تـــبـــرّی ( دشــمـن شـــناسـی )
آمریكا دشمن شماره 1 مردم محروم و مستضعف جهان است . حضرت امام خمینی (ره)
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


«بدترین دشمنان كسانی اند كه حیله خود را بیشتر پنهان می دارند.»مدیر وبلاگ :طاهر مهدوی
مطالب اخیر
نویسندگان
رهبر جبهه خلق برای آزادی فلسطین
فتح و حماس چرا آشتی کردند؟  
  ۱۳۹۶/۰۷/۲۶

Image result for ‫فتح و حماس چرا آشتی کردند؟‬‎آشتی فتح و حماس، از جمله رویدادهایی است که طی روزهای گذشته رسانه‌ها به آن پرداخته‌اند. این آشتی اگرچه سابقه داشت اما خوب یا بد، با سرنوشت ملت فلسطین ارتباط مستقیمی دارد. هدف اعلامی از این آشتی وحدت گروه‌های فلسطینی عنوان شده و تاکنون نیز چندین بار توافق آشتی میان این دو گروه فلسطینی به امضا رسیده است اما به دلیل اختلافات درونی و دخالت بازیگران فرامنطقه‌ای این توافق‌ها هیچگاه به نتیجه نرسیده است. اما این بار به ظاهر هم که شده و با توجه به وضعیت فاجعه‌بار غزه که ناشی از 10 سال محاصره ظالمانه است و همچنین فشارهای غربی‌ها و رژیم صهیونیستی به تشکیلات خودگردان فلسطین، طرفین در پای‌بندی به توافقشان جدی هستند. هر چند که تجربه نشان داده تحولات فلسطین به گونه‌ای است که هیچ کس حتی روز بعد را در این منطقه حساس و استراتژیک نمی‌تواند پیش‌بینی کند.
سرویس خارجی کیهان در این باره گفت‌وگویی با «مروان عبدالعال» از رهبران جبهه خلق برای آزادی فلسطین انجام داده که پیش‌روی شماست.

* علت امضای توافقنامه صلح بین حماس و فتح چه بود در حالی که این دو جنبش ده سال کشمکش داشتند؟
- اقدام حماس نه یک توافقنامه صلح بلکه یک مصالحه با فتح بود و مصالحه کمترین خواسته فلسطینیان است. اما مسئله مهم نفس مصالحه نیست بلکه نتایج پس از مصالحه است که نوعی آزمایش برای دو گروه به شمار می‌رود. گروهی که مصالحه را به عنوان خواسته مردمی و ملی برای رفع محاصره و بازگرداندن وحدت ملی و ایجاد طرح ملی فلسطینی مقاومت برای آزادی سرزمین‌های اشغال شده قلمداد می‌کنند و گروهی که مصالحه را برای پاکسازی روند شکست خورده سازش و نجات طرح صهیونیستی و حتی بهره‌برداری از فشارهای انسانی جهت بدست آوردن منافع سیاسی و در رأس آن سلاح مقاومت می‌دانند همچنین نباید فراموش کنیم که این مصالحه زمانی مطرح شد که طرف‌های درگیر دچار بحران‌های داخلی بودند و در عرصه منطقه‌ای تغییراتی به وجود آمده و حامیان انقلاب‌های اپوزیسیونی از بین رفته‌اند و گروه‌ها به دنبال خروج از بحران برای حفظ موجودیت و نقش خود بودند. معنای این سخن آن است که انگیزه اصلی چنین مصالحه‌ای می‌تواند منافع موقت گروه‌های درگیر باشد اما پذیرش خواسته مصالحه کنندگان ما را قادر خواهد ساخت که شرایط پس از مصالحه را نپذیریم؟
ما اهدافی برای خود داریم اما دیگران نیز اهدافی دارند. هدف دولت ترامپ حل و فصل کامل و همه جانبه مسئله فلسطین و حل مسائل منطقه با مشارکت برخی کشورهای عربی از طریق عادی‌سازی روابط با اسرائیل و حمایت مالی از این رژیم است. براساس این هدف، حقوق فلسطینیان در چارچوب نظام کنفدرالی و ایجاد نقاط قرنطینه‌ای نژادی حل و فصل خواهد شد. در چنین حالتی هیچ دولت فلسطینی مستقل دارای حاکمیت تشکیل نخواهد شد.
* آیا این مصالحه نیز مثل گذشته منجر به شکست خواهد شد؟
- این امر ربطی به مصالحه ندارد بلکه به مرحله بعد از مصالحه بستگی دارد که اگر هدف از آن، ایجاد شبه دولت فلسطینی در باقیمانده کرانه غربی و غزه و همراه با به رسمیت شناختن دولت یهودی باشد، در آن صورت این مصالحه صرفاً یک مصالحه موقت برای حل مسائل انسانی و بهبود وضعیت برق و مسائل بهداشتی و... خواهد بود. اما اگر نتیجه این مصالحه درخواست عقب‌نشینی مقاومت باشد، اوضاع به هم خواهد خورد. خصوصاً که ما در برابر رژیم اشغالگر تا بن دندان مسلح و دارای قدرت شهرک‌سازی قرار داریم. فکر نمی‌کنم کسی از گروه‌های مقاومت با این خواسته موافقت کند، بلکه خواسته اصلی آنان پایان اشغالگری است.
* به نظر شما آیا حماس با شروطی موافقت می‌کند که منجر به زمین گذاشتن سلاحش شود؟
- به نظرم حماس خواستار به تعویق افتادن این موضوع شده، این موضوع پس از مطرح شدن مصالحه و از طریق اقداماتی نظیر تجمیع دستگاه‌های امنیتی، بازگشت کارمندان به سر کارشان، گشایش گذرگاه‌ها و تقویت و تثبیت فعالیت‌های دولت سپس اجرای انتخاباتی که تعیین‌کننده سیاست‌های دولت خواهد بود.
به تعویق افتادن این موضوع به معنی پایان مسئله نیست، اما همچنان آتش زیرخاکستر خواهد بود و رژیم صهیونیستی و همراهان آن دست به راهزنی سیاسی و شاید برهم‌زدن این مصالحه بزنند، چون هدف اول و آخر این رژیم سلب حق مقاومت و خلع سلاح کردن آن است.
* به نظر شما آینده‌نگری حماس در امضای این توافقنامه چه بوده و آیا فکر می‌کنید توان حماس تضعیف خواهد شد؟
- این سؤال یک نوع آینده‌نگری و یک نگاه کلان استراتژیک به مقاومت و نه فقط جریان حماس است، چون عملاً ثابت شده که طرح امپریالیستی صهیونیستی ارتجاعی به تمامیت ملی فلسطین و از جمله جبهه مقاومت احتیاج دارد و بدون این تمامیت و نگاه کلی، ما حتی یک گام هم فراتر نخواهیم رفت. حماس با همراهی با این کلیت فلسطینی مقاوم پیش خواهد رفت و بدون آن تضعیف خواهد شد، چون اعتمادی را که از آن کسب کرده از دست خواهد داد.
* به نظر شما آیا امضای توافقنامه به معنی کم‌رنگ شدن نقش آرمان فلسطینی است و سرنوشت مردم فلسطین بعد از این توافقنامه چه خواهد شد؟
- این امر بستگی به نحوه انجام توافقنامه و توانایی ایجاد طرح ملی مقاوم دارد و اینکه بتواند به انشقاق و جدایی از هم پایان دهد نه این که به دنبال تقسیم قدرت باشد، اینکه موجب مشارکت ملی شود و نه به دنبال شراکت در تقسیم سهمیه پست‌های حکومتی باشد و اینکه بتواند فرصت مصالحه را به عرصه ایجاد وحدت ملی حقیقی برای مقابله با طرح بزرگ نابودی آرمان فلسطین که دشمنان برای آن تلاش می‌کنند تبدیل نماید. جهانگیری: 1/5 میلیون شغل در 6 ماه نخست امسال ایجاد شد

ربیعی: بیش از 400 هزار شغل در سال نمی‌توانیم ایجاد کنیم 

Image result for ‫جهانگیری: 1/5 میلیون شغل در 6 ماه نخست امسال ایجاد شد  ربیعی: بیش از 400 هزار شغل در سال نمی‌توانیم ایجاد کنیم‬‎Image result for ‫ربیعی‬‎


در شرایطی جهانگیری، معاون اول روحانی از ایجاد 1/5میلیون شغل در شش ماهه نخست امسال خبر داده که چندی پیش علی ربیعی، وزیر کار همین دولت اعلام کرده بود اقتصاد ایران در بهترین حالت، توان جذب 400 هزار شغل در سال را دارد.
ارائه آمارهای‌اشتغالزایی از ابتدای سال جاری همواره ایجاد حیرت و تعجب می‌کند! ابتدا حسن روحانی در تیرماه امسال اعلام کرد که در بهار 96، 700 هزار شغل ایجاد شده و اندکی پس از آن هم مرکز آمار در یک حرکت استثنایی اعلام کرد طی بهار 96، یک میلیون شغل ایجاد شده است.
مقامات دولت روحانی که در زمان تبلیغات انتخاباتی، شعار برخی رقبای خود مبنی بر ایجاد سالیانه یک میلیون شغل را غیر معقول می‌دانستند، هم اکنون آمارهایی اعلام می‌کنند که دست تمام رکوردهای اقتصادی را از پشت بسته است.
در آخرین نمونه این اظهارات باورنکردنی، اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهور در سخنانی مدعی شد طی شش ماه نخست سال جاری 1/5 میلیون شغل ایجاد شده است!به گزارش تسنیم، وی در مراسم روز ملی استاندارد اعلام کرد: «در فصل بهار امسال 703 هزار شغل ایجاد شد و روز گذشته به من اطلاع دادند که در فصل تابستان 795 هزار شغل ایجاد شده است.»
به عبارت دیگر، یک میلیون و 498 هزار شغل در این دو فصل ایجاد شده و احتمالا تا پایان سال تمام بیکاری کشور حل و فصل شده و باید از خارج کشور نیروی کار وارد کنیم. بگذریم از اینکه خود دولت وعده ایجاد 950 هزار شغل در سال را برای چهار سال دوم سال عمر خود داد و تا همین الان حدود 550 هزار شغل اضافی ایجاد کرده است!
ادعای دولتمردان درباره افزایش ‌اشتغالزایی طی شش ماه نخست امسال، در حالی است که یک ماه پیش علی ربیعی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در مراسم آغاز ایجاد‌اشتغال برنامه فراگیر‌اشتغال 96 گفته بود: «در بهترین حالت رشد اقتصادی می‌تواند 400 هزار شغل ایجاد کند و بنابراین 600 هزار شغل در سال کسری داریم.»
چگونه وقتی وزیر کار دولت اعتقاد دارد ظرفیت اقتصاد ایران در بهترین حالت، ایجاد بیش از 400 هزار شغل در سال را جوابگو نیست، دست‌اندرکاران دیگر دولت اعلام می‌کنند تنها در شش ماه یک و نیم میلیون شغل ایجاد شده است؟
جالب اینجاست که وزیر کار، دو روز پیش با بیان اینکه در برنامه‌های‌اشتغال دولت بخش‌های کلاسیک و سنتی به همراه حوزه آی سی تی، گردشگری، خدمات و انبارداری، ورزش بیش از همه بخش‌ها مورد توجه قرار دارند، گفت: «باید کسری‌اشتغال موجود را به هر طریقی که شده جبران کنیم و همین حالا نیز 900 هزار کسری ‌اشتغال وجود دارد.»
یعنی حتی وزیر کار که خودش گفته بود 600 هزار کسری شغل در سال داریم، رقم کنونی را 900 هزار شغل اعلام کرد! ضمن اینکه کسری مورد‌اشاره وزیر، به معنای جذب فقط و فقط 100 هزار شغل (احتمالا از ابتدای سال تاکنون) می‌باشد که باز هم نشان دهنده اختلاف محسوسی با رقم اعلام شده توسط جهانگیری می‌باشد.
فارغ از عجیب بودن آمار ایجاد 1/5 میلیون شغل در شش ماه اخیر، تفاوت‌های فاحشی که میان رقم اعلام شده توسط مسئولان دولتی نشان‌دهنده یک سردرگمی آماری در دولت بوده و این تشتت، بیانگر این واقعیت است که حتی در درون دولت هم جمع‌بندی واحدی از آمارهایی که اعلام می‌شود وجود ندارد.
آنچه که مهم است، قربانی شدن بیکاران و کسانی است که در شرایط نامناسب بودن فضای کسب و کار در زندگی خود با مشکلات ریز و درشتی مواجه می‌شوند اما مسئولان به ارائه آمارهایی که با واقعیت جامعه همخوانی ندارد می‌پردازند.
به عنوان نمونه‌ای دیگر، یکی از مدیران وزارت کار، روز گذشته از اعزام بیکاران به خارج از کشور برای شاغل شدنشان خبر داد، خبری که بی‌شک بیان‌کننده وضعیت نامناسب ایجاد شغل در کشور می‌باشد.
محمد  اکبرنیا با  اعلام این خبر گفت: «خوشبختانه هماهنگی‌هایی صورت گرفته است و موفق شدیم چهار دفتر کاریابی در کشورهای استرالیا، عمان، ترکیه و تاجیکستان راه‌اندازی کنیم و از این طریق بتوانیم نیرو به آن کشورها اعزام کنیم.»
حال، با توجه به شرایط بازار کار کشور که حال و روز خوبی ندارد، بهتر است دولتمردان از ارائه آمارهایی که نه تنها وضعیت فعلی را خوب جلوه می‌دهد، بلکه به غلط، موفقیتی خیره‌کننده را در ذهن تداعی می‌کند! پرهیز کنند.


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
پنجشنبه 27 مهر 1396
پنجشنبه 27 مهر 1396 09:52 ب.ظ
مرگ بر صهیونیست

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic