تـــبـــرّی ( دشــمـن شـــناسـی )
آمریكا دشمن شماره 1 مردم محروم و مستضعف جهان است . حضرت امام خمینی (ره)
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


«بدترین دشمنان كسانی اند كه حیله خود را بیشتر پنهان می دارند.»مدیر وبلاگ :طاهر مهدوی
مطالب اخیر
نویسندگان
فردا این گذرگاه رسما بازگشایی می‌شود
پیامدهای مهم سیاسی و اقتصادی
بازگشایی گذرگاه «القائم» در مرز سوریه و عراق
    ۱۳۹۸/۰۷/۰۶
با اجرایی شدن فرمان نخست‌وزیر عراق مبنی بر بازگشایی گذرگاه راهبردی «القائم» در مرزهای این کشور و سوریه ، پیروزی بزرگ محور مقاومت عملا محقق شده ومناسبات همه‌جانبه تهران، بغداد و دمشق در ابعاد مختلف، گسترش می‌یابد.
فردا قرار است اتفاقی در عراق بیفتد که چیزی جز نتیجه منطقی پیروزی این کشور و سوریه بر تروریسم نیست و خود این اتفاق هم پیامدهای مثبت و بزرگی را برای کل منطقه، از ایران تا سواحل مدیترانه، خواهد داشت.
به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، بر اساس فرمان «عادل عبدالمهدی» نخست‌وزیر عراق، فردا گذرگاه مرزی القائم در مرز سوریه بازگشایی می‌شود و بدین ترتیب، دو شهر مرزی القائم عراق و «البوکمال» سوریه از راه زمینی به هم وصل می‌شوند و ترانزیت کالاها و رفت و آمد مسافران در این مسیر از سر گرفته می‌شود.
شهر البوکمال در استان «دیرالزور» سوریه و دورترین نقطه جنوب شرق این کشور قرار دارد و شهر القائم نیز در استان الانبار و دور‌ترین نقطه شمال غرب عراق واقع است.
البوکمال سال ۲۰۱۲ به‌اشغال داعش در آمده و القائم هم سال ۲۰۱۴ توسط این گروه تروریستی‌اشغال شده بود. نیروهای مسلح و حشد‌الشعبی عراق و همچنین ارتش سوریه گذرگاه‌های البوکمال و القائم را مهر و آبان سال 1396 از‌اشغال تروریست‌ها خارج کرده‌اند.
در مجموع، سوریه و عراق سه گذرگاه مرزی دارند؛ گذرگاه نخست، «الیعربه- ربیعه» است که شمال شرق سوریه را به اراضی عراق متصل می‌کند. این گذرگاه هم اکنون تحت‌اشغال آمریکا و شبه‌نظامیان کُرد موسوم به «نیروهای دموکراتیک سوریه» قرار دارد. گذرگاه دوم، که «الولید-التنف» نام دارد، نظامیان آمریکایی و انگلیسی آن را مستقیما تحت‌اشغال خود دارند. گذرگاه سوم هم «البوکمال- القائم» است و همان طور که گزارش شد، فردا بازگشایی خواهد شد.
اهمیت اتفاق فردا
 در ارتباط با افتتاح گذرگاه القائم ، رسانه‌ها مواردی چون رونق گرفتن مبادلات تجاری بین دو کشور عراق سوریه، ورود آسانتر حشدالشعبی به خاک سوریه برای مقابله با تروریست‌ها ، اتصال زمینی محور مقاومت از ایران تا دریای مدیترانه و تقویت ائتلاف تهران- بغداد و دمشق را ذکر کرده‌اند.
رسانه‌های منطقه به این فهرست، موارد دیگری را هم افزودند، ولی نکته‌ای شاید از قلم افتاده، جنبه نمادین این اتفاق مهم است؛ به این معنا که بازگشایی القائم، یک نقطه عطف در جنگ نیابتی تروریست‌ها در سوریه و عراق از سال 2011 تا کنون است. القائم نماد اتصال مجدد و وحدت دو ملت عراق و سوریه بوده و وجه معنوی این اتفاق، بسیار مهم‌تر از جنبه‌های مادی(اعم از سیاسی، نظامی و اقتصادی) آن است. به ویژه، چیزی که بر اهمیت این اتفاق می‌افزاید، آزاد بودن گذرگاه از‌اشغال آمریکا، انگلیس و تروریست‌ها است.
به همین خاطر، از این پس طبیعی است که توطئه‌ها و خواب‌هایی که آمریکا و انگلیس برای مناطق حد فاصل عراق و سوریه دیده اند، رنگ خواهند باخت و یا لااقل، شرایط برای تحرکات منفی این دو کشور در مناطق مرزی مذکور، سخت‌تر می‌شود.
آمریکا و رژیم صهیونیستی در طول دو سال اخیر بارها به‌اشکال مختلف از جمله بمباران مواضع سوری و عراقی در این گذرگاه، سعی در کارشکنی برای گشایش آن داشته‌اند. آنها حالا هم از نهایی شدن تلاش‌های سوریه و عراق برای گشایش این گذرگاه به خشم آمده‌اند و البته، برای متوقف کردن این روند، کاری هم از دست آنها ساخته نیست.
گروه رسانه‌ای «الاعلام الحربی» اخیرا اعلام کرده بود که رژیم اسرائیل یک پادگان در دست تاسیس ارتش سوریه را در منطقه بوکمال بمباران کرده، اما تلفات جانی نداشته است.
هواپیماهای ائتلاف آمریکایی هم طی ماه‌های گذشته، چهار بار گذرگاه البوکمال- القائم را هدف حمله هوایی قرار داده‌اند. هدف این بمباران‌ها نیز پایگاه‌های حشد‌الشعبی بوده است.با رمز نصر من الله صورت گرفت
 انهدام کامل 3 تیپ ارتش سعودی در عملیات بزرگ انقلابیون یمن

Image result for ‫انهدام کامل 3 تیپ ارتش سعودی در عملیات بزرگ انقلابیون یمن‬‎

نیروهای ارتش و انقلابیون یمن با اجرای عملیات گسترده و مهم با نام «نصر من الله» در جنوب عربستان، سه تیپ ارتش سعودی را منهدم کرده و هزاران نظامی را به اسارت گرفتند.
«یحیی سریع» سخنگوی ارتش یمن ، عصر دیروز از عملیات بزرگ و کاملا موفق انقلابیون و ارتش این کشور تحت نام «نصر من الله» در «نجران» واقع در جنوب عربستان خبر داد و گفت: در این عملیات، سه تیپ کامل از نیروهای ارتش متجاوز سعودی نابود شد و شمار تلفات متجاوزان در این عملیات، آن قدر زیاد است که شمارش آنها دشوار است. به گفته سریع، در این عملیات همچنین، صدها دستگاه خود روی نظامی و زرهی ارتش سعودی توسط یمنی‌ها به غنیمت گرفته شد و هزاران نفر از نیروهای دشمن، شامل تعداد زیادی از فرماندهان و افسران و سربازان ارتش سعودی، شمار زیادی نظامی از ملیت‌های مختلف و شمار زیادی مزدور، به اسارت انقلابیون یمن در آمدند و صدها کیلومترمربع از مناطق نجران نیز تحت کنترل یمنی‌ها در آمده است.
سخنگوی نیروهای مسلح یمن تاکید کرد که در عملیات ارتش یمن در نجران، یگان‌های موشکی، پهپادی و پدافندی یمن شرکت داشته‌اند.
سخنگوی نیرو‌های مسلح یمن گفت: پس از آنکه هزاران نفر از نیرو‌های دشمن تسلیم شدند، نیرو‌های ما به محافظت از آنان در برابر حملات هوایی دشمن اقدام کردند. بر اساس دستورات فرماندهی، با همه اسیران بر اساس اصل رافت اسلامی و سنت‌های یمن رفتار می‌شود.
وی گفت: این عملیات، بزرگ‌ترین عملیات کمین علیه نیرو‌های دشمن از زمان آغاز تجاوز به کشور ما محسوب می‌شود.
این عملیات در حالی صورت گرفت که رژیم آل‌سعود و متحدان غربی‌اش هنوز از پیامدهای حمله پهپادی انقلابیون یمن به پالایشگاه «آرامکو» در غرب عربستان خارج نشده بودند. حمله به پالایشگاه «بقیق» آرامکو، باعث قطع صدور 50 درصد نفت سعودی به خارج شده و این اتفاق، جهان را شوکه کرده است. در پی حمله انصارالله به آرامکو،عربستان به همراه آمریکا، انگلیس، فرانسه و آلمان برای اینکه راه فراری در برابر این ضربه حیثیتی بیابند، مرتبا ایران را متهم می‌کرده‌اند که حمله فوق را ترتیب داده است. این اتهام در حالی متوجه ایران می‌شد که در همان لحظات پس از حمله به آرامکو، انقلابیون یمن مسئولیت این حمله را به عهده گرفته بودند.
نکته جالب اینجاست که ارتش و انصارالله پس از حمله به آرامکو، از ریاض خواسته بودند از تجاوز به یمن دست بردارد و در غیر این صورت، باید منتظر حملات مرگبار جدیدی از جانب یمنی‌ها باشد.
به گفته کارشناسان، ریاض و متحدان غربی‌اش در ماجرای عملیات دیروز یمنی‌ها در نجران، کاملا خلع سلاح هستند و به هیچ طریقی نمی‌توانند ایران را به دخالت در این عملیات متهم کنند. بنابر این، آنها مجبور هستند که هم خفت این شکست بزرگ را آشکارا به گردن بگیرند و هم به توانمندی ارتش و انقلابیون یمن اعتراف بکنند.
2 شرط انصارالله برای توقف حمله به ائتلاف
«مهدی المشّاط»، رئیس‌شورای عالی سیاسی یمن 29 شهریور ماه یعنی 6 روز پس از حمله انصارالله کاری به آرامکو(شرکت ملی نفت عربستان) از ابتکار عمل صنعا برای توقف حملات خود علیه ریاض خبر داده بود. او گفته بود که دولت نجات ملی یمن « داوطلبانه و به صورت یکجانبه» عملیات‌های پهپادی و موشکی خود به خاک عربستان را متوقف می‌کند، مشروط بر اینکه عربستان و «ائتلاف متجاوز» به رهبری این کشور نیز حملات خود را به یمن متوقف کرده و به محاصره این کشور پایان دهد. پس از این خبر بود که، روزنامه وال‌استریت ژورنال آمریکا به نقل از «منابع آگاه» نوشت: عربستان به دولت نجات ملی یمن پیشنهاد آتش‌بس داده است. این روزنامه، آتش‌بس پیشنهادی ریاض را «آتش‌بس جزئی» دانسته و نوشت که این آتش‌بس در چهار محور از جمله شهر صنعا، پایتخت یمن اجرا خواهد شد. وال‌استریت ژورنال این را هم اضافه کرد که، در صورت موفق بودن این آتش‌بس، سعودی‌ها به گسترش محدوده این آتش‌بس خواهند پرداخت و بخش‌های دیگر یمن را نیز شامل خواهد شد. اما انصارالله یمن این خبر را تکذیب کرد.
« محمد علی الحوثی»، یکی از رهبران انصارالله یمن تاکید کرد، هر گونه اخبار درز یافته مبنی بر اعلام آتش‌بس جزیی از سوی عربستان صحت ندارد و ما تنها آتش‌بس فراگیر از سوی دشمن همزمان با لغو محاصره یمن را می‌پذیریم...اخبار درز یافته مبنی بر توافق با عربستان درباره اجرای آتش‌بس در چهار نقطه از سوی برخی رسانه‌های آمریکایی منتشر شده و هیچ طرف رسمی پشت آنها نیست:« طرح مهدی المشاط، رئیس‌شورای عالی سیاسی یمن در صنعا مبتنی بر توقف کامل حملات بود و درز اخبار درباره آتش‌بس جزیی صحت ندارد.» خبر دیگر اینکه اعضای شورای امنیت سازمان ملل به همراه آلمان، سوئد و کویت طی بیانیه‌ای اعلام کردند که اعلام جنبش انصارالله یمن در توقف حملات خود به عربستان، گام نخست مهم در مسیر کاهش تنش‌هاست. در این بیانیه تاکید شده اعلام انصارالله در توقف حملات نیازمند اقدامات مثبت از سوی آنها و خویشتنداری از سوی ائتلاف سعودی است.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
یکشنبه 7 مهر 1398

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات