تـــبـــرّی ( دشــمـن شـــناسـی )
آمریكا دشمن شماره 1 مردم محروم و مستضعف جهان است . حضرت امام خمینی (ره)
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


«بدترین دشمنان كسانی اند كه حیله خود را بیشتر پنهان می دارند.»مدیر وبلاگ :طاهر مهدوی
مطالب اخیر
نویسندگان


شورش جمهوریت علیه ‌اشرافیت در فرانسه لیبرال‌های وطنی عزا گرفتند
۱۳۹۷/۰۹/۱۸

Image result for ‫شورش جمهوریت علیه ‌اشرافیت در فرانسه لیبرال‌های وطنی عزا گرفتند‬‎
شورش علیه‌اشرافیت از فرانسه به سرعت به سایر کشورهای اروپایی کشیده شده، از بلژیک تا هلند و مجارستان، اعتراض‌ها در حال گسترش است و دولت لیبرال ماکرون هم کاملا در مقابل خواسته‌های معترضان عقب نشسته است. این درحالی است که لیبرال‌های وطنی عزا گرفته و این عقب‌نشینی را پیروزی پوپولیسم بر لیبرالیسم می‌نامند!
ماجرا از حدود یک ماه پیش شروع شد. عده‌ای جان به لب رسیده از سیاست‌های ریاضتی و لیبرالی ماکرون که بسیاری وی را در فرانسه «رئیس‌جمهور ثروتمندان» می‌نامند در شبکه‌های اجتماعی فراخوان دادند تا در اعتراض به افزایش قیمت سوخت به خیابان‌ها بریزند. اولین شنبه حضور خیابانی این «جنبش بی‌سر»، همه را غافلگیر کرد.
 آنها در 1000 نطقه از فرانسه بزرگراه‌ها را بستند. ماکرون ابتدا از موضع غرور و قدرت وارد شد و گفت تسلیم نخواهد شد اما در فراخوان‌های بعدی ابتدا گفت طرح افزایش سوخت را تعلیق می‌کند و در ادامه اعلام کرد که این قانون را لغو کرده است تا جلیقه زردها کوتاه بیایند. ولی درخواست‌ها که حالا فراتر از کاهش قیمت سوخت و به استعفای ماکرون رسیده، ادامه پیدا کرد. این جنبش موجب بیدار شدن سایر گروه‌های اجتماعی و صنفی در فرانسه شد. گروه‌هایی که از سیاست‌های اقتصادی حاکم بر فرانسه و شکاف عمیق طبقاتی و نظام سرمایه‌داری ناراضی‌اند و حمایت 74 درصدی مردم را دارند از جلیقه زردها به دانشجویان، دانش‌آموزان، کامیون‌داران و کشاورزان و حتی نیروهای پلیس رسیده است.
«نه» به لیبرالیسم و شورش علیه فقر و بی‌عدالتی
کارشناسان معتقدند بحران امروز فرانسه که به سرعت در حال گسترش است و براساس برخی گزارش‌ها به بلژیک، هلند و مجارستان رسیده و کشورهای اروپایی را یکی پس از دیگری در بر می‌گیرد بحران کل لیبرالیسم در اروپا است. تفکری که به طبقات زیرین و فرودست جامعه توجهی نمی‌کند، تفکری که اصالت را به سود و سرمایه می‌دهد، تفکری که در آن اصالتی برای عدالت به خصوص در حوزه اقتصاد وجود ندارد، در اروپا به بن بست رسیده و نشانه‌های آن در خیابان‌های پاریس، مارسی، بروکسل و.. قابل مشاهده است. به نوشته خبرگزاری فرانسه امانوئل ماکرون با امواج فزاینده خشم مردمی روبه‌رو شده است. خشمی که ریشه آن را باید در گسترش نابرابری و کاهش عدالت اقتصادی در فرانسه جست‌وجو کرد. فیگارو هم نوشته: آنچه در فرانسه روی داده اتفاقی گذرا نیست، بلکه جنبشی است که از اعماق برمی‌خیزد و تمام کشور را درمی‌نوردد. کشوری که له شدن طبقات متوسط خود را در نظر نمی‌گیرد به کژراهه می‌رود و می‌تواند گرفتار نیروهای افراطی شود. روزنامه لیبراسیون نیز از دولت فرانسه به عنوان کشتی بی‌ناخدا یاد کرده و نوشته: «اعتراضات جاری در فرانسه علیه فقر با همدردی و همبستگی مردم این کشور روبه‌رو شده است، هرچند این جنبش هنوز از سازمان و رهبری روشن برای شرکت در مذاکره با قدرت برخوردار نیست.بسیاری این جنبش را مخدوش، مبهم و بدون سر می‌دانند که با همان سرعتی که اوج گرفته ممکن است فرو بنشیند اما هستند کسانی که نسبت به گسترش آن هشدار می‌دهند.»
 لیبرال‌های وطنی عزا گرفتند
ترس از گسترش اعتراضات در فرانسه و ادامه آشوب‌ها که تا‌کنون بیش از 5 هزار زخمی و دستگیری در کل فرانسه طی یک ماه گذشته به دنبال داشته و پاریس را به «شهر‌ جنگ‌زده» تبدیل کرده طی روزهای اخیر لیبرال‌های فرانسوی را به تکاپو انداخته تا در مقابل خواسته‌های معترضان عقب بنشینند. براساس نظرسنجی‌ها حدود74 درصد مردم فرانسه از جنبش «جلیقه زردها» حمایت کرده‌اند و همین فرانسوی‌ها را به تکاپو انداخته است. ادوارد فیلیپه نخست‌وزیر فرانسه در اظهاراتی گفته «هیچ مالیاتی ارزش آن را ندارد که وحدت ملت و کشور را به خطر بیندازیم.» اما در حالی که لیبرالیسم در فرانسه و اروپا به مشکل برخورده و «جلیقه زردها» با آتش و خون آن را به چالش کشیده‌اند، در داخل در لیبرال‌های وطنی هنوز بر یک پاشنه می‌چرخد. لیبرال‌های وطنی طی روزهای گذشته در روزنامه خود رقابت حناچی و آخوندی بر سر شهرداری تهران را با ذوق‌زدگی «فینال لیبرال‌ها» عنوان کردند. ارگان روزنامه‌اشرافی کارگزاران در ادامه نیز بعد از عقب‌نشینی ماکرون مقابل معترضان برای رئیس‌جمهور فرانسه مرثیه‌سرایی کرد و تیتر زد «پیروزی پوپولیسم بر لیبرالیسم/ مکرون عقب‌ نشست». روزنامه و سایت‌ها و خبرگزاری‌های مُبَلغ ارزش‌های لیبرالی داخلی یک در میان اخبار و گزارش‌های مربوط به این اعتراضات را پوشش می‌دهند، گویی از این اعتراضات ناراحتند.
1723 بازداشتی در یک روز
دولت ماکرون روز شنبه با تمامی امکانات و توان خود با 90 هزار نیرو و 10 هزار خودروی زرهی برای سرکوب معترضان پا به میدان گذاشت اما باز نتوانست جلوی آنها را بگیرد و باز شنبه سیاه دیگری با شدت بیشتر تکرار شد. وزارت کشور فرانسه دیروز رسما اعلام کرده نیروهای امنیتی این کشور در جریان مقابله با اعتراضات و تظاهرات ضد دولتی روز (شنبه) در نقاط مختلف این کشور، 1723 از تظاهرکنندگان جلیقه زرد را بازداشت کرده‌اند. طبق اعلام پلیس فرانسه، در پاریس تعداد دستگیرشدگان 920 نفر است که 620 نفرشان راهی زندان شده‌اند.به گفته همین منبع در جریان تظاهرات شنبه 118 نفر‌ هم زخمی شده‌اند که از این تعداد 71 نفر در پاریس بودند. 17 پلیس نیز جزو زخمی‌ها هستند.
بلژیک، هلند، مجارستان
اعتراضات جلیقه زردها تنها به فرانسه محدود نشده و براساس گزارش‌ها به بلژیک، هلند و مجارستان نیز رسیده است. پلیس بلژیک ۴۵۰ تن را روز شنبه پس از اینکه معترضان «جلیقه زرد» الهام گرفته از معترضان در فرانسه سنگ و ترقه پرتاب کرده، به خودروها و مغازه‌ها آسیب رسانده و تلاش کردند خود را به دفاتر و ادارات دولتی در بروکسل برسانند، بازداشت کرد. براساس گزارش خبرگزاری رویترز، این جنبش در بلژیک، الهام گرفته از اعتراضات «جلیقه زردها» در فرانسه طی یک ماه گذشته است و با هدف ابراز شکایت‌ها نسبت به هزینه بالای زندگی و درخواست‌ها برای برکناری دولت شکل گرفته است. خبرگزاری‌ها همچنین اعلام کرده‌اند دولت این کشور در آستانه فروپاشی قرار دارد.در مجارستان نیز هزاران کارگر مجاری روز شنبه در بوداپست پایتخت این کشور دست به تظاهرات زدند. کارگران ناراضی در اعتراض به تغییر قانون کار دست به تظاهرات زدند که توسط حزب ویکتور اوربان نخست‌وزیر این کشور پیشنهاد شده و نزد منتقدان به «قانون برده داری» معروف شده است. طبق لایحه پیشنهادی، مجموع ساعات اضافه کار سالیانه درخواستی توسط کارگران به میزان زیادی افزایش خواهد یافت. در میان معترضان عده‌ای به تاسی از اعتراضات ضددولتی فرانسه اقدام به پوشیدن جلیقه‌های زرد کردند. در هلند نیز معترضان با پوشیدن جلیقه‌های زرد و تجمع در میادین اصلی شهرهای لاهه، آمستردام و روتردام خواستار استعفای نخست‌وزیر این کشور شدند. معترضان با سر دادن شعارهایی همچون«روته استعفا» و «روته گم شو»، از مارک روته، نخست‌وزیر هلند خواستند از سمت خود کناره‌گیری کند.  ریچارد هاس: اروپا به سرعت پایداری خود را از دست‌ می‌دهد

Image result for ‫ریچارد هاس‬‎
رئیس ‌شورای روابط خارجی آمریکا با ‌اشاره به نا‌آرامی‌های جاری در قاره اروپا به ویژه فرانسه نوشت این قاره به سرعت در حال تبدیل شدن به منطقه‌‌ای ناپایدار است.
بیش از یک دهه ا‌ست که «اسطوره اروپایی» ترک برداشته است و هر چه زمان می‌گذرد، ترک‌های بیشتری بر پیکره آن ظاهر می‌شود.
براساس خبرهایی که می‌رسد، روند تحولات منفی در اتحادیه اروپا به قدری سریع است که حتی مسئولان و مقامات رده بالای غربی هم در‌باره آن، آشکارا حرف می‌زنند. پیش از این، معمولا اندیشمندان دانشگاهی و یا مقامات سابق در‌باره آن حرف می‌زدند، ولی بحران‌های کنونی، خصوصا اعتراضاتی که این روزها در فرانسه علیه نظام سرمایه‌داری جریان دارد، مقامات کنونی دولت‌های غربی را نیز مجبور کرده که به حرف بیایند.
یکی از این مقامات، «ریچارد هاس» رئیس ‌شورای روابط خارجی آمریکا است. هاس طی پیامی توئیتری در‌باره تحولات جاری قاره اروپا نوشت: اروپا به سرعت از پایدارترین منطقه جهان، در حال تبدیل شدن به منطقه‌‌ای غیرپایدار است.
هاس به شرایط ناپایدار تک‌تک کشورهای مهم غربی ‌اشاره کرد و این اتفاقات را دارای پیامدهای ویران‌کننده برای اتحادیه اروپا و غرب دانست و در مورد این تحولات نوشت: پاریس در آتش می‌سوزد و پایان عصر «آنگلا مرکل» صدر‌اعظم آلمان فرا رسیده است. ایتالیا در حال بازی خطرناک با اتحادیه اروپا بوده و روسیه در حال تجزیه اوکراین است. انگلیس نیز با برگزیت مشغول شده و در مجموع، تاریخ در حال تکرار شدن است.
بالا گرفتن بحران روسیه و اوکراین
اروپایی‌ها که از سال 1991 به بعد، گول آمریکا را خورده و علی‌ر‌غم فروپاشی شوروی در این سال، به خصومت علیه روسیه ادامه داده‌اند، اکنون با بحران بزرگ در شرق این قاره مواجه هستند.
به گزارش خبرگزاری فارس، ژنرال «ویکتور مژنکو» رئیس ‌ستاد مشترک نیروهای مسلح اوکراین اعلام کرد، تهدیدهای روسیه علیه کشورش از سال 2014 به این سو به بالاترین حد رسیده و مسکو در حال افزایش نیروهای نظامی در مناطق مرزی است.
 اوکراین بیم آن را دارد که این حوادث، مقدمه حمله‌ای تمام‌عیار باشد. البته در این مورد، حق با مقامات غربگرای کیف است، چون آنها به خوبی می‌دانند که در برابر روسیه آسیب‌پذیر بوده و از دست اروپایی‌ها‌، که طی سال‌های اخیر سرگرم تحریک اوکراین علیه روسیه بوده‌اند، هم کاری ساخته نیست.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
یکشنبه 18 آذر 1397
دوشنبه 19 آذر 1397 02:06 ب.ظ
مرگ بر سرمایه داران جنایت کار جهان

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات