تـــبـــرّی ( دشــمـن شـــناسـی )
آمریكا دشمن شماره 1 مردم محروم و مستضعف جهان است . حضرت امام خمینی (ره)
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


«بدترین دشمنان كسانی اند كه حیله خود را بیشتر پنهان می دارند.»مدیر وبلاگ :طاهر مهدوی
مطالب اخیر
نویسندگان
ضرورت ریشه‌یابی پدیده تروریسم در غرب آسیا(بخش پایانی)
تروریسم تکفیری مولود صهیونیسم با تفکر وهابیت
    ۳۰ / ۰۱ / ۱۳۹۵

 
 
نتیجه تصویری برای آمریکا و انگلیس و اسرائیل و عربستان و تروریسم


در بین کارشناسان اتفاق نظر روشن و معینی درباره مفهوم تروریسم وجود ندارد، لیکن همگان در این تعریف متفق‌القولند که هر نوع استفاده یا تهدید به استفاده از خشونت غیرقانونی به منظور ایجاد رعب و وحشت برای تحت تأثیر قراردادن یا تسلط بر فرد یا مجموعه‌ای از افراد و یا کل جامعه تروریسم نامیده می‌شود.
تروریست‌ها اعمال خشونت‌آمیز، جو رعب و وحشت را به صورت غیر قانونی و نامأنوس برای رسیدن به اهداف خاصی انجام می‌دهند و معمولاً آلت دست و وسیله‌ای برای تحقق منافع حامیان خود هستند.
ایالات متحده، اروپا و برخی دیگر از کشورها برای رسیدن به اهداف خود تروریست‌ها را به خدمت گرفته‌اند و تلاش می‌کنند مسلمانان را به جان همدیگر بیندازند تا به راحتی به غارت و چپاول منابع ثروت منطقه غرب آسیا  و شمال آفریقا بپردازند. در واقع آنچه که در پشت پرده ظهور و حضور تروریست‌های داعش در منطقه وجود دارد منافع آشکار غرب است.
ادعاهای توخالی
گروهک تروریستی داعش که به دنبال خیال خام پیاده کردن اصول اسلامی و راه انداختن حکومتی در شام و عراق هستند می‌خواهند اسلام را به سلیقه خود اجرا کنند به همین دلیل عملیات تروریستی خود را از سوریه آغاز کردند و به سرزمین عراق رسیدند.
محمدرضا حیدری‌نیا کارشناس مسائل سیاسی درباره گروه تروریستی داعش می‌گوید: «اصطلاح دولت اسلامی در عراق و شام هم که حاصل ادغام دو گروه «جبهه‌النصره» و دولت اسلامی در عراق است با اتکاء به ادعاهای بیهوده و توخالی ایجاد شده است، داعش اوایل فقط سوریه را نشانه گرفت اما بعد که دید در سوریه جایی ندارد راهی عراق شد، استان انبار را گرفت و بعد سراغ موصل رفت و سپس سامرا و شهرهای دیگر. به گفته این کارشناس در نقشه‌ای هم که با وقاحت تمام در شبکه‌های اجتماعی به چاپ رسید داعش مدعی شده است که برطبق این نقشه، لبنان، فلسطین، اردن، کویت و دیگر کشورها را می‌گیرد و حتی خیال‌های خام و تهی خود را تا آنجا گستراند که به فکر تسخیر اروپا هم افتاد و هشدار داد که به زودی به کشورهای اروپایی حمله خواهد کرد.
این کارشناس علوم سیاسی اضافه می‌کند: «حوادث تروریستی فرانسه، بلژیک و کشورهای دیگر نشان داد که تروریست‌های تکفیری با حمایت قدرت‌های غربی و برخی از کشورهای منطقه از جمله عربستان، ترکیه و قطر به چنین ادعاهایی متوسل می‌شوند.»
نکته قابل توجه در این زیاده‌خواهی‌ها این است که تروریست‌های داعش قصد تصرف مناطقی را دارند که پر از چاه‌های نفت بزرگ و کوچک است و جالب‌تر اینجاست که اسناد و مدارک زیادی به دست آمده که شبکه‌های نفت و تانکرهای حامل نفت بلافاصله از سوریه یا عراق به کشورهای دیگر حمل می‌شوند.
خدشه‌دار کردن فرهنگ جهادی
هدف اصلی پدید آورندگان تکفیری‌ها این است که کاری کنند یک چهره مخوف از اسلام ارائه کنند.
«جعفر قنادباشی» استاد دانشگاه و کارشناس ارشد مسائل آفریقا وغرب آسیا در گفت‌وگو با کیهان خاطرنشان می‌کند: «قدرت‌های غربی می‌کوشند با استفاده از تروریست‌ها مردم را از اسلام بیزار کنند و در کشورهای مورد نظر آنها آن قدر خونریزی و خشونت باشد که دیگر جایی برای اسلام و ارزش‌های اسلامی وجود نداشته باشد. جایی برای طرح آیات جهادی قرآن وجود نداشته باشد.»
به گفته این استاد، یکی از نگرانی‌های کشورهای غربی پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی قدرت گرفتن مسلمانان در کشورهای این منطقه بود و از آنجا که فرهنگ جهادی ریشه‌های استعمار و صهیونیسم را هدف قرار می‌دهد تلاش کردند که فرهنگ جهادی را از میان برداشته و به جای آن فرهنگ‌های وارداتی را جایگزین کنند.
قنادباشی می‌گوید: «آنچه که در سوریه در حال انجام است و در عراق، لیبی و یا کشورهای دیگر منطقه نیز مشاهده می‌شود این است که حامیان تروریست‌ها نمی‌خواهند که مسلمانان بر سر کار باشند و به جای حکومت اسلامی می‌خواهند یک حکومت لائیک و سکولار روی کار بیاید».
به گفته وی،‌ پدید آورندگان داعش می‌کوشند که پیدایش نیروهای جهادی را با خراب کردن چهره اسلام تخریب کنند و داعش تا آنجا به حیات خود ادامه می‌دهد که الف: جبهه مقاومت از میان برود ب: رژیم صهیونیستی بتواند از خود در برابر مخالفان دفاع کند در واقع تروریست‌ها مکمل ارتش اسرائیل هستند. یعنی تا زمانی که اسرائیل وجود دارد داعش هم وجود دارد. ج: حیات تکفیری‌ها به نفت وابسته است و هر جا نفت باشد آنها هم هستند، مثلاً در نیجریه تروریست‌های بوکوحرام شاخه رسمی داعش هستند که به دلیل منابع نفتی این کشور در نیجریه فعال هستند.
در لیبی، سوریه و عراق هم به همین دلیل تروریست‌هاحضور دارند تا منابع نفتی را چپاول کنند.
منابع مالی داعش
گروهک تروریستی داعش یکی از ثروتمندترین سازمان‌های تروریستی است که از منابع متعدد درآمد هنگفتی به دست می‌آورد.
تحلیلگران هفت حامی اصلی تکفیری‌های داعش را عربستان سعودی، ترکیه، قطر، رژیم صهیونیستی، انگلیس، فرانسه و آمریکا اعلام کرده‌اند.
به گفته تحلیلگران علت حمایت عربستان سعودی از داعش کاملاً روشن و واضح است. چرا که آل سعود از طریق این تروریست‌ها به اهداف خود می‌رسد. «مصطفی سمیعی» کارشناس ارشد روابط بین‌الملل در گفت‌وگو با گزارشگر روزنامه کیهان درباره منابع ملی تروریست‌های تکفیری می‌گوید: «از بزرگ‌ترین حامیان گروه تکفیری داعش، آمریکا و عربستان سعودی هستند چرا که این دو کشور خواستار سرنگون کردن نظام بشار اسد و برانداختن حکومت علوی در این کشور هستند وهیچ گروهی بهتر از تروریست‌های داعش نمی‌تواند این کشورها را به اهداف خود نزدیک کند.»
به گفته این کارشناس، آمریکا یا کشورهای غربی که مدعی مبارزه با تروریسم هستند نه تنها با داعش مقابله نمی‌کنند بلکه این تروریست‌ها نورچشمی غربی‌ها هستند و هواپیماهای بدون سرنشین و جنگنده‌های غربی در حمله به مواضع تروریست‌ها نه داعشی‌ها بلکه مردم بی‌گناه و غیر نظامی را هدف قرار می‌دهند چون اساساً داعش را دشمن نمی‌دانند!» سمیعی به نقش ترکیه، قطر و رژیم صهیونیستی نیز در حمایت از تروریست‌ها اشاره می‌کند و می‌گوید: «ترکیه، قطر و رژیم صهیونیستی از افزایش قدرت منطقه‌ای ایران هراس دارند و به عناوین مختلف می‌خواهند مانع از قدرت گرفتن کشورمان شوند به ویژه آنکه تمامی این رژیم‌ها در مقابل ایران به حساب نمی‌آیند و نمی‌توانند نقش مؤثری در تحولات و معادلات منطقه ایفا نمایند.»
کارشناس ارشد روابط بین‌الملل همچنین به رابطه اسرائیل و تروریست‌های تکفیری اشاره می‌کند و می‌گوید: رژیم صهیونیستی به غیر از کمک تسلیحاتی به تروریست‌ها، مجروحان آنان را نیز در بیمارستان‌های خود مداوا می‌کند، به علاوه برخی از افسران اسرائیلی در گروهک تروریستی داعش حضور دارند و به برنامه‌ریزی و مدیریت این گروه می‌پردازند.
برخی معتقدند که اسرائیل بزرگ‌ترین دشمن سوریه به این نکته پی برده است که حضور عناصر مسلحی که با فرمان این رژیم با ارتش سوریه می‌جنگند برای اسرائیل ضرورت دارد به همین دلیل رژیم صهیونیستی اولین طرفی است که از داعش و تحرکات و اقدامات وحشیانه‌اش بهره می‌برد.
داعش به غیر از درآمدی که از حامیان منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای خود کسب می‌کند راهزن حرفه‌ای هم هست و وقتی به شهرها حمله می‌کند اولین جایی را که غارت می‌نماید بانک‌های آن شهر است.
این گروهک تکفیری همان روز اول که کنترل موصل را به دست گرفت یک راست به بانک مرکزی این شهر دستبرد زد و حدود 490 میلیون دلار به جیب زد. فروش آثار باستانی به کشورهای غربی، (بسیاری از آثار باستانی سوریه در موزه‌های لوور پاریس یا موزه‌های انگلیسی به چشم می‌خورد) قاچاق انسان، آدم دزدی و باج گرفتن از دیگر راه‌های کسب درآمد تروریست‌های تکفیری است. در این میان از کمک حامیان مالی هم نباید غافل شد. بر طبق اسنادی که به دست آمده است یکی از آدم‌های سرشناس موصل ماهی 600 هزار پوند به حساب داعش می‌ریخته است و یکی دیگر از مقامات عراقی نیز ماهی چهار میلیون دلار به تکفیری‌ها کمک می‌کرده است.
«رغد صدام» دختر صدام حسین دیکتاتور سابق عراق نیز از اصلی‌ترین کمک کنندگان به گروهک تروریستی داعش است و اعلام کرده تا زمانی که زنده است به این گروه کمک خواهد کرد.
فروش نفت از دیگر منابع درآمد داعش است و داعشی‌ها در عراق و سوریه در درجه اول مناطقی را تصرف می‌کنند که دارای چاه‌های بزرگ و کوچک نفت است.
نشانه‌گیری شیعیان
 با سلاح‌های آمریکایی
تمامی امکانات و تجهیزات نظامی و سلاح‌های گروهک تکفیری داعش از کشورهای غربی تأمین می‌شود و تکفیری‌ها با مسلسل‌های آمریکایی شیعیان را نشانه می‌گیرند.
روزنامه گاردین در این باره می‌نویسد: «نیروهای داعش حتی لباس‌های نظامی آمریکا را به تن دارند و مانند نظامی‌های آمریکایی مستقر در عراق تجهیزات نظامی مخصوص دید در شب دارند و امکاناتی که وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) به آنها داده از جمله تفنگ‌های «ام‌16»، مسلسل‌های «ام‌20»، آرپی‌جی و تجهیزات دیگر باعث شده که با دست پر به میدان نبرد بروند و به قتل عام و کشتار مردم بی‌گناه بپردازند. آمریکایی‌ها که از هواپیماهای بدون سرنشین برای بمباران مواضع القاعده در یمن، سومالی و پاکستان استفاده می‌کنند از بمباران مواضع داعش در عراق خودداری می‌کنند در حالی که آمریکا با توجه به ماهواره‌هایی که در اختیار دارد به راحتی می‌تواند مواضع داعش را شناسایی کند و با موشک‌هایش هدف قرار دهد.
از سوی دیگر ترکیه نقش برجسته‌ای در باز کردن مرزهای ترکیه و سوریه و تسهیل عبور سلاح و تروریست به داخل سوریه را ایفا می‌کند.»
تعداد اعضای داعش
در مورد تعداد اعضای گروهک تروریستی داعش در عراق و سوریه آمارهای متعددی بیان شده است. از 10 هزار تا 30 هزار. نفر گفته می‌شود تعداد اعضای داعش در سوریه 7 هزار نفر است که 4 هزار نفرشان با تجربه و آموزش دیده هستند. طی یک برآورد دیگر در سه سال گذشته حدود 12 هزار تروریست از بیش از 70 کشور جهان به سوریه رفته‌اند که اکثر آنها هم اکنون در زیر پرچم داعش در سوریه و عراق هستند 2 هزار نفراز اینان از کشورهای اتحادیه اروپا و حدود 500 نفر از منطقه آسیای مرکزی و قفقاز به خصوص چچن هستند.
کارشناسان سیاسی منطقه معتقدند آمار تروریست‌ها در عراق، سوریه و کشورهای دیگر قابل تغییرند چرا که بسیاری از آنها در نبرد با ارتش و نیروهای مردمی عراق و سوریه کشته می‌شوند و برخی دیگر هم یا خود را تسلیم نیروهای دولتی می‌کنند و یا از جبهه جنگ به کشورهای دیگر فرار می‌کنند. به همین دلیل است که حامیان تروریست‌ها همیشه به فکر تجدید این نیروها هستند زیرا می‌دانند که مدت زیادی نمی‌توانند دوام بیاورند.
ماهیت داعش
 از دیدگاه رهبر معظم انقلاب
رهبر معظم انقلاب در تاریخ 24 شهریور 1393 در خصوص ماهیت داعش نکات حائز اهمیتی را ایراد فرمودند که این سخنان بلافاصله با بازتاب وسیع رسانه‌های خبری جهان مواجه شد.
رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به سخنان وزیر خارجه آمریکا که اعلام کرده بود از ایران برای مبارزه با داعش دعوت نخواهد شد افزودند: «اینکه آمریکا از ایران برای حضور در یک کار خلاف و غلط دسته‌جمعی مأیوس می‌شود مایه افتخار ما است و افتخاری بالاتر از این برای خود نمی‌دانیم.»
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تأکید کردند: «آمریکایی‌ها قبلاً نیز با سر و صدای فراوان و با حضور چندین کشور یک ائتلاف بر علیه سوریه تشکیل دادند اما هیچ غلطی نتوانستند بکنند در مورد عراق نیز وضعیت به همین گونه است.»
رهبر معظم انقلاب همچنین فرمودند: «آمریکایی‌ها قصد اقدام جدی بر علیه داعش ندارند و آمریکایی‌ها و حتی خود داعشی‌ها می‌دانند حرکتی که در عراق کمر داعش را شکست اقدام آمریکا نبود بلکه اقدام نیروهای مردمی و ارتش عراق بود.»
سید حسن نصرالله دبیرکل حزب‌الله لبنان نیز طی اظهاراتی تأکید می‌کند که ابقای داعش براساس منافع آمریکا و ترکیه است.وی اضافه می‌کند: «آمریکا از برگ برنده داعش برای ترساندن دولت‌های منطقه و باج‌گیری از آن‌ها و به فرسایش کشاندن آن‌ها استفاده می‌کند تا بتواند بر آن‌ها مسلط شود. اما بداند که تصمیم ما مبارزه با تکفیری‌ها و تروریست‌ها است هر چقدر هم که رویارویی بیشتر و فشارها افزایش یابد جایی برای تسلیم شدن نیست.»
  فریده شریفی
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
سه شنبه 31 فروردین 1395

شمار تلفات نظامی عربستان در یمن از مرز 4 هزار تن گذشت    

     ۳۰ / ۰۱ / ۱۳۹۵

نتیجه تصویری برای شمار تلفات نظامی عربستان در یمن از مرز 4 هزار تن گذشت
جدیدترین آمار منتشر شده از شمار تلفات سعودی‌ها در جنگ یمن حاکی است 4 هزار سعودی در این تجاوز کشته و 6 هزار تن هم زخمی شده‌اند. آل‌سعود در برابر این خبر سکوت کرده است.
در حالی که طبق اعلام قبلی، گفت‌وگوهای یمن باید از دیروز و در کویت شروع می‌شد، رسانه‌ها به تدریج اسناد بیشتری از شکست آل سعود در یمن منتشر می‌کنند. در این ارتباط «مجتهد» افشاگر سعودی، اعلام کرده در این جنگ 4 هزار سعودی کشته و 6 هزار تن دیگر زخمی شده‌اند. وی با اشاره به این تلفات سنگین در جنگ یمن گفت: «محمد بن سلمان» وزیر دفاع و جانشین ولیعهد سعودی در یمن گرفتار شده و قادر به بیرون آمدن از این باتلاق نیست. وی تاکید کرد: «محمد بن سلمان» وارد باتلاق یمن شده و نه می‌تواند پیروز شود و نه می‌تواند جنگ را به‌شیوه آتش‌بس متوقف کند و نه به توافق کاملی با حوثی‌ها (انصارالله) دست یابد.
وی افزود: «محمد بن سلمان» می‌خواهد جنگ در یمن را پایان دهد و از قطعنامه سازمان ملل که از حوثی‌ها می‌خواهد سلاح خود را تحویل داده و مشروعیت عبدربه منصور هادی (رئیس‌جمهور مستعفی و فراری یمن) را پذیرفته و از شهرها خارج شوند، به‌طور کامل صرف نظر کرده است. علت این خواسته «محمد بن سلمان» نیز انباشت تلفات جانی نیروهای سعودی است که از 4هزار کشته و 6 هزار زخمی فراتر رفته است. علت دیگر تمایل شدید جانشین ولیعهد سعودی برای پایان دادن به جنگ در یمن و صرف نظر کردن کامل از این قطعنامه همان خسارت های مالی صدها میلیارد دلاری عربستان است. این تلفات مالی و جانی عربستان رو به افزایش است و امیدی به بهبود اوضاع نیست.
وی افزود: «سازمان‌های بشردوستانه بین‌المللی بمباران هوایی ارتش سعودی را عامل تلفات غیرنظامیان و آواره شدن و محروم شدن آنها از خدمات اساسی دانسته‌اند و براساس آمار این سازمان‌ها، 90 درصد از قربانیان غیرنظامی هستند. گروه القاعده نیز نفوذ خود در یمن را گسترش داده است و مقادیر زیادی سلاح و پول به دست آورده و دستاوردهای راهبردی بزرگی کسب کرده است و همین امر نیز باعث شد تا آمریکا «محمد بن سلمان» را مسئول این وضعیت بداند. وی افزود: «تداوم جنگ به‌معنای افزایش این مشکلات و تبعات آن است که ممکن است باعث سقوط «محمد بن سلمان» یا همه خاندان او شود لذا او به‌ دنبال پایان دادن به جنگ در یمن بدون قطعنامه بین‌المللی است.»


در واکنش به بیانیه پایانی اجلاس اسلامبول
حزب‌الله: هزاران بیانیه هم صادر کنید به مقابله با اسرائیل ادامه می‌دهیم

نتیجه تصویری برای حزب‌الله: هزاران بیانیه هم صادر کنید به مقابله با اسرائیل ادامه می‌دهیم
حزب‌الله لبنان اعلام کرده اگر هزاران بیانیه و قطعنامه هم در محکومیت حزب‌الله صادر شود، ذره‌ای در موضع حزب‌الله تغییر به وجود نخواهد آورد و این جنبش همچنان به مقابله با اسرائیل ادامه خواهد داد.
شیخ «نبیل قاووق» نایب رئیس کمیته اجرایی حزب‌الله لبنان در واکنش به اقدام پارلمان عربی مبنی بر درج این حزب در فهرست گروه‌های تروریستی تاکید کرد که اگر هزاران نشست عربی و اسلامی در محکومیت حزب‌الله برگزار و هزاران بیانیه و قطعنامه در این‌باره صادر شود، تغییری در موضع حزب‌الله ایجاد نخواهد شد.
به گزارش خبرگزاری‌ها، وی با بیان اینکه این نشست‌ها و بیانیه‌ها کوچک‌تر و ضعیف‌تر از آن است که اراده مقاومت را درهم بشکند، خاطرنشان کرد: «عربستان سعودی در تجاوز علیه مقاومت بسیار بیش از آنچه ادعا می‌کند، به دست آورده، از دست داده است.»
شیخ ‌قاووق این را هم گفت که عربستان در رویارویی با مقاومت وجهه، اعتبار، جایگاه و نقش بین‌المللی خود را از دست داد و این خسارات با صدور بیانیه‌ها و تصویب قطعنامه‌هایی در نشست‌های عربی و اسلامی جبران نمی‌شود.
وی افزود: «فشارها، تهدیدات، اتهامات و تحریکات عربستان، نمی‌تواند بر عزم مقاومت و مردمش فائق آید.»
گفتنی است پارلمان عربی در پایان نشست روز یکشنبه خود در قاهره با انتشار بیانیه‌ای ضمن متهم کردن ایران و حزب‌الله به مداخله در امور کشورهای عربی، حزب‌الله لبنان را گروهی تروریستی خواند.
پیش از این اجلاس نیز در نشست سازمان همکاری‌های اسلامی در اسلامبول در بیانیه پایانی بندهایی علیه ایران و حزب‌الله آورده شده بود.
همچنین شورای همکاری خلیج‌ فارس و اتحادیه عرب نیز پیشتر در اقدامی کینه‌توزانه حزب‌الله لبنان را تروریستی خوانده بودند.
در همین رابطه «محمد رعد» از فراکسیون «وفا به مقاومت» در پارلمان لبنان در واکنش به این بیانیه‌ها گفت که عربستان‌سعودی اولین کشوری است که باید به سبب دخالت در امور داخلی کشورهای دیگر محکوم شود.
وی افزود: «قضیه عربستان به اینجا ختم نمی‌شود بلکه فراتر از آن سعودی‌ها در تلاش برای دستیابی به تفاهم با رژیم صهیونیستی هستند و در این راه گام برمی‌دارند.»
شیخ «محمد یزبک» رئیس هیئت شرعی حزب‌الله هم این بیانیه‌ها را محکوم کرد و گفت «تا زمانی که زنده‌ایم کسی نمی‌تواند علیه ما کاری کند و اراده و ایمان و اعتقاد ما را از بین ببرد.»
به نظر می‌رسد که بیانیه‌ها و قطعنامه‌های سازمان‌ها و نهادهای اسلامی، عربی و منطقه‌ای به حربه‌ای در دست عربستان مبدل شده تا آن را علیه ایران و حزب‌الله به خدمت بگیرد.


«باب گراهام» سناتور وقت آمریکا:
  همه در سطوح بالا می‌دانیم حملات 11 سپتامبر کار سعودی‌هاست

نتیجه تصویری برای باب گراهام
سناتور معروف آمریکایی که فرماندار فلوریدا نیز بوده می‌گوید هزاران سند وجود دارد که نقش آل‌سعود در حملات 11 سپتامبر را ثابت می‌کند و این مسئله را هم مسئولان رده بالای آمریکایی و هم مقامات سطح بالای سعودی می‌دانند.
مقامات آمریکا 14 سال پیش القاعده را مسئول حملات 11 سپتامبر اعلام کردند و با همین دستاویز و به بهانه مبارزه با تروریسم راهی افغانستان شدند. حاصل این لشکرکشی اما نابودی کشور افغانستان بود. اما با تنش‌های جدید بین واشنگتن و ریاض روایت‌های دیگری از پشت پرده حملات 11 سپتامبر منتشر می‌شود که با ادعاهای آمریکا در تناقض است. اخیراً گزارشی منتشر شد مبنی بر آنکه کاخ سفید و مقامات اطلاعاتی آمریکا درصددند اسناد موسوم به «28 صفحه» را از حالت محرمانه خارج کنند که انتشار این اسناد از حمایت مستقیم عربستان از هواپیماربایانی خبر می‌دهد که در حملات تروریستی 11 سپتامبر مشارکت داشتند. به دنبال این خبرها بود که لایحه‌ای به منظور نشان دادن نقش عربستان در حملات 11 سپتامبر در کنگره مطرح شد. به دنبال آن رسانه‌های آمریکایی نوشتند عربستان به دولت آمریکا و اعضای کنگره هشدار داده که اگر کنگره لایحه‌ای را تصویب کند که طبق آن عربستان در دادگاه‌های آمریکا برای هرگونه نقش در حملات 11 سپتامبر 2001 مقصر و مسئول شناخته شود، به دارایی‌های صدها میلیارد دلاری خود در آمریکا چوب حراج می‌زند. آمریکایی‌ها می‌گویند این اقدام باعث شد تا دولت «اوباما» نسبت به عواقب این اقدام سعودی‌ها به کنگره هشدار دهد. بلافاصله پس از این تهدید عربستان، رسانه مستقل آمریکایی «نیویورک دیلی نیوز»، عربستان را «تفاله سلطنتی» خواند که هزاران نفر از مردم کشورش را کشته است. اکنون اما یک سناتور ارشد سابق آمریکا که سالها فرماندار ایالت فلوریدا هم بوده می‌گوید، همه مقامات سطح بالای آمریکا و عربستان می‌دانند حملات 11 سپتامبر کار آل‌سعود بود.
«باب گراهام» عضو سابق مجلس سنا در گفت‌وگو با شبکه «سی‌ان‌ان» و در واکنش به تهدید عربستان برای فروش اوراق بهادار و دیگر دارایی‌های خود درآمریکا به ارزش 750 میلیارد دلار در صورت تصویب لایحه کنگره درباره حملات 11 سپتامبر گفت: «من عصبانی هستم اما تعجب نمی‌کنم. سعودی‌ها می‌دانند که در 11 سپتامبر چه کردند و می‌دانند که ما- دستکم در سطح مسئولان بارز در دولت آمریکا می‌دانیم- که آنها چه کار کردند. آنها این طور رفتار می‌کنند زیرا ما هیچ پاسخی به همدستی آنها در کشتن 3 هزار آمریکایی نداده‌ایم و فکر می‌کنند که می‌توانند هر کاری را بکنند؛ بدون این که مجازات شوند.»«گراهام» تأکید کرد: «هزاران سند وجود دارد که درباره نقش عربستان در حملات 11 سپتامبر سخن می‌گوید و فکر می‌کنم که رئیس‌جمهور باید متعهد به انتشار همه این اطلاعات باشد و شفافیت کاملی درباره آنچه سعودی‌ها انجام دادند، وجود داشته باشد تا همه طرف‌ها براساس واقعیت در این برهه فراز و نشیب، در روابط با ما رفتار کنند.» به گفته این سناتور سابق «محتوای این اسناد به وجود رابطه‌ای در سطح بالا بین عربستان و 19 رباینده (هواپیماهای 11 سپتامبر) اشاره خواهد کرد.»
 گفتنی است، اسناد و شواهد زیاد دیگری نیز وجود دارد که ثابت می‌کند، روایت آمریکا از حادثه 11 سپتامبر دروغی بیش نیست و چه بسا حتی دولت وقت آمریکا خود نیز در این حادثه نقش داشته باشد.


روایت مجتهد از خیانت مشترک آل‌سعود و السیسی به جهان اسلام

 
نتیجه تصویری برای آل‌سعود و السیسی 

«مجتهد»، شاهزاده افشاگر معروف عربستانی در واکنش به ماجرای اهدای دو جزیره مصری به آل سعود نوشت: عربستان در اصل با در اختیار گرفتن حاکمیت این دو جزیره از مصر، پلی به سوی رژیم صهیونیستی زد.
شاید دور نباشد زمانی را که تیتر اول روزنامه‌های دنیا این باشد: «پادشاه سعودی در اولین سفر رسمی به تل آویو، انضمام قدس به اسرائیل را به مقامات این رژیم تبریک گفت.» چرا که عربستان گام به گام به رژیم صهیونیستی نزدیک‌تر می‌شود. به این مهم روزنامه صهیونیستی نیز اشاره کرده است. روزنامه صهیونیستی هاآرتص چند روز پیش اعلام کرد، وزیر دفاع عربستان در اردن با مقامات اسرائیل دیدار و شرایط معاهده صلح جدیدی نظیر پیمان کمپ دیوید را بررسی کردند. پیمان کمپ دیوید، عادی سازی روابط مصر و رژیم صهیونیستی بود و اگر کمپ دیوید 2 نیز در مورد عربستان اتفاق بیفتد تیتر مذکور چندان عجیب نخواهد بود. در این ارتباط، سفر اخیر ملک سلمان پادشاه سعودی به مصر این فرضیه را بیش از پیش تقویت کرد. به گزارش العالم، «مجتهد» افشاگر معروف عربستانی اعلام کرد: «توافقی که بین سلمان بن عبدالعزیز شاه سعودی و عبدالفتاح السیسی رئیس جمهور مصر درباره دو جزیره تیران و صنافیر صورت گرفت، به سبب رابطه با اسرائیل بود. پل عربستان به جزایر صنافیر و تیران در اصل همان برقراری پل ارتباطی با اسرائیل است.» در پی سفر اخیر «سلمان» به مصر و واگذاری دو جزیره تیران و صنافیر به عربستان، قرار است عربستان از خاک خود به دو جزیره یاد شده و از آنجا به مصر پل احداث کند. نام این پل، «ملک سلمان» اعلام شده است. «مجتهد» تاکید کرده  فرصت برای اینکه عربستان رابطه با اسرائیل را به بهانه موفقیت پروژه پل اعلام کند، مهیا است.
از سوی دیگر سایت صهیونیستی «مکور ریشون» در گزارشی اعلام کرد، حال که مصر این دو جزیره را در ازای پول و برخی امتیازات به عربستان واگذار کرده، فروش شبه جزیره سینا نباید برای آنها غیر ممکن باشد و حتی قابل مذاکره و مناقشه است. در این گزارش تاکید شده سران پیشین این رژیم گفته بودند که جزایر تیران و صنافیر در اصل عبری هستند و نه مصری یا سعودی!  از طرف دیگر اعتراض مردم مصر علیه این خیانت «السیسی» همچنان ادامه دارد. احزاب مصری با تشکیل کمیته مردمی در محله‌ها و روستاهای مصر کار جمع‌آوری امضا از مردم به‌منظور اعتراض قانونی به تصمیم «شریف اسماعیل» نخست وزیر مصر درباره واگذاری دو جزیره به عربستان را قرار است آغاز کنند. رئیس هیئت پارلمانی حزب «المصریین الاحرار» نیز تاکید کرد که برگزاری همه پرسی تنها راه حل پایان دادن به منازعه بر سر مالکیت این دو جزیره است.


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
سه شنبه 31 فروردین 1395
در بحبوحه فتنه‌انگیزی‌ها صورت گرفت
تاکید سران ۳ قوه عراق بر اتحاد و ادامه گفت‌وگوها    
   ۳۰ / ۰۱ / ۱۳۹۵

نتیجه تصویری برای حیدر عبادینتیجه تصویری برای حیدر عبادی
رهبران احزاب و گروه‌های سیاسی عراق پس از نشست مشترک در منزل رئیس‌جمهور و رایزنی‌های جداگانه با «فواد معصوم»، تنها راه عبور این کشور از بحران جاری را گفت‌وگو و توافق جمعی دانستند.
همانطور که انتظار می‌رفت، نشست مشترک سران سه قوه و رؤسای فراکسیون‌های مجلس عراق در منزل «فواد معصوم» رئیس‌جمهور، جو سنگین کدورت‌های سیاسی را شکست و به نقطه عطفی در تحولات جاری تبدیل شد.
پس از نشست فوق که شنبه گذشته انجام شد، فواد معصوم به طور جداگانه با سران جریان‌های سیاسی گفت‌وگو کرد؛ «ابراهیم جعفری» رئیس «ائتلاف ملی عراق»، «عمار حکیم» رئیس «مجلس اعلای اسلامی عراق»، «هادی عامری» دبیرکل سازمان «بدر» و از فرماندهان «بسیج مردمی»، «اسامه النجیفی» رئیس «ائتلاف متحدان برای اصلاح»، «اریز عبدالله» عضو ائتلاف کردستان عراق، و شماری دیگر از رهبران احزاب و گروه‌های سیاسی، طرف‌های گفت‌وگوی فواد معصوم بودند.آن‌طور که خبرگزاری تسنیم نوشته، این چهره‌های سیاسی همگی بر تبعیت از قانون اساسی تاکید کردند و تنها راه برون‌رفت از بحران جاری را گفت‌وگو و توافق دانستند و ادامه اصلاحات را نیز در چارچوب قانون خواستار شدند.
«حیدر عبادی» نخست‌وزیر عراق، هم که بر سر ترکیب کابینه، از خود انعطاف زیادی نشان داده است، طی بیانیه خود از نمایندگان مجلس خواست طی چند روز آینده در مورد کابینه رای‌گیری کنند.عبادی افزود: «تغییر وزرا در چارچوب اصلاحات فراگیر و به دور از هرگونه جناح‌بندی و سهمیه‌بندی سیاسی انجام می‌گیرد.»اوایل هفته گذشته بود که نمایندگان پارلمان عراق (171 نفر از مجموع 250 نفر) دست به اعتصاب زدند و کناره‌گیری سران سه قوه را خواستار شدند. اما اکنون میان اعتصاب‌کنندگان شکاف افتاده و از تعداد آنها کاسته شده است. «سلیم الجبوری» رئیس پارلمان عراق هم یک‌بار دیگر خواستار وحدت و همدلی مردم عراق شد.در پی بروز بحران سیاسی و فتنه‌انگیزی برخی جریان‌ها در عراق، نیروهای امنیتی تدابیر امنیتی ویژه‌ای را در بغداد به اجرا درآوردند، تا جلوی حملات تروریستی احتمالی به نهادهای دولتی گرفته شود.
تحولات میدانی
فرماندهی عملیات مشترک عراق اما طی بیانیه‌ای، از هلاکت 60 تروریست تکفیری در جبهه‌های مختلف نبرد خبر داده است.
در استان «نینوا» هم جنگنده‌های ارتش عراق با پخش هزاران اعلامیه بر فراز شهر موصل، از مردم این شهر خواسته‌اند خود را برای عملیات بزرگ آزادسازی موصل آماده کنند.در این اعلامیه‌ها آمده: «شهروندان خود را برای آزادسازی شهر موصل آماده کنید، چرا که نیروهای امنیتی عراق به آنها خیلی نزدیک شده‌اند.» شهر موصل از خرداد 1393 تاکنون تحت اشغال داعش است. در استان نینوا همچنین با حمله جنگنده‌های عراقی «برزان حسام» از سرکردگان گروه تروریستی داعش که استانداری «الحمدانیه» را از طرف این گروه یدک می‌کشید، به هلاکت رسید.جنگنده‌های ارتش عراق در استان کرکوک هم توانستند، پنج خودرو و یک بولدوزر بمب‌گذاری شده داعش را در روستای «البشیر» منهدم کنند.


در واکنش به لفاظی‌های تل‌آویو
 دمشق: به زور اسلحه هم که شده جولان را آزاد می‌کنیم

نتیجه تصویری برای جولان را آزاد می‌کنیم
دولت دمشق در واکنش به لفاظی‌های نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی مبنی بر تعلق داشتن جولان اشغالی به این رژیم، اعلام کرد که به زور سلاح هم که شده، جولان را به سوریه برمی‌گرداند.
علی‌رغم اینکه شرایط کاملاً جنگی بر سوریه حاکم است، تشکیل کابینه رژیم صهیونیستی در منطقه جولان اشغالی و اظهارات گستاخانه «بنیامین نتانیاهو» که جولان را متعلق به اسرائیل دانسته بود، واکنش قاطع و گسترده‌ای را میان مقامات سیاسی و محافل رسانه‌ای سوریه به دنبال داشت.
«فیصل مقداد» معاون وزیر خارجه سوریه در گفت‌ و گو با شبکه «المیادین» اظهار داشت: جولان سوریه، براساس قطعنامه‌های شورای امنیت، سرزمین اشغالی محسوب می‌شود. حضور نیروهای سازمان ملل در جولان (هم) نشان دهنده اشغالی بودن این منطقه است. فیصل مقداد گفت: آماده‌ایم تا از هر وسیله و ابزاری از جمله ابزار نظامی برای بازگرداندن جولان استفاده کنیم.
معاون وزیر خارجه سوریه تأکید کرد: نه (ولادیمیر) پوتین و نه هیچ رئیس‌جمهوری در دنیا منطق اسرائیل در مورد جولان را نمی‌پذیرد.
وزارت خارجه سوریه هم با ارسال دو نامه به شورای امنیت سازمان ملل، از این نهاد خواست اقدامات و ادعای رژیم صهیونیستی در مورد بلندی‌های جولان را محکوم کنند.
در این دو نامه از جامعه بین‌المللی خواسته شده اقدامات تروریستی رژیم صهیونیستی علیه ساکنان مناطق اشغالی جولان را محکوم کند.
قبلاً شورای امنیت سازمان ملل با صدور قطعنامه 497، اشغال بلندی‌های جولان توسط اسرائیل را «غیر قانونی» دانسته است.
اهالی منطقه جولان هم با صدور بیانیه‌ای، اظهارات نتانیاهو را محکوم و اعلام کردند که جولان تا ابد متعلق به سوریه خواهد بود. نتانیاهو پیش از این گفته بود، جولان تا ابد در دست اسرائیل باقی خواهد ماند.
آخرین خبرها نیز از جولان اشغالی حاکی است، نظامیان ارتش صهیونیستی در این منطقه دست به رزمایش زده‌اند!
در خارج از مرزهای سوریه نیز «عبدالباری عطوان» سردبیری روزنامه «رأی الیوم» تحرکات مشکوک رژیم صهیونیستی را مورد تحلیل قرار داد و نوشت، واکنش نشان ندادن رسانه‌های عربی به قلدر مآبی رژیم صهیونیستی، غیر منتظره است. وی نوشت که مقاومت سرانجام جولان را آزاد خواهد کرد.


تظاهرات گسترده مردم بلژیک در محکومیت خشونت علیه پناهجویان مسلمان   
 
نتیجه تصویری برای تظاهرات گسترده مردم بلژیک در محکومیت خشونت علیه پناهجویان مسلمان
هزاران نفر از ساکنان بروکسل با برپایی تظاهرات گسترده به حمایت از پناهجویان مسلمان پرداخته و رفتارهای نژادپرستانه با آنها را محکوم کردند.
مردم بلژیک در یک ماهگی حملات تروریستی بروکسل که 32 کشته و صدها زخمی برجای گذاشت به خیابان‌ها ریختند و علیه تروریسم و نژادپرستی شعار دادند. بسیاری از تظاهرکنندگان گل و نمادهایی از صلح در دست داشتند. مسلمانان هم با پلاکاردی با عنوان «عشق در دین و ایمان من است» در این تظاهرات حضور داشتند. خانواده برخی از قربانیان این حملات و شماری از افراد آسیب‌ دیده نیز در کنار مردم حضور یافتند و حوالی ایستگاه مترو  را که یکی از مکان‌های مورد هدف تروریست‌ها بود، گلباران کردند. مردم بنرهایی را در دست داشتند که روی آن نوشته شده بود: «داعش برو گم شو»، «بلژیک به تو تعلق ندارد» و «با نژادپرستی و تروریسم مخالفیم». معترضان همچنین علیه «نفرت‌پراکنی مذهبی»  که گروه‌های نژادپرست با سوءاستفاده از حملات تروریستی علیه پناهجویان و مسلمانان به راه انداخته‌اند، موضع گرفتند.
خط و نشان پاریس
 علیه لندن
همه‌پرسی ماندن یا خروج انگلیس از اتحادیه اروپا قرار است 23 ژوئن (3 تیرماه)  برگزار شود.نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد هرچه زمان می‌گذرد بر تعداد طرفداران خروج انگلیس از اروپا اضافه می‌شود. تبعات خروج احتمالی انگلیس بر اتحادیه اروپا،  بر خود کشور انگلیس و همچنین بر کشورهای عضو اتحادیه اروپا تبدیل به یک چالش جدی شده است.
پیش از این دیوید کامرون نخست وزیر انگلیس از مردم این کشور خواسته بود تا با مشارکت در همه‌پرسی عضویت در اتحادیه اروپا با خروج انگلیس از این اتحادیه مخالفت کنند. اما هرچه زمان به سوم تیرماه نزدیک می‌شود هشدارها به انگلیس هم جدی‌تر می‌شود.
در همین راستا «امانوئل ماکرون» وزیر اقتصاد فرانسه روز یکشنبه در گفت‌وگو با شبکه خبری بی‌بی‌سی گفت اگر انگلیس رای به خروج از اتحادیه اروپا بدهد، با عواقب چنین تصمیمی مواجه خواهد شد. وی بار دیگر هشدار مقامات فرانسوی را به نخست‌وزیر انگلستان تکرار کرد که اگر لندن از اتحادیه اروپا خارج شود، پاریس جلوی هجوم هزاران پناهجوی حاضر در مرزها را برای ورود به انگلیس نمی‌گیرد. به گزارش تسنیم، «جورج آزبورن»  وزیر خزانه‌داری انگلیس نیز با نوشتن مقاله‌ای در نشریه تایمز، ضمن هشدار نسبت به تاثیرات منفی اقتصادی خروج انگلیس از اتحادیه اروپا، تاکید کرد: خروج از اتحادیه اروپا می‌تواند هر سال 6 هزار دلار برای خانوارهای انگلیسی هزینه داشته باشد.
آزبورن افزود: «نتیجه روشن است؛ برای اقتصاد انگلیس و خانوارها، ترک اتحادیه اروپا تاثیرات و تبعات منفی زیادی در پی خواهد داشت. خروج از اتحادیه اروپا  موجب خواهد شد تا پادشاهی متحد به طور مداوم ضعیف‌تر و فقیرتر شود.»
نیکولا استورژن رهبر حزب ملی استقلال اسکاتلند نیز هشدار داد که پارلمان اسکاتلند باید این حق را داشته باشد تا اگر انگلیس به خروج این کشور از اتحادیه اروپا رای داد، همه‌پرسی دیگری را برای استقلال اسکاتلند برگزار کند. حزب‌ ملی اسکاتلند که نقش موثری در عرصه سیاسی این کشور دارد بر این باور است که ادامه عضویت در اتحادیه اروپا، به نفع اسکاتلند خواهد بود.
نگرانی اتحادیه اروپا از همین جا نشأت می‌گیرد. اتحادیه اروپا می‌ترسد در صورت خروج یکی از اعضا، راه برای خروج سایر اعضا از این اتحادیه هموار شود و این مسأله یعنی فروپاشی اتحادیه اروپا.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
سه شنبه 31 فروردین 1395

وزیردفاع عربستان با شخص نتانیاهو دیدارکرده است

   ۳۰ / ۰۱ / ۱۳۹۵

نتیجه تصویری برای محمد بن سلمان نتانیاهو
منابع خبری فاش کردند جانشین ولیعهد و وزیر دفاع سعودی در اردن با شخص «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی دیدار کرده است!
به گزارش العالم، «محمد بن سلمان» جانشین ولیعهد و وزیر دفاع سعودی در حاشیه سفر به اردن، در شهر مرزی العقبه با خود «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی دیدار کرده است. مدتی است آل‌سعود روابط خود با صهیونیست‌ها را علنی‌تر از گذشته کرده و چه بسا این روزها این رژیم را به رسمیت هم بشناسد. این نزدیکی همزمان شده با افزایش فشارها به حزب‌الله لبنان! گزارش شده دو طرف در این دیدار بر مطابقت و هماهنگی کامل اهداف مورد نظر تل آویو و ریاض در منطقه تاکید کرده‌اند. از جمله  مهمترین محورهای گفت وگوهای این دیدار مسئله جزایر تیران و صنافیر و هماهنگی با طرف اسرائیلی، آینده اخوان المسلمین، توسعه روابط اقتصادی بین دو طرف و توافقنامه همکاری نظامی بین ریاض و تل آویو بوده است!


 افشای جنایات نفرت‌انگیز ژنرال اسطوره‌ای صهیونیست‌ها

نتیجه تصویری برای افشای جنایات صهیونیست‌ها
«رحبعام زئیفی» ژنرال ارشد و وزیر سابق صهیونیست که اسرائیل وی را در حد یک ژنرال و فرمانده افسانه‌ای بالا برده بود، قاتل، متجاوز به عنف، شکنجه‌گر و... از آب درآمد!
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از شبکه تلویزیونی المیادین، رسانه‌های صهیونیستی گزارشی را منتشر کرده‌اند که نشان می‌دهد، «رحبعام زئیفی»، ژنرال و وزیر سابق اسرائیل فردی بسیار فاسد، متجاوز، شکنجه‌گر و جنایتکار بوده است. برخی کثافت‌کاری‌های وی قابل انتشار نیست.
به عنوان نمونه خلبان بالگرد زئیفی در این باره اظهار داشته: «در یک عملیات گشت هوایی زئیفی از من خواست بر بالای سه روستای فلسطینی‌نشین پرواز کنم تا فلسطینی‌ها جسد یک فلسطینی را که بر این بالگرد آویزان کرده بود ببینند. یکی از شبکه‌های تلویزیونی رژیم صهیونیستی نیز اعلام کرده که تحقیقات نشان می‌دهد زئیفی اسیران را اعدام و به زنان ارتش و حتی پرسنل دفتر خود به طور مرتب تجاوز می‌کرده است. اما زنان ارتش به دلیل ترسی که از این ژنرال افسانه‌ای! داشتند از وی شکایت نمی‌کردند.
گزارشگر این شبکه افزوده «رسوایی ژنرال زئیفی و دیگر رسوایی‌های افسران ارشد ارتش اسرائیل ماهیت واقعی ارتش اسرائیل را نشان می‌دهد.» این در حالی است که «اسحاق هرزوگ» رهبر اپوزیسیون رژیم صهیونیستی نیز به اتهام فساد مالی و ارائه گزارش‌های نادرست از سوی پلیس اسرائیل تحت بازجویی قرار گرفت.
چندی پیش نیز «موشه کاتساو» رئیس سابق رژیم صهیونیستی که به اتهام فساد اخلاقی و مالی به 7 سال زندان محکوم شده، به دلیل رد درخواست وی برای مرخصی تهدید به خودکشی کرد. ایهود اولمرت نخست‌وزیر سابق رژیم صهیونیستی نیز به دلیل فساد مالی در زندان به سر می‌برد. ناگفته نماند، جنایتگری و فساد بین صهیونیست‌های آدم‌کش چیز عجیبی نیست، آنچه این خبر را کمی متفاوت کرده، جایگاهی است که صهیونیست‌های کودک‌کش برای این ژنرال تعریف کرده و وی را ژنرال افسانه‌ای، جا زده بودند!
تمرد در ارتش
از سوی دیگر رسانه‌های صهیونیستی اعلام کردند که گردان‌های وابسته به شاخه اطلاعاتی ارتش این رژیم با تمرد نظامیان خود مواجه شده‌اند.
به گزارش خبرگزاری قدس، منابع خبری رژیم صهیونیستی از تمرد ده‌ها نظامی زن گردان‌های وابسته به شاخه اطلاعاتی این رژیم خبر دادند و از آن به عنوان جنبش تمرد بزرگ و بی سابقه در ارتش یاد کردند.رسانه‌های صهیونیستی با بیان اینکه این جنبش را نظامیان زن که در واحد مذکور خدمت می‌کنند آغاز کرده‌اند افزودند: «تاکنون 38 تن از این نظامیان محاکمه و یا به زندان افتاده‌اند.»
ماجرا از این قرار است که ماه گذشته میلادی دستوری جنجالی از سوی انجمن سلامت ارتش اسرائیل در مورد تفکیک همه گردان‌های مختلط ارتش اسرائیل صادر شد.انجمن سلامت ارتش رژیم صهیونیستی به علت شکایت‌های متعدد نظامیان زن اسرائیل مبنی بر آزار و اذیت جنسی آنها از سوی نظامیان مرد، خواستار جدا کردن گردان‌های مختلط این ارتش شده بود!
روز اسیر
خبر دیگر اینکه هزاران فلسطینی در شهرهای رام‌الله، قدس و دیگر مناطق کرانه باختری نوار غزه و حتی فلسطین اشغالی به مناسبت روز اسیر فلسطینی (17 آوریل) روز یکشنبه تظاهرات کردند و همبستگی خود را با اسیران فلسطینی ابراز کردند.تحقیقات نشان می‌دهد که رژیم صهیونیستی از سال 1967 تاکنون بیش از یک میلیون فلسطینی را بازداشت کرده است و اکنون بیش از 7 هزار اسیر فلسطینی در زندان‌های این رژیم به سر می‌برند، 700 اسیر از بیماری رنج می‌برند و 23 نفر از آنها نیز به علت بی‌توجهی رژیم صهیونیستی وضع بسیار وخیمی دارند.
شرکت‌کنندگان فلسطینی تاکید کردند وظیفه همه فلسطینی‌ها این است که با اقدامات و شیوه‌های مختلف توجه جهانیان را به وضع اسیران فلسطینی جلب کنیم.
ابوعبیده سخنگوی گردان‌های قسام شاخه نظامی حماس در این مراسم اعلام کرد رهبران اشغالگر باید بدانند که در پشت سر اسیران ما مردانی هستند که طعم زندگی را نمی‌چشند مگر با آزادی برادرانشان از بند و گذشت زمان راستی وعده آنها را ثابت خواهد کرد.«خالد مشعل» رئیس دفتر سیاسی حماس نیز قول داد که مقاومت برای آزادی تمام اسیران فلسطینی تلاش شبانه‌روزی داشته باشد.
«اسماعیل هنیه» نایب رئیس دفتر سیاسی حماس هم تاکید کرد، ما از ابزارهای قدرت برای انجام تبادل اسیران جدید برخورداریم که نخستین این ابزارها قدرت هوش امنیتی مقاومت است که توانست پس از به اسارت گرفتن «گلعاد شالیت» نظامی صهیونیستی در اواسط سال 2006 وی را به مدت پنج سال مخفی و از آن حفاظت کند.همزمان با روز اسیر فلسطینی 3000 اسیر فلسطینی محبوس در زندان‌های رژیم صهیونیستی اعتصاب غذای یک روزه کردند.همچنین فعالان حامی فلسطین در لندن به مناسبت روز اسیر فلسطینی و در همبستگی با اسیران فلسطینی راهپیمایی کردند.مقدمه چینی غرب برای مداخله نظامی
 ساندی تایمز: جاسوسان آمریکا و انگلیس با چمدان‌های پول راهی لیبی شدند

نتیجه تصویری برای آمریکا و انگلیس
یک روزنامه چاپ لندن فاش کرد، ده‌ها جاسوس انگلیسی و آمریکایی با هدف جنگ‌افروزی در لیبی، با چمدان‌های پر از پول وارد این کشور شده‌اند.
به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از «ساندی تایمز» حدود 30 تا 40 جاسوس و مامور اطلاعاتی آمریکا و انگلیس برای دخالت نظامی در لیبی مقدمه‌چینی می‌کنند. این کارشناسان و ماموران اطلاعاتی در ظاهر برای حمایت از دولت آشتی ملی لیبی، ولی در اصل برای زمینه‌سازی جهت دخالت نظامی در این کشور مستقر شده‌اند.
ساندی تایمز افزود: این ماموران با خود چمدان‌هایی پر از پول حمل می‌کنند و به روسای قبایل در لیبی رشوه می‌دهند تا آنها با دخالت نظامی زمینی غرب در لیبی مخالفت نکنند!
دولت آشتی ملی به ریاست «فایز السراج» در یک پایگاه دریایی تحت شدیدترین تدابیر امنیتی قرار دارد و فعالیت می‌کند.
طبق این گزارش در میان جاسوسان، کارشناسان بمب و مواد منفجره نیز حضور دارند.
لیبی بعد از سرنگونی «معمر قذافی» در سال 2011 تاکنون شاهد ناآرامی‌های شدید داخلی میان گروه‌هایی چون «انصار الشریعه»، «فجر»، نیروهای دولتی و داعش است.
داعش تابستان گذشته شهر «سرت» را به اشغال درآورد و سپس از آن نیز دو بندر نفتی را تحت کنترل گرفت.
امروز قرار است 16 وزیر دولت سراج از پارلمان لیبی رای اعتماد بگیرد.
خبرگزاری جمهوری اسلامی نیز از لیبی گزارش داد، بر اثر درگیری میان ارتش و شبه نظامیانی که خود را «شورای انقلابی بنغازی» می‌خوانند، 99 سرباز ارتش زخمی شدند.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
سه شنبه 31 فروردین 1395
ضرورت ریشه‌یابی پدیده تروریسم در غرب آسیا و شمال آفریقا(بخش نخست)
مدعیان حقوق بشر حامیان تروریسم
   ۲۹ / ۰۱ / ۱۳۹۵

 نتیجه تصویری برای آمریکا و انگلیس و اسرائیل و عربستان و تروریسم
نتیجه تصویری برای آمریکا و انگلیس و اسرائیل و عربستان و تروریسم
 
  «زمانی که پرچم‌های سیاه را دیدید از جای خود حرکت نکنید. سپس قومی ضعیف ظاهر می‌شوند که قلب‌هایشان مانند براده‌های آهن سخت است، آنها وفادار به هیچ عهدی نیستند، به حق فرا می‌خوانند در حالی که از حق نیستند، اسامی‌شان، کنیه و نسبت‌هایشان از نام شهرها گرفته شده، تا اینکه در بین خود اختلاف‌نظر پیدا می‌کنند و خداوند حق را به کسی که بخواهد اعطا می‌کند.»
این سخن و مفهوم آن کاملا در مورد تروریست‌های تکفیری صدق می‌کند و عجبا که 1400 سال پیش از زبان مبارک مولای متقیان حضرت علی(ع) بیان شده است.
تاریخچه تروریسم در منطقه
گروه تروریستی داعش پدیده جدیدی نیست و ریشه آن به نیمه دوم دهه 90 میلادی برمی‌گردد. در سال 1995 میلادی «ابومصعب زرقاوی» در صفوف نیروهای جهادی افغانستان حضور داشت و با نیروهای آمریکایی در این کشور مبارزه می‌کرد. وی از اتباع اردن بود و بعد از اشغال عراق به دست نیروهای آمریکایی به این کشور سفر کرد و با چند نفر از همکاران خود در سال 2004 رسما با «اسامه بن‌لادن» رهبر القاعده بیعت کرد. بیعت این گروه با اسامه بن لادن آنها را به مهمترین شاخه القاعده در عراق تبدیل کرد و این گروه با عملیات انتحاری در عراق به یکی از قدرتمندترین گروه‌های تروریستی در این کشور تبدیل شده بود. عملیات‌های تروریستی آنها به بهانه مقابله با نظامی‌های آمریکایی همچنان ادامه داشت تا اینکه زرقاوی همان سال کشته شد و اوضاع به دست «ابوحمزه المهاجر» رسید.
در همین سال گروه تروریستی دیگری به نام «دولت اسلامی عراق» به ریاست «ابوعمر البغدادی» تشکیل شد و چند گروهک تروریستی از جمله جبهه «النصره» به سرکردگی «ابومحمد الجولانی» به این گروه پیوسته و البغدادی را به عنوان سرکرده اصلی این گروه جدید انتخاب کردند.
حمله به بانک‌ها، نهادهای دولتی، غارت اموال، حمله به زندان‌ها، کشتن غیرنظامیان و... از عادی‌ترین اعمالی بود که این گروه تروریستی برای خود برگزیده بودند.
پس از درگیری‌های شدید دو سرکرده تروریست‌ها البغدادی و المهاجر از بین رفتند و شخص دیگری به نام «ابوبکر بغدادی» به جای آنها به فرماندهی رسید.
اینطوری بود که از ادغام دولت اسلامی عراق و جبهه النصره، گروه دولت اسلامی عراق و شام تشکیل شد.
دولت اسلامی عراق و شام به نام داعش موسوم شد و عملیات تروریستی خود را درکشورهای دیگر به ویژه سوریه ادامه داد اما تروریست‌ها از مردم خواستند اسم داعش را به زبان نیاورند وگرنه 80 ضربه شلاق می‌خورند زیرا آنها از اسم مخفی که برایشان ساخته‌اند بدشان می‌آید و می‌خواهند که آنها را به همان اسم دولت اسلامی عراق و شام صدا کنند!
«جعفر قنادباشی» استاد دانشگاه و کارشناس ارشد مسائل آفریقا و غرب آسیا در خبرگزاری صدا و سیما درباره ظهور پدیده منفور داعش در این منطقه در گفت‌وگو با گزارشگر روزنامه کیهان می‌گوید: «داعش نسخه به روز شده القاعده در منطقه است و تحلیلگران معتقدند که علت اصلی پدیدآمدن داعش این است که از این نیروها برای مقابله با کشورهای اسلامی و به نفع منافع غرب استفاده شود.»
به گفته این استاد دانشگاه: «بیشترین انگیزه‌ای که در کشورهای اسلامی انسان را به فعالیت‌های سیاسی وا می‌دارد و در صحنه‌های سیاسی فعال می‌سازد انگیزه مذهبی است. چرا که انگیزه‌های ملی، سیاسی و اقتصادی نتوانسته نیروی تاثیرگذاری در صحنه سیاسی آفریقا و خاورمیانه بسیج و بهره‌برداری کند.»
قنادباشی می‌گوید: «تنها انگیزه‌ای که باعث می‌شود افراد تا پای جان از اعتقاد خود دفاع کنند انگیزه مذهبی است و همین مسئله عاملی است که موجب شده غربی‌ها از این عامل برای تحقق منافع خود استفاده کنند.»
این کارشناس مسائل آفریقا و غرب آسیا همچنین می‌گوید: «القاعده و داعش دو روی یک سکه هستند و هر دو از یک آبشخور ایدئولوژیک برخوردارند. هر دو از وهابیت برای ایجاد مرامنامه سیاسی و حرکت‌های‌ مسلحانه بهره گرفته‌اند و قرابت شدیدی با آل سعود دارند.»
وی تصریح می‌کند: «هر دو به دلارهای نفتی کشورهای عربی به خصوص عربستان و قطر وابسته هستند و آموزش نظامی نیروهای آنها با درآمد عربی و در کشورهای پاکستان، افغانستان، ترکیه و اردن صورت می‌گیرد.»
به گفته این استاد دانشگاه، هم القاعده و هم داعش تلاش می‌کنند تا با قدرت‌های مخالف غرب بجنگند و در این راه از تمامی ابزارهای موجود، قتل، غارت، ویران‌سازی و... استفاده می‌کنند.
در ابتدا تلاش القاعده بر تضعیف شوروی سابق بود و داعش هم‌اکنون تلاش می‌کند که جبهه مقاومت و کشورهای حامی مقاومت را تضعیف کند.
به گفته کارشناسان سیاسی، ظهور مخوف‌ترین و بی‌رحم‌ترین باند تروریستی در منطقه غرب آسیا علاوه بر آنکه عمق قساوت و سنگدلی حامیان عربی و غربی آن و مدعیان حقوق‌بشر را آشکار می‌کند از یک توطئه هدفمند و حساب شده برای مخدوش کردن وجهه اسلام ناب محمدی(ص) و تسریع پروژه اسلام هراسی غرب حکایت می‌کند.
گروهی که منطق و شعور ندارد
به میان مردم می‌رویم و نظرات آنان درباره پدیده شوم تروریسم در محور مقاومت را جویا می‌شویم. آقایی که جلوی دکه روزنامه فروشی ایستاده و خود را دانشجوی رشته ارتباطات معرفی می‌کند، می‌گوید: «امروزه بحث تروریست‌های تحت حمایت عربستان و غرب در هر محفل و مجلسی نقل می‌شود و همه انزجار خود را از این گروه تروریستی که منطق و شعور ندارد بیان می‌کنند.»
وی معتقد است، مهم‌ترین انگیزه پیدایش این گروه تروریستی منافع کشورهای غربی است چرا که اگر اینگونه نبود مثلا داعش اصلا به وجود نمی‌آمد و یا سریعا نابود می‌شد اما ادامه بقا و حضور داعش در کشورهای مختلف نشان می‌دهد که قدرت‌های فرامنطقه‌ای از وجود این گروه تروریستی بهره می‌برند.
به گفته این دانشجو، تسلط بر چاه‌های نفتی و فروش نفت ارزان به کشورهای غربی و برخی کشورهای منطقه‌، تحقق اهداف آنها و سرنگون کردن هر نظامی که مخالف منافع غربی‌ها در منطقه است از مهم‌ترین عوامل پیدایش تروریست‌های تکفیری است.
از خانمی که در صف نانوایی سنگک ایستاده و منتظر گرفتن نان است می‌پرسیم به نظر شما گروه‌های تروریستی در منطقه از کجا تامین مالی، تسلیحاتی و حمایت می‌شوند؟
وی که خود را «طناز باقری» خانه‌دار معرفی می‌کند می‌گوید: «تا آنجا که من اطلاع دارم ریشه تروریست‌ها از عربستان سعودی و جریان‌های سلفی‌گری و وهابیت است که تلاش دارند چهره اسلام را مخدوش کنند و هدف اصلی آنها طرد کردن شیعیان است.»
این خانم خانه‌دار اضافه می‌کند: «اگر اندکی دقت کنیم می‌بینیم که پدیده تروریسم در منطقه از کشورهایی سر بر آورده که در آنها اهل سنت و شیعیان در کنار یکدیگر زندگی می‌کنند و دشمنان اسلام می‌خواهند وحدت و هماهنگی شیعه و سنی را از میان ببرند و میان آنها تفرقه بیندازند.
وی همچنین می‌گوید: «اما من معتقدم که نه تنها تروریست‌ها بلکه حامیان آنها نمی‌توانند به آ‌رزوی خود برسند و میان مسلمانان جدایی بیندازند و به همین دلیل است که می‌بینیم در عراق یا سوریه شیعه و سنی در کنار یکدیگر علیه تروریست‌ها می‌جنگند.»
تروریست‌های تکفیری صهیونیستی
 چه کسانی هستند؟
تروریست‌های تکفیری صهیونیستی از ملیت‌ها و اتباع کشورهای مختلف به منطقه خاورمیانه آمده و برای غربی‌ها خوش‌خدمتی می‌کنند.
آنها برای خود ریخت و قیافه‌ای شبیه سلفی‌ها ساخته‌اند اما رنگ پوست و لهجه عجیب و غریبشان نشان می‌دهد که مال دیار دیگری غیر از سرزمین‌های عربی هستند و بیشتر از کشورهای اروپایی آمده‌اند. «مهناز کرباسی» کارشناس ارشد روابط بین‌الملل در این باره می‌گوید: «از همان ابتدا که تروریست‌های داعش عملیات تروریستی خود را در سوریه آغاز کردند تحلیلگران و کارشناسان سیاسی و نظامی اذعان کردند که تروریست‌هایی از 70 کشور مختلف جهان  در سوریه علیه نظام بشاراسد می‌جنگند.»
وی می‌گوید: «بشاراسد رئیس‌جمهور سوریه نیز بارها اعلام کرده که ارتش و نیروهای مردمی سوریه با یک کشور یا دو کشور نمی‌جنگند بلکه با تروریست‌های بیش از 70 کشور می‌جنگند.
مهم‌ترین فرماندهان گروه‌های تروریستی به نام «عمر الشیشانی»، «محمد الشیشانی» همان عمر چچنی و محمد چچنی هستند که به زبان عربی شیشانی خوانده می‌شود.»
این کارشناس مسائل استراتژیک منطقه غرب آسیا و شمال آفریقا همچنین می‌گوید: «اردن، ترکیه، چچن، عربستان، انگلیس، امارات، قطر، پاکستان، مصر، تونس، افغانستان، اتحادیه اروپا، آمریکا و... از جمله کشورهایی هستند که اتباع خود را به سوریه اعزام می‌کنند.»
به گفته این کارشناس، بسیاری از کشورهای اروپایی از بازگشت این تروریست‌ها به کشورهای خود نگرانند زیرا معتقدند این افراد تروریسم را به اروپا منتقل می‌کنند و در واقع همین حوادث اخیر در کشورهای مختلف اروپایی که به کشته و زخمی شدن صدها اروپایی منجر شد نشان می‌دهد که نگرانی آنها بی‌دلیل نیست.
به گفته تحلیلگران و کارشناسان سیاسی، تروریست‌های داعش از همه کشورها نیرو می‌گیرند و محدود به یک کشور و دو کشور نیستند و هر جا که نیروی مستعدی در چارچوب وهابی‌گری و ضدیت با شیعیان پیدا کنند آن را جذب می‌کنند.
«رامی‌خوری» مدیر موسسه امور بین‌الملل دانشگاه لبنان در این باره می‌گوید: به یاد داشته باشید که چه کسانی این گروه‌ها را پایه‌گذاری کردند. آن‌ها برای تقویت و گسترش تروریسم، از هیچ کوششی دریغ نکردند از همان زمان که آن‌ها از عربستان، مصر، تونس و سایر کشورهای عربی تروریست‌های خود را به سوریه و عراق اعزام کردند ضمن پشتیبانی بی‌دریغ از ترویست‌ها این باور را در آن‌ها ایجاد کردند که شما مدافع مردم مسلمان در برابر هجوم بیگانگان و ظالمان هستید.
وی اضافه می‌کند: «برای همین است که دولت‌های عربی هیچ تلاش جدی و رسمی امنیتی برای مقابله با این گروه‌ها اعمال نمی‌کنند.
چالش اصلی این است که نزدیک‌ترین متحدان ایالات متحده در منطقه، از جمله عربستان سعودی، باورها و ساختارهای همسان با داعش دارند و اعتقادات تکفیری‌ها، بخشی از دارایی فکری سعودی‌ها یعنی وهابیت است. ما با کشورهایی روبه‌رو هستیم که بیش از سه دهه بستر رشد و تقویت این گروه‌ها را فراهم کرده‌اند بنابراین توقع مقابله جدی آمریکا و متحدانش را با دست‌ پروردگان خودشان نباید داشته باشیم.»
تروریست‌های تکفیری تنها با حکومت‌های موجود در سوریه و عراق نمی‌جنگند بلکه تمامی اقلیت‌های غیرسنی، شیعیان، کردها، مسیحی‌ها، علویان و بخش‌هایی از ترکمان‌ها در دایره هدف‌گیری تروریست‌ها هستند به همین دلیل در هر منطقه که به قدرت می‌رسند به سرعت یک کشتار یا سرکوب سیستماتیک با هدف نابودی  غیرهمراهان و مخالفان انجام می‌دهند چرا که معتقدند تمامی افراد از دیگر اقوام و نژادهای غیرهمراه باید سرکوب شوند تا زمینه برای برقراری حکومت اسلامی مورد نظر آنها آماده شود.
فریده شریفی
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
دوشنبه 30 فروردین 1395
در گزارش برجام به مجلس
وزارت خارجه کشورمان ایران را متهم و آمریکا را تبرئه کرد!
  ۲۹ / ۰۱ / ۱۳۹۵

نتیجه تصویری برای وزارت خارجه کشورمان ایران را متهم و آمریکا را تبرئه کرد!
وزارت امور خارجه در گزارش خود درباره روند اجرایی برجام، در موضعی قابل تامل، مشکل اصلی برآورده نشدن انتظارات اقتصادی از برجام را وضعیت و شرایط داخلی ایران عنوان کرد!
روز گذشته گزارش مفصل وزارت امور خارجه به مجلس درباره روند اجرایی برجام منتشر شد. گزارشی که قسمت اعظم آن تکرار برخی مفاد برجام بوده و گویا صرفاً برای حجیم کردن متن تهیه و تنظیم شده و خاصیت دیگری ندارد.
توافقات کاغذی!
نویسندگان گزارش پس از تکرار مکررات درخصوص رفع کاغذی تحریم‌ها در بخش عملی این قضیه نوشته‌اند؛ «متعاقب اجرای برجام تغییر کاملاً محسوس و معنی‌داری در فضای بین‌المللی به نفع ایران صورت گرفته و سفرهای متعدد هیأت‌های عالی‌رتبه سیاسی، اقتصادی، شرکت‌ها و اشخاص آغاز گردیده است. این امر فرصت‌های جدیدی را در برابر کشورمان قرار داده است: تنوع در انتخاب منابع و شرکای تجاری، برقراری رقابت که منجر به کاهش قیمت‌ها و هزینه‌ها می‌گردد، دسترسی به فناوری‌های نوین و افزایش دانش حرفه‌ای از طریق دست یافتن به پیشنهادها و گزینه‌های متنوع، حذف دلال‌ها و واسطه‌ها به جهت امکان برقراری رابطه مستقیم با منابع تولید کالا و خدمات، تحقق استقلال در تصمیم‌گیری و انتخاب بهینه و... که همگی طلیعه دوران جدیدی از همکاری‌های اقتصادی را نوید می‌دهد.»
ادعای « تغییر کاملاً محسوس و معنی‌داری در فضای بین‌المللی به نفع ایران صورت گرفته و سفرهای متعدد هیأت‌های عالی‌رتبه سیاسی، اقتصادی، شرکت‌ها و اشخاص» در حالی است کشورهای خارجی به صراحت اذعان دارند، به دلیل فشار، تهدید و کارشکنی‌های آمریکا در این عرصه، توافقات اقتصادی صورت گرفته با ایران توانایی اجرای عملی ندارند و صرفاً توافقاتی روی کاغذ هستند.
«هیچ چیز پیش نمی‌رود»
نشریه فورچون به تازگی گزارشی قابل تامل در این زمینه منتشر کرده است. ویوین والت در این گزارش نوشت: شرکت‌های خارجی مایل به سرمایه‌گذاری در ایران از موانع فراوانی که قوانین گیج‌کننده آمریکا پیش روی آنها گذاشته است شکوه می‌کنند و هشدار می‌دهند پیچیدگی‌های فرایند تجارت با ایران ممکن است سرعت اجرای قراردادهای سرمایه‌گذاری در این کشور را کاهش دهد و سرانجام برنامه اصلاحات ایران به خطر بیفتد!
در ادامه این گزارش آمده است: اردوان امیراصلانی، از وکلای ساکن پاریس که اخیراً در قراردادهایی که شرکت‌های بزرگ فرانسوی با ایران امضاء کرده‌اند نقش داشت می‌گوید: «هیچ‌چیز پیش نمی‌رود.»
فورچون افزود: مدیران اجرایی شرکت‌های اروپایی می‌گویند ادامه تحریم‌های آمریکا، پیچیدگی‌های جدی به وجود آورده و این ترس را در دل برخی شرکت‌ها انداخته است که اگر در ایران سرمایه‌گذاری کنند ممکن است قوانین آمریکا نقض شوند.طی هفته‌های اخیر،‌ سردرگمی جای خود را به سرخوردگی داده است.
در ادامه این گزارش آمده است: براساس گفته‌های برخی از مدیران این شرکت‌ها که با نشریه فورچون صحبت کردند، این جلسه که به شکل دوستانه و به صورت میزگرد و به منظور برطرف کردن نگرانی شرکت‌ها ترتیب داده شده بود، در عوض باعث سرخوردگی شرکت‌ها از سیاست‌های گیج‌کننده آمریکا شد؛ این جلسه به روی خبرنگاران بسته بود.
فورچون در ادامه نوشت: برخی شرکت‌های دیگر نیز پیچیدگی‌های لجستیکی را مانع تحقق قراردادهای ایران می‌دانستند.برخی از شرکت‌ها هم از یکی از قوانین جدید آمریکا که در ماه ژانویه وضع شد شکایت داشتند؛ براساس این قانون، هر کسی که طی پنج سال گذشته به ایران سفر کرده است – از جمله ده‌ها نفر از مدیران شرکت‌های اروپایی – باید قبل از سفر به آمریکا روادید بگیرد. برخی هم گفتند انجام مبادلات مالی عمده با ایران بسیار دشوار است، زیرا هیچ بانک بین‌المللی هنوز به روی ایران باز نشده است. بسیاری از شرکت‌ها از پیامدهای نقض قوانین آمریکا هراس دارند.
ادعاهای بانکی و تقریبا هیچ!
در ادامه گزارش وزارت امور خارجه به مجلس ادعا شده است: «در اثر رفع تحریم‌های حوزه مالی، ‌بانکی و بیمه پس از اجرای برجام، سیستم پیام‌رسانی مالی موسوم به سوئیفت که قطع آن به مدت چند سال باعث قطع ارتباط بانکی کشورمان با نظام مالی ـ پولی بین‌المللی شده بود، مجدداً برقرار شد. استفاده از خدمات سوئیفت به دلیل ضرورت به‌روزرسانی نرم‌افزارها و تمهید سایر زمینه‌های فنی، در عمل چندهفته‌ای از روز اجرایی شدن برجام به طول انجامید، اما در حال حاضر کلیه بانک‌های کشور، به‌جز معدودی که تحت تحریم‌های غیرهسته‌ای هستند،‌ امکان استفاده از این خدمت را دارند.
علاوه بر این، حساب‌های بانک مرکزی نزد بانک‌های خارجی فعال و وجوه مسدود شده، آزاد شدند. بازگشایی حساب برای بانک مرکزی در ایتالیا، اتریش و امارات متحده ازجمله این موارد به‌حساب می‌آید. روابط بانکی به‌تدریج روند بازگشت به وضعیت عادی را طی می‌کند. در دو ماه اخیر قریب به یک میلیارد یورو از عواید نفتی به‌حساب بانک مرکزی نزد بانک EIH واریز شده، حدود 300 میلیون یورو به بانک‌های مرکزی ایتالیا، دی ساندریو ایتالیا، کی بی‌سی بلژیک، پی‌ام‌سی اسپانیا و ملی هامبورگ انتقال یافته و بیش از 2000 گشایش اعتبار صورت گرفته است.»
ادعاهای پرطمطراق بانکی این گزارش در حالی است که واقعیت‌های صحنه چیز دیگری را نشان می‌دهد. آنچه سیف در سفر به آمریکا گفت، بهترین شاهد برای رد این ادعاهاست. رئیس کل بانک مرکزی در سخنان خود در شورای روابط خارجی آمریکا تاکید کرد؛
–  آمریکا و اروپا باید به تعهدات خود براساس توافق هسته‌ای عمل کنند.
–   انتظار ما این بود که بعد از توافق هسته‌ای ایران به سیستم اقتصادی بین‌المللی دوباره متصل شود اما تاکنون چنین اتفاقی نیفتاده است
–  ایران همچنان مشکلاتی برای دسترسی به دارایی‌های مسدود شده خود دارد.
–  آمریکا هنوز به تعهدات خود در توافق هسته‌ای عمل نکرده است.
 –  تاکنون اثری از توافق هسته‌ای که انتظار داشتیم، ندیدیم.
–   ایران به همه تعهدات خود عمل کرده اما طرف مقابل به تعهدات خود عمل نکرده است.
ولی‌الله سیف در مصاحبه با بلومبرگ از واقعیت وضعیت پسابرجام پرده برداشت و صراحتاً گفت؛ تقریباً هیچ چیز عاید ایران نشده است.
باید پرسید اگر وضعیت مبادلات بانکی آنگونه است که وزارت امور خارجه ادعا دارد، چه نیازی به سفر سیف به آمریکا و مذاکره او با جک لو وزیر خزانه‌داری آمریکا، آن هم پشت درهای بسته بود؟!
تقصیر خودمان است!
اما مهم‌ترین و قابل توجه‌ترین بخش این گزارش قسمت پایانی آن است که به موانع و چالش‌های پیش رو می‌پردازد. از نظر وزارت امور خارجه 4 چالش و مانع در برآورده شدن انتظارات اقتصادی پسابرجام وجود دارد. اول از همه تقصیر را به گردن تحریم‌های غیرهسته‌ای انداخته‌اند و مدعی هستند ممنوعیت استفاده ایران از سیستم مالی آمریکا مربوط به تحریم‌های غیرهسته‌ای است که البته ادعایی کذب است. چرا که تحریم چرخه دلار مربوط به سی سال قبل نیست بلکه جزو تحریم‌هایی است که در کوران پرونده هسته‌ای علیه ایران وضع گردید. در 10 نوامبر سال 2008 (سال  1387 شمسی) وزارت خزانه‌داری آمریکا طی دستورالعملی دسترسی بانک‌های ایرانی به دلار را قطع کرد.  بعد از این تاریخ هر گونه پرداخت دلاری ایران در مسیر تسویه در بانکهای آمریکایی رد شد و ایران مجبور گردید از ارزهای جایگزین نظیر یورو استفاده کند. در سال 2012 (91 شمسی)‌ با تصویب دستور اجرایی 13599 توسط اوباما قطع چرخه دلار به توقیف چرخه دلار تغییر یافت و از این تاریخ تاکنون هر گونه انتقال وجه دلاری مرتبط با بانک‌های ایران در مسیر تسویه مسدود می‌گردد! متاسفانه این تحریم نیز از فهرست مطالبات تیم ایرانی در ایام تصویب برجام کنار گذاشته شد.
وزارت امورخارجه در بند دوم موانع به لحنی طلبکارانه مدعی است «تنها سه ماه از اجرای برجام گذشته است» و مردم باید فعلاً (تاکی؟!) دندان روی جگر بگذارند تا آفتاب تابان برجام سربرآورد!
گزارش مذکور در بند سوم به بدعهدی آمریکایی‌ها نیز اشارتی می‌کند و از تهدید و ارعاب سایر کشورها از سوی آنها می‌نویسد و در پایان این بند می‌گوید؛ « چالش‌های ما با طرف آمریکایی و تا میزان کمتری با طرف اروپایی پس از اجرای برجام خاتمه نیافته است و وزارت خارجه با قوت و به صورت مستمر و حتی روزانه در سطوح مختلف در حال پیگیری و فشار به طرف مقابل برای اجرای صحیح تعهدات آنها می‌باشد.»
چندی پیش آقای عراقچی معاون وزیر امورخارجه در برنامه‌ای تلویزیونی چگونگی این فشارها به آمریکا را رد و بدل کردن ایمیل عنوان کرده بود!
اما قابل تامل‌ترین بند گزارش، قسمت پایانی آن است که از این قرار است؛ « اما بزرگترین مشکل و چالشی که برجام با آن مواجه است یک فضای اعتماد بخش و اطمینان‌ساز در کشور برای طرف‌های خارجی است. نکته آن است که تقریبا تمامی بانک‌ها، شرکت‌ها و بنگاه‌های اقتصادی که از آنها انتظار بازگشت به فضای قبل از تحریم و تعامل و همکاری اقتصادی با ایران می‌رود. متعلق به بخش خصوصی هستند و با منطق اقتصادی نه به دستور دولت‌های خود وارد تعاملات اقتصادی می‌شوند. به بیان دیگر محاسبه هزینه فایده است که بنگاه‌های اقتصادی را وارد یک تعامل اقتصادی می‌کند و مهمترین عامل در این محاسبه میزان اطمینان به این تعامل و فضای پیرامونی آن است. چنانچه یک بنگاه اقتصادی به این جمع‌بندی نرسد که بازار هدف محیط امنی برای سرمایه‌گذاری، تجارت و کلا هرگونه همکاری اقتصادی است مسلما نه اقدام به سرمایه‌گذاری می‌نماید نه انتقال فناوری می‌کند نه وارد پروژه‌های بزرگ می‌شوند و نه خود را در معاملات کلان درگیر می‌کنند. حداکثر آن که به تجارت کوتاه مدت و در سطح پایین بسنده خواهد کرد. در فضای پرآشوب و سرمایه‌گریز- خاورمیانه و در فضای پرتردید نسبت به میزان پایبندی همه طرف‌ها به برجام طبیعی است که بسیاری از بنگاه‌های اقتصادی با تامل برخورد می‌کنند تا در مرور زمان پایبندی طرف‌ها به تعهدات خود اثبات گردد. برای درمان این مشکل علاوه بر ایجاد حس رقابت، می‌بایست فضای اطمینان بخشی را برای طرف‌های اقتصادی خود ایجاد نموده و چشم‌انداز مثبتی از تعامل اقتصادی با ایران را برای همگان ترسیم کنیم تا باعث شود ترس و نگرانی از تعامل با ایران فروریخته و رغبت همکاری ایجاد گردد.
اقتصاد مقاومتی که از مطالبه‌های جدی و به حق رهبری بوده و هست. رویکردی جهادی انعطاف‌پذیر، فرصت‌ساز، درون‌زا، پیشرو و برون‌گرا دارد. از 24 بند ابلاغی توسط مقام معظم رهبری در بهمن 1392 حداقل 5 بند کلیدی بطور مستقیم منوط به سیاست خارجی قوی و تعامل با طرف‌های خارجی است. تحقق اهداف مهمی همچون افزایش صادرات، تشویق سرمایه‌گذاری خارجی، استفاده از مبادلات تهاتری، توسعه مناطق آزاد، انتقال فناوری پیشرفته و از همه مهمتر توسعه پیوندهای راهبردی وگسترش همکاری و مشارکت با کشورهای منطقه و جهان که در سیاست‌های ابلاغی اقتصاد مقاومتی آمده است. مستلزم ایجاد فضایی اطمینان بخش و اعتماد آفرین برای بنگاه‌های اقتصادی خارجی است. بنگاه‌هایی که پیش و بیش از هر چیز به دنبال منافع اقتصادی هستند و چنانچه کوچک‌ترین تردیدی نسبت به امنیت و سلامت فضایی که می‌خواهند بدان وارد شوند داشته باشند درنگ نخواهند کرد. متاسفانه عوامل دیگری همچون فساد، عدم شفافیت، پولشویی، صعوبت قوانین و ... نیز مزید بر علت شده‌اند. اقتضای مقابله با چنین مشکلاتی علاوه بر اصلاح قوانین و مبارزه با فساد که اتفاقا از بزرگترین مطالبات رهبری در اجرای اقتصاد مقاومتی است همچنین ایجاد یک فضای روانی مناسب و اطمینان بخش است.»!!
انداختن تقصیر به گردن شرایط داخلی و توجیه ناکارآمدی برجام با چنین دلایل عوامانه‌ای، هنری است که تنها از نویسندگان این گزارش برمی آید! به راستی بانک‌ها و بنگاه‌های خارجی از چه و که می‌ترسند؟ از تهدیدهای آمریکا یا امنیت داخلی ایران؟!
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
دوشنبه 30 فروردین 1395


مقامات عربستان و اسرائیل دیدار کردند

محور گفت‌وگوها؛ پیمان کمپ دیوید2! 

   ۲۹ / ۰۱ / ۱۳۹۵

نتیجه تصویری برای مقامات عربستان و اسرائیل دیدار کردند
روزنامه صهیونیستی هاآرتص فاش کرده که وزیر دفاع عربستان در اردن با مقامات رسمی رژیم صهیونیستی دیدار و شرایط معاهده صلح جدیدی نظیر پیمان کمپ دیوید را بررسی کرده‌اند!
پس از این که مصر دو جزیره «تیران» و «صنافیر» را به عربستان داد، در سایه روابط جدیدی که میان تل‌آویو و ریاض برقرار شده  رژیم صهیونیستی و آل سعود در آستانه امضای معاهده صلح جدیدی نظیر معاهده کمپ دیوید میان مصر و اسرائیل هستند که در دوره «انور سادات» رئیس‌جمهور اسبق مصر امضا شد. به گزارش ایسنا، روزنامه هاآرتص در این رابطه و طی گزارشی نوشته «روابط میان عربستان و اسرائیل به صورت محرمانه و از طریق میانجیگران یا به شکلی مخفیانه است که ریاض در پشت آن خود را مخفی می‌کند؛ همانند آنچه که در قرارداد پهپادهای اسرائیلی رخ داد که عربستان از طریق پنهان کردن خود پشت آفریقای جنوبی، آنها را خریداری کرد.» «هاآرتص» گزارش داد که در جریان سفر اخیر «محمد بن سلمان»، پسر پادشاه عربستان و وزیر دفاع این کشور به اردن، وی با مسئولان اسرائیلی جهت هماهنگی بر سر مواضع عربستان با تل‌آویو دیدار و برنامه‌ریزی برای ساخت پل ارتباطی میان عربستان و مصر را مورد بررسی قرار داده است و این دیدار مقدمه‌ای برای برقراری روابط میان عربستان و اسرائیل بود.» این روزنامه صهیونیستی از توافق عربستان و مصر برای ترسیم مرزهای دریایی و واگذاری دو جزیره تیران و صنافیر به طرف سعودی نیز به عنوان «معامله خوب» به نفع رژیم صهیونیستی یاد کرد!
هاآرتص این را هم نوشته که «عربستان بیانیه‌ای علنی را در مورد پایبندی خود به توافق کمپ دیوید صادر کرد تا این پیام تاکیدی بر توافق‌های صورت گرفته از طریق تماس مستقیم و غیرمستقیم میان نمایندگانی از عربستان و اسرائیل باشد.» به نوشته این روزنامه، «همه منتظر برقراری روابط دیپلماتیک میان عربستان و اسرائیل هستند و شکی در این نیست که واگذاری مالکیت این دو جزیره به عربستان و به رسمیت شناختن توافق کمپ دیوید توسط عربستان گام استراتژیک بسیار مهمی باشد.» عربستان در سال‌های اخیر روابط خود را با رژیم صهیونیستی گسترش داده است و این روابط از حالت پنهانی خارج و علنی شده است. بنابراین با توجه به توافقنامه تیران – صنافیر باید منتظر پیمان خیانت‌بار دیگری همچون کمپ دیوید که در این مرحله عربستان روابط خود را با اسرائیل عادی خواهد کرد.


در منزل فؤاد معصوم برگزار شد
 جلسه مهم سران 3 قوه عراق برای حل بحران سیاسی این کشور

 
نتیجه تصویری برای جلسه مهم سران 3 قوه عراق
رؤسای سه قوه عراق به همراه رؤسای فراکسیون‌های مجلس این کشور برای حل بحران سیاسی جاری، در منزل رئیس‌جمهور نشست مشترک برگزار کردند.

سرویس خارجی -

بالاخره پس از چهار روز اعتصاب 170 نماینده مجلس عراق و درخواست آنها مبنی بر کناره‌گیری رؤسای سه قوه از قدرت، دیروز طرف‌های سیاسی به دعوت «فواد معصوم» پاسخ مثبت دادند و در منزل وی نشست مشترک تشکیل دادند. در این نشست راه‌های برون‌رفت از بحران بررسی شد. هر چند شرکت‌کنندگان در نشست (حیدر عبادی نخست‌وزیر سلیم الجبوری رئیس مجلس و رؤسای فراکسیون‌های مجلس به همراه میزبان) در این  نشست به راه‌حل قطعی نرسیدند ولی نفس حضور آنها در یک نشست و انجام گفت‌وگو با یکدیگر، فضای پیچیده و ملتهب سیاسی عراق را آرام کرد. این نشست امیدها را در دل‌ها زنده کرد.
همزمان با این نشست، «اسامه النجیفی» سیاستمدار اهل سنت و رئیس سابق پارلمان عراق از حمایت‌های ایران از عراق در پشت سر گذاشتن بحران سیاسی جاری تشکر کرد.
از درون پارلمان عراق نیز خبر رسیده، شمار نمایندگان اعتصابی از 170 نفر به 125 کاسته شده است.
به گزارش تسنیم، یک منبع در داخل پارلمان  عراق گفته، نمایندگان اعتصاب‌کننده قصد داشتند هیئت رئیسه جدید برای پارلمان انتخاب‌ کنند، اما شمار نمایندگان حاضر در مجلس به حد نصاب نرسید.
پیش از این نمایندگان اعتصابی «سلیم الجبوری»‌ رئیس مجلس را برکنار کرده و به جای او «عدنان الجنابی» را به عنوان رئیس موقت مجلس برگزیدند.
این در حالی است که دفتر الجبوری با صدور بیانیه‌ای، قضیه برکناری الجبوری را «شایعه» با هدف فریب افکار عمومی خواند.
همزمان، الجبوری با انتشار پیامی، مردم عراق را به حفظ وحدت فرا خواند.
در بیانیه رئیس مجلس آمده است: «نباید به دشمنان عراق اجازه سوءاستفاده از اوضاع داده شود... بهتر دیدم که در شرایط کنونی برگزاری جلسات مجلس را به تعویق بیندازم.»
در بیانیه همچنین تصریح شده که «انتظاری که از مجلس می‌رود، این است که مشکلات را حل کند و نه اینکه (خود) بحران بیافریند.» وی در پایان از نمایندگان خواست، منفعت ملی و عالی عراق را مدنظر خود قرار دهند.
در خیابان‌های بغداد نیز تظاهرات طرفداران جریان «صدر» همچنان ادامه دارد؛ در ادامه این اعتراضات، صدها نفر در میدان  التحریر بغداد چادر زدند. هم‌اکنون تظاهرات طرفداران صدر در بغداد و سایر شهرهای جنوبی به امری روزمره تبدیل شده است. شعار تظاهرکنندگان نیز انجام اصلاحات و مبارزه با فساد در دولت است و معترضان علاوه بر این مطالبات، استعفای سران سه قوه را نیز خواستار هستند.
اما، شخص «مقتدا صدر» رهبر جریان صدر، به رهبران عراق سه روز مهلت داده تا اختلافات را کنار گذاشته و اصلاحات را اجرا کنند.
تحولات میدانی
نیروهای بسیج مردمی عراق هم طی عملیاتی در منطقه «الرشاد» واقع در جنوب غرب «کرکوک» انبار سوخت و انبار مهمات مخفی داعش در این منطقه را منهدم کردند.
در استان «نینوا» هم جنگنده‌های عراقی مواضع تروریست‌های تکفیری را در «تل عفر» بمباران کردند. در این حمله، علاوه بر هلاکت 10 تروریست داعش، چند سکوی شلیک موشک این گروه هم منهدم شد.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
دوشنبه 30 فروردین 1395

روزنامه آمریکایی:‌ آل سعود تفاله سلطنتی است

     ۲۹ / ۰۱ / ۱۳۹۵

نتیجه تصویری برای آل سعود تفاله است
یک رسانه آمریکایی در واکنش به خبرهای مربوط به تهدید مقامات ریاض علیه واشنگتن درباره تصویب لایحه «ارتباط سعودی‌ها با حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱» آل سعود را «تفاله سلطنتی» توصیف کرد.
اخیرا خبرهایی منتشر شد مبنی بر اینکه کاخ سفید و مقامات اطلاعاتی آمریکا درصددند اسناد موسوم به «28 صفحه» را از حالت محرمانه خارج کنند که انتشار این اسناد از حمایت عربستان از هواپیماربایانی خبر می‌دهد که در حادثه تروریستی 11 سپتامبر مشارکت داشتند. به دنبال آن  مجددا خبر رسید عربستان به دولت آمریکا و اعضای کنگره هشدار داده اگر کنگره لایحه‌ای را تصویب کند که طبق آن عربستان در دادگاه‌های آمریکا برای هرگونه نقش در حملات 11 سپتامبر 2001 مقصر و مسئول شناخته شود، به دارایی‌های 750 میلیارد دلاری خود در آمریکا چوب حراج می‌زند. بعد از این بود که روزنامه واشنگتن‌پست نوشت اوباما به دنبال این تهدید از انتشار این اسناد منصرف شد! دیروز اما یک روزنامه مستقل نیز به تهدید سعودی‌ها پاسخ داد.
 روزنامه «نیویورک دیلی نیوز»، عربستان را «تفاله سلطنتی» خواند. به گزارش فارس این روزنامه در گزارش خود تیتر زده است:‌ «تفاله سلطنتی؛ خشم خانواده‌های قربانیان 11 سپتامبر از تهدید و باج‌خواهی 750 میلیارد دلاری عربستان.» در این گزارش به نقل از «جیم ریچز» یکی از خانواده‌های قربانی حملات 11 سپتامبر آمده: ‌«من بسیار عصبانی هستم و این سیلی به صورت خانواده‌های(قربانی) 11 سپتامبر است. بگذارید آنها (سعودی‌ها) پولشان را برای خودشان نگهدارند. ما به پولشان نیازی نداریم. این پول ارزش جان باختن سه هزار آمریکایی را ندارد.» «ترا استرادا» یکی دیگر از خانواده‌های قربانی 11 سپتامبر نیز  با انتقاد از فشارهای دولت آمریکا به کنگره برای عدم تصویب لایحه مذکور گفت: «چرا آنها به جای حفاظت از مردم آمریکا، به خواست دولت عربستان تن می‌دهند؟ آنها فقط دارند اسرار کثیف سعودی‌ها را نگه می‌دارند».
بیش از 14 سال از حادثه مشکوک 11سپتامبر و حمله به برج‌های دوقلو در نیویورک می‌گذرد. پس از این حادثه تروریست‌های القاعده عامل حادثه معرفی شدند اما از آن زمان کارشناسان زیادی در کشورهای غربی با تاکید بر مدارک و مستندات منتشر شده اعلام کرده‌اند که این حادثه ساختگی و برنامه‌ریزی شده توسط خود آمریکا بوده است و هدف این کشور نیز زمینه‌سازی برای حمله به خاورمیانه به بهانه مبارزه با تروریسم تعیین شده است. حادثه 11 سپتامبر در یک دهه اخیر باعث شده که آمریکا به صورت ابزاری از این موضوع در راستای تحت فشار قرار دادن برخی کشورها برای تامین منافع خود استفاد کند.


پراودا: لبنان بدون حمایت‌های ایران، حزب‌الله و روسیه
 به دست تروریست‌ها سقوط می‌کند

نتیجه تصویری برای لبنان بدون ایران، حزب‌الله و روسیه
نشریه «پراودا» چاپ مسکو با تأکید بر اینکه «حزب‌الله تنها مانع حمله داعش به لبنان بود» نوشت بیروت برای محافظت از خود و جلوگیری از تسلط تکفیری‌ها بر کشور به کمک ایران و روسیه نیاز دارد.
نشریه روسی پراودا در یادداشتی به قلم «آندره ویلتچک» به تحلیل وضعیت کنونی لبنان و احتمال نفوذ گروه‌های تروریستی به این کشور (در صورت عدم حضور حزب‌الله و کمک ایران و روسیه) پرداخته است.
در این مقاله آمده «اکنون که داعش از تمام نقاط کلیدی و استراتژیک داخل سوریه عقب‌نشینی کرده، این سؤال در ذهن ایجاد می‌شود که اگر این گروه تروریستی در نهایت متحمل شکست نهایی شود مقصد بعدی آن کدام کشور خواهد بود؟ البته تروریست‌های داعش در عراق نیز حضور دارند اما بغداد درحال برقراری روابط نزدیکتر با روسیه بوده و گروه‌های تروریستی احتمالاً نمی‌توانند آینده امنی در این کشور داشته باشند. با درنظر گرفتن تمامی محاسبات آسان‌ترین مکان برای نفوذ داعش لبنان خواهد بود.»
در ادامه این یادداشت می‌خوانیم: «اسرائیل نیز تهدیدات گاه و بی‌گاهی برای حمله به لبنان مطرح می‌کند. تل‌آویو دست کم پنج حمله جداگانه به لبنان داشته که آخرین مورد آن در سال 2006 بوده است. درحال حاضر نیروهای ارتش لبنان و حزب‌الله در شمال شرق این کشور درحال مبارزه با داعش هستند. اما نیروهای ارتشی عموماً نیروهای اداری بوده و نه آموزش نظامی مناسب دیده و نه بدرستی تسلیح شده‌اند. در مقابل، حزب‌الله به عنوان برجسته‌ترین نیروی ایدئولوژیک و نظامی در لبنان درحال اقدام در خطوط مرزی است. این مبارزه یک نبرد فوق‌العاده حماسی بوده؛ آن هم توسط گروهی که بسیاری از نیروهای خود را در مبارزه با اسرائیل در سال 2006 از دست داده است.»
نویسنده در ادامه با اعلام اینکه «تاکنون مبارزه حزب‌الله با گروه‌های تروریستی موفقیت آمیز بوده» می‌افزاید: «اما حزب‌الله هم‌اکنون علاوه بر دفاع، تنها نیروی سیاسی در لبنان به شمار می‌آید که مایل به ایجاد اتحاد میان فرق مختلف در سراسر کشور است. حمایت‌های اجتماعی حزب‌الله نیز به صدها هزار تن از شهروندان فقیر لبنانی ارائه می‌شود. حزب‌الله در لبنان و در واقع در سراسر خاورمیانه از احترام زیادی برخوردار است. این گروه شیعه بوده، ارتباطات نزدیکی با ایران و سوریه دارد و به عنوان دشمن سرسخت غرب در خاورمیانه شهرت دارد.»
در این یادداشت همچنین آمده «حزب‌الله دقیقاً با همان گروه‌های تروریستی می‌جنگند که از سوی ترکیه، عربستان و قطر حمایت می‌شوند. دولت لبنان مکرراً با قرار گرفتن نام حزب‌الله در لیست گروه‌های تروریستی مخالفت کرده است... برخلاف میل سعودی‌ها، هم عراق و هم دولت لبنان از رأی دادن به تروریستی بودن گروه حزب‌الله طفره رفتند. رأی سوریه نیز منفی بود اما همانطور که پیش‌بینی می‌شد این کشور برای مشارکت در رأی‌گیری دعوت نشد. به نوشته پراودا «با درنظر گرفتن چنین وضعیتی اگر لبنان هیچ سلاح جدیدی در اختیار نداشته باشد چه روی خواهد داد؟ شاید ایران بتواند در این زمینه کمک کننده باشد و اگر نباشد چه؟ بنابراین حزب‌الله تنها نیرویی خواهد بود که در صورت اخراج داعش از تمامی شهرهای سوریه با این گروه تروریستی در لبنان مقابله خواهد کرد.»
«البته برخی کشورهای حوزه خلیج فارس از نابودی لبنان خوشحال خواهند شد چرا که یکی دیگر از سنگرهای مقاومت از پیش روی آنها برداشته شده و یک گروه شیعی مستحکم یعنی حزب‌الله در لبنان از بین می‌رود. غرب هم ممکن است ابراز نگرانی کند اما مشخص است که غرب علاقه چندانی به شکست گروه‌های تروریستی ندارد در چنین شرایطی لبنان برای جلوگیری از فروپاشی باید به تهران و مسکو نزدیک شود.»
گفتنی است پیش از این نیز نخست‌وزیر عراق و نخست‌وزیر لبنان از مواضع حزب‌الله ایران و روسیه در مقابله با تروریست‌های داعش قدردانی و تأکید کرده‌اند که اگر حمایت‌های ایران نبود داعش اکنون در بغداد یا بیروت بود.


تظاهرات ضد ریاضتی در لندن

به جای رفاه، جنگ را حذف کنید

نتیجه تصویری برای تظاهرات ضد ریاضتی در لندن

ده‌ها هزار نفر از قربانیان سیاست‌های ریاضتی در انگلیس با برپایی تظاهرات ضددولتی خواستار کناره‌گیری دیوید کامرون نخست وزیر این کشور شدند و معترضان فریاد می‌زدند «دولت به جای رفاه، جنگ را حذف کند.»
  اسفند ماه گذشته بود که «ایان دانکن اسمیت»، وزیر کار انگلیس در اعتراض به «کاهش مزایای از کارافتادگی» در بودجه‌ای که به گفته او «به نفع ثروتمندان تنظیم شده بود» استعفا کرد. استعفای وی به خوبی نشان داد که انگلیس بر خلاف لفاظی‌های نخست وزیرش نه تنها از بحران اقتصادی خارج نشده بلکه وضعیت نسبت به قبل بدتر هم شده است. طی ماه‌های گذشته اعتراضات گسترده‌ای نیز در شهرهای بزرگ انگلیس و در اعتراض به سیاست‌های ریاضتی دولت کامرون شده ولی وی ظاهرا مصمم است این برنامه‌ را پیگیری کند، ولو به قیمت له شدن قشر متوسط و ضعیف جامعه.
روز شنبه اما ده‌ها هزار انگلیسی در تظاهراتی ضد ریاضتی در حالی که فریاد می‌زدند«ما خواستار بهداشت، خانه، شغل و آموزش هستیم» خواستار کناره‌گیری دیوید کامرون شدند. در دست‌نوشته‌هایی نیز که توسط معترضان حمل می‌شد آمده بود«به جای رفاه مردم جنگ را حذف کنید.» درخواست‌ها برای استعفای کامرون بعد از جنجال‌ها بر سر دخالت و نقش‌آفرینی وی در پرونده «اسناد پاناما» افزایش یافته است.
بحران اقتصادی شکاف طبقاتی را نیز در جامعه انگلیس به شدت بالا برده و وضعیت را برای طبقات متوسط و پایین جامعه انگلیس بدتر کرده است. آن طور که «ساندی تایمز»،  نوشته ارزش خالص دارایی ابرثروتمندان حاضر در انگلیس از سال 2009 میلادی که همزمان با رکود اقتصادی و روی کار آمدن دولت ائتلافی دیوید کامرون بوده،  بیش از 2 برابر شده است.مردم انگلیس در حالی که دولت قادر به خروج از بحران اقتصادی نیست به سیاست خارجی جنگ‌طلبانه این کشور به شدت معترض هستند و بارها در اعتراضات خود فریاد زده‌اند «به جای جنگ‌افروزی در سوریه فکری به حال ما بکنید.»
بحران اقتصادی و اسناد پاناما تنها مشکل دیوید کامرون نیستند. او باید با مشکل همه‌پرسی برای خروج از اتحادیه اروپا نیز دست و پنجه نرم کند.
هشدار بی‌سابقه
«استفان کرب»، وزیر کار و بازنشستگی انگلیس در این زمینه هشدار داد در صورت خروج انگلیس از اتحادیه اروپا این کشور با چنان شکاف اقتصادی مواجه می‌شود که باعث «بدبختی میلیون‌ها نفر خواهد شد.» به گفته وی «با خروج انگلیس از اتحادیه اروپا کسب و کارها از بین خواهد رفت، کارخانه‌ها بسته خواهند شد و شغل‌ها نیز نابود می‌شود و این موضوع عواقب مصیبت‌باری برای خانواده‌ها به همراه خواهد داشت.»
پیش از این دیوید کامرون از جوانان این کشور خواسته بود تا در همه‌پرسی عضویت در اتحادیه اروپا که قرار است 23 ژوئن (2 تیرماه) برگزار شود، با خروج انگلیس از این اتحادیه مخالفت کنند. وی هشدار داده خروج انگلیس از اتحادیه اروپا بیشترین ضربه را به جوانان وارد خواهد کرد. صندوق بین‌المللی پول نیز در تازه‌ترین چشم‌انداز خود هشدار داده که خروج انگلیس از اتحادیه اروپا می‌تواند باعث «اختلال در روابط تجاری قدیمی شده و چالش‌های زیادی را هم برای انگلیس و دیگر نقاط اروپا به‌همراه داشته باشد.»
 تصمیم انگلیس برای خروج از اتحادیه اروپا یکی از دستاوردهای بحران اقتصادی اروپاست. اروپایی‌ها می‌ترسند با خروج انگلیس، راه برای خروج سایر کشورها از این اتحادیه و در نتیجه فروپاشی آن فراهم شود.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
دوشنبه 30 فروردین 1395

عضو اصلی مخالفان سوریه پس از استعفاء:
در صورت اصرار برکناره‌گیری بشار اسد همه چیز را از دست می‌دهیم  
    ۲۹ / ۰۱ / ۱۳۹۵

نتیجه تصویری برای «منذر خدام»
یکی از عناصر اصلی «مخالف» دولت سوریه به سایر افراد و گروه‌های مخالف هم فکر خود هشدار داده، اگر بر سر کناره‌گیری «بشار اسد» از قدرت اصرار کنند، چیزی به دست نخواهند آورد.
پیروزی ماه‌های اخیر ارتش سوریه و نیروهای مقاومت در سراسر این کشور کم‌کم تأثیر خودش را بر عرصه سیاسی و روند مذاکرات صلح در ژنو می‌گذارد؛ آن طور که خبرگزاری فارس نوشته «منذر خدام» سخنگوی گروه موسوم به «هیئت هماهنگی ملی سوریه» پس از استعفا، خطاب به مخالفان دولت دمشق گفته، اگر آنها بر کناره‌گیری ریاست جمهوری سوریه از قدرت پافشاری کنند، هیچ چیزی عایدشان نخواهد شد.
خدام گفته، به خاطر نتایج هیئت ریاض و عملکرد (ضعیف) هیئت عالی مذاکره کنندگان، استعفاء داده است. منظور خدام از دو هیئت فوق، گروه‌هایی است که تحت نفوذ عربستان قرار دارند و معمولاً در هر نشستی، کناره‌گیری بشار اسد از قدرت را مطرح می‌کنند و با این اقدام خود، نشست‌های ژنو 1، 2 و 3 را به شکست کشانده‌اند.
خدام در ادامه گفت‌وگویش با روزنامه «الوطن» اظهار داشته که قصد ندارد، گروه مخالف دیگری تشکیل دهد و به عنوان مخالف سیاسی، فعالیت کند.
بسیاری از مخالفان دولت دمشق تاکنون متوجه این مهم شده‌اند که درخواست برای برکناری بشار اسد، قبل از آنکه یک مطالبه داخلی باشد، مطالبه آمریکا، آل‌سعود و ترکیه است. این سه کشور با ایجاد یک بدعت جدید در عرصه سیاسی، ابتدا گروه‌های تروریستی را در سوریه تقویت کرده‌اند و سپس، خواستار کناره‌گیری بشار اسد از پست ریاست جمهوری سوریه شده‌اند!
بشار اسد رئیس جمهوری قانونی سوریه است و در چارچوب قانون اساسی، قدرت را در دست دارد.
نتیجه انتخابات
خبر دیگر اینکه «هشام شعار» رئیس کمیته انتخابات پارلمانی سوریه دیروز نتیجه انتخابات روز چهارشنبه را اعلام کرد. وی گفت که در این انتخابات 57/56 درصد واجدان شرایط شرکت کرده‌اند. این میزان مشارکت در شرایطی صورت گرفت که سوریه یک جنگ داخلی بی‌سابقه‌ای را تجربه می‌کند.
هشام اسامی راه یافتگان به پارلمان را نیز اعلام کرد.
پارلمان سوریه 250 کرسی دارد و انتخابات پارلمانی هر چهار سال یک بار برگزار می‌شود. پس از تغییر و اصلاح قوانین سوریه، احزاب متعدد در این کشور اجازه شرکت در انتخابات را دارند. درچارچوب قوانین جدید، در سال 2012 هم در سوریه انتخابات پارلمانی برگزار شد.
استقبال گسترده مردم در این انتخابات، بالا بودن مشروعیت نظام سوریه را یک بار دیگر به رخ جهانیان کشید و جایگاه دولت را در مذاکرات جاری ژنو تقویت کرد و به همان میزان نیز، دشمنان سوریه خصوصاً عربستان و تکفیری‌ها را دلسرد و خشمگین کرد. در پی برگزاری انتخابات اخیر در سوریه، آمریکا و فرانسه آن راغیرقانونی دانستند!
سیاست غلط آمریکا
«مایکل پین» فعال سیاسی مستقل اما طی یادداشتی تحت عنوان «سیاست خارجی آمریکا؛ ناکارآمدی ارعاب و سلطه»، سیاست واشنگتن در قبال دولت سوریه و خصوصاً اصرار بر کناره‌گیری «بشار اسد» از قدرت را فاقد کارایی و غیرقابل اجرا خواند و نوشت: «ثمره سیاست‌های اشتباه آمریکا، شکست در جنگ‌های عراق، افغانستان، لیبی و اکنون سوریه است. این سیاست‌ها پیامدی جز بدبختی و رنج برای کشورهای مختلف و گرفتار شدن آمریکا در باتلاقی ژرف‌تر ندارد.»
«پین» می‌نویسد، میلیاردها دلار پول مالیات دهندگان آمریکایی طی سال‌های اخیر در بخش‌هایی از کشورهای مورد هجوم هزینه شد، که توسط ارتش آمریکا ویران شده بود. رسانه صهیونیستی: خدمات محمود عباس به اسرائیل قابل ستایش است

نتیجه تصویری برای خدمات محمود عباس

یک سایت خبری رژیم صهیونیستی نوشته اسرائیلی‌ها باید به خاطر خدمات محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان، قدردان وی باشند چرا که او مانع از وقوع صریح عملیات استشهادی شده است!
«آوی سیخاروف» کارشناس سیاسی صهیونیست در سایت واللا نوشته، سرویس امنیتی تشکیلات خودگردان در 6 ماه اخیر ده‌ها و شاید هم صدها عملیات فلسطینی‌ها علیه اسرائیل را خنثی کرده است.
به گزارش خبرگزاری قدس، این کارشناس ضمن ابراز شگفتی از عدم توجه رسانه‌های صهیونیستی به اقدامات تشکیلات خودگردان در مهار انتفاضه قدس! تاکید کرده تشکیلات خودگردان شمار زیادی از فلسطینی‌هایی که قصد انجام عملیات را داشته‌اند بازداشت کرده است، بنابراین اسرائیلی‌ها باید از او تشکر کنند.
وی همچنین نوشته که مقامات امنیتی اسرائیل رابطه مستقیمی میان کاهش عملیات فلسطینی‌ها با استمرار همکاری امنیتی با تشکیلات خودگردان قائل هستند و به همین دلیل آنها نیز باید قدردان محمود عباس باشند!
درگیری در الخلیل
خبر دیگر اینکه بر اثر درگیری‌های شدید روز شنبه در اردوگاه «العروب» واقع در شمال  الخلیل بین نظامیان صهیونیست و فلسطینی‌ها چندین نفر از فلسطینی‌ها زخمی شدند. به گزارش فارس، در این درگیری‌ها یک کودک هفت ساله و سه جوان به ضرب گلوله جنگی و پلاستیکی مجروح شدند.ده‌ها فلسطینی نیز در این درگیری‌ها دچار مسمومیت ناشی از استنشاق گازهای سمی و اشک‌آور شدند.
خشم نتانیاهو از یونسکو
بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی اما با انتقاد از پیشنهاد یونسکو برای جداسازی بخش یهودی از مسجدالاقصی آن را «مضحک»‌ خواند.
به گزارش فارس به نقل از روزنامه «عاروتص شوع»، هیئت  اجرایی یونسکو روز جمعه پیشنهادی را برای جداسازی یهودیان از مسجدالاقصی داده و به جای بکار بردن اصطلاح انگلیسی که صهیونیست‌ها از آن با عنوان «کوه معبد» یاد می‌کنند لغت عربی آن را استفاده کرد که این امر، خشم نتانیاهو را در پی داشته است.
نتانیاهو مدعی شده که یونسکو ارتباط تاریخی منحصر به فرد یهودیت و مسجدالاقصی را نادیده گرفته است.
تظاهرات فلسطینی‌ها
در حمایت از حزب‌الله
خبر دیگر اینکه، جبهه مردمی برای آزادی فلسطین راهپیمایی بی‌سابقه‌ای را برای حمایت از نیروهای مقاومت و حزب‌الله لبنان در کرانه باختری سازماندهی کرد.
به گزارش فارس به نقل از «یدیعوت آحارونوت» ده‌‌ها نفر از اهالی کرانه باختری شامل فلسطینی‌ها و دروزی‌های جولان برای حمایت از حزب‌الله در رام‌الله راهپیمایی کردند.
این راهپیمایی نمایش عمومی بی‌سابقه‌ای در حمایت از سران مقاومت از جمله سیدحسن نصرالله و عبدالملک الحوثی بود. در این راهپیمایی همچنین از کمک حزب‌الله به دولت سوریه در نبرد با تروریست‌ها تقدیر شد.برگزاری مراسم یادبود نسل‌کشی مسلمانان یک روستای بوسنی
 

نتیجه تصویری برای مراسم یادبود مسلمانان بوسنی
مسلمانان بوسنی مراسم بیست وسومین سالگرد کشتارمردم روستای «آهیمجی» به دست شبه نظامیان کروات را برگزار کردند.
به گزارش خبرگزاری تسنیم،ده‌ها تن از شهروندان بوسنی دیروز بر سر مزار قربانیان نسل‌کشی روستای آهیمجی اجتماع کردند وبا قرائت قرآن و دعا، یاد آنها را گرامی داشتند.

شبه نظامیان وابسته به شورای دفاعی کروات 16 آوریل 1993، 11 کودک، 32 زن و 73 مرد را در روستای آهیمجی به قتل رساندند. خردسال‌ترین قربانی این جنایت کور یک کودک سه‌ماهه بود.
دادگاه بین‌المللی برای یوگسلاوی سابق اعلام کرده است که کشتار آهیمجی جنایت علیه بشریت  بوده است.
«حبیبه رامیج»، یکی از بازماندگان این کشتار، در گفت وگو با خبرگزاری آناتولی گفت که وی پس از این کشتار مجبور شد به تنهایی به همراه دو کودکش زندگی کند.
وی گفت: کودکان من بزرگ می‌شوند اما همسرم نتوانست شاهد این امر باشد. آنها (کروات ها) می‌خواستند همه ما را بکشند چون نام ما متفاوت بود.
کشتار آهیمجی یکی از بدترین نمونه‌های نسل‌کشی در بالکان است.
جنگ در بوسنی در سال 1995 پایان یافت. از آن زمان تاکنون، صدها خانواده بوسنی هنوز در حال جست و جوی بستگان گمشده‌شان هستند. تعداد زیادی غیرنظامی در جریان این جنگ کشته و در گورهای دسته‌جمعی دفن شده‌اند.
مؤسسه افراد گمشده در بوسنی و هرزگوین می‌گوید، هنوز هم اطلاعی از سرنوشت 8400 نفر در دست نیست.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
دوشنبه 30 فروردین 1395


اهالی جولان اشغالی این منطقه را تا ابد بخشی از خاک سوریه دانستند  

    ۲۹ / ۰۱ / ۱۳۹۵

نتیجه تصویری برای اهالی جولان اشغالی این منطقه را تا ابد بخشی از خاک سوریه دانستند
اهالی جولان اشغالی به لفاظی‌های نخست‎وزیر رژیم صهیونیستی درباره متعلق بودن جولان به اسرائیل واکنش نشان دادند و اعلام کردند که جولان اشغالی همیشه جزو سرزمین عربی سوریه بوده و تا ابد هم خواهد بود.
به گزارش خبرگزاری فارس، ساکنان جولان اشغالی طی بیانیه‌ای به اظهارات دیروز« بنیامین نتانیاهو» واکنش نشان داده و تاکید کردند، بلندی‌های جولان همیشه جزو سوریه بوده و خواهد بود. نخست وزیر رژیم صهیونیستی طی سفرش به جولان اشغالی در جمع سربازان صهیونیست بار دیگر مدعی شد: جولان بخش جدایی‌ناپذیراسراییل است.
در بیانیه مردم جولان همچنین آمده است که سفر نتانیاهوی نژادپرست و فاشیست به جولان اشغالی هرگز نمی‌تواند مواضع اهالی مقاوم آن را تغییر دهد. این بیانیه می‌افزاید: نشست‌های رژیم اسرائیل درباره جولان باطل است و قبلا هم کنست(پارلمان) تلاش‌های بی‌فایده‎ای را انجام داده بود.نظامیان آمریکایی اعضای یک خانواده 12 نفره را در افغانستان قتل‌عام کردند

نتیجه تصویری برای نظامیان آمریکایی خانواده 12 نفره را در افغانستان قتل‌عام کردند
تفنگداران آمریکایی طی عملیاتی شبانه در استان «لوگر» افغانستان با حمله به یک ساختمان مسکونی، 12 غیرنظامی از جمله سه کودک را کشتند.
هنوز چند روزی از کشتار 40 غیرنظامی در حمله پهپادهای آمریکایی به یک منطقه مسکونی در شرق افغانستان نمی‌گذرد که خبر می‌رسد که اشغالگران در استان «لوگر» دست به جنایت تازه‌ای زده‌اند؛ به گزارش تسنیم، تفنگداران آمریکایی طی یک عملیات شبانه در منطقه «خروار» استان لوگر، به یک منزل مسکونی حمله کردند و در این حمله ناجوانمردانه، 12 نفر از جمله سه کودک را کشتند.

در حمله هفته گذشته پهپادهای آمریکایی به مناطق غیرنظامی در استان «ننگرهار» هم حداقل 40 نفر کشته شده بودند. از استان ننگرهار همچنین خبر رسیده، چند عضو فراری داعش گفته‌اند، این گروه تروریستی مردم فقیر منطقه را میان دو انتخاب قرار می‌دهد؛ یا بمیرند و یا به داعش بپیوندند.کارکنان نفت و پتروشیمی کویت دست از کار کشیدند

نتیجه تصویری برای کارکنان نفت کویت
کارگران نفت و پتروشیمی کویت در اعتراض به برنامه ریاضتی دولت برای کاهش حقوق و مزایا دست به اعتصاب سراسری زده‌اند.
از روز گذشته دو هزار نفر از کارکنان شرکت‌های نفتی در منطقه «الاحمدی» مقابل مقر شرکت نفت این کشور در 42 کیلومتری پایتخت کویت دست به اعتصاب زده‌اند.
به گزارش ایرنا، به نقل از رویترز، هدف از این اعتصاب، تحت فشار قرار دادن دولت برای مستثنی کردن کارکنان بخش نفت و پتروشیمی از طرح کاهش حقوق و مزایا است که در قالب سیاست‌های ریاضتی اعمال می‌شود.
دولت کویت اعلام کرده این اعتصاب غیرقانونی است و تحریک به اعتصاب نیز پیگرد قانونی خواهد داشت.
اعتصاب در بین کارکنان بخش عمومی کویت برخلاف برخی کشورهای حاشیه خلیج‌فارس همچون امارات که در آن وجود اتحادیه‌ها ممنوع است امری نسبتا مرسوم است. کویت یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان به لحاظ درآمد سرانه است، اما به نظر می‌رسد همراهی این کشور با برخی سیاست‌های منطقه‌ای آل سعود در وقوع این بحران مالی موثر بوده است.


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
دوشنبه 30 فروردین 1395
در اعتراض به اهدای جزایر مصری به آل سعود صورت گرفت

تظاهرات بزرگ مردم مصر علیه السیسی با شعار «وطن ناموس ماست»  
   ۲۸ / ۰۱ / ۱۳۹۵
نتیجه تصویری برای تظاهرات بزرگ مردم مصر علیه السیسی
نیروهای امنیتی مصر ۱۱۰ نفر از معترضان به اهدای دو جزیره مصری به عربستان را در قاهره دستگیر کردند.
هزاران نفر از مردم مصر، روز جمعه در اطراف اتحادیه روزنامه‌نگاران واقع در مرکز قاهره و دیگر نقاط پایتخت و چند استان دیگر در تظاهراتی تحت عنوان «جمعه سرزمین» شرکت کرده و  با شعار« وطن ناموس ماست»چشم‌پوشی مسئولان مصر از دو جزیره صنافیر و تیران به نفع عربستان را محکوم کرده و شعارهایی مبنی بر درخواست کناره‌گیری «عبدالفتاح السیسی» از قدرت سر دادند.
 جبهه دفاع از تظاهرات‌کنندگان مصری در بیانیه ای اسامی 110 نفر از کسانی را که در تظاهرات روز جمعه بازداشت شدند، منتشر کرد که در میان آنها چند وکیل حقوقی مشاهده می‌شود.
بر اساس گزارش، خبرگزاری تسنیم نیروهای امنیتی مصر پس از آنکه تمامی خیابان‌های منتهی به اتحادیه روزنامه‌نگاران را به منظور ممانعت از برگزاری تظاهرات در خیابان «عبدالخالق ثروت» بستند، مردم به برگزاری تجمع در برابر دیوان عالی قضایی روی آوردند تا توافقنامه ترسیم مرزهای دریایی بین مصر و عربستان را محکوم کنند. در همین رابطه وزارت کشور مصر در بیانیه ای از مردم خواست به دعوت برای برگزاری تظاهرات در اعتراض به توافقنامه ترسیم مرز دریایی با عربستان پاسخ مثبت ندهند. مردم استان‌های قاهره، الجیزه،البحیره، القلیوبیه، الشرقیه و اسکندریه، دیروز پس از نماز جمعه، به خیابان‌ها آمدند و به واگذاری دو جزیره «تیران» و «صنافیر» به عربستان اعتراض کردند. در این اعتراضات، نیروهای امنیتی و معترضان با یکدیگر درگیر شدند و در  شهرهای مختلف نیروهای امنیتی با گاز اشک‌آور به مردم حمله کردند. موضوع واگذاری جزایر تیران و صنافیر که در سفر اخیر پادشاه عربستان به قاهره میان دو کشور توافق شد، با اعتراض‌های گسترده محافل سیاسی و مردمی مصر مواجه شده است. مردم مصر معتقدند ژنرال السیسی در حال فروختن کشور است.


روزنامه فرامنطقه‌ای رای‌الیوم:
نشست اسلامبول، بدترین نشست سازمان همکاری اسلامی از زمان تأسیس بود

نتیجه تصویری برای نشست اسلامبول، بدترین نشست سازمان همکاری اسلامی از زمان تأسیس بود
روزنامه فرامنطقه‌ای رای‌الیوم نوشته نشست سران اخیر سازمان همکاری اسلامی در اسلامبول چه از نظر «سطح حضور رهبران» و چه از نظر «نوع رفتارها و برخوردها» و نیز اظهارات رئیس‌جمهور ترکیه به عنوان میزبان، «بدترین» نشست این سازمان از زمان تاسیس آن بود.
به گزارش تسنیم این روزنامه در گزارشی نوشته، نشست سران سازمان همکاری اسلامی بدترین نشست از زمان تاسیس این سازمان بود که پس از به آتش کشیدن مسجدالاقصی در اوت 1969 (مرداد 1348) تاسیس شد.
به نوشته این روزنامه « این سازمان سست و بی‌تاثیر بود و به محل تجمع تعدادی کارمند تبدیل شده بود که حقوق و امتیازات خوبی هم برایشان فراهم شده بود چرا که مقر این سازمان یا همان عربستان سعودی این طور می‌خواست اما نشست کنونی بیماری‌های جهان اسلام و اختلافات آن را در بدترین شکل‌ منعکس کرد تا جایی که بهتر است این نشست را «نشست سران اختلاف» و نه «همکاری اسلامی» توصیف کرد.»
رای‌الیوم به مصادیق شکست این نشست هم اشاره کرد آنجا که نوشت «از جمله موارد دیگری که می‌توان به عنوان ناکامی نشست سران همکاری اسلامی به آن اشاره کرد، عدم دعوت از رئیس‌جمهور مصر از سوی اردوغان و خودداری وی از دیدار با وزیر خارجه مصر بود که به نیابت از السیسی در این نشست سخنرانی کرد.»
 سفر علنی اشغالگران اسرائیلی به کشورهای عربی، رفتارهای مغرضانه در جریان نشست، اختلاف در اتحادیه عرب و سازمان همکاری اسلامی، اظهارات سرطانی اردوغان در این نشست که گفت من نه شیعه و نه سنی هستم بلکه مسلمان هستم. ارتباط برخی از این کشورها با تروریست‌ها از جمله دیگر عوامل شکست نشست سران همکاری‌های اسلامی در اسلامبول است که روزنامه رای‌الیوم به آنها اشاره کرد. گفتنی است برخی از کشورها نیز به بیانیه پایانی این نشست اعتراض کردند و ایران به دلیل چهار بند ضدایرانی بیانیه پایانی در آخرین جلسه شرکت نکرد. اختلافات در این نشست کار را به جایی رساند که به درخواست برخی از کشورها این بیانیه حتی قرائت هم نشد.
گفتنی است جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از موسسین اصلی سازمان همکاری اسلامی، نقش مهمی در حل بحران‌های جهان اسلام داشته است، میانجی‌گری ایران در اختلاف شدید ترکیه و سوریه پیش از شروع جنگ سوریه از جمله ابتکارات ایران برای حل اختلافات بین کشورهای اسلامی بود. همچنین تلاش برای قرار دادن مسئله فلسطین به عنوان مسئله محوری جهان اسلام، حل اختلاف میان گروه های فلسطینی و ایجاد وحدت میان کشورهای اسلامی از دیگر تلاش‌های ایران در چارچوب سازمان همکاری اسلامی است.
از سوی دیگر وزارت خارجه عراق از مخالفت و اعتراض شدید این کشور به بند مربوط به محکومیت جنبش مردمی حزب الله در بیانیه پایانی اجلاس سازمان همکاری اسلامی در اسلامبول خبر داد.
این بیانیه همان‌طور که انتظار می‌رفت با فشارها و سیاست تطمیع و تهدید آل‌سعود و نفاق اردوغان همراه بود و بندهایی علیه جمهوری اسلامی ایران و جنبش حزب‌الله به تصویب رسید.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
یکشنبه 29 فروردین 1395
اعتراف فرستاده سابق سازمان ملل در سوریه
اخضر ابراهیمی: داعش فرزند نامشروع آمریکاست  
   ۲۸ / ۰
۱ / ۱۳۹۵
نتیجه تصویری برای داعش فرزند نامشروع آمریکاست
فرستاده ویژه سابق سازمان ملل در امور سوریه پس از یک سال سکوت، فاش کرد که گروه تروریستی داعش فرزند نامشروع آمریکا است.
«اخضر ابراهیمی» که پیش از این به طور سربسته صحبت می‌کرد و می‌گفت، کسانی هستند که نمی‌خواهند در سوریه و منطقه صلح برقرار شود، در گفت‌وگو با شبکه «النهار الیوم» آشکارا رابطه میان آ‌مریکا و داعش را فاش کرد و این گروه تروریستی را «فرزند» آمریکا دانست.
تا به حال و طبق سنت دیپلماتیک، حداقل 30 سال طول می‌کشید تا وزارت خارجه آمریکا و انگلیس سندی را در خصوص شیطنت خود در منطقه منتشر کنند اما این بار مسئولان نهادهای بین‌‌المللی پس از استعفاء، همه چیز را رو می‌کنند. این مسئله به همراه تحولات میدانی در شکل دیدارها و حمایت‌های هوایی از داعش، کاملا آشکار می‌کند که غول «داعش» چیزی بیش از یک موجود دست‌آموز کاخ سفید و نوکران این کشور نیست.
پیش از این هم «هانس بیلیسک» و «محمد البرادعی» رؤسای پیشین و اسبق «آژانس بین‌المللی انرژی اتمی» چیزهایی را کم و بیش در مورد پشت پرده وقایع خاورمیانه گفته بودند و اکنون نیز نوبت به «اخضر ابراهیمی» رسیده است، کسی که تا سال 2014 فرستاده سازمان ملل  در سوریه بود.
به گزارش تسنیم، الابراهیمی به شبکه «النهار الیوم» نیز این را هم گفت که القاعده در عراق فرزند قانونی آمریکا است، زیرا زمانی که تجاوز آمریکا به عراق اتفاق افتاد، القاعده نیز در این کشور به وجود آمد. داعش نیز فرزند نامشروع آمریکاست، چرا که با مداخله در عراق، این کشور را تبدیل به عرصه نبردهای قومی کرد.
وی متذکر شد، سوریه به خاطر منافع دیگران، دردهای زیادی را متحمل شده و بخشی از جنگ سوریه، جنگ دیگران است.
دیدار ژنرال‌های آمریکایی با سرکردگان داعش
اما، در عرصه‌های میدانی، ارتباط آمریکا با تکفیری‌های داعش روز‌به‌روز  علنی‌تر می‌شود؛ چند روز قبل از استان نینوای عراق خبر رسیده بود که فرماندهان آمریکایی که به بهانه‌های مستشاری در منطقه مستقر هستند، بارها با فرماندهان داعش، از جمله بعثی‌های جذب شده در این گروه تکفیری دیدار کرده‌اند و گفته می‌شد که  این دیدارها با هدف حذف فیزیکی «ابوبکر البغدادی» سرکرده داعش صورت گرفته است.
دیروز اما خبر رسیده، ژنرال‌های آمریکا در دو شهر «فلوجه» واقع در استان الانبار و «حویجه» در استان «کرکوک» هم دیدار و گفت‌وگوهایی با این گروه تروریستی -  تکفیری داشته‌اند.
از لابه‌لای صحبت‌های «جان کری» وزیر خارجه آمریکا با همتای روسی‌اش  که دیروز گزارش شد نیز می‌توان به پیوند نزدیک آمریکا و تکفیری‌ها پی برد؛ کری تلفنی از «سرگئی لاوروف» خواست از سوریه بخواهد آتش‌بس را در استان حلب رعایت کند. کری گفت که اگر مسکو چنین اقدامی انجام دهد، «ما هم متعهد می‌شویم همین روند را مقابل گروه‌های اپوزیسیون که از آنها حمایت می‌‌کنیم، در پیش بگیریم.»
با توجه به اینکه هم‌اکنون تکفیری‌های خطرناک در استان حلب مستقر هستند، منظور از «گروه‌های اپوزیسیون» که آمریکا از آنها حمایت می‌کند، آیا چیزی جز تکفیری‌های داعش، النصره، جیش الاسلام و سایر گروه‌های تروریستی است؟!
طرح تازه سازمان ملل
 برای اسد
همزمان با آغاز مذاکرات ژنو درباره حل بحران سوریه، منابع دیپلماتیک از طرح جدید سازمان ملل خبر دادند؛ طبق این طرح، «بشار اسد» به شرط انتخاب سه معاون از سوی مخالفان، در قدرت باقی می‌ماند. به گزارش ایسنا، «مخالفان» دولت دمشق با این طرح مخالفت کرده‌اند. در رابطه با نوع واکنش دولت دمشق گزارشی نرسیده است.
دور جدید مذاکرات ژنو از چهارشنبه گذشته آغاز شده و طی روزهای گذشته «استفان دی میستورا» فرستاده ویژه سازمان ملل در سوریه، با مخالفان دولت دمشق و «بشار جعفری» رئیس هیئت دولت سوریه در ژنو دیدار و گفت‌وگو کرده است.  بشار جعفری گفت‌وگوی خود با دی میستورا را «سازنده» و «مفید» خوانده است. فردا قرار است جعفری مجددا با دی میستورا دیدار و گفت‌وگو کند.
واشنگتن پست:
 اوباما از انتشار اسناد مشارکت آل سعود در حملات 11 سپتامبر پشیمان شد!
  
نتیجه تصویری برای اوباما از انتشار اسناد مشارکت آل سعود در حملات 11 سپتامبر پشیمان شد! 
یک روزنامه آمریکایی نوشته دولت اوباما با وجود اعلام قبلی مبنی بر انتشار اسناد دخالت آل‌سعود در حادثه 11 سپتامبر از انتشار این اسناد منصرف شده است!
بیش از 14 سال از حادثه 11سپتامبر 2001 و حمله به برج‌های دوقلو در نیویورک می‌گذرد. پس از این حادثه تروریست‌های القاعده عامل حادثه معرفی شدند اما از آن زمان کارشناسان زیادی در کشورهای غربی با تاکید بر مدارک و مستندات منتشر شده اعلام کردند که این حادثه ساختگی و برنامه‌ریزی شده توسط خود آمریکا بوده است. هدف از این توطئه نیز «زمینه‌سازی برای حمله به خاورمیانه به بهانه مبارزه با تروریسم» اعلام شد. اخیرا اما آمریکا اعلام کرد که اسناد محرمانه موسوم به «28 صفحه» را که از نقش عربستان در حملات 11 سپتامبر 2001 پرده برمی‌دارد، منتشر خواهد کرد. این تصمیم از همان ابتدا با دیده شک و تردید نگریسته شد. چرا که آمریکا و آل سعود متحدین استراتژیک هستند و این اقدام می‌توانست روابط دو کشور را با تهدید مواجه کند. بنابراین بعید بود آمریکا اسناد مذکور را منتشر کند و چه بسا هدف از این تصمیم تحت فشار گذاشتن ریاض در برخی پرونده‌های منطقه‌ای بود. تحلیل‌ها راجع به غیرواقعی بودن ادعای آمریکا برای افشای اسناد «28 صفحه‌ای» ادامه داشت تا اینکه یک روزنامه آمریکایی اعلام کرده دولت آمریکا از انتشار این اسناد منصرف شده است!
به گزارش تسنیم واشنگتن‌پست اعلام کرده، عربستان به دولت «اوباما» و اعضای کنگره گفته «اگر کنگره قانونی را به تصویب رساند که بر اساس آن این امکان مهیا شود که دولت سعودی در دادگاه‌های آمریکا به خاطر هرگونه نقش‌آفرینی در حملات 11 سپتامبر مسئول شناخته شود، پادشاهی سعودی دارایی‌های خود در آمریکا را که ارزشی بالغ بر صدها میلیارد دلار دارد به فروش خواهد گذاشت.» نیویورک تایمز مبلغ دارایی‌های عربستان درآمریکا را 750میلیارد دلار اعلام کرده است.
 آن‌طور که این روزنامه نوشته این اقدام عربستان باعث شد دولت آمریکا برای منصرف کردن کنگره از انتشار اسناد 11 سپتامبر دست به‌کار شود. به گفته مقامات دولتی آمریکا و افراد نزدیک به اعضای کنگره (از هر دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه)، دولت «اوباما» در حال لابی‌گری برای ممانعت از تصویب این لایحه است و سعودی‌ها طی هفته‌های اخیر موضوع مذاکرات فشرده‌ای بین قانونگذاران آمریکایی و مقامات دولتی از وزارت خارجه و پنتاگون بوده‌اند. طبق این گزارش مقامات دولت آمریکا به سناتورها درباره پیامدهای دیپلماتیک و اقتصادی ناشی از تصویب این قانون هشدار داده‌اند. حادثه 11 سپتامبر در یک دهه اخیر باعث شده آمریکا به صورت ابزاری از این موضوع در راستای تحت فشار قرار دادن برخی کشورها برای تامین منافع خود استفاده کند.


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
یکشنبه 29 فروردین 1395


 مصاحبه اختصاصی کیهان با نویسنده آمریکایی کتاب

«داعش همان آمریکاست»

  ۲۸ / ۰۱ / ۱۳۹۵

نتیجه تصویری برای داعش آمریکاست

نویسنده آمریکایی کتاب «داعش همان آمریکاست» در گفت و گو با کیهان گفت: عربستان رژیمی وحشی است که حتی به کودکان نیز رحم نمی‌کند و آنها را با موشک هدف قرار می‌دهد.
«وین مادسن» پژوهشگر، روزنامه‌نگار و نویسنده معروف آمریکایی در گفت‌وگوی اختصاصی با کیهان با بیان مواردی از نقض «گسترده» حقوق بشر توسط رژیم آل سعود گفت: «رژیم وحشی عربستان غیرنظامیان از جمله کودکان و زنان را مورد حمله‌های موشکی قرار می‌دهد. آنها حتی به بیمارستان‌ها هم حمله می‌کنند.»
به گفته نویسنده کتاب «داعش همان آمریکاست »: «عربستان حتی  به موزه باستانی که تحت نظر یونسکو بود نیز  حمله کرد تا نشان دهد که همچنان به افکار متحجرانه وهابیت پایبند است .آن‌ها بار دیگر اثبات کردند که هر آنچه را که انسان ساخته  و ارزش تاریخی داشته باشد نیست و نابود می‌کنند، هر چند که آن آثار برای فرهنگ‌ها و ادیان دیگر دارای ارزش باشند.»
این پژوهشگر آمریکایی در پاسخ به این سؤال که«چرا جامعه جهانی و مشخصا سازمان ملل در برابر  چنین جنایاتی سکوت کرده‌اند؟» گفت:«غربی‌ها در نهاد‌های بین‌المللی بسیار موثر هستند و تصمیمات این نهاد‌ها را جهت‌دهی می‌کنند. اکنون عربستان سعودی یکی از بزرگترین شرکای اقتصادی غرب است.عربستان در بنگاه‌های بزرگ و تاثیر گذار غرب همچون رسانه‌ها و بانک‌ها سهم دارد. به همین دلیل غربی‌ها از جنایات آل سعود چشم پوشی می‌کنند.چشم پوشی غربی‌ها عامل سکوت و بی‌تحرکی نهادهای بین‌المللی از جمله سازمان ملل در برابر کشتار مردم یمن است.
 نویسنده کتاب «سوروس، کوانتوم آشوب» به همدستی آمریکا ،آل سعود و رژیم صهیونیستی در حمله به یمن نیز اشاره کرد و گفت: «آمریکا، اسراییل و عربستان هر سه به دنبال هدفی واحد در یمن هستند. آنها خواستار برقراری مدل فیرستین در یمن هستند. جرالد فیرستین سفیر سابق آمریکا در یمن بود. او یک حامی واقعی و معروف برای رژیم صهیونیستی به شمار می‌آید.»
« مادسن» در توضیح مدل« فیرستین» گفت: «منظور از مدل فیرستین تجزیه یمن به سه دولت فدرال ضعیف و بدون حضور و اظهار نظر حوثی‌ها و اهالی جنوب یمن است.گام اصلی آنها بعد از تجزیه کشور،هدایت و مستقر کردن القاعده وهمپیمانان آنها در منطقه است تا هم منافع عربستان را در این سه کشور تامین کنند و هم از رشد و نفوذ حوثی‌ها و جنبش الحراک جلوگیری کنند.
 وی این را هم گفت که : «ریاض تمام خصوصیات رژیم امپریالیستی را در منطقه از خود نشان داده و همواره قصد دارد تا سلطه خود را بر کشورهای منطقه از جمله یمن گسترش دهد. به همین دلیل است که از داعش والقاعده در عراق و سوریه حمایت می‌کند، از رژیم آل ‌خلیفه که مردم خود را می‌کشد حمایت می‌کند، تروریست‌های شورشی لیبی را سازمان می‌دهد و به طور صلح‌آمیز دو جزیره مصری‌ها را اشغال می‌کند.»
این پژوهشگر و روزنامه‌نگار تحقیقی آمریکایی درباره اظهار نظر جان کری نیز که گفته بود «عربستان در پی برقراری صلح و امنیت پایدار در یمن است»  به این جمله اکتفا کرد که: «جان کری یک حامی تمام عیار عربستان است که دستورات خود را از شورای روابط خارجی آمریکا، می‌گیرد.»

جهاد اسلامی: ملت فلسطین جز به نابودی اسرائیل راضی نخواهد شد 

 

نتیجه تصویری برای جهاد اسلامی

یکی از اعضای ارشد جنبش جهاد اسلامی فلسطین اعلام کرد که ملت فلسطین جز به نابودی رژیم صهیونیستی راضی نمی‌شود.
شیخ «خضر عدنان» روز جمعه و در آستانه روز اسیر 17 آوریل (29 فروردین) در جمع خانواده‌های شهدای فلسطین گفت، ملت فلسطین هیچ روزی صلح را نمی‌پذیرد، مگر اینکه نابودی رژیم صهیونیستی در آن رخ داده باشد.
وی تأکید کرد: «درد خانواده‌های شهدا درد ماست، سردی یخچال سردخانه‌ها که پیکر شهدا در آن نگه‌داری می‌شوند قلب‌های ما را خونین کرده است. با مقاومت، رژیم اشغالگر را مجبور به تحویل پیکر شهدا خواهیم کرد. به گفته عدنان رژیم صهیونیستی به دنبال اجرای توطئه‌های خود در مسجدالاقصی و در سایه سکوت بین‌المللی است و ملت فلسطین هیچ زمانی نخواهد پذیرفت که با قاتل فرزندانش دست بدهد یا اینکه کلید قدس و مسجدالاقصی را به او تحویل دهد و جز به نابودی این رژیم راضی نمی‌شود.یک‌تیرانداز گروه تروریستی ارتش آزاد سوریه
 نوزاد 3 ماهه را به جرم شیعه بودن! هدف قرار داد

نتیجه تصویری برای تیرانداز ارتش آزاد سوریه
«فاطمه شاقول» نوزاد سه ماهه، زمانی که در امن‌ترین مکان عالم یعنی آغوش مادر، آرمیده بود و در خیال کودکانه‌اش نفس‌های مادر را حین کار در باغ زیتون شهرک«فوعه» شمارش می‌کرد، ناگاه از پشت سوخت و هدف کین یک تک تیرانداز سنگدل گروه «فیلق شام» وابسته به «ارتش آزاد سوریه» قرار گرفت.
گلوله بدن نازنین فاطمه را درید، اما خوشبختانه به قلب او اصابت نکرد و قلب گرمش همچنان می‌تپد و نوزاد زنده می‌ماند، هرچند زخم عمیق بر این بدن نازک هر بیننده‌ای را متاثر می‌کند. آمریکایی‌ها که حامی آشکار تروریست‌های «ارتش آزاد» هستند، منطق عجیبی دارند؛ آنها می‌گویند جنایت اگر به خاطر منافع ما باشد، جنایت نیست، حتی اگر جنایتی باشد که دل هر انسانی را به رحم آورد!
آنها می‌گویند، تروریست اگر به خاطر ما بکشد، تروریست نیست، و اگر تروریست باشد، یک تروریست معتدل و میانه‌رو است، مثل ارتش آزاد! و هر مکانی را که ما امر کنیم «کسی نفهمد در آنجا چه خبر است»، باید به فراموش شده‌ترین نقطه کره زمین تبدیل بشود، مثل دو شهرک شیعه‌نشین «فوعه» و «کفریا» در سوریه، که سال‌هاست تحت محاصره کامل تروریست‌های مورد حمایت آمریکا قرار دارند و 60 درصد خانه‌های آنها به دست محاصره کنندگان ویران شده است.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
یکشنبه 29 فروردین 1395
اصلاحات گسترده در نظام قضایی افغانستان

صدها قاضی برکنار یا جابه‌جا شدند

 ۲۸ / ۰۱ / ۱۳۹۵

نتیجه تصویری برای اصلاحات گسترده در نظام قضایی افغانستان


منابع خبری افغانستان اعلام کردند به دستور «اشرف غنی»، رئیس جمهور افغانستان و به منظور «ایجاد اصلاحات در نظام قضایی این کشور» و «مبارزه با فساد» دست‌کم 120 قاضی برکنار و 380 قاضی نیز جابه‌جا شدند.
«دواخال مینه‌پال»، معاون سخنگوی رئیس جمهور افغانستان گفته اشرف غنی دست کم 500 قاضی را تغییر و یا برکنار کرده است. به گفته وی 120 قاضی براساس دستور رئیس‌جمهور افغانستان برکنار و مابقی جابجا شده‌اند.آنطور که خبرگزاری تسنیم نوشته معاون سخنگوی اشرف غنی تصریح کرده که این تغییرات در نظام قضایی افغانستان در پی بروز فساد و شکایت‌های مردمی انجام شده است.سال گذشته نیز اشرف غنی 18 مشاور در حوزه‌های مختلف را تحت نام «مشاوران ریاست جمهوری» منصوب کرده و پیش از آن نیز 22 مشاور حامد کرزی رئیس جمهور سابق این کشور را برکنار کرده بود.خطاب به احزاب و جریان‌های سیاسی عراق
فؤاد معصوم: اکنون زمان سهم‌خواهی نیست

نتیجه تصویری برای فؤاد معصوم
رئیس جمهور عراق در واکنش به اعتصاب 170 نماینده پارلمان، از آنان خواست در شرایط حساس کنونی سهم‌خواهی گروهی و حزبی را کنار بگذارند و به قانون اساسی پایبند باشند، تا اصلاحات مطابق برنامه پیش برود.
اعتصاب یکباره 170 نماینده مجلس عراق و درخواست آنها مبنی بر کناره‌گیری همزمان سران سه قوه کشور، سیاستمداران و کارشناسان داخلی و خارجی را غافلگیر کرده است.همه به طور منطقی دنبال این بودند که چه چیزی این حجم از نمایندگان را به خشم آورده و باعث شده تا آنها چنین مطالبه کلانی را داشته باشند. آن هم در کشوری که تروریسم و تکفیری‌های داعش سال‌هاست همه را آزار می‌دهند. در مورد علت این خشم برخی گفته‌اند آنها نسبت به ترکیب فهرست وزرای پیشنهادی «حیدر عبادی» برای کابینه جدید ناراضی هستند و می‌گویند معیار نخست‌وزیر برای انتخاب وزرا، مبتنی بر کارشناسی و ویژگی لیاقت نبوده، بلکه جناحی بوده است. این در حالی است که عبادی پیش از این انعطاف لازم را به خرج داده بود.اما، نمایندگان که معلوم نبود از چه چیزی خشمگین هستند، راه خودشان را رفتند؛ آنها «سلیم الجبوری» رئیس مجلس را برکنار کرده و فرد دیگری را به جای او برگزیدند. نمایندگان در ادامه، تهدید کردند که شخص «حیدر عبادی» را هم استیضاح می‌کنند! برکناری الجبوری و تهدید به استیضاح عبادی نشان می‌دهد که نمایندگان می‌خواهند تا آخر راه را بروند و اگر چنین می‌شد، کشور به ورطه خطرناکی می‌افتاد.در این اوضاع و احوال بود که «فواد معصوم» رئیس جمهور عراق، موضع خیرخواهانه و شفافی گرفت؛ وی خطاب به تحصن کنندگان و حامیان آنها در بیرون از پارلمان که دست به تظاهرات خیابانی می‌زدند، از همه آنها خواست به قانون اساسی پایبند باشند و از سهم‌خواهی گروهی و حزبی بپرهیزند.معصوم همچنین، خواستار اصلاحات حقیقی و فراگیر مطابق برنامه از پیش تعیین شده و تصحیح روند فعالیت نهادهای دولتی و قضایی شد.عبادی نیز پیش از این گفته بود، نمی‌توان اصلاحات را در سایه کشمکش‌ها و چنددستگی‌ها به اجرا درآورد. جمعه گذشته شهر بغداد و تعدادی از شهرهای دیگر عراق شاهد تظاهرات حامیان جریان «صدر» و دیگر گروه‌های عراقی در حمایت از اصلاحات بود. تظاهرکنندگان خواستار برکناری سران سه قوه شدند و اعلام کردند که دولت مبتنی بر سهمیه‌بندی سیاسی را نمی‌خواهند. در این میان، ایسنا به نقل از روزنامه «رأی‌الیوم» گزارش داد، «سید حسن نصرالله» دبیر کل حزب‌الله لبنان برای رفع اختلاف میان جریان‌های شیعی، میانجیگری می‌کند و دیداری هم با ««مقتدا صدر» رهبر جریان «صدر» داشته است. فرانسه دستور سرکوب تظاهرات قربانیان بحران اقتصادی را صادر کرد

نتیجه تصویری برای فرانسه دستور سرکوب تظاهرات را صادر کرد

به دستور دولت فرانسه، نیروهای امنیتی این کشور برای مهار اعتراضات خیابانی و ناآرامی‌های این کشور، دست به سلاح و باتوم می‌شوند و اجازه یافتند که اعتراضات را با ابزارهای کارآمدتر، سرکوب کنند.
فرانسه 20 روز است که شاهد تظاهرات و اعتراضات خیابانی به اصلاح قانون کار، وضعیت دشوار معیشتی و بی‌عدالتی است و طی روزهای اخیر هر روز که می‌گذشت علاوه بر اینکه بر دامنه اعتراضات افزوده می‌شد و مردم دیگر شهرها را علاوه بر پاریس، به خیابان‌ها می‌کشاند، اعتراضات شکل خشونت‌آمیزی هم به خود می‌گرفت، به طوری که جوانان معترض در روزهای اخیر شیشه فروشگاه‌ها و خودروها را می‌شکستند؛ اقدامی که به تنهایی نشان می‌دهد، شکاف فقیر و غنی، کینه و نفرت را در جامعه فرانسه نهادینه کرده است. تاکنون پلیس فرانسه برای متفرق کردن معترضان، از گاز فلفل و گاز اشک‌آور استفاده می‌کرد، تا از پس معترضان خشمگین برآید. اما این اقدامات نتوانست جلوی اعتراضات را بگیرد.به همین خاطر، «برنارد کازینو» وزیر کشور فرانسه از نیروهای امنیتی خواست با تظاهرکنندگان قاطعانه برخورد کند و معترضان را نیز به  بازداشت و محاکمه تهدید کرد. هر چند ممکن  است این تمهیدات و تدابیر قیام را عقب اندازد، ولی شیوه اعتراضات در روزهای اخیر نشان داد که جامعه فرانسه مستعد حرکت‌های خشونت‌بار‌تری است.

آمریکا
اعتراضات در آمریکا هم طی روزهای اخیر بار دیگر آغاز شد و حتی به شهرهای واشنگتن و نیویورک هم رسید؛ حاکمیت پول بر جامعه آمریکا، تبعیض و نژادپرستی،‌ از جمله مسائلی بود که تظاهرکنندگان به آنها اعتراض داشتند.
در ادامه این اعتراضات، چهارشنبه  گذشته آمریکا شاهد یکی از گسترده‌ترین اعتصابات کارگری در این کشور بود؛ حدود 40 هزار تن از کارکنان شرکت مخابراتی و الکتریکی «ورایزن» به درخواست اتحادیه‌های کارگری، دست از کار کشیدند. اعتصاب‌کنندگان به حذف مزایای بهداشت و درمان و بازنشستگی اعتراض دارند.


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
یکشنبه 29 فروردین 1395


برجام همان‌گونه نقض می‌شود که توافق الجزایر نقض شد
  ۲۷ / ۰۱ / ۱۳۹۵

نتیجه تصویری برای برجام
بدعهدی آمریکایی‌ها در برجام تداعی‌گر قرارداد الجزایر است. آنها ریسک معامله با ایران را بالا برده است.
وبسایت الف در ارزیابی 80 روز اجرای برجام نوشت: زورگویی، خدعه و نقض‌‌عهدهای آمریکایی‌ها برای ملت ما موضوع تازه‌ای نیست و در حافظه تاریخی ایرانیان، نام آمریکا تداعی‌گر جنایت‌ها و خیانت‌ها و نقض‌ عهدهای مکرر است. حدود 80 روز از اجرایی شدن سند برجام می‌گذرد؛ عباس عراقچی مسئول ستاد پیگیری و نظارت بر اجرای برجام معتقد است روند رفع تحریم‌های مرتبط با بحث هسته‌ای در جریان است؛ نوبخت سخنگوی دولت نیز چنین اعتقادی دارد؛ اما برخی معتقدند گره خوردن تحریم‌های هسته‌ای با سایر تحریم‌های آمریکایی‌ها، روند رفع تحریم‌‌ها و به تبع آن عادی‌سازی مراودات اقتصادی ایران با جهان خارج را مختل کرده است.
عراقچی در گفت‌وگوی زنده تلویزیونی تلویحا اعلام کرد که آمریکایی‌ها در روند اجرای برجام و متعاقب آن در روند رفع تحریم‌ها کارشکنی می‌کنند و تمایلی به جداسازی و شفاف‌سازی تحریم‌های اولیه و ثانویه ندارند.
همین دو روز پیش بود که «مارک تونر» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که دولت متبوعش فعلا قصد ندارد به ایران و شرکت‌ها و بانک‌های خارجی طرف معامله با این کشور مجوز استفاده از دلار را صادر کند؛ همچنین «کریس بکمیر» معاون هماهنگ‌کننده تحریم‌های ایران در وزارت خارجه آمریکا به تازگی گفته است که بانک‌های خارجی می‌توانند با ارزهای دیگر (به غیر از دلار) با ایران کار کنند، مشروط بر آنکه طرف ایرانی مشمول تحریم‌های آمریکا نباشد؛ این امر به معنای بالا بودن ریسک سرمایه‌گذاری و مراوده تجاری با ایران است که طبعا در عادی‌سازی روابط اقتصادی ایران با جهان خارج (آن طور که دولتمردان وعده داده بودند) خلل ایجاد می‌کند.
مقام معظم رهبری در نامه‌ای که اواخر مهرماه سال گذشته خطاب به رئیس‌جمهور مرقوم کردند ضمن تایید مشروط برجام، الزاماتی را برای اجرای آن تعیین کردند، از جمله آنکه تاکید کردند: در سراسر دوره هشت ساله، وضع هرگونه تحریم در هر سطح و به هر بهانه‌ای ( از جمله بهانه‌های تکراری و خودساخته تروریسم و حقوق بشر) توسط هر یک از کشورهای طرف مذاکرات، نقض برجام محسوب خواهد شد و دولت موظف است طبق بند 3 مصوبه مجلس، اقدام‌های لازم را انجام دهد و فعالیت‌های برجام را متوقف کند.
مقام معظم رهبری در همان نامه تایید مشروط برجام مرقوم کردند که «چگونگی رفتار و گفتار دولت آمریکا در مسئله هسته‌ای و مذاکرات طولانی و ملال‌آور آن، نشان داد که این نیز یکی از حلقه‌های زنجیره دشمنی عنادآمیز آنان با جمهوری اسلامی است. فریب‌کاری آنان در دوگانگی میان اظهارات اولیه آنان که با نیت قبول مذاکره مستقیم از سوی ایران انجام می‌شد، با نقض عهدهای مکرر آنان در طول مذاکرات دو ساله و همراهی آنان با خواسته‌های رژیم صهیونیستی و دیپلماسی زورگویانه‌ آنان در رابطه با دولتها و موسسات اروپایی دخیل در مذاکرات، همه نشان‌دهنده آن است که ورود فریب‌کارانه آمریکا در مذاکرات هسته‌ای، نه با نیت حل و فصل عادلانه، که با غرض  پیشبرد هدفهای خصمانه خود درباره جمهوری اسلامی صورت گرفته است».عربستان پرداخت پول به نخست‌وزیر مالزی را رسماً تأیید کرد 

عربستان پرداخت پول به نخست‌وزیر مالزی را رسماً تأیید کرد


نتیجه تصویری برای عربستان پرداخت پول به نخست‌وزیر مالزی را رسماً تأیید کرد

وزیر خارجه عربستان برای نخستین بار واریز 681 میلیون دلار به حساب بانکی شخص نخست وزیر مالزی را تأیید کرد اما در عین حال مدعی شداین پول رشوه نبوده بلکه هدیه بوده است.
به گزارش ایسنا، رسانه‌های رسمی مالزی اعلام کردند که «عادل الجبیر»، وزیر خارجه عربستان در حاشیه نشست سران سازمان همکاری اسلامی در اسلامبول به خبرنگاران گفته «681 میلیون دلاری که به حساب بانکی نجیب رزاق، نخست وزیر مالزی واریز شده بود، هدیه ریاض بود. ما از این هدیه کاملا آگاه بودیم و یک هدیه واقعی بود و هیچ چیزی هم در مقابل آن نخواسته‌ایم!» وی حتی مدعی شد که «ما همچنین اطلاع داشتیم که دادستان مالزی تحقیقات گسترده‌ای را درباره این مسئله انجام داد و به هیچ نقض و اقدام خلاف قانونی برخورد نکرد.» در جریان افشای وجود این مبلغ در حساب‌های بانکی «نجیب رزاق»، وی با اتهام فساد و اختلاس به همراه سوء مدیریت مالی مواجه شد. البته وی تمامی این اتهامات را رد کرده و گفته که این مبالغ یک هدیه است و از صندوق توسعه مالزی نیست و هرگز از این پول برای خودش هم استفاده نکرده است. در ژانویه گذشته(دی ماه) دادستان کل مالزی، «نجیب رزاق» را از هرگونه فساد درباره صندوق توسعه این کشور تبرئه و اعلام کرد که پول‌های واریز شده به حساب وی هدیه خاندان حاکم عربستان بوده است. این درحالی است که پیش از این روزنامه وال استریت ژورنال اعلام کرده بود، بیش از یک میلیارد دلار از سال‌های 2011 تا 2013 به حساب‌های بانکی «نجیب رزاق» واریز شده است در حالی که در گذشته این مبلغ 681 میلیون دلار اعلام شده بود.
منتقدان اما معتقدند، آل‌سعود با پرداخت این مبلغ، قصد داشته در مالزی نیز همچون کشورهای پاکستان و افغانستان، مدرسه‌هایی برای ترویج عقاید تکفیری‌ وهابی راه‌اندازی کند. گلوبال ریسرچ نیز در گزارشی فاش کرده که رژیم آل سعود برای ترغیب نخست‌وزیر مالزی جهت سرکوب شیعیان این کشور 700 میلیون دلار به وی رشوه داده بود! ده‌ها هزار نفر از مردم مالزی  نیز پس از افشای خبر این رشوه ضمن برگزاری یک تظاهرات گسترده، خواستار استعفای «نجیب رزاق» و ریشه‌کن شدن فساد در دولت حاکم شدند. راهپیمایی میلیونی مردم صنعا در اعتراض به نقض آتش‌بس از سوی عربستان

نتیجه تصویری برای راهپیمایی میلیونی مردم صنعا در اعتراض به نقض آتش‌بس از سوی عربستان

جمعیت انبوهی از شهروندان یمنی با برگزاری تظاهرات در صنعا ضمن اعتراض به «نقض آتش بس گسترده توسط عربستان»، خواستار توقف تجاوز ظالمانه آمریکایی- سعودی و پایان محاصره این کشور شدند.
صنعا، پایتخت یمن روز جمعه شاهد برگزاری راهپیمایی پر شور در محکومیت و اعلام مخالفت با ادامه تجاوز ظالمانه سعودی- آمریکایی و محاصره ظالمانه این کشور بود. شرکت کنندگان در این راهپیمایی که با عنوان «مسئولیت آزادگان جهان، توقف تجاوز و محاصره است» برگزار شد، ضمن سردادن شعارهایی، ارتکاب جنایت‌های وحشیانه علیه مردم یمن، هدف قرار دادن غیرنظامیان، محاصره ظالمانه این کشور و نقض آشکار عرف‌ها و قوانین بین‌المللی و انسانی از سوی رژیم سعودی را محکوم کردند. تظاهرکنندگان همچنین از ملت‌ها و آزادگان جهان خواستند در کنار ملت یمن قرار بگیرند و در قبال کشتارهای وحشیانه مردم یمن احساس مسئولیت کرده و برای توقف تجاوز و پایان دادن به محاصره ظالمانه ملت یمن تلاش کنند.
شرکت کنندگان در این راهپیمایی، ادامه سکوت جامعه جهانی و سازمان‌های بین‌المللی و حقوق بشری در قبال تجاوز سعودی آمریکایی را محکوم و اعلام کردند که این سکوت به معنای مشارکت در تجاوز است و لکه ننگی بر پیشانی بشریت به شمار می‌رود. در بیانیه پایانی این راهپیمایی پر شور، از مقاومت ملت یمن در قبال تجاوز سعودی آمریکایی وحشیانه که همه چیز را با هدف به زانو در آوردن ملت یمن هدف قرار می‌دهد، قدردانی شد. در این بیانیه آمده: «بعد از آتش بس که از نیمه‌های یکشنبه شب گذشته آغاز شده دشمن همچنان به زورگویی و نقض آتش بس ادامه می‌دهد. دشمن  تجاوزهای خود را به صورت شدیدتر ادامه می‌دهد و تلاش‌های مزدوران برای پیشروی در جبهه‌های مختلف و همچنین هلی برن سلاح و بمباران مناطق مختلف همچنان ادامه دارد.» در این بیانیه همچنین بر «ضرورت تثبیت آتش بس و تقویت کار کمیته‌های محلی مسئول آن» به عنوان «اولین گام در راستای فراهم کردن مقدمات آغاز دور بعدی گفت‌و‌گوها» تاکید شده است.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
شنبه 28 فروردین 1395


( کل صفحات : 5 )    1   2   3   4   5   


آمار وبلاگ
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic