تـــبـــرّی ( دشــمـن شـــناسـی )
آمریكا دشمن شماره 1 مردم محروم و مستضعف جهان است . حضرت امام خمینی (ره)
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


«بدترین دشمنان كسانی اند كه حیله خود را بیشتر پنهان می دارند.»مدیر وبلاگ :طاهر مهدوی
مطالب اخیر
نویسندگان


رویترز:
پادشاه عربستان شهریورماه به نفع محمد بن سلمان کناره‌گیری می‌کند
  ۳۰ / ۰۴ / ۱۳۹۶

Image result for ‫پادشاه عربستان شهریورماه به نفع محمد بن سلمان کناره‌گیری می‌کند‬‎

منابع نزدیک به دربار آل‌سعود با اعلام اینکه، «ولیعهد سابق سعودی ممنوع‌الخروج شده» و اعتیاد باعث برکناری وی شده است، اعلام کرده‌اند که پادشاه این کشور تا ماه سپتامبر به نفع پسرش، از قدرت کنار می‌رود.
کودتای محمد بن سلمان علیه ولیعهد این کشور باعث حذف «بن نایف» از عرصه قدرت در عربستان شد. اکنون جزئیاتی منتشر شده که چگونگی کودتا و همچنین احتمال کناره‌گیری شاه سعودی را در ماه آینده توضیح می‌دهد. در همین راستا، خبرگزاری «رویترز» به نقل از «مجتهد» شاهزاده افشاگر سعودی اعلام کرده «ملک سلمان اخیرا بیانیه‌ای ضبط کرده که در آن واگذاری قدرت به پسرش اعلام شده‌ است». این بیانیه هر زمانی ممکن است پخش شود، و احتمالا تا ماه سپتامبر(شهریورماه ) اعلام شود. طبق اعلام برخی رسانه‌ها، «محمد بن سلمان» عامدانه خبرهای مربوط به «آلزایمر» و«بیماری» پادشاه را منتشر می‌کند تا برکناری وی راحت‌تر باشد.
اعتیاد، دلیل برکناری بن نایف!
اما جزئیات جدیدی نیز از پشت پرده برکناری «بن نایف» از ولیعهدی منتشر شده است. به گزارش تسنیم به نقل از «رویترز» منبعی نزدیک به «بن‌نایف» می‌گوید پادشاه از «بن‌نایف» خواست کناره‌گیری کند چون معتاد است! این منبع خبری همچنین گفته «در 20 ژوئن (یک روز قبل از عزل)، «محمد بن‌‌نایف» به دیدار پادشاه فراخوانده شد. او به طبقه چهارم کاخ رفته و پادشاه برای دیدارش وارد شد، آنها در اتاق تنها بودند. پادشاه گفت؛ «من از تو خواستم از قدرت کناره‌گیری کنی، تو برای درمان اعتیادت که بر تصمیم‌گیری‌هایت تاثیرات خطرناکی گذاشته، به نصیحت من گوش ندادی». همزمان، برای توضیح دلیل برکناری «محمد بن‌نایف» به شورای موسوم به «هیئت بیعت»، نامه‌ای آماده شده و در تماسی تلفنی به اطلاع اعضا می‌رسد. این شورا وظیفه انتخاب پادشاه و ولیعهد را برعهده دارد.
طبق این گزارش، زمانی که این نامه برای اعضای «هیئت بعیت» خوانده می‌شود، «محمد بن‌نایف» تمام شب را در اتاقی در تنهایی، بدون دسترسی به مشاوران خود، بدون دسترسی به تلفن و در حضور محافظانی، به‌جز محافظان همیشگی خود گذرانده‌ است. طبق اعلام یک منبع سعودی، در نامه تغییر ولیعهد، دلیل تغییرات وضعیت سلامت و «اعتیاد» «محمد بن‌نایف» عنوان شده ‌است. در این نامه گفته شده، خاندان سلطنت در تلاش بوده تا او اعتیاد خود را ترک کند، اما این اتفاق نیفتاده و در نتیجه به‌ خاطر شرایط خطرناک او، از جانشینی پادشاه کنار گذاشته شده و محمد بن سلمان به‌عنوان جانشین او انتخاب می‌شود. طبق گزارش رویترز، به‌رغم گفته‌های منابع سعودی متعدد نمی‌توان جریان «اعتیاد» «محمد بن‌نایف» را تایید کرد و احتمالا این داستان‌ها همه ساختگی است. یک مقام ارشد خاندان سعودی در ایمیلی به رویترز، گزارش‌ها و گفته‌های منتشرشده را «تخیلی» و «هالیوودی» عنوان کرده و گفته جابه‌جایی قدرت از بن‌نایف به بن‌سلمان، «تحت فشار یا بی‌احترامی» صورت نگرفته و فقط به‌خاطر منافع ملی انجام شده‌ است. بنا بر این گزارش، با استناد به منابع خبری طرف گفت‌وگو با رویترز، «محمد بن‌نایف» طی هفته‌های گذشته اجازه داشته با مادر سالخورده‌اش دیدار کند. محافظان او نیز عوض شده‌اند. با این همه یک مقام ارشد خاندان سعودی نیز گفته او میهمانانی داشته که از جمله آنها پادشاه و ولیعهد جدید بوده است. منبع خبری نزدیک به «محمد بن‌نایف» می‌گوید، او تمایل داشته خانواده‌اش را به سوئیس یا لندن ببرد، اما پادشاه و ولیعهد تصمیم گرفته‌اند او در کشور بماند: «به او انتخاب دیگری داده نشده ‌است.»
هراس از شورش
اما هنوز ساعاتی از انتشار مطالبی درخصوص شب سرنگونی محمد بن نایف ولیعهد سعودی از قدرت در رسانه‌های غربی نگذشته بود که دستورات پادشاهی جدیدی از دربار سعودی صادر شد. این دستورات جدید بیانگر نگرانی ولیعهد جدید از بقایای حامیان بن نایف و احتمال شورش در درون خاندان حاکم سعودی علیه خودش است. طبق دستورات جدید، سلمان بن عبدالعزیز پادشاه سعودی ، فرمان ایجاد سازمان امنیتی جدید به نام «سازمان امنیت کشور» را صادر کرده است. این سازمان، عالی‌ترین نهاد امنیتی سعودی و زیر نظر نخست وزیر (پادشاه) خواهد بود.
روزنامه الاخبار لبنان هم در این مورد اعلام کرده که ، «محمد بن سلمان« برای کنار زدن بقایای حامیان محمد بن نایف در ارکان قدرت به ویژه در ادارات و دستگاه‌های امنیتی خود، بسیج شده است. این‌ها همان افسران و مسئولانی هستند که برای محمد بن سلمان اعتماد کردن به آنها دشوار است یا این شک و شبه درباره آنها مطرح است که به وزیر کشور سابق (محمد بن نایف) وفادار هستند. به نظر می‌رسد که روند تغییرات در بخش‌های وزارت کشور با هدف پاکسازی آن از بقایای حامیان محمد بن نایف کار آسانی برای محمد بن سلمان نبوده است و از این رو، وی مجبور شد که پنجشنبه دستگاهی را موسوم به «ریاست امنیت کشور» اختراع کند تا از این طریق بتواند هرم قدرت امنیتی در کشور را به قبضه خود درآورده و از طریق نفوذ در دستگاه‌های امنیتی، ضمانتی را برای مقابله با هرگونه شورش احتمالی علیه خودش ایجاد کند.
این ساختار دستگاه جدید ریاست امنیت کشور بیانگر نگرانی و ترس ولیعهد جدید است که چشم به تاج و تخت پدرش دوخته است. محمد بن سلمان احساس می‌کند که تا پیش از کنار رفتن پدرش از قدرت و رسیدن خودش به تاج و تخت باید یک سری اقدامات را انجام دهد زیرا همچنان دغدغه و نگرانی دارد. او نگران شورش و سرپیچی در درون خاندان سعودی یا نفوذ حامیان (محمد بن نایف) در دستگاه‌های حکومتی است زیرا در طول هفته‌های اخیر نظرات مملو از کینه و انتقام‌جویی بن نایف و دیگر فرزندان و نوادگان عبدالعزیز را که در نتیجه کوتای وی، کنار زده شده‌اند، دیده است.


 اعتراض‌ها به محاصره مسجدالاقصی جهانی شد

Image result for ‫اعتراض‌ها به محاصره مسجدالاقصی جهانی شد‬‎


مردم کشورهای مختلف اسلامی با تظاهرات و راهپیمایی‌های گسترده به محاصره شهر قدس و مسجدالاقصی و تبدیل شدن این شهر مقدس  به پادگان نظامی توسط 15 هزار سرباز رژیم صهیونیستی و نصب گیت‌های بازرسی به شدت اعتراض کردند.
هزاران نفر از مردم یمن روز گذشته در صنعا پایتخت و شهرهای دیگر این کشور تظاهرات کرده و حملات شدید رژیم صهیونیستی به قدس و مسجدالاقصی را به شدت محکوم کردند.«عبدالملک الحوثی» رهبر جنبش انصارالله یمن هم از مردم کشورش یمن خواست تا روز جمعه برای همبستگی با مسجدالاقصی و فلسطین تظاهرات کنند. رهبر انصارالله یمن تاکید کرد که فلسطین امروز بیش از هر زمان دیگر در معرض خطر قرار دارد. یمنی‌ها دیروز تظاهرات گسترده‌ای علیه رژیم صهیونیستی و جنایات این رژیم در قدس برگزار کردند.
مسلمانان ترکیه نیز در محکوم کردن محاصره نظامی مسجدالاقصی پس از اقامه نماز جمعه در شهرهای اسلامبول، آنکارا، آدانا، آنتالیا، بورسا، دیاربکر، ادیرنه، غازی انتب، ازمیر، قیصریه، ساکاریا، طرابوزان، وان و چند شهر بزرگ دیگر دست به اجتماع اعتراض‌آمیز و راهپیمایی زدند. هزاران نفر از مردم«مالزی» نیز به خیابان‌ها آمده و حمایت خود را از مسجدالاقصی اعلام کردند. مردم و دولت اردن هم نسبت به «اقدامات تجاوزکارانه رژیم صهیونیستی در هتک حرمت و بی‌احترامی به ارزش‌های مقدس مسلمانان در قدس شریف» اعتراض و آن را محکوم کردند. از جمعه هفته گذشته مسجدالاقصی از سوی نظامیان صهیونیست محاصره و بسته شده است؛ اقدامی که با اعتراض الازهر و رهبران کشورهای مختلف مواجه شده است.
جمعه خشم
گروه‌های مختلف فلسطینی که روز گذشته را «جمعه خشم» اعلام کرده بودند، در اعتراض به اقدامات سرکوبگرانه اخیر رژیم صهیونیستی در مسجدالاقصی تظاهرات گسترده‌ای در سراسر فلسطین برگزار کردند. حملات نظامیان صهیونیستی به مسجدالاقصی و قدس اشغالی از جمعه قبل در پی عملیات استشهادی 3 جوان فلسطینی با سلاح گرم و سرد در مسجدالاقصی تشدید شده است. رژیم صهیونیستی با استقرار تجهیزات نظامی گسترده در قدس، به نظامیان خود به طور علنی برای سرکوب نمازگزاران و جلوگیری از رسیدن آنها به مسجدالاقصی دستور داده است. پانزده هزار نظامی صهیونیست شهر قدس را به محاصره خود درآورده و گیت‌های الکترونیکی در ورودی‌های مسجدالاقصی نصب شده است. این اقدام در 50 سال اخیر بی‌سابقه بوده است.
«اسماعیل هنیه» رئیس‌دفتر سیاسی جنبش مقاومت اسلامی فلسطین «حماس» نیز از فلسطینیان خواسته بود تظاهرات گسترده‌ای را در روز جمعه در حمایت از «مسجدالاقصی» برپا کنند و از همه سران کشورهای عربی و اسلامی نیز درخواست کرده برای دفاع از قدس نشستی برگزار کنند و جلوی اقدامات تجاوزکارانه رژیم صهیونیستی را بگیرند.
رئیس‌ دفتر سیاسی جنبش حماس این را هم گفت که «جرات پیدا کردن دشمن در برابر مسجدالاقصی نتیجه کشمکش‌ها و اختلافات داخلی در امت اسلامی است، ... به امت عربی می‌گویم به این درگیری‌های داخلی که هیچ پیروزی ندارد، پایان دهید.» محمود عباس رئیس‌تشکیلات خودگردان فلسطین نیز طبق سیاست همیشگی خود برای استمداد طلبیدن از آمریکا، از این کشور خواست تا بی‌درنگ در اوضاع بیت المقدس دخالت و رژیم صهیونیستی را وادار کند تا دستگاه‌های الکترونیکی ورودی را از ورودی‌های مسجدالاقصی بردارد. «شیخ صبری» خطیب مسجدالاقصی نیز اعلام کرد، اسرائیل با این بهانه می‌خواهد کنترل «کامل» مسجدالاقصی را برعهده گیرد و ما این اقدام را تجاوز آشکار به مقدسات و مسجد مبارک الاقصی می‌دانیم.
شهادت یک فلسطینی دیگر
منابع فلسطینی اما اعلام کرده‌اند که در منطقه «تقوع» واقع در جنوب «بیت لحم»، یک جوان فلسطینی با شلیک گلوله نظامیان اسرائیلی به شهادت رسید. نظامیان اسرائیلی به بهانه اینکه این جوان قصد داشت با سلاح سرد دست به عملیات بزند، به سمت وی تیراندازی کردند. جوانان فلسطینی هفته گذشته نیز دست به یک عملیات ضدصهیونیستی در مسجدالاقصی در قدس اشغالی زدند که در پی آن دو صهیونیست به هلاکت رسیده و سه نفر نیز زخمی شدند. درپی شهادت این جوان فلسطینی در کرانه باختری درگیری‌های شدیدی بین جوانان فلسطینی و صهیونیست‌ها به وقوع پیوست که دست کم 42 نفر مجروح و حداقل 20 نفر بازداشت شدند.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
شنبه 31 تیر 1396

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic