تـــبـــرّی ( دشــمـن شـــناسـی )
آمریكا دشمن شماره 1 مردم محروم و مستضعف جهان است . حضرت امام خمینی (ره)
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


«بدترین دشمنان كسانی اند كه حیله خود را بیشتر پنهان می دارند.»مدیر وبلاگ :طاهر مهدوی
مطالب اخیر
نویسندگان


تحلیل روزنامه البناء از جنگ یمن
آل‌سعود گرفتار فرسایشی‌ترین جنگ تاریخ عربستان شده است

    ۱۳۹۶/۱۰/۲۶
Image result for ‫آل‌سعود گرفتار فرسایشی‌ترین جنگ تاریخ عربستان شده است‬‎

روزنامه مشهور عربی در گزارشی با بررسی شکست‌های عربستان در جنگ یمن نتیجه گرفته «این جنگ فرسایشی‌ترین جنگ تاریخ عربستان است» و اینکه، «سعودی‌ها هرگز فکر نمی‌کردند، این جنگ اینقدر طول بکشد.»
روزنامه لبنانی «البناء» در یادداشتی به قلم «حسن حردان» نوشته: «از زمانی که حکومت سعودی با هدف مطیع کردن یمن و جلوگیری از رسیدن این کشور به استقلال ملی سیاسی و اقتصادی به دور از سلطه  آمریکایی - سعودی اعلام جنگ کرد عربستان وارد بحران داخلی شد که هم زمان با ادامه جنگ و بالا رفتن هزینه‌های مالی و جانی و ناتوانی در دستیابی به اهدافش تشدید شد.»
در ادامه این گزارش می‌خوانیم: «امروز بعد از بیش از دو سال واضح است که حکومت سعودی نتوانسته جنگی را که گمان می کرد در عرض چند هفته به پایان می‌رسد یکسره کند و همین مسئله باعث شده عربستان در فرسایشی‌ترین جنگ تاریخ خود غرق شود که همه ذخایر مالی این کشور را بلعیده و به کسری صدمیلیارد دلاری در بودجه و بدهی معادل همین رقم منجر شده است... اصرار به ادامه جنگ و عدم پذیرش حل سیاسی که به اراده ملت یمن احترام بگذارد انعکاس‌های منفی بر واقعیت اقتصادی و اجتماعی عربستان دارد زیرا حکومت تلاش می کند کسری بودجه را از طریق اعمال فشار به مردم و تعیین مالیات‌های غیرمستقیم تامین کند. مسئله‌ای که در کنار ادامه جنگ فرسایشی در یمن باعث بحرانی‌تر شدن وضع می‌شود اقدام محمد بن سلمان ولیعهد عربستان در اعطای حدود پانصد میلیارد دلار به دونالد ترامپ در چارچوب توافق‌های اقتصادی و خرید اسلحه است و نیز پذیرش معامله قرن که برای حل و فصل قضیه فلسطین از جانب ترامپ مطرح شد و تنها هدف آن حصول تایید و حمایت ترامپ از بن سلمان به منظور عزل محمد بن نایف ولیعهد پیشین و سپس بازداشت شاهزادگان بود.»
آل‌سعود عقب‌نشینی کرد
از سوی دیگر خبر رسیده فشارها به آل‌سعود برای باز کردن مسیر کمک‌های بشردوستانه به یمن تا حدودی نتیجه داده و این کشور را وادار به انجام عقب‌نشینی‌هایی در بندر حدیده کرده است. بر اساس گزارش‌های رسیده چهار جرثقیل جدید وارد بندر مهم الحدیده شده‌اند تا بدین ترتیب کمک به یمنی‌ها تسهیل شود.
 به گزارش فارس، «برنامه جهانی غذا» سازمان ملل (WFP)، اعلام کرده یک کشتی حامل چهار جرثقیل سیار به منظور تسریع در فرآیند تحویل کمک‎های بشردوستانه و تخلیه آن، روز دوشنبه وارد ساحل غربی کشور جنگ‌زده یمن شده است. دولت نجات ملی یمن مستقر در صنعا اعلام کرده «عبدالعزیز الکمیم» وزیر برنامه‌ریزی و تعاون، «حسن احمد الهیج» استاندار الحدیده و استیفن اندرسون نماینده سازمان برنامه جهانی غذا در عملیات انتقال چهار جرثقیل جدید حضور داشتند. جنگنده‌های ائتلاف سعودی جرثقیل‌های بندر الحدیده را در سال ۲۰۱۵ منهدم کرده بودند و عربستان اجازه نمی‌داد که جرثقیل‎های جدیدی که در انباری در دبی نگهداری می‌شد، وارد بندر الحدیده شود اما اکنون تحت فشارهای بین‌المللی ناچار به عقب‌نشینی شده است. طبق اعلام منابع یمنی بیش از 200 هزار کودک یمنی طی محاصره نزدیک به سه ساله عربستان علیه یمن، جان خود را به دلیل سوءتغذیه ناشی از محاصره از دست داده‌اند. استفان دوژاریک سخنگوی سازمان ملل روز دوشنبه گفت که این جرثقیل‌ها که به وسیله برنامه جهانی غذا وابسته به سازمان ملل خریداری شده، به محض ورود به بندر حدیده که ۷۰ درصد واردات یمن از طریق آن صورت می‌گیرد، عملیاتی خواهد شد.
پیش از این انصارالله اعلام کرده بود که در صورت تداوم محاصره و حمله به بندر الحدیده دریای سرخ را خواهد بست و نفتکش‌های سعودی را هدف قرار خواهد داد.پس از 30 سال صورت گرفت
 تعلیق شناسایی اسرائیل از سوی ساف در واکنش به اقدام ترامپ درباره قدس
Image result for ‫تعلیق شناسایی اسرائیل از سوی ساف‬‎

در پی تصمیم نابخردانه رئیس‌جمهور آمریکا در شناسایی قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی، شورای مرکزی سازمان آزادیبخش فلسطین «ساف» هم با صدور بیانیه پایانی نشست خود، کمیته اجرایی این نهاد را پس از 30 سال، مأمور تعلیق شناسایی اسرائیل کرد.
بیست و هشتمین نشست شورای مرکزی سازمان آزادیبخش فلسطین «ساف» طی روزهای یکشنبه و دوشنبه در رام‌الله برگزار شد تا درباره تصمیم آمریکا درباره قدس و چگونگی پاسخ به آن مشورت شود. حماس و جهاد اسلامی شرکت در این نشست را تحریم کرده بودند.
به گزارش فارس، بارزترین تصمیم این نشست، مکلف شدن کمیته اجرایی ساف به تعلیق شناسایی اسرائیل بود، تشکیلات خودگردان فلسطین حدود 30 سال پیش، پس از «پیمان اسلو» رژیم صهیونیستی را به رسمیت شناخته بود. شورای مرکزی ساف همچنین اعلام کرد دوره انتقالی که در توافق‌های امضا شده در اسلو، قاهره، واشنگتن و غیره آمده، به همراه تعهدات آن، دیگر پابرجا نیست. برخی از مفاد بیانیه نشست «ساف» به این شرح است؛ محکوم کردن و مردود دانستن تصمیم «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا در اعلام قدس به عنوان پایتخت اسرائیل و انتقال سفارت این کشور از تل‌آویو به قدس و تلاش در راستای لغو این تصمیم.
آمریکا دیگر برای ما صلاحیت ندارد
شورای مرکزی ساف در این باره اعلام کرده دولت آمریکا با این تصمیم دیگر شایستگی خود به عنوان یک میانجی برای روند صلح را از دست داده است و دیگر شراکتی در این روند نخواهد داشت جز زمانی که ترامپ از تصمیم خود بازگردد. کمیته اجرایی ساف مکلف شد تا زمانی که اسرائیل، دولت فلسطین با مرزهای 1967 را به رسمیت نشناخته و تصمیم انضمام قدس شرقی (به اسرائیل) و نیز شهرک‌سازی‌ها را متوقف نکرده، شناسایی اسرائیل را تعلیق کند. دعوت از کشورهای جهان برای تحریم اسرائیل در پاسخ به نقض قوانین بین‌المللی توسط آن، محکوم کردن نظام آپارتاید اسرائیلی که تلاش دارد آن را جایگزین ایجاد دولت مستقل فلسطینی کند، مردود دانستن شناسایی رژیم صهیونیستی نیز جزو تصمیمات این نشست دو روزه عنوان شده است.
در این بیانیه به مسائل داخلی فلسطین نیز ‌اشاره شده از جمله، تأکید بر توافق آشتی 2011 و تمام توافق‌های امضا شده بعدی که آخرین آنها توافق 2017 در قاهره بود. برعهده گرفتن امور غزه توسط دولت توافق ملی و پس از آن اجرای انتخابات و برگزاری شورای ملی فلسطین. تأکید بر حق ملت فلسطین در به کارگیری انواع مقاومت علیه رژیم ‌اشغالگر بر اساس قوانین بین‌المللی و ادامه مقاومت مردمی مسالمت‌آمیز و تقویت آن، تأکید بر ضرورت فراهم کردن تمام دلایل ایستادگی ملت فلسطین در قدس پایتخت ابدی ملت فلسطین و حمایت از آنها برای مقابله با تدابیر اسرائیلی برای یهودی کردن این شهر، حمایت از اهالی غزه و فراهم کردن تمام نیاز‌های آنها و نیز تشویق جامعه بین‌المللی برای شکست محاصره غزه. شورای مرکزی ساف این بیانیه را با 72 رأی مثبت، 10 رأی ممتنع، 3 رأی مخالف و غیبت دو تن از اعضایش به تصویب رساند.
شلیک به سر نوجوان فلسطینی!
در پی درگیری میان نظامیان صهیونیست و فلسطینیان در شهرک «جیوس» در کرانه باختری و با شلیک مستقیم صهیونیست‌ها، یک فلسطینی دیگر نیز شهید شد.به نوشته خبرگزاری فلسطینی معا، «احمد عبد الجابر» جوان 28 ساله‌ای است که بر اثر اصابت گلوله بر سرش به شهادت رسیده است. به گفته شاهدان عینی، نظامیان صهیونیست از فاصله کمتر از 20 متر به سوی این جوان شلیک کردند و حتی پس از آن مانع رسیدن آمبولانس برای انتقال فرد مجروح شده، شدند. آنها به سوی آمبولانس و امدادگران هم گاز ‌اشک‌آور شلیک کردند. از زمان اعلام تصمیم ترامپ مبنی برانتقال پایتخت آمریکا از تل‌آویو به قدس انتفاضه وارد فاز جدیدی شده که صهیونیست‌ها را وحشت‌زده و نگران کرده است به نحوی که برخی از تحلیلگران نظامی ورود به فاز مسلحانه را دور از انتظار نمی‌دانند.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
چهارشنبه 27 دی 1396
چهارشنبه 27 دی 1396 12:36 ب.ظ
درود بر فلسطین
مرگ بر آل یهود بی دین

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic