تـــبـــرّی ( دشــمـن شـــناسـی )
آمریكا دشمن شماره 1 مردم محروم و مستضعف جهان است . حضرت امام خمینی (ره)
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


«بدترین دشمنان كسانی اند كه حیله خود را بیشتر پنهان می دارند.»



مدیر وبلاگ :طاهر مهدوی
مطالب اخیر
نویسندگان


کانادا یک شهروند چینی را دستگیر کرد چین 13 کانادایی را!
     ۱۳۹۷/۱۰/۱۴

Image result for ‫کانادا یک شهروند چینی را دستگیر کرد چین 13 کانادایی را‬‎
کانادا می‌گوید، از زمان دستگیری مدیر مالی کمپانی ارتباطاتی هوآوی در ونکوور به اتهام دور زدن تحریم‌های آمریکا علیه ایران، ۱۳ شهروند کانادایی در چین بازداشت شده‌اند.
خبرگزاری رویترز گزارش داد ، بر اساس بیانیه دولت کانادا از این تعداد 8 نفر آنها آزاد شده‌اند ولی پنج نفر همچنان در بازداشت هستند.پیش از این تنها بازداشت سه شهروند کانادایی در چین رسانه‌ای شده بود.
کانادا اول دسامبر سال 2018 «منگ وانژو»، مدیر مالی شرکت مخابراتی «هوآوی» را به خاطر «نقض تحریم‌های آمریکا علیه ایران» بازداشت کرد و درصدد استرداد او به آمریکا بود در پی این اقدام کانادا، پکن چند روز بعد دو شهروند کانادایی به نام‌های «مایکل اسپاور» تاجر و «مایکل کوریگ» دیپلمات سابق کانادایی را به اتهام «به خطر انداختن امنیت ملی چین» بازداشت کرد.روز بیستم دسامبر نیز سخنگوی وزارت امور خارجه چین تایید کرد که سومین شهروند کانادایی به نام «سارا مک لور» به خاطر «کار غیرقانونی» در چین دستگیر شده است.
دادگاه ونکوور کانادا 10 روز بعد از دستگیری خانم منگ، او را با قید وثیقه 7/5 میلیون دلاری آزاد کرد تا دولت این کشور در رابطه با استرداد وی به آمریکا تجدیدنظر و تصمیم‌گیری کند.
چین هم اواخر دسامبر، خانم مک لور را آزاد کرد و وی به کانادا بازگشت رسانه‌های کانادایی از خانم «مک لور» به عنوان معلم نام برده بودند.
دولت کانادا چندین بار گفته که به نظر نمی‌رسد ارتباطی میان دستگیری مدیر مالی هواوی و بازداشت شهروندانش در چین وجود داشته باشد اما دیپلمات‌های غربی مستقر در پکن و دیپلمات‌های سابق کانادایی گفته‌اند که این یک اقدام متقابل و تلافی‌جویانه است.
منگ با قرار وثیقه 7/4 میلیون دلاری ۱۱ دسامبر ۲۰۱۸ آزاد شد و حالا در یکی از دو منزل چند میلیون دلاری‌اش در ونکوور ساکن است و منتظر تصمیم دولت کانادا برای حکم استردادش به آمریکاست. همچنین او باید یک سنسور بپوشد و از ساعت ۲۳ تا ۶ صبح در خانه بماند.
برخورد چین با کانادایی‌ها هشداری به این کشور محسوب می‌شود تا نحوه برخورد با شهروندان چینی را بداند و دست به هر اقدامی نزند چرا که هر عملی عکس‌العملی را در پی خواهد داشت، اما متاسفانه وزارت خارجه کشور ما این اصل مهم و طبیعی را در عرصه بین‌المللی رعایت نکرده و این باعث سوءاستفاده برخی کشورها شده است.
درسی از شرق دور برای دیپلماسی انفعال
گفتنی است چندین ماه از دستگیری اسدالله اسدی دیپلمات ایرانی در آلمان و بازجویی از وی و همچنین اخراج دیپلمات‌های ایرانی از هلند دستگاه سیاست خارجی کشور به این بازداشت‌ها نه تنها واکنشی نشان نداده بلکه سیاست انفعال و سکوت را در پیش گرفته است. متاسفانه در تازه‌ترین مورد از این دفتر قطور نیز ، اواخر ماه گذشته کشور کوچک آلبانی دو دیپلمات ایرانی از جمله سفیر کشورمان را اخراج کرد.
سؤال این است که چرا و چطور به این نقطه رسیده‌ایم که این کشور کوچک و حاشیه‌ای اروپا نیز چنین گستاخانه عمل می‌کند؟ سرنخ پاسخ را باید در ماه‌ها پیش جست. اواسط خردادماه بود که دولت هلند دو دیپلمات ایرانی را اخراج کرد اما در اقدامی عجیب و غیرمنتظره، وزارت امور خارجه کشورمان نه تنها پاسخی به این اقدام خصمانه و بی‌دلیل نداد بلکه با سکوت خود و عدم خبررسانی درباره آن، با این اقدام به نوعی همراه شد و تا وقتی هلند - پس از حدود یک ماه - ماجرا را رسانه‌ای نکرد، از اعلام آن خودداری کرد. این اقدام خصمانه هلند اولین گام از یک سری اقدامات و مواضع خصمانه اروپا علیه جمهوری اسلامی ایران بود.پس از هلند فرانسه به یک مرکز فرهنگی-دینی یورش برد و اتهاماتی واهی علیه ایران مطرح و یک دیپلمات کشورمان را اخراج کرد. واکنش وزارت امور خارجه به اخراج 5 دیپلمات ایرانی(این تعدادی است که تاکنون رسانه‌ای شده!) از اروپا چه بوده است؟ هیچ! در واقع این سکوت و بی‌عملی در قبال هلند و فرانسه و آلمان بود که تیرانا را به این جمع‌بندی رساند که او هم در میانه این دعوا می‌تواند لگدی بپراند و خودی نشان دهد. البته گفتنی است که آلبانی در ایران سفارتخانه و سفیر و دیپلمات ندارد و از این روی کمترین اقدام ما می‌تواند تعطیل سفارتمان در این کشور فکسنی آلوده به حضور همه‌جانبه آمریکا و اسرائیل باشد.
قرار بود عزت را به پاسپورت ایرانی برگرداند و تحریم‌ها را بردارد اما اینک نمی‌تواند حتی از سفرا و دیپلمات‌های خود حمایت کند.



 اندیشکده روسی:
مثلث ایران، قطر، ترکیه موفق‌تر از مثلث آمریکا، سعودی و اسرائیل است

Image result for ‫مثلث ایران، قطر، ترکیه موفق‌تر از مثلث آمریکا، سعودی و اسرائیل است‬‎
یک اندیشکده روسی با انتشار گزارشی از همکاری و حسن تفاهم سه کشور ایران، قطر و ترکیه در برابر مثلث سه‌گانه آمریکا، اسرائیل و عربستان استقبال کرده و نوشته، این ائتلاف از مثلث شوم آمریکا، اسرائیل و سعودی بهتر است.
اندیشکده «کیتهون» که مرکز آن در روسیه قرار دارد ضمن استقبال از «همکاری و حسن تفاهم سه کشور ایران، قطر و ترکیه در برابر مثلث سه‌گانه آمریکا، اسرائیل و عربستان سعودی» نوشته: «آنکارا، تهران و دوحه یکدیگر را تازه پیدا کرده‌اند».در گزارش این اندیشکده آمده: «ترکیه، ایران و قطر در مسیر مستقیم به سمت ایجاد یک ائتلاف نوظهور در خاورمیانه (غرب آسیا) گام بر می‌دارند و ممکن است این اتحاد وضعیت موجود را در منطقه به گونه‌ای جدی در معرض تغییر قرار دهد.»




 «مستبدی که عاشق دیکتاتورهاست»
ترامپ، از نگاه نویسنده «گلوب اند میل»
Image result for ‫«مستبدی که عاشق دیکتاتورهاست» ترامپ، از نگاه نویسنده «گلوب اند میل»‬‎
پایگاه اینترنتی «گلوب ‌اند میل» در گزارشی نوشته: «عشق ترامپ به استبداد, سیاست خارجی آمریکا را به نابودی کشانده است.» «فیگارو» هم سیاست‌های اقتصادی ترامپ را به شدت به چالش کشیده است.
سیاست خارجی ترامپ طی دو سال گذشته انتقادات زیادی را برانگیخته است. بسیاری معتقدند ترامپ خط مشی مشخصی در سیاست خارجی خود ندارد، سیاست‌های او متناقض است دوستان آمریکا را تضعیف و دشمنان آمریکا را تقویت می‌کند. این سیاست‌ها متحدین آمریکا را نیز به شدت عصبانی کرده است. اروپا، ژاپن، کانادا، کره جنوبی و بسیاری از کشورها از این سیاست‌ها نا‌امید شده‌اند. او به همه به چشم یک «کالا» نگاه می‌کند. در داخل آمریکا نیز برخی از کارشناسان و حتی مشاوران سابق ترامپ معتقدند که با این وضعیت هیچ بعید نیست که ترامپ در سال 2019 استعفا یا برکنار
 شود.
 پایگاه اینترنتی «گلوب ‌اند میل‌‌» در همین رابطه در گزارشی تحت عنوان «عشق ترامپ به استبداد و خودکامگی سیاست خارجی آمریکا را به نابودی کشانده است» نوشته: «ریچارد هاس رئیس ‌شورای روابط خارجی آمریکا با ‌اشاره به توئیت دونالد ترامپ به مناسبت تحلیف ژایر بولسونارو رئیس‌جمهور جدید برزیل گفته بود سیاست خارجی آمریکا هم‌اکنون با محور غیرلیبرالیسم همردیف و همنوا شده است... از میان همه شیوه‌هایی که ترامپ برای متحول ساختن آمریکا در پیش گرفته است، هیچ چیز به اندازه تلاش‌های وی برای فاصله گرفتن از متحدان سنتی خود و همزمان نزدیک شدن به برخی از ناخوشایندترین دیکتاتورهای جهان مانند بولسونارو رئیس‌جمهور افراطی و راستگرایی که کابینه خود را از افسران سابق ارتش پر کرده است، اهمیت پیدا نمی‌کند. به عبارت دیگر ستایش و تقدیر از دیکتاتورها، واقعی و ناخوشایند، در کانون سیاست خارجی دونالد ترامپ قرار دارد.»
در پایان این گزارش آمده: «در حال حاضر آمریکا رئیس‌جمهوری دارد که با رهبران دموکراتیک جهان مانند دشمن و با دیکتاتورها مانند دوست خود رفتار می‌کند.
 البته اگر دلیل این رفتار این باشد که وی مایل است خودش یکی مثل آنها باشد، فقط در حد یک حدس و گمانه‌زنی
 است.»
فیگارو: بحران اقتصادی در آمریکا قطعی است
روزنامه فرانسوی «لوفیگارو» نیز به سیاست اقتصادی ترامپ تاخته و با ‌اشاره به اینکه «بحران شدید مالی بر سال میلادی جدید سایه انداخته است»، نوشته: «جنگ‌های اقتصادی دونالد ترامپ جهان را به سمت و سوی نامعلومی سوق می‌دهد.» این روزنامه در مقاله‌ای به قلم «دیوید کایلا» کارشناس اقتصادی افزود: «با وجود اقدامات ترامپ در زمینه اقتصادی آمریکا و کاهش مالیات‌ها، اما شاخص بازارهای مالی این کشور کاهش شدیدی نشان می‌دهد که این امر بیانگر قطعی بودن وقوع بحران اقتصادی است.‌» کایلا این را هم نوشته: «سیاست و برنامه‌های نامعقول و غیرمتعادل ترامپ مانند افزایش تعرفه‌های گمرکی برای کشورهای اروپایی وعقب‌نشینی از آن و جنگ اقتصادی با چین، سرنوشت جهان را به سمت و سوی نامشخصی سوق می‌دهد.»




نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
جمعه 14 دی 1397
شنبه 15 دی 1397 08:48 ب.ظ
مرگ بر امریکا





آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات