تـــبـــرّی ( دشــمـن شـــناسـی )
آمریكا دشمن شماره 1 مردم محروم و مستضعف جهان است . حضرت امام خمینی (ره)
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


«بدترین دشمنان كسانی اند كه حیله خود را بیشتر پنهان می دارند.»مدیر وبلاگ :طاهر مهدوی
مطالب اخیر
نویسندگان


آیت‌الله سیستانی خطاب به معترضان؛ توسل به خشونت جایز نیست   
     ۱۳۹۸/۰۸/۱۷

Image result for ‫آیت‌الله سیستانی‬‎
مرجع عالی شیعیان عراق بار دیگر از خواسته‌های مردم این کشور در مبارزه با فساد حمایت کرد و هم زمان، از معترضان نیز خواست که از توسل به خشونت احتراز کنند.
«عبدالمهدی الکربلایی» نماینده آیت‌الله سیستانی، در خطبه‌های نماز جمعه شهر «کربلا»، مواضع ایشان را در ارتباط با تحولات جاری عراق بیان کرد و اظهار داشت، برخی از نیرو‌های داخلی و خارجی قصد دارند از اعتراضات جاری برای تحقق اهداف خود سوءاستفاده کنند. به همین خاطر، معترضان باید در قبال عوامل منحرف‌کننده جنبش، هوشیار باشند. نماینده آیت‌الله سیستانی همچنین، از نیرو‌های مسلح عراق به خاطر مبارزه با گروه تروریستی داعش، تقدیر کرد و گفت که آنها حق بزرگی به گردن مردم عراق دارند. وی از تظاهرکنندگان نیز خواست، از توسل به خشونت بپرهیزند. الکربلایی از دولت نیز خواست، پاسخگوی خواسته‌های تظاهرکنندگان عراقی طبق نقشه راه پیشنهادی باشد.
به گزارش جماران، نماینده آیت‌الله سیستانی همچنین، نسبت به برخی تلاش‌ها برای سوءاستفاده از اوضاع داخلی عراق با هدف ضرر زدن به منافع ملی این کشور هشدار داد. وی گفت، برخی طرف‌های داخلی و خارجی نقش پر رنگی در رخدادهای عراق و خشونت‌ها دارند و برخی طرف‌ها برای سوءاستفاده از تظاهرات تلاش می‌کنند و معترضان باید نسبت به این تلاش‌ها هوشیار باشند.
آخرین تحولات عراق
  فرمان عبدالمهدی برای بازداشت آشوبگران/ آرامش به بغداد و بصره بازگشت

Image result for ‫عبدالمهدی‬‎
نخست‌وزیر و فرمانده کل نیروهای مسلح عراق دستور بازداشت آشوبگران و مسدود کنندگان مسیرهای ارتباطی در شهرها و مناطق دیگر را صادر کرد. هم زمان‌، خبرها از بازگشت آرامش به پایتخت، «بصره» و «ام القصر» خبر دادند.
«عبدالکریم خلف» سخنگوی نظامی «عادل عبدالمهدی»، از صدور فرمان وی برای مقابله با آشوبگران در اعتراضات خیابانی مردم خبر داد و گفت: «به نیروهای امنیتی (ارتش و پلیس) دستور داده شده که فوراً قانون را اجرا کنند... این دستور شامل بازداشت خرابکارانی است که راه‌ها را مسدود می‌کنند. این افراد به دستگاه قضایی تحویل خواهند شد.»
به گزارش خبرگزاری فارس، اعتراضات علیه نا کارآمدی دولت عراق از ابتدای مهر ماه آغاز شده و به دلیل ایام زیارت اربعین حسینی(ع)، به مدت چند روز متوقف شده بود. این اعتراضات از چهار آبان از سر گرفته شده است.
طبق گفته کمیته حقوق بشر پارلمان عراق، تاکنون بیش از 250 نفر در جریان اعتراضات خیابانی جان باخته‌اند. برخی از آنها با گلوله افراد مسلح ناشناس هدف قرار گرفته‌اند.
معترضان ابتدا شعارهایی در جهت بهبود خدمات دولتی، مقابله با فساد و مسائل اقتصادی سر می‌داده‌اند، اما با نفوذ عناصر بعثی و داعشی به میان صفوف تظاهرکنندگان، این اعتراضات کم کم رنگ خشونت به خود گرفت و اموال دولتی و مردم توسط عوامل نفوذی به آتش کشیده شد. این نفوذی‌ها همچنین، نیروهای امنیتی و تظاهرکنندگان را هدف گلوله قرار می‌دادند.
معترضان همچنین، ده‌ها مسیر ارتباطی در بغداد و استان‌های دیگر عراق را بسته و از این طریق، تلاش کرده‌اند عبدالمهدی را وادار به استعفا کنند.
نخست‌وزیر: استعفا نمی‌کنم
نخست‌وزیر عراق در واکنش به فشار جریان‌های سیاسی و معترضان خیابانی، برای کناره‌گیری از قدرت، اظهار داشت که استعفا نمی‌کند و قصد دارد هرچه سریعتر بودجه کشور را به پارلمان ببرد.
به گزارش خبرگزاری فارس، عبدالمهدی گفت که بودجه صرفا یک سری ارقام نیست و هرگونه‌اشتباهی در آن، موجب ناکامی در توسعه می‌شود. او همچنین گفت‌، یکی از اولویت‌های دولت، افزایش منابع مالی برای خزانه است. نخست‌وزیر عراق با بیان اینکه ۹۰ درصد بودجه عراق وابسته نفت است؛ گفت که تلاش خواهد کرد تا درآمدهای غیر نفتی افزایش یابد. کارشناسان هم معتقدند خطر کناره‌گیری نخست‌وزیر از قدرت، دیگر مرتفع شده است.
بازگشت آرامش به بغداد و بصره
خبرهای دریافتی از آرام شدن اوضاع در شهرهای بغداد و بصره حکایت می‌کند؛ به گونه‌ای که هیچ درگیری بین معترضان و نیروهای امنیتی گزارش نشده است.
به گزارش خبرگزاری فارس، مناطق مختلف شهر بغداد دیروز آرام بود، هر چند در این شهر جسته و‌گریخته، تظاهرات هم برگزار شده است. از بصره نیز خبر رسید که دیروز این شهر آرام بوده و هیچ درگیری گزارش نشده است. تظاهرات شامگاه جمعه مقابل ساختمان استانداری بصره، تا حدودی به خشونت نیز کشیده شد.
علاوه‌بر بغداد و بصره، آرامش به بندر «ام القصر» در جنوب عراق نیز بازگشت. معترضان پس از گفت‌و‌گو با استاندار، گذرگاه‌های این بندرگاه را باز کرده‌اند. یک مسئول عراقی خاطر نشان کرد که پس از باز شدن مسیرهای منتهی به ام القصر، کامیون‌ها وارد این بندر شده و بارگیری را از سر گرفته‌اند. بندر ام القصر یکی از بزرگ‌‌ترین بندرهای تجاری عراق است و بر اساس گزارش‌های رسمی، بسته شدن مسیرهای منتهی به این بندر، موجب شده که شش میلیارد دلار خسارت به عراق وارد شود.
حمایت اربیل از عبدالمهدی
«مسرور بارزانی» نخست‌وزیر اقلیم کردستان عراق، اعلام کرد، عبدالمهدی مقصر تمامی وضعیت موجود نیست.
به گزارش خبرگزاری فارس، بارزانی وضعیت کنونی عراق را بسیار نگران ‌کننده توصیف کرد و گفت: ما حامی مطالبات قانونی تظاهر‌کنندگان هستیم، ولی عبدالمهدی مقصر تمامی وضعیت کنونی نیست، بلکه این وضعیت معلول مشکلات چند سال گذشته است.
بارزانی درباره روابط اربیل و بغداد هم گفت که وی در آغاز تشکیل دولت، برای ابراز حسن نیت، به بغداد سفر و پیشنهاداتی را ارائه کرده بود.


اعتصاب خدمه پرواز «لوفت‌هانزا» صدها پرواز را لغو کرد
Image result for ‫اعتصاب خدمه پرواز «لوفت‌هانزا» صدها پرواز را لغو کرد‬‎
در پی اعتصاب خدمه پرواز شرکت هواپیمایی آلمانی «لوفت‌هانزا» حدود 700 پرواز این شرکت روز پنجشنبه و 600 پرواز نیز روز جمعه لغو و در نتیجه صدها هزار مسافر در سراسر جهان سرگردان شدند.
در پی جدال میان شرکت هواپیمایی «لوفت‌هانزا» و اتحادیه نمایندگان خدمه پرواز درخصوص شرایط نامساعد کارکنان هواپیمایی، این اعتصابات در یکی از بزرگترین‌ شرکت‌های هواپیمایی کلید خورد و در مجموع حدود 1300 پرواز را لغو کرد. آن طور که خبرگزاری «اسپوتنیک» نوشته، کارکنان «لوفت‌هانزا» چندین ماه است که با این شرکت درخصوص شرایط کاری و وضعیت حقوقی خود در جدال و خواستار افزایش حقوق خوداند، اما این شرکت می‌گوید موفق به دستیابی به توافق لحظه آخری با خدمه پرواز نشده و همین مسئله به اعتصاب کارکنان این شرکت منجر شده است.
دادگاهی در «فرانکفورت»، محل دفتر شرکت «لوفت‌هانزا»، طی حکمی اعتصاب کارکنان این شرکت هواپیمایی را «قانونی» اعلام کرده است. این شرکت در یک درخواست فوری از دادگاه «فرانکفورت» خواسته بود مانع این اعتصاب شود اما دادگاه ضمن قانونی خواندن این اعتصاب اعلام کرد که این اقدام با قانون کار و توافق‌های دو طرف مغایرت ندارد. گفته می‌شود این اعتصاب که صدهاهزار مسافر را در سرتاسر جهان سرگردان کرده، تا پایان روز شنبه ادامه خواهد یافت و امکان تمدید آن هم وجود دارد.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
شنبه 18 آبان 1398
شنبه 18 آبان 1398 09:55 ق.ظ
درود بر مرجعیت عراق

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic