تـــبـــرّی ( دشــمـن شـــناسـی )
آمریكا دشمن شماره 1 مردم محروم و مستضعف جهان است . حضرت امام خمینی (ره)
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


«بدترین دشمنان كسانی اند كه حیله خود را بیشتر پنهان می دارند.»مدیر وبلاگ :طاهر مهدوی
مطالب اخیر
نویسندگان
اخبار ویژه روزنامه ها
  ۱۳۹۸/۰۷/۰۲
Image result for ‫اخبار ویژه روزنامه ها‬‎
گری سیک: دوره بزن دررو تمام شده ضربات ایران و متحدانش، حیرت‌انگیز بود
عضو پیشین شورای امنیت ملی آمریکا می‌گوید: دوره برتری آمریکا و دوران بزن دررو به پایان رسیده است.
گری سیک که در دولت‌های فورد، کارتر و ریگان حضور داشته، در لوبلاگ نوشت: راهبرد آمریکا از همان آغاز بر این گمان ناگفته استوار بود که دشمنِ - معمولا پراکنده و ابتدایی - توان پاسخگویی موثر را ندارد: پهپادهای آمریکایی، 24 ساعته پناهگاه‌های القاعده را در وزیرستان زیر نظر می‌گیرند و گاهی هم موشک‌هایی را به سوی رهبرانشان شلیک می‌کنند بی‌نگرانی از تلافی، چرا که آسمان در اختیار آمریکا و متحدانش است. ظاهرا این دوران رو به پایان است.
به تازگی، رئیس ستاد ارتش آمریکا، در جلسه پرسش و پاسخ کنگره، با شجاعتی ستودنی یک دکترین نظامی ساده را خلاصه کرد: ارتش آمریکا نباید «هرگز در یک جنگ منصفانه درگیر شود.» در این فرمول، نه نکته تازه‌ای هست و نه بزدلی. اگر هدف برنده شدن است، در آن صورت وارد جنگی بشوید که شانس پیروزی‌اش را دارید. سان تژو، دو هزار سال پیش نوشت: «اگر دشمنتان توانمند است، از او پرهیز کنید.»
ایالات متحده، حدود ۶۰۰ پایگاه نظامی در سطح جهان دارد به همراه انواع پست‌های استقرار نیرو. پرسش این است: چه میزان فکر و توجه صرف امنیت هوایی این پایگاه‌ها (در قیاس توجه به امنیت آنها روی زمین) شده است؟
هنگامی که ایالات متحده، حمایتی مطلق را پشت کارزارِ هواییِ بی‌محابایِ عربستان سعودی علیه نیروهای حوثی در یمن می‌گذارد، آیا این باور ناگفته وجود ندارد که درد و رنج و آسیب یک‌طرفه، تنها برای حوثی‌ها خواهد بود؟ سال‌هاست که هواپیماهای سعودی، قادرند اهداف یمن از جمله مناطق مسکونی را بدون هرگونه هراسی بمباران کنند. از برخی درگیری‌های مرزی که بگذریم، حوثی‌ها به‌نظر نمی‌رسید که بتوانند آسیبی جدی به هیچ یک از تاسیساتی وارد کنند که به منافع آمریکا زیان برساند. در این یک سال، این گمانه، دگرگون شد و یورش شنبه گذشته، سنجش‌ها را تغییر داد: نیمی از تولید نفت عربستان سعودی و پنج درصد عرضه جهانی، قطع شد.
سیاست فشار حداکثری آمریکا علیه ایران هم بر همان گمان ناگفته استوار بود. اگر از شعارهایی که مقام‌های آمریکایی درباره تهدیدهای ایران می‌دهند بگذریم، این پرسش به‌میان می‌آید که آیا تصمیم‌سازان آمریکایی واقعا باور داشتند که ایران، به عنوان یک قدرت سطح میانه با توانمندی‌های نظامی بسیار محدود - بتواند یا بخواهد- آسیبی به منافع آمریکا بزند؟
اولین نشانه مهم از نادرستی این سنجش، بیستم ژوئن ظاهر شد، هنگامی که یک موشک ایرانی، یک هواپیمای بدون سرنشین آمریکا را سرنگون کرد. برخلاف ادعای ترامپ درباره دلیل عدم تلافی آمریکا، این گمانه‌زنی وجود دارد که امارات متحده عربی - که پهپاد از آنجا برخاسته بود - هراس داشت که هزینه اقدام آمریکا را خواهد پرداخت. پس از آن بود که امارات، نیروهایش را از یمن بیرون کشید و هیئتی هم به تهران فرستاد.
آیا دوران «بزن دررو» به پایان رسیده است؟ در واقع، این رویکرد هیچگاه پایانی همیشگی نداشت. با فراگیر شدن فن‌آوری پهپادها، دوران برتری مطلق هوایی آمریکا و متحدانش به چالش کشیده می‌شود. فناوری موشک‌های کروز، پیچیده‌تر است اما آن هم دیر و زود دارد اما سوخت و سوز نه. معنی این تغییر آن است که دیگران هم خواهند توانست هزینه سیاست‌های آمریکا را به روش‌هایی بالا ببرند که در گذشته، پیش‌بینی نمی‌شد.
گری سیک همچنین در گفت‌و‌گو با ایلنا تصریح کرد: اگرچه که ترامپ با انتقادهای زیادی روبه‌‌رو شده است به این دلیل که برای اقدام نظامی منتظر اجازه عربستان است، اما من معتقدم که این تصمیم درستی است؛ چراکه ترامپ دنبال حمله نیست. عربستان نیز خواهان درگیری نظامی با ایران نیست؛ چرا که درگیری نظامی با ایران منطقی نیست. امارات متحده هم متوجه قدرت ایران شده است؛ برای همین هم از روند درگیری نظامی با ایران خارج شد و گفت‌و‌گو با ایران را شروع کرد. وی تاکید کرد: عربستان حامی افزایش فشار اقتصادی بر ایران است اما نمی‌خواهد در یک درگیری نظامی با ایران وارد شود. حملات اخیر به آرامکو نشان داد که عربستان بسیار آسیب‌پذیر است و توان درگیری و ورود به یک درگیری نظامی با ایران را ندارد، عربستان ضعیف‌تر از آن است که با ایران و یا نیروهای وابسته به ایران وارد درگیری شود. چنین درگیری‌هایی توانایی‌ها و تاسیسات عربستان را نابود می‌کند.
عربستان باید بداند اگر با آمریکا برای حمله به ایران همراه شود، اولین اتفاقی که رخ می دهد این است که ایران به صنایع نفتی عربستان حمله می‌کند و این تاسیسات نابود می‌شود.
وی در مورد با توجه به اعلام انصارالله که مسئولیت این حمله بر عهده گرفته است، به نظر شما چه کسی این حملات را علیه آرامکو انجام داده است، گفت: ما نمی‌دانیم چه کسی این اقدام را صورت داده است اطلاعات ما کامل نیست. اما تصاویری که دیدم حیرت‌انگیز است سلاح‌های پیشرفته‌ای در این حمله به کار گرفته شده است. چیزی که مشخص است این است که ما تاکنون توانایی‌های آنها را خیلی دست‌کم  گرفته بودیم.

روحانی در نیویورک چه بگوید؟ پاسخ مردم به‌نظرخواهی آشنا
در پی درخواست مشاور رئیس‌جمهور از مردم مبنی بر اینکه پیشنهاد دهند روحانی در سفر به نیویورک و شرکت در نشست سازمان ملل چه بگوید، برخی مخاطبان در فضای رسانه‌ای پیشنهادهایی تصریح کردند.
جهان‌نیوز، درخواست حسام‌الدین آشنا را به احترام خوانندگان و مخاطبان خود گذاشته که برخی دیدگاه‌ها و نظرات را می‌خوانید:
-  هیچ امضایی از سوی آمریکا تضمین نیست.
-  روحانی بگوید: دولت ما عبرت ملت‌ها و دولت‌های جهان است.
مذاکره با شیطان
-  ایران کشور عزت است.
-  به‌نظر من روحانی باید بره اونجا از شش سال معطلی و همه چیز رو به برجام گره زدن، حرف بزنه تا این رویه اشتباه، تجربه و درس عبرتی بشه برای دیگر مسئولین و سران کشورها...
-  جملات کلیدی نیازی نیست بهتره که از کلید تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری استفاده بفرمایند...
1-  آمریکا هیچ غلطی نمی‌تواند بکند حتی با حمایت عوامل نفوذی و داخلیش در ایران.
1-  بستن با کدخدا، هدر دادن منابع و منافع کشور است.
-  شما همان سخنرانی‌های اخیر رهبری را مطالعه کن جملات و کلمات کلیدی را دربیار. همون کلماتی که باعث شده ترامپ به التماس بیفته.
-  آغاز فصل چرخش از سوی كدخدا به صراط خدا.
- جمله کلیدی پیشنهادی: پهپاد را سرهنگ‌ها زدند کار من نبود.
-  بگوید: اعتماد به دشمن خطاست.
-  به مردم دنیا بگوید به غرب اطمینان نکنید ما کردیم پشیمان هستیم.
-  متأسفانه ما با زبان دنیا آشنا نیستیم، شما که خودتان زبان دنیا را بلدید، لابد جملات کلیدی را هم بلدید، اگه بلد نیستید از فیلمساز تبلیغاتی دوره اول ریاست جمهوری‌تان بپرسید، ایشون استاد ابداع جملات کلیدی، چون من حقوقدانم نه سرهنگ... و شما می‌خواستید دانشجویان را لوله کنید، می‌باشد.
-  جناب آشنا با کدام دلخوشی
فقط دعا می‌کنیم اشتباهی ازشون سر نزنه!!!!!
-  خطاب به سران کشورهای عضو سازمان ملل: مذاکره با آمریکاوغرب اشتباه محض است هرکس می‌خواهد عبرت بگیرد به نتیجه برجام بنگرد.
-  برجام اشتباه بزرگ، این سه کلمه عصاره حرف ملت ایران، حرف دیگر ملت: آمریکا هیچ غلطی نمی‌تواند بکند. تمام
-  بهترین جمله از نظر من: «از همین جا به همه دنیا اعلام می‌کنم که از مذاکره و همراهی با آمریکا چیزی عایدتان نخواهد شد. بنده هم دیگر قصد مذاکره با آمریکا را ندارم.»
-  بگوید حتی عاشقان شما آمریکایی‌ها (اصلاح‌طلبان) در ایران هم به این نتیجه رسیده‌اند که «مرگ بر آمریکا»
«آمریکا هیچ غلطی نمی‌تواند بکند»
بهترین جمله است.
...
-  آهای مردم عالم گوش کنید:
صدای شکستن استخوان دولت‌های استعماری و ظالم می‌آید
از کجا؟
از خلیج ‌فارس
از تنگه هرمز
از یمن
از آرامکو
پس شما هم مثل ایران اسلامی، مثل حزب‌الله لبنان، مثل انصارالله یمن زیر بار ظلم نروید...
وعده قرآن است که فرمود:
الا ان حزب‌الله هم‌الغالبون

جهانگیری و عارف هم نیروهای دست دو و سه شما بودند؟!
وزیر راه دولت اصلاحات می‌گوید یک عده فرصت‌طلب از درون به جریان اصلاحات ضربه زدند.
احمد خرم در گفت‌وگو با خبرآن‌لاین اظهار داشت: اصل انتقاد از خود را نباید فراموش کنیم البته این انتقاد از خود باید درون تشکیلاتی باشد و اگر به بیرون درز پیدا کند منشأ تخطئه آن جریان می‌شود. اینکه لیدرهای جریان اصلاحات و صاحب‌نظران و نظریه‌پردازان بنشینند و طرحی نو دراندازند حرکت خوبی است اما این هم باید در نظر بگیرند که چقدر بدنه اجتماعی اصلاحات پذیرای آن است یعنی فقط نظریه‌پردازی کردن کفایت نمی‌کند ما باید در کنار تولیدکننده فکر به دو دسته دیگر هم نیاز داریم اول توزیع‌کننده فکر و دسته دیگر مصرف‌کننده فکر است که همان بدنه اجتماعی می‌شود. متاسفانه در این مورد کار نشده است.
وی افزود: هیچ‌کدام از تشکل‌ها رسالت‌های اصلی خود را که توزیع قدرت، کادرسازی، بیان مطالبات و دفاع از مردم را به درستی انجام ندادند. دغدغه‌های مردم را آسیب‌شناسی کردن و حرکت در مسیر حل مشکلات مردم، از رسالت‌های اصلی حزب است که باید انجام شود ولی متاسفانه هیچ‌کدام از احزاب و جریان‌ها به این مسائل توجه ندارند و توجه اصلی متوجه قدرت است. لذا همه امورشان از منظر توزیع قدرت عبور می‌کند. در حالی که باید همه‌جانبه فکر کرد اینکه به یک شاخه توجه کنیم و دیگر مسائل را رها کنیم راه به جایی نمی‌برد.
خرم همچنین گفت: جریان اصلاحات از دو طرف ضربه شدیدی خورد. یکی حذف عناصر رده اول اصلاحات، به‌طوری که پرونده‌ای زیر بغل اغلب آنها گذاشتند و با این روش یا بازداشت شدند یا رد صلاحیت‌شان کردند بر این اساس مجبور شدند نیروهای دست دوم و سوم خود را وارد گود کنند. اما جریان اصلاحات یک ضربه هم از درون خورد به این معنا که یک عده فرصت‌طلب به جای اینکه برای مردم کار کنند فقط به فکر حفظ قدرت و تکیه زدن بر منصب‌ها بودند برای همین به محض آنکه بر این کرسی‌ها تکیه زدند یادشان رفت با حمایت جریان اصلاحات روی کار آمده‌اند.
هرچند اصلاحات از داخل هم ضربه خورد اما با این وجود ضربه‌ای که حذف نیروهای اصیل به این جریان وارد کرد قدرت بیشتری داشت. درحقیقت 90 درصد افت اصلاحات نتیجه حذف مهره‌های اصلی در جریان اصلاحات بود و 10 درصد باقی‌مانده مربوط به این است که به هر حال افراد وقتی به قدرت می‌رسند خود را گم می‌کنند و فراموش می‌کنند چطور به اینجا رسیدند و قرار بود چه اهدافی را دنبال کنند.
اظهارات خرم در حالی است که طیف متبوع وی با آگاهی از رای نداشتن خود، در انتخابات 92 و 96 ریاست جمهوری ترجیح داد عارف و جهانگیری را کنار بگذارد و حال آنکه اگر اعتماد به نفس داشت و یقین نداشت که مردم به نامزدهای آنها رای نخواهند داد، باید از این نامزدهای مدعی اصلاح‌طلبی حمایت می‌کرد.

فیگارو: رفتار آمریکا موجب شد ایران رفتار تهاجمی پیشه کند
یک نشریه فرانسوی تأکید کرد ایران در مقابل تحریم‌های آمریکا، رویکرد تهاجمی در پیش گرفته است.
فیگارو نوشت: دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا؛ با خروج از توافق هسته‌ای و ممانعت از فروش و صادرات نفت، ایران را از لحاظ اقتصادی تحت فشار قرار داده است.
بستن راه نفوذ و هرگونه برتری منطقه‌ای ایران به‌ویژه در چهار پایتخت عربی بیروت، بغداد، دمشق و صنعا که طی 20 سال اخیر به دست آمده؛ از اهداف اصلی سیاست آمریکا در برابر تهران است.
ایران با هدف تلاش مقابله با تحریم‌ها و کاهش فشارهای اقتصادی که آمریکا تحمیل کرده، حمله به عربستان سعودی را به‌عنوان نقطه ضعف آمریکا در خاورمیانه برگزید و در واقع به راهبرد تهاجمی روی آورده است.
عربستان سعودی که از سال 1945 متحد راهبردی آمریکاست، علاوه بر ضعف نیروهای ارتش، در حال حاضر مشکلات دیگر از جمله این که افکار عمومی غرب علیه ریاض است، دوم اینکه با بی‌احتیاطی درگیر جنگی علیه حوثی‌ها در شمال یمن شده است. نیروهای مسلح ایران از یک راهبرد جنگی ترکیبی پیروی می‌کنند. این یک جنگ دوران ناپلئون نیست. هیچ اعلان جنگی صورت نگرفته است، جبهه نبرد و هیچ قانونی برای بازی دیپلماتیک وجود ندارد. همه راه‌ها برای دستیابی به هدف راهبردی که تعیین شده خوب است اما از اعلام این مسئله و تبلیغات خبری نیست. مانند جنگ‌های سایبری، در این شرایط هم نسبت دادن اقدامات خصمانه کاری بسیار دشوار است.
تأسیسات نفتی بقیق و میدان نفتی خریص عربستان سعودی 14 سپتامبر توسط پهپادها بمباران و موجب شد تولید نفت عربستان سعودی به نصف کاهش یابد که افزایش 15 درصدی بهای بین‌المللی هر بشکه نفت را به همراه داشت. این نمونه کاملی از یک جنگ ترکیبی، نامتقارن و فرسایشی است. حوثی‌ها به‌عنوان هم‌پیمانان ایران مسئولیت حمله را برعهده گرفتند.
آنها از پهپادهای ارزان و ناشناس در برابر قدرتی استفاده کردند که هواپیماهای رهگیر فوق پیشرفته در اختیار دارد. آنها موجب حیرت دشمن شدند. آنها با افزایش بهای نفت خام موجب بروز شوک اقتصادی به دشمن شدند.
دونالد ترامپ با مشاوره جوزف دانفورد، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا که خود یک کهنه سرباز است دریافت در این بحران، مهار تشدید تنش‌ها بسیار دشوار خواهد بود. به‌طور قطع حمله به ایران یک اعلان جنگ واضح خواهد بود.
آسان‌ترین هدف برای ایرانی‌ها، سربازان آمریکایی مستقر در عراق هستند. ترامپ که در زمان کارزار انتخابی خود پایان‌‌دادن به ماجراجویی آمریکا در کشورهای اسلامی را وعده داده بود، در عراق در دام افتاده است.
یک جنگ جدید در عراق هرگونه بخت وی برای پیروزی دوباره در انتخابات ریاست جمهوری نوامبر سال 2020 را از بین خواهد برد.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
چهارشنبه 3 مهر 1398
چهارشنبه 3 مهر 1398 09:44 ق.ظ
مرگ بر دشمنان داخلی و خارجی انقلاب

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات