تـــبـــرّی ( دشــمـن شـــناسـی )
آمریكا دشمن شماره 1 مردم محروم و مستضعف جهان است . حضرت امام خمینی (ره)
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


«بدترین دشمنان كسانی اند كه حیله خود را بیشتر پنهان می دارند.»مدیر وبلاگ :طاهر مهدوی
مطالب اخیر
نویسندگان

در پی تنش تجاری با چین اتفاق افتاد
 18هزار کارگر آمریکایی جنرال موتورز در آستانه اخراج   
     ۱۳۹۷/۰۸/۱۲
18 هزار نفر از کارکنان بزرگترین شرکت خودروسازی آمریکا تحت تأثیر جنگ تجاری «دونالد ترامپ» علیه چین، از کار بیکار می‌شوند.
همانطور که کارشناسان پیش‌بینی می‌کردند، بازخوردهای جنگ تجاری رئیس‌جمهور آمریکا علیه چین و دیگر کشورها، در حال آشکار شدن است.
ترامپ که کلا این طور وانمود می‌کند همه جهان به کمک‌های آمریکا احتیاج دارند، تاکنون بر کالاهای چینی به ارزش 250 میلیارد دلار، تعرفه وضع و اعلام کرده است که بر همه کالاهای صادراتی چین به آمریکا، که ارزش مجموع آن،500 میلیارد دلار می‌شود، تعرفه وضع خواهد کرد.
اما، این قلدر مآبی‌‌ها و بلوف‌ها زمانی از رئیس‌جمهور آمریکا سر زده می‌شود که خود جامعه آمریکا آمادگی و ظرفیت اجرای این سیاست‌ها را ندارد؛ طبق برخی گزارش‌ها در آمریکا، دولت این کشور در حال حاضر 21 تریلیون و 500 میلیارد دلار بدهی دارد و علاوه بر آن، اقتصاد این کشور، خصوصا در بخش اشتغال، به واردات از کشورهای خارجی وابسته است.
در هر حال، بازخورد سیاست‌های ترامپ در حال آشکار شدن است؛ «جنرال موتورز» که بزرگترین شرکت خودروسازی در آمریکا است، به خاطر جنگ تجاری میان این کشور و چین، دچار مشکلات عدیده مالی شده است. به همین خاطر، صاحبان جنرال موتورز به  18 هزار کارمند و کارگر خود «پیشنهاد» بازخرید داده‌اند.
مسئولان جنرال موتورز کارکنان بخش‌‌های اداری، بازاریابی و فروش خود در آمریکا، کانادا و حتی مکزیک  را در معرض این درخواست گذاشته و از آنها خواسته‌اند در ازای دریافت مبلغ بازخرید، به روند همکاری دو طرفه پایان ‌دهند.کارشناسان بر این باورند که جنگ تجاری بین آمریکا و چین و اعمال تعرفه روی واردات آلومینیوم آغازگر مشکلات عظیم خودروسازان بوده است. آمارها نشان می‌د‌هد در حال حاضر نزدیک به 50 هزار نفر در آمریکا، کانادا و مکزیک برای جنرال موتورز کار می‌کنند.
در صورتی که سیاست‌های ترامپ ادامه پیدا کند، طی ماه‌ها و سال‌های آتی، آمریکا با اتفاقات مشابه جنرال موتورز در سایر شرکت‌ها نیز مواجه خواهد شد.
دست‌های باز چین
دولت چین در حال حاضر بیش از گذشته، می‌تواند دست به اقدامات متقابل علیه آمریکا بزند. در سال گذشته، کسری تراز تجاری آمریکا در برابر چین، به رقم بی‌سابقه 375 میلیارد دلار رسیده بود. همین کسری بزرگ، ترامپ را عصبانی کرده و او را واداشته که به اصطلاح جلوی روند غلبه اقتصادی چین را بگیرد.
اما، همان‌طور که گفته شد، چین اکنون قدرت انتخاب دارد و زمانی که ترامپ اعلام کرد همه کالاهای چینی را به ارزش 550 میلیارد دلار، مشمول تعرفه می‌کند، وزارت خارجه چین نیز در واکنش به تصمیم ترامپ، اعلام کرد «دقیقا به همان میزان» بلافاصله به اجرا گذشته خواهد شد.
البته، ناگفته نماند، رئیس‌جمهور آمریکا نشان داده که معمولا هر چه را می‌گوید، به اجرا می‌گذارد؛ ترامپ اخیرا اعلام کرده که قصد دارد با همتای چینی خود مذاکره کند و اگر این مذاکره به نتیجه نرسد، بر بقیه کالاهای وارداتی از چین، تعرفه وضع کند. با توجه به این خیزی که ترامپ برداشته، از هم‌اکنون مشخص است که برنامه او به اجرا درمی‌آید.
اما، اجرای این سیاست، یک چیز است و پیامدهای آن برای اقتصاد آسیب‌دیده آمریکا، چیز دیگر. تحولات ماه‌ها و سال‌های آتی نشان خواهد داد که آیا جهان با سرپنجه‌های ترامپ خواهد جنگید و یا این آمریکا است که بالاخره مجبور می‌شود مقابل جهان سر خم کند.

فرانس پرس: ارتش نیجریه با تحریک رژیم‌
سعودی شیعیان این کشور را می‌کشد
Image result for ‫فرانس پرس: ارتش نیجریه با تحریک رژیم‌ سعودی شیعیان این کشور را می‌کشد‬‎
خبرگزاری «فرانس پرس» طی گزارشی راجع به وحشیگری نظامیان نیجریه علیه شیعیان این کشور نوشته: کارشناسان معتقدند روند سرکوب‌ها علیه شیعیان نیجریه که به تحریک سعودی انجام شده مظلومیت این اقلیت را بیشتر نمایان کرده است.
وحشیگری نیروهای رژیم نظامی نیجریه تمامی ندارد. از سال 94  شمسی که نزدیک به 2000 نفر را در اربعین حسینی(ع) به خاک و خون کشیدند تا اربعین سال 97، بارها ارتش و دولت این رژیم که به شدت تحت نفوذ سعودی‌ها هستند، به شیعیان مظلوم این کشور هجوم برده‌اند که نتیجه آن صدها شهید و مجروح بوده است. اربعین امسال نیز راهپیمایی اربعین شیعیان در نیجریه با یورش ارتش و نیروهای امنیتی مواجه شد که براساس گزارش رسانه‌ها و جنبش اسلامی شیعیان نیجریه حدود 49 نفر شهید و بیش از 400 نفر دستگیر شدند.
حالا «فرانس پرس» طی گزارشی از این شیعه‌کشی ارتش نیجریه نوشته: «سرکوب‌ها علیه شیعیان نیجریه که به تحریک مقامات تحت حمایت عربستان سعودی انجام شده مظلومیت این اقلیت را بیشتر نمایان کرده است.» این خبرگزاری در ادامه به نقل از «ابراهیم موسی» سخنگوی جنبش اسلامی نیجریه  نوشته: «شیعه بودن در دولت کنونی بوهاری به منزله تحت آزار و اذیت قرار گرفتن است. در مقایسه با دولت‌های گذشته نیجریه شیعیان در دولت بوهاری به شدت از تبعیض‌نژادی رنج می‌برند به‌گونه‌ای که این اقلیت اجازه ندارد براساس باورهای خود حتی خدا را بپرستند... نیروهای نظامی و پلیس نیجریه در سه مناسبت جداگانه در کمتر از یک هفته اخیر شیعیانی که سرگرم برگزاری مراسم مذهبی بوده و خواستار آزادی رهبرشان که در بازداشت پلیس به سر می‌برند شدند را مورد حمله و تیراندازی مستقیم قرار دادند. عفو بین‌الملل ضمن تایید آمار قربانیانی که از سوی جنبش اسلامی منتشر شده است اعلام کرد در پی تیراندازی نیروهای نظامی نیجریه به شیعیان دست کم 45 نفر از این اقلیت مذهبی مسلمانان جان خود را از دست داده‌اند.»در بخش دیگری از گزارش فرانس پرنس می‌خوانیم: «در مناطق مسلمان نشین شمال نیجریه، جنبش اسلامی مسلمانان در قبال جنبش سلفی‌ها موسوم به ازاله که همزمان با تاسیس جنبش اسلامی تشکیل شد دارای اعضای کمتری است. ازاله از نزدیکان ریاض و ابوجا است و شبکه تلویزیونی ماهواره‌ای آنان اغلب به اتخاذ مواضع و سخنان تند علیه شیعیان می‌پردازد.ازاله از سوی عربستان سعودی راه‌اندازی شده و تاکنون مساجد و مدارس زیادی در سراسر نیجریه ساخته است.»
براساس این گزارش  شماری از اعضا و کارمندان دولت عضو جنبش ازاله هستند و روابط نزدیکی با عربستان دارند و گروهی دیگر نیز در دولت با استفاده از منابع دولتی به جنگ مذهبی علیه کسانی می‌روند که آنها را مرتد می‌شمارند.
از سوی دیگر، مقامات نظامی و ارتش نیجریه به‌منظور تلاش برای توجیه کشتار شیعیان ویدئویی از دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا منتشر کردند که در آن ترامپ می گوید: نظامیان آمریکا به آن دسته از مهاجران آمریکای مرکزی که به سوی آنان سنگ پرتاب کنند تیراندازی می‌کنند. جان اگیم سخنگوی وزارت دفاع نیجریه مدعی شد: آنها نه تنها اینکه سنگ پرتاب می‌کردند بلکه بمب‌های دست‌ساز، قمه و چاقو در دست داشتند که داشتن چنین چیزهایی به منزله مسلح بودن آنان است. این در حالی است که سازمان عفو بین‌الملل می‌گوید: «شواهدی قوی وجود دارند که پلیس و سربازان نیجریه‌ای با سلاح‌های خودکار به مصاف اعضای جنبش اسلامی رفته‌اند.» این سازمان به‌کارگیری سلاح‌های مرگبار توسط پلیس و ارتش نیجریه را «غیرقابل قبول»
 خوانده است.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
یکشنبه 13 آبان 1397
یکشنبه 13 آبان 1397 07:58 ب.ظ
مرگ بر امریکا

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات