تـــبـــرّی ( دشــمـن شـــناسـی )
آمریكا دشمن شماره 1 مردم محروم و مستضعف جهان است . حضرت امام خمینی (ره)
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


«بدترین دشمنان كسانی اند كه حیله خود را بیشتر پنهان می دارند.»مدیر وبلاگ :طاهر مهدوی
مطالب اخیر
نویسندگان

خطاب به متحدان عرب سعودی
نماینده کویت در کمیته حقوق بشر سازمان ملل:
از التماس‌هایی که ریاض به ایران می‌کند خبر ندارید   
    ۱۳۹۷/۰۹/۲۸
«کشورهایی که توصیه‌های ریاض را اجرا می‌کنند از تماس‌های محرمانه و خواهش و التماس‌های عربستان از ایران در زمینه‌های مختلف خبر ندارند.» این بخشی از اظهارات نماینده سابق پارلمان کویت و نماینده فعلی این کشور در کمیته حقوق بشر سازمان ملل درباره جایگاه ایران و مقایسه آن با وضعیت سعودی‌هاست.
«عبدالحمید دشتی»، نماینده سابق پارلمان کویت و نماینده فعلی این کشور در کمیته حقوق بشر سازمان ملل در ژنو در بخشی از گفت‌وگوی خود با روزنامه لبنانی «البناء» درخصوص روابط کشورهای عربی حاشیه خلیج‌فارس با ایران گفته با وجود سردی روابط کشورهای عربی حاشیه خلیج‌فارس با ایران، همه آنها از جمله عربستان به طریقی تابع ایران هستند.
وی تصریح کرد: «این امر از طریق برخی تماس‌ها، مکالمات و نامه نگاری‌های بین شخصیت‌هایی خاص از عرب‌های خلیج‌فارس با ایرانی‌ها انجام می‌شود. منظور ما عربستان و ابوظبی است، وگرنه که بقیه امارات تقریبا ذوب در ایران هستند و همچنین سلطنت عمان که رابطه خوبی با ایران دارد، بحرین هم هر چه ریاض تصمیم بگیرد اجرا می‌کند اما این کشورهایی که توصیه‌های ریاض را اجرا می‌کنند از تماس‌های محرمانه و خواهش و التماس‌های عربستان از ایران در زمینه‌های مختلف خبر ندارند.»
به گزارش فارس، نماینده سابق پارلمان کویت همچنین تصریح کرد «آنچه می‌تواند سبب تغییر در کشورهای خلیج‌فارس شود این است که مردم بفهمند حکامشان تابع اربابانی در انگلیس، آمریکا و رژیم صهیونیستی هستند.» نماینده سابق پارلمان کویت، تشکیل حکومت قانون اساسی در کشورهای عربی حاشیه خلیج‌فارس را هم تنها راه تحقق دموکراسی در آنجا خواند و گفت: «ایجاد تغییر مسالمت‌آمیز و دموکراتیک تنها راه توسعه و پیشرفت کشورها و انسان‌های خلیج‌فارس است.»
دشتی تاکید کرد: «همه ما مکر و حیله چند سال پیش عربستان را به یاد داریم وقتی که حجاج ایرانی را در منا هدف گرفت، اما ایران به گونه‌ای رفتار کرد که عربستان مجبور شد پیکرهای همه حجاجی را که شهید شده بودند تحویل بدهد بدون اینکه مقامات ایرانی هیچ‌گونه اظهارات تهدیدآمیزی به زبان بیاورند. این در حالی است که ما از دهه 80 درحدود 16 شهید کویتی در حج داشتیم که پیکرهایشان را تحویل نگرفتیم و در صفحه تلویزیون شاهد بودیم چگونه گردن آنها را زدند که داغش هنوز که هنوز است بر دل خانواده‌هایشان مانده است.»
به گفته نماینده سابق پارلمان کویت«کشورهای عربی حاشیه خلیج‌فارس به دشمنی با ایران تظاهر می‌کنند اما از درون اطمینان دارند که نه از این کشور و نه از ملتش در طول تاریخ هیچ بدی ندیده‌اند و این انگلیس، آمریکا و صهیونیست‌ها هستند که عرب‌ها را علیه ایران تحریک می‌کنند.
ایران کشوری آزاد و دارای حاکمیت مستقل است که از سر احترامی که برای اصول روابط بین‌الملل قائل است دست خود را به سوی همسایگانش دراز می‌کند... ما خیلی اوقات می‌شنویم که محمد بن سلمان ایران را تهدید یا مورد شماتت قرار می‌دهد و با اینکه امیدواریم جنگ نابودی و خونریزی اتفاق نیفتد، اما مطمئنیم اگر بن سلمان دست به حماقتی زده و حتی یک موشک شلیک کند این امر به زیر و زبر شدن خاندان آل‌سعود منجر می‌شود، چون ایران ظرف چند ساعت می‌تواند خلیج‌فارس را‌اشغال کند و همه دنیا تسلیم قدرت ایران هستند و آنهایی که با آن سر دشمنی دارند زیان دیده‌اند.»سازمان ملل هم اسرائیل را «کودک‌کش» خواند

Image result for ‫سازمان ملل متحد‬‎
به گفته «هماهنگ‌کننده سازمان ملل» در روند سازش منطقه غرب آسیا، رژیم صهیونیستی نه تنها قوانین بین‌الملل را نقض می‌کند و کودکان فلسطینی را می‌کشد بلکه شهرک‌سازی‌ها را نیز بدون توجه به مخالفت‌های گسترده جهانی توسعه می‌دهد.
رژیم صهیونیستی غالبا در جنگ‌هایی که علیه مردم غزه به راه می‌اندازد و سرکوب‌هایی که حین برگزاری تظاهرات فلسطینی‌ها انجام می‌دهد، کودک و بزرگ و زن و مرد نمی‌شناسد و همه را به گلوله می‌بندد یا بمباران می‌کند. این رژیم که مورد حمایت غیرعادی تمام دولت‌های آمریکا بوده به دلیل همین جنایاتش به رژیم کودک‌کش معروف است. حالا یکی از مقامات سازمان ملل به همین نکته اذعان و اعلام کرده، اسرائیل کودکان فلسطینی را می‌کشد.
«نیکلای ملادینوف» در جریان جلسه شورای امنیت درباره اوضاع فلسطین گفته: «اسرائیل کودکان و نوجوانان فلسطینی را در جنوب نوار غزه می‌کشد و هیچ‌گونه اقدامی برای توقف شهرک‌سازی نیز انجام نمی‌دهد. این امر نقض قوانین بین‌المللی است.»
  به گزارش گروه تسنیم به نقل از رسانه‌های فلسطینی، «ملادینوف» این راه هم گفته که، اسرائیل 40 خانواده فلسطینی را برای احداث شهرک‌ها از محله سلوان در بخش شرقی قدس آواره کرده است. ده‌ها سرباز ‌اشغالگر به شهر رام‌الله در کرانه باختری یورش برده و وارد خبرگزاری فلسطینی شده و شماری از فلسطینی‌ها را زخمی کرده‌اند.
گفتنی است در ماه گذشته دست‌کم 15 قطعنامه علیه رژیم صهیونیستی در مجمع عمومی سازمان ملل به تصویب رسید در حالی که این رژیم بی‌اعتنا به قطعنامه‌ها همچنان به اقدامات ضدحقوق بشری ادامه می‌دهد.امسال چند کودک فلسطینی به شهادت رسیدند؟در همین رابطه یک مرکز فلسطینی با انتشار گزارشی اعلام کرده از ابتدای سال جاری میلادی ‌اشغالگران صهیونیست 54 کودک فلسطینی را به شهادت رسانده و بیش از 900 کودک دیگر را بازداشت کرده‌اند که تعداد زیادی از آنها هنوز در زندان‌های اسرائیل باقی مانده‌اند. شبکه‌های اجتماعی تصاویر تاسف‌برانگیزی از رفتار وحشیانه نظامیان صهیونیست نسبت به کودکان فلسطینی انتشار داده‌اند که دل هر انسانی را به درد می‌آورد.
به گزارش خبرگزاری قدس، این مرکز در گزارش خود که درخصوص کودکان و تجاوز به حقوق آنها توسط نظامیان اسرائیلی تهیه شده اعلام کرده 44 نفر از این شهدا در جریان راهپیمایی‌های مسالمت‌آمیز بازگشت در مرزهای غزه که از روز 10 فروردین آغاز شده به شهادت رسیده‌اند. در بخش دیگری از این گزارش آمده: دادگاه نظامی عوفر «باسم صباح» کودک فلسطینی از اردوگاه قلندیا را به جرم انجام عملیات حمله با چاقو در سال 2016 در حالی که وی تنها 14 سال داشته است به 35 سال حبس و پرداخت یک میلیون شکل(واحد پول اسرائیل) غرامت محکوم کرد. این احکام با معاهده حقوق کودکان و مبارزه با شکنجه کودکان که اسرائیل در سال 1991 امضا کرده است منافات دارد. در همین رابطه بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی تاکید کرد، اسرائیل بیش از پیش شهرک‌سازی خود را افزایش خواهد داد.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
پنجشنبه 29 آذر 1397

اخبار ویژه روزنامه ها  
 ۱۳۹۷/۰۹/۲۸

Image result for ‫اخبار ویژه روزنامه ها‬‎


گاردین: جنبش جلیقه‌زردها همه جای اروپا هست
حداقل 66 درصد مردم فرانسه از جنبش اعتراضی جلیقه‌زردها حمایت می‌کنند.
روزنامه گاردین در گزارشی نوشت: فرانسه در طول پنجاه سال گذشته، به صورت سنتی، اعتراضات پر سر و صدایی داشته که خیزش دانشجویان در سال 1968 و قبل از آن، انقلاب سال 1789، از جمله آنها بوده است. پس چه چیزی باعث شده است که اعتراضات اخیر ضدمالیاتی و ضددولتی، کاملا متفاوت باشد؟
دلایل این وضع، بسیار و فوری است و البته تنها محدود به فرانسه نیست. جلیقه‌زردها به عنوان معترضین شناخته شده و نمایندگان اکثریت مردمی هستند که عمدتا کارگران و افراد طبقه متوسط را شامل شده و احساس می‌کنند در اروپا از سوی سیاستمداران و سیستم اقتصادی نادیده گرفته شده و به آنان خیانت شده است. آنها اعتراضات خود را متوجه امانوئل ماکرون می‌کنند که روی استراتژی‌های اشتباه خود اصرار می‌کند.
جلیقه‌زردها ترس زیاد، عدم امنیت و بیگانه هراسی را به اشتراک می‌گذارند که در بریتانیا به پیدایش اکثریتی انجامید و به برگزیت منجر شد، در ایتالیا به پیدایش دولت راست افراطی منجر و در آلمان رهبر میانه‌رو، خانم آنگلا مرکل را به شدت تحت فشار قرار داده است و در کشورهای لهستان، مجارستان، اتریش و جاهای دیگر به پیدایش وضعیت عدم تحمل و پیروزی احزاب پوپولیست انجامیده  و نتیجه آن در ایالات متحده، روی کارآمدن دونالد ترامپ بوده است.
چنان که نویسنده فرانسوی، کریستف گویلی، اشاره کرد که این تظاهرکنندگان نه تنها در شهرهای بزرگ همچون پاریس، لندن و برلین بلکه در شهرهای کوچک و متوسط و حتی مناطق روستائی حضور دارند. داستان مشترک این است که در زمان افزایش ثروت ملی؛ کاهش اشتغال، ناامنی اقتصادی، افزایش فقر، کاهش خدمات، کمبود فرصت‌ها و مالیات سنگین را شاهد هستیم.
این جمعیت‌های کثیر، قربانیان بی‌عدالتی اقتصادی  و سقوط فرهنگی در نتیجه جهانی شدن هستند. ثروتمندان، افرادی دارای تحصیلات عالیه و حاکمان شهرنشین، به تدریج از افرادی که در بطن جامعه هستند فاصله می‌گیرند و از آنها بی‌اطلاع می‌شوند. نتیجه چه می‌شود؟ یک خشم بنیادین که صدایش امروز در فرانسه شنیده می‌شود و جلیقه‌زردهایی که به عنوان معترضین مطمئنند که دیده می‌شوند.
برای ماکرون همانند سایر رهبران اروپایی، پاسخ‌های آسانی وجود ندارد. اهداف معترضین متعدد و غیرمستقیم است.
به گزارش دیپلماسی ایرانی، در پایان تحلیل گاردین آمده است: نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که اعتراضات ممکن است از لحاظ تعداد جمعیت بالاتر باشد. حمایت عمومی کاهش یافته، اگرچه هنوز هم 66 درصد است اینجا نکاتی هست که باید برای بقاء مورد توجه قرار گیرد. ماکرون باید بر اعصابش مسلط باشد و درسهایی را بیاموزد. لازم است رئیس‌جمهور پائین آمده و چند قدمی با مردم همراه شود.

سؤال بی‌جواب؛ چه کسی پاسخگوی سوء مدیریت در دولت است؟!
یک روزنامه اصلاح‌طلب با بررسی برخی سیاست‌های پرخسارت دولت پرسید چه کسی پاسخگوی سوء مدیریت ارزی در دولت است؟
روزنامه تعادل در یادداشتی اقتصادی می‌نویسد: هفته گذشته برای مردم و برخی از فعالان اقتصادی از اینکه دلار به آستانه 9 هزار تومان رسیده خیلی هم نویدبخش بود زیرا با آنکه این قیمت نسبت به سال گذشته در همین ایام حدود 150 درصد بالاتر است اما نسبت به حدود 4 ماه پیش حدود 50 درصد کاهش داشت. شاید به همین خاطر نابرابری‌های پارسال و امسال است که برخی دیگر هنوز معتقدند که قیمت دلار آنقدر بالاست که دولت باید پاسخگوی عوارض حاصل از این نابرابری‌ها باشد. برای مثال یکی از عوارض این نابرابری‌ها را می‌توان اثر قیمت دلار 18 هزار تومانی و بالاتر بر کالاها دید. در ایامی که قیمت دلار در کانال 18 هزار تومان بود و حتی انتظار 20 هزار تومانی هم می‌رفت، چند اتفاق مهم در هزینه زندگی خانوار مردم افتاد. اولین اتفاق را می‌توان در تغییر سبد خرید مردم مشاهده کرد. کاهش شدید مصرف گوشت اعم از سفید و قرمز، کاهش شدید مصرف لبنیات، کاهش شدید مصرف میوه، از اولین علایمی بود که بر سفره مردم پدیدار شد. اگر گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس را درباره خط فقر در 6 ماه اول امسال معیار قرار دهیم افزایش 25 درصدی خط فقر و گسترده‌تر شدن آن در میان اقشار مختلف را می‌توان از نخستین ترکش‌های این تغییر قیمت دلار دانست.
دومین اتفاق که حدود 2 ماه بر اقتصاد ایران سایه افکنده بود را می‌توان در حوزه کسب و کار دید. کارگاه‌های تولیدی و نیز آن بخش از خدمات که به نوعی با واردات قطعات و مواد اولیه یا واسطه‌ای سروکار داشتند قادر نبودند این قیمت دلار را هضم کنند. از یک سو نمی‌دانستند که بر سر کالاهایی که با دلار پایین‌تر تولید کرده‌اند چه کنند، آیا باید آن را با همان قیمت سابق بفروشند، در این صورت با افزایش هزینه تولیدی که به خاطر تغییر قیمت دلار در بازار درست شده چه کنند یا آنکه آن را با قیمت جدید به فروش رسانند که در این صورت با جریمه تعزیرات چه کنند. برای مثال در بخش خودروسازی زیان حاصل از این تغییرات بالغ بر 5500 میلیارد تومان بوده است که اثر آن را می‌توان در اتفاق سوم که دوباره در همین حوزه کسب و کار روی داد مشاهده کرد، یعنی در حوزه اشتغال. در واقع کاهش تقاضا و به تبع آن کاهش تولید به خاطر تغییر قیمت‌ها و هزینه تولید منجر به تعدیل نیروها در حوزه‌های کار شده است. طی شش ماه گذشته حدود 37 درصد از نیروهای بخش قطعه‌سازان تعدیل شده‌اند.
هزینه‌ای که این سوء مدیریت بر اقتصاد کشور گذاشت هنوز به‌طور کامل و درست ارزیابی نشده است اما یک سؤال همواره باقی خواهد ماند، چه کسی پاسخگوی این سوءمدیریت‌ها خواهد بود؟
آنچه در گزارش روزنامه تعادل نیامده، به باد دادن 18 میلیارد دلار از ذخایر کمیاب ارزی کشور از یک سو، ایجاد رانت 180 هزار میلیارد تومانی برای رانت‌خواران و مفسدان از سوی دیگر و تحمیل فشار تورمی سنگین به مردم از جانب سوم است.

وزیر صنعت باید برای گران کردن خودرو استیضاح شود
سخنگوی کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس گفت: اگر نمایندگان مجلس واقعا نماینده ملت در خانه ملت باشند،  استیضاح  رضا رحمانی، وزیر صنعت، معدن و تجارت را باید در برنامه قرار دهند.
حسین مقصودی در گفت‌وگو با «انتخاب»، اظهار داشت: دلیل اول انتصاب غیرعقلانی و غیرفنی داماد روحانی به عنوان معاون وزیر که با این سن و سال کم و فضای جامعه، به صلاح کشور نبود و باعث بی‌اعتمادی بیشتر مردم شد.
مقصودی اضافه کرد:  دلیل دوم، افزایش بیش از حد و خارج از تصور قیمت خودرو که توسط ایشان اعلام شد و ناخواسته و ناآگاهانه شریک دلالان شدند. آن هم در شرایط فعلی کاهش ارز.
نماینده سبزوار در مجلس تصریح کرد: این دو مورد نشانه عدم شایستگی رحمانی برای حضور در جایگاه وزارت صمت است.
همچنین رضا انصاری، از اعضای کمیسیون صنایع مجلس اعلام کرد: به زودی 3 وزیر صنعت، اقتصاد و تعاون را به فراکسیون امید فرا می‌خوانیم تا درباره انتصابات اخیرشان توضیح دهند.
انصاری درباره انتصاب داماد رئیس‌جمهور به عنوان معاون وزیر صنعت و رئیس سازمان زمین‌شناسی گفت: انتصاباتی که رسانه‌ای شد و مربوط به وزارت صنعت، معدن و تجارت بود، انتصاباتی نبود که کمیسیون و معادن انتظار داشت.
انصاری درباره حکم اخیر داماد رئیس‌جمهور، تصریح کرد: در مورد سازمان زمین‌شناسی کشور،  به اعتقاد من، انتصابی که انجام شد، نوعی دهن‌کجی به بدنه تخصصی حوزه زمین‌شناسی کشور بود. کشور ما نیروهای متخصص فراوان به خصوص جوان در اختیار دارد.

از گرانی ارز و خودرو مکدر شدید؟ فقط همین؟!
به نظر می‌رسد مجوز افزایش قیمت خودرو به طور چراغ خاموش از سوی دولت دوازدهم صادر شده است.
به گزارش مشرق، آزادسازی قیمت خودرو در حالی با بخشنامه ایران‌خودرو برای 4 محصول کلید خورد که به نظر می‌رسد وزارت صنعت، معدن و تجارت با موافقت رئیس‌جمهور مجوز افزایش قیمت به خودروسازان داده است چرا که تاکنون این طور گفته شده بود که به علت مخالفت روحانی، گرانی خودرو به تعویق افتاده است.
رضا رحمانی وزیر صنعت هفته قبل عنوان کرد که روحانی مخالف افزایش قیمت خودرو نیست؛ بنابراین به نظر می‌رسد مجوز افزایش قیمت خودرو به طور چراغ خاموش از سوی دولت دوازدهم صادر شده است.
براساس این مجوز، قیمت خودروها 5 درصد زیر قیمت بازار تعیین خواهد شد. به عنوان مثال،‌پراید که اکنون 34 میلیون تومان در بازار قیمت دارد، حدودا 32 میلیون تومان قیمت‌گذاری می‌شود که 9 میلیون تومان نسبت به قیمت مصوب پیشین تفاوت دارد. در مورد سایر محصولات هم تقریبا همین افزایش حدودا 50 درصدی را شاهد خواهیم بود، اما نکته مهم سکوت مسئولان دولت دوازدهم خصوصا روحانی است.
در تیرماه سال 1393 پس از مصوبه شورای رقابت برای افزایش چند درصدی قیمت خودروهای داخلی، محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت اعلام کرد که «روحانی از افزایش قیمت خودرو مکدر شده است» و باید در قیمت خودروها بازبینی صورت پذیرد.
اما چند روز بعد محمدرضا نعمت‌زاده وزیر وقت صنعت، معدن و تجارت با اعلام اینکه رسانه‌ها اطلاعات غلط به روحانی دادند در پاسخ به این سؤال که آیا علت مکدر شدن رئیس‌جمهور از افزایش قیمت خودرو نداشتن اطلاعات بوده است؟ گفت: «اطلاعات را خدمتشان فرستادیم. به آقای روحانی گزارش‌هایی اعلام شده بود که حتی تا 30 درصد قیمت‌ها اضافه شده است. در حالی که قیمت نهایی خودرو بین حدود 2 و سه دهم درصد تا ده درصد نسبت به نوع خودرو تغییر پیدا کرده است. این اطلاعات از طریق بعضی رسانه‌ها منتقل شده و نادرست بود.»
یادآور می‌شود 24 آذر 96، محمدباقر نوبخت درباره افزایش چندصد تومانی نرخ ارز هم گفته بود: رئیس‌جمهور از افزایش نرخ ارز مکدر شده است.
نوبخت آن روز گفت: آقای روحانی اصلا و به هیچ عنوان افزایش نرخ ارز را برنمی‌تابد و از افزایش آن بسیار مکدر شده است.
اما پس از این اظهار تکدر، نرخ دلار 3700 تومانی حتی تا 18 هزار تومان هم بالا رفت و اکنون حول و حوش 10 هزار تومان (تقریبا سه برابر) سیر می‌کند.

/از منویات روحانی دفاع می‌کنند
استاندار پیشین تهران می‌گوید: تعداد اندکی از دولتمردان حاضرند از منویات روحانی دفاع کنند.
محمدرضا خباز در گفت‌وگو با اعتماد گفت اینکه برخی استانداران دفاع نمی‌کنند و نخواهند ایستاد، در دولت هم وجود دارد. در هر دو دولت آقای روحانی تعداد اندکی بوده و هستند که حاضرند سینه خود را سپر کنند و از منویات آقای روحانی دفاع کنند.
استاندار سابق تهران با اشاره به انتقادهای رئیس‌جمهوری از برخی از اعضای کابینه خود گفت: اگر یادتان باشد هم در دولت گذشته و هم در این دولت آقای روحانی از بی‌تفاوتی برخی وزرا انتقاد کرده‌اند. بنابراین نباید از استانداران موجود انتظار داشته باشید آن طور که من از دولت دفاع می‌کردم، دفاع کنند.
خباز تاکید کرد: اینها هیچ‌کدام تا به حال استاندار نبوده‌اند و معمولا هم فرد شماره دو و سه در استانداری‌ها مطرح نیست، باید ببینیم که اینها در آینده در موضع‌گیری‌های خود چگونه خواهند بود.
او در پاسخ به این سوال که گفته می‌شود با موافقت جهانگیری، لیست وزیر کشور تایید شده است و این استانداران به انتخاب معاون اول بر سر کار آمده‌اند، توضیح داد: این موضوع را  کنکاش نکردم؛ اما از رفتارها چنین استنباط می‌کنم که شاید آقای رئیس‌جمهور ترکیب وزیر کشور، معاون اول و رئیس دفتر خود را اینگونه چیده است تا این سه نفر بر روی هرکسی که به توافق برسند پرونده او به دولت بیاید.

چهارچوب حقوقی قراردادهای جدید را در توافق توتال دور زدند
چرا در قرارداد با شرکت نفتی توتال، تعبیه پرداخت خسارت در صورت نقض آن صورت نگرفت؟
روزنامه جام جم ضمن طرح این پرسش، به موضوع قراردادهای جدید نفتی (موسوم به IPC) پرداخت و نوشت: توتال به آسانی و بدون پرداخت جریمه از قرارداد فاز 11 پارس جنوبی که به گفته وزیر نفت هر یک سال تأخیر در توسعه آن 5/5 میلیارد دلار خسارت به کشور می‌زند، خارج شد. ایراد کار کجاست؟ ایراد در الگوی جدید قراردادهای نفتی است؟ مهدی حسینی، مسئول تدوین الگوی جدید قراردادهای نفتی، این ادعا را رد می‌کند و معتقد است احتمالاً وزارت نفت این الگو را رعایت نکرده است.
این در حالی است که مسئولان وزارت نفت برای تصویب الگوی جدید قراردادهای نفتی در دولت و مجلس تلاش زیادی کردند و جذب سرمایه‌گذاری خارجی و حضور شرکت‌های نفتی خارجی را منوط به تصویب این قراردادها کرده بودند، اما اکنون که شرکتهای خارجی به راحتی از این قراردادها خارج شده‌اند، سؤال این است که اشکال از الگوی جدید قراردادهاست یا جای دیگر کار عیب دارد؟
سید مهدی حسینی، رئیس کمیته بازنگری قراردادهای نفتی در گفت‌وگو با جام جم از ابهامات قرارداد توتال پرده برداشت و به صراحت گفت: چارچوب قراردادهای جدید نفتی براساسی تنظیم شده بود که اگر شرکت سرمایه‌گذار و یا شریک خارجی ایران قصد خروج از پروژه را داشته باشد باید جریمه بپردازد.
حسینی درباره این که چرا توتال و شرکت چینی بدون پرداخت جریمه می‌توانند از قرارداد فاز 11 پارس جنوبی خارج شوند، تأکید کرد: با این که قرارداد توتال و شرکت ملی نفت ایران را ندیدم اما می‌توان حدس زد که قرارداد خارج از چارچوب قراردادهای جدید نفتی منعقد شده است.
جام جم می‌افزاید: برای بررسی بیشتر خبرنگار ما با کسری نوری، مدیر کل روابط عمومی وزارت نفت تماس گرفت و جویا شد که آیا قراردادی که با توتال منعقد شده براساس مفاد قراردادهای جدید نفتی بوده یا خیر که وی اظهار بی‌اطلاعی کرد و گفت: در این زمینه باید با آقای حسینی رئیس کمیته قراردادهای جدید نفتی صحبت کنم.
وی افزود: بعید می‌دانم آقای حسینی گفته باشد که قرارداد توتال براساس قراردادهای نفتی نبوده است اما اگر این موضوع صحت داشته باشد حتماً اطلاع خواهیم داد. همچنین بهروز نعمتی، سخنگوی هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی که در زمان عقد قرارداد شرکت ملی نفت با توتال حمایت‌های زیادی کرد اکنون از مفاد قرارداد اظهار بی‌اطلاعی می‌کند و می‌گوید: در زمینه قرارداد توتال با شرکت ملی نفت اصلاً اطلاعی ندارم و بهتر است برای کسب اطلاعات بیشتر با اعضای دیگر کمیسیون انرژی تماس بگیرید.
عضو کمیسیون انرژی مجلس در پاسخ به این پرسش خبرنگار ما مبنی بر این که چرا وقتی از مفاد آن اطلاع ندارید از این قرارداد حمایت کردید افزود: بهتر است با آقای قره‌خانی سخنگوی کمیسیون انرژی که اطلاع زیادی در این زمینه دارند صحبت کنید.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
پنجشنبه 29 آذر 1397

پس از رئیس‌جمهور سودان:
 رئیس‌جمهور عراق هم طی همین روزها به سوریه می‌رود 
     ۱۳۹۷/۰۹/۲۸
«برهم صالح» به عنوان دومین رئیس‌جمهور منطقه پس از سودان، به زودی راهی پایتخت سوریه می‌شود و با «بشار اسد» دیدار می‌کند.
رئیس‌جمهور عراق به زودی راهی دمشق می‌شود و با همتای سوری خود دیدار می‌کند. این دومین دیدار یک رئیس‌جمهور کشورهای عربی با بشار اسد پس از سال 2011 تا کنون است.به گزارش خبرگزاری فارس، پیش از این «ابراهیم جعفری» وزیر خارجه عراق، عالی‌ترین مقامی بود که از عراق به سوریه سفر و با مقامات این کشور دیدار کرده بود.با توقف عملیات آزاد‌سازی استان ادلب، این تصور پیش آمده بود که دولت دمشق دچار انفعال شده است. اما تحولات جاری سیاسی و اقبال بسیاری از کشورها به از سرگیری مناسبات با سوریه، مشخص کرد که همگان دولت سوریه را پیروز نبرد‌های هفت‌ونیم ساله می‌دانند.
در ارتباط با اقبال کشورها به سوریه دیروز ایسنا گزارش داد، «ایمن علوش» کاردار سوریه در امان، با اعضای کمیته امور خارجی پارلمان اردن دیدار و درباره روابط دوجانبه و راه‌های تقویت آن در تمامی زمینه‌ها گفت‌وگو کرد.
یک منبع در وزارت خارجه سوریه نیز اعلام کرد، یک هیئت نظامی از کشور پرو به دمشق سفر و با «فیصل مقداد» معاون وزیر خارجه سوریه دیدار کرد.
حتی برخی منابع خبر می‌دهند که رئیس‌جمهوری سوریه احتمالا در نشست‌‌ آتی اتحادیه عرب، که ماه مارس 2019(فروردین آینده) در تونس برگزار خواهد شد، شرکت می‌کند. هرچند مقامات تونسی فعلا این خبر را رد می‌کنند.
لاوروف: رایزنی‌های ژنو سازنده بود
«سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه، مذاکرات وزرای خارجه سه کشور ضامن صلح در سوریه (روسیه، ایران و ترکیه) با «استفان دی‌میستورا» نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور سوریه در ژنو را بسیار سازنده ارزیابی کرد.
به گزارش خبرگزاری تسنیم، لاوروف تاکید کرد: فعالیت کمیته قانون اساسی سوریه باید روی یافتن سازش و مشارکت سازنده در جهت دستیابی به توافقات کلی متمرکز شود تا در نهایت بتواند حمایت گسترده ملت سوریه را به دست
آورد.

ترامپ به‌طور ضمنی تایید کرد
وال‌ استریت ژورنال از خروج فوری همه نظامیان آمریکایی از سوریه خبر داد

Image result for ‫وال‌ استریت ژورنال از خروج فوری همه نظامیان آمریکایی از سوریه خبر داد‬‎
یک روزنامه آمریکایی اعلام کرد، کاخ سفید همه نظامیان این کشور را به سرعت از سوریه خارج می‌کند.
عصر دیروز «وال استریت ژورنال » خبر داد که واشنگتن همه نظامیان آمریکایی را به سرعت از شمال شرق سوریه خارج می‌کند. منابع آگاه به این روزنامه گفته‌اند، ارتش این کشور شرکای خود را از تصمیمش مبنی خروج کامل از منطقه مذکورمطلع کرده‌ است. منابع آمریکایی شمار کل نیروهای این کشور در سوریه را ۲۰۰۰ نفر اعلام کرده‌اند.
شبکه خبری «سی‌ان‌ان» نیزبه نقل از منابعی در پنتاگون اعلام کرد، مقدمات خروج «فوری» و «کامل» نیروهای آمریکایی از سوریه در جریان بوده و این تصمیم توسط شخص ترامپ اتخاذ شده است. عصر دیروز «‌دونالد ترامپ» رئیس ‌جمهور آمریکا، نیز طی توئیتی دو پهلو، اعلام کرد، وجود نیروهای آمریکایی در سوریه به خاطر داعش بوده است.
به گزارش خبرگزاری فارس، وال‌استریت ‌ژورنال در ادامه نوشت، این اقدام موجب خواهد شد راهبرد آمریکا در خاورمیانه دچار آشفتگی شود.
این تصمیم در شرایطی اتخاذ شده که «رجب طیب اردوغان»، رئیس‌جمهور ترکیه، تهدید کرده قصد حمله به شرق فرات و نیروهای هم‌پیمان آمریکا در سوریه را دارد.
«عمر اوسی» عضو پارلمان و رئیس‌«طرح ملی» کُردهای سوریه گفت، تهدیدهای ترکیه با چراغ سبز آمریکا انجام می‌شود. او گفت، آمریکا در واقع کُردها را به ترکیه فروخته است. برخی کارشناسان می‌گویند که آمریکا نمی‌تواند نیروهایش را از سوریه خارج کند، چرا که اگر به چنین اقدامی دست بزند، عملا شکست مفتضحانه خود در سوریه را پذیرفته است.
«ریزان حدو» مشاور رسانه‌ای گروه «یگان‌های مدافع خلق» کُرد اعلام کرد، حمله احتمالی ترکیه به مناطق شرق فرات در شمال سوریه «تجاوزی ظالمانه» است و باید مقابل آن ایستاد.به گزارش خبرگزاری فارس، حدو  گفت، فریب دادن کُردها توسط آمریکا، شبیه فریب دادن «صدام» دیکتاتور معدوم عراق توسط واشنگتن است. در پایان، آمریکا و ترکیه در پیمان ناتو همپیمان و شریک هستند و محال است که واشنگتن ترکیه را رها کند و جانب کرد ها را بگیرد.


در آستانه آغاز اعتصاب پلیس صورت گرفت
موافقت دولت فرانسه با پرداخت پاداش به پلیس‌های ناراضی!

Image result for ‫دولت فرانسه‬‎
دولت فرانسه در آستانه شروع اعتصاب نیروهای پلیس پیشنهاد پرداخت پاداش 300 یورویی به آن افسرانی را داد که در جریان اعتراضات گسترده، از ماه گذشته در خیابان‌های پاریس و سایر شهرهای این کشور مستقر شده‌اند.
در حالی که دولت ماکرون با بحران جلیقه زردها رو به رو است و هر هفته آنها روزهای شنبه به خیابان‌ها می‌ریزند و کلی هزینه روی دست دولت می‌گذارند روز سه‌شنبه خبر رسید که نیروهای پلیس فرانسه نیز که به اضافه کاری و هزاران ساعت حقوق پرداخت نشده خود اعتراض دارند قرار است اعتصاب کنند. اتحادیه صنفی پلیس در فراخوانی از اعتصاب نیروهای پلیس در سرتاسر فرانسه در روز چهارشنبه خبر داده و از نیروهای پلیس خواسته بود تنها در صورتی از کلانتری‌ها خارج شوند که از آنها کمک اضطراری خواسته شود.اتحادیه صنفی پلیس با‌اشاره به بررسی لایحه بودجه سال آینده میلادی در پارلمان فرانسه در روز پنج شنبه (امروز ) خاطر نشان کرد که در این برنامه ۶۲ میلیون یورو کاهش در سرمایه‌گذاری در نیروی پلیس به چشم می‌خورد که منجر به «تنزل کیفیت شرایط کاری پلیس» خواهد شد. این اعتصاب در شرایطی قرار بود انجام شود که دولت برای سرکوب معترضان به شدت به حضور آنها نیاز دارد.
اما دیروز و پیش از اینکه اعتصاب نیروهای پلیس شروع شود خبر رسید که دولت پیشنهاد پرداخت 300 یورو پاداش را به نیروهای پلیس مطرح کرده است.
امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه ایده حق‌الزحمه اعتراضات را اوایل ماه ارائه کرده بود.  به گزارش ایسنا براساس آمارهای دولت، این پاداش به ۱۱۱ هزار افسر پلیس و پرسنل ارتش پرداخت می‌شود و ۳۳ میلیون یورو خرج روی دست ماکرون می‌گذارد. انتظار می‌رود مجلس ملی فرانسه این مسئله را در بودجه ۲۰۱۹ مورد بحث قرار دهد، اما یگان‌های پلیس به جای پاداش می‌خواهند تا دولت پول هزاران ساعت اضافه‌کار پرداخت نشده را که طی سال‌ها تجمیع شده است، بپردازد. به خاطر همین هنوز مشخص نیست که آیا این 300 یورو، نیروهای پلیس را راضی خواهد کرد یا خیر.اتحادیه صنفی یگان‌های پلیس از دولت خواسته بود طی تا وضعیت نیروهای پلیس این کشور را مورد رسیدگی قرار دهد و همزمان از نیروهای خود نیز خواسته بود طی دیروز از کارشان بکاهند و تنها به تماس‌های اضطراری پاسخ دهند.بر همین اساس دست کم در یکی از ترمینال‌های فرودگاه «شارل دوگل» پاریس آنها با کندی اقدام به چک کردن پاسپورت‌های مسافران کردند که این منجر به تشکیل صفوف طولانی از مسافران شد.این تاخیرهای عمدی در کار در حالی رخ داده که اتحادیه صنفی پلیس فرانسه مشغول مذاکره با وزارت کشور بر سر دریافت حقوق جبرانی از بابت چندین هفته آماده‌باش و عملیات علیه معترضان جلیقه زرد است. چند روز پیش نیز حمله تروریستی مرگباری در محل بازار کریسمس شهر استراسبورگ فرانسه رخ داد که منجر به افزایش اقدامات نظارتی پلیس در سراسر فرانسه شده است.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
پنجشنبه 29 آذر 1397

منابع صهیونیستی فاش کردند
رئیس‌‌ موساد سال گذشته میلادی
به‌طور مرتب بین تل‌آویو و ریاض در تردد بود
         ۱۳۹۷/۰۹/۲۸
شبکه 14 رژیم صهیونیستی از سفرهای پی‌در‌پی و متعدد «یوسی کوهن» رئیس‌ موساد به عربستان طی سال گذشته میلادی پرده برداشت. سفرهایی که قطعا با عادی‌سازی روابط اعراب و رژیم صهیونیستی و معامله قرن مرتبط است.
امسال روند عادی‌سازی روابط سعودی با رژیم صهیونیستی در حالی علنی‌تر شده که خبر می‌رسد، مقامات دو رژیم سال گذشته میلادی دیدارهای زیادی با یکدیگر داشته‌اند. در این ارتباط سفر رئیس‌موساد به عربستان بسیار قابل توجه است. به گزارش فارس، شبکه ۱۴ رژیم صهیونیستی فاش کرده که «یوسی کوهن» رئیس‌ موساد، در سال گذشته میلادی بارها به عربستان سفر و با مقامات سعودی دیدار کرده است. طبق این گزارش، در ماه ژوئن(خرداد) گذشته نیز وی با رؤسای سازمان‌های اطلاعاتی عربستان، مصر، اردن و تشکیلات خودگردان در نشستی که دولت آمریکا ترتیب داده بود، دیدار کرده بود.
این شبکه در ادامه به نقل از روزنامه وال‌استریت ژورنال اعلام کرده که دولت سعودی تجار صهیونیست را از داشتن ویزا برای سفر به عربستان معاف کرده است تا به هنگام ورود به این کشور، نیازی به ارائه ویزا به مأموران فرودگاه نداشته باشند. این روزنامه آمریکایی اما در گزارش مشابهی از تحرکات مخفیانه عربستان برای برقراری روابط با رژیم صهیونیستی و همچنین سفرهای مکرر مشاور نزدیک «محمد‌بن ‌سلمان» به تل‌آویو خبر داده است.
به نوشته وال استریت ژورنال، قتل «جمال خاشقجی» تلاش‌های ریاض و تل‌آویو را برای عادی‌سازی روابط با مانع روبه‌رو کرده است.
 چند منبع مطلع به این روزنامه گفته‌اند: «ژنرال احمد العسیری (فرمانده نظامی- اطلاعاتی نزدیک به بن سلمان) در چندین نوبت محرمانه به اسرائیل سفر کرده و از این حیث، او بلندپایه‌ترین مقام سعودی بوده که به خاک این کشور پا گذاشته است.
 تمرکز سفرهای او روی چگونگی استفاده پادشاهی عربستان از فناوری‌های نظارتی (جاسوسی) پیشرفته اسرائیل بود.» گفتنی است، چند هفته پس از افشای قتل خاشقجی به‌دست سعودی‌ها معلوم شد، رژیم صهیونیستی با استفاده از فناوری‌های جاسوسی به بن سلمان در شناسایی و قتل این روزنامه‌نگار منتقد سعودی کمک کرده است.آماده‌باش ارتش انگلیس برای دوران پسابرگزیت
Image result for ‫آماده‌باش ارتش انگلیس‬‎
وزیر دفاع انگلیس اعلام کرد، ۳۵۰۰ نیروی ارتش برای هرگونه احتمال ناآرامی و آشوب به خاطر عدم توافق در خصوص برگزیت به حالت آماده‌باش درآمده‌اند.
100 روز مانده به خروج رسمی انگلیس از اتحادیه اروپا. هنوز معلوم نیست کم و کیف این خروج چگونه خواهد بود. کابینه انگلیس موافقت کرده تا به تلاش‌ها برای آماده شدن برای یک سناریوی «عدم توافق» در خصوص برگزیت سرعت بخشند و «استیو بارکلی» وزیر برگزیت نیز گفته در حالی که اولویت دولت همچنان تضمین یک توافق است اما هر دولت مسئولی باید برای بدترین شرایط آماده باشد. «گوین ویلیامسون» وزیر دفاع انگلیس اما در توضیح آمادگی برای این شرایط اضطراری اعلام کرده ۳۵۰۰ نیروی ارتش برای هرگونه احتمال ناآرامی و آشوب به خاطر عدم توافق در خصوص برگزیت به حالت آماده‌باش درآمده‌اند. وزارت دفاع این کشور اعلام کرد تاکنون هیچ درخواست رسمی را از جانب هیچ یک از نهادهای دولتی درباره استفاده از نیروهای نظامی در صورت بروز عدم توافق در خصوص برگزیت دریافت نکرده‌ایم. روزنامه گاردین اما به نقل از «ویلیامسون» نوشته: اما آنچه ما انجام می‌دهیم در نظر گرفتن تمامی برنامه‌های احتمالی است و آنچه ما انجام خواهیم داد به حالت آماده‌باش درآوردن ۳۵۰۰ نیروی نظامی از جمله نیروهای عادی و ذخیره برای حمایت از هر یک از نهادهای دولتی در شرایطی است که نیاز داشته باشند.
از سوی دیگر، 100 روز مانده به خروج رسمی انگلیس از اتحادیه اروپا و تداوم مخالفت نمایندگان پارلمان با توافق برگزیت دولت «ترزا می»، رهبران پنج نهاد اصلی تجاری در این کشور با صدور بیانیه‌ای درباره عواقب خروج بدون توافق انگلیس از اتحادیه اروپا هشدار دادند. به گزارش ایرنا، در این بیانیه بر لزوم حمایت نمایندگان از توافق خروج انگلیس از اتحادیه اروپا که ماه گذشته از سوی 27 کشور اروپایی به تصویب رسید، تأکید شده است. بیانیه یاد شده که از سوی رئیسان اتاق بازرگانی انگلیس، موسسه مدیران تجاری، فدراسیون شرکت‌های کوچک تجاری، موسسه شرکت‌های ساخت‌وساز و کنفدراسیون صنایع انگلیس به امضا رسیده با یادآوری این مطلب که سرنوشت کشور اینک در دست نمایندگان قرار دارد، هشدار داده خروج بدون توافق انگلیس از اتحادیه اروپا غیر قابل‌ قبول است. این بیانیه می‌افزاید: «شرکت‌های انگلیسی با نگرانی، رفتار سیاستمداران را که به ‌جای تمرکز بر گام‌های رو به جلو سرگرم اختلافات حزبی هستند، دنبال می‌کنند و این در حالی است که خطر سناریوی عدم توافق رو به افزایش است.» بیانیه یادآور می‌شود که هرچند بسیاری از شرکت‌های بزرگ خود را برای سناریوی عدم توافق آماده می‌کنند هم شرکت‌های متعددی هستند که در فرصت باقیمانده قادر نیستند که خود را برای چنین شرایطی آماده سازند. داعش 700 اسیر را طی 2 ماه گذشته در شرق سوریه قتل‌عام کرده است

Image result for ‫داعش 700 اسیر را طی 2 ماه گذشته در شرق سوریه قتل‌عام کرده است‬‎
براساس گزارش یک نهاد حقوق بشری وابسته به مخالفان دمشق، گروه تروریستی داعش طی دو ماه گذشته، حدود ۷۰۰ زندانی را در شرق این کشور اعدام کرده است.
دیده بان حقوق بشر سوریه اعلام کرده، طی دو ماه گذشته شبه‌نظامیان داعش حدود 700 زندانی خود را در شرق این کشور اعدام کرده است. داعش در حال حاضر مناطقی را در شرق سوریه تحت کنترل خود دارد. نظامیان آمریکایی نیز در این منطقه و در مجاورت پایگاه‌های داعش، حضور دارند.
به گزارش ایسنا، «مظلوم کوبانی» فرمانده «نیروهای دموکراتیک سوریه» (کرد‌های مسلح تحت حمایت آمریکا) اخیرا به رویتزگفته بود که دست کم ۵۰۰۰ تروریست وابسته به داعش، هنوز در این منطقه حضور دارند.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
پنجشنبه 29 آذر 1397


آمریکا در کنار افغانستان، یمن و سوریه ششمین کشور
خطرناک برای خبرنگاران معرفی شد   
    ۱۳۹۷/۰۹/۲۸

Image result for ‫آمریکا در کنار افغانستان، یمن و سوریه ششمین کشور خطرناک برای خبرنگاران معرفی شد‬‎
در تازه‌ترین گزارش سالانه گزارشگران بدون مرز، آمریکا ششمین کشور خطرناک برای خبرنگاران در کنار افغانستان، سوریه، یمن، مکزیک و هند معرفی شده است.
  به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، در تازه‌ترین گزارش سالانه گزارشگران بدون مرز، از آمریکا به همراه پنج کشور دیگر به عنوان مرگبارترین کشور برای خبرنگاران نام برده شده است. گزارشگران بدون مرز آمریکا را پس از افغانستان، سوریه، مکزیک، یمن و هند، ششمین کشور خطرناک در جهان برای خبرنگاران برشمرده است. این نخستین بار است که از آمریکا به عنوان یکی از مرگبارترین کشورها برای گزارشگران نام برده می‌شود.
در ادامه این گزارش آمده: از ابتدای سال جاری میلادی تاکنون، 6 خبرنگار در آمریکا کشته شده‌اند. سوگند وفاداری به اسرائیل شرط استخدام در 26 ایالت آمریکا!
Image result for ‫اسرائیل‬‎
در پی رسانه‌ای شدن اخراج یک معلم در تگزاس به‌خاطر عدم امضای تعهد وفاداری به اسرائیل، یک پایگاه خبری تحلیلی آمریکایی اعلام کرد، سوگند وفاداری به اسرائیل، شرط استخدام شهروندان در نهادهای دولتی 26 ایالت آمریکا است.
«اینترسپت» خبر داد، بر اساس قانون مصوب در 26 ایالت آمریکا، شهروندان اگر قصد استخدام شدن در نهادهای دولتی را دارند، مجبور هستند که شرط وفاداری به اسرائیل در قرارداد‌های استخدامی خود را امضا کنند. در صورت عدم امضا، از استخدام شدن هم خبری نیست. از مجموع 50 ایالت، 13 ایالت فعلا این قانون را ندارند. البته ، این ایالت‌ها نیز هم‌اکنون سرگرم بررسی این قانون هستند و قصد دارند، آن را عملیاتی بکنند. اخیرا خانم «بهیه عماوی» متخصص گفتاردرمانی در یک مدرسه ایالت تگزاس، به علت امضا نکردن این تعهدنامه،  اخراج شده است. خانم عماوی متولد اتریش و شهروند آمریکا است. ظاهرا قانون مذکور به‌طور مشخص، جنبش بایکوت اسرائیل را مدنظر دارد.
دولت آمریکا در حالی این شرط را برای شهروندان کشورش گذاشته که خود را حامی حقوق بشر می‌داند، و به این بهانه و بهانه‌های مشابه، در کشورهای دیگر مداخله می‌کند و از حقوق بشر و حقوق اقلیت‌ها ، برای اهداف سلطه‌جویانه خود، سوءاستفاده
می‌کند.


 آل‌سعود سال جدید میلادی را با کسری بودجه 35 میلیارد دلاری شروع می‌کند

Image result for ‫آل‌سعود سال جدید میلادی را با کسری بودجه 35 میلیارد دلاری شروع می‌کند‬‎
سعودی‌ها که سال پر جنجالی را با ولیعهد جنجالی شان گذرانده اند، سال 2019 برای ششمین سال متوالی با کسری بودجه 35 میلیارد دلاری مواجه خواهند بود.
بودجه سال 2019 عربستان تصویب شد. ملک سلمان، پادشاه سعودی حین تصویب بودجه اعلام کرد، بودجه سال ۲۰۱۹ بزرگترین بودجه تاریخ عربستان با هدف افزایش رشد اقتصادی، سطح هزینه‌ها و نیز تحقق ثبات مالی، تمرکز بر بخش خصوصی و تقویت شفاف‌سازی هزینه‌ها در چارچوب اهداف چشم انداز ۲۰۳۰ تصویب شده است.
اما سوای از این ادعاها، این بودجه با کسری قابل توجهی مواجه شده است.
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما میزان کسری بودجه عربستان در سال آینده 35 میلیارد دلار تخمین زده شده است. در لایحه بودجه این کشور که سال گذشته میلیاردها دلار صرف جنگ یمن و ریخت و پاش‌های ولیعهد جوانش کرد، اقتصاد آن باز هم به شدت به صادرات نفت وابسته خواهد بود.
 میزان درآمدها 260 میلیارد دلار پیش‌بینی شده که بخش عمده آن به درآمدهای نفتی مربوط می‌شود.
 بر اساس بیانیه‌ای دولتی که شاه سعودی منتشر کرد در این لایحه میزان هزینه‌ها 295 میلیارد دلار پیش‌بینی شده است که بالاترین میزان در تاریخ این کشور به حساب می‌آید.
عربستان که مدعی بود تلاش برای تنوع بخشی به اقتصاد خود را افزایش داده از سال 2014 به دلیل سقوط شدید بهای نفت با کسری بودجه رو‌به‌رو است. طبق گزارش وزارت دارایی عربستان، ریاض در سال 2018 میزان کسری بودجه خود را در مقایسه با پیش‌بینی اولیه 31 درصد کاهش داد و به 36 میلیارد دلار رساند و این کار به لطف افزایش موقت بهای نفت صورت گرفت.
اوباش، لقب جدید بن سلمان
اما در حالی که دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا عربستان را «گاو شیرده» خوانده بود، «نیکی هیلی» نماینده آمریکا در سازمان ملل نیز لقبی جدید به بن سلمان ولیعهد سعودی داد و وی را «اوباش» خطاب کرد.
نماینده آمریکا در سازمان ملل از تعبیر تندی برای توصیف ویژگی‌های رفتاری محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان استفاده کرد و گفت، او باید خصلت بد خود را که به خلق و خوی «اوباشان» نزدیک بوده و شبیه به کسانی است که با خشونت و تهدید رفتار می‌کنند، کنار بگذارد.
 به گزارش ایسنا، هیلی در گفت‌وگو با واشنگتن اگزماینر گفت: «بن سلمان به آمریکا درباره اتفاقی که برای جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار عربستانی رخ داد، توضیحاتی بدهکار است.» گفتنی است، دولت آمریکا حین تحقیر سعودی در حال دوشیدن آنها نیز هست و در عین حال اعلام می‌کند، به پول این کشور نیاز دارد لذا از جنایاتش چشم پوشی می‌کند.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
پنجشنبه 29 آذر 1397


اخراج معلم آمریکایی به جرم انتقاد از اسرائیل  
    ۱۳۹۷/۰۹/۲۷

Image result for ‫اخراج معلم آمریکایی به جرم انتقاد از اسرائیل‬‎
یک معلم گفتاردرمانی شاغل در مدارس ابتدایی ایالت تگزاس آمریکا به دلیل امتناع از امضای سوگندنامه‌ای در حمایت از رژیم صهیونیستی اخراج شد.
به گزارش خبرگزاری فارس، یک معلم گفتاردرمانی شاغل در مدارس ابتدایی کم توانان ایالت تگزاس آمریکا به دلیل امتناع از امضای سوگندنامه حمایت از رژیم صهیونیستی اخراج شد.
«گلن‌گرینوالد»، روزنامه‌نگار برنده جایزه پولیتزر در پایگاه افشاگر اینترسپت نوشت: «بهیه عماوی» که شهروند آمریکایی با ۹ سال سابقه کار در زمینه کار با کودکان مبتلا به اختلالات رشدی، اوتیسم و نقائص گفتاری است، بعد از امتناع از امضای سوگندنامه‌ای که از او می‌خواست تعهد بدهد از جنبش تحریم اسرائیل حمایت نخواهد کرد و یا وارد فعالیتی نخواهد شد که به این رژیم لطمه اقتصادی وارد کند، به او گفته شده که نمی‌تواند به همکاری‌‌اش با مدرسه «فلاگرویل» در ایالت تگزاس ادامه دهد.
عماوی که فار‌غ‌التحصیل مقطع کارشناسی ارشد رشته آسیب‌شناسی گفتاری و متخصص ارزیابی کودکان مبتلا به مشکلات گفتاری و زبان‌شناختی می‌باشد، در اتریش متولد شده اما طی ۳۰ سال گذشته در آمریکا زندگی کرده است.
اینترسپت نوشته وی که از سال ۲۰۰۹ به صورت قراردادی با مدرسه دولتی شهر «فلاگرویل» ایالت تگزاس همکاری و به علت تنها متخصص سه زبان انگلیسی، آلمانی و عربی، در این مدرسه از تجربه‌اش برای کمک به فرزندان مهاجران عرب‌زبان شهر استفاده کرده، قراردادش بعد از سال ۲۰۰۹ هر ساله تمدید شده است.
او آماده امضای قرارداد جدیدش بود که متوجه بند جدیدی در آن شد؛ این بند از وی می‌خواست تعهد بدهد که «در حال حاضر اسرائیل را بایکوت نکرده و در طول مدت قرارداد، اسرائیل را بایکوت نخواهد کرد.» او علاوه‌بر این بایستی تعهد می‌داد هیچ اقدامی انجام نخواهد داد که هدف آن «جریمه اسرائیل، وارد آوردن صدمه اقتصادی به آن یا کاهش روابط با اسرائیل» باشد.
این در حالی است که طبق نوشته اینترسپت، آماوی کاملاً آزاد است از تحریم هر ایالت یا شهری در داخل آمریکا حمایت کند و یا علیه سیاست‌های هر کشوری فعالیت کند، اما انجام این کار درباره رژیم اسرائیل مجاز نیست!
عماوی گفته که این سوگندنامه را امضا نکرده، چون او در جایگاه زن خانواده‌ تصمیم گرفته در حمایت از جنبش جهانی تحریم رژیم اسرائیل از خرید کالاهای تولیدشده توسط شرکت‌های مستقر در فلسطین‌اشغالی خودداری کند.
او در پاسخ به این سؤال که آیا حاضر است برای بازگشت به شغلش قرارداد مورد نظر را امضا کند، گفته است: «مطمئناً خیر؛ از لحاظ اخلاقی درست نیست این کار را انجام بدهم. اگر این کار را بکنم، نه فقط به فلسطینی‌هایی که زیر‌اشغال غیرمنصفانه زندگی می‌کنند، بلکه به هم‌وطن‌های آمریکایی‌ام نیز خیانت کرده‌ام و اجازه ‌داده‌ام حق آنها برای آزادی بیان و اعتراض مسالمت‌آمیز نقض شود».از آنجا که عماوی تنها آسیب‌شناس گفتاری در آن منطقه است که به زبان عربی تسلط دارد، عدم امضای این قرارداد باعث خواهد شد ده‌ها نفر از فرزندان مهاجران مبتلا به آسیب‌های گفتاری، از نیازهای درمانی‌شان محروم بمانند.گفتنی است طی ماه گذشته دو استاد دانشگاه و خبرنگار نیز در همین رابطه و به دلیل اظهارنظر در حمایت از مردم مظلوم فلسطین و علیه رژیم غاصب اسرائیل از خبرگزاری سی‌ان‌ان اخراج شده‌اند.


در سازمان ملل اتفاق افتاد
 رأی مثبت اسرائیل به قطعنامه ضدسوری عربستان/
بشار جعفری: تبریک می‌گویم!

Image result for ‫رأی مثبت اسرائیل به قطعنامه ضد سوری عربستان/ بشار جعفری: تبریک می‌گویم!‬‎
نماینده دائم سوریه در سازمان ملل، همسویی اسرائیل با پیش‌نویس قطعنامه حقوق بشری ضد سوری عربستان را از روی کنایه، به ریاض و رژیم‌های مرتجع عربی تبریک گفت!
«بشار جعفری» دیروز در واکنش به پیش‌نویس قطعنامه عربستان درباره وضعیت حقوق بشردر سوریه اظهار داشت: این پیش‌نویس تنها به دلایل سیاسی ارائه می‌شود و واقعیت این است که محتوای پیش‌نویس قطعنامه ناهماهنگ است و حقایق را نادیده گرفته و چهره دولت سوریه و نهادهای قانونی آن را خدشه‌دار می‌کند. عربستان هیچ‌گونه صلاحیت حقوقی و اخلاقی برای ارائه چنین پیش‌نویسی را ندارد.
به‌ گزارش ‌ایسنا، بشار جعفری تأکید کرد: عربستان از زمان تأسیس، نه پارلمانی داشته نه قانون اساسی و نه انتخاباتی، بلکه تنها به سرکوب شهروندان و ظلم به زنان و اقلیت‌ها پرداخته است. ریاض اخیرا از یکی از مقرهای دیپلماتیک خود برای قتل و قطعه‌قطعه کردن جسد «جمال خاشقجی»، روزنامه‌نگار منتقد خاندان آل‌سعود، استفاده کرده است.
وی افزود: جای تعجب دارد که تعدادی از کشورهای عضو که خود از اعضای ائتلاف بین‌المللی آمریکا در منطقه هستند، این پیش‌نویس را ارائه می‌کنند؛ ائتلافی که مرتکب بدترین جنایت‌ها شده و حقوق بشر را در سوریه نقض کرده است. این ائتلاف شهر رقه را ویران کرده و هزاران تن از ساکنان آن را که اجسادشان همچنان در زیر آوارها باقی‌ مانده، به قتل رسانده است. این کشورها همچنین پل‌ها، زیر ساخت‌ها و نیروگاه‌های کشورمان را ویران کرده‌اند.
جعفری گفت‌: رای‌گیری درباره این پیش‌نویس، اقدامی خصمانه علیه دولت سوریه است و دمشق هرگز از حقوق مربوط به حاکمیت ملی خود و اقدام علیه کسانی که این پیش‌نویس را ارائه کرده و به آن رای می‌دهند، کوتاه نخواهد آمد.
وی ادامه‌ داد: من به عربستان و کشورهای عربی دیگری که این پیش‌نویس قطعنامه را تهیه کرده‌اند، پیوستن اسرائیل به آنها را تبریک می‌گویم!

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
چهارشنبه 28 آذر 1397


اخبار ویژه روزنامه ها  
 ۱۳۹۷/۰۹/۲۷

Image result for ‫اخبار ویژه روزنامه ها‬‎
اصلاح‌طلبان نه می‌توانند پای روحانی بمانند و نه از پاسخگویی طفره بروند
یک فعال اصلاح‌طلب می‌گوید اصلاح‌طلبان نسبت به دولت، در یک دوراهی قرار گرفته‌اند که هر دو راه برای آنها پرهزینه است.
مصطفی ایزدی در گفت‌وگو با روزنامه آرمان اظهار داشت: اصلاح‌طلبان بر سر دوراهی قرار گرفته‌اند. اگر بخواهند دولت و آقای روحانی را به طور کامل رها کنند، دیگر در انتخابات ریاست‌جمهوری 1400، نمی‌توانند از فرد دیگری حمایت کنند. چرا؟ به این دلیل که مردم خواهند گفت که اصلاح‌طلبان از روحانی حمایت‌ کردند تا رای بیاورد، اما میانه راه او را تنها گذاشتند! مردم این مسائل را می‌دانند و خواهند فهمید.
از سویی هم اگر بخواهند با تمام توان و پتانسیل خود از روحانی حمایت‌ کنند. عملکردها و نمرات منفی دولت روحانی به پای اصلاح‌طلبان نوشته خواهد شد و باید پاسخگو باشند. بنابراین اصلاح‌طلبان مجبورند 2 سال و نیم آینده تا 1400 را کج‌دار و مریز با روحانی بگذرانند. کمی کمک کنند، نصیحت‌ کنند، مشاوره بدهند و از طرفی مردم را هم داشته باشند و مطالب آنها را پیگیری کنند.
وی اضافه کرد: در این باره باید سران اصلاحات تصمیم بگیرند که آیا باید دولت روحانی را تا انتها همراهی کنند و از عملکردهای مثبت و قابل قبول او به نفع کل جریان اصلاحات بهره ببرند و یا اینکه طرف مردم بایستند و برای 1400، سبد رای خود را ترمیم کنند. به نظرم نمی‌شود اصلاح‌طلبان تمام حیثیت و داشته خود را خرج آقای روحانی کنند یا ازسویی به‌طور کامل از او فاصله بگیرند. در این دوراهی باید بزرگان و تصمیم‌گیران جریان اصلاحات به یک تصمیم واحد و درخوری برسند.


دیپلماسی ایرانی: برجام مرده است نباید به اروپا دل خوش کرد
«ایران نباید به طرح SPV اروپا دل خوش کند. به تدریج عدم توانایی این سازوکار مبادلات مالی، عملا ایران احتیاجی به اروپا نخواهد داشت.»
این مطلب را سایت «دیپلماسی ایرانی» وابسته به صادق خرازی از قول استاد دانشگاه شهید بهشتی منتشر کرد. دکتر علی بیگدلی در گفت‌وگو با دیپلماسی ایرانی اظهار داشت: وضعیت فعلی ما در برجام (نه راه پس و نه راه پیش) همان نقشه مد نظر آمریکا در خصوص ایران است. اکنون هم اتحادیه اروپا سعی دارد اصل برجام را برای کنترل ایران، حفظ و به نام سازوکار ویژه، تهران را همچنان متعهد به توافق هسته‌ای کند.
یقینا تداوم بازی برجامی با ایران از جانب قاره سبز در دستور کار خواهد بود. هرچند که حال اتحادیه اروپا برای پیگیری این بازی، چندان مساعد نیست. در این راستا فرانسه اکنون درگیر بحران ناشی از جنبش جلیقه‌زردها است. انگلستان هم در آستانه خروج از اتحادیه اروپا و مشکلات درون ساختاری خود است. آلمان هم دچار افول قدرت دولت خانم مرکل است؛ ایتالیا، بلژیک، هلند، اسپانیا و دیگر کشورها هم کم و زیاد درگیر مشکلاتی هستند. لذا بازی سیاسی برجامی با ایران از جانب قاره سبز در سایه این مشکلات در سال 2019 ادامه خواهد داشت، هرچند که دشواری‌های جدی در سر راه آنها خواهد بود.
بیگدلی افزود: همین مشکلات هم سبب خواهد شد تا اتحادیه اروپا نتواند بر سر قول و قرارهای خود با ایران در خصوص ایجاد سازوکار ویژه مالی متعهد بماند. پس یقینا باز هم وعده و وعده برای ایجاد این سازوکار ویژه مالی، یگانه راه حفظ نیم‌بند برجام از جانب اتحادیه اروپا است.
وی با اشاره به بهانه‌هایی مانند توان موشکی و دیپلماسی منطقه‌ای ایران گفت: فعلا مهم‌ترین بهانه عدم همکاری اروپا با ایران در مسئله سازوکار ویژه مالی به عدم تصویب لوایح 4 گانه FATF بازمی‌گردد. اکنون هم مسئله پیوستن اسرائیل به CFT مطرح شده است. لذا من معتقدم که برجام در این شرایط مرده است و هیچ سود و فایده‌ای برای ما نخواهد داشت.
بیگدلی، در پاسخ این سوال که «شما وعده آغاز به کار سازوکار ویژه مالی را از ژانویه سال 2019 مطابق گفته‌های موگرینی در راستای همان تعهدات پوچ می‌دانید؟»، تصریح کرد: در این مسئله شک نکنید.
وی می‌افزاید: از دوره ماموریت خانم موگرینی در سمت مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا چیز زیادی باقی نمانده است. لذا او سعی دارد با مواضع دلگرم‌کننده خود، هم ایران را در برجام نگاه دارد و هم ماهیت توافق هسته‌ای برای جلوگیری از به وجود آمدن بحران و چالشی جدید، حداقل تا پایان دوره ماموریتش را حفظ کند. خانم موگرینی از همان ابتدای طرح سازوکار ویژه مالی تاکنون چندین‌بار متوالی روزها و ماه‌هایی را برای عملیاتی کردن این طرح عنوان کردند که همگی در حد حرف باقی ماند. در نتیجه وعده ماه ژانویه 2019 هم می‌تواند در امتداد همان وعده‌های پوچ قلمداد شود.
به فرض محال هم در ژانویه سال آتی میلادی این مدل سازوکار ویژه مالی رونمایی شود و شروع به کار کرد، مهم این است که در تقابل با فشارهای آمریکا این مدل تا چه اندازه توان برآورده کردن انتظارات ایران را دارد، به خصوص که هنوز شکل و محتوای این مدل برای کسی به صورت جزیی روشن نیست و تنها یک کلیتی از آن مطرح شده که هر روز هم در حال تغییر است. لذا این مدل که نه ایران و نه اروپا و نه هیچ کشوری در جهان آن را تجربه نکرده، چگونه می‌تواند شرایط را تغییر دهد؟!
در این راستا هنوز هم هیچ کشوری حاضر به پذیرش ریسک تاسیس این دفتر سازوکار ویژه مالی به دلیل مشکلات و فشارهای آمریکا نشده است. پس در مجموع شرایط برای تحقق وعده‌های حمایت عملی اروپا از ایران علیرغم میل و خواسته مثبت اروپا برای تحقق این وعده وجود ندارد.
این را هم اضافه کنم که با اطمینان یافتن از عدم توان اتحادیه اروپا در عملیاتی کردن سازوکار ویژه مالی، عملا روابط سیاسی و دیپلماتیک این اتحادیه با ایران نیز تحت‌الشعاع قرار خواهد گرفت، چون با از میان رفتن این اطمینان، دیگر اروپا نیازی به ایران ندارد، همان‌گونه که ایران هم در صورت ناامید شدن از اروپایی‌ها احتیاجی به قاره سبز ندارد.


محاکمه حراج‌کنندگان ذخایر ارزی انتظار مردم از دستگاه قضایی
قوه قضائیه باید با برگزاری دادگاه علنی، کسانی را که موجب ضرر و خسارت به مردم در ماجرای واگذاری ارز ارزان‌قیمت شدند، معرفی کند.
روزنامه رسالت در یادداشتی نوشت: اعلام ارز 4200 تومانی، 18 میلیارد دلار از ذخایر ارزی کشور را در اوج نبرد اقتصادی دشمن و تحریم‌ها به تاراج داد.
برخی ارز گرفتند، واردات نکردند، بردند در بازار آزاد به دو یا چند برابر قیمت فروختند و قیمت دلار تا مرز 20 هزار تومان صعود کرد. برخی هم ارز گرفتند و واردات انجام دادند، کالای خود را به ارز آزاد فروختند!
8 ماه از این تصمیم‌گیری نادرست گذشته است، هیچ کس مسئولیت مدنی آن را نمی‌پذیرد میلیاردها تومان به خاطر این تصمیم‌گیری نادرست به جیب نااهلان اقتصادی رفت.
مسئولیت مدنی در علم حقوق جایگاه مهمی دارد و در قانون مدنی مواد 308 تا 327 به چند و چون آن اشاره شده است. مسئولیت مدنی، جبران ضرر و زیان و خسارت به دیگری است. شخصی که به دیگران خسارت وارد کند، ملزم به جبران می‌شود. هر کسی در اثر بی‌احتیاطی به جان و سلامتی و مال و آزادی و حیثیت دیگران لطمه وارد می‌کند، مسئول جبران خسارت ناشی از عمل خود است، باید زیان ناشی از تقصیر خود را جبران کند. صدها پرونده تعزیراتی و غیر تعزیراتی تشکیل شد و دولت،‌ دستگاه قضایی را به دلیل همین تصمیم نادرست سر کار گذاشت. اکنون رئیس دولت مسئولیت مدنی خود را در این تصمیم نادرست انکار می‌کند.
سؤال این است؛ یک تصمیم نادرست را که منجر به کاهش دوسوم قدرت خرید مردم، آشفتگی بازار، اغتشاش در قیمت‌ها و باعث وهن ارزش پول ملی کشور و موجب ضرر و زیان به میلیون‌ها ایرانی شده است چه کسی گرفته است؟
می‌گویند یک «جمع‌ اقتصادی». این جمع اقتصادی چه کسانی هستند؟ کارشناسان بانک مرکزی که نیستند، کارشناسان وزارت دارایی هم نیستند. رئیس‌جمهور هم که صددرصد با آن مخالف بوده است. جهانگیری هم می‌گوید من فقط تصمیم جمع را گرفتم. این وسط، دستگاه قضا، مدعی‌العموم برای احیای حقوق عامه و نهادهای نظارتی یقه چه کسی را بگیرند؟
این تصمیم‌گیری تمام نظامات و حساب و کتاب بودجه 97 را به هم ریخته است. معلوم نیست دیوان محاسبات چگونه می‌خواهد تفریغ اعداد و ارقام درآمدها و هزینه‌ها را به ویژه در شرکت‌های دولتی و به‌خصوص شرکت ملی نفت بدهد؟
تردیدی نیست در این تصمیم‌گیری نادرست و غیر قانونی، میلیاردها تومان از جیب فقرا به جیب اغنیا سرازیر شده است. مسئولیت مدنی این جیب‌بری ملی به عهده کیست؟ نهادهای نظارتی در سه قوه چه پاسخی برای آن دارند؟
پرونده ارز 4200 تومانی جهانگیری که غیرمستقیم و مستقیم، به جیب و سفره مردم ربط پیدا می‌کند، کی گشوده خواهد شد؟ آیا دستگاه قضایی از «جمع اقتصادی» که خارج از فرآیندهای قانونی چنین تصمیم نادرستی را به اقتصاد کشور در شرایط تحریم و جنگ اقتصادی تحمیل کردند، با برگزاری یک دادگاه علنی رونمایی خواهد کرد؟


گوشت را که شما دست گربه دادید آقای جهانگیری
معاون اول رئیس‌جمهور گفت: بودجه دولت، به گوشت قربانی تبدیل شده است.
اسحاق جهانگیری دیروز در دانشگاه علم و فرهنگ، با بیان اینکه تغییرات نرخ ارز و به ویژه تغییرات شدید ارزی را هیچ‌کس نمی‌پسندد، تاکید کرد: این امر برای اقتصاد ما مضر است و مهم‌ترین تلاش دولت در ماه‌های گذشته این بود که ناآرامی در اقتصاد را در گام نخست به سرعت به ثبات تبدیل کند که امروز هم آثار برگشت آرامش و ثبات را در کشور مشاهده می‌کنیم.
وی با بیان اینکه بودجه دولت به گوشت قربانی تبدیل شده و هرکس مرکز مطالعاتی، دانشگاهی یا کاری دارد از بودجه دولتی استفاده می‌کند، تصریح کرد: برخی با نفوذی  که در ریاست‌جمهوری، سازمان برنامه و بودجه یا مجلس در گذشته داشتند، امروز تبدیل به عضوی از بودجه کشور شده‌اند، به طوری که بودجه آنان اگر در ابتدا یک میلیارد بود، بعد به پنج میلیارد و در حال حاضر تا 20 میلیارد افزایش پیدا کرده است و این در حالی است که قرار نبود آنها از دولت بودجه بگیرند، هرچند اشکالی هم وجود ندارد، ولی اقدام آنان اراده دولت و نظام نبوده است.
جهانگیری ادامه داد: اصلاح ساختار یعنی این که این موارد حذف شود، به هر حال مسائلی که در شرایط عادی نمی‌توان انجام داد، ولی در شرایط سخت امکان‌پذیر است، اما اگر دولت یکی از آنها را حذف کند سر و صداها بلند خواهد شد و به دولت خواهند گفت که کوتاه بیاید.
وی افزود: در حال حاضر رقم بودجه بیش از 400 هزار میلیارد تومان است که بخش عظیمی از این بودجه به مسیرهایی رفته که بازدهی آن محدود است.
معاون اول رئیس‌جمهوری در پایان گفت: براساس دستور رهبرمعظم انقلاب مقرر شد بودجه سال  98 براساس شرایط تحریمی کشور مورد توجه قرار گیرد و بودجه سال آینده در مسیر خلق توسعه حرکت کند.
سخنان آقای جهانگیری از چند جهت قابل تأمل است. نخست اینکه او نماد چوب حراج زدن به ذخایر ارزی با «دلار جهانگیری» (دلار 4200 تومانی) محسوب می‌شود. در حقیقت با تصمیم مذکور دولت، 18 میلیارد دلار ذخیره محدود ارزی بدون هیچ محدودیت و نظارتی واگذار شد که رانتی 180 هزارمیلیارد تومانی را در کنار تحمیل تورم شدید به مردم و کاهش قدرت خرید آنان، به همراه داشت.
این فاجعه و خسارت آن‌قدر تعجب برانگیز بود که احمد خرم وزیر راه دولت اصلاحات، چند ماه پیش در گفت‌وگو با روزنامه آرمان تصریح کرد: «وقتی شنیدم قرار است ارز 4200 تومانی عرضه شود،  گفتم این نرخ باعث جشن و پایکوبی رانت‌خواران خواهد شد. دولت باید به تبعات تصمیم غلط خود فکر می‌کرد. دو یا 5 میلیارد دلار آن در اختیار افراد مشخص و دارای شناسنامه شرکت‌های تجاری سرشناس قرار گرفت، بقیه را با چه مکانیسمی می‌خواستید کنترل کنید. باید اعتراف کرد دولت، گوشت را خیلی راحت، دست گربه داد.
ثانیا ریخت و پاش و حیف و میل در حوزه بودجه دستگاه‌های رسمی دولت، حرف اول را می‌زند؛  عمده بودجه کل کشور سهم دستگاه‌های دولتی است که بخش اعظم آن نیز به جای بودجه عمرانی، صرف بودجه‌های جاری می‌شود اما کمترین بازتابی در حوزه حمایت از تولید، رونق اقتصادی و ایجاد اشتغال داشته است.
ثالثا طبق قانون بودجه ششم توسعه، حداقل 34 درصد از درآمدهای حاصل از فروش نفت باید به صندوق توسعه ملی واریز شود، اما دولت در لایحه بودجه سال 98، این میزان را به 10 درصد کاهش داده است که نقض و خلاف قانون است.
همچنین هزینه‌های جاری بیش از 150 هزار میلیارد تومان از بودجه را به خود اختصاص داده در حالی که طبق قانون باید دولت کوچک می‌شد.
یکی از اشکالاتی که رهبرمعظم انقلاب به لایحه بودجه سال 98 گرفته و خواستار اصلاح آن شدند، همین کاهش 24 درصدی سهم صندوق توسعه ملی از درآمدهای نفتی است. دولت در سال جاری نیز چندین بار خواستار برداشت از صندوق توسعه ارزی شده که رهبر انقلاب با 4 میلیارد دلار آن موافقت کرده‌اند.


دور زدن مجلس و شوراها به نام رفراندوم محلی ممنوع!

عضو فراکسیون امید گفت ممکن است لایحه موسوم به رفراندوم محلی خطراتی را متوجه همبستگی و وحدت ملی کند.
جلال میرزایی به ایلنا با بیان اینکه این لایحه بسیار ظریف است، گفت: به فرض اگر اجازه اجرایی شدن این لایحه داده شد، باید دید فردا چه نهاد و ارگانی می‌خواهند مسئولیت بر عهده بگیرند.
میرزایی خاطرنشان کرد: در سطح ملی قانون اساسی این پیش‌بینی را کرده است که همه‌پرسی باید در مجلس به یک حد نصابی برسد و مورد موافقت رهبری قرار گیرد.
وی با بیان اینکه باید حدود و زمینه‌های این همه‌پرسی را مشخص کنیم، عنوان کرد: ایران یک منطقه چندقومیتی است که اگر جوانب را درست در نظر نگیریم خود منجر به ایجاد خطراتی در همبستگی،‌ وحدت ملی و یکپارچگی می‌شود.
میرزایی با اشاره به اینکه برای همه مسائل همه‌پرسی استفاده نمی‌شود و فقط در مسائل خاص و مهم این موضوع استفاده می‌شود، گفت: اگر بخواهیم برای هر مسئله‌ای همه‌پرسی بگذاریم فلسفه وجودی پارلمان و شوراها زیر سؤال می‌رود و وجودش بی‌معنا می‌شود.
وی خاطرنشان کرد: به دلیل اینکه دموکراسی با روش‌های مستقیم دچار مشکل است بنابراین با روش‌های غیر‌مستقیم استفاده می‌شود این کار را انجام داد؛ مردم نمایندگانی را انتخاب می‌کنند به آنها رأی می‌دهند و آنان نیز تصمیمات را می‌گیرند.
وی تاکید کرد: در موارد محدودی حاکمیت دست به همه‌پرسی می‌زند. این خیلی آرمانی است که بدون نگاه به تجربه بصری در ارتباط با دموکراسی و اعمال حاکمیت مردم ایده‌آل به این موضوع نگاه و مسئله‌ای را مطرح کنیم که فردا در آن بمانیم؛ به مثال یک بار اعلام می‌کنیم سن رأی شانزده سال است اما سال بعد می‌گویم چون سرنوشت کشور است افراد باید به یک درک و شعور برسند بنابراین می‌گویم هجده سال سن رأی‌دهی افراد است.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
چهارشنبه 28 آذر 1397


رأی‌الیوم:
سال 2019،سالی است که اسد تصمیم می‌گیرد کدام کشور عربی را ببخشد 
      ۱۳۹۷/۰۹/۲۷

Image result for ‫سال 2019،سالی است که اسد تصمیم می‌گیرد کدام کشور عربی را ببخشد‬‎
یک روزنامه فرامنطقه‌ای با‌ اشاره به چرخش گسترده دشمنان سابق سوریه از خصومت‌ورزی به از سرگیری روابط با این کشور، اعلام کرد که اکنون نوبت دولت دمشق است که در‌باره ایجاد روابط و مناسبات با این کشورها تصمیم بگیرد.
هر چند فشار سازمان ملل و برخی کشورها به دولت و ارتش سوریه درارتباط با توقف عملیات علیه تروریست‌ها در استان «ادلب»، باعث شده است که این عملیات تاکنون صورت نگیرد، ولی سوریه این روزها در عرصه سیاسی موفقیت‌های پی‌درپی کسب می‌کند، طی روزهای گذشته علاوه‌بر سفر رئیس‌جمهور سودان به دمشق، ابراز تمایل ترکیه، اردن، امارات وپارلمان‌های عربی به از سرگیری روابط با سوریه، مقامات آمریکایی هم لحن خود را عوض کرده و متفاوت با گذشته حرف می‌زنند؛ «جیمز جفری»، نماینده ویژه آمریکا در امور سوریه، اظهار داشت: به دنبال براندازی نیستیم و نمی‌خواهیم از شر (بشار) اسد خلاص شویم! این عقب‌نشینی خفت بار نشان می‌دهد که واشنگتن در سوریه کاملا شکست خورده است.
اما، سؤالی که در این رابطه وجود دارد، این است که آیا دولت و ملت سوریه گذشته را فراموش خواهند کرد و بدون توجه به اقدامات و جنایات سال‌های اخیر کشور‌های حامی تروریسم در سوریه، با این کشورها رابطه برقرار می‌کنند؟
روزنامه «رأی‌الیوم» طی تحلیلی، به مسئله فوق‌اشاره کرد و نوشت: سفر عمر حسن البشیر، رئیس‌جمهور سودان، به دمشق و دیدار وی با بشار اسد،  چندان غافلگیرکننده نبود و در آینده هم سایر کشورهای عربی در صدد از سرگیری روابط با دولت سوریه برخواهند آمد.
به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، رای الیوم به اظهارات هشدار آمیز رئیس‌جمهوری سوریه ‌اشاره کرد و به نقل از وی نوشت: کشور‌های عربی که هنوز چشم امید به غرب دارند، هیچگونه منافعی عایدشان نخواهند شد و بهتر است به عربیت خود پایبند باشند.
البته، کشورهای عربی که طی سال‌های گذشته برای تغییر نظام سوریه، از پول و سلاح کم نگذاشته بودند، در حال حاضر به این نکته پی برده‌اند که حفظ فاصله با این کشور، اصلا جایز نیست.
رای الیوم افزود، سخن «مولود چاوش‌اغلو»، وزیر خارجه ترکیه، درباره استقبال آنکارا از تعامل با «بشار اسد»، ناشی از این باور است که امید‌های ترکیه برای تغییر اوضاع میدانی سوریه که تا حد امید به نماز خواندن اردوغان در مسجد جامع «اموی» نیز پیش رفته بود، بر باد رفته است.
به هر حال، علیرغم سنگ اندازی حامیان تروریسم در مسیر عملیات ارتش سوریه علیه تروریست‌ها در استان ادلب، پیروزی‌های سیاسی این کشور کاملا مشهود است. علت اقبال جهانی هم به خاطر این است که برای همه مسجل شده است که دولت سوریه در عرصه میدانی کاملا پیروز شده و نبرد ادلب، تشریفاتی خواهد بود.
استقبال از مشارکت ارمنستان
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، رئیس‌جمهور سوریه از مشارکت ارمنستان در بازسازی سوریه استقبال کرد.
وی دوشنبه میزبان هیئتی از سوری‌های مقیم ارمنستان و نیز شماری از بازرگانان ارمنستانی بود.
دو طرف در این دیدار، درباره بازسازی سوریه توسط سرمایه‌گذاران ارمنستانی، گفت‌و‌گو کردند.
بشاراسد در این دیدار تاکید کرد، موضع اصولی جمهوری ارمنستان و حمایتش از سوریه در جنگ با تروریسم، باعث می‌شود که ملت سوریه از مشارکت ارمنستان برای بازسازی استقبال کند.
توافق بر سر پیش‌نویس قانون اساسی
به گزارش خبرگزاری تسنیم ، نشست سه‌جانبه مذاکره‌کنندگان ارشد کشورهای ضامن روند آستانه، شامگاه دوشنبه در ژنو با مشارکت «حسین جابری انصاری» دستیار ارشد وزیر خارجه کشورمان در امور سیاسی، «سرگئی لاورنتیف» نماینده ویژه پوتین در امور سوریه و «سدات اونال» معاون وزیر خارجه ترکیه و هیئت‌های همراه
 برگزار شد.
مذاکره کنندگان ارشد سه کشور ضامن روند آستانه در این نشست، پیش‌نویس بیانیه پایانی نشست وزرای خارجه سه کشور را که دیروز در ژنو برگزار ‌شد، بررسی و نهایی کردند.
نشست چهارجانبه ژنو نیز دیروز با حضور «محمد جواد ظریف» وزیر خارجه کشورمان در ژنو برگزار شد. در ارتباط با نتیجه این نشست، تا عصر دیروز گزارشی نرسید.دیلی‌میل فاش کرد
 سلاح شیمیایی برای مهار جلیقه‌زردها در دستور کار دولت فرانسه

Image result for ‫سلاح شیمیایی برای مهار جلیقه‌زردها در دستور کار دولت فرانسه‬‎
روزنامه «دیلی میل» انگلیس در گزارشی در وب سایت خود نوشته پلیس فرانسه قصد دارد به عنوان آخرین راه‌حل برای مقابله با شورش جلیقه زردها از سلاح‌های شیمیایی استفاده کند!
«جلیقه زردها» دولت فرانسه را مستاصل و سایر کشورهای اروپایی را نگران کرده‌اند. 8 کشته ، 7 هزار دستگیری و زخمی طی 5 تظاهرات در 5 هفته، احتمال کسری بودجه 10 میلیارد یورویی، غارت فروشگاه‌ها و خسارت 2 میلیارد یورویی به اقتصاد این کشور تنها بخشی از خسارات طوفانی است که به پا شده است و هر روز نیز خواسته‌های معترضان بیشتر و جدی‌تر می‌شود.
 آنها حدود یک ماه پیش با شعار «کاهش قیمت سوخت» اعتراضات خود را شروع کردند، امروز خواسته‌های خود را به استعفای ماکرون، خروج فرانسه از اتحادیه اروپا و ناتو، تغییر قانون اساسی، افزایش دستمزدها و... رسانده‌اند. بسیاری از اتحادیه‌ها و سندیکاهای کارگری فرانسه نیز به این اعتراضات ملحق شده‌اند. دیروز اتحادیه پلیس فرانسه نیز در اعتراض به قانونی که بودجه نهادهای اجراکننده قانون را کاهش می‌دهد، خواستار اعتصاب سراسری نیروهای پلیس در روز چهارشنبه(امروز) شده است.
سلاح شیمیایی!
دولت ماکرون اما در جدیدترین تصمیم خود برای مقابله با جلیقه زردها تصمیم گرفته در برخی اماکن حساس پاریس، از سلاح شیمیایی برای مهار معترضان استفاده کند. آنطور که «دیلی میل» نوشته پلیس فرانسه در حال آماده‌سازی مقدماتی است که بتواند به‌طور محدود از سلاح‌های شیمیایی به‌عنوان آخرین راه مقابله با جلیقه‌زردها استفاده کند. بر اساس این گزارش قرار است تجهیزات مربوط به این تسلیحات در اطراف ساختمان‌های مهم فرانسه مثل کاخ ریاست جمهوری مستقر شوند. به گفته افسران ارشد پلیس فرانسه، این تجهیزات وسایلی هستند که می‌توانند تنها در ظرف ۱۰ ثانیه منطقه‌ای به وسعت 6 زمین فوتبال را پر از گازهای شیمیایی کنند. بر اساس این گزارش در اعتراضات روز شنبه هفته جاری در دست کم ۱۴ خودروی زرهی حاضر در خیابان‌های پاریس، این تجهیزات وجود داشته است. به نوشته دیلی میل، توسل به تسلیحات شیمیایی آخرین راهکار پلیس فرانسه برای دور نگه داشتن معترضین از ساختمان‌های کلیدی پاریس است.
افشای خبر آمادگی نیرو‌های امنیتی فرانسه برای استفاده از «پودر‌های شیمیایی تضعیف‌کننده » برای مقابله با جلیقه زردها نشان دهنده ناامیدی فزاینده دولت ماکرون برای مقابله با این اعتراضات است.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
چهارشنبه 28 آذر 1397

گزارش الجزیره از نقش آل سعود و سیا
در تشکیل گروه‌های تروریستی تکفیری   
      ۱۳۹۷/۰۹/۲۷
Image result for ‫نقش آل سعود و سازمان سیا‬‎
شبکه تلویزیونی «الجزیره» قطر طی گزارشی به بررسی «تاریخ افراطی‌گری در عربستان» و همکاری مراکز اطلاعاتی آمریکا با این کشور برای تشکیل گروه‌های تروریستی- تکفیری در مناطق مختلف جهان پرداخته است.
تروریسم همواره به عنوان ابزاری در خدمت منافع قدرت‌های بزرگ بوده است. آمریکا نیز در این زمینه گوی سبقت را از همه ربوده و در چند دهه اخیر از تروریسم به عنوان ابزاری برای تحقق منافع خود استفاده کرده است. نقش آمریکا در تشکیل داعش و حمایت از دیگر گروه‌های تروریستی بارها از طرف رسانه‌ها و مقامات غربی و شرقی افشا شده است. حالا شبکه تلویزیونی الجزیره بخشی دیگر از همکاری‌های آمریکا و عربستان از تروریست‌های تکفیری را افشا کرده است.
گزارش این شبکه تلویزیونی به بررسی نقش رژیم آل ‌سعود در ایجاد تروریسم تکفیری در دنیا با هماهنگی سرویس‌های جاسوسی آمریکا پرداخته است، اقدامی که در ابتدا تنها برای مقابله با نفوذ اتحاد جماهیر شوروی در افغانستان بود، اما بعدها به یکی از استراتژی‌های ثابت آمریکا برای تأمین منافع این کشور در غرب آسیا تبدیل شد، استراتژی‌ای که طبعاً ابعاد مادی و رویکردهای ایدئولوژیک آن توسط عربستان تأمین می‌شد؛ چرا که شخصیت‌های مطرح در سازمان‌های تروریستی جهانی تا حد زیادی متأثر از فتواهای علمای وهابی هستند.
الجزیره در گزارش خود گریزی به چند دهه قبل عربستان می‌زند و می‌نویسد: «در دهه 80 میلادی عناصر مسلح تندرو از شاگردان نزدیک به شیوخ وهابی نزدیک به خاندان حاکم عربستان با قدرت سلاح، کنترل مسجدالحرام را در اختیار گرفتند. ملک فهد پادشاه اسبق عربستان پیش از این اتفاقات برای تقویت جایگاه و حاکمیت خود نیاز به ایجاد افراط‌گرایی و تندروی وهابی در کشور پیدا کرده بود و به همین علت بود که جایگاه ویژه‌ای به این قشر داد و رویکردهای افراطی را به جامعه سعودی تزریق کرد... فهد در آن زمان تصمیم گرفت سالیانه 4 میلیارد دلار برای مساجد و مدارس وهابی و سخنرانان و دانشجویان و کتاب‌ها و مراکز اسلامی آموزش‌دهنده وهابیت در تمام جهان هزینه کند. این هزینه‌ها از دورترین نقاط آفریقای جنوبی تا بالاترین بخش‌های اروپای شمالی را در بر می‌گرفت و از خاور دور در آسیای شرقی تا غرب دنیا در آمریکا را نیز شامل می‌شد. از دیدگاه فهد این یک استراتژی بود که فواید خود را پیش از این نشان داده است.»
طبق این گزارش، بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران و عملیات تسلط گروهی از مخالفان دولت سعودی بر مسجد الحرام که با استفاده عربستان از نیروهای خارجی در اطراف مسجد به پایان رسید، خیلی زود مشخص شد که کسانی که این عملیات را آغاز کرده بودند، از شاگردان مفتیان رسمی عربستان بودند.
 سعودی‌ها در عین حال تلاش داشتند رویکرد مبارزاتی در عرصه بین‌الملل به دولت خود بدهند تا در برابر روحیه انقلابی و مبارزاتی جمهوری اسلامی ایران بعد از انقلاب قدرت رقابت را داشته باشند. در همان سالِ پیروزی انقلاب اسلامی در ایران، اتحاد جماهیر شوروی افغانستان را اشغال کرد و همین موضوع واشنگتن را بر آن داشت تا به ‌دنبال برنامه آموزش و تجهیز مخالفان افغان برآید که بیشتر آنها از میان اسلامگراها بودند، به همین علت عربستان رویکرد امنیتی و نظامی گسترده‌ای برای این موضوع در پیش گرفت. این موضوع شروع همکاری عربستان و آمریکا در تقویت تروریسم تکفیری بود که تا به امروز ادامه داشته است.رئیس‌جمهور چین: به دنبال هژمونی نیستیم

Image result for ‫رئیس‌جمهور چین: به دنبال هژمونی نیستیم‬‎
رئیس‌جمهور چین دیروز و در چهلمین سالگرد آغاز اصلاحات در این کشور گفته چین هرگز به دنبال هژمونی و برتری‌طلبی نخواهد بود.
«شی‌جین‌پینگ» ضمن اینکه حمایت خود را از نظام تجاری چند جانبه بین‌المللی اعلام می‌کرد گفت چین هرگز به دنبال هژمونی و برتری طلبی نخواهد بود.
رئیس‌جمهور چین که با تغییر قانون اساسی این کشور ریاستش«مادام العمر» شده، به طور مستقیم به اختلافات و مناقشات تجاری با آمریکا اشاره‌ای نکرد ولی گفت: چین به دنبال دستیابی به توسعه و رشد به قیمت ضربه زدن به منافع سایر کشورها نخواهد بود. وی در سخنرانی خود که بیش از یک ساعت و نیم به طول انجامید، خواستار ادامه اجرای اصلاحات در این کشور، حمایت از اقتصاد دولتی و توسعه بخش خصوصی شد و تاکید کرد کشورش به تلاش‌های خود برای اجرای اصلاحات مهم و بزرگ ادامه خواهد داد.
اظهارات رئیس‌ جمهور چین در شرایطی است که فشارها برای تسریع اصلاحات و ارتقای دسترسی شرکت‌های خارجی به بازار چین به شدت افزایش یافته است. چین از سوی دیگر تحت فشار شدید آمریکا برای دادن امتیازات تجاری قرار دارد. روسای جمهور چین و آمریکا اوایل ماه جاری توافق کردند تا به مدت 90 روز به یک آتش‌بس تجاری دست یابند و در این مدت هیچ‌گونه تعرفه تجاری جدیدی را علیه یکدیگر اعمال نکنند.


 پس از عفو بین‌الملل، بنیاد کره‌جنوبی هم جایزه خود را از «سوچی» پس گرفت
Image result for ‫پس از عفو بین‌الملل، بنیاد کره‌جنوبی هم جایزه خود را از «سوچی» پس گرفت‬‎
یکی از گروه‌های حقوق بشری فعال در کره‌جنوبی اعلام کرده جایزه سال ۲۰۰۴ «آنگ سان سوچی» را به علت بی‌تفاوتی او نسبت به به جنایت‌ها علیه مسلمانان روهینگیایی، پس می‌گیرد.
ایسنا، به نقل از خبرگزاری فرانسه نوشته،‌ آنگ سان سوچی، رهبر دوفاکتوری میانمار سال ۲۰۰۴ تحت بازداشت خانگی در میانمار بود و موفق نشد آن زمان جایزه حقوق بشری گوآنگجو را دریافت کند. با وجود اینکه حزب سوچی در میانمار روی کار است و این برنده جایزه صلح نوبل سمت مشاور دولت را دارد، به بی‌تفاوتی و همدستی در بحران روهنیگیایی‌ها متهم می‌شود. سازمان ملل هشدار داده این اقلیت مسلمان همچنان هدف نسل‌کشی قرار می‌گیرند. 
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
چهارشنبه 28 آذر 1397


دیوارهای بلند بتنی طرح تازه اسرائیل برای مقابله با موشک‌های حماس! 
     ۱۳۹۷/۰۹/۲۷
Image result for ‫دیوارهای بلند بتنی طرح تازه اسرائیل برای مقابله با موشک‌های حماس‬‎
پس از شکست سنگین صهیونیست‌ها در جنگ 2 روزه غزه، این رژیم از ترس تکرار حملات موشکی مقاومت، دوباره به دیوار کشی متوسل شده است، دیوارهای بلندی که جلوی موشک‌های «کورنت» را بگیرد!
«الیعزر تولیدانو» فرمانده یگان غزه ارتش اسرائیل طرحی را برای مقابله با موشک‌های «کورنت» پیشنهاد داده که این طرح مشتمل بر ساخت دیوارهای بتنی بلند در برخی از مناطق نزدیک به مرزهای نوار غزه است. برخی گزارش‌ها طول این دیوارهای بتنی قطور را بیش از 3 متر اعلام کرده‌اند.به گزارش خبرگزاری قدس، آن طور که شبکه 12 تلویزیون رژیم صهیونیستی گزارش داده «تولیدانو» درباره این طرح گفته، ساخت این دیوار صرفا در مناطق مورد تهدید صورت خواهد گرفت.براساس نتایج دو تحقیق تازه
 روسیه با استفاده از شبکه‌های اجتماعی به پیروزی ترامپ کمک کرده است

Image result for ‫روسیه با استفاده از شبکه‌های اجتماعی به پیروزی ترامپ کمک کرده است‬‎
سناتورهای آمریکایی بار دیگر با انتشار گزارش‌های تحقیقی اعلام کردند روسیه از طریق شبکه‌های اجتماعی به پیروزی ترامپ در انتخابات 2 سال پیش کمک کرده است.
موضوع دخالت روسیه در انتخابات و تبانی ادعایی کارزار ترامپ با مسکو، به مسئله‌ای جنجالی در آمریکا تبدیل شده و به همین منظور «رابرت مولر» رئیس‌پیشین اف‌بی‌آی به عنوان بازپرس ویژه تحقیقات در این باره تعیین شده است و تحقیقات او همچنان ادامه دارد. به رغم انکارهای روسیه درباره اتهام دخالت این کشور در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ و تبانی با تیم انتخاباتی ترامپ کمیته امور اطلاعاتی سنای آمریکا نتیجه دو تحقیق دیگر در این باره را منتشر کرد که در آن بار دیگر روسیه به دخالت در این انتخابات به نفع ترامپ متهم شده است.
بنا به نوشته«رویترز»، انتشار نتیجه دو تحقیق توسط کارشناسان خصوصی درباره دخالت روسیه در انتخابات ۲۰۱۶ آمریکا توسط رئیس ‌و عضو ارشد کمیته امور اطلاعاتی سنای آمریکا نشان می‌دهد «دخالت روسیه در شبکه‌های اجتماعی در دوران انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا، بیشتر از آنچه که قبلا تصور می‌شد، گستردگی داشت.»
به گزارش فارس بر اساس نتیجه این دو تحقیق، ادعا شده که روسیه ضمن تلاش گسترده در شبکه‌های اجتماعی به منظور ارائه و انتشار اطلاعات غلط بین رای دهندگان آمریکایی، حتی برای تفرقه انداختن بین مردم آمریکا با توسل به نژاد و ایدئولوژی‌های افراطی تلاش کرده است. در بخشی از این تحقیقات ادعا شده که «آژانس تحقیقات اینترنت» دولت روسیه که در سن پترزبورگ مستقر است، برای «دستکاری در سیاست آمریکا» تلاش کرده است.
قانونگذاران کنگره آمریکا درباره نتایج این دو تحقیق گفتند که تحقیقات مذکور ضمن تایید یافته‌های پیشین سازمان‌های اطلاعاتی این کشور درباره دخالت روسیه در انتخابات ۲۰۱۶، جزئیات بیشتری درباره فعالیت‌های چند ساله مسکو در این باره ارائه می‌کنند. به ادعای برخی سناتورها و کارشناسان این دو تحقیق، اقدامات روسیه هنوز هم ادامه دارد.سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا پیش از این نیز در ژانویه سال ۲۰۱۷، «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه را به مدیریت «یک کارزار پیچیده اعمال نفوذ» در انتخابات ۲۰۱۶ آمریکا از طریق حملات سایبری به منظور حمایت از «دونالد ترامپ» متهم کرده بودند.«دمیتری پسکوف» سخنگوی دفتر ریاست جمهوری روسیه دیروز در جمع خبرنگاران در واکنش به این ادعاها اعلام کرد که گزارش تهیه شده برای سنای آمریکا درباره «دخالت» روسیه در انتخابات آمریکا چیزی جز سوء تفاهم و عدم درک اوضاع نیست. وی گفت: «ما بار دیگر تاکید می‌کنیم که با این گزارش موافق نیستیم و این اتهامات را کاملا بی‌پایه و اساس و تایید نشده می‌دانیم. دولت روسیه هیچ نوع ارتباطی با هیچ نوع دخالتی ندارد.»


  آغاز آتش‌بس درالحدیده
‌فرانس 24: سعودی‌ها به دنبال تصرف شهرند!
Image result for ‫آغاز آتش‌بس درالحدیده‬‎
با وجود آغاز رسمی آتش بس در الحدیده(دیروز) ائتلاف سعودی حملات هوایی خود به این بندر را ادامه می‌دهد. همزمان فرانس 24 از تلاش دولت مستعفی برای تسلط بر الحدیده خبر داده است!
چهارمین دور مذاکرات صلح یمن در استکهلم سوئد برگزار شد و نمایندگان دولت نجات ملی و دولت مستعفی یمن پس از یک هفته مذاکره، درباره آتش‌بس در شهر و بندر الحدیده و بنادرالصلیف و عین عیسی به توافق رسیدند. مقرر شد آتش‌بس در الحدیده از بامداد سه‌شنبه به صورت رسمی آغاز شود. «محمدعلی الحوثی»،  رئیس کمیته عالی انقلاب یمن از برقراری آتش‌بس در الحدیده استقبال کرد. نماینده ویژه سازمان ملل در امور یمن پیش از این از آغاز توافق آتش بس در الحدیده از نیمه شب دوشنبه به وقت یمن خبر داده بود. این در حالی است که یحیی سریع سخنگوی نیروهای مسلح یمن دوشنبه‌شب اعلام کرد که ائتلاف سعودی ظرف ۴۸ ساعت گذشته و در آستانه آغاز اجرای آتش‌بس در الحدیده بر اساس توافق سوئد، ۷۹ حمله هوایی به مناطق مختلف یمن انجام داده است. در همین حال شبکه تلویزیونی فرانس ۲۴ با اشاره به تحرکات نیرو‌های دولت مستعفی مورد حمایت سعودی‌ها در یمن اعلام کرد آنها سعی می‌کنند کنترل شهر الحدیده را به دست بگیرند.
شبکه المسیره هم از پرواز هواپیماهای جنگی و شناسایی رژیم سعودی و امارات در آسمان شهر الحدیده و برخی مناطق دیگر خبر داده است. این اقدامات نقض‌توافق استکهلم به شمار می‌رود. شبکه الجزیره هم گزارش داد خبرهایی از درگیری‌های پراکنده در استان الحدیده با وجود اعلام آغاز آتش‌بس منتشر شده است.
از سوی دیگر، «محمد عبدالسلام»، سخنگوی جنبش انصارالله یمن، در مصاحبه با شبکه تلویزیونی الجزیره با اشاره به اجرایی شدن  توافق آتش‌بس در الحدیده گفت: «توافقی که در مذاکرات و رایزنی‌های ما در سوئد به دست آمده است می‌بایست آتش‌بس در روز پایانی مذاکرات برقرار می‌شد، اما متاسفانه ائتلاف متجاوز سعودی با این دستاویز که به 72 ساعت برای ایجاد سازوکاری برای برقراری آتش‌بس نیاز دارد به اقدام‌های خصمانه و تجاوزکارانه خود ادامه داد. از این رو نماینده سازمان ملل متحد در یمن با ارسال نامه‌ای رسمی به ما از ما خواست که آتش‌بس از نیمه‌شب سه‌شنبه برقرار شود. ما نیز از این مسئله استقبال کرده و اسامی نمایندگان خود در کمیته هماهنگی مشترک برای آتش‌بس را ارائه کردیم.»
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
چهارشنبه 28 آذر 1397مشارکت 500 هزار فلسطینی
در جشن سی و یک سالگی تأسیس جنبش حماس  
۱۳۹۷/۰۹/۲۶

Image result for ‫مشارکت 500 هزار فلسطینی در جشن سی و یک سالگی تأسیس جنبش حماس‬‎
مشارکت گسترده ساکنان غزه در مراسم سی‌و یکمین سالروز تاسیس جنبش حماس بازتاب گسترده‌ای در شبکه‌های صهیونیستی داشت به نحوی که شبکه 20 تلویزیون این رژیم اعلام کرده نزدیک به نیم میلیون نفر در این مراسم مشارکت داشتند.
گزارش‌های تکمیلی از جشن سی و یکمین سالروز تاسیس جنبش حماس نشان می‌دهد، شمار زیادی از ساکنان این باریکه در این مراسم شرکت کرده‌اند. منابع رسانه‌ای صهیونیست‌ها شمار تقریبی جمعیت حاضر در این تجمع را چیزی بالغ بر 500 هزار نفر اعلام می‌کنند.به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی فلسطین، شبکه 20 تلویزیون رژیم صهیونیستی گزارش داده گردان‌های شهید عزالدین قسام شاخه نظامی حماس در این مراسم چندین هواپیمای شناسایی را که از ارتش صهیونیستی به غنیمت گرفته بود، به نمایش گذاشت و این هواپیما‌ها از جمعیت شرکت‌کننده در این مراسم تصویربرداری کردند این در حالی است که حماس از موشک‌های جدید خود نیز در این مراسم رونمایی کرد. بر اساس این گزارش، نمایندگان دیگر گروه‌های مقاومت فلسطین هم مشارکت گسترده‌ای در مراسم سالروز تاسیس جنبش حماس داشتند و اعلام کردند که اگر تجاوزات اسرائیل افزایش یابد، ما هم عملیات‌هایمان را افزایش می‌دهیم.
گورستان معامله قرن
«اسماعیل هنیه» رئیس‌دفتر سیاسی حماس نیز در این مراسم تاکید کرد، هرگز از مقاومت دست بر نمی‌داریم و با جسم و جان خود آن را حفظ خواهیم کرد و اگر صهیونیستی وارد غزه شود، یا کشته می‌شود یا اسیر خواهد شد. وی با بیان اینکه مقاومت همچنان ادامه خواهد یافت، شکست سیاسی آمریکا و رژیم صهیونیستی در تصویب قطعنامه علیه مقاومت در مجمع عمومی سازمان ملل را یادآور شد و تصریح کرد کرانه باختری با انتفاضه خود می‌گوید که گورستان معامله قرن خواهد بود.
حربه وحشیانه رژیم صهیونیستی
رژیم صهیونیستی اما یکشنبه شب پیش‌نویس قانون اخراج خانواده‌های مجریان عملیات‌های مقاومتی از محل زندگی خود در کرانه باختری را تصویب کرد. روزنامه یدیعوت احارونوت در این باره نوشته: «وزرای اسرائیلی پیش‌نویس قانون مذکور را تصویب کردند و به موجب آن، خانواده‌های مجریان عملیات‌های مقاومتی در کرانه باختری نهایتا 7 روز پس از اجرای عملیات باید از محل زندگی خود اخراج شوند و به جای دیگری بروند.» در همین حال خبر رسید خانه مجری عملیات «برکان» در کرانه باختری تخریب شد و درگیری‌های شدیدی میان این رژیم و جوانان فلسطینی معترض در اطراف منزل مذکور رخ داد.
به رغم مرگ یک کودک پناهجو اتفاق افتاد
دفاع تمام قد ترامپ از سیاست جداسازی کودکان پناهجو از والدین

Image result for ‫دفاع تمام قد ترامپ از سیاست جداسازی کودکان پناهجو از والدین‬‎
ترامپ علی‌رغم فوت یک کودک پناهجو در بازداشتگاه ارتش آمریکا که بر اثر بی‌آبی و خستگی اتفاق افتاد، بار دیگر از سیاست غیرانسانی جداسازی والدین از کودکان حمایت کرد!
  طی ماههای گذشته و براساس گزارش‌هایی که به تائید وزارت امنیت داخلی آمریکا رسیده است، دولت این کشور 2 هزارو 342 کودک خردسال پناهجو را از والدین خود جدا کرده و آنها را در قفس‌های بزرگ آهنین انداخته است. دولت ترامپ اعلام کرده از آنجا که در آمریکا بازداشت کودکان به همراه والدینشان ممنوع است، مجبور شده این کودکان را از والدین خود جدا کند! علیرغم سیل انتقادهای گسترده از این وحشیگری؛ ترامپ بار دیگر به صراحت از این سیاست‌ها دفاع کرد و گفت: «آمریکا به اردوگاه مهاجران و تأسیسات نگاه‌داری پناه‌ جویان تبدیل نخواهد شد. برای برخورد قضایی با مهاجران غیرقانونی، مجبوریم کودکانشان را از آنها جدا کنیم.» آبان ماه گذشته نیز این كشور همیشه مدعی دفاع از حقوق بشر در دستگیری كودكان معصوم پناهجو ركورد زد و تعداد كودكان مهاجری كه در بازداشتگاه های آمریكا به سر می برند، برای اولین بار از مرز 14000 نفر فراتر رفت.
هفته گذشته باز در پرده دیگری از این جنایت، رسانه‌ها اعلام کردند کودک ۷ ساله گواتمالایی که قصد داشت همراه پدر و مادرش با عبور از مرز مکزیک وارد خاک آمریکا شود، پس از بازداشت توسط گشت مرزی آمریکا، بر اثر خستگی و بی‌آبی جان داد. در معاینات اولیه پزشکان اعلام شد او بر اثر تب بالا دچار تشنج شده است ولی در بررسی‌های بیشتر مشخص شد به دلیل اینکه چند روز تشنه و گرسنه مانده بوده، بر اثر خستگی و بی‌آبی بدنش دچار شوک شده و با وجود تلاش پزشکان این پناه‌ جوی خردسال فوت کرده است.
اما علیرغم سیل انتقادها و فوت دختر بچه گواتمالایی در یکی از کمپ‌های مرزی نگهداری کودکان مهاجر در آمریکا، دونالد ترامپ از سیاست وحشیانه خود در زمینه جدا کردن والدین مهاجر از فرزندانشان مجددا دفاع کرد.  وی بر تداوم این سیاست‌ها اصرار کرده و علیرغم مشکلات مالی، کنگره را تهدید کرد در صورت عدم تامین بودجه دیوار مرزی با مکزیک دولت فدرال را تعطیل خواهد کرد.  به گزارش فارس ترامپ در واکنش به انتقادات در حساب توئیتری خود نوشت؛ سیاست دموکراتها در جدایی کودکان از والدین در دوره اوباما بسیار بدتر از چیزی بود که او اکنون در حال مدیریت کردن آن است. تصاویر کودکان در قفس را در سال 2014 در دوره اوباما به خاطر بیاورید. با این حال اگر این سیاست جداسازی انجام نشود افراد بیشتری خواهند آمد و قاچاقچیان از کودکان بیشتر سوءاستفاده
خواهند کرد!
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
سه شنبه 27 آذر 1397

در واکنش به شورش جلیقه‌زردها
نخست‌وزیر فرانسه: ‌اشتباه کردیم باید به حرف مردم گوش می‌کردیم
۱۳۹۷/۰۹/۲۶
«ادوارد فیلیپ» نخست‌وزیر فرانسه در پی ادامه شورش‌های «جلیقه زردها» اعتراف کرد دولت مرتکب ‌اشتباه شد و به اندازه کافی به سخن مردم گوش نکرد. 5 هفته است که روزهای شنبه، شهرهای مختلف فرانسه صحنه شورش‌های مردمی به شرایط بد اقتصادی و نظام سرمایه‌داری است و 8 نفر نیز در این ناآرامی‌ها کشته شده‌اند.
رسانه‌های فرانسوی دیروز اعلام کردند بعد از اعتراضات جلیقه زردها در روز شنبه این هفته دو نفر دیگر از معترضان کشته شدند و بدین ترتیب این اعتراضات در پنجمین هفته خود 8 کشته بر جای گذاشته و حدود 7000 تن نیز بازداشت یا زخمی شده‌اند.فعالان این جنبش در شبکه‌های اجتماعی با دعوت از مردم برای ادامه تظاهرات و اعتراض‌ها علیه سیاست‌های دولت فرانسه از مجلس این کشور خواسته‌اند با برگزاری رفراندوم زمینه برکناری امانوئل ماکرون رئیس‌جمهور را فراهم کنند. از سوی دیگر در تظاهرات روز شنبه شماری از معترضان خواستار خروج فرانسه از اتحادیه اروپا شدند. به نظر می‌رسد هر چه زمان می‌گذرد اوضاع برای دولت نئولیبرال ماکرون سخت‌تر و سخت‌تر می‌شود چرا که خواسته‌های معترضان جدی و جدی‌تر می‌شود.
رئیس ‌مجلس ملی فرانسه هم گفته: «احتمالا کسری بودجه فرانسه از محدوده‌ اتحادیه اروپا که 3 درصد تولید ناخالص داخلی است فراتر می‌رود و به 3/4 درصد می‌رسد. پس از اینکه رئیس‌جمهور امتیازاتی به معترضان داد، انتظار می‌رود کسری بودجه فرانسه به 10 میلیارد یورو (11 میلیارد دلار) برسد و سقف کسری بودجه را بشکند.»
ما ‌اشتباه کردیم
با ادامه اعتراضات و حضور مردم در خیابان‌ها علی‌رغم عقب‌نشینی ماکرون و درخواست‌های دولت برای توقف اعتراضات، «ادوارد فیلیپ» نخست‌وزیر فرانسه اذعان کرد دولت فرانسه در مدیریت اعتراضات فعالان جنبش ضدسرمایه‌داری در این کشور دچار ‌اشتباه شده است. وی در مصاحبه‌ای با روزنامه فرانسوی لزاکو، اذعان کرد: «دولت به اندازه کافی به سخنان فرانسویان گوش نکرده است» و در مدیریت بحران «فعالان جنبش ضد سرمایه‌داری» دچار ‌اشتباه شده است. ادوارد فیلیپ خاطرنشان کرد: «من متقاعد شدم که آنها می‌خواهند این کشور تغییر کند. من به آنها می‌گویم ناشکیبایی آنها ناشکیبایی من هم هست. ما با مشارکت بیشتر به ترمیم کشور ادامه خواهیم داد». «برونو لومیر» وزیر دارایی فرانسه نیز پیش‌تر با هشدار درباره پیامدهای اعتراض‌های اخیر در این کشور بر اقتصاد فرانسه گفته بود: «خشونت‌های ناشی از اعتراض‌های جلیقه‌زردها در سراسر فرانسه برای اقتصاد ملی پیامدی فاجعه‌بار به دنبال دارد.»
تظاهرات در بلژیک و مجارستان
تظاهرات کمابیش در سایر کشورهای اروپایی نیز ادامه دارد. روز یکشنبه در بروکسل تجمع موافقان و مخالفان پیمان تازه ‌تصویب شده سازمان ملل متحد در مورد مهاجران، با دخالت پلیس ضدشورش بلژیک به درگیری و خشونت منجر شد. براساس این گزارش ده‌ها نفر از نیروهای ضدشورش پیاده و سوار بر اسب، با باتوم، خودروهای آب‌پاش و گاز ‌اشک‌آور به شرکت‌کنندگان در این تجمع حمله کردند. «سوتیری دیمپینودیس» از خبرنگاران حاضر در محل این تجمع نوشته پلیس دست‌کم ۱۵ نفر از معترضین را بازداشت کرده است. تجمع روز یکشنبه در برابر مقر کمیسیون اروپا از سوی دو گروه مخالف سازماندهی شده بود.
یکی از گروه‌های راستگرای مخالف مهاجران که مصوبه اخیر ملل متحد را ناقض حاکمیت ملی و موجب گسترش امواج پناهجویان به کشورهای غربی می‌دانند و در طرف دیگر، گروه‌های حامی حقوق بشر که تأکید دارند پناهجویان باید بتوانند در کشورهای غربی پناهندگی دریافت کنند. در مجارستان نیز مثل روزهای گذشته هزاران نفر از مردم این کشور برای نشان دادن مخالفت خود با سیاست‌های دولت در مقابل مقر تلویزیون دولتی این کشور در بوداپست تجمع کردند. این چهارمین روزاعتراضات ضددولتی مردم مجارستان در بوداپست در مخالفت با تصویب قانون موسوم به برده‌داری است که به گفته معترضان حق و حقوق کارگران را به شدت محدود خواهد کرد. معترضان صبح روز یکشنبه نیز در مقابل پارلمان این کشور تجمع کرده و شعارهای ضددولتی سر دادند.
طلسم تحریم سوریه شکست
 سفر اولین رئیس‌جمهور عرب به سوریه طی 7/5سال گذشته

Image result for ‫رئیس‌جمهور سودان با «بشار اسد» در پایتخت سوریه دیدار‬‎
رئیس‌جمهور سودان با «بشار اسد» در پایتخت سوریه دیدار و گفت وگو کرد و با این اقدام خود، تحریم‌های همه‌جانبه سران کشورهای عربی علیه دولت دمشق را شکست.
«عمر البشیر» به عنوان نخستین رئیس‌جمهور یک کشورعربی، پس از هفت سال دیروز وارد پایتخت سوریه شد و با رئیس‌جمهور این کشور دیدار کرد. در شرایطی که عملیات نظامی ارتش سوریه موقتا متوقف شده، این سفر رئیس‌جمهور سودان و اقبالی که سایر کشورها برای تجدید روابط با سوریه از خود نشان می‌دهند، یک پیروزی بزرگ برای این کشور محسوب می‌شود. به این ترتیب، پس از هفت و نیم سال آغاز بحران سوریه، بالاخره ورق به نفع دولت و مردم سوریه برگشته است و بسیاری از کشورهای عربی که قبلا خواستار براندازی نظام سوریه بودند، در مواضع خود در قبال دمشق، تجدیدنظر کرده‌اند.
به گزارش تسنیم، رئیس‌جمهور سودان یکشنبه در دمشق مورد استقبال بشار اسد قرار گرفت. روسای دو کشور بعد از آن، به کاخ «الشعب» رفتند و در پشت درهای بسته و به دور از چشم خبرنگاران، درباره روابط دوجانبه و نیز تحولات داخلی سوریه و منطقه گفت‌و‌گو کردند. البشیر پس ازاین دیدار، همان روز به سودان بازگشت.
تمایل کشورها برای از سرگیری روابط
 علاوه‌بر سودان، برخی از کشورهای دیگر منطقه نیزمثل اردن و امارات، خواستار از سرگیری روابط با سوریه شدند. در ادامه این ابراز تمایل‌ها، نهاد موسوم به پارلمان‌های عربی هم خواستار از سرگیری مناسبات با سوریه شد.
در این میان، دولت ترکیه نیز در قبال دمشق، چرخش انجام داد. به گزارش خبرگزاری فارس، «مولود چاووش اوغلو» وزیر خارجه ترکیه روز یکشنبه طی نشست «مجمع دوحه» در قطر، درباره روابط آنکارا با دولت «بشار اسد» اظهار داشت: اگر بشار اسد در یک انتخابات دموکراتیک پیروز شود، آنکارا همکاری با او را بررسی می‌کند. این اظهارات در حالی صورت گرفت که سران ترکیه تاکنون روی برکناری یا کناره‌گیری رئیس‌جمهور قانونی سوریه تاکید داشته‌اند.
وزیر خارجه ترکیه درباره همکاری‌های میان آنکارا، تهران و مسکو در موضوع سوریه، خطاب به آمریکا و متحدان غربی این کشور گفت: دوست داشته باشید یا نه، ما با روسیه و ایران کار کرده و به نتیجه هم رسیده‌ایم. تا الان هیچ حمایتی از دوستان خود در ائتلاف [آمریکا] دریافت نکرده‌ایم و آنها همچنان هر از چند گاهی جلسات کوچک خود را برگزار می‌کنند، تا قانون اساسی سوریه را تدوین کنند... ما با تدوین قانون اساسی سوریه توسط دیگران مخالف هستیم. باید اجازه داد که خودشان قانون اساسی خود را بنویسند.
وزیر خارجه ترکیه افزود: سوری‌ها باید قانون اساسی خود را تدوین کنند تا کشور برای انتخاباتی زیر نظر سازمان ملل آماده شود. این انتخابات باید فراگیر باشد و همه افراد واجد در سوریه و پناهجویان در دیگر کشورها امکان شرکت در آن را داشته باشند. این انتخابات باید بسیار معتبر، شفاف، دموکراتیک و عادلانه باشد. در آن صورت، نهایتاً این مردم سوریه هستند که باید تصمیم بگیرند که چه کسی باید بر سوریه حکومت کند.
جنایت تازه آمریکا
ائتلاف آمریکایی به اصلاح ضدداعش بار دیگر منطقه «هجین» در استان دیروالزور را به بهانه مبارزه با گروه تروریستی داعش، هدف قرار داد.
منابع سوری اعلام کردند، بر اثر این حمله که روز یکشنبه صورت گرفت، 17 غیرنظامی سوری ازجمله چند زن و کودک، جان خود را از دست دادند.
به گزارش خبرگزاری فارس، جنگنده‌های ائتلاف آمریکایی در این حمله، روستای «البوخاطر» را هدف قرار دادند.
«ائتلاف بین‌المللی ضدداعش» به فرماندهی آمریکا در خارج از چارچوب سازمان ملل و بدون موافقت شورای امنیت، مرداد 1393 تشکیل شده است. این ائتلاف هرگز به طور جدی با داعش وارد نبرد نشده و درعوض، شمار زیادی از غیرنظامیان سوری و عراقی را کشته است.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
سه شنبه 27 آذر 1397


درخواست آمریکا از رژیم صهیونیستی برای اخراج چین از بندر حیفا 
۱۳۹۷/۰۹/۲۶
Image result for ‫درخواست آمریکا از رژیم صهیونیستی برای اخراج چین از بندر حیفا‬‎
ناوگان ششم دریایی آمریکا اعلام کرده در صورتی که چین تا دو سال آینده نیز نظارت بر بندر حیفا در سرزمین های‌اشغالی را برعهده داشته باشد، احتمالا آمریکا عملیات خود را در این بندر متوقف می‌کند.
براساس گزارش  روزنامه اورشلیم پست این موضع نیروی دریایی آمریکا کابینه امنیتی رژیم صهیونیستی را وادار به بازنگری در همکاری با شرکت چینی مسئول اداره بندر کرده است. مسئولان نظامی آمریکایی به همتایان اسرائیلی خود نگرانی‌شان نسبت به حضور چین در این بندر را اعلام کرده‌اند و همین مسئله باعث شده رژیم صهیونیستی به دنبال بازنگری در توافق با چین باشد.یک افسر ارشد در ارتش اسرائیل نیز گفته: «بازنگری در توافق در حال انجام است اما هنوز مشخص نیست که اسرائیل راهی برای رفع نگرانی واشنگتن درباره این معامله دارد یا خیر.»رهبر گروه «مزدوران فرانسوی‌» از جزئیات طرح کودتا علیه قطر در سال 1996 می‌گوید
Image result for ‫رهبر گروه «مزدوران فرانسوی‌» از جزئیات طرح کودتا علیه قطر در سال 1996 می‌گوید‬‎
رهبر گروه «مزدوران فرانسوی» جزئیات طرح سعودی- اماراتی برای یورش به قطر و ‌اشغال آن در سال ۱۹۹۶ را افشا کرد.
شبکه الجزیره اخیرا در یک فیلم مستند از طرح عربستان و امارات برای کودتا در قطر در سال ۱۹۹۶ خبر داده بود اما چهار کشور محاصره‌کننده قطر اعم از عربستان، مصر، امارات و بحرین هر گونه دست داشتن در این کودتا را رد کردند. اکنون جزئیات بیشتری درباره این تلاش نافرجام برای کودتا منتشر شده است. به گزارش فارس، نام رهبر گروه «مزدوران فرانسوی» که تلاش داشته در قطر کودتا کند، «پل باریل» عنوان شده است. شبکه الجزیره مصاحبه اختصاصی با پل باریل انجام داده است. پل در این مصاحبه می‌گوید: امارات حمایت‌های زیادی برای اجرای عملیات یورش به قطر به عمل آورد و مسئولان امارات او و تیمش را در هتل اینترکونتیننتال ابوظبی اقامت دادند جایی که سلاح زیادی در آن ذخیره شده بود.
امارات همچنین به باریل و تیمش گذرنامه‌های رسمی اماراتی اعطا کرده بود تا آزادانه تردد کنند و به گفته باریل «محمد‌بن‌زاید» ولیعهد ابوظبی که در آن زمان منصب رئیس ‌ستاد مشترک نیروهای مسلح امارات را بر عهده داشت، این گذرنامه‌ها را به آنها اعطا کرده بود. «باریل» در این گفت‌و‌گو همچنین می‌گوید به همراه چهل نفر از اعضای تیمش که در سطح عالی آموزش نظامی دیده بودند، برای اجرای عملیات یورش آماده شده بودند و او برای این عملیات از تجربیات و روابط قبلی خود با مسئولان اماراتی و سعودی بهره برده بود همچنان که وی در سال ۱۹۷۹ نیز عملیات نابودی شورش جنبش «جهیمان» در مکه را رهبری کرده بود.
باریل درباره طرح یورش نیز گفت که سلاح سنگین از مصر آورده شده و نیروها از جمله افسران و نظامیان فراری قطری به امارات برای اجرای عملیات آماده شده بودند و علاوه ‌بر آن عربستان شبه‌نظامیان قبیله‌ای را آماده کرده بود و بحرین نیز به عنوان ایستگاهی برای باریل و تیمش جهت مدیریت تماس‌ها و شنود تمامی اتفاقاتی که در دوحه رخ می‌داد، تعیین شده بود. باریل همچنین موفق شده بود سه‌هزار نظامی از چاد را با اعطای مبلغ ۲۰ میلیون دلار به «ادریس دبی» رئیس‌جمهور این کشور جذب و آنها را برای مشارکت در این عملیات آماده کند. به گفته وی هزینه کل تدارک برای اجرای این عملیات مجموعا حدود 100 میلیون دلار بود.
این مزدور فرانسوی افزود: شخص «ژاک شیراک» رئیس‌جمهور وقت فرانسه با او تماس گرفته و از او می‌خواهد تا دست از ارتکاب هرگونه حماقتی بردارد اما در نهایت آنچه باعث توقف عملیات یورش شد، تصمیم «خلیفه بن حمد آل ثانی»، امیر پیشین و از موسسان قطر، بود و پس از آنکه باریل به او ابلاغ کرد که در صورت یورش به قطر شمار کشته‌ها به 1000 نفر خواهد رسید، خلیفه بن حمد تصمیم به توقف این عملیات گرفت. به گفته باریل اگر این عملیات اجرا می‌شد «کشتاری» در قطر رخ می‌داد. باریل افزود که تیم ویژه او مأمور تأمین امنیت خلیفه بن حمد و دستگیری «حمد بن خلیفه آل ثانی» امیر وقت قطر و نابودی «حمد بن جاسم» وزیر خارجه وقت این کشور و تعدادی دیگر از چهره‌های برجسته و خاندان حاکم قطر بودند. کره شمالی تهدید کرد مذاکرات را برای همیشه قطع می‌کند

Image result for ‫کره شمالی تهدید کرد مذاکرات را برای همیشه قطع می‌کند‬‎
پس از ادامه تحریم‌های آمریکا، کره شمالی تهدید کرد روند خلع سلاح هسته‌ای را برای همیشه متوقف می‌کند.
خبرگزاری دولتی کره شمالی به نقل از مقامات رسمی پیونگ‌یانگ اعلام کرد در صورتی که آمریکا به تحریم‌های خود ادامه بدهد، کره شمالی روند خلع سلاح هسته‌ای را برای همیشه متوقف خواهد کرد.
به گزارش ایرنا به نقل از اسپوتنیک، این خبرگزاری افزود، در 6 ماه گذشته، کره شمالی حداقل هشت بار به دلایل مختلف مانند پولشویی، حملات سایبری و حمل‌ونقل غیرقانونی، مورد تحریم قرار گرفته است و پس از اجلاس سنگاپور، مقام‌های واشنگتن بارها اقداماتی را علیه پیونگ‌یانگ انجام داده‌اند.
گفتنی است آمریکا روز دوشنبه هفته گذشته سه نفر از مقام‌های عالی‌رتبه کره شمالی را به اتهام مشارکت در نقض حقوق بشر در فهرست تحریم‌های خود قرار داد. آمریکا حتی به‌دلیل آنکه هواپیمای «مون جائه این» رئیس‌جمهور کره جنوبی به کره شمالی سفر کرده، این هواپیما را در لیست سیاه قرار داده است. تمام این اقدامات در بحبوحه مذاکرات دو طرف صورت گرفته است.
از سوی دیگر، مراسم هفتمین سالگرد درگذشت «کیم جونگ ایل» رهبر پیشین کره شمالی در پیونگ یانگ برگزار شد. انبوهی از مردم کره‌شمالی با دیدار از مجسمه رهبر فقید این کشور و ادای وفاداری به «کیم جونگ ‌اون»، رهبر فعلی این کشور، مراسم یادبود کیم جونگ‌ایل را برگزار کردند.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
سه شنبه 27 آذر 1397


بر اساس تحقیقات گروه‌های مستقل
آمار واقعی تلفات جنگ یمن 6 برابر آمارهای رسمی است
۱۳۹۷/۰۹/۲۶
Image result for ‫آمار واقعی تلفات جنگ یمن 6 برابر آمارهای رسمی است‬‎
طبق آماری که یک موسسه غیر دولتی اعلام کرده است، تعداد قربانیان در جنگ یمن به بیش از 60 هزار نفر رسیده است. سازمان ملل این آمار را حداکثر 10 هزار نفر اعلام کرده بود! موسسات تحقیقاتی و برخی رسانه‌های بین‌المللی نیز آمار واقعی تلفات جنگ یمن را بسیار بیشتر از آمارهای رسمی اعلام می‌کنند.
رسانه‌های حامی عربستان و حتی نهادهای بین‌المللی در طول مدت جنگ یمن همواره آمار کشته‌ها را بسیار پایین اعلام کرده‌اند. این مسئله به نوعی کمک به عربستان در جنگ یمن به شمار می‌رود. اما آمار واقعی این جنگ حجم بالای جنایت آل سعود را نشان می‌دهد.  به گزارش فارس، آندرا کاربنی یک منبع آگاه از سازمان غیر دولتی(ACLED) در این مورد به شبکه خبری راشاتودی گفته که شمار کشته‌های مردم یمن در جنگ کنونی از 60 هزار نفر هم فراتر رفته است و این در حالی است که برخی رسانه‌ها با نادیده‌ گرفتن تخریب‌ها همچنان به آمارهای قدیمی استناد می‌کنند.
طبق آمار این موسسه، از ژانویه(دی ماه) سال 2016 بیش از 60 هزار نفر در یمن کشته شده‌اند و برآورد می‌شود که نیمی از این افراد در سال جاری جان باخته باشند. کاربنی افزود: «آنچه ما در گزارش‌ها می‌بینیم این است که دستکم یک تنبلی عمومی به عنوان مثال در ارائه آمار وجود دارد. سازمان ملل رقم 10 هزار نفر را اعلام کرده است و این تنها آمار رسمی از  سال 2016 تاکنون محسوب می‌شود و همچنان بسیاری از روزنامه‌ها و رسانه از این آمار استفاده می‌کنند و میزان قابل توجه تخریب‌ها را نادیده می‌گیرند.» در واقع طبق این گزارش آمار واقعی کشته‌های یمن شش برابر آمار سازمان ملل است.
جنگ یمن وارد چهارمین سال خود شده و بر اساس گزارش‌ها در هر ۱۰ دقیقه یک کودک یمنی به دلیل بیماری وبا، گرسنگی یا بمباران ائتلاف متجاوز سعودی می‌میرد. اخیرا روزنامه گاردین نیز اعلام کرده بود 85 هزار کودک یمنی به دلیل محاصره این کشور جان باخته‌اند.
الحدیده
اما با گذشت 5 روز از توافق استکهلم، تجاوز ائتلاف سعودی به «الحدیده» همچنان ادامه دارد. طبق این توافق از بامداد امروز آتش‌بس در الحدیده حاکم شده و نیروهای نظامی دو طرف باید از این بندر عقب‌نشینی کنند. البته وزیر خارجه دولت مستعفی یمن مدعی شده که اجرای توافق الحدیده ۲۴ روز طول خواهد کشید و طی آن نیرو‌های آنها به حومه‌های جنوبی و شرقی شهر الحدیده عقب‌نشینی خواهند کرد. با این حال در دو روز گذشته ائتلاف سعودی حملات زیادی به استان الحدیده داشته و همین مسئله سبب شده که مقامات انصارالله تاکید کنند ائتلاف سعودی به دنبال کارشکنی در اجرای آتش‌بس در الحدیده هستند.
برلین به خاطر ترس از گسترش اعتراضات فروش سلاح به عربستان را متوقف کرد
Image result for ‫برلین به خاطر ترس از گسترش اعتراضات فروش سلاح به عربستان را متوقف کرد‬‎
دولت آلمان تحت فشار مخالفان و به خاطر ترس از گسترش اعتراضات مردمی، فروش سلاح به عربستان را متوقف کرد.

«اشتفان زایبرت» سخنگوی دولت آلمان گفت: علاوه‌بر لغو صدور سلاح از آلمان به عربستان ، مجوزهای قبلی صدور سلاح به این کشور نیز لغو شده است.
به گزارش خبرگزاری صداوسیما، آلمان یکی از صادر کنندگان اصلی تسلیحات به عربستان و کشورهای عضو ائتلاف در جنگ یمن بوده است. پیش از این مقامات برلین به دروغ اعلام کرده بودند که صدور سلاح به عربستان را قطع کرده‌اند.
بر اساس گزارش سالانه ، آلمان در سال 2017 به ارزش 6 میلیارد و 242 میلیون یورو به کشورهای جهان(ازجمله عربستان) سلاح صادر کرده است.


  نشست محرمانه آمریکا و عربستان با طالبان در امارات، بدون حضور افغانستان

Image result for ‫نشست آمریکا و عربستان با طالبان در امارات‬‎
نمایندگان گروه تروریستی طالبان با فرستاده‌های آمریکا، عربستان، امارات و پاکستان در «ابوظبی» دیدار و گفت‌و‌گو کردند.
نمایندگان طالبان دیروز در ابوظبی با نمایندگان چهار کشور آمریکا، عربستان سعودی، امارات و پاکستان بدون حضور فرستاده‌ای از جانب دولت افغانستان، دیدار و گفت‌و‌گو کردند.
شورای عالی صلح افغانستان اعلام کرد، دولت کابل در جریان برگزاری این نشست بوده و این نوع نشست‌ها، نقش تسریع‌کننده‌ای را در روند صلح افغانستان دارند. با این حال، «سید احسان طاهری» سخنگوی شورای عالی صلح افغانستان گفت، هیچ کشوری حق ندارد به نمایندگی از افغانستان وارد مذاکرات صلح با طالبان شود.
در ارتباط با موضوع مذاکرات، گزارشی نرسید، اما پیش از این طالبان اعلام کرده بود، در این نشست با نماینده آمریکا در مورد رهایی زندانیان این گروه از زندان‌های افغانستان مذاکره خواهد کرد.
«عمران خان» نخست‌وزیر پاکستان، جمعه هفته گذشته گفته بود که کشورش از راه‌ حل صلح‌آمیز در افغانستان حمایت می‌کند و آماده همکاری در این زمینه است.
شماری از تحلیلگران بر این باورند، در صورتی که اسلام‌آباد در مورد صلح درافغانستان صادقانه همکاری کند، صلح و ثبات در آینده نزدیک در این کشور استقرار خواهد یافت.
مرگ 12 نیروی دولتی
مقامات محلی در قندهار از کشته شدن هفت نظامی افغان و جراحت سه تن دیگر نیز بر اثر حمله عناصر طالبان به یکی از پاسگاه‌های مرزی در ولایت «قندهار»خبر دادند.
مقامات  قندهارهمچنین اعلام کردند، یک عامل نفوذی وابسته به گروه‌های تروریستی به نیروهای پلیس در شهرستان «میوند» این ولایت حمله کرد و پنج  پلیس را کشت. این حمله یک زخمی نیز بر جای گذاشت.
به گزارش خبرگزاری تسنیم ، فرماندهی پلیس ولایت قندهار ضمن اعلام این خبر، افزود که فرد مهاجم پس از هدف قرار دادن همرزمان خود، از محل حادثه فرار کرده است.
قندهار طی سال‌های گذشته یکی از ولایت‌های امن افغانستان محسوب می‌شده، اما پس از کشته شدن ژنرال «رازق» فرمانده قدرتمند پلیس قندهار، این ولایت شاهد افزایش حملات طالبان است.چند ماه پیش  ژنرال رازق و تعدادی از مقامات ارشد امنیتی افغانستان در قندهار به دنبال حمله مسلحانه یک عامل نفوذی کشته شدند.
حملات عوامل نفوذی از بزرگترین چالش‌های امنیتی برای دولت افغانستان و نیروهای خارجی در این کشور محسوب شده و نهادهای امنیتی تا کنون راهکار موثری برای مبارزه با این حملات نیافته است.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
سه شنبه 27 آذر 1397

سرکوب تظاهرات «عید شهدای بحرین» توسط ماموران آل‌خلیفه

    ۱۳۹۷/۰۹/۲۵
Image result for ‫سرکوب تظاهرات توسط ماموران آل‌خلیف‬‎

نیرو‌های امنیتی رژیم آل‌خلیفه در آستانه «عید شهدای بحرین»، با سرکوب اعتراضات مردمی، ده‌ها تن را بازداشت کردند.
گزارشگر العالم با پخش تصاویری از حملات مسلحانه نیروهای امنیتی بحرین به معترضان گفت: «سالگرد احیای عید شهدا در بحرین روز یکشنبه با چنین حملاتی آغاز شده است. در مناطق مختلف بحرین صدای تیراندازی شنیده می‌شود. معترضان بحرینی همزمان برضد عادی‌سازی روابط با دشمن‌اشغالگر اسرائیلی شعار می‌دهند. نیروهای امنیتی آل‌خلیفه به ده‌ها محله و خانه در مناطق مختلف بحرین حمله و بیش از 25 نفررا بازداشت کرده‌اند. بازداشت‌شدگان برای بازجویی به ساختمان اداره تحقیقات جنایی منتقل شده‌اند درحالی که علت بازداشت این افراد اعلام نشده است.
به گزارش صدا و سیما، همزمان، دادگاه این رژیم نیز ضمن تایید احکام زندان برای 8 شهروند بحرینی در ارتباط با فعالیت‌های سیاسی، از آنها سلب تابعیت کرد. در همین حال کمیته حمایت از روزنامه‌نگاران از بازداشت دست‌کم 6 روزنامه‌نگار و انتقال آنها به زندان‌های آل‌خلیفه خبر داده‌اند.مرکز بین‌المللی حقوق و آزادی‌ها نیز از دولت بحرین خواست با رفع اتهامات نبیل رجب، حقوقدان بحرینی، او را آزاد کند. این مرکز اعلام کرد پذیرفتنی نیست که دولت بحرین نبیل رجب را به علت اعتراض به تجاوز عربستان به یمن، ۵ سال زندان کند، اعتراضی که حق هر شهروندی است و قانون از این حق حمایت می‌کند.آمریکایی‌ها 60 شهروند افغان را در شرق افغانستان کشتند

Image result for ‫آمریکایی‌ها 60 شهروند افغان را در شرق افغانستان کشتند‬‎
جنگنده‌های آمریکایی در حمله شبانه به مناطق غیر نظامی ولایت«کنر» در شرق افغانستان، حدود 60 غیر نظامی، از جمله 12 کودک را کشتند.
«غلام سخی مشوانی» نماینده مردم ولایت کنر در شرق افغانستان اعلام کرد ، بر اثر حملات هوایی شبانه نیروهای آمریکایی و ناتو به مناطق مسکونی این ولایت، ۵۹ غیر نظامی افغان کشته و بیش از ۱۵ تن دیگر نیز زخمی شدند. وی خواستار پایان یافتن به این جنایات مکرر شد.
 به گزارش خبرگزاری تسنیم ، کشتارغیرنظامیان توسط نیروهای آمریکایی و ناتو، به یک سریال ادامه دار در شرق افغانستان تبدیل شده است.
«عبدالطیف فضلی» عضو شورای ولایتی کنر نیزگفت که هشت زن و 12 کودک جزو کشته شدگان این حمله هستند.
طی یک ماه اخیر نیروهای آمریکایی و ناتو در ولایت‌های شرقی افغانستان، صدها غیرنظامی افغان از جمله زنان و کودکان را کشتند و این حملات، که در سایه سکوت نهادهای حقوق بشری همچنان ادامه دارد، به بخشی از زندگی روزمره مردم در شرق افغانستان تبدیل شده است.
واکنش کرزای
«حامد کرزای» رئیس‌جمهور سابق افغانستان نیز حمله جنگنده‌های آمریکایی به غیرنظامیان افغان در ولایت کنر را محکوم کرد و آن را اقدامی غیر انسانی دانست.
وی تصریح کرد که نیروهای آمریکایی و ناتو بر خلاف ارزش‌های انسانی و اصول حقوق بشری اهداف غیرنظامی در ولایت کنر را بمباران کرده‌اند.
رئیس‌جمهور سابق افغانستان تاکید کرد، تنها راه پایان یافتن جنگ در این کشور، تفاهم و گفت ‌وگو است.
در بسیاری از موارد، نیروهای آمریکایی تلفات غیرنظامیان را کتمان می‌کنند و دولت افغانستان نیز به سهل‌انگاری و بی‌تفاوتی در این خصوص متهم است.
این در حالی است که نیروهای آمریکایی در افغانستان از مصونیت قضایی برخوردارند و به همین خاطر، دولت کابل نمی‌تواند موضوع کشتار غیرنظامیان توسط نظامیان آمریکایی را پیگیری کند.نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
سه شنبه 27 آذر 1397


( کل صفحات : 8 )    1   2   3   4   5   6   7   ...   


آمار وبلاگ
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات