تـــبـــرّی ( دشــمـن شـــناسـی )
آمریكا دشمن شماره 1 مردم محروم و مستضعف جهان است . حضرت امام خمینی (ره)
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


«بدترین دشمنان كسانی اند كه حیله خود را بیشتر پنهان می دارند.»مدیر وبلاگ :طاهر مهدوی
مطالب اخیر
نویسندگان
در مجمع عمومی سازمان ملل
امیر قطر: نظام حاکم بر جنگل بر عرصه بین‌المللی حاکم است
  ۱۳۹۶/۰۶/۲۹

Image result for ‫امیر قطر: نظام حاکم بر جنگل بر عرصه بین‌المللی حاکم است‬‎


«تمیم بن حمد آل‌ثانی» امیر قطر در جریان سخنرانی خود در سازمان ملل اعلام کرد «عرصه بین‌المللی به‌گونه‌ای است که گویا با نظام حاکم بر جنگل اداره می‌شود.»
«تمیم‌ بن حمد آل‌ثانی» امیر قطر سه‌شنبه شب و در مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفت، «موضع کشورهای ابرقدرت نباید ‌اشغال کشورها یا تماشاگر تحولات باشد، عرصه بین‌الملل به‌گونه‌ای است که گویا با نظام حاکم بر جنگل اداره می‌شود.» وی افزود: «من در شرایطی در اینجا حاضر شده‌ام که کشور و مردمم با محاصره ظالمانه کشورهای همسایه روبه‌رو هستند. هک شدن خبرگزاری قطر اهداف سیاسی پنهانی داشت و بلافاصله پس از آن فهرستی از دیکته‌های سیاسی که نقض حاکمیت کشور ما به شمار می‌آید صادر شد.» وی همچنین تاکید کرد، «کشورهایی که قطر را در محاصره قرار‌داده‌اند، با آنکه هک شدن خبرگزاری قطر برایشان اثبات شده است اما از مواضعشان عقب ننشستند و از دروغ‌هایی که گفته‌اند عذرخواهی نکردند.» امیر قطر بار دیگر خواستار گفت‌وگوی «بدون قید و شرط مبتنی بر احترام متقابل» برای حل اختلافات با کشورهای همسایه‌اش شد. شیخ تمیم بن حمد آل ثانی در ادامه گفت، کشورش خواهان گفت‌وگوهای سازنده بین اعضای شورای همکاری خلیج‌فارس و ایران است.
چرخش امیر قطر به سمت ایران پس از حملات متحدین سعودی به این کشور، خشم مرتجعین عرب را برانگیخته است. خبر دیگر اینکه، منابع آگاه روز سه‌شنبه مدعی شدند دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا در مراحل اولیه آغاز بحران دیپلماتیک کشورهای عربی با قطر، عربستان و امارات را از حمله به این کشور منصرف کرده است. دو منبع آگاه به شبکه خبری بلومبرگ گفته‌اند که «عربستان و امارات در حال بررسی روش‌های ساقط کردن حکومت قطر بوده‌اند که ترامپ در گفت‌وگوی با سران این کشورها به آنها هشدار داد که هرگونه اقدام نظامی باعث آغاز بحران در خاورمیانه شده و به نفع ایرانی‌ها خواهد بود.» این در حالی است که ترامپ بلافاصله در این مورد اعلام کرده به سعودی‌ها درباره اقدام نظامی علیه قطر هشدار نداده است. وی در عین حال اعلام کرد که بحران در شورای همکاری به‌زودی حل و فصل خواهد شد. گفتنی است، تنش در روابط قطر و آل‌سعود، پس از سفر ترامپ به ریاض شروع شد!
خشم اسلام‌‌آباد از توهین ترامپ به نخست‌وزیر پاکستان

Image result for ‫خشم اسلام‌‌آباد‬‎

خودداری توهین‌آمیز رئیس‌جمهور آمریکا از ملاقات با نخست‌وزیر پاکستان در سازمان ملل، خشم شدید مقامات اسلام‌آباد را به دنبال داشته است.
«دونالد ترامپ» درخواست «شاهد خاقان عباسی» برای ملاقات را رد کرد و اعلام کرده عباسی می‌تواند با معاونش دیدار کند. این اقدام که در نیویورک و در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل رخ داده، مقامات اسلام‌آباد را به شدت عصبانی کرده است.
«رضا ربانی» رئیس سنای پاکستان در واکنش به این اقدام ترامپ گفته «این امتناع ترامپ، توهین به پاکستان است... ملاقات خاقان عباسی با معاون رئیس‌جمهور آمریکا، به سخره گرفتن پاکستان و بی‌‌اهمیت جلوه دادن این کشور است.»
علی‌رغم 16 سال نوکری پاکستان برای آمریکا (از 2001 تاکنون)، ترامپ اخیرا گفته بود، پاکستان از تروریست‌هایی حمایت می‌کند که با آمریکا می‌جنگند. این جمله ترامپ هم خشم مقامات اسلام‌آباد را به دنبال داشته است. تحریم اقتصادی کردستان عراق در دستور کار اردوغان

Image result for ‫تحریم اقتصادی کردستان عراق در دستور کار اردوغان‬‎

در حالی که تنها سه روز به برگزاری همه‌پرسی جدایی مورد نظر «مسعود بارزانی» باقی مانده، رئیس‌جمهور ترکیه منطقه خودمختار کردستان عراق را به تحریم تهدید کرد.
«رجب طیب اردوغان» به رئیس منطقه خودمختار کردستان عراق هشدار داد، در صورتی که همه‌پرسی را (در سوم مهر) برگزار کند، ترکیه این منطقه را تحریم می‌کند.
اردوغان گفت: ما همیشه (از منطقه کردستان عراق) حمایت کرده‌ایم، اما فکر می‌کنیم که این رویکرد آنها (سران اربیل) در واقع نادیده گرفتن جمهوری ترکیه است؛ کشوری که در کنار آنها ایستاده (و تاکنون) آنها را متحد نزدیک خود می‌دانسته است.
رئیس‌جمهور ترکیه همچنین، اعلام کرد، کابینه و شورای امنیت ملی ترکیه جلسه‌ای را برای تصمیم‌گیری درباره موضوع همه‌پرسی جدایی کردستان عراق برگزار خواهند کرد.
اردوغان افزود: بدون تردید کابینه این وضعیت را بررسی و تحریم‌های احتمالی را ارزیابی خواهد کرد؛ تحریم‌هایی که عادی نخواهد بود.
اردوغان که در حاشیه اجلاس سازمان ملل در نیویورک سخن می‌گفت، یک بار دیگر از اربیل خواست که از همه‌پرسی صرف‌نظر کند. در صورتی که ترکیه بخواهد منطقه کردستان عراق را تحریم کند، اربیل در فروش نفت خام کرکوک به بازارهای جهانی، دچار زحمت خواهد شد.
در مجموع، هر چه به زمان برگزاری همه‌پرسی نزدیک‌تر می‌شویم، تهدیدات آنکارا را نیز علیه منطقه کردستان عراق بیشتر می‌شود. اخیرا نماینده «اتحادیه میهنی کردستان عراق» در ترکیه از احتمال لشکرکشی آنکارا به اربیل، در صورت برگزاری همه‌پرسی، خبر داده بود.
اثرات توقف صادرات نفت
«وولکان اوزدمیر» رئیس موسسه سیاستگذاری و بازار انرژی ترکیه گفت: ترکیه (اهرم) قدرت مهمی را در دست دارد (و از آنجا که) نقل و انتقال نفت و تجارت آن، از طریق خاک ترکیه صورت می‌گیرد... اگر این روند متوقف شود، منطقه کردستان عراق دیگر قدرت اقتصادی نخواهد داشت.
به گزارش ایسنا، وی گفت که اربیل طی سه سال و نیم گذشته نفت خود را مستقل از دولت مرکزی عراق و از طریق خاک ترکیه، به بازارهای بین‌المللی فروخته است.
دیدار فؤاد معصوم با بارزانی
«فؤاد معصوم» رئیس‌جمهور عراق دیروز به سلیمانیه رفت. وی پس از ورود به این شهر، در جلسه از قبل برنامه‌ریزی شده با حضور «مسعود بارزانی» و «هیرو طالبانی» (همسر جلال طالبانی) شرکت کرد. در این جلسه که شماری از مسئولان منطقه خودمختار کردستان عراق نیز حضور داشتند، مسئله برگزاری همه‌پرسی مورد بررسی حاضران قرار گرفت، اما خبری درباره محتوای این گفت‌وگوها، مخابره نشده است.
معصوم خودش یک کرد اهل عراق است. در حال حاضر بارزانی هرچند خود را مصمم به برگزاری همه‌پرسی نشان می‌دهد، ولی به نظر می‌رسد که به گرفتن امتیاز از بغداد، در ازای برگزار نشدن همه‌پرسی نیز تمایل دارد.
بارزانی طی نشستی در حمایت از همه‌پرسی گفت: اگر طی سه روز آینده، جایگزینی حقیقی ارائه نشود، به تاخیر انداختن این همه‌پرسی، غیرممکن خواهد بود. در صورت ارائه طرحی جایگزین که ضامن حقوق ما باشد، ما در تاریخ 25 سپتامبر (3 مهر) جشن می‌گیریم و جشن‌های جمعی برپا خواهیم کرد و اگر جایگزینی ارائه نشود، همه با هم همه‌پرسی را برگزار خواهیم کرد.
کرکوک
کرکوک طی روزهای اخیر شاهد ناآرامی نسبی بوده و این به تنهایی، نشان می‌دهد که در صورت برگزاری همه‌پرسی، کرکوک ناآرام خواهد شد و میان ترکمن‌ها و عرب‌ها از یک طرف، و کردها از طرف دیگر، درگیری روی خواهد داد. علاوه بر آن، رویارویی نیروهای دولت مرکزی و نیروهای پیشمرگ‌ها نیز احتمالا در کرکوک اتفاق خواهد افتاد. علت حساسیت طرف‌های بحران بر سر کرکوک، هم وجود منابع نفتی در کرکوک و هم چند قومی بودن جمعیت ساکن این استان است.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
پنجشنبه 30 شهریور 1396
پنجشنبه 30 شهریور 1396 06:11 ب.ظ
مرگ بر آمریکا

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic