تـــبـــرّی ( دشــمـن شـــناسـی )
آمریكا دشمن شماره 1 مردم محروم و مستضعف جهان است . حضرت امام خمینی (ره)
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


«بدترین دشمنان كسانی اند كه حیله خود را بیشتر پنهان می دارند.»مدیر وبلاگ :طاهر مهدوی
مطالب اخیر
نویسندگان

نقشه ترکیه برای سوریه به روایت اردوغان

Image result for ‫اردوغان‬‎
رئیس‌جمهور ترکیه با بیان این که تسلط بر شهر «منبج» در شمال سوریه، هدف بعدی عملیات ارتش ترکیه پس از تسخیر شهر «عفرین» است، از نیروهای آمریکایی خواست هر چه سریع‌تر منطقه را ترک کنند.
«رجب‌طیب اردوغان» در جمع نمایندگان پارلمانی حزب حاکم «عدالت و توسعه» اظهار داشت، منبج هدف بعدی نظامیان ترکیه در عملیات «شاخه زیتون» برای پاکسازی (کردهای مسلح) خواهد بود و نیروهای آمریکایی باید هر چه سریعتر این شهر را ترک کنند، زیرا ترکیه قصد دارد منبج را به صاحبان اصلی آن برگرداند. وی نگفت، صاحبان اصلی منبج چه کسانی هستند، ولی احتمالاً منظورش ترکمن‌ها و یا اعراب هستند. اردوغان خطاب به آمریکایی‌ها نیز، حضور آنها در شمال سوریه را زیر سؤال برد و گفت: «چرا شما هنوز در آنجا هستید؟ شما حتماً نقشه‌هایی برای ترکیه، ایران و شاید روسیه دارید.»
اردوغان گفت: «عملیات ما در عفرین با اراده پیش می‌رود و آن را در ادلب ادامه خواهیم داد... ترکیه برخلاف آمریکا که 15 سال ]‌17 سال[ در افغانستان و عراق حضور دارد، هیچ تمایلی برای اشغالگری در شمال سوریه ندارد.»
در پی اعلام کاخ سفید مبنی بر ایجاد یک ارتش 30هزار نفری متشکل از شبه نظامیان کرد در شمال سوریه، ترکیه نیز عملیاتی را تحت عنوان «شاخه زیتون» در شمال سوریه آغاز کرد و نظامیان ترکیه متوجه شهر «عفرین» شدند. در این عملیات که از روز 26 دی آغاز شده و همچنان ادامه دارد، حدود 1000 تن جان خود را از دست داده‌اند. به گفته منابع محلی، بیشتر قربانیان، غیرنظامی هستند. اما آنکارا مدعی است، در این عملیات، 950 شبه نظامی (کرد) از پای درآمده‌اند.
جدال روسیه و آمریکا
در پی اتهام‌زنی «نیکی هیلی» نماینده آمریکا در سازمان ملل، به دولت و ارتش سوریه، مبنی بر استفاده ارتش از سلاح شیمیایی علیه غیرنظامیان، «واسیلی نبنزیا» نماینده روسیه به این اظهارات واکنش نشان داد و گفت، دولت سوریه همواره از همکاری با سازمان منع گسترش سلاح‌های شیمیایی برای امحاء تسلیحات شیمیایی، استقبال کرده است.
وی گفت: آمریکا و انگلیس از این جلسه شورای امنیت برای اتهام‌زنی به روسیه استفاده کرده‌اند. اینکه چرا این اتفاق می‌افتد روشن است. ظاهراً برخی از بابت موفقیت نشست کنگره ملی سوریه در «سوچی» نگران هستند... آنها از این چشم‌انداز که روح جدیدی در فرآیند حل و فصل سیاسی مسائل سوریه می‌دمد، نگران هستند.»نیکی هیلی در شورای امنیت ادعا کرده بود که نظام سوریه از گاز کلر علیه مردم این کشور در «غوطه شرقی» دمشق در هفته‌های گذشته استفاده کرده است.همزمان با هیلی، «هدرناوئرت» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، از جامعه‌بین‌الملل خواست یک صدا و متحد بر دولت سوریه و حامیانش فشار وارد کنند تا در استفاده از تسلیحات شیمیایی، دست بردارند و آنهایی را که مسئول این حملات هستند، مجازات کنند!
واکنش دمشق
معاون نماینده دائم سوریه در سازمان ملل اما تأکید کرد، ما هرگونه استفاده از سلاح شیمیایی یا هر نوع سلاح کشتار جمعی دیگر را به عنوان جنایت علیه بشریت (می‌دانیم و آن‌را) رد می‌کنیم. تحت هیچ شرایطی نمی‌توان استفاده از این سلاح را توجیه کرد.وی گفت: مردم سوریه که تا به امروز قربانی اول جنایت‌های تروریست‌ها بوده‌اند، با این سلاح هدف قرار گرفته‌اند. (دولت) سوریه همواره دنبال شناسایی مجرم و مسئول واقعی این حملات بوده است. دولت سوریه به معاهده منع تسلیحات شیمیایی پیوسته و به تمامی تعهداتش به موجب این توافقنامه عمل کرده است و از طریق امحای کامل برنامه شیمیایی خود، به دستاورد بی‌سابقه‌ای در تاریخ این سازمان رسیده است.منذر تأکید کرد: ارتش سوریه و هم‌پیمانانش به نیابت از جهان با تروریسم می‌جنگند.
وی آمریکا، انگلیس و فرانسه را مسئول کارشکنی در مکانیزم تحقیقات درباره تسلیحات شیمیایی دانست و گفت: سوریه اولین طرفی بود که خواهان تحقیقات درباره تسلیحات شیمیایی شد. آمریکا هر زمان که می‌بیند گروه‌های تروریستی در مقابل پیشروی ارتش سوریه در باتلاق افتاده‌اند، اتهاماتی را علیه سوریه درباره سلاح شیمیایی مطرح می‌کند.
«ایزومی ناکامیتسو» معاون دبیر کل سازمان ملل و نماینده ارشد امور خلع سلاح نیز در جلسه شورای امنیت اعلام کرد که تیم حقیقت‌یاب وابسته به سازمان منع تسلیحات شیمیایی به بررسی تمامی اتهامات درباره استفاده از سلاح شیمیایی در سوریه ادامه می‌دهد.وی افزود: ادعاها درباره استفاده از سلاح شیمیایی در سوریه همچنان ادامه دارد و در نتیجه این مسئولیت جمعی ماست که عاملان را مجازات کنیم.
بیشتر این ادعاها درباره استفاده از مواد شیمیایی سمی مثل کلر در مناطق خارج از سیطره دولت سوریه است. تیم دیگری نیز به بررسی اظهاراتی می‌پردازد که دولت سوریه درباره استفاده از سلاح شیمیایی ارائه کرده است.


اخبار ویژه روزنامه ها
 ۱۳۹۶/۱۱/۱۷

Image result for ‫اخبار ویژه روزنامه ها‬‎
آیات حجاب را نمی‌دانی چرا لباس پیامبر(ص) را به تن کرده‌ای؟!
قائم مقام حزب نیمه تعطیل اعتماد ملی گفت اسلام، حجاب اجباری را قبول ندارد و اجبار برای حجاب، ریشه در احکام اولیه اسلام ندارد!
رسول منتجب‌نیا در نشست «بررسی وضعیت کنونی نظام در قیاس با آرمان‌های اولیه» در دانشکده ادبیات دانشگاه فردوسی مشهد افزود: بنا به دلایلی و با این تفکر که جامعه سالم بماند و فساد دامن‌گیر جامعه نشود، در سال‌های نخست انقلاب حجاب را بر اساس حکم حکومتی اجباری کردند ولی این اجبار ریشه در احکام اولیه اسلام ندارد.
وی گفت: حضرت امام علی(ع) فرمودند، تضییع اصول، کمک به فروع، روی کار آوردن اراذل و افراد پست و به حاشیه راندن افراد لایق از علائم سقوط حکومت است.
باید از قائم مقام کروبی در حزب اعتماد ملی پرسید آیا آیات قرآنی درباره الزام حجاب را خوانده است یا نه؟ و اگر این آیات الهی را نمی‌داند یا باور ندارد، چرا لباس پیامبر(ص)   را بر تن کرده است؟ چرا اصرار دارند جامعه را به بی‌بندوباری بکشانند و چه فرقی با امثال بهائیت و سلطنت‌طلبان و صهیونیست‌ها در ترویج بی‌حجابی دارند؟!
ثانیا چرا امثال وی به جای اینکه درباره بی‌کفایتی‌های جریان غربگرای مدعی اصلاح‌طلبی و ناراضی کردن مردم در زمینه معیشت پاسخگو باشند، با احکام اسلامی کلنجار می‌روند؟ یعنی با این رفتار کبک‌گونه، مردم بی‌کفایتی این جماعت پرگو اما بی‌عرضه را متوجه نمی‌شوند؟
ثالثا اگر تضییع اصول، همین معارضه با تشکیک در احکام اسلامی، بی‌اعتنایی با طبقات پایین و ائتلاف با اشرافیت نیست، پس چیست؟ کنسرت‌بازی و مغازله با رژیم‌های فزونخواه غربی، و قبیل این کارها، اگر پرداختن به مسائل فرعی نیست، پس کدام کارها، پرداختن به فرعیات یا منهیات و محرمات است؟
و بالاخره اینکه؛ اراذل حقیقی همان‌هایی بودند که با قانون‌شکنی و گردن‌کلفتی در برابر رای مردم، گروهک‌های ضدانقلاب ورشکسته را سر انگیزه آوردند و حرمت‌شکنی روز عاشورای حسینی را به راه انداختند. برخی اعضای حزب اعتماد ملی، سردمدار همین اراذل و اوباش بودند.

77 درصد مهمانان تلویزیون نمایندگان و موافقان دولت هستند
در حالی که حامیان دولت ادعا می‌کنند صدا و سیما با دولت همراهی نمی‌کند، یک روزنامه حامی دولت تصریح کرد 77 درصد میهمانان برنامه‌های مختلف تلویزیون، نماینده دولت یا موافقان آن بوده‌اند.
روزنامه اعتماد نوشت: روزنامه اعتماد در دو گفت‌وگویی که با «محمدعلی نجفی» کارگردان سریال سربداران و «محمد هاشمی» رئیس سازمان صدا و سیما در دهه 60 داشت به نقد عملکرد این سازمان پرداخت؛ نقدی بر تولید محتوای این رسانه در زمینه تاریخ معاصر و آموزه‌های عقیدتی و این پرسش را مطرح کردیم که چه شده است که پس از 4 دهه تصویری که از تاریخ پیش از پیروزی انقلاب اسلامی در تلویزیون ایران ترسیم شده باور نشده ولی تصویری که شبکه‌های فارسی زبان خارج از ایران آن را ترسیم کرده‌اند باورپذیر نموده است.
گفت‌وگوی «محمد هاشمی» در «اعتماد» با تیتر «تک صدایی» منتشر شد. واکنش به این گفت‌وگو از سوی طرفداران رسانه ملی با مرور برنامه‌های یک ماهه اخیر و پاسخ به این عنوان که «تک صدا» نبوده‌ایم، تاکید بر این موضوع است که در برنامه‌های سیاسی هم منتقد دولت و هم طرفداران دولت حضور داشته‌اند.
صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران در دو سالی که دکتر علی‌عسکری، سکان ریاست این سازمان را برعهده گرفت، تلاش‌های وافری داشته است تا بتواند به معنای واقعی، صدای مردم و منعکس‌کننده خواست آنها باشد.
گزارشی که از مجموعه برنامه‌های معاونت سیما و معاونت سیاسی در تلویزیون تهیه شده است، نشان می‌دهد از 110 برنامه پخش شده در این مدت، 85 برنامه به نماینده دولت یا یکی از موافقان دولت دوازدهم اختصاص پیدا کرده است و در 25 برنامه‌ای هم که منتقدان دولت حضور داشتند، اکثرا نماینده‌ای از دولت به صورت تلفنی حضور داشته است. در این گزارش، برنامه‌های «پایش»، «ثریا»، «فرمول یک» و «نگاه یک»  از شبکه یک سیما، «گفت‌وگوی ویژه خبری» از شبکه دو سیما، «سختانه»، «جریان» و «متن حاشیه» از شبکه سه سیما، «رودررو» و «زاویه» از شبکه چهار، «تهران 20» از شبکه پنج و «تیتر امشب» شبکه خبر و «جهان‌آرا» شبکه افق در دی‌ماه 96، میهمان موافقان و منتقدان دولت بودند.

لغو نشدن تحریم‌های ارزی انکار از دولت، اصرار از کارشناسان
مدیر اسبق بانک صادرات گفت در واردات اسکناس دلار و یورو به کشور مشکل داریم.
در حالی که مقامات دولتی، بودن مشکل بر سر انتقال درآمدهای ارزی نفت به کشور را انکار می‌کنند، احمد خاتمی یزد در گفت‌وگو با ایرنا مشکل اصلی بازار ارز را تنگنای بانک مرکزی در تأمین اسکناس دلار و یورو و واردات آن به کشور دانست و گفت: تحریم‌ها سبب شده تا با مصائب فراوان ارزها به شکل نقد تأمین و به کشور وارد شود.
وی گفت: علاوه بر تنگناهایی که رئیس‌جمهوری آمریکا برای اقتصاد ایران ایجاد کرده است، هنوز برخی تحریم‌ها پابرجاست که بر مشکلات افزوده است.
مدیر اسبق بانک صادرات ایران به فشار آمریکا به کشورهای طرف تجاری ایران از جمله چین، ترکیه و امارات اشاره کرد و افزود: اقدام چینی‌ها برای بستن حساب‌های شرکت‌ها و اشخاص ایرانی یکی از نمودهای بیرونی فشار آمریکا بر این کشور بود. خاتمی یزد اظهار داشت: یکی از علل اصلی افزایش قیمت ارزهای عمده در بازار، تنگناهای بانک مرکزی در خرید اسکناس و تزریق آن به بازار داخل است زیرا در کنار اینکه بانک مرکزی باید از بانک‌ها و مؤسسات معتبر خارجی ارز مورد نیاز داخلی را خریداری کند، برای انتقال آن به کشور نیازمند بیمه آن محموله است. از آنجا که بیمه محموله‌های ارزی را مؤسسات بزرگ بیمه‌ای انجام می‌دهند، ممکن است برخی کشورها و مؤسسات از ترس آمریکا از بیمه آن امتناع کنند که برفرآیند انتقال آن به کشور اثر می‌گذارد.

غیبت روحانی در جلسات مجمع یادآوری انتقاد ناطق‌نوری
رئیس‌جمهور همچنان در جلسات مجمع تشخیص غایب است و در این جلسات شرکت نمی‌کند.
به گزارش مشرق، غیبت‌های ادامه‌دار رئیس‌جمهور در جلسات مجمع تشخیص مصلحت نظام از زمان مرحوم هاشمی رفسنجانی شروع شد و تا به امروز که چندین و چند جلسه از ریاست آیت‌الله هاشمی شاهرودی می‌گذرد، تداوم یافته است.
وی کماکان در جلسات مجمع تشخیص مصلحت نظام حضور پیدا نمی‌کند. این موضوع از دوران «هاشمی رفسنجانی» وجود داشت و در زمان ریاست «آیت‌الله هاشمی شاهرودی» تداوم یافته و بسیار طولانی مدت شده است.
اولین جلسه مجمع به ریاست آیت‌الله هاشمی شاهرودی شنبه 1 مهرماه با حضور اعضای آن تشکیل شد که حسن روحانی غایب این جلسه بود. حال  چندین و چند جلسه از حضور آیت‌الله شاهرودی در صدر مجمع گذشته و روحانی هنوز فرصت نکرده در جلسات شرکت کند.
غیبت در جلسات مجمع در حالی است که اخیرا عبدالله ناصری مشاور خاتمی، گفته بود: روحانی در مقایسه با همه روسای جمهور پیشین کشور، وقت برای دولت نمی‌گذارد. می‌گویند او از ساعت 9/30 صبح تا 19 سرکار است. این را تردید ندارم و یکی از اعتراضات و انتقاداتی است که دوستان روحانی به او دارند. ناطق‌نوری در همین زمینه به روحانی اعتراض کرده و گفته؛ من الان فقط یک حوزه علمیه در لواسان دارم، از ساعت 6/30 صبح آنجا حاضر می‌شوم و شما باید کمی زودتر بروید و به سخنان وزرایتان گوش کنید. رئیس‌جمهور حوزه‌های کلیدی را شوخی گرفته است. او به دلیل روحیه‌اش مشورت‌پذیر نیست. روحانی در حوزه اقتصادی موفق عمل نکرد و حوزه اقتصادی دولت بسیار به هم ریخته است.

پرداخت جریمه 2 میلیاردی به ترکیه در اثر فساد قرارداد کرسنت
صدور گاز مجانی به ترکیه سرانجام به پایان رسید و از این به بعد ایران بابت صدور گاز به ترکیه، از این کشور پول دریافت خواهد کرد. وزارت نفت بهمن‌ماه سال گذشته بر اساس حکم دادگاه، اقدام به صادرات گاز مجانی به ترکیه کرده است.
به گزارش «وطن‌امروز»، مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران گفت ایران به اندازه جریمه نزدیک به 2 میلیارد دلاری، به ترکیه گاز مجانی صادر کرده است و از این به بعد، پول فروش گاز به ترکیه را خواهد گرفت.
حمیدرضا عراقی از پایان یافتن صادرات گاز رایگان به ترکیه و تسویه کامل بدهی گازی به این کشور خبر داد و گفت: از این به بعد صادرات گاز به ترکیه به روال معمول انجام خواهد شد و پول آن دریافت خواهد شد.
وی افزود: تاکنون حدود ۸ میلیارد مترمکعب گاز رایگان به ترکیه داده‌ایم و از این به بعد صادرات گاز به روال عادی بازخواهد گشت.
ماجرای فروش گاز مجانی به ترکیه پس از آن صورت گرفت که شکایت شرکت بوتاش ترکیه از شرکت ملی گاز ایران در دادگاه طرح و دادگاه سرانجام حکم به جریمه یک میلیارد و 875 میلیون دلاری ایران داد. اما ماجرا از چه قرار است؟
ماجرا از این قرار است که سال 1996 ایران و ترکیه یک قرارداد گازی 25 ساله منعقد کردند؛ قراردادی که بر اساس آن ایران متعهد شد سالانه 10 میلیارد متر مکعب گاز را به شرکت بوتاش ترکیه تحویل دهد. شرکت بوتاش ژانویه سال 2012 میلادی 2 شکایت در زمینه «نامطمئن بودن شرکت ملی گاز ایران در تحویل گاز» و «کاهش قیمت گاز به دلیل تجاری» به دیوان داوری بین‌المللی ارائه کرد. در همان زمان مسئولان ترکیه اعلام کردند به دنبال گرفتن 2 میلیارد دلار خسارت از ایران هستند. این دیوان با رای 10 نوامبر 2014 میلادی، شکایت گازی ترکیه از ایران را مبنی بر نامطمئن بودن شرکت ملی گاز ایران در تحویل گاز رد کرد و بر دفاع انجام شده توسط شرکت ملی گاز ایران صحه گذاشت اما ترکیه کوتاه نیامد و شکایت خود را با تکیه بر موضوع کاهش قیمت گاز ادامه داد. بر این اساس ترکیه، ایران را به گران‌فروشی گاز و پایین نیاوردن قیمت با وجود کاهش قیمت جهانی متهم کرد. ماجرا ادامه داشت تا اینکه سال 94 حمیدرضا عراقی، معاون وقت وزیر نفت از صدور رأی دادگاه به‌نفع کشور ترکیه خبر داد و گفت: طبق حکم دادگاه، ایران باید 10 تا 15 درصد قیمت گاز صادراتی خود به ترکیه را بین سال‌های 2011 تا 2015 کاهش دهد و به ترکیه حدود یک‌ میلیارد دلار بپردازد.
 بیژن زنگنه، وزیر نفت پیش از این موضوع را تایید کرد اما تلاش کرد این فاجعه را تخفیف بدهد.
اما آنچه بیژن زنگنه درباره مفت‌فروشی به ترکیه نگفته، ارتباط این شکایت و فساد بی‌سابقه کرسنت است. اگرچه زنگنه در اظهارات خود مدعی شد مقایسه قیمت فروش گاز ایران و روسیه به ترکیه باعث شکایت شرکت ترکیه‌ای شده اما پیش از این علیرضا زاکانی، نماینده تهران در مجالس هفتم، هشتم و نهم گفته بود شکایت شرکت ترکیه‌ای و جریمه آن به‌خاطر فساد کرسنت صورت گرفته است.  زاکانی مهرماه 95 در نشست پیدا و پنهان قرارداد کرسنت گفت شکایت شرکت ترکیه‌ای به‌خاطر فساد کرسنت است و این شرکت به‌خاطر فروش بسیار ارزان گاز ایران به شرکت اماراتی کرسنت، از ایران شکایت کرده است.
فساد بی‌سابقه کرسنت که همچنان تا سال‌ها دامنگیر قراردادهای فروش گاز ایران خواهد شد، در زمان مدیریت بیژن زنگنه بر وزارت نفت در دولت اصلاحات رخ داد. بر اساس این قرارداد فاسد، گاز ایران با قیمت پایین به شرکت اماراتی فروخته شد. با توجه به قانون یکسان بودن قیمت منطقه‌ای، حالا طرفین قراردادهای گازی ایران در منطقه، به قرارداد فسادآمیز کرسنت به عنوان قیمت منطقه‌ای گاز ایران نگاه می‌کنند و گاز ایران را به ثمن‌ بخس می‌برند.

تورم اقلام مصرفی مردم 2 تا 3 برابر نرخ تورم اعلامی دولت
در اقلام مصرفی مردم، تورم دو یا سه برابر نرخ تورم اعلام شده است.
روزنامه شرق درباره اینکه چرا مردم، گزارش‌های دولت درباره کاهش تورم را حس نمی‌کنند، نوشت: تورم نقطه به نقطه نسبت به آذرماه رو به کاهش بوده است. بررسی جداول منتشر شده از سوی این نهاد آماری نشان می‌دهد كه اگرچه در بیشتر اقلام مصرفی شاهد تورم‌های سالانه زیر ١٠درصد هستیم اما در گروه خوراكی‌ها مانند سبزیجات، گوشت قرمز و برخی اقلام دیگر كه مردم به طور هفتگی با آن سر و كار دارند تورم دو رقمی بوده و حتی به دو یا سه برابر نرخ تورم میانگین رسیده است. به عنوان مثال با اینكه نرخ تورم میانگین برای كل كشور 8/2 درصد اعلام شده اما گروه سبزیجات در دی ماه گذشته تورمی معادل 26/6، گوشت قرمز 17/3 و گوشت سفید 15/7درصد بوده است. آنگونه كه مركز آمار ایران اعلام كرده، تورم ماهانه در پایان دی ماه نسبت به پایان آذرماه ٤ دهم درصد بوده است. بدین معنا كه سطح افزایش قیمت كالا و خدمات در دی ماه تنها ٤ دهم درصد نسبت به آذرماه افزایش یافته كه این رقم٣ دهم واحد درصد پایین‌تر از آذرماه است.
بر اساس این گزارش حمل و نقل، اجاره و مسكن و ارتباطات و همچنین ماهی‌ها پایین‌ترین افزایش قیمت‌ها را به خود اختصاص داده‌اند از طرفی از گروه خوراكی‌ها و آشامیدنی‌ها، گوشت قرمز و سفید و فرآورده‌های آنها، گوشت قرمز و گوشت ماكیان، میوه و خشكبار، سبزیجات و حبوبات بالاترین میزان افزایش شاخص قیمت دوازده ماه منتهی به ماه سال جاری نسبت به دوره مشابه سال قبل را به خود اختصاص داده‌اند. حال سوالاتی كه در وهله اول ممكن است به ذهن خطور كند این است كه آیا این آمار به معنای كاهش رفاه خانوار و در نتیجه كوچك‌تر شدن سفره خانواده‌ها است یا نه، افزایش تورم رابطه‌ای با كوچك‌تر شدن سفره خانوارها ندارد.
تورم به معنای افزایش رشد سطح عمومی قیمت‌ها است بدین معنا كه میانگین قیمت همه كالاها و خدمات در یك سال گذشته چگونه رشد كرده‌اند لذا از همین تعریف ابتدایی پیداست كه تورم با گرانی متفاوت است زیرا در گرانی سطح قیمت‌ مدنظر است در حالی كه در محاسبه تورم متوسط نرخ رشد قیمت‌ها مورد مطالعه است. ولی برای اینكه ببینیم افزایش تورم چگونه بر اندازه سفره خانوارها اثر می‌گذارد باید بودجه خانوار را به صورت جزیی مورد مطالعه قرار دهیم. در واقع باید دید كه سبد كالایی كه هر خانوار مصرف می‌كند شامل چه كالاهایی است و هركالا چه وزنی را از كل سبد خانوار به خود اختصاص می‌دهد.
طبق آمار منتشر شده از سوی مركز آمار، تورم گروه‌های غیرخوراكی 6/5 و گروه خوراكی به میزان 12/9 درصد نسبت به سال مشابه بوده است. با نگاهی كلی به بودجه خانوار و آماری كه به طور متوسط از سهم هزینه‌ای گروه‌های مختلف كالاها و خدمات وجود دارد، می‌توان بیان كرد كه گروه خوراكی به طور متوسط در سالیان گذشته تا به امروز سهمی معادل ٢٣ درصد از كل هزینه‌های خانوار را به خود اختصاص داده است. این درحالی است كه سهم گروه غیرخوراكی برابر با ٦٥ درصد است. از طرفی در بین زیرگروه‌های بخش خوراكی‌ها و آشامیدنی‌ها بالاترین سهم مربوط به انواع گوشت، میوه‌ها و سبزی‌های تازه است كه بر اساس آمار اعلامی توسط مركز آمار برای تورم و اینكه میوه، گوشت و سبزیجات بالاترین میزان تورم را به خود اختصاص داده بودند، می توان اینگونه استدلال كرد كه میزان فشار هزینه‌ای این افزایش تورم بر خانوارها به طور متوسط بالاتر بوده است.
دلیل اینكه كاهش تورم برای خانوار زیاد قابل لمس نیست این است كه در محاسبه نرخ تورم مجموعه‌ای وسیع از كالاها و خدمات درنظر گرفته می‌شود و این درحالی است كه خانوار صرفا تغییرات قیمت كالاهای مورد مصرف خود را كه محدود هم هستند، مدنظر می‌گیرند. به طور مثال مركز آمار بیش از ٤٥١ قلم از كالاها را برای تخمین تورم مورد استفاده قرار می‌دهد كه این كالاها شامل پوشش كاملی از سبد كالاها و خدماتی است كه توسط آحاد یك اقتصاد مصرف می‌شوند. بنابراین كاملا بدیهی است كه بین تورم ذهنی مصرف كنندگان و تورم محاسبه شده توسط مركز آمار یا بانك مركزی شكاف وجود داشته است.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
چهارشنبه 18 بهمن 1396
چهارشنبه 18 بهمن 1396 07:22 ب.ظ
مرگ بر دشمنان اسلام
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی