بود. لاوروف از آمریکا خواست به تمامیت ارضی سوریه احترام بگذارد.
«آلکسی پوشکوف» رئیس کمیته امور بین‌الملل دولتی روسیه نیز گفت که این اقدام آمریکا نشانه یک جنگ علنی علیه ارتش سوریه است. وی افزود: «کجای این اقدام [آمریکا] تدافعی است؟ رقه شهری در داخل خاک سوریه است نه شهری آمریکایی!»
پیش از این پیش‌بینی می‌شد که آمریکا جنگ علیه دولت سوریه را علنی کند. به خاطر همین جدی‌تر شدن آمریکا، موشکباران دیرالزور توسط سپاه نیز اقدامی کاملاً بجا و به موقع بوده است. اولین پیام این موشکباران متوجه شخص ترامپ است تا از این پس، قبل از دست زدن به هر اقدام نسنجیده‌ای، پیامدهای آن را دقیق‌تر از قبل، بسنجد. در ارتباط با حمایت از تروریسم، خبرگزاری تسنیم به نقل از روزنامه آمریکایی «وال استریت ژورنال» هم گزارش داده، رژیم صهیونیستی برای تروریست‌های فعال در سوریه، کمک ارسال می‌کند.


با نزدیک شدن به روز جهانی قدس صورت گرفت
 راهپیمایی مردم انگلیس به سمت سفارت آمریکا با شعار مرگ بر اسرائیل 

Image result for ‫راهپیمایی مردم انگلیس به سمت سفارت آمریکا با شعار مرگ بر اسرائیل‬‎

هزاران نفر از مردم لندن روز گذشته با در دست داشتن پرچم‌های فلسطین، حزب‌الله لبنان و تصاویری از امام خمینی(ره) با شعار مرگ بر اسرائیل به سوی سفارت آمریکا راهپیمایی کردند.
قشرهای مختلف مردم از ملیت‌های مختلف به همراه نهادهای مدنی حامی مردم مظلوم فلسطین و ضد رژیم صهیونیستی، در راهپیمایی زودهنگام روز جهانی قدس در لندن شرکت کردند. این راهپیمایی در اعتراض به عملکرد جانبدارانه بی‌بی‌سی از رژیم صهیونیستی و سانسور اخبار جنایات این رژیم ضد مردم فلسطین، ساعت 15 به وقت محلی از مقابل ساختمان بی‌بی‌سی آغاز شد.
راهپیمایان پس از عبور از خیابان‌های مرکزی لندن و ابراز خشم و انزجار از رژیم صهیونیستی و حامیانش، مقابل سفارت آمریکا به عنوان اصلی‌ترین حامی جنایات این رژیم تجمع کردند.
این راهپیمایی بنا به درخواست نهاد‌های مدنی حامی مردم مظلوم فلسطین به ویژه دانشجویان برگزار شد. آخرین جمعه ماه مبارک رمضان از سوی بنیانگذار جمهوری اسلامی حضرت امام خمینی(ره) برای همبستگی با مردم مظلوم فلسطین به عنوان روز قدس نامگذاری شده و مسلمانان سراسر جهان هر ساله این روز را گرامی می‌دارند و راهپیمایی‌های گسترده‌ای در سطح جهان انجام می‌دهند.نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
سه شنبه 30 خرداد 1396
سه شنبه 30 خرداد 1396 09:25 ق.ظ
مرگ بر آمریکا

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic