تـــبـــرّی ( دشــمـن شـــناسـی )
آمریكا دشمن شماره 1 مردم محروم و مستضعف جهان است . حضرت امام خمینی (ره)
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


«بدترین دشمنان كسانی اند كه حیله خود را بیشتر پنهان می دارند.»مدیر وبلاگ :طاهر مهدوی
مطالب اخیر
نویسندگان

سیدعمار حکیم:
 حمایت از ایران درمقابل تحریم‌های آمریکا را وظیفه دینی و اخلاقی خود می‌دانیم
    ۱۳۹۷/۰۵/۱۷
رهبر جریان حکمت ملی عراق با اعلام اینکه «ایران در همه بحران‌ها، در کنار عراق ایستاد»، تاکید کرد، «ایستادن در کنار ایران و حمایت از این کشور دربرابر فشارها، یک وظیفه دینی و اخلاقی برای عراقی‌ها است.»
«سیدعمار حکیم» دیروز در جلسه هفتگی سران جریان حکمت ملی تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران عمق استراتژیک عراق است (و این کشور) اکنون در معرض فشارها، تحریم‌ها و حمله‌ای است که اقتصاد و نظام سیاسی، این کشور را هدف گرفته است. از همه می‌خواهم که در این بحران، در کنار جمهوری اسلامی ایران بایستند و این کشور را یاری کنند.
وی افزود: در این بحران، عراق باید «راه تنفسی» برای جمهوری اسلامی ایران باشد؛ وظیفه دینی و اخلاقی ما ایستادن در کنار جمهوری اسلامی ایران است، چراکه این کشور در کلیه بحران‌ها، کنار ما ایستاد. ما به عنوان سیاستمداران عراق باید نقش خود را در راستای نزدیک کردن رویکردها و کاهش فشارها ایفاء کرده و در این مسیر، جامعه بین‌الملل را به همکاری بطلبیم.
سیدعمار حکیم اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران عمق استراتژیک عراق است و ما حدود 1300 کیلومتر مرز مشترک با این کشور داریم. همچنین منافع، رابطه‌ها و وابستگی‌هایی با هم داریم که امکان ندارد به آن بی‌توجه بود، ما مطمئن هستیم که جمهوری اسلامی ایران با توجه به حکمت و هوشمندی رهبر آن، بر این بحران (نیز) فائق خواهد آمد.وی تصریح کرد: گمان نمی‌کنم که جمهوری اسلامی ایران میلی به جنگ داشته باشد، آمریکا و منطقه نیز جنگ را به نفع خود نمی‌بینند.
در پی اعلام «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا، مبنی بر از سرگیری دور جدید تحریم‌ها علیه ایران، «حیدر عبادی» نخست‌وزیر و «فواد معصوم» رئیس‌جمهور عراق، در ارتباط با آن، موضع گرفتند. معصوم گفت، عراق نمی‌تواند با آمریکا در تحریم علیه ایران، همراه شود.
عبادی هم اعلام کرد، عراق ناگزیر از اجرای تصمیمات واشنگتن است!
اما «نوری مالکی» معاون رئیس‌جمهور عراق هم با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد، از سرگیری تحریم‌ها علیه ایران، نقض آشکار قوانین بین‌المللی است.
این موضع‌گیری‌های متفاوت درباره قضیه تحریم‌ها، نشان می‌دهد که مقامات عراقی در این باره، با هم اختلاف نظر دارند. جنگ دیپلماتیک عربستان و کانادا به شدت ادامه دارد
کارشناس سعودی، مشکل را در شخصیت بیمار بن‌سلمان می‌داند

Image result for ‫جنگ دیپلماتیک عربستان و کانادا به شدت ادامه دارد‬‎
جنگ دیپلماتیک بین عربستان و کانادا بر سر مسائل حقوق بشری به شدت ادامه دارد. یک معارض سعودی در واکنش به «رفتار غیرعادی بن‌سلمان» در مواجهه با این مسئله اعلام کرده ولیعهد سعودی شخصیتی بی‌ثبات، دمدمی مزاج و بیمارگونه‌ای دارد.
تنش به وجود آمده بین عربستان و کانادا ابعاد جدیدی پیدا کرده است. پس از آنکه عربستان سفیر کانادا را به اتهام دخالت در امور داخلی از ریاض اخراج کرد، تمام روابط تجاری دو کشور نیز بلافاصله با دستور بن سلمان متوقف شد. آمریکا در اولین واکنش به این مسئله از عربستان خواست تا در مورد زندانیان سیاسی شفاف سازی کند. برخی کشورهای اروپایی نیز جانب کانادا را گرفتند. در مقابل سعد حریری و ژنرال السیسی از عربستان حمایت کردند و کویت نیز سعی کرد موضعی میانه اتخاذ کند.
اما گزارش خبرگزاری رویترز روایت جالب تری از این تنش ارائه داده است. این خبرگزاری انگلیسی نوشته، در شرایطی که مشخص شده عربستان قصد دارد خرید گندم و جو را هم از کانادا متوقف کند، برخی منابع آگاه روز سه‌شنبه اعلام کردند این کشور قصد دارد برای کاهش تنش‌های دیپلماتیک فزاینده با ریاض از امارات متحده عربی و انگلیس کمک بخواهد.
طبق این گزارش، یک منبع مطلع اعلام کرده، دولت لیبرال جاستین ترودو نخست‌وزیر کانادا تصمیم گرفته از امارات متحده عربی بخواهد در این مورد میانجیگری کند. این منبع که به علت حساسیت بالای موضوع نخواسته نامش فاش شود گفته: «مهم‌ترین موضوع، همکاری با کشور‌های شریک و دوست در منطقه با هدف کاهش تنش‌ها است که می‌تواند به سرعت هم اتفاق بیفتد.» یک منبع مطلع دیگر در دولت کانادا نیز گفته: «احتمال دارد اوتاوا از انگلیس هم بخواهد میانجیگری کند.» دولت انگلیس روز سه شنبه از کانادا و عربستان خواست خویشتن دار
 باشند.
اما در همین حال هدر نائورت، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرد، هر دو طرف می‌بایست این مسئله را به‌ صورت دیپلماتیک بین خودشان حل و فصل کنند. ما نمی‌توانیم برای آنها این‌کار را انجام دهیم. آنها باید با یکدیگر موضوع را حل کنند.
شخصیت بیمارگونه بن‌سلمان
از سوی دیگر سلطان العبدلی، فعال سیاسی و حقوقی عربستانی، در پاسخ به این پرسش که آیا واکنش سعودی در حد رفتار کانادا در ارتباط با حقوق بشر در عربستان بود یا خیر گفته: «محمد بن‌سلمان شخصیت بی‌ثبات و دمدمی مزاج و تقریبا بیمارگونه‌ای دارد و این از پرونده‌های مختلف مانند یمن و لبنان مشخص می‌شود.» العبدلی سپس به بازداشت سعد الحریری نخست‌وزیر لبنان در سفر به ریاض‌اشاره کرده و گفته: «نخست‌وزیر یک کشوری بیاید به کشور تو و او را بازداشت کنی!؟ این نشان می‌دهد که او مریض است. در قضیه یمن او تصمیم گرفت حمله کند و الان نمی‌داند از آن چگونه خارج شود... این بیماری به قضیه کانادا نیز سرایت کرده است.
 وزارت خارجه آمریکا سه ماه پیش گزارش ۵۰ صفحه‌ای منتشر و رژیم سعودی را شدیدتر از سخنان وزیر خارجه کانادا محکوم کرد اما بن سلمان به خاطر تمایل خود برای راضی کردن دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا- که با نخست‌وزیر کانادا مشکل دارد - واکنشی نشان نداد.» این فعال سیاسی در ادامه گفته:« چطور ترامپ هر روز در توئیت‌هایش توهین می‌کند و دشنام می‌دهد، اما بن سلمان واکنشی نشان نمی‌دهد!»
انتقاد عفو بین‌الملل
از سوی دیگر، سازمان عفو بین‌الملل نیز از سکوت کشورهای غربی درباره برخورد عربستان با مخالفان و فعالان در این کشور انتقاد و پایان یافتن آن را امری مهم توصیف کرد. سازمان عفو بین‌الملل اعلام کرد عدم سکوت کشورهای غربی در برابر رفتارهای دولت ریاض در قبال مخالفانش، امری مهم محسوب می‌شود. در پی درخواست کانادا برای آزادی فعالان حقوق زنان در عربستان ریاض با دستور اخراج سفیر کانادا از این کشور را صادر کرد. در همین حال عربستان همه مبادلات تجاری خود با کانادا را به حالت تعلیق در آورد. این اقدام عربستان در پاسخ به درخواست اتاوا مبنی بر آزادی فعالان و مبارزان حقوق زنان زندانی در عربستان صورت گرفته است. این تصمیم که خبرگزاری رسمی عربستان سعودی یکشنبه شب آن را منتشر کرد مبادلات آموزشی و دانشگاهی بین دو کشور را نیز شامل می‌شود.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
پنجشنبه 18 مرداد 1397
پنجشنبه 18 مرداد 1397 05:49 ب.ظ
درود بر حکیم
مرگ بر امریکا
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی