تـــبـــرّی ( دشــمـن شـــناسـی )
آمریكا دشمن شماره 1 مردم محروم و مستضعف جهان است . حضرت امام خمینی (ره)
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


«بدترین دشمنان كسانی اند كه حیله خود را بیشتر پنهان می دارند.»مدیر وبلاگ :طاهر مهدوی
مطالب اخیر
نویسندگان


انصارالله خطاب به آل‌سعود:
حمله به آرامکو، نوک کوه‌یخ بود آتش‌بس را نپذیرید،
حملات را از سر می‌گیریم
۱۳۹۸/۰۷/۱۲
Image result for ‫انصارالله‬‎
انصارالله یمن بار دیگر سعودی را تهدید کرد در صورت نپذیرفتن طرح آتش‌بس باید منتظر ضربات دردناک تری باشد چرا که حمله به آرامکو تنها نوک کوه یخ بود.
شورای عالی سیاسی یمن ضمن تأکید بر آمادگی برای تحقق صلح به ائتلاف سعودی هشدار داد تدارکات گسترده‌ای برای ضربات نامحدود به عربستان انجام شده و در صورت شکست روند سیاسی، این حملات اجرایی می‌شود. به گزارش فارس، شورای عالی سیاسی یمن در جلسه خود به ریاست «مهدی المشاط» درباره به نتیجه رسیدن تلاش‌ها برای صلح در یمن هشدار داد و تأکید کرد، اگر مذاکرات به جایی نرسد آماده‌سازی‌های گسترده‌ای برای ضربات نامحدود و شدید در دامنه زمانی طولانی انجام شده که شکست ائتلاف را حتمی می‌کند. بر اساس گزارش پایگاه خبری «العهد»، شورای عالی سیاسی یمن بار دیگر بر آمادگی برای تحقق صلح تأکید و اعلام کرد، طرح ابتکاری مهدی المشاط برای توقف کامل حملات موشکی و پهپادی به عربستان بازخوردهای مثبتی داشته است. این شورا در ادامه به هدف قرار دادن تأسیسات نفتی عظیم سعودی «آرامکو» با پهپادهای یمنی‌اشاره کرد و گفت، این عملیات در پاسخ به تجاوزات ائتلاف سعودی مانند «نوک کوه یخ» بود.
واکنش سعودی
از سوی دیگر، خالد بن سلمان، معاون وزیر دفاع عربستان در توییتی اعلام کرد: «عربستان به آتش‌بسی که یمن اعلام کرده، به دیده مثبت می‌نگرد. این همان چیزی است که ریاض همیشه در پی آن بوده و امیدوار است که به صورت عملی اجرایی شود». دو هفته پیش، جنبش انصارالله یمن از ابتکارعمل صلحی پیرامون توقف حملات پهپادی، موشک‌های بالستیکی و هرگونه حملات دیگر به عربستان خبر داده و اعلام کرده بود، در انتظار واکنش مشابه این ابتکار عمل از سوی ریاض است. وزیر مشاور عربستان در امور خارجه نیز در واکنش به این پیشنهاد اعلام کرده بود، ریاض میزان جدیت انصارالله در اجرای این ابتکارعمل را زیر نظر خواهد گرفت. محمد بن سلمان ولیعهد سعودی نیز اخیر از این طرح صلح ابراز خرسندی کرده بود.
حمایت یمنی‌ها از عملیات «نصر من الله»
از سوی دیگر صبح جمعه جمع زیادی از اهالی صعده و صنعا در حمایت از عملیات ارتش و کمیته‌های مردمی یمن با نام «نصر من الله» راهپیمایی کردند. هزاران نفر از تظاهرات کنندگان در صعده در حالی که پرچم‌های یمن را در دست داشتند و شعارهایی در علیه سیاست‌ها و هیمنه پوشالی آمریکا سر می‌دادند، تصاویر کشته شدگان ارتش یمن در عملیات نصر من الله را با خود حمل می‌کردند. از جمله شعارهای تظاهرات‌کنندگان «نصر من الله مبین... و علی ابواب فلسطین» (پیروزی از جانب خدا آشکار شده و در دروازه‌های فلسطین)، «نحو الاقصی متجهین» (پیش به سوی مسجدالاقصی)، «حلف الامریکی منهار، بعون الله الجبار» (با کمک خداوند جبار، ائتلاف آمریکا فروپاشیده) و «ستحرر کل الاوطان» (همه سرزمین‌ها آزاد خواهد شد) بود.
خبر دیگر اینکه، محمد ناصر العاطفی وزیر دفاع یمن به بازدید مفصل از خودروهای زرهی پرداخت که در عملیات بزرگ «نصر من الله» در جبهه نجران به غنیمت گرفته شد. بر اساس گزارش شبکه «المسیره»، العاطفی اعلام کرد، تجهیزات و خودروهای به غنیمت گرفته شده برای پشتیبانی از ذخایر تسلیحات راهبردی نیروهای مسلح یمن استفاده خواهد شد. وزیر دفاع یمن با بازدید از این خودروها در جریان ویژگی‌های فنی آنها قرار گرفت و از نقش ارتش و کمیته‌های مردمی یمن در راه وطن قدردانی کرد.پس از حمله به آرامکو
رویترز: اختلافات در خاندان سعودی بر سر توانایی
بن‌سلمان در اداره کشور بالا گرفته است

Image result for ‫رویترز: اختلافات در خاندان سعودی بر سر توانایی بن‌سلمان در اداره کشور بالا گرفته است‬‎
برخی از اعضای خاندال حاکم عربستان سعودی و نخبگان تجاری به دنبال حمله ماه گذشته به تاسیسات نفتی آرامکو از رهبری محمد بن سلمان، ولیعهدی سعودی ابراز نارضایتی کرده‌اند.
ضربه‌ای که انصارالله یمن با حمله به آرامکوی عربستان به محمد بن سلمان ولیعهد سعودی وارد کرده باعث شده که حتی آینده سیاسی وی نیز با چالش مواجه شود. به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، این مسئله موجی از نگرانی در میان چندین شاخه مهم خاندان حاکم آل‌سعود درباره توانایی ولیعهد سعودی برای دفاع و رهبری از بزرگترین صادرکننده نفت جهان ایجاد کرده است. رویترز این خبر را به نقل از منابعی گفته که هیچ کدام از این منابع نخواستند نامشان فاش شود.
این منابع گفتند، حمله مذکور همچنین نارضایتی در میان برخی از حلقه‌های نخبگان که باور دارند ولیعهد سعودی قدرت را بسیار سخت به چنگ گرفته است، شعله‌ور کرده است. برخی از این افراد گفتند، این تحول همچنین انتقاد در میان کسانی که باور دارند او یک موضع به شدت خصمانه علیه ایران را دنبال می‌کند، تشدید کرده است. طبق گزارش رویترز، یک منبع از نخبگان سعودی که با خاندان سلطنتی مرتبط است، گفت، نارضایتی زیادی درباره رهبری ولیعهد سعودی وجود دارد، چطور شد که آنها نتوانستند این حمله را ردگیری کنند؟
این منبع افزود، برخی از افراد در حلقه‌های نخبگان می‌گویند «هیچ اعتمادی» به ولیعهد سعودی ندارند؛ چهار منبع دیگر و یک دیپلمات ارشد هم همین نظر را داشتند. البته رویترز تاکید کرده که با این حال محمد بن سلمان حامیانی هم دارد. یک منبع نزدیک به دربار پادشاهی آل‌سعود گفته:« تحولات اخیر شخصا به عنوان یک حاکم بالقوه روی او تاثیری نداشته است زیرا او برای جلوگیری از توسعه ایران در این منطقه تلاش می‌کند. این یک مسئله میهنی است و بنابراین او در معرض خطر نخواهد بود؛ دست‌کم تا زمانی که پدرش زنده است.» یک دیپلمات ارشد خارجی دیگر هم می‌گوید، سعودی‌های عادی هنوز مایل هستند تا پشت محمد بن سلمان به عنوان رهبری قدرتمند، مقتدر و پویا متحد شوند.
نیل کولیام، محقق ارشد در چاتم هاوس، اندیشکده روابط خارجی مستقر در لندن معتقد است:« حجم این حملات (به تاسیسات آرامکو) در نظر مردم محو نشده و این حقیقت هم که بن سلمان وزیر دفاع است و برادرش معاون وزیر دفاع، دور از چشم نمانده است و با این وجود، این کشور متحمل بزرگترین حمله ممکن به جواهرات ولیعهد شد. اعتماد رو به زوالی درباره توانایی او برای حفظ امنیت این کشور وجود دارد و این پیامد سیاست‌های اوست. این حمله نارضایتی از محمد بن سلمان را که دو سال پیش به ولیعهدی رسید، تشدید کرده است.»
طبق گزارش رویترز، به گفته چهار منبع مرتبط با آل‌سعود و نخبگان تجاری،‌ برخی از منتقدان سعودی باور دارند که سیاست خارجی خصمانه محمد بن سلمان در قبال ایران و مشارکت در جنگ یمن این پادشاهی را در معرض خطر قرار داد. به گفته پنج منبع مطلع و یک دیپلمات ارشد، آنها همچنین از اینکه ولیعهد سعودی نتوانسته جلوی این حملات را بگیرد، آن هم با وجود اینکه میلیاردها دلار روی مسائل دفاعی هزینه کرده است، ناراضی هستند. برخی از نخبگان سعودی معتقدند، تلاش‌های ولیعهد سعودی برای تحکیم قدرت به این پادشاهی لطمه زده است. یک منبع نزدیک به حلقه دولت می‌گوید، محمد بن سلمان مقام‌هایی را منصوب می‌کند که به طور کلی کم تجربه هستند.
به گفته برخی منابع، برخی از اعضای خاندان سلطنتی، شاهزاده احمد بن عبدالعزیز ۷۷ ساله را که تنها برادر تنی بازمانده ملک سلمان است، به عنوان جایگزین می‌بینند که از حمایت احتمالی خاندان، دستگاه امنیتی و برخی از قدرت‌های غربی بهره‌مند می‌شود. یکی از تاجران سرشناس می‌گوید، همگی آنها به احمد نگاه می‌کنند که ببینند چه می‌کند. این خانواده همچنان فکر می‌کند که او تنها کسی است که می‌تواند آنها را نجات دهد.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
شنبه 13 مهر 1398

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات