تـــبـــرّی ( دشــمـن شـــناسـی )
آمریكا دشمن شماره 1 مردم محروم و مستضعف جهان است . حضرت امام خمینی (ره)
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


«بدترین دشمنان كسانی اند كه حیله خود را بیشتر پنهان می دارند.»مدیر وبلاگ :طاهر مهدوی
مطالب اخیر
نویسندگان


اعتراف ترامپ به شکست در منطقه
  7 تریلیون دلار خرج کردیم حالا باید در تاریکی و مخفیانه به عراق سفر کنیم! 
  ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
نخست‌وزیر و دیگر مقامات ارشد عراق به درخواست «دونالد ترامپ» برای دیدار با وی در استان الانبار، پاسخ منفی دادند و سفر مخفیانه و سرزده رئیس‌جمهور آمریکا به این استان را نقض حاکمیت عراق دانستند. ترامپ هم گفت که علی‌رغم هزینه هفت تریلیون دلاری آمریکا در منطقه، او باز هم مجبور است مخفیانه به منطقه سفر کند!
عراق روز چهارشنبه گذشته شاهد یک اتفاق بزرگ بود و باید آن را سیلی محکم دولت و ملت عراق به گوش آمریکا دانست. این اتفاق را که رئیس‌جمهور آمریکا از روی جهل و حماقت آن را زمینه‌سازی کرد، اهمیتش به اندازه‌ای است که به عنوان یک نقطه عطف، در تاریخ عراق ثبت خواهد شد؛ این واقعه را در یک جمله می‌توان چنین خلاصه کرد که «ملت و دولت عراق، هیبت پوشالی آمریکا را لگدمال کردند.»
«دونالد ترامپ» که با گذشت دو سال از ورودش به کاخ‌سفید، هنوز هم درک درستی از تحولات منطقه ندارد و باد غرور رهایش نکرده است، چهارشنبه گذشته به همراه همسرش مخفیانه و به‌طور سرزده وارد پایگاه نظامی «عین‌الاسد» در استان «الانبار» شد، تا به اصطلاح با نظامیان آمریکایی، به مناسبت عید کریسمس ضیافت برگزار کند و عکس یادگاری بگیرد.
واکنش دولت و پارلمان عراق
اما این دیدار سه ساعته ترامپ و پیامدهای آن، وحدت و یکپارچگی دولت و ملت عراق و در مقابل، شکست و خفت آمریکایی‌ها را به رخ جهانیان کشید.
قضیه از این قرار است که رئیس‌جمهور آمریکا از همان استان الانبار از «عادل عبدالمهدی» نخست‌وزیر، «برهم صالح» رئیس‌جمهور و «محمد الحلبوسی» رئیس مجلس عراق خواست، به دیدارش در استان الانبار بروند! اما، نخست‌وزیر و دو مقام دیگر عراق، این درخواست را رد کرده و سفر سرزده رئیس‌جمهور آمریکا را نقض حاکمیت عراق خواندند. پارلمان عراق پس از مطلع شدن از ماجرا، نشست اضطراری برگزار کرد و «برهم صالح» رئیس‌جمهور عراق نیز طی سخنانی، به ترامپ یادآور شد که این کشور، تحت اشغال نیست.
واکنش مردم: اینجا فرزندان حیدر کرار
زندگی می‌کنند
در مرحله بعد، این مردم عراق بودند که از ماجرا با خبر شدند. آنها نیز با راه‌اندازی «هشتگ» در فضای مجازی، به رئیس‌جمهور آمریکا یادآور شدند که عراق، عربستان نیست. در پیام‌های مردم عراق آمده است: «اینجا (عراق) فرزندان حیدر کرار» و «اباعبدالله الحسین(ع)» زندگی می‌کنند و نه فرزندان «معاویه» و «محمدبن عبدالوهاب»!
همچنین، همزمان با حضور ترامپ در استان الانبار، سفارت آمریکا در بغداد نیز هدف دو فروند موشک از طرف افراد ناشناس قرار گرفت.
واکنش گروه‌های سیاسی
گروه‌ها و جریان‌های سیاسی عراق نیز مثل مردم، به گونه‌ای علیه سفر مخفیانه ترامپ واکنش نشان دادند که عمق احساسات ضدآمریکایی آنها را نشان می‌دهد.
گروه موسوم  به «عصائب اهل حق» که جزو زیرمجموعه بسیج مردمی (حشد الشعبی) به‌حساب می‌آید، اعلام کرد: آمریکا را مثل سال 2011 مجبور خواهیم کرد که عراق را ترک کند. «قیس الخزئلی» مسئول این گروه هم اعلام کرد، بازدید مخفیانه ترامپ از عراق، مغایر عرف دیپلماتیک بین‌المللی و بیانگر توطئه جدید آمریکا علیه ملت عراق است.«هاشم الموسوی» سخنگوی جنبش «نجبا»ی عراق نیز این کشور را متعلق به شهدا و مقاومت دانست و به آمریکا متذکر شد؛ در چنین کشوری، ایجاد پایگاه امکان‌پذیر نیست. حزب‌الله عراق نیز اعلام کرد: آمریکا را مجبور به خروج از عراق می‌کنیم.«فراکسیون اصلاح و بازسازی» در پارلمان عراق هم سفر ترامپ را محکوم و اعلام کرد، اقدام رئیس‌جمهور آمریکا، نقض آشکار حاکمیت عراق است.ائتلاف «سائرون» وابسته به «مقتدا صدر» امام خواستار برخورد محتاطانه با سفر ترامپ به عراق شده‌ است.
واکنش‌هادی عامری
«هادی عامری»، رئیس ائتلاف «فتح» و یکی از فرماندهان ارشد «حشدالشعبی» عراق، خطاب به ترامپ گفت: حضور هیچ نیروی زمینی خارجی و حتی پایگاه‌های ثابت (آنها) را در خاک عراق نمی‌پذیریم.
به گزارش فارس، عامری تصریح کرد: بر سر حضور هیچ نیروی (خارجی) حتی برای آموزش، توافق نکرده و نخواهیم کرد.
واکنش عبادی و مالکی
«حیدر عبادی» و «نوری مالکی» نخست‌وزیران سابق و اسبق عراق هم با صدور بیانیه‌های جداگانه‌‌ای، اعلام کردند، حاکمیت عراق با جانفشانی ملت به دست آمده و خط قرمزی است که نمی‌توان آن را زیر پا گذشت. عبادی به آمریکایی‌ها متذکر شد که این نوع تعامل با عراق، به حاکمیت این کشور آسیب خواهد رساند.
منتظر الزیدی
«منتظر الزیدی» خبرنگار تلویزیون «العراقیه» که در سال 2008 به سمت «جرج بوش» رئیس‌جمهور وقت آمریکا کفش پرتاب کرده و سپس، از طرف مردم عراق به پاس این اقدامش، نماینده مجلس شد به سفر مخفیانه «دونالد ترامپ» به عراق واکنش نشان داد و گفت: «اگر می‌دانستیم که تو به عراق می‌آیی، 30 میلیون کفش آماده می‌کردیم. این اظهارات، اوج احساسات ضدآمریکایی مردم عراق و همچنین شکست آمریکا در منطقه را به خوبی آشکار می‌کند.
واکنش پارلمان عراق
کمیسیون روابط خارجی پارلمان عراق هم به دولت این کشور درباره نقشه‌های مشکوک آمریکا در سوریه هشدار داد. «رامی السکینی» عضو کمیسیون روابط خارجی پارلمان عراق درباره کشانده شدن دولت این کشور به دام طرح‌های مشکوک و تردید‌آمیز آمریکا و تلاش‌هایش برای سوق دادن عراق به داخل سوریه هشدار داد و بر اهمیت هماهنگی امنیتی میان عراق و سوریه به دور از واشنگتن یا دیگران در راستای منافع دو کشور همسایه تاکید کرد.
السکینی اظهار داشت، کمیسیون روابط خارجی پارلمان خواستار حضور وزیر خارجه در پارلمان برای بررسی پرونده‌های مربوط به تحرکات نظامیان آمریکایی در عراق و همچنان سخنان ترامپ مبنی بر خارج کردن نظامیانش از سوریه و دعوت از عراق برای اعزام نیرو به منظور پر کردن خلأ ناشی از عقب‌نشینی آمریکایی‌ها شده است.
وی تاکید کرد هرگونه تحرکات نظامیان آمریکایی، مشکوک است و ما نمی‌دانیم در دام طرح‌ها و دیدگاه ترامپ درباره اداره منطقه گرفتار شویم.
السکینی خاطر نشان کرد، واشنگتن هیچ گامی جز در راستای حمایت از منافعش برنمی‌دارد، در نتیجه ما باید از سیاست محوربندی با آمریکا دوری کنیم، زیرا به ضرر عراق و امنیت کلی منطقه است و باید در قبال گام‌های مشکوک واشنگتن که تلاش می‌کند ما را به سمت آن بکشاند، هوشیار و محتاط باشیم.
اظهارات ترامپ
رئیس‌جمهور آمریکا پس از ورود سر زده به الانبار، بدون در نظر گرفتن شرایط و واقعیت‌های این کشور، اظهار داشت که هیچ طرحی برای خروج نیروهای آمریکایی‌ از عراق در سر ندارد. به گزارش تسنیم، وی افزود: اگر بخواهیم عملیاتی در سوریه انجام دهیم، ممکن است از عراق به عنوان پایگاه استفاده بکنیم!
ترامپ پس از بازگشت به کشورش نیز طی توئیتی، گله کرد که آمریکا علی‌رغم هزینه کردن بیش از هفت تریلیون دلار در منطقه، هنوز هم وی باید تحت حفاظت شدید امنیتی و آن هم مخفیانه به منطقه سفر کند.
حاشیه‌های سفر ترامپ
هواپیمای حامل رئیس‌جمهور آمریکا شبانه و بدون اطلاع دولت عراق، چهارشنبه شب وارد پایگاه هوایی «عین‌الاسد» در استان الانبار در غرب عراق شد.
 ترامپ در ماه‌های اخیر با انتقادها روبه‌رو بود که چرا تاکنون با نظامیان خود در مناطق دور افتاده و ناامن دیدار نداشته است. اما فقط این مسئله نبود که رئیس‌جمهور آمریکا را به عراق کشانده است.بعد از اعلام خروج آمریکا از سوریه، ترامپ به شدت تحت فشار جمهوری‌خواهان، دمکرات‌ها و صهیونیست‌ها قرار گرفت. انتقادات تحت این عنوان بود که رئیس‌جمهور آمریکا پشت هم‌پیمان خود در منطقه(رژیم صهیونیستی) را خالی کرده و عملا سوریه را تحویل ایران داده است. این وضعیت باعث شد که ترامپ برای برطرف شدن اتهامات علیه خود، سفری عجولانه را ترتیب بدهد.علاوه‌بر آن، ترامپ از این سفر خود بهره‌برداری انتخاباتی نیز کرده و با پخش کلاه‌هایی که سال 2019 روی آنها درج شده بود، برای خود در انتخابات آتی تبلیغ کرده است. وی همجنین، در جایی گفته که چراغ‌های هواپیمایش در زمان ورود به آسمان عراق خاموش بوده است.پیش‌بینی بشار اسد درست بود
سفرای کشورهای مرتجع عرب دست از پا درازتر به دمشق برگشتند 

Image result for ‫سفرای کشورهای مرتجع عرب دست از پا درازتر به دمشق برگشتند‬‎
هفت سال بعد از شروع فتنه سوریه کشورهای مرتجع عربی که سفارت‌خانه‌های خود را در دمشق تعطیل کرده بودند مسابقه بازگشت به دمشق و بازگشایی سفارت راه انداخته‌اند. چیزی که بشار اسد 7 سال پیش وعده‌اش را داده بود.
هفت سال پیش وقتی فتنه بزرگ سوریه شروع شد، دولت‌های عرب منطقه که خود آتش بیار این معرکه شیطانی بودند مثل عربستان، اردن، امارات، قطر، بحرین همه یکی پس از دیگری سفارت خانه‌های خود را در دمشق تعطیل و سفرای خود را فرا خواندند. آنها منتظر بودند که دولت اسد سقوط کند و روابط را با دولت جدید برقرار کنند دولتی که با اسرائیل مشکلی نداشته باشد! همان زمان و در حالی که هنوز 10 ماه از بحران سوریه نمی‌گذشت بشار اسد در واکنش به اقدامات کشورهای مرتجع عربی علیه سوریه، حرف ماندگاری زد. اسد در جمع گروهی از جوانان در کاخ «الشعب» گفت :« آن دسته از برادران عرب ما که الان علیه ما توطئه می‌کنند، بعد از بحران بزودی آنها را در دمشق خواهید دید که برای عذرخواهی آمده‌اند.» رئیس‌جمهور سوریه این حرف را در پاسخ به سؤالی درباره موضع برخی کشورهای عربی علیه سوریه بیان کرد و توضیح داد که «این‌ها جدید نیست برای ما. ما مردم اصیل عرب هستیم و از عروبیت خود دست نمی‌کشیم.»
بازگشایی سفارت خانه‌ها
حالا هفت سال از آن روز گذشته و در حالی که غبار فتنه فرو نشسته همان‌ها که یکی یکی رفته بودند دست از پا درازتر در حال بازگشت هستند و با روشن شدن ماهیت بحران و موفقیت‌های ارتش سوریه در بازپس‌گیری خاک این کشور از گروه‌های تروریستی، اکنون زمزمه‌ بازگشایی سفارتخانه‌ها در سوریه آغاز شده است. عمر‌البشیر رئیس‌جمهور سودان که طی سال گذشته روابط خوبی با عربستان و امارات برقرار کرده، هفته گذشته به عنوان اولین رئیس‌جمهور عربی به دیدار بشار اسد در دمشق رفت.  یک هفته بعد، روز پنجشنبه (27 دسامبر) وزارت امور خارجه امارات رسما از بازگشایی سفارت این کشور در دمشق خبر داد. در مراسم بازگشایی سفارت امارات، «عبدالحکیم ابراهیم»، مشاور و «یوسف النعیمی»، کاردار امارات و «حسین عبدالله بلوچی»، وابسته اداری سفارت و برخی از سفرای کشورهای عربی و نماینده وزارت خارجه سوریه حضور داشتند.به گزارش ایسنا، انور قرقاش، وزیر مشاور در امور خارجه امارات در توییتر اعلام کرد: تصمیم امارات برای ازسرگیری فعالیت سیاسی و دیپلماتیک در دمشق بعد از بررسی تحولات و رسیدن به این نتیجه که مرحله آتی حضور اعراب و ارتباطشان را با پرونده سوریه می‌طلبد، صورت گرفت.وی مدعی شد «نقش اعراب در سوریه برای مقابله با نفوذ ایران و ترکیه در این کشور لازم است. امارات امروز از طریق حضور خود در دمشق برای فعال‌سازی این نقش تلاش می‌کند تا اعراب نقش مثبتی در پایان دادن به پرونده جنگ و تقویت فرصت صلح و ایجاد ثبات داشته باشند»(!). امارات در حالی از نقش کشورهای عربی در حمایت از دمشق سخن می‌گوید که به همراه عربستان، قطر و مصر و بحرین، عضویت سوریه اتحادیه عرب و جلسات مرتبط با آن را در نوامبر ۲۰۱۱ تعلیق  و از هیچ کاری برای سرنگونی اسد دریغ نکردند. «عبدالحکیم النعیمی» کاردار جدید امارات در سوریه روز پنجشنبه اعلام کرد که بازگشایی سفارت امارات، مقدمه‌ای برای بازگشایی سفارتخانه‌های دیگر کشورها در دمشق است.
برخی منابع دیپلماتیک به خبرگزاری اسپوتنیک روسیه گفتند که دولت بحرین نیز قصد دارد سفارت خود در پایتخت سوریه را سریعا بازگشایی کند. وزارت امور خارجه بحرین بر اهمیت تقویت نقش کشورهای عربی در حفظ استقلال، حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه تاکید کرده است.شبکه العالم نیز گزارش داد که وزارت خارجه بحرین در بیانیه‌ای خواستار جلوگیری از دخالت خارجی در امور سوریه شده است.
برخی منابع خبر می‌گویند که دولت کویت نیز بعد از بحرین و امارات، سومین کشور عربی منطقه خواهد بود که سفارت خود را در دمشق بازگشایی خواهد کرد. پایگاه خبری المصدر نیوز اعلام کرده که کویت بین ۱۰ تا ۱۴ روز دیگر، پس از هفت سال مجددا سفارت خود را در دمشق راه‌اندازی خواهد کرد.وزارت خارجه بحرین نیز پنجشنبه‌شب با صدور بیانیه‌ای، ازسرگیری فعالیت‌های سفارتخانه این کشور در سوریه را مورد تایید قرار داد.بر اساس گزارش‌ها اردن نیز قصد دارد به زودی سفارت خود را در دمشق بازگشایی کند.گفتنی است، مرتجعین عرب حالا که در رسیدن به اهداف خود در سوریه شکست خورده و وضعیت آمریکا را هم در سوریه می‌بینند، چاره‌ای ندارند تا «شکست تحقیر‌آمیز» خود را، با کلمات دیپلماتیک و با ژست پیروزی، بپوشانند.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
شنبه 8 دی 1397

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic