تـــبـــرّی ( دشــمـن شـــناسـی )
آمریكا دشمن شماره 1 مردم محروم و مستضعف جهان است . حضرت امام خمینی (ره)
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


«بدترین دشمنان كسانی اند كه حیله خود را بیشتر پنهان می دارند.»مدیر وبلاگ :طاهر مهدوی
مطالب اخیر
نویسندگان


عفو بین‌الملل:
ائتلاف سعودی در سال 2019 222 کودک یمنی را کشت 
۱۳۹۹/۰۳/۳۱

یمن|واکنش سازمان عفو بین‌الملل به حذف نام ائتلاف سعودی از فهرست ...
سازمان عفو بین‌الملل با انتشار ویدیویی از بوسه زدن کودک یمنی بر تصاویر 3برادر شهیدش اعلام کرد که ائتلاف سعودی در سال 2019، چیزی حدود222 کودک یمنی را به شهادت رسانده است.
سازمان عفو بین‌الملل اخیرا در حساب کاربری خود در توئیتر ویدئویی تاثیرگذار از کودکی یمنی منتشر کرد که عکس ۳ برادر شهید خود را می‌بوسد. این تصویر که در شبکه‌های اجتماعی به سرعت منتشر شد و بازتاب‌های مختلفی داشت. این سازمان ذیل ویدئو نوشت: «خسارات عظیم ناشی از درگیری‌ها در یمن بر نسل‌های بعدی تاثیر خواهد گذاشت. این در حالی است که دبیرکل سازمان ملل در شرایطی که می‌دانست ائتلاف متجاوز سعودی ۲۲۲ کودک را در یمن در سال ۲۰۱۹ کشته است، نام عربستان را از لیست کشتار و آزار و اذیت کودکان حذف کرد».
محمد علی الحوثی، رئیس‌کمیته عالی انقلاب یمن نیز به دنبال انتشار این ویدیو در صفحه توئیتری خود نوشت: «وقتی متجاوزان آمریکایی-انگلیسی-سعودی-اماراتی و همپیمانانشان انسانیت خود را از دست داده‌اند و تمام قوانین بین‌المللی را زیر پا می‌گذارند، عرصه را برای خود باز می‌بینند بدون اینکه از سوی ملت‌ها برای جنایاتی که طی شش سال مرتکب شده‌اند و همچنان نیز ادامه دارد محکوم شوند...این فجایع مادامی که وجدان انسانی و حقوقی سازمان‌های بین‌المللی و جهانی در این وضع باشد، ادامه خواهد یافت».
نقش سازمان ملل در جنایات یمن
اما در ادامه واکنش‌ها به حذف نام ائتلاف سعودی از لیست سیاه ناقضان حقوق کودکان توسط سازمان ملل، دکتر
«طه المتوکل»، وزیر بهداشت عمومی و اسکان یمن اعلام کرده سازمان ملل دوبار کودکان را به کشتن داد: «سازمان ملل یک بار با سکوت در برابر دشمنی و محاصره یمن و بار دیگر با حذف نام عربستان از لیست سیاه قاتلان کودکان علیرغم وجود شواهد و گزارش‌های متعدد، کودکان یمن را به قتل رساند...بیش از ۷ هزار کودک یمنی از اولین حمله ائتلاف دشمن به خانه‌هایشان شهید و زخمی شده‌اند و سازمان ملل بدون خجالت عربستان را از لیست سیاه حذف کرد.» وی افزود، پس از گذشت یک هفته از خط خوردن نام عربستان از لیست قاتلان کودکان، ریاض ۳۷ کودک یمنی را هدف قرار‌داد. امروز رسوا کردن جنایات سازمان ملل علیه کودکان یمن را بر عهده آزادگان جهان می‌گذاریم و از سازمان ملل می‌خواهیم به جای پرداخت چک‌هایی به قیمت خون کودکان یمن، عربستان را به دادگاه بکشاند.
سقطری در تصرف امارات
از سوی دیگر، «سالم ثابت العولقی» عضو هیئت‌رئیسه شورای انتقالی جنوب که تحت حمایت امارات است در توئیتی اعلام کرده که نیروهای شورای انتقالی آخرین موضع نظامی دولت مستعفی یمن (تحت حمایت سعودی) در شهر «حدیبو» مرکز استان «سقطری» را تحت کنترل درآورده‌اند. در توئیت یادشده آمده نیروهای شورای انتقالی اردوگاه نیروهای ویژه را تحت کنترل درآوردند و تمام تجهیزات موجود در آن را مصادره کردند. نیروهای جنوب، عفو عمومی و آغاز خودمختاری استان سقطری را اعلام کردند. عیسی السقطری سپس تأکید کرده که ائتلاف سعودی-اماراتی نه برای دفاع از دولت منصور‌هادی بلکه برای نیل به اهداف و مطامع خود در یمن حضور دارند. او با بیان اینکه قبایل سقطری در برابر حملات شورای انتقالی جنوب دست بسته نخواهند ماند؛ گفت که ارتش سعودی مسیر تجاوزات و اقدامات عناصر این شورا را باز می‌گذارد و حتی به‌ آنها حقوق ماهیانه نیز می‌دهد. «سقطری» جزیره‌ای در دریای عرب و جنوب یمن است که یکی از استان‌های این کشور محسوب می‌شود و در یک سال گذشته بارها شاهد درگیری میان شورای انتقالی جنوب و عناصر دولت مستعفی یمن بوده است.
پیروزی جدید انصارالله
همچنین شبکه الجزیره گزارش داده که نیروهای انصارالله یمن موفق شدند کنترل منطقه "ردمان" در استان البیضا در مرکز یمن را در اختیار بگیرند. پیشروی نیروهای انصارالله در حالی صورت گرفته که ائتلاف سعودی طی روزهای گذشته حملات هوایی خود به غیرنظامیان را در مناطق مختلف یمن افزایش داده است.چرا عربستان کابوس کودکان یمن است؟

آغازی بر تغییر معادله در جنگ یمن | خبرگزاری بین المللی شفقنا
محمدرضا مرادی
«آنتونیو گوترش»، دبیرکل سازمان ملل، ائتلاف تحت رهبری عربستان را از یک فهرست سیاه سازمان ملل که به نقش‌آفرینی در مرگ کودکان و نقض حقوق آنان مربوط می‌شود، خارج کرد. گوترش در گزارش سالانه خود که خطاب به شورای امنیت نگاشته شده ادعا کرده است: «این ائتلاف(ائتلاف سعودی) پس از کاهش چشمگیر موارد مرگ و قطع عضو در نتیجه حملات هوایی، از فهرست سیاه خارج می‌شود.» دبیرکل سازمان‌ملل علاوه ‌بر این، ادعا کرد که ائتلاف سعودی اقداماتی را به منظور محافظت از کودکان انجام داده است! اما آیا به راستی عربستان آن گونه که سازمان‌ملل می‌گوید به «حافظ» کودکان یمنی تبدیل شده است یا واقعیت‌های میدانی گویای حقایق دیگری هستند؟ برای رسیدن به پاسخ این سؤال باید به وضعیت کودکان یمن از آغاز تجاوز عربستان به این کشور پرداخت.
شدت حملات ائتلاف سعودی به یمن باعث شده تا بیش از 22 میلیون یمنی یعنی سه نفر از هر چهار نفر به کمک‌های فوری نیازمند باشند. 11 میلیون کودک یمنی در وضعیت فشار جسمی و روحی زندگی می‌کنند. علاوه‌ بر این از زمان آغاز تجاوز ائتلاف سعودی، کودکان شرایط بسیار وخیمی را تجربه می‌کنند. تنها 17 درصد از دختران 15 سال و بالاتر باسواد هستند. 31 درصد از کودکان نیز به مدرسه نمی‌روند چراکه 75 درصد مدارس تخریب‌شده است. اما تأثیر جنگ یمن بر کودکان تنها به این موارد خلاصه نمی‌شود. از هر 1000 کودک 42 نفر قبل از رسیدن به 5 سالگی می‌میرند و 23درصد کودکان به کار مشغول هستند. بر اساس یک برآورد، در هر شبانه‌روز 150 کودک یمنی می‌میرند و حدود 400 هزار کودک نیز با سوءتغذیه حاد مواجه هستند و80درصد کودکان یمنی به کمک فوری نیاز دارند. تخریب زیرساخت‌های یمن نیز باعث شده
14 میلیون و 500 هزار نفر ازجمله 8 میلیون کودک به آب بهداشتی دسترسی نداشته باشند. روزنامه گاردین اعلام کرده که بیش از 85 هزار کودک یمنی قربانی این جنگ شده‌اند. یونیسف نیز اخیرا در گزارشی ضمن هشدار درباره اوضاع غیرنظامیان در یمن گفته هر 2 ساعت یک مادر و 6 نوزاد یمنی به دلیل شرایط وخیم حاکم بر این کشور جان خود را از دست می‌دهند.
وزارت بهداشت یمن نیز در گزارشی به حجم گسترده فاجعه‌ای که حملات ائتلاف به سرکردگی سعودی برای یمن به وجود آورده‌اشاره و اعلام کرده که به دلیل سوء‌تغذیه در این کشور فقیر غرب آسیا هر 10 دقیقه یک کودک یمنی جان خود را از دست می‌دهد. بر اساس گزارش وزارت بهداشت دولت یمن، حمله ائتلاف به سرکردگی سعودی علیه یمن سبب شده تا بیش از 100 هزار غیرنظامی نقص عضو شوند. طبق این گزارش، از زمان آغاز جنگ بیش از یک میلیون و 900 هزار نفر به وبا مبتلا شده‌اند که تا کنون 3 هزار و 700 نفر به دلیل ابتلا به وبا کشته شده‌اند که 40 درصد این آمار را کودکان تشکیل می‌دهند. بر اساس گزارش وزارت بهداشت یمن، حملات ائتلاف و محاصره همه‌جانبه عربستان علیه این کشور فقیر در غرب آسیا باعث شده تا دست کم 2 میلیون و 300 هزار کودک زیر 5 سال با سوءتغذیه مواجه شوند.
در سال 2018 سازمان بین‌المللی حفاظت از کودکان در گزارشی میدانی تاکید کرد: «قحطی و بیماری جان ۸۵ هزار کودک زیر پنج سال را در یمن گرفته است.» تمرکارولوس، رئیس‌ این سازمان بشردوستانه در یمن می‌گوید: «در برابر هر کودکی که به وسیله بمب کشته می‌شود، ده‌ها کودک از قحطی می‌میرند و این کاملا قابل پیشگیری است». همچنین، در گزارش دیگر مربوط به اواخر سال 2019 «ویرجینیا گامبا» نماینده ویژه سازمان‌ملل در زمینه کودکان در بحران گفت: «آسیب کودکان در یمن از زمان این گزارش بدتر شده است...جامعه غیر نظامی به خصوص کودکان، اسیر بحرانی شده‌اند که بودن در چنین مکانی را انتخاب نکرده‌اند.» سازمان ملل همچنین درباره اینکه میلیون‌ها نفر از مردم یمن در معرض خطر قحطی قرار دارند، هشدار داده و اعلام کرده است که بیشتر از هشت میلیون کودک، دسترسی کافی به آب ندارند و دو میلیون از کودکان هم به شدت دچار سوء‌تغذیه هستند.
سخنگوی وزیر بهداشت یمن نیز هفته گذشته اعلام کرد که هر پنج دقیقه یک کودک یمنی به دلیل سوءتغذیه و بیماری واگیردار جان خود را از دست می‌دهد. وزیر بهداشت یمن تاکید کرد، بیش از ۷ هزار کودک یمنی از اولین حمله ائتلاف دشمن به خانه‌هایشان شهید و زخمی شده‌اند و سازمان ملل بدون خجالت عربستان را از لیست ننگ حذف کرد. این مقام یمنی گفت: «نوزادان زیر ۲۸ روز که بر اثر دشمنی و محاصره جان خود را از دست داده‌اند به ۲۰ درصد رسیده است و این آماری موثق از سوی سازمان‌های بین‌المللی است.» همچنین بر اساس آمار موثق، مرگ کودکان زیر یک سال، ۵۳ هزار مورد در سال و کودکان زیر ۵ سال ۷۲ هزار مورد است.
آمارها به خوبی نشان دهنده این است که عربستان نه تنها از میزان حملات خود به کودکان یمنی نکاسته بلکه تعداد کودکان بیشتری در یمن قربانی حملات ائتلاف سعودی می‌شوند. سازمان عفو بین‌الملل در واکنش به خارج کردن ائتلاف سعودی از لیست سیاه ناقضان حقوق کودکان گفته:« دبیرکل سازمان ملل در شرایطی که می‌دانست ائتلاف متجاوز سعودی ۲۲۲ کودک را در یمن در سال ۲۰۱۹ کشته است، نام عربستان را از لیست کشتار و آزار و اذیت کودکان حذف کرد.» طنز تلخ ماجرا اینجاست که پس از گذشت یک هفته از خط خوردن نام عربستان از لیست قاتلان کودکان، ریاض ۳۷ کودک یمنی دیگر را هدف قرار داد!
حال به راحتی می‌توان پاسخ سؤال اصلی که آیا عربستان حافظ کودکان یمنی است یا قاتل آنها، را داد. به نظر می‌رسد که انتظار بهبود وضعیت و اصلاح چرخه موجود در عرصه بین‌الملل انتظاری بیهوده است. همان‌طور که بان کی مون
 دبیرکل سابق سازمان ملل در سال 2016 اعلام کرد که به دلیل تهدیدات عربستان مبنی بر قطع حمایت‌های مالی از سازمان ملل مجبور به خارج کردن نام عربستان از لیست سیاه ناقضان کودکان شده است این بار نیز باید بار دیگر نقش دلارهای سعودی را عامل اصلی دانست. نهادهای بین‌المللی در حالی که توسط دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا تهدید به کاهش حمایت‌های مالی شده‌اند برای جبران این مسئله روز به روز اعتبار خود را بیش از پیش در معرض حراج می‌گذارند. این بار سازمان ملل بار دیگر با این اقدام نقش خود در کشتار کودکان یمن را اثبات کرد. در واقع سازمان‌ملل هم با سکوت خود و هم با خارج کردن نام عربستان از لیست سیاه، جان کودکان یمنی را می‌گیرد.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
شنبه 31 خرداد 1399
دوشنبه 2 تیر 1399 10:01 ق.ظ
مر گ بر آلسعود کافر

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات