تـــبـــرّی ( دشــمـن شـــناسـی )
آمریكا دشمن شماره 1 مردم محروم و مستضعف جهان است . حضرت امام خمینی (ره)
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


«بدترین دشمنان كسانی اند كه حیله خود را بیشتر پنهان می دارند.»مدیر وبلاگ :طاهر مهدوی
مطالب اخیر
نویسندگان


امارات در حال نابودی جزایر استراتژیک و زیبای سقطری
   ۱۳۹۹/۰۲/۲۲

امارات و اشتهای سیری ناپذیر اشغال| پیام ایران
بنابر اعلام دولت مستعفی یمن(تحت حمایت عربستان) امارات مناطق وسیعی از جزایر مهم و زیبای سقطری را به طور غیرقانونی تصاحب و جاذبه‌های طبیعی آن را نابود کرده است.
جزیره سقطری مجمع‌الجزایری در جنوب یمن است که در غرب اقیانوس هند، در دهانه تنگه عدن و بین دو قاره آسیا و آفریقا قرار دارد. این جزیره نه تنها استراتژیک است بلکه به دلیل گونه‌های خاص گیاهی و جاذبه‌های طبیعی منحصر به فردش بسیار معروف است. حالا خبر رسیده که امارات با ‌اشغال بخش‌هایی از این جزیره در حال نابود کردن آن است.
یک مقام دولت مستعفی یمن گفته امارات از زمان حضور خود در سقطری اقدام به تخریب محیط زیست و آثار و جاذبه‌های طبیعی این منطقه کرده است. او که با شبکه الجزیره مصاحبه می‌کرد تاکید کرده: «مناطق وسیعی در سواحل مجمع الجزایر سقطری را امارات با قراردادهای فروش غیرقانونی به کنترل خود درآورده است...خلفان المزروعی یک شخصیت اماراتی است که با قطع ده‌ها اصله از درخت‌های کم نظیر در سقطری یک ویلای بزرگ برای خود در سقطری بنا کرده است...فضاهای وسیعی در سقطری به استراحتگاه مخصوص اماراتی‌ها مبدل شده است».
گفتنی است دولت امارات از اردیبهشت 1397 سقطری را‌اشغال کرده است.‌اشغال جزیره سقطری از سوی امارات در شرایطی است که کنترل آن در اختیار دولت مستعفی و فراری یمن به ریاست منصور‌هادی بود و کشور امارات هم به عنوان یکی از اعضای ائتلاف سعودی ظاهرا از این دولت حمایت می‌کرد. اقدامات امارات از زمان‌اشغال این جزیره انگیزه‌ توسعه‌طلبانه و چشم‌داشت اقتصادی این کشور به این جزیره استراتژیک را نشان می‌دهد.
مجمع‌الجزایر سقطری، در برگیرنده جزیره‌های مرجانی «سقطری، عبدالکوری، سمهه، درسه» و چندین جزیره کوچک‌تر است که روی هم رفته 3 هزار و 625 کیلومتر مربع وسعت دارند. جزایر سقطری، زیست‌بومی بسته ‌است، به همین دلیل گونه‌های جانوری و گیاهی منحصر به فردی دارد. نزدیک به یک سوم جانداران این جزایر، تنها در همان‌جا یافت می‌شوند. گونه‌ای درخت که به «خون اژدها» مشهور است، در این منطقه فراوان دیده می‌شود. این جزیره حدود 50 هزار سکنه دارد. امارات بسیاری از درخت‌های منحصر به فرد این جزیره را غارت کرده است.


تیر بن سلمان به سنگ خورد
 افزایش 3 برابری مالیات در عربستان برای جبران کسری بودجه
جنگ نفتی عربستان با روسیه، جنگ یمن، باج‌هایی که به ترامپ داده شد و...کاهش کم سابقه قیمت نفت، در کنار برخی ‌اشتباهات دیگر بن سلمان این کشور را به چنان وضع اقتصادی بدی مواجه کرده که، ریاض تصمیم گرفت، کسری بودجه خود را از جیب مردم جبران کند، آن هم با 3 برابر کردن مالیات.
«محمد بن سلمان»، ولیعهدی سعودی در سال‌های اخیر با اقدامات خود باعث شده عربستان همواره با کسری بودجه مواجه شود. جنگ یمن، حمایت از تروریست‌ها، خرید کاخ‌ها و تابلوهای گران قیمت و سرمایه‌گذاری در شرکت‌های خارجی، باج‌های کلان به ترامپ و... بخشی از اقداماتی است که منتقدان آن را باعث کسری بودجه عربستان می‌دانند. اما مهم‌ترین عامل کسری بودجه در شرایط کنونی، جنگ نفتی ریاض است که باعث شده قیمت نفت تا زیر 20 دلار کاهش یابد. این مسئله باعث شده تا آل‌سعود برای جبران کسری شدید بودجه به شهروندان خود فشار وارد کند.
خبرگزاری رویترز در این باره اعلام کرده عربستان که از کاهش بهای نفت و شیوع ویروس کرونا آسیب دیده است، در صدد تعلیق کمک‌هزینه‌های معیشتی و افزایش سه برابری مالیات بر ارزش افزوده در این کشور برآمده است. خبرگزاری دولتی عربستان روز دوشنبه اعلام کرد، کمک‌هزینه‌های معیشتی از ابتدای ماه ژوئن (خرداد) به حال تعلیق درخواهد آمد و مالیات بر ارزش افزوده از اوایل ماه ژوئیه (تیر) از پنج درصد به ۱۵ درصد افزایش پیدا خواهد کرد.
پیشتر هم «محمد الجدعان»، وزیر دارایی عربستان گفته بود، اینکه شیوع ویروس جدید کرونا چقدر بر اقتصاد تاثیر گذاشته است زودتر از سه ماه دوم سال جاری میلادی مشخص نمی‌شود. او این را هم گفته بود که ریاض برای جبران کاهش درآمد‌ها به دریافت وام از نهاد‌های بین‌المللی فکر می‌کند و در نظر دارد امسال وام بیشتری دریافت کند.
واکنش انقلابیون یمن
«محمد علی الحوثی» رئیس‌کمیته عالی انقلابی یمن در واکنش به تصمیم آل‌سعود برای افزایش مالیات‌ها در توئیتر خود نوشت: «اقدامات عربستان از قبیل افزایش مالیات، توقف برخی پروژه‌ها، کاهش بودجه‌ها و لغو کمک معیشتی تنها معادل ۲۵ درصد از هزینه یک سال تجاوز به یمن است پس بهتر است به جای تحمیل کردن اقدامات ریاضتی به شهروندان، بودجه جنگ به یمن متوقف شود و اینگونه کسری بودجه تأمین خواهد شد».
سه شوک به اقتصاد عربستان
از سوی دیگر، «محمد بن عبدالله الجدعان»، وزیر دارایی و اقتصاد و برنامه‌ریزی عربستان اعلام کرده، بحران جهانی ویروس کرونا سه شوک به اقتصاد عربستان وارد کرده است: «اگر دولت این شوک‌ها را مهار نکند، هریک از این شوک‌ها به تنهایی می‌تواند باعث تغییر موثر عملکرد عمومی مالی کشور و ثبات آن شود».
وزیر اقتصاد عربستان حتی تاکید کرده، «اولین شوک وارده شده به اقتصاد عربستان به خاطر کاهش بی‌سابقه تقاضای نفت در بازار است که به نوبه خود تاثیر منفی بر قیمت این کالا گذاشته و کاهش شدید درآمدهای نفتی را به همراه داشته است که منبع بزرگ تامین بودجه است... دومین شوک وارد شده به اقتصاد نیز ناشی از تدابیر پیشگیرانه لازم برای مقابله با شیوع ویروس کرونا است که به نوبه خود باعث کاهش شدید فعالیت‌های تجاری و اقتصادی داخلی و در نتیجه تاثیر منفی بر میزان صادرات غیرنفتی و رشد اقتصادی شده است.» وی سومین شوک وارده به بخش مالی عربستان را نیز «نیازهای ضروری و هزینه‌های برنامه‌ریزی نشده ناشی از ویروس کرونا و دخالت دولت برای افزایش اعتبار بخش بهداشت» عنوان کرد و نتیجه گرفت: «این چالش‌ها باعث کاهش درآمدهای دولت و فشار مالی شده است».


فوربس: چین سرگرم توسعه پایگاه‌های خود در جهان است 
چین - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پایگاه خبری فوربس با استناد به تصاویر ماهواره‌ای، گزارش داد که نیروی دریایی چین در حال توسعه پایگاه دریایی خود در کشورهای مختلف است.
فوربس در گزارش خود تاکید کرد، نیروی دریایی ارتش خلق چین در آفریقا، اقیانوس هند و غرب آسیا فعال‌تر شده و تحرکات زیادی دارد.
در این گزارش آمده است، از جمله سنگ بناهای استراتژی چین، ایجاد پایگاه دریایی نیروی دریایی در «جیبوتی» واقع در شاخ آفریقا است... تصاویر ماهواره‌ای نشان می‌دهد که چین در حال ادامه کار بر روی یک پایگاه پشتیبانی مستحکم در آنجا است.
براساس این گزارش، تصاویر نشان می‌دهد که اسکله این پایگاه اکنون تکمیل شده است. بنابراین، باید قادر باشد کشتی‌ها را نیز پذیرش کند.
به گزارش فارس، در گزارش فوربس آمده است که نخستین پایگاه دریایی خارج از مرزهای چین، سال 2017 ساخته شده است، اما اسکله‌های آن هنوز در دست ساخت هستند. بدون شک این پایگاه از نظر دفاعی مستحکم است. بخش اصلی اسکله سال گذشته به اتمام رسیده و‌اندازه آن طوری است که می‌تواند ناو هواپیمابر جدید چین، کشتی‌های جنگی و دیگر ناوها را در خود جای دهد و در صورت لزوم، چهار زیردریایی اتمی چین نیز می‌توانند در آنجا مستقر شوند.
فوربس افزود، جیبوتی یک بندر استراتژیک در دهانه دریای سرخ با دسترسی آسان به دریای عرب، خلیج‌فارس و اقیانوس هند است.  این گزارش با بیان اینکه پایگاه دریایی ارتش چین موجب نگرانی شدید کشورهای غربی شده است افزود: یکی از نگرانی‌های اصلی مقامات غربی، نزدیک بودن این پایگاه به تاسیسات نظامی آنهاست. به طوری که این پایگاه تنها هفت مایل با پایگاه تفنگداران دریایی آمریکا در «کمپ لمونیر» فاصله دارد، پایگاهی که در سال 2001 تاسیس شده و تنها پایگاه دائمی ارتش آمریکا در آفریقا است. این پایگاه چین همچنین، با بندر اصلی جیبوتی که کشتی‌های جنگی اروپایی و آمریکایی مرتب درآنجا رفت و آمد دارند، تنها پنج مایل فاصله دارد.
فوربس در پایان می‌نویسد، هنوز زود است که بگوییم این پایگاه برای پشتیبانی از نیروی دریایی چین تاسیس شده است، اما سرمایه‌گذاری هنگفت پکن قابل توجه بوده و به نظر نمی‌رسد که پایگاه فوق فقط برای استفاده فصلی ساخته شده باشد.


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
سه شنبه 23 اردیبهشت 1399

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات