تـــبـــرّی ( دشــمـن شـــناسـی )
آمریكا دشمن شماره 1 مردم محروم و مستضعف جهان است . حضرت امام خمینی (ره)
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


«بدترین دشمنان كسانی اند كه حیله خود را بیشتر پنهان می دارند.»مدیر وبلاگ :طاهر مهدوی
مطالب اخیر
نویسندگان


شکست سنگین ائتلاف‌های نزدیک به غرب در انتخابات پارلمانی عراق
       ۱۳۹۷/۰۲/۲۴

Image result for ‫شکست سنگین ائتلاف‌های نزدیک به غرب در انتخابات پارلمانی عراق‬‎
بر اساس اعلام نتایج اولیه انتخابات پارلمانی عراق، فهرست‌های «مقتدا صدر» و «هادی عامری» بیشترین آرای مردم این کشور را به دست آورده‌اند و فهرست نخست‌وزیر در جایگاه‌های بعدی قرار دارد.
نتایج اولیه انتخابات عراق، نه تنها ناظران خارجی، بلکه محافل سیاسی و رسانه‌ای این کشور را نیز شگفت‌زده کرد. به گزارش فارس، بیشترین آرای مردم عراق به فهرست «سائرون نحو‌الاصلاح» ( روندگان به سمت اصلاح) وابسته به «مقتدا صدر» و کمونیست‌ها داده شد و فهرست «الفتح المبین» تحت رهبری «هادی عامری» نیز در رتبه دوم و نزدیک به «سائرون» قرار گرفت.
این رأی‌دهی مردم به خوبی آشکار می‌کند که هرچند عراقی‌ها شکرگزار هادی عامری به عنوان یکی از فرماندهان اصلی «بسیج مردمی» (الحشد الشعبی) هستند، ولی از نحوه خدمات‌رسانی دولت «حیدر عبادی» و خصوصا از گسترش فساد در ساختار دولت وی، گله‌مند بوده و در حال حاضر که داعش دیگر وجود خارجی ندارد، مردم اولویت نخست‌ خود را شکل‌گیری یک دولت کارآمد و پاک می‌دانند.
 به عبارت دیگر، مردم می‌خواهند از شر چهره‌های فاسد در دولت خلاص شوند.
بر اساس آماری که کمیسیون انتخابات عراق عصر دیروز از 10 استان اعلام کرده، فهرست وابسته به مقتدا صدر، در شش استان از جمله بغداد، پیشتاز است و در چهار استان نیز در جایگاه دوم قرار دارد.استان بغداد به تنهایی 71 کرسی از مجموع 328 کرسی پارلمان را در انحصار دارد.
کمیسیون انتخابات درباره اعلام نتیجه نهایی آرای مردم در همه 18 استان عراق، زمان مشخصی را اعلام نکرده است.در هر حال، هر چند عبادی نام «النصر» را بر ائتلاف وابسته به خود گذاشته است، تا پیروزی بر داعش را به رأی‌دهندگان گوشزد کند، ولی عملکرد  دولت وی، این شعار را تحت‌الشعاع قرار داده است.در هر حال، بر اساس گزارشی که فارس عصر دیروز از نتایج اولیه انتخابات داده، «السائرون» با کسب 54 کرسی پارلمان، پیشتاز است و الفتح با 47 کرسی، النصر با 42 کرسی، دولت قانون (نوری مالکی) با 25 کرسی، حزب دموکرات کردستان عراق( مسعود بارزانی) با 19 کرسی و اتحادیه میهنی کردستان عراق (جلال طالبانی) با 19 کرسی در رده‌های بعدی قرار دارند.میزان مشارکت مردم در انتخابات پارلمانی عراق که شنبه گذشته برگزار شد، حدود 44 درصد اعلام شده است.
نخست‌وزیر کیست؟
در عراق رئیس‌جمهور، فهرستی که بیشترین رأی مردم را به دست آورده، مأمور تشکیل کابینه نمی‌کند، بلکه این فهرست‌های پیروز هستند که طی 90 روز فرصت دارند از طریق ائتلاف با یکدیگر، از بین خود نخست‌وزیر تعیین کنند.
اما در شرایط جاری، هر چند  فهرست «مقتدا صدر» در صدر قرار دارد و او نیز پیش از این اعلام کرده بود «علی دوای» استاندار «میسان» را به عنوان نخست‌وزیر معرفی می‌کند، با این حال، روند تعیین نخست‌وزیر، به این سادگی که مقتدا صدر اعلام کرده، پیش نخواهد رفت. زیرا ائتلاف‌های پس از ائتلاف مقتدا صدر خیلی (از لحاظ سیاسی)  به هم نزدیک هستند و در عوض، مقتدا صدر طی سال‌های اخیر، منزوی بوده است.بنابراین، از الان نمی‌توان هیچ گزینه‌ای را به عنوان نخست‌وزیر احتمالی پیش‌بینی کرد.
روند انتخاب نخست‌وزیر
قانون اساسی عراق برای تشکیل دولت جدید، مراحل زیر را در نظر گرفته است.
1) «فواد معصوم» رئیس‌جمهور عراق، از پارلمان جدید می‌خواهد برای اعلام نتایج، ظرف 15 روز نشست تشکیل دهد.
2) نمایندگان پارلمان با اکثریت مطلق آراء، در نخستین جلسه خود، رئیس پارلمان و دو معاون وی را تعیین می‌کنند.
3) نمایندگان پارلمان ظرف 30 روز پس از برگزاری نخستین جلسه، رئیس‌جمهور جدید را با اکثریت دوسوم آراء تعیین می‌کنند.
4) رئیس‌جمهور جدید باید نامزد بزرگترین فراکسیون موجود در پارلمان (نه ائتلاف پیروز) را برای تشکیل دولت جدید، مأمور کند.
5) نخست‌وزیر مأمور تشکیل کابینه، باید ظرف 30 روز دولت جدید را تشکیل دهد و اعضای آن را به پارلمان برای گرفتن رأی اعتماد معرفی کند.
6) پارلمان باید با برنامه دولت موافقت کند و به هر وزیری به طور جداگانه و در رأی‌گیری مجزا، با اکثریت مطلق رأی بدهد.
اگر نخست‌وزیر مامور تشکیل کابینه ائتلاف ظرف 30 روز تعیین شده نتوانست دولت تشکیل دهد و یا اگر پارلمان با دولتی که نخست‌وزیر مامور تشکیل کابینه معرفی کرده است مخالفت کند و به آن رای منفی دهد، رئیس‌جمهور باید ظرف 15 روز نامزد دیگری را مامور تشکیل کابینه جدید کند. ورود نظامیان سعودی به جزیره سقطری احتمال تقابل نظامی با امارات را قوت بخشید
Image result for ‫ورود نظامیان سعودی به جزیره سقطری احتمال تقابل نظامی با امارات را قوت بخشید‬‎
منابع خبری رژیم سعودی از ورود نظامیان این رژیم به جزیره «سقطری» به بهانه آموزش نیروهای وابسته به دولت مستعفی یمن خبر می‌دهند. آل‌سعود پیش از این از ‌اشغال این جزیره استراتژیک توسط امارات به خشم آمده بود.
چند روز پس از آنکه امارات نظامیان خود را برای ‌اشغال جزیره راهبردی سقطری یمن وارد آن کرد خبر رسیده، آل‌سعود نیز، اقدام به اعزام نیروهای خود به این جزیره کرده است. ائتلاف سعودی اعلام کرده نظامیانش را روز یکشنبه و با هماهنگی دولت مستعفی یمن که آن هم با اقدام امارات به شدت مخالف است، وارد جزیره «سقطری» کرده تا نیروهای دولت مستعفی را آموزش دهد! امارات اخیرا صدها نظامی را در بخش‌های حیاتی این جزیره چون فرودگاه، بنادر و مقرهای دولتی مستقر کرد که این اقدام با توجه به سابقه اختلافات دو کشور در یمن و مخالفت صریح ریاض با این ‌اشغالگری، می‌تواند با هدف تقابل با امارات صورت گرفته باشد. امارات و عربستان از همان نخستین روزهای تجاوز به یمن با یکدیگر دچار اختلاف شدند. امارات یکی از ستون‌های اصلی ائتلاف سعودی در یمن است.
به گزارش فارس، این در حالی است که «هاشم سعد السقطری» استاندار «سقطری» نیز چند روز قبل این اقدام‌ امارات را محکوم و از دولت مستعفی یمن به خاطر شکایت نکردن از امارات در شورای امنیت انتقاد کرد. وی در گفت‌وگو با خبرگزاری رسمی یمن«سبأ» اظهار داشت، حضور نیروهای اماراتی در جزایر سقطری نقض آشکار کلیه قوانین و مقررات بین‌المللی و به منزله دخالت آشکار در امور کشورهای دیگر است. سقطری، یک مجمع الجزایر یمنی شامل 4 جزیره و دارای جایگاه راهبردی ویژه‌ای در اقیانوس هند ، شاخ آفریقا و خلیج عدن است و امارات که اکنون بخش‌های زیادی از سواحل و اراضی جزیره «سقطری» را، تحت کنترل خود گرفته است، می‎خواهد این جزیره مهم را به مرکز نفوذش در خلیج عدن و شاخ آفریقا مبدل کند.
در همین ارتباط خبر رسیده، هیئت عربستانی در دیدار با احمد عبید بن دغر، نخست‌وزیر دولت مستعفی یمن در جزیره سقطری مکانیزم اجرای توافق‌نامه جدید رفع عوامل تنش در این جزیره را مورد بررسی قرار داده است. طبق اعلام منابع یمنی، این توافق‌نامه شامل خروج نیروهای اماراتی از سقطری پس از ورود دولت مستعفی یمن، بازگشت نیروهای فرودگاه و بندر سقطری به سر کار و عادی شدن معیشت در سراسر آن است. پیش از این یک هیئت عربستانی دیگر هم به منظور حل بحران حضور نیروهای امارات در جزیره سقطری وارد این جزیره شده و با نخست‌وزیر دولت مستعفی یمن دیدار کرده بود.
منابع آگاه در این‌باره گفتند، هواپیمایی که در فرودگاه نشست حامل ۱۲ تن از جمله نظامیان عربستان و یمن بود و ماموریت آنها میانجی‌گری میان دولت مستعفی این کشور و امارات درباره جزیره یمنی سقطری بود.
 آن هیئت چند روز پس از اینکه در قانع کردن امارات برای خارج کردن نیروهایش از این جزیره با شکست مواجه شد، سقطری را ترک کرد و در نتیجه یمن در مقابله با حضور نظامی امارات تنها ماند. دولت مستعفی یمن در این باره شکایت‌نامه‌ای به شورای امنیت نوشت و اعلام کرد، این حضور نظامی هیچ توجیهی ندارد، با این وجود سیاست دیپلماسی آرام را حفظ کرده به مطرح کردن موضوع حاکمیت ملی اکتفا کرد.
حمله موشکی به انبارهای آرامکو
خبر دیگر اینکه جنگنده‌های ائتلاف سعودی در ۲۴ساعت بیش از ۵۰ حمله به استان‌های صعده و حجه در یمن انجام دادند. نیروی موشکی ارتش یمن نیز در واکنش، موشک بالستیکی از نوع بدر۱ را به انبارهای شرکت آرامکو در جیزان شلیک کرد.
حزب حاکم رژیم صهیونیستی نتانیاهو را نامزد دریافت جایزه صلح نوبل کرد!

Image result for ‫حزب حاکم رژیم صهیونیستی نتانیاهو را نامزد دریافت جایزه صلح نوبل کرد!‬‎
همزمان با قتل‌عام فلسطینی‌ها در غزه و کرانه باختری یکی از رهبران حزب لیکود از طرح نامزدی نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی برای جایزه صلح نوبل در سال آتی میلادی به دلیل «تشویق ترامپ به خروج از برجام» خبر داد!
«لیئور هراری»، یکی از رهبران حزب لیکود گفته: «تمام بشریت باید از بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی تشکر کنند، زیرا که وی ماجراجویی‌های ایران را آشکار کرد.»(!)هراری بدون اشاره به قتل‌عام فلسطینیان گفت به همراه گروهی از فعالان حزب لیکود یادداشتی را به برندگان اسرائیلی جایزه صلح نوبل در سال‌های گذشته نوشته و از آنها خواسته تا نتانیاهو را به عنوان نامزد جایزه صلح نوبل انتخاب کنند، چراکه شایسته نیست مردم عادی برنده جایزه نوبل را انتخاب کنند! وی در ادامه مدعی شده «افرادی باید برندگان را انتخاب کنند که پیش از این جایزه را برده‌اند.»
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
سه شنبه 25 اردیبهشت 1397
سه شنبه 25 اردیبهشت 1397 12:38 ب.ظ
مرگ بر یهودیان
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی