تـــبـــرّی ( دشــمـن شـــناسـی )
آمریكا دشمن شماره 1 مردم محروم و مستضعف جهان است . حضرت امام خمینی (ره)
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


«بدترین دشمنان كسانی اند كه حیله خود را بیشتر پنهان می دارند.»مدیر وبلاگ :طاهر مهدوی
مطالب اخیر
نویسندگان


سید حسن نصرالله:

آزاد سازی بوکمال توطئه آمریکا برای تجزیه سوریه را ناکام گذاشت 

۱۳۹۶/۰۸/۲۹

Image result for ‫سید حسن نصرالله:‬‎
 دبیر کل حزب‌الله لبنان طی سخنانی درباره تحولات اخیر منطقه گفت: با آزادسازی بوکمال از اشغال داعش، توطئه آمریکا برای تجزیه سوریه شکست خورد.
به گزارش خبرگزاری تسنیم، «سید حسن نصرالله» در ابتدای سخنان خود رحلت رسول‌الله را به امت اسلامی تسلیت گفت و در ادامه اظهار داشت: هفته گذشته شاهد آن بودیم که آخرین شهر و منطقه عراق از کنترل داعش خارج شد و دولت عراق اعلام کرد که داعش دیگر در هیچ شهر عراقی حضور ندارد.
سید حسن نصرالله اضافه کرد: داعش به عنوان یک نهاد و سازمان نظامی در عراق به پایان رسید و نیروهای عراقی به مرزهای خود با سوریه رسیده‌اند و ما منتظر پاکسازی کامل بوده و روزی که دولت عراق پیروزی کامل را اعلام کند بسیار نزدیک است.
دبیر کل حزب الله لبنان اضافه کرد: در سوریه نیز امروز ما در برابر یک دستاورد نظامی بسیار بزرگی (آزاد سازی بوکمال) قرار داریم؛ بوکمال آخرین شهری بود که داعش در سوریه کنترل آن را در اختیار داشته است. اهمیت بوکمال این است که شهری مرزی بوده و گذرگاه القائم به شمار می‌آید و در نتیجه سوریه و عراق به یکدیگر متصل شدند.
وی افزود: متصل شدن مرزها محقق شد و این چیزی بود که دولت آمریکا تلاش داشت محقق نشود و این پیروزی وحدت سوریه را تقویت کرده و در پی آن توطئه تجزیه سوریه شکست خورده است.
سید حسن نصرالله همچنین گفت: بر خودم واجب می‌دانم که به بازماندگان قربانیان زلزله اخیر در ایران و همچنین به رهبر ایران و
رئیس جمهور روحانی و آحاد ملت ایران تسلیت عرض کنم.
تحلیل نشریه آمریکایی از ماجراجویی‌های بن‌سلمان؛
ولیعهد عربستان گور خود را می‌کند

Image result for ‫ولیعهد عربستان گور خود را می‌کند‬‎
یک پایگاه آمریکایی برنامه‌های بلندپروازانه ولیعهد سعودی که در پوشش اصلاحات در عربستان صورت می‌گیرند را عاملی دانسته که سرانجام به سرنگونی او ختم خواهد شد.
«محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی در هفته‌های اخیر اقدام به اجرای برخی اقدامات در پوشش اصلاحات کرده که کارشناسان این اقدامات وی را «بسیار خطرناک» توصیف کرده‌اند. به گزارش فارس، پایگاه خبری «لوبلاگ» اقدامات اخیر محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی را حتی، زمینه‌ساز سقوط او دانسته است. در این گزارش با عنوان «محمد بن سلمان: غرور قبل از افول؟» آمده است: «تا همین چند ماه پیش، سیاست‌ داخلی و خارجی عربستان تا اندازه زیادی بر اساس احتیاط، اجتناب از گزافه‌گویی و احترام به سنت‌های مرسوم استوار بود.» لوبلاگ سپس با ‌اشاره به اقدام اخیر پادشاه ملک سلمان در برکناری «محمد بن نایف» از ولیعهدی و جانشین ساختن بن سلمان به جای او نوشته: «ولیعهد جدید با انجام اقداماتی نظیر سرکوب شاهزاده‌های سرشناس و سایر افراد پرنفوذ در صدد تحکیم پایه‌های قدرت خود برآمده است.»در این یادداشت همچنین آمده است: «شکی نیست که عربستان نیاز به انجام اصلاحات و رفع فساد فراگیر دارد، اما تلاش برای تبدیل کردن یک حاکمیت سلطنتی، که حداقل در حد لفظ قائل به مشورت در میان اعضای خاندان سلطنتی بود، به حاکمیت مطلقه، مصداق اصلاحات نیست. زندانی کردن شاهزاده‌های جوان و مصادره اموال آنها هم فساد را ریشه‌کن نخواهد کرد.»این پایگاه خبری در ادامه تاکید کرده: «یکی از پیامدهای تجمیع قدرت در دستان بن سلمان این خواهد بود که او مسئول تمامی کاستی‌ها در آینده دیده خواهد شد. هیچ کس دیگری نخواهد ماند که بار تقصیرات مربوط به شکست‌های آینده را به دوش بکشد. اگر خشم مردم سر ریز شود این بن سلمان خواهد بود که یگانه آماج خشم خواهد بود.» در پایان این مطلب می‌خوانیم: «محمد بن سلمان برای موفقیت به سطح بالاتری از واقع‌گرایی و فروتنی و اجتناب از غرور بی‌جا نیاز دارد. در غیر صورت، پروژه اصلاحات او، مصداق اوج گرفتن غرور، قبل از افول خواهد بود.»
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
سه شنبه 30 آبان 1396
 اخبار ویژه روزنامه ها
۱۳۹۶/۰۸/۲۹
Image result for ‫اخبار ویژه روزنامه ها‬‎

وقتی طبس زلزله آمد اشرف از شاه مژدگانی خواست!
«وقتی زلزله طبس آمد، اشرف پهلوی به برادرش محمدرضاشاه تبریک گفت و مژدگانی طلب کرد»!
به گزارش مشرق‌نیوز؛ چند روزی است که از زلزله کرمانشاه می‌گذرد و قلب مردم ایران داغدار است؛ اما در این بین، اذناب آمریکا و دشمنان جمهوری اسلامی ایران، با هر بهانه‌ای به دنبال ضربه زدن به نهادها و شخصیت‌ها در جمهوری اسلامی هستند.
در همین چند روز اخیر و در شبکه‌های اجتماعی به خصوص تلگرام، تصویری منتشر شده که حاکی از حضور محمدرضا پهلوی به همراه فرح دیبا در میان مردم زلزله‌زده طبس در سال 1357 است و به واسطه همین عکس، این چنین القا می‌کنند که شاه در زلزله طبس میان مردم رفت اما اصل ماجرا چه بوده است؟
بعد از حادثه خونین هفده شهریور پنجاه و هفت و کشتار گسترده مردم تهران در میدان شهدا (ژاله سابق)، رژیم پهلوی با انتقادات و مشکلات گسترده‌ای روبرو می‌شود به نحوی که هیچ‌کس از درون رژیم مسئولیت حادثه هفدهم شهریور را قبول نمی‌کند، در همین اثنا، زلزله طبس در بیست و پنجم شهریور اتفاق می‌افتد و بهترین فرصت برای رژیم پهلوی در جهت سرگرم کردن انقلابیون و مردم خشمگین به وجود می‌آید، اما اینکه شاه و دربار پهلوی چه استفاده از زلزله طبس کردند و چه تفکری درباره کشته شدن مردم ایران در زلزله طبس داشتند، موضوعی است که باید به آن اشاره شود.
«آلبرتو بلیجی» یکی از روزنامه‌نگارانی که شرحی درباره زندگی اشرف نوشته، به وی لقب «ام‌الفساد» داده است؛ وی در قسمتی از شرح حال اشرف، در کتاب «زندگی و عیاشی‌های اشرف» درباره گفت‌وگوی وی با محمدرضا درباره زلزله طبس اشاره می‌کند. بلیجی در ادامه از شادی «اشرف» از وقوع زلزله در «طبس» خبر می‌دهد و نوار مکالمه «اشرف» و «محمدرضا» که از طریق رابط خود در ساواک به دست آورده را بازگو می‌کند، جایی که اشرف در کمال شقاوت و بی‌رحمی حادثه زلزله طبس را به برادر تاجدارش تبریک می‌گوید:
«اشرف: داداش من برای شما یک خبر خوب دارم، یک مژده...
شاه: چیه این خبر؟ چی شده؟!
اشرف: (با هیجان) زلزله اومده، طبس با خاک یکسان شده...
شاه (با تعجب): این که مژده نداره!
اشرف: چرا مژده نداره داداش؟! کشتار آنقدر زیاده که هم مذهبی‌ها و هم کمونیست‌ها چه بخواهند چه نخواهند باید به آنها برسند...
شاه (کمی خوشحال): مگر چقدر کشته شدند؟
اشرف: خیلی، خیلی زیاد (با هیجان) داداش تو خوشحال نیستی؟
شاه (مأیوس): نه گمان نمی‌کنم با خبر این زلزله شورش متوقف بشه... ولی تو راست میگی، زلزله همه رو مشغول می‌کنه، ما می‌تونیم فوری دست به کار بشیم.
اشرف (با خوشحالی): دیدی گفتم داداش...
شاه: خبر کی به تو رسید؟
اشرف (با هیجان): همین الان، مژده هم دادم، شما هم باید به من مژدگانی بدهید.»
بعد از این خبر بود که محمدرضا شاه بعد از اعلام عزای عمومی همراه با دوربین‌های تلویزیونی به طبس رفت تا علاوه بر گمراه ساختن افکارعمومی، با نمایش صحنه‌های تلویزیونی دلجویی از زلزله‌زدگان، ضلع سوم مثلث شوم خود یعنی تزویر را نیز تکمیل نماید و مردم را برای مدتی از تظاهرات انقلابی منصرف کند و فرصتی برای تجدید قوا و تجدید آرایش سیاسی - نظامی فراهم نماید.
اما حضرت امام خمینی - رحمه الله علیه - پس از این اقدام رژیم، از نجف پیامی صادر نموده و ضمن احساس همدردی با زلزله‌زدگان و فراخوان جهت کمک به آنها، به افشای ماهیت رژیم شاه پرداختند.

اعتراض توکلی به رانت‌‌طلبی در پوشش شرکت بودجه‌ریزی
احمد توکلی در نامه‌ای به رئیس سازمان برنامه و بودجه درخصوص شبهه وجود رانت و انحصار یک شرکت خصوصی در نظام بودجه‌ریزی مبتنی بر عملکرد هشدار داد.
به گزارش الف، در این نامه آمده است: پس از تصویب بند «پ» ماده 7 قانون برنامه ششم که طی آن دولت موظف شد از سال اول اجرای قانون برنامه، سالانه اعتبارات بیست درصد (20%) دستگاه‌های اجرائی مندرج در قوانین بودجه سنواتی را به صورت بودجه‌ریزی مبتنی بر عملکرد تنظیم نماید، تحرکات خوب از سوی برخی دستگاه‌های اجرایی آغاز شده که می‌تواند نتایج ارزشمندی در نظام بودجه‌ای کشور به دنبال داشته باشد، اما در مسیر اجرای این ماده قانونی، شبهه رانتجویانه و سؤال‌برانگیزی نیز ایجاد شده است.
اقتضای اصل عدالت در نظام اداری حکم می‌کند الزام دستگاه‌های دولتی به استقرار سامانه‌های بودجه‌ریزی مبتنی بر عملکرد، با مراعات دو اصل رقابت منصفانه و اصل صرفه و صلاح صورت گیرد به نحوی که اولاً شرکت‌های غیردولتی بتوانند در رقابتی غیرتبعیض‌آمیز از فرصت ارائه خدمت برای سامانه‌های بودجه‌ریزی مبتنی بر عملکرد برخوردار باشند و ثانیاً این خرید خدمت از سوی دولت به عنوان بزرگترین بنگاه تقاضا، با مراعات صرفه و تحمیل کمترین هزینه به بودجه صورت گیرد. این درحالی است که؛
1- طبق گزارش‌های مستند، در سنوات اخیر نماینده یکی از شرکت‌های فعال در عرصه بودجه‌ریزی بر مبنای عملکرد، به نام «گروه مشاوران پ» با قراردادی در ساختمان سازمان برنامه و بودجه مستقر شده و در جلسات مربوط به بودجه‌ریزی بر مبنای عملکرد به عنوان مشاور و یا مدرس شرکت داشته و دارد. یکی دیگر از اعضای موثر این شرکت نیز (با برخی وابستگی‌های سببی با مدیران پیشین سازمان) ارتباطات مستمری با بدنه مدیریتی و کارشناسی سازمان برنامه و بودجه داشته است. جای این پرسش وجود دارد که چرا این امتیاز ویژه و انحصاری (استقرار در سازمان برنامه و امکان حضور در جلسات سازمان) تنها برای یکی از شرکت‌های فعال در این عرصه فراهم شده و اصل بیطرفی و عدم تبعیض را نقض نموده است؟
2- از سوی دیگر در جریان عملیاتی شدن این قانون شاهد هستیم، به دلیل وجود سابقه این افراد در سازمان و شرکت مذکور درخصوص بودجه‌ریزی بر مبنای عملکرد و ارتباطات موجود، دستگاه‌های اجرایی جدا جدا با شرکت مذکور قرارداد بسته‌اند و شنیده‌ها از رقم‌های چند صد میلیونی تا بالای یک میلیارد تومان حکایت دارد. سؤال اینجاست که با توجه به تعداد بالای دستگاه‌های دولتی متقاضی و در مراحل بعدی شرکت‌های دولتی متقاضی، اگر قرار باشد هر دستگاه دولتی منفرداً به این امر اقدام نماید، آیا حجم بالایی از منابع عمومی در این خصوص هزینه نخواهد شد؟ آیا سازمان برنامه و بودجه نمی‌تواند به صورت شفاف و در چارچوب مناقصه‌ای بزرگ، یکبار برای تمام دستگاه‌ها، نرم‌افزار مورد نیاز را از بخش خصوصی برای دولت بخرد و همانند دیگر سامانه‌های سازمان عملیاتی نماید؟
طرح شبهات و وصول اعتراض‌هایی به دیدبان شفافیت و عدالت درخصوص اعطای رانت سازمان برنامه و بودجه به یک شرکت در کشور به شکل انحصاری و همچنین تحمیل هزینه‌های میلیاردی به بودجه عمومی دولت از مسیر اجازه انعقاد قراردادهای جداگانه هر دستگاه با شرکت مذکور، توضیحات شفاف‌ساز جنابعالی را ضروری ساخته است.

مردم منتظرند جهانگیری عذرخواهی کند
آیا معاون اول رئیس‌جمهور شهامت عذرخواهی و پس گرفتن موضع اشتباه خود درباره مسکن مهر را دارد؟
روزنامه صبح‌نو ضمن طرح این پرسش نوشت: در واقعه تلخ زلزله کرمانشاه بی‌تدبیری و ناخویشتنداری معاون اول رئیس‌جمهور در اولین روزهای حادثه معرفی کردن مسکن مهر به عنوان عامل اصلی تخریب‌ها و تلفات زلزله، آن هم بدون هیچ سند و مدرکی، موجبات نگرانی شدید مردم به ویژه حدود 12 میلیون ساکنان مسکن مهر در سراسر کشور را فراهم کرد.
این در حالی است که متاسفانه دولت‌های یازدهم و دوازدهم، با وجود ادعاهای بسیار، هیچ توفیقی در امر مسکن اجتماعی و انبوه نداشته و صرفا با یک رفتار سیاسی درصدد تخریب اقدامات مثبت گذشته برآمده‌اند. در هر حال و با وجود اینکه گزارش‌های بعدی از مقاوم بودن واحدهای مسکن مهر در زلزله اخیر حکایت داشت و بی‌اساس بودن ادعای آقای معاون اول را به اثبات رساند، اما آقای جهانگیری تاکنون هیچ اقدامی برای اصلاح گفتار اشتباه خود و عذرخواهی از افکار عمومی به عمل نیاورده است.
آیا آقای معاون اول شهامت عذرخواهی و پس‌گرفتن موضع اشتباه خود را در روزهای آینده خواهد داشت؟
این روزنامه در ادامه برخی توئیت‌های مردمی در اعتراض به سیاسی‌کاری به بهانه زلزله را درج کرده است:
* سیاسی کاری یعنی بیمارستان یک سال ساخت رو سر مردم آوار بشه. ولی شما 24 ساعته آمار نماهای ریخته شده خانه‌هایی رو بدی که یک دونش هم تا حالا خودت نساختی.
* دو کشته زلزله 7/3 ریشتری مسکن مهر و جیغ‌های بنفش جهانگیری و سوختن ده‌ها نفر زنده زنده در قطار و نگرانی او برای قاچاق دختر مظلوم وزیر یعنی سیاسی‌کاری.
* این دولت از فیلم سینمایی، صعود به جام جهانی، محیط زیست، پیاده‌روی اربعین استفاده سیاسی میکنه، توقع دارید از فرصت زلزله استفاده نکنه.
* با فروکش کردن عملیات امداد ابتدایی در زلزله کرمانشاه حالا وقت رسیدگی به سیاسی‌کاری دولتمردان رسیده؛ کاری که اونا از ساعات اول حادثه شروع کردن!
* مردم شریف ایران یادتون هست با سیاسی‌کاری ازتون رأی گرفتیم؟ با سیاسی کاری نقض برجام رو ماست‌مالی کردیم؟ حالا با سیاسی کاری میدون رو دست گرفتیم.
* سیاسی‌کاری یعنی ارتش شهرها رو آباد کنه و سپاه روستا رو، دولت هم به فکر تسویه‌حساب‌های قبلی خودش باشه...!
* جناب معاون اول رئیس‌جمهور باید از جامعه ده ‌میلیونی مسکن مهر‌نشین، بابت سیاسی‌کاری عذرخواهی کند.
* سیاسی‌کاری یعنی به جای اینکه به درد مردم کرمانشاه برسی مسکن مهر رو علم کنی که: آی ملت! اکثر کشته‌ها، مربوط به مسکن مهر بوده.
* سیاسی کاری یعنی دروغ با شتاب علیه مسکن مهر اما سکوت برای بیمارستان انتخاباتی که بهار امسال در کرمانشاه افتتاحش کردند و در زلزله کرمانشاه کلی تلفات داشت.
* او با سیاسی‌کاری می‌خواست دست پیش را بگیرد که پس نیفتد بی‌خبر از آنکه با این کار خویش را زیر سؤال برده و جمع کثیری از مردم را به نفرت از خود وامی‌دارد.
* فقط یک لحظه به اون بچه‌ای فکر کنید که پدرش با هزار زحمت مسکن مهر خریده، ولی الان تو مدرسه، تیکه می‌شنوه بابت خونه‌شون...
* سیاسی‌کاری یعنی فضای ذهنی جامعه رو ببری سمت مسکن مهر تا فراموش کنیم ستاد مدیریت بحران اعلام کرد غافلگیر شدیم.
* سیاسی‌کاری یعنی مردم توی سرما و مصیبت باشن، همه کشور بسیج بشه برای کمک، تو بیای دولت قبلو تخریب کنی و به ریش مردم بخندی و بری توی افق محو بشی.

رسانه فرانسوی: سیاست پاریس درباره برجام 180 درجه تغییر کرده است
یک رسانه فرانسوی تصریح کرد سیاست‌های دولت فرانسه در قبال برجام 180 درجه تغییر کرده است.
پایگاه اینترنتی «آر.ت» ضمن گزارشی با اشاره به تحولات منطقه و سفر اخیر رئیس‌جمهوری فرانسه به برخی کشورهای حاشیه خلیج‌فارس، تاکید کرد مواضع پاریس درباره توافق هسته‌ای با تهران، چرخش 180 درجه‌ای داشته است.
آر.ت می‌نویسد امانوئل مکرون درخصوص توافق هسته‌ای ایران، چرخشی 180 درجه‌ای داشته  و اکنون همانند همتای آمریکایی خود، نشان داد که خواهان مذاکره مجدد با ایران است و می‌خواهد این مذاکرات، برنامه موشک‌های بالستیک ایران را نیز در بر بگیرد.
مکرون در جریان سفر خود به امارات عربی متحده در نهم ماه نوامبر (18 آبان‌ماه)، به طور غیرمنتظره‌ای به دیدگاه ترامپ درباره توافق هسته‌ای نزدیک شد. اگرچه مکرون باز هم بر تمایل برای حفظ برنامه جامع اقدام مشترک تاکید کرد، اما برای نخستین‌بار به اضافه کردن دو بند جدید به آن اشاره کرد.
مکرون همانند دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا اعلام کرد خواهان مذاکره درباره فعالیت‌های موشکی بالستیک ایران و اعمال تحریم در صورت لزوم است.
این پیش‌شرط تاکنون وجود نداشت و برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) فعالیت‌های موشکی بالستیک ایران را ممنوع نمی‌کرد.
همان‌طور که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تاکنون هشت بار تایید کرده است ایران به این خواسته پایبند است.
بند دومی که مکرون خواستار آن شده، بسیار مبهم و در عین حال نشان‌دهنده موضع‌گیری در نبرد میان عربستان وایران است. رئیس‌جمهوری فرانسه همچنین خواستار «مهار سلطه ایران در تمام منطقه»  شده است. این ضمانتی نزد عربستان سعودی و متحدش آمریکاست.
رئیس‌جمهوری فرانسه پس از امارات متحده عربی، راهی عربستان سعودی شد و در آنجا با محمدبن سلمان ولیعهد و مرد قدرتمند جدید این کشور دیدار کرد و در این دیدار هم بر تمایل خود برای مذاکره با ایران درباره برنامه موشکی این کشور سخن گفت.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
سه شنبه 30 آبان 1396


واکنش‌ها به بیانیه ضدحزب‌الله نشست قاهره
اتحادیه عرب رسماً در کنار اسرائیل ایستاد
    ۱۳۹۶/۰۸/۲۹
Image result for ‫اتحادیه عرب رسماً در کنار اسرائیل ایستاد‬‎
برخی کشورها و چهره‌های سیاسی، بیانیه پایانی وزیران خارجه اتحادیه عرب در قاهره را که تحت فشار سعودی‌ها تنظیم و در آن حزب‌الله را یک گروه تروریستی برشمرده است، شدیدا محکوم و اعلام کردند، این بیانیه کاملا در خدمت رژیم صهیونیستی تنظیم شده است.
وزرای خارجه اتحادیه عرب روز یکشنبه به دعوت سعودی‌ها برای شرکت در یک نشست به اصطلاح «اضطراری» به قاهره رفته بودند؛ در پایان این نمایش که به شدت با استقبال رژیم صهیونیستی مواجه شد، اتهام «تروریستی بودن» به حزب‌الله لبنان و «دخالت در امور داخلی کشورهای عربی» به ایران زده شد! بیانیه پایانی اتحادیه عرب نیز که با فشار سعودی‌ها نوشته شده بود حاوی عبارت‌ها و اتهام‌های تندی علیه ایران و حزب‌الله بود. بیانیه‌ای که با واکنش شدید بسیاری از گروه‌ها و دولت‌های منطقه مواجه شده است.
برخی دولت‌های منطقه ازجمله لبنان با رد بیانیه نشست وزیران خارجه اتحادیه عرب در قاهره، حزب‌الله را بخشی مهم از ملت لبنان توصیف کردند. «جبران باسیل» وزیر خارجه لبنان با توجه به مشخص بودن دستور کار این نشست، از شرکت در آن خودداری ورزیده بود.
وزارت خارجه عراق هم که در این نشست شرکت کرده بود اعلام کرد، این کشور با دو بند مربوط به حزب‌الله لبنان در بیانیه پایانی نشست مخالفت کرده است. فراکسیون بدر پارلمان عراق نیز نتیجه کنفرانس قاهره را به‌شدت محکوم کرد.
گروه‌های مقاومت فلسطین نیز بیانیه وزیران خارجه اتحادیه عرب را «خطرناک» توصیف و تاکید کردند که حزب‌الله یکی از مهم‌ترین نیروهای مقاومت علیه اسرائیل و تروریسم محسوب می‌شود. این گروه‌های فلسطینی بیانیه مذکور را «لکه ننگی در سیاست‌های رسمی کشورهای عربی دانستند.»
نیروهای مقاومت فلسطین همچنین اعلام کردند، تروریستی خواندن حزب‌الله خدمت به رژیم صهیونیستی و آمریکا و مورد رضایت سعودی‌هاست. «محمد علی حوثی»، رهبر جنبش انصارالله یمن نیز اعلام کرد که نشست وزیران خارجه اتحادیه عرب هیچ نتیجه‌ای دربر نداشت و انتظار این بود که در این نشست به‌جای تروریستی خواندن حزب‌الله لبنان، تهدیدهای رژیم صهیونیستی ازجمله سلاح‌های اتمی این رژیم بررسی و تل‌آویو به‌عنوان رژیمی تروریستی معرفی شود.
برخی از کارشناسان هم این نشست را بازتابی از اختلاف‌های داخلی عربستان، شکست در یمن و فرافکنی این شکست‌ها به خارج از عربستان دانسته‌اند. عربستان حدود دو سال و نیم است وارد جنگ یمن شده و این کشور را هدف بمباران‌های گسترده قرار می‌دهد ولی جز رسوایی و بی‌آبرویی برای خود نتیجه‌ای به همراه نداشته است. برخی رسانه‌های منطقه نیز نسبت به این نشست واکنش نشان دادند و آن را «شکستی دیگر برای عربستان» ارزیابی کرده‌اند. مثلا روزنامه «الاخبار» نوشته:« بیانیه پایانی نشست وزیران خارجه اتحادیه عرب که ریاض فشارهای سنگینی برای گرفتن «موافقت اجباری» کشورهای عربی با آن اعمال کرده بود محتوایی ضعیف‌تر از سخنان آتشین «عادل الجبیر» وزیر خارجه عربستان و «خالد بن احمد آل خلیفه» همتای بحرینی‌اش داشت.»
مخالفت مصر
الاخبار به نقل از منابع مصری تاکید کرده که عادل الجبیر وزیر خارجه عربستان تعلیق عضویت لبنان در اتحادیه عرب را تنها راه‌حل سریع برای تحت فشار گذاشتن این حزب می‌دانست و سعی می‌کرد این طور وانمود کند که دولت لبنان به خاطر حضور حزب‌الله در دولت، با مخالفت کشورهای عربی روبروست اما قاهره با این خواسته ریاض موافقت نکرد و با هشدار درباره کنار زدن یک گروه لبنانی خواستار تصویب نشدن چنین پیشنهادی شد.
الاخبار با «توفانی» توصیف کردن گفت‌و‌گوهای این نشست، آن را موجب پخش نشدن جلسات نشست به صورت زنده و برگزاری آن در پشت درهای بسته دانست. روزنامه «البناء» نیز به این نشست اینگونه واکنش نشان داد که: «بیانیه ضعیف این نشست با همه تلاش‌ها برای شیطانی جلوه دادن ایران و حزب‌الله، فاقد گام‌های عملی مانند تعلیق عضویت لبنان در اتحادیه عرب و قطع روابط دیپلماتیک با ایران بود با اینکه از مدتها پیش برنامه‌ریزی‌هایی برای طرح این گام‌ها در نشست انجام گرفته بود.»با توافق اربیل صورت گرفت
مهر «باطل شد» دادگاه فدرال عراق بر همه‌پرسی کردستان

Image result for ‫مهر «باطل شد» دادگاه فدرال عراق بر همه‌پرسی کردستان‬‎
دادگاه فدرال عراق با صدور حکمی و با موافقت اربیل، همه‌پرسی جدایی منطقه خودمختار کردستان عراق را رسما باطل اعلام کرد. همزمان رئیس پارلمان اقلیم گفت بارزانی با این همه‌پرسی کردستان را 25 سال به عقب برد.
دادگاه عالی فدرال عراق دیروز با صدور حکمی، همه‌پرسی تجزیه که سوم مهر در منطقه خودمختار کردستان عراق برگزار شده بود را رسما غیرقانونی دانست و کلیه آثار و نتایج مترتب بر آن را لغو و باطل اعلام کرد.
به گزارش فارس، پیش از این روزنامه فرامنطقه‌ای «الشرق الاوسط» خبر داده بود که مذاکراتی میان اربیل و بغداد در جریان است و مقامات کرد پذیرفته‌اند که همه‌پرسی لغو شود و در صورت صدور حکم از طرف دادگاه عالی فدرال عراق، به این حکم پایبند باشند.
دیروز خبرگزاری صدا و سیما نیز خبر داد، «فواد معصوم» رئیس‌جمهور کردتبار عراق، بر رأی دادگاه فدرال صحه گذاشت. طبق این گزارش معصوم گفت: «مسئله همه‌پرسی منطقه کردستان، (یک ماجرای) تمام شده هست و (از این پس) باید گفت‌وگوی میان بغداد و اربیل آغاز شود. به گفته «معصوم» هر دو طرف (اربیل و بغداد) توسل به قانون اساسی عراق را پذیرفته‌اند و دادگاه فدرال، غیرقانونی بودن همه‌پرسی را اعلام کرده است. معصوم درباره حل بحران اربیل و بغداد در آینده نزدیک نیز ابراز خوشبینی کرد.
پیامدهای منفی همه‌پرسی
«یوصف صادق» رئیس پارلمان منطقه خودمختار کردستان عراق اما تاکید کرد که تبعات برگزاری همه‌پرسی جدایی در این منطقه (کردستان عراق)، دستاوردهای کردها طی 25 سال گذشته را بر باد داد.
رئیس پارلمان کردستان عراق در ادامه، تصریح کرد که «در روزهای مانده به همه‌پرسی، رهبران کرد عناد ورزیدند و همه پیشنهادهای جایگزین همه‌پرسی را نادیده گرفتند. این اقدام، نشانه کوته‌نظری سیاسی بود و اشتباه آشکاری بود که از طرف رهبری سیاسی منطقه کردستان (مسعود بارزانی) سر زد.»
به گفته وی «اتفاقات پس از همه‌پرسی، نشان داد که پیامدهای همه‌پرسی، مورد بررسی قرار نگرفته بود.. ما نمی‌دانیم که چرا یک اقلیم در شرایطی همه‌پرسی برگزار می‌کند که دولت آن حتی نمی‌تواند نصف حقوق کارمندان خود را پرداخت کند.»
وی تاکید کرد: گروه‌های سیاسی که عامل این مصیبت‌های سیاسی برای منطقه کردستان هستند، باید بدانند که این شرایط نمی‌تواند تا ابد ادامه یابد. آنچه که اتفاق افتاده، ما را به اوایل سال‌های دهه 90 بازگرداند. و کلیه دستاوردهای ما طی 25 سال گذشته در جبهه‌های نظامی و سیاسی را از بین برد.
وی در بخش دیگری از گفت وگوی خود با «الشرق الاوسط» تصریح کرد معتقد است پارلمان کردستان باید نقش مهم و فعالی در مذاکرات آتی میان اردبیل و بغداد داشته باشد. در صورت ناتوانی دولت منطقه کردستان از گشودن باب گفت‌وگو با بغداد، پارلمان این منطقه می‌تواند با تشکیل هیئتی از فراکسیون‌های پارلمانی به نمایندگی از ملت کردستان (عراق)، برای مذاکره به بغداد رود.
سیاست خصمانه آمریکا
شیخ «خالد الملا» رئیس جماعت علمای اهل سنت عراق اما در واکنش به شیطنت‌های آمریکا در عراق درباره حشدالشعبی گفته، اتهام‌زنی آمریکا به بسیج مردمی و گروه‌های زیرمجموعه آن، اهانت به همه مردم عراق محسوب می‌شود.
خالد الملا که با خبرگزاری جمهوری اسلامی گفت‌وگو می‌کرد در ادامه هدف آمریکا ( از این اقدام) را فتنه‌انگیزی در عراق و متزلزل کردن اوضاع داخلی این کشور دانست.
شیخ خالد الملا افزود: «پارلمان عراق قانون تشکیل حشدالشعبی (بسیج مردمی) را تصویب کرد، بنابراین حشدالشعبی یک نیروی رسمی عراق است و اتهام‌زنی به این نیروها که با داعش جنگیده، اتهام‌زنی به تصمیم و رای و نظر مردم عراق است.


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
سه شنبه 30 آبان 1396


دفاع تمام قد رئیس حزب سوسیال دموکرات سوئیس از اسلام و رسمی شدن این دین

  ۱۳۹۶/۰۸/۲۹

Image result for ‫رئیس حزب سوسیال دموکرات سوئیس‬‎
رئیس‌حزب سوسیال دموکرات سوئیس با‌اشاره به حضور 400 هزار مسلمان و 240 مسجد در این کشور گفته: «اسلام به ما نیز تعلق دارد و ما خواهان به رسمیت شناختن اسلام به عنوان یکی از ادیان کشورهستیم.»
به گزارش اسپوتنیک،«کریستین لورات»، رهبرحزب سوسیال دموکرات سوئیس درگفت وگو با روزنامه «سونتاگس زایتونگ» اظهارداشته: «خواهان به رسمیت شناختن اسلام به عنوان یکی از ادیان کشور است و در این زمینه برخی از اعضای حزب وی دررابطه با پروژه «نقشه راه اسلام در سوئیس» اقداماتی انجام داده‌اند.وی افزود: «بیش از 400 هزار مسلمان و 240 مسجد در سوئیس وجود دارد. البته گاهی گرایش‌های افراطی نیز دیده می‌شود، اما هر دو طرف باید در یک جهت گام بردارند. مواضع این حزب سوئیسی در حمایت از اسلام از آنجا حائز اهمیت است که یکی از اهداف غرب از راه‌اندازی غائله داعش «اسلام‌هراسی» و جلوگیری از گرایش روزافزون مردم غرب به اسلام بود!سئول:
 موشک‌های کره‌شمالی کمتر از 2 ماه دیگر به خاک آمریکا می‌رسند
Image result for ‫موشک‌های کره‌شمالی کمتر از 2 ماه دیگر به خاک آمریکا می‌رسند‬‎
کره جنوبی می‌گوید به اطلاعاتی دست یافته که نشان می‌دهد،
پیونگ یانگ تا پایان سال جاری میلادی، خواهد توانست برد موشک هایش را تا رسیدن به خاک آمریکا افزایش دهد.
آژانس جاسوسی کره جنوبی روز دوشنبه گفته، کره شمالی احتمالا طی همین سال جاری بتواند موشک بالستیک قاره پیمایی را تولید کند که قابلیت رسیدن به خاک آمریکا را داشته باشد. تسنیم با انتشار این خبر به نقل از رویترز نوشته، آژانس جاسوسی کره جنوبی در گزارشی که برای نمایندگان پارلمان این کشور تهیه کرده به این موضوع‌اشاره و اعلام کرده که «هیچ نشانه‌ای از آزمایش هسته‌ای قریب‌الوقوع در کره شمالی شناسایی نشده است ولی تاسیسات هسته‌ای «پیونگ گیه ری» برای یک انفجار دیگر در هر زمانی آماده است.»
ترامپ مجبور است کره شمالی هسته‌ای را بپذیرد
از سوی دیگر، پایگاه اینترنتی «اسکات» آمریکا در گزارشی به قلم «دیو ماجومدر» به بن بست آمریکا و کره شمالی و به دلیل اصرار پیونگ یانگ به هسته‌ای ماندن‌اشاره کرده و نوشته: «با توجه به ادامه بن بست بین آمریکا و کره شمالی بر سر زرادخانه موشک‌های بالستیک و برنامه تسلیحات هسته‌ای کره شمالی، خطر بروز جنگ، شبه جزیره کره را تهدید می‌کند اما در نهایت، ممکن است آمریکا مجبور شود یک کره شمالی مسلح به تسلیحات هسته‌ای را بپذیرد و صرفا موضعی بازدارنده اتخاذ کند.» به اعتقاد «دیو ماجومدر»، در صورت بروز جنگ با کره شمالی احتمالاً این جنگ خشن‌ترین درگیری در تاریخ جنگ‌ها در جهان خواهد بود چرا که در این جنگ از تسلیحات هسته‌ای، شیمیایی و حتی میکروبی استفاده خواهد شد.در این صورت نظامیان آمریکایی مستقر در منطقه باید آماده مبارزه در مناطق آلوده به این تسلیحات باشند.


بازجویی 4 ساعته از نتانیاهو به جرم فساد

Image result for ‫بازجویی 4 ساعته از نتانیاهو به جرم فساد‬‎

پلیس رژیم صهیونیستی برای ششمین بار از بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر این رژیم در ارتباط با پرونده فساد مالی 4 ساعت بازجویی کرد.
پلیس رژیم صهیونیستی می‌گوید روز یکشنبه از بنیامین نتانیاهو به دلیل دست داشتن در پرونده‌های فسادمالی به مدت 4 ساعت بازجویی کرده است. روزنامه صهیونیستی «تایمز آو اسرائیل» هم اعلام کرده که نتانیاهو با مدارک تازه‌ای که پلیس به دست آورده بازجویی شده است. این برای ششمین بار است که از نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی به اتهام دریافت غیرقانونی هدایا و رشوه، بازجویی می‌شود.نتانیاهو با دو بررسی قضایی جداگانه موسوم به پرونده 1000 و پرونده 2000 روبه‌روست. وی انجام دادن هر گونه اقدام‌اشتباه در هر دو پرونده را رد کرده است. پرونده 1000 شامل هدایای غیر قانونی مثل سیگار و مشروبات الکلی به ارزش صدها هزار شِکِل را تشکیل می‌دهد که «آرون میلچان» تهیه‌کننده صهیونیستی، آنها را در اختیار نتانیاهو و خانواده‌اش قرار داده است. دستیار شخصی «میلچان» به پلیس گفته، سارا نتانیاهو همسر بنیامین نتانیاهو به طور منظم با وی تلفنی تماس داشته و با استفاده از کلمات رمز خواستار دریافت سیگار و مشروبات الکلی شده است. این هدایا در ازای ارتقای منافع تجارت به میلچان از وی گرفته شده است. نتانیاهو همچنین در پرونده 2000 مظنون به داشتن رابطه مخفی و بده بستان‌هایی با «آرنون نونی» ناشر روزنامه اسرائیلی‌هاآرتص است. نتانیاهو در واکنش به این اتهامات اظهار داشته، «من مطمئن هستم که هیچ اتفاقی نخواهد افتاد، زیرا اصلا این موضوع صحت ندارد.»

آزادی خانواده و اموال 2 شرط موگابه برای کناره‌گیری از قدرت

Image result for ‫آزادی خانواده و اموال 2 شرط موگابه برای کناره‌گیری از قدرت‬‎
رئیس‌جمهور برکنارشده زیمبابوه سرانجام با ارائه شروطی پذیرفت که استعفای خود از ریاست‌ جمهوری این کشور را به صورت رسمی اعلام کند.
منابع آگاه در دولت زیمبابوه دیروز اعلام کردند «رابرت موگابه» رئیس‌جمهور برکنارشده زیمبابوه روز یکشنبه در نطق تلویزیونی خود استعفایش را اعلام نکرد اما در روز دوشنبه با ارائه شروطی پذیرفت که نامه استعفا را امضا کند.
طبق این گزارش رئیس‌جمهور 93 ساله زیمبابوه گفته «در صورتی استعفا می‌دهد که مصونیت خود و «گریس موگابه» همسرش تأمین شود و افزون بر این پس از استعفا نیز حق مالکیت دارایی‌هایش از او سلب نشود.»
به گزارش خبرگزاری «میزان» به نقل از شبکه خبری «سی‌ان‌ان»، ژنرال‎های ارتش زیمبابوه با این شروط رابرت موگابه موافقت کرده‌اند و قرار است نامه استعفا وی به‌زودی به رئیس‌ پارلمان این کشور ارسال شود. حزب حاکم‌ «‌زانو‌، پی‌اف» به موگابه تا ظهر روز دوشنبه فرصت داده بود که استعفای خود را اعلام کند در غیر این صورت روز سه‌شنبه استیضاح می‌شد.
شامگاه سه‌شنبه گذشته نیرو‌ها و تجهیزات ارتش زیمبابوه در اقدامی ناگهانی راه‌های منتهی به ساختمان‎های اصلی دولت، پارلمان و دادگاه این کشور را مسدود کردند و ساختمان شبکه تلویزیون ملی این کشور را در کنترل خود گرفتند، موگابه را در بازداشت خانگی قرار داده و به وی تا ظهر دوشنبه فرصت دادند تا  رسماً استعفای خود را اعلام کند. حزب حاکم زیمبابوه نیز اعلام کرد، موگابه را از ریاست این حزب کنار گذاشته است.
با اینکه ژنرال‎های ارتش زیمبابوه با شروط رابرت موگابه موافقت کرده‌اند اما یکی از مقامات حزب حاکم هم گفته:‌ «گریس موگابه، همسر رئیس‌جمهور زیمبابوه به همراه چند تن دیگر قرار است تحت پیگرد قانونی قرار بگیرد.»
به گفته این فرد، حزب حاکم،‌گریس موگابه را به «پاشیدن بذر نفرت»، «تفرقه» و «اتخاذ نقش‌ها و قدرت‌هایی که به این دفتر محول نشده» متهم کرده است.‌گریس موگابه همچنین از سمت رئیس ‌اتحادیه زنان حزب حاکم برکنار شده است. خبرها درباره تحت پیگرد قرار گرفتن‌گریس موگابه پس از آن منتشر شد که رابرت موگابه از ریاست حزب حاکم زانو ، پی اف برکنار و «امرسون منانگاگوا» جانشین وی شد.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
سه شنبه 30 آبان 1396


اعتراف صریح رئیس سابق سیا به شکست آمریکا و ناتو در افغانستان

    ۱۳۹۶/۰۸/۲۹


Image result for ‫ژنرال «دیوید پترائوس»‬‎
یک ژنرال ارشد و رئیس سابق سازمان جاسوسی آمریکا «سیا» اعتراف کرد که این کشور و ناتو در جنگ افغانستان، شکست خورده‌اند.
ژنرال «دیوید پترائوس» گفت، آمریکا و ناتو برای رسیدن به اهداف خود در افغانستان، شکست خورده‌اند. به گزارش تسنیم، این ژنرال آمریکایی در ادامه اعترافات خود، افزود: «علی‌رغم حضور 16 ساله نیروهای آمریکایی و ناتو در افغانستان، جنگ در این کشور، گسترش یافته است و این نیروها نتوانسته‌اند مبارزه موثری با تروریسم انجام دهند.»
این ژنرال بازنشسته که در کارنامه خود، فرماندهی نیروهای آمریکایی در افغانستان را هم دارد، اظهار داشت که اکنون گروه‌های تروریستی فعال در افغانستان، بیش از گذشته قوی شده‌اند... وی سپس، این ادعا که بزرگترین هدف نیروهای آمریکایی و ناتو در افغانستان، سرکوب گروه‌های تروریستی به ویژه شبکه القاعده بوده افزود: «اما این نیروها در مأموریت خود شکست خورده‌اند.»
ناگفته نماند که مبارزه با القاعده، بهانه آمریکا برای حضور در کشور افغانستان بوده و تاکنون اسناد زیادی در مورد کمک آمریکا به تروریست‌ها در افغانستان منتشر شده است.
خبرگزاری صدا و سیما نیز از کابل گزارش داده که نمایندگان مجلس افغانستان پیمان امنیتی کابل - واشنگتن را پیمانی می‌دانند که سودی برای مردم افغانستان نداشته و حتی، بر درگیری‌ها، افزوده است.
در همین حال، سازمان ملل اعلام کرد، درگیری‌ها و ناامنی در افغانستان به بالاترین حد خود طی 10 سال گذشته رسیده است.
داعش ساخته آمریکاست
«عبدالله عبدالله» رئیس اجرایی دولت افغانستان در کانادا هم اعلام کرده، مقامات روسیه می‌گویند که آمریکا گروه تروریستی «داعش» را در افغانستان به وجود آورده است. عبدالله که در نشست امنیتی «هالفیکس» سخن می‌گفت تصریح کرد:«یک مقام ارشد نظامی روسیه در دیدار با مقامات افغانستان، به آنها گوشزد کرد که داعش در افغانستان ساخته دست آمریکا است.»
«محمد محقق» معاون اجرایی دولت افغانستان نیز اخیرا گفته بود شماری از جنگجویان داعش از سوریه و عراق به استان‌های بدخشان، فاریاب، جوزجان و سرپل افغانستان منتقل شده‌اند. «حامد کرزای» رئیس‌جمهور سابق افغانستان نیز پیش از این، آمریکا را به حمایت از داعش در افغانستان متهم کرده بود.
جنایات جنگی سیا در افغانستان
خبرگزاری صدا و سیما اما به نقل از روزنامه آمریکایی «هافینگتون پست» گزارش داده، «فاتوبنسودا» دادستان ارشد دیوان کیفری بین‌المللی سازمان «سیا» را به ارتکاب جرائم و جنایات جنگی علیه بشریت در افغانستان متهم کرده است.
طی این گزارش، دادستان ارشد دیوان کیفری بین‌المللی در اقدامی که «سولومون ساکو»، رئیس عفو بین‌الملل، آن را «لحظه‌ای تعیین‌کننده در دیوان کیفری بین‌المللی» توصیف کرد، خواستار اجازه یافتن این دیوان برای شروع تحقیقی شد که بر سران سیا و سران نظامی آمریکا، و نیز طالبان و مقامات افغان متمرکز خواهد بود.
بنسودا در گزارشی نوشت بررسی‌های اولیه نشان می‌دهد که نیروهای نظامی آمریکایی مستقر در افغانستان و نیز در نهادهای مخفی، سیا، به ویژه در سال‌ها 2003 و 2004، مرتکب جنایات جنگی شکنجه و بدرفتاری با افراد شدند، و این جرائم در برخی موارد تا سال 2014 نیز ادامه یافته است.
وی تصریح کرد، جنایاتی که سیا و نیروهای مسلح آمریکا مرتکب شده‌اند، بدرفتاری با چند نفر نبود، بلکه روش‌های بازجویی مستمر برای بیرون کشیدن اطلاعات از بازداشت‌شدگان بود. وی افزود دلیل کافی دراین‌باره وجود دارد و این جرائم برای پیشبرد سیاست‌های آمریکا در جنگ افغانستان صورت گرفته است.
دادگاه بین‌المللی در شرایطی جهت محاکمه کسی مداخله می‌کند که یا شرایط داخلی کشور مورد نظر برای محاکمه فرد متهم به جنایت جنگی، مساعد نیست و یا کشور موردنظر، علاقه‌ای به محاکمه فرد متهم ندارد.
پیش از این دادستانی کل آمریکا در دو مورد تحقیق کرده بود و علی‌رغم اینکه ارتکاب شکنجه توسط متهمان، محرز بود، دادستانی آمریکا از پیگرد مجرمان، خودداری کرد.
کارشناسان می‌گویند، ابعاد جنایات نظامیان آمریکایی در افغانستان، گسترده‌تر از آن است که در رسانه‌ها منعکس و یا از زبان نهادهای قضایی غربی بیان می‌شود. علت پیگیری صوری نهادهایی مثل دیوان بین‌المللی نیز به خاطر این است که خودشان ته مانده‌های مشروعیت خود را حفظ کنند.
دیروز خبر دیگری که از افغانستان گزارش شده، این است که کارکنان اتحادیه اروپا در افغانستان مشروبات الکلی را در این کشور قاچاق می‌کنند!اندیشکده شورای روابط خارجی آمریکا:
واشنگتن مستقیماً در بحران یمن نقش دارد
Image result for ‫واشنگتن مستقیماً در بحران یمن نقش دارد‬‎
 
رئیس‌ اندیشکده شورای روابط خارجی آمریکا پس از گذشت نزدیک به 3 سال به نقش مستقیم آمریکا در جنایات آل‌سعود در یمن اعتراف کرد.
عربستان از فروردین 94 یمن را مورد حمله قرار داده و تاکنون نتوانسته بر مردم فقیر این کشور پیروز شود. در این مدت بیش از 15 هزار یمنی به شهادت رسیده و ده‌ها هزار تن دیگر زخمی شده‌اند. اما مسئله مهم در این میان این است که عربستان این جنگ را با حمایت آمریکا و اسرائیل شروع کرد و رسانه‌های مختلف بارها از نقش این دو در جنگ یمن خبرهای مختلفی منتشر کردند. اما اکنون یکی از اندیشکده مطرح آمریکا به این امر اعتراف کرده است.
 در هفته‌های اخیر سازمان‌های امدادی بین‌المللی و نهادهای وابسته به سازمان ملل بارها درباره وضعیت ناگوار انسانی در یمن که تحت محاصره ائتلاف به رهبری عربستان است، هشدار داده‌اند، اما این محاصره در سایه حمایت‌ها آمریکا و غرب از ریاض، همچنان ادامه دارد. حالا خبرها حاکی است یک برنامه با موضوع «جنگ یمن» در شبکه سی‌بی‌اس پخش شده اما در آن‌اشاره‌ای به مواضع آمریکا در حمایت از عربستان نشده است. دیپلمات اسبق و رئیس‌کنونی اندیشکده شورای روابط خارجی آمریکا با انتقاد از این وضع گفته: «خوب است که برنامه 60 دقیقه (شبکه سی‌بی‌اس) روی جنگ یمن تمرکز می‌کند؛ منازعه‌ای که کمتر از آنچه باید درباره آن گزارش پخش شده و به آن پرداخته شده است».
«ریچارد هاس» در توییتر خود افزود: «اما چرا هیچ‌اشاره‌ای به نقش مستقیم و غیر مستقیم آمریکا در حمایت از سیاست عربستان نشد؟ آمریکا به آنچه که یک شکست مفتضحانه استراتژیک و کابوس انسانی در یمن است، کمک می‌کند.»
این اعتراف از سوی رئیس‌یک اندیشکده مطرح آمریکایی نشان دهنده این است که عربستان هیچ گاه به تنهایی جرات حمله به یمن را نداشته و تنها در سایه حمایت‌های غرب دست به چنین حماقتی زده است.

 

امارات: روابط بین ما و اسرائیل برادرانه است!
  Image result for ‫امارات: روابط بین ما و اسرائیل برادرانه است!‬‎
در ادامه پروسه عادی‌سازی روابط ارتجاعیون عرب با رژیم صهیونیستی خبر رسیده، نماینده وزیر دفاع امارات در پاسخ به سؤال یک خبرنگار آمریکایی گفته «امارات و اسرائیل نه تنها تهدیدی برای هم نیستند بلکه مانند دو برادرند»(!)
ژنرال «عبدالله محمد هاشمی»، نماینده وزارت دفاع امارات در گفت‌وگو با یک رسانه‌ نظامی آمریکایی با نام «دفاع و هوا فضا» و در پاسخ به این سؤال که «آیا افزایش توان نظامی امارات تهدیدی برای اسرائیل خواهد بود؟» گفته: «روابط دو دولت مانند رابطه دو برادر است و امارات هرگز وارد جنگ علیه اسرائیل نمی‌شود، زیرا هردو همپیمانان آمریکا هستند و واشنگتن به آن دو اجازه جنگ و درگیری با هم را نمی‌دهد.» به گزارش ایسنا به نقل از شبکه الجزیره، این ژنرال ارشد اماراتی در ادامه اعلام کرده که، «اگر به طور مشخص راه‌حلی میان تل‌آویو، کشورهای عربی یا فلسطین وجود داشته باشد روی میز مذاکره قرار می‌گیرد، زیرا امارات معتقد است اسرائیل و امارات خطری برای یکدیگر ندارند .


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
سه شنبه 30 آبان 1396

توافق اربیل و بغداد برای لغو همه‌پرسی کردستان عراق 

  ۱۳۹۶/۰۸/۲۸

Image result for ‫توافق اربیل و بغداد برای لغو همه‌پرسی کردستان عراق‬‎

یک روزنامه فرا منطقه‌ای از توافق نهایی اربیل و بغداد در مورد لغو همه‌پرسی جدایی که در منطقه خود مختار کردستان عراق برگزار شده بود، خبر داد و اعلام کرد که امروز (دوشنبه) دادگاه فدرال عراق رسما آن را اعلام خواهد کرد. «الشرق الاوسط» دیروز اعلام کرده، دادگاه فدرال عراق فردا (امروز) رسما لغو همه‌پرسی جدایی منطقه خود مختار کردستان عراق را اعلام خواهد کرد. طبق این گزارش،‌ اربیل نیز لغو همه‌پرسی را پذیرفته و به آن متعهد خواهد شد.
«مسعود بارزانی» رئیس سابق منطقه خود مختار کردستان عراق،‌ سوم مهر در اربیل همه‌پرسی جدایی برگزار کرد. پیامد مهم این اقدام مغایر با قانون اساسی عراق،‌ کناره‌گیری خود بارزانی از قدرت بوده که اوایل آبان ماه اتفاق افتاده است. تنها رژیم صهیونیستی بود که علنا از اقدام بارزانی حمایت کرد. به گزارش خبرگزاری فارس، پس از مذاکرات طولانی میان دولت فدرال عراق و رهبران کرد منطقه کردستان،‌ تصمیم گرفته شد که دادگاه فدرال رسما این همه‌پرسی را لغو کند. به اعتقاد کارشناسان،‌ برگزاری همه‌پرسی تجزیه کردستان عراق،‌ بزرگترین اشتباه سیاسی بارزانی بودکه در نهایت نیز، به عمر سیاسی وی،‌ تقریبا پایان داد.کمیته بین‌المللی صلیب‌سرخ:
  یک میلیون نفر دیگر در 3 شهر یمن در معرض ابتلا به وبا هستند
۸ ۱۳۹۶/۰۸/۲


کمیته بین‎المللی صلیب سرخ می‌گوید حدود یک میلیون یمنی دیگر به دلیل توقف واردات سوخت و تشدید حملات سعودی‌ها طی ۱۰ روز گذشته، در سه شهر یمن در معرض ابتلا به وبا قرار دارند.
محاصره ظالمانه مردم یمن از سوی آل‌سعود باعث شده است تا شیوع بیماری در این کشور سرعت بیشتری پیدا کند. در همین حال برخی خبرها حکایت از ابتلای شمار بیشتری از مردم یمن به این بیماری مهلک دارد. به گزارش فارس، کمیته بین‌المللی صلیب سرخ روز جمعه اعلام کرد که توقف واردات سوخت و دیگر کالاهای اساسی به یمن به دلیل بمباران و حملات مداوم عربستان، باعث قطع عملیات آب رسانی و رسیدن آب‌های آشامیدنی در سه شهر دیگر یمن شده است. کمیته بین‌المللی صلیب سرخ تاکید کرده که حدود یک میلیون نفر دیگر در معرض تهدید ابتلا به بیماری وبا و دیگر بیمارهای ناشی از آب‌های آلوده قرار دادند.
«الکساندر فیت»، رئیس‌ کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در یمن گفته: «سیستم‎های آبی و بهداشتی در الحدیده، صعده و تعز به دلیل کمبود سوخت متوقف شده‎اند. آب و غذای آلوده مهم‌ترین عامل شیوع بیماری وبا در یمن به ویژه کودکان شمرده می‌شود.» کارشناسان پزشکی، با انتشار بیانیه‌ای، عربستان را مسئول شیوع وبا در یمن اعلام کردند.
 نشریۀ پزشکی «لانست» هم با انتشار گزارشی اعلام کرده: «حملات جنگنده‌های ائتلاف به یمن به ریاست عربستان، بیمارستان‌ها و شبکه‌های آبرسانی را نابود کرد.»  بنا بر اعلام کمیته بین‌المللی صلیب سرخ تا آخر سال جاری میلادی، شمار مبتلایان به وبا در یمن از 600 هزار نفر فراتر خواهد رفت. اهانت ناتو به اردوغان و آتاتورک روابط ترکیه با ناتو را شکرآب کرد

Image result for ‫اهانت ناتو به اردوغان و آتاتورک روابط ترکیه با ناتو را شکرآب کرد‬‎

رئیس‌جمهور ترکیه در سخنانی «رفتار غیر محترمانه ناتو با آنکارا» در مانور نظامی نروژ را غیرقابل بخشش دانست و عذرخواهی این ائتلاف نظامی را هم رد کرد.
استفاده از عکس «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه و «مصطفی آتاتورک» بنیانگذار دولت ترکیه به عنوان سیبل تیراندازی در رزمایش ناتو در نروژ باعث تنش جدی در روابط ترکیه و ناتو شده است. «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه بعد از شنیدن این خبر، تمامی 40 پرسنل نظامی خود را که در این تمرینات مشارکت داشتند از این مانور نظامی خارج و عصبانیت خود را از این اقدام ناتو آشکارا ابراز کرد.
در پی  این اعتراض، دبیر کل ناتو با صدور بیانیه‌ای از آنچه رخ داده عذرخواهی کرد و توضیح داد که شخص مسئول این اتفاق همکار رسمی ناتو نبوده و یک عضو غیرنظامی و پیمانی این ائتلاف نظامی بوده است. وی همچنین تصریح کرد «آنچه اتفاق افتاده بیانگر نظر ناتو نیست بلکه این ائتلاف نظامی بر این عقیده است که ترکیه متحدی ارزشمند برای ناتو است که خدمات مهمی برای تامین امنیت این پیمان انجام داده است.» «رجب طیب اردوغان»، اما این عذرخواهی ناتو را رد و تاکید کرد «چنین رفتار غیر محترمانه‌ای به راحتی قابل بخشش نیست.» وی در یک سخنرانی زنده تلویزیونی گفت: «ما شاهد یک رفتار غیر محترمانه بودیم. این ماجرا نمی‌تواند با یک عذرخواهی ساده خاتمه یابد.»
ترکیه از سال 1952 عضو ناتو است. از زمان کودتای نظامی شکست خورده سال گذشته در این کشور و اقدامات سرکوبگرانه آنکارا علیه معترضان و نزدیکی روزافزون ترکیه به روسیه مناسبات این کشور با ناتو و برخی کشورهای غربی مثل آلمان متشنج شده است. ترکیه دومین ارتش بزرگ در ناتو را دارد و به دلیل هم مرز بودنش با کشورهای ایران، سوریه و عراق از اهمیت استراتژیکی برای ناتو برخوردار است.


  اسرائیل در سال جاری میلادی 14 کودک فلسطینی را به شهادت رسانده است

Image result for ‫اسرائیل در سال جاری میلادی 14 کودک فلسطینی را به شهادت رسانده است‬‎

دفتر مرکزی آمار فلسطین در بیانیه‌ای که دیروز(یکشنبه) منتشر شد، اعلام کرده نیروهای رژیم صهیونیستی  در سال جاری میلادی 14 کودک فلسطینی را در نوار غزه و کرانه باختری به شهادت رسانده‌اند. بر اساس این گزارش  در سال 2016 میلادی نیز اسرائیل 35 کودک فلسطینی را به شهادت رسانده بود.
دفتر مرکزی آمار فلسطین همچنین از بازداشت حدود 4 هزار کودک فلسطینی توسط نیروهای اسرائیلی از اکتبر 2015 میلادی نیز خبر داده و گفته اکثر آنها آزاد شده‌اند. 848 کودک فلسطینی هم به‌خاطر تخریب خانه‌هایشان توسط نیروهای اسرائیلی، بی‌خانمان شده‌اند.بر اساس اعلام این آژانس، مقام‌های صهیونیستی در سال 2016 میلادی بیش از 418 خانه فلسطینی‌ها را نیز تخریب کرده‌اند. حدود 300 کودک فلسطینی هم هنوز در زندان‌های اسرائیل به سر می‌برند.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
دوشنبه 29 آبان 1396


خبرهای ضد و نقیض از ترور نافرجام بن سلمان ولیعهد سعودی  

  ۱۳۹۶/۰۸/۲۸

Image result for ‫خبرهای ضد و نقیض از ترور نافرجام بن سلمان ولیعهد سعودی‬‎
بنابر اعلام برخی رسانه‌های خبری، همزمان با قلع و قمع شاهزادگان از سوی محمد بن سلمان، شماری از افسران گارد ملی سعودی هم اقدام به ترور وی کرده‌اند اما این محافظان بن سلمان بودند که مجروح شدند و ولیعهد از این سوء قصد جان سالم به در برده است.
روزنامه «الدیار» چاپ بیروت(که گفته می‌شود زیر نظر ولید بن طلال، شاهزاده ثروتمند سعودی که اکنون دستگیر شده اداره می‌شود) طی گزارشی اعلام کرده،  محمد بن سلمان ولیعهد سعودی، از  ترور نافرجامی که از سوی ۵ افسر گارد ملی تدارک دیده شده بود، جان سالم به در برده است. بر اساس این گزارش، این 5 افسر که پیش از این، تحت فرماندهی شاهزاده «متعب» (پسر ملک عبدالله پادشاه سابق عربستان) بودند، روز شنبه در تلاش برای ترور محمد بن‌سلمان، به سمت خودروی وی تیراندازی کردند. طبق این گزارش افسران سوار بر خودرو بودند و به سمت خودروی ولیعهد عربستان و همراهان او تیراندازی کردند، ولی محمد بن سلمان در این حادثه آسیبی ندید؛ زیرا خودروی وی زرهی و ضدگلوله است، ولی چند تن از محافظان او در این حادثه زخمی شدند.
به گزارش باشگاه خبرنگاران، پس از این حادثه، محمد بن سلمان به سرعت به مقر وزارت دفاع حرکت کرده است. تاکنون نیرو‌های امنیتی سعودی موفق به بازداشت یا حتی شناسایی هیچ‌کدام از این مهاجمان نشده‌اند. در حال حاضر، برخی گزارش‌ها از بازداشت شماری از افسران عالیرتبه سعودی حکایت دارد. شاهزاده متعب فرمانده گارد ملی عربستان بود که هفته گذشته به همراه چند شاهزاده دیگر به اتهام فساد مالی دستگیر شد. به گفته برخی منابع، محمد بن سلمان نگران این است که متعب که خودش زمانی بخت اول جانشینی ملک عبدالله پادشاه سابق عربستان بود، با انجام کودتایی او را از رسیدن به قدرت بازدارد و به همین دلیل، به بهانه فساد مالی او را از فرماندهی گارد ملی عربستان برکنار کرد. پیش از این مجتهد افشاگر سعودی اعلام کرده بود که بن سلمان از ترس ترور، بیشتر اوقات خود را در یک کشتی سپری می‌کند.
خیز بن سلمان برای پاکسازی نظامیان
از سوی دیگر، در حالی که محمد بن سلمان با ادعای «اصلاحات» در واقع مخالفان خود را سرکوب می‌کند، یک منبع سعودی که نخواسته نامش فاش شود به خبرگزاری بلومبرگ گفته تاکنون۱۴ مسئول عالی‌رتبه گارد ملی و وزارت دفاع این کشور که بازنشسته شده‌اند به اتهام مشارکت در عقد قراردادهای مالی مشکوک بازداشت شده‌اند. این منبع در خصوص وضعیت شاهزاده‌های سعودی که در بازداشت به سر می‌برند هم گفته که رایزنی در خصوص وضعیت این شاهزاده‌ها و ثروتشان ادامه دارد تا با بازگرداندن حدود ۱۰۰ میلیارد دلار از دارایی افراد بازداشت شده، از محاکمه آنها صرف نظر شود!
پیش از این «خالد الفالح» وزیر انرژی و صنایع عربستان اعلام کرده بود که عملیات پاکسازی و اصلاحات محمد بن سلمان قرار نیست در سرمایه‌گذاری خارجی در عربستان خللی ایجاد کند و افزوده بود: «من با بسیاری از سرمایه‌گذاران خارجی در ارتباط هستم و آنها به خوبی می‌دانند که اقدامات اخیر محدود خواهد بود و در واقع عربستان در حال پاکسازی داخلی است.» این در حالی است که  دستگیری‌های گسترده در عربستان در طی هفته گذشته موجب کاهش حدود 19 میلیارد دلاری ارزش دارایی‌ها در بورس‌های 6 کشور عضو شورای همکاری خلیج فارس شده است.
مجتهد
در همین حال مجتهد  در تازه‌ترین افشاگری خود از آماده شدن مقدمات پادشاهی محمد بن سلمان خبر داد. وی در تازه‌ترین توییت خود نوشت، انجام آمادگی‌ها برای سفر ملک سلمان به طنجه (شهر تفریحی مخصوص آل سعود در مغرب) طی روزهای آینده ادامه دارد. وی افزود محمد بن سلمان ولیعهد سعودی بر اساس تحولات تصمیم‌گیری خواهد کرد، ممکن است سفر پادشاه به طنجه با کناره‌گیری وی از پادشاهی همزمان شود. به‌گفته افشاگر اسرار آل سعود،‌ یکی از اقدامات آتی محمد بن سلمان برکناری تمام امرای مناطقی است که سن آنها بالای چهل سال است.
از سوی دیگر، جک استراو وزیر خارجه اسبق انگلیس در کنفرانس «بحران عربستان، جنگ، خلافت و آزادی» زبان به انتقاد شدید از عربستان گشود. وی در سخنانی گفت: «مسئولان سیاسی که من با آن‌ها در عربستان تعامل داشتم بسیار خویشتن‌دار بودند و همچون بن سلمان ماجراجویانه عمل نمی‌کردند.» جک استراو عربستان را کشوری دانست که بیشترین استبداد را در جهان دارد و همچنین گفت که عربستان برای یمنی‌ها و لبنانی‌ها یک تهدید است. آل‌سعود ۲ فرزند حریری را گروگان گرفت

نخست‌وزیر لبنان با همسرش به پاریس رفت

Image result for ‫آل‌سعود ۲ فرزند حریری را گروگان گرفت‬‎

سعد حریری نخست‌وزیر مستعفی لبنان در شرایطی ریاض را به مقصد پاریس! ترک کرده که گفته می‌شود عربستان اجازه خروج دو فرزند وی را نداده است.
روزنامه لبنانی«الاخبار»، در گزارشی به سفر «مبهم» و «پر رمز و راز» حریری نخست‌وزیر مستعفی لبنان پرداخته و نوشته: «روز شنبه فقط همسر سعد حریری و یک پسرش هنگام عزیمت وی به پاریس همراه او بود و دو فرزند کوچکش به بهانه مدرسه، در عربستان نگه داشته شده‌اند.»این روزنامه لبنانی همچنین نوشته: «حریری در گفت‌وگوی تلویزیونی هفته گذشته خود این دو کلمه را تکرار کرد: «من خانواده دارم» که این عبارت را در خصوص موضوعاتی که تهدیدش می‌کند بیان کرد. در سفر حریری به پاریس فقط «لارا العظم» همسرش با او بود اما دختر و پسر کوچکش «لؤلؤه و عبدالعزیز» به بهانه تحصیل و مدرسه در ریاض ماندند و پسر بزرگش «حسام» که در انگلیس تحصیل می‌کند روز شنبه برای استقبال از پدرش به همراه تعداد دیگری از افراد خانواده عازم فرانسه شد.»الاخبار نوشت: باقی ماندن دو فرزند حریری در عربستان، فرضیه مشروط بودن آزادی او را می‌رساند، یک میانجی فرانسوی به میشل عون رئیس‌جمهور لبنان این موضوع را اطلاع داده و منجر به عصبانیت او شده بود، به همین دلیل رئیس‌جمهور لبنان برای تضمین آزادی نخست‌وزیر کشورش پس از تمام اتفاقات دو هفته اخیر اعلام کرد باید خانواده حریری در سفر وی به پاریس همراه او باشند و به لبنان بیایند. میشل عون به آل‌سعود ضرب الاجل داده بود که اگر حریری تا روز یکشنبه ( دیروز) به لبنان سفر نکند از ریاض به مجامع بین‌المللی شکایت خواهد کرد و میانجی‌گری فرانسه نیز به همین دلیل صورت گرفته بود. از سوی دیگر، میشل عون ، «نبیه بری» رئیس‌پارلمان لبنان و جریان المستقبل تصمیم گرفته‌اند اگر حریری تا چهارشنبه هفته آینده به لبنان بازنگردد عید استقلال را لغو کنند.این در حالی است که اظهارات امانوئل ماکرون رئیس‌جمهور فرانسه مبنی بر باقی ماندن چند روزه یا چند هفته‌ای حریری در پاریس نیز منجر به شک مقامات لبنانی شده و حتی منجر به این شد که جبران باسیل وزیر خارجه لبنان به احتمال برگزاری تظاهرات اعتراضی در روز عید استقلال‌اشاره کند. اکنون پس از آزادی مشروط حریری، فضا مبهم‌تر شده به ویژه اینکه میانجی فرانسوی، شروط عربستان درباره حریری را دریافت نکرده است. فرانسوی‌های می‌گویند «محمدبن سلمان» ولیعهد‌ عربستان فقط گفته حریری می‌داند چه کاری باید انجام دهد. اما منابع خبری اعلام کردند که ولیعهد‌ عربستان شرط این خروج را مقابله با حزب‌الله و عدم اجازه به این جنبش برای مشارکت در دولت قرار‌داده است. با این حال، نخست‌وزیر مستعفی لبنان پس از دیدار با رئیس‌جمهور فرانسه گفت که در جشن استقلال لبنان حضور خواهد یافت و در آنجا مواضع سیاسی خود را اعلام خواهد کرد. حریری این را هم گفت که پس از گفت وگو با میشل عون رئیس‌جمهور لبنان، موضع خود را درباره همه مسایل اعلام خواهم کرد. حریری چهارم نوامبر(13 آبان) در یک اقدام ناگهانی در جریان سفر خود به ریاض از منصب خود استعفا کرد.


پاکسازی بوکمال، آخرین دژ داعش در سوریه
تکفیری‌ها به پایگاه‌های آمریکا پناه بردند

Image result for ‫پاکسازی بوکمال، آخرین دژ داعش در سوریه‬‎
نیروهای مقاومت و ارتش سوریه دیروز شهر مرزی «بوکمال» را با فرماندهی سردار قاسم سلیمانی به طور کامل از لوث تروریست‌ها پاکسازی کردند. در همین حال خبر رسیده که فرمانده‌های داعش به مناطق تحت اشغال آمریکا فرار کرده‌اند.
«بوکمال» که از آن به عنوان آخرین دژ و قلعه «داعش» در سوریه نام برده می‌شد، بالاخره دیروز از لوث عناصر داعش پاکسازی شد. این شهر که در استان «دیرالزور» و در شرقی‌ترین نقطه سوریه قرار دارد، پیش از این آزاد شده بود، اما تکفیری‌ها همه نیروهای خود را به کار گرفته بودند که بار دیگر آن را اشغال کنند، که نتوانستند.
بر اساس گزارش شبکه المیادین عملیات آزادسازی بوکمال با فرماندهی مستقیم سردار قاسم سلیمانی انجام شده است
در پی این پیروزی بزرگ ارتش سوریه و مقاومت، عناصر داعش به مناطق تحت اشغال کردهای مورد حمایت آمریکا (موسوم به نیروهای دموکراتیک سوریه) گریختند. هم‌اکنون نیروهای دموکراتیک سوریه بر بخش‌هایی از شمال شرق سوریه و شهر «رقه» مسلط هستند.
در ارتباط با وجود پیوند میان آمریکا و داعش در سوریه، طی هفته‌های اخیر، خبرهای زیادی منتشر شده است.
در هر حال، شکست داعش در بوکمال به معنی شکست این گروه تروریستی در سوریه است. داعش 98 درصد خاک تحت اشغال خود در سوریه را رها کرده و هم‌اکنون فقط بر بخش‌هایی از مناطق مرزی این کشور و عراق مسلط است. در ارتباط با شمار تلفات داعش در بوکمال، گزارشی نرسیده است. از جنوب غربی سوریه و منطقه «جولان» نیزخبر رسیده ارتش رژیم صهیونیستی یک پایگاه ارتش سوریه را با گلوله تانک هدف قرار داد. در ارتباط با تلفات احتمالی این اقدام صهیونیست‌ها نیز گزارشی نرسید.
هفته گذشته مقامات عراقی هم پایان داعش در عراق را رسما اعلام کردند. این تحولات به خوبی فلسفه تحرکات تازه جبهه عربی- صهیونیستی علیه حزب‌الله، ایران و به طور کلی مقاومت را نشان می‌دهد!
اهمیت آزادسازی بوکمال
شهر بوکمال که یکی از سه شهر بزرگ استان بیابانی «دیرالزور» است، به عنوان مهم‌ترین و آخرین پایگاه «داعش» دانسته می‌شد و از لحاظ راهبردی، به قدری اهمیت دارد که آمریکا، داعش و دمشق هر کدام نظرخاصی به آن داشته‌اند.آمریکایی‌ها طی ماه‌های اخیر تلاش می‌کردند که حضور داعش را در بوکمال تثبیت کنند و اگر نتوانستند، زمینه‌های دست به دست‌ شدن آن را با کردهای مورد حمایت خود (نیروهای دموکراتیک سوریه) فراهم کنند. اما خوشبختانه به خاطر سرعت عمل ارتش سوریه، این طرح آمریکا شکست خورد.عناصر داعش هم می‌دانستند که بوکمال به هست و نیست آنها گره خورده است و به همین خاطر، طی روزهای گذشته شدیدا مقاومت می‌کردند و حتی دست به ضدحمله نیز زده‌اند. با این وجود، کمر آنها نیز شکسته شد.ارتش سوریه و نیروهای مقاومت نیز که چند ماهی است در بیابان‌های شرق پیشروی می‌کنند، شهر بوکمال را آخرین ایستگاه خود می‌دانسته‌اند. در مجموع، این پیروزی مثل پیروزی نیروهای عراقی در شهر «راوه» بوده و با این دو اتفاق بزرگ، برهه تازه‌ای برای دو کشور مذکور آغاز شده و حتی آنها می‌توانند پایان جنگ را اعلام کنند.البته، در سوریه هنوز موانعی وجود دارد، چون فقط داعش نیست که در این کشور حضور دارد و قدرت‌های منطقه‌ای به همراه آمریکا، در سوریه پیچیده‌تر عمل می‌کنند. در هر حال، آزادسازی بوکمال را باید پایان داعش در سوریه خواند.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
دوشنبه 29 آبان 1396

 اخبار ویژه روزنامه ها 

  ۱۳۹۶/۰۸/۲۸

Image result for ‫اخبار ویژه روزنامه ها‬‎


مگر نمی‌گفتید که برجام شرایط را عادی کرده است؟!
در حالی که مدیر توتال می‌گوید «در صورت تحریم‌های جدید آمریکا در همکاری با ایران تجدیدنظر می‌کند»، وزیر نفت گفت توتال در شرایط عادی نمی‌تواند از فاز 11 کنار برود.
به گزارش ایلنا، بیژن زنگنه در دیدار معاون نخست‌وزیر پاکستان گفت: ما قرارداد معتبر قانونی با توتال، سی‌ان‌پی‌سی و پتروپارس داریم و در آن مشخص شده است که این شرکت در چه شرایطی می‌تواند از این پروژه کنار برود.
وی تاکید کرد: توتال در شرایطی می‌تواند از این پروژه‌ کنار برود که تحریم‌های بین‌المللی از سوی شورای امنیت علیه ایران اعمال شود.
وزیر نفت با بیان این که متاسفانه عده‌ای می‌خواهند که توتال از این پروژه‌ کنار برود تا بگویند پیش‌بینی ما درست از آب درآمد، افزود: یک عده هم مرتبا خبرهای مربوط به حضور توتال در ایران را غلط ترجمه می‌کنند تا نگرانی ایجاد کنند؛ آدم که از ترس مرگ خودکشی نمی‌کند.
آخرین‌بار، هفته گذشته بود که پاتریک پویانه در گفت‌وگو با سی‌ان‌ان‌ عنوان کرد «‌در صورتی که چارچوب قانونی داشته باشیم، می‌توانیم توافق با ایران را ادامه دهیم اما در صورتی که نتوانیم به دلیل تغییرات در ساختار تحریم‌ها به توافق ادامه دهیم، در آن تجدیدنظر می‌کنیم».
توتال پیش از این یک نوبت دیگر نیز در دولت اصلاحات، به خاطر فشارهای آمریکا (و نه سازمان ملل)، قرارداد و تعهد خود با ایران را نقض کرد و در عین حال جریمه‌ای هم پرداخت نکرد! با این وجود مسئولان وزارت نفت مجددا سراغ این شرکت فرانسوی که گفته می‌شد در نوبت قبل رشوه هم پرداخته شده و در آمریکا محکوم گردیده، رفتند و توافق دوباره‌ای را منعقد کردند.
سال گذشته به هنگام اعتراض منتقدان، برخی مقامات وزارت نفت مدعی بودند که برجام، به عادی‌سازی امور پرداخته و بنابراین دیگر، بازگشت تحریم‌ها و رفتن توتال معنا ندارد. اما اکنون وزیر نفت می‌گوید توتال در شرایط عادی نمی‌تواند کنار برود؛ به عبارت دیگر، در شرایط غیرعادی، بدعهدی او پذیرفته شده است. و سؤال این است که اکنون جز تحریم‌های آمریکا چه اتفاقی افتاده، که توتال می‌گوید در تعهد خود تجدیدنظر می‌کند؟ یا به عبارت دیگر، چرا برجام نتوانسته به عادی‌سازی مورد ادعای وزیر نفت کمک برساند؟!

ادا و اطوار بست‌نشینی و ادامه شیوه‌ هاشمی در رد و قبول قاضی
حمید بقایی و علی‌اکبر جوانفکر می‌گوید پرونده قضایی آنها نه توسط قوه‌قضائیه بلکه از سوی آیت‌الله هاشمی شاهرودی بررسی شود.
این دو که به همراه حبیب‌الله خراسانی، ضمن حضور در حرم حضرت عبدالعظیم(ع) مدعی بست‌نشینی شده‌اند، در بیانیه‌ای نوشته‌اند: «اگر ظلم آشکار فقط به ما چند نفر و خادمان مردم در دولت قبل محدود می‌شد، دل به لطف و یاری خدا می‌بستیم، زبان به کام می‌گرفتیم و به تکرار تجربه تلخ زندان تن می‌دادیم. اما از آنجا که دستگاه قضایی تحت زعامت آقای آملی لاریجانی از سال 1390 تمامی تلاش خود را برای تضعیف و تخریب دولت دهم و همچنین برآورده ساختن خواسته از پیش اعلام شده شیمون پرز ملعون یعنی بدنام کردن دکتر احمدی‌نژاد و دولت او به‌کار بسته و همچنان بر این منش غیرانسانی و مشی ظالمانه اصرار می‌ورزد و از سوی دیگر هیچ ملجاء و مرجع دیگری برای استمداد فراروی خود نیافته‌ایم، به بست‌نشینی در حرم مطهر حضرت عبدالعظیم الحسنی(ع) روی آورده‌ایم.
نظر به اصرار و پیشنهاد شمار زیادی از مردم عزیز، از رهبر معظم انقلاب نیز درخواست می‌کنیم در صورت صلاحدید، حضرت آیت‌الله شاهرودی رئیس محترم مجمع تشخیص مصلحت نظام و رئیس سابق دستگاه قضایی را مأمور به رسیدگی همه ادعاها و اتهامات مطروحه علیه اینجانبان و دولت قبل نمایند و پیشاپیش نیز اعلام می‌دارم که چنانچه اتهامات نسبت داده شده را وارد تشخیص دادند، درخواست اشد مجازات نسبت به خود را داریم. در غیر اینصورت، انتظار داریم به فوریت نسبت به رفع ظلم از ما و همه کسانی که هدف ظلم و بی‌عدالتی قرار گرفته‌اند، تصمیم‌گیری شود.»
یادآور می‌شود پیش از این نیز در ماجرای بازداشت و رسیدگی قضایی به پرونده اتهامات مهدی هاشمی نیز، مرحوم هاشمی خواستار گرفتن پرونده از قاضی و سپردن آن به قاضی دیگری که مد نظرش بود، شده بود. طبیعی است که چنین خواسته‌هایی در گماشتن قاضی مطلوب خود برای پرونده اتهامات، جایی در نظام‌های حقوقی و قضایی دنیا ندارد؛ ضمن اینکه حلقه انحرافی ثابت کرده به هیچ وجه من‌‌الوجوه زیر بار قانون نمی‌رود و نام بردن از آیت‌الله هاشمی شاهرودی، غیر از بهانه‌ای برای محکمه‌گریزی نیست.
یادآور می‌شود محمود احمدی‌نژاد روز چهارشنبه ضمن حضور در کنار بقایی و مشایی در حرم عبدالعظیم؛ اظهارات تندی علیه «خانواده لاریجانی» عنوان کرد. این در حالی است که او و حلقه حامیان نزدیک وی، ضمن لابی‌گری گسترده در مجلس هشتم، عامل اصلی ریاست علی لاریجانی و کنار رفتن حداد عادل از ریاست مجلس بودند. با این حال، روابط لاریجانی و احمدی‌نژاد از میانه راه به وخامت گرائید که اوج آن در اقدامات دور از شأن طرفین در ماجرای استیضاح وزیر کار و رفاه (بهمن 91) با آتش بیاری کسانی چون علی مطهری بود. جالب این که علی مطهری نیز جزو سهمیه احمدی‌نژاد برای فهرست انتخاباتی جبهه متحد اصولگرایان بود.
حلقه احمدی‌نژاد رفتار زیگزاگی مشابهی نیز با کسانی چون مرحوم هاشمی رفسنجانی و سید حسن خمینی داشته‌اند؛ زمانی، احمدی‌نژاد بیشترین مجادلات و خصومت‌های دوطرفه را با هاشمی داشت اما پس از رد صلاحیت مشایی و هاشمی در انتخابات 92، پیشنهاد اعتراض هماهنگ و مشترک را به هاشمی داد.
همچنین اگرچه احمدی‌نژاد و سید حسن خمینی درگیری‌های متعدد از جمله در مراسم سالگرد ارتحال امام خمینی(ره) داشتند، اما سیدحسن یکی از دفاتر فعالیت احمدی‌نژاد و اطرافیانش را در شمال شهر تهران تأمین کرده است.
گفتنی است مدعیان تحصن، دیروز پس از مواجه شدن با بی‌اعتنایی و عدم استقبال مردم، مجبور به پایان نمایش خود شدند.

/ یعنی اینکه جنجال علیه مسکن مهر، یک سناریو بود
فضاسازی دولتمردان علیه مسکن مهر به بهانه زلزله، اشتباهی از سر شتابزدگی نبود، بلکه تصمیم برای بهره‌برداری سیاسی توام با بی‌انصافی بود.
روزنامه وطن امروز نوشت: سیاست پدر و مادر ندارد. خیلی زیاد این را شنیده‌ایم اما خیلی زیاد پیش نیامده است که مثال‌های ملموسی برای این گزاره در پیش روی ما باشد. این روزها اما یک مثال واضح از بی‌پدر و مادری عالم سیاست در پیش چشمان ما است.
در کرمانشاه و شهرهای اطرافش زلزله‌ای بزرگ روی داده و بیش از 400 نفر از هموطنان ما را به کام مرگ کشانده است. هزاران نفر مجروح و مصدوم و ده‌ها هزار نفر بی‌خانمان شده‌اند. در اینجا در عوالم صاحب پدر و مادر تنها فکر و ذکر هر انسانی باید کاستن از آلام بازماندگان و تعجیل در کمک‌رسانی و امداد باشد اما عده‌ای در این میان نمکدان جهل و تعصب را روی زخم تازه زلزله‌زدگان خالی می‌کنند. معاون اول رئیس‌جمهور عمده تلفات زلزله را مربوط به واحدهای مسکن مهر معرفی می‌کند و رئیس‌جمهور هم از ثابت شدن ناکارآمدی خانه‌سازی دولت برای ملت سخن می‌گوید و روزنامه مدعی، تیتر مهوع «قصر اندوه» را برای دشنه کردن سیاه‌روزی ملت و فرو کردنش در قلب دشمن سیاسی خود انتخاب می‌کند.
تلخی داستان آنجاست که واقعیت به اذعان کارشناسان خلاف این هجمه سخیف رسانه‌ای است. زلزله کرمانشاه با شدت 7/3 ریشتر و در عمق 10 کیلومتری زمین یکی از زلزله‌های بزرگی است که در این سال‌ها روی داده است. مقایسه این زلزله و میزان خسارت‌های جانی و مالی آن گواه این است که اگر قرار بر قضاوت بر این مبنا درباره مسکن مهر باشد، قضاوتی همراه با تحسین خواهد بود. در زلزله بم با شدت 6/6 ریشتر در عمق 10 کیلومتری 26271 نفر کشته و بیش از 30 هزار نفر مجروح شدند. در زمین‌لرزه رودبار با شدتی مشابه زلزله کرمانشاه و در عمق 19 کیلومتری بیش از 35000 نفر کشته شدند. در آن روزها هم خبری از مسکن مهر نبود و از بد روزگار امور کشور در دستان کسانی بود که هم‌اکنون بر سر کار هستند. جناب جهانگیری در زمان زلزله بم وزیر بودند و در زمان زلزله رودبار و منجیل هم نماینده مردم جیرفت در مجلس شورای اسلامی! آیا هیچ وقت در هیچ بلای طبیعی آنگونه که امروز کرسی غلط‌گیری به ناحق از دستاوردهای دیگران را در اختیار گرفته‌اند خود به کسی پاسخ داده‌اند؟!
آنچه در این میان مهم‌تر از همه است نوع نگاه مریض سیاسی حاکم بر نقل و عمل دولتمردانی است که از همان ساعات اولیه به فکر تبدیل بحران زلزله به فرصت جناحی خود بوده‌اند.
آنچه در زلزله اخیر که تلفات اصلی‌اش را در شهرستان‌های استان کرمانشاه به‌جا گذاشته بیش از همه به چشم آمد، نه در خود محل زلزله که صدها کیلومتر آن‌سوتر و در قلب پایتخت بود؛ در حالی که هنوز هیچ خبر و آمار اولیه‌ای درباره تعداد قربانیان زلزله و حجم ویرانی‌ها منتشر نشده بود،‌ ناگاه انتشار تصاویری از فرو ریختن بخش‌هایی از دیوار ساختمان‌های مسکن مهر در شبکه‌های اجتماعی نگاه‌ها را به آن سو برد که علت ویرانی‌ها ساخت ضعیف این منازل بوده است.
ناگاه با سخن غیرکارشناسی اسحاق جهانگیری که قبل از تدوین هر گزارشی خبر از آن داد که بیشترین ویرانی‌ها مربوط به مسکن مهر بوده، تبدیل به بحث اول رسانه‌های دولتی شد تا بار دیگر حتی در میان بلایای زلزله وجود عاملی به نام «دولت قبل» مطرح شود. هرچند می‌شد این سخنان را صرفا یک شتابزدگی از سوی معاون اول رئیس‌جمهور دانست اما سفر بشدت امنیتی دکتر روحانی به کرمانشاه و تکرار پررنگ‌تر سخنان جهانگیری توسط وی این فرضیه را تبدیل به یقین کرد که دولت تصمیمی جدی برای سوءاستفاده از قربانی شدن هموطنا‌نمان در جهت مطامع سیاسی خود دارد تا این بار با تقلیل دادن همه ناکارآمدی‌ها در مدیریت بحران به عدم توانایی مقاومت مسکن‌های مهر در برابر زلزله بیش از 7 ریشتری، زلزله را نیز وارد معادله‌ای دوقطبی برای فرار رو به جلو کند.
پس ضعف در امدادرسانی به زلزله‌زدگان و موازی آن پیگیری پرقوت معادل‌سازی ویرانی‌ها با مسکن مهر بار دیگر اثبات آن بود که دولت حتی میان جان هموطنان و دوقطبی‌سازی برای بهره‌برداری سیاسی میل به گزینه دوم دارد.

اقدام جدید در کنگره آمریکا برای نقض صریح برجام
کمیته امور مالی مجلس نمایندگان آمریکا چهارشنبه گذشته طرحی را تصویب کرد که می‌تواند با ممنوع کردن فروش هواپیما به ایران توافق هسته‌ای را نقض کند.
تارنمای آمریکایی المانیتور نوشت: تحکیم نظارت بر قانون دسترسی مالی ایران خرید هواپیمای تجاری برای ایران را از شرکت‌هایی که در آمریکا کسب و کار دارند، دشوار خواهد کرد.
کمیته خدمات مالی مجلس نمایندگان آمریکا با 38 رای موافق در مقابل 21 رای مخالف، راه را برای کل مجلس نمایندگان برای رای‌گیری هموار کرد.
«کنت کاتزمن» کارشناس ایران در کمیته خدمات تحقیقات کنگره به المانیتور گفت: ایران تبدیل این طرح به قانون را نقض توافق هسته‌ای قلمداد خواهد کرد. این توافق شامل تعهد آشکار آمریکا به چنین فروش‌هایی به ایران است.
طرح ویلیامز از وزارت خزانه‌داری آمریکا می‌خواهد برای کنگره تایید کند که هرگونه مجوزی برای فروش هواپیمای تجاری به ایران خطر تروریسم یا پولشویی را ندارد.
«ریچارد نفیو» که عضو کارشناس تحریم در تیم مذاکره‌کننده با ایران در دولت «باراک اوباما» رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا بوده، در گفت‌وگو با المانتیور اظهار داشت: برداشت من از این طرح این است که اجرای آن، آن طور که انتظار دارم، احتمالا توافق هسته‌ای را نقض خواهد کرد.
نفیو افزود: درک من از این طرح این است که اگر فردی که در فهرست تحریم‌های وزارت خزانه‌داری قرار دارد پروازی با «ایران ایر» داشته، امکان لغو مجوز (این شرکت) وجود دارد.
دولت اوباما، اواخر سال 2016 مجوزهای شرکت بوئینگ و ایرباس را که یک شرکت اروپایی است، تصویب کرد. بوئینگ یک قرارداد 3 میلیارد دلاری برای فروش 30 فروند جت به شرکت هواپیمایی آسمان و یک شرکت دیگر ایرانی امضا کرد که به مجوز جدید دولت ترامپ نیاز دارد.
به علاوه، ایرباس قراردادی را برای تامین نیاز «ایران ایر» به 73 دستگاه هواپیمای دیگر در ماه ژوئن (خرداد) امضا کرد که هنوز نیاز به مجوز جدید دارد (هر چند ایرباس شرکتی آمریکایی نیست اما به مجوز وزارت خزانه‌داری نیاز دارد زیرا هواپیماهای این شرکت از قطعات ساخت آمریکا استفاده می‌کنند).
یادآور می‌شود این طرح برای بررسی و تصمیم‌گیری نهایی‌ به صحن مجلس نمایندگان آمریکا ارسال شده است.
طبق ماده 22 برجام، آمریکا و دیگر طرف‌های اروپایی باید تحریم‌های فروش هواپیما به ایران را لغو کنند.
رابرت موگابه بر کنار شد

Image result for ‫رابرت موگابه بر کنار شد‬‎


ارتش زیمبابوه، پس از ممانعت رابرت موگابه رئیس‌جمهور این کشور از کناره‌گیری، دیروز وی را از قدرت به زیر کشید و معاون سابق او را به عنوان رئیس‌جمهور جدید معرفی کرد.
«رابرت موگابه»، رئیس‌جمهور 93 ساله زیمبابوه که با کودتای ارتش از ریاست حزب اتحاد ملی آفریقا معروف به «زانو، پی‌اف» برکنار شده بود، دیروز از ریاست جمهوری این کشور نیز کنار گذاشته و بلافاصله اعلام شد حزب حاکم، «امرسون منانگاگوا»، معاون اخراجی موگابه را به جای وی برای ریاست حزب تعیین کرده است.
به گزارش شبکه خبری روسیا الیوم، رئیس‌جمهور کهنسال زیمبابوه که روزهای پایانی قدرتش در حبس خانگی است، دو روز است که لب به غذا نزده است. نزدیکان رئیس‌جمهور برکنارشده زیمبابوه می‌گویند وی از روز شنبه دست به اعتصاب غذا زده‌ و تصمیم دارد با این کار خودکشی کند.
خبرگزاری انگلیسی دیلی‌میل هم از فرار موگابه و همسرش به خارج از زیمبابوه خبر داده و نوشته وی پس از تظاهرات گسترده مخالفان خود از کشور‌گریخته است.
شامگاه سه‌شنبه گذشته ارتش زیمبابوه در اقدامی ناگهانی راه‌های منتهی به ساختمان‎های اصلی دولت، پارلمان و دادگاه این کشور را مسدود کرد و ساختمان شبکه تلویزیون ملی این کشور را در کنترل خود گرفت. حزب حاکم زیمبابوه نیز در توضیح این اقدام در نشستی اضطراری و طی قطعنامه‌ای اعلام کرده بود موگابه را روز یکشنبه (دیروز)برکنار می‌کنند. یک مقام ارشد حزب حاکم زیمبابوه پیش از این هشدار داده بود در صورت امتناع موگابه از برکناری، مقدمات استیضاح وی آماده خواهد شد. گفتنی است در پی کودتای ارتش زیمبابوه برای برکناری رئیس‌جمهور این کشور روز شنبه ده‌ها هزار نفر به خیابان‎های شهر هراره، پایتخت زیمبابوه رفته و خواستار استعفای رابرت موگابه شده بودند.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
دوشنبه 29 آبان 1396
تظاهرات سراسری شیعیان پاکستان
در اعتراض به ربوده‌شدن دبیر حزب وحدت مسلمین
    ۱۳۹۶/۰۸/۲۸

Image result for ‫تظاهرات سراسری شیعیان پاکستان‬‎
هزاران پاکستانی در مناطق مختلف این کشور علیه سکوت دولت اسلام‌آباد در قبال ربوده شدن دبیر سیاسی حزب شیعی وحدت مسلمین تظاهرات کردند.
هزاران نفر در ایالت‌های مختلف پاکستان مثل پنجاب، بلوچستان و خیبر پختونخواه به خیابان‌ها آمدند و دولت پاکستان را به خاطر سکوت در برابر ربوده شدن «ناصر شیرازی»، مورد اعتراض قرار دادند.در شهر کراچی تظاهرکنندگان خواستار آزادی فوری شیرازی شدند. تظاهرکنندگان همچنین، از دولت خواستند  درباره دیگر شیعیان ربوده شده نیز تحقیق کند.ناصر شیرازی اخیرا در ایالت‌ پنجاب به دست تروریست‌ها ربوده شده است و کسی از سرنوشت وی خبری ندارد. شیعیان پاکستان هدف همیشگی تروریست‌های فعال در این کشور هستند.


 تهدید محمود عباس به توقف مذاکرات در صورت تعطیلی دفتر ساف از سوی ترامپ

Image result for ‫تهدید محمود عباس به توقف مذاکرات در صورت تعطیلی دفتر ساف از سوی ترامپ‬‎

تشکیلات خودگردان فلسطین تهدید کرده در صورت بسته شدن دفتر آنها در واشنگتن، مذاکرات با آمریکا را قطع می‌کند.
بعد از اینکه وزارت خارجه آمریکا از احتمال بسته شدن دفتر تشکیلات خودگردان فلسطین در واشنگتن خبر داد، مقامات فلسطینی نیز تهدید کردند در صورت تعطیلی این دفتر، «مذاکرات سازش» را متوقف خواهند کرد.به گزارش فارس به نقل از «آسوشیتد پرس»، «صائب عریقات» عضو ارشد تشکیلات خودگردان و هیئت مذاکره‌کننده فلسطینی روز شنبه تهدید کرد اگر دولت آمریکا دفتر این سازمان را در واشنگتن تعطیل کند، آنها نیز «تمام» ارتباطات با آمریکا را قطع خواهند کرد.«عریقات» با بیان اینکه تصمیم آمریکا «بسیار تاسف‌بار و غیرقابل قبول است» گفت: «در زمانی که ما تلاش می‌کنیم به توافق نهایی صلح برسیم، واشنگتن در برابر فشارهای اسرائیل و «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر آن، تسلیم شده است». «ریاض المالکی» وزیر خارجه تشکیلات خودگردان  نیز تصریح کرد: «فلسطین هیچ باج‌خواهی را در این زمینه نخواهد پذیرفت». خبرگزاری آمریکایی «آسوشیتدپرس» روز شنبه خبر داده بود که دولت ترامپ به مقام‌های فلسطینی تذکر داده دفتر سازمان آزادی‌بخش فلسطین در واشنگتن را خواهد بست مگر اینکه فلسطینی‌ها وارد مذاکرات جدی به اصطلاح  سازش با اسرائیل شوند. برخی منابع اعلام کردند که علت این تصمیم آمریکا به این موضوع برمی‌گردد که محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان گفته بود برخی مسئولان رژیم صهیونیستی را در دادگاه بین‌المللی تحت پیگرد قرار خواهد داد. رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا  در این‌باره گفته: اگر فلسطینی‌ها سعی کنند از اسرائیل به‌خاطر جنایاتی که علیه فلسطینی‌ها مرتکب شده، در دادگاه بین‌المللی کیفری شکایت کنند، دفتر سازمان آزادی‌بخش فلسطین در آمریکا باید تعطیل شود! آخرین اخبار منتشر شده حاکی است که وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد دفتر سازمان آزادی بخش فلسطین «ساف» در واشنگتن را تعطیل کرد.رئیس فرماندهی استراتژیک آمریکا:
احمق نیستیم که از دستور حمله اتمی ترامپ اطاعت کنیم
Image result for ‫رئیس‌ستاد فرماندهی استراتژیک آمریکا‬‎

رئیس‌ستاد فرماندهی استراتژیک آمریکا (استرتکام) گفته در برابر هرگونه دستور «غیرقانونی» دونالد ترامپ برای کاربرد سلاح هسته‌ای مقاومت خواهد کرد.
تهدیدات ترامپ بر استفاده از سلاح هسته‌ای علیه کره شمالی و رویکرد غیرمنتظره وی در مواجهه با بحران‌های بزرگ باعث شده تا شماری از نمایندگان کنگره مسئله اختیارات وی برای دادن دستور استفاده از سلاح هسته‌ای را مورد بررسی قرار دهند. به طور کلی در آمریکا در چنین شرایطی تنها وزیر دفاع حق دارد با تصمیم رئیس‌جمهوری در مورد استفاده از سلاح هسته‌ای مخالفت کند. و شخص رئیس‌جمهوری هم موظف نیست که با کسی در این باره مشورت کند و دقیقا به همین دلیل، نگرانی در مورد امکان چنین دستوری از سوی دونالد ترامپ برای حمله به کره شمالی، بوجود آمده است.برخی معتقدند هر چیزی، حتی دستور پرتاب موشک‌های هسته‌ای به سوی یک کشور دیگر، از رئیس‌کنونی کاخ سفید بعید نخواهد بود.«بیل پری» رئیس‌سابق پنتاگون در این باره گفته اگر رئیس‌جمهور بخواهد از سلاح هسته‌ای استفاده کند، «جیمز ماتیس» وزیر دفاع کنونی آمریکا قادر به توقف ترامپ نخواهد بود. به عقیده وی، در سال جاری احتمال بروز یک جنگ هسته‌ای در جهان بطور جدی افزایش یافته و دلیل آن هم فقط سیاست‌های دولت ترامپ است.هفته گذشته برای نخستین بار بعد از 40 سال امکان لغو اختیار رئیس‌جمهوری برای دادن دستور حمله هسته‌ای مورد بررسی قرار گرفت. روز سه شنبه نیز نشست کمیته امور بین‌الملل سنای آمریکا در این خصوص برگزار شد.
ما احمق نیستیم
ژنرال نیروی هوایی «جان هیتن»، رئیس‌فرماندهی استراتژیک آمریکا نیز در «مجمع امنیت بین‌المللی هالیفکس» کانادا در این باره گفت: «دستور از جانب رئیس‌جمهوری آمریکا و یا جانشین‌های او برای پرتاب تسلیحات هسته‌ای در صورتی که آن دستور غیر قانونی تشخیص داده شود، می‌تواند مورد مخالفت قرار بگیرد.» به گفته وی با دونالد ترامپ، گفت‌وگویی درباره چنین سناریویی داشته و او به ترامپ گفته است که نمی‌تواند یک حمله غیرقانونی انجام دهد.» «هیتن در پاسخ به سؤالی مبنی براینکه درصورت وقوع این سناریو هم گفته: «برخی مردم فکر می‌کنند ما احمقیم. ما احمق نیستیم ما درباره این موضوعات زیاد فکر می‌کنیم. وقتی شما مسئول هستید چطور می‌توانید درباره این مهم فکر نکنید؟»هیتن که مسئول نظارت بر زرادخانه هسته‌ای آمریکا نیز هست همچنین گفته: «اگر حمله‌ای غیر قانونی باشد، حدس بزنید چه اتفاقی رخ می‌دهد. من می‌گویم «آقای رئیس‌جمهور این کار غیر قانونی است» و حدس بزنید که او چه کاری انجام خواهد داد؟ می‌خواهد بگوید «قانونی یعنی چه؟»»رئیس‌فرماندهی استراتژیک آمریکا در ادامه تاکید کرد: «در صورتی که ترامپ قصد داشته باشد حمله هسته‌ای انجام دهد او گزینه‌های حمله‌ای را در اختیار رئیس‌جمهوری آمریکا قرار می‌دهد که قانونی باشند.» ژنرال بازنشسته رابرت کهلر هم که به عنوان رئیس‌فرماندهی استراتژیک از ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۳ خدمت می‌کرد، در جلسه کمیته روابط خارجی گفته بود، نیروهای مسلح آمریکا موظف به اجرای دستورات قانونی هستند نه غیر قانونی.
هر روز 9 دروغ
وب سایت واشنگتن پست اما در جدیدترین گزارش خود درباره «دروغ‌های ترامپ در دوران یک ساله ریاست جمهوری» خود نوشته: «حقیقت‌یاب‌ها متوجه شده‌اند که در 35 روز اخیر دروغ‌های ترامپ به تعداد 9 عدد در روز رسیده است.» این روزنامه با‌ اشاره به قسمتی از برنامه‌های خود که ادعاهای ترامپ را پیگیری می‌کند، افزود: «ترامپ در 298 روز اول ریاست جمهوری خود یک هزار و 628 بار دروغ یا صحبت‌های گمراه‌کننده بیان کرده که میانگین آن 5/5 دروغ در روز می‌شد. ترامپ که علاقه زیادی به توییت کردن دارد، 50 ادعای دروغ یا گمراه‌کننده به تعداد سه بار یا بیشتر گفته است. یکی از پرسر و صداترین دروغ‌های وی درمورد لایحه مراقبت درمانی یا اوباماکراست. او گفته که اوباماکر «اساسا از بین رفته» و 60 بار ادعاهای این چنینی در این مورد داشته است.»

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
دوشنبه 29 آبان 1396

السلام علیک یا غریب الغربا و یا معین الضعفا

السلام علیک یا شمس الشموس و انیس النفوس

Image result for ‫السلام علیک یا غریب الغربا و یا معین الضعفا‬‎

چشمه های خروشان تو را می شناسند

موج های پریشان تو را می شناسند

پرسش تشنگی را تو آبی- جوابی

ریگ های بیابان تو را می شناسند

نام تو رخصت رویش است و طراوت

زین سبب برگ و باران تو را می شناسند

از نشابور بر موجی از (لا )گذشتی

ای که امواج طوفان تو را می شناسند

اینک ای خوب فصل غریبی سر آمد

چون تمام  غریبان تو را می شناسند

کاش من هم عبور تو را دیده بودم

کوچه های خراسان تو را می شناسند

--------------

زنده یاد قیصر امین پور

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
یکشنبه 28 آبان 1396


وزیر کشور عراق خبر داد
 پرونده داعش در عراق بسته شد
   ۱۳۹۶/۰۸/۲۶

Image result for ‫وزیر کشور عراق‬‎
وزیر کشور عراق با آزاد شدن شهر «راوه» آخرین شهری که در اشغال داعش بود، رسماً پایان کار داعش در این کشور را اعلام کرد.
«قاسم الاعجرجی» دیروز اعلام کرد، شهر «راوه» در استان الانبار از اشغال تکفیری‌ها خارج شد و بدین ترتیب، کار داعش در عراق به پایان رسید. به گزارش فارس، الاعجرجی این پیروزی بزرگ را به مرجعیت دینی و مردم عراق تبریک گفت.
با این پیروزی بزرگ ارتش و بسیج مردمی عراق، داعش اکنون هیچ شهری را در عراق در اشغال ندارد و برخی عناصر آن صرفاً در مناطق حاشیه‌ای و دوردست حضور دارند و خود را پنهان کرده‌اند.پیش از آزادسازی راوه، شهر کوچک «الرمانه» عراق نیز به دست نیروهای دولتی افتاده بود.
در ارتباط با شمار تلفات داعش در «راوه» و «الرمانه»، گزارش دقیقی منتشر نشده است. تعداد زیادی از عناصر داعش نیز به سمت مرزهای سوریه گریختند.
در حال حاضر و با توجه به گزارشات میدانی در استان «الانبار» نیروهای عراقی در حال آزادسازی و پاکسازی چند منطقه روستایی هستند و با مقاومت چندانی هم مواجه نمی‌شوند. اما، خنثی‌سازی بمب‌ها و تله‌های انفجاری در مناطق شهر «راوه»، مدتی زمان خواهد برد.
تبریک عبادی
نخست‌وزیر و فرمانده کل نیروهای عراقی پس از آزادی کامل شهرستان «راوه» از ‌اشغال تروریست‌های داعش، این پیروزی را به مردم عراق تبریک گفت. به گزارش فارس، «حیدر عبادی» در بیانیه‌ای تأکید کرد: آزادسازی راوه در طی چند ساعت نشان‌دهنده قدرت بالای نیروهای مسلح ماست.
کشور عراق از خرداد سال 1393 تاکنون درگیر مخوف‌ترین و خونین‌ترین جنگ داخلی بوده است. داعش در همین سال چهار استان الانبار، صلاح الدین، نینوا و دیاله را ‌اشغال کرده و قصد داشته است که دو استان کرکوک و بغداد را نیز ‌اشغال کند. اما در همین سال مرجعیت عراق با صدور فتوای جهاد کفایی زمینه‌ساز شکل‌صگیری بسیج مردمی شد و بسیج نیز به همراه ارتش عراق طومار داعش را درهم پیچید.
فرستاده‌ ترامپ در اربیل
همزمان خبر رسیده که «برت مک‌گورک» فرستاده «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا به اربیل رفته و با «نیچروان بارزانی» نخست‌وزیر اقلیم کردستان و «قباد طالبانی» معاون نخست‌وزیر اقلیم دیدار و گفت‌وگو کرده است.
در ارتباط با جزئیات مذاکرات گورک و بارزانی، خبری نرسیده و فقط بارزانی پس از مذاکره، اعلام کرده که واشنگتن و اربیل قصد دارند روابط فی‌مابین را تقویت بکنند. این دیدار درحالی صورت گرفته که هنوز تنش‌ها میان بغداد و اربیل حل نشده است. بارزانی با سوءاستفاده از وضعیت عراق قصد داشت تجزیه‌ این کشور را کلید بزند که از دولت عراق سیلی سختی خورد.
درخواست شخصیت‌های کرد از بارزانی
به گزارش ایسنا، 109 شخصیت سیاسی، پارلمانی، آکادمیک و رسانه‌ای کرد، با ارسال نامه‌ای برای نیچروان بارزانی نخست‌وزیر اقلیم و «قباد طالبانی» معاون وی، از آنها خواستند که استعفاء بدهند.
در این نامه آمده است: «همه‌پرسی 25 سپتامبر (سوم مهر) که در اقلیم کردستان برگزار شد، فاجعه بزرگی را برای مردم ما رقم زده است و درپی آن، «مسعود بارزانی» رئیس اقلیم، مسئولیت این اقدام را پذیرفت و از سمت خود استعفاء داد.»
امضاءکنندگان این نامه در ادامه، از نیچروان بارزانی و قباد طالبانی نیز خواستند، مسئولیت خود را در ماجرای همه‌پرسی بپذیرند و از پست‌هایشان کناره بگیرند.
براساس مطالب مندرج در این نامه، مردم منطقه کردستان عراق اکنون از لحاظ معیشتی و خدماتی، شرایط سختی را می‌گذرانند و این شرایط طی 26 سال گذشته سابقه نداشته است.
نگارندگان این نامه همچنین، خواستار تشکیل یک دولت تکنوکرات (و از لحاظ سیاسی) مستقل برای اداره اقلیم تا هشت ماه آینده شدند. براساس اعترافات تازه «بن جاسم» نخست‌وزیر سابق قطر، بارزانی هم نقش ویژه‌ای در ناآرامی‌های سوریه و عراق داشته و با دستور اوباما به کشورهای مرتجع عربی و تروریست‌ها برای ویرانی این کشور کمک کرده است!رئیس ستاد مشترک ارتش رژیم صهیونیستی:
  بین اسرائیل و عربستان حتی یک روز هم دشمنی وجود نداشته است
Image result for ‫رئیس‌ستاد مشترک ارتش رژیم صهیونیستی‬‎
رئیس‌ستاد مشترک ارتش رژیم صهیونیستی این بار با یک رسانه سعودی! گفت‌و‌گو کرده و گفته «توافق کاملی میان ما و عربستان وجود دارد. حتی یک روز هم میان ما و عربستان دشمنی وجود نداشته چرا که منافع فراوانی با هم داریم.»
عوامل و نشانه‌های عادی بودن روابط دو رژیم آل‌سعود و اسرائیل، روز به روز عیان‌تر می‌شود. این بار «گادی آیزنکوت»، رئیس‌ستاد مشترک ارتش اسرائیل از پشت پرده روابط این دو رژیم گفته. وی برای اولین بار در مصاحبه اختصاصی با پایگاه سعودی! «ایلاف» از منافع و اهداف مشترک ریاض و تل‌آویو در رویارویی با محور مقاومت پرده برداشته و گفته: «توافق کاملی میان ما و عربستان سعودی وجود دارد، حتی یک روز هم میان ما دشمنی نبوده، نه آنها با ما جنگیده‌اند و نه ما با آنها جنگیده‌ایم.
به گزارش خبرگزاری قدس، این مقام ارشد نظامی صهیونیست همچنین اعلام کرده که «عربستان سعودی و اسرائیل منافع مشترکی در ضدیت با ایران دارند... ما آماده مشارکت در انتقال اطلاعات به عربستان سعودی در صورت لزوم هستیم، چرا که منافع مشترک فراوانی میان ما وجود دارد. ارتش ما هیچ قصدی برای حمله به حزب الله لبنان ندارد، ولی ما هیچ تهدیدی راهبردی علیه خود را نخواهیم پذیرفت.»
این مقام صهیونیست با «میانه رو» خواندن رژیم‌های مرتجع عربی! همچون آل‌سعود از آمادگی رژیم صهیونیستی برای انتقال تجارب و اطلاعات خود به کشورهای مرتجع عربی خبر داده و گفته، آنها با این اطلاعات می‌توانند به مقابله با ایران بروند!
گزافه گویی الجبیر
عادل الجبیر وزیر خارجه عربستان هم در کنفرانس خبری مشترک با همتای فرانسوی خود در ریاض آرزوی صهیونیست‌ها را به زبان رانده و گفته، حزب الله ثبات را در منطقه متزلزل می‌کند و لازم است خلع سلاح شود.
به گزارش صداوسیما به نقل از شبکه العربیه؛ وی اضافه کرده که «باید راهی به منظور چاره‌اندیشی برای حزب الله پیدا کنیم... ایران از حزب الله برای گسترش نفوذ خود استفاده می‌کند و ادامه خط مشی و اقدامات حزب‌الله، لبنان را با خطرات بزرگی مواجه می‌کند.»(!)
فشار به محمود عباس
مسئولان جنبش فتح اما می‌گویند فرستاده ویژه رئیس‌جمهور آمریکا طرح جدیدی را از سوی آمریکا به پادشاه عربستان ارائه داده و وی نیز به نوبه خود و با اعمال فشار از سوی دولت آمریکا برای انجام آنچه «معامله قرن» خوانده شده،‌ این طرح را به رئیس‌تشکیلات خودگردان فلسطین عرضه کرده است.
به گزارش ایسنا، به نقل از المیادین، رسانه‌ها گزارش داده‌اند که «سلمان بن عبدالعزیز»، پادشاه سعودی بر محمود عباس، رئیس‌تشکیلات خودگردان فلسطین به منظور پذیرش محورها و اصول «معامله قرن» فشار وارد کرده است.این طرح شامل چهار بند اصلی می‌شود که عبارتند از مذاکرات مستقیم میان رژیم صهیونیستی و فلسطینی‌ها زیر چتر منطقه‌ای و پیشرفت تدریجی به سمت راهکار تشکیل دو کشور و دادن مناطق بیشتری به فلسطینی‌ها در کرانه باختری و اعطای برخی کمک‌های اقتصادی به تشکیلات خودگردان فلسطین. در همین حال «یوسی بن مناحم» تحلیلگر رژیم صهیونیستی به نقل از منابع عالی رتبه در جنبش فتح، تصریح کرد که: «در کنار مذاکرات مستقیم، مذاکراتی نیز پیرامون عادی سازی کامل روابط میان اسرائیل و کشورهای عربی صورت می‌گیرد و در کنار پیشرفت تدریجی به سمت راه حل تشکیل دو کشور،‌ ارتش در امتداد غور اردن مستقر می‌شود و مذاکراتی پیرامون آینده قدس و جایگاه آن به زمان دیگری موکول می‌شود.
این در حالی است که مسئولان ارشد جنبش فتح تصریح کردند که عباس هیچ‌گونه تعهدی را نسبت به پذیرش اصول طرح جدید آمریکایی نمی‌پذیرد چرا که وی نسبت به «خط قرمز فلسطینی‌ها» متعهد است.
عملیات استشهادی
در عملیات استشهادی یک جوان 17 ساله فلسطینی به‌وسیله خودرو در کرانه باختری، 2 صهیونیست به شدت زخمی شدند.
به نوشته روزنامه «هاآرتص» بامداد روز جمعه یک فلسطینی با خودرو به یک ایست و  بازرسی رژیم صهیونیستی در ورودی شهرک یهودی‌نشین «گوش عتصیون» کوبید که درپی آن دو نفر زخمی شدند. این فلسطینی سپس از خودرو پیاده شد و به سوی یک نظامی دیگر صهیونیست حمله کرد که با شلیک مستقیم به شهادت رسید.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
شنبه 27 آبان 1396


 اخبار ویژه روزنامه ها   

Image result for ‫اخبار ویژه روزنامه ها‬‎

آفتاب یزد اظهارنظر روحانی و جهانگیری درباره مسکن مهر را بی‌ارزش دانست!
یک روزنامه اجاره‌ای در استدلالی جالب توجه مدعی شد چون مدافعان مسکن مهر در این خانه‌ها ساکن نیستند، نباید از آن دفاع کنند.
روزنامه زنجیره‌ای آفتاب یزد در تیتری با مضمون «بفرمایید مسکن مهر» نوشت: بنابر تحقیقات خبرنگار ما، هیچ کدام از مدافعان مسکن مهر،‌ در این مجتمع‌های ساختمانی سکونت ندارند. از این رو به آنان پیشنهاد می‌شود اسباب‌کشی کرده و در این ساختمان‌ها زندگی کنند.
تیتر این روزنامه در ادامه جنجال علیه مسکن مهر به بهانه زلزله اخیر در استان کرمانشاه است که موجب قربانی شدن حدود 500 نفر از هموطنانمان شد.
منطقا و برخلاف رفتار دور از عقل دولت و رسانه‌های زنجیره‌ای، باید تا پایان تعیین تکلیف تعداد قربانیان و نوع محل سکونت آنها منتظر ماند تا بتوان دست به قضاوت زد. در عین حال شایان یادآوری است که برخلاف دو زلزله رودبار و بم که با قدرت به مراتب کمتری از زلزله اخیر بود، بالغ بر 35 هزار نفر کشته شدند. همچنین باید یادآوری کرد که اگر نوسازی ده‌ها هزار بافت فرسوده نبود، قطعا آمار تلفات زلزله چندین برابر می‌شد، این درحالی است که در تصاویر تهیه شده از مسکن مهر در مناطق زلزله، نوعا و غالبا نمای برخی از این واحدها فروریخته و بنای اصلی سالم است.
اما فارغ از آمار و ارقام و بررسی نهایی، باید از روزنامه اجاره‌ای که سردبیر آن در آمریکا پناهندگی گرفته و جیره‌ مزدوری در صدای آمریکا دریافت می‌کند، پرسید آیا لازمه قضاوت علمی درباره هر پدیده‌ای بودن در داخل آن پدیده است. به عنوان مثال آیا قضاوت درباره انواع خودرو و استحکام آنها، منحصرا با داشتن و سوارشدن آنها ممکن می‌شود یا اینکه با شیوه‌های علمی می‌توان این استحکام را بررسی کرد؟ آیا برای اندازه‌گیری فاصله دو شهر یا دو ستاره یا مثلا فاصله زمین تا کره ماه و خورشید، حتما باید مسافرت کرد تا مسافت را به دست آورد؟!
آیا هر کارشناس اقتصادی که درباره صادرات یا واردات و قیمت نفت و سود بانکی و نرخ ارز و... حرف می‌زند، باید حتما اهل واردات و صادرات و فروش نفت و دارای سپرده بانکی و خریدار یا فروشنده ارز باشد؟!
البته حامیان حقوق‌های نجومی و مفاسد بزرگ اقتصادی از جمله فساد 11 هزار میلیاردی صندوق ذخیره فرهنگیان، و... حق دارند که چون شخصا بر  مبنای چرب شدن میزان سبیل، اظهارنظر کرده و رپرتاژ آگهی درج کرده‌اند، دیگران را نیز به کیش خود بپندارند. اولین مدافعان مسکن مهر، اکثریت 10 میلیون نفری هستند که ساکن آن هستند و بعد از سالها آرزوی ناممکن داشتن خانه، صاحب خانه شده‌اند و نهایتا اینکه 5700 واحد مسکن مهر، اواخر بهمن 1394 از سوی مدیران دولت یازدهم افتتاح شده‌اند. بنابراین حتی اگر ادعا می‌شود در این پروژه‌ها اشکالی وجود می‌داشت، مسئول آن دولت یازدهم بود.
گفتنی است مأموریت آفتاب یزدُ چاپ مطالبی است که سایر روزنامه‌های زنجیره‌ای به خاطر حفظ حیثیت و آبروی خود حاضر به درج آن نیستند. دقیقاً شبیه آنچه در شماره دوروز پیش این روزنامه آمده و به تیتر اول نیز تبدیل شده است! و این نظریه دم‌دستی و خنده‌دار را مطرح کرده است که فقط کسانی حق دارند درباره مسکن مهر اظهارنظر کنند که ساکن مسکن مهر باشند! گردانندگان این روزنامه زرد به این نکته توجه نداشته‌اند که در تفسیر و تحلیل یاد شده اظهارات رئیس‌جمهور و معاون اول ایشان درباره مسکن مهر را زیر سؤال برده و نظر آنها درباره مسکن مهر را به دلیل اینکه ساکن مسکن مهر نمی‌باشند فاقد ارزش دانسته است.

فهرست وعده‌هایی که دولت داد و باز پشت گوش انداخت
«آقای رئیس جمهور 100 روز گذشت، به وعده خود عمل کنید.»
روزنامه جوان در یادداشتی با همین عنوان نوشت: صد روز پیش جناب آقای روحانی در بهارستان و در حضور نمایندگان ملت برای دومین بار سوگند یاد كرد كه به وعده‌های انتخاباتی خود عمل كند. او قول داد كه سالانه بیش از ۹۰۰ هزار شغل ایجاد كند، فقر و كارتن‌خوابی و كودكانِ كار را به‌كلی برچیند و د‌هها وعده دیگر.
 روحانی در مراسم تنفیذش نیز از انقلاب اقتصادی سخن گفت تا فقر را به‌طور كامل از جامعه ایران ریشه كن كند. او گفت: «تلاش دولت بر آن است تا مردم به حقوق خود دست یابند. ریشه كن شدن فقر و از بین رفتن فساد حق مردم است؛ مهار تورم، رشد اقتصادی و سربلند شدن ایران در محافل بین‌المللی، دستیابی به بازارهای منطقه و جهان، رشد فضای آزاد و معنوی، دسترسی آسان به اطلاعات، برابری در مقابل قانون، داشتن آینده‌ای مطمئن، اظهار نظر و گفت وگو، دانستن و در جریان امور كشور قرار گرفتن، همه حق مردم است».
در صدمین روزِ آغاز به‌كار رسمی دولت دوازدهم و در آستانه گزارش ۱۰۰ روزه‌ رئیس‌جمهور، بجاست مروری بر برخی از مهم‌ترین وعده‌های انتخاباتی ایشان منطبق با مشكلات اصلی جامعه و انتظارات به‌حق مردم داشته باشیم؛
- فقرزدایی؛ «به مردم قول می‌دهم كه در دولت دوازدهم فقر مطلق در ایران برای همیشه رخت بربندد! » (سفر انتخاباتی به خرم‌آباد - 24/۲/96)
- بهبود وضعیت رفاهی و افزایش سه مرحله‌ای درآمد ۸ تا ۱۰ میلیون نفر از دهك‌های پایین كشور. !
(بیانیه برنامه‌های اقتصادی دولت یازدهم برای چهار سال آتی. )
 - توانمندسازی و حمایت از روستاییان در سرفصل‌های مسكن، درآمد و ‌اشتغال!. (بیانیه برنامه‌های اقتصادی دولت یازدهم برای چهار سال آتی. )
 - افزایش یارانه دهك‌های پایین: «...یارانه دهك‌های پایین باید بیشتر شود. نظام تأمین اجتماعی عادلانه باید برقرار شود. » (سفر انتخاباتی به اهواز - 2۶/۲/9۶)
- توسعه بیمه و افزایش مستمری مددجویان و حقوق بازنشستگان و كارمندان با توسعه بیمه برای مردم!. (سفر انتخاباتی به خرم آباد - 24/۲/96)
- بهبود فضای كسب و كار و رفع موانع ‌اشتغال مردم‌! (سفر انتخاباتی به ساری- 25/۲/96)
- ایجاد و توسعه زنجیره تولید و ‌اشتغال از طریق توسعه گردشگردی و جذب ۹ میلیون گردشگر در حوزه‌های سلامت، تفریحی، مذهبی و... !!(بیانیه برنامه‌های اقتصادی دولت یازدهم برای چهار سال آتی. )
- طرح كارورزی و‌ اشتغال جوانان (كاج)!. (بیانیه برنامه‌های اقتصادی دولت یازدهم برای چهار سال آتی. )
- توزیع سهام عدالت به ۵۰ میلیون ایرانی، كه برای دو دهك اول معادل ارزش ۲ میلیون تومان! و برای بقیه حدود یك میلیون تومان! ثروت اولیه ایجاد می‌كند و ارزش آتی آن تابع عملكرد اقتصاد است. (بیانیه برنامه‌های اقتصادی دولت یازدهم برای چهار سال آتی.)
- ایجاد نظام جامع تأمین اجتماعی؛ «یكی از اهداف دولت دوازدهم ایجاد نظام جامع تأمین اجتماعی است!» (مراسم تنفیذ 12/۵/96)
- ریشه كن كردن فقر مطلق؛ «دولت دوازدهم اولویت اصلی خود را ریشه‌كن كردن كامل فقر مطلق از جامعه ایران می‌داند. » (مراسم تنفیذ 12/۵/96)
اینك اگرچه هر یك از وعده‌های رئیس‌جمهور بر اساس آمارها و شواهد و قرائن قابل تحلیل و ارزش‌گذاری است اما به دور از هرگونه تحلیل و پیش‌داوری در‌باره هر یك از وعده‌های ایشان (كه ۳۵ مورد از آنها در این نوشتار آمده) در كنار مردم، بی‌صبرانه و مشتاقانه در انتظار استماع گزارش ۱۰۰ روزه رئیس‌جمهور از میزان تحقق این وعده‌ها بوده و بررسی و قضاوت دقیق را به بعد از گزارش ایشان موكول كرده و معتقدیم مردم به عنوان صاحبان اصلی كشور و انقلاب بهترین داوران در این زمینه هستند.

رمضانزاده: وزارت راه کارفرمای بیمارستان تخریب شده است
سخنگوی دولت اصلاحات خطاب به وزیر راه و شهرسازی نوشت آقای آخوندی! کارفرمای بیمارستانی که در زلزله فرو ریخته شما هستید!
به گزارش روزنامه جوان، در روزهای گذشته اصلاح‌طلبان به کمک برخی دولتی‌ها کوشیدند با بی‌اعتنایی به اصل داغ و درد زلزله‌زدگان غرب کشور، خرابی چند ساختمان مسکن مهر را بهانه حملات و دعواهای سیاسی قرار دهند.
بهانه کردن داغ مردم برای تسویه حساب سیاسی اخلاقی نیست. آن هم درحالی که اغلب خرابی‌ها و کشته‌شدگان حادثه متعلق به مسکن مهر نیست و از سویی الان و در اوج نیاز مردم به خدمات‌رسانی جای دعوای سیاسی نیست. اما عبدالله رمضانزاده از فعالان سیاسی اصلاح‌طلب، پس از آنکه وزیر مسکن به جای هر خرابی دیگری دستور بررسی خرابی مسکن مهر را داد، در توئیتر خود به او اعتراض کرد. رمضانزاده نوشته که جناب آخوندی! فقط مسکن مهر نیست. بیمارستان سرپل ذهاب که کارفرمایش وزارتخانه شماست هم کاملاً تخریب شده و تازه رمضانزاده به بیمارستان اسلام‌آباد غرب که شش ماه پیش افتتاح شد و به عنوان بیمارستان یکی از مراکز اصلی مدیریت بحران‌های این چنینی است و حالا خراب شده و ناکارآمد است، اشاره نکرده است. اما همین قدر که حتی یک نفر با انصاف در میان اصلاح‌طلبان پیدا شده، باید به فال‌نیک گرفت.
«عباس آخوندی» اردیبهشت سال 73 زمانی که وزیر مسکن و شهرسازی دولت هاشمی رفسنجانی بود، در گفت‌وگو با همشهری از طرح مسکن اجتماعی رونمایی کرد و گفت: «برای اقشار کم‌درآمد که توان خرید مسکن را ندارند، طرح مسکن اجتماعی پیش‌بینی شده که در این طرح می‌توان با تشکیل صندوق پس‌انداز مسکن، وام‌های ارزان در اختیار بخش خصوصی و تعاونی‌ها قرار داد؛ مشروط بر اینکه حاضر شوند واحدهای احداث شده را در اختیار افراد واجد شرایط مسکن اجتماعی قرار دهند.» او با همین شعارها وزیر مسکن روحانی هم شد، اما مسکن اجتماعی در طول این سال‌ها عملی نشد که نشد!

گفتار و رفتار متناقض دولتمردان درباره زلزله کرمانشاه
رئیس جمهور می‌گوید وقوع حوادث طبیعی میز محاکمه نیست.
آقای روحانی در جلسه هیئت دولت گفت: باید در کنار قدرت ملی، وحدت ملی را هم مستحکم نماییم. امروز بیش از هر زمان دیگری نیازمند وحدت و همدلی هستیم و باید از حوادثی مانند زلزله برای وحدت بیشتر استفاده کرد نه برای تفرقه و ایجاد اختلاف و دودستگی. وقوع حوادث طبیعی میز محاکمه نیست که در آن همدیگر را پای آن کشانده و به محاکمه بکشانیم، بلکه چنین اتفاقاتی زمان یاری و کمک و همدلی بیشتر مردم و انسجام و وحدت است.
او پریروز در کرمانشاه نیز گفته بود «نباید در موقع حادثه مچ هم را بگیریم اما در همین سر پل ذهاب، مسکن‌های مهر را دیدیم که چطور شده‌اند و کنار آن خانه خود مردم است که حتی شیشه آنها نشکسته است».
روحانی در بخش دیگری از سخنانش در جلسه دیروز هیئت دولت درباره مسائل منطقه گفت: ما به عنوان جمهوری اسلامی ایران اولاً بخواهید یا نخواهید حامی مظلومان بوده و خواهیم ماند و اینکه دشمن ظالم و کمک‌رسان مظلوم باشیم دستور اسلام، پیامبر گرامی و امیرالمؤمنین علی(ع) است. ما همواره به یاری مظلومان خواهیم شتافت و نمی‌توانیم ببینیم که تروریست‌ها حرم‌های مقدس را تخریب کرده و مردم بی‌گناه و مسلمان را مورد حمله قرار دهند.
لازم به ذکر است که برخلاف ادعای آقای روحانی مبنی بر اینکه «هنگام حوادث طبیعی، زمان مچ‌گیری و محاکمه نیست»، رئیس دولت و معاون اول وی بلافاصله پس از انتشار خبر زلزله، موج‌سواری روی موج تأثر عمومی را آغاز کرد و دو قطبی همیشگی «دولت قبلی- دولت فعلی» را با حمله به مسکن مهر و ادعای بی‌پایه «اکثر ساختمان‌های تخریب شده، مسکن مهر هستند»، آغاز کرد. این در حالی است که اگر کسی هم باید مؤاخذه می‌شد، خود دولتمردان بودند که 5700 واحد مسکن مهر را اواخر سال 94 ساخته و در فصل انتخابات تحویل مردم داده‌اند.
در واقع مدیران ارشد دولت برخلاف ادعای دیروز آقای روحانی، ظرف 48 ساعت پس از وقوع زلزله، مشغول حاشیه‌سازی و مچ‌گیری و تخریب بلاوجه دولت قبل از خود بودند و گرای این عملیات روانی را بر ده‌ها نشریه و سایت و صدها کانال تلگرامی وابسته دادند. بدین ترتیب، نوعی بی‌صداقتی و عوام‌فریبی در اظهارات ضد و نقیض مقامات دولتی دیده می‌شود.
ثانیاً درباره ادعای درست حمایت از مظلومان در برابر ظالمان در مسائل منطقه، نیز متأسفانه رفتار برخی دولتمردان، گفتار آنها را تأیید نمی‌کند. چنانکه به جای اعتراض به مشارکت دولت امارات در جنایت و نسل‌کشی آل‌سعود در یمن، عملاً به دفاع از مهاجمان و قاتلان پرداخته و فشار آوردند تا دادستانی، روزنامه کیهان را به خاطر انتشار تیتر تهدید به اقدام تلافی‌جویانه علیه عربستان و امارات، توقیف کنند.


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
شنبه 27 آبان 1396


الجزیره:
روزی 130 کودک یمنی از گرسنگی و بیماری می‌میرند
  ۱۳۹۶/۰۸/۲۶
Image result for ‫روزی 130 کودک یمنی از گرسنگی و بیماری می‌میرند‬‎

یک سازمان‌ بشردوستانه روز گذشته اعلام کرده، تعداد کودکانی که روزانه در یمن به خاطر گرسنگی و شرایط بد بهداشتی کشور به طور میانگین جان خود را از دست می دهند به زودی از مرز 130 نفر هم عبور می‌کند.
سایت شبکه الجزیره به نقل از سازمان «کودکان را نجات دهید» اعلام کرده تا پایان سال میلادی جاری تعداد کودکانی که به دلیل حمله آل سعود به یمن دچار سوء تغذیه و بیماری شده‌اند و با مرگ دست و پنجه نرم می‌کنند به زودی از مرز  ۵۰ هزار نفر عبور خواهد کرد.
«تامر کرولوس»، مدیر بخش این سازمان در یمن با بیان اینکه «باید از وقوع چنین تلفاتی اجتناب می‌شد»، تصریح کرد: «ده‌ها مادر روزانه داغ فرزندان خود را می‌بینند. به دلیل کمبود غذا در یمن تعداد زیادی از کودکانی که از سوء تغذیه رنج می‌برند و به دلیل ابتلا به وبا و انواع اسهال‌ها در معرض خطر مرگ قرار دارند.»
جنایات آل سعود در یمن این روزها به حدی زیاد شده که اعتراضات نهادهای بین‌المللی از جمله سازمان ملل را نیز در پی داشته است. دبیرکل سازمان ملل متحد روز پنج‌شنبه با ارسال نامه‌ای به هیئت عربستان در سازمان ملل متحد ضمن انتقاد از محاصره مردم یمن تاکید کرده که «تنها بازگشایی بندر عدن برای پاسخگویی به نیازمندی‌های بیست و هشت میلیون یمنی کفایت نمی‌کند.» «آنتونیو گوترش» در این نامه آورده: «محاصره یمن به وسیله ائتلاف سعودی مانع از رسیدن کمک‌های بشردوستانه به یمنی‌هاست.»
 وی همچنین نسبت به بی‌توجهی سعودی‌ها به درخواست‌های مکرر سازمان ملل مبنی بر توقف محاصره یمن انتقاد کرده و گفته‌، از اینکه عربستان به درخواست‌ها برای پایان دادن به محاصره یمن پاسخ مثبت نداده است احساس سرخوردگی می‌کند. گوترش گفته: «باید قبل از هرگونه مذاکره بین سازمان ملل متحد و ائتلاف سعودی بنادر یمن بازگشایی شود.»
موج اعتراضات به فجایع یمن به مدیر دیده‌بان حقوق بشر هم رسیده است. «کنت روث» از رژیم سعودی و چراغ سبز ترامپ به ریاض در دامن زدن به مسائلی از قبیل بحران یمن و لبنان انتقاد کرده است. این اولین باری نیست که «کنت روث» از مواضع سعودی انتقاد می‌کند. او سال گذشته نیز بارها با انتقاد شدید از جنگ‌افروزی عربستان علیه یمن، بر لزوم باقی ماندن ریاض در لیست سیاه ناقضان حقوق کودکان تاکید کرده بود.
وی همچنین اخیرا در صفحه شخصی توییتر خود نوشته بود: «چراغ سبز نشان دادن ترامپ به سعودی‌ها، خیلی خوب پیش نرفته است. شاهد بحران فراگیر انسانی در یمن هستیم، نخست‌وزیر لبنان ساقط شد، جنگ فرضی با رسانه‌های آزادتر قطر ادامه دارد و ...»در اعتراض به قانون جدید کار
تظاهرات کارگری در 1‍70 شهر فرانسه
اعتصاب سراسری در راه است
Image result for ‫تظاهرات کارگری در 1‍70 شهر فرانسه‬‎
هزاران تن در سراسر فرانسه در اعتراض به اصلاح قانون کار که از جانب امانوئل ماکرون به عنوان راه حلی برای کاهش بیکاری مطرح شده است، دست به تظاهرات زدند.
اصلاحات ساختاری و گسترده‌ امانوئل ماکرون در قوانین بازار کار و ‌اشتغال همچنان با مخالفت گسترده کارگران و اتحادیه‌های کارگری رو به رو است. اجرای این برنامه‌های ریاضتی از 22 سپتامبر (31 شهریور) با هدف اعلامی مقابله با افزایش نرخ بیکاری آغاز شده است.
کارگران فرانسوی اما مدت زمان زیادی بود که از یک قانون سختگیرانه برای حمایت از حقوق‌شان برخوردار بودند ولی شرکت‌ها نسبت به این مسئله اعتراض دارند که این قانون مانع بزرگی برای سرمایه‌گذاری و ‌اشتغالزایی به شمار می‌رود و مانعی برای رشد اقتصادی است. در قانون کار جدید اختیارات بیشتری به کارفرمایان داده شده و همین مسئله خشم کارگران و اتحادیه‌های کارگری را برانگیخته است.
اعتراضات به اجرای این قانون طی سه ماه گذشته در شهرهای مختلف فرانسه پیگیری شده ولی تاکنون دولت از موضع خود عقب نشینی نکرده است. روز پنج شنبه نیز ده‌‌ها هزار نفر در 170 شهر و شهرستان فرانسه و در اعتراض به اصلاح قانون کار دست به تظاهرات زدند. این چهارمین تظاهرات فرانسوی‌ها علیه اجرای این برنامه ریاضتی از زمان تصویب آن به صورت قانون از جانب امانوئل ماکرون، محسوب می‌شود.
این تظاهرات گسترده سراسری در تمامی شهرهای بزرگ از جمله پاریس، مارسی، لیون و بوردو برگزار شد .در تظاهرات روز پنج شنبه علاوه بر کارگران، جوانان و بازنشستگان نیز به دعوت سندیکاهای مربوطه شرکت داشتند. بر اساس گزارش‌ها در برخی شهرها پلیس با معترضان درگیر شد و کارگران به سمت نیروهای پلیس بمب‌های آتش‌زا پرتاب کردند.
منابع خبری نوشته‌اند قرار است به زودی ناوگان حمل‌ونقل عمومی فرانسه نیز با راه‌اندازی یک اعتصاب سراسری به جمع معترضان بپیوندند


  نماینده کنگره آمریکا: ما در جنایات عربستان شریک هستیم

Image result for ‫رو کانا  نماینده کنگره آمریکا‬‎

نماینده مجلس نمایندگان آمریکا طی مصاحبه‌ای گفته آمریکا به عربستان سعودی برای ارتکاب جنایت‌های جنگی در یمن کمک کرده است.
جنایت‌های گسترده آل‌سعود طی 2 سال گذشته در یمن و کشتار هزاران زن و کودک و پیر و جوان از یک سو، محاصره غیر انسانی این کشور از سوی دیگه که باعث شیوع وبا در یمن شده و بیش از یک میلیون نفر را درگیر خود کرده است صدای خیلی از حامیان این رژیم را نیز درآورده است به طوری که در اروپا و آمریکا بسیاری از سکوت و حمایت دولت‌های غربی از جنایت‌های آل‌سعود در یمن انتقاد می‌کنند.
در همین راستا «رو کانا»، قانونگذار دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا روز جمعه گفت که کشورش به سعودی‌ها در ارتکاب جنایت‌های جنگی در یمن کمک کرده است. وی در مصاحبه‌ با شبکه خبری الجزیره تصمیم آمریکا برای حمایت از حمله ائتلاف تحت رهبری عربستان به یمن را «اشتباه» دانست. وی گفت: «امروز اعتقاد من این است که ما داریم به عربستان سعودی در ارتکاب جنایت‌های جنگی در یمن کمک می‌کنیم»
ائتلاف تحت رهبری عربستان از فروردین‌ماه سال ۱۳۹۴، با هدف اعلامی بازگرداندن قدرت به «عبد ربه منصور هادی»، رئیس‌جمهور مستعفی یمن، این کشور را هدف حملات مرگبار هوایی قرار داده است. این حملات علیه یمن به نابودی زیرساخت‌های این کشور منجر شده و گسترش فقر و بیماری در این کشور فقیر عربی را به همراه داشته است.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
شنبه 27 آبان 1396


دیلی‌میل اعلام کرد
محمدبن سلمان این هفته با نشستن بر تخت پادشاهی کودتای خود را کامل می‌کند
   ۱۳۹۶/۰۸/۲۶

Image result for ‫محمدبن سلمان این هفته با نشستن بر تخت پادشاهی کودتای خود را کامل می‌کند‬‎
یک منبع نزدیک به خاندان پادشاهی عربستان به «دیلی میل» گفته سلمان بن عبد العزیز، پادشاه این کشور طی روزهای آینده از قدرت کناره‌گیری کرده و پسرش، محمد بن سلمان بر تخت پادشاهی تکیه خواهد زد.
ایسنا، به نقل از المنار نوشته، این منبع به روزنامه دیلی میل خبر داده که، قصد پادشاه عربستان برای کناره‌گیری از قدرت در واقع آخرین گام در راستای به قدرت رساندن پسرش محمد بن سلمان در عربستان است که در ماه گذشته حکم بازداشت تعداد زیادی از شاهزادگان و وزرای پیشین به اتهام فساد را صادر کرد.
دیلی میل به نقل از این منبع که نامش را فاش نکرده، نوشت؛ ملک سلمان اختیارات پادشاهی را رسما به ولیعهدش محمد بن سلمان خواهد بخشید و اگر اتفاق غیر منتظره‌ای نیفتد سلمان بن عبد العزیز انتصاب محمد بن سلمان به عنوان پادشاه عربستان را طی چند روز آینده اعلام خواهد کرد... در این تغییر و تحول ملک سلمان نقشی همانند ملکه الیزابت در انگلیس را ایفا خواهد کرد، او تنها لقب پادشاه عربستان را حفظ خواهد کرد.
دیلی میل به نقل از این منبع که آن را «مسئولی عالی رتبه» توصیف کرده این را هم نوشته که: «به محض اینکه بن سلمان قدرت را در عربستان به دست بگیرد، تمام تمرکز خود را بر ایران خواهد گذاشت و به این ترتیب نگرانی‌هایی از احتمال حرکت وی به سمت گزینه نظامی به وجود می‌آید. همچنین بن سلمان در راستای کمک نظامی به اسرائیل جهت مقابله حزب‌الله در لبنان تلاش خواهد کرد.»
در ادامه این گزارش می‌خوانیم: «بن سلمان برعکس نصیحت‌های چهره‌های بزرگ خاندان پادشاهی در عربستان که اهداف آتی هستند، براین باور است که باید حمله‌ای را علیه ایران و حزب‌الله انجام دهد، به همین علت نیز امیر کویت در خفا به او لقب «گاو خشمگین» را داده است... بن سلمان در راستای آغاز حملاتش علیه لبنان تلاش می‌کند و به کمک نظامی اسرائیل در این زمینه امیدوار است و به تل‌آویو قول میلیاردها دلار کمک مالی مستقیم در صورت موافقت با این امر را داده است.» به گفته این منبع، بن سلمان بدون اسرائیل نمی‌تواند با حزب‌الله در خاک لبنان روبه‌رو شود و نقشه جایگزین او مقابله با این حزب در خاک سوریه است.


پس از کودتای ارتش
موگابه: تنها حاکم مشروعم از قدرت کناره‌گیری نمی‌کنم

Image result for ‫موگابه: تنها حاکم مشروعم از قدرت کناره‌گیری نمی‌کنم‬‎
در حالی که طی چند روز گذشته همه رسانه‌ها و منابع محلی آفریقایی از پایان حکومت 37 ساله رئیس‌جمهور زیمبابوه سخن به میان آورده بودند، وی اعلام کرده که از قدرت کناره‌گیری نخواهد کرد.


«رابرت گابریل موگابه» رئیس جمهور زیمبابوه روز چهارشنبه پس از کودتای ارتش در این کشور به حصر خانگی فرستاده شد و با توجه به تسلط نسبی ارتش بر شهر «هراره» پایتخت این کشور به نظر می‌رسید که نسخه موگابه در سن 93 سالگی پیچیده شده است. گفته‌ها حاکی از آن است که هدف اصلی ارتش از این کودتا اطمینان یافتن از عدم به قدرت رسیدن همسر موگابه پس از مرگ وی بوده است. بنا بر گزارش‌های رویترز که از منابع دست اول در زیمبابوه گرفته شده ، طراح اصلی کودتا «امرسون منانگاگوا» رئیس امنیتی سابق است. وی که اخیرا به دست معاون رئیس‌جمهور برکنار شده بود، حدودا از یک سال پیش با ارتش و اپوزیسیون زیمبابوه برای برکناری موگابه همکاری می‌کرده است.  ‌  
طی چند ساعت اخیر اما اوضاع تغییر کرده و اتفاقات رخ داده خارج از قاب تحلیل‌ها بوده است. همزمان با ورود هیئت آفریقای جنوبی برای بررسی اوضاع به زیمبابوه، موگابه نیز از حصر خانگی رها شده و برای برگزاری یک جلسه به کاخ ریاست جمهوری بازگشته است. تصاویر منتشر شده نشان می‌دهد که نماینده «جاکوب زوما» در طول جلسه در کنار موگابه بوده است، رابرت موگابه پس از این جلسه اعلام کرده که تنها حاکم مشروع این کشور است و از قدرت کناره‌گیری نمی‌کند. اتحادیه آفریقا هم موضع خود نسبت به کودتاچیان را مشخص و از آنها حمایت نکرده است.
اگر چه برخی خبرها حاکی از حصر «گریس موگابه» همسر موگابه بوده است، اما خبرهای تایید شده بیانگر این واقعیت است که گریس به نامیبیا پناهنده شده و مهمان دوست صمیمی شوهرش، «سام ناجوما» رئیس‌جمهور نامیبیا است.«سام ناجوما» و «رابرت موگابه» از جمله افرادی بودند که در جنوب آفریقا در کنار «نلسون ماندلا» نهضت ضد آپارتاید را آغاز کردند و پس از مبارزات طولانی توانستند پای سفیدپوستان سودجو و نژادپرست از کشورهای خود را قطع کنند. زیمبابوه اکنون به علت اتخاذ سیاست‌های نادرست در طول چهار دهه اخیر، از شرایط بسیار ضعیف اقتصادی رنج می‌برد.


30 کشته و 13 زخمی در حمله انتحاری داعش به هتل کابل

Image result for ‫30 کشته و 13 زخمی در حمله انتحاری داعش به هتل کابل‬‎

منابع خبری در کابل اعلام کردند که عامل انتحاری در حوزه یازدهم امنیتی شهر کابل خود را در میان حامیان «عطامحمد نور» والی بلخ در منطقه «خیرخانه» منفجر کرد که این حمله ده‌ها کشته و زخمی بر جا گذاشته‌است.
بر اساس گزارش‌های رسمی در این حمله که گردهمایی تعدادی از رهبران حزب جمعیت اسلامی در هتل «قصر نوین» در شهر کابل را هدف گرفته بود، دست‌کم 8 پلیس، و 22 غیرنظامی کشته شده‌اند و 13 تن دیگر نیز زخمی شده‌اند. منابع خبری می‌گویند عامل انتحاری قبل از ورود به داخل هتل «قصر نوین» توسط نیروهای پلیس شناسایی شد و خود را در مقابل ساختمان هتل منفجر کرد. گفته می‌شود که این گردهمایی در حمایت از «عطامحمد نور» والی بلخ و رئیس ‌اجرایی حزب جمعیت افغانستان برگزار شده بود.تا کنون داعش مسئولیت این حمله را به عهده گرفته است. داعش تحت حمایت مستقیم آمریکا و ناتو قرار دارد.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
شنبه 27 آبان 1396


«کره‌شمالی هراسی» برای دوشیدن ژاپن و کره‌جنوبی

   ۱۳۹۶/۰۸/۲۶


 Image result for ‫«کره‌شمالی هراسی» برای دوشیدن ژاپن و کره‌جنوبی‬‎
 رئیس ‌جمهور آمریکا در بازگشت از تور آسیایی ۱۲ روزه آن را یک «موفقیت فوق‌العاده» توصیف و اعلام کرده کشورهایی مثل ژاپن و کره جنوبی را متقاعد کرده تا پول بیشتری بابت حضور نظامی آمریکا و حفاظتی که از آنها تامین می‌شود، پرداخت کنند... به زودی میلیاردها دلار سلاح به این دو کشور می‌فروشیم.
دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا در بازگشت از تور آسیایی ۱۲ روزه خود به سؤالات خبرنگاران پاسخ نداد اما در عوض به تشریح دستاوردهای سفرش به پنج کشور آسیایی پرداخت و مدعی شد که توانسته جهان را علیه برنامه تسلیحات هسته‌ای کره شمالی متحد کند. ترامپ همچنین گفت ژاپن و کره جنوبی را متقاعد کرده تا پول بیشتری بابت حضور نظامی آمریکا و حفاظتی که از آنها تامین می‌شود، پرداخت کنند.  
وی همچنین مدعی شد، راه را برای ایجاد یک منطقه «هند، اقیانوسیه آزاد و باز» هموار کند و علاوه‌بر این، روی یک روابط تجاری «آزاد و متقابل» با کشورهای حاشیه اقیانوس آرام تاکید کند.
ترامپ افزود، در تور آسیایی خود توافق‌های تجاری را مجدداً به نفع آمریکا به مذاکره گذاشته و متحدان منطقه‌ای همچون ژاپن و کره جنوبی را متقاعد کرده تا میلیاردها دلار از ادوات نظامی آمریکا خریداری کنند.
به گزارش ایسنا، به نقل از روزنامه «گاردین»، ترامپ در اتاق دیپلماتیک کاخ سفید هم گفت که «آن روزهایی که آمریکا مورد سوءاستفاده قرار می‌گرفت به پایان رسیده است. آمریکا به عنوان یک «رهبر جهانی» بازگشته است.» رئیس‌جمهور آمریکا در مورد مسئله کره شمالی هم مدعی شد که نشست سازنده‌ای با «شی جین‌پینگ»، رئیس‌جمهورچین برای ایجاد یک معاهده «توقف در برابر توقف» داشته است، طبق آن کره شمالی توسعه برنامه هسته‌ای و موشکی خود را متوقف می‌کند و آمریکا هم مانورهای نظامی با متحدان منطقه‌ای خود را به حالت تعلیق در می‌آورد. با این حال رهبر آمریکا تهدیدهای پیشین خود برای اقدام نظامی علیه رژیم کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی را تکرار نکرد و تنها گفت که «تمام گزینه‌ها روی میز است.» دونالد ترامپ همچنین مدعی شد که توانسته موافقت چین و سایر کشورها در این منطقه را جلب کند تا حداکثر فشار را بر کره شمالی وارد کنند اما مقام‌های چینی تاکید دارند که هیچ اقدامی برای تحریک به سقوط رژیم پیونگ‌یانگ انجام نمی‌دهند.
عمده اظهارات رئیس‌جمهور آمریکا درباره سیاست خارجی به وضوح خطاب به حامیانش بود تا آنها را مطمئن سازد که به وعده‌های انتخاباتی برای مبارزه برای مشاغل آمریکایی ادامه می‌دهد.سفر مشکوک حریری به فرانسه!

Image result for ‫سفر مشکوک حریری به فرانسه!‬‎
 سعد حریری، نخست‌وزیر مستعفی لبنان در اقدامی شک‌برانگیز و تعجب‌آور امروز به جای لبنان به فرانسه می‌رود. وی در عربستان استعفای خود را اعلام کرده و گفته می‌شد در این کشور به زور نگه داشته شده است.
به گزارش ایسنا، به نقل از اسکای نیوز، «ژان ایو لودریان»، وزیر خارجه فرانسه اعلام کرد که سعد حریری، نخست‌وزیر مستعفی لبنان به دعوت امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه به این کشور می‌رود.
در همین حال، یک منبع نزدیک به نخست‌وزیر مستعفی لبنان هم اعلام کرده که پیش‌بینی می‌شود حریری روز شنبه عربستان را به مقصد فرانسه ترک کند و پس از آن، به بیروت بازگردد تا رسماً استعفای خود را ارائه دهد.
ماکرون روز پنج‌شنبه گفته بود نخست‌وزیر مستعفی لبنان و اعضای خانواده وی را به پاریس دعوت کرده است. این در حالی است که میشل عون رئیس‌جمهور لبنان به آل‌سعود تا روز یکشنبه فرصت داده بود تا حریری را به لبنان بازگرداند تا در‌باره استعفای وی به رایزنی و بررسی بپردازند. در غیر این صورت کار را به مجامع قانونی خواهد کشاند.
عون پیش‌تر نیز گفته بود اگر قرار است استعفایی انجام شود باید در خاک لبنان باشد نه ریاض. به نظر می‌رسد این تهدید کارساز بوده اما حریری چرا به فرانسه می‌رود؟ سؤالی است که هنوز بی‌پاسخ مانده است.
در پاسخ به این سؤال، منابعی در وزارت خارجه فرانسه اعلام کرده‌اند که راه‌حلی بین پاریس و ریاض برای لبنان در نظر گرفته شده که براساس آن حریری و خانواده‌اش ابتدا به پاریس می‌روند و سپس حریری درباره زمان بازگشت به لبنان تصمیم‌گیری می‌کند. این منابع می‌گویند، تهدید رئیس‌جمهور لبنان مبنی بر رفتن کشورش به شورای امنیت باعث تعجیل در حصول این راه‌حل شده است. پاریس عربستان را قانع کرده که در صورت رفتن لبنان به شورای امنیت ریاض زیان خواهد کرد و فرانسه نمی‌خواهد عربستان در وضعیت نامناسب و در تنگنا قرار بگیرد.
توطئه این بار علیه رئیس‌جمهور
طبق برخی اخبار، جنون «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی در قضیه پرونده استعفای سعد حریری از نخست‌وزیری لبنان وارد فاز جدیدی شده است، به این معنی که از آنجا که هدف اصلی ریاض در لبنان ضربه زدن به حزب‌الله است، اکنون در صدد رویارویی با حامی قوی آن یعنی رئیس‌جمهور لبنان برآمده است. این هدف از نظر سعودی‌ها مستلزم تعامل متفاوت با میشل عون است که قوی‌ترین متحد مسیحی حزب‌الله و مدافع مقاومت و سلاح آن به شمار می‌آید و او بود که حتی زمینه ورود رزمندگان حزب‌الله به سوریه را فراهم کرد.
 به گزارش تسنیم به نقل از روزنامه «الاخبار»، اما هنوز ابعاد این قضیه کاملا روشن نشده است و منابع نزدیک به ریاض اعلام کرده‌اند، حریری حتی پس از آزادی اسیر سعودی باقی خواهد ماند و به مثابه گروگانی خواهد بود که از آن برای اجرای خواسته‌های ریاض استفاده می‌شود؛ خواسته‌هایی که بر یک محور متمرکز است: «هدف قرار دادن حزب‌الله».
همکاری بین رژیم صهیونیستی و آل‌سعود نیز این رویکرد را شامل می‌شود زیرا عربستان نیز مانند رژیم صهیونیستی در مورد سعد حریری اصرار کرد پاریس میانجی بین ریاض و بیروت باشد به این ترتیب که حریری ابتدا به پاریس منتقل شده و سپس از آنجا به کشورش بازگردد!تعلیق یک چهارم دیپلمات‌های ترکیه به اتهام ارتباط با کودتا

Image result for ‫تعلیق یک چهارم دیپلمات‌های ترکیه به اتهام ارتباط با کودتا‬‎Image result for ‫مولود چاووش اوغلو‬‎

وزیر خارجه ترکیه می‌گوید، آنکارا فعالیت یک‌چهارم دیپلمات‌هایش را به اتهام ارتباط با کودتای ناکام سال گذشته میلادی به حالت تعلیق درآورده است.
«مولود چاووش اوغلو» در نشست بودجه وزارتخانه‌اش در آنکارا با اعلام این خبر گفته، تعلیق آن دسته از دیپلمات‌ها براساس اسناد معتبر بوده است. نیروهای امنیتی ترکیه همزمان با تعلیق این دیپلمات‌ها در عملیاتی گسترده، 60 مسئول امنیتی سابق را هم به اتهام دست داشتن در کودتا دستگیر کرده‌اند. بر اساس این گزارش، مقامات ترکیه دستور دستگیری 108 تن از مسئولان امنیتی سابق را هم صادر کردند که عملیات دستگیری این ‌اشخاص در آنکارا و بیش از 30 اقلیم دیگر، صورت گرفت. طی یک سال گذشته، ترکیه بیش از 50 هزار نفر را بازداشت کرده و بیش از 150 هزار نفر دیگر را از کار برکنار یا تعلیق کرده است. آنکارا این پاکسازی و تصفیه‌ها را کاملا لازم و ضروری می‌داند.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
شنبه 27 آبان 1396


( کل صفحات : 7 )    1   2   3   4   5   6   7   


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic