تـــبـــرّی ( دشــمـن شـــناسـی )
آمریكا دشمن شماره 1 مردم محروم و مستضعف جهان است . حضرت امام خمینی (ره)
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


«بدترین دشمنان كسانی اند كه حیله خود را بیشتر پنهان می دارند.»مدیر وبلاگ :طاهر مهدوی
مطالب اخیر
نویسندگان


عربستان قراردادهای نظامی خود را به دلیل بحران مالی لغو می‌کند
   ۱۳۹۹/۰۲/۲۹

درخواست توقف فروش تسلیحات کانادایی به عربستان سعودی/تحلیل
روزنامه گاردین نوشته، به دنبال کاهش شدید قیمت نفت و آشفتگی اقتصادی جهان در پی شیوع کرونا، عربستان به عنوان پنجمین خریدار بزرگ سلاح در جهان مجبور خواهد شد قراردادهای جدید خرید سلاح را معلق و تنها به حفظ سلاح‌های موجود بسنده کند.
جنگ نفتی ریاض به بزرگ‌ترین حماقت محمد بن سلمان ولیعهد این کشور تبدیل شده است. چرا که این جنگ نفتی، درآمدهای ارزی عربستان را به شدت کاهش داده و همین مسئله برنامه‌های این کشور را تحت‌الشعاع قرار‌داده است. بسیاری از رسانه‌ها در گزارش‌های متعددی اعلام کرده‌اند که عربستان با آرزوهای خود باید خداحافظی کند و این کشور به یک بازیگر وام گیرنده تبدیل خواهد شد. جنگ افروزی در یمن، ولخرجی‌های آنچنانی در اروپا و باج‌های کلانی که بن سلمان به ترامپ و کشورهای غربی می‌دهد نیز، در بوجود آوردن چنین بحران اقتصادی در عربستان، نقش بسزایی داشته‌اند.
اکنون برخی کارشناسان معتقدند این بحران حتی باعث توقف قرارداد‌های نظامی این کشور با غربی‌ها شود. بنابر پیش‌بینی کارشناسان، به دنبال وخیم‌تر شدن بحران مالی عربستان، مقامات ریاض احتمالا مجبور شوند قراردادهای تسلیحاتی جدید را کنار بگذارند و همچنین خریدهای تسلیحاتی را که قبلاً درباره آنها توافق کرده‌اند، به تاخیر بیندازند. نویسنده روزنامه انگلیسی «گاردین» یکی از این کارشناسان است که در این باره نوشته:«تاخیر پیش‌بینی شده می‌تواند پیامدهای طولانی‌مدتی برای این کشور تحت حاکمیت محمد بن سلمان، که جنگ خونینی علیه همسایه خود به راه‌انداخته است، داشته باشد.» «بروس ریدل»، یکی از اعضای ارشد اتاق فکر «بروکینگز» مستقر در واشنگتن و همچنین مامور آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا نیز تاکید کرده: «شکی ندارم که این پایان یک دوره است. دوره داشتن پول نفت برای خلیج‌فارس به اتمام رسیده است. عربستان به دلیل فروپاشی بازار نفت و آشفتگی اقتصادی جهان با بحرانی بی‌سابقه برای تامین بودجه مواجه شده، زیرا شیوع کرونا تقاضا برای نفت را در آینده قابل پیش‌بینی کاهش داده است». سال گذشته عربستان ۶۲ میلیارد دلار برای خرید تسلیحات اختصاص داد که این کشور را در جایگاه پنجم کشورهایی قرار‌داد که بالاترین رقم‌ها را صرف خرید سلاح در جهان کردند. بنابر تحقیق موسسه بین‌المللی صلح استکهلم، گرچه این رقم در مقایسه با سال ۲۰۱۸ کمتر بود اما ۸ درصد سود ناخالص داخلی عربستان را شامل می‌شد، به این معنا که این کشور بخش بیشتری از ثروتش را برای خرید سلاح در مقایسه با آمریکا (۳.۴ درصد)، چین (۱.۹ درصد)، روسیه (۳.۹ درصد) و هند (۲.۴ درصد) هزینه کرده است. به نوشته گاردین، «برای دهه‌ها صرف چنین هزینه‌ای نفوذ سیاسی عربستان را تقویت کرده است». «اندرو فاینستاین»، کارشناس فساد و تجارت جهانی سلاح در همین خصوص گفته: «اگر عربستان با فاصله، یکی از بزرگترین خریداران سلاح نبود، احتمالاً از حمایت بدون انتقاد قدرت‌های غربی از آن خبری نبود. یکی از نتایج خرید سلاح این است که شما رابطه هم می‌خرید».  حالا بروس ریدل و کارشناسان دیگر بر این باورند که عربستان راهی ندارد جز آنکه برخی مخارج نظامی خود را به تعویق بیندازد و برخی را برای همیشه متوقف کند. «اندرو اسمیت» در سازمان «کارزار علیه تجارت سلاح» مستقر در لندن، گفته:« انتظار می‌رود آنها در کوتاه‌مدت تعدادی از خریدهای بزرگ را مثل خرید جت‌های جنگنده که انگلیس مدت مدیدی است درباره آنها مذاکره می‌کند، به تعویق بیندازند.» «جرالد فایراستاین»، سفیر سابق آمریکا در یمن هم معتقد است برای سعودی‌ها تاخیر یا لغو قراردادهای جدید خرید سلاح آسان است، اما دولت عربستان احتمالاً باید قراردادهای حفظ و نگهداری از سلاح‌ها را برای حفظ کارآیی آنها، نگه دارد.
 این کارشناس گفت: «زمانی را به یاد بیاورید که محمد بن سلمان به کاخ سفید آمده بود و ترامپ آن تصویر که فروش ۱۰۰ میلیارد دلاری را نشان می‌داد بالا گرفته بود. اما آن، همه‌اش خیال‌پردازی بود. اغلب آن موارد هرگز رخ نداد و (قرارداد آن‌ها) امضا نشد. فقط حرفی روی هوا بود.» به گفته بروس ریدل، برای اینکه عربستان بتواند بودجه خود را حفظ کند باید قیمت هر بشکه نفت ۸۵ دلار باقی بماند. این در حالی است که ریاض در حال از بین بردن ذخایر خود است و در ۵ سال گذشته ذخایر مالی این کشور از ۷۵۰ میلیارد دلار به ۵۰۰ میلیارد دلار رسیده است. عربستان اگرچه در ظاهر ولخرجی می‌کند، اما اخیراً برای تامین هزینه‌ها، مالیات را افزایش و بودجه را کاهش داد.

در ماه مبارک رمضان!
22 کشتی مواد غذایی و سوخت مردم یمن
همچنان در توقیف ائتلاف سعودی قرار دارد
ائتلاف سعودی در شرایط شیوع کرونا و روزه‌داری مردم یمن هم 22 کشتی حامل سوخت و مواد غذایی این کشور را همچنان در توقیف خود نگه داشته است.
شروع ماه مبارک رمضان و شیوع ویروس کشنده کرونا نیز باعث نشده تا آل‌سعود از حجم حملات خود به یمن بکاهد و یا محاصره ظالمانه این کشور را پایان دهد. مردم یمن در شرایط طبیعی نیز به دلیل فقر توان تامین مایحتاج اولیه خود را ندارند. شروع جنگ و تجاوز عربستان به این کشور اوضاع را بسیار وخیم کرده و اکنون شیوع ویروس کرونا نیز مزید بر علت شده است. اما پادشاه سعودی که خود را خادمین حرمین شریفین می‌داند، حتی به دلیل ماه مبارک رمضان نیز حاضر به کاهش محاصره خود علیه مردم یمن نشده است!
یک مقام دولت یمن در استان الحدیده خبر داده نیروهای متجاوز ائتلاف سعودی همچنان 22 کشتی حامل مشتقات نفتی و مواد غذایی را در بندر «جیزان» (غرب یمن) در توقیف نگاه داشته‌اند. این منبع در گفت‌وگو با شبکه المسیره گفته‌که کشتی‌های توقیفی حامل بیش از نیم میلیون تن بنزین، دیزل و مازوت و بیش از هشت هزار تن گاز و 10 هزار تن آرد و
9 هزار تن برنج هستند.
از سوی دیگر، شبکه المسیره یمن از حملات موشکی و توپخانه‌ای سنگین ائتلاف سعودی به چند روستا در منطقه الظاهر در استان صعده در این کشور خبر داده است. هنوز جزئیات بیشتری درباره تعداد تلفات این حملات گزارش نشده است. این درحالی است که نیروهای ارتش و کمیته‌های مردمی یمن روز یکشنبه پیشروی و حمله گسترده شبه‌نظامیان ائتلاف متجاوز سعودی در دو جبهه «الضباب» و «بیر باشا» در استان تعز در جنوب غرب یمن را ناکام گذاشتند.
خبر دیگر اینکه، یک هفته پس از آغاز موج جدیدی از درگیری نظامی میان متحدان عربستان و متحدان امارات در جنوب یمن،‌ ریاض اعلام کرده تهدید دریایی در خلیج عدن هنوز وجود دارد. ائتلاف سعودی به جزئیات بیشتری ‌اشاره نکرده ‌اما روز یکشنبه منابع خبری گزارش کردند که شورای انتقالی جنوب تعدادی از قایق‌های نیروهای وابسته به دولت‌ هادی را در ساحل عدن توقیف کرده‌ و حتی درخواست عربستان برای آزاد کردن این قایق‌ها را رد کرده‌اند.
از یک هفته گذشته شبه‌نظامیان وابسته به گروه «شورای انتقالی جنوب» (متحد امارات) به مواضع نیروهای دولت «عبدربه منصور‌هادی» رئیس‌جمهور مستعفی یمن که مقیم ریاض است، در جزیره سقطری و قبل از آن در استان عدن حمله کرده بودند. یکشنبه شب تلویزیون الاخباریه عربستان به نقل از ائتلاف سعودی اعلام کرد که شورای انتقالی مانع فعالیت گارد مرزی یمن و انجام مأموریت‌های آن شده و به درخواست‌ها برای ادامه یافتن کار گارد ساحلی پاسخ نداده است.


حمله همزمان طالبان و آمریکا به مردم و دولت افغانستان

چرا هدف اصلی طالبان به جای اشغالگران کشتار غیرنظامیان بی دفاع است ...
همزمان با افزایش حملات لفظی طالبان و آمریکا علیه مقامات دولت کابل، انفجار بمب در استان «غزنی» افغانستان، جان هفت غیر نظامی را گرفت و 40 مجروح بر جای گذاشت.
اتهام زنی و سرزنش طالبان و آمریکا علیه مقامات کابل، ادامه دارد؛ «ذبیح الله مجاهد» سخنگوی طالبان در گفت‌و‌گو با شفقنا، مدعی شد که دولت کابل با داعش همکاری می‌کند و از آمریکا خواست در این باره تحقیق کند. ذبیح الله مجاهد تا کنون دولت افغانستان را دست‌نشانده آمریکا می‌خواند!
«زلمای خلیل‌زاد» نماینده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان، هم «‌اشرف غنی» و «عبدالله عبدالله» را به باد انتقاد گرفت و از آنها خواست ‌اشتباهات گذشته را تکرار نکنند. همزمان با اتهام‌زنی‌های مذکور علیه مقامات، انفجار بمب در استان «غزنی»، جان هفت غیر نظامی را گرفت و 40 زخمی بر جای گذاشت. طالبان مسئولیت این انفجار را به عهده گرفت.


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
سه شنبه 30 اردیبهشت 1399
سه شنبه 30 اردیبهشت 1399 02:07 ب.ظ
مرگ بر امریگاو

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic