تـــبـــرّی ( دشــمـن شـــناسـی )
آمریكا دشمن شماره 1 مردم محروم و مستضعف جهان است . حضرت امام خمینی (ره)
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


«بدترین دشمنان كسانی اند كه حیله خود را بیشتر پنهان می دارند.»مدیر وبلاگ :طاهر مهدوی
مطالب اخیر
نویسندگان


روایت سعودی از قتل خاشقجی
را جز بن سلمان و ترامپ هیچ‌کس باور نکرد
   ۱۳۹۷/۰۷/۲۹

Image result for ‫روایت سعودی از قتل خاشقجی را جز بن سلمان و ترامپ هیچ‌کس باور نکرد‬‎
روایت ریاض از چگونگی قتل خاشقجی هیچ کس جز ترامپ که به دلارهای این رژیم چشم دوخته! و خود بن سلمان که دستور قتل را صادر کرده قانع نکرد. این روایت، و همراهی نسبی آمریکا با آن، شعارها و ارزش های غربی و افرادی را که برای آن گلو پاره می‌کردند را هم، با هم به سخره گرفت. واشنگتن گفته هنوز زود است از تحریم عربستان حرف بزنیم!
عربستان پس از نزدیک به سه هفته از انتشار خبر قتل خاشقجی، سرانجام (و به گفته برخی کارشناسان و منابع آگاه، با خواست آمریکا)  قتل این خبرنگار داخل کنسولگری خود را تایید کرد و مدعی شد مرگ خاشقجی در یک درگیری فیزیکی رخ داده است! تا بدین ترتیب مسئولیت آن را به گردن چند مقام «خودسر» بیندازد که انداخت. شاه سعودی در پی اعتراف رسمی به کشته شدن روزنامه‌نگار منتقد این کشور در اسلامبول، علاوه بر برکنار کردن شماری از فرماندهان اطلاعاتی، کمیته‌ای هم به ریاست ولیعهد! برای بازسازی ساختار اطلاعات کل کشور تشکیل داد. در واقع تمام تلاش‌ها در این راستا بود که بن سلمان ولیعهد سعودی از اتهام قتل تبرئه شود. اما نکته جالب این است که این روایت سعودی را هیچ کس باور نکرد و همه معتقدند که بن سلمان شخصا پشت صحنه این قتل فجیع بوده است.
اتحادیه اروپا اعلام کرده‌ روایت رسمی حکومت عربستان درباره نحوه قتل «خاشقچی»، آنها را قانع نکرده است. آلمان، فرانسه و بسیاری از کشورهای اروپایی، آسیایی و آمریکایی همگی خواستار توضیحات بیشتر از سوی رژیم سعودی درباره پرونده خاشقچی شده و بر ضرورت «تحقیقات کامل» در این خصوص و پاسخگو کردن عاملان آن تأکید کرده‌اند. مجله «اشپیگل» نیز شنبه به نقل از «منبعی در پلیس فدرال آمریکا» نوشته که شخص «محمد بن سلمان»، دستور «قتل وحشیانه» خاشقجی را صادر کرده است. این مجله به نقل از «علی سوفان»، مأمور سابق پلیس فدرال آمریکا گزارش نوشته، ولیعهد سعودی با این کار خواسته پیامی بفرستد: «پیام بن سلمان این بود؛ اگر با من مخالفت کنید، هرکجا که باشید به چنگتان خواهم آورد. او خواست که این قتل وحشیانه باشد چرا که این گونه حاوی پیام خواهد بود.»
داستان‌سرایی
روزنامه واشنگتن پست  نیز در بخش سرمقاله خود توضیحات عربستان را درباره مرگ روزنامه‌نگار مخالف دولت سعودی «داستان‌سرایی» خوانده است. به گزارش ایسنا، به نقل از پایگاه خبری «هیل»، بخش سرمقاله این روزنامه همچنین دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا را بابت اینکه گفته بود «اظهارات عربستان را درباره مرگ خاشقجی معتبر می‌داند»، مورد انتقاد قرار داد. این روزنامه در ادامه با اعلام اینکه «داستان مرگ خاشقجی از سوی مقام‌های عربستان فاقد هرگونه اعتبار است» نوشته: «رئیس‌جمهور آمریکا با پذیرش داستان‌سرایی عربستان درباره مرگ این روزنامه‌نگار مخالف دولت عربستان، تنها به دنبال کمک به این رژیم به ویژه ولیعهد آن برای فرار از مسئولیت‌پذیری است. همانطور که ترامپ به درستی می‌داند، این داستان جدید عربستان نه تنها با شواهد جمع‌آوری شده از سوی مقام‌های ترکیه و خبرنگاران مغایرت دارد بلکه با گزارش‌های جامعه اطلاعاتی آمریکا نیز همخوانی ندارد... انگشت اتهام به سوی محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان نشانه رفته که قتلی خونسردانه، خشن و با قصد قبلی صورت گرفته چون جسد خاشقجی مثله شده است.» روزنامه واشنگتن پست حتی تاکید کرده که آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) نیز فایل صوتی قتل «جمال خاشقچی»، را که تکه تکه کردن خاشقجی را تایید می‌کند، شنیده است.
تناقض تازه در روایت قتل
در همین حال خبرگزاری «رویترز» روز یکشنبه به نقل از «یک مقام ارشد سعودی» روایتی را از نحوه قتل «جمال خاشقجی» ارائه کرده که با داستانی که پیشتر ریاض مطرح کرده بود، «تناقض‌های اساسی» دارد. بر اساس این روایت تازه، تیمی ۱۵ نفره از اتباع عربستان به دستور «احمد العسیری» نایب رئیس استخبارات عربستان راهی ترکیه شده‌اند تا خاشقجی را به بازگشت به ریاض متقاعد کنند، اما از اختیارات خود فراتر رفته و او را به ربایش تهدید کرده، سپس وی را خفه کرده‌اند. در نهایت هم یکی از این افراد لباس خاشقجی را پوشیده تا وانمود کند که او از ساختمان کنسولگری خارج شده است.
اظهارات تازه ترامپ
دونالد ترامپ نیز که در ابتدا به صراحت تاکید کرده بود که روایت عربستان در مورد قتل خاشقجی «معتبر» است در مصاحبه تلفنی با واشنگتن پست درباره توضیحات ریاض در خصوص قتل خاشقچی گفت، مشخص است که درباره این پرونده، فریبکاری و دروغ وجود داشته است.(!) ترامپ درباره احتمال دست داشتن ولیعهد عربستان در ماجرای قتل خاشقجی هم تاکید کرد: «هیچ کسی به من نگفته که او مسئول بوده و هیچ کسی هم به من نگفته که او مسئول نبوده است. ما هنوز به آن نقطه نرسیدیم. البته من خیلی دوست دارم که او در این قضیه مسئولیتی نداشته باشد». این در حالی است که جو بایدن معاون رئیس‌جمهور سابق آمریکا تعامل ترامپ با پرونده خاشقجی را خجالت‌آور و خطرناک دانست.75درصد واجدان شرایط ‌نتوانستند در انتخابات افغانستان شرکت کنند

Image result for ‫75درصد واجدان شرایط ‌نتوانستند در انتخابات افغانستان شرکت کنند‬‎
کمیسیون انتخابات افغانستان اعلام کرد فقط حدود یک سوم از ثبت‌نام‌کنندگان برای رای‌دهی در انتخابات پارلمانی، توانستند در انتخابات روز شنبه رای بدهند و 75 درصد از رای‌دهندگان، به دلایلی نتوانستند رای بدهند.
«گلاجان عبدالبدیع صیاد» رئیس کمیسیون انتخابات افغانستان دیروز طی یک کنفرانس مطبوعاتی، شمار شرکت‌کنندگان در انتخابات پارلمانی روز شنبه این کشور را چیزی بیش از سه میلیون نفر اعلام کرد.
کمیسیون مستقل انتخابات شمار کسانی که برای رای دادن ثبت‌نام کرده بودند را هشت میلیون و 918 هزار و 107 تن اعلام کرده بود.
صیاد همچنین خبر داد که مردم در ولایت‌های کابل، هرات، دایکندی و ننگرهار بیشترین مشارکت را داشته‌اند و کمترین میزان مشارکت هم مربوط به ولایت «ارزگان» بوده است.
رئیس کمیسیون انتخابات افغانستان ادامه داد که 53 درصد شرکت‌کنندگان در انتخابات ولایت «جوزجان» زنان بودند و کمترین میزان حضور زنان در انتخابات نیز مربوط به ولایت «زابل» با 9 درصد مشارکت است.
صیاد افزود، در شهر کابل بیش از یک میلیون نفر نیز در انتخابات شرکت کردند. همچنین در پایتخت، 45 مرکز اخذ رای مسدود ماند و این رای‌گیری دیروز انجام شد.
وی گفت که در صورت شمارش تمام آرا و آغاز روند رای‌دهی در مراکزی که مسدود بودند، شمار مشارکت‌کنندگان در انتخابات، به بیش از پنج میلیون نفر افزایش خواهد یافت.
از مجموع 34 ولایت در افغانستان، در بیشتر ولایت‌ها انتخابات برگزار شد. ولایت قندهار(با یک روز تاخیر) دیروز شاهد برگزاری انتخابات بود و قرار است مردم ولایت «غزنی» هفته بعد به پای صندوق‌های رای بروند.بر اساس گزارش‌ها، علت اصلی این که مردم نتوانستند آراء خود را داخل صندوق بیندازند شرایط بد امنیتی بوده است و بر اساس اعلام وزارت کشور افغانستان، نزدیک به 200 حادثه امنیتی در طول انتخابات روز شنبه در افغانستان به وقوع پیوست و در نتیجه این حوادث، 36 نفر کشته و حدود 120 تن دیگر مجروح شده‌اند. از مجموع 36 کشته، 9 نفر سرباز و بقیه غیرنظامی بوده‌اند.
علت دیگر مشارکت ضعیف، ناآشنایی مردم و برگزارکنندگان انتخابات در برخی از مناطق با دستگاه «بیومتریک» بوده است.
انتخابات ریاست جمهوری افغانستان نیز خرداد سال آینده برگزار و رئیس‌جمهور با رای مستقیم مردم انتخاب می‌شود.
در مورد زمان اعلام نتایج انتخابات، پیش از این اعلام شده بود که این زمان حدودا یک ماه طول خواهد کشید، اما «عبدالبدیع صیاد» رئیس کمیسیون انتخابات، دیروز گفت که 80 درصد آراء شمرده شده است.
گفته می‌شود برخی کوتاهی‌ها از سوی مسئولین برگزاری انتخابات نیز در ایجاد چنین شرایطی موثر بوده است.
سایر رویدادها:
* 30 تروریست طالبان دیروز بر اثر بمباران هوایی در ولایت «بغلان» کشته شدند.
11 غیرنظامی نیز بر اثر انفجار بمب‌های کنار جاده‌ای، جان خود را از دست دادند.
* مردم شهرستان «نرنگ» ولایت «کنر» افغانستان، در حالی که اجساد سه کودک کشته شده بر اثر حملات هوایی آمریکایی‌ها را با خود حمل می‌کرده‌اند، دست به تظاهرات زدند و پرچم آمریکا را به آتش کشیدند.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
دوشنبه 30 مهر 1397
اخبار ویژه روزنامه ها 
  ۱۳۹۷/۰۷/۲۹
Image result for ‫اخبار ویژه روزنامه ها‬‎

حذف سهمیه‌بندی بنزین علت دو برابر شدن مصرف و قاچاق
چاره قاچاق بنزین الزاماً گران کردن آن نیست. سهمیه‌بندی بنزین در دولت دهم تقریباً مشکل قاچاق را حل کرده بود.
شبکه راه دانا در گزارشی نوشت: بررسی آمار و ارقام نشان می‌دهد همزمان با حذف «کارت سوخت و سهمیه‌بندی بنزین» مصرف بنزین در کشور نیز یکباره به اوج خود رسیده است.
 به گزارش مشرق، رهبر معظم انقلاب نیز در دیدار خود با هیئت دولت به نکته مهمی در خصوص مصرف بنزین اشاره کرده و فرمودند: آن روز ایشان (رئیس‌جمهور) به من گفتند که روزانه ۱۰۵میلیون لیتر مصرف بنزین کشور است؛ حالا یک جای دیگر من خواندم در یک گزارشی که بیشتر است، ۱۲۰ میلیون [لیتر]. حالا، ۱۰۵ میلیون لیتر! چرا؟ چرا باید این‌قدر ما مصرف بکنیم؟ یک دوره‌ای مسئولین توانستند مصرف روزانه را برسانند به حدود ۶۵ میلیون لیتر، یعنی کمتر از ۶۵ میلیون لیتر؛ شد این کار.
طبق آمارهایی که در مورد میزان مصرف سوخت در کشور از ابتدای تابستان تاکنون منتشر شده است در تیرماه سال جاری متوسط مصرف روزانه بنزین در کشور به ۹۱ میلیون و ۷۰۰ هزار لیتر در روز رسید که اوج مصرف نیز در روز ۳۱ تیرماه با سوختن ۱۲۱ میلیون و ۸۰۰ هزار لیتر بنزین بود.
در یک نگاه ساده و راه حل پیش پا افتاده افزایش قیمت بنزین روش معقولی است؛ این افزایش قیمت موضوعی بود که در ماه‌های گذشته بارها از سوی دولت در دستور کار قرار گرفت اما هراس از نارضایتی بزرگ مردمی مانع از انجام این طرح شد.
سهمیه‌بندی سوخت در ایران طرحی برای هدف‌مندی مصرف سوخت در کشور بود که از تیر ۱۳۸۶ تا خرداد ۱۳۹۴ اجرا شد. به همین منظور برای تمامی خودروها در ایران کارت هوشمند سوخت صادر گردید و تمامی تلمبه‌های جایگاه‌های سوخت مجهز به دستگاه‌های کارت‌خوان و پین پد شدند.
طرح سهمیه‌بندی بنزین با هدف کنترل مصرف بنزین و مصون ساختن کشور از طرح تحریم واردات این فرآورده نفتی اجرایی شده بود و نقش مهمی در کنترل مصرف بنزین، جلوگیری از قاچاق و کاهش واردات آن ایفا کرده بود تا جایی که تقریبا قاچاق بنزین از کشور به کشورهای حاشیه‌ای به شدت کاهش پیدا کرده بود.
با روی کار آمدن دولت در سال 92 زنگنه به‌عنوان وزیر نفت اعلام کرد که مردم نباید محدودیتی در مصرف بنزین داشته باشند و حق آنهاست از هر میزان بنزینی که می‌خواهند استفاده کنند(!) زنگنه در حالی این اظهارات را بیان می‌کرد که بررسی‌های آماری نشان می‌داد در سال‌هایی که کارت سوخت وجود نداشته هر ساله مصرف بنزین بالا و بالاتر رفته و دولت هم ناگزیر به اختصاص یارانه بیشتر به بنزین و واردات بیشتر این محصول بوده است اما به یک باره با سهمیه‌بندی بنزین روند مصرف مسیر کاهشی به خود گرفته بود.
بررسی آمار نشان می‌دهد با حذف کارت سوخت و سهمیه‌بندی، مصرف بنزین و قاچاق آن یکباره به اوج رسید.
مصرف بنزین در سال 85، معادل 74 میلیون لیتر بود که با سهمیه‌بندی به 64 میلیون در سال 86 و سپس 59 میلیون در سال 90 رسید، اما به دنبال حذف سهمیه‌بندی، مصرف بنزین حتی تا 120 میلیون لیتر در روز هم رسید.


عمل به استانداردهای بانکداری یا خودتحریمی طبق خواست آمریکا؟!
معاونت حقوقی رئیس‌جمهور تاکید کرد: «لوایح چهارگانه مبتنی بر یک بانکداری صحیح‌العمل و استاندارد است که از نظر من با آنچه در نظام حقوقی و مالی مطلوب ما مدنظر است، مغایرتی ندارد تا بتوان گفت خیانتی صورت گرفته است.
لعیا جنیدی در گفت‌وگو با ایلنا، درباره تصویب لایحه الحاق دولت به کنوانسیون بین‌المللی مقابله با تامین مالی تروریسم (CFT) که عده‌ای عنوان می‌کنند با تصویب این لایحه به کشور خیانت شده است، گفت: تمامی لوایح چهارگانه که CFT یکی از آنهاست همگی درباره یک بانکداری مرسوم بین‌المللی و استانداردهایی است که این بانکداری باید داشته باشد.
وی با بیان اینکه FATF گروه جهانی است، افزود: لازم است بانکداری داشته باشیم که در آن بانک‌ها مراقبت کنند که ابزار نقل و انتقال منابع مالی ناشی از جرم نشوند. از نظر من این امر، بیش و پیش از هرچیز، یکی از الزامات بانکداری اسلامی واقعی است؛ بانکداری که تاکید می‌کند مراقب باشید پول ناشی از جرایمی مانند قاچاق انسان، مواد مخدر، فحشا، رشوه و ارتشا و... آزادانه در درون کانال‌های بانکی به جریان درنیاید. معاون حقوقی رئیس‌جمهور توضیح نداد که آیا مثلا بخشنامه بانک‌ها برای همکاری نکردن با افراد و نهادهایی که در فهرست وزارت‌خارجه آمریکا قرار دارند هم جزو استانداردهای بانکداری بین‌المللی  و اسلامی است؟! ارائه اطلاعات  صرافان به دشمن و تنگ کردن حلقه تحریم علیه اقتصاد کشور چطور؟!
البته لابد از معاونتی که پیش از این متن جا‌به‌جا و غلط ترجمه شده لایحه مربوط به کنوانسیون پالرمو را تحویل مجلس داده بود، نباید چندان توقع دقت و حساسیت را داشت.
گفتنی است چهارم بهمن ماه سال 1396 نمایندگان مجلس به لایحه دولت مبنی بر پیوستن ایران به کنوانسیون پالرمو رای مثبت دادند. کنوانسیونی که در کنار چندین و چند معاهده دیگر - همچون FATF-  زمینه را برای تحت نظارت و فشار قرار دادن ایران در زمینه مالی و بانکی بیش از پیش فراهم می‌کند.
همانند سایر مصوبات مجلس، لایحه مزبور نیز برای بررسی و تایید روانه شورای نگهبان شد که این شورا در بررسی خود متوجه موضوعی عجیب شد؛  آنچه دولت به مجلس فرستاده و نمایندگان به آن رای مثبت داده‌اند، با اصل این کنوانسیون مغایریتی فاحش و غیرقابل چشم‌پوشی داشت.
29 فروردین ماه سال جاری 45 نفر از نمایندگان به رئیس‌جمهور در مورد اقدام بی‌سابقه در دولت در ارائه متن ترجمه غیرواقعی و لایحه پالرمو و موارد مشابه تذکر دادند و تاکید کردند؛ ارائه متن غیرواقعی لایحه پالرمو با امضای جنابعالی به مجلس به جایگاه حقوقی شما و اعتقاد نمایندگان ملت خدشه وارد می‌کند!
پس از اعتراضات فراوانی، معاونت حقوقی ریاست‌جمهوری ادعا کرد: «ایرادات شورای نگهبان نسبت به ترجمه کنوانسیون، در متن لایحه ارسالی از سوی آقای رئیس‌جمهور به مجلس محترم شورای اسلامی وجود ندارد و متن ارسالی دولت متضمن یک ترجمه دقیق و صحیح از زبان اصلی به زبان فارسی است. لذا این اشکالات در فرآیندهای بعدی و پس از خروج لایحه از حوزه مسئولیت دولت به وجود آمده است. با این وصف، اشکالات به سادگی و از طریق تعامل کارشناسی قابل حل است و جنبه سیاسی دادن به موضوع با توجه به اینکه بسیاری از موارد احتمالا در مرحله تایپ مجدد به وجود آمده، موجه نیست.»


اصلاح‌طلبان همه سوء‌مدیریت‌هایی را که به رقبا نسبت می‌دادند مرتکب شدند
بسیاری از ادعاهایی که مدعیان اصلاح‌طلبی از باب رقیب‌هراسی انتخاباتی مطرح می‌کردند، در عملکرد اقتصادی خودشان نمود پیدا کرده است.
به گزارش جهان‌نیوز رقیب هراسی از جمله تاکتیک‌های انتخاباتی اصلاح‌طلبان از ابتدای امر بوده است. در زمان انتخابات سال 1376 ناطق نوری که رقیب رئیس دولت اصلاحات بود و امروز به عنوان «شیخ نور» و همپیمان ائتلافی اصلاح‌طلبان به‌شمار می‌رود، گرفتار همین تاکتیک شد.
وی در بخشی از کتاب خاطرات خود در این باره می‌نویسد: «جنگ روانی علیه من بسیار شدید بود و متأسفانه کسی هم این‌ها را پیگیری نکرد. بیشترین تهمت‌ها به من زده شد و انعکاس آن به این صورت بود که دیگران خیلی مظلوم واقع شدند. مثلاً اینکه اگر فلانی بیاید، مثل طالبان عمل می‌کند. آنها با تبلیغات خود فرصت فکر کردن و اندیشیدن را از مردم گرفتند که این از مصادیق استثمار فکری است!»
یکی از حربه‌های تبلیغاتی رسانه‌های زنجیره‌ای در انتخابات سال 96 قیمت دلار بود و رسانه‌های زنجیره‌ای اصلاح‌طلبان در ایام تبلیغات انتخاباتی مردم را از اوج گرفتن دلار در صورت شکست روحانی و پیروزی رئیسی یا قالیباف می‌ترساندند.
روزنامه اصلاح‌طلب تعادل اردیبهشت ماه 96 در گزارشی از دلار 6 هزار تومانی در صورت انتخاب رئیسی و قالیباف خبر داده بود. اخیراً هم غرویان روحانی حامی دولت مدعی شد اگر رئیسی رئیس‌جمهور بود دلار تا حدود 40 هزار تومان افزایش می‌یافت.
از سوی دیگر مردم هنوز اسم رمز «ونزوئلاهراسی» را در انتخابات فراموش نکرده‌اند.
جلایی‌پور گفته بود اگر همین آقای جلیلی بیاید ایران در عرض 4 سال ونزوئلا می‌شود و وضع معیشتی به‌هم می‌ریزد.
همچنین «عبدالله رمضان‌زاده» سخنگوی دولت اصلاحات- دی 96 - در مصاحبه با روزنامه آفتاب یزد گفت: «ما همین که کشورمان در دولت آقای روحانی مثل ونزوئلا نشده باید خوشحال باشیم. در حالی که وقتی آقای روحانی روی کار آمد مثل ونزوئلا بودیم.»
«موسی غنی‌نژاد» از کارشناسان اقتصادی حامی دولت نیز در جریان رقابت‌های ریاست جمهوری سال 96 مدعی شده بود: «مردم باید انتخاب کنند؛ یا ادامه سیاست‌های روحانی و اصلاحات اقتصادی تدریجی یا افتادن در تله پوپولیزم و تبدیل به ونزوئلا.»
کاربران شبکه اجتماعی که به دولت روحانی رأی داده‌اند پس از اختلالات اقتصادی و بالا رفتن جهشی نرخ دلار و متعاقب آن سقوط ارزش ریال به حافظه تاریخی خود در یک یا 5 سال پیش رجوع و بیان می‌کنند جریانی که خود ادعا می‌کرد با حضور رقیب در جایگاه قوه مجریه، اقتصاد ایران مانند اقتصاد آشفته ونزوئلا می‌شود، کشور را به سمت بحران پیش می‌برد.
اکنون سوء مدیریت، بسیاری از ادعاهای منتسب اصلاح‌طلبان به دیگران را در کارنامه خود آنها عملی کرده است.


آقای مرعشی! اول چک برگشتی قبلی را پاس کنید
سخنگوی کارگزاران می‌گوید باید پیش از این، مشکلات با آمریکا را حل می‌کردیم تا وضعیت امروز را نداشته باشیم.
حسین مرعشی در گفت‌و‌گو با خبرگزاری ایلنا و درباره «راه‌حل برون‌رفت از شرایط و مشکلات اقتصادی امروز» اظهار داشت: ما باید قبل از اینکه به این نقطه برسیم خودمان را آماده می‌کردیم. قبل از پایان جنگ روزی آیت‌الله هاشمی به امام نامه نوشت و بیان کرد تا شما هستید مسئله جنگ و رابطه ایران و آمریکا را حل کنید. ایشان آن موقع این روزها را می‌دید من بارها و بارها از آقای هاشمی شنیده‌ام که نباید کشور را برای همیشه در پرتگاه نگه داریم تا یک حادثه ما را به دره پرتاب کند.
وی افزود: ما باید تا فرصت داریم کشور را از لبه پرتگاه دور کنیم و به یک نقطه امن ببریم اما این کار را انجام ندادیم و امروز یک دیوانه در آمریکا یقه ما را گرفته است».
این فرار به جلو در حالی است که افراطیون لیبرال فعلا باید پاسخگوی وعده‌های قبلی خود درباره اعتماد به آمریکا و حل مشکلات اقتصادی از این طریق باشند. آنها باید پاسخ دهند که با وجود انفعال در برجام، چرا دشمنی‌های دولت اوباما در حوزه تحریم‌ها تدوام پیدا کرد؟ امثال مرعشی باید توضیح دهند که چرا آقای هاشمی از چند نوبت اعتماد به آمریکا و اروپا (ازجمله مذاکره و معامله یکطرفه با دولت بوش پدر و مذاکرات موهن موسوم به گفت‌وگوهای انتقادی اروپا با ایران) هیچ بهره‌ای نبرد و با این وجود در سال 92 نسبت به شکسته شدن تابوی مذاکره ابراز ذوق زدگی کرد؟
جالب اینکه مرحوم هاشمی 28 آذر ۱۳۹۲ -زمانی که آمریکا درباره توافق موقت ژنو بدعهدی می‌کرد- در مصلای کرمان خطاب به مردم گفته بود « وزیر خارجه آمریکا با اعتراف به خلف وعده آمریکا، قول داده که واشنگتن جبران کند. وقتی وزیرخارجه آمریکا به وزیر خارجه ایران می‌گوید ما خلف وعده خود را جبران می‌کنیم و مذاکرات باید ادامه یابد؛ یعنی عزم قدرت‌های غربی برای گفت وگوهای دوستانه با ایران جدی است. تغییر رویکرد غرب و آمریکا نسبت به ایران، به خاطر هوشیاری مردم است. شما مردم به گونه‌ای در انتخابات حاضر شدید و دولتی را آوردید که دنیا را مجبور و متقاعدکرد باید با ایران در فضای برابر مذاکره کند».
اما گذر زمان و بدعهدی‌های دولت اوباما نشان داد که آمریکایی‌ها دنبال فریب و امتیازگیری و مهار بیشتر ایران بوده‌اند.

به جای دون کیشوت‌بازی خدمت به مردم را نوبر کنید!
صادق زیباکلام از آشفتگی اصلاح‌طلبان ابراز نگرانی کرد و شورای شهر تهران را نشانه‌ای از همین موضوع دانست.
وی در روزنامه سازندگی می‌نویسد: این روزها به بهانه ماندن یا  نماندن آقای افشانی شهردار تهران اختلافات، ناهماهنگی‌ها و عدم انسجامی که در بعضی از بخش‌های شورای شهر پنجم می‌بینیم، می‌تواند انعکاسی از وضعیت اصلاحات و اصلاح‌طلبان باشد. ساده‌ترین و جدی‌ترین آن عدم جایگزینی برای راس اصلاحات پس از 20 سال است، یعنی اگر خدایی ناکرده رئیس‌ جریان اصلی اصلاحات را از دست بدهیم اصلا معلوم نیست که چه کسی می‌خواهد جای ایشان را بگیرد و هنوز نه احزاب ما و نه اصلاح‌طلبان جامعیت کامل را نیافته‌اند تا مورد وثوق مردم باشند. متاسفانه در حال حاضر نیز برخی احزاب اصلاح‌طلب آقای خاتمی را با شک و تردید قبول دارند و این برای یک جریان بزرگ سیاسی اصلا خوب نیست.
باعث تاسف است که پس از 20 سال افراد تحصیلکرده و ترقی‌خواه نتوانسته‌اند حتی یک جمع مثلا 15 نفره را به عنوان رهبری اصلاح‌طلبان برگزینند. حال همین جریان از یکسو شورای شهر را دست گرفته‌اند و از سوی دیگر فراکسیون امید را در مجلس دهم به وجود آورده‌اند.
وی در عین حال در ادامه می‌نویسد: اگر شورای شهر دست اصولگرایان بود و شهردار هم تحت حمایت این جناح بود آیا باز هم این قانون (عدم به‌کارگیری مدیران بازنشسته) شامل حالشان می‌شد؟ اگر آقای افشانی مورد حمایت اصولگرایان بود حتما تبصره‌ای برایش در نظر می‌گرفتند تا قانون منع به کارگیری بازنشستگان شامل حال او نشود مانند بسیاری از تبصره‌هایی که اصولگرایان در این مورد برای حامیانشان استفاده می‌کنند.
سئوال غلط زیباکلام درحالی است که قانون مذکور را اعضای فراکسیون امید با حرص و ولع پیگیری کردند و جزو تصویب‌کنندگان آن بودند. با این وصف معلوم نیست چرا آقای زیباکلام مانند همیشه مشغول فرافکنی و حمله به دشمن فرضی به سیاق دون‌کیشوت است که به آسیاب بادی حمله می‌کرد.
درمقابل باید امثال زیباکلام پاسخ دهند که چرا پس از یک سال‌ونیم، هنوز هم شورای شهر و شهرداری، کمر خدمت به مردم نبسته و کار و تلاش و اقدام را نوبر نکرده است؟!
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
دوشنبه 30 مهر 1397


کشورهای عضو اتحادیه عرب در اندیشه بازگشایی سفارت در سوریه
    ۱۳۹۷/۰۷/۲۹
Image result for ‫کشورهای عضو اتحادیه عرب در اندیشه بازگشایی سفارت در سوریه‬‎
یک مقام سازمان آزادیبخش فلسطین(ساف) به روزنامه سوری «الوطن» گفته، از ابتدای سال آینده میلادی(10 دی)، بسیاری از کشورهای عربی عضو اتحادیه عرب، سفارت‌های خود را در سوریه بازگشایی می‌کنند.
«انور عبدالهادی» به «الوطن» گفته، کشورهای منطقه‌ای و بین‌المللی برای از سرگیری روابط با سوریه و بازگشایی سفارتشان در دمشق، به تقلا افتاده‌اند. به گفته وی، بیش از نیمی از کشورهای عضو اتحادیه عرب از جمله مصر، عمان، کویت، الجزایر، تونس، سودان و موریتانی، سفارت خودشان را از ابتدای سال آینده میلادی در سوریه بازگشایی می‌کنند.پیش از این و در سال 2001، کشورهای عربی عضو اتحادیه عرب در اقدامی هماهنگ، روابط خود را با سوریه قطع و سفارت‌های خود را نیز در دمشق تعطیل کرده بودند.

 عقب‌نشینی صهیونیست‌ها از تخریب خان الاحمر
در پی مقاومت 4 ماهه فلسطینی‌ها

Image result for ‫عقب‌نشینی صهیونیست‌ها از تخریب خان الاحمر در پی مقاومت 4 ماهه فلسطینی‌ها‬‎
فلسطینی‌ها با چنگ و دندان در برابر صهیونیست‌ها ایستادند و جلوی ادامه تخریب روستای الاحمر را «موقتاً» گرفتند. رژیم صهیونیستی 4 ماه است که به دنبال تخریب و تصاحب این روستاست.
در پی تصمیم هر چند موقت رژیم صهیونیستی در عقب‌نشینی از تخریب روستای «خان الاحمر»، فلسطینی‌های ساکن این روستا جشن گرفتند.
به گزارش خبرگزاری قدس، رژیم صهیونیستی که با مقاومت سرسختانه فلسطینی‌ها مواجه شده بود شنبه شب اعلام کرد تخریب خان الاحمر را تا اطلاع ثانوی به تعویق انداخته است.
«هاآرتص» در این باره به نقل از «یک منبع بلندپایه سیاسی اسرائیلی» نوشته: «تصمیم تعویق تخریب خان الاحمر تا اطلاع ثانوی اتخاذ شده تا اینکه طرح‌های جایگزین تخلیه این روستا بررسی شود.»
«آویگدور لیبرمن» وزیر جنگ رژیم صهیونیستی اما گفته، این تصمیم(توقف تخریب روستا) بر خلاف خواسته وی اتخاذ شده است.
چهار ماه مقاومت
با اینکه صهیونیست‌ها نمی‌خواهند از به ثمر نشستن مقاومت فلسطینی‌ها صحبتی به میان آورند اما «ولید عساف» رئیس‌کمیته مقاومت برابر شهرک سازی و دیوار حائل در این باره گفت که تصمیم صهیونیست‌ها در زمینه تعویق تخریب خان الاحمر پس از مقاومت چهار ماهه اهالی این روستا و حامیان فلسطین رخ داد که طی این روزها به طور جدی به مقابله با تصمیم صهیونیست‌ها پرداخته بودند: «البته ما به تعویق تخریب روستای خان الاحمر راضی نمی‌شویم و خواهان لغو کامل این تصمیم هستیم.»
عساف تاکید کرد: «این موفقیت بدون حمایت‌های بین‌المللی، اقدامات میدانی، فعالیت نیروهای داوطلب و حمایت نیروهای امنیتی فلسطین و مقاومت اهالی خان الاحمر که طی ماه‌های اخیر در این زمینه همه تلاش‌های خود را انجام دادند، محقق نمی‌شد.»
اهمیت خان الاحمر
گفتنی است روستای «خان الاحمر» جزئی از استان قدس است. این روستا در مسیر جاده شماره یک شرق قدس و در نزدیکی شهرک‌های «معالیه آدومیم» و «کفار آدومیم» قرار دارد. این روستا در سال 1967 از سوی رژیم صهیونیستی ‌اشغال شد.
اهمیت راهبردی این روستا از دو مسئله مهم نشات می‌گیرد، نخست اینکه خان الاحمر مناطق شمالی کرانه باختری را به مناطق جنوب آن متصل می‌کند. دوم اینکه این روستا تنها منطقه فلسطینی باقیمانده در تقسیم‌بندی صهیونیستی«‌ای 1» است. براین اساس، صهیونیست‌ها تلاش داشتند این منطقه راهبردی و استراتژیک را از حضور فلسطینی‌ها خالی کنند. هم‌اکنون در روستای خان الاحمر 200 فلسطینی زندگی می‌کنند که 53 درصد از آنها کودک
 هستند. مشکلات «برگزیت» ادامه دارد بزرگترین تجمع مخالفان در لندن
همزمان با اردوکشی خیابانی صدهاهزار نفر از مخالفین برگزیت در خیابان‌های لندن شماری از اعضای پارلمان انگلیس نیز به ترزا‌می‌ هشدار دادند فقط 72 ساعت وقت دارد تا تکلیف برگزیت را روشن کند وگرنه ممکن است شغلش را از دست بدهد.

انگلیس باید در 29 ماه مارس سال 2019(جمعه 9 فروردین 98) اتحادیه اروپا را به موجب رفراندوم برگزیت که در سال 2016 برگزار شد ترک کند. این خروج باید از طریق یک توافق بین لندن و بروکسل که در ماه جاری منعقد می‌شود تنظیم شود تا پارلمان‌ها فرصت رای‌گیری و ارزیابی این توافق را داشته باشند. اگر تا آن زمان هیچ توافقی شکل نگیرد انگلیس بدون توافق و به صورت نامنظم از این اتحادیه خارج می‌شود. کارشناسان می‌گویند چنین خروجی عواقب اقتصادی سخت و دشواری برای انگلیس خواهد داشت.
از سوی دیگر «برگزیت» شکاف عمیقی نیز در جامعه انگلیس ایجاد کرده و طرفداران و مخالفین خروج انگلیس از اروپا کاملا کشور را به دو قسمت تقسیم کرده‌اند. روز یک‌شنبه نزدیک به نیم میلیون نفر از مخالفین برگزیت به خیابان‌ها آمدند و خواستار برگزاری همه پرسی دیگری در این باره شدند. بر اساس این گزارش تظاهرکنندگان پرچم‌های آبی و طلایی رنگ اتحادیه اروپا را به اهتزاز درآوردند و خواستار برگزاری همه پرسی دیگری درباره خروج انگلیس از اتحادیه اروپا شدند. سازمان دهندگان این تظاهرات تعداد شرکت کنندگان را بیش از 700 هزار نفر اعلام کرده‌اند. این بزرگترین تظاهرات در انگلیس از زمان برپایی تظاهرات در سال 2003 میلادی در مخالفت با جنگ عراق به شمار می‌رود.تازه‌ترین نظرسنجی‌ها نیز نشان می‌دهد که اختلاف نظر زیادی بین مردم انگلیس درخصوص برگزیت و ترک یا ادامه عضویت انگلیس در اتحادیه اروپا وجود دارد.این تظاهرات در شرایطی برپا شده است که ترزا می ‌نخست‌وزیر انگلیس بار دیگر نتوانست در دیدار با رهبران اروپایی در بروکسل به توافق نهایی درباره مفاد قرارداد برگزیت دست یابد. ترزا می ‌با انتقادات وسیع و گسترده‌ای از سوی احزاب مخالف و همین طور برخی اعضای حزب محافظه‌کار به خاطر روند مذاکرات برگزیت روبرو شده است.بر اساس گزارش «اسکای نیوز» اعضای پارلمان انگلیس که از نشست بی‌نتیجه «ترزا می» نخست‌وزیر انگلیس درباره خروج این کشور از اتحادیه اروپا ناامید شده‌اند، به او هشدار داده‌اند فقط ۷۲ ساعت وقت دارد تا سمتش را نجات دهد و در این پُست باقی بماند.اگر ۴۸ نفر از اعضای پارلمان انگلیس نامه‌هایی را به رئیس‌پارلمان بنویسند رأی‌گیری عدم اعتماد ترزا می‌ برگزار می‌شود. گفته می‌شود احتمالاً تعداد مقامات حامی برگزاری این رأی‌گیری به زودی به حد نصاب می‌رسد.حزب کارگر هم بر فشار‌های وارده بر ترزا می‌ افزوده است و می‌گوید حتی اگر او به توافق دست یابد ممکن است پارلمان آن را قبول نکند.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
دوشنبه 30 مهر 1397جنگ و گریز در خیابان‌های کشمیر
نیروهای هندی خانه‌های مسلمانان را آتش زدند
   ۱۳۹۷/۰۷/۲۹

Image result for ‫جنگ و گریز در خیابان‌های کشمیر نیروهای هندی خانه‌های مسلمانان را آتش زدند‬‎
نظامیان هندی با تشدید سرکوب مردم در منطقه مسلمان‌نشین کشمیر، منازل مردم را به آتش کشیدند و شمار زیادی را آواره کردند.
طبق گزارش‌های منتشر شده حمله نظامیان هندی علیه مردم در خیابان‌های «سرینگر» مرکز کشمیر، شدت گرفته و نیروهای هندی برای خاموش کردن اعتراضات، منازل مسکونی را هم به آتش می‌کشند و یا تخریب می‌کنند و این اقدام آنها موجب آوارگی بسیاری از ساکنان شده است.
همچنین، در حملات متقابل میان نظامیان هند و معترضان، تعداد زیادی از نیروهای هندی و افراد معترض زخمی شده‌اند.خبرگزاری‌ها نوشته‌اند در برخی مناطق سرینگر نیز اعتراضات تبدیل به درگیری مسلحانه میان دوطرف شده و این اتفاق، اوضاع را وخیم‌تر کرده است.به گزارش فارس، عکس‌ها و تصاویر ارسالی از سرینگر، این جنگ خیابانی را به خوبی نشان می‌‌دهد، براساس این تصاویر، این درگیری‌ها باعث مرگ حداقل یک معترض شده است.مردم کشمیر سال‌هاست که برای کسب استقلال از هند، تلاش می‌کنند. مخالفت 80 نماینده پارلمان اردن با اجاره دادن دو منطقه ‌این کشور به اسرائیل
Image result for ‫مخالفت 80 نماینده پارلمان اردن‬‎
نمایندگان پارلمان اردن با تهیه متنی از دولت این کشور خواستند، قرارداد اجاره دو منطقه‌این کشور به صهیونیست‌ها را تمدید نکند. مردم اردن نیز جمعه گذشته با راهپیمایی خیابانی خواستار عدم تمدید این قرارداد شده بودند.
بیش از 80 نماینده پارلمان اردن با امضای یادداشتی از دولت این کشور خواستند تا قرارداد اجاره زمین‌های الباقوره و الغمر به رژیم صهیونیستی را لغو کند. به گفته این نمایندگان، کمیته حقوقی پارلمان نیز از دولت اردن خواسته تا در قرارداد اجاره زمین‌های الباقوره و الغمر به رژیم صهیونیستی تجدیدنظر کند.
 «الغمر» یک منطقه مرزی است که در استان العقبه در جنوب بحر‌المیت واقع شده و به منطقه مورد منازعه اردن و رژیم صهیونیستی هم معروف است و پس از امضای معاهده صلح بین دو طرف در سال ۱۹۹۴ موسوم به «وادی عربه»، این منطقه به رژیم صهیونیستی اجاره داده شده است. منطقه الباقوره نیز یک شهرک مرزی در اردن است که در شرق «رود اردن» واقع شده و وضعیت آن نیز همانند الغمر است.
«سعود ابومحفوظ» عضو مجلس نمایندگان اردن در این رابطه گفته، دولت اردن در سال ۱۹۲۸ با فروش بخشی از اراضی الباقوره به شرکت برق جهت برق‌رسانی به شهرهای شمال فلسطین و عجلون اردن موافقت کرد اما ارتش رژیم صهیونیستی در سال ۱۹۵۰ این منطقه را‌اشغال کرد و پس از آن مناطق‌اشغالی گسترش یافت و تا خلیج «ام الرشراش» اردن در شهر العقبه مشرف به دریای سرخ امتداد یافت. این رژیم سپس بندر ایلات را تأسیس کرد به گونه‌ای که کشتی‌های این رژیم در آب‌های اردن پهلو می‌گیرند. به گفته وی پس از فاجعه سال ۱۹۶۷ و‌اشغال بقیه اراضی فلسطینی و قدس، رژیم‌اشغالگر به گسترش در خارج از مرز آتش‌بس در وادی عربه ادامه داد و مساحتی بالغ بر حدود ۳۸۷ کیلومتر از جمله منطقه الغمر را از آن خود کرد.
مردم اردن نیز روز جمعه گذشته با برگزاری تظاهراتی از دولت این کشور خواستند تا زمین‌های «الباقوره و الغمر» را از رژیم صهیونیستی پس بگیرد.


در واکنش به احتمال خروج آمریکا از پیمان منع موشک‌های هسته‌ای
مسکو: از گزینه نظامی استفاده می‌کنیم

Image result for ‫در واکنش به احتمال خروج آمریکا از پیمان منع موشک‌های هسته‌ای‬‎
خروج ترامپ از «پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد» به شدت خشم روس‌ها را برانگیخته و آنها اعلام کرده‌اند این اقدام ترامپ را تلافی خواهند کرد و احتمال دارد از گزینه نظامی نیز استفاده کنند اما مسکو توضیح نداد منظورش از «گزینه نظامی» چیست.
یک‌جانبه‌گرایی آمریکا در دوره ترامپ به شدت اوج گرفته و دولت وی در همین راستا از بسیاری از معاهدات بین‌المللی آمریکا را کنار کشیده است.ترامپ در جدیدترین مورد از اقدامات یک‌جانبه‌گرایانه خود اعلام کرد آمریکا را از پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد خارج می‌کند؛. پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد (آی‌ان‌اف) در سال ۱۹۸۷ در واشنگتن میان رهبران آمریکا و شوروی برای حذف موشک‌های میان‌برد و کوتاه‌برد امضا شد و رونالد ریگان، رئیس‌جمهوری وقت آمریکا و میخائیل گورباچف، آخرین رهبر اتحاد جماهیر شوروی آن را امضا کرده‌اند. این پیمان تولید و آزمایش موشک‌های کوتاه برد ۵۰۰ کیلومتر تا میان بردهایی ۵۵۰۰ کیلومتری را منع می‌کرد. اما آمریکا سال‌هاست که روسیه را به نقض این معاهده متهم می‌کند؛ اتهامی که مسکو آن را رد می‌کند.
 ترامپ شنبه‌ شب در جمع خبرنگاران در شهر «الکو» ایالت نوادا گفت: «ما طرفی هستیم که داخل توافق مانده‌ایم و آن را رعایت کرده‌ایم ولی روسیه، متأسفانه، از آن پیروی نکرده است. بنابراین، ما این توافق را خاتمه خواهیم داد و از آن خارج می‌شویم.»وی اضافه کرد: «روسیه این توافق را نقض کرده‌اند. آنها سال‌ها است که این توافق را نقض کرده‌اند. نمی‌دانم چرا رئیس‌جمهور اوباما در این مورد مذاکره نکرد یا از این توافق خارج نشد. ما دیگر به آنها اجازه نخواهیم داد یک توافق هسته‌ای را نقض کنند و وقتی که ما اجازه کار تسلیحاتی نداریم آنها بروند و این کار را انجام دهند.
واکنش روس‌ها
بلافاصله بعد از اظهارات ترامپ وزارت خارجه روسیه بامداد یکشنبه به سخنان وی واکنش نشان داد.  وزارت خارجه روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرد، آمریکا با این تصمیم رویای «دنیای تک‌قطبی» را در سر می‌پروراند. به گزارش فارس روسیه قبلاً تأکید کرده بود که تا زمان پایبندی آمریکا به این پیمان پایبند می‌ماند، اما ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه سال گذشته گفت هر اقدامی که آمریکا درباره این توافق انجام دهد با حرکتی مشابه تلافی خواهد شد.
مقامات سیاسی و پارلمانی روسیه نیز تهدید جدید ترامپ درباره خروج از پیمان موشکی را ادامه تلاش آمریکا برای اعمال فشار بر مسکو ارزیابی کردند که عواقب منفی برای ثبات راهبردی داشته و می‌تواند جهان را در آستانه جنگ اتمی قرار دهد. «سرگئی ریابکوف» معاون وزیر خارجه روسیه در واکنش به خروج آمریکا از «پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد» گفت که این اقدام آمریکا گامی بسیار خطرناک است. اگر آمریکا به خروج یک‌جانبه از توافق‌ها ادامه دهد، روسیه دست به اقدامات تلافی‌جویانه خواهد زد که شامل اقدامات نظامی نیز می‌شود. البته وی توضیح نداد که منظورش از اقدامات نظامی چیست.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
دوشنبه 30 مهر 1397

پاسخ هواپیمایی لبنان به ادعای رسانه آمریکایی:
هواپیمای ایرانی ادعایی فاکس نیوز، حامل سلاح نبود
   ۱۳۹۷/۰۷/۲۹

Image result for ‫هواپیمای ایرانی ادعایی فاکس نیوز، حامل سلاح نبود‬‎
هواپیمایی لبنان در بیانیه‌ای اعلام کرد که هواپیمای ایرانی ادعایی فاکس نیوز حامل سلاح نبوده است.
در حالی که شبکه خبری آمریکایی «فاکس نیوز» وابسته به نومحافظه‌کاران این کشور اخیرا به نقل از منابع اطلاعاتی غربی مدعی شد که یک فروند هواپیمای مسافربری ایران متعلق به شرکت «فارس قشم» با سلاح  قاچاق بر باند فرودگاه بین‌المللی «رفیق حریری» به زمین نشسته، اداره کل هواپیمایی کشوری لبنان شنبه شب با انتشار بیانیه‌ای خبر فاکس نیوز را جعلی خواند.
 به نوشته «خبرگزاری رسمی لبنان» در بیانیه اداره کل هواپیمایی کشوری لبنان آمده است، شرکت هوایی ایرانی فارس قشم در تاریخ 15 اکتبر (24 مهر) 2018 برای پرواز باری بین فرودگاه‌های دمشق، بیروت و دوحه ابتدا درخواست مجوز کرد.
به گزارش فارس، در ادامه توضیح در این بیانیه آمده است: «در پرواز دمشق- بیروت در تاریخ 16 اکتبر (25 مهر)، هواپیمای «بوئینگ 747 بی» ساعت 3 بعد از ظهر به وقت محلی بدون هیچگونه باری بر باند فرودگاه بین‌المللی رفیق حریری به زمین نشست».
بر اساس این گزارش، در پرواز بیروت- دوحه در تاریخ 17 اکتبر (26 مهر) در ساعت 7:30 غروب به وقت محلی، این هواپیما با 74 تن بار احشام و بعد از موافقت مقام‌های هواپیمایی کشوری قطر، از فرودگاه رفیق حریری عازم دوحه شد.
 به نوشته خبرگزاری لبنان، اداره کل هواپیمایی کشوری لبنان در خاتمه به رسانه‌ها‌ توصیه کرده تا در انتشار هرگونه اطلاعات مربوط به فرودگاه بیروت مراقب باشند.
گفتنی است که روزنامه «الشرق الاوسط» وابسته به آل‌سعود نیز برای بهره‌برداری رسانه‌ای، خبر جعلی فاکس نیوز را  پوشش داده بود.


دیفتری جان 141 یمنی را در عرض یک ‌سال گرفت

Image result for ‫دیفتری جان 141 یمنی را در عرض یک ‌سال گرفت‬‎
وزارت بهداشت یمن اعلام کرد، طی یک سال گذشته 141 یمنی براثر ابتلا به دیفتری جان خود را از دست داده‌اند‌.
به گزارش شبکه خبری «المیادین»، وزارت بهداشت یمن با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد، شمار مبتلایان به بیماری دیفتری در یمن تاکنون بالغ بر دو هزار و 570 تن است که 141 تن آنها از جمله شمار زیادی کودک جان خود را از دست داده‌اند. طبق این اعلامیه، علت اصلی شیوع بیماری وبا و دیفتری در یمن، جنگی است که ائتلاف سعودی علیه یمن و مردم آن به راه انداخته و تاکنون آن را ادامه داده است. سازمان بهداشت جهانی پیش از این نیز طی بیانیه‌ای اعلام کرده بود، با توجه به اوضاع بحرانی مناطق مختلف یمن، حدود 16 میلیون یمنی نیاز به کمک‌های بهداشتی دارند.


جامعه‌شناس آمریکایی:
 اخلاق در آمریکا مرده است
Image result for ‫جیروکس‬‎
اشاره:
«اخلاق» همواره به عنوان یکی از مقوله‌های گم شده در جامعه آمریکا به حساب آمده است. با سر کار آمدن «ترامپ» این لکه سیاه در آمریکا بزرگتر شد. ترامپ در برخی رفتارها و انتصابات خود نیز نشان داد هیچ اهمیتی به این بی‌آبرویی‌ها نمی‌دهد. همه دیدیم وی در آخرین انتصابش، «برت کاوانا» را به عنوان مقام قاضی دیوان عالی آمریکا پیشنهاد کرد که تصویب هم شد. پستی که به کاوانا داده شد از مهم‌ترین عناصر اجرای عدالت در آمریکا محسوب می‌شود. نکته مهم در این انتصاب این بود که وی هم مثل ترامپ محکوم به فساد اخلاقی است و جامعه آمریکا بارها علیه این انتخاب راهپیمایی کردند اما ترامپ باز هم به آنها اعتنایی نکرد.
«هنری جیروکس» جامعه‌شناس آمریکایی و استاد دانشگاه «مک مستر» کانادا طی یادداشتی که بازتاب خوبی هم داشت، اعلام کرد انتصاب کاوانا آغاز «فاشیسم نئو لیبرالیستی» در آمریکاست. کیهان بار دیگر با وی هم کلام شده تا هم مفهوم «فاشیسم نئولیبرالیستی» را از وی جویا شود و هم به ابعاد مخفی انتصاب «برت کاوانا» پی ببرد. «جیروکس» مولف بیش از 50 کتاب در حوزه‌های سیاسی و اجتماعی است. مصاحبه کیهان با نویسنده کتاب «آمریکا در جنگ با خو د«America at war with itself را در ادامه خواهیم خواند:
1) به عنوان اولین سؤال برای خوانندگان کیهان توضیح دهید که فاشیسم نئولیبرالیستی که شما آن را در مقاله‌های خود به طور متداول استفاده می‌کنید، به چه معناست؟
«فاشیسم نئولیبرالیستی» را می‌توان در دو قالب «پروژه» و «جنبش» بررسی کرد. به عنوان یک پروژه ،« فاشیسم نئولیبرالیستی» قصد دارد تمام نهادهایی را که در ایجاد و تقویت بنیان دموکراسی نقش دارند از بین ببرد و صورت موازی، قدرت را صرفا در دستان صاحب‌منصبان اقتصادی قرار دهد. اما به عنوان یک جنبش، «فاشیسم نئولیبرالیستی» در سطح جامعه نابرابری‌های اقتصادی را در قالب‌های قانونی و همه‌جانبه ایجاد خواهد کرد.  
2) حالا بفرمایید حکومت درآمریکا در دوران «فاشیسم نئولیبرالیستی» چه خصوصیاتی خواهد داشت؟
«فاشیسم نئولیبرالیستی» به طور هم زمان سعی دارد تا دولت سیاسی را به دولت تحت نفوذ شرکت‌های بزرگ تبدیل کند. در این فضا از همه ابزار استفاده می‌شود تا رسانه‌ها منتقد به ساکت شدن مجبور شوند. نظارت همه‌جانبه و استفاده ابزاری از قانون برای نادیده گرفتن حقوق‌های مدنی همزمان با سانسور کردن انتقادات از جمله مبانی «فاشیسم نئولیبرالیستی» است. در این فضا هرگونه اعتراض نسبت به کمبود‌ها و تبعیض‌ها در حوزه حقوق‌های اجتماعی به عنوان یک جرم شناخته می‌شود. خشونت علیه دانشجویان از جمله خصوصیات «فاشیسم نئو‌لیبرالیستی» است که اکنون هم در جامعه آمریکا ایجاد شده است. مردم سایر نژاد‌ها، پناهجویان بدون مدارک انسان‌های بی‌ارزشی در این فضا محسوب می‌شوند.
3) ترامپ پرونده سیاهی در حوزه اخلاقی دارد. ظاهرا افرادی که با وی کار می‌کنند هم پرونده‌هایشان در این حوزه سیاه است. مثلا دیدیم که«برت کاوانا» با پیشنهاد ترامپ، قاضی دیوان عالی آمریکا شد، در حالی که پرونده تجاوز جنسی او به یک زن آمریکایی در جریان بود. چطور می‌شود این تناقض را درک و توجیه کرد؟
انتصاب «برت کاوانا» به عنوان قاضی دیوان عالی آمریکا، علیرغم ادعا مبنی بر تجاوز جنسی به دو زن نشان می‌دهد که تمامی انتخاب‌های ترامپ به گونه‌ای تحت تاثیر فضای سیاسی این کشور قرار دارد. تسلط دیوان عالی آمریکا به دست فردی که دارای تفکرات شدید راستگراست همواره مطلوب و هدف جمهوری‌خواهان آمریکا بوده است. اکنون اقشار آسیب‌پذیر آمریکا از جمله ، فقیران ، زنان و مردم با سایر نژاد‌ها در آمریکا بهای سنگینی به خاطر انتصاب «برت کاوانا» به عنوان قاضی دیوان عالی آمریکا پرداخت خواهند کرد. مورد «برت کاوانا» نشانگر ریشه‌های عمیق «فاشیسم نئولیبرالیستی» سرکار در جامعه آمریکاست. وی نه تنها نشانگر وجود فساد گسترده بین جامعه آمریکاست، بلکه، نماد سلطه بی‌قید و شرط سفید پوستان در جامعه آمریکاهم هست.
هرچند انتقادات شدیدی علیه «برت کاوانا» برای پذیرفتن این پست صورت گرفت و رفتار وی مصداق عینی، «نفرت از زنان» در دادگاه عالی آمریکا است اما نباید از خاطرمان برود که مقصر اصلی در این میان سیستمی است که وی را در این سمت گمارده است.
4) چرا آمریکا بتدریج و آرام در حال از دست دادن موازین اخلاقی در جامعه خود است؟
آمریکا تمام موازین اخلاقی و دموکراتیک را به قوانین بازار باخته و از بین برده است. موازین اخلاقی را از میان برده و به جای آن کاپیتالیسم را ایجاد کرده است. سیستمی که در آن بیشترین تمرکز بر پولدار شدن دارا‌ها، و از سویی دیگر فرو رفتن بیشتر فقیر‌ها در بیچارگی است. «نئولیبرالیسم» اکنون نظام سرمایه‌داری را با چاشنی چیرگی سفیدپوستان تغییر داده و تفکرات ملی‌گرایی افراطی را به جامعه بازگردانده است. نا متوازن کردن شرایط اقتصادی و سخت کردن شرایط اقتصادی برای فقیران جامعه با حمله کردن به ارزش‌های اجتماعی گره خورده است. در این طرز فکر، هر گونه سعی و تلاشی برای تغییر دادن شرایط و کسب فضای بهتر غیر ممکن تلقی می‌شود. جنگ ترامپ علیه دموکراسی، به شدت رشد پیدا کرده است. سرعت و شدت شیوع تفکراتی شیطانی در جامعه آمریکا آنقدر زیاد شده که دیگر کنترل آن به شدت مشکل شده است.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
دوشنبه 30 مهر 1397


«فقط مقاومت» درخواست سیدحسن نصرالله از مردم فلسطین
   ۱۳۹۷/۰۷/۲۸

Image result for ‫سیدحسن نصرالله‬‎
دبیرکل حزب‌الله لبنان گفت: «فلسطینیان برای مقابله با دشمن صهیونیستی هیچ گزینه‌ای جز مقاومت و ایستادگی در برابر تجاوزگری ندارند.»
سیدحسن نصرالله جمعه شب و در جریان سخنرانی در بیست و پنجمین سالروز تأسیس مدارس المهدی‌(عج) با اشاره به تحولات غزه گفت: «آنچه که در غزه اتفاق می‌افتد برای منطقه از اهمیت بسزایی برخوردار است. ما اوضاع منطقه و به ویژه وضعیت غزه را از نزدیک رصد می‌کنیم و شاهد  افزایش تهدیدات صهیونیست‌ها علیه فلسطینیان و تشدید اقدامات خصمانه آنها علیه ملت فلسطین هستیم. دشمن صهیونیستی فلسطینیان را در مقابل دو راهی نبرد یا مُردن از گرسنگی قرار داده است.»
به گزارش خبرگزاری «قدس» به نقل از «المنار»، دبیرکل حزب‌الله لبنان تاکید کرد، فلسطینیان برای مقابله با دشمن صهیونیستی هیچ گزینه‌ای جز مقاومت و ایستادگی در برابر تجاوزگری ندارند.
به جنگ یمن پایان دهید
دبیرکل حزب‌الله لبنان بخش دیگری از اظهارات خود را به ماجرای خاشقجی اختصاص داد و گفت: «از همان ابتدا که ماجرای خاشقجی مطرح شد، ما به دلیل رنج و محنت‌هایی که عربستان سعودی به جهان اسلام و به ویژه یمن تحمیل کرده است، می‌توانستیم این وضعیت را مغتنم شمرده و ریاض را آماج حملات قرار دهیم اما ترجیح دادیم تا رصدکننده اوضاع باشیم... در حال حاضر پرواضح است که ماجرای خاشقجی بسیار بزرگ و جنجالی شده است. این واقعیت غیرقابل انکار است که امروز عربستان سعودی و آمریکا در این ماجرا در وضعیت بسیار سختی قرار گرفته‌اند و با یک بحران بزرگ مواجه هستند.»
 وی در ادامه اظهار داشت: «اینکه آمریکایی‌ها و سعودی‌ها مدعی هستند پرونده خاشقجی حاصل ماجراجویی یک عده گروه خودسر بوده، مسئله‌ای کاملا مردود است. من خطاب به مسئولان سعودی می‌گویم: امروز وقت آن رسیده است تا شما یک موضع شجاعانه در خصوص متوقف ساختن جنگ یمن اتخاذ کنید... پس از ماجرای ناپدید شدن خاشقجی، به وجهه عربستان سعودی به صورت بی سابقه ای در سطح بین المللی خدشه وارد شد چراکه مسئله ربایش خاشقجی و کشتن وی تقریبا قطعی شده است.»
 وی همچنین بار دیگر خطاب به سعودی‌ها اظهار داشت: «تداوم این اقدامات خصمانه علیه ملت یمن شما را در مهلکه گرفتار خواهد کرد. بهتر است تا دیر نشده به راه حل سیاسی برای پایان وضعیت فعلی یمن روی آورید و به گروه‌های یمنی متوسل شوید.»
در بهترین شرایط هستیم
دبیرکل حزب‌الله لبنان در ادامه سخنرانی خود اظهار داشت: «با وجود سلسله تحریم‌هایی که دشمن علیه حزب‌الله لبنان و مدارس و مؤسسات تابع آن اعمال کرده است، حرکت ما به سمت جلو همچنان ادامه دارد و در این مسیر پیروز خواهیم شد. ما علیرغم این تحریم‌ها، در زمینه‌های مختلف امنیتی، سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، مردمی و ... در بهترین شرایط خود هستیم.»
 وی همچنین افزود: «امروز به جای آنکه اموال زیادی برای بهبود وضعیت آموزشی و بهداشتی در جهان صرف شود، می‌بینیم که صدها میلیارد دلار در مسیر جنگ‌های بی‌فایده و خانمان‌سوز خرج می‌شود. هدف از این جنگ‌ها، نابودی ملت‌ها و جوامع برای تأمین منافع و مصالح رژیم صهیونیستی است... امروز برخی صدها میلیارد دلار خرج می‌کنند تا اربابان آمریکایی خود را راضی نگاه دارند. این مسئله بسیار تعجب‌برانگیز و در عین حال، بسیار غم‌انگیز محسوب می‌شود.»
  عراق
سیدحسن نصرالله همچنین در سخنان خود به عراق نیز اشاره کرد و گفت: «آنچه که در فرایند سیاسی عراق از جمله انتخاب رئیس‌جمهور و نخست‌وزیر این کشور اتفاق افتاد، شکست بزرگی برای آمریکا محسوب می‌شود و این مسئله غیرقابل انکار است. هیچکس در حال حاضر نمی‌تواند منکر چنین واقعیتی بشود... اراده عراقی‌ها باعث تکمیل روند سیاسی در کشور آنها و انتخاب یک سیاستمدار برای تشکیل دولت شد و نه تفاهم میان ایران و آمریکا. کسانی که از حصول تفاهم ایران و آمریکا به عنوان عاملی برای حرکت به سمت تشکیل دولت در عراق یاد می‌کنند در واقع احمق‌ها و جاهلانی هستند که واقعیت‌ها را نادیده می‌انگارند.  آل‌خلیفه در صدر مشتریان دستگاه‌های شنود و جاسوسی اسرائیل
Image result for ‫آل‌خلیفه‬‎
روزنامه صهیونیستی «هاآرتص» در آخرین شماره خود افشا کرده که بحرین در صدر ده‌ها کشور مشتری دستگاه‌های شنود و جاسوسی رژیم صهیونیستی قرار دارد.
روزنامه صهیونیستی«هاآرتص» روز جمعه در ضمیمه گزارش هفتگی خود نوشت که اسرائیل به بزرگ‌ترین منبع صادرکننده تجهیزات و دستگاه‌های جاسوسی به کشورهای جهان تبدیل شده است.در این گزارش که با استناد به نتایج تحقیقات صورت گرفته از بیش از 100 منبع در ۱۵ کشور تهیه شده، آمده است که بحرین در صدر کشورهای واردکننده تجهیزات جاسوسی اسرائیل قرار دارد.  هاآرتص این را هم نوشته که، صادرات این تجهیزات با کمک کارشناسان صهیونیستی و فارغ‌التحصیلان یگان نخبگان بخش اطلاعات نظامی معروف به «یگان ۸۲۰۰» صورت می‌گیرد.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
یکشنبه 29 مهر 1397

توهین آمریکا و عربستان به شعور مردم جهان
آل‌سعود قتل خاشقجی را پذیرفت، مسئولیت را گردن نگرفت
ترامپ: توضیح ریاض معتبر است!
   ۱۳۹۷/۰۷/۲۸
در حالی که شواهد بسیاری در مورد دست داشتن محمد بن سلمان در قتل خاشقجی وجود دارد ریاض اعلام کرد که خاشقجی بر اثر یک دعوا در کنسولگری عربستان کشته شده و دونالد ترامپ هم این روایت را معتبر دانست.
سرانجام پس از 18 روز آل‌سعود تحت فشار جهانی کشته شدن جمال خاشقجی را پذیرفت اما به گردن نگرفت. در حالی که محمد بن سلمان ولیعهد سعودی پیش از این به صراحت تاکید کرده بود که خاشقجی از کنسولگری عربستان در اسلامبول خارج شده است و حتی خبرنگاران را برای تایید ادعای خود به داخل کنسولگری راه دادند اما در یک چرخش عجیب پذیرفتند که قتل خاشقجی داخل سفارت بوده است. اما قصه‌ای که برای این قتل دست و پا کرده‌اند بسیار مضحک است و گویی شعور جامعه جهانی را به سخره گرفته‌اند.
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، عربستان مدعی شد مرگ خاشقجی در یک درگیری فیزیکی رخ داده است. مطالب اعلام شده از سوی عربستان با مطالب درز شده به رسانه‌های ترکیه که بر اساس آن خاشقجی داخل کنسولگری شکنجه، کشته و مثله شده است همخوانی ندارد و پادشاهی عربستان این ادعا را بی‌اساس دانسته است.
تبرئه بن‌سلمان
اما در حالی که بسیاری از رسانه‌های معتبر دنیا تاکید کرده‌اند که بن سلمان عامل اصلی قتل خاشقجی است اما ریاض این روایت را قبول ندارد. رژیم عربستان اگرچه مقامات نزدیک به محمد بن سلمان ولیعهد این کشور را برکنار کرد اما از ‌اشاره به اینکه محمد بن سلمان در این قضیه مقصر بوده است خودداری کرد. پدرش ملک سلمان نیز پس از مرگ خاشقجی وی را به ریاست کمیته‌ای برای بازسازی دستگاه اطلاعاتی سعودی منصوب کرد. شاه سعودی در پی اعتراف رسمی عربستان به کشته شدن روزنامه‌نگار منتقد این کشور در اسلامبول، علاوه‌بر برکنار کردن شماری از فرماندهان اطلاعاتی، کمیته‌ای به ریاست ولیعهد برای بازسازی ساختار اطلاعات کل کشور تشکیل داد. به نوشته پایگاه خبری روزنامه سعودی «عکاظ»، این دستور نیز به درخواست و پیشنهاد بن‌سلمان بوده است.
بر اساس این گزارش، ولیعهد و رئیس‌شورای امور سیاسی و امنیتی عربستان به شاه سعودی اعلام کرده است که بازسازی، به‌روزرسانی ساختار ریاستی دستگاه اطلاعات کل کشور و آیین‌نامه‌های آن و مشخص کردن اختیارات سازماندهی‌شده آن و تسلسل اداری و هرمی آن ضروری است و باید کمیته‌ای مسئولیت این امر را برعهده گیرد.
دفتر پادشاهی عربستان همچنین اندکی پس از اذعان دادستانی کل این کشور به مرگ خاشقجی در کنسولگری این کشور در اسلامبول، حکم برکناری شماری از مقامات و افسران دستگاه اطلاعات کل این کشور را صادر کرد. بنا بر این حکم، سرتیپ خلبان «محمد بن صالح الرمیح» معاون رئیس‌اطلاعات کل عربستان در امور اطلاعات، سرتیپ «عبدالله بن خلیفهًْ الشایع» معاون اطلاعات کل در امور انسانی، سرتیپ «رشاد بن حامد المحمادی» مدیر اداره کل امنیت و حمایت در اطلاعات کل، «سعود القحطانی» مشاور دیوان سلطنتی و «احمد العسیری»، نایب‌رئیس‌دستگاه اطلاعاتی عمومی (سرویس امنیت و اطلاعات خارجی عربستان سعودی) برکنار شدند. این در حالی است که پیش از این سعود القحطانی خود را خادم بن سلمان معرفی کرده و تاکید داشته بود که بدون دستور بن سلمان کاری را انجام نمی‌دهد. رسانه‌ها اعلام کرده‌اند که این افراد به نوعی قربانی بن سلمان شده‌اند تا اتهام قتل از وی برداشته شود. خبرگزاری دولتی عربستان، «واس» در بیانیه‌ای به نقل از دادستان کل اعلام کرد ۱۸ نفر در ارتباط با همین پرونده دستگیر شده‌اند.
حمایت ترامپ از بن‌سلمان
در همین حال دونالد ترامپ که برای نخستین بار به صورت مستقیم به ریاض اعلام کرد که برای تبرئه شدن از این ماجرا بهتر است این قتل را کار عوامل خودسر معرفی کند دقایقی پس از اعلامیه ریاض گفت، فکر می‌کند توضیحات عربستان «باورپذیر» است و او با کنگره در این خصوص همکاری خواهد کرد. وی علیرغم این گفت با «محمد بن‌سلمان»، ولیعهد سعودی گفت‌وگو خواهد کرد. ترامپ تاکید داشت، کشورش برای مقابله با ایران به عربستان نیاز دارد.
مجتهد افشاگر سعودی هم تاکید کرد، آنچه که گفته می‌شود هدف ترامپ از تایید روایت بن‌سلمان، دوشیدن عربستان است، نادرست است؛ چرا که هدف ترامپ نجات دادن خود از رسوایی‌ای است که بن‌سلمان با آن، او را تهدید می‌کند تا از این مهلکه نجاتش دهد. تهدید بن‌سلمان این است که جزئیات کمکش به موسسه ترامپ قبل و بعد از انتخابات، را فاش می‌کند. در این ارتباط دیروز، 11 سناتور دموکرات آمریکا در نامه‌ای به ترامپ خواستار انتشار کامل داد و ستدهای تجاری رئیس‌جمهور آمریکا و خانواده‌اش با عربستان شدند.
واکنش‌ها
اعلام ریاض مبنی بر کشته شدن خاشقجی در یک دعوا باعث واکنش گسترده مقامات در کشورهای مختلف شده است. سناتور جمهوری‌خواه لیندسی گراهام که قبلاً گفته بود خاشقجی به دستور محمد بن سلمان کشته شده، کمتر از یک ساعت بعد از انتشار این بیانیه آن را زیر سؤال برد. او در توییتر نوشت: «اگر بگویم که به روایت سعودی درباره خاشقجی شک دارم، حق مطلب ادا نشده است. ابتدا به ما گفته شد که خاشقجی کنسولگری را ترک کرده و کاملاً دخالت عربستان تکذیب شد. حالا گفته می‌شود که نزاعی درگرفته و او بدون اطلاع ولیعهد داخل کنسولگری کشته شده است. دشوار بتوان این توجیه جدید را موثق دانست.»
ریچارد بلومنتال، سناتور دموکرات این کشور نیز در نخستین واکنش به گزارش تلویزیون دولتی عربستان گفت: «نباید به تحقیقات تحت مدیریت عربستان بسنده شود» و به گفته او «باید کمیته‌ای بین‌المللی در این باره مستقلا تحقیق کند». تیم کین سناتور دموکرات آمریکا نیز تاکید کرد، توضیح عربستان درباره کشته شدن جمال خاشقجی یک توهین به شمار می‌رود و کنگره باید جلوی این وحشی‌گری را بگیرد. «تد لو»، نماینده ایالت کالیفرنیا در مجلس نمایندگان آمریکا هم روایت عربستان را «احمقانه» توصیف کرد و به گزارش‌ها درباره قطعه قطعه شدن بدن خاشقجی با اره ‌اشاره کرد.
 سازمان عفو بین‌الملل نیز اعلام کرد گروه‌های حقوق بشری نگرانند در تحقیقات درباره قتل روزنامه‌نگار مخالف عربستانی، حقیقت پنهان شود. رئیس‌جمهور ترکیه نیز که رسانه‌ها وی را متهم به سازش با ریاض در پرونده خاشقجی کرده‌اند در واکنش به اعتراف سعودی‌ها به کشته شدن روزنامه‌نگار مخالف عربستانی گفت آنکارا به تلاش خود برای روشن شدن حقیقت ادامه می‌دهد.
نکته مغفول در مورد مرگ خاشقجی مربوط به جسد وی است. پیش از این رسانه‌های ترکیه از قطعه قطعه کردن بدن خاشقجی خبر داده بودند اما ریاض تاکید دارد که وی در یک دعوا کشته شده است. اما سؤال اساسی این است که جسد خاشقجی کجاست؟ برخی رسانه‌ها پیش از این تاکید کرده بودند که احتمالا جسد وی را در جنگل‌های اسلامبول رها کرده باشند.دیلی‌میل: آل‌سعود پارلمان انگلیس را خرید 
Image result for ‫دیلی‌میل: آل‌سعود پارلمان انگلیس را خرید‬‎
روزنامه انگلیسی «دیلی‌میل» فاش کرد رژیم آل سعود صدها هزار پوند را روانه جیب اعضای پارلمان انگلیس کرده است تا حمایت آن‌ها را به نفع حکومت سعودی بخرد.
  روابط ویژه عربستان و انگلیس به دلیل میلیاردها دلار نفتی است که سعودی‌ها در انگلیس صرف سیاستمداران این کشور می‌کنند تا نه تنها چشم خود را بر روی جنایت های رژیم سعودی ببندند بلکه میلیاردها دلار نیز اسلحه به این رژیم بفروشند تا در یمن آن فجایع را بیافریند.با وجود فشارهای داخلی و بین‌المللی به لندن برای توقف فروش سلاح به عربستان، شبکه اسکای‌نیوز گزارش داده میزان فروش تسلیحات انگلیسی به سعودی‌ها در سال 2017 نسبت به سال 2016 بیش از دو سوم افزایش یافته است.یکی از مهم‌ترین سلاح‌هایی که عربستان در حمله به یمن از آن استفاده می‌کند بمب‌های ممنوعه خوشه‌ای است که علیرغم ممنوعیت فروش و استفاده از آن، لندن آن را در اختیار سعودی‌ها قرار داده است.
حالا روزنامه «دیلی‌ میل» بر اساس داده‌هایی که به دست آورده، فاش کرده که عربستان تنها طی دو سال، پولی را که صرف ریخت‌وپاش‌های لوکس اعضای پارلمان انگلیس در هتل‌ها  می‌کرده، سه برابر کرده است.گفته می‌شود که ۳۸ تن از اعضای پارلمان انگلیس که طی پنج سال گذشته از امتیازات رایگان عربستان بهره‌مند شده‌اند، بخشی از طرح این کشور برای پاک‌ کردن وجهه بدنام عربستان بوده‌اند.
 به گزارش ایسنا  اعضای پارلمان انگلیس در سال ۲۰۱۶ هزاران پوند از مقامات حکومت سعودی دریافت کرده‌اند اما هدایای عربستان برای اعضای این پارلمان در سال جاری و تنها تا ماه اکتبر( آبان) نسبت به مبلغ آن در سال ۲۰۱۶ بیش از سه برابر شده و به 106/418 پوند رسیده است.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
یکشنبه 29 مهر 1397

اخبار ویژه روزنامه ها 
  ۱۳۹۷/۰۷/۲۸
Image result for ‫اخبار ویژه روزنامه ها‬‎

فیش حقوقی 37 میلیون تومانی مدیرعامل شرکت نفت پس از بازنشستگی!
مدیرعامل بازنشسته شرکت ملی نفت در حالی از این سمت خداحافظی می‌کند که وی پس از بازنشستگی حقوق نجومی 37 میلیون تومانی دریافت می‌کرد.
طبق قانون منع به کارگیری مدیران بازنشسته، علی کاردر دیگر نمی‌تواند مدیرعامل شرکت نفت باشد. به گزارش رسانه‌ها، او که با دریافت یک میلیارد تومان بازنشسته شد، همچنان در مدیریت حضور داشت و فیش حقوقی شهریورماه وی نشان می‌دهد که دریافتی خالص او 37 میلیون تومان بوده است. این درحالی است که طبق بخشنامه وزیر نفت، سقف حقوق مدیران نفت 20 میلیون تومان است اما فیش منتشره نشان می‌دهد این سقف رعایت نشده است.
گفتنی است علی کاردر از متهمان اصلی پرونده تخلفات مربوط به قرارداد کرسنت و  خسارت 14 میلیارد دلاری ایران است. حتی شهریور 95 اعلام شده برای وی ازسوی دیوان عالی کشور، حکم محکومیت و انفصال از خدمت صادر شده است.


سهل‌انگاری میرجاوه را می‌بینید سهل‌انگاری‌های بزرگ خود را نمی‌بینید؟!
رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس از پیگیری موضوع حمله به نقطه صفر مرزی و میرجاوه و گروگان‌گیری مرزبانان خبر داد و گفت: برخی سهل‌انگاری‌ها باعث می‌شود جان مرزداران وطن به خطر بیفتد.
حشمت‌الله فلاحت‌پیشه در گفت‌وگو با خبر آنلاین افزود: متاسفانه برخی سهل‌انگاری‌ها باعث می‌شود جان جوانان و مرزداران وطن‌ به خطر بیفتد.
وی با تاکید بر اینکه به طور قطع موضوع این سهل‌انگاری‌ها در کمیسیون امنیت ملی مورد بررسی قرار می‌گیرد افزود: واقع امر این است که بسیاری از اتفاقاتی که برای جوانان و مرزداران می‌افتد قابلیت پیشگیری دارد که متاسفانه ضعف‌هایی وجود دارد.
ملاحظه‌ای که درباره سخن رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس وجود دارد این است که چطور ایشان، از سهل‌انگاری درباره جان 11 نفر مرزبان انتقاد می‌کند- که انتقاد هم دارد- اما خود وی و هم‌طیفانشان در مجلس با توجیه الحاق بر FATF و تصویب ملحقات آن، اتوبان بزرگی برای انواع نفوذی‌های اطلاعاتی و امنیتی باز می‌کنند که می‌تواند امنیت یک ملت را به خطر بیندازد؟!
آیا غیر از این است که برخی مبادلات اطلاعاتی مشابه، موجب افتادن اطلاعات مربوط به دانشمندان هسته‌ای به دشمن و ترور بعدی آنها شد؟!  آیا غیر از این است که سپاه پاسداران و  وزارت اطلاعات و... در فهرست تحریم‌های غرب به ویژه آمریکا قرار دارند و متاسفانه بخشنامه‌هایی حاکی از اعمال تحریم‌های وزارت‌خارجه و وزارت خزانه‌داری آمریکا صادر شده که به مفهوم تحریم پاسداران امنیت ملی است اما همین عملکرد ما مورد پیگیری و بازخواست کمیسیون امنیت ملی واقع نشده است؟! اگر در همین مسیر، اطلاعات سری  مراکز امنیتی و نظامی و انتظامی به دست دشمنان افتاد- که جزو مطالبات‌ گریزناپذیر FATF و CFT است - آن وقت مسئولیت این سهل‌انگاری با چه کسانی خواهد بود؟!


مؤمنی: کلید نرخ ارز و رانت آن دست دولت است
یک کارشناس اقتصادی حامی روحانی در انتخابات 96 می‌گوید فعالیت‌‌های ارزی دولت رانت‌زاست و دولت هم در دستکاری آن نقش دارد.
فرشاد مؤمنی در مؤسسه دین و اقتصاد گفت سیاست‌های ارزی دولت کاملاً رانت‌زاست.
این استاد دانشگاه با رد ادعای مسعود نیلی مبنی بر غیرعمدی بودن نوسانات ارزی گفت: آقای روحانی اخیراً گفته‌اند کلید ارز دست خودمان است. پس اینکه تحولات ارزی با ماجرای فنر تشبیه می‌شود، حرف دقیقی نیست.
وی گفت: شما سیاست‌های پولی مالی و تجاری و صنعتی را براساس مسائل توسعه تنظیم کنید و ببینید اثری از نگاه فنری خواهد بود!؟ مؤمنی به نقد مشی مسعود نیلی دستیار اقتصادی دولت پرداخت و گفت: در تمجیدهای غیرمتعارف این جریان از برنامه سوم و به همین ترتیب تمهید نهادی برای توسعه بانک خصوصی هیچ اشاره‌ای به سوء کارکردهای بانک خصوصی نشده است.
این استاد دانشگاه با یادآوری گزارش 1391 مرکز پژوهش مجلس درباره نتایج خصوصی‌سازی بخش نیرو گفت: مرکز پژوهش مجلس گزارشی درباره خصوصی‌سازی برق کشور منتشر شد.
گرچه واگذاری نیروگاه‌ها در ایران کاملاً قانونی بود اما با ورود بخش خصوصی به صنعت برق می‌تواند فاجعه‌آفرین باشد، خصوصی‌سازی نیروگاه‌های کشور، وزارت نیرو ناچار شده، بعد از واگذاری حدود 400 تا 600 میلیارد ریال برای خرید یک سال برق پرداخت کند در حالی که پیش از واگذاری این رقم بین 100 تا 120 میلیارد ریال بوده است.
وی در ادامه گفت: وقتی ما خصوصی‌سازی را مستقل از ترتیبات نهادی مطرح می‌کنیم معلوم است ماجرا به چه سمتی می‌رود.
مؤمنی در پاسخ به این سؤال که واکنش دولت به نامه اقتصاددانان چه بود، گفت: این سؤال را باید از آقای رئیس‌جمهوری پرسید ظاهراً آقای رئیس‌جمهور گفته‌اند نامه را خوانده‌اند اما نتوانستند استفاده کنند.
ما برای تشریح نامه آمادگی داریم و از این نامه دفاع می‌کنیم همانطور که در سطوح بالاتر هم این نامه به دلیل قابلیت اجرای آن مورد تمجید قرار گرفت؛ ما همچنان امیدواریم تعدادی از دوستان‌مان بتوانند موانع عدم استفاده از رئیس‌جمهور را برطرف کنند.
مؤمنی در ادامه درباره علت حضور در جلسه اقتصاددانان با رئیس‌جمهوری توضیح داد: ما در جلسه شرکت نکردیم چرا که این جلسه دستوری نداشت؛ پیشنهادمان این بود که نامه دوم اقتصاددانان دستور جلسه باشد؛ علیرغم آنکه جلسه روز دوشنبه را شنبه اطلاع دادند اما با این وجود، گفتیم هر تعداد از دوستانی که امکان داشته باشند، حاضر خواهند شد. اما برنامه‌ریزان ریاست جمهوری هیچکدام از این دو خواسته را نپذیرفتند لذا به همین دلیل شرکت نکردیم چرا که جلسه‌ای که دستور جلسه نداشته باشد، امکان جمع‌بندی نخواهد داشت.
وی در خصوص اینکه چرا این نامه دیرهنگام نوشته شد، گفت: طی پنج سال گذشته، سالی 36 بار تکرار کردیم که بزرگترین خطای دولت این است که می‌خواهد هر مشکل را به صورت جزیره‌ای حل کند.
وی در ادامه گفت: راه حل‌های ما مشخص است اما اشکال راه حل‌های ما که باعث اجرا نشدن آن می‌شود این است که منافع برخی را به خطر می‌اندازد؛ دولت نیاز است متوجه این مهم باشد که این بازی به انتهای خود رسیده است. دولت رویه گریز از برنامه داشتن را پیش می‌برد.


مرعشی: مردم، اصلاح‌طلبان را مقصر روی کارآمدن روحانی می‌دانند
سخنگوی حزب کارگزاران می‌گوید روحانی در مقام انشاء حرف‌های خوبی می‌زند اما در عمل با مشکل مواجه است.
حسین مرعشی در روزنامه سازندگی نوشت: روحانی با کمی تاخیر اما بالاخره اصلاح‌طلبان را به عنوان مخاطب یا به تعبیر خودش شرکای دولت جهت رایزنی و تبادل نظر و بیان انتقادات و همچنین تحلیل شرایط فعلی و آینده ایران به حضور پذیرفت.
از 29 اردیبهشت سال گذشته که روحانی رئیس‌جمهور شده و در این پیروزی اصلاح‌طلبان نقش ویژه‌ای داشته‌اند تا چند روز گذشته هیچ دیدار رسمی و مستقیمی بین دولت و اصلاح‌طلبان صورت نگرفته بود. گام اول را در این راستا رئیس‌جمهوری برداشته است و گام دوم را ما برداشتیم که به این دعوت پاسخ مثبتی دادیم اما گام سوم مرحله عمل به وعده‌هاست. همگرایی فی‌نفسه مسئله مثبتی است اما شرط تداوم آن اقدام و عمل است.
عمده جامعه شاید فکر کنند که اصلاح‌طلبان بانی و باعث همه مشکلات امروز هستند و در این رابطه آنها را مقصر روی کار آمدن روحانی بدانند.
حالا اینکه از ظرفیت‌های اصلاح‌طلبان استفاده نشده تقصیر اصلاح‌طلبان نیست در رابطه با اینکه فشارها بر مردم بیشتر شده عمده احزاب اصلاح‌طلب بالاخص حزب کارگزاران انتقادات جدی را در دفاع از مردم مطرح کرده‌اند و همیشه دفاع از مردم را به دفاع از دولت و مجلس ترجیح داده‌اند.
روحانی در مقام انشا حرف‌های خوب و دقیقی زده اما در مقام عمل باید ببینیم چقدر به این انشای خود اعتقاد دارد. اولین گام مورد انتظار ترمیم کابینه است که باید ببینیم روحانی چقدر در این باره از اصلاح‌طلبان مشورت خواهد گرفت. رئیس‌جمهوری باید ثابت کند که این دیدارها صرفا جنبه نمایشی ندارد. تیم نزدیک به ایشان تا به امروز ترجیح‌شان این بوده که منهای اصلاح‌طلبان درباره مسائل کشور تصمیم بگیرند.
شراکت ما با دولت یک مدل اقتصادی نیست بلکه باید در تصمیم‌گیری‌ها و در قالب ترمیم کابینه نمود یابد.
یادآور می‌شود طی چند ماه اخیر، کارگزاران ابتدا ضمن بیانیه‌ای تند، دولت روحانی را دولت بزم (و نه رزم) که دچار سوءمدیریت و سرگشتگی است توصیف کرد. سپس سعید لیلاز عضو مرکزیت حزب به یورونیوز گفت اگر چوب خشک جای روحانی بود، با اختیاراتی که او داشت، اقتصاد را بهتر از این مدیریت می‌کرد.
اخیرا هم کرباسچی دبیرکل کارگزاران خواستار استعفای روحانی به خاطر سوءمدیریت و بی‌کفایتی شد.


خزانه‌داری آمریکا پیگیر تعهدات سریع‌تر ایران به FATF
 در حالی که برخی محافل تحریف‌گر داخلی مایلند دولت آمریکا را مخالف همکاری ایران با FATF  نشان دهند، معاون وزیر خزانه‌داری آمریکا خواستار اجرای سریع‌تر تعهدات ایران نسبت به FATF شد.
به گزارش ایسنا به نقل از رادیو لیبرتی اروپا، معاون وزیرخزانه‌داری آمریکا در بخش حمایت مالی از تروریسم گفت: از ایران انتظار داریم به سرعت تعهداتی که مدت‌ها پیش در سطح بالایی تقبل کرده بود را اجرا کند.
گروه اقدام مالی (FATF) تا فوریه 2019 به ایران مهلت داده است تا اصلاحات لازم را برای رسیدن به استانداردها اعمال کند و در غیر این صورت تحریم‌های بیشتری را متحمل خواهد شد.
مارشال بلینگزلی، معاون وزیر خزانه‌داری آمریکا در بخش حمایت مالی تروریسم که ریاست نشست اخیر FATF   را برعهده داشت در این مورد گفت: ما از ایران انتظار داریم به سرعت تعهداتی را که مدت‌ها پیش در سطح بالایی تقبل کرده بود اجرا کند.
وی افزود: در این راستا ما انتظار داریم ایران تمام این اقدامات و قوانین را تا ماه فوریه رعایت کند. اگر تا ماه فوریه ایران به این شکل عمل نکرده باشد، ما قدم‌های بعدی را برخواهیم داشت.
بلینگزلی گفت گروه اقدام تاکنون موضعش این بوده است که تصمیم قبلی خود مبتنی بر در لیست سیاه قرار دادن ایران را به تعویق بیندازد.
یادآور می‌شود کمیته FATF ساخته و پرداخته دولت آمریکاست و به این رژیم اجازه می‌دهد از طریق جمع‌آوری اطلاعات محرمانه و نیز مطالبه تحریم‌های نهادهای مورد هدف خود، ابراز کُند و ناکارآمدی تحریم را از طریق تحمیل «خودتحریمی»، بُرنده و موثر کند.
یادآور می‌شود روز جمعه بلافاصله پس از اعلام تمدید تعلیق اقدامات احتیاطی FATF علیه ایران، بلافاصله برخی سایت‌ها و رسانه‌ها هماهنگ با دولت و وزارت خارجه مدعی شدند ایران به موفقیتی تازه دست یافته و آمریکا و اسرائیل و عربستان ناکام مانده‌اند!
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
یکشنبه 29 مهر 1397

سیل زائران اربعین به راه افتاد
صدها هزار شیفته اهل بیت(ع)
از شهرهای مختلف عراق راهی کربلا شدند
   ۱۳۹۷/۰۷/۲۸
سیل مشتاقان اباعبدالله‌الحسین (ع) از هر کوی و برزن‌ چهار سوی عراق، پیاده‌ و یا سواره، به سمت میعادگاه درحرکت هستند تا به همراه دلدادگانی که از سراسر جهان آمده‌اند، روز اربعین همه عشق و ارادت خود را در کربلای معلا به پای سالار شهیدان و یارانش بریزند. این روزها در عراق قومیت و قبیله و مذهب و بعد مکان و سختی راه،‌ همگی رنگ باخته‌اند و همه عراق متوجه یک نقطه است؛ کربلا.
روز اربعین خاک مشهدالحسین (ع) و یارانش با دنیایی از ارادت پیوند می‌خورد و از این پیوند، فضایی خلق می‌گردد که فقط می‌توان آن را با حضور خود،‌ تجربه و درک کرد. در عراق اکنون هنگامه‌ای بپاست؛ جماعت بزرگی در جنوب، خودشان را و همه داشته‌های خود را وقف مهمانان و زائران کربلا کرده‌اند و در بجا آوردن رسم مهمان‌نوازی، سر از پا نمی‌شناسند. بسیاری از  مردم نیز با پای پیاده به سوی کربلا در حرکتند و شرایط به گونه‌ای است که همه‌جا تجلی‌گاه عشق به حسین (ع) شده و در همه راه‌ها و مسیرها، گویی که عشق جریان دارد و قلب‌های عاشق و ارادتمند در طی مسیر به هم می‌پیوندند و بالاخره به اقیانوس بی‌کران کربلا می‌رسند و در جوار حرم آرام می‌گیرند و از این همجواری، به وجد می‌رسند. این روزهای عراق واقعا دیدنی است؛ کشوری که زخم‌های عمیق آمریکا و عربستان و داعش را در پیکر خود دارد و سال‌ها از نفاق و کینه بدخواهان رنج برده‌ است، این روزها همه رنگ‌های تعلق و جدا کننده را کنار گذاشته و از زن و مرد و پیر و جوان و کودک کرد و عرب و ترکمن و شیعه و سنی و حتی مسیحی، همه و همه به سوی کربلا در حرکت هستند و وحدت و یکپارچکی خود را زیر پرچم حسین (ع)، به رخ جهانیان می‌کشند.در راهپیمایی عظیم اربعین، دستمایه و توشه  مسافران کربلا، فقط عشق و ارادت است و بس. هیچ‌کس در راه گرسنه و بی‌ماوی نمی‌ماند که هیچ، همه جا را چه بیابان باشد چه شهر و آبادی، خانه خود می‌یابد و در سفر همان راحتی و آرامش را دارد که در خانه خودش دارد.این روزها عراقی‌ها به دنیا می‌گویند که ما همه حسینی (ع) هستیم و تا جان در بدن داریم به حسین (ع) عشق می‌ورزیم و ننگ و لعنت ابدی را نثار یزید و یزیدیان می‌کنیم.
خنثی ‌شدن حمله داعش
خبر دیگر اینکه فرماندهی عملیات بغداد با صدور بیانیه‌ای، اعلام کرد: نیروهای امنیتی وابسته به تیپ 22 پیاده موفق شدند عملیات پیشدستانه‌ای را براساس اطلاعات دقیق انجام دهند و طی آن، یک انبار بزرگ تسلیحات و مواد منفجره را در منطقه «الطارمیه» در شمال بغداد کشف کنند.به گزارش ایسنا، در بیانیه فوق آمده است: در این انبار، 13 دستگاه بی‌سیم،‌ مواد منفجره، بمب‌های کنار جاده‌ای و تجهیزات دیگر وجود داشت و تروریست‌های داعش قصد داشته‌اند از آنها برای انجام عملیات تروریستی، استفاده کنند.در سی‌امین تظاهرات بازگشت
275 فلسطینی دیگر در غزه به ضرب گلوله‌های نظامیان صهیونیست زخمی شدند

Image result for ‫275 فلسطینی دیگر در غزه به ضرب گلوله‌های نظامیان صهیونیست زخمی شدند‬‎
در جریان سی‌امین راهپیمایی بازگشت با نام «غزه به پا می‌خیزد و کرانه باختری همبستگی می‌کند» ۲۷۵ نفر به وسیله نظامیان رژیم صهیونیستی مجروح شدند که حال 10 نفر از آنها وخیم اعلام شده است.
روز جمعه نیز در نتیجه یورش وحشیانه و خشونت نظامیان صهیونیست در جریان سی‌امین راهپیمایی مسالمت‌آمیز ۲۷۵ نفر مجروح شدند که از این تعداد ۴۹ نفر کودک، ۳ زن، ۳ خبرنگار و ۴ نفر از پرسنل پزشکی هستند.حال ۱۰ نفر از مجروحان این راهپیمایی وخیم گزارش شده است. راهپیمایی‌های بزرگ بازگشت جمعه هر هفته در طول نوار مرزی غزه با سرزمین‌های‌اشغالی و در اعتراض به تصمیم آمریکا برای انتقال سفارت به شهر قدس و محاصره نوار غزه برگزار می‌شود. شمار شهدای فلسطینی «راهپیمایی بزرگ بازگشت» به دست نیرو‌های صهیونیستی از روز 10 فروردین تاکنون به بیش از 240 تن رسیده است و بیش از 24 هزار نفر نیز در این تظاهرات‌ها مجروح شده‌اند.
این راهپیمایی در حالی با حضور گسترده فلسطینیان برگزار شد که ارتش رژیم صهیونیستی از دو روز پیش نیروها و تجهیزات خود را در اطراف مرز با غزه افزایش داده است. فرزندان فلسطین باز هم بی‌توجه به تهدیدات فزاینده سران رژیم صهیونیستی در کنار نوار مرزی، ده‌ها لاستیک را به آتش کشیدند و با دست خالی و سینه‌ای عریان در برابر تک تیراندازان دشمن و ‌تانک‌های صهیونیستی ایستادند و علیه سیاست‌های ‌اشغالگرانه صهیونیست‌ها و ادامه محاصره غزه شعار دادند و بر حق بازگشت خود به سرزمین‌هایشان تأکید کردند. پهپادهای صهیونیست  چندین بار جوانان غزه را که ده‌ها بادبادک و بالون آتش‌زا را به سرزمین‌های ‌اشغالی روانه کرده بودند بمباران کردند.
به گزارش ایرنا، فلسطینیان 12 سال است در محاصره شدید رژیم صهیونیستی در غزه زندگی دشواری را دارند و در طول همین چند سال سه جنگ به آنها تحمیل شده و از همه سو با تحریم‌ها مواجهند.آمریکایی‌ها با بمباران مساجد دیرالزور 62 نفر را کشتند و ده‌ها نفر را زخمی کردند
Image result for ‫آمریکایی‌ها با بمباران مساجد دیرالزور 62 نفر را کشتند و ده‌ها نفر را زخمی کردند‬‎
جنگنده‌های ائتلاف آمریکایی با بمباران مناطق مسکونی و مساجد دو روستا در حومه دیرالزور، 62 نفر را کشتند و ده‌ها تن دیگر را نیز زخمی کردند.
تسنیم به نقل از خبرگزاری رسمی سوریه (سانا)، از جان باختن 62 غیرنظامی و زخمی شدن ده‌ها نفر دیگر در حمله جنگنده‌های آمریکایی به مناطق مسکونی و مساجد روستاهای «السوسه» و «البوبدران» در حومه جنوب شرقی دیرالزور خبر داد. 32 نفر از این غیر نظامیان عصر دیروز در دو روستای فوق جان باختند. روز پنجشنبه هم مسجد «عمار بن یاسر» در السوسه بمباران شد، که بر اثر آن، 30 غیر نظامی کشته شدند. اواخر هفته گذشته هم آمریکایی‌ها السوسه را بمباران کرده بودند که به مرگ 12تن منجر شده بود.
آمریکا که از مرداد 1393 ائتلاف بین‌المللی را به ‌بهانه دروغین مبارزه با داعش ایجاد کرده بود. ماموریت این ائتلاف در حقیقت، هدف قرار دادن مردم، نظامیان سوری و زیرساخت‌های کشور سوریه بوده و تا کنون نیز جنایات هولناکی را علیه غیرنظامیان مرتکب شده است.
اظهارات بشار اسد
«بشار اسد» رئیس‌جمهور سوریه در دیدار با دو مقام بلندپایه روسیه گفت، این کشور به همکاری با کشورهای مایل به مبارزه با تروریسم، ادامه خواهد داد.
به گزارش تسنیم، رئیس‌جمهوری سوریه دخالت، اعمال فشار و تحمیل نظرات کشورهای بیگانه را مانع جدی برای حل و فصل اوضاع سیاسی در این کشور دانست.
رئیس‌جمهوری سوریه و مقامات روس همچنین درباره بازگشت پناهجویان سوری به کشور خود صحبت کردند. بشار اسد در این خصوص اعلام کرد که بازگشت پناهجویان سوری به کشور، اصلی‌ترین هدف و یکی از اولویت‌های دولت سوریه بوده و تمامی اقدامات لازم برای فراهم شدن امکان بازگشت آنها در حال انجام است.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
یکشنبه 29 مهر 1397


رجزخوانی پنتاگون برای چینی‌ها: از شما نمی‌ترسیم
حضور نظامی‌تان را تحمل نمی‌کنیم
   ۱۳۹۷/۰۷/۲۸

Image result for ‫پنتاگون ب چینی‌‬‎
همزمان با تشدید تنش‌ها بین چین و آمریکا بر سر مالکیت جزایر چین جنوبی وزیر دفاع آمریکا در نشست امنیتی سنگاپور گفت: «واشنگتن از چیزی نمی‌ترسد و به عملیاتش در دریای چین جنوبی با وجود تلاش‌های پکن در نظامی کردن منطقه، ادامه می‌دهد.»
جیمز ماتیس، گفت: «آمریکا به دریانوردی، پرواز جنگنده‌ها و عملیات در هر جایی که قانون بین‌المللی اجازه دهد و منافع ملی بطلبد، ادامه می‌دهد. ما از چیزی نمی‌هراسیم و از پا نمی‌نشینیم. ما نظامی‌گری چین را در دریای چین جنوبی یا هر منطقه دیگری قبول نمی‌کنیم.»
ماتیس این را هم گفت که «هیچ کشوری نمی‌تواند به صورت مجزا قوانین بین‌المللی را بازنویسی کند و ما از تمامی کشورها انتظار داریم که به این قوانین احترام بگذارند.»بانوی آمریکایی:
کودکان گرسنه یمنی! من به جای دولتم از شما معذرت می‌خواهم

یک زن آمریکایی در اعتراض به حمایت کشورش از جنایات ائتلاف سعودی در یمن و برای همدردی با کودکان گرسنه یمنی اعتصاب غذا کرد.
جنایات ائتلاف سعودی در سایه حمایت‌های آمریکا صدای فعالان حقوق بشری غربی را نیز درآورده است. به گزارش فارس، «پَملا بِنِت»، از فعالان رسانه‌ای در آمریکا برای جلب توجه عمومی به جنایت‌های ائتلاف سعودی علیه مردم یمن، اعتصاب غذا کرد.  «بنت» اخیراً ویدئویی از خودش منتشر کرده و گفته  از دو هفته پیش برای اعتراض به حمایت کشورش (آمریکا) از ائتلاف سعودی-اماراتی در جنگ علیه یمن و محاصره چند سال این کشور که بر اثر آن هزاران کودک یمن جان باخته‌اند اعتصاب غذا کرده است. او در این ویدیو می‌گوید از اینکه آمریکا با عربستان، امارات و انگلیس در جنگ علیه یمن مشارکت دارد، «احساس شرم» می‌کند.
این زن آمریکایی هدف از اعتصاب غذای خود را «ابراز همدردی و همبستگی با مردم یمن» اعلام کرده که طبق گزارش‌های بین‌المللی، به دلیل محاصره کشورشان با کمبود شدید مواد غذایی مواجه هستند.
من از شما کودکان یمنی معذرت می‌خواهم
بنت ضمن انتقاد از سکوت رسانه‌های آمریکایی و تلاش آنها برای سرپوش گذاشتن بر اقدامات آمریکا در یمن، از همه شهروندان این کشور خواست برای پایان دادن به محاصره یمن به دولت ترامپ و سایر کشورهای مشارکت کننده در این محاصره فشار بیاورند. او مردم یمن را مخاطب قرار داده و گفته: «احساس می‌کنم به شما نزدیک شدم، امیدوارم بتوانم تغییری هرچند کوچک برای کاستن از دردهای شما، تقدیم کنم و از آنچه که کشورم در حق شما انجام می‌دهد، معذرت می‌خواهم.»
این فعال آمریکایی با انتشار تصاویر و فیلم‌هایی از وضعیت بد مردم یمن به ویژه کودکان این کشور که از سوء تغذیه شدید رنج می‌بردند، علیه اقدامات ائتلاف سعودی که مورد حمایت تسلیحاتی و لجستیکی کشورش است، دست به افشاگری می‌زند.  تداوم محاصره ائتلاف سعودی، باعث بروز قحطی و شیوع برخی بیماری‌های واگیردار مانند وبا در برخی از مناطق و شهرهای یمن شده که بر اثر آن ده‌ها هزار نفر کشته و دچار سوء تغذیه شده‌اند. خبرگزاری آسوشیتدپرس شهریور ماه گذشته در یک گزارش تکان‌دهنده نوشت که بر اثر محاصره یمن کودکان این کشور دچار «سوءتغذیه شدید» شده و «برگه انگور» تنها غذای آن‌ها برای زنده ماندن است!جلاد صهیونیست با افتخار از جنایاتش می‌گوید
 ایهود باراک: ظرف 3 دقیقه 300 فلسطینی را کشتم!

Image result for ‫ایهود باراک: ظرف 3 دقیقه 300 فلسطینی را کشتم!‬‎
وزیر جنگ سابق رژیم اشغالگر قدس با افتخار از جنایاتی که علیه ملت فلسطین مرتکب شده یاد کرده و گفته، بیش از 300 فلسطینی را در سه و نیم دقیقه به قتل رساندم!
  «ایهود باراک»، وزیر جنگ رژیم صهیونیستی با افتخار به جنایاتی که در دوره وزارت جنگ خود علیه ملت فلسطین مرتکب شده، گفته بیش از 300 فلسطینی را در عرض سه و نیم دقیقه کشته
 است.
به گزارش خبرگزری قدس، باراک که با رادیو رژیم صهیونیستی گفت‌وگو می‌کرد، اظهار داشت هنگامی که وزیر بودم، بیش از 300 فلسطینی را در حمله متمرکز طی سه و نیم دقیقه به قتل رساندم، اما دولت بنیامین نتانیاهو در برابر حماس تسلیم شده و این حماس  است که زمان تشدید اقدامات را مشخص می‌کند و دولت اسرائیل هم کاری نمی‌‌کند.
وزیر جنگ سابق رژیم صهیونیستی افزود، رفتارها در نشست اخیر کابینه به صورت مشاجره‌ها و بگو مگوی کودکانه میان وزیران بود که هدف از آن انتخابات آتی است و ارتباطی با اوضاع غزه ندارد.
گفتنی است تاریخ جعلی رژیم صهیونیستی پر است از جنایات و قتل عام‌هایی که سران و مقامات این رژیم نسبت به فلسطینی‌ها مرتکب شده‌اند. قتل عام دیر یاسین، صبرا و شتیلا، جنگ‌های غزه نمونه‌هایی از نسل‌کشی فلسطینیان است که صهیونیست‌ها با افتخار از آن یاد می‌کنند. تمام این جنایات هم با حمایت‌های آمریکا و رژیم‌های مرتجع عربی صورت می‌گیرد.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
یکشنبه 29 مهر 1397


نیکی هیلی:
ماموریت من، دیوانه نشان دادن ترامپ برای ترساندن کشورها بود
   ۱۳۹۷/۰۷/۲۷

Image result for ‫نیکی هیلی‬‎
نماینده مستعفی آمریکا در سازمان ملل اعتراف کرد: ترامپ را تندمزاج تصویر می‌کردم تا طرف دیگر را بترسانم.
«نیکی هیلی» که اخیرا از پست خود به عنوان نماینده «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا در سازمان ملل استعفا کرده است، در کنفرانسی موسوم به «شارلوت» گفت: من همواره ترامپ را به عنوان فردی تندمزاج، و در مذاکرات غیرقابل پیش‌بینی به تصویر می‌کشیدم تا باعث ترس طرف دیگر شوم. این کار من در چارچوب سیاست و تئوری «مرد دیوانه در دیپلماسی» صورت می‌گرفت. این تئوری را قبلا «ریچارد نیکسون» رئیس‌جمهور(پیشین آمریکا) تعریف کرده است.
هیلی در ادامه افزود: وقتی با همتای چینی خود درباره مسئله کره شمالی پس از پرتاب موشک توسط کره شمالی در سپتامبر 2017 چانه‌زنی می‌کردم، به او گفتم رئیس من آدم غیرقابل پیش‌بینی است و من نمی‌دانم چه خواهد کرد. تهدید حمله آمریکا به کره شمالی آنقدر کافی بود که چین را وادار کرد تحریم‌های جدی علیه کره شمالی را در شورای امنیت سازمان ملل بپذیرد. من به رئیس‌جمهور(ترامپ) گفته‌ام که همواره این کار را انجام می‌دهم و او کاملا با این ایده من موافق بوده است.همان روزهایی که تحریم‌ها علیه کره شمالی در سازمان ملل تصویب شد، قرار بود ترامپ در مجمع عمومی سازمان ملل برای اولین‌بار سخنرانی کند.
وی افزود: من به او گفتم که در این نهاد بین‌المللی، رهبر کره شمالی را «مرد کوچک موشکی» خطاب نکند.
من به رئیس‌جمهور گفتم، اینجا سازمان ملل است، کمی رسمی‌تر از یک تجمع انتخاباتی. اما ترامپ تاکید داشت که یک‌سری توهین‌ها را به کار ببرد. بنابراین من گفتم، خوبه آقای رئیس‌جمهور، رئیس شمایید.
تاکنون مقامات آمریکایی و غربی و حتی رسانه‌های زنجیره‌ای داخلی، سعی می‌کرده‌اند که از ترامپ یک غول بسازند و از این طریق، همه جنایت‌ها و خطاهای آمریکا را به گردن او بیندازند و علاوه بر آن، طرف‌های مقابل را نیز به پذیرش سیاست‌های ظالمانه و نادرست آمریکا، متقاعد کنند.
اظهارات نیکی هیلی در حالی منتشر می شود که مقام معظم رهبری پیش از این در ارتباط با ترامپ از صفت ( دیوانه نما) استفاده کرده بود.خون خاشقجی دامن ولیعهد سعودی را گرفت
خبرهای ضد و نقیض از عربستان درباره برکناری بن سلمان

Image result for ‫خبرهای ضد و نقیض از عربستان درباره برکناری بن سلمان‬‎
تبعات قتل«جمال خاشقجی» باعث فشار بی‌سابقه‌ای بر «محمد بن سلمان» و آل سعود شده و به نوسته روزنامه فرانسوی «فیگارو» حتی هیئت بیعت سعودی هم برای رهایی از این وضع به طور محرمانه برای انتخاب ولیعهد جدید عربستان گردهم آمده است.
آش پرونده خاشقجی آنقدر شور شده که اگر آب تمام دریاهای عربی نیز جمع شود امکان ندارد دستان بن سلمان را بتواند از خون جمال خاشقجی روزنامه‌نگار سعودی پاک کند. این فاجعه آنقدر وسعت پیدا کرده که حتی نزدیک‌ترین دوستان آل سعود نیز آشکارا در حال جدا کردن راه خود از ریاض هستند چرا که دیگر حمایت از این رژیم را به صلاح نمی‌دانند!
 بسیاری حتی پا را فراتر نهاده و با جسارت بیشتری در این مورد موضع‌گیری می‌کنند و حتی تاکید دارند بن سلمان قربانی این قتل شود. برخی اما کماکان معتقدند دونالد ترامپ به هیچ عنوان اجازه نخواهد داد بن سلمان برکنار شود چرا که وی شاهزاده‌ای مناسب برای سیاست‌های تهاجمی ترامپ است. اما با این حال بیشتر رسانه‌ها این روزها درباره برکناری بن سلمان سخن می‌گویند.به عنوان مثال روزنامه فرانسوی «فیگارو» به نقل از «یک منبع دیپلماتیک» نوشته، «در پرتو فشارهای بین‌المللی روزافزون به خاطر ناپدید شدن جمال خاشقجی، هیئت بیعت سعودی  از چند روز پیش با اهتمام فراوان کار بررسی پرونده محمد بن سلمان را شک و تردیدهایی درباره او وجود دارد، آغاز کرده است... شاهزاده خالد بن سلمان سفیر عربستان در واشنگتن به ولیعهدی عربستان منصوب شده و این بدان معنا است که محمد بن سلمان ولیعهد کنونی پست خود را ترک خواهد کرد اما این امر فوری نخواهد بود بلکه در میان مدت اتفاق خواهد افتاد.» به گزارش تسنیم، این روزنامه در ادامه نوشته «این خبر را از یک منبع سعودی در ریاض تایید کرده است.»
 خبرگزاری ایرنا نیز تاکید کرده، هیئت عالی علمای عربستان روز پنجشنبه با انتشار بیانیه‌ای با اشاره به اقدامات ظالمانه و سیاست‌های نادرست بن سلمان و تاکید بر مجرم بودن وی در قتل خاشقجی، خواستار عزل وی شدند. «نیویورک‌تایمز» رسانه دیگری است که به این موضوع پرداخته و نوشته: «ملک سلمان باید پسرش را برکنار کند و مسئولیت قتل خاشقجی را بر عهده بگیرد.» روزنامه‌ واشنگتن‌ پست حتی از شکل‌گیری جریانی پیرامون «احمد بن عبدالعزیز» برای پادشاهی عربستان و برکناری محمد بن سلمان خبر داد.
سرنوشت شاه ایران در انتظار بن سلمان
در همین حال روزنامه «گاردین» با هشدار درباره مواضع ولیعهد سعودی در یادداشتی تاکید کرده، ملک سلمان باید خاطراتش درباره سرنوشت شاه ایران را در اختیار پسر مورد علاقه‌اش قرار دهد: «تاریخ نشان داده که سرکوب بی‌رحمانه مخالفان سبب می‌شود که نارضایتی عمومی ایجاد شود و این نارضایتی به نقطه جوش برسد و تبعات فاجعه‌بار به دنبال داشته باشد. ملک سلمان سنش به اندازه‌ای است که به یاد داشته باشد چه بر سر شاه ایران آمد. او باید خاطراتش در این باره را با محبوب‌ترین پسرش در میان بگذارد.»
بن سلمان طراح اصلی قتل
اما در حالی که رئیس‌جمهور و وزیر خارجه آمریکا دست داشتن «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی در ماجرای ناپدید شدن «جمال خاشقجی» را انکار می‌کنند مقامات امنیتی این کشور نظر دیگری دارند. شبکه «ان. بی. سی.» به نقل از چند مقام دولتی آمریکا گزارش داده از نظر دستگاه‌های امنیتی و اطلاعاتی این کشور، غیرقابل باور است که بن‌سلمان هیچ ارتباطی با قتل خاشقجی نداشته باشد، البته هنوز هیچ مدرکی در این رابطه به دست نیاورده‌اند. جو بایدن معاون باراک اوباما رئیس‌جمهور سابق آمریکا نیز ضمن انتقاد شدید از مواضع کاخ سفید در قبال پرونده ناپدید شدن «جمال خاشقجی» گفته اتهام‌هایی که تاکنون مطرح شده، با شیوه اقدام و رفتار پادشاهی سعودی مغایرتی ندارد.
از سوی دیگر شبکه تلویزیونی الجزیره تصاویری از تردد افسر اطلاعاتی سعودی مظنون به قتل جمال خاشقجی را منتشر کرده است. شبکه تلویزیونی الجزیره اعلام کرده این تصاویر را از دوربین‌های مداربسته ترکیه به‌دست آورده است که تردد ماهر عبدالعزیز مطرب افسر اطلاعاتی سعودی را قبل و بعد از ورود خاشقجی به کنسولگری عربستان در شهر اسلامبول نشان می‌دهد. منابع ترکیه روز چهارشنبه فاش کردند که هماهنگ‌کننده عملیات حذف فیزیکی خاشقجی، ماهر عبدالعزیز مطرب سرهنگ دستگاه اطلاعاتی عربستان است.
احمد العسیری، قربانی می‌شود
از سوی دیگر تلاش‌ها همچنان برای نجات بن سلمان از این فاجعه ادامه دارد. روزنامه «نیویورک‌تایمز» از تصمیم سعودی‌ها برای قربانی کردن یک ژنرال بلندپایه با هدف مصون نگه داشتن ولیعهد سعودی از اتهام مشارکت در قتل خاشقجی خبر داده است. این روزنامه به نقل از «سه فرد مطلع» از طرح سعودی‌ها، نوشته حکام عربستان قصد دارند ژنرال «احمد العسیری» از مشاوران رده بالای بن‌سلمان و سخنگوی سابق ائتلاف عربی علیه یمن را مقصر مرگ خاشقجی اعلام کنند. افراد نزدیک به کاخ سفید در گفت‌وگوهای خود با مقام‌های سعودی در جریان این مسئله قرار گرفته و نام العسیری را نیز شنیده‌اند. بر این اساس، انتظار می‌رود که سعودی‌ها اعلام کنند که عسیری به صورت شفاهی مجوز ربودن خاشقجی را از بن‌سلمان دریافت کرده، اما یا دستور را درست متوجه نشده و یا از اختیاراتش فراتر رفته و در نتیجه خاشقجی را به قتل رسانده است.
تحریم جهانی عربستان
جنایت عربستان علیه خاشقجی باعث شده تا حتی کشورهای غربی به عنوان دوستان بن سلمان نیز مجبور شوند عربستان را تحت فشار قرار دهند. «امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه در این ارتباط گفت، پاریس هماهنگ با آلمان، انگلیس و هلند سفرهای سیاسی به عربستان را تا مشخص شدن سرنوشت «جمال خاشقجی» روزنامه‌نگار منتقد سعودی تعلیق کرده‌اند. پیش از این نیز «استیون منوچین» وزیر خزانه‌داری آمریکا اعلام کرده بود که در کنفرانس سرمایه‌گذاری عربستان شرکت نخواهد کرد. وزیران اقتصادی انگلیس، فرانسه و هلند نیز عدم مشارکت خود در این کنفرانس را به‌دلیل ناپدید شدن «جمال خاشقجی» روزنامه‌نگار منتقد سعودی در کنسولگری عربستان ابراز داشته بودند. رئیس کمیسیون سیاست خارجی پارلمان آلمان نیز در سخنانی خواستار افزایش فشارهای اقتصادی بر عربستان به‌دلیل پرونده «خاشقجی» شده و تأکید کرد، باید آمریکا را متقاعد کنیم که ولیعهد سعودی را در تنگنا قرار دهد.
علاوه بر این، بیش از ۴۰ نفر از اعضای مجلس نمایندگان آمریکا از رئیس‌جمهور این کشور خواستند که عربستان را به دلیل ماجرای خاشقجی، شدیدا مورد تحریم قرار دهد. به گزارش روسیا الیوم، اعضای مجلس نمایندگان از کنگره خواستند که تا ۱۲۰ روز دیگر و یا زودتر از آن، تصمیمات مناسبی را در این خصوص اتخاذ کند.
شبکه‌های «سی.ان.ان»، «سی.ان.بی.سی»، «بلومبرگ» و روزنامه «نیویورک‌تایمز» هم در واکنش به وضعیت مبهم خاشقجی از شرکت در این کنفرانس انصراف داده‌اند. پایگاه «آکسیوس» گزارش داده که «ماریا باتیرومو» مجری معروف «فاکس بیزنس» که قرار بود در این کنفرانس سخنرانی کند، گفته در این نشست شرکت نمی‌کند، مگر آنکه سعودی‌ها اجازه دهند او یک مصاحبه «بدون محدودیت» با «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی داشته باشد.
 کنفرانس «ابتکار سرمایه‌گذاری آینده» که به «داووس صحرا» معروف شده، بخشی از تلاش‌های حکومت سعودی برای جذب سرمایه‌های خارجی برای پروژه بلندپروازانه «۲۰۳۰» است، قرار است روزهای ۲۳ تا ۲۵ اکتبر (اول تا سوم آبان) در شهر ریاض برگزار شود.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
شنبه 28 مهر 1397

فروش سلاح‌های انگلیسی به عربستان
در سال2017 تا دو سوم افزایش یافته است
   ۱۳۹۷/۰۷/۲۷
Image result for ‫فروش سلاح‌های انگلیسی به عربستان در سال2017 تا دو سوم افزایش یافته است‬‎
براساس اطلاعات منتشر شده، میزان صادرات سلاح از انگلیس به عربستان در سال 2017 نسبت به 2016 حدود دو سوم افزایش پیدا کرده است.
با وجود فشارهای داخلی و بین‌المللی به لندن برای توقف فروش سلاح به عربستان ، شبکه اسکای‌نیوز گزارش داده که میزان فروش تسلیحات انگلیسی به سعودی‌ها در سال 2017 نسبت به سال 2016 بیش از دو سوم افزایش یافته است. به گزارش فارس، براساس یافته‌های اسکای نیوز، انگلیس در سال گذشته 450 میلیون پوند بیشتر از سال 2016 به عربستان سلاح فروخته است.
 این گزارش می‌گوید که آمارهای واقعی ممکن است خیلی بیشتر از این باشد چرا که تعداد مجوزهای محرمانه فروش سلاح طی 12 ماه گذشته از 21 مجوز به 44 مجوز افزایش یافته است. طبق اطلاعات وزارت تجارت بین‌المللی انگلیس، لندن در سال 2017 حدود 126 مجوز فروش سلاح و تجهیزات نظامی به ارزش یک میلیارد و 129 میلیون پوند  صادر کرده است. لندن از زمان بروز درگیری‌های یمن، بالغ ‌بر چهار میلیارد و 600 میلیارد پوند تجهیزات نظامی و جنگنده به عربستان صادر کرده است.
این آمار درحالی منتشر می‌شود که دولت انگلیس به‌دلیل حمله ائتلاف عربستان به یمن و کشتار غیرنظامیان به تسلیحات غربی از جمله سلاح‌های انگلیسی به شدت تحت فشار قرار دارد.
یکی از مهم‌ترین سلاح‌هایی که عربستان در حمله به یمن از آن استفاده می‌کند بمب‌های ممنوعه خوشه‌ای است که علیرغم ممنوعیت فروش و استفاده از آن، لندن آن را در اختیار سعودی‌ها قرار داده است.
حزب کارگر انگلیس به رهبری جرمی کوربین خواستار توقف فروش سلاح به عربستان و امارات متحده عربی به دلیل حملات جنگنده‌های ائتلاف به غیرنظامیان در مناطق مختلف یمن شده است. آرایش جنگی اسرائیل در اطراف غزه
حماس: آماده جنگیم!
Image result for ‫آرایش جنگی اسرائیل در اطراف غزه‬‎
آرایش نظامی غیرعادی صهیونیست‌ها در نزدیکی غزه و استقرار ده‌‌ها‌ تانک و توپ و سرباز تا دندان مسلح در این منطقه، احتمال وقوع یک حمله نظامی دیگر به این باریکه را بر سر زبان‌ها انداخته است، همین مسئله باعث شده حماس و جهاد اعلام کنند، آماده نبرد با هرگونه تجاوز نظامی به غزه هستند.
در گزارش روزنامه صهیونیستی یدیعوت آحارونوت با ‌اشاره به «استقرار گسترده» نیروهای ارتش رژیم صهیونیستی در مرزهای جنوبی اراضی ‌اشغالی و «تغییر مسیر پروازهای فرودگاه بن گوریون» آمده: «احتمال درگیری نظامی با غزه هنوز وجود دارد چرا که تنش‌های میدانی میان مقاومت فلسطین در نوار غزه و اسرائیل ادامه دارد. مقامات رژیم صهیونیستی تهدید کرده‌اند در صورت ادامه راهپیمایی بازگشت حمله نظامی گسترده‌ای به غزه انجام خواهند داد.»
بر اساس اعلام این روزنامه صهیونیستی، ارتش رژیم صهیونیستی روز پنج‌شنبه نیروهای خود در مرزهای غزه را تقویت و یگان‌های زیادی از ارتش را در پاسخ به تصمیم کابینه برای افزایش سطح آمادگی جهت واکنش به هر گونه اقدام از سوی غزه در مناطق مرزی مستقر کرده است.
به نوشته این روزنامه، در میان نیروهای مستقر در مناطق مرزی غزه علاوه ‌بر ده‌ها‌ تانک، توپ‌های متحرک نیز دیده می‌شود. این روزنامه به نقل از شهرک‌نشینان مناطق همجوار غزه اعلام کرد، ما پس از جنگ 2014 با غزه شاهد چنین حضور گسترده نیروهای نظامی ارتش در مناطق اطراف غزه نبوده‌ایم. روز پنج‌شنبه دولت صهیونیستی مسیر برخی پروازهای فرودگاه بن‌گوریون را نیز تغییر داد.به گزارش خبرگزاری قدس به نقل از خبرگزاری فلسطین الیوم، این روزنامه عبری‌زبان تاکید کرد این اولین‌بار پس از آخرین جنگ اسرائیل علیه غزه است که برای تغییر مسیر پروازهای اسرائیلی تصمیم‌گیری شده است.
مقاومت: آماده‌ایم
شاخه نظامی جنبش جهاد اسلامی و حماس اما با انتشار دو فایل ویدئویی کوتاه خطاب به ‌اشغالگران صهیونیست بر آمادگی خود برای مقابله با هر گونه اقدامی علیه مقاومت و غزه تاکید کردند. این پیام ویدئویی که بر روی پایگاه اینترنتی گروهان‌های قدس منتشر شده، مانوری نظامی را نشان می‌دهد که در آن گروهی از رزمندگان مقاومت آماده شلیک موشک شده و برخی دیگر نیز با سلاح تک‌تیرانداز در پی شکار نظامیان صهیونیست هستند. این پیام ویدئویی با عبارت «دشمن ما را آزموده است» به پایان می‌رسد.
گردان‌های قسام شاخه نظامی جنبش مقاومت اسلامی فلسطین حماس نیز با انتشار ویدئویی کوتاه در پایگاه اینترنتی خود گروهی از رزمندگان مقاومت را به نمایش گذاشته است که در حال آماده کردن سایت‌های پرتاب موشک هستند که با عبارت «پیش‌بینی شما ‌اشتباه است» پایان می‌یابد.
بی‌فایده است
 برخی رسانه‌های صهیونیستی هم در واکنش به استقرار تعداد زیادی از نیروها و تجهیزات ارتش اسرائیل در مرزهای غزه بر غیرضروری بودن این اقدام برای دفع تهدیدات این منطقه تاکید کردند.
خبرنگار نظامی شبکه 20 تلویزیون این رژیم با ‌اشاره به اینکه ارتش اقدام به تغییر آرایش نیروهای خود در اطراف غزه نموده و با استقرار گردانی زرهی، تیپ چتربازان را نیز جایگزین تیپ جفعاتی کرده است گفت: «معتقدم برای توقف بالن‌های آتش‌زا و عبور فلسطینیان از دیوار مرزی به ده‌ها ‌تانک نیاز نیست. تیپ چتربازان روز پنج‌شنبه گذشته تمرینات خود را به پایان رسانده و برای استقرار در مرزهای غزه و جایگزینی با تیپ جفعاتی که در ماه‌های پیش در این منطقه حضور داشته است آماده شدند.»
این در حالی است که «عمیرام لیوین» ژنرال ذخیره ارتش رژیم صهیونیستی گفت، انتقادات زیادی از بنیامین نتانیاهو در نحوه برخورد با تحولات غزه مطرح است، وی تصمیمی جدی اتخاذ نمی‌کند و در پی کاهش تنش‌ها با حماس است.
وی افزود: من از ماه‌ها پیش درباره توخالی بودن تهدیدات سران سیاسی هشدار داده بودم، حالا شاهد هستیم که اسرائیلی‌ها ماه‌هاست که از پرتاب بالن‌ها، آتش‌سوزی اراضی و پرتاب موشک از غزه رنج و عذاب می‌کشند.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
شنبه 28 مهر 1397

اخبار ویژه روزنامه ها 
  ۱۳۹۷/۰۷/۲۷
Image result for ‫اخبار ویژه روزنامه ها‬‎
این وعده‌های دروغین را کیهان در دهان شما گذاشت؟!
عضو فراکسیون امید می‌گوید از 126 برنامه‌ای که به مردم قول دادیم، فقط به دو سه بند ورود کردیم. محمود صادقی تصریح کرد: به قول برخی منتقدان، اصلاح‌طلبان دغدغه‌شان فقط رسیدن به قدرت است.
وی که در نشست حزب اراده ملت (حزب حکیمی‌پور) سخن می‌گفت، اظهار داشت: چرا ما اصلاح‌طلبان از مسائل اجتماعی غافل شده‌ایم؟
وی با بیان اینکه چه بخواهیم چه نخواهیم، این دولت به نام اصلاح‌طلبان گذاشته می‌شود، افزود: فراکسیون امید مجلس، در این دو سال، چکار کرده است؟ ما دیگر حتی فکر هم نمی‌کنیم. آقای حکیمی‌پور گفت: ما حزب سوسیال دموکرات هستیم؛ خب سوسیال دموکرات چیست؟ مگر عدالت اجتماعی نیست؟! خب عدالت اجتماعی در کجای فعالیت‌های ما قرار دارد؟
وی افزود: قدرت‌محوری، راه‌حل نیست، بلکه باید جامعه‌محور باشیم، اما ما اصلاح‌طلبان روز به روز از دردهای جامعه فاصله گرفتیم.
وی با بیان اینکه با یک برنامه 126 بندی وارد مجلس شدیم و به مردم قول دادیم که آن‌ها را اجرایی کنیم، تصریح کرد: از آن 126 بند، شاید فقط به دو سه بند ورود کرده‌ایم. به قول برخی منتقدین و اصول‌گراها که می‌گویند اصلاح‌طلبان فقط دغدغه‌شان این است که به قدرت برسند و بعد که به قدرت رسیدند، مردم را فراموش می‌کنند. دغدغه ما در شهرداری این است که چه کسی باشد چه کسی نباشد.
وی به تلاش ایران برای پیوستن به FATF اشاره کرد و گفت: در خصوص FATF باید بگویم، روزنامه کیهان مثل زمان توافق برجام در حال شیطنت رسانه‌ای است تا بگوید که اصلاح‌طلبان با پیوستن به استانداردهای جهانی گفته‌اند که مشکلات حل می‌شود. در حالی که ما گفتیم جزئی از مشکلات می‌تواند حل شود اما آنان این موضوع را عامدانه تبلیغ می‌کنند، پس در دام کیهان نیفتیم.
درباره بند آخر اظهارات عضو فراکسیون امید باید پرسید که اولاً توازن، کجای معادله همیشگی افراطیون مدعی اصلاحات و اعتدال است که می‌خواهند امتیازات کلان و نقد را با (وعده) حل جزئی از مشکلات معاوضه کنند؟! ثانیاً وعده قبلی همان‌ها درباره برجام،‌ هم‌اکنون سرنوشت چک برگشتی و بلامحل را دارد و آنها قانوناً نمی‌توانند چک جدید بکشند.
ثالثاً همین طیف بدون اینکه از تعهدات جدید پس از اجرای برجام حرف بزنند، ادعا می‌کردند: در روز اجرای برجام تمام تحریم‌های بانکی و مالی لغو می‌شود، روزانه 170 میلیون دلار (ماهانه 5 میلیارد، سالانه 60 میلیارد دلار) عاید کشور خواهد شد، 150 میلیارد دلار اموال بلوکه شده به همراه 200 میلیارد دلار سرمایه خارجی به کشور می‌آید، رونق اقتصادی به حدی فراهم می‌شود که مردم نیاز به پول ناچیز یارانه نداشته باشند، قیمت ارز (3300 تومانی) به 500 یا هزار تومان کاهش پیدا می‌کند و...
این وعده‌ها، دام‌های کیهان برای مدعیان اصلاح‌طلبی و اعتدال است یا دام همین طیف برای فریب مردم؟!
جالب اینکه صادقی در همین اظهارات اخیر با فرار به جلو، کنایه می‌زند: ما افق 1404 را دیدیم که می‌خواهیم افق 1440 را محقق کنیم؟
بله عناصر نفوذی یا کج‌فهم و ساده‌لوح، دانسته و ندانسته، ترمز دشمن پیش پای ملت ایران هستند اما به رغم این مزاحمت‌ها، کشور ما در حال پیشرفت بوده و اگر سوء‌مدیریت‌ها و اعتماد به دشمن نبود احتمالاً این پیشرفت چشمگیرتر بود.

76 درصد فعالان اقتصادی معتقدند شرایط قبل از برجام بهتر بود
یک روزنامه حامی دولت تصریح کرد 76 درصد فعالان اقتصادی معتقدند وضعیت ‌ بخش خصوصی نسبت به 4 سال گذشته بدتر شده است.
روزنامه دنیای اقتصاد نوشت: نتایج استخراج شده یک نظرسنجی از فعالان اقتصادی حکایت از آن دارد که حدود 76 درصد آنان معتقدند وضعیت بخش خصوصی نسبت به 3-4 سال گذشته رو به افول بوده است. این نظرسنجی از 600 فعال اقتصادی و توسط اتاق بازرگانی انجام شده است.
عواملی همچون خودتحریمی، عدم تصمیم‌گیری یا تاخیر در تصمیم‌گیری‌ها و تشتت بازار ارز و تعدد نرخ ارز موجب شده تا علاوه بر تحریم‌ها و محدودیت‌های بین‌المللی، این مسائل تصمیم‌گیری را برای فعالان اقتصادی سخت کند. این نظرسنجی به صورت تلفنی از 600 فعال اقتصادی تهیه شده که 86 درصد پاسخگویان مرد و 13/5 درصد آنها زن بوده‌اند. میانگین سنی افراد پاسخگو 44 سال و میانه سنی آنها 41 سال است. به این معنی که نیمی از افراد بیش از 40 سال و نیم دیگر کمتر از 40 سال سن داشته‌اند. 72 درصد در حوزه بازرگانی، 23 درصد بخش صنعت، 8 درصد در بخش معدن و 4 درصد در بخش کشاورزی فعال بودند. 79 درصد از پاسخگویان تحصیلات دانشگاهی داشتند؛ سطح تحصیلات در بخش کشاورزی فوق‌دیپلم، در بخش صنعت فوق‌لیسانس و بالاتر و بازرگانی لیسانس بوده است و 72 درصد در تشکل‌ها عضویت نداشتند. وقتی از فعالان بخش خصوصی سوال شده که فعالیت این بخش چه تغییری با 3 تا 4 سال گذشته داشته، 76 درصد اعتقاد داشتند که فعالیت بخش خصوصی افولی بوده و 12 درصد عنوان کرده‌اند که تغییری ایجاد نشده است.

آقای واعظی! اتحادیه اروپا دفتر را برای نفوذ و خرابکاری می‌خواهد
رئیس دفتر رئیس‌جمهور از گشایش دفتر اتحادیه اروپا در تهران استقبال کرد.
محمود واعظی در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان با اشاره به درخواست جدید اتحادیه اروپا برای بازگشایی دفتر در تهران اظهار کرد: کشورهای عضو اتحادیه اروپا که در تهران سفارت دارند کارهای دو‌جانبه  خود را انجام می‌دهند؛ در حالی که وقتی اتحادیه اروپا اقدام به راه‌اندازی  دفتری در یک کشور می‌کند تمامی موضوعاتی که در ارتباط با مسئله اتحادیه اروپاست؛ در آن دفتر انجام می‌شود.
واعظی با بیان اینکه همکاری ما با اتحادیه اروپا  در حال گسترش بوده و ابعاد مختلفی پیدا کرده است، افزود: مخصوصا در این شرایط کنونی قول و قرارهایی در مسئله برجام با اتحادیه اروپا گذاشته‌ایم؛ به نظر می‌رسد که اگر روال کار عادی طی شود و مراجع ذیربط هم اقدامات خود را انجام دهند، افتتاح دفتر نمایندگی اتحادیه اروپا می‌تواند برای همکاری اقتصادی ما با این اتحادیه مفید باشد.
سهل‌اندیشی و بی‌دقتی آقای واعظی در حالی است که پیش از این، ریچارد هاویت (تهیه‌کننده سند راهبردی اتحادیه اروپا درباره روابط ایران) درباره هدف اروپایی‌ها از داشتن دفتر در تهران تصریح کرده بود: «توافق هسته‌ای، یک نقطه عطف بود... ما باید دفتر نمایندگی اتحادیه اروپا را در تهران افتتاح کنیم و گفت‌وگو درباره حقوق بشر را از سر بگیریم. نیروهایی در داخل ایران، در حال اعمال فشار بر حاکمیت هستند و ما امیدواریم گزارش ما نیز باعث پیشرفت در این زمینه شود. اروپا در ایران نفوذ دارد ولی آمریکا از این نفوذ برخوردار نیست. ما می‌خواهیم از این اهرم استفاده کنیم و به سوی ساختار جدید امنیتی در خاورمیانه حرکت کنیم».

خسارت‌های اقتصادی ناشی از کوتاهی در اجرای یک حکم انفصال
مصلحت‌اندیشی دیوان محاسبات در این ماجرا و عدم اجرای حکم انفصال از خدمت رئیس بانک مرکزی خسارات زیادی به کشور وارد کرد.
به گزارش شبکه اطلاع‌رسانی راه دانا؛ در ماه‌های گذشته مشکلات ارزی زیادی برای کشور به‌وجود آمد و قیمت کالاهای اساسی به یکباره تا چندین برابر گران شد که این به‌خاطر افزایش ناگهانی قیمت دلار از 3500 تومان به 13 هزار تومان بود و در همین راستا کارشناسان، سوءمدیریت در بانک مرکزی را عامل اصلی این مسئله می‌دانستند.
ماه گذشته اما بعد از بروز مشکلات ارزی و عدم توانایی سیف در کنترل بازار ارز روحانی سیف را از ریاست بانک مرکزی برکنار کرد. بعد از برکناری سیف، خبرهای زیادی درباره وی منتشر شد که هیچکدام از آنها تایید یا تکذیب نشد.
در ادامه این جنجال‌ها، رئیس‌جمهور در حکمی «ولی‌الله سیف» را به عنوان مشاور رئیس‌جمهور در امور پولی و بانکی منصوب کرد. روحانی در شرایطی سیف را به سمت مشاوره خود برگزید که طی چند هفته گذشته، سخنگوی قوه قضائیه در یک برنامه تلویزیونی درخصوص عامل اصلی اخلال در بازار ارز و سکه و پرونده سلطان سکه گفت: ما از طریق دلال‌ها به افراد بالاتر رسیدیم. مثلا از دلالی در کف سبزه‌میدان به مظلومین و از وی به عراقچی و از او به سیف می‌رسیم.
عملکرد پنج‌ساله سیف در حد قابل قبول نبود و آخرین اقدام وی را می‌توان عامل افزایش بی‌اساس و بی‌پشتوانه نرخ دلار اعلام کرد.
افزایش چندبرابری حجم نقدینگی حاصل غلط‌ترین سیاست‌های بانکداری در جامعه بود؛ درخردادماه سال‌جاری و ابتدای اوج گرفتن قیمت‌ها، براساس اظهارات ولی‌الله سیف نقدینگی با 22/1 درصد رشد در سال 96 به رقم 1530 هزار میلیارد تومان رسیده است. همچنین پایه پولی با رشد 19/1 درصد در سال گذشته، 214 هزار میلیارد تومان محاسبه شده بود.
این حجم نقدینگی به‌خاطر نبود سیاست‌های درست بانکی و مالی به سمت بازارهای تولید پیش نرفته و وارد بازار ارز، مسکن، طلا و سکه شد که نوسان شدید قیمت‌ها را رقم زد و همین مسئله منجر به از دست رفتن 40 درصد دارایی‌های مردم ایران و سرازیر شدن سودهای کلان به جیب کسانی بود که از رانت‌ ارزی استفاده کرده‌ بودند.
چندی پیش عادل آذر، رئیس کل دیوان محاسبات کشور با بیان اینکه دیوان محاسبات نوسانات نرخ ارز و مدیریت منابع ارزی کشور را از آذر پارسال به طور جدی رصد می‌کرد گفت: بانک مرکزی گارد خاصی در برابر نظارت‌های دیوان گرفته بود و به ما اطلاعات و دسترسی‌های لازم را نمی‌داد.
وی همچنین پرده از تخلفات سیف برداشته و گفته بود: هیئت مستشاری و دادستان دیوان محاسبات کشور در بهمن سال 96 تخلفات بانک مرکزی را محرز دید و بر انفصال رئیس کل بانک مرکزی و معاونان ایشان رای داد.
قطعا مصلحت‌اندیشی دیوان محاسبات در این ماجرا و عدم اجرای حکم انفصال از خدمت رئیس بانک مرکزی خسارات زیادی به کشور وارد کرد.

 حامیان بی‌اطلاع نمی‌دانند که FATF  چه خسارت‌هایی دارد
حامیان بی‌اطلاع، نمی‌دانند که FATF، برجامی با تعهدات بیشتر و نتایج مخرب‌تر است.
مجید شاکری کارشناس اقتصاد سیاسی در گفت‌وگو یا رجانیوز اظهار داشت: اروپایی‌ها بسیار اصرار به انجام تعهدات FATF توسط ایران دارند تا بتوانند راهکارشان برای انجام تعهدات در برجام را انجام دهند، اما نگاهی به جزئیات بسته حمایتی اروپا نشان می‌دهد که راهکار آنان «تهاتر کالایی» است و نه مالی، که ریسک پولشویی بر آن موثر است، همچنین اگر مکانیزم مالی باشد منبع پول، پول نفت است و موضوع مجرمانه و پولشویی در میان نیست، از طرفی دیگر محل مصرف خرید کالاهای مشخص از داخل اروپا برای مصارف مشخص است.
تصور اینکه در بعد فنی بازگشت اقدامات متقابل علیه ایران اثری بر نوع تعاملات ایران و اروپا نمی‌گذارد و اصرار اروپایی‌ها مبنی بر اینکه در صورت اعمال اقدامات متقابل FATF قادر به تعاملات با ایران نیستند، محل سؤال جدی است.
وی در پاسخ این سوال که «برخی مشکلات بسته شدن حساب دانشجویان در چین را به اقدامات متقابل FATF  ربط می‌دهند، این درست است؟» گفت: اگر ما در لیست سیاه هستیم، میان حساب دانشجویان و تجار چه تفاوتی وجود دارد؟ حتی چینی‌ها به طور رسمی اعلام کردند که مشکل پیش آمده به دلیل گشایش حساب دانشجویی و انجام کار تجاری با آن حساب بوده و موضوع مالیاتی است. من فکر می‌کنم معاونت اقتصادی وزارت خارجه باید بیشتر در این موارد دقت کند، تعجیلی در حال رخ دادن است. گره زدن مواردی که ابعاد فنی دیگری دارد به FATF قابل درک نیست.
وی همچنین درباره کنوانسیون CFT گفت: یکی از مهم‌ترین نگرانی‌هایی که به جز بند 6 یعنی تعریف گروه‌های تروریستی درباره CFT وجود دارد، در بند 12 و درباره گزارش‌دهی مالی گروه‌های تروریستی است که در این مورد باز FIU است که گزارش‌دهی می‌کند، برخی فکر می‌کنند زمانی که ما درباره پولشویی در ایران صحبت می‌کنیم، به موضوعات پول قاچاق، موسسات مالی غیرمجاز یا چیزهایی شبیه به اینهاست، اما واقعیت این است که با بازگشت تحریم‌ها، پول نفت ایران از جنس پولشویی است چون نمی‌‌توانیم منبع آن را اظهار کنیم، پول بانک مرکزی هم همین‌طور، اگر گزارش‌دهی FIU بخواهد مطابق آنچه برنامه اجرایی است، انجام شود ما مشکلات و ایرادات بسیاری پیدا می‌کنیم.
روش تحریم آمریکایی‌ها از روش قبلی بسیار هوشمندتر است، در دوران اوباما تحریم‌ها موضوعی بود اما تحریم‌های مدنظر ترامپ مصداقی است که این امر گزندگی و هوشمندی تحریم را بالاتر می‌برد، اوباما تنها بلوف تحریم هوشمند را می‌زد و اطلاعات لازم برای تحریم هوشمند را نداشت.
باید توجه داشت که آمریکا به سه روش می‌تواند به اطلاعات مربوط به ایران دسترسی پیدا کند، یکی از آنها شرکت‌های حسابرسی بین‌المللی‌اند که طبق توافقات وزارت اقتصاد دولت یازدهم در ایران مستقر شده‌اند، اطلاعات شرکت‌های ما را به دست آورده‌اند. موضوع دوم سوئیفت است که به آنها کمک می‌کند تا ریزتراکنش‌های ارزی ایران را به دست آورند،  وزارت خزانه‌داری به این دلیل ارزشمند و کارکرد اطلاعاتی آن در مقابل تحریم سوئیفت مقاومت کرده و برای منصرف کردن ترامپ تلاش می‌کنند. آنها تکمیل اطلاعات خود را تنها نیازمند دانش درباره تراکنش‌های ریالی در داخل ایران می‌دانند که این را هیچ‌چیزی  جز گزارش‌دهی مستقل ‌FIU نمی‌تواند تامین کند.
وی افزود: تاکید می‌کنم اگر برنامه اجرایی ‌FATF چنان که برنامه‌ای که از ایران خواسته است، اجرا شود اثرات منفی‌ای دارد، ما حدود 75 درصد انتقالات مالی‌مان از طریق صرافی‌ها انجام می‌شد، در واقع این انتقالات مالی ناشناس میان کشورهاست که به صرافی‌ها کارکرد می‌‌دهد، حالا بماند که در ایام دلار 4200 تومانی چه فشار و شکستگی‌ای در این سیستم ایجاد شد اما اگر گزارش ‌FIU انجام شود می‌تواند عملکرد صرافی‌ها را تغییر داده و کند کرده و اثر منفی بر نرخ ارز دارد.
مردم تصور می‌کنند که اگر تعهدات FATF کامل انجام شود منجر به خروج نام ایران از لیست سیاه می‌شود اما این صحت ندارد، من دیدم برخی رسانه‌ها درباره کشورهای دیگر نوشته و شرایط ایران را مقایسه کرده‌اند اما اینها هیچ یک شرایط کنونی ما را نداشتند، در تاریخ تاکنون هیچ کشوری از لیست سیاه بیرون نیامده چون تنها ایران و کره‌شمالی از 2011 در لیست سیاه بودند. اما خروج از لیست سیاه یا ادامه شرایط کنونی نیاز به اجماع در FATF دارد و در جایی گفته نشده که اگر تمامی تعهدات را اجرایی کنیم اتوماتیک از بیانیه خارج می‌شویم. در بیانیه بوسان نوشته که بعد از انجام تعهدات اجرایی باید مجمع عمومی تصمیم‌گیری کند، خب این تصمیم می‌تواند نگه‌داشتن ایران در لیست، انجام تعهدات بیشتر توسط ایران و... باشد، تصمیم‌گیری درباره خروج ایران از بیانیه نیازمند اجماع است و یک مخالفت موثر می‌تواند مانع این امر شود.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
شنبه 28 مهر 1397


لاوروف:
آمریکا در حال انتقال تروریست‌های داعش به عراق و افغانستان است
    ۱۳۹۷/۰۷/۲۷

Image result for ‫لاوروف‬‎
وزیر خارجه روسیه اعلام کرد، براساس اطلاعاتی که مسکو به دست آورده، آمریکا هم‌اکنون درحال انتقال تروریست‌های داعش به عراق و افغانستان است.
«سرگئی لاوروف» گفت: تروریست‌ها (اکنون) در اردوگاه «التنف»، که آمریکا آن را به طور غیرقانونی (در سوریه) ایجاد کرده است، حضور دارند. براساس اطلاعات ما، آمریکایی‌ها تروریست‌ها را به عراق و افغانستان منتقل می‌کنند. وی اقدام آمریکا را «بازی خطرناک» توصیف کرد و گفت: آمریکا مایل است اوضاع در منطقه، همچنان پرتنش باقی بماند و هرگز آرام نشود.
آنها (آمریکایی‌ها) می‌خواهند ماهی بگیرند و گرفتن ماهی از آب گل‌آلود، راحت‌تر است. این رویکرد هرگز پیامد خوبی نخواهد داشت. ترامپ تهدید کرد به مرز مکزیک لشکرکشی می‌کند!
Image result for ‫ترامپ تهدید کرد به مرز مکزیک لشکرکشی می‌کند!‬‎
رئیس‌جمهور آمریکا طی یک پیام توییتری خطاب به مقامات مکزیک، تهدید کرده در صورت ادامه ورود غیرقانونی اهالی این کشور به خاک آمریکا، واشنگتن ارتش خود را در مرز با مکزیک مستقر خواهد کرد.
دونالد ترامپ از همان ابتدا و آغاز رقابت‌های انتخاباتی تاکنون سیاست‌های خصمانه خود علیه پناهجویان را ثابت و اعلام کرده است. مخالفت وی با حضور مکزیکی‌های جویای کار در آمریکا و پیشنهاد وی مبنی بر احداث یک دیوار حائل در تمام مناطق خشکی و در نقطه صفر مرزی مکزیک و آمریکا نیز همچنان سوژه رسانه‌هاست.
وی همچنین بارها تاکید کرده حتی هزینه احداث دیوار را باید خود مکزیکی‌ها پرداخت کنند. درخواستی که با مخالفت سفت و سخت مکزیکی‌ها روبه‌رو شده است.
ترامپ اما مجددا چالش پرحاشیه ورود پناهجویان از آمریکای لاتین و از کریدور مرز مکزیک به آمریکا را با یک پیام توییتری به میان کشیده است. وی صبح پنج‌شنبه طی یک پیامی نوشت: «به خاطر حمایت دموکرات‌ها از مرزهای باز و قوانین جاری وضعیف مهاجرتی، پناهجویان از کشورهای هندوراس، مکزیک، گواتمالا و السالوادور در حال حمله به کشورمان هستند. رهبران این کشورها برای توقف سیل بزرگ ورود افراد از مکزیک به آمریکا کار خاصی نمی‌کنند، افرادی که در بین آنها تعداد زیادی مجرم هم هستند.»
وی همچنین در ادامه این‌طور مقامات مکزیکی را تهدید کرد و نوشت: «من علاوه ‌بر توقف پرداخت پول به این کشورها که به نظر می‌رسد عملا هیچ تسلطی روی مردمشان ندارند، باید به شدیدترین نحو از مکزیک بخواهم به این تهاجم پایان دهد و اگر قادر به این کار نیست، من ارتش آمریکا را فرا خواهم خواند و مرز جنوبی‌مان را می‌بندم.»
به گزارش فارس، سیاست‌های ضد مهاجرتی دولت ترامپ از قبیل ممنوعیت ورود اتباع برخی کشورهای اسلامی به همراه جداسازی اجباری فرزندان مهاجران از والدینشان با انتقادهای بین‌المللی مواجه شده است. به رغم ادعاهای ترامپ علیه مکزیک، مقام‌های این کشور همواره اعلام کرده‌اند که تا حد امکان مانع از ورود غیرقانونی مهاجران و قاچاقچیان به آمریکا شده‌اند.سخنگوی حکومت اقلیم خبر داد
دستگیری مقامات ارشد اقلیم کردستان عراق حین دزدی نفت!

Image result for ‫دستگیری مقامات ارشد اقلیم کردستان عراق حین دزدی نفت!‬‎
به گفته مقامات رسمی اقلیم، گروهی از مقامات ارشد اقلیم کردستان به جرم دزدی نفت دستگیر شده‌اند که این مسئله بازتاب وسیعی در رسانه‌های این منطقه داشته است.
حکومت اقلیم کردستان چهار سال است که به صورت مستقیم و بدون نظارت دولت مرکزی عراق از طریق خط لوله نفتی به بندر «جیهان» مبادرت به صدور نفت به بازارهای جهانی کرده است. این موضوع جدای از اعلام غیر قانونی بودن آن از سوی بغداد، کشمکش‌های داخلی را در اقلیم هم به دنبال داشته است و احزاب و جریان‌های سیاسی، دو حزب حاکم را به «غیر شفاف» بودن پرونده نفتی از عقد قراردادها با شرکت‌های خارجی تا استخراج و صادرات آن متهم می‌کنند.
اما در حالی که فروش نفت اقلیم کردستان بدون اجازه دولت مرکزی «خلاف قانون» عراق است حالا خبر رسیده برخی مقامات ارشد اقلیم کردستان از کنار این نفت فروشی نیز دزدی می‌کرده‌اند. ماجرای دزدی نفتی در اقلیم کردستان عراق زمانی آشکار شد که «صفین دزه ای» سخنگوی حکومت اقلیم از دستگیری شماری از مسئولین ارشد امنیتی اربیل در این خصوص خبر داد و گفت: «این افراد با هدف تحقیقات لازم دستگیر شده‌اند.» به گزارش تسنیم همزمان با اظهارات این سخنگو، رسانه‌های اقلیم کردستان نیز  به افشای جزئیاتی از این پرونده پرداخته‌اند.
نحوه دزدی نفت!
گفته می‌شود که شماری از مسئولین ارشد امنیتی اربیل در ماجرای سوراخ کردن خط لوله نفتی اقلیم به بندر جیهان ترکیه نقش داشته و از طریق‌تانکر مبادرت به انتقال و فروش نفت کرده‌اند. این افراد از سوی دستگاه اطلاعاتی و نیروی ضد تروریسم حزب دموکرات کردستان، دستگیر و تحت بازجویی هستند. سایت «پرگراف» به نقل از «یک منبع مطلع» و بدون افشای نام وی آورده است: «چهار مسئول ارشد امنیتی اربیل در این خصوص دستگیر و مبلغ یک میلیون دلار از یکی از این افراد کشف و ضبط شده است.» همزمان اعلام شده که خارج از مسئولین امنیتی، افراد دیگری هم در این ماجرا دست داشته‌اند، از جمله یکی از تجار معروف اقلیم که به مدت چندین سال در دزدی نفتی و فروش آن در بازار سیاه نقش داشته است.استاندار اربیل با هدف کاستن از اهمیت موضوع اعلام کرده در میان دستگیرشدگان مسئولین ارشد امنیتی وجود ندارد و افراد و کارمندان عادی از ادارات حکومت و نهادهای امنیتی در میان دستگیرشدگان هستند. رسانه‌های اقلیم کردستان هم گزارش داده‌اند که یکی از دستگیرشدگان، از مسئولین ارشد امنیتی اربیل است که اینک به خارج از عراق‌گریخته است. مسئول دیگر ارشد امنیتی هم که گفته می‌شود از چهره‌های معروف این منطقه است تحت اقامت اجباری قرار گرفته است.
مسئول ترور داعش، زنده دستگیر شد
 همزمان از داخل عراق نیز خبر رسیده که نیروهای حشدالشعبی یکی از عوامل اصلی داعش در فلوجه را بازداشت کرده‌اند.«بسیج مردمی عراق» با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرده: «بر اساس اطلاعات دقیق از سوی قهرمانان امنیت و سرویس اطلاعاتی هنگ اول در محور فلوجه «ابوحسن العانی» بازداشت شده است».

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
شنبه 28 مهر 1397


اعلام آماده‌باش سیدحسن نصرالله برای نبرد با اسرائیل در میدان جنگ نرم
  ۱۳۹۷/۰۷/۲۷

Image result for ‫سیدحسن نصرالله‬‎
دبیرکل حزب‌الله لبنان با اشاره به «مسئولیت بزرگی که بر دوش رسانه‌ها برای از بین بردن فتنه های دشمن قرار دارد» تاکیدکرد: «برای نبرد با اسرائیل در میدان جنگ نرم آمادگی کامل داریم.»
سید «حسن نصرالله» دبیرکل حزب‌الله روز پنجشنبه در دیدار کارکنان رادیو « النور» در سی امین سالگرد تاسیس این رادیو اظهار داشت: «بارزترین چالش‌هایی که امروز مقاومت با آن رو به رو است، تلاش برای از بین بردن مقاومت از طریق دامن زدن به فتنه های حزبی، منطقه ای، عشایری و خانوادگی است لیکن این جنبش با هوشیاری، طرح دشمنان برای ایجاد فتنه، ضد مقاومت را ناکام گذاشته است.»
وی در ادامه با اشاره به «اهمیت و مخاطرات شبکه های اجتماعی بر ضرورت حضور جدی‌تر نیروهای مقاومت در نبرد رسانه های جدید» تاکید کرد وگفت: «برای نبرد با رژیم صهیونیستی در میدان جنگ نرم آمادگی کامل داریم.»
 به گزارش تسنیم ،دبیرکل حزب‌الله لبنان ضمن «خطرناک» توصیف کردن تاثیر شبکه‌های اجتماعی برخانواده‌ها هم تاکید کرد: «ما باید در نبرد رسانه‌های جدید حاضر باشیم.»تحقیر سعودی در سازمان ملل
  نماینده سوریه: بوی گند رسوایی‌هایتان بلند شده
لیاقت اظهارنظر در شورای امنیت را ندارید

Image result for ‫نماینده سوریه در سازمان ملل‬‎
نماینده سوریه در سازمان ملل در واکنش به اظهارات ضدسوری فرستاده رژیم آل‌سعود در شورای امنیت، به وی متذکر شد که بوی گند رسوایی‌های این رژیم در همه جا بلند شده است و او نمی‌تواند راجع به سایر کشورها، اظهارنظر کند.
«بشار جعفری» در واکنش به اظهارات «عبدالله المعلمی» که دمشق را به پرورش تروریسم متهم کرده و گفته بود باید قانون اساسی جدیدی برای این کشور تهیه شود اظهار داشت: «عربستان نه قانون اساسی دارد و نه پارلمان، این کشور حتی اسم هم ندارد. در واقع، اسم این کشور منسوب به خانواده حاکم است. زمانی که می‌گویید «پادشاهی عربستان سعودی»، مانند این است که به فرانسه بگویید «جمهوری ماکرونی»، یا به انگلیس بگویید «پادشاهی ترزامی» و به آمریکا بگویید «ایالات متحده ترامپی» ...
جعفری در ادامه، به ماجرای بازداشت «سعد حریری» نخست‌وزیر لبنان توسط رژیم آل‌سعود در آذرماه 1396 اشاره کرد و گفت، رژیمی که نخست‌وزیر یک کشور را می‌رباید و او را به گروگان می‌گیرد، قابل احترام نیست. جعفری در مورد ماجرای ربودن «جمال خاشقجی» روزنامه‌نگار منتقد عربستان در اسلامبول نیز گفت: «رژیمی که یک مخالف خود را مخفی می‌کند، کسی که جزء سرویس اطلاعات عربستان بوده و در واشنگتن فعالیت می‌کرده ... و دست راست وزیرخارجه کنونی عربستان است... ] این رژیم او را[  می‌رباید و در کنسولگری خود در اسلامبول زندانی می‌کند و هیچ‌کس هم از سرنوشت او تاکنون خبر ندارد. این رژیم حق ندارد درباره قانون یا دردهای دیگران سخن بگوید، زیرا بوی کریه رسوایی‌هایش (همه جا) به مشام می‌رسد.
این مسئول سوری درباره ادعای سفیر عربستان درباره کمک به مردم سوریه نیز خاطر نشان کرد: «رژیم سعودی نخستین مسئول گسترش تروریسم تکفیری-وهابی در افغانستان، سوریه، عراق، مصر، اردن، لیبی، نیجریه و جنوب شرق آسیاست.»
جعفری با اشاره به اینکه رژیم سعودی در یمن خونریزی می‌کند و با اسرائیل نیز ائتلاف کرده است، به شورای امنیت یادآور شد که نباید به این رژیم اجازه دهد درباره مسائل انسانی و سیاسی سایر کشورها‌ سخنی بگوید.
این اظهارات نماینده سوریه در سازمان ملل در واکنش به حرف‌های «عبدالله المعلمی»  (نماینده عربستان) بیان شده است. المعلمی در شورای امنیت مدعی شده بود، دولت دمشق مانع راه‌کار سیاسی در سوریه است و در تشکیل کمیته قانون اساسی و نگارش یک قانون اساسی جدید در سوریه، باید عجله کرد.
المعلمی در ادامه، ادعا کرده بود که عربستان حامی ملت سوریه است، ولی دمشق زمینه مناسب را برای پرورش تروریسم، فراهم کرده است!
رژیم آل‌سعود در سال 2011 با حمایت مالی و تسلیحاتی بی‌سابقه از تروریست‌ها و انتقال آنها به خاک سوریه، جنگ نیابتی داخلی علیه دمشق را آغاز کرده است. در این جنگ نیابتی، بیش از 500 هزار نفر از مردم سوریه کشته شده‌اند و زیرساخت‌های این کشور نیز نابود شده است.
اظهارات پوتین
«ولادیمیر پوتین»  رئیس‌جمهور روسیه نیز، گفته متقاعد کردن ایران به خروج از سوریه،  به روسیه مربوط نمی‌شود... کسی که از ایران می‌خواهد سوریه را ترک کند، باید عدم دخالت (سایر کشورها) در امور سوریه را تضمین کند.
به گزارش تسنیم، رئیس‌جمهور روسیه درباره نقش کشورش در سوریه  نیز گفته، روسیه 95 درصد از خاک سوریه را از لوث تروریسم آزاد کرده و اجازه نداده است که دولت سوریه سقوط کند.
وی تأکید کرد که روسیه برخلاف آمریکا، هرگز برای پیشبرد سیاست خارجی خود، جهان را به خطر نمی‌اندازد.
پوتین ادامه داد: نیروهای گروه تروریستی داعش در سوریه هنوز هم افراد زیادی را گروگان می‌گیرند، از جمله اتباع اروپا و آمریکا را و روزانه تعداد بسیاری را نیز به قتل می‌رسانند... نیروهای داعش در منطقه‌ای که تحت کنترل نیروهای آمریکا در سوریه است، دست کم 700 نفر را گروگان گرفته‌اند... داعش سلطه خود بر بسیاری از بخش‌های سوریه در میان مناطق تحت کنترل نیروهای آمریکا و متحدانش در شرق فرات را گسترش داده است و تهدید کرده در صورتی که خواسته‌هایش محقق نشود، هر روز 10 نفر از این گروگان‌ها را خواهد کشت....
 یورش وحشیانه فرزندان ابولهب به خانه‌های شیعیان عربستان در قطیف
Image result for ‫یورش به خانه‌های شیعیان عربستان در قطیف‬‎

نظامیان ارتش سعودی در دو روز گذشته شهر شیعه‌نشین قطیف را با خودروهای زرهی و نظامی محاصره و اقدام به گشودن آتش به سمت ساکنان این شهر کردند.
به گزارش خبرگزاری فارس، نظامیان رژیم سعودی طی چند روز گذشته و با استفاده از جو رسانه‌ای ناشی از ناپدید شدن «جمال خاشقجی» روزنامه‌نگار عربستانی، به منطقه شیعه‌نشین «القطیف» یورش برده‌ و اقدام به تخریب خانه‌های مردم این منطقه کرده‌اند.فعالان و کاربران فضای مجازی در عربستان با انتشار تصاویری از این منطقه، اعلام کردند که صدها تن از نیروهای ارتش و پلیس رژیم سعودی از چند روز گذشته، با استفاده از تانک و دیگر خودروهای زرهی و نظامی، شهر قطیف را به محاصره خود درآورده و اقدام به گلوله‌باران برخی از محله‌های مسکونی این شهر شیعه‌نشین کرده‌اند.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
شنبه 28 مهر 1397


( کل صفحات : 9 )    1   2   3   4   5   6   7   ...   


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات