تـــبـــرّی ( دشــمـن شـــناسـی )
آمریكا دشمن شماره 1 مردم محروم و مستضعف جهان است . حضرت امام خمینی (ره)
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


«بدترین دشمنان كسانی اند كه حیله خود را بیشتر پنهان می دارند.»مدیر وبلاگ :طاهر مهدوی
مطالب اخیر
نویسندگان


شورش مسلحانه نیروهای تحت امر امارات در یمن
/ شکاف در ائتلاف سعودی به اوج رسید 
   ۱۳۹۹/۰۲/۰۷

شورش مسلحانه نیروهای تحت امر امارات در یمن/ شکاف در ائتلاف سعودی ...
شورای انتقالی جنوب که تحت امر امارات فعالیت می‌کرد، با اعلام «خودگردانی» و «حالت فوق‌العاده» در جنوب یمن، خشم سعودی را برانگیخت و اختلافات در ائتلاف نصفه و نیمه این رژیم را به نقطه اوج خود رساند.
اختلافات بین مزدوران وابسته به امارات و عربستان هر روز شدید‌تر می‌شود. این اختلافات اکنون با اقدام نیروهای تحت امر امارات یعنی «شورای انتقالی جنوب یمن» به اوج خود رسیده است. این شورا با صدور بیانیه‌ای، از بامداد دیروز اعلام حالت فوق‌العاده و خودگردانی در مناطق جنوبی یمن کرده است. نیروهای مسلح وابسته به گروه شبه‌نظامی موسوم به «شورای انتقالی جنوب یمن» در نخستین اقدام نظامی پس از اعلام حالت فوق‌العاده و خودگردانی، بانک مرکزی و برخی دیگر از نهادهای دولتی در شهر عدن را محاصره کردند. منابع محلی در شهر عدن در این باره اعلام کرده‌اند که شبه‌نظامیان شورای انتقالی بامداد یکشنبه با چندین خودروی نظامی مقابل درهای بانک مرکزی شهر «کریتر» مستقر شده‌اند. یک منبع محلی گفته بین نیروهای امنیتی محافظ بانک مرکزی و شبه‌نظامیان محاصره‌کننده درگیری رخ داده و این درگیری‌ها کماکان ادامه دارد.
شورش مسلحانه
از سوی دیگر، «محمد الحضرمی» وزیر خارجه دولت مستعفی یمن به این بیانیه شورای انتقالی واکنش نشان داده و گفته: «آنچه این شورا درباره حالت خودگردانی اعلام کرده، نافرمانی مسلحانه و خروج کامل از توافق ریاض است». وزیر خارجه دولت مستعفی یمن از عربستان هم خواسته تا «مواضع واضح و قاطعی را در قبال ادامه نافرمانی‌های شورای انتقالی» اتخاذ کند.
اعلام خودگردانی و حالت فوق‌العاده شورای انتقالی در حالی صورت می‌گیرد که مردم جنوب یمن به‌دلیل قطع بودن شبکه برق طی چند روز اخیر در شهر عدن علیه این گروه شبه‌نظامی و همچنین دولت مستعفی یمن به‌ریاست عبدربه منصور‌هادی، در شهر عدن دست به تظاهرات زده بودند. بر اساس این گزارش، ده‌ها نفر از جوانان و اهالی جنوب یمن در دو شهرستان «المعلا» و «المنصوره» در شهر عدن تظاهرات و فساد دولت مستعفی مستقر در ریاض را محکوم کردند.
دولت مستعفی یمن به‌ریاست «عبدربه منصور‌هادی» روز پنجشنبه گذشته شورای انتقالی جنوب یمن (تحت حمایت امارات) را مسئول مانع‌تراشی برای بازگشت دولت‌هادی به شهر عدن معرفی کرده بود. دولت مستعفی یمن در بیانیه‌ای اعلام کرده بود که «شورای انتقالی جنوب یمن روز پنجشنبه در اقدامی غیرمسئولانه مانع بازگشت دولت‌هادی به عدن برای مقابله با خسارت‌های فاجعه‌آمیز سیل این شهر شد». شورای انتقالی جنوب یمن نیز در پاسخ به این بیانیه گفته بود طبق توافق ریاض فقط عبدربه منصور‌هادی حق بازگشت به عدن را دارد نه اعضای دولت مستعفی. با این شورش مسلحانه، به نظر می‌رسد از «ائتلاف سعودی» در یمن، چیزی جز اسم باقی نمانده
است.
مخالفت استان‌های جنوبی
واکنش‌ها به این شورش نیز جالب است. از میان هشت استان جنوب یمن، چهار استان مخالفت خود را با اعلام خودمختاری شورای انتقالی جنوب اعلام کرده‌اند. اداره محلی استان أبین با تأکید بر مخالفت با اعلامیه شورای انتقالی جنوب یمن، آن را «کودتا علیه توافقنامه ریاض و مشروعیت قانون اساسی» دانسته است. اداره محلی و کمیته امنیتی استان المهره نیز در بیانیه‌ای اعلام کرده که اعلامیه شورای انتقالی جنوب «کودتای روشن و صریح علیه دولت مشروع و توافقنامه ریاض» است. اداره محلی استان سقطری هم این اقدام را «کودتا علیه توافقنامه ریاض» برشمرده است. کمیته امنیتی استان شبوه در جنوب شرقی یمن نیز دست به صدور بیانیه زده و نوشته «اقدام شورای انتقالی جنوبی کودتا علیه دولت‌هادی است...تمامی یگان‌های ارتش و امنیت شورای انتقالی جنوبی و این اقدام شورای انتقالی جنوب را به رسمیت نمی‌شناسند.واشنگتن پست:
عامل مرگ تدریجی ماندلای عربستان رژیم سعودی است

عامل مرگ تدریجی ماندلای عربستان رژیم سعودی است - کیهان | خبر فارسی
پژوهشگر ارشد دانشگاه «جرج تاون» واشنگتن با انتشار مقاله‌ای در روزنامه آمریکایی «واشنگتن پست»، آل سعود را عامل مستقیم مرگ «عبدالله الحامد»، زندانی آرام سیاسی عربستانی معرفی کرد و او را «ماندلای عربستان» نامید.
«عبدالله العوده» فرزند «سلمان العوده» مبلغ سعودی که هم اکنون در زندان های سعودی گرفتار است، با انتشار گزارشی در روزنامه آمریکایی «واشنگتن پست» نوشته، عربستان عامل مرگ تدریجی «عبدالله الحامد» فعال برجسته این کشور است... الحامد ۲ هفته پیش از مرگش در داخل زندان‌های عربستان ناپدید شد و این در حالی است که در طول مدت زمانی که زندانی بود از هر گونه رسیدگی پزشکی محروم بود».
عبدالله العوده که فعال مرکز تفاهم اسلامی و مسیحی در دانشگاه جرج تاون نیز هست، در ادامه به نقل از «شاهدان عینی» یادآور شده، «زمانی که حال عبدالله الحامد رو به وخامت نهاد، پیش از آنکه به بخش مراقبت‌های ویژه در بیمارستان الشمیسی در ریاض منتقل شود، ساعت‌ها در زندان روی زمین افتاده بود و نظامیان عربستان کوچک‌ترین توجهی به او نمی‌کردند».
به گزارش مهر، در گزارش این استاد دانشگاه در روزنامه واشنگتن پست همچنین آمده: «در واقع الحامد از جمله برجسته‌ترین شخصیت‌های اصلاح‌گر در عربستان محسوب می‌شد و یک فعال برجسته بود. او یکی از بنیانگذاران جنبش حقوق بشری و مدنی در عربستان به شمار می‌رفت که خواستار تدوین قانون اساسی و انتقال به دموکراسی در این کشور بود». العوده حتی تاکید می کند، در یکی از گفت وگوهایی که با جمال خاشقجی(روزنامه نگاری که توسط آل سعود سلاخی شد) داشتم، او الحامد را «ماندلای عربستان» توصیف کرد. حتی خاقشجی ابراز تأسف کرد که پرونده الحامد آنگونه که شایسته است مورد اهتمام جهانی قرار نگرفته است.
العوده در ادامه نوشته، الحامد برای یک عربستان آزاد جنگید. وی در سال ۲۰۰۳ با تعدادی از روشنفکران و فعالان برجسته عربستانی در امضای طوماری موسوم به چشم انداز واقعیت و آینده ملت شرکت کرد و خواستار قانون اساسی و اصلاحات سیاسی مانند انتخابات، تفکیک قوا و پایان دادن به دستگیری‌های خودسرانه بود.
گفتنی است «بن سلمان»، ولیعهد سعودی با هدف هموار کردن راه پادشاهی خود، زندان های این رژیم را از هر جنبنده ای که احتمال برود، با این پادشاهی مخالف است، پر کرده است. او دهها شاهزاده، استاد دانشگاه، معلم، مبلغ، شاعر، پیش نماز و... را دستگیر و حبس کرده و تعدادی از آنها را در ازای دریافت مبالغ کلان و تحت شرایطی سخت، آزاد کرده است.


خطرات الحاق کرانه باختری برای رژیم صهیونیستی

مقام امنیتی صهیونیست: الحاق کرانه باختری آینده اسرائیل را در معرض ...
رئیس‌پیشین نهاد موسوم به اداره مدنی در کرانه باختری معتقد است، علمیات الحاق بخش‌هایی از کرانه باختری که نتانیاهو به شدت دنبال آن است، منجر به خسارت‌های بسیاری به رژیم صهیونیستی شده و پیامدهایش خارج از کنترل تل‌آویو خواهد بود.
سرتیپ «ایلان پاز» رئیس‌پیشین نهاد موسوم به اداره مدنی در کرانه باختری وابسته به ارتش رژیم صهیونیستی گفته، کابینه جدید این رژیم با دو چالش اساسی رو‌به‌روست. به گزارش پایگاه اینترنتی «قدس پرس»، او این دو چالش را «مقابله با ویروس کرونا» و «مسئله الحاق بخش‌هایی از کرانه باختری به فلسطین‌اشغالی» معرفی کرده و گفته، سران رژیم صهیونیستی نشان داده‌اند، الحاق را بر دیگر مسایل مقدم می‌دانند. پاز در ادامه فاش کرده، کمیته موسوم به کمیته «فرماندهان امنیت اسرائیل» جوانب مسئله الحاق بخش‌هایی از کرانه باختری را بررسی و به این نتیجه رسیده‌اند، عملیات الحاق چه جزئی و چه کلی، اوضاع را متشنج کرده و منجر به عکس‌العمل‌های سلسله‌واری می‎شود.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
دوشنبه 8 اردیبهشت 1399

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات