تـــبـــرّی ( دشــمـن شـــناسـی )
آمریكا دشمن شماره 1 مردم محروم و مستضعف جهان است . حضرت امام خمینی (ره)
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


«بدترین دشمنان كسانی اند كه حیله خود را بیشتر پنهان می دارند.»



مدیر وبلاگ :طاهر مهدوی
مطالب اخیر
نویسندگان


کودتای آمریکایی در بولیوی مورالس
برای جلوگیری از کشتار مردم استعفا کرد
۱۳۹۸/۰۸/۲۰
Image result for ‫کودتای آمریکایی در بولیوی مورالس برای جلوگیری از کشتار مردم استعفا کرد‬‎
موافقت «اوو مورالس» با تمدید انتخابات نیز عطش غربگرایان این کشور آمریکای لاتین را خاموش نکرد طوری که دیروز خبر رسید، عده‌ای از کودتاچیان با حمله به خانه او و سفارت ونزوئلا کودتا علیه او را کامل کردند. مورالس نیز برای جلوگیری از کشتار بیشتر مردم، از قدرت کناره‌گیری کرد.
20 اکتبر (28 مهر) بود که انتخابات ریاست جمهوری در بولیوی برگزار شد، نظرسنجی‌ها پیش‌بینی می‌کردند «اوو مورالس»، رهبر بومیان بولیوی، بر رقیب خود «کارلوس مِسا»، از غر‌بگرایان این کشور، با فاصله نه چندان زیاد پیروز خواهد شد، اما اغلب رسانه‌های غربی و جریان‌های مخالف دولت از همان چند روز پیش از انتخابات بر طبل دو مرحله‌ای شدن انتخابات بولیوی می‌کوبیدند تا شاید در مرحله دوم، آرای نامزدهای رقیب تجمیع شود و احتمال شکست او در گام بعد افزایش یابد.
در حالی که هنوز شمارش بیش از ۱۵ درصد آرای مردم این کشور تمام نشده بود، با اعلام نتایج اولیه اینگونه وانمود شد که «مورالس» از نصاب لازم برای پیروزی در مرحلۀ اول برخوردار نشده و انتخابات به دور دوم رفته است. در این اعلام اولیه، «مورالس» با کسب ۴۳ درصد آراء در صدر و «مسا» با اختلافی حدود ۸ درصد در جایگاه دوم قرار داشت که به دلیل اختلاف آرای کمتر از ۱۰ درصد بین نفر اول و دوم، مطابق قانون اساسی بولیوی انتخابات به مرحله دوم کشیده می‌شد.
در این میان هر چه شورای انتخابات بولیوی به صورت مکرر متذکر می‌شد که هنوز شمارش آراء پایان نیافته و اعلام دو مرحله‌ای شدن انتخابات بی‌مبناست، اما پیام اول یعنی دو مرحله‌ای شدن انتخابات در جهان مخابره شد! در این میان حتی شورای انتخابات از سفرای برخی از کشورها چون آمریکا، آرژانتین، برزیل و پرو که از دولت‌های غیرهمسو با دولت مستقر در «لاپاز» بودند دعوت کرد تا در مرکز شمارش آراء حضور یابند و بر انتخابات نظارت داشته باشند. با اتمام کامل شمارش آراء مشخص شد که مرحلۀ دومی در کار نیست و «مورالس» با اختلافی بیش از ۱۰درصد و با کسب بیش از ۴۶درصد آراء کار را در همین مرحله تمام کرده و پیروز انتخابات شده است.
از این مرحله بود که فعالیت روزنامه‌ها و رسانه‌های حامی اپوزیسیون شروع شد: «تقلب در انتخابات»، «مهندسی آراء» و... چنان‌‎که سیاق ونزوئلا هم همین است و طرفداران آمریکا هر شکستی را به «تقلب» تعبیر می‌کنند. شورش‌ها شروع شد و لحظه به لحظه بالا گرفت که خواسته اصلی‌اش برکناری «مورالس» و تمدید انتخابات بود، این شورش‌ها تا جایی پیش رفت که بخشی از بدنه نیروی پلیس بولیوی هم به صف شورشیان پیوستند، اما «مورالس» همچنان از جایگاه قانونی خود دفاع کرد تا یکشنبه شب که فرمانده ارتش بولیوی هم ناگهان، خواهان استعفای رئیس‌جمهوری این کشور شد! این بار «مورالس» که به نظر نگران به راه افتادن خونریزی بود، به گزارش «نیویورک‌تایمز» از سمت خود استعفا داد، البته با انتقاد از کودتاچیان و دیکتاتور خواندن آنان که او را دیکتاتور خوانده بودند. مواضع مورالس به شدت ضد آمریکایی است.
در این مواقع (پس از استعفای رئیس‌جمهور) به صورت قانونی باید رئیس ‌پارلمان این کشور، کار را به عهده می‌گرفت، اما به گزارش خبرگزاری فرانسه، پس از حمله معترضان به خانه «آدریانا سالوا تیه‌را»، رئیس ‌پارلمان بولیوی، وی از سمتش استعفا کرد تا جانشینیِ رئیس‌جمهورِ مستعفی هم بلاتکلیف بماند و پروژه کودتا تکمیل‌تر شود. نکته قابل توجه دیگر کودتا، حمله به سفارت دولت ضدآمریکایی ونزوئلاست که شورشیان آن را انجام دادند، که خط و ربط کودتاچیانِ شورشی را روشن‌تر می‌کند.
واکنش‌ها
اما در این میان، بررسی موضع کشورهای مختلف می‌تواند ماهیت این کودتا را روشن‌تر کند. آمریکا که صراحتاً از کودتا حمایت کرده، به گزارش ایرنا، «مایک پمپئو» وزیر خارجه این کشور در اظهارنظری مداخله‌جویانه گفته بود تمامی مقامات انتخاباتی بولیوی باید استعفا کنند و نهاد انتخاباتی جدیدی باید ایجاد شود! دولت‌های راست‌گرای آمریکای لاتین چون کلمبیا و پرو نیز از دولت بولیوی خواسته‌اند تا مطمئن شود که انتخابات جدید در این کشور قانونمند است، اما برزیل پا را فراتر گذاشته و سقوط «مورالس» را آشکارا مورد استقبال قرار‌ داده است. موضع مکزیک اما متفاوت بود، دولت این کشور اقدام نظامی در بولیوی را رد کرد و گفت که نباید آن را «کودتا» خواند و در عین حال اعلام کرد که اگر «مورالس» به دنبال پناهندگی باشد، دولت مکزیک می‌تواند چنین پیشنهادی بدهد! از سوی دیگر «آندرس مانوئل لوپز» رئیس‌جمهور مکزیک نیز در حساب توئیتری خود از رفتار مسئولانه مورالس تمجید کرده و گفته او برای مقابله با خشونت‌های بیشتر علیه مردم کشورش از قدرت کنار رفت.
«نیکولاس مادورو»، رئیس‌جمهوری ونزوئلا اما، در حمایت از مورالس گفته: «ما مراقب برادرمان، مورالس هستیم. ما باید برای دفاع از او اعلام همبستگی کنیم». همچنین «میگوئل دیاز کانل»، رئیس‌جمهوری کوبا نیز از دیگر متحدان «مورالس» در توئیتی با وی اعلام همبستگی کرد و نوشت: «جهان باید برای زندگی و آزادی مورالس بسیج شود». روسیه هم صریحاً این جریان را کودتا خوانده و از آن انتقاد کرده است. اما موضع آرژانتین در این میان مبهم بود، رئیس‌جمهوری این کشور گفته: «شکست سازمانی و نهادها در بولیوی غیرقابل قبول است».
با توضیح روند انتخابات تا کودتا و بررسی مواضع کشورهای مختلف در قبال آن، روشن است که این روند از جایی حمایت می‌شده است که منافعشان در سرنگونی فردی ضدآمریکایی بوده است و پیوستن پلیس و ارتش به آن‌ها، عمق نفوذ آنها را هویدا می‌کند.



بشار اسد:
ردای خلافت را آمریکا بر تن ابوبکر بغدادی کرد
رئیس‌جمهور سوریه با ‌اشاره به سیاست‌های غیرانسانی آمریکا در منطقه، تاکید کرد که مقامات واشنگتن ردای خلافت را بر تن «ابوبکر بغدادی» کرده‌اند و اکنون هم می‌خواهند حافظه افکار عمومی را از این پیشینه سیاه آمریکا پاک کنند.
«بشار اسد» طی یک گفت‌و‌گوی مفصل با شبکه «راشا تودی»، به مرور سیاست‌های غیر انسانی سال‌های اخیر آمریکا در سوریه و منطقه پرداخت و یاد آور شد که خود مقامات آمریکایی ردای خلافت را به تن ابوبکر بغدادی پوشاندند.
به گزارش فارس، رئیس‌جمهور سوریه در پاسخ به سؤالی در‌باره وجود پیوند نزدیک میان بغدادی و آمریکا گفت: او در زندان خودشان [آمریکایی‌ها] بود و زیر نظر خودشان قرار داشت. خود آمریکایی‌ها او را آزاد کرده‌اند. اگر نقش جدیدی به او محول نمی‌کردند، آزادش نمی‌کردند. ناگهان بغدادی خودش را خلیفه مسلمانان جهان نامید. آمریکایی‌ها او را برای ایفای این نقش، آماده کرده بودند.
رئیس‌جمهور سوریه در‌باره انتشار خبر کشته شدن سرکرده داعش نیز گفت: ما این قصه اخیر آمریکایی‌ها که درباره قتل بغدادی گفته‌اند، را باور نمی‌کنیم. ممکن است کشته شده باشد، اما نه این طور که آمریکایی‌ها گفته‌اند.
بشار اسد افزود: داستان کامل این است که آمریکایی‌ها خواستند دستشان را از همدستی با تروریست‌ها بشویند، نه فقط همدستی در سال‌های اخیر، بلکه طی دهه‌های اخیر. این مثل فیلم‌های تخیلی [فانتزی] است که ذهن [و حافظه] شما را پاک می‌ کنند. (آمریکایی‌ها)خواستند حافظه افکار عمومی را از روابط مستقیم‌ آمریکا با این تروریست‌ها پاک کنند، به خصوص تروریست‌های القاعده و داعش و جبهة النصره. آنها صدام را که گرفتند، نشانش دادند. وقتی اعدام شد، روند اعدام را نشان دادند. وقتی پسرانش کشته شدند، اجسادشان را نشان دادند. این اتفاق برای [معمر] قذافی نیز تکرار شد. (اما) چرا جسد بن لادن را نشان ندادند؟ چرا جسد بغدادی را نشان ندادند؟ اینها صرفا داستان‌هایی است که خودشان در مورد تروریست‌ها درست می‌کنند.
رئیس‌جمهور سوریه گفت: (آمریکایی‌ها)شاید او(بغدادی) را به خاطر اینکه تاریخ انقضایش فرا رسیده است، کشته و به دنبال شخص دیگری باشند، شاید هم خواستند اسم داعش را تغییر بدهند و اسم دیگری برایش بگذارند و این داعش جدید را گروهی میانه‌رو جا بزنند، تا علیه دولت سوریه به کار گرفته شود.
وی در‌باره تحولات داخلی کشورش نیز تصریح کرد‌، جانفشانی‌های زیادی طی سال‌های اخیر برای مقابله با تروریست‌ها صورت گرفته است و ثبات کنونی، حاصل جانفشانی‌های بیش از ۱۰۰ هزار سرباز سوری است که کشته و یا زخمی شده‌اند.
بشار اسد درباره علت مصاحبه نکردن خود با رسانه‌های غربی گفت: چند سال با رسانه‌های غربی مصاحبه نکرده‌ام؛ زیرا این رسانه‌ها نمی‌خواهند [درباره سوریه] اطلاعات(درست) به دست آورند و واقع‌گرا باشند.
سناریوهای شیمیایی
بشار اسد در ادامه، به سناریوهای شیمیایی آمریکا و غرب در سوریه‌اشاره و تصریح کرد: اتهامات مربوط به استفاده [ارتش سوریه] از سلاح شیمیایی، چیزی بیش از ادعا نبود و هر کس درباره آن سخن می‌گوید، باید سند ارائه دهد.
وی با بیان اینکه ارتش سوریه هیچ‌گاه از سلاح شیمیایی استفاده نکرده است، خاطر نشان کرد، برخی از کشورهای غربی، دست به اجرای نمایش‌های کامل در سوریه زدند؛ به گونه‌ای که یک نفر نه فقط در زمینه سلاح شیمیایی، بلکه درمورد بمباران هم نقش قربانی را بازی کرد.
کلاه سفیدها
رئیس‌جمهور سوریه به گروه تروریستی موسوم به «کلاه سفیدها» نیز‌اشاره و تأکید کرد‌، عناصر این گروه در واقع، وابسته به گروه تروریستی« القاعده» هستند.
او ضمن انتقاد از یاوه ‌سرایی‌های غرب در مورد ارتش سوریه و متهم کردن آن به کشتار افراد غیر نظامی، خاطر نشان کرد: غالب ملت سوریه حامی دولت خود هستند. به همین دلیل است که ما با وجود 9 سال تجاوز، همچنان در اینجا حضور داریم.
وی با تأکید بر اینکه کشورهای غربی در پی آسیب رساندن به ملت سوریه هستند، گفت: آنها از این مردم انتظار داشتند، علیه حکومت خود شورش کنند، ولی مردم این کار را نکردند.
تحریرالشام: تظاهرات علیه ما مساوی است با مرگ!
 «أبو الیمان الحمصی» یک سرکرده‌ امنیتی گروه تروریستی «ائتلاف تحریر الشام»، ساکنان استان ‌اشغالی «ادلب» را تهدید کرد و گفت، هر کس علیه این ائتلاف تظاهرات کند، خونش حلال خواهد بود.
گروه تکفیری «جبهه النصره» رکن اصلی تحریر الشام است. این ائتلاف بخش اعظم استان ادلب را در‌اشغال خود دارد.
شبکه معارض «اورینت» گزارش داد، اظهارات الحمصی در واکنش به تظاهرات چند صد نفری ساکنان ادلب است، که اخیرا علیه تحریر الشام برگزار شده است.
چند روز پیش نیز شماری از عناصر تحریر الشام در شهرک «کفر تخاریم» (شمال غرب ادلب) به افراد غیر نظامی حمله کردند و شماری از آنان را کشتند.
الحمصی در یک فایل صوتی گفت: به خدا قسم، هر کس علیه هیئة [تحریر الشام] تظاهرات کند، خونش حلال است... حلالِ حلال است و [ریختن خونش] بر گردن من است.
الحمصی گفت: اگر همه ملت سوریه بروند و جز برادران مان در هیئة [کسی باقی نماند]... و ملت سوریه همگی بروند، هیچ مشکلی نداریم. این سرکرده تحریر الشام در پایان، فعالان رسانه‌ای را نیز تهدید به قتل
کرد.
نبرد سنگین سوریه و ترکیه
منابع سوری از درگیری‌های شدید میان ارتش سوریه با نیروهای ترکیه و شبه نظامیان وابسته به آنکارا در شمال استان «حسکه» سوریه خبر دادند.
خبرگزاری مهر دیروز به نقل از «سانا» گزارش داد: ارتش سوریه در حال نبرد سنگین با نیروهای‌اشغالگر ترکیه در روستاهای «المناخ» و «المحمودیه» در حومه «تل تمر» است.
خبرنگار سانا دیروز اظهار داشت: نیروهای‌اشغالگر ارتش ترکیه و مزدوران وابسته به این کشور در روستاهای «الاهراس»، «الاربعین» و «السوده» در حومه «راس العین» ترانزیستورهای برق را می‌دزدند. همچنین، در روستاهای «المناجیر» و «العامریه» نیز نیروهای‌اشغالگر ترکیه داروخانه‌ها و مراکز تجاری را غارت می‌کنند.




نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
سه شنبه 21 آبان 1398
سه شنبه 21 آبان 1398 09:38 ق.ظ
مرگ بر جنایت کاران آمریکائی





آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic