تـــبـــرّی ( دشــمـن شـــناسـی )
آمریكا دشمن شماره 1 مردم محروم و مستضعف جهان است . حضرت امام خمینی (ره)
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


«بدترین دشمنان كسانی اند كه حیله خود را بیشتر پنهان می دارند.»مدیر وبلاگ :طاهر مهدوی
مطالب اخیر
نویسندگان


اخراج اعضای دولت منصور‌هادی از ریاض شروع شد
  ۱۳۹۹/۰۲/۳۰

عربستان اعضای دولت مستعفی یمن را تهدید به اخراج کرد - شبکه خبری العالم
چند روز پس از اعلام اینکه، آل‌سعود دچار بحران مالی شده و قصد اخراج رئیس‌جمهور فراری یمن را دارد خبر رسیده، این رژیم، روند بیرون کردن این افراد از هتل‌های ریاض را آغاز کرده است. علت اعلامی آل‌سعود برای حمله به یمن، بازگرداندن همین منصور‌هادی به قدرت بود!
«عبد ربه منصور‌هادی» که از سال ۲۰۱۲ پست ریاست‌جمهوری را در یمن بر عهده گرفته بود در پی تحولات یمن در سال ۲۰۱۵ از این منصب استعفا کرد و‌گریخت. وی ابتدا به عدن فرار کرد و اما با پس گرفتن استعفای خود، عدن را به عنوان پایتخت خود اعلام کرد! منصور‌هادی سپس از عدن به عربستان‌گریخت و با اقامت در هتل‌های این کشور، برای مقابله با انصارالله از این کشور کمک خواست. پس از آن ائتلاف سعودی به بهانه بازگرداندن آنچه «دولت قانونی یمن »خواند، در سال ۲۰۱۵ جنگ علیه یمن را آغاز کرد و این جنگ هنوز هم ادامه دارد.
اما آل‌سعود به دنبال بحران مالی و شکست‌های میدانی در برابر انصارالله یمن اخیرا اعلام کرد که دیگر هزینه اقامت افراد وابسته به دولت مستعفی منصور‌هادی را پرداخت نخواهد کرد. گاردین نیز اعلام کرده، اوضاع مالی عربستان آن‌قدر وخیم شده که بن سلمان قراردادهای نظامی‌اش با غرب را لغو خواهد کرد. حالا خبر رسیده که آل‌سعود اخراج کابینه منصور‌هادی را شروع کرده است.
پایگاه یمنی «الوفاق نیوز» به نقل از منبعی آگاه نوشته، هتل‌های ریاض روند تخلیه اتاق‌های خود از اعضای وابسته به دولت مستعفی یمن را آغاز کرده‌اند. این پایگاه عکسی را هم منتشر و اعلام کرده، هتل «یمامه» در ریاض میهمانان خود وابسته به دولت مستعفی را تخلیه کرده که از جمله آنها افرادی به نام‌های «صلاح الصیادی» و «ابوالفصل الصعدی» هستند. هتل‌های ریاض به افراد وابسته به دولت مستعفی گفته‌اند، کمیته‌ای که هزینه اقامت آنها را پرداخت می‌کرد از ابتدای ژوئن(خرداد ماه) این کار را متوقف کرده است.
دفن شدن رویای سعودی در یمن
 از سوی دیگر، «علی محسن حمید»، نویسنده و تحلیلگر یمنی با نوشتن یادداشتی به وضعیت بغرنج عربستان در جریان تجاوز شش ساله به ملت یمن پرداخته و نوشته: «چه کسی فکر می‌کرد که برخی از مردم پابرهنه و محاصره شده یمن، طرح توسعه سعودی در کشورهای عربی را به گور بسپارند؛ طرحی که مانند اسبِ سرکش بود». وی با انتشار این یادداشت در روزنامه الکترونیکی «رأی الیوم»، تأکید کرده که، مسئولان سعودی، اطمینان مطلقی به پیروزی در جنگ علیه یمن داشتند، ولی محاسباتشان‌اشتباه از آب درآمد. این تکبر و غرور، خود را در دشت‌ها و بیابان‌های یمن نشان داد. در واقع پیروزی عربستان، به معنای بردگی طولانی مدت یمن و همه کشورهای حاشیه خلیج‌فارس بوده و می‌باشد.
در بخش دیگری از این گزارش می‌خوانیم: «بی‌تردید، شکست طرح توسعه‌طلبی عربستان، توسط ملت‌های عربی که در گوشه و کنار دنیا حضور دارند و سکوت پیشه کرده‌اند، مورد قدردانی قرار خواهد گرفت. ملت عربستان نیز نمی‌داند چرا دولتش با همسایه‌ای می‌جنگد که قبل از سال 2015، حتی یک گلوله به سمتش شلیک نکرده بود و هیچ تهدیدی برای آن به شمار نمی‌رفت، بلکه همیشه می‌گفت که برای حمایت از سعودی در برابر هر تجاوزی آماده است...تمایلات توسعه‌طلبانه عربستان هیچ گاه پنهان نبوده است؛ زیرا در سال 2013، فرانسوا فریزو کارشناس قانون اساسی فرانسه در صنعا گفت که عربستان، برای چپاول سرزمین یمن،‌اشتها دارد».
وی با بیان اینکه «عربستان از آغاز تشکیل خود، این واقعیت را درک نکرد که مردم یمن، تسلیم‌ناپذیرند»، خاطر نشان کرد، وضعیت کنونی یمن، حاصل اقدامات عربستان است که هدفش، مشروعیت‌بخشی به توسعه‌طلبی طولانی مدت خود بر یمن است. در پایان این گزارش هم آمده: «مردم یمن، رؤیاهای نامشروع عربستان در این کشور و جهان عرب را برای همیشه به گور خواهند سپرد. شاید عربستان، یک قدرت اقتصادی شود، ولی باید فاتحه ایفای نقش سیاسی، مذهبی یا اسلامی را بخواند؛ زیرا نمی‌توان رهبری عربی و اسلامی را با وابستگی به آمریکا، در یک جا جمع کرد».


«مصطفی الکاظمی» و مسئله سلاح حشدالشعبی

اعلام حمایت ائتلاف اهل سنت عراق از نامزدی «مصطفی الکاظمی» برای ...
این روزها عراق دوران حساسی را سپری می‌کند. پنج شنبه( 18 اردیبهشت) دولت جدید این کشور سرانجام بعد از 5 ماه بحران سیاسی به ریاست «مصطفی الکاظمی» از پارلمان رای اعتماد گرفت.
  برگزاری انتخابات زودهنگام،  اخراج نظامیان آمریکایی، بازگشت داعش، کرونا، کاهش شدید درآمدهای نفتی، مبارزه با فساد، تداوم اعتراضات و آشوب‌ها و  سهم‌خواهی احزاب در تکمیل کابینه مهمترین چالش‌هایی است که دولت نوپای کنونی با آنها باید دست و پنجه نرم کند اما در میان این همه چالش مهم که هر کدام از آنها به تنهایی می‌تواند دولتی را ساقط کند، «مصطفی الکاظمی» رئیس سابق دستگاه اطلاعاتی عراق و نخست وزیر کنونی این کشور یکی از اولویت های مهم دولت خود را «لزوم انحصار سلاح در دست دولت مرکزی» خوانده و  بر بازگرداندن «ابهت دولت از طریق محدود کردن سلاح در دست نهاد‌های دولتی و نظامی» تاکید کرده
است.
چهارشنبه گذشته (24 اردیبهشت) نیز «محمد بحرالعلوم» نماینده دائمی عراق در سازمان ملل به نیابت از «مصطفی الکاظمی» سخنرانی و بر «انحصار اسلحه در دستان دولت» تاکید کرد.  ناگفته پیداست که منظور نخست وزیر جدید و نماینده دائمی عراق در سازمان ملل نیروهای بسیج مردمی عراق هستند که این روزها سرگرم مبارزه با هسته‌های فعال شده داعش در عراق می‌باشند.
 در نگاه اول این خواسته کاملاً به جا و معقول به نظر می‌رسد. از ضروریات دولت‌های مدرن انحصار سلاح و زور مشروع در دستان حکومت مرکزی می‌باشد. اما کاظمی باید به چند نکته مهم در این میان توجه داشته باشد؛ نکته اول این که  عراق وضعیت ویژه و بسیار خاصی دارد. اگر عراقی تا کنون باقی مانده و داعش و سایر تروریست‌های سلفی تکفیری در بغداد پرچم خود را برافراشته نکرده‌اند مدیون جان‌فشانی‌های همین نیروهای بسیج مردمی هستند.
نکته دوم این که، نیروهای مقاومت بسیح مردمی رو در روی دولت و ملت عراق تعریف نمی‌شوند. آنها مسلح نشده‌اند که اقتدار دولت را تضعیف کنند بلکه  آنها بازوان توانمند دولت برای مقابله با چالش‌های امنیتی هستند که عراق این روزها با آن دست به گریبان است.  در واقع باید به نخست وزیر جدید گوشزد کرد که سلاح نیروهای مقاومت ابزار بسیار مهمی در دست دولت وی برای مقابله با تهدیدات امنیتی نامتقارن از سوی گروه‌های تروریستی و نظامیان آمریکا در این کشور است.
نکته سوم این که مقابله با داعش و  ماجراجویی‌های  نظامیان آمریکا مستلزم حضور بسیج مردمی مسلح در این کشور است و  تا زمانی که نیروهای نظامی آمریکا خاک این کشور را ترک نکرده و تروریست‌های سلفی تکفیری در این کشور به طور کامل نابود نشده‌اند دولت نباید اصراری بر خلع سلاح مقاومت داشته باشد؛ چرا که  با خلع سلاح نیروهای مقاومت دولت در واقع حکم نابودی خود را امضا می‌کند. و نکته چهارم این که  نیروهای مقاومت بازوان قدرتمند دولت در راستای ایجاد ثبات و امنیت در عراق محسوب می‌شوند و این مسئله هرگز  نباید در کشمکش‌های سیاسی احزاب و گروه‌ها وجه المصالحه قرار گیرد. برخی دولت‌های منطقه‌ای و  فرامنطقه‌ای و  برخی جریانات در داخل پارلمان عراق  بر اساس منافع خود خواهان خلع سلاح نیروهای حشدالشعبی هستند و بر نخست‌وزیر برای اجرای این مسئله فشار وارد می کنند اما اولویت امروز عراق و نخست وزیر جدید نه تنها این مسئله نیست بلکه دولت نوپای کنونی اهداف بسیار مهم دیگری دارد و نباید بیهوده انرژی خود را صرف مسائلی کند که نه تنها کمکی به بهبود اوضاع عراق نمی‌کند، بلکه ممکن است پای داعش را دوباره به این کشور بازگرداند!
سید‌محمد امین‌آبادی


خبرهای غیر رسمی از شورش در امارات

امارات در آستانه شورش و احتمال فروپاشی است
برخی منابع خبری مثل روزنامه القدس العربی چاپ لندن از بازداشت ده‌ها نفر به دنبال شورش در امارات خبر داده‌اند. این خبر چند روز پس از انتشار اخبار غیر رسمی درباره ترور وزیر خارجه این کشور منتشر می‌شود.
خبرهای غیر رسمی از امارات حاکی است برخی ازمردم امارات در ابوظبی پایتخت این کشور دست به شورش زده‌اند. فارس در این رابطه به نقل از روزنامه فرامنطقه‌ای «القدس العربی»، گزارش داده که ده‌ها معترض در ابوظبی دستگیر شده‌اند.
اخیرا نیز خبرهایی از ترور وزیر خارجه امارات منتشر شده بود که این خبر تکذیب شد. اگر این اخبار صحت نداشته باشند، به نظر می‌رسد قطر و امارات وارد یک جنگ رسانه‌ای شده‌اند. پیش از این حوادث برخی رسانه‌های وابسته به عربستان و امارات نیز خبر از کودتا در قطر داده بودند که از سوی دوحه به شدت تکذیب شد.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
چهارشنبه 31 اردیبهشت 1399
پنجشنبه 1 خرداد 1399 05:36 ب.ظ
مرگ بر وهابی

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic