تـــبـــرّی ( دشــمـن شـــناسـی )
آمریكا دشمن شماره 1 مردم محروم و مستضعف جهان است . حضرت امام خمینی (ره)
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


«بدترین دشمنان كسانی اند كه حیله خود را بیشتر پنهان می دارند.»مدیر وبلاگ :طاهر مهدوی
مطالب اخیر
نویسندگان


بیروت: عربستان مانع تشکیل دولت در لبنان می‌شود
      ۱۳۹۷/۰۷/۱۱

Image result for ‫بیروت: عربستان مانع تشکیل دولت در لبنان می‌شود‬‎
وزیر خارجه لبنان در دیداری با همتای سعودی‌اش در حاشیه نشست‌های مجمع عمومی سازمان ملل متحد، ریاض را عامل اصلی تاخیر تشکیل دولت لبنان خواند.
به گزارش تسنیم به نقل از الاخبار، در حاشیه سخنرانی «میشل عون» رئیس‌جمهور لبنان در مجمع عمومی سازمان ملل، «جبران باسیل» وزیر خارجه این کشور در راهروی ساختمان شیشه‌ای با همتای سعودی خود «عادل الجبیر» دیدار کرد و بین آن دو، گفت‌وگوی کوتاه اما پرمعنایی در گرفت.  باسیل در پاسخ به سوال وزیر خارجه عربستان که پرسید چرا دولت لبنان تشکیل نمی شود گفت، شما پشت تاخیر در تشکیل دولت هستید! الجبیردر کمال تعجب گفت: این ربطی به ما ندارد. وزیر خارجه لبنان، نیز پاسخ داد، آدم‌های شما چیزی را درخواست می‌کنند که هیچ حقی درباره آن ندارد. آنها قلدرمآبانه عمل می‌کنند.

مقایسه اتحادیه اروپا با اتحاد جماهیر شوروی و احتمال‌دادن فروپاشی این اتحادیه توسط وزیر خارجه انگلیس، مقامات پارلمان اروپا را به خشم آورد و آنها از این مقام انگلیسی خواستند، به خاطر این اظهارات خود، عذرخواهی کند. وزیر خارجه انگلیس: سرنوشت شوروی در انتظار اتحادیه اروپا است
Image result for ‫وزیر خارجه انگلیس: سرنوشت شوروی در انتظار اتحادیه اروپا است‬‎

تیرماه گذشته به دنبال استعفای «بوریس جانسون» وزیر خارجه جنجالی انگلیس، در اعتراض به برنامه‌های دولت «ترزا می» برای همکاری تجاری نزدیک با اتحادیه اروپا پس از بریگزیت، نخست‌وزیر انگلیس «جرمی هانت» را به عنوان وزیر خارجه جدید کشورش منصوب کرد. وی قرار بود روابط پرتنش اتحادیه اروپا و انگلیس را بر سر خروج لندن از اتحادیه سر و سامان بخشد، ولی ظاهرا این روزها همه چیز برعکس شده و اظهارات اخیر وی در تشبیه اتحادیه اروپا به شوروی، تنش‌ها بین دو طرف را دوباره بالا برده است. «جرمی هانت» یکشنبه گذشته در این باره گفته بود «اتحادیه اروپا برای حمایت از آزادی‌ها تشکیل شده، اما تاریخ مربوط به سقوط شوروی به ما یاد می‌دهد که اگر شما نهادی را تبدیل به یک زندان کنید، تمایل برای ترک آن‌ نهاد، افزایش پیدا می‌کند. اتحادیه اروپا نباید بکوشد مانع از جدایی نرم و روان انگلیس از این اتحادیه شود زیرا «این شوروی بود که جلوی خروج مردم را می‌گرفت.»» این اظهارات با انتقادهای تند چندین حزب بزرگ در پارلمان اروپا مواجه شد. «مانفرد وبر»رهبر گروه دموکرات مسیحی «ای‌پی‌پی» که بزرگ‌ترین گروه در پارلمان اروپاست گفت: آقای هانت، شما باید بابت حرفی که زده‌اید عذرخواهی کنید.«خی ورهوفستات» رهبر لیبرال«‌های اِی ال دی ای» نیز خطاب به قانونگذاران پارلمان اروپا گفت: او (هانت) به ما اهانت نکرده است، بلکه به میلیون‌ها شهروند عادی اهانت کرده است که مدتی طولانی تحت حاکمیت شوروی زندگی کرده‌اند.
نخست‌وزیر انگلیس نیز (سه‌شنبه) در واکنش به این اظهارنظر جنجالی جرمی هانت گفت: زمانی که من در اتحادیه اروپا در پشت میز می‌نشینم، در آن‌جا کشورهایی هستند که زمانی جزئی از اتحاد جماهیر شوروی سابق بودند، اما اکنون آ‌نها کشورهایی دموکراتیک هستند و من می‌توانم به شما بگویم که این دو سازمان یکسان نیستند. او از اعضای حزبش خواست که اتحاد داشته باشند و از برنامه او برای بریگزیت حمایت کنند.عوامل سفارت عربستان در ترکیه جمال خاشقجی مخالف بن‌سلمان را ربودند
Image result for ‫عوامل سفارت عربستان در ترکیه جمال خاشقجی مخالف بن‌سلمان را ربودند‬‎
جمال خاشقجی، نویسنده و روزنامه‌نگار منتقد عربستان در ترکیه ربوده شد، بسیاری معتقدند که احتمالا ولیعهد سعودی پشت پرده این ماجرا باشد.
به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، خدیجه، همسر خاشقجی در گفت‌وگو با رسانه‌ها اظهار داشت، همسرم راس ساعت یک ظهر سه شنبه برای گرفتن مدارک رسمی خودش به کنسولگری عربستان در اسلامبول رفت و تاکنون از ساختمان کنسولگری خارج نشده است. وی افزود، ما با بخش‌های امنیتی ترکیه و ماموران ساختمان کنسولگری در ارتباط هستیم اما هیچ اطلاعی درباره مفقود شدن او به دست نیاورده‌ایم.
پلیس ترکیه نیز تحقیقاتی را در این خصوص آغاز کرده و منابع رسانه‌ای اعلام کردند، پلیس ترکیه برای یافتن خاشقجی وارد ساختمان کنسولگری شده و به هیچ سرنخی دست نیافته است. منابع رسانه‌ای اظهار داشتند، پلیس ترکیه دوربین‌های مدار بسته را که خاشقجی را زمان خروج از ساختمان کنسولگری ۲۰ دقیقه بعد از ورودش به آنجا نشان داده باشد مورد بررسی قرار داد؛ موضوعی که احتمال ربوده شدن او را مطرح می‌کند. پلیس ترکیه موانع آهنی در تمامی ورودی‌های کنسولگری عربستان در استانبول کار گذاشته است.
در این راستا مجتهد، افشاگر سعودی اعلام کرد، چند ساعت از مفقود شدن جمال خاشقجی بعد از ورودش به کنسولگری عربستان در ترکیه می‌گذرد تا برخی معاملات انجام شود. وی افزود، دولت ترکیه به مسئله‌اشراف دارد و اگر مشخص شود که او ربوده شده که احتمالش هم هست باید این موضوع منجر به بحران دیپلماتیک بزرگ با ترکیه شود.
در این راستا در پایگاه شخصی جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار سعودی اطلاعیه‌ای نوشته شده دال بر اینکه جمال در کنسولگری عربستان در اسلامبول بازداشت شده است. در این اطلاعیه هیچ جزئیات دیگری نیامده است.
در همین حال مقامات سعودی در واشنگتن و ریاض نیز هنوز در این رابطه هیچ اظهارنظری نکرده‌اند اما با روی کارآمدن شاهزاده محمد‌بن‌سلمان، ولیعهد ۳۳ ساله عربستان گروهی از تجار، سیاستمداران و فعالان سعودی بازداشت شده‌اند.
فعالان اینترنتی بر این باورند که انتقاد خاشقچی از دادگاه‌های سری و نارضایتی وی از سرکوب مخالفان رژیم سعودی موجب شد شاهزاده محمد بن‌سلمان، ولیعهد سعودی از او خشمگین شود و دستگاه‌های اطلاعاتی سعودی او را تحت نظر قرار دهند تا اینکه زمان مناسب برای ربودن وی فرا برسد. از سوی دیگر صفحه شخصی گروه موسوم به «زندانیان آزادی بیان» روز دوشنبه اعلام کرده بود که مقامات سعودی سریال‌های جدیدی از محاکمه‌های سری شخصیت‌های برجسته سعودی را آغاز کرده‌اند.
خاشقجی ۵۹ ساله یک روزنامه نگار، گزارشگر خارجی، سردبیر و مقاله نویس سعودی قدیمی و با تجربه است که آثارش در گذشته در پادشاهی آل‌سعود که بیش از حد محافظه‌کار است بسیار جنجالی و مناقشه آمیز محسوب می‌شدند. پس از آنکه محمد بن سلمان به عنوان ولیعهد عربستان و جانشین ملک سلمان ۸۲ ساله برگزیده شد، وی در تبعیدی خودخواسته به آمریکا سفر کرد. خاشقجی به عنوان یکی از همکاران واشنگتن پست مقالاتی را درباره عربستان نوشت که شامل انتقاد از جنگ در یمن، اختلافات دیپلماتیک اخیربن سلمان با کانادا و بازداشت فعالان حقوق زنان به دنبال صدور اجازه رانندگی به زنان در این کشور می‌شد.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
پنجشنبه 12 مهر 1397
پنجشنبه 12 مهر 1397 10:44 ق.ظ
مرگ بر آمریکا

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic