تـــبـــرّی ( دشــمـن شـــناسـی )
آمریكا دشمن شماره 1 مردم محروم و مستضعف جهان است . حضرت امام خمینی (ره)
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


«بدترین دشمنان كسانی اند كه حیله خود را بیشتر پنهان می دارند.»مدیر وبلاگ :طاهر مهدوی
مطالب اخیر
نویسندگان


حرکت تانک‌های چین به سمت هنگ‌کنگ
    ۱۳۹۸/۰۵/۲۲

Image result for ‫تانک‌های چین‬‎
با ادامه اعتراضات و آشوب‌ها در هنگ‌کنگ و بحرانی شدن اوضاع این بندر مهم ارتش چین‌تانک‌ها و نفربرهای زرهی خود را در نزدیکی این شهر مستقر کرد.
علی‌رغم لغو لایحه جنجالی، آشوب‌های خیابانی معترضان در هنگ‌کنگ همچنان ادامه دارد. معترضان اعتقاد دارند طبق توافق سال 1997 بین انگلیس و چین، پکن با اعطای برخی آزادی‌ها مانند سیستم قضایی مستقل و آزادی بیان هنگ‌کنگ موافقت کرده، اما طرح استرداد برخی مجرمان به  چین ناقض این توافق و احتمالاً مقدمه‌ای برای دخالت‌های بیشتر چین خواهد بود. «کری لام»، رئیس ‌دولت محلی هنگ‌کنگ، 18 تیر با «مرده خواندن» طرح استرداد مجرمان از هنگ‌کنگ به چین سعی در فرونشاندن خشم معترضان داشت. اما کار از کار گذشته بود چرا که هنگ‌کنگی‌ها فرصتی یافته بودند تا مطالبات جدی‌تر دیگری را مطرح کنند.
معترضان هنگ‌کنگی از روز جمعه مرحله جدیدی از اعتراضات خود را به دولت محلی کلید زدند و با تجمع در ترمینال اصلی فرودگاه بین‌المللی هنگ‌کنگ این فرودگاه را به تعطیلی کشاندند. بر اساس گزارش‌ها تلاش پلیس برای بیرون راندن معترضان از فرودگاه ناموفق بوده و مقام‌های فرودگاه به ناچار تمامی پروازهای ورودی و خروجی را لغو کرده‌اند. بر اساس گزارش یورونیوز، انگیزه معترضان هنگ‌کنگی جلب توجه کشورهای غربی(به ویژه آمریکا) به جنبش اعتراضی شان است. آنها پیش‌تر با پرچم‌ها و تصاویر ترامپ نیز راهپیمایی کرده بوند.
با ادامه توقف فعالیت‌های فرودگاه بین‌المللی هنگ‌کنگ دیروز رسانه‌های چینی ویدئویی را منتشر کردند که حاکی از حضور گسترده‌ تانک‌ها و خودروهای نظامی ارتش چین در نزدیکی هنگ‌کنگ بود. این نیروها در شهر «شِنژِن» که حدود 90 دقیقه با هنگ‌کنگ فاصله دارد مستقر شده‌اند.
دولت چین پیش از این تاکید کرده بود تظاهرات اخیر مصداق تروریسم است و چنین خشونت‌هایی باید به‌شدت و بدون هیچ رحم و مروتی با مجازات روبه‌رو شود. به گزارش تسنیم، روزنامه خلق که ارگان رسمی حزب کمونیست چین است نیز اعلام کرده ارتش خلق چین آماده مدیریت شورش‌ها، ناآرامی و فعالیت‌های مرتبط با تروریسم و جرم و جنایت است. «گلوبال تایمز» نیز دیروز نوشت اگر شورشیان هنگ‌کنگ نمی‌توانند پیام حضور پلیس مسلح در شنژن را متوجه شوند بنابر‌این آنها خواستار نابودی خود هستند.
احتمالا اشاره گلوبال تایمز به سرکوب شدید اعتراضات در میدان تیان آن من در سال 1989 باشد که طی آن ‌تانک‌های ارتش چین اعتراضات را به شدت سرکوب کرد. چین در هفته‌های گذشته ادامه ناآرامی‌ سیاسی در هنگ‌کنگ را نتیجه
«دست‌های سیاه» آمریکا دانسته و به واشنگتن هشدار داده این موضوع را به خاطر بیاورد که هنگ‌کنگ در واقع هنگ‌کنگ چین است. هوآ چونینگ، سخنگوی وزارت خارجه چین نیز گفته: «ما قادر به درک این موضوع هستیم که مقامات آمریکایی پشت چنین حوادثی هستند.»


آغاز فشارهای بین‌المللی به هند برای عقب‌نشینی از کشمیر

Image result for ‫آغاز فشارهای بین‌المللی به هند برای عقب‌نشینی از کشمیر‬‎
بعد از لغو خودمختاری ایالت «جامو و کشمیر» توسط دولت هند و برقراری حکومت نظامی در این منطقه، رقیب دیرینه منطقه‌ای هند یعنی پاکستان، شروع به اعتراض کرد، بعد از آن سازمان ملل طرفین را دعوت به خویشتنداری کرد و حالا کشورهای دیگر از جمله چین و ایران مواضعی گرفته‌اند و همچنین برخی از سازمان‌های بین‌المللی از دولت هند خواسته‌اند تغییر رویه بدهد.
حدود یک هفته از لغو خود مختاری ایالت «جامو و کشمیر» توسط دولت هند و ایجاد حکومت نظامی در این ایالت می‌گذرد. هند تا روز دوشنبه یعنی عید قربان، تمام راه‌های ارتباطی مردم این منطقه را با خارج قطع کرد و تنها در روز عید به مردم اجازه برقراری تماس محدود با خارج از این منطقه را داد. این کشور هزاران سرباز هندو و خانواده‌هایشان را برای برقراری حکومت نظامی در این ایالت وارد کرد و اسکان داد. این اقدامات هند در همان ابتدا با واکنش تند پاکستان روبرو شد تا جایی که حتی خبرهایی از وقوع درگیری‌های مسلحانه محدود بین دو کشور منتشر شد. اوضاع آن‌قدر بحرانی شد که بسیاری از مردم مناطق مرزی کشمیر از ترس بالا گرفتن تنش‌ها و به خطر افتادن جانشان خانه‌های خود را ترک کردند و به سمت خاک پاکستان‌گریختند. حالا چین هم پس از درخواست پاکستان برای وارد شدن سازمان ملل به مسائل کشمیر، وارد ماجرا شده و از درخواست پاکستان رسماً حمایت کرده است، اقدامی که با خشم هندی‌ها مواجه شده است. سازمان ملل نیز جز دعوت طرفین به خویشتنداری اقدام جدی انجام نداده است. از آنجایی که بحث کشمیر، بحثی قدیمی بین دو کشور است و هند و پاکستان نیز هر دو قدرت‌های اتمی هستند، وقوع تنش بین این دو برای همه اهمیت می‌یابد.
در این میان هند «تحولات کشمیر» را «یک مسئله داخلی» خوانده، یعنی به هیچ کس مربوط نیست در این منطقه چه می‌گذرد! این کشور از پاکستان که برای اعتراض، سفیر هند را اخراج و روابط اقتصادی‌اش با دهلی نو را قطع کرده، درخواست تجدیدنظر در رفتار را کرده است. هند علیه چین هم موضعی مشابه گرفته و گفته پکن هم حق ندارد وارد این مسئله شود. «سوبرامانیام جیشنکار»، وزیر خارجه هند، در سفر به پکن به همتای چینی خود گفته لغو خودمختاری ایالت «جامو و کشمیر» موضوعی «صرفا داخلی» و مربوط به دهلی نو است. پاکستان با حمایت چین، خواستار ارجاع پرونده کشمیر به شورای امنیت سازمان ملل است. خبرگزاری ایسنا در این باره نوشته: «وزیر خارجه هندوستان که به پکن رفته بود تا با وانگ یی، همتای چینی خود دیدار کند، به او گفته دو کشور باید مطمئن شوند که اختلافات بینشان نباید به مناقشات بدل شود.» هارش واردان شرینگلا، سفیر هند در آمریکا هم، در مصاحبه با شبکه تلویزیونی فاکس، در مورد میانجیگری آمریکا در مسائل کشمیر، گفته بود: «رئیس‌جمهور ترامپ خیلی صریح گفته بود که این موضوع (میانجیگری آمریکا درباره کشمیر) دیگر روی میز قرار ندارد.»
ایران
جمهوری اسلامی ایران اما اعلام کرده، نگران وضعیت مسلمانان کشمیری است. سخنگوی وزارت خارجه کشورمان از شرایط امنیتی حاکم بر مناطق کشمیر و محدودیت‌های مسلمانان ابراز نگرانی کرده است. «سید عباس موسوی» همچنین از مقامات هند خواسته تا ترتیباتی اتخاذ نمایند که هرچه زودتر زندگی مردم کشمیر به حالت عادی بازگردد و مردم بتوانند از کلیه حقوق طبیعی و شناخته شده خود بهره‌مند شوند.» پیش‌تر نیز امیرعبداللهیان، دستیار ویژه رئیس‌مجلس در امور بین‌الملل، گفته بود مسئله کشمیر راه‌حل نظامی ندارد و اتخاذ رویکرد منطقه‌ای و بین‌المللی به ویژه در سطح سازمان همکاری‌های اسلامی ضروری است: «نگران جدی افزایش تنش در ‎ کشمیر هستیم. از روش‌های مسالمت‌آمیز و گفت‌وگو در راستای تأمین منافع مردم و اقوام منطقه جامو و کشمیر و حل بحران استقبال می‌کنیم. کشمیر راه حل نظامی ندارد. اتخاذ رویکرد منطقه‌ای و بین‌المللی به ویژه در سطح سازمان همکاری‌های اسلامی ضروریست.»
دیده‌بان حقوق بشر:نظامیان هندی عقب بکشند
در این بین رئیس‌دیده‌بان حقوق بشر هم، از دولت هند خواسته تا دسترسی به خدمات ارتباطی در کشمیر را مجدداً برقرار کند و از این منطقه عقب بنشیند. به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری آناتولی، میناکشی گانگولی، رئیس‌بخش آسیای جنوبی دیده‌بان حقوق بشر، در بیانیه‌ای اعلام کرده که «یک هفته پس از بروز تنش در کشمیر، اکثر مناطق آن تحت محاصره نیروهای امنیتی باقی مانده و رهبران کشمیر نیز در بازداشت به سر می‌برند. تلفن‌ها، حتی خطوط زمینی قطع هستند؛ دسترسی به اینترنت وجود ندارد و مسجد اصلی آنها نیز طی ایام عید مسلمانان بسته ماند.» او همچنین به عدم دسترسی مطلوب مردم این منطقه به خدمات سلامت اشاره کرده است.
مسلمانان سرکوب می‌شوند
این مقام دیده‌بان همچنین اظهار داشته که خبرنگاران، گزارشاتی از سرکوب اعتراضات گسترده مردم کشمیر توسط نیروهای امنیتی، از طریق شلیک گاز اشک‌آور و گلوله‌های ساچمه‌ای داده‌اند؛ موضوعی که دولت ‌[هند] آن را انکار کرده است. او همچنین گفته گزارشات غیرموثقی نیز از دستگیری‌های متعدد موجود است که بیشتر شامل فعالان می‌شود...اقدامات جنبش جدایی‌طلبی که در اواخر دهه ۱۹۸۰ آغاز شد و مورد حمایت پاکستان است، تاکنون به کشته‌ شدن بیش از ۵۰ هزار تن در ایالت جامو و کشمیر انجامیده و پاسخ نیروهای امنیتی، کشتار، شکنجه و ناپدید کردن افراد بوده؛ بی‌شک، این منطقه دیگر نیازی به نقض بیشتر حقوق بشر ندارد.
تحرکات نظامی پاکستان
همزمان با این فشارها خبر رسیده، پاکستان نیز تحرکات نظامی خود در این مناطق را شروع کرده است. یک رسانه هندی به نقل از «منابع دولتی» مدعی شده ارتش پاکستان انتقال تجهیزات نظامی به یک پایگاه‌ هوایی خود در نزدیکی مرز هند را آغاز کرده است. میزان در گزارشی با انتشار این خبر نوشته منابع دولتی بر این عقیده هستند گام بعدی که اسلام آباد اتخاذ خواهد کرد احتمالا استقرار جنگنده‌های اف۱۷ در این پایگاه هوایی است.
به نظر می‌رسد اگر هند قصد افزایش فشارها را داشته باشد، فشارهای بین‌المللی هم افزوده خواهد شد. البته هند نشانه‌هایی از باز کردن اندک فضا را نشان داده است، مثلاً اجازه برگزاری نماز عید قربان را به نمازگزاران شهر سرینگر کشمیر و یا اجازه برقراری تماس محدود با خارج از ایالت را به مردم شهر داد. البته به نظر نمی‌رسد این میزان اندک از گشودگی فضا افکار عمومی جهان را راضی کند و همچنین مسلمانان در دیگر نقاط هند را راضی نگه دارد. اگر نارضایتی مسلمانان در داخل هند به عصبانیت و کنش اجتماعی منجر شود، دولت هند با هرج و مرج وسیعی روبرو خواهد شد، لذا به نظر می‌رسد دولت هند باید بیشتر مراقب افکار عمومی مسلمانان در داخل هند باشد.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
چهارشنبه 23 مرداد 1398
چهارشنبه 23 مرداد 1398 10:03 ق.ظ
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی