تـــبـــرّی ( دشــمـن شـــناسـی )
آمریكا دشمن شماره 1 مردم محروم و مستضعف جهان است . حضرت امام خمینی (ره)
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


«بدترین دشمنان كسانی اند كه حیله خود را بیشتر پنهان می دارند.»مدیر وبلاگ :طاهر مهدوی
مطالب اخیر
نویسندگان
اعترافات مهم رئیس دفتر «کالین پاول»:
 بعد از سوریه و عراق نوبت ایران بود
با پیروزی بشار اسد همه چیز به هم ریخت
  ۱۳۹۷/۰۴/۲۴
رئیس دفتر وزیر خارجه آمریکا در زمان ریاست جمهوری «جرج بوش» پسر فاش کرد، مقامات آمریکایی قصد داشتند برای ساقط کردن حکومت ایران، ابتدا حکومت سوریه را ساقط کنند، اما موفق نشدند.
«لورنس ویلکرسون» مدیر دفتر «کالین پاول» در گفت‌وگو با شبکه «المیادین»، اعتراف کرد که ماجرای جنگ داخلی هشت ساله در سوریه، با هدف براندازی نظام جمهوری اسلامی ایران، برنامه‌ریزی شده بود.
به گزارش فارس، ویلکرسون در ارتباط با این قضیه، توضیح داد: «امثال جان بولتون (مشاور امنیت ملی فعلی آمریکا) که من او را خوب می‌شناسم هیچ گزینه‌ای ندارند. (آنها) خواستند سوریه سقوط کند و خواستند از دست(بشار) اسد خلاص شوند و هدف دوم‌شان نیز عراق بود. به هر حال، این طرح‌شان بود. اما طرح آنها ناکام ماند و آنها این را می‌دانند. در نتیجه، الان این هدف را رها خواهند کرد و روی ایران متمرکز خواهند شد. دنبال ساقط کردن(حکومت) سوریه بودند و فکر می‌کردند که این کار کمک‌شان می‌کند بهتر با ایران تعامل کنند، اما در سوریه به آنچه می‌خواستند نرسیدند.»
رئیس دفتر وزیر خارجه دولت اول جرج بوش در عین حال ماجراجویی علیه ایران را «خطرناک» خواند و گفت: «(آمریکایی‌ها) الان روی ایران متمرکز شده‌اند و من نمی‌دانم معنای آن چیست... من اشتیاقی ندارم این را ببینم، چون 10 برابر فاجعه‌بارتر از (حمله آمریکا به) عراق (طی سال‌های 2003 تا 2011) خواهد بود.»
«ویلکرسون» درباره مذاکرات قریب‌الوقوع روسای جمهور آمریکا و روسیه در «هلسینکی»  درباره سوریه نیز گفت: «الان (ولادیمیر) پوتین و (دونالد) ترامپ فقط از این حرف خواهند زد که چطور در بازگرداندن ثبات به سوریه و بازگشت میلیون‌ها آواره که ثبات اردن و دیگر کشورها را به هم زده‌اند، مشارکت داشته باشند.»
وی افزود: «اسرائیلی‌ها و آمریکایی‌ها از طریق کانال‌های دیپلماتیک به (بشار) اسد خواهند گفت... که ایران و حزب‌الله باید سوریه را ترک کنند.»
رئیس دفتر پاول در پاسخ به این سوال که «آیا ترامپ می‌تواند پوتین را به خروج ایران از سوریه متقاعد کند؟» گفت: «فکر نمی‌کنم که (آمریکایی‌ها) خیلی موفق باشند.
ویلکرسون گفت: «من می‌دانم الان در کنگره (آمریکا) چه خبر است. آنچه مرا نگران می‌کند این است که آنها مثل سال 1998، به دنبال تصویب قانونی هستند که اعلام می‌کند تغییر رژیم در ایران، سیاست رسمی آمریکا است. این کار را با عراق کرده‌اند و «بیل کلینتون» (رئیس‌جمهور اسبق آمریکا) را کم و بیش مجبور کردند آن را امضا کند... و این قضیه در سال 1998 تبدیل به سیاست رسمی آمریکا شده است.»
این مقام سابق آمریکا در پاسخ به این سوال که «چرا ترامپ تا این اندازه از رژیم اسرائیل حمایت می‌کند؟»، گفت: «نمی‌توانم (در این مورد) تفسیری بیاورم، جز اینکه بگویم تاثیر (لابی) اسرائیل بر آمریکا خیلی زیاد شده است.
از نظر مالی افرادی مثل «پل سنگر» و «شلدون ادلسون» و افرادی مثل «محمدبن سلمان» و دیگران در شورای همکاری خلیج[فارس] با پول‌های هنگفتی که دارند، به صورت هدفمند کمک می‌کنند تا ایران را هیولا، تهدید و طرفی نشان بدهند که مایه بی‌ثباتی منطقه است. در صورتی که بودجه نظامی ایران به اندازه بودجه نظامی عربستان هم نیست.
وی درباره میزان تاثیر دلارهای سعودی بر سیاست آمریکا در خاورمیانه، این تاثیر را «قطعی» دانست و اظهار داشت: «سفر(محمد) بن سلمان به آمریکا که میلیونرهای آمریکایی و سعودی از آن حمایت کرده‌اند، صرفا به خاطر این نبود که جنگ وحشیانه عربستان در یمن را برای مردم(آمریکا توجیه کنند)، بلکه می‌خواستند این را نیز توجیه کنند که قطع روابط با قطر نیز اقدامی مفید بوده و دشمن شماره یک کل منطقه(اگر نگوئیم کل دنیا) ایران است.
«ویلکرسون» افزود: نمی‌توانم چیزی پیش‌بینی کنم، جز اینکه بگویم ما به دلیل پول، به حمایت از عربستان ادامه می‌دهیم؛ پولی که به کارگروه‌های سیاسی متشکل از اعضای کنگره پمپاژ می‌شود و پولی که به کمپین‌ها تزریق می‌شود و همان‌طور که الان به شما گفتم، پول‌هایی که سفر
بن سلمان در آمریکا داده شد و پولی که به جاهای دیگر داده می‌شود به پیمانکاران نظامی و غیره(خط و مشی سیاسی آمریکا را تعیین می‌کند).
علت دیگری که آن هم کم‌اهمیت نیست، حجم سرمایه‌گذاری‌های عربستان است در حالی که وضع پولی در آمریکا خیلی خطرناک است، حجم [این سرمایه‌گذاری‌ها] بزرگ است. خیلی از پول‌های عربستان در بانک‌های اروپا و آمریکا وجود دارد، در نتیجه مسئله حول محور پول می‌گردد و طرفی که پول دارد و کسی که پول تزریق می‌کند و اینکه
(پول به) کجا تزریق می‌شود.
شکست عربستان در یمن قطعی است
وی در ارتباط با آینده عربستان در جنگ یمن نیز گفت: «آنها (سعودی‌ها) می‌بازند. آنها جنگ یمن را کاملا می‌بازند، همان‌طور که مصر تحت فرماندهی جمال عبدالناصر در دهه 1960 جنگ در یمن را باخت.
نظامیان سابق مصری به من می‌گویند که یمن برای مصر مثل ویتنام برای آمریکا بود و سعودی‌ها هم می‌بازند.آغاز افشاگری‌های امیرزاده فراری علیه امیرنشین‌های هفتگانه امارات

Image result for ‫امیرزاده فراری اماراتی‬‎

امیرزاده فراری اماراتی که به قطر پناه برده است، همان‌طور که پیش‌بینی شده بود، شروع به افشاگری علیه امیرنشین‌های هفتگانه امارات کرد. به گفته «راشد حمد الشرقی»، این افراد دچار اختلافات جدی در مسائل مختلف به ویژه موضوع یمن شده‌اند.
«راشد‌بن‌حمد الشرقی»، فرزند حاکم امارت فجیره روز 19 ماه مه 2018(29 اردیبهشت) به سفارت قطر در لندن پناهنده شد و از آنجا به دوحه فرار کرد. این امیرزاده فراری اماراتی پرده از درگیری‌های پشت‌پرده میان رهبران امارات برداشته و بدین ترتیب فصل جدیدی در بحران میان امارات و قطر گشود.
امیرزاده 31 ساله، برای اولین بار در تاریخ 47 ساله تشکیل امارات متحده عربی، به طور علنی و آشکار زبان به انتقاد از حاکمان کشورش باز کرده و در گفت‌و‌گو با نیویورک تایمز، آنها را به «پولشویی سیستماتیک» و «باج‌خواهی» متهم کرده است.
به گفته‌ وی، «امیرنشین‌های شش‌گانه امارات با ابوظبی اختلافات بسیاری دارند و این اختلافات به بالاترین حد رسیده و دیگر امیرنشین‌ها از عملیات امارات در یمن به شدت ناراضی هستند؛ با این حال ابوظبی اقدام به اعزام سرباز از دیگر امیرنشین‌ها به خصوص امیرنشین فقیری چون «الفجیره» به یمن کرده است، سربازانی که درصد بیشتر تلفات امارات را به خود اختصاص داده‌اند.» الشرقی همچنین تاکید کرده که حاکمان امارات تعداد واقعی تلفات در یمن را هیچ‌وقت اعلام نمی‌کنند.
راشد ‌بن‌حمد ‌الشرقی رئیس ‌‌نهاد فرهنگ و اطلاع‌رسانی امارات بوده و اطلاعات بسیار حساسی در اختیار دارد و پیش‌بینی می‌شود، طی هفته‌های آینده باز هم از پشت‌پرده‌ها بگوید. اسفند ماه سال 96 نیز روزنامه انگلیسی «دیلی میل» اعلام کرد، دختر حاکم دوبی از امارات متحده عربی فرار کرده است!


در واکنش به حملات سنگین حماس
عاموس یادلین: تسلیت می‌گویم /نظریه «بازدارندگی اسرائیل» مُرد

Image result for ‫عاموس یادلین‬‎
رئیس ‌سابق اطلاعات نظامی اسرائیل با ‌اشاره به پاسخ محکم موشکی حماس به حملات رژیم صهیونیستی، مرگ نظریه «بازدارندگی اسرائیل» را به مقامات صهیونیست تسلیت گفت.
به دنبال پاسخ کوبنده گروه‌های مقاومت فلسطینی در نوار غزه به تجاوز روز یکشنبه اسرائیل و شلیک بیش از 200 موشک و خمپاره به سمت اراضی ‌اشغالی، «عاموس یادلین»، رئیس‌ سابق اطلاعات نظامی رژیم صهیونیستی مرگ نظریه بازدارندگی را اعلام و اعتراف کرد مقاومت فلسطینی معادله را تغییر داده و اسرائیل توانایی اداره رویدادها در غزه را از دست داده است.
 به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از المنار، «یادلین» ضمن تسلیت به مقامات رژیم صهیونیستی به دلیل «پایان نظریه بازدارندگی اسرائیل» تصریح کرد: «اسرائیل به خاطر بادبادک‌های آتش‌زا وارد جنگ نخواهد شد. منابع صهیونیستی دیروز اعلام کردند پدافند موشکی اسرائیل طی ۲۴ ساعت گذشته در برابر بخش اعظمی از حملات موشکی گروه‌های مقاومت در غزه ناتوان بوده و گنبد آهنین فقط توانسته 40 موشک از 200 موشک و خمپاره مقاومت را رهگیری و منهدم کند.
احمد فرحات، گزارشگر شبکه تلویزیونی المنار با انتشار مطلب فوق تاکید کرد که «آتش جواب آتش»، معادله‌ای است که گروه‌های مقاومت فلسطینی در غزه به رژیم صهیونیستی تحمیل و آن را در طول ساعات گذشته در رویارویی با حملات صهیونیست‌ها به نوار غزه تثبیت کرده‌اند.
 وی افزود، این معادله پیام‌های متعددی دارد از جمله اینکه دست مقاومت فلسطینی روی ماشه است و برای پاسخ فوری و کاملا آزادانه به حملات صهیونیست‌ها در چارچوب راهبرد به چالش کشیدن و پایداری و بازدارندگی آمادگی دارد. گفتنی است گروه‌های مقاومت فلسطینی با تأکید بر اینکه هرگونه تجاوز به نوار غزه بدون پاسخ نخواهد ماند مواضع نظامی صهیونیست‌ها را در شهرک‌های صهیونیست‌نشین اطراف نوار غزه با موشک و خمپاره درهم کوبیدند.نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
دوشنبه 25 تیر 1397
سیاستمدار عراقی فاش کرد
رد پای آل‌سعود و حزب بعث در ناآرامی‌های استان‌های جنوبی عراق
۱۳۹۷/۰۴/۲۴
یک نماینده سابق پارلمان عراق فاش کرد، عوامل رژیم سعودی و عناصر وابسته به حزب منحله بعث عراق طی روزهای گذشته تلاش کردند اعتراضات آرام مردم در جنوب این کشور را به خشونت کشیده و آن را سیاسی کنند.
«جاسم محمدجعفر»  اعتراضات روزهای گذشته مردم جنوب عراق را که به خشونت کشیده شد، ماحصل تلاش سرویس اطلاعاتی رژیم آل‌سعود و رهبران حزب منحله بعث عراق دانست. طی روزهای اخیر هزاران نفر از مردم بصره و دیگر شهرهای جنوبی عراق، علیه فساد و ضعف خدمات‌رسانی دولتی، تظاهرات کردند. اما این اعتراضات آرام،  با اقدامات تخریبی و آسیب‌زدن به اموال عمومی همراه شد.
به گزارش فارس، جاسم جعفر افزود،  برنامه‌های سرویس اطلاعاتی عربستان با چراغ سبز آمریکا، عملیاتی شده است. این نماینده سابق عراق توضیح داد: «تظاهرات مردمی که به صورت خودجوش آغاز شده بود، به سرعت سیاسی شد و با آتش زدن دفاتر احزاب سیاسی و اموال عمومی و تعطیلی روند اقتصادی در استان‌ها جنوبی همراه گردید.»وی از دولت عراق خواست، در مورد وزیرانی که در خدمات‌رسانی به مردم کوتاهی کرده‌اند، تحقیق و مسئولان مقصر را برکنار کند.
7 فرمان نخست‌وزیر
«حیدر عبادی» نخست‌وزیر عراق اما برای پاسخگویی به مطالبات تظاهرکنندگان، فرمان هفت‌بندی صادر کرد؛ به گزارش تسنیم، اختصاص 3500 میلیارد دینار برای توسعه استان بصره، ارائه بودجه لازم برای نمک‌زدایی از آب، پاکسازی کانال‌ها و شبکه‌های آبی، افزایش خدمات اجتماعی از جمله‌ بندهای مهم این فرمان عبادی به کابینه‌اش است.
همچنین براساس این فرمان هفت‌گانه، هیئت‌مدیره  فرودگاه نجف منحل خواهد شد. در تظاهرات روز جمعه فرودگاه مذکور به مدت دو ساعت به اشغال معترضان درآمده بود. اعتراضات چند روز اخیر عراق تاکنون دو کشته و 60 زخمی برجای گذاشته است. 31 تن از این زخمی‌ها نظامی هستند.
آمریکا پایگاه می‌سازد
آمریکا اعلام کرده قصد دارد در نزدیکی شهر مرزی «القائم» در غرب عراق، یک پایگاه نظامی جدید بسازد!  این پایگاه جدید در حد فاصل دو پایگاه آمریکایی دیگر موسوم به «عین‌الاسد» و «ا لحبانیه» قرار خواهد داشت. به گزارش ایسنا این اخبار در حالی منتشر می‌شود که بسیاری از شخصیت‌های سیاسی عراق خواستار خروج نیروهای آمریکا از این کشور هستند. همین فروردین گذشته پارلمان عراق از دولت درخواست کرده بود که برای خروج نیروهای آمریکایی از این کشور ضرب‌الاجل تعیین کند.
«ضیاء الاسدی، مسئول دفتر سیاسی و مشاور ارشد مقتدا صدر، رهبر جریان «صدر» عراق نیز آمریکا را یک کشور «اشغالگر» خوانده است.
از سوی دیگر، روزنامه کویتی «الرای» گزارش داد که قرار است پایگاه نظامی دیگری توسط آمریکا در کویت تاسیس شود. براساس گزارش این روزنامه، این پایگاه یک پایانه بزرگ هوایی در نزدیکی فرودگاه بین‌المللی کویت خواهد بود و به عنوان پایگاه لجستیکی مورد استفاده قرار خواهد گرفت.
کارشناسان با اشاره به این تحرکات جدید واشنگتن، می‌گویند که احتمالا آمریکا خواب‌های تازه‌ای برای عراق و منطقه‌ دیده است.


با دستور ولیعهد عربستان
 نظامیان سعودی از انتشار فیلم درباره وضعیت وخیم خود در یمن منع شدند

Image result for ‫نظامیان سعودی از انتشار فیلم درباره وضعیت وخیم خود در یمن منع شدند‬‎
ولیعهد سعودی دستور داده نیرو‌های ارتش عربستان که در یمن حضور دارند، از ضبط و انتشار هرگونه فیلمی که در آن از وضع مادی یا روحی خود گله می‌کنند، بپرهیزند.
نظامیان سعودی به دنبال شکست‌های پی‌در‌پی در 38 ماه گذشته در یمن دچار شکست روحی نیز شده‌اند. بارها ویدیوهایی از شکایت سربازان سعودی از وضع بد خود در مرزهای یمن منتشر شده و آل‌سعود همواره با اعطای برخی امتیازات به آنها سعی در ساکت کردنشان داشته است. اخیرا خبر رسیده بود که «ملک سلمان» پادشاه سعودی در فرمانی امتیازات ویژه‌ای برای سربازان حاضر در نبرد یمن اعطا کرده است. اما گویا وخامت اوضاع سربازان سعودی پایانی ندارد و این بار محمد بن سلمان ولیعهد سعودی شخصا وارد عمل شده است.
به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، «محمد بن سلمان»، ولیعهد و وزیر جنگ رژیم سعودی در پی گسترش انتشار ویدیوهایی از نظامیان سعودی که از وضعشان در جبهه‌های جنگ در جنوب این کشور شکایت دارند، دستور داده نیروهای ارتش به خصوص آنهایی که در مرزها مستقر هستند، از ضبط هرگونه فیلمی که در آن از وضع مادی یا روحی خود گله می‌کنند، بپرهیزند.
«العهد الجدید» در این باره نوشته، «به همه نیروهای ارتش به خصوص آنهایی که در مرزهای عربستان با یمن حضور دارند، تاکید شده حق ضبط فیلم ندارند. مدتی است فیلم‌هایی از نظامیان سعودی مستقر در جنوب عربستان منتشر می‌شود که از وضع مالی خود شکایت می‌کنند و از ولیعهد عربستان می‌خواهند بدهی‌های آنان را بپردازد. به عنوان مثال، کاربران فیلمی را به تازگی از یک نظامی سعودی در جنوب عربستان منتشر کرده‌اند که از سلمان بن عبدالعزیز، شاه سعودی و محمد بن سلمان می‌خواهد فکری به حال رنج و سختی او کنند.
گروهبان «سعیدان شایع» در این فیلم از ملک سلمان، بانک‌های سعودی و شرکت‌های خصوصی می‌خواهد بدهی‌های نظامیان مستقر در مرزها را بپردازند. وی تصریح می‌کند این تنها او نیست که شکایت دارد بلکه شماری از هم‌قطارانش نیز از این وضع شاکی هستند. این نظامی سعودی سپس از حکومت عربستان می‌خواهد مطالباتش را بپردازد تا بتواند کودکانش را از سختی زندگی نجات دهد. هنگام ضبط این فیلم نیز صدای شدید تیراندازی از مرزهای یمن با عربستان در نبردها با ارتش و کمیته‌های مردمی یمن شنیده می‌شود.
 انصارالله: هزینه حملات اسرائیل به غزه را آل‌سعود پرداخت می‌کند

Image result for ‫انصارالله: هزینه حملات اسرائیل به غزه را آل‌سعود پرداخت می‌کند‬‎
به گفته سخنگوی رسمی انصارالله یمن، عربستان تمام هزینه‌های حملات اسرائیل به غزه را پرداخت می‌کند!
سخنگوی جنبش انصارالله یمن ضمن محکوم کردن حملات هوایی و توپخانه‌ای رژیم صهیونیستی به نوار غزه گفت عربستان پشت این حملات قرار دارد. به گزارش فارس، «عبدالسلام» تصریح کرد، «عربستان هزینه تشدید حملات دشمن اسرائیلی به نوار غزه را پرداخت می‌کند... حمله به غزه، حمله به امت مسلمان است.» سخنگوی جنبش انصارالله این را هم اضافه کرد که، «اتکای اسرائیل به عربستان و امارات چه علنی و چه پنهانی، خودِ شکست است». او سپس از ملت‌های منطقه خواست با هر وسیله‌ ممکن به یاری غزه و اهالی محاصره شده آن بشتابند. رژیم صهیونیستی از روز جمعه مناطقی در نوار غزه را هدف حملات هوایی و توپخانه‌ای خود قرار داده است. گروه‌های مقاومت فلسطین، از جمله جنبش حماس در پاسخ به این حملات، صد‌ها راکت و خمپاره به سمت شهرک‌های صهیونیست‌نشین در مجاورت نوار غزه شلیک کردند.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
دوشنبه 25 تیر 1397
سفیر ترکیه در تهران: کنار مردم ایرانیم
سیاست خود را بر اساس اراده آمریکا تعیین نمی‌کنیم
۱۳۹۷/۰۴/۲۴
Image result for ‫سفیر ترکیه در تهران: کنار مردم ایرانیم‬‎
سفیر ترکیه در ایران تاکید کرد: سیاست ترکیه در زمینه تحریم‌های ضدایرانی آمریکا کاملا روشن است و ما تحریم‌های یکجانبه آمریکا را نه مشروع و نه مفید می‌دانیم و کشوری نیستیم که سیاست‌های خود را براساس اراده تحمیلی دیگران تعیین کنیم چه آمریکا چه هر کشور دیگری.
سفیر ترکیه در ایران دیروز(یک شنبه) به مناسبت دومین سالگرد کودتای نافرجام در ترکیه در یک نشست خبری با خبرنگاران در محل سفارت ترکیه در تهران شرکت و به سؤالات پاسخ گفت.
«رضا حاکان تکین» در پاسخ به سؤال خبرنگار کیهان در مورد تحریم‌های ظالمانه و یکجانبه آمریکا که قرار است از مرداد ماه علیه جمهوری اسلامی ایران اعمال شود و موضع رسمی دولت ترکیه در این زمینه گفت: «ما تا امروز از ایالات متحده آمریکا پیام یا درخواست رسمی درباره چگونگی رفتار با ایران دریافت نکرده‌ایم اما در آینده نزدیک ما منتظر هیئتی از آمریکا هستیم که به ترکیه آمده و درخواست‌های خود را در این خصوص به ما منتقل کنند.»
وی با بیان اینکه «آمریکایی‌ها در مورد ایران رویکردی در پیش گرفته‌اند و آن را هم اعلام کرده‌اند» اظهار داشت: «ما متوجه این هستیم که آنها می‌خواهند در حوزه‌های اقتصادی در تمام بخش‌ها تدابیر سخت‌گیرانه‌ای را علیه ایران اتخاذ کنند تا بتوانند ایران را در تنگنا قرار دهند. اما از طرف دیگر ما در اظهار نظرهای مقامات آمریکایی تناقضاتی را شاهد هستیم. به طور مثال یک روز می‌گویند ما صادرات نفت ایران را می‌خواهیم به صفر برسانیم و چند روز بعد می‌گویند می‌توانیم استثناهایی قایل شویم. اما ما منتظر درخواست رسمی آمریکا هستیم، و اینکه آنها به طور مشخص چه انتظاری از ترکیه در این زمینه دارند آن زمان خواهیم فهمید.»
سفیر ترکیه تاکید کرد: «سیاست ترکیه در این زمینه کاملا روشن است و در عالی‌ترین سطوح نیز این سیاست اعلام شده است و ما تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا را نه مشروع و نه مفید می‌دانیم و کشوری نیستیم که سیاست‌های خود را براساس اراده تحمیلی دیگران تعیین کنیم چه آمریکا چه هر کشور دیگری.»
«رضا حاکان تکین» این را هم گفت که: «در مورد تحریم‌ها پیشینه ترکیه کاملا روشن است و در سال‌های گذشته و در دورانی که تحریم‌های سختی علیه دولت و ملت ایران اعمال شده بود ترکیه همواره در کنار مردم ایران قرار داشت و کمک‌های خود را هیچ وقت از مردم ایران دریغ نداشت.»
سفیر ترکیه افزود: «ایران برای ما یک کشور مانند سایر کشورها نیست. ایران برای ما کشور مهم و همسایه است و ما روابط اقتصادی گسترده‌ای با هم داریم و در حوزه‌های سیاسی دفاعی و امنیتی همکاری‌های زیادی داریم و منافع مشترکی نیز هم با هم داریم.» 
سفیر ترکیه همچنین در پاسخ به سؤالی ، درباره اینکه «ترکیه تا چه زمانی حاضر است در مقابل تحریم‌های آمریکا علیه ایران  بایستد؟» اظهار داشت: «ما تلاشمان این است که با ایران روابط خود را به شکلی ادامه دهیم که تحریم‌ها تاثیری نداشته باشد و اگر داشته باشد، اثرات آن به حداقل برسد. تلاش‌ها برای منزوی کردن ایران در منطقه و جهان مفید نیستند و این را در مذاکرات با آمریکا نیز مطرح کرده‌ایم.»
 وی در پاسخ به سؤال دیگر خبرنگار کیهان در مورد اینکه «آیا در دوره جدید نظام ریاستی ترکیه ما شاهد تداوم یا تغییر سیاست خارجی خواهیم بود؟» نیز گفت: «در سیاست خارجی ترکیه یکپارچگی وجود دارد که به راحتی و با اتفاقات محیط پیرامون تغییر نمی‌کند. بعد از رفراندوم تغییر قانون اساسی و گذار ترکیه از سیستم پارلمانی به ریاستی، قوه اجرایی قدرت بیشتری یافته و شاهد ثبات بیشتر خواهیم بود.ما انتظار نداریم بعد از این تغییرات، تفاوت خاصی در سیاست خارجی ترکیه محقق شود.»سفیر ترکیه در تهران درخصوص اینکه «آیا ترکیه با ایران، عراق و سایر کشورهای منطقه همراهی بیشتری خواهد داشت؟» نیز تاکید کرد: «ما با همسایگانمان روابط بسیار خوبی داریم که ادامه پیدا خواهد کرد.»
سفیر ترکیه درخصوص روابط تجاری ترکیه و ایران برای رسیدن به رقم30 میلیارد دلار نیز گفت: «ما اولین کشوری هستیم که با ایران قرارداد تجارت با پول‌های ملی را بست. تجارت با پول‌های ملی را از دو زاویه مفید می‌دانیم، اول اینکه ما خودمان را از موج ارزهای خارجی دور نگه می‌داریم و دوم اینکه خودمان را در برابر ضررهای تحریم‌های آمریکا محافظت کرده‌ایم. ما اراده‌مان در این راستاست و می‌خواهیم که این موافقتنامه را دنبال کنیم، اما مدلی که روسیه دارد با وضعیت ما هماهنگ نیست زیرا وقتی به ارقام تجارت‌مان نگاه می‌کنیم یک رقم بسیار بالایی به نفع ایران وجود دارد.
«تکین» درخصوص نشست سه جانبه سران روسیه، ترکیه و ایران در تهران نیز گفت: «احتمالا در پایان تابستان خواهد بود. البته سیر تحولات سوریه هم در زمان برگزاری نشست موثر است.»


تبادل آتش سنگین بین غزه و اسرائیل
کابینه رژیم صهیونیستی جلسه اضطراری تشکیل داد
Image result for ‫تبادل آتش سنگین بین غزه و اسرائیل کابینه رژیم صهیونیستی جلسه اضطراری تشکیل داد‬‎
آتش‌بسی که با میانجیگری مصر بین رژیم صهیونیستی و مقاومت فلسطین در غزه اعلام شده بود، چند ساعت بعد از اجرایی شدن، از سوی رژیم صهیونیستی نقض شد و بر اثر حمله جنگنده‌های این رژیم در ساعات اولیه صبح روز یکشنبه به مناطق مختلف غزه دست‌کم دو فلسطینی شهید و 30 نفر زخمی شدند. مقاومت فلسطین نیز با شلیک 200 موشک و خمپاره پاسخ تجاوزات را داد.
رژیم صهیونیستی اعلام کرده، در ساعات اولیه صبح روز یکشنبه مقر مقاومت فلسطین در شرق غزه را بمباران کردند تا بدین ترتیب، آتش‌بسی که با میانجیگری مصر در غزه اعلام شده بود، مجددا نقض شود. رژیم صهیونیستی دلیل این حملات را هم «شلیک شدن تعدادی خمپاره و موشک به سمت شهرک‌های اسرائیلی» عنوان کرده و مدعی شده در پاسخ به این حملات، «سکوهای پرتاب موشک حماس» را هدف قرار داده است.
به نوشته وبگاه «تایمز اسرائیل» ارتش رژیم صهیونیستی همچنین اعلام کرده، بیش از 40 هدف متعلق به گروه‌های مقاومت فلسطینی از جمله حماس در نوار غزه را هدف حملات هوایی قرار داده است. این در حالی است که منابع فلسطینی می‌گویند جنگنده‌های رژیم صهیونیستی مناطق مسکونی، مساجد، مدارس و مناطق مختلف را بمباران کرده است.
تصاویر منتشر شده از داخل باریکه غزه اما، گفته‌های حماس را تایید می‌کند. مرکز رسانه‌ای فلسطین در این باره گزارش داده تنها در حمله به یک ساختمان مسکونی در غرب شهر غزه، دو نوجوان شهید و 11 تن دیگر زخمی شدند. اسامی این دو نوجوان «امیر النمره» 15 ساله و «لوی کحیل» 16 ساله عنوان شده است. ارتش رژیم صهیونیستی روز شنبه نیز چندین‌بار با توپخانه و جنگنده به مناطق مختلفی در غزه حمله کردند که این حمله بزرگ‌ترین عملیات هوایی از زمان جنگ 2014 با مقاومت در این منطقه بوده است.
پاسخ کوبنده مقاومت
گروه‌های مقاومت فلسطینی اما این بار نیز ساکت نبودند و با شلیک دست کم 200 موشک و خمپاره به سمت سرزمین‌های ‌اشغالی، به حملات صهیونیست‌‌ها پاسخ دادند. ارتش رژیم صهیونیستی نیز اذعان کرد طی چند ساعت بیش از 174 راکت و موشک به شهرک‌های صهیونیست‌نشین شلیک شد که گنبد آهنین توانست تنها 30 راکت را هدف قرار دهد.
در بیانیه ارتش رژیم صهیونیستی همچنین آمده: بیش از 174 فروند از این راکت‌ها و موشک‌ها، به مناطق مختلفی از شهرک‌های صهیونیست‌نشین در نزدیکی غزه برخورد کرده و سامانه‌های پدافندی گنبد آهنین فقط توانستند حدود 30 فروند از آنها را هدف قرار دهند. صهیونیست‌ها با سانسور خبرهای مربوط به تلفات عملیات نیروهای مقاومت فلسطینی تنها اعلام کردند در پی برخورد راکت‌های فلسطینیان به شهرک «سدیروت»، 3 نیروی آنان مجروح شد در حالی که منابع فلسطینی از مجروح شدن دست‌کم 6 صهیونیست خبر می‌دهند. به گفته منابع فلسطینی ترس و وحشت سراسر سرزمین ‌اشغالی را فرا گرفت و اسرائیلی‌ها به پناهگاه‌ها فرار کردند.
جلسه اضطراری نتانیاهو
«عوفر جندلمن»، سخنگوی نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی نیز اعلام کرده، نتانیاهو با آویگدور لیبرمن، وزیر جنگ و رئیس ‌ستاد مشترک و فرماندهان امنیتی جلسه اضطراری برگزار کرد و در این جلسه، آنها تصمیم گرفته‌اند که عملیات قوی را علیه حملات حماس صورت دهند.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
دوشنبه 25 تیر 1397
اخبار ویژه روزنامه ها
۱۳۹۷/۰۴/۲۴
Image result for ‫اخبار ویژه روزنامه ها‬‎

تقلای رئیس‌حزب‌اشرافی برای تحریف نگاه امام درباره بازرگان
دبیرکل حزب‌اشرافی کارگزاران به بهانه مرگ سخنگوی دولت موقت، به تبرئه و تحسین رئیس‌گروهک نهضت آزادی (بازرگان) پرداخت.
روزنامه سازندگی روز گذشته به بهانه درگذشت امیرانتظام در سن 86 سالگی، اقدام به تحریف تاریخ درباره این جاسوس کددار سفارت آمریکا پرداخت. در کنار این موضوع کرباسچی هم دست به قلم شده و از امیرانتظام به عنوان سیاستمدار معتدل یاد کرد! اما جالب‌تر اینکه کرباسچی مدعی شده «شخصیتی مانند مهندس بازرگان که امام خمینی(ره) به عنوان اولین فرد اجرائی بعد از انقلاب به او اطمینان کرده و نخستین حکم اجرایی را به ایشان دادند و با وجود اینکه نسبت به جریان سیاسی مربوط به بازرگان اظهارنظرها و پاسخ‌های شاید متفاوتی داشتند اما هرگز تا پایان عمر امام(ره) نشنیدیم که نسبت به ویژگی‌های شخصیتی، اخلاقی و صداقت او انتقادی کرده باشند. شخص مهندس بازرگان نیز تا آخرین لحظات زندگی نسبت به اتهاماتی که به مرحوم امیرانتظام زده شد و برائت ایشان، ابراز بیانات صریح می‌کرد. بارها مرحوم بازرگان به صداقت و امانت او تاکید کرده بود.»
ادعای کرباسچی درباره نظر امام نسبت به بازرگان در حالی است که حضرت امام 30 بهمن 1366 در پاسخ به نامه سید علی‌اکبر محتشمی‌پور وزیرکشور وقت صراحتاً اعضای سازمان تروریستی منافقین را فرزندان عزیز مهندس بازرگان خواندند و فرمودند:‌ آنـچه باید اجمالا گفت آن است كه پرونده این نهضت و همین طور عملكرد آن در دولت مـوقـت اول انـقـلاب شـهـادت مـى دهـد كـه نـهـضـت بـه اصـطـلاح آزادى طرفدار جدى وابستگى كشور ایران به امریكا است و در این باره از هیچ كوششى فروگذار نكرده است... در هر صورت به حسب این پرونده هاى قطور و نیز ملاقات هاى مكرر اعضاى نهضت چه در منازل خودشان و چه در سفارت آمریكا و به حسب آنچه من مشاهده كردم از انحرافات آنها كه اگـر خـداى مـتـعال عنایت نفرموده بود و مدتى در حكومت موقت باقى مانده بودند ملت هاى مـظلوم به ویژه ملت عزیز ما اكنون در زیر چنگال آمریكا و مستشاران او دست و پا مى زدند و اسـلام عـزیـز چنان سیلى از این ستمكاران مى‌خورد كه قرن‌ها سر بلند نمى كرد و به حـسـب امـور بسیار دیگر نهضت به اصطلاح آزادى صلاحیت براى هیچ امرى از امور دولتى یـا قـانـونـگـذارى یـا قـضـایى را ندارند و ضرر آنها به اعتبار آن كه متظاهر به اسلام هـستند و با این حربه جوانان عزیز ما را منحرف خواهند كرد و نیز با دخالت بى مورد در تفسیر قرآن كریم و احادیث شریفه و تاویل‌هاى جاهلانه موجب فساد عظیم ممكن است بشوند از ضـرر گـروهـك هـاى دیـگر حتى منافقین (این فرزندان عزیز مهندس بازرگان) بیشتر و بالاتر است.

امضای کری تضمین نبود /از آمریکا شکایت کنید!
بی‌عملی وزارت خارجه نسبت به پیمان‌شکنی آمریکا، اعتراض ملایم روزنامه شرق را هم موجب شد.
این روزنامه که با تیتر عجیب «امضای کری تضمین است»، شگفتی ناظران رسانه‌ای را در سال 94 برانگیخته بود اکنون می‌نویسد: چرا از آمریکا شکایت نمی‌کنید.
این روزنامه خاطرنشان کرد: با خروج یک‌طرفه آمریکا از برجام، اعلام شد در دو مدت 90 و 180 روزه، تحریم‌هایی که بر اساس برجام و قطعنامه شماره 2231 شورای امنیت سازمان ملل، به تصویب شورای امنیت و تأیید گروه مذاکره کننده 5+1 رسید، بازخواهد گشت.
آیا غیر از روشی که اعضای باقی‌مانده برجام دنبال آن هستند، روش دیگری وجود ندارد؟ ایران می‌تواند روش دیگری را نیز دنبال کند و آن کمک گرفتن از مجامع بین‌المللی است.
شرق غیر از شورای امنیت سازمان ملل، به دیوان بین‌المللی دادگستری اشاره می‌کند و می‌نویسد: دیوان بین‌المللی دادگستری که به موجب منشور ملل به عنوان رکن مهم قضایی سازمان ملل تشکیل شده است و دارای اساسنامه است، مرجع قضایی رفع اختلاف اعضا است.
برابر ماده 36 اساسنامه دیوان بین‌المللی دادگستری، دیوان درباره همه اموری که طرفین دعوی به آن رجوع می‌کنند و همچنین درباره موارد خاصی که به موجب منشور ملل یا به موجب عهدنامه‌ها و قراردادهای جاری پیش‌بینی شده، صلاحیت رسیدگی دارد. تفسیر عهدنامه‌ها برابر بند «الف» ماده 34 اساسنامه دیوان بین‌المللی دادگستری برعهده دیوان است و ایران می‌تواند برابر بند دو ماده 34 اساسنامه دیوان که مقرر می‌دارد «دولت‌های امضاکننده این اساسنامه می‌توانند در هر موقع اعلام دارند که قضاوت اجباری دیوان بین‌المللی دادگستری را درباره تمام اختلافاتی که جنبه قضائی داشته و مربوط به موضوعات ذیل باشد، در مقابل هر دولت دیگری که این تعهد را متقبل شود، قبول می‌کند. بندهای دیگر مثلاً بند «ج» ماده 36 اساسنامه نیز مربوط به حقیقت هر امری است که در صورت ثبوت، در آن نقض یک تعهد بین‌الملل داده شده باشد. برجام یک تعهد بین‌المللی است که نقض آن به وسیله آمریکا، نقض یک تعهد بین‌المللی است. دیوان می‌تواند نوع و میزان غرامتی را که باید برای نقض یک تعهد بین‌المللی به آن تعلق می‌گیرد، نیز تعیین و حکم مقتضی صادر کند، دعوی به وسیله دادخواست یا توافق طرفین به رسیدگی در دیوان به دفتر دیوان تسلیم می‌شود. بعد از ثبت دادخواست دفتر دیوان موضوع دادخواست را به طرف دیگر ابلاغ می‌کند و همچنین موضوع به وسیله دبیرکل سازمان ملل به اطلاع اعضای ملل متحد همچنین به اطلاع دولت‌هایی که حق رجوع به دیوان را دارند، می‌رسد. دیوان حق صدور و دستور موقت تا رسیدگی نهایی را دارد. هرگاه دیوان تشخیص دهد که اوضاع و احوال ایجاب می‌کند باید برای حفظ حقوق طرفین موقتاً اقداماتی انجام داد، انجام می‌دهد و این دستور تا صدور حکم قطعی به طرفین اختلاف و نیز شورای امنیت ابلاغ می‌شود.
احکام دیوان قطعی غیرقابل استیناف است و درباره طرفین اختلاف و موضوعی که اختلاف بر سر آن بوده، الزام‌آور است. اگر ایران به دیوان بین‌الملل مراجعه کند، برابر ماده 63 اساسنامه دیوان که مقرر می‌دارد «هرگاه امر مربوط به تفسیر قراردادی باشد که در آن قرارداد دولت‌های دیگر غیر از طرفین اختلاف شرکت داشته‌اند، دفتر دیوان باید رأی صادره را به اطلاع آن دولت‌ها برساند»، به این مسئله رسیدگی خواهد شد. به نظر می‌رسد در کنار فعالیت‌های دیپلماتیک، معاونت حقوقی ریاست جمهوری و وزارت خارجه می‌توانند با تیمی متشکل از حقوق‌دانان شاخص بین‌المللی ایران، درباره احقاق حقوق مردم ایران اقدام کنند.»

سر و دست شکستن در انتخابات جرزنی در فصل پاسخگویی!
افراطیون مدعی اصلاحات چگونه می‌توانند دولتی با یک تریلیون بودجه را هیچ‌کاره وانمود کنند و اگر ادعایشان درست است، برای چه برای چنین دولت هیچ‌کاره‌ای در انتخابات دست و پا می‌زنند؟!
روزنامه وطن‌ امروز ضمن طرح پرسش فوق نوشت: وضع نابسامان اقتصاد پس از لغو برجام توسط آمریکا، اصلاح‌طلبان را به غلیان و جولان انداخته که هر جور بتوانند دامن خود را پاک از گناه گرانی بدارند. در این بین، برخی اصلاح‌طلبان افراطی مثل شکوری‌راد و جلایی‌پور و... به هذیان درآمده و با ادعاهایی دروغ زمین و زمان را برای توجیه ضعف دولت و فرافکنی به کار بسته‌اند.
شکوری‌راد گفته است: «آنهایی که اعتقاد به آزادی ندارند، پیشنهاد می‌دهند چکمه‌پوش مقتدری بیاید که نظم، امنیت و نان مردم را تأمین کند!»
سؤال از ایشان این است که چه کسی چنین ادعایی مطرح کرده؟ کدام چهره انقلابی یا اصولگرا، پیشنهاد حکومت نظامی و به تعبیر دیگر کودتا علیه دولت کرده است؟! آیا این ادعا خیالبافی این فرد نیست؟! جالب آنکه حتی ندای «استعفای روحانی» هم از اردوگاه خود اصلاح‌طلبان و اعتدالگرایان بیرون آمده است. موسویان، مشاور معنوی روحانی نخستین چهره‌ای بود که تز داد روحانی به عنوان مقصر اصلی استعفا کند و انتخابات زودهنگام برگزار شود.
شکوری راد ادعا کرده نداشتن نظام حزبی مشکل کشور است و فعالیت حزب در کشور ما سقف دارد و علت همه مشکلات ما نداشتن حزب است! در حالی که در نظام‌های سیاسی دیگر این سقف تعریف نشده است.
در حال حاضر 230 حزب ثبت شده در کشور وجود دارد که حدود 200 حزب در خانه احزاب عضویت دارند. حدود 30 مورد از این احزاب، احزاب فعال و تاثیرگذار بر حیات سیاسی ایران هستند. شاید تعداد اعضای برخی احزاب به تعداد انگشتان دست نرسد اما به راحتی مجوز وحتی امتیازهای مالی می‌گیرند. پس این ادعا که نظام با احزاب مخالف است و سختگیری می‌کند، دروغ بزرگی است.
نکته دوم؛ گرایش‌های سیاسی در ایران، خود ترجیح داده‌اند بیشتر به صورت جبهه‌ای و اردوگاهی فعالیت کنند تا تشکیلات حزبی؛ نه اینکه حاکمیت مانع تحزب باشد. یکی از دلایل آن، شخص گرایی و حب فردی است. مثلا جبهه اصلاحات، بیش از 20 حزب و گروه دارد که هیچ یک حاضر نیستند قیمومیت و سلطه حزب دیگری را بپذیرند و اتفاقا اغلب آنها مایلند اصلاحات به صورت جبهه‌ای، بدون مانیفست خاص و هسته و تشکیلات آهنین فعالیت داشته باشد.
شکوری‌راد، آسمان و ریسمان را برای «توجیه ناتوانی و ضعف دولت اصلاح‌طلب روحانی در اداره اقتصادی و سیاسی کشور» به هم می‌دوزد، از رهبری تا نهادهای نظامی تا صدا و سیما تا فلان امام‌جمعه را مقصر اوضاع اقتصادی می‌داند، جز خود دولت را و البته مجلس و دیگر ارکان لیست امید! بسیار عجیب است. دولتی با یک تریلیون بودجه چگونه می‌تواند «هیچ‌کاره کشور» باشد و عجیب اینکه برای دولتی چنین «هیچ‌کاره» چرا این همه دست و پا زدند؟!
آیا وقت آن نرسیده که پس از ناکامی دولت مورد حمایت اصلاح‌طلبان که با گره زدن تمام مسائل کشور به مذاکره و 5+1 و برجام و آمریکا، 5 سال از عمر کشور را به بی‌عملی، عدم حمایت از تولید در کشور و... برده است، جریان لیبرال، در مقصریابی و نسخه‌نویسی‌های خود اندکی بیشتر تفکر کند؟! تا کی می‌خواهند با بازی بنی‌صدری «نمی‌گذارند کار کنیم» با بازی تکراری «تقصیر همه است جز ما» با بازی فریبکارانه «رقبای ما لولو هستند»، با بازی ریاکارانه «فقط ما صدای مردم هستیم و بقیه و پایگاه اجتماعی آنها بی‌کیفیت و نازل است»، افکار عمومی و سرمایه‌های کشور را به بازی بگیرند؟! آیا وقت عذرخواهی نرسیده است؟!

آرمان: دولت باید بپذیرد مسیر اقتصادی را اشتباه رفته است
دولت در به وجود آمدن شرایط فعلی اقتصادی مقصر است و باید ضمن پذیرش اشتباهات، به اصلاح آنها بپردازد.
روزنامه آرمان از روزنامه‌های حامی دولت به قلم سید حمید حسینی نوشت: نکته مهم این است که دولت واقعاً در به وجود آمدن شرایط فعلی بازار مقصر و سوء مدیریت برخی دستگاه‌ها و وزارتخانه‌ها کاملاً مشهود است. گرچه در زمان دولت اصلاحات یا در دولت مرحوم هاشمی نیز شاهد این بحران‌ها بودیم، اما این دولت‌ها و رؤسای آن با برنامه، مدیریت و نوسازی دستگاه‌ها و شاکله دولت تغییرات مثبتی را ایجاد کردند. در سال‌های 69 و 70 این نحوه مدیریت آیت‌الله هاشمی بود که تحولات مثبتی در اقتصاد کشور به وجود آورد و رشد اقتصادی دو رقمی شد، اما از سال 71 به بعد چون در روابط خارجی دچار تشنج و مشکلاتی مثل ماجرای میکونوس شدیم و اشتباهات مدیریتی که در بانک مرکزی و وزارت بازرگانی آن زمان اتفاق افتاد کشور در سال 73 در بازار ارز و اقلام اساسی مورد نیاز مردم دچار مشکل شد. بنابراین دولت مجبور شد سیاست «تثبیت» را اجرا کند، اکنون همان جریانات در حال تکرار شدن است و قطعاً دولت مقصر این اوضاع است. شاهدیم که اکنون رشد نقدینگی تقریباً سه برابر دولت قبل شده که این خود عامل بروز بحران شده است. این یعنی دولت دارای نقص و ایراد بوده و مدیریت بانک مرکزی درست و کارآمد نبوده است.
روزنامه آرمان همچنین در تحلیل دیگری نوشت: شرایطی وزرای اقتصادی دولت نه‌تنها برنامه‌ای برای خروج از وضعیت فعلی ارائه نمی‌دهند بلکه افرادی مانند شریعتمداری در قامت وزیر صنعت رسما اعلام می‌کند دستور رئیس‌جمهور را اجرا نخواهد کرد و ثبت سفارش‌کنندگان را افشا نمی‌کند. او از بیان تصمیمش برای عدم ورود به جنگ اقتصادی ابایی ندارد و تاکید می‌کند که «می‌خواهیم به جنگ اقتصاد‌ کشور برویم و اقتصاد را به هم بریزیم». در سوی دیگر نمایندگان مجلس تاکید دارند که تیم اقتصادی دولت باید تغییر کند و رئیس‌جمهور را برای تغییر رئیس بانک مرکزی و وزیر اقتصاد ‌تحت فشار قرار می‌دهند.
ضعف اقتصادی دولت واضح است و در همین راستا بسیاری از کارشناسان و صاحبنظران اقتصادی به رئیس‌جمهور برای ترمیم تیم اقتصادی هشدار داده بودند. وزرا و مسئولان اقتصادی مشی جدا از هم و عدم هماهنگی دارند و توصیه‌های رئیس‌جمهور را هم جدی نمی‌گیرند. به زعم این وزرا و مدیران نباید از روش‌های فوری برای بهبود وضعیت اقتصادی استفاده کرد بلکه باید نرم و دور از توسل به روش‌هایی تجربه شده در گذشته بهره برد. عملکرد تیم اقتصادی دولت ناموفق بوده است و برخی انتقادات با منطق همخوانی دارد به عنوان نمونه مسعود کرباسیان در جامه وزیر اقتصاد نسبتی با این علم ندارد و رشته تحصیلی‌اش، مدیریت و برنامه‌ریزی بوده است. بنابراین نباید در اندازه یک مدیر با مدرک دکتری اقتصاد از او انتظار برنامه‌ریزی برای عبور از بحران‌ها را داشت. موضوع دیگر که موجب سردرگمی دولت و انتقادات زیاد به تیم اقتصادی شده عدم شفافیت است یعنی مشخص نیست برنامه اقتصادی تیم پاستور برای رفع مشکلات اقتصادی چیست و انتشار چند خبر درباره برنامه‌ریزی برای عبور از مشکلات با جیب و زندگی مردم سازگاری ندارد.

علی مطهری خالی می‌بندد یا جزو نمایندگان چاپلوس است؟!
علی مطهری می‌گوید شورای نگهبان افراد حر و آزاده را رد صلاحیت می‌کند و صلاحیت افراد چاپلوس را تأیید می‌نماید!
او در گفت‌وگو با «سوره سینمای مهر» گفته است: اصل نهاد شورای نگهبان نهاد لازمی است و حافظ اسلامی بودن جمهوری اسلامی است. ولی نگاه برخی اعضای آن به مسائل اجتماعی و سیاسی و مقوله حفظ نظام و اصل ولایت فقیه دچار کاستی‌هایی است. به همین جهت گاهی می‌خواهند به نظام خدمت کنند ولی به آن ضربه می‌زنند. مثلاً در موضوع بررسی صلاحیت‌ها، افراد حر و آزاده و منتقد نظام را رد صلاحیت می‌کنند و در مقابل، برخی افراد فرصت‌طلب و متملق و چاپلوس را تأیید صلاحیت می‌کنند و این امر باعث کاهش سطح کیفیت مجلس و نیز پدیده ریا و تظاهر شده است به طوری که مثلاً هر نماینده‌ای فکر می‌کند که اگر در نطق خود از «مقام معظم رهبری» یا «مقام عظمای ولایت» نگوید ممکن است رد صلاحیت شود.
وی در پاسخ این سؤال که ایراداتش به شورای نگهبان معطوف به بحث نظارت استصوابی است یا سایر وظایف شورا را نیز در بر می‌گیرد گفت: بیشتر معطوف به نحوه اجرای نظارت استصوابی است. اگر خود نظارت استصوابی را هم درست بدانیم نحوه اجرای آن غلط است، چون نظارت استصوابی الآن به این صورت درآمده که غیر از استعلامات چهارگانه- که گاهی به آنها هم توجه نمی‌شود- افرادی از سپاه و بسیج تحقیقات محلی می‌کنند و در زندگی خصوصی مردم تجسس می‌کنند. روشن است که در این رویه امکان بروز فساد و دخالت خصومت‌های شخصی و سیاسی زیاد است. باید صرفاً فساد مالی یا اخلاقی مهم ملاک رد صلاحیت باشد آن‌هم فسادی که آشکار و ثابت شده باشد نه آنکه در حریم خصوصی کاندیداها تجسس شود و اگر به‌واسطه شنود و مانند آن باشد، زشتی و خلاف قانون و شرع بودن آن بیشتر است.
این اظهارات در حالی است که برخی منتقدان نسبت به تسامح و تغافل شورای نگهبان نسبت به تأیید برخی افراد فاقد صلاحیت انتقاد در اعتراض دارند. از جمله منتقدان معتقدند این کم‌دقتی‌ها موجب حضور افرادی در مجلس شده که صراحتاً می‌گویند 20 دقیقه هم برای تصویب یک توافق خارجی (با تعهدات 15 ساله) زیاد است یا به سادگی با مدیران نجومی‌بگیر پیوند می‌خورند و فتیله سؤال و تحقیق و تفحص و استیضاح را به سادگی پایین می‌کشند و فرصت مهم نمایندگی را صرف حاشیه‌سازی و ایجاد سرگرمی برای مردم می‌کنند.
اما در کنار این موضوع، یک پرسش روشن باید از علی مطهری مطرح کرد و آن اینکه خود، طبق تقسیم‌بندی‌اش، جزو کدام گروه از نمایندگان می‌شود؟! آیا چاپلوس و فرصت‌طلب بوده که تأیید صلاحیت شده است؟ یا خود را حر و آزاده و منتقد می‌داند؛ که در این صورت دروغ آشکار و واضحی درباره رد صلاحیت افراد حر و آزاده و منتقد مطرح کرده است.
شاید هم حکایت علی مطهری شبیه حکایت همان آدم بلوف‌زنی است که ادعا کرده بود «داخل جنگل حرکت می‌کردم که ناگهان به یک شیر بزرگ برخورد کردم و شیر حمله کرد و من را خورد». به او گفتند «ولی تو که زنده‌ای؟» و طرف با خونسردی گفت «ای بابا... آخه این هم شد زندگی»؟!
یادآور می‌شود علی مطهری به اصرار احمدی‌نژاد در لیست انتخاباتی ائتلاف اصولگرایان قرار گرفت اما در اواخر دولت احمدی‌نژاد با او درگیر شد و سایر نمایندگان را وکیل‌الدوله جا می‌زد. او مدعی فراکسیون صدای ملت در مجلس بود. اما پس از تشکیل دولت روحانی، در عمل به یکی از وکیل‌الدوله‌های بارز در مجلس تبدیل شده، به نحوی که در بحبوحه سوء مدیریت شدید اقتصادی و انتقاد گسترده مردم، کمترین صدایی به انتقاد و سؤال و مطالبه از دولتمردان به آزادی بلند نمی‌شود.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
دوشنبه 25 تیر 1397


تدابیر بی‌سابقه امنیتی در فنلاند در آستانه دیدار ترامپ و پوتین
  ۱۳۹۷/۰۴/۲۴
Image result for ‫تدابیر بی‌سابقه امنیتی در فنلاند در آستانه دیدار ترامپ و پوتین‬‎
در آستانه دیدار حساس سران آمریکا و روسیه در پایتخت فنلاند، رسانه‌های این کشور به تمهیدات دولت برای برگزاری این رویداد پرداخته و نوشته‌اند تمهیدات امنیتی شدید و بی‌سابقه‌ای برقرار شده است طوری که در برخی مناطق حتی، دریچه فاضلاب‌های خیابانی را هم مسدود کرده‌اند!
ترامپ و پوتین قرار است امروز در کاخ ریاست جمهوری فنلاند در هلسیکنی پایتخت این کشور دیدار کنند. این دیدار به‌دلیل ویژگی‌های شخصیتی ترامپ، برای اروپایی‌ها هم از حساسیت ویژه‌ای برخوردار است. گمانه‌زنی‌های گوناگونی در مورد احتمال بده بستان‌های سیاسی دو طرف در مورد سوریه، تحریم‌های ضدروسی آمریکا و اروپا و از همه مهم‌تر، ایران و روابط استراتژیک کشورمان با روسیه مطرح شده است. مقام‌ها، کارشناسان و رسانه‌های آمریکایی و صهیونیستی از ترامپ خواسته‌اند در این دیدار، درباره حضور ایران در سوریه و راهکارهای خارج کردن ایران از این کشور با پوتین رایزنی کنند. روسیه نیز اطمینان داده متحدانش را نمی‌فروشد. به گفته دستیار ارشد پوتین موضوع حضور ایران در سوریه در صدر برنامه‌های پوتین و ترامپ برای گفت‌وگو قرار خواهد داشت.  برخی کارشناسان آمریکایی و صهیونیستی نیز گفته‌اند پوتین تمایلی برای موافقت با درخواست ترامپ برای خروج ایران از سوریه نشان نخواهد داد چرا که توان محقق کردن آن را هم دارد. فارن‌پالیسی اخیراً نوشته بود پوتین در این دیدار، احتمالاً به‌جای توافق با ترامپ بر سر این موضوع، به دادن وعده‌های کلی و مبهم بسنده خواهد کرد.
 رسانه‌های فنلاندی اما خبر داده‌اند تمهیدات امنیتی این رخداد نیز تا حدی بوده که تمامی درپوش‌های فاضلاب خیابان سنگفرش «اسپلاناد شمالی» که از «میدان بازار» به کاخ ریاست جمهوری منتهی می‌شود، مسدود شده و فروش میوه و سوغاتی نیز در میدان مذکور تعطیل خواهد بود. به نوشته رسانه‌های فنلاندی، 2 هزار پلیس از مناطق مختلف فنلاند تعطیلات خود را نیمه‌کاره رها کرده و در تامین امنیت این رخداد شرکت می‌کنند. حدود هزار و 400خبرنگار و عکاس از 61 کشور جهان برای پوشش دیدار سران آمریکا و روسیه به فنلاند رفته‌اند.
نگرانی اروپا
«هایکو ماس»، وزیر امور خارجه آلمان در مصاحبه‌ای با نشریه «بیلد» آلمان ابراز امیدواری کرده پیشرفت‌های خوبی در زمینه خلع سلاح هسته‌ای در دیدار پیش‌روی روسای جمهوری آمریکا و روسیه در پایتخت فنلاند شکل گیرد. هایکو ماس همچنین به ترامپ درباره توافقات یکجانبه با پوتین که به ضرر شرکای غربی واشنگتن تمام شود هشدار داده و گفته: «کسی که شرکای خود را (با این‌گونه اقدامات) شوکه کند این خطر را ایجاد می‌کند که در نهایت خود بازنده است. توافقات یکجانبه به ضرر شرکای واشنگتن در نهایت همچنین به آمریکا آسیب می‌رساند.» خود « ترامپ»، نیز روز یکشنبه گفت انتظارات اندکی از دیدار آتی‌اش با «ولادیمیر پوتین»، رئیس‌جمهور روسیه دارد. رئیس‌‌جمهور آمریکا در مصاحبه‌ای با شبکه خبری سی‌بی‌اس که بخش کوتاهی از آن روی وب‌سایت این رسانه قرار گرفته درباره این دیدار گفت: «با انتظارات پایین به این دیدار می‌روم. با انتظارات بالا نمی‌روم.» تظاهرات بزرگ جدایی‌طلبان اسپانیا در کاتالونیا
Image result for ‫تظاهرات بزرگ جدایی‌طلبان اسپانیا در کاتالونیا‬‎
ده‌ها هزار نفر در منطقه کاتالونیای اسپانیا به خیابان‌ها آمدند و در حمایت از استقلال این منطقه و سیاستمداران استقلال‌طلب تظاهرات کردند.
در ماه مارس سال جاری میلادی (اسفند 96) دادگاه عالی اسپانیا ۲۵ تن از سیاستمداران کاتالونیا را به دست داشتن در سازمان‌دهی برگزاری رفراندومی که از سوی دولت مرکزی غیرقانونی شناخته شد، متهم کرد. به دنبال آن برخی از این سیاستمداران بازداشت و برخی دیگر از کشور‌گریختند.
طی 4 ماه گذشته بارها مردم منطقه کاتالونیا به خیابان‌ها آمده و خواستار آزادی این سیاستمداران استقلال‌طلب شده‌اند. دیروز نیز مردم در حمایت از سیاستمداران کاتالونیا در بارسلون تجمع و راهپیمایی کردند و از دولت مادرید خواستند تا سرکوب سیاستمدارانی که در جریان رفراندوم استقلال‌طلبی ۲۰۱۷ این منطقه نقش داشتند، پایان دهد.
 پلیس کاتالونیا اعلام کرده در جریان راهپیمایی حمایتی از سیاستمداران استقلال‌طلب در این منطقه خودمختار اسپانیا، ۱۱۰ هزار تن شرکت داشتند. این راهپیمایی از سوی مجمع ملی کاتالونیا، انجمن فرهنگی اومنیوم و انجمن حق مدنی کاتالونیا برگزار شد. مردم در این راهپیمایی شعار «نه به زندان، نه به تبعید، ما می‌خواهیم سیاستمدارانمان بازگردند» سر می‌دادند. معترضان همچنین از مقام‌های دولت اسپانیا خواستند تا از سیاستمداران کاتالونیایی که در حبس هستند یا از منطقه‌گریخته‌اند، رفع اتهام شود. نیویورک تایمز: ترامپ در حال فروپاشی نظم جهانی لیبرال است

Image result for ‫نیویورک تایمز: ترامپ در حال فروپاشی نظم جهانی لیبرال است‬‎


روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز در یادداشتی نوشته: «ترامپ آمریکا را با فاجعه‌ای تاریخی مواجه کرده و قصد دارد تا نظم بین‌الملل لیبرال را به فروپاشی بکشاند.»
  نیویورک تایمز در یادداشتی به قلم «برت استفنز» و تحت عنوان «آمریکا اول، آمریکا منفور، آمریکا تنها» نوشته: «دونالد ترامپ ریاست جمهوری خود را صرف صدمه وارد کردن به آمریکا کرده است و قصد دارد تا نظم بین‌الملل لیبرال را به فروپاشی بکشاند... این آسیب و لطمه طی هفته جاری به اوج خود رسید، زمانی که رئیس جمهور آمریکا در نشست ناتو در بروکسل، آلمان را با حالت قهرآمیزی سرزنش کرد. در پی این اقدام ترامپ ترزا می، نخست وزیر انگلیس را طی مصاحبه‌ای با رسانه مردوخ تحقیر کرد. او احتمالا در گام بعدی پیشنهاد خواهد داد که پوتین مجدد عضو گروه هفت شود، علاوه بر آنکه او این کار را یک ماه پیش در کانادا انجام داد و همزمان با آن با کانادا، مکزیک و اتحادیه اروپا جنگ تجاری را شروع کرد.»
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
دوشنبه 25 تیر 1397

مردم انگلیس:
سران عربستان و امارات سگ دست‌آموز ترامپ هستند
    ۱۳۹۷/۰۴/۲۳
Image result for ‫سران عربستان و امارات سگ دست‌آموز ترامپ هستند‬‎
گروهی از معترضان در انگلیس در اقدامی نمادین، نوع روابط ترامپ با رهبران کشورهای مرتجع عربی را به نمایش گذاشته و آنها را سگ‌های دست‌آموز آمریکا خواندند.
از نکات جالب اعتراضات مردم انگلیس علیه ترامپ نگاه مردم این کشور به روابط ارباب رعیتی ترامپ با سران برخی کشورهای عربی بود. براساس این گزارش شماری از شرکت‌کنندگان در تظاهرات گسترده در انگلیس در یک اقدام نمادین، شیوه برخورد ترامپ با سران کشور‌های عربی را به نمایش گذاشتند. در این نمایش معترضان انگلیسی، فردی به عنوان دونالد ترامپ در حالی که افسار دو فرد با ماسک‌های محمد بن سلمان ولیعهد سعودی و محمد بن زاید آل نهیان ولیعهد ابوظبی را در دست داشت، از آنها پول می‌گرفت و این دو را به هر طرفی که خودش می‌خواست، می‌کشاند. این نمایش نشان می‌دهد محمد بن‌سلمان و محمد بن زاید چگونه از خواست رئیس‌جمهور آمریکا پیروی می‌کنند و دلار‌های نفتی کشور‌های خود را در اختیار او قرار می‌دهند.
استقبال باشکوه از فاتحان «درعا»
ساکنان شهر ورود سربازان سوری را جشن گرفتند
Image result for ‫استقبال باشکوه از فاتحان «درعا»‬‎
ساکنان استان «درعا» به صورت خودجوش، در استقبال و حمایت از ارتش سوریه، در خیابان‌های این شهر راهپیمایی کردند و ورود سربازان سوری به شهر خود را جشن گرفتند.
اهالی استان «درعا» دیروز به صورت خودجوش، ورود سربازان سوری به این استان را جشن گرفتند و با برگزاری راهپیمایی، از نظامیان حمایت کردند. ساکنان شهر «الضمین» درحالی که سوار بر وسائل نقلیه خود بودند، در خیابان‌های این شهر به صورت گروهی راه افتادند و به خاطر آزاد شدن این شهر از سلطه تروریست‌ها، شادمانی کردند.
استان «درعا» در سال 2011 به اشغال تروریست‌ها درآمده و از آن زمان تا روزهای گذشته این اشغال ادامه داشته است. اما نیروهای ارتش سوریه طی عملیاتی که از روز اول تیر آغاز کرده‌اند، توانستند بیش از 85 درصد این استان مرزی را از لوث تروریست‌ها پاک کنند و هم‌اکنون پیشروی برای پاکسازی بقیه مناطق این استان، ادامه دارد.
اهمیت آزادسازی «درعا» بدین خاطر است که شورش‌های ضددولتی در سوریه در سال 2011 از این شهر آغاز شده بود و گروه‌های تروریستی و تکفیری از این شهر تحت عنوان
«مهد انقلاب» خود یاد می‌کرده‌اند.
زمزمه عملیات جدید
خبرگزاری فارس به نقل از روزنامه لبنانی «الاخبار» گزارش داد، نیروهای سوری پس از تسلط بر درعا، قصد دارند نوار مرزی جولان را از اشغال تروریست‌های مورد حمایت رژیم صهیونیستی خارج کنند.
این عملیات در صورتی‌که آغاز شود، بر اندام رژیم اسرائیل لرزه خواهد انداخت و این رژیم دربرابر ارتش سوریه و نیروهای مقاومت به شدت آسیب‌پذیر خواهد شد.
روزنامه الاخبار نوشت که ارتش سوریه برای عملیات جدید، ازلحاظ تجهیزات نظامی، نیازی به جابجایی از دمشق به این منطقه ندارد، زیرا در استان درعا با مقاومت جدی مواجه نشده است و تجهیزات نظامی موجود در این استان را در استان همجوار آن (قنیطره) به کار خواهد گرفت. علاوه بر نوار مرزی استان قنیطره، آزادسازی شهر قنیطره نیز از اهداف ارتش سوریه خواهد بود.
ارتش صهیونیستی پیش از این تهدید کرده بود که نظامیان سوری را در منطقه حائل (نوار مرزی) هدف قرار خواهد داد. اما با توجه به وحشتی که نظامیان صهیونیستی از نظامیان رزم دیده سوری دارند، ارتش صهیونیستی احتمالا دست به هیچ اقدامی نخواهد زد.
سایر رویدادها
* دمشق در واکنش به کشتار اخیر غیرنظامیان سوری توسط جنگنده‌های آمریکایی در استان «دیرالزور» سوریه، اعلام کرد که «ائتلاف آمریکا» تنها در کشتار بی‌گناهان موفق بوده است.
* پکن اعلام کرد، بحران سوریه تنها از طریق گفت‌وگوهای سیاسی قابل حل است. دفاع تمام‌قد روسیه از حضور حزب‌الله لبنان در سوریه

Image result for ‫دفاع تمام‌قد روسیه از حضور حزب‌الله لبنان در سوریه‬‎
یک دیپلمات روس درخواست‌ها برای خروج نیروهای حزب‌الله از خاک سوریه را «غیرقابل قبول» خواند.
به گزارش فارس، یک دیپلمات روس بامداد دیروز درخواست‌ها برای خروج نیروهای حزب‌الله از سوریه قبل از ریشه‌کن شدن تروریسم را «غیرقابل قبول» دانست.
خبرگزاری روسی اینترفاکس به نقل از این دیپلمات روس بدون آنکه به نامش اشاره کند، افزود: «مبارزه حزب‌الله علیه تروریسم افراطی، با سیاست‌های روسیه در خاورمیانه همخوانی دارد.»
اهمیت اظهارات فوق در شرایط کنونی به خاطر این است که به زودی رؤسای جمهور روسیه و آمریکا در پایتخت فنلاند با یکدیگر دیدار و گفت‌وگو می‌کنند و از قرار معلوم، «دونالد ترامپ» قصد دارد با همتای روس خود، در رابطه با حضور ایران و حزب‌الله در سوریه حرف بزند.
هر چند در ارتباط با حضور مستشاران ایرانی در سوریه نیز یک مقام روسی اخیراً از این حضور دفاع کرده، ولی واقعیت این است که روسیه اگر هم بخواهد نمی‌تواند در مورد خروج نیروهای مستشاری ایرانی و مقاومت از سوریه تصمیم بگیرد.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
یکشنبه 24 تیر 1397


نتایج یک نظرسنجی نشان می‌دهد
افزایش بی‌سابقه نگرش منفی نسبت به آمریکا در میان جوامع کشورهای عربی
  ۱۳۹۷/۰۴/۲۳
نتایج یک نظرسنجی جدید از رشد شدید نگرش‌ منفی جوامع کشورهای عربی نسبت به آمریکا و رژیم صهیونیستی حکایت دارد.
«مرکز عربیِ پژوهش و مطالعات سیاسی» اخیرا نتایج یک نظرسنجی را منتشر کرده که نشان می‌دهد نزدیک به 90 درصد مردم کشورهای عربی به شدت نسبت به سیاست‌های آمریکا و رژیم اسرائیل «دید منفی» دارند.  «مرکز عربیِ پژوهش و مطالعات سیاسی» از سال 2011 تاکنون 6 مطالعه افکار‌سنجی را در میان کشورهای عربی انجام داده است. نتایج جدیدترین مطالعه این مرکز مطالعاتی، روز 10 جولای (19 تیرماه) منتشر شده است.این پژوهش بر اساس مصاحبه‌های رو در رو با 18 هزار و 830 پاسخ‌دهنده از 11 کشور عربی (مصر، عراق، اردن، کویت، لبنان، موریتانی، فلسطین، عربستان سعودی، سودان و تونس انجام شده است. «مرکز عربیِ پژوهش و مطالعات سیاسی» که در قطر مستقر است خود را «بزرگ‌ترین مرکز نظرسنجی در جهان عرب» توصیف می‌کند.
در نظرسنجی جدید این مرکز تنها 12 درصد از پاسخ‌دهندگان 11 کشور عربی گفته‌اند، نسبت به سیاست خارجی آمریکا نظر مثبت دارند. این رقم، نشان‌دهنده تداوم روند نزولی حمایت از سیاست‌های آمریکاست که از سال‌های گذشته آغاز شده است.  «تامارا کاروب» از اعضای ارشد این مرکز نظرسنجی می‌گوید: «جای شگفتی نیست که می‌بینیم نگرش اعراب نسبت به آمریکا به شدت منفی است. چیزی که برای من جالب است این که این روند دارد بدتر می‌شود.»
به گفته وی «طبق داده‌های به دست‌ آمده از شاخص افکارسنجی جهان عرب، در سال 2014، حدود 49 درصد از اعراب به سیاست آمریکا نگاه منفی داشتند. این رقم سال 2015 به 65 درصد و سال 2016 به 77 درصد افزایش یافت و در سال جاری به 79 درصد رسیده است.».تحقیق جدید همچنین نشان می‌دهد اعراب در زمینه‌های گوناگون با سیاست خارجی آمریکا مخالف هستند. تنها 6درصد از پاسخ‌دهندگان از سیاست آمریکا در قبال فلسطین حمایت کرده‌اند و 8 درصد گفته‌اند حامی سیاست آمریکا در قبال رژیم صهیونیستی هستند. درباره سیاست آمریکا در قبال عراق، یمن و لیبی هم فقط 9 درصد پاسخ‌دهندگان از سیاست‌های آمریکا حمایت کرده‌اند. 84 درصد از پاسخ‌دهندگان گفته‌اند که آمریکا را
«بدون شک» یا «تا حدی»، تهدید می‌دانند تا متحد.
یافته‌های این نظر سنجی همچنین نشان می‌دهد که 90 درصد جمعیت جهان عرب، رژیم صهیونیستی را منبع بی‌ثباتی خاورمیانه می‌دانند. این نظرسنجی نشان می‌دهد با وجود آنکه عربستان بحرین و امارات اخیراً روابط خود را با رژیم صهیونیستی آشکارتر کرده‌اند اما اکثریت قابل‌توجه 87 درصدی پاسخ‌دهندگان با سیاست به رسمیت شناختن رژیم صهیونیستی مخالف هستند. بسیاری از آنها دلیل خود را «سوء رفتار اسرائیل با فلسطینیان» و «سیاست‌های استعماری» آن عنوان کرده‌اند.


طی یک هفته گذشته
دومین انفجار بزرگ تروریستی در پاکستان
جان 197 نفر را گرفت و 200 تن را زخمی کرد

Image result for ‫دومین انفجار بزرگ تروریستی در پاکستان جان 197 نفر را گرفت و 200 تن را زخمی کرد‬‎
شمار قربانیان حمله روز جمعه به کاروان تبلیغات «سراج رئیسایی» نامزد حزب «عوام» در انتخابات آتی پاکستان به 197 کشته و 200 زخمی افزایش یافته وهر لحظه نیز بر تعداد کشته‌ها اضافه می‌شود. این دومین حمله بزرگ تروریستی به تجمعات انتخاباتی پاکستان طی یک هفته گذشته است.
این حادثه در منطقه «مستونیگ» شهر «کویته» واقع در ایالت «بلوچستان» پاکستان به وقوع پیوسته است. در پی این حمله سر وزیر ایالت بلوچستان پاکستان ۳ روز
عزای عمومی در این ایالت اعلام کرد. پاکستان روز سه‌شنبه نیز شاهد حمله ای تروریستی به «پیشاور» بود که بر اثر آن 21 نفر کشته و 75 نفر زخمی شدند.
به گزارش خبرگزاری فارس، در حمله انتحاری روز جمعه که در منطقه «مستونگ» بلوچستان انجام شد و داعش مسئولیت آن را به عهده گرفت «نوابزاده میر سراج رئیسایی» نماینده حزب عوامی جان خود را از دست داد. «رئیسانی» فرزند «نواب غوث بخش رئیسانی» فرماندار بلوچستان بود که وی نیز در یک حمله تروریستی کشته شد. سراج رئیسانی از حامیان مبارزه با تروریسم و برقراری امنیت در بلوچستان بود. این حمله تروریستی، شدیدترین حمله گروه داعش در پاکستان محسوب می‌شود. با این حال با توجه به رقابت‌های انتخاباتی و تعدد گروه‌های فعال شبه‌نظامی و تروریستی در ایالت بلوچستان پاکستان به خصوص گروه‌های تجزیه‌طلب، کاملا نمی‌توان تشخیص داد که حمله تروریستی مستونگ واقعا از سوی داعش صورت گرفته باشد چرا که دولت اسلام آباد همواره فعالیت این گروه تروریستی را در پاکستان رد کرده است. نکته جالب توجه اینکه، در حمله روز سه‌شنبه پیشاور نیز، «هارون بلور» یکی از نامزدهای انتخاباتی پاکستان هدف بود که کشته شد.
علاوه بر این، برخی از گروه‌های تجزیه‌طلب در ایالت بلوچستان تمایلی برای شرکت سایر احزاب در انتخابات پارلمانی و مجالس محلی پاکستان ندارند و آن را نشانه تایید حاکمیت دولت اسلام‌آباد بر ایالت بلوچستان می‌دانند به همین دلیل به تجمعات انتخاباتی آنان حمله می‌کنند. بیعت فرقه‌گرایان و تروریست‌های پاکستان همچون سپاه صحابه و لشکر جهنگوی با گروه تروریستی داعش شرایط امنیتی این کشور را پیچیده‌تر کرده است چرا که این گروه‌ها حملات تروریستی خود را به نام داعش انجام می‌دهند.
گفتنی است، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران با محکوم کردن این حمله تروریستی با دولت و ملت پاکستان و همچنین خانواده قربانیان ابراز همدردی کرد. آمریکا، اتحادیه اروپا و آلمان نیز طی پیام‌های جداگانه حملات خونین پاکستان را محکوم کردند.
دستگیری  نوازشریف و دخترش
نوازشریف نخست‌وزیر پیشین پاکستان هم جمعه شب در بدو ورود به لاهور در فرودگاه بین‌المللی
«علامه اقبال لاهوری» دستگیر شد. جمعه هفته گذشته، دادگاه مبارزه با فساد پاکستان نواز شریف، مریم نواز دختر و  داماد وی را در موضوع پرونده املاک آنها در لندن به تحمل حبس و پرداخت جریمه نقدی محکوم کرد. خانواده نواز شریف همیشه تأکید کرده‌اند که این املاک از طریق مشروع به دست آمده است. نواز شریف که در لندن به سر می‌برد و حکمش در غیاب او صادر شده، گفته انگیزه سیاسی پشت این حکم بوده است. شریف پس از اعلام رای دادگاه مبارزه با فساد پاکستان، در لندن اعلام کرد که جمعه ۲۲ تیرماه به پاکستان بازگشته و به رای دادگاه اعتراض می‌کند.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
یکشنبه 24 تیر 1397
اخبار ویژه روزنامه ها
۱۳۹۷/۰۴/۲۳
Image result for ‫اخبار ویژه روزنامه ها‬‎

روایت وزیر دولت اصلاحات از جشن 30 میلیارد دلاری دولت برای رانت‌خواران
وزیرراه دولت اصلاحات تصریح کرد: دولت با ریختن 30 میلیارد دلار ارز در بازار به قیمت 4200 تومان موجب جشن و پایکوبی رانت‌خواران شد.
احمد خرم در گفت‌وگو با روزنامه آرمان و درباره رانت ایجاد شده در بازار ارز توسط دولت اظهار داشت: وقتی که شنیدم قرار است ارز ۴۲۰۰ تومانی در بازار عرضه شود اعلام کردم این نرخ باعث جشن و پایکوبی رانت‌خواران خواهد شد! مشخص بود این افراد به ارز دولتی اعلام شده هجوم خواهند آورد و ارز را به هر شکل و به هر نامی دریافت خواهند کرد و در ادامه به‌کار خود مشغول خواهد شد. وی می‌افزاید: دولت باید به تبعات این تصمیم غلط خود فکر می‌کرد. بیش از ۳۰ میلیارد دلار را دولت با این نرخ به بازار عرضه کرد. دو میلیارد یا پنج میلیارد آن را در اختیار افراد مشخص و دارای شناسنامه یا شرکت‌های تجاری سرشناس می‌گذارید، بقیه ۳۰ میلیارد را چگونه و با چه مکانیزمی می‌خواستید کنترل کنید؟این کار باعث شد برای مثال شخص یا شرکتی ۱۰ میلیون دلار ارز ۴۲۰۰ تومانی بگیرد و یک شبه از مابه‌التفاوت نرخ ارز دولتی و آزاد ده‌ها میلیارد سود نصیبش شود؛ حالا چه به صورت نقدی یا کالا. این سود کلان که یک نوع رانت بوده ظرف چند روز به جیب افرادی خاص سرازیر شد، بعد هم دولت به این افراد می‌گوید هر کالایی را که وارد کرده‌اید باید با نرخ ۴۲۰۰ تومان بفروشید! این امر محقق نمی‌شود چون آن افراد از همین روزنه تفاوت چندهزار تومانی نرخ ارز دولتی و آزاد، ده‌ها و بلکه صدها میلیارد تومان ظرف مدت کوتاهی سود کرده‌اند و بطور قطع زیر بار فرمایشات بعدی دولت نخواهند رفت! این اتفاق در حالی روی داده ‌است که متخلفان یکی دو نفر نیستند و طبیعی است که کار از دست دولت خارج شده و بازار به هرج و مرج کشیده شود.
وی در پاسخ به این سؤال که «آیا می‌توان گفت آشفتگی بازار خودرو، مسکن و کالاهای اساسی یا مصرفی دیگر هم از این تصمیم ‌اشتباه نشأت گرفت و اتخاذ چنین سیاستی در بخش‌های دیگر بازار تاثیر گذاشته و فضای رانتی را گسترده‌تر کرد؟ گفت: در واقع همین‌طور است. باید اعتراف کرد که دولت گوشت را خیلی راحت دست گربه داد! دیدیم در بحث خودرو و واردات و تعیین قیمت خودروهای لوکس خارجی چه اتفاقی افتاد. این شکاف ارزی باعث شد همه متقاضی خرید دلار دولتی شوند. خوب در این شرایط شخصی ۱۰ یا ۲۰ میلیارد یا بیشتر به جیب زده است، دو میلیارد آن را هم جاهای مختلف خرج می‌کند و به اصطلاح آدم می‌بیند باز هم پول کلانی به‌دست آورده است؛ پس به‌راحتی از این سفره پهن شده جدا نمی‌شود و مثل همان گربه که گوشت مجانی گیرش آمده است مدام چنگ خواهد زد!  نکته دیگر این است که این رانت‌خواران با پول‌هایی که به عنوان رشوه به افراد مختلف می‌دهند قشر بیشتری را به فساد می‌کشانند تا همچنان از فرصت به‌دست آمده به سودهای بیشتری برسند. بنابراین می‌بایست در درجه اول روزنه‌های فساد بسته می‌شد و در مرحله بعد با متخلفان در هر صنف و لباسی برخورد قانونی صورت پذیرد. بستن شکاف‌های فساد ریسک فساد و انجام کار فسادزا را بالا خواهد برد.
خرم می‌افزاید: ما دیدیم که مدتی پس از اعلام نرخ ارز 4200 تومانی در رسانه‌های مجازی و در سطح جامعه و بازار این نرخ مورد استهزاء قرار گرفت و همه از دلار جهانگیری حرف می‌زدند! یعنی هر کس به دنبال دلار 4200 تومانی بود با طنز آن را ارز جهانگیری خطاب می‌کردند؛ یعنی اینکه دلاری با این نرخ نداریم و باید با نرخ آزاد تهیه شود. واقعا بحث بیشتر شبیه جوک بود؛ این یک مسئله، بحث بعدی عزم جدی دولت برای مبارزه و افشای فسادها و رانت‌های اقتصادی است. در این بخش ما شاهدیم یک وزیری می‌آید افشای لیست کسانی را که ارز دولتی گرفته‌اند مقابله با بخش خصوصی تلقی می‌کند، وزیر دیگری لیست ارزبگیران را اعلام می‌کند و این افراد را به چالش می‌کشد. از طرفی وزیر دیگری اصلا نه اظهارنظر می‌کند و نه لیستی اعلام می‌کند!
هر کسی برای خودش تصمیم می‌گیرد و هر وزیری خود را مختار به انجام یا عدم انجام تصمیمات می‌داند. ببینید تصمیمات کلان باید توسط متخصصان مجرب و کارآزموده گرفته شود. دولت باید نظر بخش خصوصی و افراد توانا و کار‌کشته را بشنود و در تصمیم‌گیری‌ها این نظرات کارشناسی را لحاظ کند. اما در اکثر اوقات شاهدیم که دولت نظر افراد باتجربه و صاحب‌نظر را می‌گیرد و می‌شنود اما در نهایت کار خودش را انجام می‌دهد و نظرات موردپسند خود را اعمال می‌نماید. این یعنی اینکه دولت اعتقادی به بخش خصوصی و تجربیات آنها ندارد. در کشور اشخاصی را داریم که بتوانند به دولت در بهبود شرایط کمک کنند و مشاوره صحیحی بدهند.
تیم اقتصادی دولت باید تلاش کند و این تلاش نتایج ملموس و مثبتی را به همراه داشته باشد که مردم به این باور برسند که تیم اقتصادی تمام توش و توان خود را گذاشته و از تمام دستاوردهای علمی دنیا و تکنیک‌ها و روش‌های  علم اقتصاد بهره برده است تا وضعیت را بهبود بخشند. اگر چنین کنند ولو اینکه موفق هم نشوند ملت خرده نخواهد گرفت چون شاهد تلاش دقیق و علمی و بی‌وقفه دولت در بهبود اوضاع اقتصادی بوده‌اند. اما اگر مردم شاهد بی‌ثباتی و بی‌برنامگی و تصمیمات غیرعلمی شوند قطعا نظر مثبتی به دولت و به خصوص تیم اقتصادی نخواهند داشت کما اینکه اکنون شاهد چنین امری هستیم که مردم از عملکرد مردان اقتصادی دولت ناراضی هستند.نفیو: ترامپ حرفی نزند که پوتین بخندد ایران از سوریه خارج نمی‌شود
وبسایت آمریکایی المانیتور نوشت خروج ایران از سوریه به زیان روسیه است و بنابراین روسیه نمی‌تواند چنین خواسته‌ای از ایران داشته باشد.
همزمان با دیدار امروز پوتین و ترامپ در هلسینکی، المانیتور در گزارشی نوشت: خروج ایران از سوریه می‌تواند توازن قدرت را به زیان مسکو در منطقه تغییر دهد. به این ترتیب فرضیه پذیرش خواسته‌های ترامپ توسط پوتین بر سر خروج ایران از سوریه غیرواقعی است و پوتین منافع ایران را در هلسینکی فدا نمی‌کند.
هلسینکی پایتخت فنلاند روز 16 ژوئیه (25تیرماه) میزبان نشست «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا و «ولادیمیر پوتین» همتای روس او خواهد بود.
«جان بولتون» مشاور امنیت ملی آمریکا اخیرا اذعان کرد که بخش مهمی از گفت‌وگو میان پوتین و ترامپ درخواست از روسیه برای خروج ایران از سوریه خواهد بود.
براساس گفته‌های بولتون، واشنگتن ماندن «بشار اسد» رئیس‌جمهوری سوریه در قدرت را پذیرفته است و در مقابل مسکو باید ارتباط خود با تهران بر سر سوریه را قطع کند و به واشنگتن در خروج ایران از سوریه کمک کند.
در واکنش به این اخبار، برخی مطبو‌عات ایران، روسیه را متهم به خیانت به تهران کرده و اینگونه تفسیر کردند که قرار است مسکو از ایران به عنوان وسیله‌ای برای چانه‌زنی در برابر واشنگتن استفاده کند.
اما مقامات روسی دست از صحبت درخصوص حضور قانونی ایران در سوریه برنداشته‌اند. روز 28 ژوئن (7تیرماه)، «واسیلی نبنزیا» سفیر روسیه در سازمان ملل متحد، حضور ایران در سوریه را «قانونی و غیرقابل انکار» نامید و تاکید کرد: «هیچکس نمی‌تواند این مسئله را رد کند چه دوست داشته باشد یا نه». 4 روز بعد، «میخائیل بوگدانف» معاون وزیر امور خارجه روسیه در اظهاراتی گفت: «حضور ایران در سوریه ماهیت مستشاری دارد و اساسا در راستای مبارزه با تروریسم است».
«سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه هم خواسته آمریکا و اسرائیل برای خروج کامل ایران از سوریه را «کاملا غیرواقعی» دانست. اما برای درک بهتر وضعیت، لازم است چندین عامل مهم را در نظر بگیریم. نخست و مهم‌تر از همه، باید هدف اصلی ایران را برای حضور در بحران سوریه در نظر بگیریم. ایران به عنوان یکی از متحدان اصلی و همیشگی دولت سوریه، هدفش از ابتدا حفظ اسد در قدرت و کمک به وی برای حفظ کنترل کامل در سوریه بوده است و در این زمینه، تهران همواره حضور کشورهای خارجی و به ویژه آمریکا را مانع اصلی برای رسیدن به هدف خود در سوریه می‌دانسته است.
بنابراین، اگر هر توافقی احتمالی میان ترامپ و پوتین منجر به خروج نیروهای آمریکایی از سوریه و ماندن اسد در قدرت شود، برای ایران برگ برنده ارزشمندی به شمار خواهد آمد.
در نهایت، روس‌ها به خوبی می‌دانند در شرایطی که ترکیه به عنوان یکی از ستون‌های روند «آستانه»، وارد روابط جدیدی با ایالات متحده در مورد مسئله سوریه شده است، خروج ایران می‌تواند توازن قدرت را به زیان «مسکو» تغییر دهد.
به این ترتیب، فرضیه پذیرش خواسته‌های ترامپ توسط پوتین بر سر خروج ایران از سوریه غیرواقعی است.
از سوی دیگر مجله آمریکایی فارین پالیسی در گزارشی خاطر نشان کرد: پوتین خواسته ترامپ برای خروج ایران از سوریه را نخواهد پذیرفت.
«امی مکینن» در فارین پالیسی نوشت: اگر برنامه پرزیدنت ترامپ در نشست آینده، فشار به ولادیمیر پوتین برای خروج نیروهای ایران از سوریه باشد؛ او احتمالا با پاسخ منفی پوتین روبرو خواهد شد.
تحلیلگران بر این عقیده هستند که پوتین هیچ علاقه‌ای به حذف ایران از معادله سوریه ندارد و حتی در صورت تمایل، وی از اهرم نفوذ و قدرت کافی برای انجام این کار برخوردار نیست.
مایکل مک فائول یکی از سفیران سابق آمریکا در مسکو گفت: « فکر می‌کنم اینکه پوتین بتواند دستور به خروج شبه نظامیان ایران از سوریه دهد، از اساس بسیار اغراق شده است. او از چنین اهرم قدرت و نفوذی برخوردار نیست.»
هر دو کشور روسیه و ایران در جنگ داخلی سوریه از بشار اسد پشتیبانی کرده‌اند. ده‌ها هزار شبه نظامی مورد حمایت ایران از نیروهای اسد در مقابل گروه‌های تروریستی حمایت کرده‌اند. روسیه از سال ۲۰۱۵ به نفع بشار اسد حملات هوایی ترتیب داده است. همکاری مشترک آنها در سوریه علاوه‌بر حفظ بشار اسد در قدرت توانست زمینه دستیابی به اهداف نهایی روسیه یعنی ممانعت از تغییر حکومت سوریه و جای پا در خاورمیانه را فراهم کند.
یوری بامین متخصص خاورمیانه در شورای امور بین‌الملل روسیه گفت: « من فکر می‌کنم اکنون برای همه روشن شده که روسیه به راحتی از همکاری با شرکای خود دست نمی‌کشد. اگر آنها چنین قصدی را داشتند مدت‌ها پیش نسبت به اسد و ایران انجام داده بودند.»
ریچارد نفیو عضو سابق تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای آمریکا گفت: « می‌دانید اگر در نشست آینده، پرزیدنت ترامپ بر خروج نیروهای ایران و حزب‌الله از سوریه، خروج بشار اسد از قدرت و گذار دموکراتیک و صلح آمیز در داخل سوریه تاکید کند؛ روس‌ها تا لحظه خروج ترامپ و همراهانش از اتاق به آنها خواهند خندید.»


دو نگاه متضاد خاتمی درباره امیرانتظام
رئیس‌ شورای مرکزی مجمع روحانیون، به بهانه درگذشت عباس امیرانتظام، پیام تسلیتی منتشر کرد. خاتمی در این پیام در حالی از معاون نخست‌وزیر و سخنگوی دولت موقت بازرگان به عنوان «فقید سعید» یاد کرد، که پیش از این به جاسوس و خیانتکار بودن وی شهادت داده است. عباس امیرانتظام پنج‌شنبه گذشته در 86 سالگی درگذشت.
پیوند نهضت آزادی و برخی افراطیون مدعی اصلاح‌طلبی هر چند به بیت آقای منتظری باز می‌گردد، اما عمق این آلودگی به ارتباطات حول و حوش انتخابات خرداد 76 و پس از آن حوادث کوی دانشگاه تهران و فتنه تیر 78 و سپس همکاری در فتنه 88 باز می‌گردد. در هر صورت با عنایت به پیوند بی‌سرو صدای مدعیان اصلاح‌طلبی با گروهک نهضت آزادی، مناسب است یادداشت 18 مهر 60 خاتمی در روزنامه کیهان با عنوان «چه کسی آمریکایی است؟» را که به خیانت‌های گروهک نهضت آزادی و امیرانتظام‌ اشاره دارد مرور کنیم:
«آقای بازرگان، ضمن تاسف از خون‌هایی که ریخته می‌شود و اثاث و دارایی‌هایی که از بیت‌المال به هدر می‌رود به دفاع از «جوانان جانباز»!! و نونهالانی برخاستند که جگر کودکانشان و امید مملکت هستند به همان نظم و نسق که در بلندگوهای تبلیغاتی امپریالیسم خبری می‌شنویم و بدین ترتیب از کسانی دفاع به عمل آید که خشن‌ترین شکل آشوب را به فرمان رهبران خائن و فراری خود در متن انقلاب ناب و منحصر به فرد ایران برپا می‌کنند و بهترین فرزندان اسلام را از پای درمی‌آورند و کودکان خردسال را در آتش خشم کور خود می‌سوزانند و انبوهی از جوانان پاکباز و مومن و فداکار را ناجوانمردانه هدف رگبار قرار می‌دهند و هر آن کس را که دلش به عشق اسلام و انقلاب اسلامی می‌تپد، شناسایی می‌کنند تا در موقع مناسب به شهادت برسانند و کوچه و خیابان و بیمارستان و فروشگاه و بنیاد شهید و... را با بمب و نارنجک و کوکتل مولوتف به آتش می‌کشند و امروز آقای بازرگان برآشفته می‌شوند که حتی چرا به اینان آمریکایی می‌گویند. حادثه دلخراش انفجار بمب در دفتر مرکزی حزب جمهوری اسلامی که به شهادت 74 تن از نمایندگان ارجمند مردم منجر شد، مگر نشانگر اوج وحشیگری این از خلق بریدگان نیست؟ و مگر این عمل وحشیانه در حالی صورت نگرفت که دادگاه‌های انقلاب هنوز قاطعیت لازم را در برابر جریان شوم منافقین محارب از خود نشان داده‌اند.
آیا در برابر سیل خون و آشوب و ترور، آن هم در زمانی که مظلوم‌ترین انقلاب عالم، مورد بی‌رحمانه‌ترین تجاوزات نظامی، اقتصادی، سیاسی و تبلیغاتی است باید دست روی دست گذاشت و دست آدمکشان را در جنایت بازگذاشت؟ چرا چنین عاطفه و احساسی نسبت به این انقلاب مظلوم و رهبر مظلوم‌تر از آن و در برابر خون هزاران شهید که جرمی جز دفاع از حقانیت اسلام و تلاش برای نجات مستضعفان را ندارند ابراز نمی‌شود؟
آقای بازرگان! بسیاری از کسانی که امروز در همین دادگاه‌های انقلاب (که مورد اعتراض شمایند) تنها به خاطر دفاع از اسلام و پاسداری از دستاوردهای انقلاب اسلامی، شب و روز زحمت می‌کشند، انسان‌های سرشار از عاطفه و رحمتند اما مسئولیت اسلامی و تعهد انسانیشان و نیز فرمان خدا، آنان را وا می‌دارد که قاطعانه در برابر آدم‌کشانی که موجودیت انقلاب و جمهوری اسلامی را به خطر انداخته‌اند بایستند و فساد را از ریشه بر‌کنند.... وقتی که دولت موقت در اثر بینش ناسازگارش با محتوای انقلاب اسلامی و با سوءاستفاده از نام و اعتباری که به برکت اسلام و عنوانی که از رهبر انقلاب گرفته بود، راه آشتی دادن انقلاب اسلامی با آمریکا را برگزید، وقتی طعنه‌ها و لعن‌ها به جای اینکه متوجه آمریکا شود، نهادهای انقلاب و جوانان پرشور و دلسوزان به حال مستضعفان را هدف قرار داد وقتی که فریاد برآمد که انقلاب به پایان رسیده است و امروز باید با آرامش و متانت!! و منطق و دوراندیشی! به سازندگی بپردازیم و ملاقات با برژینسکی نشان داد که کدام سازندگی و نظمی مورد نظر است بسیار بودند جوانان پرشور ولی کم‌اطلاعی که این مواضع را با مواضع اصلی انقلاب و رهبری عوضی گرفتند و گروهک‌های مفسد انحصار‌طلب ملحد یا التقاطی، با هیاهو چنین وانمود کردند که جمهوری اسلامی و دولت موقت عین یکدیگرند و بدینوسیله توانستند بسیاری از این جوانان ساده‌دل را به سوی خود جلب و با کار مداوم آنان را برای چنین روز تلخی آماده سازند... تز آقای بازرگان آنجا که انساب آشوبگران به آمریکا برمی‌آشوبند، خود حکایتگر نوعی نگرش آمریکایی به مسائل است...
... امروز همان «جوانان پاکباز»! که شما به دفاع از آنان برخاسته‌اید چشم و گوش بسته به فرمان آقای رجوی و همپالگی‌هاشان و به کمک بازمانده‌های رژیم شاه و در هنگامه‌ای که نیروهای رزمنده جمهوری اسلامی درگیر دفن تجاوز رژیم آمریکایی صدام هستند به کشتار و تخریب دست می‌زنند. مراد از آمریکایی بودن نحوه‌ای از دید و بینش است که به سادگی ابزار دست سیاست‌های توسعه‌طلبانه آمریکا می‌شود و به خاطر برخورداری از همین دید و بینش، جریانی که شما در راس آن قرار دارید همواره از مواضع ضد‌آمریکایی جمهوری اسلامی البته با توجیهات گوناگون اظهار نارضایتی و حتی مخالفت قولی و عملی کرده است و چه نقصی در کار شما است که فردی چون امیرانتظام جاسوس و مزدور آمریکا تا سطح معاونت نخست‌وزیر و سخنگوی دولت موقت بالا می‌آید؛ لابد امیرانتظام هم آمریکایی نیست؟».
یادآور می‌شود دادگاه پس از ۱۵ جلسه محاکمه، امیرانتظام را به جرم انجام ملاقات‌ها و تماس‌های سری، ارائه اطلاعات و آگاهی به دشمنان انقلاب درباره مسائل و اطلاعات داخلی، فراری دادن سران فاسد رژیم شاه و مأموران سیاسی سفارت رژیم شاه در اسرائیل، به حبس ابد محکوم کرده بود.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
یکشنبه 24 تیر 1397هلاکت 156 تروریست طالبان در عملیات سراسری ارتش افغانستان
۱۳۹۷/۰۴/۲۳
Image result for ‫هلاکت 156 تروریست طالبان در  افغانستان‬‎
نیروهای امنیتی و ارتش افغانستان طی عملیات گسترده‌ای در 15 ولایت این کشور، 156 تروریست وابسته به طالبان را از پای درآوردند و مخفیگاه‌های آنها را نیز کشف و نابود کردند.
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، نیروهای هوایی و زمینی ارتش افغانستان و نیروهای پلیس و امنیتی این کشور طی 24 ساعت گذشته و به طور همزمان،‌ در 15ولایت این کشور علیه عناصر مسلح دست به عملیات زدند و طی آن، 156 تروریست وابسته به طالبان را از پای درآوردند. در این عملیات همچنین، چند مخفیگاه متعلق به تروریست‌ها، کشف و منهدم شد. تروریست‌ها بیشترین تلفات را در ولایت «قندوز» در شمال افغانستان متحمل شدند. طی ماه‌های گذشته فعالیت تروریست‌های طالبان در افغانستان گسترده‌تر شده است. تظاهرات مردم اسکاتلند علیه سفر ترامپ به سرزمین مادری‌اش!
Image result for ‫تظاهرات مردم اسکاتلند علیه سفر ترامپ به سرزمین مادری‌اش!‬‎
تظاهرات گسترده مردم اسکاتلند علیه سفر ترامپِ اسکاتلندی‌الاصل نشان داد رئیس‌جمهور آمریکا در سرزمین مادری‌اش هم به شدت منفور است.
ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا که پس از نشست ناتو در بروکسل برای دیدار با مقام‌های انگلیس راهی این کشور بود، در واکنش به پیش‌بینی‌ها درباره موج گسترده اعتراضات علیه خود و در پاسخ به این سؤال که «نظر شما درباره اعتراض‌ها چیست؟» گفته بود: «مردم انگلیس خیلی مرا دوست دارند.»
 اما ورود «ترامپ» به انگلیس همراه شد با تظاهرات اعتراض‌آمیز صدها هزار نفری مردم در بیش از 60 شهر این کشور، طوری که برخی آن را «بزرگ‌ترین تظاهرات اعتراضی در تاریخ معاصر انگلیس» لقب دادند. با این تجمع عظیم ضدآمریکایی معلوم شد مردم انگلیس نه تنها ترامپ را دوست ندارند بلکه مثل مردم خیلی از کشورهای دنیا به شدت از او متنفرند. گزارش شده ترامپ در تمام مدت اقامتش در انگلیس از ترس معترضین با بالگرد تردد می‌کرد و بسیاری از دیدارهایش نیز خارج از لندن صورت می‌گرفت.
در تظاهرات مردم انگلیس شماری از تظاهرکنندگان نیز فریاد می‌زدند: «فلسطین را آزاد کنید».
آنها همچنین فریاد می‌زدند: «ترزا می ‌‌دست ترامپ را رها کن، انگلیس را تحقیر نکن». جرمی کوربین رهبر حزب کارگر انگلیس با مشارکت در این تظاهرات گفت: «ترزا می ‌‌در زمانی ترامپ را به کشورمان دعوت کرد که سیاست‌های خطرناک و غیرانسانی وی، جان و سلامت میلیون‌ها نفر را تهدید می‌کند.»
اسکاتلند
 ترامپ پس از یک اقامت تقریبا دو روزه در انگلیس، شب جمعه وارد اسکاتلند، شد. وی قرار است آخر هفته را در اقامتگاه زمین گلف ترنبری که متعلق به خود او است، سپری کند. این سفر به عنوان یک سفر شخصی اعلام شده است. گفتنی است مادر ترامپ مهاجری اسکاتلندی بود که در جزیره لوییس در ساحل غربی اسکاتلند متولد شده بود. او در سال 1930 به طور غیرقانونی برای کار وارد آمریکا شد و در آنجا با پدر ترامپ که اصالت آلمانی داشت ازدواج کرد. اما ترامپ در زادگاه خود در اسکاتلند نیز با استقبال مواجه نشد و به گفته رسانه‌ها با تظاهرات میلیونی مردم بر علیه خود مواجه شد.
حاشیه ها
اعتراضات گسترده مردمی در انگلیس و اسکاتلند علیه سفر ترامپ، تحقیر
«ترزا می» از سوی رئیس‌جمهور آمریکا، آرزوی نخست‌وزیر شدن بوریس جانسون از سوی ترامپ و... تنها حاشیه‌های سفر ترامپ به انگلیس و اسکاتنلد نبود. انتشار تصویری از ترامپ که در آن وی بر روی صندلی «وینستون چرچیل»، نخست‌وزیر مکار دوران جنگ انگلیس تکیه زده نیز، با انتقاد مردم انگلیس و برخی سیاستمداران این کشور روبرو شد.
«میرور» به نقل از «استفن داوتی» نماینده حزب کارگر پارلمان انگلیس نوشت: «تصویر ترامپ روی صندلی چرچیل مانند استخوان در گلوی بسیاری از مردم انگلیس که نه تنها او را بدترین رئیس‌جمهوری آمریکا، حتی در اندازه قیاس با رهبر دوران جنگ (چرچیل) نمی‌بینند، گیر کرده است.» به نوشته نشریه «میرور» او قطعا در اندازه‌ای نیست که روی صندلی چرچیل تکیه بزند. «روث اسمیت» از دیگر نمایندگان حزب کارگر پارلمان انگلیس نیز گفت: «نظر به اقدامات تکان‌دهنده و اهانت‌های ترامپ، او حتی حق ندارد به مجسمه چرچیل نگاه کند چه برسد به اینکه بر جایگاه او تکیه بزند.»
هم زمان شمار زیادی از مردم انگلیس اعتراض و عصبانیت خود را در پاسخ به این پیام توئیتری ثبت کرده‌اند.
دیدار روز جمعه رئیس‌جمهوری آمریکا با ملکه انگلیس و طرز رفتار دونالد ترامپ در مقابل الیزابت ‌دوم و عدم رعایت تشریفات سلطنتی هم موجب واکنش‌های شدیدی از سوی کاربران انگلیسی علیه ترامپ در شبکه‌های اجتماعی شده است. طبق نوشته «دیلی‌میل»، ماجرا از ابتدای برنامه دیدار ترامپ و ملکه شروع شد، جایی که ترامپ حدود
15 دقیقه تأخیر داشت و در آغاز کار قواعد تشریفات سلطنتی را نقض کرد.
 به نوشته این نشریه باز جای شُکرَش باقی‌ است که ترامپ هنگام دست‌دادن با ملکه، دست الیزابت دوم را به شدت فشار نداد تا اثر فشار انگشتانش روی دست ملکه باقی بماند. در واقع طبق معیارهای خاندان سلطنتی انگلیس، مردان بهتر است در مقابل ملکه به نشانه احترام تعظیم کنند، تا اینکه با وی دست بدهند. اما این همه ماجرا نیست، ملانیا ترامپ، همسر رئیس‌جمهوری آمریکا نیز با ملکه دست داد، در حالی که باید به شیوه خاصی در مقابل ملکه ادای احترام و ابراز خاکساری می‌کرد.!! با این همه بزرگ‌ترین بی‌توجهی ترامپ به تشریفات سلطنتی، هنگام سان‌دیدن از گارد احترام سلطنتی رخ داد. تصاویر و ویدئوها نشان می‌دهند که ترامپ پشت خود را به ملکه کرده و جلوتر از الیزابت ‌دوم حرکت می‌کرد. ترامپ حتی به تشریفات مرتبط با توقف یا چرخش در برابر گارد احترام توجهی نداشت، تا جایی که ملکه با دست و ‌اشاره از رئیس‌جمهوری آمریکا می‌خواست که چنین و چنان کند و در برابر گارد احترام بایستد و بچرخد. با این حال، ترامپ به ‌اشاره‌های ملکه انگلیس بی‌توجه بود و نهایتا به جای اینکه در کنار ملکه بایستد در مقابل وی ایستاد. وضعیت تا جایی پیش رفت که آخر کار، الیزابت ‌دوم از تلاش برای هدایت ترامپ دست برداشت.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
یکشنبه 24 تیر 1397


تیراندازی گسترده صهیونیست‌ها به تظاهرکنندگان
در غزه 250 فلسطینی زخمی و 2 نفر شهید شدند
Image result for ‫تیراندازی گسترده صهیونیست‌ها به تظاهرکنندگان در غزه 250 فلسطینی زخمی و 2 نفر شهید شدند‬‎
بر اثر حملات وحشیانه نظامیان‌ اشغالگر صهیونیستی به شانزدهمین راهپیمایی روز بازگشت که تحت عنوان «وفاداری به خان‌الاحمر» در مرز غزه برگزار می‌شد، 2 فلسطینی دیگر به شهادت رسیده و 250 نفر هم مجروح شدند.
روز جمعه در جریان راهپیمایی بازگشت که تحت عنوان «وفاداری و حمایت از خان‌الاحمر» برگزار شده بود «عثمان رامی حلس» 15 ساله و «محمد شراب 18 ساله» به شهادت رسیده وبیش از 250 نفر دیگر زخمی شدند. به گزارش خبرگزاری قدس به نقل از خبرگزاری فلسطین الیوم، «اشرف القدره» سخنگوی وزارت بهداشت فلسطین با صدور بیانیه‌ای اعلام کرده: «عثمان حلس 15 ساله در شرق منطقه الشجاعیه در شرق غزه و محمد شراب 18 ساله در شرق خان یونس در جنوب غزه در جریان درگیری‌های روز جمعه با گلوله ‌اشغالگران به شهادت رسیدند... نیروی‌های اسرائیلی همچنین 250 نفر را مجروح کردند که یکی از آنها به دلیل اصابت گلوله به ناحیه سینه از وضعیت جسمی مناسبی برخوردار نیست.»
بنا بر اعلام «القدره»،‌ اشغالگران صهیونیستی به طور مستقیم کادر پزشکی حاضر در اردوگاه‌های بازگشت را هم هدف قرار دادند طوری که منجر به مجروحیت دو نفر از امداد‌رسان‌ها شد. در راهپیمایی‌های بازگشت که از 30 مارس (10 فروردین) گذشته تا کنون برگزار می‌شود تا کنون، 145 فلسطینی شهید و 16 هزار و 300 نفر زخمی شده‌اند. راهپیمایی حق بازگشت بیش از دو ماه است که در اعتراض به شناسایی شهر قدس از سوی آمریکا به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی و انتقال سفارت آمریکا به این شهر شروع شده است و همچنان ادامه دارد.
بمباران غزه
منابع فلسطینی اما دیروز اعلام کردند، جنگنده‌های رژیم صهیونیستی برخی مواضع مقاومت در غزه را بمباران کردند. در مقابل حماس نیز بیش از 20 موشک به اراضی ‌اشغالی شلیک کرد. تاکنون گزارشی از خسارت‌های جانی حملات طرفین منتشر نشده است.


 تظاهرات میلیونی در صعده، صنعا و الحدیده با شعار «فریاد بر سر مستکبران»
Image result for ‫تظاهرات میلیونی در صعده، صنعا و الحدیده با شعار «فریاد بر سر مستکبران»‬‎
مردم شهرهای مختلف یمن این بار نیز با برپایی یک تجمع میلیونی، ضمن محکوم کردن حملات ائتلاف سعودی بر کشورشان، خواستار تحریم کالاهای رژیم صهیونیستی و آمریکا از سوی مردم سراسر دنیا شدند.
میلیون‌ها یمنی روز جمعه در راهپیمایی‌های گسترده‌ای که در استان‌های صنعا، الحدیده و صعده به مناسبت گرامیداشت سالروز «فریاد بر سر مستکبران» برگزار شده بود شرکت کردند. شرکت کنندگان در تظاهرات با در دست داشتن دست نوشته‌هایی ضمن محکوم کردن «سیاست‌های استکباری» آمریکا، شعارهایی در حمایت از فلسطین و مخالفت با اسرائیل و کشورهای متجاوز به یمن سر دادند. در استان صعده مردم دست نوشته‌ها و تصاویری از شهید «حسین بن بدر الدین الحوثی» و «عبدالملک بن بدر الدین الحوثی» رهبر جنبش انصارالله را در دست داشتند.آنها همچنین با سر دادن شعارهایی، خواستار تحریم کالاهای آمریکایی و رژیم صهیونیستی شدند. تظاهرات معروف به (فریاد بر سر مستکبران و خیزش در برابر آنها) چندین سال است که در محکومیت اقدامات مستکبران جهان در یمن برگزار می‌ شود. مردم یمن همچنین از مواضع سید حسن نصرالله دبیرکل حزب‌الله لبنان در قبال ملت یمن تشکر کردند. همزمان با این راهپیمایی عبدالملک الحوثی رهبر انصارالله نیز در سخنانی جنایات ائتلاف سعودی را محکوم کرده و خواستار مبارزه با متجاوزان شد.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
یکشنبه 24 تیر 1397


اتحادیه اروپا:
حاکمیت اسرائیل بر اراضی اشغالی را به رسمیت نمی‌شناسیم
۱۳۹۷/۰۴/۲۳

Image result for ‫اتحادیه اروپا: حاکمیت اسرائیل بر اراضی اشغالی را به رسمیت نمی‌شناسیم‬‎
پس از مصوبه مجلس سنای ایرلند درباره منع واردات از «شهرک‌های غیر قانونی» رژیم صهیونیستی، اتحادیه اروپا نیز اعلام کرده حاکمیت رژیم صهیونیستی بر اراضی‌اشغال شده در سال ۱۹۶۷ را به رسمیت نمی‌شناسد.
در میان اختلافات رژیم صهیونیستی و ایرلند بر سر پیش‌نویس قانون منع واردات از شهرک‌های اسرائیلی به ایرلند، سخنگوی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز روز جمعه طی نشستی خبری در بروکسل گفت؛ این اتحادیه، حاکمیت رژیم صهیونیستی بر اراضی‌اشغال شده در سال ۱۹۶۷ را به رسمیت نمی‌شناسد. مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا این را هم گفته که روند قانونی این پیش‌نویس را پیگیری می‌کند. ایسنا در این باره به نقل از «العهد» نوشته، مجلس سنای ایرلند روز چهارشنبه با اکثریت آرا به پیش‌نویس قانون منع واردات کالا از شهرک‌های اسرائیل رای مثبت داد.


 افزایش مشکوک بیماران مبتلا به سرطان در لیبی ناتو
از بمب‌های حاوی اورانیوم استفاده کرده است
Image result for ‫لیبی‬‎
محقق مرکز تحقیقات هسته‌ای لیبی اعلام کرده، پس از بمباران‌های ناتو طی سال 2011 در این کشور، ابتلای مردم لیبی به انواع سرطان‌ها به طور چشمگیری افزایش یافته است.
«نوری الدورقی» متخصص تحقیقات رادیولوژی و محقق «مرکز تحقیقات هسته‌ای لیبی» طی گفت‌وگو با اسپوتنیک اظهار داشت: گروهی از دانشمندان هسته‌ای لیبیایی گزارشی را به دولت وفاق ملی در طرابلس ارائه کرده‌اند که نشان می‌دهد، ناتو در حمله به لیبی (در سال 2011)، از بمب‌های حاوی اورانیوم ضعیف شده استفاده کرده است.» به گزارش ایسنا، وی افزود: «ما طی تحقیقات در یکی از پایگاه‌های ارتش لیبی، که توسط (جنگنده‌های) ناتو مورد حمله قرار گرفته بود، مکان‌هایی را یافته‌ایم که در آنجاها میزان آلودگی به (مواد) رادیواکتیو بسیار زیاد بوده است... پس از اندازه‌گیری دقیق (از این مکان‌ها) به این نتیجه رسیدیم که این افزایش رادیواکتیو، محصول استفاده ناتو از موشک‌های حاوی اورانیوم ضعیف شده است.» محقق مرکز تحقیقات هسته‌ای لیبی در پاسخ به این سوال که «آیا افزایش درصد ابتلا به بیماری سرطان، در همه مناطق لیبی مشاهده شده است یا فقط متعلق به مناطقی است که توسط ناتو بمباران شده است؟» گفت: «طبق تحقیقات صورت گرفته، فقط در مناطقی بوده که توسط ناتو بمباران شده است، البته به دلیل انفجارها گاز یا مواد رادیواکتیو، (هوای آلوده) وارد شهر طرابلس شده و مردم این شهر نیز هوای آلوده را استشمام کرده‌اند که این امر به افزایش میزان بروز سرطان منجر شده است. الدورقی ادامه داد:‌«آثار اورانیوم تا این لحظه نیز در طرابلس وجود دارد، ما تیم‌های علمی برای تایید و نمونه‌برداری از شهرهای دیگر ازجمله «مصراته»، «زلیتن» و مناطق دیگر اعزام خواهیم کرد تا مشخص شود که در این مناطق اورانیوم وجود دارد یا نه... ما در حال همکاری با شورای ریاست جمهوری و دولت وفاق ملی هستیم تا این اجازه را به ما بدهند که از تمامی مناطقی که در سال 2011 مورد هدف قرار گرفتند، بازدید کنیم. ما در حال حاضر کار خود را از طرابلس آغاز کرده‌ایم و تحقیقات علمی نیز داریم و از آنجاکه بیماری‌های سرطانی در لیبی گسترش یافته است، قصد داریم به منظور اطمینان حاصل کردن از این موضوع و درخواست حمایت فنی و پزشکی، به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برویم.»پس از قطعنامه 1973 شورای امنیت در 19 مارس 2011 (29 اسفند 1389) مداخله نظامی در لیبی با شلیک بیش از 110 موشک کروز توسط آمریکا و انگلیس آغاز شد. در آن زمان ائتلافی از چندین کشور به همراه ناتو در پاسخ به جنگ داخلی لیبی علیه دولت «معمر قذافی» وارد عمل شدند. این مداخله تا اواخر اکتبر و تا مرگ دیکتاتور سابق لیبی ادامه داشت و سپس ناتو در 31 اکتبر 2011 به این عملیات پایان داد. قذاقی یکی از متحدان نزدیک کشورهای عضو ناتو بود وبه مناطق کشورهای اروپایی در لیبی خدمات زیادی کرده است. با این حال، ناتو برای ایجاد تحولات موردنظر خود در لیبی و منطقه، سوار بر موج بهار عربی شده و رژیم قذافی را ساقط کرده است.


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
یکشنبه 24 تیر 1397


دستگاه‌های امنیتی اسرائیل هشدار دادند
پهپادهای آتش‌زا جایگزین بادبادک می‌شوند
۱۳۹۷/۰۴/۲۲
Image result for ‫دستگاه‌های امنیتی اسرائیل هشدار دادند پهپادهای آتش‌زا جایگزین بادبادک می‌شوند‬‎
همزمان با افزایش هراس صهیونیست‌ها از بادبادک‌های آتش‌زا در نوار غزه، دستگاه امنیتی رژیم صهیونیستی هشدار داد که جنبش حماس قصد دارد عملیات‌ پیشرفته‌تری را با استفاده از پهپادهای آتش‌زا در دیگر مناطق فلسطین ‌اشغالی به اجرا درآورد.
به نوشته نشریه عبری‌زبان «اسرائیل هیوم»، نیروهای امنیتی رژیم صهیونیستی بعد از بررسی گزارش‌های مختلف، متقاعد شده‌اند که گروه‌های مقاومت به زودی به وسیله پهپادهای کنترل از راه دور که به تجهیزات انفجاری و آتش‌زا مسلح هستند، در شهرک‌ها و مناطق صهیونیست‌نشین در قلب فلسطین‌اشغالی و حتی نزدیک کرانه باختری دست به عملیات خواهند زد. این نشریه با‌اشاره به وقوع حریق گسترده درپی فرود آمدن یک بادبادک آتش‌زا در شهرک «لاخیش» که فاصله زیادی از مناطق نزدیک مرز غزه دارد، گزارش داد که فلسطینی‌ها هم‌اکنون نیز با استفاده از موتورها و پیشرانه‌های الکتریکی، بادبادک‌های ساده خود را به فواصل بیشتری می‌فرستند و سپس در آنجا با تایمرهایی که دارند مشتعل می‌شوند. گروه‌های مقاومت فلسطینی موفق شده‌اند با استفاده از این شیوه جدید، چندین پارک و محل‌های تفریحی شهرک‌نشینان را به آتش بکشند. در این نوع عملیات منحصر به فرد فلسطینی‌ها، سیستم‌های آبیاری و همچنین دامداری‌های صهیونیست‌ها نیز آسیب دیده‌اند.
به گزارش فارس، وزارت جنگ رژیم صهیونیستی تخمین زده است که طی دو ماه اخیر، تاکنون حدود ۱۲۰۰ بادبادک و بالن آتش‌زا از نوار غزه به پرواز درآمده و خسارتی در حدود سه میلیون دلار به آنها وارد کرده است. این بادبادک‌ها مشکلات جدی برای رژیم صهیونیستی ایجاد کرده است، زیرا مقابله با آن بر خلاف سادگی‌اش، آسان نیست.
بزرگ‌ترین زندان انفرادی جهان
روزنامه صهیونیستی هاآرتص در سرمقاله‌ای، با‌اشاره به فاجعه انسانی حاکم بر نوار غزه نوشت، در پی تحریم‌هایی که دولت اسرائیل علیه نوار غزه اعمال کرده، این منطقه به بزرگترین زندان انفرادی در جهان تبدیل شده است. این وضعیت نتیجه تصمیم «بنیامین نتانیاهو»، نخست‌وزیر رژیم اسرائیل، «آویگدور لیبرمن»، وزیر جنگ و «گادی آیزنکوت»، رئیس‌ستاد ارتش این رژیم درباره بستن گذرگاه «کرم ابوسالم» است. گذرگاه کرم ابوسالم تنها راهی است که به ساکنان غزه اجازه دستیابی به کالا و صادر کردن مقدار اندکی از تولیداتشان را می‌دهد.به گزارش ایسنا، در ادامه این مقاله آمده است، تل‌آویو همچنان در این توهم به سر می‌برد که راهکار نظامی به تنهایی آرامش را برقرار می‌سازد. بعید است چنین نتیجه‌ای به دست آید حتی اگر اسرائیل نگرانی درباره فشارهای بین‌المللی را نادیده بگیرد، افزایش فشار بر غزه، احتمالا حماس را به واکنشی شدید و یا آغاز دور جدیدی از درگیری وادار خواهد کرد. اسرائیل باید حماس را بخشی از راهکار به حساب بیاورد. گفتنی است، امسال نوار غزه تابستان گرمی را تجربه می‌کند و مردم این منطقه مجبورند بار دیگر با بحران کمبود برق دست و پنجه نرم کنند. مردم غزه، روزانه فقط چهار ساعت برق دارند که علت آن نیز محاصره‌ای است که بیش از یک دهه بر مردم غزه تحمیل شده است.آوارگان به خانه باز می‌گردند
پایان فتنه سوریه، درعا آزاد شد

Image result for ‫پایان فتنه سوریه، درعا آزاد شد‬‎
نیروهای ارتش سوریه شهر «درعا» که «فتنه سوریه» ابتدا از آنجا آغاز شده بود، را پس از هشت سال آزاد کردند.
تروریست‌های مسلح حاضر در شهر «درعا» پس از مشاهده پیشروی‌های ارتش سوریه و تنگ‌تر شدن محاصره خود، چاره‌ای جز تسلیم شدن ندیدند و مجبور شدند که سلاح‌های خود را بر زمین بگذارند. براساس این توافق که با میانجی‌گری روسیه حاصل شد، افراد مسلح پس از تحویل سلاح خود به ارتش سوریه، راهی شهر «ادلب» در شمال غرب سوریه شدند. ادلب حالا تنها شهر تحت اشغال تروریست‌ها در این کشور است.«درعا» نخستین مکانی بود که در سال 2011 جرقه جنگ علیه دولت سوریه، از آنجا کلید خورد و تروریست‌ها از این شهر تحت عنوان «مهد انقلاب» یاد می‌کردند!در پی این پیروزی، امنیت مسیرهای بازگشت آوارگان به شهر و روستاهای اطراف درعا فراهم شد. طبق برآورد سازمان ملل، طی نبرد چند هفته‌ای آزادسازی درعا، بیش از 230 هزار نفر از مردم منطقه آواره شده‌اند. اما پس از آزادی، بازگشت مردم به خانه‌هایشان آغاز شده است.
درعا چرا مهم است
خبرگزاری فارس به نقل از هفته نامه «الاسبوع» گزارش داده، شهر درعا در گذشته مرکز منطقه «حوران» بوده است. این منطقه، جنوب سوریه و شمال اردن را دربرگرفته است.
اما در حال حاضر اهمیت درعا به موجودیت رژیم نامشروع صهیونیستی و اشغال جولان توسط این رژیم مربوط می‌شود.براساس سناریویی که آمریکا و رژیم اسرائیل تدارک دیده بودند؛ قرار بود که این رژیم درعا را به منطقه اشغالی «حوض الیرموک» ملحق کند و از این طریق، پرونده جولان اشغالی را برای همیشه ببندد.پیشتر سناریوهای آمریکا و اسرائیل برای جدا کردن درعا از سوریه و ایجاد مناطق موسوم به «مناطق انسان‌دوستانه» در آن شکست خورده بود. به همین دلیل بود که شاهد هشدارها و تهدیدهای آمریکا و مزدورانش در خصوص عملیات ارتش سوریه در درعا بودیم.
دولت سوریه نیز که از این توطئه‌ها آگاه بود، به صورت فراگیر این عملیات را کلید زد و تسلیم فشارهای آمریکا و همپیمانانش نشد و استان درعا را از اشغال گروه‌های تروریستی خارج کرد. لذا آزادسازی درعا برای دولت سوریه از نظر سیاسی و راهبردی اهمیت دارد، به‌عنوان مثال، با آزادی این استان، دایره امنیت دمشق گسترش پیدا کرده است و رژیم اسرائیل نمی‌تواند به حمایت از تروریست‌ها ادامه دهد. پیروزی ارتش سوریه همچنین پروژه‌های مربوط به «امارت حوران» که آمریکا و اسرائیل برای آن برنامه داشته‌اند را نیز به شکست کشاند.گذشته از این مسائل، ارتش سوریه اصرار دارد پایگاه «التنف» را از آمریکایی‌ها پس بگیرد؛ پایگاهی که به مرکز آموزش تروریست‌ها توسط افسران انگلیسی و آمریکایی بدل شده است. بدین ترتیب، آزادسازی درعا به معنای استقرار مجدد ارتش سوریه در جولان و بازگشت وضعیت پیش از سال 2011 است؛ یعنی بازگشت به توافق‌های آتش‌بس با رژیم صهیونیستی در سال 1974 و درخواست برای بازپس‌گیری جولان اشغالی.
علاوه بر موارد فوق، با تسلط ارتش سوریه بر درعا، جاده دمشق - امان نیز باز شده و صادرات سوریه به اردن از سر گرفته خواهد شد.از لحاظ دیگر استان قنیطره در غرب استان درعا واقع شده است؛ یعنی همان جایی که بسیاری از تروریست‌ها در آنجا حضور دارند و ارتفاعات جولان که در اشغال رژیم صهیونیستی قرار دارد، هم در غرب آن واقع شده است. در هر حال، پرچم سوریه در درعا بر بالای مسجدی به اهتزاز درآمد که معارضان می‌گویند اعتراضات خود به دولت را در سال 2011 از آنجا آغاز کرده‌اند و بدین ترتیب آخرین میخ بر تابوت «مهد انقلاب» تروریست‌ها در سوریه کوبیده شده است.
سایر رویدادها
* سامانه دفاعی ارتش سوریه سه موشک شلیک شده از فلسطین اشغالی به سمت منطقه «قنیطره» را در هوا منهدم کرد. صهیونیست‌ها در این حمله موشکی قصد داشتند پایگاه‌های ارتش سوریه را هدف قرار دهند. البته برخی موشک‌ها در منطقه فرود آمدند و فقط خسارات مادی برجای گذاشتند.
* منابع محلی حاضر در استان «ادلب» سوریه از تماس برخی از افراد سرشناس این استان با مرکز مصالحه روسیه در سوریه برای آشتی با دولت دمشق خبر دادند. این منابع به روزنامه «الوطن» سوریه گفتند که هدف این افراد از تماس با این نهاد، تحویل کنترل مناطق تحت تسلط خود به ارتش و حل و فصل مشکلاتشان با حکومت سوریه است.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
شنبه 23 تیر 1397


خشم رژیم صهیونیستی از تحریم‌ کالاهای اسرائیلی در پارلمان ایرلند  
۱۳۹۷/۰۴/۲۲

Image result for ‫خشم رژیم صهیونیستی از تحریم‌ کالاهای اسرائیلی در پارلمان ایرلند‬‎
اقدام تاریخی مجلس سنای ایرلند در تصویب پیش‌نویس قانون تحریم کالاهای تولید شهرک‌های صهیونیستی با استقبال گروه‌های مقاومت فلسطین از جمله حماس و جهاد اسلامی روبه‌رو شده و در مقابل، خشم مقامات رژیم صهیونیستی را برانگیخته است.
مجلس سنای ایرلند روز چهارشنبه 20 تیرماه لایحه‌ای را تصویب کرد که بر‌اساس آن ورود کالا و خدمات یا محصولات اراضی‌ اشغالی از جمله شهرک‌های صهیونیست نشین را ممنوع اعلام کرد، شهرک‌هایی که به موجب قوانین بین‌المللی نیز غیرقانونی هستند و با ‌اشغال سرزمین‌های فلسطینی ساخته شده‌اند.به موجب این لایحه، تجارت کالاها و خدمات با اهالی این شهرک‌ها یک «تخلف قانونی» است و متخلفان یعنی کسانی که به وارد کردن محصولات و تولیدات اسرائیلی اقدام کنند، به پنج سال حبس محکوم می‌شوند.به گزارش خبرگزاری قدس، تصویب این قانون در ایرلند، با استقبال گروه‌های حماس و جهاد اسلامی روبه رو شده است.سیر تا پیاز سفر «ترامپ» به لندن از تحقیر
«ترزا می» تا تظاهرات ضدآمریکایی در 60 شهر انگلیس
Image result for ‫سیر تا پیاز سفر «ترامپ» به لندن از تحقیر «ترزا می» تا تظاهرات ضدآمریکایی در 60 شهر انگلیس‬‎ 
سفر ترامپ به انگلیس و مواجهه او با تظاهرات گسترده و اعتراض‌آمیز صدهاهزار نفری مردم این کشور در بیش از 60 شهر و اظهارات تحقیرآمیز وی علیه «ترزا می‌» نخست‌وزیر انگلیس خبرساز شدند.
«ترامپ» همچنان در روابط اروپا و آمریکا ساز «ناکوکی» را می‌نوازد که برای هیچ کدام از رهبران غربی آشنا نیست و هر روز تنش‌ها در روابط دو طرف شدیدتر می‌شود. او چهارشنبه هفته گذشته در نشست سران ناتو در بروکسل به شدت سران این سازمان را به «چالش» کشید، به طوری که آنها مجبور شدند بعد از رفتن وی «نشست اضطراری» برگزار کنند. در لندن نیز حضور وی با اعتراضات گسترده همراه بود و اظهارات نامعمول و تحقیر آمیزش علیه «ترزا می» ‌وی بار دیگر حسابی خبرساز شد.
همزمان با اولین سفر ترامپ به انگلیس بعد از آغاز ریاست‌جمهوری که پس از حرف و حدیث‌های بسیار همراه بود این سفر چند بار از ترس اعتراضات مردمی لغو شده بود. صدها هزار انگلیسی در بیش از 60 شهر این کشور به خیابان‌ها ریختند و مخالفت خود را با حضور ترامپ در کشورشان اعلام کردند. معترضان در دومین روز از اقامت وی در انگلیس، بالون تمسخرآمیز دونالد ترامپ را که به شکل نوزادی خشمگین طراحی شده بود،  بر فراز ساختمان پارلمان این کشور به پرواز درآوردند. این بالن6  متری نمادی از شخصیت کودکانه و دمدمی مزاج ترامپ بود که با اجازه صادق خان شهردار لندن در این راهپیمایی حمل می‌شد.
تظاهرکنندگان با سر دادن شعارهایی خطاب به ترامپ می‌گفتند‌: «چند کودک را امروز زندانی کرده‌ای؟» شرکت‌کنندگان همچنین سیاست‌های ترامپ در زمینه‌های مختلف از جمله سیاست مهاجرتی وی موسوم به «تحمل صفر»را غیرقانونی خوانده و محکوم کردند.پیش‌بینی شده‌ بود در جریان سفر چهار روزه ترامپ به انگلیس اعتراضات گسترده در اسکاتلند و سراسر انگلیس ادامه پیدا کند. تحلیلگران می‌گویند پرهیز از رویارویی با معترضان باعث شد بیشتر برنامه‌های ترامپ  در خارج از لندن انجام شود تا ترامپ با معترضانی که برنامه‌های مفصلی برای اعتراضات‌شان آماده کرده‌اند روبرو نشوند.
اظهارات عجیب
اما تظاهرات گسترده در سراسر انگلیس تنها حاشیه سفر ترامپ به این کشور نبود. وی تنها چند ساعت پس از خوش و بش با «ترزا می‌» نخست‌وزیر انگلیس در مصاحبه با نشریه انگلیسی «سان» به شدت به وی ‌حمله کرد و از طرح نخست‌وزیر انگلیس درخصوص «بریگزیت» نیز انتقاد کرد و گفت این طرح وی خیانت به رای‌دهندگان انگلیسی بوده و در صورت اجرا، احتمالا به روابط تجاری مهم انگلیس با آمریکا پایان خواهد داد چون به معنای آن خواهد بود که آمریکا به جای انگلیس با اتحادیه اروپا سر و کار پیدا کند. ترامپ گفت، به نخست‌وزیر انگلیس گفته چطور از اتحادیه اروپا خارج بشود ولی می‌با او موافقت نکرد و به حرفش گوش نداد!
رئیس‌جمهور آمریکا در مصاحبه با «سان» حتی پا را از این هم فراتر گذاشت و ابراز امیدواری کرد که بوریس جانسون وزیر خارجه مستعفی انگلیس جانشین «می» شود. او جانسون را که چند روز پیش در واکنش به طرح ترزا می‌برای برگزیت استعفا داد یک «نماینده عالی» برای انگلیس توصیف کرد و گفت: «بوریس جانسون می‌تواند یک نخست‌وزیر بزرگ برای انگلیس باشد.» بلافاصله بعد از این اظهارات تند و تیز علیه تراز می‌ترامپ درصدد دلجویی از نخست‌وزیر انگلیس درآمد و طی اظهاراتی گفت: «‌روابط آمریکا و انگلیس بسیار بسیار قوی است روابط من با ترزا می‌هیچوقت به این خوبی نبوده است.»!
ناتو
حضور ترامپ در اجلاس ناتو نیز پیش از سفر به لندن حسابی خبر ساز شده بود. بیست و نهمین نشست سران کشورهای عضو پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) روز (چهارشنبه) در بروکسل، پایتخت بلژیک آغاز شد. ترامپ در این نشست و دیدار‌های جداگانه با سران برخی کشورهای عضو ناتو آنها را به دلیل «بی‌توجهی» به تعهداتشان برای صرف حداقل 4 درصد از تولید ناخالص ملی‌ کشورهایشان برای مصارف نظامی سازمان به باد انتقاد گرفت. ترامپ پس از پایان روز اول نشست نیز در توئیتی نوشت: «اروپا باید فوراً 4درصد از درآمد ناخالص ملی خود را به ناتو اختصاص دهد».
بر اساس گزارش‌ها تنها دقایقی پس از آنکه «دونالد ترامپ» پس از پایان نشست ناتو مدعی شد همه اعضای این پیمان با درخواست او برای افزایش بودجه نظامی به سطحی فراتر از هدف 4 درصد تولید ناخالص ملی موافقت کرده‌اند، «امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه در یک نشست خبری دیگر این ادعا را رد کرد. به نوشته خبرگزاری «آسوشیتدپرس»، ماکرون گفت: «برخلاف ادعای ترامپ، اعضا با اینکه هدفگذاری تخصیص بودجه از هدف اولیه فراتر رود، موافقت نکرده‌اند». وی درباره گزارش خبرگزاری آلمان که مدعی شده بود ترامپ تهدید کرده که ممکن است آمریکا را از ناتو خارج کند، نیز گفت: «رئیس‌جمهور ترامپ به هیچ وجه نگفت که می‌خواهد از ناتو خارج شود.» براساس گزارش خبرگزاری آلمان، ترامپ در نشست با سران ناتو پشت درب‌های بسته، در بروکسل آشکارا تهدید کرد که اگر متحدان آمریکا فورا 4 درصد از تولید ناخالص داخلی خود را روی مسائل نظامی هزینه نکنند، واشنگتن از ناتو خارج می‌شود.مردم «بوکمال» تروریست‌ها را به شهر راه ندادند
جنگنده‌های آمریکایی خانه‌هایشان را بمباران کردند  
Image result for ‫مردم بوکمال تروریست‌ها را به شهر راه ندادندجنگنده‌های آمریکایی خانه‌هایشان را بمباران کردند‬‎
در پی مخالفت مردم منطقه «بوکمال» سوریه با ورود شبه‌نظامیان کرد مورد حمایت آمریکا به این منطقه، جنگنده‌های آمریکایی خانه‌های دو شهرک حومه این شهر را به شدت بمباران کردند و دست کم 30 غیرنظامی را کشتند و ده‌ها تن دیگر را زخمی کردند. اکثر قربانیان این حملات زن و کودک گزارش شده است.
ساعات اولیه صبح دیروز خبر رسید جنگنده‌های آمریکایی خانه‌های دو شهرک «باغوز» و «سوسه» در حومه شهر «بوکمال» را بمباران کردند و در این حمله غیرانسانی، جان 30 غیرنظامی را گرفتند و ده‌ها تن دیگر را نیز زخمی کردند.
به گزارش خبرگزاری صداوسیما، بسیاری از قربانیان این بمباران وحشیانه، زنان و کودکان هستند.
به گفته منابع محلی، با توجه به وخیم بودن حال بسیاری از زخمی‌ها و با توجه به اینکه شماری در زیر آوار به دام افتاده‌اند، احتمال افزایش تعداد قربانیان وجود دارد.
درپی وقوع این حمله، آمریکایی‌ها مدعی شدند که مواضع داعش را هدف قرار داده‌اند! اما منابع خبری این ادعا را زیر سوال بردند و از علت اصلی این حمله پرده برداشتند؛ به گفته آنها، مردم منطقه بوکمال مخالف حضور شبه‌نظامیان کرد مورد حمایت آمریکا موسوم به «نیروهای دموکراتیک سوریه» بوده‌اند و واشنگتن با این اقدام غیرانسانی خود، مردم را به اصطلاح، تنبیه کرده است! بر اساس منابع و اسناد موثقی که وزارت دفاع روسیه و رسانه‌ها منتشر کرده‌اند، میان نیروهای آمریکایی و عناصر داعش در شرق سوریه، «پیوندهای بسیار نزدیکی» وجود دارد.
البته، واقعه بوکمال بی‌ارتباط با تحولات در جنوب غرب سوریه یعنی آزادسازی شهر «درعا» نیز نمی‌تواند باشد. آمریکایی‌ها از پیشروی ارتش سوریه دراین منطقه که مجاور مرزهای فلسطین اشغالی و اردن است، بسیار خشمگین هستند و با این اقدامات ایذایی، قصد دارند جلوی پیشروی ارتش سوریه در جنوب غرب را
بگیرند.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
شنبه 23 تیر 1397

اخبار ویژه روزنامه ها
۱۳۹۷/۰۴/۲۲
Image result for ‫اخبار ویژه روزنامه ها‬‎
نیویورکر: دو‌لت بی‌آبروی آمریکا نمی‌تواند از حقوق زنان ایران دفاع کند
یک هفته‌نامه آمریکایی تصریح کرد ادعای دفاع مقامات آمریکایی از حقوق زنان در ایران، از سر دروغ و سودجویی است.
مجله نیویورکر در گزارشی نوشت: دفاع پمپئو وزیر خارجه آمریکا  ازحقوق زنان در ایران، پیرو راهبرد منفعت‌طلبانه واشنگتن‌ است و وی نماینده دولتی است که شخص رئیس جمهور آن متهم به تجاوز جنسی است.
در اوایل ماه دسامبر (آذرماه) سال گذشته میلادی، تصویری در شبکه اجتماعی اینستاگرام منتشر شد که در آن زنی را که بر روی جعبه تقسیم برق در خیابان انقلاب تهران در حالی که روسری سفید رنگ خود را به نشانه اعتراض بر سر چوبی به اهتزاز درآورده بود، نشان می‌داد. آن زن «ویدا موحد» نام داشت. ]این فرد عضو سازمان تروریستی منافقین از آب درآمد[  ماه بعد، یک زن 32 ساله به نام «نرگس حسینی» همین کار را تکرار کرد.
این زنان در اخبار و رسانه‌های اجتماعی، «دختران خیابان انقلاب» لقب گرفتند.
در پی این اقدامات شبکه‌های اجتماعی  خواستار آزادی حجاب شدند.
اما این اتفاقات در ایالات متحده برای رسیدن به اهداف دیگری مورد استفاده قرار گرفت. به گونه‌ای که تیتر نخست بسیاری از روزنامه‌ها به دختران خیابان انقلاب اختصاص پیدا کرد و «هشتگ می تو» در توئیتر ترند شد و دولت ترامپ تلاش کرد از این اتفاق علیه جمهوری اسلامی ایران و ترویج سیاست تغییر رژیم در تهران استفاده کند؛  به گونه‌ای که «مایک پمپئو» وزیر امور خارجه، از لحظه‌ای که آمریکا از برجام خارج شده، زنان ایرانی را در مرکز راهبردی سیاست جدید دولت خود در قبال ایران قرار داده است.
وی در یک سخنرانی مهم سیاسی در «‌بنیاد هرتیج» (اندیشکده‌ای محافظه‌کار در واشنگتن) گفت که تظاهرات زنان ایرانی نشانه آشکار شکاف در حال رشد میان ایرانیان و حکومت آنها است.
از آن زمان پمپئو تبدیل شد به یکی از وزرای امور خارجه آمریکا که در تاریخ این کشور بیشترین تمرکز را بر روی جنبش زنان در ایران داشته است.
او در یکی از توئیت‌هایش بر روی یک نمودار خطی افزایش تظاهرات زنان در ایران را نشان داد که در کنار آن تصویر زنی که مشت‌هایش را گره کرده بود به چشم می‌خورد هرچند پمپئو برای این نمودار هیچ منبعی ارائه نداد و محور Y  نمودار وی هم نامشخص بود. در ماه ژوئن (خردادماه)،حساب کاربری توییتر زبان فارسی وزارت امور خارجه آمریکا طرح مشابهی را برای زنان ایرانی آغاز کرد و با توجه به حساسیت شرکت تیم ملی فوتبال ایران در مسابقات جام جهانی فوتبال، این سؤال را مطرح کرد که آیا باید به زنان حق ورود به ورزشگاه داده شود یا خیر. روز دوشنبه نیز وزارت امور خارجه در توئیتی دیگر نوشت: «واقعا از چه چیزی می‌ترسید؟» و به کمپین حمایت از چند زن دستگیر شده که در شبکه اینستاگرام بدون حجاب رقصیده بودند، پیوست.
«نیکی اخوان» استاد دانشگاه کاتولیک و نویسنده در این خصوص گفت: راهبرد دولت آمریکا یادآور تاکتیک‌های دوران جنگ سرد است.
اما آشکار است که دفاع پمپئو از حقوق زنان در ایران، پیرو راهبرد منفعت‌طلبانه واشنگتن است. علاوه بر این فراموش نکنیم وی نماینده دولتی است که مقامات متعددی از آن از جمله شخص رئیس‌جمهوری متهم به تجاوز جنسی بوده و دو تن از اعضای کابینه وی نیز به دلیل ارتکاب به خشونت خانگی و آزار و اذیت جنسی از سمت خود استعفا داده‌اند.
از سوی دیگر پمپئو در خاورمیانه، از کشورهایی مانند عربستان سعودی که یکی از شدیدترین قوانین تبعیض جنسیتی در جهان را داراست، حمایت می‌کند.


بزک آمریکا... دلار 9 هزار تومانی و فرار به جلوی روزنامه شرق
روزنامه بزک‌کننده اعتماد به آمریکا، به جای توضیح درباره سوء مدیریت شدید و نتایج اقتصادی منفی آن، به دکتر جلیلی حمله کرد!
روزنامه شرق (همان روزنامه‌ای که مدعی بود «امضای کری تضمین است») در یادداشتی با عنوان «رویکرد جلیلی و این اقتصاد» نوشت: عنوان «جلیلی» شاید برای بسیاری از افراد یادآور سیاست‌مداری باشد که شش سال مسئول مذاکرات پرونده هسته‌ای ایران بود. اما برای نگارنده «جلیلی» عنوان کلی نوعی نگرش به اقتصاد و سیاست کشور است که ممکن است در برنامه انتخاباتی نامزدی دیگر یا برخی احزاب همسو نیز دیده شود.
مهمترین ویژگی‌های رویکرد جلیلی به اقتصاد و سیاست را به شرح زیر می‌توان خلاصه کرد:
1- تقدم سیاست و امنیت بر اقتصاد و معیشت: در چند دهه گذشته اقتصاد ایران معمولاً زیر سایه سنگین سیاست قرار داشته و به قول رئیس‌جمهور روحانی، به سیاست خارجی و داخلی یارانه پرداخت شده است. برخی از فعالان سیاسی که مدافع شیوه فعلی هستند، معتقدند رشد اقتصادی و بهبود وضع معیشت مردم اهمیت کمتری نسبت به اهداف سیاسی دارد. آنان در مقابل هزینه‌هایی که این رویکرد به اقتصاد خانوارها تحمیل می‌کند، مردم (البته فقط عامه مردم!) را به روزی یک وعده غذا خوردن و قانع بودن به اشکنه دعوت می‌کنند. سخنان رئیس‌جمهور روحانی در دی ماه 93 را می‌توان در تقابل با این نگاه حاکم دانست که می‌گفت بگذاریم یک دهه هم سیاستمان به اقتصادمان یارانه بدهد. رویکرد جلیلی سرسختانه از تقدم سیاست بر اقتصاد دفاع می‌کند و از تحمیل هزینه برعامه مردم و کوچک‌تر شدن سفره آنان هراسی ندارد.
2- بی‌اعتنایی به ضرورت تعامل با جهان.
3- کم‌توجهی به شایسته‌سالاری: اینان گرایش سیاسی و باورمندی مدیران را بسیار مهم‌تر از تخصص و دانش می‌دانند.
4- بزرگ دیدن خود و کوچک دیدن دشمنان: همان گونه که خود کوچک‌انگاری و باور نداشتن به توانایی‌های خود می‌تواند سد راه پیشرفت فرد یا جامعه شود، خودبزرگ‌پنداری هم ضرر و زیان خاص خود را دارد.
5- کم اهمیت دانستن نظرخواهی از مردم.»
نویسنده روزنامه شرق توضیح نمی‌دهد که آیا در زمان تصدی دکتر جلیلی دلار از 3300 تومان به 9 هزار تومان رسید یا در زمان مدیریت دولت فعلی (دولت برجام)؟! آیا در زمان جدید سکه از 900 هزار تومان به نزدیک 3 میلیون تومان افزایش پیدا کرد یا در دولت برجام؟!
ثانیاً دولت فعلی و تیم مذاکره‌کننده‌اش، از اقتصاد مردم و فناوری‌های ملی، بیشتر برای غرب یارانه ‌دارد تا دکتر جلیلی و دولت ماقبل دولت فعلی؟! آیا جلیلی بود که امتیازهای هنگفت و یکطرفه، اقتصادی به شرکت‌های بدعهد فرانسوی واگذار کرد و تراز تجاری ایران را منفی نمود و سرمایه‌گذار خارجی را با وجود همه شعارها کاهش داد یا دولت فعلی با همه ادعاهایش که یک میلیارد دلار کمتر از دولت ماقبل خود سرمایه‌گذاری خارجی جذب کرد؟!
ثالثاً آیا در دولت ماقبل دولت روحانی، به جهان غیر آمریکا و اروپا بی‌اعتنایی شد و از فرصت‌های مهم تعامل با همه جهان محروم شدیم یا در دولت فعلی؟! چرا قیمت نفت از 140 دلار در اثر برجام به 40-50 دلار سقوط کرد؟!
رابعاً آیا شایسته‌سالاری یعنی به کار گماشتن دوتابعیتی‌ها و مجرمان و مفسدان نظیر دری اصفهانی، مدیران نجومی‌بگیر، هیئت مدیره اختلاس‌گر صندوق ذخیره فرهنگیان و...؟! آیا گماشتن مدیرانی که خود را نماینده واردات شرکت‌های خارجی دیدند و کمر تولید ملی را شکستند، شایسته‌سالاری بود؟ و آیا شنیدن صدای مردم، یعنی سیاست‌بازی طیفی که تمام مطالبات اقتصادی و معیشتی و مشروع مردم را سیاسی جا زدند و تا همین اواخر، سختی‌های زندگی مردم را منکر شدند؟!


مشکل FATF برنامه اجرایی آن است و نه اصل مبارزه با پولشویی و تروریسم
مهم‌ترین موضوع درباره FATF و ملحقات آن، عدم اطلاع جدی و ضعف دانش فنی مدافعان آن است.
روزنامه جام‌جم در یادداشتی نوشت: FATF یک نهاد بین‌الدولی مشاوره‌ای صرفاً در حوزه ریسک پولشویی است که بعدها حوزه ریسک تأمین مالی تروریسم و اشاعه سلاح‌های کشتار جمعی را هم به حوزه خود افزوده است. برخلاف تصور سیاسیون مدافع برنامه اجرایی FATF مسئله روابط بین ایران و FATF به اجرای یک استاندارد بین‌المللی جهان‌روا برنمی‌گردد. توضیح آنکه اسناد FATF پنج لایه دارد؛ نخست لایه استاندارد 2012 که همان توصیه‌های 40 گانه است و همانی است که بانک مرکزی ایران ترجمه آن را منتشر کرد و این تلقی را فراهم آورد که مخالفان برنامه اجرایی FATF در حال مخالفت با این توصیه‌ها هستند حال آنکه این استانداردها به خودی خود فاقد اثر اجرایی هستند و در سلسله مراتب اسناد کلی‌ترین و غیراجرایی‌ترین مرتبه را دارند.
لایه دوم تفاسیر است که به عنوان یک ادامه بر استانداردها در سال 2012 الصاق شده است و البته طی این سال‌ها بارها دستخوش تغییر شده است.
لایه سوم روش‌شناسی FATF برای تعیین ریسک پولشویی است که در سندی جداگانه مورد تأیید قرار گرفته است و نحوه رتبه‌بندی و گزارش‌گیری و ایجاد ارزیابی‌های دوجانبه را مشخص می‌کند. لایه چهارم گزارش‌های دوجانبه است که بین هر کشور (به صورت جداگانه و بدون ارتباط با چارچوب سایر کشورها) برای ارزیابی ریسک‌های پولشویی، تامین مالی تروریسم و ‌اشاعه ایجاد می‌شود.
لایه پنجم برنامه اجرایی است که بین هر کشور دارای ریسک که اسم آن در بیانیه عمومی مجمع FATF آمده باشد و اداره کشورهای دارای ریسک بالا ذیل دفتر مدیریت FATF تدوین می‌شود تا در طی یک فرآیند گام به گام ساختار کنترل ریسک پولشویی را در آن کشور اصلاح کند و سپس این اصلاحات را با همکاری عضو یا گروه ارزیاب، ارزیابی نماید. این لایه پنجم مهم‌ترین لایه اسناد FATF است که ماهیت کاملاً اجرایی دارد و بسیاری از وجوه مالیه حکمرانی یک کشور را به جبر یا اختیار تغییر شکل می‌دهد.
ایران ابتدا به عنوان یک کشور قرار گرفته در لیست سیاه در بیانیه‌های مجمع FATF هدف اقدامات متقابل FATF قرار گرفت و بعدتر به ازای تعلیق این اقدامات متقابل وارد تدوین یک برنامه اجرایی با FATF شد.
برنامه اجرایی حاصل یکی از سخت‌گیرانه‌ترین و تلخ‌ترین برنامه‌های اجرایی FATF تا آن زمان بود. آنچه مخالفان برنامه FATF به آن ایراد دارند همین برنامه اجرایی است و نه مبارزه با پولشویی، نه مبارزه با تروریسم و نه حتی تعامل با FATF مورد مخالفت این گروه نیست.
مهم‌ترین و جدی‌ترین مشکل برنامه اجرایی FATF سخت‌گیری آن درباره شناخت ذینفع نهایی است. برنامه اجرایی FATF از واحد اطلاعات مالی (FIU) مستقر در وزارت اقتصاد می‌خواهد که مستقلاً به گزارش‌دهی در موارد مورد تقاضای FIU‌های خارجی درباره تراکنش‌های مورد پرسش طرف خارجی بپردازد به نحوی که دسترسی به ذینفع نهایی هر تراکنش برای طرف خارجی مقدور باشد.
در شرایطی که تحریم‌های آمریکا توسعه‌یافته و امکان تبدیل شدن از تحریم‌های موضوعی به تحریم‌های مصداقی را بیش از هر زمان دیگری دارا است ایجاد چنین زیرساخت قوی‌ای برای گزارش‌گیری از تراکنش‌های ریالی در کنار ساختار گزارش‌دهی سوئیفت روی تراکنش‌های ارزی عملاً به معنای بسیار گزنده کردن تحریم‌های آمریکاست. از طرف دیگر در تحریم‌های مصداقی طرف‌های تجاری مالی داخلی از آنجا که می‌دانند طرف آمریکایی از طریق ذره‌بین گزارش‌دهی FIU امکان اطلاع از تراکنش‌های آنها با اعضای ایرانی فهرست تحریم‌های آمریکا را دارد خود داوطلبانه از خدمات‌دهی به این نهادها (که بخش‌های مهمی از قوه مجریه و سایر نهادها را شامل می‌شوند) استنکاف خواهند کرد که به نوعی داخلی شدن تحریم‌ها را به همراه دارد.
مشکل دوم به گام‌های مرتبط با تأمین مالی تروریسم و تعیین مصداق تروریسم است. برنامه اجرایی به صراحت خواستار تغییر قانون داخلی مبارزه با تأمین مالی تروریسم شده است به نحوی که استثناهای مربوط به گروه‌های آزادی‌بخش یا مانند آن باقی نماند. از طرف دیگر در بند 6 از کنوانسیون مبارزه با تأمین مالی تروریسم (که حضور در آن خواست برنامه اجرایی است و بررسی آن دو ماه به تأخیر افتاد) به صراحت حق تحفظ به دلایل نژادی، مذهبی و مانند آن از اعضا گرفته شده است.
از طرف دیگر برنامه اجرایی به صراحت خواستار پیروی ایران از مصادیق تروریسم در قطعنامه‌های سازمان ملل و مبارزه با تأمین مالی آن شده که اگرچه اکنون صرفاً شامل القاعده، طالبان و داعش است ولی درباره آینده آن و شمول بر موارد جدید نمی‌توان مطمئن بود. وقتی بدانیم که سازمان صنایع دفاع ایران (البته به دلایل غیرتروریستی) اکنون تحت تحریم سازمان ملل است متوجه می‌شویم که این فهرست در آینده به راحتی ممکن است شامل نهادهای رسمی و قانونی داخل ایران هم بشود.
شایان ذکر است به صراحت کنوانسیون از زمان تقاضا برای خروج، صرفاً بعد از گذشت یک سال خروج نافذ خواهد بود.
نگرانی اول درباره اجرا یا عدم اجرای ایران نیست بلکه حضور در کنوانسیون و ملاک قرار گرفتن تعهدات ایران در این زمینه یک مستمسک حقوقی عالی برای شکایت از ایران و آغاز دور جدیدی از تحریم‌هاست.


برجام، دلار 3300 تومانی را 3 برابر کرد
یک سایت دولتی می‌گوید بدون برجام، اتفاقات سال 97 در سال 92 گریبانگیر کشور شد! خبر آن‌لاین نوشت: تحریمها در دولت دوم احمدی‌نژاد به تدریج آغاز شد، اما رفتارهای ناشیانه او در برابر فشارهای بین‌المللی، ناتوانی‌های تیم اقتصادی دولتش را تشدید کرد. او سرخوش از صدها میلیارد دلاری که از فروش نفت- که قیمتش به 140 دلار رسیده بود- به دست آمده بود دلارها را خرج واردات بی‌حساب و کتاب کرد و به جای آنکه این ثروت کلان را صرف زیرساخت‌ها کند، عملا هدر داد و خزانه‌ای ضعیف را به دولت بعد از خود سپرد.
خبر آن‌لاین می‌افزاید: برجام، با فشارهای سیاسی مخالفان در داخل رو به رو شد. همین مخالفت‌ها عملا امکان جذب سرمایه‌گذاری خارجی در کشور را کاهش داد. در واقع اگر برجام با سرعت بیشتری به سرانجام می‌رسید، دهها میلیارد دلار سرمایه خارجی وارد کشور می‌شد و حتی اگر آمریکا بعد از روی کارآمدن ترامپ هم برجام را نقض می‌کرد، سرمایه‌های جذب شده مشکلات اقتصادی کشور را تا مدتها حل می‌کرد و امکان تحریم‌های جدید را عملا منتفی می‌ساخت.
به هر تقدیر آمریکا از برجام خارج شد و دورنمای کنونی اقتصاد ایران آن است که با اروپایی‌ها و روسها و چینی‌ها، نمی‌توان آینده‌ای مطمئن را رقم زد.
مغالطه این سایت دولتی در حالی است که قبل از برجام - با وجود همه سوءمدیریت‌ها و رهاشدگی برخی از امور در 2 سال آخر دولت احمدی‌نژاد- قیمت دلار 3300 تومان بود اما دی و بهمن سال ۹۶ در حالی که هنوز آمریکا در برجام بود، قیمت دلار به نزدیکی 7 هزار تومان و بعدها به 9 هزارتومان رسید. همچنین قبل از دولت فعلی و بدون برجام 4/5 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجی در کشور انجام شده بود که پس از برجام با وجود همه هیاهوها 3 میلیارد دلار سرمایه خارجی جذب شد و شرکت‌هایی مانند توتال و پژو نیز در میانه راه زیر قول خود زدند.
نکته دیگر اینکه سرنو‌شت برخی قراردادها نظیر توتال، ایرباس و بوئینگ، پژو و... هم‌اکنون روشن است. چنان که توتال و پژو با وجود امضای قرارداد زیر تعهدشان زدند. اما سایت حامی دولت با وجود توضیح درباره بی‌چفت و بست بودن این قراردادهای یکطرفه ترجیح می‌دهد مخالفت‌ها را مانع جذب سرمایه‌گذاری خارجی نشان دهد. واقعیت این است که ادعا شد برجام 200 میلیارد دلار سرمایه خارجی جذب می‌کند اما در عمل 3 میلیارد دلار - یک میلیارد دلار قبل از پسابرجام- سرمایه خارجی جذب شد و شرکت‌های خارجی بیشتر ترجیح می‌دهند کالاهای مصرفی و تجملی- یا دارای مشابه داخلی - به ایران صادر کنند و ارزهای کمیاب را از کشور خارج نمایند.
در واقع می‌توان ادعا کرد این برجام بود که شرایطی دشوارتر از شرایط سال 92 را به کشور تحمیل کرد و موجب تشدید رکود اقتصادی و کاهش ارزش پول ملی شد. ضمنا باید یادآور شد افزایش‌های 35 تا 130 درصدی نرخ مسکن، خودرو، سکه و ارز مربوط به یک سال اخیر است و نه یک ماه اخیر که ترامپ از برجام خارج شد.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
شنبه 23 تیر 1397جنگ 33 روزه 12 ساله شد
Image result for ‫جنگ 33 روزه 12 ساله شد‬‎
روز گذشته دوازدهمین سالگرد جنگ 33 روزه حزب‌الله لبنان با رژیم صهیونیستی بود، جنگی که پس از آن کودکان هم فهمیدند «ارتش قدرتمند اسرائیل» یک توهم است.
جنگ 33 روزه در13 جولای سال 2006 (22 تیر1385) پس از آن آغاز شد که طی عملیات نیروهای حزب‌الله 7 نفر از سربازان صهیونیست کشته و 21 تن دیگر مجروح شدند. در این عملیات همچنین دو سرباز اسرائیلی به اسارت حزب‌الله لبنان درآمدند. این عملیات با عنوان «وعد الصادق» انجام شد و سید حسن نصرالله دبیرکل حزب‌الله لبنان لحظه به لحظه در جریان این عملیات بود. وی در اولین روز از آغاز جنگ سخنانی را مطرح کرد که غرور سران سرسپرده عرب را که سال‌ها گاو شیرده اشغالگران شده بودند نیز برانگیخت. مطالبی که پس از گذشت 12 سال از این جنگ همچنان قابل تأمل است. با پایان این جنگ صهیونیست‌ها بهت‌زده شدند و این در حالی بود که دو روز قبل نیروهای اسرائیلی در نزدیک مرز لبنان مانور برگزار کرده بودند!
 پس از این شرایط بود که رژیم صهیونیستی تجاوز به لبنان را آغاز کرد و نظامیان این رژیم با پوشش تانک‌ها وارد خاک لبنان شدند. جنگنده‌های اسرائیلی نیز اقدام به بمباران گسترده اهدافی در داخل خاک لبنان کردند و این در شرایطی بود که قایق‌های جنگی اسرائیلی نیز سواحل لبنان را هدف حملات خود قرار می‌دادند. در پی حملات اسرائیل به مناطق مسکونی جنوب لبنان، حزب‌الله شهرک نشینان صهیونیست در شمال فلسطین اشغالی را هدف حملات موشکی قرار داد.
 به دنبال تشدید این حملات پارلمان رژیم صهیونیستی از دولت ایهود اولمرت نخست‌وزیر وقت این رژیم خواست هر چه زودتر اسیران لبنانی در زندان را با دو نظامی صهیونیست اسیر شده مبادله کند تا این‌گونه 33 روز نبرد به پایان برسد. نتیجه عملیات «وعد صادق» باعث شد تا تعدادی از اسیران لبنانی از جمله سمیر قنطار پس از سال‌ها آزاد شوند ولی مهمترین اثر این جنگ پایان افسانه شکست‌ناپذیری ارتش رژیم صهیونیستی بود که با کمک‌های کلان نظامی آمریکا و کشورهای اروپایی از پیروزی بر یک گروه چریکی ناتوان ماند. هنوز می‌توان گفت آثار این نبرد بر تحولات منطقه سایه افکنده و نتایج راهبردی برای کل منطقه داشته است ولی نکته اینجاست که در روز آغاز جنگ رژیم صهیونیستی گفته بود قصد دارد تا حزب‌الله را نابود کند! ولی در رسیدن به این هدف شکست خورد و امروزصهیونیست‌ها هستند که باید نگران نقش حزب‌الله و گروه‌های مقاومت در معادلات منطقه باشند.رهبر انصارالله:
 اسلام آمریکایی- سعودی مظهر نفاق و مغایر با جوهره اسلام است 
رهبر جنبش انصارالله در سخنرانی خود به مناسبت تظاهرات ضداستکباری اعلام کرد، اسلام آمریکایی، سعودی و اماراتی یک مدل و نمونه نفاق است که جوهر و مضمون اسلام با آن مخالف است.
«عبدالملک بدر‌الدین الحوثی»، رهبر جنبش انصارالله یمن دیروز به مناسبت سالگرد برگزاری تظاهرات ضد استکباری سخنرانی کرد. سخنرانی رهبر انصارالله همزمان برای افراد شرکت‌کننده در این تظاهرات در شهرهای صنعا و الحدیده پخش شد.به گزارش شبکه المسیره یمن، سید بدرالدین الحوثی در ابتدای سخنرانی خود گفت که تظاهرات «فریاد بر سر مستکبرین» به ابتکار شهید «سید حسین بدرالدین الحوثی» در یمن آغاز شد و فرزندان این کشور این تظاهرات را هر ساله زنده نگه می‌دارند. وی در ارتباط با ضرورت ایستادگی در برابر مستکبران گفت که امت مسلمان باید با اقدامات و آگاهی خود به مقابله با هیمنه و حملات بی‌سابقه آمریکا برخیزند. سید بدرالدین گفت که تحرکات آمریکا و رژیم صهیونیستی در راستای سیطره و هیمنه بر امت مسلمان است و آنها نه تنها به دنبال وارد کردن ضربه نظامی به مسلمانان هستند بلکه حمله گسترده‌ و همه‌جانبه‌ای را شروع کرده‌اند. رهبر جنبش انصارالله تاکید کرد، دشمنان ما در تلاش هستند از نظر سیاسی به شکل کامل بر ما عرب‌ها بطور خاص و مسلمانان بطور عموم سیطره پیدا کنند. او با بیان اینکه دشمن به دنبال انتقام گرفتن از مسلمان‌هاست، تأکید کرد که این دشمن مستکبر می‌خواهد امت مسلمان، امتی بحران زده در عرصه سیاسی باشد تا نتواند واقعیت خود را به دستان خود بسازد و سرپا بایستد. سید الحوثی دلیل درگیری‌ها و بحران‌های بی‌شمار در منطقه مسلمانان و غرب آسیا را در این نکته عنوان داشت که دشمن مستکبر به دنبال تجزیه منطقه و پس از آن سیطره بر آن‌هاست. سید بدرالدین الحوثی با بیان اینکه فرد مسلمان نمی‌تواند مزدور آمریکا و رژیم صهیونیستی باشد، تصریح کرد که اصول و ارزش‌های عظیم دین اسلام به هیچ وجه با آنچه آمریکا و اسرائیل به دنبال آن هستند، سازگاری ندارد. وی تاکید کرد، اسلام آمریکایی، سعودی و اماراتی یک مدل و نمونه نفاق است که جوهر و مضمون اسلام با آن مخالف است. الحوثی راه خروج از اوضاع نابسامان کشورهای اسلامی را بازگشت به قرآن به عنوان چشم‌اندازی عملی دانست که مسلمان‌ها را از گمراهی حفظ می‌کند و این مسئله نیازمند آن است که امت مسلمان در برابر هیمنه کامل آمریکا بایستد.
 بمباران گله‌های گوسفند!
جنگنده‌های ائتلاف سعودی که سابقه بمباران مساجد، بیمارستان‌ها، مراسم‌های عروسی و عزا و خانه‌های مردم را دارند در جدیدترین جنایت خود یک گله بز و گوسفند را هدف قرار دادند! ائتلاف سعودی در 38 ماه گذشته بارها مساجد، مدارس و مکان‌های غیر نظامی یمن را هدف حملات خود قرار داده است. اقدامات وحشیانه آل‌سعود گویا فقط شامل انسان‌ها نشده و این بار گله‌های مردم بی‌گناه یمنی نیز هدف قرار گرفته‌اند. به گزارش فارس، جنگنده‌های ائتلاف سعودی در سلسله حملات خود به اهداف غیرنظامی در یمن، دو خودروی شهروندان یمنی در شهرستان «زبید» در استان الحدیده را هدف قرار دادند که در جریان آن پنج تن کشته و هشت تن دیگر زخمی شدند. به گزارش شبکه المسیره و در ویدیوی منتشر شده، لوازم و اثاثیه این شهروندان در کنار جاده پراکنده شده است.
همچنین در کنار بمباران غیر نظامیان، جنگنده‌های سعودی یک گله احشام که در کنار جاده در حال حرکت بودند را نیز هدف قرار دادند! یکی از کسانی که به کمک زخمی‌های این بمباران آمده بود، به خبرنگار شبکه المسیره گفته ائتلاف سعودی به هیچ کس رحم نمی‌کند و مردم یمن باید برای دفاع از خود و دارایی‌هایشان به مقابله با تجاوزکاران بشتابند.
عقب‌نشینی آل‌سعود از فرودگاه
از سوی دیگر، منابع خبری از عقب‌نشینی غیرمنتظره نظامیان متجاوز سعودی از فرودگاه غیرنظامی «الغیظه» در استان «المهره» در شرق یمن در پی تظاهرات مردم این منطقه و درخواست آنها برای خروج‌اشغالگران خبر دادند. یک منبع در کمیته ساماندهی تظاهرات و اعتصاب مردمی در استان المهره در شرق یمن به اسپوتنیک گفته: «عقب‌نشینی نظامیان سعودی در پی توافق با مقامات محلی و اعتصاب کنندگان صورت گرفته است. فرمانده نظامیان سعودی، توافقنامه‌ای را با فرمانده پلیس استان امضا کرد که بر اساس این توافق، نظامیان متجاوز سعودی از این فرودگاه عقب‌نشینی کرده و فرودگاه تحت مدیریت غیرنظامی قرار می‌گیرد و گذرگاه مرزی با سلطان‌نشین عمان هم به مقامات محلی و امنیت داخلی واگذار می‌شود.» اعتراضات در شهر «الغیظه» مرکز استان «المهره» یمن از چند ماه گذشته علیه متجاوزان سعودی و اماراتی آغاز شده و مردم خواهان خروج‌اشغالگران متجاوز شده‌اند.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
شنبه 23 تیر 1397


( کل صفحات : 7 )    1   2   3   4   5   6   7   


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی