تـــبـــرّی ( دشــمـن شـــناسـی )
آمریكا دشمن شماره 1 مردم محروم و مستضعف جهان است . حضرت امام خمینی (ره)
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


«بدترین دشمنان كسانی اند كه حیله خود را بیشتر پنهان می دارند.»مدیر وبلاگ :طاهر مهدوی
مطالب اخیر
نویسندگان
بحرین,انقلاب,آل خلیفه,عربستان

روز شمار انقلاب بحرین

سه سال پیش بود که از بحرین شعار تاریخی «الشعب یرید اسقاط النظام؛ یعنی ملت خواهان سرنگونی نظام است» شنیده شد، شعاری که پیشتر در انقلاب‌های تونس، مصر و لیبی هم شنیده شده بود.

بحرینی ها از همان ابتدا می دانستند که حاکمان کشورشان، رفتاری همچون دیکتاتورهای منطقه در قبال مردم خود خواهند داشت. با این حال، تنها در عرض چهار هفته در بیشتر مناطق بحرین، طنین صدای اعتراض این مردم به وضوح شنیده می شد.

یک ماه بعد اما هزاران نفر از نیروهای امنیتی عربستان تحت عنوان نیروی سپر جزیره وارد بحرین شدند تا به رژیم آل خلیفه در سرکوب معترضان کمک کنند. با وجود مخالفت ملت بحرین با هر گونه مداخله خارجی، نیروهای عربستانی در خاک بحرین باقی ماندند.

ظرف گذشت دو ماه از مداخله عربستان و سرکوب های رژیم حاکم بر بحرین، حدود 40 مسجد از بین رفت و بیش از صد شهروند بحرینی - چه به ضرب گلوله نیروهای پلیس و چه از طریق شکنجه در زندان ها - به شهادت رسیدند. همچنین بیش از 4000 شهروند کار خود را از دست دادند. پزشکان، پرستاران و ورزشکاران زیادی به دلیل شرکت در انقلاب بازداشت شدند و زندان ها از زنان و کودکان پر شد.

رژیم آل خلیفه برای جلوگیری از توسعه اعتراض ها، دست به اصلاحاتی زد، اما بزودی مشخص شد این اصلاحات تنها جنبه صوری داشته و قرار نیست هیچ تغییری را در نظام این کشور به وجود آورد.

اقدام دیگری که حاکمان بحرین برای توجیه سیاست های خود انجام دادند، پیش کشیدن موضوع گفت وگوهای آشتی ملی با گروه های مخالف بود؛ اما این گفت وگوها نیز پس از چند دور به هیچ نتیجه ملموسی نرسید، زیرا بنا به گفته مخالفان، تمایل نداشتن حاکمان بحرین به انجام آشتی ملی و اصلاحات در آن کاملا مشهود بود.

با وجود تمام محدودیت ها و سرکوب ها طی سه سال گذشته، مردم بحرین همچنان بر خواسته های بر حق خود پافشاری می کنند. همین ویژگی است که موجب شد روزنامه القدس العربی در تحلیلی در مورد انقلاب بحرین بنویسد: رنگ و بوی نسیم بهار عربی در بحرین با دیگر انقلاب های عربی متفاوت است، زیرا همچنان خون در رگ های این بهار و این انقلاب جریان دارد و طی این مدت هیچ گاه انقلاب مردمی بحرین متوقف نشده است. حال آن که در جاهای دیگر این بهار عربی از نفس افتاده است.

دراینجا پرونده روزشمار انقلاب بحرین را ورق می زنیم:

14 فوریه 2011، روز خشم

نخستین روز از اعتراض های مردمی علیه دولت بحرین. مردم در میدان اللؤلؤ (مروارید) تجمع کرده و با برگزاری تظاهراتی تاکید کردند تا زمانی که حکومت بحرین خواسته های آنان را برآورده نکند، همچنان به تحصن و تظاهرات خود ادامه خواهند داد. در تظاهرات این روز دو نفر شهید و 14 نفر زخمی شدند.

17 فوریه 2011

نیروهای نظامی و امنیتی به هزاران معترض بحرینی در میدان اللؤلؤ یورش بردند که براثر آن چهار بحرینی به شهادت رسیدند و ده ها نفر زخمی شدند.

23 فوریه 2011

دو شهید و بیش از 200 زخمی در یورش نیروهای امنیتی به معترضان بحرینی. اعلام حالت فوق العاده توسط پادشاه بحرین.

26 فوریه 2011

حمدبن عیسی آل خلیفه، شاه بحرین وزرای امور کابینه، مسکن، بهداشت و برق را برکنار کرد. بازگشت شیخ عیسی قاسم، رهبر شیعیان بحرین از تبعید.

3 مارس 2011

محاصره ساختمان وزارت کشور بحرین توسط معترضان. گروه های معارض آغاز هرگونه گفت وگو با رژیم را مشروط به چهار شرط کردند: انحلال پارلمان و برکناری فوری نخست‏ وزیر و هیأت دولت فعلی، محاکمه عاملان شهادت شهروندان بحرینی، تشکیل دولت موقت ملی برای برگزاری انتخابات مجلس و تدوین قانون اساسی جدید، تشکیل پارلمانی مردمی و دارای تمام صلاحیت‏ ها.

7 مارس 2011

معترضان بحرینی با تجمع مقابل سفارت آمریکا در منامه پایتخت این کشور، پایان حمایت های واشنگتن از رژیم آل خلیفه را خواستار شدند.

14 مارس 2011

انتشار خبر اعزام بیش از هزار نیروی نظامی و امنیتی سعودی به بحرین برای مهار قیام مردمی این کشور. امارات عربی متحده نیز با اعزام 500 نیروی پلیس به بحرین موافقت کرد.

16 مارس 2011

نظامیان سعودی با شلیک گاز اشک آور و گلوله های جنگی، تظاهرکنندگان در میدان اللؤلؤ را هدف قرار داد. شهادت چهار شهروند بحرینی و زخمی شدن صدها نفر در درگیری های ستره. قطع تمام ارتباطات تلفنی بحرین با جهان خارج از سوی رژیم. تعطیلی مدارس و دانشگاه های این کشور تا اطلاع ثانوی. استعفای وزیر بهداشت بحرین. استعفای شیخ احمد العصفور، مشاور پادشاه بحرین در شورای عالی امور دینی این کشور در اعتراض به سرکوب خشونت آمیز تظاهرکنندگان بحرینی.

18 مارس 2011

تخریب میدان اللؤلؤ ، نماد اعتراض و قیام مردمی در بحرین با بولدوزر.

21 مارس 2011

لنگر انداختن چند کشتی کویتی با سربازان پیاده نظام این کشور جهت ملحق شدن به نیروهای سپر جزیره در بحرین.

5 آوریل 2011

فروش مسلسل ها و تسلیحات نظامی انگلیسی به آل خلیفه. طرح آل خلیفه برای پاکسازی نژادی. آغاز حمله به حسینیه ها و مساجد بحرین.

28 آگوست 2011

حبس ابد و زندان‏های طولانی برای رهبران انقلاب بحرین. دستگیری و بازداشت 80 زن و دختر بحرینی. صدور احکامی علیه کادر پزشکی بیمارستان سلیمانیه به دلیل کمک به مجروحان.

23 نوامبر 2011

گزارش کمیته حقیقت یاب بحرین منتشر شد. در این گزارش گرچه به جنایات آل خلیفه اعتراف شده بود، اما رژیم بحرین و نیروهای موسوم به سپر جزیره از دخالت در این جنایات تبرئه شده بودند.

ژانویه 2012

آغاز روند مشارکت ارتش در سرکوب معترضان.

فوریه 2012

یکی از مسئولان وزارت کشور بحرین اعتراف کرد حدود صد فعال بازداشت شده در زندان های بحرین به مدت چند روز دست به اعتصاب غذا زدند.

10 آوریل 2012

مخالفان پیام فوری برای بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل ارسال کردند و از او خواستند درباره آزادسازی عبدالهادی الخواجه موضعگیری کند. اعتصاب غذای او وارد شصتمین روز خود شده بود.

3 ژوئیه 2012

ده ها نفر از تظاهرکنندگان بحرینی در اثر شلیک گلوله های ساچمه ای نیروهای امنیتی و نظامی بحرین در راهپیمایی مربوط به شهید صلاح عباس که در پی اصابت با گلوله ساچمه ای کشته شد، مجروح شدند.

9 جولای 2012

دادگاه اداری تصمیم به انحلال جمعیت (أمل) اسلامی کرد.

16 آگوست 2012

یکی از دادگاه های حکومت بحرین «نبیل رجب»، رئیس مرکز حقوق بشر بحرین را به اتهام مشارکت در راهپیمایی های غیرقانونی به سه سال حبس محکوم کرد.

3 دسامبر 2012

نیروهای امنیتی و نظامی بحرین دیوارهای حدود 40 مسجد را که قبلا تخریب شده بود، فرو ریختند. همچنین چهار مسجد دیگر را نیز به طور کامل تخریب کردند.

8 ژانویه 2013

دادگاهی در بحرین 13 نفر از مخالفان سرشناس این کشور را به چند سال زندان محکوم کرد.

13 مارس 2013

دو نفر از نیروهای پلیس به علت شکنجه معترضان در جریان دستگیری های سال 2011، به ده سال زندان محکوم شدند.

25 آوریل 2013

خوان مندز، بازرس سازمان ملل اعلام کرد، حکومت بحرین به طور عمدی سفر او به این کشور را لغو کرده است. وی قرار بود در مورد شکنجه معترضان در زندان های این کشور تحقیق کند.

16 می 2013

دادگاه بحرین شش نفر از مردم این کشور را به اتهام توهین به پادشاه در توئیتر به یک سال حبس محکوم کرد.

2 آگوست 2013

پادشاه بحرین قدرت بیشتری را به نیروهای دولتی برای سرکوب معترضان داد.

30 سپتامبر 2013

دادگاه بحرین 50 نفر از معترضان را به اتهام براندازی حکومت به پنج تا 15 سال زندان محکوم کرد.

13 دسامبر 2013

بحرینی ها در هزارمین روز از آغاز انقلاب خود بار دیگر به خیابان ها آمدند.

13 ژانویه 2014

نیروهای امنیتی رژیم آل خلیفه با حمله به منازل مردم در جزیره النبیه علی مرهون، حسن عبدالحسین خمیس و حسین حسن القطان از بازیکنان تیم ملی والیبال بحرین را به اتهام شرکت در تظاهرات ضددولتی بازداشت کردند.

29 ژانویه 2014

دادگاه عالی اداری رژیم بحرین در حکمی در ارتباط با شکایت خالد بن علی آل خلیفه، وزیر دادگستری و امور اسلامی این کشور، شورای اسلامی علمای بحرین را منحل کرد.

4 فوریه 2014

دادگاه بحرین، 13 جوان بحرینی از منطقه البلاد القدیم را به ارتکاب جرایم امنیتی متهم کرد و احکامی شامل سه، 15 و 25 سال زندان برای آنها صادر کرد.

14 فوریه 2014

دعوت گروه های سیاسی برای اعتصاب سراسری در بحرین همزمان با سومین سالگرد انقلاب، این کشور را به تعطیلی کشاند.

16 فوریه 2014

صدها هزار بحرینی در سومین سالگرد انقلاب خود با حضور در خیابان های پایتخت این کشور، خواستار تشکیل نظام دموکراتیک به جای حکومت سلطنتی شدند.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
یکشنبه 30 شهریور 1393

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic