تـــبـــرّی ( دشــمـن شـــناسـی )
آمریكا دشمن شماره 1 مردم محروم و مستضعف جهان است . حضرت امام خمینی (ره)
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


«بدترین دشمنان كسانی اند كه حیله خود را بیشتر پنهان می دارند.»مدیر وبلاگ :طاهر مهدوی
مطالب اخیر
نویسندگان


عاقبت نوکری آل‌سعود برای آمریکا
ترامپ: به ملک سلمان گفتم بدون آمریکا دو هفته هم دوام نمی‌آوری
      ۱۳۹۷/۰۷/۱۱

Image result for ‫ترامپ: به ملک سلمان گفتم بدون آمریکا دو هفته هم دوام نمی‌آوری‬‎
رئیس‌جمهور آمریکا در ادامه توهین‌ها به عربستان، به ملک سلمان هشدار داده که بدون حمایت ارتش آمریکا، دو هفته هم در قدرت دوام نخواهد آورد.
سریال توهین‌های رئیس‌جمهور آمریکا به عربستان پایان ندارد؛ دونالد ترامپ روز سه‌شنبه در اظهاراتی غیردیپلماتیک و تحقیرآمیز درباره عربستان متحد نزدیک این کشور، گفت که به سلمان پادشاه عربستان هشدار داده است، بدون حمایت ارتش آمریکا «دو هفته» هم در قدرت باقی نخواهد ماند.
به گزارش باشگاه خبرنگاران، ترامپ در میان تشویق هواداران خود در تجمعی در ایالت می‌سی‌سی‌پی گفت: «ما از عربستان حفاظت می‌کنیم. شما می‌گویید آنها ثروتمند هستند. من هم عاشق شاه سلمان هستم. اما من گفتم ‌ای شاه، ما داریم از شما حفاظت می‌کنیم. شما ممکن است بدون ما دو هفته هم برقرار نباشید. شما باید برای ارتش خودتان پول بدهید.» ترامپ نگفت چه زمانی این اظهارات را با شاه سعودی مطرح کرده است.
رویترز در گزارش خود درباره اظهارات رئیس‌جمهور آمریکا در می‌سی‌سی‌پی نوشته است به رغم این اظهارات تند، دولت ترامپ رابطه نزدیکی با عربستان دارد و آن را دژی محکم در برابر ایران در منطقه قلمداد می‌کند. ترامپ در ادامه اظهارات روز سه‌شنبه خود گفت: «ما در ازای هیچ، از بسیاری از این کشور‌ها دفاع می‌کنیم، اما در مقابل، آنها با ارایه قیمت‌های بالای نفت از ما منفعت می‌برند. این خوب نیست. ما از آنها می‌خواهیم افزایش قیمت را متوقف کنند. از آنها می‌خواهیم شروع به کاهش قیمت‌ها کنند.»
رئیس‌جمهور آمریکا روز شنبه هفته جاری نیز در جمع هواداران خود در ویرجینیای غربی با ‌اشاره به تماس تلفنی خود با پادشاه عربستان اظهارات تحقیرآمیز مشابهی را درباره وابستگی عربستان به آمریکا به زبان آورد و گفت در این تماس تلفنی به ملک سلمان گفته مشخص نیست بدون آمریکا سرنوشت عربستان چه خواهد شد! او گفت در این تماس تلفنی به ملک سلمان گفته: «پادشاه! شما چندین تریلیون دلار پول دارید اما بدون ما چه کسی می‌داند برایتان چه اتفاقی خواهد افتاد؟» همچنین، اواسط فروردین سال جاری، سی‌ان‌ان به نقل از یک منبع آگاه در کاخ سفید گزارش داد ترامپ در صحبت با دوستانش اعلام کرده که اگر آمریکا منطقه را ترک کند، پادشاهی‌های ثروتمند این منطقه باید جت‌های شخصی و زندگی‌های ‌اشرافی خود را فراموش کنند. به گفته این منبع آگاه، ترامپ در دیدار با پادشاه یکی از کشور‌های عرب حاشیه خلیج‌فارس، صراحتا به او گفته است: «بدون ما حتی دو هفته هم دوام نمی‌آورید. کارتان تمام می‌شود. آن وقت باید با هواپیما‌های عادی مسافربری پرواز کنید!» منبع مذکور ‌اشاره نکرد که رئیس‌جمهور آمریکا در گفت وگو با کدام پادشاه عرب این اظهارات را به زبان آورده است. بنا به گفته‌های تحلیلگران، بحران مشروعیت محمد بن سلمان ولیعهد عربستان حتی در میان اعضای خاندان آل‌سعود باعث شده که وی در برابر این اهانت‌های ترامپ ساکت بماند.
رأی پارلمان عراق به مقاومت
عادل عبدالمهدی نخست‌وزیر، برهم صالح رئیس‌جمهور

Image result for ‫رأی پارلمان عراق به مقاومت عادل عبدالمهدی نخست‌وزیر، برهم صالح رئیس‌جمهور‬‎
نمایندگان پارلمان عراق دو حامی مقاومت را به عنوان نخست‌وزیر و رئیس‌جمهور این کشور، انتخاب کردند.
بالاخره 138 روز پس از برگزاری انتخابات پارلمانی در عراق، نخست‌وزیر و رئیس‌جمهور این کشور با رأی‌ نمایندگان پارلمان جدید، انتخاب شدند. براساس قانون اساسی عراق، این دو مقام می‌بایستی حداکثر ظرف دو ماه انتخاب می‌شده‌اند، ولی اعتراضات و تظاهرات خیابانی داخلی علیه دولت، کارشکنی‌های برخی از جریان‌های سیاسی و فشارهای آمریکا، باعث ایجاد اختلال در روند سیاسی انتخاب نخست‌وزیر و رئیس‌جمهور شده بود.
اما، بالاخره یک کار خام و نسجیده مخالفان دولت عراق در شهر بصره، اوضاع و احوال را به نفع مردم این کشور برگرداند و شرایط را برای این دو انتخاب مهم، آماده کرد و آن، آتش زدن کنسولگری ایران در بصره بود. این اتفاق، مردم عراق را هوشیار کرد و مردم متوجه شدند که کسانی پشت اعتراضات صنفی ضددولتی و ضد فساد آنها پنهان شده‌اند. بدین ترتیب، مردم وقتی خیابان‌ها را ترک کردند، فضا آرام شد. در ماجرای بصره همچنین، انگشت اتهام به سوی عوامل آمریکا و عربستان در عراق، یعنی تروریست‌های داعش و عوامل باقی مانده بعثی، گرفته شد و این ماجرا نیز همه زحمات آمریکا و عربستان را در عراق، برباد داد.
در مجموع، اتفاقات بصره، نه تنها باعث شد، آمریکا و عواملش در عراق، خلع سلاح شوند، به ضرر نامزدهای متمایل به آمریکا و عربستان نیز تمام شد و صدها هزار دلاری که رژیم سعودی به سرشاخه‌های ذی‌نفوذ خود داده و در میان قبایل و جریان‌های سیاسی هزینه کرده، بی‌تأثیر بوده است.
در یک چنین شرایط مناسبی بود که پارلمان عراق «عادل عبدالمهدی» چهره آشنای مقاومت را به نخست‌وزیری برگزید و «برهم صالح» یار نزدیک شیعیان و اهل‌سنت عراق و دوست ایران را به عنوان رئیس‌جمهور، انتخاب کرد.
به گزارش ایسنا، عبدالمهدی پس از دریافت رأی پارلمان برای نخست‌وزیری، از «حیدر عبادی» نخست‌وزیر سابق، درخواست کمک کرد و خطاب به او، گفت: من به حمایت و مشورت شما برای انجام وظایفم، تقویت امنیت کشور و فراهم کردن خدمات برای مردم نیاز دارم.
عبادی و دیگر مقامات عراق نیز به عبدالمهدی به خاطر انتخابش به نخست‌وزیری، تبریک گفتند.
«برهم صالح» نیز پس از احراز پست ریاست‌جمهوری، گفت: حامی عراق یکپارچه‌ هستم. وی که اسم کاملش، برهم احمد صالح است، افزود: وحدت و استقلال عراق را حفظ خواهم کرد. رئیس‌جمهور جدید که در پارلمان صحبت می‌کرد، افزود: براساس سیستم دموکراتیک فدرال عمل خواهم کرد و عراق، بحران‌های دیگری را تحمل نخواهد کرد. وی  تصریح کرد: رئیس‌جمهور همه عراق هستم و به هیچ‌وجه، رئیس یک گروه، یا یک جریان مشخصی نخواهم بود.
برهم صالح پس از رئیس‌جمهور شدن، نخست‌وزیر جدید را مأمور تشکیل کابینه کرد و عبدالمهدی باید وزرای کابینه خود را ظرف یک ماه مشخص و به پارلمان عراق معرفی کند، تا برای آنها رأی اعتماد بگیرد.
در عراق پست نخست‌وزیری به شیعیان، پست ریاست جمهوری به کردها و ریاست پارلمان نیز به اهل سنت این کشور می‌رسد.
عادل عبدالمهدی
«عادل عبدالمهدی» متولد سال 1942 در بغداد است. او مدرک کارشناسی را از دانشگاه بغداد در سال 1963، مدرک کارشناسی ارشد علوم سیاسی را در سال 1970 از دانشگاهی در فرانسه و مدرک کارشناسی ارشد اقتصاد را نیز در سال 1972 از دانشگاه دیگری در عراق اخذ کرده است.
پدر وی چهره‌ای معروف در عرصه سیاسی عراق بوده و خودش نیز قبلا رقیب «نوری مالکی» برای احراز پست نخست‌وزیری بوده و پس از شکست خوردن در انتخابات، یکی از وزرای کابینه مالکی بوده است.
برهم صالح
«برهم احمد صالح» در سال 1960 در شهر سلیمانیه عراق متولد شد.
او دارای مدرک کارشناسی از دانشگاه «کاردیف» انگلستان در رشته مهندس شهرسازی در سال 1983 است و مدرک دکترای خود را نیز در رشته آمار و برنامه‌نویسی کامیپوتر در سال 1988 از دانشگاه لیورپول انگلیس گرفته است.
او در سال 1976 به صورت مخفیانه، به حزب «اتحادیه میهنی کردستان عراق» پیوست و مسئول دفتر روابط خارجی این حزب در لندن، پایتخت انگلیس شد.
صالح در سال 1992 به عنوان عضوی در شورای رهبری حزب اتحادیه میهنی کردستان انتخاب و مکلف به مدیریت دفتر این حزب در آمریکا شد. او همچنین نمایندگی اولین حکومت منطقه کردستان عراق در آمریکا را در سابقه خود دارد.
برهم صالح از سال 2001 تا نیمه 2004 نخست‌وزیر منطقه کردستان عراق بود و بعد از سقوط رژیم بعثی صدام، منصب معاون شورای وزیران دولت موقت عراق در سال 2004 را برعهده گرفت.
او بعد از این سمت، مدتی وزیر برنامه‌ریزی در دولت انتقالی عراق در سال 2005 شد و در سال 2006 بار دیگر معاون رئیس شورای و‌زیران عراق انتخاب شد.
صالح در انتخابات پارلمانی منطقه کردستان عراق در سال 2009 توانست به عنوان رئیس «لیست کردستان» راهی پارلمان این منطقه شود و از سوی نمایندگان این پارلمان به مکلف به تشکیل کابینه ششم منطقه کردستان عراق شد و تا سال 2011 نخست‌وزیر این منطقه بود.
رئیس‌جمهور جدید عراق سال 2014 به همراه «فؤاد معصوم» برای تصدی ریاست‌جمهوری این کشور نامزد شد، ولی نتوانست موافقت احزاب و گروه‌های سیاسی کرد را به دست بیاورد.
او مهر 1396 رسما از اتحادیه میهنی کردستان عراق جدا شد و «ائتلاف برای عدالت و دموکراسی» را تشکیل داد. این ائتلاف در انتخابات پارلمانی عراق توانست دو کرسی را از آن خود کند.
یکی از دلایلی که برهم صالح را برای تصدی ریاست‌ جمهوری عراق به پیروزی رساند، مواضع او و حزب اتحادیه میهنی کردستان در قبال همه‌پرسی جدایی کردستان عراق در سال گذشته بود. او و حزب اتحادیه میهنی کردستان عراق این همه‌پرسی را که در سوم مهر ماه سال گذشته برخلاف قانون اساسی عراق برگزار شد، غیرقانونی اعلام کردند.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
پنجشنبه 12 مهر 1397
پنجشنبه 12 مهر 1397 11:42 ق.ظ
مرگ بر آمریکا

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic