تـــبـــرّی ( دشــمـن شـــناسـی )
آمریكا دشمن شماره 1 مردم محروم و مستضعف جهان است . حضرت امام خمینی (ره)
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


«بدترین دشمنان كسانی اند كه حیله خود را بیشتر پنهان می دارند.»مدیر وبلاگ :طاهر مهدوی
مطالب اخیر
نویسندگان


ماکرون، حامی مردم لبنان یا شریک جرم متهمان جنایت بیروت؟
  ۱۳۹۹/۰۵/۱۸

Magiran | روزنامه کیهان (1399/05/19): ماکرون، حامی مردم لبنان یا شریک جرم  متهمان جنایت بیروت؟
رئیس‌جمهور فرانسه با ادعای کمک به مردم فاجعه دیده لبنان به بیروت سفر کرد، اما ره‌آوردِ سفرش تهدید این کشور بود که اگر اصلاحات مورد نظر ما را انجام ندهید، «من مسئولیت اصلاحات را خودم بر عهده می‌گیرم»! فرانسه در کنار عربستان، رژیم صهیونیستی و آمریکا، در پرونده انفجار مهیب لبنان جزو متهمان ردیف اول هستند و لبنانِ با هزاران مشکل ریز و درشت نیز سال‌ها تحت حاکمیت «سعد حریری»، مهره شناخته شده فرانسه و سعودی بوده است.
انفجار مهیب بندر بیروت عصر روز سه‌شنبه هفته پیش (14 مرداد 99) رخ داد، اما رسیدن خبرهای بعد از آن با شدت و حجم زیاد ادامه دارد. چنان‌که گفته شده حدود 2750 تُن نیترات آمونیوم که از سال 2014 در انباری در این بندر (که در منطقه سنی نشین لبنان و تحت نفوذِ جریانِ 14 مارس، «سعد حریری» و همپیمانان آن است) نگهداری می شد، منفجر شد. در این سال و تا همین حدود 6 ماه پیش سعد حریری در قدرت بود.
 شمار قربانیان انفجار، تا زمان تنظیم این گزارش، به ۱۵۴ تَن رسیده که هویت ۲۵ تن از آنها هنوز معلوم نیست. افزون بر آن بیش از ۶۰ نفر نیز مفقودند. همچنین حالِ حداقل ۱۲۰ تن از ۵۰۰۰ نفری که در انفجار بیروت مجروح شده‌اند، «وخیم» است. حدود ۸۰ هزار کودک لبنانی نیز به دلیل این انفجار تحت تأثیر قرار گرفته‌ و آسیب دیده‌اند.
ماکرون؛ مرحم یا شریک جرم؟
«امانوئل ماکرون»، رئیس‌جمهور فرانسه اما، دو روز پس از انفجار مرگبار بیروت به این شهر سفر کرد تا مثلا مرهمی برای دردهای مردم لبنان باشد! اما ظهور و بروز سفرش بیشتر شبیه اپوزوسیونِ جریانِ حاکم لبنان بود. او، آن‌طور که «رویترز» گزارش کرده، کمک به مردم لبنان را مشروط کرده. مشروط بر اینکه، این کمک‌ها باید به دست کسانی برسد که از نگاه او، پاک دست هستند! او در مورد کمکی حرف می‌زند که فعلاً حرف است و وعده (چنان‌که استاندار بیروت گفته تاکنون کمکی به دست ما نرسیده است) و همچنین او توضیح نمی‌دهد که مقصود او از فاسدان چه کسانی هستند؟ جریان 14 مارس و حریری که هم پیمان و دوستانِ ماکرون‌اند، آیا مقصودِ این سخنان‌اند؟! جریانی که کنترل این بندر را در دست دارند و این محموله خطرناک در دوران آنان سال‌ها مصادره و انبار شده بود و علیرغمِ هشدارها به خطرات محتمل این محموله، هیچ اقدامی نکرده! جریانی که سالها قدرت را در این کشور در دست داشته و مسئول تمامی مشکلات و فسادهایی است که امروز لبنان از آنها رنج می‌برد! دولت فعلی لبنان کمتر از 6 ماه است که در قدرت قرار دارد و به معنای واقعی کلمه، خرابه تحویل گرفته است.
روز پنج شنبه رئیس‌جمهور فرانسه که گویا یاد دوران استعمارهای کشورش افتاده، در کسوتِ «رئیس‌جمهورِ لبنان» یا بهتر است بگوییم «صاحبِ لبنان» ظاهر شد! او در سخنانی که یادآور دوران استعمار لبنان بود، گفت لبنان اگر کمک می‌خواهد باید دست به اصلاحاتی بزند و اگر این کار را نکند، من اول سپتامبر (11 شهریور) باز خواهم گشت و «وظیفه خودم را انجام خواهم داد».(اصلاحات را شخصا انجام خواهم داد). اصلاحاتِ ماکرون یا به طور کلی غرب و رژیم صهیونیستی در لبنان آیا چیزی جز تضعیف جریان مقاومت می‌تواند باشد؟ و تضعیف مقاومت آیا جز این است که، اولین و آخرین آرزوی رژیم صهیونیستی است؟ این مواضع در کنار وضعیتی که لبنان توسط جریان غربگرا گرفتارش شده را بگذارید کنار اینکه، مسئول مستقیم دپو شدن این همه مواد خطرناک در بندر بیروت! سعد حریری است. آیا فرانسه و رژیم صهیونیستی، متهم ردیف اول این انفجار نمی‌توانند باشند؟! هم رئیس‌جمهور لبنان و هم منابع اطلاعاتی و قضائی این کشور «تروریستی بودن» این انفجار را «محتمل»
دانسته‌اند!
احتمال تروریستی بودن حمله
یک منبع قضایی و یک منبع امنیتی در لبنان با بیان اینکه در روند تحقیقات درخصوص انفجار بیروت، فرضیه‌های مختلفی از جمله «اقدام تروریستی» بررسی می‌شود، گفتند که دایره تحقیقات، مسئولان بلندپایه را نیز شامل می‌شود. به گفته این مقام قضایی به روزنامه «الشرق الاوسط»، طی تحقیقات، ۲۱ نفر بازداشت و بازجویی شده‌اند و دایره بازداشت‌ها در حال افزایش است و به زودی مدیران رده بالا را نیز شامل خواهد شد.
در همین حال، آن‌طور که فارس گزارش کرده، یک منبع امنیتی لبنانی نیز گفته فرضیه انفجار انبار با موشک بسیار بعید است و کارشناسان لبنانی و فرانسوی به تصاویری از طریق نیروی هوایی لبنان و یک پایگاه هوایی در نزدیکی بندر بیروت دست یافته‌‌اند که نشان می‌دهد ویدئوهای موجود در شبکه‌های اجتماعی که نشان از برخورد موشک دارد، ساختگی و جعلی است. این مقام امنیتی نیز بدون ذکر نام خود افزود: «تحقیقات بر دو فرضیه اصلی استوار است: یکی اینکه یک ماده و شیء با حرارت بالا وارد انبار شده و دوم احتمال اقدام تروریستی است و کارشناسان با دقت و توجه بیشتری نسبت به فرضیه دوم و احتمال عمدی بودن انفجار تحقیق می‌کنند».
«میشل عون» نیز ضمن تأکید بر اینکه «همچنان علت انفجار نامشخص است»، گفته «احتمال دخالت یک عامل خارجی در انفجار مهیب در بندر بیروت وجود دارد». او طی سخنانی در روز جمعه تأکید کرد «تحقیقات درخصوص علت انفجار آغاز شده و به زودی مشخص خواهد شد که آیا این سانحه به علت بی‌دقتی در نگهداری مواد محترقه بوده و یا مداخله یک عنصر خارجی منجر به این سانحه شده است».
چه کسانی از این انفجار سود می‌برند؟
جریان به شدت وابسته و غربگرای «سعد حریری» که یک‌بار حتی توسط سعودی‌ها ربوده، تحقیر و سپس با واسطه آزاد شد، در کنار رژیم صهیونیستی شاید بیشترین منفعت را از ویرانی اوضاع می‌برند، چرا که حزب‌الله لبنان و جریان مورد تأیید و نزدیک به آن، که مخالفان اصلی حریری‌اند، چند ماهی بود که با تمام توان به کمک حکومت لبنان آمده بود اما اوضاع آشفته لبنان که این انفجار آشفته‌ترش کرده است، این جریان و دولت فعلی را هدف قرار‌داده است. دولت کنونی لبنان وارث مشکلاتی است که در سال‌ها حکمرانی جریان غربگرای حریری انبار شده است. پس چه این انفجار عمدی باشد، چه نباشد، کسانی بیشتر از آن بهره می‌برند که به دنبال تضعیف حزب‌الله و در عین حال انجام تحقیقات در مورد این انفجار هستند.
در این اوضاع، سایت النشره از منابع دیپلمات نقل کرد که نماینده لبنان در سازمان ملل تماس‌هایی با هیئت‌های انگلیس، آمریکا و آلمان گرفته تا آنها را به دعوت به برگزاری جلسه فوق‌العاده شورای امنیت جهت بررسی تحولات اخیر در لبنان ترغیب کند. به گزارش ایسنا، سایت لبنانی النشره از منابع دیپلمات عالی‌رتبه نقل کرد که «امل مدللی»، نماینده لبنان در سازمان ملل می‌خواهد که عنوان این جلسه فوق‌العاده، بررسی تحولات اخیر در لبنان از زاویه «قاچاق سلاح، مسئله مقاومت و شکست دولت» باشد. در واقع، مدللی می‌خواهد سه کشور مذکور را برای در دست گرفتن ابتکار عمل جهت برگزاری جلسه‌ای که همخوانی با منافع کشور و دولت لبنان ندارد، ترغیب کند. یعنی در وضعیتی که صندوق بین‌المللی پول خواستار کمک جامعه بین‌الملل به لبنان برای عبور این کشور از پیامدهای انفجار بیروت شده، کسی در درون لبنان خواستار رسیدگی به مسئله «مقاومت» است!
وقتی کشوری درگیر بحرانی به بزرگی «انفجار بیروت» می‌شود، برای کشف سر نخ باید دید متهمان ردیف اول آن بحران، در پوشش «راه‌حل» آدرس کجا را می‌دهند؛ پاسخ همانجاست. جریان صد در صد وابسته سعد حریری، فرانسه و به طور کلی غرب، می‌گویند راه‌حل بحران در لبنان انجام «اصلاحات ساختاری» است. آیا «اصلاحات ساختاری در لبنان» از نظر این جریان، چیزی جز تضعیف یا نابودی مقاومت حزب‌الله است؟! پس نتیجه می‌گیریم آنها یا دارند از بحران به وجود آمده در لبنان، سوءاستفاده می‌کنند، یا کار کارِ خودشان است!


فرضیه‌ای که درباره انفجار«بیروت» باید جدی گرفته شود
تحلیل انفجار بیروت/ لزوم تهیه نقشه مخاطرات کشور - رویداد24
سید محمد امین‌آبادی
بیروت پایتخت لبنان عصر سه‌شنبه شاهد انفجاری بسیار بزرگ بود که زلزله‌ای معادل 4/5 ریشتر ایجاد کرد و بیش از ۱۶۰ کشته، ۵۰۰۰ زخمی و 300 هزار بی‌خانمان بر جای گذاشت. تحقیقات برای مشخص کردن «ماهیت دقیق حادثه» ادامه دارد، اما بررسی‌های اولیه حاکی از آن است که انفجار بیش از ۲۷۰۰ تن نیترات آمونیوم معادل 1300 تن ماده منفجره «تی ان تی» در انبار بندر بیروت باعث وقوع این حادثه دلخراش شده است. تا قبل از مشخص شدن نتیجه تحقیقات نمی‌توان به طور قطع و یقین اظهار نظر کرد که این انفجار در نتیجه سهل‌انگاری بوده یا حادثه‌ای تروریستی و توسط ستون پنج دشمن یا بر اثر حمله هوایی رخ داده است. بر اساس گزارش رسانه‌های لبنان دو فرضیه درباره انفجار بیروت مطرح شده است فرضیه اول سهل‌انگاری در نگهداری ۲۷۰۰ تن ماده نیترات آمونیوم مصادره شده از یک کشتی است که از 6 سال قبل در انبار شماره ۱۲ بندر بیروت نگهداری می‌‎شده است. اما فرضیه دومی که مطرح شده این است که رژیم صهیونیستی این انبار را هدف گرفته است. آنچه که از شواهد میدانی این فرضیه را تقویت می‌کند این است که به نوشته روزنامه لبنانی «الجمهوریه» در زمان وقوع انفجار شاهدان عینی از پرواز جنگنده‌های صهیونیست در آسمان بیروت خبر داده‌اند.
واقعیت مسلّم آن است که رژیم ‌اشغالگر قدس بیشترین نفع را از این انفجار بزرگ می‌برد و در بررسی‌ها نیز باید به این فرضیه بهای ویژه‌ای داده شود. لبنان این روزها شرایط بسیار ویژه‌ای را سپری می‌کند. در بعد داخلی دولت «حسان دیاب» با بحران اقتصادی رو به رو است و گروه 14 مارس نیز به رهبری سعد حریری به شدت به دنبال القای ناکارآمدی دولت است. طی هفته جاری به دنبال فشار داخلی و خارجی وزیر خارجه استعفا کرد. طی دو هفته گذشته نیز اغتشاشات گسترده‌ای در بیروت به دنبال افزایش قیمت دلار و کاهش ارزش پول ملی لبنان به وقوع پیوسته است. این انفجار با میلیاردها دلار خسارتی که در پی داشته قطعاً یک ضربه سنگین اقتصادی به دولت نوپای دیاب محسوب می‌شود. به گفته مقامات دولتی فعالیت بندر بیروت به دلیل انفجار عصر سه شنبه تا مدت‌ها متوقف خواهد بود. بنا به نوشته رسانه‌های لبنانی بندر بیروت نقشی بسزا در واردات و صادرات این کشور ایفا می‌کرد. این بندر روزانه با ۳۰۰ بندرگاه جهانی در تعامل بود و سالانه پذیرای حدود 3 هزار و ۱۰۰ کشتی بوده که عمده صادرات و واردات لبنان از آن صورت می‌گرفته است. کالاهایی که وارد این بندر می‌شود؛ بیش از ۷۰ درصد حجم کالاهایی را تشکیل می‌داد که وارد لبنان می‌شد. در این بندر سیلوهای گندم و یک منطقه آزاد به مساحت بالغ بر ۸۱ هزار متر مربع وجود داشت. بیشتر کالاها و مواد وارداتی از جمله غذا، مواد اولیه، دارو و ابزارهای برقی از طریق این بندر وارد لبنان می‌شد. در واقع این بندر، بخش اصلی توانمندی لبنان در ذخیره‌سازی است؛ زیرا انبارهای بزرگی در آن وجود دارد که کالاهای مختلفی در آن ذخیره می‌شود.سیستم حمل‌ونقل داخلی لبنان نیز به این بندر وابسته بود؛ زیرا کالاها از آن به بیروت و از آنجا به سایر مناطق این کشور منتقل می‌شد. بر اساس گزارش‌ها 90 درصد ذخایر دارویی لبنان و بخش عظیمی از ذخایر گندم لبنان نیز که در این بندر نگهداری می‌شد به دلیل انفجار از بین رفته است و دولت لبنان در این زمینه به کمک‌های فوری بین‌المللی نیاز دارد. از سوی دیگر  بازسازی این حجم گسترده از خرابی و ویرانی نیز در شرایطی که دولت لبنان به شدت برای مهار بحران اقتصادی به منابع مالی نیاز دارد خود چالش دیگری است. تشدید چالش اقتصادی و تبدیل آن به یک چالش بزرگ‌تر هدفی بود که مخالفان دولت دیاب و مقاومت در داخل و خارج به دنبال آن بودند و به نظر می‌رسد با انفجار عصر سه شنبه این هدف جبهه غربی- عربی – عبری تا حدودی محقق شده است. احتمالاً طی روزهای آتی اروپا، آمریکا و کشورهای مرتجع عربی نیز ارسال کمک‌های خود را منوط به تحقق پیش شرط‌های سیاسی و امنیتی خواهند کرد و دولت را بیش از پیش برای استعفا تحت فشار قرار خواهند داد. مقصر جلوه دادن دولت در این انفجار و دمیدن به آتش اعتراضات نیز سناریوی دیگری است که احتمالاً در روزهای آتی کلید خواهد خورد. از سوی دیگر در بعد سیاست خارجی نیز این روزها تنش بین مقاومت و رژیم صهیونیستی بالا گرفته است و صهیونیست‌ها در مرزهای شمالی فلسطین‌ اشغالی منتظر پاسخ حزب‌الله به جنایت اخیر این رژیم در سوریه هستند. به نظر می‌رسد این انفجار می‌تواند در محاسبات حزب‌الله در زمان پاسخ به جنایت صهیونیست‌ها در سوریه تغییر ایجاد کند و زمان این عملیات را تغییر دهد. در این بعد نیز رژیم صهیونیستی در کوتاه مدت از انفجار بیروت نفع می‌برد و کلام آخر اینکه اگر فرضیه دخالت صهیونیست‌ها به عنوان متهم اصلی در انفجار مهیب بیروت ثابت شود حزب‌الله باید بدهی قبلی خود را به رژیم صهیونیستی با این بدهی جمع کرده و یکجا با این رژیم تسویه حساب کند.


 رژیم صهیونیستی از ترس حزب‌الله پهپاد خود را سرنگون کرد

رژیم صهیونیستی از ترس حزب‌الله پهپاد خود را سرنگون کرد | بلاغ نیوز
یک روزنامه صهیونیستی گزارش داده ارتش این رژیم یکی از پهپادهای خود را به‌اشتباه در مرزهای شمالی سرنگون کرد چرا که تصور می‌کرد این پهپاد متعلق به حزب‌الله است!
هراس از قدرت حزب‌الله لبنان و وعده انتقامش از این رژیم باعث شده تا رژیم صهیونیستی به اشتباه یکی از پهپادهای خود را سرنگون کند آن هم چند روز پس از اینکه باز، از وحشت حزب‌الله چند ساعتی با دشمن فرضی درگیر جنگ شده بود!
 به گزارش فارس، پایگاه خبری «عرب۴۸»، دیروز به نقل از روزنامه صهیونیستی «هاآرتص» گزارش داد پهپادی که روز جمعه ارتش رژیم صهیونیستی سرنگون کرد، متعلق به خود این رژیم بوده است.
طبق گزارش‌هاآرتص، ارتش رژیم صهیونیستی پیش از آنکه اطمینان حاصل کند پهپاد یاد شده وابسته به خود آنهاست، با این گمان که این پهپاد از لبنان وارد فلسطین اشغالی شده است، آن را سرنگون کرده است.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
یکشنبه 19 مرداد 1399
یکشنبه 19 مرداد 1399 10:11 ق.ظ
مرگ بر اروپاو امریکا و اسرائیل صهیونیست

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic