تـــبـــرّی ( دشــمـن شـــناسـی )
آمریكا دشمن شماره 1 مردم محروم و مستضعف جهان است . حضرت امام خمینی (ره)
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


«بدترین دشمنان كسانی اند كه حیله خود را بیشتر پنهان می دارند.»مدیر وبلاگ :طاهر مهدوی
مطالب اخیر
نویسندگان
در پاسخ به درخواست مرجعیت عراق صورت گرفت
اعزام 1000 خودروی کمک‌های انسان‌دوستانه از 13 استان عراق به موصل
  ۲۷ / ۲ ۱ / ۱۳۹۵

Image result for ‫اعزام  کمک‌های انسان‌ دوستانه از استان عراق به موصل‬‎

در پاسخ به درخواست مرجعیت عراق در مورد کمک به آوارگان استان سنی‌نشین «نینوا»، 1000 دستگاه خودروی حامل کمک‌های انساندوستانه از 13 استان عراق راهی موصل شد.
چند روز پس از درخواست نماینده آیت‌الله «سید علی سیستانی» از مردم عراق برای کمک به آوارگان موصل خبر رسیده که، 1000 دستگاه خودرو حامل کمک‌های انساندوستانه از قبیل مواد غذایی، دارویی، لباس گرم و پتو، از 13 استان عراق راهی این شهر شده‌اند.
به گزارش فارس، از شهر کربلا به تنهایی 17 کامیون حامل کمک به سمت موصل حرکت کرده است. این کمک‌ها با مدیریت نیروهای «بسیج مردمی»‌و فرماندهان بسیج جمع‌آوری و ارسال می‌شوند.
اعزام کاروانی چنین عظیم آن هم در یک کشور جنگزده و ناامن، علاوه بر اینکه نفوذ کلام مرجعیت (آن هم از زبان نماینده ایشان در کربلا) را ثابت می‌کند، همبستگی ملی و دینی عراقی‌ها را نیز نشان می‌دهد.
به علاوه، اعزام این کاروان نشان می‌دهد که تلاش‌های رژیم سعودی و عناصر تکفیری و داعش برای ایجاد تفرقه و شکاف میان شیعیان و سنی‌ها در عراق، بیهوده بوده است.
از سال 2003 تاکنون تروریست‌ها حملات زیادی را در عراق علیه شیعیان انجام داده‌اند تا آنها را به واکنش نسنجیده علیه سنی‌ها وادارند، اما این توطئه‌ها با هوشیاری مردم و مرجعیت عراق، به شکست انجامیده است.
رسانه‌ها شمار آوارگان در موصل را 140 هزار تن ذکر می‌کنند. تقریباً تمام استان نینوا جز مناطق کمی از غرب موصل آزاد شده و مردم که سال‌هاست تحت سیطره تروریست‌های تکفیری بوده‌اند، به کمک‌های غذایی و بهداشتی نیازمندند.
تحولات میدانی در موصل
عملیات پیشروی در غرب موصل اما دیروز مجدداً آغاز شد؛ به گزارش ایسنا، نیروهای عراقی که به دلیل بدی شرایط جوی، عملیات را متوقف کرده بودند، از چند محور پیشروی خود را از سر گرفتند. در این پیشروی، مسجد «الباشا»، خیابان «العداله» و بازار «باب السرای» در بخش قدیمی موصل هم آزاد شد.
جنگنده‌های ارتش عراق اما مواضع داعش را در اطراف مسجد جامع «آلنوری» هدف قرار دادند. این مسجد همان جایی است که «ابوبکر بغدادی» سرکرده داعش، «خلافت»! خودرا اعلام کرده بود. موصل 20 خرداد 1393 به اشغال تروریست‌های داعش درآمده بود.
عملیات آزادسازی موصل هم 26 مهر با فرمان «حیدر عبادی» نخست‌وزیر عراق آغاز شده است. نیروهای مسلح عراق تاکنون شرق موصل را کاملاً آزاد کرده و بر 50 درصد بخش غربی این شهر نیز مسلط شده‌اند.
خبر دیگر اینکه، حیدر عبادی که به مناسبت سالروز جنایت رژیم صدام در «حلبچه» سخن می‌گفت، اظهار داشت: «ما با نسلی از تروریست‌ها مبارزه می‌کنیم که امتداد رژیم بعث هستند.» منظور عبادی، هم پیمانی داعش و عناصر رژیم سرنگون شده بعث است. رژیم صدام 25 اسفند 1366 با بمباران شیمیایی شهر کردنشین حلبچه، 5000 غیرنظامی را شهید کرد. این حمله 7000 مصدم نیز داشته است.درخواست یکی از مراجع شیعیان عراق از اردوغان:
 اروپا را رها کن و به آغوش اسلام بازگرد
Image result for ‫آیت‌الله «محمد تقی مدرسی»‬‎
یک مرجع بزرگ شیعیان عراق از رئیس جمهور ترکیه خواست اروپا را رها کند و به آغوش امت اسلامی برگردد.
آیت‌الله «محمد تقی مدرسی» از ترکیه خواست تا قبل از آنکه فرصت از دست برود، به آغوش اسلام برگردد. این مرجع بزرگ عراقی خطاب به «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهوری ترکیه گفت: «آیا دیگر کافی نیست که از کوبیدن درهای اروپا دست بکشید؟ آیا وقت آن نرسیده است که به محیط (جامعه) اسلامی بازگردید و با میهن بزرگ خود ]امت اسلامی[ درآمیزید؟»
منظور آیت‌الله «مدرسی»، درخواست ترکیه برای عضویت در اتحادیه اروپاست که چند دهه است سران این اتحادیه آن را نادیده می‌گیرند. اردوغان زمانی خطاب به مقامات غربی گفته بود، «کاری نکنید که بگویند اتحادیه اروپا یک باشگاه مسیحی است.»
این مرجع عراقی در ادامه تصریح کرده: «برخی در اروپا هنوز در فضای جنگ صلیبی به سر می‌برند و شما باید به آغوش امت اسلامی بازگردید.»
قبلاً نیز آیت‌الله مدرسی از ترکیه و ایران خواسته بود اتحادی کنفدرالی تشکیل دهند تا زمینه‌ساز وحدت بیشتر در دنیای اسلام بشوند.
حزب «عدالت و توسعه» تحت رهبری اردوغان در مارس سال 2003 (فروردین 1382) با شعارهای اسلامی به قدرت رسید. اما وی خیلی زود به این شعارها پشت کرد و به حمایت از سیاست‌های اروپا و آمریکا در منطقه ادامه داد و در نهایت به آغوش رژیم صهیونیستی بازگشت. نوکری اردوغان و حزب عدالت و توسعه برای ناتو، آمریکا و رژیم صهیونیستی در منطقه غرب آسیا به گونه‌ای بود که از دولت‌های سکولار قبلی ترکیه هم جلو زد!
خدمت اردوغان به سیاست‌های آمریکا، انگلیس، فرانسه و رژیم صهیونیستی در سال 2011 دچار تحول کیفی شد و رئیس جمهور ترکیه عملاً از تروریست‌های تکفیری و غیر تکفیری در سوریه حمایت همه جانبه کرد و حتی کشور ترکیه را به کریدور عبور تروریست‌ها به خاک سوریه تبدیل نمود.
در این ماجرا اردوغان به دو دلیل، تمام عیار در خدمت سیاست نابودسازی سوریه قرار گرفت؛ اول، کسب امتیازات اقتصادی از غرب و عضو شدن در اتحادیه اروپا، و دوم نیز بهره‌گیری از گرایشات انحرافی تکفیری‌ها جهت برپایی یک امپراتوری عثمانی جدید. اما اردوغان اکنون کاملاً سرخورده شده و فکر می‌کند که از جانب اروپا و آمریکا رو دست خورده است.
امروز ترکیه و اتحادیه اروپا در حال تجربه بدترین روابط خود با یکدیگرند.
آیت‌الله مدرسی نیز با درک این شرایط، از اردوغان خواسته به آغوش اسلام بازگردد، هر چند با توجه به خلقیات و سیاست‌های اردوغان، بعید به نظر می‌رسد که او به این خواسته‌ها پاسخ مثبت بدهد. عبدالله گولن نیز چند روز پیش با نوشتن نامه‌ای به بارزانی از وی خواست به هیچ وجه به اردوغان اعتماد نکند چرا که وی به نزدیکترین متحدان و دوستانش هم خیانت می‌کند.
گوترس، کپی ‌برابر اصل بان‌کی‌مون
 سازمان ملل گزارش ضد صهیونیستی خود را تحت فشارهای آمریکا پس گرفت!  

Image result for ‫سازمان ملل گزارش ضد صهیونیستی خود را تحت فشارهای آمریکا پس گرفت‬‎

«آنتونیو گوترس» دبیرکل جدید سازمان ملل هم همچون دبیرکل سابق، تحت فشار و تهدیدهای خارجی گزارشی را که درباره جنایات یکی از متحدین آمریکا تهیه شده بود را باطل اعلام کرد!
کمیسیون امور اجتماعی و اقتصادی سازمان ملل متحد در 6 بهمن گذشته گزارشی را درباره تبعیض نژادی رژیم صهیونیستی علیه مردم فلسطین منتشر کرده و اسرائیل را رسما یک «رژیم آپارتاید» توصیف کرده بود که این اقدام، با خشم آمریکا و رژیم صهیونیستی مواجه شد. «آنتونیو گوترس» دبیرکل سازمان ملل پس از مشاهده تهدیدهای آمریکا رسما عقب‌نشینی کرد و به این کمیسیون دستور داد تا این گزارش را پس بگیرد. در گزارش سازمان ملل آمده بود که «اسرائیل 531 روستای فلسطینی را بین سالهای 1947 و 1949 میلادی  (طی 2 سال!) تخریب کرده است.» پیش از این نیز بان کی مون دبیرکل سابق سازمان ملل در یک عقب نشینی مشابه، بیانیه‌ای را که  علیه جنایات رژیم آل‌سعود علیه کودکان یمنی تهیه کرده بود را پس گرفت. بان‌کی‌مون پس از این رسوایی اعتراف کرد که به دلیل نیاز به دلارهای سعودی دست به این کار زده است.
به گزارش فارس به نقل از شبکه المیادین بخش دیگری از این گزارش به استبداد حاکم بر برخی کشورهای عربی پرداخته و آورده بود که «نخبگان حاکم بر جوامع عربی به دلیل عدم مشروعیتشان در حالتی از نگرانی به سر می‌برند، مسئله‌ای که باعث می‌شود در سرکوبگری زیاده‌روی کنند.» عقب نشینی گوترس از گزارش سازمان ملل در حالی صورت می‌گیرد که فلسطینی‌ها شش شکوائیه در‌باره تجاوزات رژیم صهیونیستی به سازمان ملل ارائه کرده‌اند. این شکوائیه‌ها به تجاوزات اسرائیل علیه نوار غزه، محاصره نوار غزه، شهرک سازی و دیگر جنایات اسرائیل مربوط می‌شود. واشنگتن اعلام کرده بود تصمیم گرفته در کمک‌های ارائه شده به خارج از کشور،  از جمله سازمان ملل تجدیدنظر کند!
به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه سومریه نیوز عراق، «مارک تونر»، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در ادامه گفته بود: «کمک‌های ما به اسرائیل تضمین شده است در واقع این نشان دهنده پایبندی قوی ما به یکی از قدرتمندترین شرکا و هم پیمانانمان است.»
آنتونیو گوترس، دبیرکل سازمان ملل هم نسبت به پیامدهای کاهش بودجه اختصاص داده شده آمریکا برای انجام اصلاحات در این نهاد بین‌المللی هشدار داده و اعلام کرده است: «کاهش بودجه پشنهادی دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا برای سال 2018 ممکن است تلاش‌ها برای اصلاح سازمان ملل را در طولانی مدت با شکست رو به رو کند.»
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
شنبه 28 اسفند 1395


جنگ ترکیه و اروپا به اوج رسید
وزیر کشور ترکیه: ماهانه 15 هزار پناهجو را راهی اروپا می‌کنیم
   ۲۷ / ۲ ۱ / ۱۳۹۵

Image result for ‫وزیر کشور ترکیه‬‎

آنکارا تهدید کرد که می‌تواند با روانه کردن ماهانه 15 هزار پناهنده به سمت کشور‌های اروپایی، این قاره را شوکه کند.
به گزارش خبرگزاری فارس، با بالا گرفتن تنش‌های سیاسی میان آنکارا و کشورهای اروپایی، «سلیمان سویلو» وزیر کشور ترکیه تهدید کرد که برای شوکه کردن این قاره، ماهانه 15 هزار پناهنده غیرقانونی را به اروپا خواهند فرستاد.
سویلو با اشاره به توافق ترکیه و اتحادیه اروپا درخصوص پذیرش مجدد پناهندگانی که به این قاره رفته‌اند از سوی آنکارا، گفت: «ما توافق کردیم. اروپا، به تو می‌گویم، آیا آنقدر جربزه داری؟ اگر می‌خواهی، ما 15 هزار پناهنده‌ای را که ماهانه مانع آمدنشان (به اروپا) می‌شویم، به سمت شما می‌فرستیم». به نوشته روزنامه «حریّت» وی همچنین افزود: آلمان و هلند تلاش می‌کنند چیزی را که نتوانستند در جریان تظاهرات میدان تقسیم بدست بیاورند، اکنون کامل کنند.
آنکارا در هفته‌های اخیر درگیر تنش‌های شدیدی با کشورهای اروپایی مانند آلمان و هلند بر سر سخنرانی وزیرانش جهت جمع‌آوری رأی «آری» برای رفراندوم تغییر قانون اساسی در جمع اتباع ترک کشورهای مذکور بوده است.
مخالفت دولت‌های اروپایی با برگزاری سخنرانی و تجمعات تبلیغاتی مقامات ترکیه در کشورهایشان برای جمع‌آوری رأی مثبت به تغییر قانون اساسی در همه‌پرسی 27 فروردین، باعث عصبانیت بیش‌ازحد آنکارا شده، بگونه‌ای که حتی اروپا را تهدید به تحریم کرده است.جوان بحرینی زیر شکنجه آل‌ خلیفه جان داد
مردم در سراسر بحرین تظاهرات کردند

Image result for ‫مردم در سراسر بحرین تظاهرات کردند‬‎

مردم بحرین در پی شهادت یکی دیگر از جوانان بحرینی در یکی از زندان‌های این کشور، تظاهرات کرده و هم‌قسم شدند که انتقام خون این شهید و دیگر شهدای بحرین را از آل خلیفه خواهند گرفت.
«محمد سهوان» جوان بحرینی که در سال 2011 در حین بازداشت هدف اصابت ترکش‌های «گلوله‌های سربی» از ناحیه سر قرار گرفته و به شدت مجروح شده بود پنجشنبه شب، پس از تحمل سال‌ها زندان و محرومیت از درمان در زندان به نوعی «زجرکش» شد. این شهید 45 ساله، بعد از زخمی شدن به ضرب گلوله نظامیان آل خلیفه در جریان فعالیت‌های انقلابی دستگیر و روانه زندان شده بود. وی در طول دوران حبس خود با وجود داشتن زخم‌های عمیق، در معرض شکنجه‌ها قرار گرفته و سرانجام روز پنج‌شنبه به شهادت رسید.
 آنگونه که «فارس» به نقل از شبکه تلویزیونی «لؤلؤ» نوشته «شیخ علی سلمان»، دبیر کل جمعیت اسلامی الوفاق پیش از زندانی شدن به دیدار خانواده این شهید رفته بود. منابع پزشکی تعداد ترکش‌های موجود در بدن و بخصوص سر و کمر وی را بیش از 80 ترکش اعلام کرده بودند.خانواده این شهید بحرینی با انتشار گزارشی از مشکلات و ناراحتی‌های وی در زندان، خواستار رسیدگی به وضع فرزندشان شده بودند ولی آل‌خلیفه به این خواسته توجهی نکرد.
مردم بحرین شب گذشته به نشانه اعلام وفاداری به شهدا و تأکید بر استمرار حرکت‌های انقلابی در مناطق مختلف بحرین، تظاهرات کردند و شعارهایی در حمایت از شیخ عیسی قاسم و پایبندی به استمرار انقلاب سر دادند. بحرین از 14 فوریه سال 2011 میلادی (25 بهمن 89) شاهد انقلاب مردمی علیه رژیم آل‌خلیفه است. مردم خواهان آزادی، برقراری عدالت و رفع تبعیض و روی کار آمدن نظامی منتخب در کشورشان هستند. این درخواست‌ها با سرکوبگری رژیم بحرین با همدستی برخی کشورهای عربی از جمله عربستان روبه‌رو شده است.
بحرینی‌ها امسال در حالی به استقبال ششمین سالروز انقلابشان رفتند که اوضاع این کشور به دلیل تیرباران چندین جوان به دست رژیم که اخیرا صورت گرفته‌است، به شدت متشنج شده و مناطق مختلف بحرین طی روزها و هفته‌های گذشته صحنه تظاهرات و راهپیمایی‌ در اعتراض به این اقدام رژیم بود. شیخ «عبدالله الدقاق» نماینده شیخ عیسی قاسم در ایران اما طی اظهاراتی تأکید کرد که «آل خلیفه برای سرکوب انقلابیون برخی فدائیان صدام حسین و شخصیت‌های حزب منحل شده بعث را به بحرین آورده است.» وی با اشاره به فتاوی مراجع عالیقدر اسلام تاکید کرد، هرکس در راه حمایت از شیخ عیسی قاسم جان خود را از دست بدهد شهید است. شیخ این را هم گفت که: «گمان می کنم دولت از این خیزش گسترده مردمی تحت حمایت مراجع دین در قم و نجف اشرف بسیار وحشت کرده  به همین دلیل سرکوب‌های خود را افزایش داده است.»منابع نظامی مسکو:
ساخت قدرتمندترین زیردریایی اتمی روسیه ویژه موشک‌های بالستیک آمریکا پایان یافت 

Image result for ‫ساخت قدرتمندترین زیردریایی اتمی روسیه ویژه موشک‌های بالستیک آمریکا پایان یافت‬‎

منابع نظامی روسیه از آماده شدن زیردریایی اتمی چند منظوره روسیه که ویژه شکار موشک‌های بالستیک آمریکا است خبر می‌دهند.
با وجود اینکه گفته می‌شد، با پیروزی ترامپ در انتخابات آمریکا روابط مسکو-واشنگتن رو به بهبودی خواهد رفت، اما برخی خبرها نشان می‌دهد بهبود روابط این دو به این سادگی‌ها نخواهد بود.
 یک مقام نظامی روسیه در این‌باره اعلام کرد دومین زیردریایی اتمی این کشور به نام «کازان» تا دو هفته دیگر به آب انداخته می‌شود. به نوشته خبرگزاری تاس ساخت این زیردریایی در صنایع کشتی سازی شهر بندری سورداوینسک از سال 2009 شروع شده و دومین زیر دریایی کلاس «یاسن» است. نکته قابل توجه درباره این زیردریایی اتمی قدرتمند اینکه برخی منابع روسی گفته‌اند، این زیر دریایی ویژه شکار موشک‌های بالستیک آمریکاست.
به گزارش فارس، یک مسئول صنایع کشتی‌سازی روسیه نیز اعلام کرده که زیر دریایی یاد شده سال 2018 وارد نیروی دریایی این کشور می‌شود. پایگاه آمریکایی «وار ایز بورینگ» ویژه امور نظامی اما در این زمینه نوشته: «در صورت عملیاتی شدن، «کازان» توانمندترین زیردریایی خواهد بود که نیروی دریایی آمریکا تاکنون با آن مواجه شده است.»
«مایکل کافمن» تحلیلگر مرکز تحقیقات نیروی دریایی آمریکا نیز در این باره گفته: «این شاید قدرتمندترین زیردریایی اتمی یک دشمن بالقوه باشد.» این کارشناس در توصیف زیردریایی جدید روسیه و پروژه‌های آنها نوشته: «پروژه کازان برگرفته از طراحی زیردریایی‌های سابق این کشور هستند. زیردریایی‌های ساخته شده در این پروژه مجهز به موشک‌های ضدزیردریایی و امکان حملات سطحی هستند و قادرند 32 موشک‌ کروز را حمل کنند.»
 بنابر گزارش خبرگزاری تاس، روسیه قصد دارد در مجموع هفت زیردریایی از این مدل تولیدکند.از سویی دیگر این کشور در مسیر توسعه زیردریایی تهاجمی برای شکار موشک‌های بالستیک زیردریایی نیروی دریایی آمریکاست.نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
شنبه 28 اسفند 1395


حمله آل سعود به قایق پناهجویان سومالیایی 31 سرنشین کشته شدند

۲۷ / ۲ ۱ / ۱۳۹۵

Image result for ‫حمله آل سعود به قایق پناهجویان سومالیایی‬‎
در حمله هلی‌کوپتر سعودی به قایق مهاجران سومالیایی در سواحل یمن 31 تن از پناهجوهان کشته شدند.
ناکامی آل سعود در برابر انقلابیون یمنی آنها را به سمت شلیک به سوی پناهجویان سوق داده است. پنج شنبه شب یک هلی‌کوپتر آپاچی ائتلاف سعودی در ساحل غربی یمن، قایق  پناهجویان سومالیایی را هدف قرار داد که در پی آن 31 نفر از 80 سرنشین آن کشته شدند.خبرگزاری رویترز در این باره اعلام کرده که یک سرباز یمنی در منطقه «الحدیده» که تحت تسلط انصارالله یمن است، با اعلام این خبر گفته هلی‌کوپتر سعودی این قایق را که عده‌ای غیرنظامی و جنگ‌زده سوار آن بودند هدف قرار داده است. رویترز این را هم نوشته که «پناهجویان مجوز رسمی از سوی کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان داشتند که در نزدیکی باب المندب هدف قرار می‌گیرند. آل‌سعود در دوسال گذشته حملات همه جانبه‌ای علیه غیرنظامیان یمنی داشته است که نتیجه آن شهادت دستکم 14 هزار غیرنظامی بوده است.


چامسکی: موج دوم بحران مالی آمریکا در راه است

Image result for ‫چامسکی: موج دوم بحران مالی آمریکا در راه است‬‎

زبان‌شناس، فیلسوف و صاحبنظر سیاسی آمریکا نسبت به بحران اقتصادی جدیدی که در سایه روی کار آمدن دونالد ترامپ در راه است هشدار داد.
روزنامه انگلیسی ایندیپندنت نوشت: چامسکی هشدار داده که رونق اقتصادی که اظهارات دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا باعث آن شده به پایان خود نزدیک می‌شود زیرا بحران اقتصادی و مالی جدیدی در افق مشاهده می‌شود. آن‌طور که خبرگزاری تسنیم نوشت، چامسکی این را هم گفته که دولت ترامپ بطور اساسی از اعضایی تشکیل شده است که به گروه میلیاردرها و مدیران شرکت‌ها و نهادهای مالی وابسته هستند. طبق این گزارش، این زبانشناس معتقد است که سرمایه‌گذاران بعد از پیروزی ترامپ خوشحال شدند و پیش‌بینی کردند که تصمیماتش باعث درآمدهای بیشتر برای آنها شود و همین امر عملا اتفاق افتاد اما طبیعتا، این وضعیت باعث بروز بحران مالی دیگری خواهد شد. چامسکی تصریح کرده «این بحران آنها را (سرمایه گذاران یاد شده) نگران نمی‌کند زیرا تاوان آن را مالیات‌دهندگان آمریکایی خواهند پرداخت.شوک ترامپ به وزارت خارجه و آژانس‌های فدرال آمریکا با کاهش شدید بودجه   

Image result for ‫شوک ترامپ به وزارت خارجه و آژانس‌های فدرال آمریکا با کاهش شدید بودجه‬‎

سرویس خارجی- رئیس‌جمهور جدید آمریکا در حالی از افزایش ۵۴ میلیارد دلاری بودجه دفاعی پیشنهادی خود برای سال آینده میلادی رونمایی کرده که کاهش بودجه برنامه‌ کمک‌های خارجی و زیست محیطی و وزارت خارجه این کشور را نیز مطرح کرده است. اقدامی که با اعتراض دیپلمات‌های فعلی و سابق این کشور مواجه شده است.
ترامپ در نامه‌ای به کنگره آمریکا اعلام کرده به دنبال آن است که با افزایش ۵۴ میلیارد دلاری به بودجه نظامی در سال آینده میلادی «امنیت و ایمنی مردم آمریکا» را افزایش دهد.
ترامپ در حالی این میزان افزایش را که بی‌سابقه هم هست را به کنگره پیشنهاد داده که در سیاست‌های اعلامی خود، اسلافش را به هدر دادن سرمایه‌های مردم آمریکا با دخالت در امور دیگر کشور‌ها متهم کرده است.
رئیس‌جمهور آمریکا خاطرنشان کرده «هدف اصلی اولین بودجه پیشنهادی من بازسازی ارتش کشورمان بدون اضافه شدن به کسری بودجه فدرال است. این بودجه دفاعی برای بازسازی و آماده کردن نیروهای مسلح ما برای آینده ضروری است.»
در بودجه پیشنهادی درباره افزایش ۵۴ میلیارد دلاری بودجه دفاعی گفته شده، این افزایش بودجه به تنهایی فراتر از کل بودجه دفاعی اکثر کشورهاست و یکی از بیشترین میزان افزایش بودجه دفاعی در یکسال در تاریخ آمریکاست.
براساس بودجه پیشنهادی ترامپ وزارت دفاع آمریکا میزان ۶۳۹ میلیارد دلار بودجه دریافت خواهد کرد که با افزایش ۵۲ میلیارد دلاری به میزان ۱۰ درصد افزایش یافته و ۲ میلیارد دلار نیز صرف برنامه‌های دفاع ملی دیگر در خارج از وزارت دفاع خواهد شد. در عین حال با وجود ادعای ترامپ مبنی برطرفداری از اقشار فقیر آمریکایی، گفته می‌شود این بودجه شامل یک سری برنامه‌های رفاه اجتماعی و بهداشت و درمان نمی‌شود.
همچنین لایحه بودجه پیشنهادی ترامپ کاهش 28 درصدی منابع مالی وزارت خارجه آمریکا که کلیه وظایف مرتبط با دیپلماسی این کشور را برعهده دارد مدنظر قرار داده است و این موضوع باعث نگرانی شدید در این حوزه، حتی در میان کارمندان و کارکنان عادی این وزارتخانه عریض و طویل شده است.
از سوی دیگر افزایش بی‌سابقه بودجه دفاعی آمریکا در لایحه پیشنهادی دونالد ترامپ، با کاهش منابع مالی اکثر وزارتخانه‌ها و آژانس‌های فدرال آمریکا همراه گردیده که امر مربوط به محیط زیست و رفاه اجتماعی را هم تحت‌الشعاع خود قرار خواهد داد.«دونالد ترامپ» همچنین در این بودجه به دنبال آن بوده که مبلغ 3/1 میلیارد دلار طی دو سال صرف هزینه احداث دیوار در مرز کشورش با مکزیک شود. کنگره آمریکا پیش از این نسبت به هرگونه اختصاص بودجه جدید برای احداث دیوار حایل در مرز با مکزیک هشدار داده و گفته بودند، چنین اقدامی صورت بگیرد دولت را تعطیل می‌کنند.
پیش‌بینی می‌شود کنگره که کنترل آن در اختیار جمهوریخواهان است، بسیاری از پیشنهادات ترامپ برای کاهش بودجه نهادهای غیرنظامی آمریکا را رد کند. بخشی از تغییرات پیشنهادی، که با مخالفت شدید دموکرات‌ها روبرو شده، مواردی است که جمهوریخواهان دهه‌هاست به دنبال اجرایی کردن آن بوده‌اند.
جمهوریخواهان میانه‌رو نیز نارضایتی خود را از کاهش بودجه برنامه‌هایی مثل یارانه گرم کردن منازل، و آموزش نیروی کار اعلام کرده‌اند.
وزارت امنیت داخلی آمریکا نیز اعلام کرده که برای بازداشت و اخراج مهاجران غیرقانونی به افزایش 6/8 درصدی بودجه نیاز دارد.
قرار است گزارش کامل بودجه در ماه مه منتشر شود. این اقدام ترامپ نیز مانند بسیاری از اقدامات وی جنجال‌ساز شده است.


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
شنبه 28 اسفند 1395

سمفونی دیوانگان علیه ایران

ترامپ و بن‌سلمان برای کشورمان رجز خواندند!

        ۲۵/ ۲ ۱ / ۱۳۹۵

Image result for ‫ترامپ و بن‌سلمان برای کشورمان رجز خواندند‬‎
محمد بن سلمان جانشین ولیعهد عربستان و دونالد ترامپ در کاخ سفید با رجز‌خوانی ایران را به حمایت از تروریسم!‌، القاعده! و داعش! متهم کردند. بن‌سلمان در عین حال، ترامپ را «دوست مسلمانان» خواند و از وی قدردانی کرد!
محمد بن سلمان جانشین ولیعهد عربستان که چندی پیش حرکات عجیب و غریبش در دیدار با رئیس‌جمهور فرانسه سوژه خنده شبکه‌های اجتماعی شده بود در واشنگتن با رئیس‌جمهور جدید آمریکا که او نیز از قضا تعادل درستی ندارد، دیدار کرده ضمن رجز‌خوانی برای ایران بر لزوم مبارزه با تروریسم! تاکید کرده‌اند.
ترامپ  که به قول برخی کارشناسان، اعراب و آل‌سعود را «عابربانک» می‌داند و برای دوشیدن آنها کیسه بزرگی دوخته در جریان این دیدار ترامپ سعودی‌ها، پدر جد تکفیری‌ها را به دلیل مبارزه با تروریسم ستود!
اما نکته تاسف برانگیز و مضحک ماجرای دیدار ترامپ و سلمان اظهارات ضدایرانی این دو می‌باشد. بر اساس گزارش رویترز گفته می‌شود محمد بن سلمان و دونالد ترامپ در این نشست در مواضعی خصمانه بر وجود «تهدید» ایران در منطقه توافق کرده‌اند.
به گفته مشاور «محمد بن سلمان» در دیدار ترامپ و بن سلمان ، همچنین دو طرف بر لزوم «مقابله با ایران در منطقه تأکید» و «تهران! را به حمایت از تروریسم متهم کرده‌اند.»
متهم کردن ایران به تندروی و حمایت از تروریسم، آن هم از سوی آل‌سعود و آمریکا که یکی پدرجد تروریست‌های سلفی تکفیری و دیگری حامی و صحنه‌گردان اصلی این گروه‌های تروریستی است، آنچنان مضحک است که جای هیچ‌گونه تردیدی نمی‌گذارد که ترامپ و بن سلمان احتمالا در زمان رد و بدل شدن این جملات در حالت طبیعی نبوده‌اند.
دولت عراق بارها اعلام کرده اگر ایران نبود، تروریست‌ها امروز در بغداد بودند. ترامپ هم به کرّات گفته داعش را اوباما و هیلاری کلینتون ساخته‌اند.
ترامپ دوست واقعی مسلمانان!
اما ادعای حمایت ایران از تروریست‌ها تنها افاضات محمد بن سلمان در دیدار با ترامپ نبود این شاهزاده لایعقل برای خودشیرینی بیشتر مدعی شده ترامپ دوست واقعی مسلمانان است و احترام زیادی برای مسلمانان قائل است! و اینکه تصمیم مهاجرتی وی نیز مبنی بر منع ورود مسلمانان 6 کشور به آمریکا تصمیمی حاکمیتی برای منع ورود تروریست‌ها به آمریکاست! عربستان نیز اطلاعاتی دارد که در برخی از این 6کشور طرح‌هایی برای انجام حملات تروریستی در آمریکا در حال تدوین است!
 بر اساس گزارش رویترز همچنین دو طرف روی این مسئله توافق کرده‌اند که اقدامات جذب نیرو که برخی گروه‌های تروریستی از بین شهروندان سعودی انجام می‌دهند، با هدف کسب مشروعیت برای این گروه‌ها علیه جایگاه پیشرو عربستان در جهان اسلام بوده است!
«جایگاه پیشرو عربستان در جهان‌اسلام» و اینکه  «ترامپ حامی واقعی مسلمانان» است آنچنان با واقعیات میدانی فاصله دارد که هیچ توضیحی برای رد این اظهارات مضحک را ضروری نمی‌سازد. محمد بن سلمان با خودشیرینی می‌خواهد هر طور که شده حمایت ترامپ را از خود در مقابل نایف ولیعهد قدرتمند سعودی جلب کند تا وی را به راحتی کنار زده و خود بر تخت ولایتعهدی بنشیند.
ترامپ نیز به سلمان به چشم «گاوی شیرده»  نگاه می‌کند که تا می‌توان باید او را دوشید و بدین ترتیب معامله برد برد شکل می‌گیرد. در همین راستا روزنامه «رای الیوم» نیز در سرمقاله خود به محورهای ملاقات رئیس‌جمهور آمریکا و جانشین ولیعهد سعودی پرداخته و تصریح کرد که «ترامپ می‌خواهد که عربستان هزینه سیاست‌های آمریکا در منطقه را بپردازد.»
رای الیوم خاطرنشان کرد: «ترامپ یک تاجر است و منطقه خلیج‌فارس را خوب می‌شناسد و محمد بن سلمان نیز مسئول اول همه پرونده‌های اقتصادی عربستان است. محمد بن سلمان همچنین خود یک تاجر است و قبل و بعد از تصدی پست کنونی خود نیز شرکت‌های بزرگ زیادی داشته و دارد و چشم انتظار تاسیس یک صندوق سرمایه‌گذاری حاکمیتی در چارچوب برنامه چشم انداز 2030 عربستان است که می‌تواند بزرگترین صندوق در جهان باشد که روی فروش پنج درصد سهام شرکت نفتی آرامکوی عربستان متمرکز است.» ارزش این شرکت دو تریلیون دلار بالغ می‌شود.به نوشته رای الیوم، مهم‌ترین پرونده مورد بحث محمد بن سلمان و ترامپ در وهله اول می‌تواند دریافت میلیاردها دلار پول از عربستان به طور مستقیم یا غیرمستقیم از سوی ترامپ در مقابل محافظت این کشور و در وهله بعدی انداختن بار سنگین سیاست آمریکا در خاورمیانه نظیر هزینه‌های دخالت نظامی در سوریه برای ایجاد مناطق امن و آزادسازی شهر رقه و پرداخت فاکتور مقابله مسالمت‌آمیز یا جنگی با ایران یا جنگ آمریکا علیه القاعده در یمن باشد.35کشته و 80 زخمی حاصل حمله انتحاری به وزارت دادگستری سوریه در دمشق

Image result for ‫35کشته و 80 زخمی حاصل حمله انتحاری به وزارت دادگستری سوریه در دمشق‬‎

دو انفجار انتحاری جداگانه در پایتخت سوریه، 35 کشته و 80 مجروح برجای گذاشت. یکی از این انفجارها در ساختمان وزارت دادگستری سوریه رخ داده است.
شهر دمشق دیروز شاهد دو انفجار انتحاری بود؛ ابتدا یک فرد انتحاری وارد ساختمان دادگستری شد و بمب همراه خود را منفجر کرد. این انفجار جان 35 نفر را گرفت و 80 مجروح برجای گذاشت. کاخ دادگستری در منطقه «الحمیدیه» دمشق واقع است.
یک ساعت بعد فردی که تحت تعقیب پلیس قرار داشت، وارد رستورانی در منطقه «الربوه» شهر دمشق شد و کمربند انفجاری خود را منفجر کرد. از تلفات احتمالی این انفجار خبری نرسیده است. تا عصر دیروز کسی مسئولیت این حملات را برعهده نگرفت. گروه‌های تکفیری معمولاً دست به چنین حملاتی می‌زنند.ورود کاروان کمک‌های بشردوستانه به شهرک‌های شیعه‌نشین کفریا و فوعه 

Image result for ‫ورود کاروان کمک‌های بشردوستانه به شهرک‌های شیعه‌نشین کفریا و فوعه‬‎

سازمان ملل اعلام کرده، کاروان حامل کمک‌های بشردوستانه این سازمان، وارد شهرک‌های تحت محاصره «فوعه»، «کفریا»، «مضایا» و «الزبدانی» شده‌اند.
به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی، کمیته جهانی صلیب سرخ اعلام کرده، «کامیون‌های حامل مواد غذایی و دارویی با هماهنگی و همکاری هلال احمر سوریه، برای 60 هزار شهروند سوری محاصره شده در مضایا، زبدانی، فوعه و کفریا ارسال شده است.»
این نخستین‌بار از ماه نوامبر (آبان) سال گذشته است که کمک‌های بشردوستانه به این چهار شهرک تحت محاصره ارسال می‌شود.
دو شهرک شیعه‌نشین فوعه و کفریا در 10 کیلومتری شمال ادلب از 28 مارس 2015 (فروردین 94) و پس از سقوط شهر ادلب، به محاصره کامل تروریست‌ها درآمدند و از آن زمان به صورت روزانه هدف حمله خمپاره‌ای تروریست‌ها قرار می‌گیرند.
سخنگوی صلیب سرخ جهانی پیشتر اعلام کرده بود که وضعیت ساکنان شهرهای مورد محاصره در حومه ادلب و ریف دمشق به شدت وخیم است و مردم این مناطق نیاز به کمک‌های فوری دارند.
سوریه از مارس 2011 به دلیل حضور گروه‌های تروریستی و تکفیری تحت حمایت خارجی در این کشور با بحران مواجه است. محاصره برخی از شهرهای سوریه از سوی گروه‌های تروریستی، باعث کمبود مواد غذایی، دارویی و بهداشتی در این شهرها شده است.
انتقاد روسیه از سازمان ملل
به گزارش ایسنا، روسیه اما از نتایج گزارش کمیته تحقیقات سازمان ملل درباره حوادث شهر حلب انتقاد کرده است. هیئت روسیه در سازمان ملل اعلام کرده که «هدف از این گزارش، خدشه‌دار کردن واقعیت‌هاست».
روسیه همواره دستور کار فعالیت‌های هیئت مذکور و ماهیت غیرمتوازن گزارش‌های آن را رصد می‌کند.
بنابر اعلام این هیئت «هدف از این گزارش آن است که عملیات آزادسازی شرق حلب به عنوان عملیاتی ضد تروریستی در نظر گرفته نشود.»
هیئت روسیه این را هم گفته که «در این گزارش آمده که تنها 200 تروریست در شرق حلب حضور داشتند، اما واقعیت این است که بر اساس بیانیه‌های سازمان ملل، دستکم 900 تروریست «جبهه النصره» در این منطقه حضور داشتند.»
ورود مخالفان به آستانه
درباره نشست آستانه نیز وزارت خارجه قزاقستان اعلام کرده، هیئت مخالفان مسلح سوریه که پیش از این اعلام کرده بودند در مذاکرات شرکت نمی‌کنند، به این شهر آمده‌اند. شمار اعضای این هیئت، هفت نفر گزارش شده و احتمالا به همین خاطر، مذاکرات یک روز دیگر تمدید می‌شود. پیش از این قرار بود دور سوم مذاکرات سوری- سوری در آستانه روزهای 24 و 25 اسفند برگزار شود.
خبرها همچنین حاکی است، «اسامه ابوزید» سخنگوی هیئت مخالفان دولت سوریه در آستانه به‌طور غیرمنتظره استعفا داده است. دلیل این استعفا، مسائل خصوصی! اعلام شده است.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
جمعه 27 اسفند 1395


پاکستان مشارکت ارتش خود را در جنگ یمن تکذیب کرد

     ۲۵/ ۲ ۱ / ۱۳۹۵

Image result for ‫«خواجه‌ محمد آصف» وزیر دفاع پاکستان‬‎
وزیر دفاع پاکستان اخبار مربوط به اعزام نظامیان این کشور به عربستان برای مشارکت در جنگ یمن را «جعلی و ساختگی» دانست.
به گزارش فارس،«خواجه‌ محمد آصف» وزیر دفاع پاکستان در مجلس سنا، با رد برخی خبرها درباره اعزام نیروی نظامی به عربستان برای مشارکت در جنگ یمن گفت: «موضوع اعزام یگان‌های ارتش به جنوب این کشور جعلی و ساختگی است.» وی افزود: «دولت اسلام آباد برای حل مسائل میان کشورهای مسلمان فقط میانجی‌گری می‌کند و هرگز وارد عرصه درگیری بین کشورهای اسلامی نمی‌شویم.» «آصف» در ادامه اظهارات خود تأکید کرد: «پاکستان در مسئله یمن دخالت نمی‌کند... «طبق قراردادی که اسلام آباد و ریاض در سال 1982 میلادی داشته اند، پاکستان 1000 نیرو در عربستان دارد اما آنها فقط حفاظت از این کشور را به عهده دارند و در سایر موارد دخالت نمی‌کنند.»


29 سال از جنایت مشترک صدام و غرب گذشت
فاجعه حلبچه بزرگ‌ترین جنایت شیمیایی با 5000 کشته

Image result for ‫فاجعه حلبچه بزرگ‌ترین جنایت شیمیایی با 5000 کشته‬‎

حمله شیمیایی به «حلبچه» فاجعه ای است که گذشت زمان نه‌تنها آن را به وادی فراموشی نمی‌راند، بلکه عاملان این جنایت هولناک را در عراق و غرب رسواتر از قبل می‌کند و این واقعه، لکه ننگ همیشگی است که بر چهره آمریکا، اروپا و شورای امنیت سازمان ملل خواهد ماند.
معمولا گفته می‌شود چاره غصه‌های جانکاه، «گذشت زمان» است و این پدیده اکسیری است که حتی باعث می‌شود انسان غم از دست دادن عزیزترین کسان خود را نیز از یاد ببرد، و یا گفته می شود که «خاک سرد است» و رفتگان به مرور فراموش می‌شوند.
اما این قاعده استثناء‌هایی هم دارد که واقعه «حلبچه» یکی از آنهاست و زمان نه‌تنها آن را در لابه‌لای تحولات دیگر، محو نمی‌کند، بلکه هر سال که می‌گذرد، ابعاد تراژیک آن را آشکارتر نیز می‌کند.
29 سال قبل در چنین روزی یعنی 25 اسفند 1366، در حالی که کردهای عراق مثل همه ساکنان حوزه فرهنگ ایرانی، خودشان را برای عید نوروز آماده می‌کردند، جنگنده‌های رژیم صدام در آسمان شهر «حلبچه» ظاهر شدند و در چند نوبت این شهر را با بمب‌های شیمیایی از نوع گازهای «خردل»، «اعصاب» و «سیافوژن» بمباران کردند این بمباران به طور مجزا و با فاصله کوتاه از هم صورت گرفت و ترکیب گازها، هوا را بسیار سمی کرد و یک جهنم واقعی برای ساکنان مظلوم و بی‌دفاع حلبچه ایجاد نمود.
این فاجعه شیمیایی که از زمان جنگ جهانی اول تا آن زمان سابقه نداشته و حتی بعد از آن نیز در دیگر جنگ‌ها تکرار نشده است، جان حدود 5000 غیرنظامی از جمله شمار زیادی زن و کودک را در همان لحظات اولیه گرفت و هفت هزار تن دیگر را مصدوم کرد. البته، این پایان ماجرا نبود و هنوز هم که 29 سال از واقعه می‌گذرد، مردم از پیامدهای آن حمله رنج می‌برند و با انواع و اقسام سرطان‌ها و بیماری‌های ریوی دست و پنجه نرم می‌کنند.
رژیم صدام این جنایت را در چارچوب عملیات بزرگتری موسوم به «انفال» مرتکب شد و دیکتاتور عراق پس از آنکه در برابر عملیات «والفجر 10» رزمندگان ایرانی شکست خورد و مناطق وسیعی را در کردستان عراق از دست داد، وقتی دید مردم شهرهای کردنشین (از جمله حلبچه) از نیروهای رزمنده ایرانی استقبال می‌کنند، تصمیم گرفت که انتقامی سخت از آنها بگیرد.
صدام از پسرعموی خود «علی‌حسن المجید» که بعدا به «علی شیمیایی» معروف شد، خواست که این بمباران را انجام دهد.
البته، زمینه‌ساز این جنایت آمریکا، اروپا و شورای امنیت سازمان ملل بودند و پس از آن هم، با سکوت خود، جانب صدام را گرفتند.
اروپایی‌ها انواع و اقسام سلاح های شیمیایی را در اختیار دیکتاتور عراق قرار دادند، شورای امنیت هم تا آن زمان در برابر جنایات شیمیایی صدام علیه ایران سکوت می‌کرد وحتی پس از ماجرای حلبچه هم، بدون اینکه از عراق نام ببرد، استفاده از سلاح شیمیایی را محکوم کرد.
البته پرونده آمریکا از همه شرکای غربی صدام، سیاه‌تر است؛ «رونالد ریگان» رئیس‌جمهور پیشین آمریکا 20 دسامبر 1983 (اول دی‌سال 1359) «دونالد رامسفلد» نماینده ویژه خود در امور خاورمیانه را به بغداد فرستاد و از همان زمان دست این دیکتاتور را برای ارتکاب هرنوع جنایتی باز گذاشت.
جالب است بدانیم که افکار عمومی غرب هم قربانی سکوت رسانه‌های غربی شد، و ماجرای حلبچه یک بار دیگر ثابت کرد که محافل سیاسی و رسانه‌های غرب کاملا کنترل شده و هماهنگ عمل می‌کنند.
اما، مردم حلبچه اکنون از دولت و رسانه‌های ایران بسیار سپاسگزار هستند و می‌گویند اگر تیم‌های امدادی و پزشکی ایران نبودند، فاجعه ابعاد گسترده‌تری می‌یافت و اگر عکاسان و خبرنگاران ایرانی نبودند، این واقعه هولناک در دل دیگر وقایع مدفون می‌شد و از یادها می‌رفت. به خاطر همین قدرشناسی است که اکنون در کنار یادمان شهدای حلبچه، تندیس عکاسان ایرانی نیز به چشم می‌خورد.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
پنجشنبه 26 اسفند 1395


به رغم نزدیکی شیوخ عرب به تل‌آویو
90 درصد مردم جهان عرب اسرائیل را تهدیدی برای منطقه می‌دانند   
      ۲۵/ ۲ ۱ / ۱۳۹۵

Image result for ‫مردم جهان عرب اسرائیل را تهدیدی برای منطقه می‌دانند‬‎

نظرسنجی یک اندیشکده عربی نشان می‌دهد به رغم نزدیک شدن برخی از کشورهای مرتجع عرب به اسرائیل، حدود 90درصد از مردم کشورهای عربی، رژیم صهیونیستی را «تهدیدی برای منطقه» می‌دانند.این نظرسنجی نشان می‌دهد اکثر جمعیت جهان عرب، رژیم صهیونیستی را یک «تهدید بزرگ» برای غرب آسیا می‌دانند و این در حالی است که برخی دولت‌های عربی برای نزدیک شدن به این رژیم خیز برداشته‌اند. بر اساس این نظرسنجی که توسط مرکز عربی مطالعات سیاسی و تحقیقاتی «آ سی آر پی اس» انجام گرفته این عده «اسرائیل» را تهدیدی برای ثبات منطقه دانسته و بر خلاف حاکمان دست‌نشانده‌شان، صهیونیست‌ها را به رسمیت نمی‌شناسند.به گزارش فارس به نقل از «میدل ایست مانیتور» این نظرسنجی توسط 840 محقق و به صورت رو در رو، بر روی جمعیت کثیری از 12 کشورعربی مصر، عربستان سعودی، اردن، کویت، عراق، فلسطین، لبنان، سودان، الجزایر، تونس، مراکش و موریتانی انجام شده است. 81 درصد از شرکت کنندگان در این نظرسنجی نیز سیاست‌های آمریکا را عامل اصلی بی‌ثباتی منطقه دانسته و 86 درصد از آنها نیز دولت‌های خود را به خاطر به رسمیت شناختن رژیم صهیونیستی، تقبیح کرده‌اند. بر خلاف آنچه که رسانه‌های غربی سعی در نشان دادن آن دارند، این نظرسنجی همچنین تاکید می‌کند حدود 90 درصد مردم جهان عرب به شدت مخالف گروه تروریستی داعش و عقاید تکفیری آن هستند و معقتدند اعمال تروریست‌ها هیچ ارتباطی با دین نداشته بلکه این توصیف سیاست
غرب از آنهاست.
نامه گولن به بارزانی:
به اردوغان اعتماد نکن، به نزدیک‌ترین دوستانش هم خیانت می‌کند  

Image result for ‫نامه گولن به بارزانی‬‎

«فتح‌الله گولن» طی نامه‌ای به رئیس منطقه خودمختار کردستان عراق، وی را از اعتماد کردن به رئیس جمهور ترکیه برحذر داشته و گفته که «رجب طیب اردوغان» به نزدیک‌ترین دوستانش هم خیانت می‌کند.رهبر جماعت گولن که در پنسیلوانیای آمریکا به سر می‌برد، در نامه‌ای خطاب به «مسعود بارزانی»، از او خواسته به اردوغان اعتماد نکند. به گزارش فارس، در نامه فتح‌الله گولن آمده است: «من اطلاع دارم که شما چند بار در کاخ اردوغان با او دیدار کرده‌اید و یک بار هم (او) برای تبلیغات انتخاباتی از شما دعوت کرده و هر دو در «دیاربکر» با یکدیگر دیدار کرده‌اید.
می‌دانم که خودتان را هم پیمان و دوست اردوغان می‌دانید و برادران به من گفته‌اند که شما به این ائتلاف و دوستی افتخار می‌کنید و به همین خاطر، شهرت خود و منافع ملت عراق را قربانی کرده‌اید.»
در ادامه این نامه آمده است: «بارزانی به دلیل روابط خوبش با رئیس جمهور ترکیه، با همه گروه‌های شمال عراق اختلاف دارد و بدون اطلاع سایر احزاب، قرارداد 30 سال فروش نفت شمال عراق را با اردوغان و دامادش امضاء کرده است.»
گولن در ادامه نوشته: «می‌دانم که بدون اطلاع دولت عراق، از نیروهای ترکیه خواسته‌ای که اطراف موصل (اردوگاه بعشیقه) مستقر شوند و این مسئله هم منجر به ایجاد اختلاف با دولت عراق شده است.»
رهبر جماعت گولن به رئیس منطقه کردستان عراق هشدار داده که اگر وی نفت کرکوک و موصل را به اردوغان نیز بدهد، در مقایسه با خدماتی که گولن به اردوغان داشته، کاهی بیش نیست و به زودی خیانت اردوغان را خواهد دید.
وی همچنین به خیانت‌هایی که اردوغان علیه دوستان خود داشته اشاره کرده و نوشته است: «وفادارتر از عبدالله گل (رئیس حزب عدالت و توسعه و رئیس جمهور سابق ترکیه) یا حسنات علی بابا‌جان (وزیر اقتصاد و وزیر خارجه سابق ترکیه) برای اردوغان چه کسی بوده؟ آیا داود اوغلو (وزیر خارجه ترکیه) را فراموش کرده‌ای؟».
«گولن» با بیان اینکه «اردوغان همه این افراد را کنار گذاشته»، به بارزانی متذکر شده است: «می‌خواهم به تو یادآوری کنم که تو نه در خون و نه در ملیت از این افردی که اسمشان را بردم، نزدیک‌تر به او نیستی. اگر این افراد با همه امتیازات و مواضعی که داشتند، قربانی شده‌اند، پس تو برای اردوغان شکار خیلی آسانی خواهی بود.»
همزمان با آغاز رزمایش سئول- واشنگتن
 ارتش کره شمالی وضعیت جنگی گرفت

Image result for ‫ارتش کره شمالی وضعیت جنگی گرفت‬‎

همزمان با ورود ناو هواپیمابر «کارل وینسون» آمریکا به آب‌های ساحلی کره جنوبی برای شرکت در رزمایش، مقامات کره شمالی به تمامی نیروهای مسلح این کشور دستور دادند برای جنگ آماده شده و در مقابله با هر تجاوزی «نفوذناپذیر» باشند.
آماده‌باش کامل ارتش کره شمالی در راستای تلاش‌های این کشور برای پاسخگویی به رزمایش مشترک کره جنوبی و آمریکا در شبه جزیره کره صورت گرفته است. یک منبع نظامی که خواست نامش فاش نشود درباره این رزمایش گفت: کیم جونگ اون رهبر کره شمالی، تمامی نیروهای نظامی که به هر دلیلی در یگان‌های خود حاضر نبودند را فورا فراخوانده و به یگان‌های ارتش کره شمالی دستور داده که برای جنگ کاملا  آماده باشند.  مقامات نظامی کره شمالی نیز به نیروهای این کشور گفته‌اند باید در مقابل هرگونه تجاوزی نفوذناپذیر باشند.»
به گزارش «فارس» به نقل از رسانه «دیلی ان‌کی»، نیروی دریایی آمریکا برای اولین بار است که ناو هواپیمابر عظیمی به نام «کارل وینسون»  را در رزمایش سالیانه مشترک با کره جنوبی به شبه جزیره کره اعزام می‌کند. این ناو روز گذشته وارد آب‌های ساحلی کره جنوبی شد. ناوهواپیمابر «کارل وینسون»، بزرگترین ناو هواپیمابری است که تاکنون در رزمایش نظامی مشترک کره جنوبی و آمریکا حضور داشته است. کره جنوبی و آمریکا هر سال به مدت یک ماه رزمایش نظامی مشترک با حضور صدها هزار نیروی نظامی و تجهیزات متعددی در شبه جزیره کره و با هدف مقابله با پیونگ‌یانگ برگزار می‌کنند.»
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
پنجشنبه 26 اسفند 1395


  اروپا با قانونی کردن ممنوعیت حجاب به اسلام‌هراسی رسمیت بخشید

   ۲۵/ ۲ ۱ / ۱۳۹۵

Image result for ‫اروپا با قانونی کردن ممنوعیت حجاب‬‎
روزنامه انگلیسی ایندیپندنت حکم روز سه‌شنبه «دیوان دادگستری اروپا» برای منع پوشش حجاب در محل‌های کار در کشورهای عضو اتحادیه اروپا را با عنوان «آغاز روند قانونی‌شدن اسلام‌هراسی» تعبیر کرده است.
این روزنامه در تحلیل خود راجع به حکم «دیوان دادگستری اروپا» برای منع پوشش حجاب در محل‌های کار در کشورهای عضو اتحادیه اروپا همچنین نوشت: «تاریخ نشان می‌دهد این (روند) پایان خوشی نخواهد داشت.»  ایندیپندنت با بیان اینکه این قانون، زنان مسلمان را به حاشیه می‌راند نوشته است: «اروپا دیگر به اسلام و مسلمان‌ها خوش‌آمد نمی‌گوید. اگر این موضوع برای خیلی‌ها عیان نبود، امروز قضات اروپایی آن را به قانون تبدیل کردند.» این روزنامه انگلیسی می‌افزاید: «آنچه این قوانین نشان می‌دهند شکل تبعیض‌آمیزی از مهندسی اجتماعی برای مجبور کردن زنان مسلمان به پذیرش هویت سکولار است.»چراغ سبز کویت به ناتو برای استفاده از خاک این کشور!

Image result for ‫کویت به ناتو‬‎

پارلمان کویت با توافقنامه امضا شده بین دولت این کشور و ناتو برای عبور آزادانه نیروهای این سازمان از خاک کویت موافقت کرد.
پارلمان کویت روز سه‌شنبه به توافقنامه امضا شده بین دولت و ناتو رأی مثبت داد. بنابر گزارش کمیته امور خارجه پارلمان کویت این توافقنامه در خصوص «اصول و احکام قانونی و ضوابط عبور نیروهای ناتو از خاک کویت در صورت درخواست این سازمان و عملیات‌های آن» است. خبرگزاری آلمان در این باره گزارش داد که «صباح خالد الحمد الصباح» معاون اول نخست‌وزیر و وزیر خارجه کویت در این باره گفته‌اند «کویت از نخستین کشورهایی است که به طرح ابتکاری اسلامبول برای برقراری امنیت و ثبات در منطقه در سال 2004 پیوست.»
به گزارش فارس، وی اهمیت همکاری کویت با 28 کشور عضو ناتو را در «برای برقراری امنیت و ثبات» را مورد تأکید قرار داده و گفته «کویت با ناتو در زمینه‌های زیادی از جمله مبارزه با تروریسم، مقابله با بلایای طبیعی و نحوه تعامل با آن و نیز در زمینه‌ مرزهای دریایی، حفاظت از سواحل و آموزش‌های امنیتی و نظامی همکاری کرده است. این مسئول کویت همچنین اظهار داشته که همکاری کشورش با ناتو براساس مصوبات شورای امنیت است که بر کمک به نیروهای ناتو و تسهیل ماموریت‌های آن جهت حمایت از عراق و افغانستان تأکید دارد، صورت گرفته است.
لازم به ذکر است که بهمن ماه سال جاری نیز اولین دفتر ناتو در منطقه خلیج‌فارس در کویت  افتتاح شد. مرکز ناتو در کویت نیز در چارچوب عنوان «ابتکار عمل همکاری اسلامبول» تأسیس شد. رهبران ناتو می‌گویند در سال 2004 در نشست این سازمان در اسلامبول ترکیه با تصویب طرح فوق تصمیم گرفتند ارتباط و همکاری امنیتی ناتو را با کشورهای خاورمیانه به‌ویژه کشورهای حوزه خلیج‌فارس افزایش دهند.
اما برخلاف آنچه ناتو و رهبران کویت اعلام کرده‌اند، افزایش تحرکات ناتو در منطقه غرب آسیا، ارتباطی با مبارزه با تروریسم ندارد چرا که گروه‌هایی مثل داعش و النصره ساخته و پرداخته همین کشورهای غربی و ارتجاع عرب است.
 فرمان ترامپ به پنتاگون برای حمله گسترده به یمن!

Image result for ‫فرمان ترامپ به پنتاگون برای حمله گسترده به یمن!‬‎

رسانه‌های آمریکایی گزارش داده‌اند که رئیس‌جمهور این کشور اختیارات بیشتری به وزارت دفاع (پنتاگون) برای افزایش حملات نظامی خود در یمن داده است.
دونالد ترامپ که با شعار «خروج آمریکا از جنگ» و «تمرکز بر بازسازی اقتصادی» توانست آرای مردم آمریکا را جذب کند، هنوز دوماه از دوران ریاستش نگذشته  خوی جنگ‌طلبانه خود را علنی کرد. نخستین بار چند هفته پیش بود که خبر رسید نظامیان آمریکایی با فرمان «مستقیم» ترامپ، در یمن هلی برن کردند و به بهانه مبارزه با القاعده حملاتی را به برخی از شهرهای جنوبی یمن انجام داده و ده‌ها غیر نظامی را قتل عام کردند. اکنون نیز فرمان ترامپ مبنی بر تشدید حملات در یمن افشا شده است.به گزارش تسنیم به نقل از «اسکای‌نیوز»، برخی منابع اطلاعاتی در آمریکا می‌گویند «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا اختیاراتی «گسترده» به وزارت دفاع این کشور برای انجام حملات گسترده در یمن داده است. این منابع افزودند، ترامپ همچنین در حال بررسی عملیاتی مشابه در لیبی و سومالی است. هدف اعلامی تمام این حملات نیز «مبارزه با تروریسم» عنوان شده! هدفی که جرج بوش و اوباما هم برای توجیه حملاتشان به آن متوسل شده بودند.روزنامه «وال‌استریت ژورنال» پیش از این به نقل از «مسئولان آمریکایی» گزارش داده بود که دونالد ترامپ به سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) اجازه حملات پهپادی در کشورهای خارجی به ویژه در سوریه را داده است. در دوره «باراک اوباما» انجام حملات هواپیماهای بدون سرنشین تحت اختیار ارتش و وزارت دفاع آمریکا بود، در حالی که بنا به گزارش وال استریت ژورنال، ترامپ ماموریت هدایت این حملات را به سیا سپرده است.پیشتر سیا تنها از پرواز هواپیماهای بدون سرنشین و غیرمسلح به منظور پروازهای تجسسی و برای جمع‌آوری اطلاعات استفاده می‌کرد در حالی‌که به گزارش وال‌استریت ژورنال، ترامپ ماموریت جدید نظامی را نیز به این سازمان محول کرده است.
اوضاع یمن، فاجعه‌بار است
از سوی دیگر،  «اسماعیل ولدالشیخ احمد» نماینده ویژه سازمان ملل در امور یمن اعلام کرده طرف‌های درگیر در یمن، با تلاش‌های سازمان ملل برای حل بحران  این کشور مخالف هستند. وی که در نشست خبری مشترک با «ژان مارک آیرو» وزیر خارجه فرانسه در پاریس سخن می‌گفت افزود: «راه حل یمن از طریق راهکار سیاسی و نظامی است و بنابراین خجالت‌آور است که طرف‌های درگیر نمی‌خواهند برای حل بحران مذاکره کنند. «ولد الشیخ» با اشاره به افزایش خشونت‌ها در یمن گفت که اوضاع غیرنظامیان در این کشور «مصیبت‌بار» است. یونیسف نیز چندی پیش اعلام کرد در جریان حملات آل‌سعود به یمن بیش از 1500 کودک یمنی قتل‌عام شده‌اند.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
پنجشنبه 26 اسفند 1395

با رای مثبت مجلس اعیان
فرایند خروج انگلیس از اتحادیه اروپا رسما آغاز شد  
     ۲۴/ ۲ ۱ / ۱۳۹۵

Image result for ‫فرایند خروج انگلیس از اتحادیه اروپا رسما آغاز شد‬‎

پارلمان انگلیس با تصویب لایحه خروج این کشور از اتحادیه اروپا رسما، راه را برای آغاز اجرایی‌شدن لایحه‌ای که به برگزیت شهرت یافته هموار کرد.
سوم تیرماه گذشته کابوسی که خواب را از چشم مقامات دولت انگلیس و اتحادیه اروپایی ربوده بود محقق شد و مردم پادشاهی متحد انگلیس (انگلستان، ولز، اسکاتلند،‌ ایرلند شمالی) در یک رفراندوم تاریخی به خروج از اتحادیه اروپا رای دادند.
به این ترتیب اروپا یکی از وزنه‌های مهم سیاسی و اقتصادی خود را از دست داد. بر اساس برآوردها، هزینه خروج انگلیس از اتحادیه اروپا میلیاردها دلار خسارت و حذف هزاران فرصت شغلی و کوک شدن ساز جدایی اسکاتلند و ایرلند شمالی خواهد بود و درست به همین دلیل دولت تراز می ‌تاکنون علاقه‌ای به اجرایی کردن این رفراندوم از خود نشان نداده بود.
اما روز دوشنبه سرانجام، قانونگذاران انگلیس با تصویب این لایحه، مجوز آغاز فرایند خروج از اتحادیه اروپا توسط لندن را صادر کردند. بر اساس این گزارش، پارلمان انگلیس ضمن تصویب این لایحه، دو متمم پیشنهادی برای آن را که پیش از این توسط مجلس اعیان ارائه شده بود، رد کرد.یکی از این متمم‌ها خواستار حفاظت از شهروندان اتحادیه اروپا که در «بریتانیا» زندگی می‌کنند، شده بود.
اکنون «ترزا می»، نخست‌وزیر می‌تواند با فعال‌کردن ماده 50 قانون اتحادیه اروپا، فرآیند اجرایی این جدایی تاریخی را رسما آغاز کند.با تصویب این لایحه، حالا «برگزیت»، تنها منتظر امضاء و مهر سلطنتی است بر این اساس، نخست‌وزیر دست کم به لحاظ تئوری قانونا از هم اکنون مجاز است، کشورش را از اتحادیه اروپا خارج کند و مذاکرت در این رابطه را با مقام‌های اروپایی آغاز کند.با وجود این، مقام‌ها دولتی می‌گویند «مِی» بنا ندارد دست کم در روزهای باقی مانده از هفته جاری چنین اقدامی کند.
به گفته منابع انگلیسی او در روزهای باقی مانده از ماه مارس رسما رهبران اروپایی را از تصمیم کشورش برای خروج از این اتحادیه مطلع خواهد کرد و بدین ترتیب، مذاکرات رسمی برای اجرایی شدن این جدایی که تخمین زده شده دو سال به طول خواهد کشید از ابتدای ماه آینده آغاز می‌شود.
جدایی ایرلند شمالی
«شین فین» بزرگترین حزب ملی گرای ایرلند شمالی اما همزمان خواستار برگزاری همه پرسی برای جدایی از انگلیس شده است. «شین فین» بزرگترین حزب ملی‌گرای ایرلند شمالی روز دوشنبه رسما خواستار برگزاری همه پرسی جدایی از پادشاهی متحد شد. این درخواست تنها ساعاتی پس از آن مطرح شده است که «نیکولا استورژن» وزیر اول اسکاتلند خواستار برگزاری همه پرسی دوم استقلال از انگلیس شده بود.
«شین فین» بارها خواستار برگزاری همه پرسی برای جدایی ایرلند شمالی از انگلیس و اتحاد با ایرلند شده است. این درخواست‌ها پس از رای مردم انگلیس برای خروج از اتحادیه اروپا در سوم تیرماه گذشته تشدید شده است.
جنگ جمهوری‌خواهان با دموکرات‌ها بر سر دیوار مکزیک بالا گرفت

Image result for ‫جنگ جمهوری‌خواهان با دموکرات‌ها بر سر دیوار مکزیک بالا گرفت‬‎
دموکرات‌های آمریکا تهدید کردند در صورت تامین بودجه برای ساخت دیوار مرزی با مکزیک در لایحه جدید مالی، دولت آمریکا را به تعطیلی می‌کشانند.
یکی  از وعده‌های اصلی و جنجالی ترامپ در دوران تبلیغات انتخاباتی کشیدن دیوار در مرز مکزیک بود. ترامپ طی روزهای اخیر بار دیگر از قصد خود برای کشیدن این دیوار خبر داده و به همین دلیل نیز مخالفت‌ها بالا گرفته است.در همین راستا «چاک شومر» رهبر اقلیت دموکرات‌های سنا گفته «دموکرات‌ها به لایحه مالی دولت (که تنها دربرگیرنده نهادها و برنامه‌های دولتی بوده) که قرار است ماه آینده ارائه شود، چنانچه شامل بودجه برای ساخت دیوار مرزی با مکزیک باشد رای نخواهند داد.» بنابر این گزارش، شومر روز دوشنبه در این باره در صحن سنا هشدار داده و گفته «اصرار بر گنجاندن چنین بودجه‌ای در این لایحه امری نامناسب است.»
بنابر این گزارش، رهبر اقلیت دموکرات در سنا همچنین هشدار داده چنانچه بودجه ساخت دیوار در این لایحه لحاظ شود، از لحاظ قانونی دموکرات‌ها از استراتژی مخالفت علیه این لایحه موسوم به «قرص سمی» استفاده کرده و به آن رای نخواهند داد.
شومر این را هم گفته که «رئیس جمهوری خواهان یک دیوار است، اما به بسیاری از پرسش‌ها پاسخ نداده است. طرح ساخت این دیوار چیست؟ قرار است در کجا قرار گیرد؟ چگونه هزینه آن را پرداخت خواهد کرد و چه میزان هزینه دربر خواهد داشت؟» دموکرات‌ها روز دوشنبه  با ارسال نامه‌ای خطاب به «میچ مک کانل» رهبر اکثریت جمهوری‌خواهان از تمایل به همکاری درباره هزینه دولت فدرال خبر داده اما هشدار دادند «چنانچه این لایحه شامل تامین بودجه برای ساخت دیوار باشد، با آن مخالفت خواهند کرد.» به گزارش ایرنا، با تصویب نشدن لایحه بودجه دولت فدرال در کنگره این کشور، نهادهای دولتی امکان ادامه فعالیت و ارائه خدمات را نخواهند داشت که به اصطلاح به آن «تعطیل شدن دولت فدرال آمریکا» گفته می‌شود. این امر در اکتبر 2013 میلادی (مهر 1392) در دولت باراک اوباما بر سر کشمکش‌های سیاسی بین کاخ سفید و جمهوری‌خواهان حاکم بر مجلس نمایندگان، رخ داد و نهادهای دولت فدرال را به مدت شانزده روز به تعطیلی کشاند.


 سنگ‌اندازی تحریمی آمریکا در مقابل کشتیرانی ایران
 
Image result for ‫سنگ‌اندازی تحریمی آمریکا در مقابل کشتیرانی ایران‬‎

در حالی که برخی مقامات دولتی می‌گویند کشتیرانی ایران از تحریم‌ها خارج شده، تداوم تحریم‌ها مانع از ورود کشتیرانی کشورمان به بازار سهام لندن شد.
خبرگزاری رویترز از تلاش شرکت کشتیرانی ایران برای ورود به بازار سهام لندن گزارش داد و نوشت: تحریم‌های آمریکا تاکنون مانع از این مسئله شده است.
رویترز به نقل از چهار مقام ایرانی و دو منبع خارجی نوشت تاکنون چندین جلسه بین مقام‌های ارشد کشتیرانی ایران با محوریت این موضوع در لندن برگزار شده است.
رویترز ادامه می‌دهد: بانک‌های انگلیسی تحت تاثیر تحریم‌های باقی مانده آمریکا همچنان مردد به همکاری با شرکت‌های ایرانی برای تسویه پرداخت‌ها و تسهیل تراکنش‌های مالی هستند.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
چهارشنبه 25 اسفند 1395


گزارش تکان‌دهنده یونیسف از جنایات وحشیانه آل سعود علیه کودکان یمن

      ۲۴/ ۲ ۱ / ۱۳۹۵

Image result for ‫گزارش تکان‌دهنده یونیسف از جنایات وحشیانه آل سعود علیه کودکان یمن‬‎
صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل (یونیسف) نیز با انتشار گزارشی از جان باختن دستکم ۱۵۴۶ کودک و معلول شدن ۲۴۵۰ کودک دیگر در جریان حملات آل سعود به یمن خبر داد.
جنگ 2 ساله سعودی‌ها در یمن جنایات زیادی را برای ثبت در حافظه تاریخ برجای گذاشته است. آل سعود در این مدت از هیچ جنایتی فروگذار نکرده  است.  نهادهای یمنی آمار قربانیان یمنی را 14 هزار نفر اعلام کرده‌اند اما برخی دیگر از آمارها شمار قربانیان را  10 هزارتن اعلام کرده‌اند. اما فصل مشترک این آمارها جنایت عربستان علیه غیرنظامیان و به ویژه کودکان است. آمار قربانیان در بین کودکان یمنی آنچنان زیاد است که حتی «بان کی مون» دبیر کل سابق سامان ملل نام عربستان را در لیست سیاه قرار داد، اما تحت نفوذ دلارهای سعودی‌ها از این امر عقب‌نشینی کرد. اکنون یونیسف آمار جدیدی از این جنایت آل سعود در یمن منتشر کرده است.به گزارش «تسنیم» به نقل از پایگاه خبری «النشره»، صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل یونیسف در جدیدترین گزارش خود آورده است: «از زمان حمله ائتلاف تحت فرماندهی سعودی به یمن دستکم 1546 کودک یمنی جان خود را از دست داده‌اند.»  صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل تصریح کرده: «دستکم 1546 کودک یمنی جان باخته و 2450 کودک دیگر نیز دچار معلولیت شده‌اند که 1022 نفر از آنها پسر و 478 نفر از آنها دختر هستند و جنسیت 46 کودک نیز (به علت متلاشی شدن اجساد) مشخص نشده است.» نهاد حقوق بشر یمن نیز  در گزارشی اعلام کرده، «در طول بیش از دو سال جنگ علیه یمن، 10 هزار و 811 نفر جان باخته و 37 هزار و 888 نفر دیگر زخمی شده‌اند و ساختار زیربنایی این کشور به شدت ویران شده است.» این نهاد حقوق بشر در گزارش خود که به «نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل» در ژنو ارایه شد، افزود: «649 نفر از جان باخته ها زن و 1002 نفر کودک هستند. 9 هزار و 160 نفر نیز مرد هستند.»

پاکستان در یمن
خبر دیگر اینکه، دولت عربستان برای «راحیل شریف» فرمانده سابق ارتش پاکستان و خانواده‌اش مجوز اقامت 3 ساله صادر کرده است. به گزارش فارس، ظرف 10 سال گذشته «راحیل شریف»، نخستین پاکستانی است که اقامت 3 ساله برای وی صادر شده است.
 به گزارش وزارت امور خارجه پاکستان صدور اقامت 3 ساله از جانب عربستان نشان می‌دهد راحیل شریف فرماندهی ائتلاف نظامی ریاض را پذیرفته است. ائتلاف نظامی عربستان در 2015 توسط «محمد بن سلمان السعود» وزیر دفاع این کشور تشکیل شد. راحیل شریف قرار است در ریاض پایتخت عربستان سکونت داشته باشد و تمام امکانات رفاهی برای اقامت وی در این شهر آماده شده است. طی یکی دو روز گذشته منابع خبری اعلام کردند، پاکستان نظامیانی را برای کمک به آل سعود به یمن اعزام کرده است. اعزام 100 تفنگدار آمریکایی به سوریه همزمان با آغاز دور سوم مذاکرات آستانه!  

Image result for ‫اعزام 100 تفنگدار آمریکایی به سوریه‬‎
همزمان با آغاز دور سوم مذاکرات سوریه در پایتخت کشور قزاقستان خبر رسید واشنگتن 100 تفنگدار دیگر به سوریه اعزام و در این کشور مستقر کرد.
دور سوم مذاکرات «آستانه» دیروز در این شهر آغاز شد. از طرف ایران، روسیه و ترکیه معاونان وزیران خارجه در آستانه حضور یافتند و «بشار جعفری» رئیس هیئت مذاکره کننده دولت دمشق نیز به آنها پیوست.

به گفته «غیرت عبدالرحمان اف» وزیر خارجه قزاقستان، در نشست دو روزه آستانه، تبادل اطلاعات درباره زندانیان جنگی در سوریه، چگونگی پاکسازی ساختمان‌های مین‌کاری شده و موضوعات مشابه آنها مورد بحث و تبادل نظر قرار می‌گیرد.
ریاست هیئت ایرانی را «حسین جابری انصاری» معاون وزیر خارجه برعهده دارد.
در ارتباط با مذاکرات آستانه، تسنیم نیز گزارش داد، گروه‌های مخالف سوری از شرکت در این دور از رایزنی‌ها خودداری کرده‌اند. بهانه آنها برای این تصمیم ادعای نقض مکرر آتش‌بس از سوی ارتش سوریه عنوان شده است! مقامات دمشق اما در پاسخ اعلام کرده‌اند «آمادگی ادامه روند حل و فصل مسالمت‌آمیز مشکلات را تنها با کسانی دارند که واقعاً به این مسئله علاقه‌مند هستند.» «محمد علوش» رئیس هیئت معارضان، رسماً اعلام کرده که معارضان برای شرکت در مذاکرات، آمادگی ندارند.
«فرانتس کلینتسویچ» معاون اول رئیس کمیته امور دفاعی و امنیتی شورای فدراسیون (سنای) روسیه هم معتقد است که خودداری مخالفان دمشق از ادامه گفت‌وگوها، تهدیدی برای حمایت همه جانبه از رژیم آتش‌بس در سوریه است، ولی باعث نمی‌شود که روند مذاکرات در آستانه متوقف شود.»
این سناتور روس به خبرنگار «ایزوستیا» گفته: «مذاکرات بدون حضور مخالفان مسلح سوری هم ادامه خواهد داشت. عدم حضور آنها به منزله آن نیست که این مذاکرات دور بعدی نداشته باشد. البته ما آماده مذاکره بوده و با افراد نیز در تماس خواهیم بود، ولی این باعث نمی‌شود که توقفی در روند حل و فصل بحران در سوریه به وجود آید.»
همچنین، سفیر آمریکا در قزاقستان گفته در مذاکرات آستانه شرکت می‌کند!
اقدام معنادار آمریکا
اما در حالی که مذاکرات آستانه جریان دارد، آمریکا در اقدام معناداری، حدود 100 تفنگدار دیگر خود را وارد استان «حسکه» در شمال شرق سوریه کرد. با ورود این نظامیان، در حال حاضر حدود 1000 تفنگدار آمریکایی در خاک سوریه حضور دارند.
کارشناسان با اشاره به افزایش بودجه نظامی دولت «دونالد ترامپ»، می‌گویند که واشنگتن احتمالاً قصد دارد به بهانه مبارزه با داعش، نیروهایش را در عراق و سوریه تقویت کند.
البته، «جان دوربان» سخنگوی نیروهای ائتلاف تحت امر آمریکا مدعی شد، حضور نیروهای آمریکایی در سوریه موقتی است!
آمریکا تلاش می‌کند به وسیله شبه نظامیان تحت امر خود (مثل شبه نظامیان کرد)، شهر «رقه» سوریه را از کنترل داعش خارج کند و تحت اشغال درآورد. دولت دمشق بارها اعلام کرده که حضور نیروهای آمریکایی در خاک سوریه غیرقانونی است.
خوشبختانه در حال حاضر میان واشنگتن و آنکارا بر سر کردهای سوریه اختلاف وجود دارد و در صورتی که میان این دو کشور هماهنگی وجود داشت، کار بر دولت سوریه سخت‌تر می‌شد.
انقلابیون بحرین سنگ تمام گذاشتند
 محاکمه شیخ عیسی قاسم از ترس واکنش مردم برای دهمین بار به تعویق افتاد

Image result for ‫محاکمه شیخ عیسی قاسم از ترس واکنش مردم برای دهمین بار به تعویق افتاد‬‎

رژیم آل خلیفه این بار نیز در برابر خشم مردم انقلابی بحرین تاب نیاورد و مجبور شد محاکمه شیخ عیسی قاسم رهبر شیعیان این کشور را برای دهمین بار به تعویق اندازد. آل خلیفه گفته بود، این بار صدور حکم شیخ عیسی قاسم قطعی خواهد بود!
رژیم آل خلیفه  تحت فشارهای  مردمی و هشدار علما و مراجع بحرین و دیگر کشورهای اسلامی دیروز مجبور شد بار دیگر دادگاه محاکمه شیخ عیسی قاسم را به تاخیر انداخته  و به ۱۷ اردیبهشت موکول کند. علمای اسلام به آل خلیفه هشدار داده بودند کوچک‌ترین تعرض به این مرجع عالیقدر را به شدت پاسخ خواهند داد.

مناطق مختلف بحرین در روز محاکمه و چند روز قبل‌تر از آن شاهد تظاهرات گسترده در حمایت از شیخ عیسی قاسم بود و کسبه در حمایت از رهبر شیعیان این کشور مغازه‌های خود را تعطیل کرده و به دعوت ائتلاف جوانان 14 فوریه نافرمانی مدنی را آغاز کرده بودند.
مردم بحرین نیز «کفن‌پوش» به خیابان‌ها آمده و تاکید کردند آماده شهادت هستند و به خانه خود بازنمی‌گردند تا محاکمه شیخ عیسی قاسم لغو و وی آزاد شود.
تظاهرکنندگان همچنین تأکید کردند که محاکمه غیابی شیخ عیسی قاسم صوری و کاملاً غیرعادلانه است و هدف از آن سرکوب صدای ملت و مخالفان است.
مخالفان بحرینی خارج از بحرین نیز با صدور بیانیه‌ای اعلام کرده بودند، ادامه محاکمه سیاسی شیخ عیسی قاسم توهین به ملت بحرین و اعتقادات آنها است و در راستای هدف قرار دادن صلح ملی و ثبات منطقه‌ای صورت می‌گیرد.
همزمان با بالا گرفتن اعتراض‌ها، وزارت کشور بحرین حالت فوق‌العاده اعلام کرده بود. درگیری‌ها در خیابان‌های بحرین به ویژه منطقه الدراز ادامه دارد. تعداد زیادی از مردم بحرین کفن‌پوش و وصیت نوشته به خیابان‌ها آمده و اعلام کرده‌اند، آماده شهادت هستند. مراجع شیعی دفاع از شیخ عیسی قاسم را واجب کرده‌اند.
وزارت کشور بحرین در تاریخ 31 خرداد سال گذشته با ادعای این‌که شیخ عیسی قاسم، از جایگاه خود برای پولشویی، خدمت به منافع خارجی و گسترش خشونت فرقه‌ای سوءاستفاده کرده است، از لغو تابعیت وی خبر داد. برخی منابع عنوان کرده‌اند که رژیم بحرین قصد داشت در جلسه محاکمه دیروز شیخ عیسی قاسم را به ترکیه تبعید کند. بحرین از 14 فوریه سال 2011 میلادی شاهد انقلاب مردمی علیه رژیم آل خلیفه است. مردم خواهان آزادی، برقراری عدالت و رفع تبعیض و روی کار آمدن نظامی منتخب در کشورشان هستند و رژیم آل خلیفه با همدستی مزدوران و اشغالگران سعودی مردم را به وحشیانه‌ترین حالت سرکوب می‌کند.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
چهارشنبه 25 اسفند 1395


برگزاری اولین رژه سپاه آزادسازی جولان با شعار «اسرائیل را نابود می‌کنیم»

        ۲۴/ ۲ ۱ / ۱۳۹۵

Image result for ‫برگزاری اولین رژه سپاه آزادسازی جولان‬‎
منابع نزدیک به جنبش نجبا با انتشار تصاویری اعلام کردند سپاه تازه تاسیس «آزادسازی جولان» اولین رژه خود را با شعار «اسرائیل را نابود می‌کنیم» برگزار کردند.
منابع نزدیک به نجبا اعلام کردند که مقاومت اسلامی نجبا جهت پایان دادن به سیاه‌نمایی‌های رسانه‌های معاند در شعاری بودن تشکیل «سپاه آزادسازی جولان»، تصاویری از رژه این سپاه را منتشر کرده است. رزمندگان این جنبش در حالی که شعار می‌دادند اسرائیل را نابود می‌کنیم در صفوف منظم و گسترده این مانور را برگزار کردند.
در این گزارش به زمان و مکان برگزاری این رژه اشاره نشده است. این در حالی است که وزیر اطلاعات رژیم صهیونیستی در سخنانی نگرانی عمیق خود از حضور نیروهای مقاومت حزب‌الله در سوریه و تشکیل سپاه آزاد سازی جولان، برای آزادی بلندی‌های جولان را به نمایش گذاشت. «اسرائیل کاتز» وزیر اطلاعات و عضو کابینه امنیتی رژیم صهیونیستی در مصاحبه با روزنامه «جروزالم پست» گفت که تشکیل تیپ حزب‌الله در بلندی‌های جولان منجر به افزایش تهدید ایران در مرزهای شمالی می‌شود.
به گزارش فارس، وی این را هم اضافه کرد که «مدت‌هاست که می‌گویم اگر ایران در سوریه پایگاهی داشته باشد، این امر تهدیدی برای امنیت اسرائیل بوده و منبع دائمی ناامنی منطقه می‌شود.» سفیر این رژیم در سازمان ملل متحد نیز پیش از این از اینکه «حزب الله در حال استفاده از ادوات جنگی ایرانی هستند» به شدت ابراز نگرانی کرده بود. گفتنی است سید هاشم الموسوی سخنگوی رسمی جنبش اسلامی نجبا پیشتر با حضور در یک کنفرانس خبری در تهران از تشکیل «سپاه آزادسازی جولان» از سوی مقاومت خبر داده بود که بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های صهیونیستی داشت. اتحادیه اروپا و ناتو جانب آمستردام را گرفتند

ترکیه روابط خود را با هلند قطع کرد

Image result for ‫اتحادیه اروپا و ناتو جانب آمستردام را گرفتند‬‎

با شدت گرفتن بحران دیپلماتیک میان آمستردام و آنکارا، کشورهای اروپایی جانب هلند را گرفتند و ترکیه نیز روابط خود را در بالاترین سطوح با هلند قطع کرد.
علی‌رغم سال‌ها خوش خدمتی «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه به اتحادیه اروپا و سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو)، این دو نهاد در ماجرای جاری، به راحتی ترکیه را رها کردند و جانب هلند را گرفتند؛ به گزارش ایسنا، «فدریکا موگرینی» رئیس دستگاه سیاست خارجی اتحادیه اروپا، از ترکیه خواست از دست زدن به «اقداماتی که موجب افزایش بحران شود»، خودداری کند.
موگرینی در ادامه اظهارات خود که از زبان «یوهانس هان» کمیسیونر توسعه اروپا نیز تکرار شده تأکید کرد: «بسیار ضروری است تا از افزایش تنش‌ها خودداری شود و برای آرام کردن اوضاع، راه حلی بیابیم.»
اما طرف صحبت «ینس استولتنبرگ» دبیر کل ناتو، مقامات دو کشور ترکیه و هلند بود؛ وی گفت که دو طرف باید احترام هم را داشته باشند و برای کاهش تنش‌ها بکوشند.ماجرا از آنجا آغاز شد که دولت هلند به وزرای خارجه و خانواده ترکیه اجازه نداد در خاک هلند در ارتباط با اصلاحات قانون اساسی تبلیغ کنند.
اردوغان نیز در واکنش به این سیاست، مقامات هلند را به داشتن گرایشات فاشیستی متهم کرد.آنکارا در اقدامی تازه، روابط خود را با هلند به حالت تعلیق درآورده است و حتی اجازه نمی‌دهد دیپلمات‌های هلندی از آسمان ترکیه عبور کنند.پیش از این سفارت هلند در ترکیه تعطیل شد و آنکارا به سفیر هلند اجازه نداد به ترکیه برگردد.
رئیس‌جمهوری ترکیه در تازه‌ ترین اظهاراتش علیه هلند نیز گفت: ما هلندی‌ها را از کشتار سربرنیتسا می‌شناسیم. ما می‌دانیم که چگونه 8000 بوسنیایی را به قتل رساندند.منظور اردوغان، کشتاری است که صرب ها در جنگ داخلی بوسنی تحت نظارت سربازان هلندی مرتکب شده بودند.
علاوه بر موارد بالا، «نعمان قور تولموش» معاون نخست‌وزیر ترکیه اعلام کرد: «آنکارا توافق خود را با اتحادیه اروپا در خصوص جلوگیری از سرازیر شدن مهاجران به کشورهای اروپایی مورد بازنگری قرار می‌دهد.
وی در کنفرانس خبری تصریح کرد: «ما دقیقاً همان کاری را که آنها انجام دادند، انجام خواهیم داد. ما به هواپیماهایی که حامل دیپلمات‌های هلندی هستند اجازه فرود در ترکیه یا استفاده از حریم هوایی این کشور را نخواهیم داد. کسانی که این بحران را به وجود آوردند، مسئول حل و فصل آن هستند.»
واکنش آنکارا به اتحادیه اروپا
در این میان، جانبداری اتحادیه اروپا از هلند با واکنش «مولود چاوش اوغلو» وزیر خارجه ترکیه مواجه شد. چاوش اوغلو گفت، جانبداری اتحادیه اروپا از (اقدامات) هلند (علیه ترکیه) خطرناک است.
وی بیانیه اتحادیه اروپا در حمایت از هلند را «کوته بینانه» و بی‌ارزش خواند و آن را محکوم کرد. به گفته چاوش اوغلو، کشورهای اروپایی ارزش‌های دموکراتیک را به طور دلخواه، انتخاب می‌کنند. در اروپا علاوه بر هلند، آلمان، دانمارک، اتریش و سوئیس هم کم و بیش مواضعی مشابه علیه ترکیه اتخاذ کرده‌اند. به گزارش فارس، دیروز «کریستین کرن» صدراعظم اتریش اعلام کرده بود، به سیاستمداران و مقامات آنکارا اجازه ورود به خاک اتریش برای انجام تبلیغات سیاسی را نمی‌دهد.صهیونیست‌ها دانش‌آموز 15 ساله فلسطینی را از کلاس درس به زندان بردند!

Image result for ‫صهیونیست‌ها دانش‌آموز 15 ساله فلسطینی را از کلاس درس به زندان بردند!‬‎

نظامیان رژیم صهیونیستی با یورش به مدرسه‌ای در الخلیل، دانش‌آموز 15 ساله فلسطینی را بازداشت کرده و مستقیما به زندان بردند.
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، نظامیان رژیم صهیونیستی صبح روز گذشته به مدرسه «طارق بن زیاد» در شهر الخلیل یورش بردند و «عامر دعنا» دانش‌آموز 15 ساله فلسطینی را بازداشت کردند. صهیونیست‌ها علت این بازداشت را عنوان نکردند لیکن منابع فلسطینی می‌گویند فراخوان برای  اعتصاب عمومی در مدارس از سوی جوانان فلسطینی علت این بازداشت بوده است. اتحادیه امور دانش‌آموزان مدارس قدس اما با صدور بیانیه‌ای به عنوان «آموزش در معرض خطر» است، اعلام کرده که مقامات صهیونیستی بر تحمیل تعطیلی عید «پسح تلمودی» بر همه مدارس شهر قدس به عنوان تعطیلات بهار، اصرار دارند. به همین دلیل دانش‌آموزان مدارس قدس اشغالی از روز گذشته اعتصاب عمومی در مدارس این شهر را آغاز کرده‌اند. خبر دیگر اینکه باشگاه «الاسیر» ویژه امور اسیران اعلام کرده رژیم صهیونیستی حکم «بازداشت موقت» علیه 35 زندانی از جمله یک دختر اسیر به نام «احسان حسن الدبابسه» را صادر کرده است! صهیونیست‌ها پیش از صدور حکم این فلسطینی‌ها را دستگیر کرده بود! رژیم صهیونیستی همچنین با یورش به مناطق مختلف کرانه باختری 15 فلسطینی را بازداشت کرد. شهر قدس اشغالی این روزها با تصویب لایحه ممنوعیت پخش اذان از بلندگوهای مساجد این شهر در پارلمان رژیم صهیونیستی (کنیست) تبدیل عرصه اعتراضات به این لایحه ضد اسلامی شده است. با شروع انتفاضه قدس در سال گذشته میلادی (نهم مهرماه 94) علیه سیاست‌های نژادپرستانه رژیم صهیونیستی و هتک حرمت مسجدالاقصی تاکنون بیش از 280 فلسطینی به شهادت رسیده اند. شهر رام‌الله در کرانه باختری نیز روز دوشنبه شاهد برگزاری راهپیمایی اعتراضی علیه سرکوبگری سرویس‌های امنیتی تشکیلات خودگردان فلسطین و همکاری امنیتی آن با رژیم صهیونیستی بود. منابع محلی اعلام کردند شرکت‌کنندگان در این راهپیمایی با حرکت در خیابان‌های رام‌الله خواستار محاکمه محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین، توقف همکاری امنیتی با اسرائیل و خودداری عناصر تشکیلات خودگردان از تعقیب و بازداشت مبارزان مقاومت شدند.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
چهارشنبه 25 اسفند 1395


سازمان ملل: میانمار به دنبال اخراج کامل مسلمانان است  

    ۲۴/ ۲ ۱ / ۱۳۹۵

Image result for ‫سازمان ملل: میانمار به دنبال اخراج کامل مسلمانان است‬‎
نماینده ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر میانمار می‌گوید تحقیقاتش درباره جنایات ارتش میانمار علیه مسلمانان این کشور نشان می‌دهد، میانمار به دنبال اخراج کامل اقلیت مسلمان روهینگیا از این کشور آسیای جنوب‌شرقی است.
به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری فرانسه، «یانگهی لی»، نماینده ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر میانمار تاکید کرده که هدف نهایی از آزار و اذیت و خشونت‌های وحشتناک علیه روهینگیایی‌ها احتمالا «پاکسازی کامل» آنهاست. «لی» که در نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل سخن می‌گفت ادامه داد: «شواهد حاکی از آن است که دولت میانمار احتمالا برای اخراج کل اقلیت مسلمان روهینگیا از این کشور تلاش می‌کند. از شورای حقوق بشر می‌خواهم تا کمیسیون تحقیقات تشکیل دهد تا هم سرکوب‌ها و هم روند خشونت‌ها در سال ۲۰۱۲ و ۲۰۱۴ بررسی شود. تحقیقات دولت میانمار تاکنون ناکافی بوده است.»


بشار اسد: اروپا مسئول کشتار و ویرانی در سوریه است

Image result for ‫بشار اسد: اروپا مسئول کشتار و ویرانی در سوریه است‬‎

رئیس جمهور سوریه گفت: کشورهای اروپایی از طریق حمایت از تروریسم و حملات آنها علیه مردم سوریه ، درکشتار مردم و ویران سازی کشور، سهیم است.
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما ، «بشار اسد » در گفت وگو با دو روزنامه ایتالیایی تصریح کرد: اروپایی ها مسئول کشتار، ویرانی و آوارگی در سوریه هستند. ما باید بدانیم بخشی از این کشتار به دست اروپایی ها انجام شده است ، البته نه به طور مستقیم ، بلکه از طریق حمایت آنها از تروریست ها. آنها همچنان این تروریست ها را میانه رو می نامند.
وی در پاسخ به این سوال که آیا حاضر است برای صلح و آرامش در کشورش از سمت خود کنار برود تاکید کرد فقط مردم سوریه هستند که می توانند رئیس دولت را انتخاب کنند. مردم سوریه باید رئیس جمهور خودشان را انتخاب کنند. ممنوعیت حجاب در ادارات و شرکت‌های اروپا قانونی شد

Image result for ‫ممنوعیت حجاب در ادارات و شرکت‌های اروپا قانونی شد‬‎

«دیوان دادگستری اروپا» طی حکمی به کارفرمایان اجازه داد تا ممنوعیت حجاب را برای کارکنان مسلمان و محجبه خود قانونی کنند.
اسلام هراسی طی سال‌های گذشته در اروپا شدت گرفته است. نشانه‌های آن نیز قدرت گرفتن احزاب راست افراطی، حملات گسترده به مسلمانان و کشف حجاب زنان مسلمان، حمله به مساجد و آتش زدن کمپ‌های محل استقرار آوارگان مسلمان است. در ادامه همین موج دیروز خبر رسید که «دیوان دادگستری اروپا» هم به کارفرمایان اجازه داده است تا استفاده از حجاب اسلامی و به کار بردن نمادهای مذهبی را برای کارکنان ممنوع اعلام کنند.
به گزارش نشریه «ایندیپندنت»، با وجود مسایل قانونی، این نخستین مورد از مسایلی از این دست است که برای زنان در زمینه پوشش در محل کار مشکل ایجاد می‌کند.
در بیانیه‌ای که دادگاه اروپا در این باره منتشر کرده آمده است که، «هر گونه نماد مشخصی که نشانه‌ای از دیدگاهی سیاسی، فلسفی و یا مذهبی باشد، ممنوع است.» در این حکم همچنین آمده است که «ممنوعیت پوشش آشکار هرگونه نشانه مذهبی، سیاسی و فلسفی باید بر اساس قوانین داخلی شرکت، شامل همه کارکنان شود و از آنان خواسته شود تا پوششی بی‌طرفانه داشته باشند.»
دیوان دادگستری اروپا پس از بررسی پروندۀ دو زن مسلمان از فرانسه و بلژیک که به دلیل امتناع از برداشتن حجاب خود، از محل کار اخراج شده بودند این حکم را صادر کرد.این حکم ممنوعیت پوشیدن و همراه داشتن هرگونه نماد مذهبی، سیاسی یا فلسفی را شامل می‌شود.
با وجود چنین برخوردهای غیرمتمدنانه‌ای با حجاب در غرب چند روز پیش اندیشکده «گیت استون» اعلام کرده گرایش به اسلام روز به روز افزایش می‌یابد. طبق پیش‌بینی این اندیشکده آمریکایی، تا سال 2020 یک سوم جمعیت جهان به دین اسلام خواهند گروید؛‌ به همین دلیل چشم صنعت‌ گران مد غربی، به بازار پوشاک اسلامی است.فرعون مصر فردا آزاد می‌شود

Image result for ‫فرعون مصر فردا آزاد می‌شود‬‎

یک روز بعد از اعلام خبر موافقت دادستان کل مصر با آزادی «حسنی مبارک» دیکتاتور سابق این کشور خبر رسیده وی به زودی آزاد خواهد شد.
به گزارش فارس، روز دوشنبه‌ دادستانی شرق قاهره با درخواست «فرید الدیب» وکیل «حسنی مبارک» مبنی بر «احتساب مدت حبس موقت مبارک به جای سه سال حبس وی در پرونده کاخ‌های ریاست جمهوری» و در نتیجه «آزادی مبارک در پرتو تبرئه وی در پرونده قتل انقلابیون مصر» موافقت کرد و در پی آن «نبیل صادق» دادستان کل این کشور نیز موافقت خود با آزادی مبارک را اعلام کرد.
«یاسر سید أحمد» وکیل خانواده‌های شهدای انقلاب مصر در این باره گفت: «حسنی مبارک اکنون پس از پذیرش درخواست فرید الدیب برای آزادی وی و حکم تبرئه صادره از سوی دادگاه فرجام در قضیه قتل تظاهرات‌کنندگان، آزاد است.» به گفته وی مبارک حکم حبس سه‌ساله صادره در پرونده کاخ‌های ریاست‌جمهوری را سپری کرده است اما محاکمه وی در دو پرونده کسب درآمد نامشروع و هدایای الاهرام همچنان ادامه دارد. یاسر سید احمد این را هم گفت که جریمه نقدی تعیین شده از سوی دادگاه برای مبارک در قضیه کاخ‌های ریاست‌جمهوری نیز مشکلی ایجاد نمی‌کند و وی قادر به پرداخت آن است. مبارک و پسرانش به اختلاس 125میلیون پوندی از بودجه ریاست جمهوری مربوط به کاخ‌های ریاست‌جمهوری و جعل اسناد رسمی آن هم متهم هستند.
گفتنی است، برخی اشتباهات محمد مرسی، در انحراف انقلاب مصر و در نتیجه کودتای ژنرال السیسی مؤثر بودند. تحلیلگران به دنبال کودتای ارتش علیه مرسی که با حمایت سعودی‌ها و آمریکا همراه شد، رسیدن مصر به چنین روزی را پیش‌بینی می‌کردند. رژیم صهیونیستی ژنرال السیسی را گنج بزرگ برای خود می‌داند.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
چهارشنبه 25 اسفند 1395

موشک‌های اهدایی دولت انگلیس به تروریست‌های تکفیری به دست ارتش سوریه افتاد

      ۲۳/ ۲ ۱ / ۱۳۹۵

Image result for ‫موشک‌های اهدایی دولت انگلیس به تروریست‌ها‬‎
نیروهای ارتش سوریه در مسیر پایتخت این کشور دو کامیون حامل سلاح، مهمات و موشک انگلیسی را کشف کردند. قرار بود این سلاح‌ها و مهمات به دست تروریست‌ها در استان «درعا» و در منطقه «الکسوه» در نزدیکی دمشق برسند.
ارتش سوریه دو کامیون حامل سلاح، مهمات و موشک را در مسیر دمشق کشف و توقیف کردند. این محموله‌ها شامل سلاح‌های گرم (مثل ژ-3 و مسلسل)، حدود 200 صندوق مهمات و موشک‌های انگلیسی بودند.
ظاهرا قرار بود یکی از این کامیون‌ها به دست تروریست‌ها در استان «درعا» برسد و کامیون دومی نیز متعلق به تروریست‌های منطقه «الکسوه» در نزدیکی دمشق بوده است.
طی 16 سال اخیر بارها محموله سلاح‌های انگلیسی آمریکایی و اسرائیلی که برای تروریست‌ها در عراق، افغانستان و سوریه حمل می‌شده، توسط نیروهای دولتی توقیف شده است.
انتقاد بشار اسد از غرب
«بشار اسد» رئیس‌جمهور سوریه، طی دیدارش با هیئت پارلمانی اروپا، از سیاست‌های کشورهای اروپایی و رسانه‌های غربی در ارتباط با سوریه، انتقاد کرد.
به گزارش تسنیم، «بشار اسد» خطاب به «خاویر کوسو» نایب رئیس کمیته روابط خارجی پارلمان اروپا گفت که عدم واقع‌گرایی و دروغ‌پراکنی اغلب رسانه‌های غربی در طول این بحران (بحران سوریه) باعث شده تا مقامات پارلمانی اروپا به سوریه سفر کرده و خودشان واقعیت را به مردم (اروپا) منتقل کنند.
وی افزود، سیاست‌های اشتباه دولتمردان غربی در قبال سوریه و منطقه مبنی بر حمایت آنان از افراط‌گرایی و تروریسم و نیز اعمال تحریم‌های اقتصادی بر مردم منطقه، باعث رشد تروریسم و گسترش ورود پناهندگان به اروپا شده است.
اعضای هیئت مذکور نیز بر عزم خود برای اصلاح دیدگاه‌های اشتباه سیاسی یا مردمی در قبال بحران سوریه و تلاش برای بازگشت روابط دیپلماتیک میان اتحادیه اروپا و سوریه و لغو تحریم‌ها تاکید کردند.
این هیئت با ولید معلم، وزیر خارجه سوریه نیز دیدار کردند.
معلم در این دیدار تاکید کرد: «سوریه از تمامی تلاش‌های صادقانه برای حل و فصل بحران از طریق تشویق به مذاکرات میان مردم سوریه استقبال می‌کند.»
سایر رویدادها
* حمله جنگنده‌های آمریکایی به روستای «کسرات» در جنوب شهر «رقه»، مرگ حداقل 17 غیرنظامی و جراحت 15 نفر دیگر را به دنبال داشت. اکثر جان‌باختگان این حادثه، زن و کودک بودند.
* کمیته امور دفاعی و امنیتی سنای روسیه شروع بازسازی و مدرن‌سازی تاسیسات پشتیبانی و تدارکاتی نیروی دریایی این کشور در بندر طرطوس سوریه را تایید کرد.
* هیئت دولت سوریه برای مشارکت در مذاکرات آستانه، به قزاقستان رفت. پیش از این روزهای 24 و 25 اسفند به عنوان موعد مذاکرات سوری- سوری در آستانه اعلام شده بود.


محاصره کامل ته‌مانده‌های داعش در غرب موصل

Image result for ‫محاصره کامل ته‌مانده‌های داعش در غرب موصل‬‎

نیروهای مسلح عراق عناصر گروه تروریستی داعش را در بخش غربی موصل تحت محاصره کامل قرار داده‌اند و بدین ترتیب همه راه‌های فرار آنها بسته شد.
نیروهای ارتش عراق پس از دو هفته توانستند علاوه بر آزادسازی بیش از 50 درصد مناطق بخش غربی موصل، همه مسیرهای منتهی به مناطق اشغالی را قطع کرده و راه‌های فرار عناصر داعش را ببندند.
به گزارش تسنیم، ژنرال «رابرت مک گورک» نماینده آمریکا در ائتلاف به اصطلاح ضد داعش در این باره گفته «با قطع شدن آخرین مسیر منتهی به غرب شهر در نزدیکی «با دوش»، تروریست‌های داعش در محاصره کامل قرار گرفته‌اند.»
به گفته «مک گورک» تمامی عناصر مسلح مستقر در موصل (عناصر داعش) نابود خواهند شد.
وی در مورد نحوه پیشروی ارتش عراق نیز گفته «نیروهای عراقی به تدریج پیشروی کرده و بخش غربی را به مرور تحت کنترل می‌گیرند.»
در ارتباط با پیشروی آرام ارتش عراق سرتیپ «یحیی رسول» سخنگوی نیروهای مشترک عراق هم اظهار داشته که «این نبرد، نبرد سختی است، ما با دشمن نامنظمی می‌جنگیم که خود را میان شهروندان مخفی کرده و از تله‌های انفجاری و بمب‌گذاری انتحاری استفاده می‌کند. عملیات ما باید با دقت انجام شود تا به غیر نظامیان آسیبی نرسد.»
عملیات آزادسازی موصل از بامداد 26 مهر با فرمان نخست‌وزیر عراق آغاز و نیمه شرقی این شهر پنج هفته قبل آزاد شده است. عبادی دستور عملیات آزادسازی بخش غربی موصل را نیز حدود دو هفته پیش صادر کرده است.
تاکنون شمار زیادی از تروریست‌های داعش به هلاکت رسیده‌اند و البته، آمار دقیقی از کشته‌های داعش در دست نیست.
هم اکنون نیز ته مانده‌های این گروه تروریستی در بخش غربی موصل تحت محاصره کامل هستند. آمریکا نیز تلاش می‌کند، از این لحظات سوء استفاده کرده و خود را از حامی داعش به نابود کننده داعش تبدیل کند!
در این میان و در ارتباط با محل اختفای «ابوبکر بغدادی» سرکرده داعش نیز اخبار ضد و نقیضی می‌رسد؛ برخی منابع می‌گویند او در بخش اشغالی موصل همچنان حضور دارد، ولی خبرگزاری فارس دیروز به نقل از روزنامه انگلیسی «دیلی استار» گزارش داد، سرکرده داعش از موصل گریخته و در مرز سوریه دیده شده است و به دلیل شدت جراحات، قادر به سخن گفتن نیست. چندی پیش نیز خبر رسید، آمریکایی‌ها البغدادی را از موصل فراری دادند.
لبیک به مرجعیت
بسیج مردمی عراق اما در واکنش به درخواست مرجعیت درمورد حمایت از آوارگان موصل، هیئت‌هایی را در شهرهای مختلف عراق برای جمع‌آوری کمک تشکیل داده است.
جمعه گذشته «عبدالمهدی الکربلایی» نماینده آیت‌الله «سید علی سیستانی» مرجع عالی شیعیان عراق، خواستار کمک همه مردم این کشور به آوارگان موصل شده بود.
«ابومهدی المهندس» از فرماندهان ارشد بسیج مردمی در این رابطه گفته: «بسیج مردمی در پاسخ به درخواست مرجعیت، کمپین «برای خاطر شما» را برای حمایت از آوارگان تشکیل داده است.
به گفته المهندس «خانه‌های عراقی‌ها برای پناه دادن به آوارگان باز است و این کمک‌ها را (بسیج مردمی) از تمامی استان‌ها از طریق دفاتر خود جمع‌آوری خواهد کرد.»
وی از همه نهادها و مردم خواست با «تمام توان» برای کمک به آوارگان، به صحنه بیایند. با توجه به اینکه ساکنان موصل اهل سنت هستند، کمک‌های فوق یکبار دیگر وحدت ملی در عراق را به نمایش گذاشته و به بدخواهان خارجی و داخلی ثابت کرد که شیعیان و اهل سنت همگی عضو یک پیکر و از یک خانواده هستند.
سایر رویدادها
* به گفته منابع عراقی، «حیدر عبادی» نخست‌وزیر عراق، هفته آینده به واشنگتن می‌رود و با «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا، دیدار می‌کند.
* به گزارش تسنیم، وزارت خارجه عراق اعلام کرده، هیئت‌های این کشور و عربستان طی نشست مشترکی، در ارتباط با مسائل فی‌مابین گفت‌وگو کردند.
* خبرگزاری جمهوری اسلامی به نقل از منابع محلی در اربیل اعلام کرد، حدود 800 نظامی ارتش ترکیه به همراه تسلیحات نظامی سنگین در منطقه کردستان عراق مستقر شده‌اند!
در آستانه پایان کار داعش در عراق
2000 نظامی آمریکایی وارد الانبار شده‌اند! 

Image result for ‫2000 نظامی آمریکایی وارد الانبار شده‌اند!‬‎

«دونالد ترامپ» در چارچوب سیاست خزنده خود و به بهانه مبارزه با «داعش» و برخلاف وعده‌هایی که داده بود، حدود 2000 تفنگدار آمریکایی را به استان «الانبار» عراق اعزام کرده است.
در حالی که داعش در عراق نفس‌های آخر را می‌کشد و درحال ریشه‌کن شدن است، رئیس‌جمهور آمریکا به بهانه مبارزه با «داعش»، حدود 2000 تفنگدار را روانه استان «الانبار» عراق کرده است. به گزارش ایسنا، این تفنگداران در پایگاه «عین الاسد» 90 کیلومتری غرب شهر «رمادی» مستقر شده‌اند. یک افسر ارتش عراق که خواسته نامش فاش نشود، گفته این تفنگداران در عملیات آتی برای آزادسازی مناطق «عنه»، «راوه» و «القائم» استان الانبار مشارکت خواهند کرد.
در پایگاه «الحبالیه» واقع در 30 کیلومتری شرق رمادی نیز نیروهای آمریکایی و ائتلاف به اصطلاح ضدداعش حضور دارند. هم‌اکنون حدود 4000 نظامی آمریکایی در سراسر عراق حضور دارند که با این 2000 نفر در مجموع نظامیان آمریکایی حاضر در عراق می‌شوند، 6000 نفر!
تقویت نیروهای آمریکایی در عراق در حالی صورت می‌گیرد که افکار عمومی این کشور به شدت با آن مخالف است.
اخیرا «اکرم الکعبی» رئیس مقاومت اسلامی «نجباء» و تعدادی دیگر از فرماندهان بسیج مردمی عراق اعلام کرده بودند که آمریکا در روزهای پایانی عملیات موفق آزادسازی موصل تلاش می‌کند با تقویت نیروهای خود در عراق و استان‌های شمالی و غربی این کشور، پیروزی ملت عراق بر داعش را برای خود مصادره کند! برخی کارشناسان اما معتقدند، خوابی که آمریکا برای عراق پس از داعش دیده، فراتر از اینهاست!
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
سه شنبه 24 اسفند 1395

ارتش پاکستان وارد جنگ یمن شد!
   ۲۳/ ۲ ۱ / ۱۳۹۵
  

Image result for ‫ارتش پاکستان وارد جنگ یمن شد!‬‎


منابع خبری به نقل از پایگاه انگلیسی «میدل ایست‌آی» نوشته‌اند، پاکستان برای کمک به آل‌سعود و با هدف نبرد با انقلابیون یمن، به این کشور نیرو اعزام کرده است.
به نظر می‌رسد حملات پی در پی انقلابیون یمنی به شهرهای جنوبی عربستان به تلافی بمباران شهرهای یمن باعث شده، عربستان پس از کشورهای آفریقایی این بار با دلارهای خود نظامیان پاکستانی را به کمک فرابخواند. به گفته منابع امنیتی، ارتش پاکستان برای مقابله با حملات انصارالله یمن، تیپی از نیروهای رزمی خود را به مرز جنوبی عربستان اعزام کرده است. به گزارش ایسنا، به نقل از پایگاه میدل ایست آی، این تیپ در جنوب عربستان و در مناطق مرزی مستقر می‌شود. این تازه‌ترین تحول در جنگ دو ساله یمن است که جان بیش از ۱۰هزار تن را گرفته، بیش از ۴۰ هزار زخمی بر جای گذاشته و این کشور فقیر را به آستانه قحطی رسانده است. انتشار خبر غیررسمی اعزام نیروهای پاکستانی به مرز عربستان، به دنبال سفر چند ماه گذشته «ژنرال قمر جاوید بجوا»، رئیس‌ستاد ارتش پاکستان به عربستان انجام می‌شود. ارتش پاکستان در آن برهه با صدور بیانیه‌ای اعلام کرده بود: «ارتش پاکستان بار دیگر تعهد خود را به برقراری امنیت و حفاظت از مساجد مقدس و نیز تمامیت ارضی عربستان اعلام می‌کند»! مسئله اعزام نیروهای پاکستانی به جنگ یمن اگر صحت داشته باشد، به لحاظ سیاسی موضوع حساسی است؛ چرا که پارلمان این کشور دو سال پیش با درخواست «سلمان بن عبدالعزیز»، پادشاه عربستان برای پیوستن به ائتلاف «سنی» مبارزه با انصارالله مخالفت کرده بود. آل‌سعود غالباً با سوءاستفاده از فقر کشورهای مختلف آنها را با سیاست های خود همراه می‌کند!
خبر دیگر اینکه، رسانه‌های عربستان خبر دادند محمد بن سلمان، پسر شاه سعودی، جانشین ولیعهد و وزیر دفاع این کشور عازم آمریکا شده تا با مقامات ارشد آمریکایی نیز دیدار داشته باشد. قرار است محمد بن سلمان با مقامات آمریکایی از جمله دونالد ترامپ رئیس‌جمهور این کشور دیدار داشته باشد. ترامپ بارها گفته کشورهایی مثل عربستان باید پول حمایت‌های آمریکا را بدهند.
نویسنده مشهور جهان عرب اعلام کرد
 اسرائیل، تنها دوست باقی‌مانده برای ترکیه

Image result for ‫اسرائیل، تنها دوست باقی‌مانده برای ترکیه‬‎

روزنامه رای‌الیوم، با اشاره به شدت‌گرفتن تنش‌ها در روابط ترکیه با دیگر کشورها به ویژه کشورهای اروپایی، رژیم صهیونیستی را تنها «دوست» باقی‌مانده برای آنکارا نامید.
«عبدالباری عطوان»، سردبیر روزنامه رای‌الیوم در لندن، تاکید کرد رژیم صهیونیستی به تنها دوست دولت ترکیه در جهان تبدیل شده است. به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از شبکه تلویزیونی المیادین، وی در مصاحبه با این شبکه درباره بحران در روابط ترکیه و کشورهای اروپایی گفت: «به اعتقاد من، نکته مهم آن است که در نظر داشته باشیم ترکیه و کشورهای اروپایی هر دو عضو ناتو هستند. ترکیه عضو موسس در ناتوست و باید متحد اروپایی‌ها باشد.» سردبیر روزنامه رای‌الیوم در ادامه اظهار داشت: «درک بعضی از سخنان رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه، دشوار است. درست است که تبعیض‌نژادی و اسلام‌هراسی در اروپا وجود دارد، اما اعزام 3 وزیر به آلمان و هلند بدون موافقت یا اجازه دولت این کشورها پذیرفتی نیست.»
عطوان در ادامه تاکید کرد: «ترکیه امروز به دوست و نه دشمن نیاز دارد، اما دولت این کشور در چنین مسیری حرکت نمی‌کند.» سردبیر روزنامه رای‌الیوم در ادامه با اشاره به اظهارات ضدایرانی مقامات ترکیه گفت: «اردوغان تاکنون چند بار باعث تنش در روابط با ایران شده و سپس عقب‌نشینی کرده است.»
ادامه اظهارات ضداروپایی اردوغان
همزمان با مناقشه دیپلماتیک بین ترکیه و هلند، که رفته رفته به سایر کشورهای اروپایی نیز سرایت می‌کند، رئیس‌جمهور ترکیه روز یکشنبه از سازمان‌های بین‌المللی خواست هلند را تحریم کنند. رجب طیب اردوغان با بیان اینکه «هلند مانند یک کشور موذی عمل می‌کند»، از کشورهای اروپایی به خاطر خودداری از نکوهش این رفتار هلند با وزیران ترکیه‌ای انتقاد کرد. مقام‌های هلند پیش از این اجازه سفر «مولود چاوش اوغلو» وزیر خارجه ترکیه به شهر «روتردام» و شرکت در یک کمپین سیاسی ترک‌تبارها را نداده بودند. مقام‌های هلندی وزیر خانواده ترکیه را که از طریق زمینی قصد سفر به هلند و شرکت در کمپین‌های سیاسی مهاجران و اتباع ترکیه را داشت دستگیر و به سوی مرزهای آلمان هدایت کردند. پیش از هلند اجرای برخی از برنامه‌های دولت ترکیه در آلمان، اتریش و سوئیس نیز متوقف شده بود. مولود چاوش اوغلو هم که پس از لغو سفرش به هلند به فرانسه سفر کرده است، در سخنانی ضمن انتقاد شدید از سیاستمداران این کشور، هلند را «پایتخت فاشیسم» خواند.
تغییرات اخیر در قانون اساسی ترکیه که از جمله به افزایش اختیارات رئیس‌جمهوری می‌انجامد، با انتقادهایی در اروپا روبه‌رو شده‌ است. این در حالی است که «گرت ویلدرز»، رهبر حزب «آزادی هلند» همزمان با تشدید تنش‌ها از تمام ۴۰۰ هزار شهروند ترک کشورش خواست یا تابعیت دوگانه آنها لغو شود و یا به ترکیه بازگردند. «مارک روته»، نخست‌وزیر هلند نیز اعلام کرد که کشورش به دنبال تقابل با آنکارا نیست اما در عین حال در صورتی که طرف ترک دست از مطرح کردن چنین اظهارنظرهایی برندارد، آمستردام گزینه‌های دیگری را هم مدنظر قرار خواهد ددر اعتراض به مشکلات معیشتی
 
هزاران مسافر سرگردان شدند


شرکت پیمانکاری «‌برلین ایرپورت» آلمان از لغو صدها پرواز در ۲ فرودگاه این شهر به دلیل اعتصاب کارکنان خبر داده است. کمی حقوق و دستمزد دلیل این اعتصاب عنوان شده است.
با شروع بحران اقتصادی و سیاست‌های ریاضتی، اعتصاب در کشورهای اروپایی دیگر به یک موضوع عادی تبدیل شده است. همه به حقوق‌های کم، تعدیل نیرو، کاهش بیمه بازنشستگی معترض هستند. این اعتصاب‌ها تاکنون به جایی نرسیده و مدیران فرودگاه‌ها و موسسات نیز تاکنون در مقابل خواسته‌های اتحادیه‌های کارگری سر خم نکرده‌اند.
دیروز اما نوبت به اعتصاب کارکنان فرودگاه‌های «تگل و شوئن فلد» برلین بود که موجب بروز اختلالات جدی در پروازهای شرکت‌های مختلف هواپیمایی و 650 پرواز لغو شد. شرکت «برلین ایرپورت» با انتشار بیانیه‌ای  در این زمینه اعلام کرده: «این اعتصاب موجب اختلالات جدی در پروازهای این 2 فرودگاه شده است.» اعتصاب قبلی کارکنان این 2 فرودگاه در روزهای جمعه و شنبه منجر به لغو حدود 700 پرواز شده بود. کارکنان فرودگاه خواستار افزایش حقوق به 12 یورو در هر ساعت هستند. در حال حاضر این کارکنان ساعتی 11 یورو حقوق می‌گیرند.
این اعتصاب در حالی آغاز شده است که بسیاری از بازدیدکنندگان از بزرگترین نمایشگاه گردشگری در برلین قصد بازگشت به شهرهای خود را دارند و در همین راستا هزاران مسافر سرگردان شده‌اند.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
سه شنبه 24 اسفند 1395


 پدیده فرار مغزها به انگلیس رسیده است 

     ۲۳/ ۲ ۱ / ۱۳۹۵

Image result for ‫پدیده فرار مغزها به انگلیس رسیده است‬‎
رؤسای دانشگاه آکسفورد انگلیس هشدار داده‌اند اکثر چهره‌های علمی حاضر در این کشور به دلیل عدم اطمینان به شرایط بعد از خروج انگلیس از اتحادیه اروپا، این دانشگاه را ترک می‌کنند.
اساتید و رؤسای 35 دانشکده‌ دانشگاه آکسفورد انگلیس هشدار داده‌اند بسیاری از چهره‌های علمی و خارجی در این دانشگاه بعد از برگزیت آن را ترک خواهند کرد. به گزارش فارس، جمعی از مسئولان آکسفورد در نامه‌ای که به روزنامه «تایمز» داده‌اند و نایب‌رئیس دانشگاه آکسفورد و دیگر رؤسا آن را امضا کرده‌اند،‌ تصریح کردند وعده‌های دولت انگلیس هیچ اطمینانی را به همراه ندارد و شخصیت‌های علمی را دور می‌کند. این افراد همچنین هشدار دادند، در صورتی که چهره‌های علمی و کارکنان دانشگاهی، آکسفورد را ترک کنند، این دانشگاه با ضررهای زیادی مواجه خواهد شد. مردم انگلیس، اسکاتلند، ولز و ایرلندشمالی تابستان گذشته با شرکت در همه‌پرسی، رای به خروج از اتحادیه اروپا دادند.جاسوسی اوباما از ترامپ به روایت مشاور ارشد کاخ سفید

Image result for ‫جاسوسی اوباما از ترامپ به روایت مشاور ارشد کاخ سفید‬‎

مشاور ارشد کاخ سفید بر این باور است که جاسوسی از رئیس جمهور آمریکا در جریان رقابت‌های انتخاباتی احتمالا فراتر از شنود مکالمات تلفنی بوده است.
به گزارش تسنیم ،« کلیان کانوی» مشاور ارشد کاخ سفید به یک روزنامه ایالت نیوجرسی گفته است: برنامه جاسوسی از دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در جریان رقابت‌های انتخاباتی اش، احتمالا فراتر از شنود تلفن‌ها بوده است. وی در ادامه تاکید کرد:« راه‌های زیادی برای جاسوسی و شنود از یکدیگر وجود دارد. شما می‌توانید از کسی از طریق تلفن هایش جاسوسی کنید، راه‌های دیگری نیز قطعا وجود دارد.» دونالد ترامپ پیش از این نیز باراک اوباما رئیس جمهور سابق آمریکا را متهم کرده است که دستور شنود از مکالمات تلفنی برج ترامپ را در جریان رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری صادر کرده است. این اتهام از سوی اوباما و مشاورانش رد شده است.


فوکویاما: آمریکا در عراق و افغانستان شکست خورد

Image result for ‫فوکویاما: آمریکا در عراق و افغانستان شکست خورد‬‎

فوکویاما نظریه‌پرداز مشهور لیبرال دموکراسی پیش‌بینی کرد، در آینده ممکن است چین نظام لیبرال موجود را به چالش بکشد. وی درعین حال اعتراف کرد آمریکا در عراق و افغانستان شکست خورده است چرا که نتوانست در این دو کشور دولت‌سازی کند.
شماری از نظریه پردازان واقع‌گرا مثل مرشایمر معتقدند چین پس از رسیدن به موقعیت برتر اقتصادی آن را تبدیل به برتری نظامی کرده و نظم لیبرال آمریکایی را با همه هنجارها، نهادها و رژیم‌های بین اللمللی مختص به آن به چالش کشیده و نظم مطلوب خود را جایگزین خواهد کرد. حال فوکویاما نظریه‌پرداز برجسته لیبرال نیز در جدیدترین سخنرانی خود، مثل «مرشایمر» پیش‌بینی کرده چین در آینده نظم لیبرال را ممکن است به چالش بکشد.صاحب نظریه «پایان تاریخ» این هفته مهمان نشستی در «سلیمانیه» عراق بود. وی در این نشست در مورد موضوعات مختلف از جمله «ناکامی‌های روند جهانی‌سازی»، «رشد پوپولیسم در جهان»، «عراق پس از جنگ» و «فرمان مهاجرتی ترامپ» صحبت کرد.وی در ابتدای این نشست، در مورد نظریه پایان تاریخ، گفت: «تنها رژیمی که اکنون شانسی برای تبدیل شدن به یک رقیب برای لیبرال دموکراسی را دارد، چین است. چراکه هرچند تمامیت‌خواه است، اما تا حد زیادی مبتنی بر سرمایه‌داری است و جامعه‌ای بسیار موفق بوده است. اما باید دید که آیا می‌تواند یک مدل باثبات باشد یا نه.»
 شکست در عراق و افغانستان
فوکویاما که از حامیان حمله سال 2003 آمریکا به عراق بود و برخی نظریات وی را در تئوری‌سازی اقدامات نظامی به بهانه بسط دموکراسی در جهان موثر می‌دانند، در مورد تغییر دیدگاهش قبل و بعد از این جنگ نیز گفت: «تصور می‌کنم تجربه ایالات متحده هم در عراق و هم در افغانستان، چیزی است که دیدگاه امروز من در مورد نهادهای بین‌المللی را شکل داده است.» وی در توضیح دیدگاهش افزود: «من قبل از وقوع جنگ از مداخله حمایت می‌کردم؛ تصور می‌کردم که صدام‌حسین ظالمی است که جهان بدون او جای بهتری می‌شود. اما از چند ماه مانده به آغاز جنگ، مسئله اصلی که ذهن مرا به خود درگیر کرده بود، مسئله دولت‌سازی بود. احساس می‌کردم که ما آمادگی لازم را برای انجام سرمایه‌گذاری مناسب برای ایجاد یک عراق دموکراتیک یا حتی یک کشور یکپارچه عراق، نداریم... عدم آمادگی ما برای مرحله دولت‌سازی بیش از آن چیزی بود که من تصور می‌کردم. تصور می‌کنم مسئله سیاست خارجی ایالات متحده در این منطقه تا همین امروز هم این است که تا زمانی که شما دولت‌های مشروع و منسجمی نداشته باشید، نمی‌توانید به ثبات دست یابید و تروریسم را کنترل کنید. به عنوان یک بازیگر خارجی، شما توانمندی بسیار محدودی برای این کار دارید.»نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
سه شنبه 24 اسفند 1395


پس از قتل‌عام 14000 شهروند یمنی
آل‌سعود: محافظت از جان غیرنظامیان ، جنگ یمن را طولانی کرد! 
     ۲۲ / ۲ ۱ / ۱۳۹۵

Image result for ‫آل‌سعود: محافظت از جان غیرنظامیان ، جنگ یمن را طولانی کرد!‬‎

پس از 2 سال قتل عام وحشیانه غیرنظامیان یمنی، سخنگوی رسمی ائتلاف متجاوز سعودی مدعی شده که دلیل تاخیر در نهایی شدن جنگ یمن، تلاش این ائتلاف برای حفظ جان غیرنظامیان این کشور است!
عربستان در 23 ماه گذشته همه نوع جنایتی را علیه مردم بی‌گناه یمن مرتکب شده است. مدارس، بیمارستان‌ها، بازار، مراسم‌ها، مزارع کشاورزی،  خانه‌ها، کارخانه‌ها و ... همه هدف حملات آل‌سعود قرار گرفته‌اند. مسئول کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل متحد در یمن بتازگی اعلام کرده، طی جنگ دوساله در یمن دستکم  ۱۰هزار غیرنظامی کشته و حدود ۴۰هزار نفر دیگر هم مجروح شده‌اند. آمارهای خود یمنی‌ها هم شهادت 14 هزار غیرنظامی یمنی را نشان می‌دهد. اما با این وجود، جالب است که آل‌سعود دلیل شکست خوردن از انقلابیون یمنی و طولانی شدن حملات خود را «حفظ جان غیرنظامیان» اعلام کرده است! سعودی‌ها قرار بود ظرف چند هفته این جنگ را به نتیجه برسانند!
به گزارش ایسنا، به نقل از روزنامه مستقل «رأی الیوم»، احمد عسیری، سخنگوی ائتلاف متجاوز سعودی در همایشی که سفارت عربستان در نروژ برگزار کرده بود، مدعی شد:» انصارالله ایست‌های نظامی را در مناطق مسکونی در داخل شهرها ایجاد کرده و از غیرنظامیان به عنوان سپر انسانی استفاده می‌کنند.»!
وی ادعا کرد: «بعد از رسیدن نیروهای ارتش وابسته به عبدربه منصور هادی به ورودی‌های صنعا، روزهای آینده شاهد فروپاشی و شکست حوثی‌ها خواهیم بود.» سخنگوی رسمی ائتلاف متجاوز سعودی ادعاهای خود را نیز با این جمله به اتمام رساند که دلیل تاخیر در نهایی شدن جنگ یمن، تلاش این ائتلاف برای حفظ جان غیرنظامیان است!»«عسیری» در ادامه ادعاهایش افزود: «نقش منفی علی عبدالله صالح، رئیس‌جمهور سابق یمن، این کشور را به وضعیت کنونی رسانده است و باعث شده تا یمن شاهد ویرانی، تخریب و غارت خزانه بانک مرکزی باشد
عسیری گفت که عربستان از طریق سپرده‌گذاری دو میلیارد دلاری در بانک مرکزی یمن از ریال یمن حمایت می‌کند.» این اظهارات عسیری در حالی است که تمام زیرساخت‌های یمن به وسیله حملات هوایی آل‌سعود نابود شده‌اند و گزارش‌های رسمی بین‌المللی نیز نشان می‌دهد، بسیاری از این جنایات به عمد و با هدف نابودی همین زیرساخت‌ها صورت گرفته‌اند.افزایش شهدای انفجارهای دمشق به 60 نفر، سازمان ملل محکوم کرد

Image result for ‫افزایش شهدای انفجارهای دمشق به 60 نفر، سازمان ملل محکوم کرد‬‎
بر اساس آخرین آمارها، شمار شهدای انفجارهای دوگانه روز شنبه در بخش قدیمی و زیارتی پایتخت سوریه، به حدود 60 نفر و مجروحان نیز به 120 تن رسیده است.
گروه موسوم به «دیده‌بان حقوق بشر سوریه» وابسته به معارضان، شمار جان‌باختگان دو انفجار تروریستی روز شنبه در «باب‌الصغیر» واقع در بخش قدیمی دمشق را 59 نفر و تعداد زخمی‌ها را نیز 120 تن اعلام کرده است. از مهم‌ترین مقبره‌های اهل بیت(ع) در «باب‌الصغیر»، می‌توان به مقبره حضرت ام‌کلثوم(س)، حضرت سکینه(س)، فاطمه دختر امام حسین(ع)، عبدالله فرزند امام سجاد(ع)، عبدالله فرزند جعفر طیار و دیگر منسوبین به اهل بیت(ع) اشاره کرد.
انفجار دو بمب مذکور به فاصله یک دقیقه از هم رخ داد و اتوبوس‌های حامل زائران عراقی هدف قرار گرفت.
به گفته مقامات عراقی، حدود 40 تن از شهدای این حادثه تروریستی، عراقی هستند. پیش از این تعداد شهدا 40 نفر اعلام و گفته شده بود، برخی قربانیان ایرانی هستند که بلافاصله از سوی مقامات کشورمان تکذیب شد.
خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) ‌اما اعلام کرده، بمب‌های کار گذاشته شده، علت این انفجارها بوده است. هیچ گروهی مسئولیت این عملیات را برعهده نگرفته است. با این حال، گمان می‌رود این عملیات تروریستی، کار داعش یا دیگر جریان‌های تکفیری بوده است. سازمان ملل و شماری از کشورها از جمله ایران این حمله تروریستی را محکوم کردند.
درخواست از سازمان ملل
وزارت خارجه سوریه در واکنش به این دو انفجار، دو نامه برای دبیرکل سازمان ملل و رئیس شورای امنیت ارسال کرده و از آنها خواسته بود این دو انفجار را محکوم کنند. در این دو نامه تاکید شده بود: «این تجاوز (دو انفجار) واکنشی به پیروزی‌های ارتش سوریه در جنگ با داعش و جبهه النصره و دیگر گروه‌ها در مناطقی مثل دیرالزور، تدمر، شمال شرق استان حلب و حومه دمشق و بیانگر مخالفت این گروه‌ها با آشتی‌های محلی در این مناطق است.»
وزارت خارجه سوریه همچنین، از شورای امنیت خواسته، از کشورهای حامی تروریسم و در راس آنها، ترکیه، عربستان و قطر بخواهد به حمایت از تروریسم پایان دهند.
فرار از رقه
از تحولات میدانی سوریه نیز خبر رسیده «رامی عبدالرحمن» مدیر دیده‌بان حقوق بشر سوریه، گفته بیش از 300 تن از اعضای خانواده عناصر داعش به همراه اعضای خارجی این گروه تروریستی جمعه گذشته از شهر «رقه» به استان‌های «دیرالزور» و حومه شرقی «حماه» گریختند. مسیرهای شمالی رقه توسط شبه نظامیان کرد موسوم به «نیروهای دموکرات سوریه» بسته است. با این حال، تروریست‌ها می‌توانند از محورهای جنوبی رقه، فرار کنند.
سایر رویدادها
* دولت سوریه و مخالفان بر سر خروج عناصر مخالف از منطقه «الوعر» استان «حمص» هم توافق کردند.
* پیتر تئوکرتیس» خبرنگار آمریکایی که پیش از این در اسارت جبهه النصره بود، از احتمال تشکیل یک گروه تروریستی جدید در شمال غرب سوریه خبر داد. وی گفت این گروه جدید متشکل از ترکیب گروه‌های به اصطلاح میانه‌رو و جبهه النصره خواهد بود.
* «استفان دی میستورا» نماینده ویژه سازمان ملل در سوریه، مدعی شد که برگزاری انتخابات تحت حاکمیت دولت «بشار اسد» غیرممکن است!
* هیئت نظامی مخالفان سوریه خواستار به تاخیر انداختن دور جدید مذاکرات آستانه به بعد از پایان مهلت آتش‌بس اعلام شده در مناطق «غوطه شرقی» دمشق شدند. آتش‌بس در غوطه شرقی تا 20 مارس (29 اسفند) ادامه دارد.
با دستگیری و اخراج دیپلمات‌های ترک در هلند
  اروپا، ترکیه را تحقیر کرد

Image result for ‫اروپا، ترکیه را تحقیر کرد‬‎

در ادامه تنش‌ها میان «آمستردام»- «آنکارا» و آنکارا- آلمان خبر رسیده، نیروهای امنیتی هلند وزیر امور خانواده ترکیه را در «روتردام» دستگیر و سپس، وی را از کشور اخراج کرده‌اند. پیش از این به هواپیمای حامل وزیر خارجه ترکیه در هلند اجازه فرود داده نشده بود.
«رجب طیب‌اردوغان» رئیس جمهور ترکیه که سال‌ها به اتحادیه اروپا و ناتو خوش خدمتی کرده است، این روزها در عصبانیت می‌سوزد.
علت این عصبانیت نیز اخراج وزرا و دیپلمات‌هایش از اروپا است. پیش از این، مقامات برلین رسماً اعلام کرده بودند که مانع ورود مقامات دولت آنکارا به برلین می‌شوند. مقامات ترکیه قصد داشتند برای اقلیت ترک‌تبار در ارتباط با اصلاحات در قانون اساسی و رأی دادن به این اصلاحات، (همه‌پرسی) سخنرانی کنند. دولت آلمان همچنین، از سفر وزیر دادگستری دولت اردوغان به آلمان جلوگیری کرده بود.
واکنش اردوغان به سران برلین این بود که آنها با مقامات «نازی» در زمان «آدلف هیتلر» فرقی ندارند. اظهارنظری که آلمانی‌ها را برآشفته کرده بود. کم‌کم زمزمه شد که علاوه بر آلمان کشورهای اتریش، هلند و سوئیس هم به مقامات ترکیه اجازه ورود نخواهند داد.
تا اینکه اخیراً دولت هلند به هواپیمای حامل «مولود چاوش اوغلو» وزیر خارجه ترکیه اجازه فرود در آمستردام را نداد واکنش اردوغان هم مشابه واکنش وی به سران آلمان بود: «آنها (سران هلند) فاشیست هستند.
دستگیری وزیر در 30 متری کنسولگری
این بحران با انتشار خبر دستگیری و اخراج «فاطمه بتول سایان‌کایا» وزیر خانواده و امور اجتماعی ترکیه، از «روتردام» هلند، عمیق‌تر شد. خانم «کایا» گفت که در فاصله 30 متری کنسولگری ترکیه در روتردام قرار داشت که نیروهای امنیتی هلند وی را از خودرو پیاده کرده و با خودروی دیگری به مرزهای آلمان برگرداندند.
کشورهای اروپایی اصلاحات قانون اساسی ترکیه را گامی در جهت تثبیت قدرت «رجب طیب اردوغان» تا نیمه دهه آینده میلادی دانسته و آن را اقدامی غیر دموکراتیک می‌دانند.
به نوشته روزنامه «دیلی صباح»، مأموران مرزی هلند خبرنگاران خبرگزاری «آناتولی» و شبکه «تی‌آرتی» را هم راه نداده و آنها را به آلمان بازگردانده‌اند.
اردوغان شنبه اقدام دولت هلند را محکوم کرده و مقامات این کشور را «پس‌مانده‌های نازی‌ها و فاشیسم» توصیف کرده بود.
نخست‌وزیر ترکیه هم در جریان تجمع هواداران دولت در استان «بالیکسیر» این کشور، به اروپا هشدار داده است. به گزارش فارس، «بینالی ایلدیریم» خطاب به اروپائیان گفته: «این کار را نکنید. من به شما هشدار می‌دهم که این اقدامات، دوستی و متحد بودن نیست. آنهایی که دوستان دشمنان ترکیه شدند، علیه ترکیه خصومت و دشمنی نشان می‌دهند.»
نخست‌وزیر ترکیه همچنین تأکید کرد که «برخی کشورهای اروپایی میزبان اعضای گروه‌های تروریستی «پ‌ک‌ک» و سازمان «فتح‌الله گولن» شده‌اند.
ایلدیریم در ادامه درباره مواضع اخیر اروپایی‌ها در قبال همه‌پرسی درخصوص اصلاح قانون اساسی ترکیه گفت: «اروپایی‌ها لطفاً در مسائل داخلی ترکیه و سیاست آن دخالت نکنید.»نخست‌وزیر ترکیه همچنین به مقامات هلندی هشدار داد که اقدام تلافی‌جویانه آنکارا، به شدیدترین وجه در راه است.
سوئیس و اتریش در کنار آلمان و هلند
علاوه بر آلمان و هلند، در سوئیس و اتریش نیز برنامه‌های آنکارا دچار چالش شده است.
برنامه سفر وزیر خارجه ترکیه به سوئیس به تعویق افتاده و در شهر «زوریخ» سوئیس هم همه پلاکاردهای تبلیغاتی همه‌پرسی قانون اساسی ترکیه، جمع‌آوری شده است.
همه‌پرسی قانون اساسی در ترکیه، ششم اردیبهشت برگزار می‌شود و با توجه به مخالفت‌های داخلی با این اصلاحات، دولت اردوغان به شدت به آراء ترک‌های ساکن اروپا نیاز دارد. به همین خاطر، تحلیلگران اقدام کشورهای اروپایی علیه دولت آنکارا را «ضربه سخت اروپا به اردوغان» توصیف می‌کنند.
وزیر خارجه اتریش هم در مورد موضع کشورش این‌گونه توضیح داد؛ «سران و رؤسای جمهور همه کشورها می‌توانند جهت انجام گفت‌وگو، به اتریش سفر کنند، ولی هیچگونه امکان تبلیغات انتخاباتی وجود ندارد، زیرا موجب انتقال اختلافات و درگیری‌های مردمی از ترکیه به اتریش می‌شود.»
تعلیق بودجه عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا
اتحادیه اروپا در ادامه رفتارهای تحقیرآمیز خود نسبت به ترکیه، بخشی از بودجه ادغام (عضویت) ترکیه در این اتحادیه را تعلیق کرد.
به گزارش ایسنا، «یوهانس هان» رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا ضمن اعلام خبر مذکور، افزود: «ترکیه در مسیر اروپا حرکت نمی‌کند، بلکه در مسیر مخالف قرار دارد.»
وی گفت: «ما از نظر قانونی متعهد هستیم که حمایت مالی از کشورهایی بکنیم که در مسیر درست پیشرفت‌هایی داشته باشند. ترکیه برای اینکه در اتحادیه اروپا پذیرفته شود، طی سال‌های گذشته خدمات زیادی به منافع اروپا کرده است.»
سایر رویدادها
* دولت ترکیه اعلام کرده به سفیر هلند اجازه ورود به ترکیه را نمی‌دهد و سفارت هلند نیز در آنکارا هم تعطیل شده است.
* پلیس شهر «روتردام» هلند، با ماشین‌های آب‌پاش، هواداران رئیس‌جمهور ترکیه را متفرق کرد.
* شماری از خبرنگاران در اسلامبول علیه دولت تظاهرات کردند و خواستار آزادی خبرنگاران بازداشتی شدند. هم‌اکنون حدود 100 خبرنگار و فعال رسانه‌ای در بازداشت هستند.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
دوشنبه 23 اسفند 1395


( کل صفحات : 5 )    1   2   3   4   5   


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات