تـــبـــرّی ( دشــمـن شـــناسـی )
آمریكا دشمن شماره 1 مردم محروم و مستضعف جهان است . حضرت امام خمینی (ره)
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


«بدترین دشمنان كسانی اند كه حیله خود را بیشتر پنهان می دارند.»مدیر وبلاگ :طاهر مهدوی
مطالب اخیر
نویسندگان
اولین فایل صوتی از جزئیات قتل خاشقجی منتشر شد
   ۱۳۹۷/۰۸/۲۹
Image result for ‫اولین فایل صوتی از جزئیات قتل خاشقجی منتشر شد‬‎
دولت ترکیه به وعده خود عمل کرد و اولین فایل صوتی از جزئیات قتل هولناک منتقد سعودی در کنسولگری عربستان را به مدت 14دقیقه منتشر کرد.
همان‌طور که وزیر دفاع و رسانه‌های ترکیه وعده داده بودند، بخش‌هایی از فایل صوتی مربوط به روز قتل «جمال خاشقی» رسانه‌ای شده و در دسترس عموم قرار گرفت. بخش‌های منتشر شده البته حاوی صوت زمان قتل وی نیست و فقط چند جمله از مجادلات لفظی بین خاشقجی و افرادی که به نظر می‌رسد قصد صدمه‌زدن به وی را دارند، می‌باشد. در این بخش کوتاه از فایل صوتی که توسط پایگاه شبکه «هابرترک» منتشر شده، شنیده می‌شود که خاشقجی در «بخش الف» کنسولگری می‌گوید: «دست من را رها کنید! چه می‌کنید؟» این بخش مربوط به صدور روادید است که هفت دقیقه از فایل صوتی در آنجا ضبط شده است. سپس در طول 7 دقیقه بعدی نیروهای سعودی با یکدیگر درباره اینکه خاشقجی جاسوس است صحبت می‌کنند.سپس آنها خاشقجی را به بخش «ب» که بخش اداری کنسولگری است می‌آورند. در این بخش 4دقیقه‌ای نشان می‌دهد که دو طرف ابتدا با هم صحبت می‌کنند سپس درگیری آغاز می‌شود و فریادهای بلندی به گوش می‌رسد. در این مرحله صدای «ماهر عبدالعزیز مطرب» شنیده می‌شود که محافظ شخصی «محمد بن‌سلمان» ولیعهد عربستان است. به محض اینکه خاشقجی را وارد بخش «ب» می‌کنند، محافظ شخصی بن سلمان می‌گوید: «ای خائن، جواب کارهایی که کرده‌ای را خواهی داد.» خبرنگار ترکیه‌ای می‌نویسد: «طبق اطلاعاتی که من دارم، بخش «ب» برای شکنجه مناسب نیست و لذا باید خاشقجی را به جای دیگری برده باشند.» سپس خاشقجی به یک اتاق دارای عایق صوتی و رمزگذاری شده برده می‌شود و که بخش «سی» است. در این فاصله 19 بار خط مستقیم از عربستان زنگ می‌خورد که 4 تماس با «سعود القحطانی»، مشاور ویژه محمد بن سلمان برقرار می‌شود. در یکی از این تماس‌ها مطرب به القحطانی می‌گوید: «به رئیست بگو کار تمام شد.» نخستین تماس 13دقیقه پس از ورود خاشقجی برقرار شده است.
 در مدتی که این افراد به بخش «سی» رفته‌اند سکوتی طولانی در نوارها ضبط شده است. این سکوت که 11 دقیقه پس از فریادها آغاز می‌شود 1ساعت و 50 دقیقه به طول می‌انجامد. سپس صدای سه سعودی که باهم به سرعت از راه پله می‌گذرند شنیده می‌شود. یکی از آنها صدای یک متخصص آی تی است می‌گوید بخش «الف»را ببندیم و محتوای فیلم دوربین‌ها را چک کنیم. به همین دلیل است که بازرس دادستانی ترکیه و نیروهای ترکیه هیچ‌گونه اطلاعاتی از دوربین‌های داخلی کنسولگری به دست نیاورده‌اند.در هفته‌های اخیر مشخص شده مصطفی المودینی 57 ساله که مهندس است پس از کشتن خاشقجی لباس‌های او را پوشیده و سوار بر یک تاکسی به محله سلطان احمد می‌رود. صدای مودینی در هنگام پوشیدن لباس‌های خاشقجی جمله غریبی بر زبان می‌آورد: «چقدر وحشتناک است لباس‌های کسی را بپوشی که 20 دقیقه پیش او را کشته ای.» او سپس می‌کوشد کفش‌های خاشقجی را به پا کند اما کفش‌ها اندازه پایش  نمی‌شود و به همین خاطر از پوشیدن کفش‌ها صرف نظر می‌کند و با کفش‌های خودش از کنسولگری خارج می‌شود.
ترامپ قصد ذبح گاو شیرده را ندارد
در روزهای گذشته اسناد زیادی در مورد دست داشتن محمد بن سلمان ولیعهد سعودی در قتل جمال خاشقجی روزنامه‌نگار سعودی منتشر شده است. مهم‌ترین سند در این مورد را روزنامه واشنگتن پست منتشر کرد که در گزارشی اعلام کرد که سازمان سیا به این نتیجه رسیده که محمد بن‌سلمان عامل اصلی قتل خاشقجی است. اما این مسئله نیز باعث نشده که دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا بن‌سلمان را به عنوان قاتل معرفی کند و دست از حمایت وی بردارد. به گزارش فارس، «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا در محافل خصوصی ترور «جمال خاشقجی»، روزنامه‌نگار منتقد سعودی را «واقعاً بد» توصیف کرده ‌اما گفته که کشورهای دیگر هم «کارهای بد زیادی» انجام می‌دهند. پایگاه «اکسیوس» به نقل از برخی منابع آگاه گزارش داده ترامپ بلافاصله بعد از ترور این روزنامه‌نگار به عنوان اقدامی «واقعا بد» گفته است: «کشورهای دیگری مثل چین هم کارهای بد زیادی انجام می‌دهند.» طبق این گزارش، ترامپ همچنین در جمع دستیارانش گفته فکر می‌کند با توجه به اقدام‌های وحشیانه کشورهایی مانند چین، مضحک است که مردم این‌قدر اقدام عربستان درباره قتل یک نفر را بزرگ می‌کنند. ترامپ همچنین با صدای بلند از دستیارانش پرسیده چرا آمریکا باید در ماجرای قتل خاشقجی به جانبداری از یک طرف بپردازد، حال آنکه او اصلا شهروند آمریکا نبوده و قتل هم در آمریکا اتفاق نیفتاده است.
خط و نشان کشیدن عادل الجبیر
از سوی دیگر، وزیر خارجه عربستان در گفت‌وگو با روزنامه‌ فرامنطقه‌ای الشرق‌الاوسط اعلام کرد، گزارش‌های سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) درباره اینکه ولیعهد عربستان دستور قتل خاشقجی را صادر کرده است، کاملا بی‌اساس بوده و دولت عربستان قاطعانه آنها را رد می‌کند. وی ادعا کرد، مقامات ترکیه به ریاض اعلام کرده‌اند، مقصودشان از اظهاراتی که در آن یک شخص عالیرتبه را به صدور دستور قتل خاشقجی متهم کردند، بن سلمان نیست.
الجبیر گفت‌: «عربستان قاطعانه هر گونه ادعا درباره ولیعهد را رد می‌کند و رهبری این کشور یعنی سلمان بن عبدالعزیز و ولیعهد خط قرمز ما هستند و هرگز اجازه نخواهیم داد این رهبری از سوی هر طرفی و به هر بهانه‌ای که باشد خدشه‌دار شود. خدشه دار شدن رهبری به منزله وارد شدن آسیب به مردم و کشور است.»


شاهزادگان سعودی علیه بن سلمان متحد شدند 
Image result for ‫شاهزادگان سعودی‬‎
منابع نزدیک به دربار سعودی فاش کردند بسیاری از شاهزاده‌ها و اعضای خاندان پادشاهی عربستان در تلاش هستند تا از پادشاه شدن بن‌سلمان جلوگیری کنند.
با وجود تلاش آمریکا برای نجات «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی در ماجرای قتل خاشقجی، اما شاهزاده های سعودی در تلاش برای برکناری بن سلمان هستند. خبرگزاری مهر، در این باره به نقل از منابع آگاه در خاندان سلطنتی عربستان نوشته، به دنبال وقایع و تحولات مربوط به قتل جمال خاشقجی در کنسولگری این کشور در اسلامبول، بسیاری از اعضای خاندان پادشاهی در تلاش هستند که از پادشاه شدن محمد بن سلمان ولیعهد عربستان جلوگیری کنند.
طبق گزارش رویترز، این منابع گفته‌اند ده‌ها شاهزاده و پسر عمو از خاندان آل سعود به دنبال تغییراتی در مسیر جانشینی پادشاه عربستان هستند اما تا زمانی که ملک سلمان زنده است اقدام خاصی صورت نخواهند داد. بر اساس این گزارش، اعضای خاندان پادشاهی به این نتیجه رسیده‌اند که ملک سلمان هیچوقت از تصمیم خود در زمینه ولیعهدی بن سلمان عقب‌نشینی نخواهد کرد. این رسانه انگلیسی همچنین نوشت که منابع نزدیک به دربار سعودی، شاهزاده‌ها و پسرعموها در حال بحث در زمینه امکان جانشینی شاهزاده «احمد بن عبدالعزیز» ۷۶ ساله، برادر کوچکتر ملک سلمان و عموی محمد بن سلمان بعد از مرگ پادشاه کنونی هستند و معتقدند وی می‌تواند تاج و تخت را در اختیار بگیرد. این منابع می‌گویند که احمد بن عبدالعزیز که برادر تنی ملک سلمان است مورد حمایت کامل اعضای خاندان پادشاهی، مقامات اطلاعاتی و برخی قدرت‌های غربی قرار دارد.دو حمله انتحاری در کابل بیش از 100 کشته و زخمی برجا گذاشت

Image result for ‫دو حمله انتحاری در کابل بیش از 100 کشته و زخمی برجا گذاشت‬‎
بر اثر انفجار در نزدیکی یک تالار عروسی در کابل، پایتخت افغانستان دست کم 52 نفر کشته و 112 نفر نیز زخمی شدند.
  به گزارش خبرگزاری صدا و سیما،  مقامات افغانستان دیروز از کشته شدن دست کم 52 نفر و زخمی شدن 112 نفر بر اثر وقوع انفجاری در گردهمایی روحانیون برجسته در کابل، پایتخت افغانستان خبر دادند.
سخنگوی وزارت بهداشت افغانستان اعلام کرد این حادثه در گردهمایی شورای علمای افغانستان که به مناسبت سالروز میلاد حضرت محمد(ص) در هتل اورانوس، واقع در جاده میدان هوایی کابل برگزار شده بود
روی داد.
همچنین سخنگوی وزارت کشور افغانستان اعلام کرد: «اطلاعات اولیه حاکی از آن است که این حمله توسط بمب گذار انتحاری صورت گرفته است.»
هنوز هیچ گروهی مسئولیت این حمله را بر‌عهده نگرفته است.


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
چهارشنبه 30 آبان 1397

گزارش خواندنی روزنامه الاهرام؛
مقاومت فلسطین چگونه اسرائیل را رسوا کرد؟
   ۱۳۹۷/۰۸/۲۹

Image result for ‫مقاومت فلسطین‬‎
روزنامه الاهرام مصر با‌ اشاره به عقب‌نشینی رژیم صهیونیستی در جنگ دو روزه غزه نوشته این رژیم ‌اکنون در حالت «رسوایی و شکست نظامی» قرار گرفته است.
  در گزارش این روزنامه آمده، با وجود برتری شدید قدرت نظامی اسرائیل، مقاومت فلسطین در غزه در روز‌های گذشته توانست آنچه را که در علوم درگیری توازن بازدارندگی یا توازن رعب و وحشت نامیده می‌شود، بر رژیم اسرائیل تحمیل کند و این رژیم را در یک حالت «رسوایی و شکست نظامی» قرار دهد: «گرفتار شدن تعدادی از نیرو‌های ویژه ارتش اسرائیل در تله گروه‌های مقاومت فلسطینی و کشته شدن فرمانده آنان در خان یونس در اوایل هفته گذشته و به دنبال آن شلیک صد‌ها موشک از غزه به طرف شهرک‌های اسرائیلی در مجاورت نوار غزه، افکار عمومی اسرائیل را دچار وحشت و نگرانی شدید کرد که از زمان شکست ارتش اسرائیل در برابر نیرو‌های حزب‌الله لبنان در تابستان سال ۲۰۰۶ چنین اتفاقی رخ نداده بود.»
به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، این روزنامه مصری در ادامه نوشته، «رسانه‌های عبری در روز‌های گذشته به شکل‌های مختلف دو کلمه را یاد کردند. کلمه رسوایی و کلمه شکست. مثلا روزنامه یدیعوت آحارونوت در این‌باره نوشت: «رویکرد اخیر رهبری سیاسی اسرائیل با مقاومت فلسطین یک فاجعه بود... پس از این اتفاق (حمله به نیرو‌های ویژه اسرائیل) هر یک از اعضای کابینه امنیتی و سیاسی اسرائیل ناپدید شدند و حاضر نشدند مسئولیت این اقدام نظامی را برعهده بگیرند.»
در گزارش آحارونوت همچنین آمده، در آستانه انتخابات کنست اسرائیل بنیامین نتانیاهو نمی‌تواند در یکی از خیابان‌های شهرک عسقلان بایستد و وعده دهد که او دولت حماس را سرنگون خواهد کرد، چون محافظان نتانیاهو را از محل دور خواهند کرد و به او خواهند گفت ما نمی‌خواهیم در حین سخنرانی موشکی از غزه شلیک و به سرت اصابت کند که ‌اشاره تمسخرآمیز روزنامه در ناتوانی نتانیاهو برای محقق کردن وعده‌هایش است. روزنامه معاریو نیز اعلام کرد درگیری‌های شدید اخیر در غزه موجب شد حماس به یک وضع بازدارنده در برابر اسرائیل دسترسی پیدا کند و موفقیت حماس نتیجه ‌اشتباهات ماست.
پیروزی در کمتر از 24 ساعت
«امیر رپاپورت» کارشناس نظامی رژیم صهیونیستی نیز در مقاله‌ای در مجله «اسرائیل دیفنس» اظهار داشت، نبرد اخیر یک پیروزی قطعی برای حماس بود و پیامدهای منفی مختلفی در دیگر جبهه‌ها برای اسرائیل دربر خواهد داشت. وی افزود، حماس در کمتر از 24 ساعت و در یک نبرد نظامی کوتاه پیروز شد. رپاپورت که ارتباط نزدیکی با ارتش رژیم صهیونیستی دارد نوشت: «حماس از هشت ماه پیش از طریق راهپیمایی مردمی، شلیک موشک و خمپاره، پرتاب بادکنک‌ها و بادبادک‌های آتش‌زا کنترل میدان را به دست گرفت... تفاوت فناوری میان حماس و اسرائیل بسیار زیاد است ولی موشک‌های ساده حماس نشان داد که می‌تواند سامانه پیشرفته گنبد آهنین را به چالش بکشد. حماس با درس گرفتن از جنگ‌های پیشین، تمرکز موشک‌های خود را بر مناطق مسکونی به ویژه عسقلان قرارداد و بارها توانست از سامانه‌های دفاعی اسرائیل عبور کند. کلاهک‌های منفجره این موشک‌ها توانست خسارت‌های فراوانی را به بارآورد و ‌ای کاش این درسی شود برای نبردهای آینده با حزب‌الله و حماس. وی همچنین گفت، پیروزی حماس در آخرین نبرد، باقیمانده قدرت بازدارندگی اسرائیل را نابود کرد و نشان داد که اسرائیل بازدارندگی ندارد بلکه بازداشته شده است و این تصویر بد، نه تنها بر اسرائیل بلکه بر جبهه شمالی نیز سایه خواهد افکند.
رژیم صهیونیستی پس از شکست ننگین اخیر در غزه، به منظور تقویت روحیه نیروهای خود، مانور نظامی را در منطقه «شعار هنیگیو» در اراضی ‌اشغالی، برگزار کرد. تجمع میلیونی در یمن به مناسبت میلاد پیامبر اکرم(ص)

Image result for ‫تجمع میلیونی در یمن به مناسبت میلاد پیامبر اکرم(ص)‬‎Image result for ‫تجمع میلیونی در یمن به مناسبت میلاد پیامبر اکرم(ص)‬‎
میلیون‌ها یمنی دیروز با لبیک به فراخوان رهبر انصارالله، با تجمع در استان‌های صنعاء، صعده، إب، تعز، ذمار و الجوف، میلاد حضرت رسول اکرم (ص) را جشن گرفتند و علیه ائتلاف سعودی اماراتی شعار دادند.
منابع خبری می‌گویند: یمنی‌ها با حضور گسترده در مراسم جشن میلاد پیامبر اکرم(ص)، تصاویر سید عبدالملک الحوثی، رهبر انصارالله و پرچم‌های سبز و سفید و پلاکاردهایی را که روی آن شعارهای ضدآمریکایی درج شده بود، با خود حمل کردند.شبکه المسیره یمن گزارش داد: ده‌ها هزار نفر از مردم یمن فقط در میدان «السبعین» که بزرگ‌ترین میدان استان صنعاء به شمار می‌رود، جمع شدند و این مراسم را جشن گرفتند.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
چهارشنبه 30 آبان 1397


اخبار ویژه روزنامه ها  
 ۱۳۹۷/۰۸/۲۹

Image result for ‫اخبار ویژه روزنامه ها‬‎
گاف مهم وزیر خارجه انگلیس هنگام شکرخوری علیه ایران
اظهارات سخیف و گستاخانه وزیر خارجه انگلیس با اعتراض پژوهشگران تاریخ کشورمان مواجه شد.
دکتر موسی نجفی در یادداشتی نوشت: «به گزارش گاردین، جرمی هانت، وزیر امور خارجه انگلیس، در دیدار وزیر امور خارجه ایران، تکرار فاجعه جنگ اول جهانی را برای ایران محتمل دانست. هانت بدین‌سان تلویحا ایران را تهدید کرد.
آنچه از خط تبلیغی انگلیسی‌ها اعم از بی‌بی‌سی و مطبوعات آن کشور و سخن وزیر خارجه‌شان برمی‌آید، تا همین جا متضمن چند نکته و تحول مهم است:
1- اعتراف به قحطی بزرگ یک صد سال قبل؛ مطلبی که تاکنون سعی می‌کردند در لابه‌لای وقایع تاریخی متنوع و کم‌ارزش دیگر ابعاد فاجعه‌آمیز آن را پنهان کنند.
2- انگلیسی‌ها وقتی دانستند اصل واقعه قحطی را دیگر نمی‌توانند انکار کنند، قسمتی از آن را تحریف کرده و آن قسمت تحریف شده حذف نقش مستقیم امپراطوری بی‌رحم و متجاوز انگلیسی در این نسل‌کشی بزرگ قرن است.
3- اما اینکه چرا این مطلب تحریف شده و واقعه تلخ را علیرغم همه خطرات طرح دوباره‌اش(بازیابی حافظه تاریخی ایرانیان) باز امروز مطرح می‌کنند، به خاطر ترساندن مردم از تحریم‌های آمریکایی به وسیله ارجاع ناقص به یکی از صحنه‌های دردناک گذشته و استناد تاریخی بخشیدن برای تحقق سیاست ارعاب کدخدا است.»
نجفی می‌افزاید: اما این مصاحبه وزیر انگلیسی یک دم خروس دیگر هم دارد و آن تاکید وی بر این نکته است که: «ما قدرت کوچکی در خاورمیانه نیستیم و بازیگر مهمی هستیم.» این قسمت در حقیقت نشان از ضعف طرف انگلیسی و افول قدرت بریتانیای کبیر دارد. ایران امروز، ایران دوران قاجار نیست؛ بلکه عصر خمینی را در انقلابی بزرگ تجربه کرده است و ناتوانی اردوگاه غربی در به زانو درآوردن و محاصره کشورهایی به مراتب کوچک‌تر و ضعیف‌تر مثل یمن، نشان می‌دهد ناله روباه پیر از ترس اینکه نادیده گرفته شود از کجا ناشی می‌شود!
الحمدلله در زمانی زندگی می‌کنیم که به خاطر حماقت کدخدا، در عصر استعمار فرانو یکی از حیله‌های استعمار کهنه بعد از یک صد سال آشکار شد، حافظه تاریخی ما دوباره قوت گرفت و در کنار آن ضعف و حقارت استعمار غرب دوباره آشکار گردید.
از سوی دیگر عبداله شهبازی درباره سخنان هانت خاطرنشان کرد:
وزیر امور خارجه بریتانیا تکرار فاجعه جنگ اول جهانی را برای ایران محتمل دانست. هانت بدین‌سان تلویحا ایران را تهدید کرد و در گفت‌وگو با گاردین افزود: «در خاورمیانه ما قدرت کوچکی نیستیم، بازیگر مهمی هستیم.» او تاکید کرد که «سعودی، نه ایران، شریک استراتژیک بریتانیا در خاورمیانه است.»
معلوم شد که گزارش 18 آبان 1397 (9 نوامبر 2018) بی‌بی‌سی فارسی درباره قحطی بزرگ و مرگ و میر گسترده زمان جنگ اول جهانی در ایران تصادفی نبود و یادآوری یکی از بزرگ‌ترین نسل‌کشی‌های سده بیستم میلادی را به عنوان مقدمه دیدار هانت- ظریف مد نظر داشت. ایران بزرگ و قدرتمند امروز مولود مردمی‌ترین انقلاب تاریخ معاصر است. ایران امروز در کوران جنگ هشت ساله با رژیم صدام آبدیده شده که، طبق اسناد فراوان از جمله گزارش رسمی «رسوایی ماتریکس- چرچیل»، از حمایت تسلیحاتی گسترده و پنهان کمپانی‌های بزرگ بریتانیایی برخوردار بود.
ایران امروز آن‌قدر قدرتمند است که طرح بالکانیزاسیون کیسینجر- تونی بلر را در سوریه و عراق عقیم کند و بر کارنامه سیاه داعش مهر ابطال زند.
ایران امروز ایران زمان جنگ اول جهانی نیست که بتوانند در آن قطحی پدید آورند و با ایجاد بحران عمیق مالی، از طریق بانک شاهی و امثال جیمز مک‌ماری رئیس این بانک در ایران، آن را به جامعه‌ای مرده تبدیل کنند و سپس به دست فوج 2500 نفره قزاق تهران را به اشغال درآورند و طی دوره‌ای چهار پنج ساله «رژیم چنج» کنند.
سعودی و متحدانش، که از گرانقیمت‌ترین و مدرن‌ترین سلاح‌های ساخت کمپانی‌های تسلیحاتی بریتانیایی- آمریکایی برخوردارند، پس از سال‌ها هنوز از پس عشایر پابرهنه یمنی برنیامده‌اند. چگونه به مخیله امثال جرمی هانت خطور کرده که ایران مقتدر و سرافراز امروز را با یادآوری فاجعه نسل‌کشی جنگ اول جهانی تهدید کند؟


اویل پرس: رفتار اروپا خیانت و به معنای پایان برجام است
یک کارشناس مسائل غرب آسیا تصریح کرد شکست مکانیزم مالی اروپا برای دور زدن تحریم‌ها، به منزله پایان برجام است.
سیریل وایدرشوون در پایگاه اینترنتی اویل پرس نوشت: شکست اتحادیه اروپا در اجرای مکانیسم ویژه مالی برای دور زدن‌های تحریم‌ آمریکا علیه ایران، خیانت و پایان توافقنامه هسته‌ای ایران تلقی خواهد شد.
تمایل نداشتن هیچ یک از کشورهای اروپایی برای میزبانی ساز و کار ویژه مالی به خاطر ترس از تحریم‌های آمریکا، جدیدترین فاکتوری است که نشان‌دهنده ضعف رویکرد اتحادیه اروپا در قبال ایران است.
قدرت‌های اروپایی مانند انگلیس، آلمان و فرانسه اخیرا لوگزامبورگ، عضو کوچک اتحادیه اروپا را برای پذیرش میزبانی ساز و کار ویژه تحت فشار گذاشتند.
با توجه به نفوذ حداقلی لندن بر لوگزامبورگ و امکان پنهان شدن این عضو کوچک در پشت امتناع اتریش از پذیرش این میزبانی، اعمال فشار بر لوگزامبورگ از قبل محکوم به شکست بود. با وجود شجاعت ظاهری بروکسل، در حالی که ایتالیا و اسپانیا همچنان در بلاتکلیفی به سر می‌برند، احتمالا کشورهای اروپای شرقی و بالکان این سازوکار را رد می‌کنند.
سخنان «ورا یورووا» کمیسر دادگستری اتحادیه اروپا مبنی بر اینکه از نظر این اتحادیه تصمیمات یک قدرت خارجی درباره تجارت قانونی ما با یک کشور دیگر قابل قبول نیست، ظاهراً توخالی و بی‌اساس است.
شکست احتمالی این ساز و کار ویژه اتحادیه اروپا موجب تلاطم  بازار این اتحادیه می‌شود. شکست اروپا خیانت و احتمالا پایان برجام تلقی خواهد شد.


سانسور هماهنگ خبر عراقچی درباره ناتوانی و بی‌ارادگی اروپا
روزنامه‌های بزک‌کننده برجام و سپس «برجام اروپایی»، اظهارات صریح معاون وزارت خارجه درباره ناتوانی اروپا از راه‌اندازی سازوکار مبادلات مالی را سانسور کردند.
در تیتر صفحات اول روزنامه‌های اعتماد، شرق، هفت صبح، اطلاعات، آرمان، جمهوری اسلامی، آفتاب یزد، ایران، سازندگی، همشهری و... هیچ اثری از اظهارات سیدعباس عراقچی دیده نمی‌شود. جالب اینکه روزنامه همشهری ارگان شهرداری که ظاهرا قرار است کار شهری و غیرسیاسی بکند، تیتر اول به «گشایش کالای تجاری ایران و اروپا»!‌ اختصاص یافته که خبری تهی از واقعیت است.
عراقچی معاون وزیر خارجه روز دوشنبه تصریح کرد: هیچ کشور اروپایی حاضر نشده میزبانی ساز و کار مبادلات مالی را قبول کند. اروپا ناتوان از ثبت سازوکار مالی است. عراقچی خاطرنشان کرد: چه اروپا نخواهد با ما کار کند و در حال بازی با ما باشد و چه می‌خواهد و قادر نیست، در نتیجه فرقی نمی‌کند. نتیجه این است که اروپایی‌ها یا نخواستند یا نتوانستند کاری انجام دهند.


تکاپوی قائم مقام ظریف برای رفع و رجوع اظهارات خلاف واقع
مغالطه مدیران وزارت خارجه برای رفع و رجوع اظهارات مجرمانه محمد جواد ظریف ادامه دارد.
مرتضی سرمدی قائم مقام ظریف در توجیه اتهام پراکنی به ایسنا گفت: آقای ظریف به هیچ وجه نظام و یا نهادی را به پولشویی متهم نکرده است بلکه عنوان داشته است که با توجه به ارقام بالای پولشویی در کشور هیچ استبعادی ندارد که بخشی از آن برای فضاسازی جهت مخالفت با قوانین، تدابیر و اقداماتی که علیه پولشویی در جریان است به کار گرفته شود.
وی افزود: اگر به قانون مبارزه با پولشویی مصوب 86/2/11 مجلس شورای اسلامی توجه شود، در این قانون جرم پولشویی به صورت خلاصه، عبارت است از «تحصیل، تملک، نگهداری یا استفاده از عواید حاصل از ارتکاب جرم یا به صورت کلی هر نوع مالی که از فعالیت‌های مجرمانه به دست آمده باشد و از طریق اخفاء یا پنهان کردن ماهیت واقعی و منشأ و منبع آن وارد سیستم مالی کشور گردد.» حال اگر فقط سه مصداق فعالیت مجرمانه یعنی قاچاق کالا، قاچاق مواد مخدر و یا قاچاق سوخت را در نظر بگیریم، براساس آمار موجود، در سال حدود ده و یا پانزده میلیارد دلار کالای قاچاق واردکشور می‌شود، البته این رقم پس از مبارزه بی‌امان دولت و نهادهای اطلاعاتی، امنیتی و انتظامی با قاچاق کالا از مبلغ 25 میلیارد دلار به این رقم رسیده است.
وی در همین راستا ادامه داد: اگر از درآمد فروشندگان جزء کالاهای قاچاق بگذریم قسمت عمده این مبلغ با پولشویی وارد سیستم مالی کشور می‌گردد. اگر گردش مالی ناشی از قاچاق مواد مخدر نیز به آن اضافه شود که علاوه بر درآمد هنگفت برای قاچاقچیان، شبکه‌های مالی عظیم دشمنان انقلاب برای آلوده کردن جامعه نیز در این فعالیتها سهیم هستند، متوجه خواهید شد که واقعاً ارقام پولشویی در کشور گسترده است.
وی همچنین مفاسد مالی و رانت‌جویی شبکه‌های فساد مالی را مستمسکی برای ادعای ظریف دانست. درباره توجیهات آقای سرمدی باید یادآور شد که اولاً آقای ظریف، آن اظهارات را درباره انتقاد منتقدان الحاق به FATF و CFT مطرح کرده است. به یک معنای وسیع‌تر و ظریف از یک سو از «دستگاه‌های فرهنگی که بودجه‌های چند برابر وزارت خارجه دارند» نام می‌برد و از سوی دیگر ارقام 30 هزار میلیاردی مجعول را مطرح می‌کند؛ بی‌آن که حتی یک مورد مصداق و سند ارائه کند. بدین ترتیب او هم منتقدان و عام نهادهای فرهنگی را متهم به قاچاق و پولشویی می‌کند و هم برای دشمنان، محملی برای متهم کردن نظام می‌سازد.
ثانیاً مواردی نظیر قاچاق کالا و قاچاق سوخت، ایجاد رانت، مفاسد مالی دانه درشت، در سیئات عمل برخی دستگاه‌های دولتی نظیر وزارت صنعت، وزارت نفت و برخی وزارتخانه‌ها و معاونت‌های اقتصادی دولت و بانک مرکزی و... است. بنابراین آقای ظریف و سرمدی و دیگران در این موارد- که بعضاً جرائمی فراتر از پولشویی است و ممکن است مصداق پولشویی باشند- اتفاقاً باید گریبان مدیران دولتی ذی‌ربط را بگیرند و یا به سیاق سیاسی‌کاری خود، حامیان الحاق به FATF و CFT را حامی قاچاق و پولشویی و فساد بشمارند!
ثالثاً 77 درصد پولشویی‌های اصلی دنیا در اروپا و آمریکا و بیش از 95 درصد کل پولشویی در میان اعضای FATF رخ می‌دهد اما هیچ یک از این کشورها، در فهرست کشورهای خطرناک و پرریسک FATF یا تحریم قرار ندارند. چرا آقای ظریف، به صرف سیاسی‌کاری و تنگ آمدن قافیه عملکرد خود درباره برجام پرخسارت، باید ایران را در مقابل مافیای پولشویی و فاسد حاکم بر FATF، در موضع اتهام (و نه طلبکاری) بنشاند؟
و رابعاً اینکه، مگر کشور به اندازه کافی قانون و نهاد اجرایی مبارزه با مفاسد مالی و پولشویی ندارد؟! چرا به بهانه مبارزه با پولشویی باید آدرس تمکین در برابر دیکته‌های مافیای حاکم بر FATF را داد و زنجیره واگذاری امتیاز اطلاعات محرمانه مالی و اقتصادی و امنیتی را که با برجام آغاز شده گسترش داد؟! چرا باید رئیس مرکز اطلاعات مالی و مبارزه با پولشویی را کسی قرار داد که دنبال گرفتن تابعیت از آمریکاست؟ چرا باید مشاور ارشد مالی و بانکی تیم مذاکرات برجام را کسی انتخاب کرد که دوتابیعی بود و از انگلیس حقوق می‌گرفت؟! می‌بینید که اشکال در برخی انتصاب‌های لاقید و آلوده است وگرنه، FATF اگر توانایی مبارزه با پولشویی را داشت باید ایتالیای مافیا و ترامپ از آمریکا را تحت پیگرد قرار می‌داد.


آدرس گمراه کننده را نصیری به ظریف داد؟!
با انتشار خبر تلاش «مدیر مرکز اطلاعات مالی و مبارزه با پولشویی» برای اخذ تابعیت آمریکا، یک منبع گرای اشتباه ظریف مشخص شد.
روزنامه فرهیختگان با انتشار این مطلب نوشت: «میثم نصیری احمدآبادی، مذاکره‌کننده ارشد ایران در کارگروه ویژه اقدام مالی FATF و رئیس مرکز اطلاعات مالی و مبارزه با پولشویی، مستقر در وزارت امور اقتصادی و دارایی ممنوع‌الخروج شد.» دلیل ممنوع‌الخروج شدن میثم نصیری احمدآبادی این بوده که وی با حضور در کنسولگری آمریکا در کشور امارات درخواست تابعیت برای خود و خانواده‌اش کرده است.
میثم نصیری احمدآبادی در این سال‌ها مسئولیت اصلی مبارزه با پولشویی در دولت را برعهده داشته و در سال‌های اخیر نیز علاوه بر اینکه به‌عنوان کارشناس در جلسات مختلف دولت و مجلس حضور داشته به‌عنوان نماینده ارشد ایران و مسئول مذاکره با FATF بوده است.
احمدآبادی که این روزها مدافع اصلی و تند اجرای ACTIONPLAN گروه اف‌ای‌تی‌اف در ایران است و چندین بار نیز در جلسات مختلف مسئول گفت‌وگو با نمایندگان مجلس و حتی خبرنگاران و مدیران رسانه‌های مختلف بوده است، سفرهای متعددی به کشورهای خارجی از جمله کشورهای اروپایی و کشورهای حاشیه خلیج فارس داشته و در جریان این سفرها با مراجعه به سفارت آمریکا برای اخذ تابعیت خود و اعضای خانواده‌اش تلاش کرده است. در کنار اینها نصیری احمدآبادی درخواستی را هم با سربرگ رسمی اداره مبارزه با پولشویی ایران برای تابعیت کانادا تهیه و آن را به یکی از سفارتخانه‌های این کشور ارائه کرده است.
احمدآبادی که اکنون با همین ادله ممنوع‌الخروج شده است نقش مؤثری در اجرای مطالبات FATF از سوی علی طیب‌نیا در دولت یازدهم داشته است.
ماجرای نصیری احمد آبادی دومین مسئله از این جنس در سال‌های اخیر است که در جریان مذاکرات ایران با کشورها و مجموعه‌های بین‌المللی کشف می‌شود. البته اگر آنچه در مذاکرات دهه 70 و 80 گذشت و باعث دستگیری و محاکمه چند نفر از اعضای تیم مذاکره کننده دولت وقت از جمله سید حسین موسویان شد را فاکتور بگیریم، باید گفت که اولین ماجرا مربوط به دستگیری عبدالرسول دری اصفهانی، نماینده بانک مرکزی در جریان مذاکرات برجام با 5+1 بود. «عبدالرسول دری اصفهانی» که از سال 92 به عنوان مشاور ولی‌الله سیف، رئیس کل وقت بانک مرکزی مشغول به کار شده بود، در جریان مذاکرات هسته‌ای به عنوان کارشناس مسائل مالی و روابط بانکی به تیم مذاکره کننده اضافه و پیگیر ماجرای رفع تحریم‌ها می‌شود. دری اصفهانی دارای تابعیت کانادایی بود و نشان درجه سه خدمت را از دست حسن روحانی دریافت کرد. از طریق شرکتی بنام PWC مشغول جاسوسی برای سرویس اطلاعاتی کشورهای غربی از جمله انگلیس بوده و ماهانه 7500 پوند حقوق دریافت می‌کرده است.
پس از مخالفت شورای نگهبان و کارشناسان حقوقی - اقتصادی با پیوستن ایران به CFT و پالرمو، ظریف با طرح ادعایی عجیب گفت: «بالاخره پولشویی یک واقعیت در کشور ماست و خیلی‌ها از پولشویی منفعت می‌برند. اما جاهایی که هزاران میلیارد پولشویی می‌کنند، حتماً آنقدر توان مالی دارند که ده‌ها و صدها میلیارد هزینه تبلیغات و فضاسازی کنند.» این اظهارات باعث شد تا نمایندگان مجلس و همچنین سخنگوی قوه قضائیه از وی درخواست کنند تا اگر ادعاهایش مستند است، اسناد مربوطه را ارائه کند و اگر نیست از مردم عذرخواهی کند.
اما ظریف در پی واکنش‌ها حرف‌های جدیدی را بیان کرد و گفت «من مسئول مستندات نیستم» و «مرکز مربوطه در وزارت اقتصاد و دارایی موارد پولشویی را اعلام کرده است.» این اظهارات به خوبی مشخص می‌کند که وی ادعای وجود پولشویی در کشور را با توجه به مرکز تحت مسئولیت میثم نصیری احمدآبادی مطرح کرده است.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
چهارشنبه 30 آبان 1397


حضور بشار اسد در مراسم سالگرد میلاد حضرت رسول اکرم(ص)
   ۱۳۹۷/۰۸/۲۹

Image result for ‫حضور بشار اسد در مراسم سالگرد میلاد حضرت رسول اکرم(ص)‬‎
«بشار اسد» رئیس‌جمهور سوریه، شب دوشنبه در مراسم جشن میلاد پیامبر اکرم(ص) شرکت کرد.
این مراسم باشکوه که در مسجد «سعدبن معاذ» شهر دمشق برگزار شد، با تلاوت آیاتی از قرآن با صدای قاری شیخ «سلیم عبدو عقاد» آغاز شد و سپس، «محمد عبدالستار سید» وزیر اوقاف سوریه سخنرانی کرد و پیامبر(ص) را پرچمدار مبارزه با جهل و نادانی دانست و گفت، آن حضرت به بشریت آموخت که نباید منافع شخصی را بر اصول و مبادی ترجیح داد.
نماز عشا به امامت شیخ «عبدالفتاح بزم» مفتی شهر دمشق نیز با حضور شرکت‌کنندگان، از جمله «بشار اسد» برگزار شد.
علی‌رغم اینکه آمریکا و متحدانش تلاش کردند کشور و جامعه سوریه را از بین ببرند و در این مسیر، میلیاردها دلار هزینه کردند، مردم سوریه بار دیگر از میان ویرانه‌های جنگ داخلی، وحدت و یکدلی خود را به جهانیان نشان می‌دهند و به همه ثابت می‌کنند که پیوند میان آنها و رئیس‌جمهور، ناگسستنی است.
همچنین، در پی بازگشت آرامش به سوریه، کشورهای عربی برای از سرگیری روابط با دمشق، به جنب و جوش افتاده‌اند.
در همین راستا، دیروز «عبدالکریم الدغمی» رئیس پارلمان سابق اردن به همراه هیئتی، در دمشق با «بشار اسد» دیدار کرد.
رئیس‌جمهور سوریه در این دیدار، به الدغمی یادآور شد: به پادشاه اردن بگویید ما به جلو چشم دوخته‌ایم نه به عقب.
  غافلگیری ائتلاف سعودی در الحدیده - انصارالله چندین منطقه شهر را پس گرفت

Image result for ‫انصارالله چندین منطقه شهر را پس گرفت‬‎
نیروهای ارتش و کمیته‌های مردمی یمن می‌گویند طی دو عملیات جداگانه در جنوب و شرق الحدیده، خسارات جانی و مالی زیادی به نیروهای ائتلاف سعودی وارد آورده و برخی مناطق‌ اشغالی را پس گرفته‌اند.
منابع آگاه نظامی یمن از تشدید حملات ارتش و کمیته‌های مردمی یمن علیه مواضع «متجاوزان» در استان «الحدیده» در غرب یمن خبر داده‌اند. آن‌طور که خبرگزاری فارس به نقل از این منابع نوشته، شمار دیگری از نیروهای ارتش و کمیته‌های مردمی یمن، دیروز یک عملیات ویژه علیه مواضع شبه نظامیان وابسته به امارات و عربستان در ساحل غربی واقع در شرق استان الحدیده انجام دادند. طبق گفته منابع میدانی، این عملیات موجب غافلگیری این نیروها و کشته و زخمی شدن شماری از نیروهای ائتلاف سعودی- اماراتی در این منطقه شده است.آمریکا بدون روتوش
71 درصد کشورهای دیکتاتور دنیا از حمایت نظامی آمریکا برخوردارند

Image result for ‫درصد کشورهای دیکتاتور دنیا از حمایت نظامی آمریکا برخوردارند‬‎
«راشا تودی» طی گزارشی نوشته: «واشنگتن عادت دارد کشورهای بی‌دفاع را به نام دموکراسی بمباران کند اما در فروش تسلیحات و اختصاص کمک نظامی به کشورهای دیکتاتوری لحظه‌ای تردید نمی‌کند.»
تناقض در حرف و عمل دولت آمریکا موج می‌زند. واشنگتن کشورها را به دوست و دشمن تقسیم می‌کند. دوست‌ها حق هر گونه جنایتی را دارند و اصلا لازم نیست دموکرات باشند و حمایت مالی و تسلیحاتی نیز از آنها تا آنجا که امکان دارد باید انجام شود. اما کشورهای دشمن حتی اگر دموکرات‌ترین کشورها هم باشند همیشه باید تحریم شده و به نقض حقوق بشر متهم شوند.
راشا تودی در گزارشی از این تناقض‌های بین حرف و عمل دولتمران آمریکا می‌نویسد: «خانه آزادی» یک سازمان‌ مردم‌نهاد مستقر در آمریکا که سال ۱۹۴۱ تشکیل شد، گزارش سالانه خود درباره آزادی در جهان را منتشر کرد. طبق آن، کشورها جزو دسته «آزاد»، «نسبتا آزاد» یا «غیر آزاد» دسته‌بندی شدند.
این سازمان مردم‌نهاد که عمدتا با هزینه دولت آمریکا اداره می‌شود، آمریکا و متحدانش را «آزاد» ارزیابی کرد و کشورهای دشمن نظیر روسیه و چین در رده «غیر آزاد» جای گرفتند. در گزارش سال ۲۰۱۸ این گروه، 2/7 میلیارد نفری که در ۴۹ کشور زندگی می‌کنند «به صورت اسف‌باری غیرآزاد» توصیف شده‌اند.
راشا تودی در ادامه می‌نویسد علیرغم این تقسیم‌بندی از آن ۴۹ کشور غیردموکراتیک دست‌کم ۳۵ کشور یا به عبارتی ۷۱ درصد از آنها یا مشتریان ادوات نظامی آمریکا هستند یا در سه سال گذشته کمک نظامی از واشنگتن دریافت کرده‌اند. در سپتامبر(شهریور) ۲۰۱۷ ریچ ویتنی، سیاستمدار و فعال حقوق بشر آمریکایی با استناد به گزارش‌های خانه آزادی و پنتاگون درباره کمک نظامی آمریکا به نتیجه جالب‌ توجهی دست یافت: به‌رغم اعلامیه عمومی درباره گسترش دموکراسی و مخالفت با دیکتاتوری،‌ واشنگتن به ۷۳ درصد از آن دسته از کشورهای «غیر آزاد» موجود در لیست خانه آزادی، کمک نظامی ارائه داده است. از آن زمان تاکنون، تغییرات چندانی صورت نگرفته است.
براساس گزارش خانه آزادی، وضعیت ۱۲ مورد از آن کشورها بسیار افتضاح است که با عنوان «بدتر از بد» توصیف شده‌اند. نیمی از آن کشورها- عربستان، سومالی، ترکمنستان، ازبکستان، جمهوری آفریقای مرکزی و لیبی- اکنون جزو دریافت‌کنندگان کمک نظامی آمریکا هستند.
به نوشته راشا تودی، یکی از کشورهایی که در وخیم‌ترین رده شاخص خانه آزادی در میان ۱۰۰ کشور قرار دارد، عربستان است که به جایگاه هفتم رسید؛ به عبارتی، بسیار پایین‌تر از دشمنان سنتی آمریکا شامل ونزوئلا (۲۶)، روسیه (۲۰)، چین (۱۴) و حتی ایران (۱۷) اما نه پایین‌تر از کره‌شمالی (۳).همانطور که وزارت خارجه آمریکا ماه گذشته اعلام کرد عربستان «بزرگترین مشتری نظامی خارجی آمریکا با بیش از ۱۱۴ میلیارد دلار قراردادهای فعال است.» با توجه به قرارداد ۱۱۰ میلیارد دلاری برای مدرن‌سازی نیروهای مسلح سعودی که ماه مه(اردیبهشت) به امضای دونالد ترامپ و محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان رسید، انتظار می‌رود فروش نظامی خارجی افزایش چشمگیری داشته باشد. ۱۴.۵ میلیارد دلار از این فروش‌ها تاکنون اجرا شده است.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
چهارشنبه 30 آبان 1397
عمران‌خان در پاسخ به ترامپ یادآور شد
خسارت 123 میلیارد دلاری پاکستان
در همکاری با آمریکا برای مبارزه با تروریسم
  ۱۳۹۷/۰۸/۲۹
نخست وزیر پاکستان به اظهارات رئیس‌جمهور آمریکا که مدعی حمایت اسلام‌آباد از تروریسم شده بود، شدیدا واکنش نشان داد و به وی متذکر شد پاکستان به خاطر همراهی با آمریکا، 75 هزار کشته داده و 123 میلیارد دلار نیز خسارت دیده است.
اظهارات «دونالد ترامپ» در مصاحبه با «فاکس نیوز»، واکنش تند «عمران‌خان» را به دنبال داشت. رئیس جمهور آمریکا در این گفت‌وگو، از تصمیمش مبنی بر قطع کمک‌ها به پاکستان، دفاع و بار دیگر اسلام‌آباد را به حمایت از تروریسم متهم کرد.
نخست‌وزیر پاکستان نیز در واکنش به این گفته‌های ترامپ، ابتدا میزان فهم رئیس جمهور آمریکا را نشانه رفت و گفت، ترامپ فهم درستی از تحولات پاکستان و افغانستان ندارد و از رئیس‌جمهور آمریکا خواست اطلاعات خود را افزایش دهد.
«عمران خان» گفت: «هیچ تبعه پاکستانی در حملات 11 سپتامبر دست نداشته است، با این وجود، پاکستان تصمیم گرفت که در جنگ آمریکا علیه تروریسم با واشنگتن همکاری کند.» وی تصریح کرد: «پاکستان تلفات زیادی در این جنگ داشته و بیش از 75 هزار نفر از اتباع این کشور در این جنگ جان باخته‌اند و اقتصاد پاکستان نیز بیش از 123 میلیارد دلار زیان دیده است. در صورتی که کمک‌های مالی آمریکا تنها حدود 20 میلیارد دلار بوده است. مناطق قبایلی پاکستان کاملا نابود شده و میلیون‌ها نفر از مردم با از دست دادن خانه‌های خود، آواره شده‌اند. این جنگ به زندگی مردم پاکستان به شدت آسیب رسانده است.»
وی تاکید کرد: «پاکستان به طور رایگان خطوط هوایی و زمینی خود را در اختیار آمریکا قرار داد. آیا آقای ترامپ می‌تواند نام یک متحد دیگر را ذکر کند که به اندازه پاکستان فداکاری کرده باشد؟»
عمران‌خان در پایان گفت: «به جای اینکه آمریکا پاکستان را سپر بلای شکست خود در افغانستان کند، باید این موضوع را به طور جدی ارزیابی کند که چرا با وجود استقرار 140 هزار نیروی ناتو و 250 هزار نیروی افغان و صرف بیش از یک تریلیون دلار در افغانستان، امروز طالبان قوی‌تر از گذشته در منطقه فعالیت دارد.»
البته ناگفته نماند که پیش از این ترامپ، هزینه‌های آمریکا در سه کشور افغانستان، سوریه و عراق را حدود هفت تریلیون دلار ذکر کرده بود.
پاکستان در سال 2001 و در زمان ریاست جمهوری «پرویز مشرف»، به جنگ ادعایی آمریکا علیه تروریسم پیوست و این همراهی باعث شد آمریکا به افغانستان لشکرکشی کند.
علاوه بر آن، همراهی اسلام‌آباد با واشنگتن، پاکستان را تبدیل به بهشت تروریسم کرده و خسارات هنگفتی نیز بر این کشور زد.
احضار کاردار آمریکا
دولت اسلام‌آباد به این اکتفا نکرد و «پل جونز» کاردار آمریکا در پاکستان، را هم احضار کرد و از وی خواست درباره مواضع ضدپاکستانی رئیس‌جمهور آمریکا توضیح دهد.
در ارتباط با واکنش و اظهارات کاردار آمریکا، گزارشی نرسیده است.
این نخستین بار است که این دولت پاکستان در واکنش به اظهارات رئیس‌جمهور آمریکا، کاردار این کشور را احضار می‌کند.
کارشناسان می‌گویند، اسلام‌آباد اگر می‌خواهد قرص و محکم مقابل آمریکا بایستد، باید وابستگی مالی خود را به واشنگتن و عربستان قطع کند.
درغیر این صورت، بالاخره مجبور می‌شود خود را با آمریکا هماهنگ کند. دیروز خبر رسید پاکستان یک میلیارد دلار از عربستان دریافت کرد.دیروز مناطق مختلف بحرین شاهد تظاهرات گسترده ضد آل‌خلیفه بود
Image result for ‫دیروز مناطق مختلف بحرین شاهد تظاهرات گسترده ضد آل‌خلیفه بود‬‎
مردم بحرین با برگزاری تظاهرات گسترده در مناطق مختلف این کشور بار دیگر به سیاست‌های خصمانه آل خلیفه اعتراض کردند.
مردم بحرین در محکومیت اقدامات خصمانه آل‌خلیفه در این کشور بار دیگر، تظاهرات گسترده‌ای را در نقاط مختلف برگزار کردند. این تظاهرات در مناطق المصلی، الدیه، نویدرات، العکر و المعامیر برگزار شده است. تظاهرات‌کنندگان با سر دادن شعارهایی سیاست‌های آل‌خلیفه علیه شیعیان بحرین را به شدت محکوم کردند. مردم بحرین همچنین چند روز متوالی بود که در مناطق مختلف این کشور در محکومیت انتخابات فرمایشی آل‌خلیفه که چند روز آینده انجام می‌شود تظاهرات می‌کردند. معترضان تصاویر و اقلام تبلیغاتی شرکت‌کنندگان در این انتخابات را پاره کردند.در دو شهر اتفاق افتاد
تسلط «جلیقه زردها» به انبارهای سوخت در سومین روز آشوب‌های فرانسه

Image result for ‫تسلط «جلیقه زردها» به انبارهای سوخت در سومین روز آشوب‌های فرانسه‬‎
در سومین روز اعتراضات جنبش «جلیقه زردها» به افزایش قیمت سوخت، اعضای این جنبش انبارهای سوخت را در دو شهر فرانسه تصرف کردند.
گفته می‌شود افزایش قیمت نفت باعث گرانی سوخت در این کشور و در نتیجه شروع اعتراض‌های خیابانی شده است.
جنبش جلیقه زردها که این روزها در فرانسه جولان می‌دهد بیشتر از یک ماه از عمر آن نمی‌گذرد. شکل گیری و شروع اعتراض‌های این جنبش از ماه گذشته در رسانه‌های اجتماعی و به خاطر افزایش شدید بهای سوخت در سال جاری به ویژه برای خودروهای دیزلی کلید خورد. بسیاری از اهالی فرانسه اجرایی شدن طرح مالیات بر سوخت از سوی دولت به بهانه مبارزه با آلودگی را دلیل اصلی اعتراض‌ها برشمردند.اعضای این جنبش بر این باورند که سیاست‌های ماکرون به ضرر طبقات متوسط و ضعیف جامعه فرانسه است و او بیشتر رئیس‌جمهور ثروتمندان است و به همین دلیل، باید استعفا داده و کنار برود.
از روز شنبه که اعتراضات شروع شده تاکنون بیش از 400 نفر مجروح و 150 نفر دستگیر شده‌اند. معترضان گفته‌اند به اعتراضات ادامه می‌دهند. «ادوارد فیلیپ»، نخست‌وزیر فرانسه، نیز تاکید کرده دولت به اقدامات خود علیرغم این اعتراضات ادامه می‌دهد. اما روز دوشنبه و در سومین روز این اعتراضات، «جلیقه زردها» دسترسی به انبارهای سوخت را مسدود کردند. بر اساس گزارش خبرگزاری فرانسه بعد از خودداری دولت از عقب‌نشینی از تصمیم خود درباره وضع مالیات بر سوخت که منجر به افزایش بهای آن شده، معترضان خشمگین فرانسوی دسترسی به انبارهای سوخت را مسدود کرده و مشکلاتی را در مسیر تردد در جاده‌های مهم این کشور ایجاد کردند.یک سخنگوی شرکت «توتال» در این زمینه گفت معترضان روز دوشنبه مانع دسترسی به سه انبار سوخت در شهرهای «ورن» در شمال غربی و شهر «فاس سرمر» در جنوب  فرانسه شدند. پلیس فرانسه در اوائل صبح دوشنبه برای مواجهه با  معترضان ده‌ها مانع را در میادین و بزرگراه‌های مهم قرار داد.
 به نوشته «خبرگزاری فرانسه» جدیدترین نظرسنجی موسسه معتبر «آی.اف. او.پی» نیز نشان می‌دهد که به دنبال وقایع چند روز گذشته در این کشور و اعتراض به قیمت بالای بنزین بر میزان ناامیدی‌ها از عملکرد «امانوئل ماکرون» رئیس ‌جمهور 40 ساله فرانسه افزوده شده است. میزان محبوبیت ماکرون در ماه آبان کاهش یافته و به 25 درصد رسیده است.نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
چهارشنبه 30 آبان 1397
خصوصیت ترامپ در یک کلام؛ نفرت از دموکراسی، عاشق دیکتاتوری
   ۱۳۹۷/۰۸/۲۸
Image result for ‫ترامپ ، عاشق دیکتاتوری‬‎
اشاره:
آمریکای تحت حاکمیت ترامپ، دوران خوشی را سپری نمی‌کند. تفکرات فاشیستی و نژادپرستانه وی، گسترش یافته و هرچه نژادپرست و سفیدبرتر پندار در این کشور هست را به سمتش کشانده. از زمان روی کار آمدن ترامپ، آمریکا خشونت‌های کم‌سابقه‌ای را به خود دیده، از زد و خوردهای وحشیانه در «شارلوتسویل» گرفته تا مطرح شدن مجدد اسامی گروه‌های نژادپرست و فاشیستی در آمریکا نظیر «کوکلاکس کلان» از جمله دستاوردهای ترامپ در دوران ریاست جمهوری‌اش بوده است.  برخی معتقدند که ترامپ با پیشینیان خود تفاوتی نمی‌کند، بلکه تنها ضمیر واقعی خود را بدون روتوش به دنیا نشان داده است. «هنری جیروکس» از جمله جامعه‌شناسان آمریکایی است که مقالات متعددی را در مذمت جامعه آمریکا تحت حاکمیت ترامپ به رشته تحریر در آورده است. دکتر «جیروکس» محقق و پژوهشگر آمریکایی و از بنیانگذاران نظریه «تعلیم و تربیت انتقادی» در این کشور است. وی بیش از 50 کتاب و 300 مقاله علمی در آمریکا در همین حوزه‌ها منتشر کرده است. مصاحبه کیهان با وی را در ادامه خواهید خواند:
1) اقای جیروکس! چرا خشونت در آمریکا و در دوران ترامپ این‌طور رشد کرده است؟
آمریکا تحت ریاست جمهوری دونالد ترامپ نه تنها رویاهای خود را هیچ گاه در دنیای حقیقی نمی‌بیند بلکه اکنون تمام آن رویاها را همچون یک کابوس مرور می‌کند. سلطه سفیدپوستان بر سایر نژادها در مراتب خیلی بالا در آمریکا به امری عادی تبدیل شده است. سفیدپوستان در آمریکا به واسطه ابزارهای مختلف از زور و قدرت برای ایجاد یک راهکار جهت حل معضلات استفاده کنند. «زبان علمی» و مدارک زیر بار هجمه‌های گسترده حاکمیت قرار گرفته‌اند. «سانسور حقایق» نمود بسیار زیادی در دولت ترامپ پیدا کرده است. مخالفت با دانشگاه و تاکید بر روش‌های غیرعلمی مقدمه‌ای بر یک جنگ فرهنگی تمام‌عیار در کشور آمریکاست. جامعه آمریکا اکنون مسلح است و خشونت در سراسر جامعه پراکنده شده است. جنگ به عنوان یک سیاست همواره آتش خشونت در جامعه را شعله‌ورتر می‌کند و فرهنگ را به ورطه نابودی می‌کشاند. در کنار این اتفاقات تلخ ، روزانه 93 نفر در این کشور قربانی خشونت اسلحه در کشور می‌شوند. این جنایت در حالی رخ می‌دهد که اکنون استفاده نابجا و غیر ضروری از اسلحه در این کشور به امری عادی تبدیل شده است.
۲) با توجه به پاسخ شما آیا می‌توان نتیجه گرفت که در صورت  محدود کردن سلاح در آمریکا، خشونت در این کشور از بین رفته یا کاهش یابد؟
 تمام مشکلات این کشور ناشی از استفاده و متداول شدن اسلحه در این کشور نیست. خشونت علیه پناهجویان، سیاه‌پوستان، جوانان، زنان و مسلمانان در کنار رفتار فاشیستی به امری کاملا عادی در آمریکا تبدیل شده است. همانطور که «کریس هیج» کارشناس آمریکایی بارها تصریح کرده: «خشونت به یک عادت برای حاکمیت آمریکا برای پاسخ به هر پرسشی تبدیل شده است.» اکنون حاکمیت آمریکا هم مجبور به تعامل با انسان‌هایی شده که به خشونت چه به عنوان یک سرگرمی و چه در زندگی واقعی اعتیاد پیدا کرده‌اند.   
۳) تفاوت بین ترامپ و روسای جمهور پیش از او چیست؟ آیا آنها به اخلاق و چارچوب‌های اجتماعی پایبند بوده‌اند‌؟
روسای جمهور آمریکا از «ریگان» گرفته تا «اوباما» ،توجه زیادی به مسئله دموکراسی در کشور نداشته اند و همزمان حتی به اصول آن نیز خدشه وارد می‌کردند. ترامپ از دموکراسی متنفر است، به دیکتاتورها علاقه‌مند است و حقوق انسانی را نادیده می‌گیرد. او یک سفیدپوست سلطه‌طلبی است که سیاست فاشیستی را بیش از گذشته دنبال می‌کند. وی شخصیتی منحصر به‌فرد در تنفر از دموکراسی و میل به هدایت آمریکا به سمت فاشیسم است.
۴) برخی معتقدند که ترامپ با پیشینیان خود تفاوتی ندارد و صرفا درون خودرا با بی‌پروایی بر‌همگان فاش می‌کند. نظر شما در این باره چیست؟
این نظریه، مزخرف است. دیگر رهبران آمریکایی هیچگاه لااقل به این شکل درصدد برقراری اصول فاشیستی نبوده‌اند و حداقل تلاش کرده‌اند که هنجارهای اجتماعی را حفظ کنند، چراکه برای حفظ نظام سرمایه‌داری مجبور بودند تا عدالت اجتماعی و اقتصادی را برهم نزنند.
 سیاست ترامپ باعث شده تا پولدارهای آمریکا پولدار شوند و در عوض شرایط بدی برای قشرهای آسیب‌پذیر آمریکا رقم بخورد و به خاطر داشته باشید که آنگونه که ترامپ به جنگ دنیا رفته، هیچ کدام از رهبران آمریکا چنین کار مشابه‌ای را نمی‌توانند انجام دهند. وی دستکش‌های خود را درآورده و روح شیطانی خود را که بربریت کامل وی را نشان می‌دهد نمایان کرده است. نمایشی که بسیار ترسناک است.


با‌ اشاره به اوضاع وخیم کودکان یمنی
سازمان ملل: جامعه جهانی باید از وضع یمن خجالت بکشد 
رئیس ‌برنامه جهانی غذا با دعوت از جامعه جهانی برای توقف جنگ یمن، شرایط این کشور را موجب شرم جهانیان دانست.

اوضاع وخیم مردم یمن باعث اعتراض نهادهای مختلف بین‌المللی شده است. بزرگ‌ترین قحطی قرن در یمن در حالی اتفاق افتاده است که ائتلاف سعودی طی سه سال گذشته مردم یمن را تحت محاصره قرار داده و زیرساخت‌های این کشور را بمباران کرده است.
به گزارش فارس، «دیوید بیسلی» رئیس ‌برنامه جهانی غذا سازمان ملل طی نشست شورای امنیت درخصوص یمن خواستار نجات اقتصاد یمن و جلوگیری از مرگ ساکنانش به خاطر گرسنگی شد. وی تأکید کرد که یمن در آستانه یک فاجعه است و ما باید با یکدیگر برای جلوگیری از آن اقدام کنیم و جامعه جهانی نیز باید تمام نیروی خود را جهت پایان دادن به این جنگ و نجات اقتصاد یمن به کار گیرد.
وی همچنین گفت که کشورهای جهان باید تمام دانش خود را برای تغییر شرایط یمن به کار گیرند و سازمان‌های بشردوستانه مانند برنامه جهانی غذا باید منابع لازم برای نجات جان انسان‌ها را در اختیار داشته باشند. «دیوید بیسلی» در ادامه گفت: «اینکه مدام بگوییم «فاجعه‌آمیز» است، هیچ چیز را در یمن تغییر    نمی‌دهد؛ جامعه بشری باید شرمسار باشد؛ چرا که در سایه این مقدار از ثروت و دانش و تکنولوژی که با خود دارد، نباید کودکی با شکم گرسنه به خواب رود.» وی در پایان تاکید کرد، اخیرا سفری به یمن داشتم، وقتی با کودکان بازی می‌کردم و قلقلکشان می‌دادم، هیچ کدام نمی‌خندیدند.شبکه تلویزیونی آلمانی «ان.تی‌وی» نیز در گزارشی اعلام کرد، با گذشت چهار سال از جنگ در یمن، از هر دو نفر از مردم این کشور، یکی گرسنه است. این در حالی است که همزمان، بیماری «وبا» هم در این کشور اپیدمی شده است. طبق گزارش این شبکه، قطعا عربستان مسئول چنین وضعیتی است، اما غربی‌ها هم که مراتب خشم خود را از اقدامات سعودی‌ها ابراز کرده‌اند، دست از معامله تسلیحاتی با ریاض بر نمی‌دارند.
آمادگی انصارالله برای صلح
از سوی دیگر، «محمدعلی الحوثی» رئیس ‌کمیته عالی انقلاب یمن، از طرح جدید صلح که در آن بر توقف حملات موشکی و پهپادی یمن تاکید شده است، خبر داد. محمدعلی الحوثی بامداد دوشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که اگر ائتلاف سعودی صلح می‌خواهد، ما آماده توقف عملیات نظامی خود در همه جبهه‌ها هستیم. الحوثی افزود: «یمن در راستای حمایت از صلح و از بین بردن هرگونه بهانه ائتلاف سعودی برای ادامه تجاوزاتش، این آمادگی را دارد که همه عملیات نظامی خود از جمله موشکی و پهپادی را متوقف کند.» وی در ادامه بیانیه خود تصریح کرد، ما این آمادگی را داریم که شلیک موشک و ارسال پهپادها را متوقف کنیم تا بهانه ادامه تجاوز و محاصره را از دشمن بگیریم. رئیس‌ کمیته عالی انقلاب یمن افزود، نماینده ویژه سازمان ملل در امور یمن خواستار توقف حملات موشکی و پهپادی یمن شده است و ما هم از تلاشش برای برقراری صلح حمایت می‌کنیم.
در همین ارتباط، «محمد البخیتی»، عضو دفتر سیاسی جنبش انصارالله یمن، با تأکید بر آمادگی ارتش و کمیته‌های مردمی یمن برای مقابله با ‌اشغالگران و مزدوران آنها اعلام کرد، پیشنهاد توقف عملیات نظامی، برای اتمام حجت و از بین بردن بهانه‌جویی‌های ائتلاف متجاوز سعودی برای ادامه حملات علیه یمن است.
آمار حملات پهپادی آمریکا
از سوی دیگر، طبق گزارش «آسوشیتدپرس»، تلفات غیرنظامیان یمنی در نتیجه حملات پهپادی آمریکا در دو سال اخیر رو به گسترش بوده است. طبق گزارش این رسانه آمریکایی، حملات پهپادی آمریکا به یمن در دولت «دونالد ترامپ» به شدت افزایش یافته و در دو سال اخیر حداقل ۱۷۶ حمله صورت گرفته است. این در حالی است که کل حملات پهپادی آمریکا در هشت سال دولت «باراک اوباما» به یمن ۱۵۴ حمله بوده است. آسوشیتدپرس گزارش داده که در حملات پهپادی سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ به یمن بیش از ۳۰۰ نفر از مردم این کشور کشته شده‌اند. شبکه راشا تودی نیز براساس این گزارش آسوشیتدپرس نوشت، طی سال 2018 حدود یک سوم قربانیان حملات پهپادی آمریکا در یمن غیرنظامیان از جمله کودکان بوده‌اند. طبق این گزارش در یکی از حملات سال جاری پهپادی آمریکا به یمن، حداقل ۳۰ غیرنظامی جان خود را از دست داده‌اند.
انتشار این گزارش در حالی صورت گرفته که آمریکا همواره درباره حملات، پهپادی به یمن ادعا کرده که هدف از این حملات تروریست‌های «القاعده» بوده و جز در مواقعی معدود، به کشته شدن غیرنظامیان اذعان نکرده است. افزایش حملات آمریکا به یمن در حالی صورت گرفته که این کشور که حمایت‌های خود از ائتلاف متجاوز سعودی را از ششم فروردین سال 1394 آغاز کرده و همچنان به حمایت‌هایش ادامه می‌دهد.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
سه شنبه 29 آبان 1397

«راه‌اندازی یک جنگ بزرگ منطقه‌ای»
راهکار مرکز مطالعات رژیم صهیونیستی برای نجات اسرائیل!
۱۳۹۷/۰۸/۲۸

Image result for ‫«راه‌اندازی یک جنگ بزرگ منطقه‌ای» راهکار مرکز مطالعات رژیم صهیونیستی برای نجات اسرائیل!‬‎
یک مرکز مطالعاتی رژیم صهیونیستی پیش‌بینی کرده، اگر رژیم صهیونیستی در سال 2019 اقدام به جنگ افروزی جدید در منطقه نکند، طی 6 سال آینده بسیاری از عناصر قدرت بازدارندگی خود را از دست خواهد داد.
مرکز مطالعات صهیونیستی «نیتساو» در مقاله‌ای به قلم سرگرد «ناداف بن حور» و دکتر «مایکل آیزنشتادت» به بررسی وضعیت امروز رژیم صهیونیستی پرداخته و گفته این رژیم در حال از دست دادن قدرت بازدارندگی خود است مگر اینکه در سال 2019 اقدام به جنگ افروزی جدیدی در منطقه کند.
 نویسندگان این گزارش تأکید می‌کنند تنش روز افزون در مرزهای شمالی سرزمین‌های‌اشغالی باعث افزایش نگرانی‌های موجود نسبت به درگیری جدید بین اسرائیل و حزب‌الله لبنان یا اسرائیل و سوریه شده است، اما این جنگ منحصر به طرف‌های مذکور نخواهد بود و ممکن است گروه‌های مختلف شیعی و دولت بشار اسد نیز به آن اضافه شود. همچنین ممکن است جنگ شامل تمامی منطقه شده و در منافع حیاتی آمریکا در منطقه غرب آسیا نیز تاثیرگذار باشد. در گزارش این مرکز مطالعاتی همچنین آمده اگر این جنگ در سال 2019 رخ ندهد، در سال ۲۰۲۵ جنگ بزرگتری رخ می‌دهد.گزارش این مرکز صهیونیستی تاکید دارد که اسرائیل نسبت به مشارکت نظامی مستقیم آمریکا در جنگ احتمالی آینده یقین ندارد. علاوه‌بر این رژیم صهیونیستی اطلاع دقیقی از میزان طرف‌های شرکت‌کننده در جنگ آینده در جبهه شمالی ندارد. این موضوع یک نقطه ضعف اساسی در برنامه‌ریزی‌های استراتژیک جهت کیفیت مدیریت جنگ به شمار می‌رود، چرا که اسرائیلی‌ها علاوه‌بر اینکه از تعداد نیروهای دشمنان خود مطلع نیستند، از عرصه‌های جنگی نیز اطلاع دقیقی در دست ندارند. کارشناسان صهیونیست این مرکز گرچه سؤالاتی را در رابطه با نقش احتمالی روسیه و آمریکا در صورت بروز جنگ فراگیر در مرزهای شمالی سرزمین‌های‌اشغالی مطرح کرده‌اند، اما نتوانستند پاسخ شفافی به این سؤالات بدهند.
به گزارش خبرگزاری تسنیم، این دو کارشناس صهیونیسم می‌گویند که ممکن است اسرائیل در شرایط کنونی بتواند تسلیم واقعیت‌های منطقه‌ای شده و افزایش قدرت نظامی سوریه و متحدانش را بپذیرد. اما این اتفاق باعث وقوع جنگی سخت‌تر در آینده می‌شود. جنگی که به پیش‌بینی کارشناسان صهیونیست در سال 2025 واقع خواهد شد و احتمالا اسرائیل در آن زمان کارآیی سلاح‌های اتمی خود را نیز از دست خواهد داد، چرا که ممکن است یکی از طرف‌های محور متخاصم با اسرائیل نیز به چنین سلاح‌هایی دست پیدا کند.
گفتنی است سید حسن نصرالله دبیرکل حزب‌الله لبنان در تابستان گذشته هشدار داده بود که اگر حمله اسرائیل به سوریه و لبنان آغاز شود، من تضمین نمی‌کنم که این جنگ در چارچوب لبنان یا سوریه باقی بماند، بلکه چنین جنگی مسیر هزاران و بلکه صدها هزار مبارز از تمامی گوشه و کنار جهان عرب و اسلام را برای مشارکت در آن باز می‌کند.
بی‌تجربه‌ایم و عبرت نمی‌گیریم
«آلون مادانیس»، ژنرال ارتش رژیم صهیونیستی هم طی یک نامه به فرماندهان کنونی ارتش رژیم صهیونیستی ضمن انتقاد شدید از عملکرد ارتش تاکید کرده سربازان و فرماندهان میدانی غیرحرفه‌ای بوده و از حملات و درگیری‌های گذشته عبرت نگرفته‌ایم. روزنامه صهیونیستی یدیعوت آحارونوت در گزارشی به نقل از «مادانیس» افزود: «اطلاعات نظامی و شاباک تا حد زیادی امکان دسترسی نیروهای خود به اطلاعات را بهبود بخشیده است اما فرماندهی ارتش از حملات گذشته عبرت نگرفته است.» آویگدور لیبرمن وزیر جنگ مستعفی رژیم صهیونیستی نیز طی اظهاراتی گفت، با زور نمی‌توان حماس را از میان برد. گفتنی است عامل اصلی استعفای لیبرمن اختلافات شدید او با نتانیاهو بر سر آتش بس با حماس بود.
نتانیاهو همچنان دست و پا می‌زند
بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی اما در پی بحران دولتی که به استعفای آویگدور لیبرمن، وزیر جنگ سابق رژیم صهیونیستی منجر شد، خود مسئولیت اداره این پست را بر عهده گرفت. نتانیاهو تاکید کرد نهایت تلاشش را برای ممانعت از سقوط دولتش به کار خواهد گرفت. اظهارات نتانیاهو بعد از دیدارش با موشه کحلون، وزیر دارایی اسرائیل ایراد شد. نتانیاهو می‌خواست «کحلون» را به خارج نکردن حزبش از ائتلاف دولت برای حفظ اکثریت این ائتلاف در پارلمان و ممانعت از برگزاری انتخابات زود هنگام قانع کند اما موفق به این کار نشد. همچنین قرار است نتانیاهو طی روزهای آینده فردی را به عنوان وزیر خارجه تعیین کند. رسانه‌های عبری اعلام کردند که نتانیاهو احتمالا یکی از اعضای حزب لیکود را به عنوان وزیر خارجه تعیین کند. نتانیاهو در حال‌ حاضر خود سرپرستی این وزارتخانه را نیز بر عهده‌دارد. نفتالی بنت، وزیر آموزش و رهبر حزب خانه یهود نیز تهدید کرده بود که حزبش را از دولت خارج خواهد کرد اما موقتا از این تصمیم منصرف شد. شلیک بیش از 470 موشک به سرزمین های‌اشغالی و شکست این رژیم در جنگ یک روزه از گروه‌های مقاومت فلسطین موجب این سونامی سیاسی در کابینه شده است.گفتنی است آیلت شاکد وزیر دادگستری رژیم صهیونیستی نیز از استعفا از کابینه رژیم صهیونیستی منصرف شد.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
سه شنبه 29 آبان 1397

اخبار ویژه روزنامه ها  
 ۱۳۹۷/۰۸/۲۸

Image result for ‫اخبار ویژه روزنامه ها‬‎
آقای ظریف! شما مرتکب چند جرم شدید
اظهارات محمدجواد ظریف از پاسخگویی درباره اتهام‌پراکنی اخیر و بهانه دادن دست دشمن، فرار از پاسخگویی است.
او در جمع خبرنگاران گفت: اگر جایی را (در بخش پولشویی) متهم کردم، آن وقت سؤال کنید. نوار اظهاراتم هست. افرادی که نسبت به اظهارات من اظهارنظر کردند، در مورد محتوا صحبت کنند نه محتوایی که خودشان ساخته‌اند، در واقع گاهی افراد ببر کاغذی می‌سازند و آن را به خوبی شکار می‌کنند.
به نظر می‌رسید مصداق جمله اخیر آقای ظریف، خود وی و اظهاراتش درباره پولشویی است! او در واقع برای منفعل کردن صاحب‌نظران منتقد و پرسشگر کوشید برچسب پولشویی را بر آن بچسباند.
وی هفته گذشته در گفت‌وگو با سایت دولتی خبر آن‌لاین و برای تخطئه منتقدان الحاق به FATF و CFT ادعا کرده بود: «پشت برخی از این فضاسازی‌ها منافع اقتصادی هست. بالاخره پولشویی یک واقعیت است در کشور و خیلی‌ها از آن سود می‌برند. البته اگر کدی هم داشته باشم، امکانش را ندارم علنی عرض کنم. من نمی‌خواهم این را نسبت بدهم به جایی ولی خب آنجاهایی که هزاران میلیارد پولشویی انجام می‌دهند، حتما آن قدر توان مالی دارند که صدها میلیارد هزینه فضاسازی بکنند. برخی دستگاه‌های فرهنگی با برخی ارگان‌های قدرتمند کشور ارتباط دارند. یک فضاهایی درست کردند، کسانی که یک قلم مفاسدشان ممکن است 30 هزار میلیارد تومان منافع در آن جا به جا بشود. افرادی که در این قضیه منافع دارند، پشت القای این تصورات هستند».
این اظهارات برخلاف ادعای بعدی ظریف، از چند جهت مجرمانه و سزاوار ملامت است: اول اینکه بدون کوچک‌ترین سندی، بهانه دست دشمن داده تا به بهانه وجود پولشویی گسترده، به ایران برای تمکین به دیکته‌های مافیای FATF فشار بیاورد. نکته  جالب اینکه 23 تیر امسال، نشست مبارزه با پولشویی در ایران در مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری برگزار گردید و در این نشست، دکتر سیدجواد کاظمی‌تبار (کارشناس داده‌کاوی برای کشف تقلب در تراکنش‌های بانکی آمریکا) گفت: «براساس آمار موجود، حدود 500 میلیارد تا 1/8 تریلیون دلار (بین 2 تا 5 درصد درآمد ناخالص ملی دنیا) حجم کل پول‌های کثیف در دنیا می‌باشد. 47 درصد پول‌های کثیف در آمریکا، 30 درصد در اروپا و بقیه در سایر نقاط جهان جریان دارد. 99 درصد پول کثیف موفق به عبور از سیستم‌های نظارتی آمریکا و اروپا شده و حدود 80 درصد از این پول‌ها مجددا برای سرمایه‌گذاری و ساماندهی جنایات دیگر به کار می‌روند.»
یعنی جمهوری اسلامی ایران به خاطر سیاست‌بازی و جفای وزیرخارجه خود باید در مقابل آمریکا و اروپائیانی متهم پولشویی محسوب شود که 77 درصد کل پولشویی‌های دنیا در قلمرو آنها انجام می‌شود و با 99 درصد این پولشویی‌ها نیز مبارزه نمی‌شود!
ثانیا، بی‌انصافی و ظلم مضاعف آقای ظریف -غیر از برچسب زدن به منتقدان- همین است که به جای ذکر مصداق، یک اتهام مبهم و گسترده را بدون مصداق و محدوده به فضای رسانه‌ای پرتاب کرده است. او در عین حال نام «دستگاه‌های فرهنگی» را پیش کشیده که باز هم یک اتهام‌افکنی‌ مجرمانه است، چرا که همه این دستگاه‌ها را زیر علامت سؤال می‌برد.
ثالثا جرم سوم او در میان دو احتمال «دروغگویی و اتهام و افترا»  و «اطلاع از پولشویی و همکاری با متهمان و کتمان تخلف» قرار دارد. او یا دروغ گفته یا یک فساد آن هم در مقیاس 30 هزار میلیارد تومان را لاپوشانی کرده، بدون آن که به دستگاه‌های دولتی‌ ذی‌ربط یا قوه قضاییه اطلاع دهد.
چهارم اینکه، آدرس و مصداق ندادن آقای ظریف  سند خلاف‌گویی و فقدان شجاعت و مسئولیت‌پذیری در وی است. به عبارت دیگر او کوشیده ضمن تشویش اذهان و منفعل کردن صاحب‌نظران منتقد و نهادهای نظارتی مخالف الحاق به FATF و CFT، از پاسخگویی  هم طفره برود؛ ولو اینکه در نقشه دشمن بازی کرده و خلاف ادعای گرفتن  بهانه از دشمن، بهانه برای دشمن جور کرده باشد.
و بالاخره اینکه پولشویان واقعی - قبیل شهرام جزایری  و مهدی هاشمی- دست بر قضا در اردوگاه متبوع آقای ظریف قرار دارند اما آقای ظریف صلاح نمی‌بیند به این مصادیق واقعی اشاره کند.

شعار جوانگرایی و 5 سال به کارگیری مدیران بازنشسته در دولت
بهتر است آقای روحانی «حرف‌درمانی» را کنار بگذارد و پا به عرصه عمل بگذارد. پرسش‌های مهمی که از رئیس‌جمهور باید مطرح کرد، این است که «210 مدیر بازنشسته چطور در دولت یازدهم و دوازدهم مشغول کار شدند؟» «چرا بخش زیادی از معاونان وزیران دولت شما از بین افراد بازنشسته انتخاب شدند؟» و با وجود این، حالا چرا رئیس‌جمهور باز هم شعار شایسته‌سالاری و لزوم بهره‌گیری از زنان و جوانان را سر می‌دهد؟ آیا این سخنان غیر از حرف‌درمانی است؟
«تابناک» در تحلیلی نوشت: رئیس‌جمهور در نشست اخیر هیئت دولت درمورد مباحث  مختلف و مهمی صحبت کرد که بخشی از آن مربوط به لزوم شایسته‌سالاری در دولت، و تاکید بر حضور جوانان در مسئولیت‌های مختلف بود، سخنانی که انگار «حسن روحانی» به عنوان یکی از نقادان دولت درخصوص آن سخن می‌گفت؛ حال آنکه مجری چنین شعارهایی، اول از همه خود اوست.
رئیس‌جمهور با تاکید بر اینکه جوان‌ها برای ما خیلی مهم هستند، گفت: اجرای این قانون مجلس مقداری برای ما سخت بود، اما جزو قوانینی بود که وقتی به دست من رسید، همان لحظه آن را برای اجرا ابلاغ کردم. درست است مشکلاتی ایجاد می‌شود، در کل به خیر جامعه است، به هرحال جوان‌ها باید بیایند و مدیریت‌ها را به عهده بگیرند. نسل جوان، مدیران آینده کشور هستند و لیاقت‌های بسیار خوبی دارند.
سخنان رئیس‌جمهور حرف‌های درستی است اما مگر نهادی غیر از دولت یا منصوبان رئیس‌جمهور باید چنین مسائل و موضوعاتی را محقق کنند؟ اگر قرار به حرف و شعار باشد، 5 سال است، چنین حرف‌هایی در جریان انتخابات و در طول استقرار دولت تدبیر و امید چنین موضوعاتی گفته شده، اما آنچه مدت‌هاست بدنه حامی دولت و بخش‌های دیگر جامعه منتظر آن هستند، عمل به این شعارهاست!

رویتر: طفره از میزبانی SPV فاجعه‌ای برای اعتبار اروپاست
یک خبرگزاری انگلیسی در گزارشی تصریح کرد هیچ کشور اروپایی از جمله 3 دولت عضو برجام حاضر نیستند میزبانی «دفتر کانال مبادلات مالی» (SPV) با ایران را بپذیرند و اگر آنها نتوانند در این زمینه کاری از پیش ببرند، برای اعتبار اروپا یک فاجعه خواهد بود.
رویتر با اذعان به عملی نشدن وعده‌های برجامی اروپا از قول دیپلمات‌ها نوشت: عدم آمادگی کشورهای اروپایی برای میزبانی نهاد ساز و کار تجاری با ایران ممکن است برنامه اروپا برای حفظ تجارت با ایران بعد از تحریم‌های آمریکا را متزلزل کند.
قبلاً اروپا از اتریش خواسته بود که میزبانی این نهاد را برعهده بگیرد اما وین این درخواست را رد کرد. رویترز از قول دیپلمات‌ها می‌نویسد قدرت‌های بزرگ اروپایی شامل انگلیس، فرانسه و آلمان کشور کوچک لوکزامبورگ در شمال اروپا را تحت فشار قرار خواهند دادتا تن به میزبانی این نهاد بدهد. اما به گزارش خبرگزاری بلومبرگ، لوکزامبورگ و بلژیک پیش از اتریش پیشنهاد میزبانی نهاد ساز و کار ویژه مالی را رد کرده بودند.
موضوع ساز و کار تجاری غیردلاری با ایران بسیار حساس است چون ایران تهدید کرده در صورتی که از مزایای اقتصادی و تجاری توافق هسته‌ای سال 2015 بهره‌مند نشود، از این توافق خارج خواهد شد.
اروپا در نظر دارد تا ساز و کاری ایجاد کند که بدون استفاده از دلار بتواند تجارت با ایران را ادامه داده و از جمهوری اسلامی نفت بخرد.
لوکزامبورگ و بلژیک گرچه به صورت علنی سکوت کرده‌اند، اما قبلاً مخالفت شدید خود را درباره این موضوع به گوش مقامات اروپایی رسانده‌اند.
این ساز و کار وابسته به بانک‌های محلی در کشور میزبان خواهد بود اما این بانک‌ها می‌توانند با تنبیه و تحریم آمریکا مواجه شوند.
دیپلمات‌ها به رویترز گفته‌اند فدریکو موگرینی، که در مذاکرات برجام رهبری اروپا را برعهده داشت، از چند کشور خواسته میزبانی نهاد ساز‌وکار تجاری با ایران را قبول کند ولی «هیچ کشوری تاکنون پا پیش نگذاشته است. اگر ما میزبانی پیدا نکنیم به دردسر خواهیم افتاد».
علی گرانمایه، از کارشناسان ارشد شورای روابط خارجی اروپا می‌گوید آلمان، فرانسه و انگلیس به عنوان اعضای توافق برجام بایستی نقش بیشتری در زمینه ساز و کار تجاری با ایران برعهده بگیرند و اگر نتوانند کاری از پیش ببرند، برای اعتبار اروپا یک فاجعه خواهد بود. این کشورها نمی‌خواهند خود میزبان نهاد ساز و کار یاد شده با ایران باشند.
دیپلمات‌ها به رویترز گفته‌اند که این ساز و کار نیز به خودی خود همه جوانب تجارت ایران و اروپا را حفظ نخواهد ساخت و ابتدا بیشتر جنبه سمبولیک خواهد داشت تا عملی.

«هرچه تهران بگوید» دروغ بود روزنامه زنجیره‌ای رنگ عوض کرد
روزنامه بزک کننده عهدشکن و خباثت‌های اروپا، اکنون می‌گوید باید فشار بیشتری به اروپا برای انجام تعهداتش آورد.
روزنامه آفتاب یزد در یادداشتی با همین عنوان نوشت: پس از خروج آمریکا از برجام، بدیهی بود که کشورهای عضو اتحادیه اروپا درصدد حفظ برجام باشند. زیرا اتحادیه اروپا معتقد بود که برجام یک قرارداد بین‌المللی چند جانبه است. اروپایی‌ها حتی نسبت به تک‌روی آمریکا در برجام منتقد و بر این اعتقاد بودند که خروج آمریکا از برجام به زیان همه طرف‌ها خواهد بود. به همین دلیل هم سعی کردند که با ایجاد ساز و کار جدیدی برای تراکنش‌های مالی، تحریم‌های آمریکا را به صورت قانونی دور بزنند. این ساز و کار جدید بدین ترتیب بود که کالا رد و بدل شود اما پول حاصل از فروش در یک صندوقی گذاشته و در ازای خرید ایران از کشورهای دیگر پول خرید از این صندوق برداشته شود. بنابراین به نظر می‌رسد که اگرچه اروپایی‌ها در وهله نخست این اراده سیاسی را دارند، اما هر اندازه که اتحادیه اروپا رو به جلو گام برداشت به این نتیجه رسید که مشکلات فنی و تکنیکی پیش‌روی‌شان قرار دارد، یکی از این مشکلات چرخش مالی بود که اروپایی‌ها آن را حل و اعلام کردند که مبادلات با ایران را با ارز دلار انجام نخواهند داد تا با خزانه‌داری آمریکا دچار مشکل نشوند. پس از این همه، اکنون مسئله مقر و محل استقرار این صندوق مطرح است که تا به امروز اروپایی‌ها موفق به استقرار این صندوق در یکی از کشورهای اروپا نشده‌اند. در واقع هنوز کشوری میزبانی آن را قبول نکرده. از این رو، به نظر می‌رسد که اروپایی‌ها با بازی با زمان سعی می‌کنند در همان حد اعلام آمادگی برای حل مسئله باقی بمانند و هیچ اقدام عملی در قبال تحریم‌های آمریکا علیه ایران انجام ندهند. به عبارتی اروپایی‌ها در صددند که این وضعیت را تا آنجا ادامه دهند که در نهایت مسائل سه جانبه به ویژه برنامه موشکی ایران و حقوق بشر را دوباره پیش بکشند و در نتیجه مذاکرات فرسایشی با ایران را
ادامه دهند.
این روزنامه می‌افزاید: تاکتیک اروپا، خرید زمان و وقت‌کشی است.
بنابراین باید فشار بیشتری به اتحادیه اروپا وارد کرد تا این کشورها اقدامات لازم را انجام دهند. زیرا وقت تلف کردن‌های اروپا در ایجاد ساز و کار مالی جز یک رفتار تاکتیکی در راستای کهنه کردن صورت مسئله نیست.
این تحلیل تاریخ گذشته و دیرهنگام در حالی است که روزنامه مذکور پیش از این و بارها تیترهای بزرگ و متملقانه‌ای مانند «خداحافظ فدریکا» را منتشر کرده و از موگرینی به عنوان «شیرزن» یاد کرده بود. روزنامه مذکور همچنین در تیتر یک دیگری با انتشار عکس بزرگ و یک چهارم صفحه‌ای موگرینی، به دروغ از قول وی تیتر زده بود: «هر چه تهران بگوید ]!![ موضع‌گیری صریح اتحادیه اروپا در خصوص طرح برجام ثانویه و هرگونه مذاکره پسابرجامی».
یادآور می‌شود روزنامه آفتاب یزد از عناصر ضدانقلاب فراری است که اکنون با جیره و مواجب صدای آمریکا ارتزاق می‌کند.
اتحادیه اروپا روز دوشنبه به جای راه‌اندازی کانال مبادلات مالی برای دور زدن تحریم، مدعی تحریم‌های جدید علیه ایران به بهانه اقدامات تروریستی در فرانسه و دانمارک شد!
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
سه شنبه 29 آبان 1397


پیونگ‌یانگ: آمریکا مانع آشتی دو کره می‌شود 
  ۱۳۹۷/۰۸/۲۸

Image result for ‫پیونگ‌یانگ: آمریکا مانع آشتی دو کره می‌شود‬‎
یک نشریه رسمی در پیونگ‌یانگ آمریکا را به مانع تراشی در بهبود روابط بین دو کره و مداخله در اجرای توافق نظامی ماه سپتامبر(شهریور) کره‌شمالی،کره‌جنوبی متهم کرد.
نشریه «دپرک» در ستون یادداشت خود نوشت، آمریکا با وقاحت مانع از پیشرفت روابط میان دو کره در ماه‌های اخیر شده و طرحی برای مداخله در روند اجرای توافق نظامی بین دو کره را از طریق مرکز فرماندهی سازمان ملل برنامه‌ریزی کرده است. این نشریه افزود، مداخله‌های آمریکا در روابط بین دو کره که به دنبال دستیابی به صلح و رفاه هستند، یک رفتار غیرانسانی و وحشیانه است.به گزارش تسنیم، در ادامه مطلب این نشریه آمده است: آمریکا نباید بیش از این از طریق سازمان ملل در مسائل داخلی کره شمالی دخالت کند.


موج تازه برکناری‌ها در راه کاخ سفید/ترامپ: احتمالا 5 نفر دیگر می‌روند
Image result for ‫موج تازه برکناری‌ها در راه کاخ سفید‬‎
علی رغم اخراج یا استعفای بیش از 40 تن از مقامات دولتی در طی دو سال گذشته، دونالد ترامپ، در گفت‌وگو با شبکه خبری فاکس‌نیوز گفته احتمالا بین سه تا پنج تغییر دیگر در پست‌های ارشد در راه است.
طی دو سال گذشته بیش از 40 تن از مقامات ارشد و میانی دولت ترامپ یا برکنار یا مجبور به استعفا شده‌اند. کار کردن با یک نژادپرست خودرای در کاخ سفید چندان کار ساده‌ای نیست. چندی پیش نیویورک تایمز از قول یک مقام ارشد دولت ترامپ نوشته بود گروه کودتا علیه ترامپ در کاخ سفید شکل گرفته است.
حالا ترامپ در جدیدترین مصاحبه خود با فاکس نیوز رسانه خبری مورد علاقه‌اش، خبر از تغییرات جدید در دولتش داده است. بر اساس این گزارش، «کریستن نیلسن»، وزیر امنیت داخلی و «جان کلی»، رئیس‌ کارکنان کاخ سفید از جمله تغییرات احتمالی هستند.
ترامپ به فاکس‌نیوز گفته: «من به سه یا چهار یا پنج جایگاه برای تغییر فکر می‌کنم. با این حال ممکن است در نهایت تنها دو تغییر صورت پذیرد. من این را می‌خواهم [و] به انعطاف‌پذیری نیاز دارم.» وی درخصوص نیلسن گفت که او فردی باهوش است اما آن‌قدر که او می‌خواسته در کارش قاطع نبوده است: «من می‌خواهم او قاطع‌تر باشد و باید ببینیم در نهایت چه خواهد شد؟ اما [به هر حال] من می‌خواهم او خیلی قاطع باشد.»
وقتی از ترامپ درخصوص شانس بقای وزیر امنیت داخلی سؤال شد، وی گفت که او هنوز شانس بقا دارد اما افرادی که کاخ سفید را در دوران او ترک کرده‌اند، موفق بوده‌اند. ترامپ این را هم گفت که «شما کاخ سفید را ترک می‌کنید در حالی که برای خود اسم و رسمی دست و پا کرده‌اید. کسانی که دولت را ترک کرده‌اند موفق بوده‌اند.... من دوست داشتم او درخصوص مرزها قاطع‌تر باشد.» وی درخصوص جان کلی، رئیس‌ کارکنان کاخ سفید هم اینگونه سخن گفت: «در حالی که کلی خوب کار می‌کند و با او به خوبی کنار می‌آید اما بعضی چیزها آن‌طور که باید نیستند. او کارهایی می‌کند که من دوست دارم و کارهایی می‌کند که مورد علاقه من نیست.... بعضی چیزها هستند که در توان او نیستند. تقصیر ندارد، در توانش نیست!» ترامپ در ادامه گفت، اگرچه روزهای خوبی با کلی داشته اما در برخی موارد هم از وی خوشش نمی‌آید.
یکی دیگر از موضوعات طرح شده در این گفت‌وگو مسئله تحقیقات بر سر موضوع دخالت مسکو در انتخابات ریاست‌جمهوری سال 2016 آمریکا بود. ترامپ که اخیرا وزیر دادگستری را برکنار کرده، گفت که اگر «متیو ویتیکر»، سرپرست این وزارتخانه بخواهد فعالیت‌های رابرت مولر، بازرس ویژه این پرونده را محدود کند، او دخالتی نخواهد کرد. ترامپ همچنین به عملکرد خودش «+A» داد و گفت: «فکر می‌کنم که کار بزرگی انجام می‌دهم. من به خودم این نمره را می‌دهم.»درگیری بی‌سابقه شورشیان مورد حمایت ترکیه در عفرین
نزاع بر سر قدرت جان 25 نفر را گرفت
Image result for ‫درگیری بی‌سابقه شورشیان مورد حمایت ترکیه در عفرین‬‎
گروه‌های تروریستی مورد حمایت ترکیه در شهر «عفرین» سوریه، به شدت با یکدیگر درگیر شدند و این درگیری که بر سر قدرت است، 25 کشته برجای گذاشت.
  پیش از این خبر رسیده بود که تروریست‌های  تکفیری  در شهر «ادلب» سوریه با یکدیگر درگیر شده‌اند. اما براساس خبرهای جدید و در حالی که درگیری‌های ادلب هنوز ادامه دارد، تروریست‌های مورد حمایت ترکیه در شهر عفرین واقع در شمال سوریه نیز به جان هم افتادند.
به گزارش ایسنا، این درگیری‌ها که شدید و بی‌سابقه است، میان عناصر وابسته به گروه تروریستی «تجمع شهدا الشرقیه» و سایر عناصر مورد حمایت ترکیه روی داده و تا عصر دیروز 25 تروریست کشته شدند.
به گفته دیدبان حقوق‌بشر سوریه، علت درگیری، نزاع بر سر توسعه نفوذ و افزایش قدرت است و ظاهرا تروریست‌های الشرقیه، راه سرپیچی از ترکیه را در پیش گرفته‌اند.به دنبال این درگیری‌ها، نیروهای ترکیه از شنبه در این شهر منع آمد و شد اعلام کرده‌اند. «ارتش ملی» که شامل تمامی گروه‌های شورشی مورد حمایت آنکارا در شمال سوریه است، در بیانیه‌ای اعلام کرده که برای «پیگرد گروه‌هایی که قانون را زیر پا می‌گذارند» در آماده باش به سر می‌برند.شهر عفرین در مناطق کردنشین سوریه واقع است. این شهر اوایل سال جاری به تصرف ارتش ترکیه و هم‌پیمانان عرب سوری آن درآمده است. به گفته سازمان ملل عملیات ترکیه و گروه‌های شورشی برای تصرف عفرین نیمی از ساکنان 320 هزار نفری آن را مجبور به فرار کرده است و شمار زیادی از آنها هنوز نتوانسته‌اند به منازل خود بازگردند.
از زمان سیطره گروه‌های شورشی مورد حمایت آنکارا بر عفرین، این شهر شاهد تنش‌های امنیتی است و ساکنان آن تنها در صورت لزوم از منازلشان خارج می‌شوند.سازمان ملل و نهادهای حقوقی نیز اعلام کرده‌اند که گروه‌های شورشی به کرات در این شهر حقوق بشر را نقض کرده‌اند.
خشم ترکیه از اقدام آمریکا
علی‌رغم هشدارهای مکرر ترکیه به آمریکا درباره حمایت نکردن از شبکه نظامیان کرد در سوریه، یک سایت وابسته به کردهای سوریه تصاویر جدیدی از حضور جمعی از نظامیان آمریکایی در میان شبه نظامیان کرد شمال سوریه را منتشر کردند.به گزارش ایسنا، این عکس‌ها مربوط به یک ضیافت شام مشترک شبه نظامیان وابسته به «یگان‌های مدافع خلق کرد» و نظامیان آمریکایی در شهر «منبج» سوریه هستند. انتشار این تصاویر، مقامات ترکیه را به شدت خشمگین کرده است.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
سه شنبه 29 آبان 1397


صدها جاسوس سرویس‌های اطلاعاتی روسیه لو رفتند
  ۱۳۹۷/۰۸/۲۸

Image result for ‫صدها جاسوس سرویس‌های اطلاعاتی روسیه لو رفتند‬‎
یک سایت انگلیسی با هدف ضربه زدن به روسیه،‌ هویت 305 مامور مخفی این کشور را فاش کرد.
سایت «بلینگکات» هویت 305 مامور مخفی سرویس‌های اطلاعاتی روسیه را فاش کرد. هر چند درباره منشأ اصلی این افشاگری و درز اطلاعات، خبری نرسید، ولی این اقدام ضد روسی، به احتمال قوی، کار دستگاه جاسوسی خارجی انگلیس، موسوم به «ام-آی- 6» بوده است.
پس از فروپاشی شوروی در سال 1991، گمان می‌رفت که منازعه میان روسیه و غرب،‌برای همیشه پایان یافته است، اما به مرور زمان سیاست‌های انگلیس، آمریکا و دیگر کشورهای اروپای غربی در قبال روسیه، حالت تهاجمی به خود گرفته است. ناتوانی فرانسه در مهار آشوب‌ها
شمار مجروحین از مرز 400 نفرهم گذشت

Image result for ‫ناتوانی فرانسه در مهار آشوب‌ها‬‎
درگیری‌های جدید و سراسری معترضان «جلیقه زرد» با پلیس فرانسه، که به دلیل افزایش قیمت سوخت شروع شده، ابعاد تازه‌ای گرفته و براساس گزارش‌ها تعداد مجروحان این درگیری‌ها به 400 نفر رسیده است.
جنبش «جلیقه زرد‌ها» که روز شنبه قدرت خود را به رخ دولت «امانوئل ماکرون» کشید، در اعتراض به سیاست‌های ریاضتی، افزایش مالیات سوخت و کاهش قدرت خرید مردم شکل گرفته است. اعضای این جنبش بر این باورند که سیاست‌های ماکرون به ضرر طبقات متوسط و ضعیف جامعه فرانسه بوده و او بیشتر رئیس‌جمهور ثروتمندان است و به همین دلیل، باید استفعا داده و کنار برود.
در اعتراضات روز شنبه که بر اساس گزارش‌ها، هنوز هم ادامه دارد و برگزارکنندگان آن قول داده‌اند که از خواسته‌های خود کوتاه نیایند،  معترضان در بیش از هزار نقطه فرانسه با مسدود کردن خیابان‌ها و بزرگراه‌ها با پلیس درگیر شدند آمارهای اولیه از 283 مجروح، یک کشته و 73 بازداشتی حکایت داشت اما با ادامه اعتراضات تعداد جدید مجروحان بر بیش از ۴۰۰ مجروح رسید. و تعداد دستگیری‌ها نیز از مرز 150 نفر گذشت. به گفته پلیس،‌ حدود ۴۶ هزار تن یکشنبه در دومین روز اعتراضات شرکت داشتند. همچنین در دومین روز اعتراضات نیز زد و خورد با پلیس گزارش شد. در همین حال، پلیس فرانسه با استفاده از گاز‌اشک‌آور تلاش کرد تا تجمع هزاران نفری معترضان در شهر «کان» (شمال فرانسه) را که اقدام به سوزاندن تخته‌های چوبی و خرابکاری کرده بودند، متفرق کند. در همین حال، وزیر کشور فرانسه گفت: ۲۸۸ هزار نفر در اعتراضات روز شنبه در ۲۰۳۴ محل در سراسر این کشور حضور داشتند و حدود ۳۵۰۰ تن از آنان شب هم به تجمع ادامه دادند.
«ادوارد فیلیپ»، نخست‌وزیر فرانسه، نیز شامگاه یکشنبه تاکید کرد، دولت به اقداماتش ادامه می‌دهد. در عین حال، او به لطماتی که معترضان وارد کرده‌اند، اذعان کرد. او به تلویزیون شبکه دو فرانسه گفت: دولتی که همواره تغییر موضع می‌دهد و در سختی‌ها زیگزاگ حرکت می‌کند، فرانسه را در مسیر مستقیم نگه نخواهد داشت. ما نه تنها صدای خشم مردم را شنیده‌ایم، بلکه صدای درد و رنج آنها را نیز شنیده‌ایم.
 از سوی دیگر، اعتراضات اخیر باعث کاهش شدید محبوبیت ماکرون شده است. به نوشته «خبرگزاری فرانسه» جدیدترین  نظرسنجی موسسه معتبر «آی.اف. او.پی»  نشان داد که به دنبال وقایع چند روز گذشته در این کشور و اعتراض به قیمت بالای بنزین، افزایش ناامیدی نسبت به رئیس‌جمهور 40 ساله این کشور را موجب شده است. بر این اساس، میزان محبوبیت ماکرون در ماه آبان کاهش یافته و تنها چهار درصد از عملکرد او بسیار راضی هستند. این نظرسنجی نشان داد که 39درصد «خیلی ناراضی» هستند. اینک میزان رضایتمندی از ماکرون به 25درصد رسیده است.


روزنامه ترکیه‌ای:
اسنادی از قتل خاشقجی منتشر می‌کنیم که کاخ‌ بن‌سلمان را به لرزه درآورد
Image result for ‫روزنامه ترکیه‌ای: اسنادی از قتل خاشقجی منتشر می‌کنیم که کاخ‌ بن‌سلمان را به لرزه درآورد‬‎
یک روزنامه چاپ ترکیه با انتشار متن شماری از فایل‌های صوتی، خبر داد که یکی از پیامد‌های انتشار این متن‌ها، آشفتگی در کاخ آل‌سعود و سرنگونی «محمد بن‌سلمان» خواهد بود.
رسانه‌های ترکیه طی روزهای گذشته این خط خبری را در پیش گرفته‌اند که به ایستگاه پایانی پرونده «جمال خاشقجی» نزدیک شده‌اند. به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، روزنامه «ینی‌شفق» (نزدیک به دولت ترکیه) در ادامه افشاگری‌های خود در مورد طرح سازماندهی‌شده قتل خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد سعودی، اعلام کرد، دولت ترکیه طی روزهای آینده فایل‌های صوتی مربوط به شکنجه و قتل خاشقجی را منتشر می‌کند که پیامدهای بزرگی در سطح منطقه و حکومت عربستان خواهد داشت. به نوشته «ینی‌شفق»، انتشار فایل‌های صوتی مربوط به لحظات قتل خاشقجی، قبل و پس از آن، به زودی آغاز خواهد شد.
این فایل‌های صوتی گفت وگوی بین قاتلان خاشقجی، مکالمات آنها با ریاض پس از انجام این جنایت، گفت‌وگوهایی که اثبات می‌کند «محمد بن سلمان»، ولیعهد عربستان مستقیما دستور اجرای قتل را صادر کرده و احتمالاً نقش سازمان‌های امنیتی مصر و امارات در این حادثه و اطلاعاتی که کارشناسان اطلاعاتی رژیم صهیونیستی یا آمریکا از این ماجرا داشته‌اند را افشا می‌کنند.
زلزله در کاخ آل‌سعود
آنگونه که ینی‌شفق نوشته انتشار این اطلاعات تازه، جهان را به لرزه درخواهد آورد، منطقه را دگرگون، کاخ سعودی را سرنگون و شرایط جدیدی در ساختار قدرت در منطقه ‌ایجاد می‌کند. نگارنده این گزارش تأکید کرده که «ینی‌شفق» از همان ابتدای این ماجرا بارها تکرار کرد که «محمد بن سلمان» در پشت پرده این جنایت است و شخصا دستور اجرای آن را صادر کرده و «محمد بن زاید»، ولیعهد ابوظبی نیز شریک این جرم است. تمام جهان در تلاش است تا ولیعهد عربستان را نجات دهند و آنها تمام پول و نفوذ خود را در این راه خرج کرده‌اند.
بن‌سلمان راه فرار ندارد
«ابراهیم کاراگول» نویسنده این گزارش و سردبیر «ینی‌شفق» در ادامه با‌ اشاره به اینکه شیوه‌های لاپوشانی این جنایت دیگر کارایی ندارد، افزود: «ولیعهد سعودی دیگر قادر نیست خود را از این جنایت رها کند. فارغ از عملیات‌ لاپوشانی و مذاکرات، در شرایط حاضر نجات این شخص غیرممکن خواهد بود. حتی محمد بن زاید نیز در این ماجرا دخیل است و نمی‌توان مانع این افشاگری‌ها شد. ما می‌دانیم عربستان و دولت ترامپ تلاش می‌کنند این ماجرا را لاپوشانی کنند و محور اسرائیل- عربستان - امارات در حال رایزنی برای نجات ولیعهد عربستان هستند.»
آغازی بر پایان بن سلمان
ینی‌شفق با بیان اینکه هفته جاری از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، نوشت: «اگر ترکیه انتشار فایل‌های صوتی را آغاز کند، این اقدام آغازی بر پایان محمد بن سلمان خواهد بود و اگر در چنین شرایطی حکومت عربستان، ولیعهد را برکنار نکند، این ضربه بزرگ، متوجه کل کشور خواهد شد.»
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
سه شنبه 29 آبان 1397

کاخ‌سفید: سه‌شنبه قاتل خاشقجی را معرفی می‌کنیم
آیا ترامپ گاو شیرده خود را ذبح می‌کند؟ 
۱۳۹۷/۰۸/۲۷
Image result for ‫کاخ‌سفید: سه‌شنبه قاتل خاشقجی را معرفی می‌کنیم‬‎
با وجود افشاگری روزنامه «واشنگتن پست» در مورد اینکه اسناد مداخله مستقیم بن سلمان در قتل خاشقجی نزد سازمان سیا است، ترامپ ضمن انتقاد از «سیا» اعلام کرده، روز سه شنبه نتیجه تحقیقات خود را اعلام خواهد کرد و هنوز هیچ مدرکی در مورد اینکه بن سلمان عامل قتل بوده وجود ندارد! مقامات آمریکایی بارها اعلام کرده‌اند، برای مقابله با ایران هم که شده، به بن‌سلمان نیاز دارند!
روزنامه واشنگتن پست اخیرا اعلام کرده بود سازمان سیا به این نتیجه رسیده که محمد بن‌سلمان عامل اصلی قتل جمال خاشقجی روزنامه‌نگار منتقد سعودی است. شبکه الجزیره هم طی گزارشی مشابه تایید کرد، سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا ولیعهد سعودی را مسئول اصلی قتل «جمال خاشقجی»، روزنامه‌نگار سعودی منتقد سیاست‌های آل‌سعود می‌داند. این شبکه به نقل از منبعی ترکیه‌ای گزارش داد: «سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا چند روز پیش رسما نتایج تحقیقات خود را در اختیار ما گذاشت... نتایج تحقیقات سیا این است که شخص «بن‌سلمان»، مسئول قتل جمال خاشقجی است.» ساعتی پیش از اظهارات این منبع ترکیه‌ای، «باب کورکر»، رئیس‌کمیسیون روابط خارجی سنای آمریکا نیز گفته بود که «همه شواهد دال بر این است که بن سلمان آمر قتل خاشقجی است.» او از دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا خواست قبل از آنکه دیر شود و بن سلمان متهمان ادعایی را اعدام نماید، «آمر اصلی» قتل خاشقجی را تعیین و اعلام کند. ترامپ اما پس از انتشار این گزارش‌ها از «سیا» انتقاد کرد! و گفت: ظرف 2 روز آینده(روز سه شنبه) مشخص خواهد کرد، چه کسی قاتل خاشقجی است!
ترامپ گزارش‌ها مبنی بر این‌که سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان را آمر قتل جمال خاشقجی روزنامه‌نگار منتقد سعودی دانسته، «خام و نسنجیده» توصیف کرد.
 ترامپ به خبرنگاران گفت: روز دوشنبه یا سه‌شنبه این هفته، دولت او گزارش کاملی را درباره مرگ جمال خاشقجی منتشر خواهد کرد...این گزارش شامل اطلاعاتی درباره این خواهد بود که چه کسی خاشقجی را به قتل رسانده است. ماجرای قتل خاشقجی این روزها به یک «دردسر بزرگ» برای ترامپ تبدیل شده است. او بارها اعلام کرده نمی‌خواهد عربستان را به عنوان یک متحد کلیدی در منطقه از دست بدهد. ترامپ با اشاره به محمد بن سلمان ولیعهد سعودی گفته است، تا این لحظه به ما گفته شده که او نقشی در این پرونده نداشته است، باید ببینیم سازمان سیا در گزارش نهایی خود چه می‌گوید.کارشناسان معتقدند بعید است که ترامپ بخواهد بن سلمان را قربانی کند. چرا که وی بارها تاکید کرده که برای مقابله با ایران به شخصی مانند بن سلمان نیاز دارد. ضمن اینکه او بن‌سلمان را گاو شیرده خود می‌داند و از او تا کنون صدها میلیارد دلار به جیب زده است. علاوه‌بر این برخی از نزدیکان ترامپ تاکید دارند که اصلاحات مورد حمایت غرب که با هدایت بن سلمان شروع شده است با برکناری وی از بین خواهد رفت. به همین دلیل بسیاری از کارشناسان معتقدند ترامپ حتی اگر بن سلمان را به عنوان آمر اصلی قتل معرفی کند بعید است که برای برکناری وی فشاری وارد کند. البته این نکته را نیز نباید فراموش کرد که دونالد ترامپ به تصمیمات ناگهانی و غیر قابل پیش‌بینی معروف است و کارشناسان را بارها در مسائل مختلف غافلگیر کرده است.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
یکشنبه 27 آبان 1397


مقاومت فلسطین با این موشک‌ها نتانیاهو را به خاک سیاه نشاند
    ۱۳۹۷/۰۸/۲۷
Image result for ‫مقاومت فلسطین با موشک‌ها‬‎
گروهان‌های قدس شاخه نظامی جنبش جهاد اسلامی فلسطین شامگاه شنبه با پخش یک فیلم ویدئویی، از دستاورد جدید موشکی خود رونمایی کرد. موشکی که به گفته «جهاد» بر اساس تکنولوژی موشک ایرانی «فلق 2» ساخته شده و گنبد آهنین هم نتوانست آن را ردگیری کند.
در ویدئویی که گردان‌های قدس شاخه نظامی جنبش جهاد اسلامی منتشر کرده، رزمندگان در حال آماده‌سازی موشک بدر پیش از شلیک آن به سوی شهرها و شهرک‌های صهیونیست‌نشین همجوار نوار غزه نشان داده می‌شوند. در این ویدئو، صحنه‌هایی از شلیک موشک به سوی شهر ‌اشغالی عسقلان پخش شده است، موشکی که این شهر را به سبب قدرت تخریبی آن به جهنم تبدیل کرده بود.
به گزارش تسنیم، گردان‌های قدس در پیام خود خطاب به صهیونیست‌ها آورده است: «به شما وعده می‌دهیم موشک‌های بیشتری را در صورتی که گستاخی کنید شلیک خواهیم کرد.»
رژیم صهیونیستی روز سه شنبه 13 نوامبر جاری(22 آبان) طی عملیاتی تروریستی در غزه که با حملات هوایی به این باریکه همراه شد، 13 فلسطینی از جمله «نورالدین برکه» فرمانده قسام را به شهادت رساند و بیش از 80 ساختمان مسکونی و خدماتی را هم ویران کرد که در پی این تجاوزات، گروه‌های مقاومت بیش از 470 فروند موشک به سوی مناطق صهیونیست‌نشین از جمله عسقلان شلیک کردند که به هلاکت سه صهیونیست و زخمی شدن بیش از 85 نفر دیگر منجر شد. این آمار را صهیونیست‌ها منتشر کرده‌اند.
این حملات موشکی که ظرف 40 دقیقه صورت گرفت، چنان صهیونیست‌ها را غافلگیر کرد که نتانیاهو تن به سریع‌ترین آتش‌بس تاریخ این رژیم داد.پیش از این در پی اجبار رژیم صهیونیستی به پذیرش آتش بس منابع سوری طی گزارشی، موشک‌های قسام مقاومت را با موشک‌های برکان سوریه مقایسه کردند. براین اساس هر دوی این موشک‌ها براساس تکنولوژی موشک فلق 2 ایران ساخته شده‌اند که در حملات اخیر مقاومت، عسقلان را هدف قرار داد. گنبد آهنین طبق گزارش منابع صهیونیستی فقط توانست، 30درصد این موشک‌ها را رهگیری و منهدم کند.
مشخصات موشک بدر
موشک «بدر» که براساس تکنولوژی موشک‌های ایران ساخته شده مانند موشک‌های «فلق 2»و از نوع هدایت شونده است که از سلاح‌های موثر زمینی محسوب می‌شود و نقش مهمی در ایجاد آتش متراکم داشته و از قدرت مانور بالایی برخوردار است و قادر به انجام عملیات‌های غافلگیرانه بوده و می‌توان آن را در زمین‌های ناهموار جابه‌جا کرد. قطر این موشک 333 میلی متر بوده و وزن آن 256 کیلوگرم است که 120 کیلوگرم آن وزن سرجنگی آن است و برد آن به 11 کیلومتر می‌رسد که شهرک صهیونیست‌نشین «عسقلان» را به دقت هدف قرار داد. این موشک می‌تواند به سرعتی بیش از سرعت صوت رسیده و طول آن 1820 میلیمتر است و دایره تخریب این موشک 300 متر است.
علت آتش بس از زبان دبکا فایل
 وبسایت صهیونیستی دبکا، نزدیک به منابع امنیتی این رژیم اعتراف کرد پس از شلیک یک راکت پیشرفته از سوی گروه‌های فلسطینی، سران صهیونیست به سرعت خواستار آتش‌بس شده‌اند.
به گزارش فارس، دبکا که گفته می‌شود به منابع اطلاعاتی اسرائیل نزدیک است تاکید کرد که وجود این سلاح‌ها، نتانیاهو را مجبور به پذیرش آتش‌بس کرده است. به نوشته این پایگاه عبری ‌زبان، ارتش صهیونیستی و تمامی مؤسسات امنیتی این رژیم عامدانه درخصوص پیشرفت نظامی فلسطینی‌ها سخن نمی‌گویند. به نوشته دبکا، این راکت مخصوص هدف قرار دادن آتش بار سامانه «گنبد آهنین» است و با دقت بالایی که دارد می‌تواند نیروهای زرهی، مقر فرماندهی و استحکامات دفاعی را هدف قرار دهد. راکت مزبور بر روی خودرو نصب می‌شود و نیاز به سکوی پرتاب ندارد و از این رو می‌توان آن را از هر منطقه‌ای شلیک کرد. دبکا در ادامه تاکید کرد که دلیل توقف سریع جنگ، این راکت بود، راکتی که دو سال پیش به دست جهاد اسلامی رسیده بود و نیروی هوایی اسرائیل امکان هدف قرار دادن محل شلیک آن را ندارد. بعد از یک روز تبادل آتش و شلیک بیش از ۴7۰ فروند موشک مقاومت به سمت اراضی‌اشغالی و تحمیل ۳ کشته و ۸۵ زخمی به صهیونیست‌ها، کابینه امنیتی این رژیم در نهایت به پذیرش توافق آتش‌بس با گروه‌های مقاومت در غزه رای داد. آتش‌بسی که پذیرش آن از سوی نتانیاهو با اعتراض شدید «آویگدور لیبرمن» وزیر جنگ رژیم‌اشغال‌گر قدس و استعفای او همراه شد و موجب شد تا کابینه نتانیاهو تا مرز فروپاشی پیش رود.«آویگدور لیبرمن» وزیر جنگ مستعفی رژیم صهیونیستی روز جمعه هشدار داد که جنبش مقاومت اسلامی «حماس» می‌تواند در آینده نزدیک به اندازه جنبش «حزب‌الله» لبنان قدرتمند شود.
یک بر صفر
 بسیاری از تحلیلگران صهیونیست اما اذعان کرده‌اند حماس برنده نبرد اخیر در نوار غزه بوده و شلیک نزدیک ۵۰۰ موشک به سمت فلسطین ‌اشغالی بزرگ‌ترین دلیل بر از بین رفتن توان بازدارندگی تل‌آویو است.«شمرت مئیر» خبرنگار صهیونیست در همین رابطه نوشت نتیجه واقعی یک-صفر به نفع حماس است، هیچ تفسیر دیگری پیدا نمی‌شود و حقیقت آن است که حماس این دور از نبرد را برده است.


در اعتراض به شرایط اقتصادی و سیاسی اتفاق افتاد
تظاهرات، آشوب و درگیری در فرانسه، جمهوری چک و یونان

Image result for ‫تظاهرات، آشوب و درگیری در فرانسه، جمهوری چک و یونان‬‎
کشورهای فرانسه یونان و جمهوری چک روز شنبه شاهد تظاهرات ده‌ها هزار نفری مردم در اعتراض به شرایط بد اقتصادی و فساد سیاسی بود. در فرانسه بر اساس گزارش‌ها حجم درگیری‌ها به قدری گسترده بود که بیش از 200 زخمی برجای گذاشت که حال برخی از زخمی‌ها وخیم گزارش شده است.
اروپا شنبه ناآرامی را در برخی از مناطق خود سپری کرد. در فرانسه مردم به ستوه آمده از وضعیت اقتصادی و گرانی سوخت بالاخره کاسه صبرشان لبریز شد و هزاران نفر در قالب جنبش جلیقه زردها در اعتراض به سیاست‌های اقتصادی امانوئل ماکرون افزایش مالیات سوخت و کاهش قدرت خرید مردم در نقاط مختلف این کشور تظاهرات کردند. شهروندان فرانسوی به شدت با سیاست‌های اقتصادی ماکرون مخالفت کرده و بر این باورند که اصلاحات اقتصادی تنها به ضرر شهروندان عادی است. بیشتر اعتراضات در فرانسه به دلیل افزایش قیمت سوخت است. اواخر سال 2017 قانونی برای افزایش مالیات بر سوخت تصویب شد تا از این راه رانندگان برای استفاده از خودروهایی که مصرف بهینه انرژی دارند، تشویق شوند ولی افزایش چشمگیر قیمت نفت در ماه اکتبر( مهر) فشار زیادی را بر بودجه خانوارهای فرانسوی وارد کرده است.
معترضان در بیش از هزار نقطه فرانسه با مسدود کردن خیابان‌ها و بزرگراه‌ها با پلیس درگیر شدند که تصاویر منتشر شده از گستردگی درگیری‌ها حکایت دارد. وزارت کشور فرانسه نیز اعلام کردکه در جریان این اعتراضات حداقل 227 نفر زخمی شده‌اند که حال 6 نفر آنها وخیم است. حدود 283 هزار نفر در اعتراضات روز شنبه شرکت کرده‌اند. یک مامور پلیس نیز به شدت زخمی شده است و حداقل 73 نفر بازداشت شده‌اند.در برخی از شهرها معترضان خواستار استعفای ماکرون شده‌اند. تازه‌ترین نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که میزان محبوبیت ماکرون همچنان یک روند کاملا نزولی را در پیش گرفته و به کمتر از 21 درصد رسیده است. مردم فرانسه بر این باورند که ماکرون رئیس‌جمهور ثروتمندان است.بر اساس این گزارش تظاهرات معترضان فرانسوی با حوادث متعددی همراه بوده و در یکی از حوادث که معترضان اقدام به مسدود کردن یک جاده کرده بودند، یک نفر کشته شده است. علاوه‌بر این، 16 نفر دیگر نیز در یک سری تصادف‌های دیگر در سراسر این کشور زخمی شده‌اند که حال یکی از آنها که در شمال فرانسه خودرو از روی آن رد شده بود، وخیم گزارش شده است.این اعتراضات از طریق شبکه‌های اجتماعی هماهنگ و برنامه‌ریزی شده بود.
یونان
روز شنبه در یونان نیز خبرگزاری‌ها از زد و خورد شدید بین مردم و پلیس ضد شورش خبر دادند.پلیس یونان گفت، دست کم ۱۲ هزار تن از یونانی‌ها در آتن گردهم آمدند و مراسم چهل و پنجمین سالگرد قیام دانشجویی سال ۱۹۷۳ را علیه دولت خونتای (نظامی) مورد حمایت آمریکا برگزار کردند. به گزارش ایسنا، این راهپیمایی با تدابیر امنیتی شدید و با حضور بیش از ۵۰۰۰ نیروی پلیس و پهپاد و یک فروند  بالگرد پلیس بر فراز جمعیت حاضر در میدان سینتاگما در آتن برگزار شد؛ محلی که یادآور درگیری‌های خیابانی تظاهرات‌های قبلی است.برخی از شرکت کنندگان در این راهپیمایی شعارهایی را حمل می‌کردند که شعارهای ضد فاشیستی، ضد امپریالیستی، ضد ناتو و ضد جنگ‌های آمریکا و همچنین ضد ریاضتی بر روی آنها نوشته شده بود. شماری از معترضان نیز پرچم‌های آمریکا را به آتش کشیدند. پلیس یونان در مواجهه با تظاهرات‌کنندگان اقدام به استفاده از گاز ‌اشک‌آور کرد و شمار زیادی در ساعات اولیه شب بازداشت شدند. در تظاهرات سال‌های اخیر، مراسم سالگرد قیام دانشجویی 1973 از سوی اپوزیسیون برای اعتراض به اقدامات ریاضتی در یونان از سوی وام دهندگان بین‌المللی و پس از بحران مالی در این کشور تبدیل شده است.
جمهوری چک
در جمهوری چک نیز مردم در مخالفت با ادامه فعالیت نخست‌وزیر که متهم به فساد مالی است، تظاهرات کردند. بنابر گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، «آندری بابیس» نخست‌وزیر این کشور متهم شده پسرش را به کریمه برده است تا وی را از شهادت دادن در زمینه رسیدگی به اتهام فساد در امان نگه دارد. معترضان با حضور در خیابان‌های «پراگ»، از نخست‌وزیر خواستند تا از سمت خودکناره‌گیری کند.حدود 20 هزار نفر با شرکت در تظاهرات روز شنبه   شعارهای «استعفا» و «ما نخست‌وزیری که تحت پیگرد قانونی قرار دارد، نمی‌خواهیم» سر دادند.
این تظاهرات در یادبود بیست و نهمین سالروز آغاز انقلابی برگزار شد که به پایان حکومت کمونیستی چکسلواکی منجر شد. مصونیت نخست‌وزیر جمهوری چک یک سال پیش به اتهام فساد مالی لغو شد. با این حال بابیس اتهامات وارد شده به خود را رد کرده و گفته که عوامل سیاسی در این زمینه نقش دارند.سران شش حزب مخالف دولت جمهوری چک روز سیزدهم ماه نوامبر (22 آبان ماه) با انتشار بیانیه‌ای خواستار استعفای دولت این کشور شدند.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
یکشنبه 27 آبان 1397


اخبار ویژه روزنامه ها  
 ۱۳۹۷/۰۸/۲۷

Image result for ‫اخبار ویژه روزنامه ها‬‎
پرخاشگری ناروا به منتقدان پس از اعتماد بی‌جا به غرب
ناکامی‌های پیاپی در وعده‌های اقتصادی و سیاسی دولت و تیم آقای ظریف، راز عصبانیت اخیر وی و متهم کردن منتقدان به پولشویی است.
مشرق در تحلیل اظهارات عجیب ظریف نوشت: قهرمان دیپلماسی (به روایت رسانه‌های همسو) در سال‌های ابتدایی دولت اول روحانی حالا با بر باد رفتن تمام سرمایه‌گذاری‌ها بر روی برجام و عادی‌سازی روابط ایران - آمریکا (و حتی اتحادیه اروپا) به این نتیجه رسیده که وی رفته رفته ضعیف‌ترین وزیر خارجه دهه‌های اخیر است؛ وزیر خارجه‌ای که موثرترین کنش‌های دیپلماتیکش به توییت زدن و پاسخ‌های توییتری خلاصه شده است اما در میدان دیپلماسی چیزی نصیب ملت ایران نکرده است.
تعداد دیدارهای دوطرفه «محمد‌جواد ظریف» با «جان کری» در مذاکرات هسته‌ای دولت یازدهم به حدی زیاد بود که تعجب رسانه‌های خارجی را در پی داشت. مذاکره مستقیم با آمریکا تا جایی پیش رفت که پیاده‌روی ۱۵ دقیقه‌ای ظریف و کری در ژنو، مکالمه تلفنی ۱۵ دقیقه‌ای روحانی با اوباما و دست دادن ظریف و اوباما در صحن سازمان ملل نیز به آن اضافه شد تا رسانه‌های حامی دولت، هر حرکت به سمت آمریکا را «تاریخی» و «حماسی» روایت می‌کردند.
پس از این ارتباطات ویژه، روحانی «حمید ابوطالبی»- معاون سیاسی دفتر خود- را به عنوان نماینده در سازمان ملل معرفی کرد. اما پاسخ دولت «اوبامای باهوش و مودب» بسیار دردناک بود. دولت اوباما در اقدامی گستاخانه، سفیر ویژه و مخصوص روحانی را تروریست نامید و با وجود همه تلاش‌ها حاضر نشد برای ابوطالبی ویزا صادر کند!
اوباما در ادامه اقدامات ضدایرانی خود، قانون تحریمی آیسا (ISA) را تمدید کرد؛ اقدامی که دولتمردان از آن با عنوان «نقض فاحش برجام» نام بردند. وی قانون محدودیت ویزا را نیز امضا کرد و در نهایت ۲ میلیارد دلار از اموال مردم ایران را نیز غارت کرد.
اوباما در روزهای آخر ریاست جمهوری خود لگد آخر را به برجام زد و قانون وضعیت اضطراری علیه ایران را نیز تمدید کرد. «عباس عراقچی» معاون سیاسی وزیر خارجه-آذر ۹۴- در اظهارنظری تأمل‌برانگیز گفت:«برجام در مرحله اجرا با هیچ‌گونه صدمه‌ای مواجه نمی‌شود، چون «کری» این تضمین را به عنوان وزیر خارجه آمریکا به صورت کتبی با امضای رسمی داده است».
روزنامه شرق- 1 دی‌ماه 94- در تیتر خود نوشت: «اطمینان تهران از اجرای برجام، امضای کری تضمین است»!
سهل‌اندیشی مقامات وزارت خارجه تا جایی پیش رفت که ظریف-شهریور ۹۵- در اظهارنظری عجیب گفت:«ما آمادگی داریم از اداره نظارت وزارت خزانه‌داری ایالات متحده برای بانک‌هایی که مایل به همکاری با جمهوری اسلامی هستند نامه آرامش‌بخش تهیه کنیم که بدون نگرانی بتوانند با ایران ارتباط داشته باشند».
اما ظریف-آذر ۹۵- با حضور در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت:«من اعتراف می‌کنم که ‌اشتباه کردم و به حرف جان کری اعتماد کردم، اگر استراتژی خودم را دنبال می‌کردم، اکنون با مشکل مواجه نمی‌شدم، می‌پذیرم که ‌اشتباه کردم و مسئولیت آن را قبول می‌کنم، ما با صحبت و قول آقای کری اظهارنظر کردیم».
ظریف همچنین- شهریور ۹۷- در مصاحبه با شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان و در پاسخ به این سؤال خبرنگار که «اگر شما احساس می‌کردید آمریکا به تحریم‌ها اعتیاد دارد، چرا توافق را ادامه دادید؟» گفت:«این شاید یک ‌اشتباه بوده است اما مشکل اینجا بود که احساس ما این بود ایالات متحده یاد گرفته که دست‌کم در مورد ایران، تحریم‌ها علی‌رغم ایجاد مشقت‌های اقتصادی، نتایج سیاسی مد نظر آنها را به بار نمی‌آورند و من فکر می‌کردم که آمریکایی‌ها این درس را یاد گرفته‌اند. متأسفانه، ‌اشتباه می‌کردم».
«جان کری»- مهر ۹۶- در یادداشتی در روزنامه واشنگتن پست نوشت: «ایران در توافق هسته‌ای پیشاپیش همه امتیازاتش را پرداخت کرد».
همچنین محمد‌جواد ظریف -سال ۹۴- در شورای راهبردی روابط خارجی گفته بود:«آمریکا نمی‌تواند از برجام خارج شود»! اما ترامپ-۱۸ اردیبهشت ۹۷- از برجام خارج شد.
ظریف- ۱۱ شهریور ۹۷- در نشست علنی مجلس گفت:«آمریکا شکست خورده و نتوانسته از برجام به نفع خود استفاده کند، لذا از برجام خارج شده است». برخلاف این اظهارنظر، آمریکا پس از تضمین روحانی به موگرینی درخصوص ماندن ایران در برجام و سپس تضمین اروپا به آمریکا درخصوص فشار به ایران در حوزه موشکی و منطقه‌ای، با خیالی آسوده از برجام خارج شد.
آمریکا بدون هیچ هزینه‌ای از برجام خارج شد و فدریکا موگرینی صراحتا اعلام کرد درخصوص تعهدات برجامی خود به ایران تضمین نمی‌دهیم. سران فرانسه، انگلیس و آلمان نیز اعلام کرده‌اند به خاطر ایران مقابل آمریکا نمی‌ایستند و درباره برنامه موشکی ایران و موضوعات منطقه، اختلافی با آمریکا ندارند.
لگدمال کردن برجام توسط اوبامای دموکرات و مودب، پاره کردن برجام توسط ترامپ جمهوری‌خواه، وقت‌کشی اروپای آقا اجازه، رفتارهای مستمر اروپا در اخراج و بازداشت دیپلمات‌های ایرانی و تعرض به سفارتخانه‌های ایران در اروپا، موجب شد تا ظریف در رفتاری عصبی و در ادعایی بی‌اساس و بدون مدرک، منتقدان را متهم کند.


پیغام اصلاح‌طلبان به لاریجانی؛ باید خیلی تغییر کنی!
عضو شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان می‌گوید لاریجانی به واسطه عکس انداختن با اصلاح‌طلبان، اصلاح‌طلب نمی‌شود.
مصطفی سلیمی از مدیران شهرداری تهران در گفت‌وگو با روزنامه آفتاب‌یزد و درباره حمایت محتمل اصلاح‌طلبان از نامزدی لاریجانی در انتخابات ریاست‌جمهوری گفت: آقای لاریجانی سال‌هاست که به دنبال رئیس‌جمهور شدن است. در دوره‌ها‌یی کاندیدا شد و در دوره‌ها‌یی دیگر ارزیابی‌ها‌یی را انجام می‌داد. در دوره هشت ساله دولت اصلاحات لاریجانی صد درصد مخالف اصلاح‌طلبان بود که این مخالفت را در صدا و سیمای وقت بازتاب می‌داد، اما به هر حال انسان‌ها تغییر می‌کنند. برخی تغییرات گاهی مثبت است گاهی منفی و اخیرا نیز تمایل او به همکاری با اصلاح‌طلبان است که ممکن است به هرحال اطلاعات او درباره اصلاح‌طلبان بیشتر شده باشد.
وی می‌افزاید:  من حتی اطلاع دارم که رای دوم وی در قم ناشی از حمایت تلویحی و تصریحی نیروهای اصلاح‌طلب از او بود و اگر اصلاح‌طلبان از او حمایت نمی‌کردند شاید که او اصلا رای هم نمی‌آورد، اما نیروهای اصلاح‌طلب در قم او را کمک کردند که رای بیاورد. به هر حال همه این مسائل نسبی است. گذشته آقای لاریجانی در صدا و سیما روشن است و می‌دانیم که او با اصلاح‌طلبان در قالب فیلم‌ها‌ و سریال‌ها‌ و مستندها چه کرده، اما رشد و تغییر افراد را هم قبول داریم. امیدواریم آقای لاریجانی هم اطلاعاتش تغییر کرده و به‌روز شده باشد و نزدیکی به اصلاح‌طلب‌ها‌ ایشان را متوجه کرده باشد که مخالفت‌ها‌یی که قبلا با جریان اصلاحات داشت درست نبوده و بتواند برای همکاری با اصلاح‌طلبان برای بهبود امور کشورآماده شود.
سرپرست شهرداری تهران پس از استعفای نجفی گفت: اینکه حالا تصور کنیم ایشان با یک عکس بخواهند تمام گذشته را پاک کنند منطقی نیست تغییر ایشان به سمت جریان اصلاح‌طلبی باید در عمل و مبانی ملاحظه شود به این معنی که باید نظرات ایشان در خصوص مسائل کشور هم در سخن و هم در عمل شفاف و روشن‌تر شود. اشکالی ندارد کسی که اصولگراست آرام آرام بیاید و مواضع اصلاح‌طلبانه بگیرد، اما این نباید با فرصت‌طلبی و نان به نرخ روزخوری همراه شود یعنی اصولگرا باشد بعد به فراخور زمان اصلاح‌طلب شود و تنها تغییر واقعی قابل قبول است. آقای لاریجانی هم اگر مواضع اصلاح‌طلبانه اتخاذ کند اصلاح‌طلبان استقبال می‌کنند، اما عقیده من این است که اصلاح‌طلبان به غیر از آقای لاریجانی حتما دنبال گزینه و کاندیدای دیگری برای1400 باشند.


مَرکب روحانی که از پل گذشته بیچاره اصلاح‌طلبان!
صادق زیباکلام می‌گوید روحانی 80 تا 90 درصد پایگاه رأی خود را از دست داده است.
وی که قبلا گفته بود روحانی 2 میلیون رأی بیشتر نداشت،  اکنون در روزنامه آرمان می‌نویسد:
رئیس‌جمهور اخیرا باز هم به روال گذشته به جای عملگرایی و رسیدگی به مطالبات جامعه و جریان حامی خود صرفا به بیان سخنان زیبا اکتفا کرد گویا آقای روحانی تصور می‌کند که همچنان با آنچه که «گفتار درمانی» خوانده می‌شود می‌توان مسائل را حل کرد.
به نظر می‌رسد که اگر رئیس‌جمهور بگوید که من می‌خواستم، اما نتوانستم یا اگر  صادقانه‌تر با افکار عمومی صحبت کند سخنانش خیلی بیشتر به دل می‌نشیند تا اینکه بگوید اصل بر شایسته‌سالاری است. اگر از عملکرد دولت یک منحنی ترسیم کنیم عدم محبوبیت دولت درست چند هفته پس از 29 اردیبهشت 96  آغاز می‌شود  و اینکه بسیاری احساس می‌کنند نباید به وی رأی می‌دادند و اکنون نیز این منحنی با شیب تندی ادامه پیدا می‌کند. معلوم نیست چرا رئیس‌جمهور، مشاورانش، حلقه نزدیکش، آقای محمود واعظی  رئیس دفتر و... هیچ‌کدام به این فکر نمی‌کنند و تذکر نمی‌دهند که اگر فردا انتخابات برگزار شود آقای روحانی دیگر مورد استقبال مردم قرار نخواهد گرفت.  این یعنی رئیس‌جمهور چیزی حدود 80 تا 90 درصد پایگاه رأی   خود را از دست داده، اما همچنان در عالم خود سیر می‌کند، جهانی که هیچ ارتباطی با واقعیت‌های کنونی جامعه ایران ندارد. منتهی آقای روحانی تمام هزینه را نمی‌پردازد؛ بلکه هزینه به پای اصلاح‌طلبان و کسانی نوشته می‌شود که با تمام وجود مردم را تشویق کردند تا با شرکت در انتخابات به آقای روحانی رأی بدهند. هزینه ناکامی ایجاد شده را اصلاح‌طلبانی می‌پردازند که معلوم نیست با چه رویی می‌توانند به مردم بگویند که مجددا به پای صندوق بروند و در انتخابات بهمن‌ماه سال آینده برای مجلس شرکت کنند یا در انتخابات ریاست‌جمهوری 1400 مشارکت کنند. کارنامه عملکردی دولت دست جریان حامی را بسته است. این در حالی است که مرکب آقای روحانی از پل گذشته و هیچ نگرانی ندارد که چگونه مردم را به پای صندوق رأی بکشاند.


رسانه‌های حامی دولت هم قطع امید کردند اما عراقچی نه!
خبرگزاری بلومبرگ معتقد است اتحادیه اروپا، اعتبار خود را در زمینه مقابله با تحریم‌های آمریکا علیه ایران از دست داده است.
به گزارش فرارو، عدم قاطعیت کشورهای اروپایی، به خصوص سه امضاکننده برجام، اعتبار اتحادیه اروپا را زیر سؤال برده است. لئونید برشیدسکی، ستون‌نویس بلومبرگ، با اشاره به عدم توانایی اروپایی‌ها در پیش بردن طرح ساز و کار ویژه، تصریح کرد اروپا در زمینه تحریم‌های ایران اعتبار خود را از دست داده است.
به گفته برشیدسکی رهبران اتحادیه اروپا، برای مدت طولانی خواستار این بودند که اتحادیه‌شان به شکل مستقل‌تر رفتار کند و نقش بین‌المللی‌اش را تقویت کند. اما ناکامی‌شان در ایجاد راهی برای دور زدن تحریم‌های آمریکا علیه ایران نشان داد آن‌ها تا چه اندازه از آن هدف دور هستند.
این ستون‌نویس نوشت: «این بسیار زیانبار است که کشورهای بزرگ اروپایی به جای اینکه خودشان برای میزبانی از SPV داوطلب شوند، مسئولیت را به گردن همسایگان کم‌قدرت‌تر می‌اندازند. انگیزه‌شان واضح است: هر چه یک کشور بزرگ‌تر باشد، ریسک خشمگین کردن رئیس‌جمهور دونالد ترامپ هم بیشتر است.»
فرارو که از سایت‌های حامی دولت به شمار می‌رود، در تحلیل ماجرا نوشت: سه کشور اروپایی امضاکننده برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) بریتانیا، فرانسه و آلمان که نسبت به برجام تعهد دارند تمایلی برای میزبانی از SPV نشان نداده‌اند. هر سه این کشور، به اتریش برای پذیرش میزبانی فشار آورده‌اند. بلژیک، لوگزامبورگ و فرانسه به عنوان گزینه‌هایی برای میزبانی مشخص شده‌اند. بلژیک و لوگزامبورگ با  میزبانی مخالفت کرده‌اند و فرانسه هم به اتریش چشم دوخته است. فرانسه و آلمان هر دو از میزبانی خودداری کرده‌اند.
در همین حال سایت نامه نیوز، دیگر سایت حامی دولت، فرانسه را متهم به فریبکاری کرد و نوشت: «ژان ایو لویان» وزیر امور خارجه فرانسه در تازه‌ترین مکالمه تلفنی خود با محمدجواد ظریف ‌اشاره‌ای نسبت به زمان دقیق اجرایی شدن ساز و کار مالی ویژه اروپا درخصوص برجام نکرد.
این اظهارات لودریان، گمانه‌زنی‌های موجود درخصوص عدم اجرایی شدن ساز و کار مالی اروپا در آینده‌ای نزدیک(طی روزهای آتی) را تقویت کرده است. چندی پیش و قبل از اجرایی شدن دور دوم تحریم‌های آمریکا علیه ایران، دیپلمات‌های اروپایی به خبرگزاری رویترز اعلام کرده بودند که مکانیسم اتحادیه اروپایی برای تسهیل پرداخت وجوه صادرات به ایران تا ۴ نوامبر (۱۳ آبان‌ماه) راه‌اندازی خواهد شد اما تا اوایل سال آینده میلادی عملیاتی نخواهد شد.
اظهارات اخیر وزیر امور خارجه فرانسه به خوبی نشان می‌دهد که وی و دیگر مقامات اروپایی عجله‌ای برای اجرایی کردن ساز و کار ویژه مالی خود در مواجهه با تحریم‌های ضدایرانی آمریکا ندارند. نکته قابل تامل اینکه منابع آگاه، طی ماه‌های اخیر از مذاکرات لودریان و مقامات آمریکایی و خصوصا مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا بر سر برجام و نحوه مواجهه با آن پرده برداشته‌اند. این مذاکرات نه تنها پس از خروج ترامپ از توافق هسته‌ای متوقف نشده، بلکه شاهد استمرار آن هستیم. سؤال اصلی اینجاست که آیا اظهارات اخیر لودریان، آدرس توافقی پنهان میان کاخ سفید و کاخ الیزه بر سر برجام را می‌دهد؟
ناامید شدن سایت‌های حامی دولت نسبت به رفتار فریبکارانه سه دولت اروپایی در حالی است که عباس عراقچی معاون وزارت خارجه در مادرید گفت هنوز به نقطه قطع کامل امید از اروپا نرسیده‌ایم.
او نگفته که بعد از 7 ماه (و به یک معنا 3 سال) وقت‌کشی اروپایی هنوز منتظر چیست و قطع کامل امید یعنی چه؟!
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
یکشنبه 27 آبان 1397

پس از آزمایش تسلیحاتی کره شمالی
مقام سابق آمریکایی در موسسه کارنگی:
ترامپ تحریم‌های کره شمالی را کاهش ‌دهد
  ۱۳۹۷/۰۸/۲۷
پس از آزمایش اخیر سلاح مدرن و تاکتیکی کره شمالی، نماینده ویژه سابق آمریکا در مسائل کره شمالی در جلسه موسسه «کارنگی» تاکید کرد، به جای ادامه پافشاری بر عدم لغو تحریم‌های کره شمالی باید تحریم‌های این کشور را کاهش داد.
«جوزف یون»، نماینده ویژه سابق آمریکا در مسائل کره شمالی در وزارت خارجه گفت که او از ایده احتمالی واشنگتن که آماده بحث بر سر لغو برخی تحریم‌های پیونگ یانگ باشد حمایت می‌کند.
وی که در یک نشست موسسه کارنگی سخن می‌گفت افزود، این کار مسیر بحث و گفت‌وگو برای پیشبرد مذاکرات متوقف شده را باز خواهد کرد. این اظهارات پس از آزمایش اخیر تسلیحاتی پیونگ یانگ ایراد می‌شود.
به گزارش تسنیم، این مقام سابق آمریکایی درحالی بر کاهش تحریم‌های کره شمالی تاکید دارد که کنگره آمریکا روز چهارشنبه گذشته در گزارشی اعلام کرده بود: «به نظر می‌رسد چین اجرای تحریم‌های کره شمالی را کاهش داده است.» بر اساس این گزارش کنگره آمریکا از وزارت خزانه‌داری خواسته تا ظرف 180 روز گزارشی را درباره تعهد چین به اجرای تحریم‌های کره شمالی
 آماده کند.
شورای امنیت سازمان ملل از سال 2006 میلادی تاکنون تحریم‌های گسترده‌ای را علیه کره شمالی اعمال کرده تا برنامه‌های موشکی و هسته‌ای این کشور را متوقف کند. پس از دیدار ژوئن گذشته(خرداد) دونالد ترامپ با رهبر کره شمالی و تعهد پیونگ یانگ برای همکاری در زمینه خلع سلاح، روسیه و چین خواستار کاهش تحریم‌های شورای امنیت شدند.
تحلیلگران بر این باورند، آزمایش اخیر سلاح فوق مدرن و تاکتیکی کره‌شمالی نشان می‌دهد که این کشور تمایل دارد، تسلیحات و ارتش خود را به‌روز کند حتی اگر مذاکرات برای پایان بخشیدن به برنامه هسته‌ای آن ادامه داشته باشد. ضمن این که نباید فراموش کرد، کره جنوبی و آمریکا با از سرگیری رزمایش‌های مشترک خود در شبه جزیره کره، پیونگ یانگ را به این نتیجه رساندند که، این دو کشور زیر تعهداتشان زده‌اند.


 آل‌خلیفه در 6 سال گذشته تابعیت 762 شیعه بحرینی را از آنها گرفت
Image result for ‫آل‌خلیفه تابعیت بحرینی گرفت‬‎
سازمان بحرینی دموکراسی و حقوق بشر «سلام» در گزارشی اعلام کرده از سال ۲۰۱۲ تا کنون ۷۶۲ شهروند بحرینی از سوی رژیم آل خلیفه سلب تابعیت شده‌اند.
سازمان دموکراسی و حقوق بشر «سلام» ضمن اعلام این خبر گفته، بیشترین تعداد افراد سلب تابعیت شده یعنی در حدود ۲۵۴ نفر مربوط به سال ۲۰۱۸ است.
طبق گزارش وبگاه «لوءلوء»، روز دوشنبه گذشته دادگاه بحرین احکامی درباره سلب تابعیت تعدادی از شهروندان صادر کرد که به این ترتیب شمار کسانی که از سال ۲۰۱۲ تا کنون سلب تابعیت شده‌اند به ۷۶۲ نفر رسید. دادگاه رژیم آل خلیفه همچنین حکم حبس ۱۵ ساله علیه یک شهروند با اتهامات سیاسی را تأیید کرد.عزاداری ۲ میلیون زائر در سامرا به مناسبت شهادت امام حسن عسکری(ع)

Image result for ‫عزاداری ۲ میلیون زائر در سامرا به مناسبت شهادت امام حسن عسکری(ع)‬‎

بیش از دو میلیون نفر از زائران عزادار در سالروز شهادت امام حسن عسکری(ع)، وارد شهر «سامرا» شدند و در جوار حرم مطهر ایشان عزاداری کردند.
تولیت آستان مقدس حرمین امامین عسکریین (علیهم‌السلام) اعلام کرده، در سالروز شهادت امام حسن عسکری علیه‌السلام (جمعه 25 آبان) بیش از دو میلیون زائر وارد سامرا شدند و در جوار حرم این امام همام عزاداری کردند. این عزاداری در کمال آرامش و در امنیت کامل برگزار شد.
«رحمن فیاض» سخنگوی تولیت مذکور، ضمن اعلام خبر فوق، افزود که 3500 کاروان در خدمت به زائران مشارکت داشته و بیش از 200 خبرنگار و 20 رسانه داخلی و خارجی، این مراسم را پوشش دادند.
به گزارش فارس، 300 خودرو نیز برای خدمت به این زائران به‌کار گرفته شدند و تمامی طرف‌های مسئول و ذیربط، با کمال هماهنگی و مشارکت، در برگزاری موفق این مراسم نقش داشتند.اداره عملیات مرکزی سازمان «حشد الشعبی» عراق، پیش از این، از تدوین یک طرح امنیتی برای تأمین امنیت زائران حرمین امامین عسکریین(ع) در شهر سامرا در آستانه سالگرد شهادت امام حسن عسکری(ع)، خبر داده بود.میلیون‌ها مسلمان عراقی و غیرعراقی، هر ساله هشتم ربیع‌الاول، شهادت امام حسن عسکری(ع) را گرامی می‌دارند و میلیون‌ها زائر برای زیارت مرقد این امام و امام هادی(ع)، عازم سامرا می‌شوند.شهر سامرا طی سال‌های اخیر به دلیل فعالیت تروریست‌های تکفیری، ناامن بوده است. در حال حاضر این شهر نیز مثل دیگر مناطق عراق، امن است.


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
یکشنبه 27 آبان 1397

هلاکت 66 تروریست تکفیری در 11 استان افغانستان
   ۱۳۹۷/۰۸/۲۷
Image result for ‫هلاکت 66 تروریست تکفیری در 11 استان افغانستان‬‎
نیروهای ارتش افغانستان طی یک عملیات گسترده شبانه در 11 استان این کشور، 66 تروریست تکفیری وابسته به طالبان را به هلاکت رساندند.
وزارت دفاع افغانستان با صدور بیانیه‌ای، اعلام کرد که نیروهای ارتش این کشور شب یکشنبه در 11 استان این کشور به محل‌های تجمع طالبان حمله کردند. در این عملیات گسترده، 66 تروریست عضو طالبان کشته و بیش از 38 تروریست نیز زخمی شدند.این عملیات در حالی صورت گرفته که اخیرا یک سرکرده طالبان مدعی شده بود، ارتش افغانستان دیگر قادر نیست علیه طالبان دست به عملیات بزند. مردم افغانستان آمریکا را عامل اصلی بی‌ثباتی و ناامنی در کشور خود می‌دانند و خواستار خروج همه اشغالگران از افغانستان هستند. ارتش سوریه آماده عملیات بزرگ در ادلب منازعه تروریست‌ها در شهر بالا گرفت
Image result for ‫ارتش سوریه آماده عملیات بزرگ در ادلب منازعه تروریست‌ها در شهر بالا گرفت‬‎
در حالی که ارتش سوریه خود را برای آغاز عملیات آزادسازی استان «ادلب» آماده می‌کند، گروه‌های تکفیری در داخل این استان به جان هم افتادند.
سرتیپ «مرعی حمدان» کارشناس نظامی سوری، با اشاره به تحرکات تروریست‌ها در ادلب و نقض آتش‌بس توسط آنها، حل مشکل این استان از طریق نظامی را حتمی دانست.
به گزارش مهر، وی گفت: کشته شدن 18 سرباز سوری توسط تروریست‌هایی که آتش‌بس را نقض کرده‌اند و ناتوانی کشورهای ضامن آتش‌بس، پیامدش این است که لحظه عملیات نظامی به سرعت در حال نزدیک شدن است.
پیش از این نیز یک مقام دولت دمشق اعلام کرده بود، ارتش سوریه برای آزادسازی ادلب، دست به عملیات نظامی
خواهد زد.
درگیری میان تروریست‌ها
منابع آگاه اعلام کردند، عناصر تروریستی وابسته به «القاعده» و «جبهه النصره» در ادلب با هم درگیر شده‌اند.
بر اساس این گزارش، دیروز 45 تروریست فرانسوی وابسته به القاعده در استان ادلب، تحت محاصره عناصر جبهه النصره قرار گرفتند. شمار کشته‌های طرفین نیز پنج فرانسوی و 12 عضو جبهه النصره اعلام شده است.
علت درگیری نیز تلاش برای گسترش حوزه‌های تحت کنترل از سوی دو طرف درگیر، اعلام شده است.
علاوه بر شکافی که میان دو گروه تکفیری فوق ایجاد شده، میان تکفیری‌ها و تروریست‌های تحت حمایت ترکیه هم اختلاف وجود دارد. رئیس‌جمهور ترکیه پیش از این، به همتای روس خود وعده داده بود که سلاح‌های سنگین را از مناطق کاهش تنش استان «ادلب» خارج کند، اما به نظر می‌رسد کنترلی بر تروریست‌ها ندارد.
حملات سنگین ارتش
یک منبع نظامی عالی رتبه سوری به اسپوتنیک روسیه اعلام کرد، ارتش سوریه از صبح شنبه شروع به گلوله‌باران توپخانه‌ای و حملات موشکی شدید و دقیق به مواضع تروریست‌ها در برخی روستاها و شهرک‌ها در حومه ادلب کرده است و از جمله این مناطق، می‌توان به «جرجناز»، «التمانعه»، «سکیک» و «الویبده» در شرق ادلب اشاره کرد.
به گزارش خبرگزاری مهر، منبع فوق گفت: مواضعی که از قبل مشخص شده‌اند، از جمله انبارهای سلاح و مهمات گروه‌های تروریستی، از طرف نیروهای ارتش سوریه هدف قرار می‌گیرند.
این در حالی است که قبلا یک منبع نظامی سوری اعلام کرده بود که ارتش سوریه یورش تروریست‌های حزب «الترکستانی» از شهرک «السرمانیه» را دفع کرده است.
بازگشت آوارگان
طی روز شنبه 960 آواره سوری از کشورهای دیگر، به سوریه بازگشتند. یک مرکز روسی با اعلام این خبر، افزود، این آوارگان که شمار زیادی از آنها، زن و کودک هستند، از لبنان و اردن وارد سوریه شدند.
علاوه بر بازگشت هر روزه آوارگان، کشور امارات نیز خواستار بازگشایی سفارت خود در دمشق شده است.
به گزارش فارس، «فیصل مقداد» معاون وزیر خارجه سوریه در واکنش به درخواست امارات گفت، دمشق از اقدام کشورهای عربی در این خصوص، استقبال می‌کند. آل‌سعود در الحدیده حریف انصارالله نشد 3000 مزدور سودانی اجیر کرد
Image result for ‫آل‌سعود در الحدیده حریف انصارالله نشد 3000 مزدور سودانی اجیر کرد‬‎
انصارالله یمن از اقدام جدید متجاوزان در اعزام سه هزار نظامی مزدور سودانی دیگر به استان الحدیده خبر داد و تاکید کرد که موج پنجم حملات به الحدیده در راه است.
ائتلاف سعودی از 10 آبان ماه، موج جدید حملات به الحدیده را آغاز کرده است. با وجود تلاش بسیار متجاوزان اما انصارالله یمن با موفقیت از ورودی‌های شهر الحدیده دفاع کرده و متجاوزان را در بن بست قرارداده است. با این حال ائتلاف سعودی به دلیل فشارهای جهانی مبنی بر فاجعه انسانی در الحدیده به دروغ اعلام کردند که در ساحل غربی یمن آتش بس برقرار شده است. با این حال بلافاصله پس از این اعلام، حملات ائتلاف سعودی به فرودگاه الحدیده، مینی بوس حامل غیرنظامیان و یک منزل مسکونی صورت گرفت و بیش از 10 غیرنظامی به شهادت رسیدند. حالا انصارالله یمن تاکید کرده که ائتلاف سعودی خود را برای یک حمله دیگر آماده می‌کند.
به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از پایگاه خبری «یمنی پرس»، محمد البخیتی، عضو دفتر سیاسی جنبش انصارالله یمن با‌اشاره به اقدام متجاوزان در اعزام سه هزار نظامی مزدور سودانی دیگر به استان الحدیده اعلام کرد، صحبت از آتش‌بس انسانی یا توقف عملیات نظامی در استان الحدیده فقط نیرنگ نخ‌نما شده‌ای است که هدف آن زمینه‌سازی برای دور پنجم حمله به الحدیده است، عملیاتی که کشورهای متجاوز در تلاش‌های مأیوسانه خود برای‌اشغال الحدیده در تدارک آن هستند.
پایگاه خبری «یمنی پرس» نزدیک به انصارالله یمن با اعلام این خبر افزود: محمد البخیتی گفته این موضوع (نیرنگ آتش‌بس انسانی و توقف عملیات نظامی) یک تحلیل نیست بلکه مبتنی بر اطلاعاتی است که نشان می‌دهد کشورهای متجاوز به لشگرکشی و گسیل مزدورانشان از داخل و خارج به استان الحدیده ادامه می‌دهند.
وی این را هم گفت که کشورهای متجاوز همچنین مزدوران داخلی را تهدید می‌کنند که اگر به جبهه‌های سواحل غربی (در استان الحدیده) نروند حقوقشان را قطع خواهند کرد. علاوه‌بر این حملات هوایی و توپخانه‌ای به الحدیده نیز متوقف نشده است. وی ابراز خوش‌بینی کرد، محقق کردن یک پیروزی بزرگ در این نبرد، موازنه را به نفع مدافعان حاکمیت و استقلال یمن تغییر خواهد داد.
آماده‌باش قبایل یمنی برای دفاع از انصارالله
از سوی دیگر، قبایل سنحان، بلادالروس، و بنی‌بهلول در استان صنعا روز شنبه با برگزاری یک تجمع پرشور و رژه نظامی آماده‌باش عمومی برای حمایت از جبهه‌های نبرد را اعلام کردند. این قبایل یمنی در بیانیه‌ای بر ادامه مقابله با ائتلاف متجاوز سعودی آمریکایی تأکید کردند و گفتند:« هر چقدر ائتلاف متجاوز از فشارهای اقتصادی علیه ملت یمن استفاده کند یمنی‌ها بیشتر عازم جبهه‌ها خواهند شد.» شرکت کنندگان در این تجمع همچنین خواستار آماده‌باش ملت یمن و آمادگی کامل آنها برای مقابله با تشدید حملات ائتلاف متجاوز سعودی در جبهه «نهم» و ساحل غربی و سایر جبهه‌ها شدند.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
یکشنبه 27 آبان 1397


( کل صفحات : 8 )    1   2   3   4   5   6   7   ...   


آمار وبلاگ
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات