تـــبـــرّی ( دشــمـن شـــناسـی )
آمریكا دشمن شماره 1 مردم محروم و مستضعف جهان است . حضرت امام خمینی (ره)
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


«بدترین دشمنان كسانی اند كه حیله خود را بیشتر پنهان می دارند.»مدیر وبلاگ :طاهر مهدوی
مطالب اخیر
نویسندگان

بمب خبری جان بولتون و دستپاچگی ترامپ
رئیس‌جمهور آمریکا دست به دامان چین شده بود
  ۱۳۹۹/۰۳/۳۰

Magiran | روزنامه کیهان (1399/03/31): بمب خبری جان بولتون و ...
کتاب «جان بولتون» مشاور سابق «دونالد ترامپ»، که قرار است سه شنبه هفته جاری منتشر شود، بحران تازه‌ای را در آمریکا ایجاد کرده است. بر اساس جنجالی‌ترین بخش این کتاب، ترامپ از رئیس‌جمهور چین برای پیروزی در انتخابات آتی کمک خواسته است. مسئله‌ای که اگر ثابت شود، می‌تواند پرونده تازه‌ای را برای برکناری او در کنگره کلید بزند.
کتاب بولتون مشاور امنیت ملی اخراج شده ترامپ، تحت عنوان «اتاقی که آنجا اتفاق افتاد»، قرار است سه شنبه هفته جاری در آمریکا منتشر شود. اما این کتاب هنوز منتشر نشده، بمب خبری گسترده‌ای را در فضای سیاسی و رسانه‌ای آمریکا منفجر کرده و در میان بحران‌های ریز و درشتی که رئیس‌جمهور آمریکا این روزها با آنها دست به‌گریبان است، به بحران تازه‌ای تبدیل شده است. واشنگتن‌پست بر اساس بخش‌‌هایی از کتاب بولتون نوشت: «ترامپ در دیداری که سال گذشته با «شی‌جین‌پینگ» رئیس‌جمهور چین داشته، از وی خواسته بود به او برای پیروزی در انتخابات کمک کند.  ترامپ به جین پینگ گفته اقدام چین در خرید محصولات کشاورزی از کشاورزهای آمریکایی می‌تواند روی نتیجه انتخابات اثرگذار باشد. طبق ادعای بولتون، ترامپ این اظهارات را در دیدار دوجانبه‌ای که ژوئن سال ۲۰۱۹ (خرداد 1398)در حاشیه نشست گروه ۲۰ با رئیس‌جمهور چین داشته مطرح کرده است». این اتفاق از آن جهت اهمیت دارد که اتفاقی مشابه به استیضاح ترامپ توسط کنگره منجر شده بود. ترامپ در یک گفت‌وگوی تلفنی با رئیس‌جمهور اوکراین، از او خواسته بود به پرونده ‌سازی‌ علیه رقیب انتخاباتی‌اش (جو بایدن)، کمک کند.  این کتاب همچنین حاوی مطالب و ادعاهایی درباه ایران هم هست. خلاصه‌ای که روزنامه نیویورک‌تایمز از کتاب بولتون منتشر کرد، نشان می‌دهد او بعد از سرنگونی پهپاد آمریکا توسط ایران، از ترامپ به دلیل عدم اقدام علیه ایران عصبانی بوده است.خرداد سال ۱۳۹۸ اعلام شد که ایران یک پهپاد آمریکا را سرنگون کرده است. بولتون که همواره مفتخرانه می‌گوید حامی سیاستی موسوم به «پاسخ غیرمتناسب» است، ترامپ را برای آغاز مجموعه‌ای از حملات نظامی علیه ایران تحت فشار قرار‌داد. بولتون در کتابش از صرفنظر ترامپ از حمله به مواضعی در ایران، به عنوان «غیرمنطقی‌ترین کاری که ممکن بود از سوی هر رئیس‌‌جمهوری انجام شود» نام برده است. کتاب حاوی اطلاعات دیگری نیز علیه ترامپ هست. بولتون در کتاب خود نوشت: «... مثلاً به نظر می‌رسید که آقای ترامپ نمی‌داند که بریتانیا یک قدرت هسته‌ای است و یک بار هم پرسید که آیا فنلاند بخشی از روسیه است. حتی مشاوران ارشد آقای ترامپ که همواره خود را وفادارترین افراد به او نشان می‌دادند، پشت سرش او را مسخره می‌کردند».بولتون درخصوص تمسخر ترامپ از سوی مشاوران ارشد و سایر اعضای کابینه‌اش گفته است: «در سال 2018 در جریان دیدار ترامپ با رئیس‌کره شمالی، «مایک پامپئو» وزیر خارجه، یادداشتی را به دست من داد که روی آن نوشته بود: او کاملاً مزخرف می‌گوید».
چند روز پیش رسانه‌ها گزارش داده بودند که کاخ سفید در صدد است با تنظیم شکوائیه‌ای از انتشار کتاب افشاگرانه جان بولتون جلوگیری کند. کاخ سفید سال گذشته هم برای منصرف کردن بولتون از انتشار این کتاب، رسماً به او هشدار داده است. دیروز خبر رسید که کاخ سفید این شکوائیه را تنظیم و به دادگاه فدرال ارسال کرده است. وزارت دادگستری آمریکا در توجیه شکایت خود علیه مشاور امنیت ملی سابق آمریکا، اعلام کرد که کتاب بولتون، اطلاعات سری درباره امنیت ملی آمریکا را افشا می‌کند. مطالب این کتاب به قدری جنجالی است که بر اساس گزارش رسانه‌ها، «نانسی پلوسی»، رئیس‌مجلس نمایندگان آمریکا، از احتمال دعوت از بولتون برای ادای شهادت علیه ترامپ در کنگره خبر داده است.  پلوسی گفت: «مجلس نمایندگان آمریکا به نظارت بر رفتار ترامپ ادامه می‌دهد و با سران حزب دموکرات درباره احتمال دعوت از بولتون برای ادای شهادت مشورت خواهد کرد».
تهدید چین
ترامپ تنها یک روز پس از انتشار بخش‌هایی از کتاب بولتون، چین را به قطع کامل روابط تهدید کرد. ترامپ در توئیتی نوشت:«گزینه سیاست قطع ارتباط کامل با چین نزد واشنگتن محفوظ است». ترامپ همچنین روز پنچ شنبه طرح تحریم برخی مقام‌های چینی را به بهانه نقض حقوق بشر امضا کرد.در بیانیه کاخ سفید درباره این قانون آمده است که آمریکا ضمن محکوم کردن آنچه که نقض حقوق بشر در منطقه مسلمان نشین «سین‌کیانگ» خوانده شده، تحریم‌هایی را علیه مقام‌های خارجی که در آن دخیل هستند، اعمال می‌کند.ترامپ با صدور بیانیه‌ای بعد از امضای این قانون، گفت این قانون، ناقضان حقوق بشر و تجاوزگرانی را که به صورت سیستماتیک برخی اقدامات غیرانسانی را علیه اقلیت‌های مذهبی و نژادی در منطقه سین‌کیانگ و دیگر مناطق چین انجام می‌دهد، پاسخگو می‌کند.
احمق ملال آور!
انتشار بخش‌هایی از کتاب بولتون، ترامپ را به شدت عصبانی کرده است. ترامپ روز پنجشنبه در واکنش به این مسئله در توئیتی نوشت: «کتاب بسیار خسته‌کننده جان بولتون پر از دروغ و داستان‌های ساختگی است.همه چیز درباره من خوب گفته شده بود تا اینکه من او را از کار اخراج کردم. او یک احمق ملال آور است. او فردی است که فقط خواهان جنگ است ».ترامپ در توئیت دیگری نوشت: «رئیس‌جمهور بوش هم او را اخراج کرد. بولتون یک فرد بی‌کفایت است». برخی از مقامات دولت ترامپ نیز به این کتاب واکنش نشان دادند. به گزارش روسیا الیوم، «استیفن منوشین» وزیر خزانه‌داری آمریکا گفت که در جریان بخش‌هایی از کتاب مشاور سابق ترامپ قرار گرفته و به این نتیجه رسیده که کتاب بولتون «پر از دروغ و غلو» درباره شخص ترامپ است.بولتون در بخشی از کتابش نوشته که منوشین از دولت ترامپ به دلیل استفاده دائمی از ابزار تحریم علیه کشورهایی که خشم واشنگتن را بر می‌انگیزند، انتقاد کرده است. «مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا، نیز در واکنش به کتاب خاطرات بولتون در توئیتی نوشت:‌ « بولتون دارد دروغ‌پراکنی می‌کند؛‌ اظهاراتش دروغ‌ و کذب محض است، هم غم‌انگیز و هم خطرناک است که آخرین کار علنی بولتون، (ایفای) نقش خائنی است که اعتماد مقدسِ مردم آمریکا را پایمال کرده و این‌چنین به این کشور لطمه زده است».
ادامه اعتراضات ضد نژادپرستی
همزمان با جنجال سیاسی بر سر کتاب خاطرات بولتون، اعتراضات علیه نژادپرستی نیز در سراسر آمریکا، علیرغم سرکوب گسترده از سوی نیروهای پلیس، همچنان ادامه دارد. بر اساس گزارش‌ها، دولت آمریکا به رسانه‌های این کشور فشار وارد کرده است که انتشار اخبار و گزارش‌های مربوط به اعتراضات و آشوب‌ها را کنترل شده منتشر کنند.دیروز نیز آمریکایی‌های آفریقایی تبار به مناسبت سالگرد «روز آزادی» در سراسر آمریکا تظاهرات کردند. بر اساس گزارش الجزیره‌، در واشنگتن و چند شهر آمریکا‌، ده‌ها مراسم و تظاهرات به مناسبت روز آزادی برگزار شد. این روز به مناسبت رسیدن یکی از فرماندهان ارتش اتحاد به شهر «گلوستون» ایالت تگزاس، که مقدمه پایان جنگ داخلی در آمریکا بود، روز آزادی یا روز استقلال سیاه پوستان نامگذاری شده است. این روز، نزد آمریکایی‌های آفریقایی تبار جایگاه ویژه‌ای دارد. پیش از این، نیوزیوک تایمز گزارش داده بود که قرار است «روز 19 ژوئن (30 خرداد) کارگران در سراسر آمریکا به نشانه اعتراض به کشتار سیاهان، دست از کار بکشند و اعتصاب کنند.» اما ظاهرا بعضی شرکت‌ها از ترس این اعتصاب، پیش دستی کرده و دیروز را تعطیل اعلام کرده بودند.
بر اساس آخرین گزارش‌ها از آمریکا، ترامپ با آشوبگر خواندن معترضانی که به سمت اوکلاهما در حرکت هستند، تهدید کرد که به شدت با آنها برخورد خواهد کرد.


زمزمه جنگ در سرزمین‌های اشغالی / آیا نتانیاهو از طرح الحاق عقب‌نشینی می‌کند؟

پشت پرده طرح الحاق «غور اردن»؛ مهمترین دستمایه نتانیاهو برای ...

پافشاری « بنیامین نتانیاهو» بر الحاق 30 درصد از کرانه باختری به فلسطین اشغالی، جوی از رعب و وحشت را در میان صهیونیست‌ها ایجاد کرد و همزمان، جنبش‌های فلسطینی نیز وعده نبرد با رژیم صهیونیستی را داده‌اند.
11 تیرماه زمانی است که نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی وعده الحاق 30 درصد از کرانه باختری به سرزمین‌های اشغالی را داده است. اما اجرای این رویای نتانیاهو چندان ساده نخواهد بود و روز به روز بر شمار کشورها و بازیگرانی که با این طرح مخالف هستند، افزوده می‌شود. بسیاری از مقامات صهیونیستی به این علت با طرح الحاق مخالف هستند که آن را عامل وقوع انتفاضه سوم در کرانه باختری می‌دانند و نسبت به تبعات آن برای امنیت اسرائیل بیمناک هستند. گروه‌های مقاومت فلسطین نیز وعده مقاومت مسلحانه را برای مقابله با طرح الحاق داده‌اند. همه شرایط به گونه‌ای در حال رقم خوردن است که بوی جنگ در سرزمین‌های اشغالی به مشام می‌رسد و چه بسا که نتانیاهو برای اجرای این طرح اشغالگرانه به جنگ نیز متوسل بشود، چرا که وی تا آبان ماه زمان دارد و شکست خوردن «دونالد ترامپ» در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، می‌تواند تمام رویاهای نتانیاهو در مورد اشغال کرانه باختری را بر باد دهد.
هشدار حماس
در ادامه واکنش‌ها علیه طرح الحاق، «خلیل الحیه» معاون رئیس‌جنبش حماس در نوار غزه، در سخنانی تصریح کرد، زمان آن برای غزه فرا رسیده است که سلاح خود را برای پاسداری و حفاظت از مسئله فلسطین به کار گیریم، زیرا نمی‌توانیم شاهد از بین رفتن آن در زندگی خود باشیم. وی از ابومازن رئیس‌تشکیلات خودگردان فلسطین، خواست برای برگزاری یک نشست ملی در بالاترین سطوح جهت مقابله با تصمیم اشغالگران، شتاب کند. الحیه تاکید کرد: سلاح ما مشروع و انگشتان ما روی ماشه است. تصمیم گیری در دستان ما است و در زمان مناسب برای پاسداری از مسئله فلسطین وارد عمل خواهیم شد؛ حتی اگر در این راه، جان خویش را نثار کنیم.
این اظهار نظر باعث شده تا بسیاری به این نتیجه برسند که احتمال شروع جنگ دور از ذهن نخواهد بود. رادیو ارتش رژیم صهیونیستی در این مورد اعلام کرد، ارتش این رژیم طی روزهای اخیر اقداماتی را انجام داده که دلیل بر آمادگی‌های ویژه برای جبهه نوار غزه است. بر اساس این گزارش، «تساحی دبوش» خبرنگار رادیو ارتش رژیم صهیونیستی می‌گوید، این آمادگی‌ها به دلیل وضعیت امنیتی در جنوب (مرز با غزه)‌، تصمیم رژیم صهیونیستی برای اشغال اراضی کرانه باختری، عدم پیشرفت در عملیات تبادل اسرا و وضعیت بد امنیتی در غزه صورت گرفته است. به گزارش فارس، وی تأکید کرد: تمام این احتمالات ممکن است به متشنج شدن وضعیت بیانجامد، به همین دلیل ارتش برای این موضوع آماده شده و می‌داند این آرامش فریب‌دهنده، تمام خواهد شد. وی در ادامه گفت: می‌توانیم بگوییم که آنچه در غزه رخ خواهد داد اگر به سطح درگیری نظامی برسد، شبیه درگیری‌های قبلی نخواهد بود و ما امیدواریم به این حد نرسد. روزنامه «هاآرتص» نیز در یادداشتی به قلم «چاک فرِیلیک» معاون پیشین مشاور امنیت داخلی رژیم صهیونیستی، به بررسی عواقب و پیامدهای اجرای طرح تل‌آویو برای اشغال بخش‌های بزرگی از کرانه باختری پرداخته و تحلیل کرد که این امر می‌تواند جنگی تمام عیار را علیه این رژیم آغاز کند. این روزنامه ضمن اشاره به احتمال اقدام جداگانه کشورهای اروپایی علیه اسرائیل در صورت اجرای طرح اشغال، تاکید کرد، تل‌آویو به سمت طوفان کامل پیش می‌رود و متوقف کردن آن نیز به نتانیاهو بستگی دارد.
به دنبال این خبرها، طبق گزارش روزنامه «العربی الجدید»، تل‌آویو مدعی شده حماس و جهاد اسلامی در صورت اجرایی شدن طرح اشغال کرانه باختری، قصد هدف قرار‌دادن سکوهای گاز در سواحل «عسقلان» را دارند و به همین دلیل، خواستار میانجی‌گری مصر برای جلوگیری از این اقدام شده است.
اتحادیه اروپا
اتحادیه اروپا نیز که در ظاهر با الحاق کرانه باختری مخالفت می‌کند، از اسرائیل خواست طرح الحاق را متوقف کند. «جوزف بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، از تل‌آویو خواست از هرگونه اقدام یکجانبه در این باره خودداری کند. بورل ادعا کرد: موضع ما شفاف است، با اینکه اتفاق آراء در این موضوع دشوار است اما اکثریت قدرتمندی از کشورها هستند که به حمایت از راهکار دو دولتی مذاکره ‌شده بر مبنای مؤلفه‌های بین‌المللی ادامه می‌دهند و الحاق را مخالف قوانین بین‌المللی می‌دانند.
هشدار پادشاه اردن
«ایمن الصفدی» وزیر خارجه اردن، نیز پیامی از «عبدالله دوم» پادشاه این کشور به «محمود عباس» رئیس‌تشکیلات خودگردان انتقال داده و بر روابط عمیق «امان» و «رام الله» تأکید کرده است. الصفدی گفته که عبدالله دوم به آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها اعلام کرده که اگر کرانه باختری اشغالی شود، اردن نیز از ادامه اجرای معاهده صلح با رژیم صهیونیستی امتناع خواهد کرد. اردن و رژیم صهیونیستی در سال ۱۹۹۴ توافقنامه‌ صلح موسوم به وادی عربه را امضا کردند که در آن بر پایان دادن به خصومت دو طرف و اجرای مفاد منشور ملل متحد و قانون بین‌المللی درخصوص روابط دو طرف تأکید شده است.
اختلافات در کابینه صهیونیستی
اختلافات در کابینه رژیم صهیونیستی بر سر طرح الحاق همچنان ادامه دارد و این بار «بنی گانتس» وزیر جنگ و یکی از نخست‌وزیران چرخشی کابینه، حمایت از این طرح را مشروط به تصویب بودجه پیشنهادی کنست دانست. شبکه ۱۲ تلویزیون رژیم صهیونیستی گزارش داد گانتس در نشستی که روز پنجشنبه با مقامات وزارت جنگ رژیم اسرائیل داشت، تاکید کرده از اشغال مناطقی در کرانه باختری که جمعیت زیادی از فلسطینی‌ها ساکن آن هستند، حمایت نمی‌کند. بر این اساس، وی دلیل این تصمیم خود را، جلوگیری از به‌وجود آمدن اختلاف بیشتر با تشکیلات خودگردان فلسطین و دولت اردن عنوان کرده است. در واکنش، نتانیاهو در جلسات خصوصی با افراد کابینه خویش گفته است که سعی دارد طرح الحاق ۳۰ درصد کرانه باختری را حتی با مخالفت «بنی گانتس» و حزب «آبی و سفید» اجرایی کند. به نوشته روزنامه اسرائیل هیوم، نتانیاهو در این نشست‌ها گفته است دیگر منتظر موافقت گانتس نمی‌ماند و طرح مذکور را برای تأیید نهایی به کابینه خواهد برد. نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی همچنین به نزدیکان خود گفته است که اگر حزب آبی و سفید بتواند در مخالفت با اشغال کرانه باختری موفق شود، تردیدی درخصوص انحلال پارلمان و برگزاری دوباره انتخابات ندارد و قانون به وی چنین اجازه‌ای را می‌دهد که بدون موافقت «بنی گانتس»، پارلمان را منحل کند.
همچنین چند صد نفر از ساکنان تل‌آویو علیه طرح نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی برای اشغال بخش‌های بزرگی از کرانه باختری تظاهرات کردند. 


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
شنبه 31 خرداد 1399
شنبه 31 خرداد 1399 12:20 ب.ظ
مرگ به شیطان بزرگ امریگاو

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات