تـــبـــرّی ( دشــمـن شـــناسـی )
آمریكا دشمن شماره 1 مردم محروم و مستضعف جهان است . حضرت امام خمینی (ره)
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


«بدترین دشمنان كسانی اند كه حیله خود را بیشتر پنهان می دارند.»مدیر وبلاگ :طاهر مهدوی
مطالب اخیر
نویسندگان

نسبت به هرگونه جنگ‌افروزی علیه لبنان
سیدحسن نصرالله به اسرائیل هشدار داد
رسانه‌های صهیونیست: اخطار نصرالله جدی است
   ۱۳۹۷/۰۶/۳۰
دبیرکل حزب‌الله لبنان تأکید کرد این جنبش مجهز به موشک نقطه‌زن شده و اگر رژیم صهیونیستی جنگ جدیدی بر لبنان تحمیل کند، با سرنوشتی روبه‌رو می‌شود که هرگز انتظارش را ندارد. این اخطار نصرالله وحشت محافل رسانه‌ای رژیم صهیونیستی را به همراه داشت.
«سیدحسن نصرالله» در مراسم باشکوه عزاداری روز عاشورا که روز پنج‌شنبه در ضاحیه جنوبی بیروت برگزار شد، خطاب به صهیونیست‌ها هشدار داد؛ «درخصوص موشک‌های نقطه‌زن و دقیق، اعلام می‌کنیم که آنان هم بدانند. آنچه باید انجام می‌شده، انجام شده است. مقاومت امروز موشک‌های نقطه‌زن و غیرنقطه‌زن و امکانات و تسلیحات لازم را در اختیار دارد و اگر اسرائیل جنگی بر لبنان تحمیل کند با سرنوشتی روبه‌رو خواهد شد که در هیچ روزی انتظار آن را نداشته است.»وی افزود: «آنها می‌دانند تنها این تکنولوژی نیست که سرنوشت نبرد را مشخص می‌کند بلکه عنصر انسانی نیز بسیار مهم است. قبل از سال 1982 آنها به ‌اشغال بیروت تهدید می‌کردند اما از سال 2006 تا کنون آیا روزی شده که اسرائیل به ‌اشغال بیروت تهدید کند؟ این موضوع نیاز به نیروی زمینی دارد نه نیروی هوایی یا موشک.»
به گفته دبیرکل حزب‌الله، «این رژیم به خوبی می‌داند که محور مقاومت امروز قوی‌تر از هر زمان دیگری است. اسرائیلی‌ها عصبانی‌ هستند چون طرحشان در منطقه ساقط شده است. آنها می‌دانند امروز کشورهای جدیدی وارد محور مقاومت شده‌اند و حتی کسانی که قبلا در صف مقابله با این رژیم نبودند، امروز وارد این نبرد شده‌اند.
چند روز پیش وزیر جنگ اسرائیل به مناسبت سالروز جنگ شش روزه گفت، در خاورمیانه دو تغییر راهبردی رخ داده است. اول، دشمنان ما، یعنی (حزب‌الله و مقاومت)، موشک‌هایی دارند که نمی‌توان جلوی آن را گرفت. دوم اینکه جبهه داخلی اسرائیل به جبهه اصلی جنگ آتی تبدیل شده است... من در یک جایی که پناهگاه نیست، حضور دارم، شما شب و روز برای کشتن من کوشیدید اما خدا عمر مرا طولانی کرد و حضور امروز من دلیل بر ناتوانی و شکست شماست و این مهم نیست که من از پناهگاه یا غیرپناهگاه سخنرانی کنم.»
کلنا عباسک یا زینب
وی همچنین تصریح کرد: «به نقطه مهمی رسیده‌ایم، ما در موضع قدرت، پیروزی و بازدارندگی قرار داریم، ما روحیه، اراده و حماسه همه اینها را از اتفاقات روز عاشورا در بیش از 1380 سال پیش وام گرفته‌ایم، بار دیگر بر سرسپردگی خود به خط پیروزی خون بر شمشیر تأکید می‌کنیم و می‌گوییم با هر خطری در آینده مقابله خواهیم کرد، ما وارد امتحانی شده‌ایم که به خانم «زینب» سلام‌الله علیها متصل است، از روز اول گفتیم «کلنا عباسک یا زینب» و طی سال‌های گذشته این را ثابت کردیم که «کلنا عباسک یا زینب».
یمن، کربلای امروز
دبیرکل حزب‌الله در ادامه سخنرانی خود در جمع انبوه عزاداران حسینی(ع) اظهار داشت: «بر ایستادن خود در کنار ملت مظلوم، رنج‌کشیده و مقاومت یمن تأکید می‌کنیم. سکوت کنونی در قبال کشتارهای روزانه ملت یمن توسط ائتلاف آمریکایی-سعودی باید شکسته شود. اتفاقات کنونی در یمن، کربلای امروز است و در قیامت از سکوت در این باره سؤال خواهد شد. یمن امروز کربلاست زیرا ملت مظلوم این کشور تحت محاصره قرار گرفته‌اند و جهان به آنها توجهی ندارد. امروز این وظیفه هر کشور عربی و اسلامی و هر انسان آزاده‌ای است که به سکوت خود درباره یمن پایان دهد و تمام رسانه‌ها در این خصوص مسئولیت اخلاقی، دینی و انسانی دارند. این سکوت، مجرمان جنایت یمن را به افزایش جنایت‌هایشان در قبال زنان، کودکان و غیره در یمن تشویق می‌کند.» سیدحسن نصرالله سپس بر تعهد به مسئله فلسطین و ایستادگی در کنار قدس و نیز مردود دانستن معامله قرن تأکید کرد. وی به فلسطینی‌های شرکت‌کننده در راهپیمایی‌های بازگشت که از 10 فروردین آغاز شده و هنوز ادامه دارد درود فرستاد و گفت آنها هیچ زمانی تسلیم نمی‌شوند. نصرالله به مردم بحرین هم درود فرستاد و گفت این ملت علیرغم مسالت‌آمیز بودن تحرکاتش، مورد ظلم دولت بحرین و برخی کشورهای همجوار قرار گرفته است.
حمایت از ایران واجب است
دبیرکل حزب‌الله لبنان درباره ایران نیز چنین گفت: «واجب است که در کنار ایران بایستیم، چند هفته بعد تحریم‌های آمریکا علیه ایران اجرا می‌شود. همه ما می‌دانیم که دولت آمریکا پیگیرانه تلاش می‌کند تا کشورهای دیگر را از خرید نفت ایران متوقف کنند، می‌دانیم که ایران از جانب آمریکا به یک دلیل روشن تحریم می‌شود. اول اینکه ایران ملتزم به دین، جمهوریت، استقلال، حاکمیت و آزادگی‌اش است. چون ایران در سطح رهبر، دولت، مسئولان و مردم هرگز نمی‌پذیرد که بنده آمریکا شود و کسی استقلال در تصمیم‌گیری‌اش را مصادره کند. ایران می‌خواهد کشوری مستقل و آزاد و کریم و عزیز باشد اما محاصره و تحریم می‌شود. چون ایران در کنار کشورهای منطقه می‌ایستد و از حقوق آنان دفاع می‌کند و در مقابل طرح‌های سلطه‌جویانه تکفیری می‌ایستد، مورد هدف است».
نصرالله افزود: «ایران در کنار فلسطین و مقابل اسرائیل و طرح آن ایستاده است، همان‌طور که در کنار لبنان ایستاده است تا خاک و سرزمین‌های عربی آزاد شود. ایران اولین کشوری بود که به ندای عراقی‌ها پاسخ داد وقتی که داعش تکفیری حمله کرد و مقدسات در خطر بود. جمهوری اسلامی ایران به مسائل مستضعفین پایبند است و این حق ایران بر گردن ماست که در کنارش باشیم.»
دبیرکل حزب‌الله در پایان سخنرانی خود بار دیگر بر تجدید بیعت با امام حسین(ع) تأکید کرد و به همراه عزاداران شعار «لبیک یا حسین» سر داد.
واکنش رسانه‌های صهیونیستی
رسانه‌های صهیونیستی اما اعلام کردند که سیدحسن نصرالله طبق شیوه خود ساده، صریح و حماسی درباره چیزهایی که همه ما باید آن را بدانیم سخن گفت. این رسانه‌ها افزودند: «ما باید با جدیت به سخنان نصرالله بپردازیم.» پیش از این نیز تحلیلگران صهیونیست اعلام کرده بودند که نصرالله رهبری صادق و راستگو است و تاکنون از او دروغی نشنیده‌ایم، بنابراین به هر وعده‌ای که می‌دهد عمل می‌کند.


در اجتماع میلیونی ظهر عاشورا
عبدالملک الحوثی: الگوی ما در مقاومت، امام حسین(ع) است

رهبر انصارالله در اجتماع میلیونی عزاداران حسینی(ع) در روز عاشورا در صنعا، امام حسین (ع) را الگوی یمن در مقاومت معرفی کرد.
مردم یمن هم روز پنجشنبه همزمان با عاشورای حسینی(ع)با تجمعی گسترده این روز را گرامی داشتند. سیدعبدالملک بدرالدین الحوثی رهبر انصارالله در مراسم میلیونی صنعا با اشاره به جنایات و کشتار مردم یمن به دست ائتلاف عربی – آمریکایی «خواستار» حضور گسترده مردم در جبهه های غربی برای مقابله با دشمنان کشور شد. وی مشکل اصلی ائتلاف خودخوانده با یمنی ها را هم پایبندی این مردم به آزادی و عزت دانست و تاکید کرد: «مردم یمن از تلاش برای پیروزی دست برنخواهند داشت و در مواجهه با تجاور آمریکا ، عربستان و امارات به اصول بنیادین خود از جمله دستیابی مردم یمن به آزادی پایبند است.»
الحوثی همچنین بر موضع همیشگی مردم یمن مبنی بر حمایت از مقاومت، مقابله با برتری طلبی آمریکا در منطقه، مقابله با رژیم اشغالگر قدس و همبستگی با مردم بحرین تاکید کرد. رهبر انصارالله یمن  با بیان اینکه دشمنان مردم یمن تنها تسلیم شدن آنان را می‌خواهند، گفت:«‌نگاه ما در نبرد با دشمنان ، به امام حسین (ع) است که با وجود تنها شدن و محاصره ازسوی دشمنان، قدرت و صلابت ایشان هر لحظه بیشتر می‌شد.»
تظاهرات یمنی‌ها علیه امارات
از سوی دیگر، جنوب یمن که تحت کنترل شبه‌نظامیان وابسته به القاعده و ائتلاف سعودی-اماراتی و دولت مستعفی یمن قرار دارد، هر روز شاهد ناآرامی، نارضایتی و اعتراض است.  منابع یمنی گزارش دادند که روز پنجشنبه، شماری از مردم شهر البریقه در استان عدن، برای اعتراض به ائتلاف سعودی-اماراتی و تصحیح سیاست‌های خود در جنوب یمن، تظاهرات کردند.
مردم البریقه، مسئولیت وخامت اوضاع اقتصادی یمن از جمله گرانی و کاهش ارزش پول ملی و وخامت اوضاع امنیتی را بر عهده ائتلاف سعودی-اماراتی دانستند. معترضان، از سیاست‌های ائتلاف و همچنین دولت امارات به شدت ابراز خشم و نارضایتی کردند.
امارات در هفته‌های اخیر با تاسیس صرافی‌هایی در جنوب یمن اقدام به خارج کردن ارز از یمن کرده و با این توطئه ارزش پول یمن را بسیار کاهش داده است. این مسئله منجر به گرانی زیادی شده و مردم در شهرهای مختلف استان‌های جنوبی بارها علیه امارات به خیابان‌ها آمده‌اند.
پول مهم‌تر از جان مردم یمن
خبر دیگر اینکه، روزنامه آمریکایی «وال استریت ژورنال» فاش کرد مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا، قراردادهای تسلیحاتی با عربستان و امارات عربی متحده را مهمتر از اوضاع انسانی در یمن می داند.
به گزارش شبکه تلویزیونی المیادین، وال استریت ژورنال از مخالفت مایک پمپئو با توصیه‌های مشاوران خود و کارشناسان باتجربه در امور منطقه، درباره قراردادهای فروش سلاح های آمریکا به عربستان، خبر داد.
این روزنامه فاش کرد سند سری وزارت خارجه آمریکا نشان می دهد پمپئو از ادامه قراردادهای تسلیحاتی با ریاض به ارزش حدود 2    میلیارد دلار حمایت کرده است.
این در حالی است که نمایندگان آژانس توسعه بین الملل از پمپئو خواسته بودند کمک های نظامی به عربستان و امارات را به علت نگرانی شدید از پایبند نبودن ائتلاف سعودی به در نظر گرفتن وضع غیرنظامیان، متوقف کند.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
شنبه 31 شهریور 1397
عاشورای امسال پرشورتر از همیشه
طنین فریاد «هیهات مناالذله» در سراسر جهان
  ۱۳۹۷/۰۶/۳۰
میلیون‌ها نفر در سراسر جهان همزمان با روز عاشورا در عزای سرور و سالار شهیدان ‌اشک ماتم ریختند و پرشورتر و بلندتر از همیشه فریاد یاحسین(ع) و هیهات مناالذله سر دادند.
امسال پرشورتر از سال‌های قبل در چهارگوشه جهان از تهران ام‌القرای جهان اسلام گرفته تا انگلیس در اروپا تا هند و سوریه در آسیا تا کانادا در قاره آمریکا میلیون‌ها انسان از هر قوم و قبیله‌ای و با هر رنگ و نژادی همزمان با روز عاشورا و به شهادت رسیدن سرور و سالار شهیدان و 72 یار باوفایش به عزاداری پرداختند. در عراق بر اساس گزارش‌ها و به گفته شورای استانداری کربلا 3 میلیون زائر حسینی که از سراسر جهان خود را به بین‌الحرمین رسانده بودند حرم امام حسین(ع) و حضرت ابوالفضل العباس(ع) را همچون نگینی در آغوش گرفته و به عزاداری پرداختند. شورای استانداری کربلا اعلام کرد، 3 میلیون نفر برای شرکت در مراسم عزاداری شب و روز عاشورا خود را به کربلا رساندند. «فلاح الجزائری» رئیس ‌کمیته امنیتی شورای مذکور در مورد تامین امنیت زائران حسینی نیز گفت: «33 هزار نفر از نیروهای امنیتی، ارتش، پلیس، حشد‌الشعبی و نیروی هوایی امنیت آنها را تأمین می‌کنند.»
موفقیت طرح امنیتی
سرتیپ علی الحمدانی فرمانده عملیات فرات میانه در عراق نیز از موفقیت طرح امنیتی ویژه مراسم ماه محرم خبر داد و گفت: 60 درصد مسئولیت طرح امنیتی با حشد‌الشعبی بود و ماموریت نیروهای حشد از دژ بغداد تا استان نجف ‌اشرف را شامل می‌شد. الحمدانی گفت: پهپادها به طور شبانه‌روزی نقش بزرگی ایفا کردند. نیروهای حشد‌الشعبی نقش بزرگی در پاکسازی مساحت واقع بین جنوب شرقی دریاچه الرزازه تا دریاچه نجف ایفا کردند. یک شبکه تماس مداوم در پنج استان برای پیگیری کارهای اطلاعاتی و حرکت موکب‌ها و خودروها به ویژه در کربلای معلی و نجف ‌اشرف و بابل برقرار بود. وزیر کشور عراق نیز با صدور بیانیه‌ای از تامین امنیت لازم برای زائران امام حسین(ع) در کربلای معلی خبر داد و گفت که شاهد حادثه قابل ذکری نبودیم. قاسم الاعرجی در بیانیه خود گفت: از همه افسران و کارکنان وزارت کشور و به‌ویژه شرکت‌کنندگان در تامین امنیت روز عاشورا کمال تشکر را دارم زیرا تلاش‌های خوب آنها باعث تامین امنیت لازم زائران امام حسین(ع) بدون وقوع حادثه قابل ذکری شد.
خبرگزاری «أین» عراق هم گزارش داد نیروهای امنیتی از فاصله پنج کیلومتری به خودروها اجازه نزدیک شدن به حرم مطهر امام حسین(ع) و حضرت «عباس» (ع) را نمی‌دادند و نیروهای امنیتی به شدت اوضاع کربلا را کنترل می‌کنند. بر اساس این گزارش، حشد‌الشعبی مسئولیت کنترل مناطق صحرایی اطراف کربلا (کمربند امنیتی شهر) و نیروهای امنیتی مسئولیت حفاظت از مناطق داخلی شهر را بر عهده گرفته است. بر اساس این گزارش، وزارت حمل‌ونقل عراق هم اعلام کرد بیش از 10 هزار انواع خودرو برای انتقال داخلی و خارجی زائران طی عاشورا آماده شده بود تا جوابگوی حجم حضور زائران حسینی باشد.
بحرین
عزاداری شیعیان بحرین با اینکه اکثریت این کشور را تشکیل می‌دهند امسال نیز مثل سال‌های قبل با ممانعت یزیدیان زمان رو‌به‌رو شد و نیروهای امنیتی رژیم آل خلیفه از صبح عاشورا با حمله به مناطق مختلف بحرین از جمله «منامه»، «الشاخوره»، «ابوصبیع»، «حمد»، «عیسی»، «کرزکان»، «سار»، «الدراز»، «مالکیه»، «العکر»، «بوری» و «معامیر» پارچه‌های سیاهی که به مناسبت عاشورا در کوچه‌ها و خیابان‌ها نصب بود را کندند. براساس گزارش منابع خبری، نیروهای آل خلیفه راهپیمایی عاشورایی مردم در منطقه «النویرات» واقع در جنوب منامه را نیز سرکوب کردند. همچنین برخی گزارش‌ها حاکی است که از روز چهارشنبه چند تن از مداحان و مرثیه‌خوانان حسینی در مناطق مختلف بحرین دستگیر شده‌اند. طی روزهای گذشته رژیم آل‌خلیفه تدابیر امنیتی خود را در منامه پایتخت این کشور به منظور جلوگیری از راهپیمایی شهروندان تشدید کرده بود. طی روزهای گذشته چندین خطیب و روحانی بحرینی نیز به دلیل سخنرانی در هیئت‌های سوگواری امام حسین علیه‌السلام توسط رژیم آل خلیفه احضار شدند. رژیم آل خلیفه همه ساله همزمان با فرا رسیدن ماه محرم و آغاز ایام سوگواری اباعبدالله الحسین علیه‌السلام و یاران باوفایش به شکل برنامه‌ریزی شده‌ای با نمادهای عاشورایی مبارزه می‌کند تا نشان دهد که هیچ اهمیتی برای شیعیانی که در این کشور زندگی می‌کنند قائل نیست.
در مصر نیز حکومت این کشور مانع عزاداری مسلمانان این کشور برای سرور و سالار شهیدان شد. در قاهره برای پنجمین سال متوالی در روز عاشورا وزارت اوقاف مصر مانند پنج سال گذشته خبر داد که مقام و مسجد امام حسین(ع) را در روز عاشورا به روی زائران بسته است. منابع خبری مصر اعلام کردند که نیروهای امنیتی این کشور به مناسبت روز عاشورا حضور خود را در اطراف مسجد و مقام امام حسین -علیه‌السلام- افزایش دادند. نیروهای امنیتی مصر در برابر این مسجد صف کشیده و افرادی را که عبور و مرور می‌کنند، تفتیش می‌کنند تا شیء مشکوکی با خود نداشته باشند. پایگاه خبری «مصر العربیه» گزارش داد که نیروهای امنیتی حاضر در قاهره، تسلط کاملی بر میدان«الحسین» (ع) دارند و خودروهای ضد شورش نیز برای «تأمین امنیت در این منطقه مستقر شده‌ است». این پایگاه اعلام کرد که برای پنجمین سال متوالی است که مقام امام حسین(ع) به بهانه مسائل امنیتی روزهای تاسوعا و عاشورا بسته می‌شود. با وجود مانع‌تراشی‌های دولت مصر برای به جا آوردن مراسم عزاداری سرور و سالار شهیدان در قاهره، شیعیان در پشت درهای مسجد امام حسین در انتظار باز شدن آن تجمع کرده و فریاد می‌زدند: «هیهات مناالذله».
پاکستان
شهرهای پاکستان نیز روز عاشورا شاهد عزاداری ویژه‌‌ و باشکوهی بود. شبکه «جئو نیوز» پاکستان در همین راستا گزارش داد مقامات این کشور در اقدامی پیشگیرانه و برای جلوگیری از انجام عملیات‌های احتمالی علیه زائران حسینی، ارائه خدمات تلفن همراه در شهرهای «کراچی، لاهور و پیشاور» را به حالت تعلیق درآورده‌اند.بر اساس این گزارش،‌ نیروهای امنیتی بسیاری در مناطق مختلف این کشور مستقر شده بودند تا وضعیت را تحت کنترل داشته باشند. اما در هند همسایه پاکستان دولت این کشور امسال نیز برای بیست و هشتمین سال پیاپی، شیعیان در کشمیر را از برگزاری مراسم محرم و عاشورا محروم کرد. گزارش‌ها و تصاویر منتشر شده از زد و خورد شدید بین نیروهای امنیتی هند و عزاداران روز عاشورا حکایت دارد. در روزهای نهم و دهم محرم، بیشتر نقاط کشمیر به ویژه مناطق شیعه‌نشین در سرینگر، تحت شدیدترین تدابیر امنیتی قرار دارد و هرگونه تجمع سیاسی و مذهبی در این دو روز ممنوع است.
نیجریه
در نیجریه اما دولت سعودی این کشور با حمله به عزاداران حسینی چندین نفر را زخمی کرد. به گزارش شبکه العالم، در حالی شهرهای مختلف کشور نیجریه شاهد برگزاری مراسم باشکوه عزاداری شهادت امام حسین علیه‌السلام بود که نظامیان نیجریه تدابیر امنیتی شدیدی در اطراف عزاداری‌ها اتخاذ کرده بودند. نیروهای پلیس و ارتش نیجریه ضمن تهدید تظاهرکنندگان بسیاری از آنان را در شهر ابوجا بازداشت کردند.از سوی دیگر نیروهای پلیس نیجریه عزاداران حسینی را که فریاد یاحسین سر می‌دادند در شهر زاریا با گاز ‌اشک‌آور هدف قرار دادند و به سمت آنان تیراندازی کردند که به زخمی شدن شماری از آنان منجر شد. در شهر جوس نیز ارتش نیجریه تلاش کرد عزاداری‌های روز عاشورا را بر هم بزند و دسته‌های عزاداری را متوقف کند.
لندن و...
 در لندن پایتخت انگلیس و بسیاری دیگر از کشورهای غربی و شرقی نیز هزاران تن از شیعیان و عاشقان اهل‌بیت عصمت و طهارت(ع) بعدازظهر روز پنج‌شنبه برابر با دهم ماه محرم‌الحرام و روز عاشورا در سوگ شهدای کربلا، راهپیمایی کردند. عزاداران انگلیسی از ملیت‌های مختلف بعدازظهر روز پنج‌شنبه در «هاید پارک کورنر» لندن تجمع و سپس به سمت مجمع جهانی اسلامی راهپیمایی کردند. در جریان تجمع سوگواران حسینی در «هاید پارک کورنر»، سخنرانان درباره قیام اباعبدالله الحسین(ع) و اهداف آن امام همام برای حفظ قرآن و دین و امربه‌معروف و نهی از منکر و مصیبت آن حضرت و خانواده و یاران ایشان در روزهای تاسوعا و عاشورا سخن گفتند. هیئت‌های عزاداری و سوگواری اباعبدالله الحسین(ع) در حالی که لباس سیاه به تن کرده بودند و پرچم‌های سبز و سیاه و علم و کتل‌های سنتی مزین به نام امام حسین(ع) و حضرت ابوالفضل(ع) را با خود حمل می‌کردند، در پایتخت انگلیس ندای الله اکبر، یاحسین، یا ابوالفضل، لبیک یا حسین، یا شهید و هیهات‌مناالذله سرمی‌دادند. مداحان اهل بیت عصمت و طهارت(ع) در طول مسیر به زبان‌های فارسی، عربی، اردو و انگلیسی برای عزاداران حسینی(ع) نوحه‌سرایی می‌کردند. در سایر کشورهای جهان نیز مثل ترکیه، کانادا، اوکراین، افغانستان، تاجیکستان، قرقیزستان، سنگال، بوسنی هرزگوین، یمن، لبنان و... گزارش‌های منتشر شده نشان می‌دهد عاشقان اباعبدالله الحسین(ع) به عزاداری پرداختند. در برخی از این کشورها مثل لبنان و یمن تجمع عاشورایی «بی‌سابقه» گزارش شده است.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
شنبه 31 شهریور 1397
افشاگری تازه مجتهد:
 بن سلمان نقشه فرار خود را هم آماده کرده است
۱۳۹۷/۰۶/۳۰
شاهزاده افشاگر عربستانی در گزارش جدید خود اطلاعات جالبی در مورد ولیعهد سعودی فاش کرده و ترس بن سلمان از ترورشدن را به خوبی تشریح کرده است. به گفته مجتهد بن سلمان حتی طرح فرارش از عربستان را هم آماده کرده است.
گویا ستارهِ بخت بن سلمان ولیعهد جوان سعودی به سرعت در حال خاموش شدن است. گزارش‌ها درباره احتمال برکناری وی به تدریج بیشتر شده و نشریه تایمز هم اخیرا اعلام کرد که وی دیگر قدرت چندانی ندارد و پادشاه سعودی می‌تواند با یک حرکت قلم وی را برکنار کند. «مضاوی الرشید» مخالف سرشناس سعودی و نوه آخرین حاکم از خاندان الرشید نیز اخیرا اعلام کرده بود «محمد بن‌سلمان» در معرض سقوط قرار گرفته است، آل‌سعود در آستانه فرسایش تدریجی مشروعیت خود است که ممکن است برای مدتی طولانی ادامه داشته باشد و انفجار جدی داخلی اتفاق بیفتد.
شاید بتوان علت این مسئله را شکست وی در جنگ یمن و کودتا علیه شاهزاده‌های سعودی دانست. البته اصلاحات نمایشی و عجولانه وی در این مسیر نیز در به وجود آمدن چنین شرایطی بی‌تاثیر نبوده است. حالا جزئیات تازه‌ای از اوضاع ناگوار بن سلمان منتشر شده است.
«مجتهد» افشاگر اسرار سعودی اعلام کرده محمد بن سلمان به خاطر درز اطلاعات حساس دفتر پادشاهی به شاهزاده احمد (عمویش) بسیار ناراحت است و در حال حاضر چند نفر مشکوک به درز این اطلاعات هستند. به گزارش تسنیم، مجتهد تاکید کرده نگرانی و ترس بن سلمان در ماه‌های اخیر دوچندان شده است. این امر سبب شده همه وقت خودش را در کشتی تفریحی در حدفاصل جده و شهر نیوم در دریای سرخ بگذراند و اگر مجبور به حضور در جشن‌ها و مراسم یا دیدار با مسئولان خارجی شود، این کار را در جده انجام دهد، زیرا از شدت ترس نمی‌خواهد از دریا دور شود تا بتواند در صورت احساس خطر سریع فرار کند.
این افشاگر اسرار آل‌سعود درباره محافظان شخصی ولیعهد سعودی نیز نوشته: «بن سلمان به عناصر سعودی برای حفاظت مستقیم از خود دیگر اعتماد ندارد و درحال حاضر به مزدورانِ آموزش دیده در خارج و موساد ماموریت محافظت از ساختمان‌ها و تاسیسات مربوط به شاه و ولیعهد و خاندانش به گارد سلطنتی را سپرده است و فقط هنگامی که می‌خواهد از دریا برای حضور در جشن‌ها و مراسم‌ها بیایید، به طور مستقیم از گارد سلطنتی کمک می‌گیرد.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
شنبه 31 شهریور 1397


اخبار ویژه روزنامه ها
  ۱۳۹۷/۰۶/۳۰
Image result for ‫اخبار ویژه روزنامه ها‬‎

تفاوت رفتار نیروهای حزب‌اللهی و ضد انقلاب درباره تتلو
هتاکی خواننده‌ای به نام تتلو به محرم اباعبدالله ‌الحسین(ع) موجب زبان درازی فتنه‌گران و حرمت‌شکنان عاشورای 88 علیه جریان انقلابی شد.
محافل رسانه‌ای فتنه‌گران و افراطیون آلوده به ضد انقلاب، با اشاره به ماجرای ملاقات تتلو با حجت‌الاسلام و المسلمین رئیسی به طعنه می‌گویند برای چه نامبرده را پذیرفتید؟!
گفتنی است تتلو مدتی است از کشور خارج شده و در فضایی نه چندان شفاف، درگیر اجرای پروژه‌هایی است که اتفاقاً به کار رسانه‌ای جریان فتنه‌گر و ضد انقلاب می‌آید؛ نظیر ماجرای کشف حجاب دختری به نام مائده هژبری و سپس توهین اخیر به مقدسات. او پس از سفر به ترکیه و کنسرت ناکام، از شبکه بی‌بی‌سی سردرآورد. به عبارت دیگر، به نظر می‌رسد او در جریان سفر به ترکیه، توسط سرویس‌های امنیتی بیگانه مدیریت می‌شود، و البته اثبات چنین موضوعی، چیزی از مسئولیت وی در بی‌حرمتی و هتاکی به مقدسات (و تحمل مجازات قانونی و شرعی آن) کم نمی‌کند.
سزاوار یادآوری است تتلو در سال 88 چندین کلیپ و ترانه برای میرحسین موسوی و ستاد انتخاباتی اصلاح‌طلبان تهیه کرده است. او چند سال پیش، نسبت به گذشته تاریک خود اعلام پشیمانی کرده و گفته بود که توبه کرده و می‌خواهد در خدمت وطن و ارزشهای اسلامی بخواند و جبران کند. او در برخی آهنگ‌هایش نیز سعی کرد این پشیمانی و جبران را نشان بدهد. منطق اسلامی در قبال این اظهار ندامت، پذیرفتن پشیمانی فرد خطاکار است و حجت‌الاسلام والمسلمین رئیسی و خبرگزاری فارس نیز از همین زاویه، تتلو را پذیرفتند تا بدین ترتیب او بتواند گذشته خود را جبران کند.
اما رویکرد نیروهای انقلابی به وی یا برخی هنرمندان که مواضع مشابهی اتخاذ کرده‌اند، با آشفتگی و عقده‌گشایی افراطیون مدعی اصلاح‌طلبی مواجه شد. سایت‌ها و روزنامه‌ها و کانال‌های تلگرامی این طیف چه در هنگام ملاقات تتلو با رئیسی و چه حضور وی در جشن فارس پلاس، ضمن هیاهوی شدید سعی کردند این اتفاق را به عبور از اصول یا موضوع انتخابات و رأی جمع‌کنی به هر قیمت (کاری که خود در آن استاد تمام و بی‌چهارچوب هستند) ربط دهند.
همان زمان روزنامه کیهان با بیان اینکه میزان، حال فعلی افراد است و نمی‌توان اظهار توبه به تتلو را نپذیرفت، نوشت: اگر او یا بزرگتر از او (مانند برخی انقلابیون بدفرجام) پا کج گذاشتند، نیروهای انقلابی معترضشان می‌شوند. به راستی آیا پذیرفتن انسانی که می‌گوید پشیمانم و توبه کرده‌ام عار است، یا پسرفت و ندامت برخی چپ‌نماهای رویگردان از انقلاب که با مفسدان سیاسی و اقتصادی و فرهنگی هم پیاله شدند، در آمریکا، انگلیس و فرانسه پناهندگی گرفتند، نان خور رژیم آل‌سعود شدند و کمک مالی گرفتند (از خاتمی تا مهاجرانی)، با زنان نامحرم ایتالیایی دست دادند، کشف حجاب کردند، با جام شراب به تمسخر پرچم عزای امام حسین(ع) پرداختند، با گوگوش و فعالان بهایی شبکه بی‌بی‌سی و من‌وتو، رفیق گرمابه و گلستان شدند و از گوگوش تا سروش (اکبر پونز و روحانی نماهای باند مهدی هاشمی و ملی مذهبی‌ها و سلطنت‌طلب‌ها و ساواکی‌ها) را یک جا دور هم جمع کردند؟!
فساد و خیانت واقعی مربوط به کسانی است که مزدوری آمریکا و انگلیس و اسرائیل را کردند و دست‌کم دوبار آشوب راه انداختند و علناً در نشریات خود- آن هنگام که داغ بودند- گفتند «علیه خدا هم می‌شود تظاهرات کرد، باید ختم انقلاب را گرفت، اسلام ارتجاعی است» و کف خیابان علیه امام حسین(ع) هتاکی کردند و درباره علت جنبش سبز کذایی گفتند که ما می‌خواهیم شراب بنوشیم و با مینی‌ژوپ به خیابان بیاییم و اسلام نمی‌گذارد.»
به عبارت دیگر، می‌توان گفت تتلو امروز ته صف و اردوگاهی ایستاده که فتنه‌گران طعنه زن، پیشگام و خط شکن آن- به نیابت از جبهه استکبار - بوده‌اند. در واقع جریان حزب‌اللهی می‌خواست او را نجات دهد و جریان آلوده به ضد انقلاب سعی کرد او را به منجلابی که خود در آن قرار گرفته‌اند، بازگردانند.
بازگرداندن تتلو به بخشی از معارضه با دین توسط ضد انقلاب، چیزی از بزرگواری نیروهای انقلابی در زمینه دادن فرصت توبه کم نمی‌کند؛ اما نشان می‌دهد که فتنه‌گران آلوده به نفوذ به رسم همه منافقین، ارتجاع و انحطاط و سقوط افراد را بر دادن فرصت جبران به آنها ترجیح می‌دهند. این نکته نیز بدیهی است که برخی افراد موفق به توبه می‌شوند و برخی دیگر، مانند معتادان فاقد اراده و استقلال، دوباره به جاهلیت و انحطاط قبلی باز می‌گردند. به یقین منطق دین این نیست که به خاطر ریزش‌ها و عقبگردهای مجدد و محتمل، فرصت توبه از افراد سلب شود.

سقوط آزاد بی‌بی‌سی و سقوط عمیق‌تر مدعیان اصلاح‌طلبی
همکار نشریات زنجیره‌ای مدعی اصلاح‌طلبی می‌گوید بی‌بی‌سی فارسی دچار سقوط آزاد در زمینه اخلاق حرفه‌ای شده است.
کامبیز نوروزی نوشت: «اینکه تلویزیون فارسی بی‌بی‌سی مدتهاست اصل بنیادی بی‌طرفی را کاملاً کنار گذاشته و کاملاً جانبدارانه علیه ایران حرکت می‌کند، به جای خود. اینکه کیفیت اخبار و کارشناسان مدعو این تلویزیون به نازلترین سطوح رسیده است، به جای خود، اینکه بخش‌های تحلیلی این تلویزیون به تکرارهای ملال‌آور و خالی از هر نوع خلاقیت حرفه‌ای رسیده است، به جای خود. همه اینها به کنار.
سقوط تأسف‌بارتر جدید این است که این تلویزیون پرمدعا، در این چند روزه وقت زیادی از برنامه‌های خبری و تحلیلی خود را در اختیار چند نفر از اعضای ناشناخته یک گروه سلطنت طلب تازه پا قرار می‌دهد که چند نفر خارج کشوری‌های گمنام تشکیل داده‌اند، که هیچ وزنی در سیاست ایران ندارند و پیروان رضا پهلوی‌اند و وطن فروشانه دست به دامن ترامپ شده‌اند. این گروه طرفدار تحریم و مداخله نظامی در ایران است.
وقتی که بی‌بی‌سی به این گروه داده، بیشتر شبیه رپرتاژ آگهی است. این را از آنجا می‌توان حدس زد که نه اعضای این گروه در شمار شخصیت‌های قابل اعتنای سیاسی و فرهنگی ایرانند، نه آنکه این گروه در بیانیه خود حرف خاصی گفته است. آنها طرفداران رضا پهلوی هستند که قبلاً خواستار تحریم ایران و اقدام نظامی آمریکا علیه ایران بودند. آنها دنبال براندازی‌اند. از نظر حرفه‌ای، تشکیل این گروه ارزش خبری چندانی ندارد. اما بی‌بی‌سی آن را به خبر یک خود بدل کرده و برنامه اختصاصی برایش می‌گذارد.
هیچ وقت انتظار نمی‌توان داشت تلویزیون‌هایی مثل بی‌بی‌سی و من و تو (که از همان اول هم طرفداری‌اش از خانواده پهلوی آشکار بود) و ایران اینترنشنال یا جاهایی مثل رادیو فردا و ایران وایر و آموزشکده توانا و آمد نیوز و امثال اینها که با بودجه‌های کشورهای دیگر کار می‌کنند، بی‌طرف بمانند اما وقتی ایران اینترنشنال می‌شود مبلغ مجاهدین خلق و بی‌بی‌سی فارسی می‌شود مبلغ رضا پهلوی و به حد تلویزیونهای فارسی زبان خارج کشور در دهه‌های 1360 و 1370 سقوط آزاد می‌کند، باید افسوس خورد به روزنامه‌نگاری گروهی از ایرانیان خارج از کشور که حرفه روزنامه‌نگاری را در اختیار کسانی گذشته‌اند که خود را در خدمت منافع کشورهای دیگر قرار داده و در تبعیت از سیاستهای دولتهای دیگر کمر علیه ملت ایران بسته‌اند.»
این یادداشت در حالی است که نشریات زنجیره‌ای مدعی اصلاح‌طلبی، تأمین کنندگان اصلی تیم مدیریت و تحریریه شبکه بی‌بی‌سی انگلیس بوده‌اند و بسیاری از عناصر نفوذی همکار نشریات مذکور، پس از خروج از کشور، در کسوت همکاران BBC درآمده‌اند. حتی وزیر ارشاد دولت اصلاحات و معاون وی نیز مدت‌ها با شبکه بی‌بی‌سی همکاری کرده‌اند.
اکنون سؤال این است که کدام هم افقی و همفکری مدعیان اصلاح‌طلبی را به چنین خیانت‌هایی در هم‌پوشانی با شبکه دولتی انگلیس وا می‌دارد و چگونه نشریات مدعی اصلاح‌طلبی، شبکه زرد بی‌بی‌سی را تغذیه می‌کنند یا از آن خط می‌گیرند؟!

آدرس غلط ندهید! مافیای FATF ترورکنندگان دانشمندان هسته‌ای ما بودند
عضو فراکسیون امید مدعی شد FATF در شناسایی عوامل تروریستی حمله به مجلس نقش داشت.
محمود صادقی به خبر آنلاین گفته است: اف‌ای‌تی‌اف یک نهاد مالی است که دارای استانداردهایی است به منظور مبارزه با پولشویی که کشورهای عضو یا غیرعضو اگر آنها را رعایت کنند مشکلی در تبادلات بانکی خود ندارند اما اگر رعایت نکنند می‌تواند این موضوع مشکل‌آفرین شود.
وی درباره نقش FATF افزود: ما جلسه‌ای نزدیک به 3 ساعت در فراکسیون شفاف‌سازی داشتیم و مسئولین مرتبط در وزارت اقتصاد ازجمله رئیس مرکز مبارزه با پولشویی در این جلسه حاضر شدند و گزارش‌هایی از مبارزه با پولشویی در کشور ارائه کردند. آنها به آثار اجرای این سیاست اشاره کردند، ازجمله آن که با اجرایی شدن سیاست‌های مبارزه با پولشویی جلوی بسیاری از فرارهای مالیاتی گرفته شده، یا در بحث مبارزه با قاچاق موادمخدر اجرای این سیاست‌ها موجب کشف باندهای قاچاق شده است. حتی در موضوع حمله تروریستی به مجلس، همین سیاست‌های کنترل تراکنش مالی بود که منجر به شناسایی و دستگیری عوامل آن شد.
صادقی ادامه داد: با توجه به اینکه بحث پولشویی و تروریسم تنها یک موضوع داخلی نیست و در همین راستا، بیشترین آسیب حمله‌های تروریستی از منافقین گرفته تا داعش و گروه‌های تجزیه‌طلب متوجه ایران بوده، لازم است ما ازطریق کنترل تراکنش مالی بتوانیم با جرایم سازمان یافته مبارزه کنیم. لذا چنان‌چه به این کنوانسیون‌های مالی بپیوندیم می‌تواند برای منافع ما مفید باشد.
در اظهارات محمود صادقی، چند غلط یا مغالطه نهفته است، اولا آیا او نمی‌داند که مدیریت FATF دراختیار معاون سابق خزانه‌داری آمریکاست و آمریکایی‌ها صراحتا گفته‌اند ازطریق پذیرش مطالبات این کارگروه توسط ایران، می‌توانند به ایران فشار بیاورند؟
ثانیا گروه‌های تروریستی مذکور در فوق اصالتا بازیچه و آلت دست موسسان و گردانندگان FATF (آمریکا و انگلیس و ...) هستند.
ثالثا درباره برجام هم گفته می‌شد اگر ایران تعهدات مندرج در آن را بپذیرد، مشکلات حل می‌شود. اما عملا مشکلات تشدید شده؛ چراکه طرف دعوای ایران (و اتفاقا طرف متهم و مجرم و دعوا)، در جایگاه قاضی و شاکی می‌نشینند و ایران را در موضع اتهام می‌نشانند. به راستی اگر مبارزه با تروریسم، جزو استانداردهای FATF است، چرا گریبان آمریکا و عربستان و انگلیس و اسرائیل و ... را نمی‌گیرد و فقط ایران مورد اتهام است؟! آیا عجیب نیست؟!
ثالثا برخورد با شبکه تروریستی حمله به مجلس، مرهون فعالیت‌های نیروهای اطلاعاتی کشورمان است و نباید این اقتدار را به کارگروه مافیایی FATF نسبت داد.
رابعا اگر قرار است با پولشویی و فرار مالیاتی مبارزه شود، این اقدام چه ربطی به FATF دارد. مجلس و دولت اگر به اندازه کافی اهتمام داشته باشند، این مبارزه اتفاق می‌افتد. اما چون مثلا قانون مالیات‌های مستقیم (اصلاح شده در سال 94) مورد اهتمام دولت نیست و مجلس (ازجمله فراکسیون امید) هم علاقه‌ای به پیگیری این قبیل اولویت‌ها ندارد، بنابراین فرار مالیاتی و پولشویی اتفاق می‌افتد. به راستی چرا امثال صادقی، از دولت و وزارت راه و شهرسازی نمی‌پرسند تکلیف راه‌اندازی ثبت معاملات مسکن و اخذ مالیات‌ از واحدهای خالی به کجا رسید؟! آیا برای این قبیل کارهای بر زمین مانده، حتما باید به امر و نهی‌های FATF تن داد؟
چرا فراکسیون امید، شفافیت واقعی را از دستگاه‌های دولتی در معاملات ارز و سکه و خودرو مطالبه نمی‌کنند؟! و برعکس بر واگذاری اطلاعات سری کشور به بیگانگان اصرار دارند؛ اطلاعاتی که درز مشابه آن اطلاعات، منجر به ترور دانشمندان هسته‌ای کشورمان شد.

تله تازه حزب اشرافی /کرباسچی: روحانی استعفا بدهد!
رئیس حزب اشرافی کارگزاران از روحانی خواست اگر نمی‌تواند شفاف درباره علت بن‌بست خود توضیح دهد، استعفا دهد و قهرمانانه کنار برود!
کرباسچی در گفت‌وگو با ماهنامه اندیشه پویا ضمن انتقاد از عملکرد روحانی و دولت وی گفته او می‌تواند با استعفا، به عنوان یک قهرمان کنار برود و اما اگر استعفا را به مصلحت نمی‌داند باید از خواب سنگین برخیزد و روشن و شفاف با مردم روبرو شود.
او درباره استعفا گفته است: این تصمیم سختی است اگر او نمی‌تواند کاری کند می‌تواند به عنوان یک قهرمان کنار برود و بگوید ایهاالناس من می‌خواستم کاری کنم نشد، به دیوار بسته خوردم و حالا کنار می‌روم. این ممکن است کمک کند که اگر او قهرمان نیست حداقل منفور هم نشود».
کرباسچی در عین حال افزود که اگر آقای روحانی معتقد است کناره‌گیری‌اش «به نفع مصالح ملی کشور نیست»، باید تلاش کند که «روشن و دقیق حرکت کند.»
دبیرکل کارگزاران سازندگی گفت عملکرد دولت حسن روحانی آن چیزی که او و همفکرانش تصور می‌کردند، نبوده است.
به گفته کرباسچی، برخی از انتقادها به روحانی در سال 92 نیز مطرح بود ازجمله اینکه او «نوعی خصلت سنگین وزنی در امور اجرایی دارد.»
وی تاکید کرد روحانی یک مدیر نشسته است، درحالی که رئیس‌جمهوری باید یک مدیر ایستاده و اجرایی فعال در صحنه باشد.
وی تاکید کرد دولت حتی در زمینه اقتصاد هم غیرکارشناسی عمل کرد.
دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی گفت باید به دولت «نهیب زد تا از این خواب سنگین بیدار شود.»
دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی درباره اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهور گفت: «اول ببینیم آقای جهانگیری، معاون اول کارگزارانی است یا معاون اول خودش. متاسفانه اداره کشور ما اداره حزبی نیست.»
وی تاکید کرد اگر آقای جهانگیری بخواهد حزبی عمل کند نهادها و مجموعه‌ها و حتی خود آقای روحانی به او ایراد می‌گیرند که چرا حزبی عمل می‌کنید؟ او می‌گوید اگر خدمتی از من ساخته است با این شرایط است که حزبی نباشم و اعلام می‌کنم که در جلسه حزب شرکت نمی‌کنم.
وی در پاسخ به این سوال که «پس شما از آقای جهانگیری تبری می‌جوئید»، گفت: «واقعیت این است که آقای جهانگیری از ما تبری جسته ... و اعلام کرده من در شورای مرکزی حزب نیستم ما در کشور متاسفانه هنوز به این نتیجه نرسیده‌ایم که کشور را باید احزاب اداره کنند نه اشخاص».
ادعای کرباسچی درباره جدایی جهانگیری از کارگزاران درحالی است که روزنامه «سازندگی»، ارگان رسمی حزب کارگزاران، 7 تیر 97 با جهانگیری مصاحبه کرد و در مقدمه مصاحبه با اشاره به طولانی‌ شدن گفت‌وگو و یادآوری این موضوع ازسوی مسئول دفتر جهانگیری، می‌نویسد: جهانگیری با خنده پاسخ معناداری به رئیس دفتر می‌دهد و می‌گوید: «ما با هم‌حزبی‌هایمان نشسته‌ایم و حرف می‌زنیم»!
اظهارات کرباسچی، چندمین حمله حزب کارگزاران و اعضای آن به دولت و روحانی است. اخیرا سعید لیلاز در گفت‌وگو با یورونیوز تصریح کرد حتی اگر «چوب خشک به جای روحانی بود، تا الان کاری برای رونق اقتصاد کرده بود.» او برخلاف کرباسچی که روحانی را فاقد اختیار معرفی کرده، تصریح کرده بود روحانی غیر از اختیارات موجود، اختیارات ویژه و فراوان از رهبری گرفته است.
کارگزاران همچنین در بیانیه‌ای سرگشاده دولت روحانی را دولت «بزم» و نه دولت «رزم» معرفی کرد و دولتی سرگشته خواند.»
به نظر می‌رسد اظهارات اخیر کرباسچی در هل دادن روحانی به سمت استعفا یا ایجاد جنجال‌ سیاسی به نام شفافیت، ادامه همان نگاه «رحم اجاره‌ای» اصلاح‌طلبان به دولت است. این طیف همچنین گفته‌اند نگاه ساندیسی به روحانی و دولت او دارند و طبیعتا پس از مکیدن محتوای دولت، پاکت آن را باید به دور بیاندازند!
مواضع موذیانه کارگزاران درحالی است که جهانگیری عضو مرکزیت این حزب، از مقصران اصلی واگذاری 18 میلیارد دلار ارز به قیمت 4200 تومان و ایجاد بیش از 100 هزار میلیارد تومان رانت است. اگر هم شفافیتی مطالبه می‌شود، باید درباره این سوءمدیریت‌ها باشد.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
شنبه 31 شهریور 1397


خطاب به اعضای عرب اوپک
 ترامپ: امنیت‌تان وابسته به آمریکاست قیمت نفت را کم کنید!
   ۱۳۹۷/۰۶/۳۰
رئیس ‌جمهور آمریکا با عباراتی تحقیرآمیز از متحدان عرب خود در غرب آسیا خواسته قیمت نفت را پایین بیاورند، چراکه «در نبود حمایت آمریکا، این کشورها قادر به تأمین امنیت خود نیستند.»
«دونالد ترامپ» روز پنجشنبه در توییتر نوشت: «ما از کشورهای خاورمیانه محافظت می‌کنیم. بدون ما امنیت آن‌ها چندان دوام نمی‌آورد. با این وجود آن‌ها برای بالا و بالاتر بردن قیمت نفت تلاش می‌کنند! و این مسئله یادمان خواهد ماند و فراموش نخواهیم کرد.» رئیس‌جمهور آمریکا با عباراتی تحقیرآمیز از متحدان عرب خود در غرب آسیا خواست قیمت نفت را فورا پایین بیاورند. به گزارش«فارس» ترامپ پیش از این هم خطاب به عربستان گفته بود اگر آمریکا از این کشورها حمایت نکند، این حکومت‌ها به سرعت فرو می‌پاشند و دوام چندانی نمی‌آورند. او از این کشورها خواست در عوض دریافت حمایت امنیتی از آمریکا، جنگ‌های واشنگتن در منطقه را پشتیبانی مالی کرده و با افزایش تولید نفت از بالا رفتن قیمت در بازارهای جهانی جلوگیری کنند!پس از سرنگونی هواپیمای روسیه در سوریه
  پوتین هیئت نظامی رژیم صهیونیستی را نپذیرفت

Image result for ‫پوتین هیئت نظامی رژیم صهیونیستی را نپذیرفت‬‎
در پی سرنگون شدن یک هواپیمای نظامی روسی، تل‌آویو برای کاستن از خشم مقامات روسیه و وارونه جلوه دادن ماجرا، یک هیئت نظامی تحت ریاست فرمانده نیروی هوایی رژیم صهیونیستی، به مسکو اعزام کرد، اما رئیس‌جمهور روسیه این هیئت را به حضور نپذیرفت.
بامداد روز سه‌شنبه هفته گذشته یک فروند هواپیمای شناسایی ارتش روسیه از نوع «ایلوشین- 20» همزمان با حمله جنگنده‌های ارتش رژیم صهیونیستی به «لاذقیه» هدف قرار گرفت و سرنگون شد و در این حادثه 15 سرنشین هواپیمای مذکور که همه آنها نظامی بودند، کشته شدند.
در پی وقوع این حادثه، وزارت دفاع روسیه اقدام رژیم صهیونیستی در حمله به سوریه را «غیرمسئولانه» خواند. این نهاد روسی همچنین اعلام کرد که تل‌آویو مسئول حادثه فوق است و لذا، روسیه حق پاسخگویی مناسب به این حادثه را برای خود محفوظ می‌داند.اما، مقامات صهیونیستی تلاش کردند سقوط این هواپیما را به گردن ارتش سوریه بیندازند. در همین چارچوب، «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی، طی تماس تلفنی با «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهوری روسیه، نسبت به این حادثه، به اصطلاح، ابراز تاسف کرد، اما مدعی شد که تل‌آویو در سوریه به اهداف «ایرانی» حمله می‌کند!به گزارش فارس، وزارت خارجه روسیه هم پنجشنبه گذشته با صدور بیانیه‌ای، از سران رژیم اسرائیل خواست، در ارتباط با ماجرای سقوط هواپیما، توضیحات بیشتری ارائه دهد. در بیانیه وزارت خارجه روسیه آمده: «انتظار می‌رود که به زودی اطلاعات جدیدی در خصوص مسئولیت اسرائیل در سقوط ایلوشین-20 روسیه در سوریه منتشر شود.»وزارت دفاع روسیه ساعاتی پس از ساقط شدن این هواپیمای شناسایی، اعلام کرد که در بررسی‌های انجام شده مشخص شده هواپیمای ناپدید شده روسیه از صفحات راداری حین حمله رژیم صهیونیستی به لاذقیه سوریه، به دلیل اینکه خلبانان این رژیم از هواپیمای روس به عنوان پوشش در برابر پدافند هوایی سوریه استفاده کرده بودند، سرنگون شده است.«سرگئی شویگو» وزیر دفاع روسیه، نیز به دنبال این حادثه، با «آویگدور لیبرمن» وزیر جنگ رژیم صهیونیستی تلفنی تماس گرفت و تاکید کرد که اسرائیل مقصر اصلی سرنگونی هواپیمای روس در سوریه بوده و مسکو این حق را دارد تا به این اقدام تل‌آویو پاسخ دهد.
امتناع پوتین از دیدار با هیئت صهیونیستی
دیروز اما یک هیئت نظامی از فلسطین اشغالی هم به قصد دیدار با پوتین وارد مسکو شد اما رئیس‌جمهور روسیه آنها را به حضور نپذیرفت.تل‌آویو مدعی است، این هیئت به ریاست فرمانده نیروی هوایی اسرائیل، مستنداتی را با خود به مسکو برده بود تا ثابت کند که اسرائیل در سقوط این جنگنده، مقصر نیست.در هر حال، دیروز سخنگوی رسمی کرملین اعلام کرد که پوتین بنا ندارد با این ژنرال اسرائیلی(فرمانده نیروی هوایی رژیم صهیونیستی) دیدار کند.خبرها همچنین حاکی است، پس از هدف قرار گرفتن هواپیمای مذکور بر فراز مدیترانه، روسیه مسیر تردد هوایی و دریایی میان قبرس و ساحل شرقی مدیترانه را منطقه بسته نظامی اعلام کرده است.
  پکن: تحریم‌های آمریکا چین و روسیه را به یکدیگر نزدیکتر می‌کند
Image result for ‫پکن: تحریم‌های آمریکا چین و روسیه را به یکدیگر نزدیکتر می‌کند‬‎
وزارت خزانه‌داری آمریکا یک شرکت و یک نهاد نظامی چینی را به علت خرید سامانه پدافند موشکی و جنگنده‌های روسی تحریم کرد.
به گزارش خبرگزاری‌ها، براساس بیانیه دفتر نظارت بر دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا، «اداره توسعه تجهیزات» ارتش جمهوری خلق چین، و«لی شانگفو» رئیس این اداره به خاطر آنچه که نقض تحریم‌های سرزمینی آمریکا نامیده شده و به دلیل خرید سامانه‌های پدافند موشکی و جت‌های جنگنده روسی، با استفاده از مفاد قانون «مقابله تحریمی با دشمنان آمریکا» که به «کاتسا» مشهور است، تحریم شده‌اند.از نظر آمریکایی‌ها، اتهام اثبات ‌شده این اداره ارتش چین، خرید جنگنده‌های سوخو ۲۵ و سامانه پدافند موشکی اس-۴۰۰ روسیه است.چین تحریم‌های آمریکا را نقض آشکار قوانین بین‌المللی دانسته  و خواستار صرف نظر واشنگتن از این اقدام شده است. پکن همچنین گفته این تحریم‌ها باعث نزدیک‌تر شدن روسیه و چین می‌شود.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
شنبه 31 شهریور 1397


آغاز محاکمه نخست‌وزیر سابق مالزی
به اتهام سوءاستفاده از قدرت و فساد مالی
  ۱۳۹۷/۰۶/۳۰

Image result for ‫نجیب رزاق‬‎
محاکمه «نجیب رزاق» نخست‌وزیر سابق مالزی به اتهام فساد مالی و سوءاستفاده از قدرت از روز پنجشنبه در این کشور آغاز شده است. یکی از اتهامات وی دریافت رشوه از سعودی‌هاست.
«نجیب رزاق» ، نخست‌وزیر پیشین مالزی روز پنجشنبه با حضور در دادسرای کوالالامپور، پایتخت این کشور در بیست و پنچ مورد تفهیم اتهام شد که بیست و یک مورد از این اتهامات وی در رابطه با پولشویی است و چهار مورد دیگر هم به استفاده نامشروع از قدرت مربوط می‌شود. رزاق متهم است در دوره ریاست خود بر دولت مالزی برای ارتکاب این جرایم صدها میلیون دلار دریافت کرده است. وی چهارشنبه شب برای سومین بار در چهار ماه گذشته بازداشت شد.به گزارش تسنیم، پلیس مالزی حدود سه ماه پیش با یورش به اقامتگاه‌های مرتبط با «رزاق» مقادیر زیادی جواهرات، کیف دستی، ساعت و دیگر‌اشیاء قیمتی با ارزش معادل 275 میلیون دلار کشف و ضبط کرده بود.امارات، عربستان و مصر به دستور
ترامپ گروه «ضدمقاومت» تشکیل می‌دهند

ابوظبی در راستای ادامه تحرکات علیه مقاومت فلسطین میزبان دیدارهایی محرمانه با مشارکت مقامات آمریکایی و سعودی شده است.
همزمان با تلاش‌های مصر برای دستیابی به توافق آتش‌بس میان حماس و رژیم صهیونیستی،  برخی از کشورهای مرتجع عربی به دستور «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا دیدارهایی محرمانه برای تغییر خطوط کلی آرمان فلسطین برگزار کرده‌اند.
فارس دراین‌باره به نقل از «الخلیج آنلاین» نوشته: در این دیدارها که در ابوظبی پایتخت امارات برگزار شده، شخصیت‌های فلسطینی در خارج و مقاماتی از دولت آمریکا حضور داشته‌اند. منابع آگاه مصری که به دلیل حساس بودن مناصبشان خواسته‌اند نامشان فاش نشود، اعلام کردند ابوظبی تا کنون حداقل میزبان سه دیدار بوده و مقامات اماراتی، عربستانی و مصری به علاوه «فلسطینی‌های معارض» در این دیدارها شرکت‌ کرده‌اند و همه اینها تحت نظارت دولت آمریکا بوده است.
دراین دیدارها هیچ طرف رسمی از جانب تشکیلات خودگردان به ریاست «محمود عباس» یا حتی جنبش فتح حضور نداشته‌اند و این موضوع نشان می‌دهد آنچه در حال آماده شدن است مخالف با موضع فلسطین درباره مسائل سیاسی مطرح شده و در رأس آنها «معامله قرن» خواهد بود. 


 ادامه رایزنی جناح‌های سیاسی عراق درباره نخست‌وزیری «عادل عبدالمهدی»
Image result for ‫ادامه رایزنی جناح‌های سیاسی عراق درباره نخست‌وزیری «عادل عبدالمهدی»‬‎
درحالی‌که پیش از این اعلام شده بود گروه‌های عراقی بر سر نخست‌وزیری «عادل عبدالمهدی» در حال نزدیک شدن به توافق نهایی هستند، خبرهای بعدی حاکی است که هنوز بر سر نامزد نخست‌وزیری، توافق نهایی حاصل نشده است.

سه ائتلاف مهم که در انتخابات 22 اردیبهشت ماه گذشته عراق پیشتاز بوده‌اند، اعلام کردند هنوز بر سر نخست‌وزیری «عادل عبدالمهدی» به توافق نهایی نرسیده‌اند.در انتخابات پارلمانی اردیبهشت ماه، ائتلاف «سائرون» از مجموع 328 کرسی پارلمان عراق، 54 کرسی را به دست آورده و در صدر قرار گرفته است. سایر ائتلاف‌ها به ترتیب اولویت، عبارتند از «الفتح» 47 کرسی، «النصر» 42 کرسی، «دولت قانون» 26 کرسی، «الوطنیه» 21 کرسی و «حکمت ملی» 19 کرسی. اما، سه ائتلافی که اعلام کرده‌اند بر سر نامزد نخست‌وزیری توافق نشده، سائرون، الفتح و دولت قانون هستند.
از عراق همچنین خبر رسیده که پارلمان این کشور قرار است سه‌شنبه آینده، رئیس‌جمهور را تعیین کند. در این میان، احتمال رئیس‌جمهور شدن «برهم صالح» نامزد اتحادیه میهنی کردستان عراق، زیاد است.
اعتراض به مداخله انگلیس
به گزارش خبرگزاری فارس، «محمد محجوب» سخنگوی وزارت خارجه عراق، روز پنجشنبه طی بیانیه‌ای رسمی، از دخالت سفیر انگلیس در امور داخلی عراق، ابراز تعجب و نارضایتی کرد.در این بیانیه آمده است که وزارت خارجه عراق از توییت (جان ویلکس) سفیر انگلیس در عراق و سخن او درباره ماهیت ماموریت دولت آتی عراق، ابراز تعجب می‌کند.جان ویلکس در توییتی که آن را یک بار به زبان عربی و بار دیگر به زبان انگلیسی منتشر کرده نوشته است که «سفیر ایران را به بحثی صریح درباره آخرین تحولات عراق دعوت کردم. توافق کردیم که دولت آینده باید خدماتش را بهبود ببخشد و برای مردم فرصت شغلی ایجاد کند.»سخنگوی وزارت خارجه عراق افزود که وزارت خارجه تاکید می‌کند تصمیم تشکیل دولت (جدید) عراق، تصمیمی صرفا ملی است و ماموریت سپرده شده به آن تکلیفی ازجانب مردم است. این تکلیف ازطریق پارلمان و با نظارت آن، به دولت واگذار می‌شود.


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
شنبه 31 شهریور 1397سیدحسن نصرالله:
دونالد ترامپ نمونه بارز یک فرد دنیاپرست است
۱۳۹۷/۰۶/۲۶

Image result for ‫سیدحسن نصرالله: دونالد ترامپ نمونه بارز یک فرد دنیاپرست است‬‎
به گفته دبیرکل حزب‌الله لبنان، رئیس‌جمهور آمریکا نمونه بارز یک انسان دنیاپرست بوده و هیچ‌گونه مشکلی با جنگ و ویرانی و خونریزی ندارد.
سیدحسن نصرالله» طی مراسمی که در ایام ماه محرم هر شب در مجمع سیدالشهدای ضاحیه جنوبی برگزار می‌شود و به صورت ویدئو کنفرانس سخنرانی می‌کند، اظهار داشت: ترامپ، یک انسان دنیاپرست است و هیچ‌گونه مشکلی با جنگ و ویرانی و خونریزی ندارد.
مراسم یکشنبه شب هم مثل شب‌های گذشته ایام محرم با شعار «یا حسین، تو را ترک نمی‌کنیم» در بیروت برگزار شد. وی خطاب به جانبازان و مجروحان گفت: شما شاهدان زنده آنچه در این مسیر رخ داده است، هستید.
به گزارش صدا و سیما به نقل از شبکه تلویزیونی المنار، «سیدهاشم صفی‌الدین» رئیس ‌شورای اجرایی حزب‌الله لبنان نیز طی در سخنرانی خود در مراسم عزاداری امام حسین(ع) در مجمع سیدالشهداء واقع در ضاحیه بیروت گفت: یکی از مهم‌ترین دستاوردهای مقاومت تربیت نسل‌هایی از جوانان مومن و قوی است که پیروزی و عزت را برای کل لبنان به ارمغان آورده‌اند.
سیدهاشم صفی‌الدین افزود، اگر جوانان به طرف رذائل و کارهای ناشایست می‌رفتند، کشور ما به کجا می‌رسید. این جوانان با ایمان و اخلاص و عفت و حسنات، دستاوردها و پیروزی‌های عظیم را محقق کرده‌اند.


گزارش کیهان از روند تشکیل دولت در بغداد
عادل عبدالمهدی در یک قدمی نخست وزیری عراق

Image result for ‫عادل عبدالمهدی در یک قدمی نخست وزیری عراق‬‎
آخرین خبرها از عراق حاکی است، «عادل عبدالمهدی» چهره ضد آمریکایی و حامی مقاومت در یک قدمی پست نخست وزیری قرار دارد.
یک بار دیگر آمریکا در عراق در حال تجربه یک شکست سخت جدید است.  
بر اساس گزارش هایی که طی هفته ها و بلکه ماه‌های اخیر از عراق مخابره می شد، آمریکا جریان‌های سیاسی عراق را تحت فشار قرار داده بود تا آنها گزینه‌های مورد نظر واشنگتن را در عالی ترین پست سیاسی عراق، یعنی نخست وزیری، قرار دهند.
 به نوشته روزنامه قطری «العربی الجدید»، مقامات کرد عراق اعلام کردند که فشارهای آمریکا بر آنها تا کنون، به این اندازه نبوده است.
طبق گزارش ها، مقامات آمریکایی طی این مدت با همه کسانی که فکر می کرده‌اند در جریان های شیعی، سنی، عشایر و کردی ،به آمریکا نزدیک هستند، تماس داشته و به آنها همه جور وعده می‌داده‌اند.
اما همان‌طور که منابع خبری نیز به آن اشاره کرده اند، چیز جدیدی که اتفاق افتاده این است که در عراق حتی آن دسته از افراد و گروه‌های اندکی هم که به آمریکا گرایش داشته‌اند، دیگر به این کشور اعتماد ندارند.
همین بستر مساعد باعث شد که آمریکا پس از دو شکست سنگین طی سال‌های اخیر(یعنی خروج از عراق در سال 2011و برباد رفتن طرح داعش)، در حال تجربه شکست دردناک دیگری باشد و شاهد نخست وزیر شدن یک چهره نزدیک به مقاومت
(عادل المهدی) شود.
در ماه های گذشته آمریکا و عربستان پول‌های زیادی را خرج کرده اند ؛ عوامل این دو کشور خانه به خانه می‌رفته ند و از 300 هزار تا سه میلیون دلار به  سر شاخه های مورد نظر خود پیشنهاد می‌کرده‌اند.
اما روند تحولات درست بر عکس شد و در مجموع، اقبال شیعیان، اهل سنت ، عشایر و دیگر جریان‌های عراقی به محور مقاومت و نگاه مثبت آنها نسبت به ایران، در حال رقم زدن پیروزی بزرگ تازه‌ای است.
علاوه بر المهدی، «محمد الحلبوسی» که ریاست پارلمان عراق به عهده گرفته است هم بر خلاف میل آمریکا، نه تنها مخالف مقاومت و ایران نیست، بلکه خود را کاملا با ایران هم مسیر اعلام کرده و حتی اقدام آمریکا در تحریم علیه ایران را« ظالمانه» دانسته است.
سوابق سیاسی عادل عبدالمهدی
عادل المهدی متعلق به یک خانواده معروف عراقی است؛ پدر وی ازیران ملک فیصل، آخرین پادشاه عراق بوده است. با وقوع انقلاب اسلامی در ایران ، المهدی به «مجلس اعلای اسلامی عراق» پیوست.
او در رقابت با «نوری مالکی» بر سر پست نخست‌وزیری، تنها با اختلاف یک رای، از او شکست خورد و وزیر نفت شد. سپس، یکی از دو معاونت رئیس جمهور عراق به عبدالمهدی رسید.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
سه شنبه 27 شهریور 1397


محمد الحلبوسی:
پارلمان عراق تحریم ایران را اقدامی ظالمانه می‌داند
  ۱۳۹۷/۰۶/۲۶

Image result for ‫محمد الحلبوسی:‬‎
رئیس جدید پارلمان عراق گفت، نمایندگان پارلمان این کشور تحریم ایران را اقدامی ظالمانه می‌دانند.
«محمد الحلبوسی» در نخستین گفت‌وگوی تلویزیونی پس از دستیابی به پست ریاست پارلمان، تاکید کرد: پارلمان (عراق) با هر گونه فشار و تحریم اقتصادی علیه ایران، مخالف بوده و این اقدام را ظالمانه می‌داند و (مردم عراق) به ماندن در کنار ملت ایران، ادامه خواهند داد.
به گزارش فارس، رئیس پارلمان عراق افزود: ما آماده‌ایم برای مشارکت در بازگرداندن امنیت و ثبات به منطقه، در کنار تهران بمانیم. ملت و پارلمان عراق از حمایت‌های بی‌دریغ ایران از عراق درگذشته و حال، به ویژه در روند آزادسازی کشور از دست داعش، تقدیر می‌کنند.
مبارزه با فساد
الحلبوسی بر عزمش برای مبارزه با فساد تاکید کرد و گفت که فساد، آشکار است و ما قصد مبارزه با آن را داریم، اما متاسفانه نهادهای مسئول مبارزه با فساد، از جمله هیئت شفاف‌سازی در این امر اهمال می‌کنند. باقی ماندن یک فرد به عنوان سرپرست این نهاد به جای کسی که پارلمان او را انتخاب کند، اشتباه است. بسته شدن پرونده‌های اداراتی که از طریق یک سرپرست مدیریت می‌شوند، باب بسیاری از پرونده‌های فساد را خواهد بست. رئیس پارلمان عراق در ادامه، شایعه خرید پست ریاست پارلمان در مقابل پرداخت 15 میلیون دلار را
تکذیب کرد.
شنبه گذشته نمایندگان عراقی «محمد الحلبوسی» را به عنوان رئیس پارلمان انتخاب کردند.
رهبر حزب معارض سوری بشار اسد را منتخب مردم سوریه و یاور این کشور خواند

Image result for ‫«مجد نیازی» رئیس حزب معارض‬‎
رهبر یک حزب معارض سوری خطاب به بشار اسد گفت: «جناب رئیس‌جمهور، شهروندان سوریه تو را دوست دارند و انتخابت کرده‌اند و قدردان مشکلات و دغدغه‌هایی که داری، نیز هستند.»
«مجد نیازی» رئیس حزب معارض «سوریا الوطن» از طریق انتشار یک فایل ویدئویی در صفحه فیسبوک خود، خطاب به بشار اسد، پیامی ارسال کرد.
نیازی در آغاز با بیان اینکه به عنوان یک شهروند سوری صحبت می‌کند نه با سمت حزبی خود، ‌ابراز امیدواری کرد که رئیس‌جمهور سوریه برای مشاهده این ویدئو زمان کافی داشته باشد. رئیس حزب سوریا الوطن در ادامه، با اشاره به انتخاب رئیس‌جمهور سوریه توسط مردم این کشور، اعلام کرد که بسیاری از مردم سوریه که خارج از این کشور حضور دارند، خواستار بازگشت (به وطن) هستند. وی خطاب به بشار اسد گفت: «جناب رئیس‌جمهور، شهروندان سوری تو را دوست دارند و انتخابت کرده‌اند. همچنین، قدردان مشکلات و دغدغه‌هایی که داری نیز هستند. این معارض سوری افزود: «این کشور با فداکاری و ایستادگی ملت و رئیس‌جمهور خود ایستاده است. هیچ ملتی در جهان، آنچه را که ملت سوریه تجربه کرده، تجربه نکرده است. اما علی‌رغم این هجوم، مقابل آن ایستاده است.» نیازی با بیان اینکه این ایستادگی نیازمند ابزار است، اعلام کرد:‌«ملت سوریه سخت‌ترین شرایط را تحمل کرده است.»
وی با اذعان به موفقیت دمشق در سطح روابط خارجی، دیپلماسی و نظامی اعلام کرد که برخی از مردم سوریه خواستار بازگشت به کشورشان هستند و لزوما هر کس که از این کشور خارج شده خائن نیست.
آمریکا و متحدان منطقه‌ای این کشور در سال 2011 با اعزام تروریست‌ از 100 کشور به داخل خاک سوریه، جنگ داخلی گسترده‌ای را علیه دولت «بشار اسد» راه انداخته‌اند. اما برخلاف انتظار واشنگتن و غرب، تروریست‌ها در این جنگ شکست
خورده‌اند.


العربی الجدید خبر داد
 تلاش مصر و امارات برای به قدرت رساندن سیف‌الاسلام قذافی در لیبی

Image result for ‫تلاش مصر و امارات برای به قدرت رساندن سیف‌الاسلام قذافی در لیبی‬‎
یک پایگاه عربی خبر داد، امارات و مصر به دنبال بررسی راه‌هایی برای بازگرداندن «سیف‌الاسلام قذافی» به قدرت در لیبی هستند.
برخی منابع گزارش دادند که سیف‌الاسلام فرزند دوم «معمر قذافی» اخیراً با یک مسئول برجسته امارات که احتمالا «طحنون بن زاید» مدیر دستگاه اطلاعات خارجی و مشاور امنیت ملی امارات بوده و یک مسئول عالیرتبه امنیتی مصر دیدار
کرده است.
به گزارش فارس، هدف از این دیدار بررسی راهکار سروسامان دادن به وضعیت لیبی بر اساس دیدگاه ائتلاف مصری و اماراتی بوده و در این نشست، آینده سیاسی سیف‌الاسلام و امکان کمک گرفتن از وی برای ایجاد اتحاد بین قبایل لیبی مورد بررسی قرار گرفته است.
روزنامه قطری«العربی الجدید» با اعلام این مطلب افزود که اخیراً تحرکات گسترده مصر و امارات با هدف ایجاد جایگزین‌های متعدد و مقبول در لیبی به منظور پیشبرد اهداف سیاسی خود در این کشور و ایفای نقش در آن آغاز شده است. بررسی امکان مشارکت «سیف‌الاسلام» در انتخابات ریاست‌جمهوری آینده لیبی از مهم‌ترین محور گفت‌وگوهای طرفین در نشست یاد شده، بوده است.
منابع لیبیایی در این باره گفتند که مصر و امارات با برگزاری انتخابات در شرایط کنونی مخالف هستند مگر اینکه ابتدا از دولت وفاق ملی به ریاست «فائز السراج» رهایی یافته و با نفوذ گروه‌های اسلامی مقابله شود، زیرا در صورت برگزاری هرگونه انتخابات پارلمانی یا ریاست‌جمهوری، نتیجه آن عواقب خوبی برای مصر و امارات نخواهد داشت و باعث می‌شود اسلام‌گراها به مشروعیت بین‌المللی و نفوذ در لیبی دست پیدا کنند.
تضعیف دولت السراج
این روزنامه به نقل از منابع لیبی نوشت که ائتلاف حاکم بر شرق لیبی و در رأس آن سرلشگر «خلیفه حفتر» فرمانده نیروهای وابسته به مجلس نمایندگان «طبرق» با مساعدت قاهره و ابوظبی، طرح‌های روشنی برای تضعیف السراج با هدف از بین بردن حمایت بین‌المللی از وی تدوین کرده‌اند تا چنین وانمود کنند که تنها نیروهای حفتر توان تحت کنترل گرفتن اوضاع کشور را دارند.
منابع مصری نیز گزارش دادند که «محمد دحلان» عضو اخراجی جنبش فتح فلسطین که اکنون مشاور امنیتی «محمد بن زاید» ولیعهد ابوظبی است، پیش از این دیدارهایی را در قاهره بین نمایندگان قانونی سیف‌الاسلام و مسئولان عالیرتبه و نزدیک به رئیس‌جمهور مصر ترتیب داده است و حتی یکی از رسانه‌های مصری مبالغ مستقیمی از دحلان به منظور تبلیغ برای سیف‌الاسلام دریافت کرده است.
برخی منابع گفتند که احتمالا هماهنگی بین گروه‌های وابسته به سیف‌الاسلام و حفتر وجود دارد تا در آینده لیبی نیز نقشی داشته باشند. در این رابطه، «غسان سلامه» فرستاده سازمان ملل در لیبی نیز اخیراً ‌اشاره کرد که همه گروه‌های درگیر در لیبی به استثنای یک گروه که وی به نام آن ‌اشاره‌ای نکرد، توافقنامه آتش‌بس را امضا کردند.
گردان موسوم به «ابوبکر الصدیق» در ژوئن سال ۲۰۱۷ با صدور بیانیه‌ای از آزادی سیف‌الاسلام از زندان شهر الزنتان، به موجب قانون عفو و درخواست دولت انتقالی در شرق لیبی خبر داد. شورای نظامی انقلابیون «الزنتان» که در دستگیری سیف‌الاسلام دست داشت، آزادی وی را محکوم کرد.
 سیف‌الاسلام از سال ۲۰۱۱ در زندان به سر می‌برد و دادگاه طرابلس پس از محاکمه وی به همراه حدود ۳۰ نفر از مقامات دوره قذافی در ارتباط با جنایت جنگی، او را به اعدام محکوم کرده بود. دیوان کیفری بین‌المللی لاهه نیز خواهان محاکمه سیف‌الاسلام به دلیل ارتکاب جنایت ضدبشری در جریان انقلاب لیبی است.


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
سه شنبه 27 شهریور 1397


بهانه مشارکت در قتل عام کودکان یمن
سانچز: اگر ارسال تسلیحات به عربستان را قطع کنیم
هزاران نفر در اسپانیا بیکار می‌شوند
    ۱۳۹۷/۰۶/۲۶
نخست‌وزیر اسپانیا از فروش سلاح به عربستان دفاع کرده و علت این مسئله را روابط اقتصادی با ریاض عنوان کرده و البته این را هم گفته که اگر این کمک‌ها قطع شوند، هزاران شغل در اسپانیا از بین می‌رود.
اخیرا دولت اسپانیا از بازنگری در فروش تسلیحات به عربستان خبر داده بود و دلیل این مسئله نیز حملات هوایی ائتلاف سعودی به اتوبوس حامل کودکان بود، که در جریان آن 40 کودک به شهادت رسیده‌اند.
علاوه ‌بر این خبرگزاری اسپوتنیک طی هفته‌های گذشته گزارش داد وزارت دفاع اسپانیا به دلیل کشته شدن ۱۰ هزار تن و بی‌خانمانی پنج میلیون تن دیگر در جنگ ریاض علیه یمن اعلام کرده، تحویل بمب‌های هدایت لیزری را به دولت عربستان متوقف کرده است.
اما دولت اسپانیا به سرعت تغییر موضع داده و از فروش بمب‌های لیزری به عربستان خبر داد که این امر با حمایت نخست‌وزیر اسپانیا نیز همراه شده است.
به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری فرانسه،‌ «جوزپ بورل»، وزیر خارجه اسپانیا اعلام کرد که دولت اسپانیا تصمیم گرفته تا پس از همه این مناقشات، به عربستان سلاح بفروشد.
طبق این گزارش، لغو ارسال سلاح به عربستان، می‌توانست به سفارش پنج ناوچه به ارزش یک میلیارد و 800 میلیون یورو لطمه وارد کند. این ناوچه‌ها توسط شرکت کشتی سازی «ناوانتی» در منطقه اندلس واقع در جنوب اسپانیا ساخته می‌شود و در صورت لغو این سفارش، شغل هزاران تن در معرض خطر می‌افتاد. کارگران در این منطقه که محل اصلی فعالیت حزب سوسیالیست اسپانیا محسوب می‌شود، برای تداوم این قرارداد دست به راهپیمایی زده بودند.
«پدرو سانچز»، نخست‌وزیر اسپانیا، نیز در پاسخ به سؤالی درباره تغییر این سیاست گفت که دولتش این مسئله را مدنظر قرار داد که اگر به لغو ارسال سلاح به عربستان بپردازد، روابطش با این کشور عربی در معرض خطر قرار می‌گیرد. وی ادامه داد:« اوضاع بسیار پیچیده بود. دولت در صورت لغو ارسال سلاح به عربستان، با خطر توقف همکاری‌ها و روابط اقتصادی، تجاری و سیاسی با عربستان روبه رو می‌شد، بنابراین، تصمیم گرفتیم تا ارسال ۴۰۰ بمب هدایت‌شونده لیزری را به این کشور ادامه دهیم.» براساس گزارش عفو بین‌الملل، اسپانیا چهارمین تامین‌کننده تجهیزات نظامی برای عربستان است.
در واقع حتی گزارش سازمان ملل در مورد جنایت جنگی عربستان در یمن نیز باعث نشده است که کشورهایی مانند آمریکا، انگلیس و اسپانیا فروش سلاح به عربستان را پایان دهند.
پل هوایی
از سوی دیگر، نماینده سازمان بهداشت جهانی در یمن اعلام کرد، سازمان ملل در تلاش است تا یک پل هوایی انسانی برای منتقل کردن بیماران سرطانی یمنی برای درمان به مراکز مجهز و مناسب ایجاد کند.
به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری فرانسه، «نویو زاگاریا»، نماینده سازمان بهداشت جهانی در یمن گفت: «هدف از این اقدام، کمک به بیمارانی است که از سرطان، بیماری‌های مزمن و ناهنجاری‌های مادرزادی رنج می‌برند تا بتوانند درمانی را که لازم دارند دریافت کنند.» زاگاریا افزود: «80 درصد از بیماران این پرواز زنان و کودکان هستند و این پل هوایی، یکی از آخرین امیدهای آنها محسوب می‌شود. 22 میلیون تن یا سه نفر از هر چهار یمنی، نیازمند کمک‌های بشردوستانه در این کشور جنگ زده هستند.»

 افشای حمایت مالی و تسلیحاتی امارات از داعش در عراق

Image result for ‫افشای حمایت مالی و تسلیحاتی امارات از داعش در عراق‬‎
یک رسانه قطری تاکید کرد که امارات همچنان به حمایت از گروه تروریستی داعش در عراق ادامه می‌دهد.
  به گزارش تسنیم، روزنامه قطری «الرایه» اعلام کرد، در حالی که امارات با ادعای بازسازی مسجدالنوری و مناره الحدباء در شهر موصل ، تنها چند میلیون دلار پرداخته کرده، اما همچنان به حمایت از گروه‌های تروریستی فعال در عراق به ویژه گروه جنایتکار داعش با میلیون‌ها دلار و انواع سلاح‌ها و مهمات ادامه می‌دهد. این روزنامه نوشت امارات که از داعش برای توسعه‌طلبی و کشتار و ویرانگری و هرج و مرج در عراق حمایت کرده، امروز ادعا می‌کند که آثار باستانی و تاریخی قدیمی را ترمیم می‌کند. به نوشته این روزنامه، امارات و عربستان، سیاست‌های آمریکا در عراق اجرا می‌کنند که بر ضد منافع راهبردی عراق است.روزنامه سوئیسی «سونتاگز بلیک» نیز گزارش داد که گروه تروریستی داعش سلاح‌هایی را در اختیار دارد که کشور سوئیس قبلا آنها را به امارات فروخته بود. مقامات آمریکا سفیر تشکیلات خودگردان و خانواده‌اش را اخراج کردند
Image result for ‫مقامات آمریکا سفیر تشکیلات خودگردان و خانواده‌اش را اخراج کردند‬‎
دولت آمریکا پس از اتخاذ سلسله تدابیر ظالمانه در حق فلسطینی‌ها و قطع کردن کمک‌های مالی خود این بار سفیر فلسطین و خانواده‌اش را اخراج کرد.
  سازمان آزادیبخش فلسطین (ساف) اعلام کرد، مقامات آمریکایی مجوز اقامت خانواده سفیر فلسطین را لغو کرده و به رغم اینکه مجوز اقامت خانواده این سفیر تا ۲۰۲۰ اعتبار دارد از آنها خواستند فورا خاک آمریکا را ترک کنند.
«حنان عشراوی»، عضو کمیته اجرایی سازمان آزادیبخش فلسطین این اقدام آمریکا را اقدامی انتفام‌جویانه از سوی دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا نسبت به ملت فلسطین از جمله زنان و کودکان بی‌گناه دانست. وی افزود: مقامات آمریکا در سطح جدیدی از تحریم‌ها و مجازات‌ها علیه فلسطینی‌ها، این بار خانواده سفیر «حسام زملط» را به شیوه‌ای غیرانسانی و عمدی هدف قرار دادند که بر خلاف تمامی عرف‌های دیپلماتیک بوده و تاثیر خطرناکی در روابط بین‌المللی فلسطین و آمریکا خواهد داشت.
به گزارش ایسنا، عشراوی همچنین گفت، این تدابیر ظالمانه شامل لغو مجوز اقامت خانواده سفیر حسام زملط می‌شود که به این ترتیب فرزندان او به نام سعید 7 ساله و الما 5 ساله ناگزیر به ترک مدرسه‌شان در واشنگتن شدند. خبرگزاری رویترز نیز به نقل از زملط آورده است، خانواده او بعد از اطلاع یافتن از اینکه ویزای آنها از زمان بسته شدن دفتر هیئت فلسطین در ماه آینده میلادی اعتبار نخواهد داشت، آمریکا را ترک کردند. سفیر فلسطین تصریح کرد، مقام‌های آمریکایی ویزای خانواده‌اش را باطل و حساب‌های بانکی آنها را بستند. این تصمیم جدید آمریکا در پی اتخاذ سلسله تدابیر مالی دولت ترامپ در حق فلسطینی‌هاست، به طوری‌که واشنگتن اعلام کرد، کمک مالی به آژانس امداد و کاریابی برای آوارگان فلسطینی (آنروا) و نیز حمایت‌های مالی آمریکا از طرح‌های کرانه‌ باختری و غزه و نیز بودجه بیمارستان‌های قدس که به فلسطینی‌ها خدمت‌رسانی می‌کنند را قطع خواهد کرد.
دولت آمریکا اخیرا به طور رسمی تعطیلی دفتر هیئت دیپلماتیک فلسطین در واشنگتن را اعلام کرد و این اقدام را با بهانه مذاکره نکردن مستقیم مقامات تشکیلات خودگردان فلسطین با رژیم اسرائیل و مخالفت با مذاکره با دولت ترامپ دانست.
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در این باره گفت: مقامات سازمان آزادی‌بخش فلسطین پیش از اطلاع از طرح صلح آمریکا از آن انتقاد کردند و حتی حاضر نشدند با دولت واشنگتن مذاکره کنند. «جان بولتون» مشاور امنیت ملی رئیس‌جمهور آمریکا نیز با صراحت اعلام کرد: تا زمانی که فلسطینی‌ها حاضر به مذاکره با اسرائیل نشوند، دفتر سازمان آزادیبخش فلسطین در آمریکا بازگشایی نخواهد شد. این اقدام آمریکا ماه‌ها پس از قطع کمک ۳۰۰ میلیون دلاری واشنگتن به آژانس امداد و کاریابی برای آوارگان فلسطینی صورت می‌گیرد.
زخمی شدن 5 صهیونیست
جوانان فلسطینی در واکنش به جنایات رژیم صهیونیستی، یکشنبه‌ شب به اتوبوس ارتش این رژیم که وارد اردوگاه آوارگان «قلندیا» در شمال شهر قدس شده بود حمله کردند. این حمله منجر به جراحت چهار سرباز و یک افسر ارتش رژیم اشغالگر قدس شد.
منابع فلسطینی اعلام کردند از آغاز درگیری‌های سال جاری تاکنون، هشت نظامی صهیونیست به هلاکت رسیده و ده‌ها نفر دیگر زخمی شده‌اند، همچنین از آغاز تظاهرات روز بازگشت(10 فروردین) تاکنون، بیش از 190 فلسطینی به شهادت رسیده و نزدیک به 20هزار نفر مجروح شده‌اند. جنایات رژیم صهیونیستی با حمایت و چراغ سبز آمریکا و اروپا صورت می‌گیرد.
شکاف در اردوگاه صهیونیست‌ها
«ایهود» باراک نخست‌وزیر اسبق رژیم صهیونیستی طی سخنانی، «بنیامین نتانیاهو» را به «نیکلای چائوشسکو» دیکتاتور رومانی که سه دهه پیش توسط انقلابیون اعدام شده است، تشبیه کرد. باراک، نتانیاهو را به خیانت نسبت به یهودیان و کشاندن اسرائیل به سوی نابودی متهم کرد. خبرگزاری جمهوری اسلامی به نقل از روزنامه صهیونیستی «جروزالم پست»، افزود: باراک که در همایشی در تل‌آویو سخنرانی می‌کرد، گفت: وضعیت امروز به جای تداعی یک جامعه‌‌ متعالی، ما را به یاد «نیکلای چائوشسکو» می‌اندازد.
وی افزود، همان‌هایی که نتانیاهو را به قدرت رساندند، او را ساقط خواهند کرد. این اظهارات در رسانه‌های صهیونیستی جنجال بسیاری ایجاد کرد. نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی با اتهام‌هایی جدی از جمله دریافت رشوه و فساد مالی در چند پرونده جداگانه مواجه است.


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
سه شنبه 27 شهریور 1397


واشنگتن پست:
جامعه آمریکا در آستانه خشمی
گسترده علیه نقش ویرانگر واشنگتن در یمن است 
  ۱۳۹۷/۰۶/۲۶

Image result for ‫جامعه آمریکا در آستانه خشمی گسترده علیه نقش ویرانگر واشنگتن در یمن است‬‎
یک روزنامه آمریکایی با انتقاد شدید از کاخ سفید به خاطر حمایت از تجاوز نظامی رژیم‌های سعودی و امارات به یمن، از افزایش خشم و نارضایتی مردم آمریکا علیه مقامات این کشور خبر داد.
به گزارش خبرگزاری تسنیم، روزنامه واشنگتن پست در سرمقاله خود نوشت: صداهای مخالف در آمریکا علیه نقش ویرانگر عربستان در جنگ یمن افزایش یافته است. این خشم گسترده به علت حوادث هولناکی است که در آن، غیرنظامیان به دست ائتلاف عربستان و امارات به قتل می‌رسند. از جمله این حوادث هولناک، حمله موشکی ماه گذشته بود که به قتل ده‌ها دانش‌آموز منجر شده است. این روزنامه افزود، نیروهای مورد حمایت امارات و عربستان حمله شدید جدیدی را علیه بندر« الحدیده» یمن به راه انداختند، بندری که 70 درصد کمک‌های غذایی از طریق آن وارد یمن شده و نزدیک به هشت میلیون نفری می‌رسد که با خطر مرگ ناشی از گرسنگی روبرو هستند. پیمان کمپ‌دیوید ننگی 40 ساله بر پیشانی رژیم‌های مرتجع عربی

Image result for ‫پیمان کمپ‌دیوید ننگی 40 ساله بر پیشانی رژیم‌های مرتجع عربی‬‎
40 سال پیش در چنین روزی مصر و رژیم صهیونیستی معاهده صلحی به نام «کمپ دیوید» را امضا کردند که مهر تاییدی بود بر جنایات، ‌اشغالگری و قلدرمآبی رژیم خونریز اسرائیل و امروز این معاهده ننگین با همراهی دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا و سران مرتجع عرب به مرحله زیر پا گذاشتن حقوق فلسطینیان و خیانت به آرمان فلسطین نزدیکتر می‌شود.
17 سپتامبر ۱۹۷۸ «انور سادات» رئیس‌جمهور وقت مصر و «مناخیم بگین» نخست‌وزیر وقت رژیم صهیونیستی با نظارت «جیمی کارتر» رئیس‌جمهور وقت آمریکا پیمان صلح موسوم به «کمپ دیوید» را امضا کردند که نخستین پیمان صلح بین یک کشور عربی با رژیم صهیونیستی پس از جنگ اعراب و اسرائیل بود. چندین سال از امضای معاهده صلح بین رژیم صهیونیستی و مصر به عنوان اولین قرارداد صلح بین اعراب و اسرائیل می‌گذرد و این در حالی است که این رژیم طی این 40 سال با اقدامات خصمانه و تجاوزگرانه‌اش در اراضی ‌اشغال شده‌ ، بیش از پیش افکار عمومی عرب را نسبت به اهداف و طرح‌های توسعه‌طلبانه‌اش بدبین ساخته است. هر چند که پس از امضای معاهده‌ کمپ دیوید معاهده‌ دیگری بین اردن و اسرائیل با دخالت‌های آشکار و نهان آمریکا تحت عنوان «وادی عربه» امضا شد، اما همه می‌دانند که از سال 1948 رژیم صهیونیستی به هیچ قطعنامه بین‌المللی و توافقنامه‌ عمل نکرده و پایبند نبوده است و بازگشت فلسطینیان به سرزمین مادری اکنون با خیانت اعراب مرتجع به سراب تبدیل شده است.
در آن زمان بسیاری از تحلیلگران سیاسی معتقد بودند که رژیم صهیونیستی انجام مذاکرات با یک کشور عربی را آسان‌تر از مذاکرات با گروهی از کشورهای عربی می‌دانست به همین دلیل هیئت‌های مصر و اسرائیل 5سپتامبر 1978 به کمپ دیوید رسیدند و در روز اول مذاکرات سادات ایده‌هایش را درخصوص حل بحران فلسطین از جمله موضوع عقب‌نشینی کامل اسرائیل از کرانه باختری و نوار غزه و موضوع شهرک‌های یهودی‌نشین مطرح کرد اما طرف آمریکایی تلاش کرد تا طرفین را از موضوعات مورد اختلاف دور ساخته و به موضوع کم اهمیت‌تری هم‌چون عقب‌نشینی اسرائیل از صحرای سینا بکشاند. و سرانجام پس از پایان مذاکرات طرفین معاهده‌ صلحی را به امضا رساندند که از مهم‌ترین موضوعات آن می‌توان به صلح مصر با اسرائیل،‌ تخلیه صحرای سینا و استرداد آن از سوی اسرائیل به مصر که در طی جنگ شش روز توسط اسرائیل ‌اشغال شده بود و همچنین آغاز مذاکره جهت خودمختاری کشور فلسطین در کرانه‌ باختری رود اردن و نوار غزه ‌اشاره کرد که به دنبال این پیمان دو طرف اقدام به تبادل سفیر و آغاز عادی سازی روابط دیپلماتیک فی‌مابین نمودند.
پس از این قرارداد شوم و ننگین، نه تنها کشورهای عربی که اتحاد جماهیر شوروی سابق و کشورهای عضو جنبش عدم تعهد و برخی از کشورهای اروپایی نیز ضمن انتقاد از این پیمان امضای آن را پیش از مشخص شدن مسئله فلسطین و توافق بر سر آن بی‌فایده دانستند و حتی برخی این توافقنامه را به دلیل تغییراتی که با از بین بردن نقش کلیدی مصر در جهان عرب و محروم ساختن اعراب از یک قدرت نظامی بزرگ در بین نیروهای عربی به وجود آورد، به سود اسرائیل دانستند، اما امروز با گذشت 40 سال از این قرارداد فلسطینیان از خود می‌پرسند پیمان صلح با اسرائیل در حالی که مسلمانان در فلسطین ‌اشغالی یا لبنان همواره هدف واقع می‌شوند، چه سودی دارد و به رغم این همه فجایعی که بر سر فلسطینیان از سوی رژیم صهیونیستی صورت می‌گیرد چرا صدای کسی در نمی‌آید و سازمان ملل و مجامع حقوق بشری سکوت کرده‌اند؟تظاهرات هزاران معترض علیه اورتگا در پایتخت نیکاراگوئه

هزاران تن از معترضان ضددولتی با راهپیمایی در پایتخت نیکاراگوئه، خواستار استعفای رئیس‌جمهور کشورشان و آزادی صدها بازداشتی‌ شدند.
به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری فرانسه، هزاران تن از شهروندان نیکاراگوئه از جمله کودکان و سالخوردگان یکشنبه در راهپیمایی موسوم به «نجات سرزمین» شرکت کردند و با تکان دادن پرچم‌های نیکاراگوئه و دمیدن در شیپورهایی، سر و صدا به پا کردند و با فریاد شعارهایی سر می‌دادند و راهشان را در خیابان‌ها باز کردند. براساس گزارش‌ها، ماه‌ها ناآرامی در این کشور آمریکای مرکزی، بیش از ۳۰۰ کشته بر جای گذاشته است. این راهپیمایی که به درخواست گروه‌های اپوزیسیون صورت گرفت، از شمال شرقی ماناگوآ، پایتخت نیکاراگوئه آغاز شد و صدها پلیس ضد شورش نظاره‌گر آن بودند. برخی از معترضان حین عبور از مقابل نیروهای امنیتی، شعار «قاتلان» سر می‌دادند. یکی از معترضان به خبرگزاری فرانسه گفت: «ما خواستار رفتن دانیل اورتگا (رئیس‌جمهوری نیکاراگوئه) هستیم زیرا او آسیب بسیار زیادی به کشورمان وارد کرده است.» معترض دیگری اظهار داشت: او باید برود؛ چه بخواهد چه نخواهد. ما می‌خواهیم تاریخ برگزاری انتخابات جلو بیفتد.جرقه بحران و هرج و مرج در نیکاراگوئه در ۱۸ آوریل(29 فروردین) و  زمانی زده شد که معترضان در گروه‌های نسبتا کوچک علیه اصلاحات امنیت اجتماعی به خیابان‌ها آمدند و سرکوب شدند. اورتگا بعدا روند این اصلاحات را لغو کرد، اما اعترضات به پایان نرسید. مذاکرات صلح با میانجیگری کلیسای کاتولیک هم ماه ژوئن به شکست رسید، چرا که اورتگا با درخواست اصلی اپوزیسیون مبنی بر کناره‌گیری و جلو انداختن زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری مخالفت کرده بود.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
سه شنبه 27 شهریور 1397


مردم بصره در راهپیمایی حمایت از ایران پرچم آمریکا را به آتش کشیدند
    ۱۳۹۷/۰۶/۲۵

Image result for ‫مردم بصره در راهپیمایی حمایت از ایران پرچم آمریکا را به آتش کشیدند‬‎
صدها نفر از مردم بصره با برگزاری تظاهرات، پرچم‌های آمریکا و رژیم صهیونیستی را لگدمال کردند و در حمایت از ایران و نیروهای بسیج مردمی عراق شعار دادند.
مردم بصره با برگزاری راهپیمایی، نسبت به وقایع اخیر این شهر، اعلام انزجار کردند و شعارهای «مرگ بر آمریکا» و «مرگ بر اسرائیل» سردادند.شرکت‌کنندگان در این تظاهرات، در حالی که پرچم‌های ایران و عراق را در دست داشتند، حمله مشکوک اخیر به نهادهای دولتی، مراکز بسیج مردمی و کنسولگری ایران در بصره را محکوم کردند.مردم همچنین در این راهپیمایی، پرچم‌های آمریکا و رژیم اسرائیل را لگدمال کردند.به گزارش فارس، تظاهر‌کنندگان تاکید کردند، شماری به دنبال ایجاد فتنه میان مردم بصره و بسیج مردمی بودند، اما مردم در کنار بسیج مردمی که برای دفاع از خاک و مقدسات عراق، فداکاری کرده، خواهند ایستاد.زنان و مردان شرکت‌کننده در تظاهرات بصره، در حالی که تصاویر شهدای بسیج مردمی را با خود حمل می‌کردند، هرگونه تعدی به بسیج را محکوم کردند.در این تظاهرات همچنین، پرچم آمریکا و آدمک «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور این کشور، به آتش کشیده شد.
آمریکا در گرجستان و افغانستان سلاح بیولوژیک آزمایش می‌کند

Image result for ‫آمریکا در گرجستان و افغانستان سلاح بیولوژیک آزمایش می‌کند‬‎

یک خبرنگار تحقیقی و میدانی بلغارستان فاش کرد، آمریکا در کشورهای گرجستان و افغانستان به طور مخفیانه و سری، سرگرم آزمایش‌های بیولوژیکی مرگبار است.
خانم «یلیانا گابتانزیف» با انتشار اسنادی، اعلام کرد که آمریکا هم‌اکنون در گرجستان، افغانستان و عراق سرگرم آزمایش سلاح‌های بیولوژیک است و آمریکا در این سه کشور و سایر مناطق جهان، جمعا 25 مرکز مخفی برای انجام چنین آزمایشاتی، در اختیار دارد.بر اساس این گزارش که خبرگزاری فارس به نقل از «بالکان پست» آن را رسانه‌ای کرد، دیپلمات‌های آمریکا تحت پوشش مصونیت دیپلماتیک، محموله‌هایی مثل خون منجمد انسانی و عوامل بیماری‌زا را به گرجستان و به سفارت آمریکا در تفلیس منتقل می‌کنند.این اسناد نشان می‌دهد که دانشمندان پنتاگون در گرجستان به کار گرفته شده و به آنها مصونیت دیپلماتیک داده شده است تا درباره بیماری‌های کشنده و نیش‌های حشرات در مرکز «لوگار» تحقیق کنند. این مرکز و آزمایشگاه بیولوژیک وابسته به پنتاگون و در تفلیس پایتخت گرجستان واقع است. بنابراین گزارش، مرکز مخفی «لوگار» در 17 کیلومتری پایگاه نظامی آمریکا موسوم به «وازیانی» در تفلیس واقع است.طبق اسناد و ایمیل‌های فاش شده، آمریکا از گرجستانی‌ها به عنوان خرگوش‌های آزمایشگاهی برای یک درمان و معالجه تجربی تازه در رابطه با «هپاتیت سی» استفاده کرده است. تامین بودجه این مراکز مخفی نظامی، برعهده «آژانس کاهش تهدید دفاعی» پنتاگون است و دو میلیارد و 100 میلیون دلار برای آن در نظر گرفته شده است. این مراکز در کشورهای عضو اتحاد جماهیر شوروی سابق از قبیل گرجستان و اوکراین، منطقه غرب آسیا، شرق آسیا و آفریقا قرار دارند.
پس از اخراج 30 مقام توسط ترامپ
نیویورک تایمز: نوبت اخراج به جیمزماتیس وزیر دفاع رسید

Image result for ‫نیویورک تایمز: نوبت اخراج به جیمزماتیس وزیر دفاع رسیدد‬‎
نیویورک تایمز در گزارشی نوشت رئیس‌جمهور آمریکا در فکر برکناری «جیمز ماتیس» از پست وزارت دفاع است.
بعد از سونامی استعفا،  برکناری و اخراج‌های گسترده حداقل 30 تن از مقامات دولت «دونالد ترامپ» حالا نوبت به «جیمز ماتیس» وزیر دفاع رسیده است. چند روزی است که رسانه‌های آمریکایی با انتشار گزارش‌های متعدد، خبر از برکناری قریب‌الوقوع وی می‌دهند.
چند روز پیش واشنگتن پست  در مطلبی به نقل از منابع مطلع نوشت: «در حال حاضر حدس و گمان‌ها درباره اینکه چه کسی جایگزین ماتیس خواهد شد، بیش از پیش قوت گرفته است. رئیس‌جمهور همیشه به ماتیس احترام می‌گذاشته اما الان او دلایل کافی برای فکر کردن به اینکه ماتیس چه چیزی پشت سرش می‌گوید، دارد. رابطه این دو به سرعت رو به وخامت می‌رود». بر اساس این گزارش، مقامات کاخ سفید پیش‌بینی می‌کنند که وزیر دفاع آمریکا طی دو، سه ماه آینده از سمت خود برکنار شود.
نیویورک تایمز  نیز دیروز به  نقل از مقامات مختلف این کشور گزارش داد که ترامپ در فکر برکناری «جیمز ماتیس» است. «نیویوک تایمز» نوشت: مدتی است که شام مشترک ماتیس با ترامپ قطع شده و در تمام مصاحبه‌های ده‌ها مقام کاخ سفید، کنگره و مقامات پیشین وزارت دفاع آمریکا طی شش هفته گذشته، حسی از وخیم شدن روابط این دو نفر غالب است. تقریبا تمام مقامات مورد مصاحبه، از جمله وکلا و افراد مورد اعتماد ژنرال ماتیس، که درباره تنش‌های بین او و ترامپ صحبت کردند، از ترس اخراج شدن، خواستار عدم افشای نام خود شدند.نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
دوشنبه 26 شهریور 1397


گزارش محرمانه سازمان ملل به آمریکا درباره
بی‌تاثیر بودن تحریم‌ها علیه کره شمالی
   ۱۳۹۷/۰۶/۲۵
Image result for ‫گزارش محرمانه سازمان ملل به آمریکا درباره بی‌تاثیر بودن تحریم‌ها علیه کره شمالی‬‎
سازمان ملل طی گزارش محرمانه‌ای به آمریکا، اعلام کرد که تحریم‌ها علیه کره شمالی اثر ندارد.
روزنامه آمریکایی «وال استریت ژورنال» فاش کرد، سازمان ملل طی گزارش محرمانه‌ای به آمریکا، اعلام کرد که پیونگ یانگ از طریق فروش تسلیحات و دریافت محموله‌های مخفیانه سوخت در حال دور زدن تحریم‌های آمریکا و متحدانش است و همین امر باعث شده است که تحریم‌ها علیه این کشور اثر ندارد.
به گزارش صدا و سیما، این سند همچنین به این مسئله اشاره می‌کند که واردات سوخت کره شمالی توسط کشتی‌های روسی و چینی صورت می‌گیرد و این مراودات افزایش یافته است. همچنین به مواردی از صادرات زغال سنگ از کره شمالی به چین اشاره شده است.
این گزارش نشان می‌دهد که آمریکا دیگر مثل سابق نمی‌تواند با اهرم تحریم، کشورها را تحت فشار قرار دهد.


واشنگتن پست:
جنایات عربستان در یمن تحت نظارت دونالد ترامپ صورت می‌پذیرد
Image result for ‫جنایات عربستان در یمن تحت نظارت دونالد ترامپ صورت می‌پذیرد‬‎
روزنامه آمریکایی «واشنگتن پست» اعلام کرد، دولت دونالد ترامپ، جنایات جنگی ائتلاف سعودی- امارات را در یمن کتمان می‌کند اما به اعتقاد بسیاری از قانونگذاران، دستانش در این جنایات آلوده است.
نقش آمریکا در جنایت‌های عربستان در یمن همواره به یکی از مهم‌ترین انتقادها علیه واشنگتن منجر شده است. رسانه‌های غربی نیز بارها گزارش‌هایی از نوع همکاری و شراکت آمریکا در جنایات یمن منتشر کرده‌اند. آمریکا با ارسال سلاح، سوخت رسانی به جنگنده‌های عربستان و حضور افسران آمریکایی در اتاق عملیات جنگ الحدیده شریک جنایات ائتلاف سعودی در یمن است. در این ارتباط «واشنگتن پست» در مقاله‌ای در مورد نقش آمریکا در جنگ یمن نوشت: «‌کنگره، وزارت دفاع آمریکا را موظف کرده است که فقط وقتی می‌تواند به حمایت از عملیات‌های نظامی عربستان و امارات ادامه بدهد که مطمئن شود جان غیرنظامیان در امان است.» این درحالی است که بیشترین قربانیان جنگ یمن را غیرنظامیان به ویژه زنان و کودکان تشکیل می‌دهند.
به گزارش ایرنا واشنگن پست در این مقاله افزود: «تاکنون در بمباران‌های ائتلاف به رهبری عربستان در یمن، هزاران غیر نظامی کشته شده‌اند. این بمباران‌ها و کشتارها جلوی چشم آمریکا و تمام ناظران جنگ یمن انجام می‌گیرد. نظر به جنایات پیاپی نیروهای سعودی- امارات در یمن، کنگره ماه گذشته با تصویب مصوبه‌ای محدودیت‌هایی را بر ارسال کمک‌های آمریکا به یمن قائل شد».
از سوی دیگر هیئت کارشناسان سازمان ملل اعلام کرده است که جنایات نیروهای ائتلاف به رهبری سعودی در یمن در معرض آن است که مصداق جنایت جنگی پیدا کند. اندکی بعد سی‌ان‌ان گزارش داد که بمبی که اتوبوس کودکان یمنی را در ضحیان هدف قرارداد و منجر به شهادت 40 کودک شد‌، ساخت آمریکا بوده است. آمریکا علاوه‌ بر این، هواپیماهای ائتلاف را هم در این جنگ سوخت‌رسانی مجدد می‌کند.
طبق این گزارش، با توجه به این واقعیت، نمایندگان کنگره از جمله «تد لیو» عضو دمکرات مجلس نمایندگان از کالیفرنیا گفت، اصلا بعید نیست که نظامیان آمریکایی هم دستشان در این جنایات آلوده باشد و انواع کمک‌ها را در ارتکاب این جنایات انجام داده باشند. واشنگتن پست تاکید کرد، دولت ترامپ با تایید کردن رفتار ائتلاف در یمن، در حقیقت مصوبه کنگره برای محدود کردن حمایت از سعودی‌ها را به استهزاء گرفته است و قانونگذاران باید محکم جلوی آن بایستند.

وزیر دینی آل‌سعود: انتقاد از مقامات عربستان ممنوع است
Image result for ‫وزیر دینی آل‌سعود: انتقاد از مقامات عربستان ممنوع است‬‎
وزیر امور اسلامی عربستان در هشدار به منتقدان اعلام کرد که از این به بعد سخنرانی تمام خطبای جمعه با هدف نظارت ضبط خواهد شد.
آل سعود در سال های اخیر سرکوب ها علیه منتقدان را بسیار تشدید کرده و بسیاری از علما نیز دستگیر شده‌اند. اکنون عربستان به دلیل هراس از انتقاد احتمالی برخی مفتی‌ها برنامه‌های نظارتی شدیدتری اجرا خواهد کرد. در این ارتباط، عبداللطیف  الرحمن آل الشیخ وزیر امور اسلامی عربستان درباره انتقاد از مقامات این کشور هشدار داد. پایگاه خبری مرآه‌ًْالجزیره، عبداللطیف آل الشیخ از تصمیم  وزارت امور اسلامی برای پیگیری و نظارت بر  سخنرانی‌های نماز جمعه از طریق یک برنامه هوشمند با هدف ضبط سخنان خطیبان جمعه و ارسال آنها به این وزارتخانه خبر داد. این وزیر سعودی در مصاحبه با شبکه ام‌بی‌سی گفت: «وزارت امور اسلامی با اقدامات نظارتی خود تلاش می‌کند تا از اعتبار و جایگاه دولت محافظت و از آن حمایت کند.»
وی درباره هر گونه انتقاد نسبت به مقامات بلند پایه عربستان و تصمیمات دولت هشدار داد.آل الشیخ  گفت: «مخالفت با دین، سیاست و مقامات دولت ما  و یا هرگونه بی‌احترامی و هتک حرمت به شهروندان، کشور و یا مقامات دولتی خطوط قرمز هستند و به هیچ کس اجازه چنین کاری را نمی‌دهیم.» این در حالی است که برنامه سرویس‌های امنیتی برای بازداشت مبلغان دینی، روحانیون و اندیشمندان و بقیه مخالفان دولت در چارچوب بازداشت‌هایی که ریاض از سپتامبر گذشته آغاز کرده است، ادامه می‌یابد. منابع حقوقی می‌گویند  محاکمه افراد بازداشت شده به صورت محرمانه صورت می‌گیرد و این افراد از حق قانونی خود برای داشتن وکیل محرومند.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
دوشنبه 26 شهریور 1397


رسانه‌های افغانستان:
حزب حکمتیار تکفیری‌های داعش را آموزش می‌دهد
    ۱۳۹۷/۰۶/۲۵

Image result for ‫حزب حکمتیار تکفیری‌های داعش را آموزش می‌دهد‬‎
رسانه‌های افغانستانی اعلام کردند که حزب اسلامی به رهبری «گلبدین حکمتیار» تکفیری‌های داعش در شرق افغانستان را آموزش می‌دهد.
در حالی که پیش از این نیز گمانه زنی‌هایی درباره حمایت گلبدین حکمتیار از گروه تروریستی داعش وجود داشت، برخی از منابع خبری این گروه تروریستی را بازوی نظامی حزب اسلامی دانستند.در این رابطه منابع محلی اعلام کردند که «امان‌الله خان» فرمانده حزب اسلامی در ولایت «کنر» مسئولیت آموزش تکفیری‌های داعش در شرق این کشور را به عهده دارد.
به گزارش تسنیم به نقل از رسانه های افغانستان، منابع خبری تصریح کردند که امان‌الله خان چند روز پیش به کابل آمده و با حکمتیار دیدار کرده است. حکمتیار در این دیدار از فرمانده حزب اسلامی خواسته تا گروهی از جنگجویان داعش را پس از آموزش، در شهرستان «شیگل» ولایت کنر مستقر کند.


سامانه دفاعی سوریه موشک‌های رژیم صهیونیستی را در آسمان منهدم کرد 

Image result for ‫سامانه دفاعی سوریه موشک‌های رژیم صهیونیستی را در آسمان منهدم کرد‬‎
سامانه دفاع هوایی سوریه در واکنشی به‌موقع، همه موشک‌های شلیک شده توسط ارتش رژیم صهیونیستی به سمت فرودگاه بین‌المللی دمشق را در آسمان منهدم کرد.
حمله موشکی شبانه ارتش صهیونیستی به فرودگاه بین‌المللی سوریه در دمشق، ناکام ماند.به گزارش ایسنا، ارتش رژیم اسرائیل در این حمله موشکی شبانه و به اصطلاح غافلگیر‌کننده، شش فروند موشک به‌سمت فرودگاه بین‌المللی دمشق شلیک کرد. اما سامانه دفاع هوایی ارتش سوریه، به‌موقع واکنش نشان داد و هر شش موشک را در آسمان منهدم کرد. این اقدام قاطع ارتش سوریه، باعث هراس سران تل‌آویو شد و آنها، عملاً متوجه شدند که سوریه از سامانه دفاع هوایی و موشکی فوق‌العاده مدرن برخوردار است.رهگیری و انهدام پی‌در‌پی موشک‌ها در آسمان، توانمندی ارتش سوریه را برای همه به‌ویژه آمریکا و  رژیم صهیونیستی، عملاً ثابت کرده است که ارتش سوریه به‌همراه نیروهای مقاومت می‌توانند معادلات منطقه را عوض کنند. 

به خاطر کشتار صبرا و شتیلا و 70 سال جنایت
جنبش حماس خواستار محاکمه
سران رژیم صهیونیستی در دادگاه‌های بین‌المللی شد

Image result for ‫جنبش حماس خواستار محاکمه سران رژیم صهیونیستی در دادگاه‌های بین‌المللی شد‬‎
حماس در سی و ششمین سالروز جنایت «صبرا و شتیلا» با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد سران رژیم صهیونیستی باید در دادگاه‌های بین‌المللی محاکمه شوند.
جنبش حماس در بیانیه خود تاکید کرد، کشتار صبرا و شتیلا در راستای سلسله جنایت‌های دشمن صهیونیستی علیه ملت فلسطین انجام شد، جنایت‌ها با گذشت زمان به فراموشی سپرده نمی‌شوند، محاکمه رژیم اشغالگر مسئولیتی بین‌المللی است که باید در دادگاه‌های بین‌المللی انجام شود.حماس افزود، خون شهدای کشتار صبرا و شتیلا مانند قطب‌نمایی است که به سمت فلسطین هدایت می‌‌کند و مسیر را برای آزادسازی و بازگشت روشن نگه می‌دارد.در تاریخ 16 تا 19 سپتامبر 1982 نظامیان صهیونیست به فرماندهی «آریل شارون» وزیر جنگ وقت رژیم صهیونیستی و نیروهای «فالانژ» لبنان دست به کشتاری وسیع در اردوگاه‌های «صبرا و شتیلا» زدند، این دو اردوگاه در محله‌های فقیر جنوب بیروت قرار داشت و آوارگان فلسطینی را در خود جای داده بود.به گزارش فلسطین آنلاین، این جنایت به بهانه ترور «بشیر جمیل» رهبر وقت حزب فالانژ لبنان (معروف به کتائب) و به ادعای خونخواهی وی انجام شد، همچنین شارون ادعا کرد که سازمان آزادی‌بخش فلسطین که یک ماه پیش از این جنایت لبنان را ترک کرده بودند حدود 3000 نفر از اعضایش را در این دو اردوگاه نگه داشته است و حال باید پاکسازی شود.این‌گونه شد که نظامیان صهیونیست با همکاری مزدوران خود در لبنان روزهای پنج‌شنبه، جمعه و شنبه (16، 17 و 8 سپتامبر) وحشیانه به اردوگاه‌های صبرا و شتیلا هجوم بردند و به قتل، شکنجه، تجاوز به زنان و تکه‌تکه کردن جسد آنها پرداختند، جنایت به بیمارستان‌های عکا و غزه در نزدیکی این دو اردوگاه نیز کشیده شد و پرستاران و پزشکان این بیمارستان‌ها را نیز دربرگرفت. بر اساس شهادت «رالف شونمان» نویسنده آمریکایی در مقابل کمیسیون اوسلو در «دسامبر 1982» بین 4000 تا 4500 نفر از 12 تابعیت مختلف از جمله فلسطینی، لبنانی، پاکستانی، بنگلادشی، اردنی، ترک و سودانی در این جنایت کشته شدند. حمله به اردوگاه‌های صبرا و شتیلا یکی از بزرگترین جنایات علیه ملت مظلوم فلسطین است و تاکنون این رژیم پاسخگوی این اقدام وحشیانه خود نبوده است.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
دوشنبه 26 شهریور 1397


پایان بحران نخست‌وزیری در عراق با میانجی‌گری سردار سلیمانی
     ۱۳۹۷/۰۶/۲۴

Image result for ‫پایان بحران نخست‌وزیری در عراق با میانجی‌گری سردار سلیمانی‬‎
منابع آگاه عراقی اعلام کردند، سردار قاسم سلیمانی توانسته است دیدگاه‌های بین دو گروه اصلی شیعه که بر سر منصب نخست‌وزیری با یکدیگر درگیر هستند را به هم نزدیک کند و این مسئله نشان‌دهنده پایان بحران نخست‌وزیری در عراق است.
منابع آگاه در عراق اعلام کردند که سردار سلیمانی موفق شده پنج گروه تشکل شیعه را در مورد ضرورت نامزدی چهره‌ای جدید برای دولت آینده، قانع کند و با اینکه این مسئله به معنای حذف «حیدر عبادی» برای دوره دوم ریاست است، اما این منابع افزودند که عبادی نیز با پیشنهاد سلیمانی و مرجعیت عراق، موافقت نموده است.
تحلیلگران منطقه در این باره اعلام کردند با پایان یافتن بحران نخست‌وزیری در عراق و نزدیک شدن آرا و نظرات گروه‌های شیعه با یکدیگر، می‌توان گفت که زمینه برای خروج عراق از بحران نخست‌وزیری،  فراهم شده است.
«حاکم الزاملی»، از فرماندهان جریان «صدر» که ریاست آن را «مقتدا صدر» برعهده‌دارد، نیز در گفت‌وگو با شبکه المیادین گفت، نقش ایران در عراق، سازنده است، درحالی که آمریکا  نقش تخریبی دارد و واشنگتن به دنبال این است که نخست‌وزیری وابسته به خود سرکار بیاورد و برنامه‌های خود را تحمیل کند.وی افزود: آمریکا نیروهایی که طرح داعش را شکست دادند و در راس آنها «الحشد‌الشعبی» (بسیج مردمی) قرار دارد را نمی‌خواهد.
این فرمانده تشکیل و یا موفقیت دولتی خارج از دو ائتلاف سائرون و الفتح را غیرممکن دانست و گفت: من به عنوان یکی از فرماندهان سائرون، هم پیمان شدن با ائتلاف الفتح را تایید می‌کنم. «احمد الاسدی»، سخنگوی ائتلاف الفتح نیز اخیرا اعلام کرده بود که مقتدا صدر، و «هادی عامری»، رئیس‌ائتلاف «الفتح» بر لزوم تشکیل هرچه سریع‌تر دولت عراق و معرفی سران سه قوه تاکید کردند.
شبکه العرب افزود، سردار قاسم سلیمانی توانسته است دیدگاه‌های بین دو گروه اصلی شیعه که بر سر منصب نخست‌وزیری با یکدیگر درگیر هستند را به هم نزدیک کند.یک تحلیلگر عراقی نیز در این زمینه گفته که نقشه واشنگتن در عراق متکی بر تفکیک و تجزیه ائتلاف‌های شیعه  است و باید دید که آمریکا دوباره چه طرحی را رو خواهد کرد.
انتخاب رئیس پارلمان
پارلمان عراق دیروز با برگزاری جلسه‌ای، «محمد الحلبوسی» از جریان اهل سنت را به عنوان رئیس پارلمان برگزید.
 به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه سومریه نیوز، در آغاز جلسه دیروز به ریاست «محمد علی الزینی» رئیس سِنی پارلمان عراق ابتدا سه تن از نامزدها به نفع شش نامزد دیگر کنار کشیدند.  در جریان رای گیری «طلال الزوبعی» (وابسته به ائتلاف الوطنیه ایاد علاوی) و «رعد الدهلکی» (عضو ائتلاف گروه‌های ملی) نیز از نامزدی برای پست ریاست پارلمان عراق انصراف دادند.رای گیری پشت درهای بسته آغاز و توافق شد دو پست معاون رئیس پارلمان عراق به ائتلاف سائرون و حزب دموکرات کردستان عراق برسد.
در مورد انتخاب محمد الحلبوسی، اکثریت توافق داشتند و او  موفق شد 169 رای به دست آورد.با توجه به توافق جریان‌های اصلی شیعی بر سر تعیین نامزد نخست‌وزیری، احتمالا ائتلاف اکثریت نیز به زودی در پارلمان عراق اعلام موجودیت خواهد کرد.


روایت دردناک از سوء تغذیه 400 هزار کودک
آسوشیتدپرس: مادران یمنی کودکان خود را با برگ درخت تغذیه می‌کنند!

Image result for ‫آسوشیتدپرس: مادران یمنی کودکان خود را با برگ درخت تغذیه می‌کنند!‬‎
یک خبرگزاری آمریکایی طی گزارشی تکان‌دهنده، از «سوءتغذیه شدید» کودکان یمنی و تلاش مادران برای خوراندن برگ‌های انگور به عنوان تنها غذا به فرزندان خود در یمن خبر داد.
ائتلاف سعودی در 41 ماه گذشته با حمله به یمن باعث نابودی زیرساخت‌های این کشور شده و کودکان به عنوان مهمترین قربانیان این تجاوز به شمار می‌روند. بیش از 400 هزار کودک یمنی در نتیجه این جنگ از سوء تغذیه شدید رنج می‌برند. اکنون یک رسانه آمریکایی روایتی دردناک از وضعیت کودکان یمن منتشر کرده است.
به گزارش فارس، یک رسانه غربی در گزارشی تکان‌دهنده از وضعیت یمن خبر داده که «برگ‌های یک انگور محلی» به تنها غذای مردم یک منطقه در یمن تبدیل شده است. طبق گزارش آسوشیتدپرس، در جریان سفر اخیر خبرنگاران این رسانه به یک منطقه از استان «حجه»، آنها شاهد صحنه‌هایی بسیار تکان‌دهنده از وضعیت ناگوار کودکان یمنی بودند. در ابتدای گزارش آمده است: «در یک گوشه دور افتاده از شمال یمن، بسیاری از خانواده‌‎ها هستند که کودکانشان برای غذا خوردن چیزی جز برگ‌های یک انگور محلی ندارند.»
این رسانه نوشت: «مرکز اصلی بهداشتی در اسلم (در استان حجه)، مملو از کودکان نحیف، خردسالانی بیش از حد لاغر و با چشمانی از حدقه بیرون زده، است. پرستاران قطر بازوهای کودکان و خردسالان را اندازه گرفتند که فقط چند سانتیمتر بود و اینها نشانه‌ای از بدترین مراحل سوءتغذیه است.» طبق این گزارش، «تنها در سال جاری حداقل ۲۰ کودک یمنی به دلیل گرسنگی در این استان جانشان را از دست داده‌اند اما آمار واقعی احتمالا بسیار بیشتر از اینها است چرا که تنها خانواده‌های کمی مرگ کودکانشان را گزارش می‌دهند.»
از نظر این رسانه، وضعیت ناگوار تغذیه ساکنان اسلم، «نشانه‌ای از نقص در سیستم کمک‌رسانی و امدادی بین‌المللی است اما با این حال، کمک خارجی تنها چیزی است که مانع از مرگ و میر فراگیر ناشی از قحطی و گرسنگی در یمن می‌شود». به گفته «ولید الشمشان» مدیر بخش تغذیه در وزارت بهداشت یمن، در شش ماه ابتدایی سال جاری میلادی، در استان حجه، ۱۷ هزار مورد سوء تغذیه حاد گزارش شده است.آسوشیتدپرس ادامه داد، کودکانی که دچار سوء تغذیه هستند، معمولا بعد از معالجه در درمانگاه‌ها بدون مواد غذایی و آب سالم به روستاهایشان برمی‌گردند اما بعدا با شرایطی بدتر از قبل، دوباره به کلینیک‌ها برمی‌گردند البته اگر تا قبل از آن به دلیل سوء تغذیه جانشان را از دست ندهند. بنابر گزارش آسوشیتدپرس، حدود ۲ میلیون و 900 هزار زن و کودک به شدت دچار سوءتغذیه هستند و ۴۰۰ هزار کودک دارای سوء تغذیه شدید در حال مبارزه برای بقا هستند و یک گام تا مرگ ناشی از گرسنگی فاصله دارند.
بنابر گزارش‌های سازمان ملل، در حال حاضر 8 میلیون و 400 هزار یمنی از مجموع ۲۹ میلیون نفر جمعیت این کشور با خطر گرسنگی مواجه هستند و به دلیل سقوط ارزش پول این کشور و ناتوانی تعداد بیشتری از مردم برای تهیه مواد غذایی، به زودی 3 میلیون و 500 هزار نفر به تعداد افراد در معرض گرسنگی اضافه خواهد شد. نیروهای امدادرسان داخلی و بین‌المللی در یمن، به طور خاص درباره حملات اخیر ائتلاف عربستان و امارات متحده عربی به بندر «الحدیده» ابراز نگرانی کرده‌اند چرا که حدود ۸۰ درصد از مواد غذایی، پزشکی و دیگر تجهیزات مورد نیاز از طریق این بندر وارد کشور می‌شود.
اسلم در استان «حجة» با صدها روستای کوچک در مناطق کوهستانی شمال یمن واقع شده و یکی از فقیرترین مناطق این است. تخمین زده می‌شود که بین ۷۵ هزار تا ۱۰۶ هزار نفر ساکن این منطقه باشند. آسوشیتدپرس به نقل از منابع پزشکی محلی در یمن خبر داده که منطقه اسلم در استان حجه یکی از بدترین مناطق از منظر سوء تغذیه کودکان بوده است. میزان موارد ثبت شده درباره درمان کودکان مبتلا به سوء تغذیه در اسلم در  ژانویه سال جاری ۳۸۴ مورد بوده اما شش ماه بعد از آن، این تعداد با افزایش ۱۵ درصدی به ۱۳۱۹ کودک افزایش یافته است. آسوشیتدپرس نوشت: «پدران در یکی از بازارهای نزدیک به مرکز بهداشتی (در اسلم یمن) برای ۳۰۰ ریال معادل ۵۰ سِنت آمریکا گدایی می‌کنند تا برای کودکشان که در این مرکز هستند، پوشک بخرند. قبل از آغاز جنگ در یمن، یک یا دو کودک دچار سوء تغذیه به این مرکز می‌آمدند اما تنها در ماه آگوست ۹۹ کودک به مرکز رجوع کردند». در بخش دیگری از این گزارش تکان‌دهنده آمده است: «مردم در اسلم به طور فزاینده‌ای به برگ‌های یک انگور محلی وابسته شده‌اند انگوری که در زبان عربی یمنی به «حلاس» شهرت دارد». آسوشیتدپرس ادامه داد: «قبلا فقط بعضی وقت‌ها از این برگ‌ها استفاده می‌شد اما حالا همه ساکنان این مناطق در همه وعده‌ها آن را به عنوان غذا می‌خورند. مادرها ساعت‌ها وقتشان را صرف چیدن، شستن و جوشاندن این برگ‌ها می‌کنند. خوردن زیاد این برگ‌ها سبب اسهال می‌شود».تایمز: بن‌سلمان از ترس ترور در کشتی زندگی می‌کند
روزنامه تایمز چاپ لندن در یادداشتی با اشاره به ناکامی‌های داخلی و خارجی ولیعهد عربستان و تشدید نارضایتی‌ها در داخل خاندان آل سعود، این احتمال را مطرح کرد که پدرش ممکن است به زودی او را از قدرت برکنار کند.

 روزنامه «تایمز» لندن در مطلبی تحت عنوان «روزهای ولیعهد سعودی به شماره افتاده است» نوشت که امیدهای به اینکه بن سلمان فردی اصلاح‌گرا باشد و به «مداوای بیماری‌های منطقه» بپردازد، بیهوده است. این روزنامه در ابتدا به سفر محمد بن سلمان در اسفندماه گذشته به انگلیس اشاره کرد که در جریان آن میلیون‌ها دلار پول به شرکت‌های فعال در زمینه روابط عمومی و لابی‌ها پرداخت و گفته شد که او به‌عنوان قوی‌ترین مرد سعودی با وجود 32 سال سن قرار است به انگلیس سفر کند.
تایمز افزود: «اما بعد از گذشت شش ماه، به نظر می‌رسد که احتمال پادشاهی وی با ابهام مواجه شده و پدرش سلمان بن عبدالعزیز شاه سعودی در حال ابراز نشانه‌های شک و تردید در این‌باره است.» این روزنامه انگلیسی ادامه داد: «به نظر می‌رسد که سلمان بن عبدالعزیز عرضه سهام آرامکو را لغو کرده است زیرا این احتمال مطرح ‌شده است که عرضه سهام شرکت در نیویورک به مصادره اموال عربستان به علت شکایت قضایی در آمریکا علیه عربستان به اتهام ارائه ندادن اطلاعاتی در خصوص حملات یازدهم سپتامبر سال 2011 میلادی منجر شود.»
تایمز همچنین به بازداشت نخبگان و بازرگانان سعودی در هتل «ریتز کارلتون» ریاض اشاره و عنوان کرد که این مسئله به از بین رفتن اعتماد سرمایه‌گذاران و خروج نزدیک به 150 میلیارد دلار سرمایه از این کشور شده است.
در حوزه سیاست خارجی، این روزنامه انگلیسی عنوان کرد که سیاست‌های محمد بن سلمان به عربستان ضربه زده است زیرا جنگ در یمن که وارد سومین سال خود شده است، باتلاقی ساخته‌ و پرداخته ولیعهد است.  این روزنامه انگلیسی اضافه کرد: «طبق برآورد صورت گرفته توسط اندیشکده آمریکایی بروکینگز، تداوم این جنگ ماهانه 5 تا 6 میلیارد دلار هزینه دارد؛ ضمن آنکه انگلیس و آمریکا از طریق فروش اسلحه برای قربانیان این جنگ دلسوزی می‌کنند.»
این روزنامه انگلیسی افزود: «در واقع حوثی‌ها به پرتاب موشک‌های ارزان‌قیمت به عربستان ادامه می‌دهند، اما هر بار که عربستان این موشک‌ها را با استفاده از موشک‌های آمریکایی موسوم به پاتریوت منهدم می‌کند نزدیک به 3 میلیون دلار آب می‌خورد.»
تایمز در ادامه، تلاش‌های ولیعهد سعودی برای منزوی کردن قطر به اتهام حمایت از تروریسم را شکست‌خورده توصیف کرد. این روزنامه انگلیسی افزود که قطر اکنون شوک اولیه ناشی از تحریم خود را پشت سر گذاشته و دوحه اکنون از سوی کشورهایی مانند ایران، چین و روسیه حمایت می‌شود.
به نوشته تایمز، چیز زیادی از ادعاهای مدرنیته بن سلمان باقی نمانده است و هرچند تبلیغات گسترده‌ای در خصوص اجازه زنان برای رانندگی انجام شد اما در مقابل، 13 فعال زن عربستانی که به دنبال جنبه‌های دیگری از آزادی هستند، بازداشت شدند. در پایان این یادداشت آمده، محمد بن سلمان نه اصلاح‌گر است و نه مرد قدرتمند؛ چرا که پدرش با یک حرکت قلم می‌تواند جانشین خود را تغییر داده و ولیعهد را از قدرت محروم کند و با توجه به نارضایتی رو به رشد شاهزاده‌های خشمگین احتمال دارد این مسئله اتفاق بیفتد و چه بسا اینکه ولیعهد سعودی در طول تابستان امسال تحت مراقبت شدید، در کشتی تفریحی خود در نزدیکی سواحل جده می‌خوابید، به همین دلیل باشد.
از سوی دیگر حساب توییتری «العهد الجدید» که متعلق به افراد نزدیک به کانون تصمیم‌گیری‌های پنهان در عربستان است، محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان، را فردی مضطرب دانست که هر آن احتمال می‌دهد ترور شود. در توییت العهد الجدید آمده است: «صرف نظر از خبر روزنامه تایمز درمورد فرا رسیدن پایان قدرت بن سلمان، ولیعهد عربستان، عملکرد، اقدامات دیوانه‌وار و آزار و اذیت وی برای دیگران همگی نشان از احساس ناامنی و اضطراب دارد.» العهد الجدید در توصیف شخصیت بن سلمان افزود: «وی تحمل هیچ مخالفتی را ندارد و در همین حال تدابیر امنیتی اطراف خود را به گونه‌ای تشدید کرده است که حتی به نزدیک‌ترین افراد اجازه نمی‌دهد به او نزدیک شود و همگی این‌ها تایید می‌کند که او به شدت هراسان است، گویی او را تعقیب می‌کنند و هر آن ممکن است ترور شود.»
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
یکشنبه 25 شهریور 1397

مذاکرات مخفیانه امارات با سوریه برای از سرگیری روابط
  ۱۳۹۷/۰۶/۲۴

Image result for ‫امارات با سوریه‬‎
یک رسانه لبنانی فاش کرد که مشاور شورای عالی امنیت ملی امارات ژوئیه گذشته به طور سری، به دمشق سفر کرده و در دیدار با یک افسر ارشد سوری، خواستار از سرگیری روابط میان ابوظبی و دمشق شده است.
روزنامه «الاخبار» در گزارشی فاش کرد که «علی محمد بن حماد الشامسی»، طی ماه‌های گذشته به دمشق سفر کرده و در جریان دیداری با یک افسر بلندپایه سوری، که احتمالا «دیب زیتون»، رئیس ‌سازمان اطلاعات کل سوریه بوده است، خواستار از سرگیری روابط دمشق و ابوظبی شده است. شورای عالی امنیت ملی امارات بالاترین نهاد امنیتی در این کشور محسوب می‌شود. بر اساس این گزارش، شامسی در دیدار خود با این افسر سوری، علاوه‌بر مسائل امنیتی، درباره راه‌های از سرگیری روابط میان دو کشور که از سوی امارات در سال 2011 قطع شده بود، رایزنی کرد. در این دیدار طرف اماراتی تاکید کرده بود که از سرگیری روابط به دور از چشم ریاض باشد. این در حالی است که امارات طی سال‌های گذشته تمام ظرفیت‌ها را برای کنار گذاشتن «بشار اسد» از قدرت به کار گرفته و همواره بر تغییر سوریه پافشاری می‌کرده است. شکست طرح تحریم علیه کره شمالی
ترامپ به شیوه دزدان دریایی متوسل می‌شود
Image result for ‫کره شمالی ترامپ‬‎
آمریکا به شیوه دزدان دریایی، قصد دارد جلوی ورود هرگونه کشتی سوخت‌رسان به کره شمالی را بگیرد.
رسانه‌های آمریکایی گزارش دادند که واشنگتن قرار است برای ممانعت از دور زدن تحریم‌های کره شمالی از راه تبادل کشتی به کشتی، ائتلافی دریایی را با حضور ۷ کشور از جمله انگلیس و فرانسه تشکیل دهد.
روزنامه‌ وال استریت ژورنال گزارش داد، این ائتلاف چند ملیتی شامل، استرالیا، بریتانیا، کانادا، نیوزیلند، فرانسه، کره جنوبی و ژاپن می‌شود و قرار است که این کشورها تحت رهبری آمریکا، به شیوه دزدان دریایی عمل کنند و جلوی کشتی‌های سوخت‌رسان به کره شمالی که تحریم‌های سازمان ملل را نقض می‌کنند، رصد و تعقیب کنند. این کشورها کشتی‌ها و هواپیماهای خود را به منظور تعقیب آن دسته از کشتی‌های ناقض تحریم‌ها علیه کره شمالی اعزام خواهند کرد.گزارش مستند و تکان‌دهنده تایم
آمریکای بی‌بزک در داستان این 3 زن

Image result for ‫آمریکای بی‌بزک در داستان این 3 زن‬‎

در ادامه برملا شدن چهره واقعی آمریکا و لایه‌های پنهان رنج و بدبختی مردم این کشور، یک مجله آمریکایی از شرایط سخت معیشتی بیش از سه میلیون و 200هزار معلم در این کشور، پرده برداشت و اعلام کرد که بسیاری از این معلمان در شرایط فلاکت‌باری زندگی می‌کنند.
«تایم» با ارائه یک گزارش میدانی در آمریکا و گفت‌وگو با معلمان این کشور، واقعیت‌های تکان‌دهنده‌ای را گزارش کرد که در هیچ جای جهان و حتی در کشورهایی که آمریکا آنها را توسعه نیافته می‌خواند، هم تجربه نمی‌شود.
این نشریه برخلاف رویه معمول رسانه‌ها و دستگاه خبری - تبلیغاتی آمریکا، لحظه‌ای پرده را از چهره بزک کرده این کشور، پس زد واقعیت جدیدی را از کشور زندان‌های پرجمعیت و تبعیض‌های نژادی و اجتماعی برملا کرد.
تایم با درج تصاویر معلمان طرف گفت‌وگو به نقل از یکی از آنها نوشت: من «هوپ براون» 52 سال سن دارم و در منطقه «وود فورد» تاریخ تدریس می‌کنم. برای اینکه بتوانم پول قبض برق را پرداخت کنم و یا هزینه ماشینم را پرداخت نمایم، هر هفته مجبور شدم دو بار پلاسمای خونم را در ازای دریافت 60 دلار، اهدا کنم و برخی از لباس‌هایم را به یک امانت‌فروشی بفروشم!
این خانم معلم گفت که این شیوه تردستی مالی، اکنون به بخشی از زندگی روزانه‌اش تبدیل شده است. به گفته وی، دو هفته قبل که داشت فوق‌لیسانس خود را می‌گرفت و سپس، تدریس در مقطع دبیرستان را شروع کرده بود، هرگز فکر نمی‌کرد که کارش به اینجا بکشد.
به نوشته مجله تایم، خانم براون اغلب از ساعت پنج صبح تا ساعت 16 در مدرسه‌اش مشغول کار است و سپس راهی محل کار دومش می‌شود. علاوه بر این دو شغل، او مجبور است برای دریافت پول بیشتر، شغل سومی هم برای خودش دست و پا کند و آن، مدیریت سفر گردشگران اماکن تاریخی برای یک شرکت است.
سپس، تایم می‌نویسد که این وضعیت، مشابه وضعیت بسیاری از معلمان در آمریکا است و صدای آنان را هم کسی نمی‌شنود.
به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی، «روزا جیمنز» دبیر درس «مطالعات اجتماعی» در لس‌آنجلس نیز در مورد شرایط وخیم معیشتی معلمان آمریکا، به گزارشگر تایم گفت: من و فرزندم مجبوریم در آپارتمانی کوچک، روی یک تخت با هم بخوابیم و علی‌رغم اینکه تاکنون به خاطر نبود بودجه، سه بار از کار معلق شده‌ام، مجبورم ماهانه 1000 دلار برای ضروریات زندگی خود هزینه کنم.
«تاشوندا کوک» فرد دیگری بود که تایم با او گفت‌وگو کرد. این زن که در یک مدرسه راهنمایی کارولینای شمالی تدریس می‌کند، از زندگی مشقت‌بار خود حرف زد و گفت: با 20 سال تجربه کاری، هنوز قادر نیستم هزینه ماشینم را تامین کنم و یا برای درمان سردرد به پزشک مراجعه نمایم.
این معلم آمریکایی افزود: حقوق معلمی هزینه‌های سرسام‌آور زندگی در آمریکا را کفاف نمی‌کند و من نمی‌توانم پولی را برای آینده فرزندم پس‌انداز کنم.
تایم نوشت: بنابر اطلاعات وزارت آموزش آمریکا، هم‌اکنون حدود سه میلیون و 200 هزار معلم تمام وقت در آمریکا از سطح مهد کودک تا دوره دبیرستان، وخیم‌ترین وضعیت دریافتی را تجربه می‌کنند.
هرچند در ارتباط با واقعیت‌های زندگی اجتماعی و سیاسی در آمریکا، کم و بیش گزارش‌هایی به رسانه‌ها درز می‌کرده، ولی از زمان روی کار آمدن «دونالد ترامپ»، این شرایط سخت و غیرقابل تحمل بیشتر برملا شده است که البته، دو علت دارد؛ اول اینکه شخص ترامپ در زمان تبلیغات انتخاباتی و برای اینکه واقعیت‌ها را بگوید و پیروز شود، بسیاری از نابسامانی‌ها را برملا کرده بود و دوم، به جایگاه رسانه در زمان ریاست جمهوری ترامپ برمی‌گردد، که بیشتر نقش اپوزیسیون دولت را بازی کرده و برخی از واقعیت‌های جامعه آمریکا را برملا می‌کند.
چند روز قبل نیز سازمان ملل طی گزارشی، اعلام کرد، 40 میلیون آمریکایی در فقر مطلق به سر می‌برند و این وضعیت به خاطر ساز و کارهای غیرانسانی و ظالمانه حاکم بر آمریکاست. طبق گزارش فوق، آمریکا دارای بالاترین نرخ سرانه افراد زندانی، درسراسر جهان است و در این کشور هر ساله، 11 میلیون نفر روانه زندان می‌شوند.
درهر حال، علی‌رغم اینکه آمریکا بسیاری از استانداردهای حداقلی را برای یک زندگی خوب و سالم ندارد، خیلی از افراد مرعوب و خودباخته کشورهای دیگر و ازجمله ایران، که نام خود را «روشنفکر» هم می‌گذارند، سعی دارند آمریکا را به عنوان «سرزمین رویاها» قالب کنند!
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
یکشنبه 25 شهریور 1397


( کل صفحات : 4 )    1   2   3   4   


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات