تـــبـــرّی ( دشــمـن شـــناسـی )
آمریكا دشمن شماره 1 مردم محروم و مستضعف جهان است . حضرت امام خمینی (ره)
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


«بدترین دشمنان كسانی اند كه حیله خود را بیشتر پنهان می دارند.»مدیر وبلاگ :طاهر مهدوی
مطالب اخیر
نویسندگان

پس‌لرزه‌های قتل خاشقجی
فراخوان شاهزاده سعودی برای نافرمانی مدنی در عربستان
  ۱۳۹۷/۰۷/۱۶
همزمان با انتشار روایت‌های تازه درباره قتل«جمال خاشقجی»، خبرنگار مشهور سعودی در کنسولگری عربستان(در اسلامبول) یک شاهزاده سعودی از مردم عربستان خواست در صورت اثبات ترور وی، از طریق نافرمانی مدنی در روند تغییر سیاسی این کشور شرکت کنند.
سه‌شنبه هفته گذشته «جمال خاشقجی» روزنامه‌نگار و منتقد مشهور سعودی وارد کنسولگری عربستان در اسلامبول شد و هیچ‌گاه از این کنسولگری بازنگشت. همین مسئله باعث حدس و گمان‌هایی در مورد علت ناپدید شدن وی شد تا اینکه روز یکشنبه در نهایت رویترز و واشنگتن پست اعلام کردند که خاشقجی در کنسولگری به قتل رسیده و بدن وی را تکه‌تکه کرده و او را به خارج از ساختمان کنسولگری انتقال داده‌اند. اما با این وجود این مسئله هنوز علامت سؤال‌های زیادی دارد و پلیس ترکیه نیز گفته با جدیت به دنبال مشخص کردن سرنوشت خاشقجی است. اردوغان نیز در سخنرانی خود از تحقیقات بیشتر برای مشخص شدن سرنوشت این روزنامه‌نگار خبر داده است. این مسئله باعث واکنش‌های زیادی شده و یک آبروریزی بزرگ برای آل‌سعود به بار آورده است.حالا روایت‌های تازه‌ای در این باره منتشر شده و همزمان نیز زمزمه‌های آغاز نافرمانی‌های مدنی در عربستان به گوش می‌رسد. به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، خالد‌بن‌فرحان آل‌سعود، شاهزاده جدا شده از خاندان آل‌سعود، در پی مفقود شدن جمال خاشقجی، مردم این کشور را به نافرمانی مدنی دعوت کرد. او در صفحه خود در توییتر نوشت: «اگر واقعا ثابت شود که جمال خاشقجی، ترور شده است، من از همه مردم عربستان می‌خواهم در روند تغییر سیاسی در عربستان از طریق نافرمانی مدنی شرکت کنند تا قدرت به شاهزاده احمد بن عبدالعزیز (برادر ملک سلمان) منتقل شود.»
حرکات نمایشی عربستان
اما در حالی که کلیه شواهد حاکی از کشته شدن جمال خاشقجی در کنسولگری این کشور در اسلامبول و انتقال جسد او به خارج از ساختمان است، سرکنسول عربستان برای رفع اتهام از ریاض پس از یک هفته (!) درهای ساختمان را به روی خبرنگاران باز کرد. کنسول عربستان روز شنبه در‌های این کنسولگری را به روی خبرنگاران رویترز باز کرد تا نشان دهد که جمال خاشقجی که از روز سه‌شنبه گذشته ناپدید شده است در این ساختمان حضور ندارد! و گزارش‌ها درباره ربوده شدن او بی‌اساس است! این در حالی است که مقامات ترکیه‌ای گفته‌اند همزمان با ورود خاشقجی به کنسولگری عربستان در اسلامبول و ناپدید شدن وی، چند مرد جعبه‌های بزرگی را از داخل ساختمان به یک خودرو منتقل کرده‌اند. اهمیت این موضوع از آن جهت است که گفته‌ می‌شود خاشقجی در ساختمان کنسولگری کشته شده و پس از تکه‌تکه شدن به بیرون از ساختمان منتقل شده است.کنسول عربستان به خبرگزاری رویترز این را هم گفته که کنسولگری مجهز به کابینت و تهویه مطبوع است. او تمامی بخش‌های ساختمان از جمله اتاق نمازخانه در زیرزمین، دفاتر، بخش ارائه ویزا، آشپزخانه و توالت و همچنین اتاق‌های انباری و امنیتی را هم نشان داد. اما در کمال تعجب اعلام کرد که دوربین‌های کنسولگری هیچ فیلمی در این مدت ضبط نکرده‌اند!
روایت جدید: خاشقجی در ریاض است
از سوی دیگر برخی منابع از احتمال زنده بودن خاشقجی خبر داده‌اند. به گزارش فارس، یک «منبع مطلع» کشور عربی حاشیه خلیج‌ فارس در گفت‌وگو با روزنامه لبنانی «الاخبار» گفته، مقامات عربستان روز جمعه به آنکارا اطلاع دادند، جمال خاشقجی نویسنده سعودی در ریاض است. به گفته این منبع عربی:« انتقال جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار سعودی به ریاض تایید شده است و مقامات سعودی حدود ساعت 10 صبح روز جمعه با مقامات ترکیه ارتباط گرفته و گفتند که او را به خاک عربستان بازگرده‌اند.»
بر اساس اطلاعات این منبع، «انتقال خاشقجی به عربستان طی یک عملیات پیچیده انجام شده آن هم پس از اینکه خالد بن سلمان، سفیر عربستان در واشنگتن یعنی فرزند شاه و برادر ولیعهد سعودی از قبل به او اطمینان دادند که اگر به کشور بازگردد به او آسیبی نمی‌رسد.» گفته شده که «خاشقجی وارد ساختمان شماره یک کنسولگری شد جایی که نامزدش در خارج از ساختمان منتظرش بود سپس از ساختمان دیگر کنسولگری یعنی ساختمان شماره دو که با هم ارتباط دارند خارج شد... خاشقجی را سوار یک خودروی سفید رنگ بزرگ کرده و به سمت فرودگاه بردند.» منبع مذکور همچنین تصریح کرد این عملیات با همدستی یکی از افسران ترکیه انجام شده است.
خانواده خاشقجی تحت فشار آل‌سعود
اما در حالی که ترور خاشقجی یک آبرو ریزی بزرگ برای بن سلمان به شمار می‌رود رسانه‌ها سعی دارند تا به کمک بن سلمان بیایند. در همین راستا رسانه‌های سعودی به کمک آل‌سعود شتافته و در مصاحبه‌ای با پسر خاشقجی سعی کردند ریاض را از اتهامات مطرح شده مبرا کنند؛ اتهاماتی که ممکن است به تیره شدن روابط عربستان و ترکیه منجر شود. به گزارش ایسنا، صلاح جمال خاشقجی، پسر بزرگ جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد عربستانی در گفت‌وگو با شبکه خبری العربیه گفت، آخرین تماس پدرم با من مربوط به زمانی است که در آمریکا بود. من نمی‌دانستم پدرم در ترکیه است و خبری از سفرش به ترکیه نداشتم... پدرم یک شهروند عربستانی ناپدید شده است و ما با مقامات عربستان برای دستیابی به واقعیت حادثه همکاری می‌کنیم. ما این مسئله را یک مسئله شخصی و غیرسیاسی می‌دانیم و نیاز به اطلاعات معتبر داریم(!) صلاح خاشقجی درباره خدیجه زن ترکیه‌ای که مدعی است نامزد جمال است هم گفت، من این خانم را نمی‌شناسم و تنها از طریق رسانه‌ها درباره او شنیده‌ام! به نظر می‌رسد سعودی‌ها خانواده خاشقجی را تحت فشار گذاشته باشند.خبر دیگر اینکه، وزارت خارجه ترکیه دیروز برای دومین بار طی هفته اخیر، سفیر عربستان را برای توضیح درباره ناپدید شدن «جمال خاشقجی»، احضار کرد. به نوشته روزنامه «دیلی صباح» وزارت خارجه ترکیه بعد از احضار مجدد سفیر ریاض در آنکارا، از آنها خواست که ساختمان کنسولگری این کشور در استانبول را تفتیش کنند.
وحشت نخبگان سیاسی غرب از ترامپ تمامی ندارد
 جان کری:‌ او نظام سیاسی آمریکا را در هم شکست

Image result for ‫جان کری:‌ او نظام سیاسی آمریکا را در هم شکست‬‎
جان کری، مادلین آلبرایت، کالین پاول، ریچارد دیرلاو و... به سیاست‌های ترامپ حمله کرده و گفته‌ا‌ند ترامپ مثل یک کودک عمل می‌کند. جان کری هم گفته او نظام سیاسی آمریکا را در هم شکست و...
انتقادها از ترامپ، اظهاراتش و عملکردش در همه سطوح سیاسی و رسانه‌ای آمریکا و حتی اروپا به شدت ادامه دارد و هر روز هم که می‌گذرد تردیدها در مورد عملکرد ترامپ بیشتر و بیشتر می‌شود. نخبگان سیاسی آمریکا و اروپا وحشت خود را از ترامپ دیگر مخفی نمی‌کنند. جان کری، وزیر خارجه سابق آمریکا در جدیدترین اظهارات خود در مصاحبه‌ای با یک برنامه رادیویی با انتقاد از اوضاع فعلی نظام سیاسی آمریکا گفته: «نظام واشنگتن خراب شده است. اکثر آمریکایی‌ها این مسئله را درک کرده‌اند. همه چیز به هم ریخته است. کنگره دچار اختلال شده زیرا دچار دودستگی ایدئولوژیک است. به لحاظ سیاسی هم در وضع بدی قرار دارد و این مسئله غم‌انگیز است.» کری همچنین پیش‌بینی کرد که سرخوردگی از این اختلال در کنگره در انتخابات میان دوره‌ای پیش رو خودش را نشان خواهد داد. کری گفت: «من فکر می‌کنم در انتخابات میان‌دوره‌ای ما شاهد یک واکنش باشیم. مردم خیلی از اتفاقات خشمگین هستند.»
غیردموکراتیک‌ترین رئیس‌جمهور
 «مادلین آلبرایت» وزیر خارجه اسبق آمریکا در دوره کلینتون نیز در مصاحبه‌ای اعلام کرد، با توجه به مواضع رئیس‌جمهوری آمریکا نسبت به ناتو و اتحادیه اروپا می‌توان گفت وی «هدیه‌ای از آسمان» برای رئیس‌جمهوری روسیه است.آلبرایت، در جریان مصاحبه‌ با فرید زکریا از شبکه خبری سی‌ان‌ان گفت: «فکر می‌کنم که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا به نوعی با ولادیمیر پوتین، همتای روس خود نسبت خویشاوندی دارد! ... روس‌ها به شدت تلاش می‌کنند تا دموکراسی ما را متزلزل سازند و ما را از متحدانمان جدا کنند. از خیلی جهات فکر می‌کنم ترامپ از نظر تلاش برای توضیح اینکه چرا باید با اروپایی‌ها داد و ستد داشته باشیم یا اینکه چرا باید با ناتو همکاری داشته باشیم «هدیه‌ای آسمانی» به پوتین محسوب می‌شود.» آلبرایت، دونالد ترامپ را غیردموکرات‌ترین رئیس‌جمهوری آمریکا در تاریخ مدرن این کشور توصیف کرد.
 به گزارش ایسنا، «کالین پاول» وزیر خارجه دولت بوش پسر، نیز در جریان مصاحبه با فرید زکریا در شبکه خبری سی‌ان‌ان درباره ترامپ گفت: کلمات محبوب من در قانون اساسی کشورمان همان کلمات نخست یعنی «ما مردم» است اما اخیرا این عبارت به «من رئیس‌جمهور» تغییر یافته است و شما شاهد رخ دادن مسائلی هستید که نباید اتفاق می‌افتادند.پاول به انتقاد دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا از رسانه‌ها که آنها را دشمن مردم خطاب کرده و همچنین تمایلش برای توهین به مخالفانش و گروه‌های مختلف مردم ‌اشاره کرد و گفت: چطور رئیس‌جمهور آمریکا می‌تواند یک روز از خواب بیدار شود و بگوید رسانه‌ دشمن آمریکایی‌هاست؟ آیا او متمم اول قانون اساسی را مطالعه نکرده است؟ پاول افزود: امیدوارم ترامپ به این درک و شعور برسد که باید دست از توهین به مردم بردارد. دو سال پیش هنگامی که گفتم نمی‌توانم در انتخابات سال ۲۰۱۶ میلادی به ترامپ رای دهم به همین خاطر بود چراکه او به همه توهین کرد.
پاول با ‌اشاره به سیاست مهاجرتی «تحمل صفر» ترامپ گفت: جهان ما را تماشا می‌کند و نمی‌تواند باور کند که ما کارهایی مثل جدایی مادران از کودکانشان که تلاش می‌کنند از مرز عبور کنند را انجام می‌دهیم.
ترامپ پرستار بچه می‌خواهد
رئیس ‌سابق سرویس اطلاعات مخفی انگلیس نیز معتقد است دونالد ترامپ یک رهبر آمریکایی غیر قابل پیش‌بینی است که به پرستار بچه نیاز دارد. با این حال ریچارد دیرلاو، رئیس ‌سابق سرویس اطلاعات خارجی انگلیس هنوز باور دارد که روابط آمریکا و انگلیس به عنوان نزدیک‌ترین متحدش همچنان بسیار قدرتمند است. مقام اطلاعاتی سابق انگلیس درباره تفکراتش درباره دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا به اسکای نیوز گفت: او غیر قابل پیش‌بینی است. او حرف‌های غیر عادی می‌زند و به وضوح رفتارهای غیر قابل پیش‌بینی نشان می‌دهد. می‌خواستم بگویم که او به «پرستار کودک» نیاز دارد اما احساس کردم این طرز سخن گفتن درباره رئیس‌جمهوری ایالات متحده آمریکا، هر که باشد، توهین‌آمیز تلقی شود.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
سه شنبه 17 مهر 1397
سه شنبه 17 مهر 1397 09:49 ق.ظ
لعنت بر ابو سفیان و معاویه
مرگ بر آل سعود بی دین

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات