تـــبـــرّی ( دشــمـن شـــناسـی )
آمریكا دشمن شماره 1 مردم محروم و مستضعف جهان است . حضرت امام خمینی (ره)
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


«بدترین دشمنان كسانی اند كه حیله خود را بیشتر پنهان می دارند.»



مدیر وبلاگ :طاهر مهدوی
مطالب اخیر
نویسندگان


در همان 24 ساعت نخست
آل‌سعود با بمباران «الحدیده» توافقنامه استکهلم را نقض کرد
   ۱۳۹۷/۰۹/۲۴

Image result for ‫آل‌سعود با بمباران «الحدیده» توافقنامه استکهلم را نقض کرد‬‎
ائتلاف سعودی هنوز جوهر توافق «استکهلم» خشک نشده 21 نوبت استان الحدیده را بمباران کرد تا بار دیگر نشان دهد، غیرقابل اعتماد است.
طبق این توافق جنگ در الحدیده باید متوقف می‌شد.
گروه‌های یمنی روز پنج شنبه هفته گذشته پس از یک هفته مذاکره در سوئد به توافق رسیدند. مهم‌ترین محور توافقات نیز در مورد الحدیده بود. قرار بر این شد که درگیری‌ها در این بندر پایان بپذیرد. اما ائتلاف سعودی به سرعت اقدام به نقض این توافق کرد. به گزارش تسنیم به نقل از المیادین، در حالی که مدت زمان زیادی از توافق آتش‌بس در الحدیده یمن نمی‌گذرد منابع خبری از وقوع درگیری‌هایی در مناطق حومه شرق الحدیده خبر دادند. المیادین خبر داد جنگنده‌های سعودی مناطقی را در التحیتا و بیت الفقیه طی 7 بار بمباران کرده و اقدام به پرتاب بمب‌های خوشه‌ای در مزارع منطقه المجامله در الحدیده در غرب یمن کردند.از سوی دیگر، وزارت دفاع یمن نیز دیروز اعلام کرد ائتلاف سعودی طی ساعت‌های گذشته بیش از 50 خمپاره را به منطقه التحیتا در الحدیده شلیک کرده است. «سرهنگ یحیی سریع» سخنگوی ارتش یمن گفت:« در 24 ساعت نخست پس از مذاکرات سوئد، ائتلاف به سرکردگی عربستان 21 حمله هوایی را انجام داده و توپخانه‌های آنها بیش از 100 خمپاره را به صورت بی‌هدف به سوی مناطق مسکونی شهر الحدیده شلیک کردند. همچنین مزدوران آنها نیز پس از پایان گفت‌وگوها تلاش کردند که از جبهه‌های ساحل غربی به داخل الحدیده نفوذ کنند که مبارزان یمنی مانع از این نفوذ شدند.»یحیی سریع اضافه کرد ارتش و کمیته‌های مردمی یمن تلاش دارند تا شرایط را برای موفقیت تلاش‌های صلح فراهم کرده و به درد و رنج مردم یمن پایان دهند... ارتش یمن آماده پاسخ به هرگونه نقض آتش‌بس است. گفتنی است حمله ائتلاف عربستان به الحدیده تنها چند ساعت پس از آن روی داد که طرف‌های یمنی در مذاکرات استکهلم بر توقف فوری درگیری‌ها در الحدیده و بندرگاه‌های آن و «الصلیف» و «راس عیسی» توافق کردند.
زمینه چینی برای نقض توافق
در همین حال، «احمد المیسری»، وزیر کشور در دولت مستعفی یمن گفت که نباید بیش از حد به توافق حاصل شده در سوئد خوش‌بین بود! او در گفت وگو با یک روزنامه محلی در عدن مدعی شد که نیرو‌های انصارالله و دولت نجات ملی به این توافق ملزم نخواهند بود و توافق‌های حاصل شده به این دولت «ثبات و عمر» زیاد خواهد داد. وزیر کشور دولت مستعفی یمن همچنین با تکرار اظهارات سعودی‌ها و اماراتی‌ها مدعی شد که دولت نجات ملی و انصارالله در آستانه شکست بودند! ولی توافق سوئد برای آن پیروزی شد. او با اهانت به یمنی‌ها گفت: «هر یمنی‌ای که حوثی‌ها (انصارالله) را باور کند، چهارپایی است که مستحق سواری دادن به آن‌هاست».(!) المیسری همچنین از اینکه سعودی‌ها و اماراتی‌ها تن به این توافق داده و آن را قبول کردند، شدیدا ابراز تأسف کرد.
جزئیات جدید از توافق
اما دفتر «مارتین‌گریفیتس» نماینده سازمان ملل در یمن جزئیات کامل توافق استکهلم در مورد یمن را منتشر کرد. طبق گزارش دفتر «مارتین‌گریفیتس» ، طرفین درخصوص سه مسئله توافق کردند:1-توافق درخصوص شهر الحدیده و بنادر «الحدیده، الصلیف و رأس عیسی»2-سازوکار اجرای توافق تبادل اسرا 3- اعلام تفاهمات دو طرف درخصوص تعز. طبق این گزارش طرفین در چند مورد تعهد دادند: 1- اجرای موارد توافق شده به‌صورت کامل و تلاش برای برداشتن موانع پیش‌روی توافق2- از هرگونه اقدام یا تصمیمی که فرصت اجرای توافق را مختل می‌کند خودداری کنند.3- التزام کامل به ادامه گفت‌و‌گوها بدون هیچ قید و شرطی در ماه ژانویه(دی ماه)
توقف فوری درگیری‌ها در استان الحدیده و بنادر الحدیده، الصلیف و رأس عیسی که از زمان امضای توافق باید اجرایی شود از مهم‌ترین بندهای این توافق به‌شمار می‌رود. بند مهم دیگر این توافق این است که مسئولیت امنیت شهر الحدیده و بنادر الحدیده، الصلیف و رأس عیسی برعهده نیروهای امنیت محلی طبق قانون یمن خواهد بود و در این راستا باید مسیرهای قانونی رعایت شود و موانع پیش روی مؤسسات محلی برای انجام وظایف خود برچیده شود.



 جلیقه‌زردها با خواسته‌های بزرگ‌تر بازگشتند
از برکناری ماکرون تا خروج از اتحادیه اروپا

Image result for ‫جلیقه‌زردها با خواسته‌های بزرگ‌تر بازگشتند از برکناری ماکرون تا خروج از اتحادیه اروپا‬‎
دیروز معترضان موسوم به جلیقه زردها علی‌رغم اینکه دولت از آنها خواسته بود این اعتراضات را متوقف کنند در سراسر فرانسه و از جمله پاریس به خیابان‌ها ریختند و فریاد ماکرون استعفا و فرگزیت(خروج فرانسه از اتحادیه اروپا) سر دادند.این پنجمین شنبه‌ای است که جلیقه‌ زردها شورش می‌کنند.
جلیقه زردها بار دیگر دیروز در پنجمین هفته شروع این اعتراضات به خیابان‌ها آمدند. ماکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه دوشنبه گذشته و در حالی که نزدیک به یک ماه از اعتراضات سراسری در فرانسه می‌گذشت با عقب‌نشینی مقابل معترضان اعلام کرد علاوه‌بر لغو مالیات بر سوخت، بر ساعات اضافه کاری و همچنین پاداش آخر سال کارمندان نیز مالیاتی وضع نمی‌کند.  ۱۵۰ معترض دیروز به دست نیروهای پلیس دستگیر شدند.افزایش 100 یورو به حداقل دستمزد کارکنان از دیگر وعده‌های رئیس‌جمهوری فرانسه به معترضان خشمگین بود. به خاطر همین وعده‌ها دولت از جلیقه زردها خواسته بود که اعتراضات خود را متوقف کنند. ماکرون روز جمعه بار دیگر گفت‌: «فرانسه نیازمند آرامش، قانون و بازگشت به روند عادی است» و از معترضان خواست تا «به مذاکرات ملی در بعد کلان بپیوندند که طیف گسترده‌ای از مسایل سیاسی را شامل خواهد شد.» اما آنها اعلام کردند تا رسیدن به تمامی خواسته‌های خود به اعتراضات ادامه می‌دهند. اعضای جنبش ضد سرمایه‌داری جلیقه زردها در شبکه‌های اجتماعی گام پنجم در مبارزه با سیاست‌های دولت فرانسه را « کیش و مات» نام‌گذاری کرده و باردیگر خواستار استعفای ماکرون شده‌اند. سازمان دهندگان تظاهرات دیروز تاکید کردند که این راهپیمایی با هدف دستیابی به عدالت اجتماعی و مالیات منصفانه؛ یک دموکراسی واقعی و حقوق برابر خواهد بود. طبق گزارش‌های منتشر شده، هرچه می‌گذرد، خواسته‌های جلیقه‌زردها بزرگتر و جدی‌تر می‌شود. جرقه این شورش‌ها با اعتراض به طرح‌ گرانی سوخت زده شده بود.
فرگزیت!
دیروز براساس اعلام مقام‌های رسمی، بیش از 70 هزار مامور پلیس برای مقابله با هرگونه ناآرامی و خشونت احتمالی آماده‌باش بودند تا تظاهرات‌ «جلیقه‌زردها» را تحت کنترل درآورند.اما باز اوضاع از کنترل پلیس خارج شد. در اولین ساعت حضور معترضان به سیاست‌های دولت فرانسه در خیابان شانزه لیزه 58 نفر بازداشت شدند. پلیس همچنین برای کنترل معترضان گاز‌اشک‌آور شلیک کرد. تصاویر منتشر شده نشان می‌دهد شماری از معترضان به نیروهای امنیتی گل می‌دادند. معترضان به پلیس گل زرد می‌دادند و به نیروهای پلیس می‌گفتند «شما از ماکرون دفاع می‌کنید. او خودش را پشت شما مخفی کرده است و شما را جلو انداخته است». برخی از معترضان نیز دست‌نوشته‌هایی را با خود حمل می‌‌کردند که روی آنها عبارت «فرگزیت» به معنای خروج فرانسه از اتحادیه اروپا نوشته شده بود.نیروهای پلیس ضدشورش و ژاندارم‌ها مثل هفته‌های گذشته در جلوی اماکن تجاری و تفریحی مستقر بودند. نیروهای پلیس تمامی ورودی‌های پاریس حضور داشته و ‌اشخاص و سرنشینان خودرو‌ها را کنترل می‌کردند. دولت همچنین وسایل حمل‌ونقل عمومی در پاریس را برای جلوگیری از حضور معترضان در تظاهرات، تعطیل کرده بود، با این حال برخی اماکن گردشگری در پاریس مانند موزه لوور و برج ایفل دیروز بر خلاف هفته گذشته باز بود.
شکایت خبرنگاران
نشریه فرانسوی «لیبراسیون» نیز نوشته که حدود 20 روزنامه نگار قصد دارند از پلیس فرانسه به علت رفتار خشونت باری که در تظاهرات اعتراض‌آمیز هفته‌های اخیر با آنها شده است، شکایت کنند. این روزنامه‌نگاران که دو تن از آنها برای لیبراسیون کار می‌کنند، اعلام کرده‌اند در تظاهراتی که در اعتراض به نظام سرمایه‌داری شنبه هفته گذشته برگزار شد، نیروهای پلیس فرانسه رفتار خشونت‌آمیزی با آنها داشته و وسایل حفاظتی آنها را ضبط کرده‌اند.ژرمی آسو وکیل مدافع این روزنامه‌نگاران در نامه‌ای که برای وزارت کشور فرانسه، دادستانی و اداره پلیس پاریس ارسال شد اعلام کرده شواهد دال بر رفتار خشونت‌آمیز پلیس با معترضان که از نقاط مختلف فرانسه دریافت شده، متعدد است. موارد رفتار ناشایست پلیس با معترضان و جراحاتی که تظاهر کنندگان به علت برخوردهای پلیس داشته‌اند شدیدتر از آن است که بتوان توجیهی برای آن پیدا کرد. در طول این اعتراض‌ها 6 معترض کشته شده و بیش از 1000 نفر زخمی شده‌اند.
انگلیس و سرزمین‌های‌اشغالی
اعتراضات جلیقه زردها به سایر کشورهای اروپایی نیز رسیده است. هلند، بلژیک و مجارستان کشورهایی هستند که هفته گذشته شاهد اعتراضات گسترده به سبک جلیقه زردها بودند. روز جمعه نیز مردم لندن به پیروی از اعتراضات مردم فرانسه پل وست مینیستر را در مرکز این شهر بستند و موجب ایجاد اختلال در رفت و آمد در این منطقه شدند.براساس این گزارش، این گروه که ظاهرا از هواداران خروج انگلیس از اتحادیه اروپا هستند پل وست مینیستر در نزدیکی پارلمان این کشور را ‌اشغال کردند و طبق تصاویر منتشر شده جلوی حرکت دهها اتوبوس و خودروهای دیگر را نیز مسدود کردند.معترضان با شعارهایی خواستار خروج فوری و بدون مذاکره انگلیس از اتحادیه اروپا شدند.  در سرزمین های‌اشغالی نیز روز جمعه شماری از صهیونیست‌ها در تل‌آویو در اعتراض به وضعیت نابسامان معیشتی و گرانی‌های سرسام‌آور با الگوگیری از اعتراضات فرانسوی‌ها با پوشیدن جلیقه‌های زرد رنگ به خیابان‌ها ریخته و نسبت به افزایش شدید قیمت کالاها و خدمات اعتراض کردند.




نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
دوشنبه 26 آذر 1397





آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات