تـــبـــرّی ( دشــمـن شـــناسـی )
آمریكا دشمن شماره 1 مردم محروم و مستضعف جهان است . حضرت امام خمینی (ره)
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


«بدترین دشمنان كسانی اند كه حیله خود را بیشتر پنهان می دارند.»مدیر وبلاگ :طاهر مهدوی
مطالب اخیر
نویسندگان


امروز جلیقه‌ زردها به خیابان‌ها برمی‌گردند
فرانسه، آرامش قبل از طوفان صف‌آرایی 89 هزار نظامی مقابل معترضان
  ۱۳۹۷/۰۹/۱۶
نخست‌وزیر فرانسه در آستانه اعتراضات برنامه‌ریزی شده جلیقه زردها برای امروز(شنبه) اظهار داشت، 89 هزار نیروی امنیتی در سراسر این کشور مستقر خواهند شد.ماکرون هم با مشاهده اعتراض‌ها طرح ریاضتی که جرقه شورش‌های فرانسه را زد، به طور کامل لغو کرد.
امروز شنبه قرار است جنبش ضد سرمایه‌داری جلیقه زردها بار دیگر به خیابان‌ها بیایند. هفته گذشته و بعد از شورش‌های روز شنبه که خبرگزاری‌ها آن را با شورش‌های دانشجویی 1968 فرانسه مقایسه کرده بود، دولت ماکرون که  نگران شده بود، ابتدا اعلام کرد قانون افزایش مالیات بر سوخت را برای سه ماه به حالت تعلیق درآورده است. با این امید که جلیقه زردها کوتاه بیایند. اما آنها اعلام کردند اعتراض‌ها ادامه پیدا خواهد کرد چون خواسته‌هایشان فراتر از این حرف‌هاست. در ادامه رئیس‌جمهور فرانسه دوباره عقب‌نشینی کرد و رسما برنامه افزایش مالیات بر سوخت را لغو کرد. یکی از مقامات کاخ الیزه دراین‌باره به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته: «امانوئل ماکرون، تصمیم گرفت تا برنامه افزایش مالیات بر سوخت خود را رها کند. ادوارد فیلیپ، نخست‌وزیر نیز به قانونگذاران فرانسوی  گفت افزایش مالیات بر سوخت در حال حاضر از بودجه سال ۲۰۱۹ میلادی خارج شده است: «رئیس‌جمهوری تصمیم گرفت به جای تعلیق این طرح آن را کاملا حذف کند.» اما علی‌رغم این عقب‌نشینی دوباره، جلیقه‌ زردها اعلام کردند، روز شنبه(امروز) پرده دیگری از این اعتراضات را به نمایش خواهند گذاشت و یکی از رهبران جلیقه زردها از آنها خواست که در شرایط ضعف دولت برای پیشبرد دیگر درخواست‌های خود از جمله افزایش حداقل دستمزد استفاده کنند و به خیابان‌ها بیایند. روز چهارشنبه هم‌چنین بزرگترین اتحادیه کشاورزان فرانسه اعلام کرد: «در چند روز آتی اعتراضات ضد دولتی را به دنبال درخواست اتحادیه‌های کامیون‌داران و حمل‌ونقل برای برگزاری یک اعتصاب، آغاز خواهند کرد.»
فرانسه پادگان نظامی شد
اما در شرایطی که معترضان حاضر به عقب‌نشینی نشده‌اند، دولت فرانسه از ترس تکرار شنبه سیاه هفته گذشته اعلام کرد هزاران پلیس و نیروهای امنیتی را در سراسر کشور مستقر خواهد کرد. نخست‌وزیر فرانسه در همین زمینه گفت: «ما با افرادی مواجه هستیم که نه برای اعتراض، بلکه برای تخریب به خیابان‌ها می‌آیند و نمی‌خواهیم دست آنان را برای این کار باز بگذاریم.» او اعلام کرد فردا(امروز شنبه) 89 هزار نیروی امنیتی در سراسر فرانسه مستقر خواهند شد که 8000 تن از آنها در پاریس انجام وظیفه خواهند کرد و خودروهای زره‌پوش نیز در این شهر به خیابان‌ها خواهند آمد.پیش از این اعلام شده بود 65 هزار نیروی امنیتی در تظاهرات حاضر خواهند شد. فیلیپ این را هم گفت که حدود 10 خودروی زره‌پوش متعلق به ژاندارمری نیز در این تظاهرات به کار گرفته خواهد شد. خبرگزری رویترز نیز گزارش داده از سال 2005 تاکنون این نخستین بار است که چنین خودروهایی در جریان تظاهرات در خیابان‌های پاریس حاضر خواهند شد. از سوی دیگر روز پنج شنبه برخی منابع خبری‌ گزارش دادند که شاهد حرکت نیروهای ارتش فرانسه به سوی این شهر بوده‌اند. فعالان فضای مجازی تصاویری منتشر کرده‌اند که حرکت خودروهای ارتش فرانسه به سوی پاریس را نشان می‌دهد.
پاریس تعطیل می‌شود
جدای از استقرار هزاران نیروی امنیتی، پلیس و ارتش در خیابان‌های پاریس گزارش‌ها حاکی است مسئولان از ترس آشوب‌ها دستور تعطیلی ده‌ها موزه، مکان توریستی و رستوران از جمله برج ایفل و موزه لوور را در روز شنبه صادر کرده‌اند. پلیس فرانسه به مغازه‌داران منطقه «شانزلیزه» نیز توصیه کرده روز شنبه مغازه‌های خود را باز نکنند. نخست‌وزیر فرانسه گفته کشور برای حفظ نظم هرکاری که در توان دارد، انجام می‌دهد. 6 مسابقه فوتبال نیز لغو شده‌اند. مقامات پاریس همچنین درخواست کرده‌اند که هر چیز قابل پرتاب در 15 منطقه‌این شهر از سطح خیابان جمع‌آوری شود. نگرانی‌هایی از حضور گروه‌های راست افراطی، هرج‌ومرج طلب‌ها و گروه‌های ضد کاپیتالیسم نیز در این تظاهرات وجود دارد.دولت فرانسه همچنین در نظر دارد نیروهایی را که مسئول گشت‌زنی‌های ضدتروریستی هستند به حفاظت از ساختمان‌های عمومی بگمارد.
حمایت ۷۲ درصدی مردم از جلیقه زردها
اعتراضات جلیقه‌ زردها در هفته‌های گذشته موجی از ناآرامی، خشونت و تخریب را در شهرهای مختلف به ویژه پاریس به همراه داشت.تاکنون در این اعتراضات 4 نفر کشته شده و نزدیک به 4 هزار نفر نیز زخمی یا دستگیر شده‌اند. براساس گزارش خبرگزاری فرانسه، ۷۲ درصد از شهروندان فرانسوی از اعتراضات جلیقه‌ زردها حمایت می‌کنند. طبق یک نظرسنجی دیگر ۷۸ درصد فرانسوی‌ها موافقت دولت با تعلیق یک ساله افزایش بهای سوخت را ناکافی دانسته و معتقدند که هزینه‌های زندگی افزایش خواهد داشت. از سوی دیگر با شدت گرفتن اعتراضات به سیاست‌های اقتصادی دولت، نمایندگان احزاب سوسیالیست، کمونیست و نیز نمایندگان حزب «فرانسه تسلیم‌ناپذیر» خواستار استیضاح دولت فرانسه شده‌اند. این سه حزب، اصلی‌ترین احزاب سیاسی اپوزیسیون فرانسه از جناح چپ هستند.بر اساس قوانین فرانسه درخواست رای عدم اعتماد به دولت باید در کمتر از 48 ساعت بعد از ثبت، برای رأی‌گیری به صحن پارلمان آورده شود. شهردار پاریس نیز خسارات ناشی از این اعتراضات را که از چند هفته پیش آغاز شده، بین سه تا چهار میلیون یورو برآورد کرده است. به گفته وی اعتراضات خیابانی فرانسه را تقریبا در وضعیت اضطرار اقتصادی قرار داده است.فدراسیون حرفه‌ای آنیا نیز از «پیامدهای منفی و برگشت‌ناپذیر» اعتراضات اخیر بر‌اشتغال در فرانسه ابراز نگرانی کرده و خاطر نشان ساخته در این مقطع زمانی که به جشن‌های پایان سال نزدیک می‌شویم، بیم آن می‌رود که اعتراضات و آشوبها میلیاردها یورو به شرکتها ضرر بزند.واشنگتن‌پست فاش کرد
ترامپ قبل از رئیس‌جمهور شدن هم آل‌سعود را می‌دوشید

Image result for ‫ترامپ  آل‌سعود را می‌دوشید‬‎
آنطور که «واشنگتن پست» نوشته، رئیس‌جمهور آمریکا حتی پیش از رسیدن به کرسی ریاست جمهوری مشغول دوشیدن گاو شیرده خود یعنی سعودی بوده. این روزنامه آمریکایی نوشته ترامپ در جریان کمپین انتخاباتی خود کمک مالی قابل توجهی را از سعودی‌ها دریافت کرده است.
«دونالد ترامپ» از زمانی که به ریاست جمهوری آمریکا رسیده موفق شده میلیاردها دلار از سعودی‌ها اخاذی کند.وی خود صراحتا ولیعهد سعودی را«گاو شیرده» خوانده و حتی گفته، پس از دوشیدنش آن را ذبح خواهد کرد. ترامپ در سفر خرداد 96 خود به عربستان موفق به انعقاد قرارداد 470 میلیارد دلاری با ریاض شد که 110 میلیارد دلار آن نظامی بود! اما گویا این داستان به دوران قبل از ریاست جمهوری ترامپ نیز بر می‌گردد. به گزارش خبرگزاری مهر، اسناد تازه منتشر شده در روزنامه واشنگتن پست نشان می‌دهد که عربستان در جریان تصویب قانون «اجرای عدالت در برابر حامیان تروریسم» موسوم به «جاستا» در سال ۲۰۱۶ به شدت در حال لابی‌گری و پرداخت رشوه برای جلوگیری از تصویب این قانون در مجلس نمایندگان آمریکا بوده است.
قانون «جاستا» که عربستان به شدت با آن مخالف است، به قربانیان حملات ۱۱ سپتامبر اجازه می‌دهد علیه دولت‌های دیگر اقامه دعوی کنند و در این صورت عربستان دستکم به دلیل نقش اتباعش در حادثه ۱۱ سپتامبر می‌تواند از سوی قربانیان ۱۱ سپتامبر مورد بازخواست قرار گیرد و برهمین اساس مقامات ریاض به شدت نسبت به تصویب این قانون در کنگره آمریکا نگران بودند و در زمان بررسی آن در کنگره آمریکا بیشترین تلاش خود را برای جلوگیری از تصویب این قانون به کار گرفتند، هرچند در نهایت جاستا تصویب شد.
در این گزارش گفته شده عربستان با هدف دستیابی به هدف خود برای جلوگیری از تصویب قانون جاستا، اقدام به استخدام گروه‌های لابی در واشنگتن کرد و این لابی‌ها برای جلوگیری از تصویب قانون جاستا، ده‌ها فرمانده نظامی پرنفوذ و بازنشسته آمریکایی را با سفرهای متعدد به واشنگتن آوردند که با رایزنی و لابی با نمایندگان کنگره از تصویب جاستا جلوگیری شود. نکته قابل توجه در گزارش واشنگتن پست، نقش ترامپ در این لابی‌گری است. در همین ارتباط گفته شده لابی‌گران سعودی با هدف اسکان کهنه سربازان و نظامیان بانفوذ آمریکایی در واشنگتن، اتاق‌هایی را در هتل ترامپ برای یک ماه رزرو کردند و هتل ترامپ محل نشست‌های کهنه‌سربازان با هدف اعمال فشار بر کنگره علیه قانون جاستا بود، اما این یک ماه به سه ماه به درازا کشید و لابی‌های سعودی نیز برای جلب نظر مالک هتل، یعنی دونالد ترامپ، بهای ۵۰۰ شب را برای هر نفر پرداخت کردند!
از سوی دیگر این اسناد نشان می‌دهند میانگین نرخ هر شب اقامت در هتل لوکس ترامپ ۷۶۸ دلار بوده است و سعودی‌ها برای هر کهنه نظامی آمریکایی مبلغی نزدیک ۳۸۴ هزار دلار را پرداخت کرده‌اند. از سوی دیگر پرداخت رشوه بزرگ لابی‌های سعودی به هتل ترامپ همزمان با دوره‌ای بوده که ترامپ فعالیت‌های انتخاباتی خود برای ریاست جمهوری را دنبال می‌کرده و به گفته واشنگتن پست حال ترامپ متهم به دریافت کمک‌های خارجی غیرمتعارف در حین کمپین انتخاباتی خود در سال ۲۰۱۶ است.
طرح سنا علیه عربستان
با وجود رشوه‌های سنگینی که سعودی‌ها به شخصیت‌های نظامی و سیاسی آمریکا می‌دهند، همیشه نتیجه مطلوب نمی‌گیرند و برخی از این چهره‌های سیاسی همچنان به فشارها علیه سعودی‌ها ادامه داده‌اند. در حالی که برخی نمایندگان مستقل کنگره آمریکا همچنان معتقدند «محمد بن سلمان» عامل اصلی قتل جمال خاشقجی است اما دونالد ترامپ همچنان از بن سلمان حمایت می‌کند. با این حال گروهی از نمایندگان سنای آمریکا به دنبال اقدامات تنبیهی علیه بن سلمان هستند. به گزارش ایسنا، خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از باب کورکر، سناتور جمهوری‌خواه این کشور و رئیس‌کمیته روابط خارجه مجلس سنای آمریکا اعلام کرده، مجلس سنا در حال بررسی سه گزینه در واکنش به پرونده خاشقجی است که از جمله آنها تصویب طرحی برای محکومیت محمد بن سلمان، پیش‌نویس قانون تعلیق فروش سلاح به عربستان و طرح کاهش کمک‌های آمریکا به جنگ یمن به رهبری عربستان هستند. طبق گزارش آسوشیتدپرس، پیش‌بینی می‌شود مجلس سنای آمریکا هفته جاری طرحی درباره یمن را تصویب کند. پیش از این نیز سنا به پیشبرد قطعنامه تعلیق فروش سلاح به عربستان در جنگ یمن رای مثبت داده بود. در صورتی که سنا بتواند علیه عربستان مصوبه‌ای داشته باشد رئیس‌جمهور آمریکا می‌تواند آن را وتو کند اما کنگره آمریکا هم با رای دو سوم خود به هر مصوبه می‌تواند وتوی رئیس‌جمهور را بی‌اثر کند.
احتمال اخراج سفیر عربستان در آمریکا
از سوی دیگر «خالد بن سلمان»، سفیر عربستان در آمریکا و برادر «محمد بن سلمان»، ولیعهد سعودی چهارشنبه هفته گذشته برای اولین بار بعد از ترور «جمال خاشقجی»، وارد واشنگتن شد. برخی رسانه‌ها از دست داشتن خالد بن سلمان در قتل خاشقجی نیز خبر داده بودند. در همین حال «باب کورکر» رئیس‌جمهوری‌خواه کمیته روابط خارجی سنا از «خالد بن سلمان» در واشنگتن انتقاد کرد و گفت بحث‌هایی برای اخراج این شاهزاده سعودی در جریان است. به نوشته خبرنگار شبکه «سی. ان. ان»، کورکر که در مورد جلسه سناتورها با «جینا هاسپل» رئیس‌آژانس مرکزی اطلاعات آمریکا (سیا) در مورد قتل «جمال خاشقجی» روزنامه‌نگار منتقد عربستانی صحبت می‌کرد، خالد بن سلمان را فردی با «اعتبار صفر» توصیف کرد و از احتمال اخراج وی از آمریکا خبر داد.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
جمعه 16 آذر 1397
شنبه 17 آذر 1397 11:15 ق.ظ
مرگ بر دشمنان بشزیت

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات