تـــبـــرّی ( دشــمـن شـــناسـی )
آمریكا دشمن شماره 1 مردم محروم و مستضعف جهان است . حضرت امام خمینی (ره)
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


«بدترین دشمنان كسانی اند كه حیله خود را بیشتر پنهان می دارند.»مدیر وبلاگ :طاهر مهدوی
مطالب اخیر
نویسندگان


اصلاح‌طلبان از دولت دوازدهم رضایت کامل دارند
۱۳۹۶/۰۶/۲۶
Image result for ‫محمد رحمانیان مدیر مسئول روزنامه شرق‬‎
مدیر یک روزنامه زنجیره‌ای می‌گوید: اصلاح‌طلبان از آقای روحانی و کابینه دوازدهم رضایت کامل دارند.
محمد رحمانیان مدیر مسئول روزنامه شرق در گفت‌وگو با «آریا» اظهار داشت: رابطه اصلاح‌طلبان با آقای روحانی رابطه‌ معقول و درستی است. جریان اصلاحات بارها بر این موضوع تاکید داشته است که اگرچه آقای روحانی از پایگاه اصولگرایی بیرون آمده،‌ اما حرف‌های اصلاح‌طلبی و نگاه‌های متفاوت با جریان اصولگرایی داشته و همچنین عملکردی مطابق با دیدگاه اصلاح‌طلبان داشته است. بنابراین باید گفت با توجه به این شرایط جریان اصلاحات از آقای روحانی و کابینه دوازدهم رضایت کامل دارند.
وی می‌افزاید: الزاما اصلاح‌طلب‌ها به دنبال نشستن بر مناصب اجرایی کشور نیستند. از طرفی یک فرد اصولگرا می‌تواند با مرام و مسلک اصلاح‌طلبی در این مناصب بنشیند و چه بسا عملکرد وی از اصلاح‌طلبان بهتر هم باشد و حواشی کمتری هم داشته باشد. اصلاح‌طلبان به دنبال به دست آوردن منصب و جایگاه نیستند بلکه به دنبال این هستند که نگاه مدیریتی آنان در کشور و مدیریت کشور حاکم باشد.


چرا در مقابل حضور شهردار قبلی در جلسات دولت کارشکنی کردند؟

Image result for ‫محمدباقر قالیباف‬‎

حالا که دولت شهردار جدید تهران را به جلسات‌ خود دعوت کرده، درباره عدم دعوت از شهردار قبلی توضیح ارائه کند.
پس از انتصاب نجفی به عنوان شهردار پایتخت، برخلاف گذشته شاهد حضور شهردار در جلسه هیئت دولت بودیم که موضوع قابل تاملی است و سؤالات زیادی را در پس خود دارد.
به نوشته مشرق، موضوع عدم حضور شهردار تهران در جلسه هیئت دولت در دوره محمدباقر قالیباف تقریبا از جمله موارد انتقادی همیشگی بود که با انتصاب یک نیروی اصلاح‌طلب یعنی محمدعلی نجفی به عنوان شهردار جدید تهران این مسئله مرتفع شد.
نجفی هفته گذشته پس از حضور در جلسه هیئت دولت درباره این موضوع گفت: «شروع هماهنگی‌ها بین دولت و شهرداری‌ها این است که شهردار در جلسات و کمیسیون‌های تخصصی دولت حضور داشته باشد تا در جریان تصمیمات دولت قرار بگیرد، بنابراین حضور بنده در جلسات دولت به عنوان نماینده همه شهرداران و شهرنشینان کشور است که معتقدم فرصت مغتنمی  برای بنده و شهر تهران و سایر شهرهای بزرگ کشور است.»
با توجه به سخنان نجفی در زمان شهرداری قالیباف در تهران نه تنها مردم پایتخت بلکه مردم شهرهای دیگر نیز از مزایای حضور شهردار در جلسه هیئت دولت بی‌بهره ماندند. کما اینکه شهرداری تهران در دوره قبل همواره مطالباتی از دولت داشت و گفته می‌شد که شهرداری از دولت در حدود 19 هزار میلیارد تومان طلبکار است.
محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت در نشست اخیر خود با خبرنگاران درباره اینکه حضور شهردار در کابینه دولت چقدر در حل مشکلات ترافیکی و بلندمرتبه‌سازی موثر خواهد بود، گفت: «بدون تردید حضور شهردار در دولت این فرصت را ایجاد می‌کند که از سیاست‌های دولت مطلع شود و از طرفی مشکلات و مسائل خود را بیان کند و در این ارتباط دوسویه دو طرف برای ارائه خدمات بهتر از ظرفیت‌های یکدیگر استفاده کنند».
با این حال دولت که از مزایای تعامل شهرداری با خبر بود چرا از حضور شهردار تهران در چهارسال گذشته در جلسه خود جلوگیری کرده است؟ افزایش نرخ بیکاری در بهار 96 نشانه رشد اقتصادی بی‌کیفیت

Image result for ‫افزایش نرخ بیکاری در بهار 96 نشانه رشد اقتصادی بی‌کیفیت‬‎
دولت همچنان بدون تدبیر و چاره‌اندیشی برای ایجاد اشتغال، از رشد اقتصادی سخن می‌گوید اما رشد اقتصادی با کیفیت، رشد اشتغال‌آفرین است.
روزنامه اصلاح‌طلب تعادل با اشاره به گزارش‌های مراکز دولتی مبنی بر رشد اقتصادی 7 درصدی در فصل اول امسال نوشت: آخرین گزارش مرکز آمار ایران از رشد اقتصادی در بهار سال جاری، در حالی از رشد 7 درصدی اقتصاد ایران حکایت می‌کند که همچنان این رشد نتوانسته اثر مثبت خود را بر ‌اشتغال برجای بگذارد. براساس گزارش مرکز آمار ایران، رشد اقتصادی در بخش‌های کشاورزی، صنعت و خدمات در فصل نخست امسال به ترتیب 3/1درصد، 4/9درصد و 8/3 درصد بود. این آمار نشان می‌دهد که بخش خدمات رشد قابل‌توجهی را در فصل نخست امسال تجربه کرده است. در این میان، با وجود اینکه خدمات یکی از مهم‌ترین بخش‌ها در‌ اشتغال کشور به‌شمار می‌رود اما باز هم این رشد قابل‌توجه نتوانسته مرهمی بر بازار کساد‌ اشتغال باشد.
تعادل ادامه می‌دهد: یکی از مهم‌ترین انتقاداتی که همواره به عملکرد رشد اقتصادی کشور وارد می‌شود این است که این رشد همراه با ایجاد ‌اشتغال نیست. وابستگی اقتصاد به منابع حاصل از نفت به عنوان عمده‌ترین دلیل ‌اشتغال‌زا نبودن رشد عنوان می‌شود. از آنجا که رشد در بخش نفتی با ایجاد شغل جدید زیادی همراه نیست، اثرات این رشد هم در بازار کار کشور ناچیز است. اما در حال حاضر نکته قابل تامل این است که با وجود عملکرد قابل‌قبول بخش غیرنفتی اقتصاد باز هم بهبود در شاخص بیکاری حاصل نشده است. در حالی که مرکز آمار ایران نرخ بیکاری را در زمستان سال گذشته 12/5درصد اعلام کرده بود، این شاخص در بهار امسال با 0/1 واحد درصد افزایش به 12/6درصد افزایش یافت.
افزایش نرخ بیکاری در بهار سال جاری با وجود نرخ قابل‌توجه رشد اقتصادی در بخش غیرنفتی اقتصاد بار دیگر بر رابطه ناهمگون میان این دو شاخص گواهی می‌دهد. بررسی روند دو شاخص نرخ بیکاری و رشد اقتصادی در کشور نشان می‌دهد که هیچ رابطه پایداری میان این دو شاخص برقرار نیست. بنابراین نمی‌توان تنها به واسطه رشد اقتصادی، به بهبود وضعیت ‌اشتغال امید بست و دولت باید در زمینه ‌اشتغال، مستقلا برنامه و هدف‌گذاری خاصی را دنبال کند.
در این میان یکی از برنامه‌های دولت روحانی برای بهبود وضعیت ‌اشتغال و کاهش بیکاری، طرح کارانه ‌اشتغال جوانان (کاج) است که تنها می‌تواند برای مدتی کوتاه آمارها را جابه‌جا کند و در عمل به بهبود وضعیت ‌اشتغال منجر نخواهد شد. در این برنامه، دولت به جای تمرکز بر عرضه نیروی کار، بر تقاضای نیروی کار متمرکز شده است. به این معنا که اجرای طرح کاج ایجاد ‌اشتغال جدید را در پی نخواهد داشت. از آنجا که کارفرمایان مشارکت‌کننده هم در جذب کارآموزان پس از اتمام دوره هیچ تعهد قانونی ندارند، نمی‌توان امیدوار بود که طرح کاج بتواند بهبودی در وضعیت ‌اشتغال ایجاد کند.
 رشد اقتصادی در بخش صنعت مرهون چند بنگاه صنعتی عمده است که میزان ‌اشتغال آنها هم تغییر چشمگیری نداشته است. سایر بخش‌های صنعتی همچون بنگاه‌های کوچک و متوسط گرچه سهم چندانی در رشد اقتصادی ندارند اما از توان ‌اشتغال‌زایی بالایی برخوردار هستند. با وجود این، بسیاری از این واحدهای کوچک و متوسط در دوره رکود از رده خارج شدند یا با ظرفیت اندک به فعالیت ادامه می‌دهند. بنابراین از آنجا که برنامه‌ریزی در راستای بازیابی توان این واحدهای صنعتی در دوره پسارکود صورت نگرفته، نمی‌توان انتظار داشت که‌اشتغال جدیدی از این محل ایجاد شود.
ناتوانی بخش صنعت در بازیابی توان ‌اشتغال‌زایی خود در حالی در دوره پسارکود اقتصاد ایران استمرار یافته که دولت هم در مسیر ‌اشتباهی به دنبال یافتن راه‌حل بحران بیکاری است. غفلت دولت از دو نکته بسیار مهم درخصوص بازار کار ایران، گمانه‌زنی‌ها را درخصوص تشدید این بحران تقویت می‌‎کند. نخست با وجود اینکه آمارها نشان می‌‎دهد رشد اقتصادی و بیکاری در کشور هیچ‌گاه از یک رابطه مشخص تبعیت نکرده، دولت همچنان بهبود وضعیت ‌اشتغال را در رشد اقتصادی جست‌وجو می‌کند. نکته دوم این است که اندک برنامه‌های دولت در زمینه بهبود وضعیت ‌اشتغال هم بر بخش تقاضای نیروی کار تاکید دارد و همچنان از بخش عرضه غافل است.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
دوشنبه 27 شهریور 1396
دوشنبه 27 شهریور 1396 09:48 ق.ظ
مرگ بر دشمنان انقلاب

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات