تـــبـــرّی ( دشــمـن شـــناسـی )
آمریكا دشمن شماره 1 مردم محروم و مستضعف جهان است . حضرت امام خمینی (ره)
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


«بدترین دشمنان كسانی اند كه حیله خود را بیشتر پنهان می دارند.»مدیر وبلاگ :طاهر مهدوی
مطالب اخیر
نویسندگان


اخبار ویژه روزنامه ها
 ۱۳۹۷/۰۵/۲۴

Image result for ‫اخبار ویژه روزنامه ها‬‎
تعیین تکلیف رانت‌های بسته قبلی شرط موفقیت بسته ارزی جدید  
یک خبرگزاری حامی دولت تصریح کرد: پیش نیاز موفقیت اجرای بسته ارزی جدید، تعیین تکلیف ارزهای به یغما رفته با بسته قبلی است.
ایلنا می‌نویسد: تجربه اجرای چند روز گذشته حاکی از شوک مثبت ابتدائی و کاهش قیمت‌ها و تا حدی زودگذر بودن و لیکن قضاوت راجع به موفقیت و کارائی آن نیازمند گذر زمان و تامین شرایط است. بسته قبلی ارزی به دلیل خصلت رانتی، باعث بروز فساد گسترده‌ای از جهت به یغما رفتن این ثروت ملی گردید. چه بسیار ارزهایی که بابت واردات کالاهای غیرضروری و یا به دلیل عدم نظارت بدون واردات در اختیار افراد و شرکت‌ها قرار گرفت که اگر مورد رسیدگی قرار نگیرد، آثار سوء روانی فراوانی بر اجرای بسته جدید ارزی هم خواهد داشت.
اگر با غارتگران ارزی برخورد لازم صورت نگیرد و ارزهای به یغما رفته تعیین تکلیف نگردد، تامین ارز بازار ثانویه و حمایت‌های ضروری دولت از طریق مدیریت شناور با مشکل مواجه خواهد شد.
 اطمینان خاطر مردم به ثبات و امنیت اقتصادی آینده باعث رفتار متعادل در تقاضاکنندگان و عرضه کنندگان خواهد شد که از ضروریات فعالیت یک بازار متعادل است. در بسته جدید ارزی تلاش به عمل آمده تا قسمت عمده نیازهای ارزی از طریق نرخ توافقی تامین گردد که این امر مستلزم ثبات و اعتماد به آینده و رفتار تعادلی در عرضه و تقاضا است.
 مدیریت صحیح دولت با استفاده از تجارب گذشته در موفقیت اجرای این طرح بسیار مهم و تعیین‌کننده است، زیرا بسته جدید پتانسیل تورم‌زایی دارد که قسمت عمده آن حاصل انتقال رانت‌جویی و رانت طلبی بسته قبلی است که عواملی در صدد انتقال آن به بسته جدید هستند. دولت باید مسیر تامین ارز بازار ثانویه از طریق صادرکنندگان را به نحو صحیح نظارت و مدیریت نماید و در صورت ضرورت از طریق اجرای سیاست‌های تعادلی باثبات نماید.
نظارت صحیح و دقیق دولت در جلوگیری از دلال بازی، رانت جوئی و رانت طلبی از ضروریات موفقیت بسته جدید است. تامین مناسب و امنیت مسیر تامین ارز و نظارت لازم بر عرضه کنندگان و تصویب قوانین و مقررات لازم و کارآمد برای جلوگیری از سوءاستفاده کنندگان بسیار مهم و سازنده است. رها ساختن بازار و فرار از مسئولیت‌های سیاستگزاری و نظارتی از سوی دولت با توجه به پتانسیل‌های تورم‌زایی طرح جدید باعث شکست آن خواهد شد.
مکانیزم بازار و توافق در صورتی موفق عمل خواهد کرد که ابزارهای لازم فراهم و به ویژه دو بال اصلی عرضه و تقاضا دارای شرایط متعادل و یکسان باشند و تامین این ابزارها و لوازم در هر اقتصادی، حتی آزادترین اقتصادها، از طریق سیاست‌گذاری و نظارت بر عهده دولت‌هاست.

تطهیر سران فتنه و اغتشاش با وجود سخنان قابل تأمل روحانی
عجیب است که با وجود تأکید رئیس‌جمهور براثرگذاری اغتشاش در ایجاد آشفتگی اقتصادی، مدعیان حمایت از وی همچنان از اغتشاشگران و فتنه‌گران حمایت می‌کنند.
روزنامه وطن امروز در این باره می‌نویسد: یکی از نکات قابل توجه در گفت‌وگوی تلویزیونی رئیس‌جمهور، درباره اغتشاشات دی ماه بود: «دی ماه پارسال در 5 دی تقریباً یک اعتراضاتی از یک شهری در ایران آغاز شد و سرایت کرد به شهرهای دیگر و این اعتراضات شرایط خودش را داشت که مردم ما می‌دانند؛ بعضی‌ها معترض و بعضی‌ها دنبال اغتشاش و سوء استفاده بودند اما هر چه بود، این اغتشاشات مهار شد و مردم احساس کردند که اگر اعتراض بحقی دارند، عده‌ای سوء استفاده می‌کنند و کاملاً مردم با دولت همکاری کردند. این علامت مثبت فعالیت مردم و حضور مردم، به داخل علامت مثبت داد اما متأسفانه خارجی‌ها و مخصوصاً آمریکایی‌ها پیامی که دریافت کردند آن پیام را نگه داشتند و آن پیام این بود که فکر کردند با فشار بیشتر می‌توانند مشکلات اجتماعی و اقتصادی ما را افزایش دهند، لذا شما می‌بینید که 22 دی ماه که ترامپ اعلام می‌کند اگر دیگران نیایند من به تنهایی از برجام خارج می‌شوم بعد از حوادث دی ماه در ایران است».
نکته قابل اهمیت در این سخنان روحانی اذعان وی به این موضوع است که اغتشاشگران و فتنه‌گران به دشمن گرا داده‌اند و موجب امیدواری دشمن در ضربه زدن به کشور شده‌اند و آشوب‌های آنها در مشکلات اقتصادی نیز مؤثر بوده است. رئیس‌جمهور برای این موضوع، اغتشاشات دی ماه 96 را مثال زد، این در حالی است که هیچ کس نمی‌تواند این واقعیت را انکار کند که فتنه سال 88 از نظر ضربه‌ای که به کشور و منافع ملی وارد کرد، اصلاً قابل قیاس با اغتشاشات سال 96 نبود، لذا با همین منطق آقای روحانی که معتقد است ترقه‌بازی عده‌ای در سال 96 اینچنین موجب امیدواری دشمن شد، تصور کنید فتنه 88 و خیانت‌هایی که عوامل و سران فتنه در سال 88 به مردم و کشور کردند تا چه میزان موجب امیدواری دشمن شد و به دشمن گرا داد.
فتنه‌گران سال 88- که برخی از آنها از حامیان آقای روحانی نیز هستند و برای پیروزی او در انتخابات «تکرار» می‌کردند- برای قربانی کردن منافع ملی پای خواسته‌های حزبی و جناحی خود هر آنچه را که برای‌شان ممکن بود انجام دادند و تا جایی که توانستند به کشور ضربه زدند و به تعبیر رهبرانقلاب «ایجاد اغتشاش کردند، مردم را به ایستادگی در مقابل نظام تا آنجایی که می‌توانستند، تشویق کردند- حالا تیغ‌شان نبرید؛ آن کاری که می‌خواستند نشد، این بحث دیگری است؛ آنها تلاش خودشان را کردند- زبان دشمنان انقلاب را و دشمنان اسلام را دراز کردند، جرأت به آنها دادند». آنها از هیچ اقدامی علیه کشور و منافع ملی فروگذار نکردند تا جایی که حتی از اینکه از دشمنان تابلودار مردم ایران بخواهند ایران را تحریم کنند هم ابایی نداشتند.
با وجود اینکه آقای روحانی به این واقعیت اذعان دارد که اغتشاش و فتنه تاچه میزان می‌تواند موجب امیدواری دشمن شود و به کشور ضربه بزند اما شاهدیم برخی حامیان آقای روحانی از کسانی که بیشترین نقش را در امیدوار کردن دشمن و گرا دادن به بیگانه برای ضربه زدن به کشور داشتند، همچنان دفاع می‌کنند!
اذعان صریح رئیس‌جمهور درباره خیانت عوامل فتنه و اغتشاش نسبت به کشور و مردم در حالی است که حامیان آقای روحانی و رسانه‌های مورد حمایت دولت آن هم در شرایطی که مردم با مشکلات جدی اقتصادی و معیشتی دست و پنجه نرم می‌کنند هر روز به هر بهانه‌ای تلاش می‌کنند سران فتنه و عوامل آشوب در کشور را تطهیر کنند.

اروپا در مقابل تحریم آمریکا کاری برای ایران نکرد
یک روزنامه فرانسوی تصریح کرد: پاسخ اروپا به تحریم‌های آمریکا، انتظارات ایران را برآورده نکرد.
روزنامه فرانسوی در گزارشی با اشاره به تحریم‌های اقتصادی آمریکا علیه ایران و خروج شرکت‌های اروپایی خاطرنشان کرد: پاسخ اروپا به آمریکا بسیار کمرنگ بود و هرگز انتظارهای ایران را برآورده نکرد.
این روزنامه می‌نویسد: شرکت‌های اروپایی از ایران خارج می‌شوند و به نظر می‌رسد واکنش‌های اروپا علیه آمریکا آنچنان که ایران انتظار داشت، کارایی چندانی نداشت.
اتحادیه اروپا که می‌گوید برای حفظ توافق هسته‌ای 2015 مصمم است از اجرایی شدن قانون «مسدودسازی به روز شده» خبر می‌دهد. این قانون که در سال 1996 طراحی شده اما هیچ‌گاه به طور واقعی مورد استفاده قرار نگرفته است، قصد دارد از شرکت‌های اروپایی در برابر تحریم‌های فراسرزمینی واشنگتن حمایت کند. حمایتی که بیشتر جنبه نظری دارد.
شرکت‌های مرتبط می‌توانند با مراجعه به دستگاه‌های قضایی کشورهای عضو از مقامات آمریکایی مسئول تحریم‌ها درخواست غرامت کنند که البته این هم فقط در حد یک نظریه است و مطمئنا چنین اتفاقی نخواهد افتاد.
این قانون حمایتی به طور عجیبی با مجازات همراه است زیرا هماهنگی با تحریم‌های آمریکا را برای شرکت‌های اروپایی ممنوع می‌کند.
بیشتر شرکت‌های چندملیتی فعال در ایران پیش از این ترجیح دادند از تهدیدات واشنگتن تبعیت کنند.

اعتدال و توسعه: کارگزاران درباره ارزهای دریافتی توضیح دهد
یک سایت نزدیک به حزب اعتدال و توسعه (حزب نوبخت و واعظی) فاش کرد: سهم‌خواهی کارگزارانی‌ها از روحانی تمامی ندارد.
«آفتاب» نوشت: موجی از انتقاد و هجمه‌ای هدفمند که از چندی پیش توسط برخی از محافل و رسانه‌های سیاسی از جمله کارگزاران علیه آقای دکتر نوبخت آغاز شده بود، با حمایت‌های مختلفی از سوی بسیاری از محافل و فعالان سیاسی و از جمله شخص رئیس‌جمهور محترم، خنثی شد. دکتر روحانی با حمایت قاطع از دکتر نوبخت از ایشان خواست که تمام وقت خود را صرف امور و مأموریت‌های مهم در سازمان برنامه و بودجه کند. اما برخی از مخالفان دکتر نوبخت که گویا حضور ایشان در سازمان برنامه و بودجه را مانع و مزاحم منافع خود می‌بینند، همچنان با بهانه‌های مختلف به حملات خود علیه ایشان ادامه می‌دهند.
 در این راستا حسین مرعشی رئیس‌کمیته سیاسی حزب کارگزاران گفت: «هرکس از آقای نوبخت در شرایط کنونی حمایت کند، آینده‌ای در سیاست ایران نخواهد داشت.»(!!) وی در این سخنان افزوده است: «آقای نوبخت هیچ موافقی در دولت ندارد و مسئله ایشان مسئله کارگزاران نیست.»(!!)
آفتاب می‌افزاید: از این سخنان جناب مرعشی چنین برمی‌آید که گویا ایشان و همفکرانش، خود را در آینده کشور از قدرتی برخوردار تصور کرده‌اند که در آن جایگاهی برای آقای نوبخت نمی‌بینند! این سخن تهدیدآمیز و همراه با عصبانیت نشان می‌دهد که با حضور دکتر نوبخت در دولت، دست آقایان از برخی منابع ثروت و قدرت کوتاه شده و ظواهر امر نشان می‌دهد که با چنین هجمه‌هایی می‌خواهند از پاسخگویی بابت عملکرد دوستان خود بویژه در مقوله دریافت ارزهای دولتی و برخی تسهیلاتی که از دولت دریافت کرده‌اند شانه خالی کنند!
مرعشی توضیح دهد که از جانب چه کسانی سخن می‌گوید، کدامیک از دولتی‌ها به ایشان وکالت داده‌اند که عدم موافقت آنان با آقای نوبخت را اعلام کند؟
این سخنان حسین مرعشی در حالی بیان شده است که آقای دکتر نوبخت از بالاترین میزان محبوبیت و مقبولیت در میان دولتی‌ها و سایر مسئولین و مدیران کشور برخوردار است و کمتر مدیری چون او از سلامت و شایستگی و حسن سابقه برخوردار است.
جناب مرعشی حزب اعتدال و توسعه را حزبی بی‌هنر دانست که می‌خواهند مسئله آقای نوبخت را سیاسی کنند(!) جناب مرعشی توضیح دهد اگر جناب دکتر نوبخت مدیری ناموفق است و حزب اعتدال و توسعه و شاید برخی دیگر از نظر وی بی‌هنرند، ایشان هنرنمایی‌ها و موفقیت‌های خود در عرصه سیاسی و مدیریتی را برای مردم اعلام نماید و روشن کند که چه خدمات ویژه‌ای در سال‌های دشوار گذشته برای کشور و نظام انجام داده و یا چه برنامه و راهکاری ارائه کرده‌اند؟!
جناب مرعشی تصور می‌کند که با انجام نظرسنجی روزنامه سازندگی درباره رفتن یا ماندن آقای نوبخت، ارکان دولت به لرزه افتاده است!! در حالی که با همه حملات و اظهارنظرهای منفی در‌باره ایشان، آب از آب تکان نخورد و اتفاقاً موقعیت ایشان در دولت مستحکم‌تر شد!
به جناب مرعشی پیشنهاد می‌شود حال که برای آقای نوبخت یا دیگران نظرسنجی برگزار می‌کنند یک نظرسنجی هم برای تعیین میزان مقبولیت و محبوبیت خود در میان مردم برگزار کنند تا حساب کار دستشان بیاید!
به آقای حسین مرعشی پیشنهاد می‌شود که به‌جای وقت تلف کردن بابت حملات گوناگون به آقای نوبخت، کمی از دلایل پشت‌پرده این همه عصبانیت و هجمه به آقای نوبخت را توضیح دهند و با شفافیت بگویند که نقش و سهم دوستانشان در دریافت ارز دولتی چگونه و چه میزان است؟ بر اساس تصمیم و درخواست دولت، روشن کنند که این ارزها را اگر گرفته‌اند، چه کرده‌اند؟

 این همه سوءتدبیر اقتصادی در یک سال عجیب نیست؟!     
حجم گسترده‌ و فشرده‌ای از بی‌تدبیری در دولت فعلی جای شگفتی است.
روزنامه صبح نو در این زمینه نوشت: اقتصاد کشور از بیماری‌های کهنه‌ای رنج می‌برد که برخی از آن‌ها بر اثر تجویز اشتباه و بی‌تدبیری برای درمان آن، به مراحل خطرناک رسیده است. نظیر ایجاد و تجمیع 1500‌ هزار میلیارد تومان نقدینگی در نظام بانکی، قاچاق گسترده، فساد در روابط فعالان اقتصادی با بخش عمومی، محیط کسب‌و‌کار ضد تولیدی و ...
هر کدام از این بیماری‌ها کافی است تا اقتصاد را از پا بیندازد اما از سال‌96‌ با اتخاذ و اجرای بعضی از تصمیم‌های مشکوک، وخامت حال اقتصاد تشدید شد.
از اوایل تابستان‌، وزارت صنعت، معدن و تجارت با دستکاری مشکوک و ناگهانی سامانه ثبت سفارش و واردات خودرو، رانت‌های بزرگی ایجاد و بازار خودرو را به تلاطم انداخت. در خوشبینانه‌ترین حالت، بی‌تدبیری!
در اواخر مرداد 96، بانک مرکزی نرخ سود سپرده‌ها را ناگهان کاهش داد: حداکثر 10‌ درصد برای روزشمار و 15‌ درصد برای یک‌ساله. از آن بدتر، یازده روز به سپرده‌گذاران و بانک‌ها فرصت داد تا قراردادهای قبلی خود با نرخ‌های بالاتر قبل تجدید کند. بی‌تدبیری‌ای که به زودی در ‌11 شهریور‌97‌ سررسید و بر سر اقتصاد نحیف شده ایران آوار خواهدشد.
تیم اقتصاد دولت در زمستان ‌97‌ و در سومین گام اشتباه، بیش از 5/7‌ میلیون قطعه سکه طلا را پیش فروش کرد به این امید که اقیانوس به تلاطم افتاده نقدینگی را مهار کند اما با یک اقتصاد زیرزمینی بزرگ و فرار گسترده مالیاتی، این تصمیم هم به توزیع رانت بی‌سابقه‌ای منجر شد.
همه این اتفاقات در شرایطی بود که رئیس‌جمهوری آمریکا به طور مستمر تهدید می‌کرد به زودی از برجام خارج خواهد شد و فشار اقتصادی اعمال خواهد کرد.
دستکاری‌های مشکوک در نرخ سود بانکی و بازارهای خودرو و طلا همراه با اقدامات موذیانه همسایه جنوبی در بازار ارز، در کنار شایعات نگران‌کننده و انفعال تیم اقتصادی دولت همگی باعث شد از اواخر سال 96، نرخ ارز به تدریج رو به افزایش برود. از اوایل 97‌ این افزایش، سرعت بیشتری پیدا کرد. در این زمان بود که تیم اقتصادی دولت که تا آن زمان منفعل می‌نمایاند، بدترین تصمیم ممکن را اتخاذ کرد: تعطیل کردن صرافی‌ها، اعلام تأمین همه نیازهای وارداتی و مسافری به نرخ ثابت 4200‌ تومان برای هر دلار و به قاچاق شناختن نرخ دیگری برای ارز.
این اشتباه تاریخی، واردات و سفر خارجی را تشویق و ارزان کرد و صادرات غیر‌نفتی را سرکوب و تنبیه. کاری که همزمان با شروع تحریم‌ها باید عکس آن انجام می‌شد و اشتباهی که ده‌ها هزار میلیارد تومان را طی حدود سه‌ماه به‌صورت رانت میان افراد خوش‌شانس و رانت‌جو توزیع کرد.
همه این بی‌تدبیری‌های پی‌در‌پی و شگفت‌انگیز در شرایطی اتفاق می‌افتاد که اقتصاددانان دلسوز و نخبه، به‌طور دائم و مستمر دولت را از اشتباهات پرهیز می‌دادند و بعد از اتخاذ تصمیم اشتباه دولت، راهکارهای برون‌رفت از مشکل را هم تدوین و عرضه می‌کردند اما تیم اقتصادی خود‌شیفته و ناکارآمد دولت، هیچ توجهی به راهکارهای ارائه شده نکرد. گویی با منطق اقتصادی، سر لجبازی داشت.
رهبر معظم انقلاب اخیراً با توصیف نجیبانه‌ای از اشتباهات اقتصادی گفتند: «نمی‌گوییم خیانت‌ اما خطای بزرگی اتفاق افتاده است.»
شاید واقعیت این‌قدر نجیب نباشد چرا که هرکس توالی این همه اشتباه فاحش در کنار بی‌توجهی به هشدارها و راهکارها و همزمان حرکات ترامپ و متحدان منطقه‌ای‌اش را مانند قطعات جورچین کنار هم قرار دهد، خواهد پرسید این همه بی‌تدبیری، تصادفی بوده است؟! 
نگاهی به دیروزنامه‌های زنجیره‌ای
 امتیاز دادن و وعده گرفتن پرستیژ سیاسی است!
احمد شیرزاد که یکی از افتخارات او در مجلس ششم تکرار لجن‌پراکنی‌های رادیو اسرائیل علیه ملت ایران از تریبون علنی بهارستان بود در یادداشتی که روزنامه زنجیره‌ای آفتاب یزد آن را منتشر ساخت با اذعان به اینکه دیگر کشورها با تحریم‌های ضدایرانی آمریکا همراهی کرده‌اند مدعی شد مذاکرات برجام آبرومندانه بود!
در بخشی از این یادداشت آمده است: «اصل مذاکره اقدام مطلوبی است اما هر چیزی در زمان مناسب خود باید صورت بگیرد. از این رو، دور از عقل و درایت است که ایران وارد گفت‌و‌گو با آمریکا شود. زیرا واشنگتن به دنبال خدشه‌دار کردن پرستیژ سیاسی ایران است و قطعا جامعه ایرانی برای پرستیژ سیاسی کشورشان ارزش قائل است. ایران در مذاکرات بسیار آبرومند شرکت کرد و رفتار بسیار مدنی از خود نشان داد به همین دلیل ایران نباید تن به یک حقارت ملی دهد.»
در بخش دیگری از این یادداشت آمده است: « اگرچه تحریم‌های اجباری که آمریکا با گردن‌کشی آن را وضع کرد ناگزیر سایر کشورها از آن تبعیت کردند اما این تبعیت به مفهوم صحه گذاشتن برعملکرد و رویکرد آمریکا نیست. بنابراین شاید این نخستین بار است که از منظر دیپلماتیک ایران در یک موضع برتر قرار گرفته است به همین دلیل هم باید از موضع قدرت با آمریکا سخن بگوییم. موضع قدرت ایران به مفهوم گردن‌کشی به سبک آمریکایی‌ها نیست بلکه ایران سخنی در برابر آمریکا دارد که این سخن محکمه‌پسند است و قبلا هم مورد تایید قرار گرفته است.»
شیرزاد درحالی مذاکرات برجام را آبرومندانه تلقی می‌کند که ایران در این مذاکرات جز امتیازات نقد و وعده‌های نسیه چیزی دریافت نکرد و پس از آن که ایران به همه تعهدات خود عمل کرد ترامپ از برجام خارج شد.
شیرزاد در تریبون علنی مجلس ششم ایران را به دروغ‌گویی مداوم به جهان متهم کرده بود و این اظهارات سبب شده بود که کروبی رئیس ‌وقت مجلس از او بخواهد همانند رادیو اسرائیل سخن نگوید، او در سال‌های گذشته از بزک‌کنندگان برجام بوده و امروز که با خروج آمریکا اروپا نیز با ترامپ در تحریم‌های ضدایرانی در عمل همراهی کرده است شیرزاد تنها به موضع قدرت ایران ‌اشاره و بسنده می‌کند گویی ایران تنها برای اینکه آبروی آمریکا برود با او مذاکره کرده و قصد برداشته شدن تحریم‌ها درمیان نبوده است!
نکته دیگر این‌که مدعیان اصلاحات تلاش دارند نشان دهند دولت‌های آمریکا با هم متفاوتند، درحالی‌که اوباما و ترامپ تنها در ظاهر متفاوت بوده و در اهداف ضدایرانی اشتراک دارند.
چرا دولت در رشد اقتصادی ناموفق بوده است؟
روزنامه ایران دیروز در یادداشتی درباره معضل نقدینگی نوشت: «نقدینگی برای اقتصاد حکم خون برای بدن را دارد. خون مواد غذایی را به سلول‌ها می‌رساند، باعث زنده ماندن و رشد سلول‌ها می‌شود، نقدینگی کارکردی مشابه در اقتصاد دارد، برای رونق اقتصاد و انجام مبادلات نیاز به نقدینگی دارد. اگر خون بدن بیشتر یا کمتر از یک حدی باشد، برای رشد و سلامتی انسان مضر است و حتی می‌تواند به کم‌کاری (رکود) و یا تورم گردد و حتی ممکن است به سقوط انسان (مرگ) منتهی گردد. نقدینگی دقیقاً چنین نقشی دارد. اگر به اندازه کافی نباشد، رشد متوقف می‌شود و اگر بیش از اندازه باشد، باعث ایجاد تورم می‌شود.»
ارگان دولت خاطرنشان کرد: «در زمینه رشد اقتصادی با توجه به رشد جمعیت و رشد نقدینگی ناموفق بوده‌ایم و این بر‌می‌گردد به دلایل متعدد از جمله مدیریت ناکارآمد اقتصادی، بی‌ثباتی در سیاست‌های مالی، کسری بودجه، ریخت‌وپاش دستگاه‌های دولتی، سخت کردن فضای کسب و کار، افزایش ریسک سرمایه‌گذاری خارجی به دلیل تحریم‌ها، فشار خارجی، نداشتن دیپلماسی اقتصادی کارآمد، بی‌توجهی به نقش مردم و افزایش احساس نا‌امنی برای بخش خصوصی، وجود مؤسسات و بنیادهای غیر‌پاسخگو، حفظ رانت‌ها خصوصاً در شبکه بانکی و نفت، وجود باندسالاری و آشنابازی و به جای شایسته‌سالاری از یک‌طرف و فساد گسترده از طرف دیگر باعث شده که به اینجا برسیم که رسیده‌ایم.»
ایران ادامه داد: «آ‌نچه باعث می‌شود علیرغم وجود نقدینگی بالا با دو مسئله مواجه باشیم، یکی اینکه قدرت خرید مردم اجازه افزایش تقاضا برای محصولات داخل را ندهد و دوم این‌که بنگاه‌ها با مشکل نقدینگی مواجه باشند، این است که این حجم بزرگ نقدینگی به صورت متعادل در اقتصاد توزیع نشده و نمی‌شود، این نقدینگی به سمت بازارهایی سرازیر می‌شود که امکان سفته‌بازی بالاست و در بازارهایی امکان سفته‌بازی بالا است که رانت بیشتری وجود دارد. بازار ارز نمونه بارز آن در ماه‌های اخیر است اعلام نرخ 4200 تومانی باعث هزاران میلیارد رانت شد و این در عمل به دارندگان این نقدینگی منتقل گردید نه به اقشار ضعیف و متوسط جامعه. چه کسی از اختلاف قیمت ارز دولتی با ارز در بازار آزاد نفع می‌برد، آیا آن سرمایه‌داری که ماشین میلیاردی وارداتی سوار می‌شود ضرر می‌کند یا ماَشینش سه برابر شده است؟ انحصارگرانی که وارد‌کننده محصولات سرمایه‌ای و واسطه‌ای و حتی مصرفی هستند آیا ضرر می‌کنند یا منفعت می‌برند؟ خریداران ارز و به تبع آن سکه و طلا باعث پولدار شدن کدام طبقه در جامعه است؟»
این روزنامه نوشت: «نکته مهم دیگر این است که نقدینگی در بین طبقات جامعه نیز از توزیع متوازنی برخوردار نیست متأسفانه فاصله طبقاتی به شکل وحشتناکی افزایش یافته است بر‌اساس نظر معاون وزارت کار فقط یک درصد جمعیت کشور بیش از 47 درصد ثروت را در اختیار دارند این توزیع نامناسب ثروت قطعاً یکی از عوامل بی‌ثباتی در اقتصاد کشور است که باعث می‌شود رشد نقدینگی برای اقتصاد کشور به خطر و نه فرصت تبدیل گردد.»
این بود آنچه می‌گفتیم
شایعاتی که پیرامون خزر مطرح شده است بهانه‌ای شده تا روزنامه اعتماد تیتر یک خود را با عنوان «عوام‌زدگی خزر» به این موضوع اختصاص دهد.
در ابتدای این مطلب آمده است: «امضای تفاهمنامه در مورد دریای خزر باز هم بهانه‌ای شد برای راه افتادن موجی خبری در فضای مجازی و حتی محافل خانوادگی و دوستانه؛ موجی كه بیشتر به دنبال محكوم كردن است تا یافتن حقیقت. اما این تنها موج به راه افتاده در فضای مجازی نیست. هر از چند‌گاهی به بهانه‌های مختلف شاهد راه افتادن انواع كمپین‌ها و اخبار و شایعات در فضای مجازی هستیم به‌طوری‌كه این مسئله و شایعاتی كه از این طریق منتشر می‌شود می‌رود تا به چالشی جدی بر‌ای دولتمردان و مدیران سیاسی كشور بدل شود.»
درباره این موضوع باید یادآور شد که این شایعات در دوره‌ای پیش از دولت تدبیر و امید نیز در جامعه مطرح شد. آن روزها به خاطر عدم حضور رسانه‌های مجازی به این گستردگی نشد اما نکته قابل تامل این است که بسیاری از روزنامه‌هایی که این روزها چندین نوبت تیترهای اول خود را برای اطلاع‌رسانی در این مورد اختصاص داده‌اند در آن روزها غالبا سکوتی معنادار را پیشه کرده بودند!
نکته اصلی اما در مورد فضای مجازی است. آنچه اکنون از آن به عنوان «چالشی جدی» نام برده می‌شود بخشی از همان چیزی است که کیهان در باب آسیب‌شناسی این رسانه‌های نوظهور گفت و بر لزوم نظارت به منظور جلوگیری از تبدیل شدن این فضا به محلی برای دروغ‌پراکنی و نشر اکاذیب تاکید کرد. البته تنها این مورد نیست که منجر به اعتراف روزنامه‌های زنجیره‌ای در باب آفت‌های بسیار فضای مجازی بی‌در و پیکر شده است بلکه در مواردی دیگر نظیر استفاده از این فضا برای بحران‌سازی برای اقتصاد و ارز نیز از آسیب‌های فضای مجازی گفته بودند.
مثل خاتمی با مردم صادق باشید !
روزنامه اصلاح‌طلب بهار در مطلبی به نقل از احمد خرم وزیر دولت اصلاحات با عنوان «خاتمی همیشه با مردم صادق بود» نوشت:
«...آقای خاتمی به‌عنوان رهبر اصلاحات در طول زندگی اجرایی و سیاسی خود با مردم صادقانه برخورد کرده و پاسخگوی صدا و انتظارات و توقعات مردم بوده است ... ما اولین گامی که می‌توانیم در جهت بازگشت اعتماد از دست رفته مردم نسبت به حاکمیت برداریم این است که بزرگ‌ترین خلاف شرع که همان دروغ یا نگفتن واقعیت به مردم است را انجام ندهیم ... بزرگ‌ترین خطا و گناه حاکمان بی‌صداقتی با مردم است.»
گفتنی است وقتی از صداقت و اخلاق گفته می‌شود و از خاتمی و به‌اصطلاح اصلاح‌طلبان درکنار آن سخن به میان می‌آید از مهجوری و مظلومیت صداقت و اخلاق، دلها به درد می‌آید!
در فتنه ۸۸، همین جماعت جلوی رای مردم و جمهوریت نظام و با هدف کودتا و بدون حتی یک دلیل و سند متقن ایستادند و ۸ ماه مملکت را به آشوب کشیدند و باعث خونریزی و کشتن و کشته سازی و به آتش کشیدن اموال عمومی و خصوصی و بانک‌ها و... شدند، دشمنان تاریخی ملت ایران را امیدوار! به‌طوری که رئیس ‌کودک‌کش رژیم صهیونیستی، از جنبش سبز به‌عنوان سربازان اسرائیل یاد کرد که در حال جنگ و مبارزه با جمهوری اسلامی هستند. باعث بی‌آبرویی کشور و مردم و نظام در افکار عمومی دنیا شدند و باعث تحریم‌های سخت و بی‌سابقه بین‌المللی مانند قطعنامه ۱۹۲۹ شورای امنیت سازمان ملل متحد بر علیه کشور شدند!
طنز تلخ آنجاست که همان مرد راستگو و صادق، پس از شکست فتنه، در بین دوستان و همفکران خود اعلام کرد من به‌عنوان کسی که ۸ سال رئیس‌جمهور کشور بوده و انتخابات‌های متعددی برگزار کرده، اعلام می‌کنم با توجه به سیستم انتخاباتی ایران، امکان تقلب آنهم در این سطح وجود ندارد اما هرگز حاضر نشد این اعتراف خود را به صورت علنی بیان و از مردم عذرخواهی کند.


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
پنجشنبه 25 مرداد 1397
پنجشنبه 25 مرداد 1397 11:58 ق.ظ
مرگ بر آمریکا و نوکرانش
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی