تـــبـــرّی ( دشــمـن شـــناسـی )
آمریكا دشمن شماره 1 مردم محروم و مستضعف جهان است . حضرت امام خمینی (ره)
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


«بدترین دشمنان كسانی اند كه حیله خود را بیشتر پنهان می دارند.»مدیر وبلاگ :طاهر مهدوی
مطالب اخیر
نویسندگان
آزمایش موشک هدایت‌شونده در حضور کیم جونگ اون:
 کره‌شمالی: با فرد نابالغی مثل «مایک پمپئو» مذاکره نمی‌کنیم
۱۳۹۸/۰۱/۳۰
کره شمالی اعلام کرد تا زمانی که یک فرد نابالغی مثل مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا در مذاکرات اتمی بین کره و آمریکا حضور دارد در این مذاکرات شرکت نخواهد کرد.
کیم جونگ- اون و دونالد ترامپ تا کنون دوبار با یکدیگر با هدف حل و فصل برنامه هسته‌ای پیونگ‌یانگ دیدار کرده‌اند. اولین دیدار در ژوئن سال 2018 میلادی در سنگاپور و دومین دیدار اواخر فوریه سال جاری میلادی در ویتنام انجام شد اما تا کنون گفت‌وگوها در جریان این دو دیدار همچنین نشست‌های مذاکره‌کنندگان کره‌ای و آمریکایی نتوانسته است گره‌ای از این مشکل بگشاید. آمریکا اصرار دارد که پیونگ‌یانگ باید برنامه هسته‌ای خود را رها کند و در مقابل کره شمالی نیز خواستار لغو تحریم‌های بین‌المللی علیه این کشور است. کره شمالی برای باز کردن این گره روز پنج‌شنبه رسما اعلام کرد که پمپئو نباید در مذاکرات حضور داشته باشد. خبرگزاری رسمی کره شمالی به نقل از «کوان یونگ گان» یکی از مقامات رسمی وزارت خارجه این کشور گزارش کرد که کره شمالی دیگر در مذاکرات اتمی که «مایک پومپئو» وزیر خارجه آمریکا، حضور داشته باشد، شرکت نخواهد. خبرگزاری رسمی کره شمالی به نقل از این مقام کره شمالی گزارش کرد، پیونگ‌یانگ خواستار حضور فردی در مذاکرات اتمی است که «در برقراری ارتباط دقیق و بالغ باشد». این مقام وزارت خارجه کره شمالی تصریح کرد اگر آمریکا آن «دلیل ریشه‌ای» را که پیونگ‌یانگ را به سمت ساخت تسلیحات اتمی برد، رفع نکند، آینده شبه‌جزیره کره غیرقابل پیش‌بینی خواهد بود. وی در مورد دلیل ریشه‌ای توضیحی نداده، اما به نظر می‌رسد منظور او حضور نظامیان آمریکایی در منطقه شرق آسیا باشد. پیونگ‌یانگ پیش از این بارها از کره‌جنوبی خواسته به حضور نظامیان آمریکایی در شبه جزیره پایان دهد.کوان یونگ گان در حالی چنین اظهاراتی را مطرح کرده است که پیش از این نیز یک مقام ارشد کره شمالی در اظهاراتی، «مایک پمپئو»، وزیر خارجه آمریکا و «جان بولتون»، مشاور امنیت ملی کاخ سفید را مقصر شکست مذاکرات هسته‌ای با آمریکا معرفی کرده بود.«چو سان هوی»، معاون وزیر خارجه کره شمالی تأکید کرده بود که جان بولتون و مایک پمپئو به دلیل «خصومت‌ها و بی‌اعتمادی‌های موجود از قبل [در حصول توافق] مانع ایجاد کردند.»
آزمایش یک موشک تاکتیکی
همزمان کره شمالی روز (پنج‌شنبه) در بیانیه‌ای اعلام کرد، این کشور یک سلاح تاکتیکی هدایت‌شونده جدید آزمایش کرده است. براساس خبرگزاری مرکزی کره«کیم جونگ اون» رهبر کره شمالی ناظر آزمایش این سلاح تاکتیکی بوده است.  به دنبال انتشار این خبر، رویترز در گزارشی نوشت، این سلاح کوتاه برد است و بیشتر تاکتیکی است تا استراتژیکی و بیشتر برای صحنه‌های جنگ تا صحنه‌های بین‌الملل استفاده می‌شود. یاد آور می‌شود این آزمایش موشکی اولین اقدام آزمایشی کره شمالی بعد از نشست رهبر کره شمالی با دونالد ترامپ که در شهر هانوی ویتنام برگزار شد، علنی می‌شود. رد تبانی ترامپ با روسیه در گزارش مولر
دموکرات‌ها: بازی هنوز تمام نشده است

Image result for ‫رد تبانی ترامپ با روسیه در گزارش مولر‬‎
گزارش مولر درباره عدم تبانی تیم ترامپ با روسیه در انتخابات ریاست جمهوری سال 2016 رسما منتشر شد اما دموکرات‌ها با انتقاد از این گزارش اعلام کردند بازی هنوز تمام نشده است.
گزارش رابرت مولر درباره تبانی ادعایی تیم ترامپ با روسیه در جریان انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۱۶ آمریکا پنجشنبه منتشر شد. این گزارش به این جمع‌بندی رسیده که اعضای تیم ترامپ با دولت روسیه تبانی نکرده‌اند. مولر علیرغم این، در این گزارش از ۱۰ اقدام توسط ترامپ نام برده که می‌توان آنها را مصداق «مانع‌تراشی در اجرای عدالت» دانست.  گزارش به این جمع‌بندی نرسیده که دونالد ترامپ مرتکب جرمی شده اما او را تبرئه نیز نکرده است. همچنین تیم ترامپ بر اساس این گزارش پذیرای پیشنهادهای طرف روس در انتخابات ریاست جمهوری 2016 بوده است. دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا در واکنش به گزارش مولر درباره تحقیقات روسیه گفت روز خوشی را سپری می‌کند زیرا این گزارش می‌گوید نه تبانی و نه انسداد عدالت هیچ یک رخ نداده است!
اما در واکنش به این گزارش دموکرات‌ها موضع سخت تری گرفتند و اعلام کردند که بازی هنوز تمام نشده است. رئیس‌کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان آمریکا با‌اشاره به گزارش رابرت مولر گفت: بازی هنوز تمام نشده است. آدام شیف گفت: « قطعاً بازی در این خصوص تمام نشده است. چیزهای بسیار بیشتری هست که در این گزارش، سانسور شده است و ما باید آنها را بدانیم. همچنین بار دیگر باید بگویم که در این گزارش تنها به این موضوع پرداخته شده است که چه اقدامی کیفری است و چه اقدامی کیفری نیست. واقعیت‌هایی که هم اکنون در این گزارش محرز شده، محکوم‌کننده است. این واقعیت‌ها، صرف نظر از اینکه می‌توانسته‌اند یا باید به اعلام جرم علیه رئیس‌جمهور یا اطرافیانش منجر شوند، محکوم‌ کننده‌اند. ما باید خواستار عملکرد بهتر مقامات منتخب خود شویم. معیار، نمی‌تواند این باشد که شما هر کاری که دلت می‌خواهد انجام‌دهی و در نهایت هم بگویی «من متقلب نیستم» (اشاره به جمله معروف ریچارد نیکسون پیش از کناره‌گیری‌اش از مقام ریاست جمهوری آمریکاست). این، آن معیار اخلاقی نیست که مردم آمریکا از رئیس‌جمهور خود انتظار دارند»
«جرالد نادلر» یکی از نمایندگان ارشد دموکرات نیز در واکنش به این گزارش گفت این پایان کار نیست و تازه آغاز راه است. وی در جریان یک کنفرانس خبری، مستقیما به ارزیابی وزیر دادگستری از گزارش مولر حمله کرد  و «ویلیام بار» وزیر دادگستری  را هدف انتقاد قرار داد.دموکراتهای کنگره معتقدند که محتوای گزارش برخلاف اظهاراتی است که ویلیام بار پیش از این به اجبار مطرح کرده بود.بنابر گزارش خبرگزاری آلمان، نادلر از گزارش مولر با عنوان نقشه راهی یاد کرد که می‌تواند تحقیقات بیشتر کنگره را به دنبال داشته باشد و گفت: «اکنون کنگره وظیفه دارد تا از رئیس‌جمهور بخواهد که در این زمینه پاسخگو باشد.» وی همچنین ویلیام بار دادستان کل را متهم کرد که نقش ناامید‌کننده‌ای در تضعیف وزارت دادگستری آمریکا به منظور حمایت از رئیس‌جمهور داشته است.
رئیس‌کمیته قضایی مجلس نمایندگان به شدت از اقدامات ویلیام بار در ارزیابی گزارش رابرت مولر در زمینه مداخله روسیه در انتخابات سال ۲۰۱۶ آمریکا انتقاد کرد و گفت: « دادستان رویکرد ریاکارانه و گمراه‌کننده‌ای را در اینکه رئیس‌جمهور کار خطایی انجام نداده است، در پیش گرفته است.»ویلیام بار در ارزیابی که از گزارش مولر داشته است گفته بود، ترامپ در جریان رقابت‌های انتخاباتی سال ۲۰۱۶ با طرف‌های روس همکاری نکرده است. وی  همچنین تصریح کرده بود که ترامپ اقدامی برای مانع‌تراشی در تحقیقات مولر انجام نداده است. ترامپ و هوادارانش سخنان بار را درباره گزارش مولر، یک عذرخواهی تمام عیار دانسته‌اند. «نانسی پلوسی» رئیس‌مجلس نمایندگان دیگر فرد دموکرات است که به ارزیابی گزارش مولر خرده گرفته است. او در توئیتی نوشت که مرور این گزارش ادامه خواهد داشت.


اعتراض سازمان ملل به رژیم آل خلیفه
در پی سلب تابعیت 139 شهروند بحرینی

Image result for ‫رژیم آل خلیفه‬‎
کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل ضمن ابراز نگرانی از حکم دادگاه بحرین در سلب تابعیت 139 نفر اعلام کرد، احتمالاً این دادگاه استانداردهای قضایی عادلانه بین‌المللی را ندارد.
به گزارش فارس، دادگاه بحرین روز سه‌شنبه 139نفر را به حبس و سلب تابعیت محکوم کرد. میشل باشله کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل در واکنش به این اقدام گفت، نگران است که این دادگاه، استانداردهای قضایی عادلانه بین‌المللی را نداشته باشد. دادگاه بحرین برای ۶۹ نفر از این افراد حکم حبس ابد صادر و ۳۹ نفر را به حبس 10 ساله، ۲۳ نفر را به حبس هفت ساله، یک نفر را به حبس پنج ساله و هفت نفر را به حبس سه ساله و سلب تابعیت محکوم کرده است. کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل در بیانیه‌ای گفت: «نگرانی‌های جدی وجود دارد مبنی بر اینکه این دادگاه با استانداردهای قضایی عادلانه بین‌المللی همخوانی نداشته باشد زیرا شمار زیادی از متهمین، ظاهراً به صورت غیابی محاکمه شده‌اند.»


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
شنبه 31 فروردین 1398

دیدار و گفت‌و‌گوی نخست وزیر عراق با پادشاه سعودی در ریاض
 ۱۳۹۸/۰۱/۳۰

Image result for ‫دیدار و گفت‌و‌گوی نخست وزیر عراق با پادشاه سعودی در ریاض‬‎
نخست وزیر عراق در راس هیئتی، وارد پایتخت عربستان شد و با پادشاه و دیگر مقامات این کشور دیدار و گفت‌وگو کرد.
«عادل عبدالمهدی» عصر چهارشنبه گذشته در صدر هیئتی، وارد شهر ریاض شد و با «سلمان بن عبدالعزیز» پادشاه و«محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان، دیدار و گفت‌وگو کرد.
نخست وزیر عراق تاکید کرد که سفر وی به ریاض، «نشانگر رویکرد و تمایل دولت عراق برای توسعه روابط با ریاض در همه زمینه‌هاست و تبادل این سفرها در این سطح عالی، افق‌های گسترده‌ای ایجاد و خواسته‌های دو ملت را برآورده و امنیت و ثبات را برای عموم ملت‌های منطقه محقق می‌کند».
پادشاه سعودی نیز ثبات، شکوفایی و پیشرفت را برای عراق آرزو کرد.
دفتر نخست وزیری عراق پس از این دیدارها با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که 13 توافق و یادداشت تفاهم بین وزرای عراقی و همتایان سعودی آنان امضا شده است. این نهاد درباره ماهیت این توافقات اشاره‌ای نکرد.
پس از پایان دیدار میان عبدالمهدی و پادشاه سعودی، طرفین بیانیه مشترکی را منتشر کردند.
بر اساس این بیانیه، در جریان دیدار بین سلمان و عبدالمهدی، «راه‌های تقویت و توسعه روابط دوجانبه» به گونه‌ای بررسی شد که «در راستای منافع دو کشور و دو ملت برادر باشد.»
در این دیدار، همچنین، چند توافق و یادداشت تفاهم‌نامه در زمینه‌های مختلف، در چارچوب شورای هماهنگی سعودی-عراقی امضا شد.
به گزارش واس، شاه سعودی و نخست وزیر عراق با تاکید بر روابط تاریخی، دینی و اجتماعی بین ریاض و بغداد، اعلام کردند که باید از «میراث تاریخی و دینی بهره برد و روابط را تقویت کرد».
واس با اشاره به دیدار عبدالمهدی با «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی اعلام کرد که طرفین آخرین تحولات بین‌المللی و منطقه‌ای را بررسی و بر لزوم رایزنی و هماهنگی در راستای تقویت اتحاد بین کشورهای عربی تاکید کردند.
 کشف 97 قبضه سلاح غیرمجاز در خوزستان

Image result for ‫کشف 97 قبضه سلاح غیرمجاز در خوزستان‬‎
فرمانده انتظامی خوزستان گفت: 97 قبضه سلاح جنگی و شکاری غیرمجاز در اجرای طرح جمع‌آوری سلاح و مهمات غیرمجاز در خوزستان کشف و ضبط، و 98 نفر در این رابطه دستگیر شدند.
سرتیپ حیدر عباس‌زاده‌، بیان کرد: در راستای ارتقای امنیت عمومی خوزستان، طرح جمع‌آوری سلاح و مهمات غیرمجاز، با برنامه‌ریزی مناسب و ارائه راهکار اجرایی دستورات عملیاتی به پلیس اطلاعات و امنیت عمومی این استان ابلاغ شد.
وی افزود:‌ پلیس اطلاعات امنیت عمومی با همکاری سایر یگان‌های انتظامی و تلاش مستمر در سطح استان در هفت روز گذشته در چندین عملیات موفق به شناسایی و دستگیری 98 نفر از عاملان تیراندازی و دارندگان سلاح غیرمجاز شد.
فرمانده انتظامی خوزستان ادامه داد: در بازرسی از مخفیگاه متهمان تعداد 13 قبضه سلاح جنگی و 84 قبضه سلاح شکاری در مجموع 97 قبضه سلاح غیرمجاز به همراه سه هزار و 371 عدد انواع فشنگ کشف و ضبط شد.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
شنبه 31 فروردین 1398

اخبار ویژه روزنامه ها
    ۱۳۹۸/۰۱/۳۰
Image result for ‫اخبار ویژه روزنامه ها‬‎
شوخی مرفهین بی‌درد با مردم تهران
اصلاح‌طلبان شورای شهر تهران در سال جاری هم به دنبال کارهای نمایشی رفته‌اند. روز سه‌شنبه تنها در یک طرح اقدام به تغییر چند خیابان شهر تهران به نام‌هایی که برایشان آورده سیاسی دارد، کردند. سوال اصلی که می‌شود این است که آیا مردم تهران مشکلات دیگری ندارند که تا به این حد اعضای اصلاح‌طلب شورای شهر تهران بر روی کارهای نمایشی و تغییر نام معابر و خیابان‌ها متمرکز شده‌اند؟
«راه دانا» نوشت: آیا پرداختن به این مسائل سطحی و نمایشی در میان تمام مشکلات در شأن شورای شهر تهران است؟ آیا امور مهم‌تری وجود ندارد؟ اما اصلاح‌طلبان شورای شهر برای خود چنین کارهای دسته‌ چندمی را تعریف و اجرا می‌کنند و جالب است که به آن هم مباهات می‌کنند.
جالب اینجاست که اغلب این تغییر نام‌ها در خیابان‌های مناطق مرفه‌نشین تهران صورت گرفته و به نظر می‌رسد اصلاح‌طلبان برای اینکه رضایت طیف خاصی را که چندان مشکلاتی از لحاظ اقتصادی ندارد را جلب کنند، دست به این کارهای نمایشی می‌زنند. نکته قابل تامل دیگر تغییر نام خیابان‌ها به نام هنرمندان و بازیگران است. باز هم به نوعی سلبریتی محور بودن در دستور کار سیاسی اصلاح‌طلبان است و نامی از دانشمندان و فرهیختگان و پژوهشگران نمونه در این موارد دیده نمی‌شود.
جالب اینجاست که اصلاح‌طلبان بیان می‌کنند که در دوره محمدباقر قالیباف که کارهای عمرانی بسیاری در سطح شهر تهران شاهد بودیم، از پایتخت یک شهر سوخته تحویل گرفته‌اند اما حالا با کارهای نمایشی سعی دارند تهران را به طور کاملا سیاسی اداره کنند.
در انتخابات‌های مختلف بده بستان سیاسی و حضور و حمایت سلبریتی‌ها از اصلاح‌طلبان به خوبی نمایان است و به نظر می‌رسد که اصلاح‌طلبان سعی کرده‌اند با این کار روند رانت سیاسی به سلبریتی‌ها را ادامه دهند.
اما باید پرسید که این نام‌گذاری‌ها غیر از این رانت‌های سیاسی جناحی چه مشکلاتی را حل می‌کند؟ آیا ترافیک این خیابان‌ها روانتر می‌شود و امکانات رفاهی و تسهیلاتی مردم در سطح شهر بهتر خواهد شد؟ این در شرایطی است که در پس پرده این اقدامات نمایشی اصلاح‌طلبان سعی می‌کنند که هزینه شهر تهران را برای شهروندان افزایش دهند.
از سوی دیگر باید پرسید که این نام‌گذاری‌ها دغدغه چند درصد از شهروندان شهر تهران می‌باشد. بیشتر این موارد شاید دغدغه هنرمندان و برخی از هنردوستان باشد اما غالب و قاطبه مردم تهران مشکلاتی دارند که با این نمایش‌های هنردوستانه حل و فصل نمی‌شود. به نظر می‌رسد اصلاح‌طلبان شورای شهر کار اجرایی در شهر تهران را شوخی گرفته‌اند.

آمریکا: ایران بزرگ‌ترین قدرت موشکی خاورمیانه است
وزارت خارجه آمریکا ضمن گزارش سالیانه خود اذعان کرد ایران دارای بزرگ‌ترین قدرت موشکی در خاورمیانه است.
وزارت خارجه آمریکا هر ساله گزارش موسوم به «پایبندی و تبعیت کشورها از توافقنامه‌ها و تعهدات کنترل تسلیحاتی، منع اشاعه و خلع سلاح» را تهیه و آن را تقدیم کنگره می‌کند.
دولت آمریکا در گزارش امسال خود تلاش کرده ایران را به نقض «معاهده منع گسترش سلاح‌های اتمی» (ان‌پی‌تی) متهم کند. واشنگتن، علاوه بر این، برخلاف گزارش‌های پی در پی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مبنی بر پایبندی ایران به توافق هسته‌ای برجام، سعی کرده بر اساس ادعاهای اخیر رژیم صهیونیستی، ایران را ناقض توافق هسته‌ای معرفی کند.
وزارت خارجه آمریکا مدعی شده ایران به دنبال آن بوده از مفاد برجام بهره‌گیری کرده و بعد از انقضای این توافق در سال 2025 اقدام به توسعه مواد هسته‌ای خود کند.
وزارت خارجه آمریکا در بخش دیگر این گزارش، اذعان کرد: ایران صاحب بزرگ‌ترین برنامه موشکی در خاورمیانه است و به تلاش برای افزایش اندازه، دقت، برد، پیشرفتگی و میزان کشنده بودن زرادخانه موشکی‌اش ادامه می‌دهد.

خدا کند روحانی از گرانی‌ها خبر داشته باشد وگرنه...
یک مستندساز تلویزیونی نوشت: دولتی‌ها اعلام کردند که روحانی از پرداخت نشدن خسارات سیل 95 اطلاع نداشته و عصبانی شده است!!
علی صدری‌نیا مجری و مستندساز تلویزیون در ادامه می‌نویسد: خدا کنه ایشون از قیمت دلار، طلا، مسکن، گوشت، مرغ، خودرو، مواد غذایی، پیاز و گوجه و سیب‌زمینی و... اطلاع داشته باشه! وگرنه اگه سال 1400 موقع رفتن بفهمه، دیگه خیلی عصبانی می‌شه از دست همه‌مون!
گفتنی است حسینعلی امیری اخیرا در جریان سفر به خوزستان و در جمع مردم شعیبیه گفته  بود:‌ یکی از اعضای دولت موضوع سیل سال 95 را در هیئت دولت مطرح کرد که رئیس‌جمهور به شدت برافروخته شد و اصلا نمی‌دانست برای جبران خسارات سیل قول داده‌اند، ولی در پیچ و خم‌های اداری افتاده است.
وی ادامه داد: رئیس‌جمهور به نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه دستور داد که خیلی سریع مطالبات سال 95 برآورده شود.
همچنین در ماجرای گران شدن نرخ ارز و هنگامی که این رقم به 4700 تومان رسیده بود، آقای نوبخت می‌گفت رئیس‌جمهور از گران شدن نرخ ارز مکدر شده است.

چالش افزایش قیمت نفت با تداوم تحریم‌های آمریکا علیه ایران
تا دو هفته دیگر آمریکا باید تصمیم بگیرد یا به تحریم‌های نفتی ایران شدت ببخشد یا معافیت‌های اعطایی به خریداران نفت ایران را تمدید کند. اما این تصمیمی ساده نخواهد بود. دولت ترامپ تمایل دارد فشار بر ایران را افزایش دهد، اما اگر بخواهد نفت بیشتری را از بازار حذف کند، باید به جهش قیمت نفت نیز رضایت بدهد.»
روزنامه فایننشال تایمز ضمن انتشار تحلیل فوق می‌نویسد: هفته گذشته که قیمت نفت به 72 دلار به ازای هر بشکه رسید یعنی بالاترین رقم در سال جاری که احیای سی درصدی نسبت به دسامبر گذشته را نشان می‌دهد. علاوه بر افزایش بهای نفت، ساختار بازار نفت نیز حکایت از این دارد که عرضه نفت خام جهانی تحت فشار است.
معامله‌گران بازار نفت اکنون آمادگی دارند برای تحویل فوری مبلغ دو دلار اضافه به ازای هر بشکه در مقایسه با قراردادهای بلندمدت بپردازند که نشان می‌دهد پالایشگران در یافتن نفت خام خود با دردسر مواجه شده‌اند. با انتظار کاهش بیشتر عرضه نفت خام از ونزوئلا و تجدید درگیری‌ها در لیبی، به نظر نمی‌رسد زمان خوبی باشد که آمریکا نفت بیشتری را از بازار حذف کند.
اطلاعات مربوط به رهگیری نفتکش‌ها با استفاده از تصاویر ماهواره نشان می‌دهد که در ماه مارس صادرات ایران متشکل از یک میلیون و 400 هزار بشکه نفت خام و 500 هزار بشکه میعانات به 1/9 میلیون بشکه در روز رسیده است. اگرچه این میزان با اوج تولید نفت ایران فاصله دارد، اما به میزان صادرات نفت ایران پیش از اعلام تحریم‌ها نزدیک است. سایر اطلاعات رقم کمتری در افزایش صادرات ایران را نشان می‌دهند، اما همگی از افزایش آن نسبت به آغاز سال حکایت دارند.
این امر فشار بیشتری بر دولت ترامپ وارد می‌آورد که علیرغم تمایل به کاهش بهای نفت، واکنش نشان بدهد. یک گزینه می‌تواند این باشد که متحدان آمریکا مانند ژاپن و کره جنوبی با کاهش میزان واردات از ایران، به خرید نفت از این کشور ادامه بدهند. همچنین احتمال دارد واشنگتن دست به دامان عربستان شود تا بر تولید خود بیفزاید، اما موفقیت این راهبرد محل تردید است.

شما بگویید چرا دولت 9 ماه است سخنگو ندارد؟
حذف کرسی سخنگویی در دولت را ذیل کدام یک از موارد زیر دسته‌بندی می‌کنید؟ آیا دولت حسن روحانی علاقه‌ای به پاسخگویی به مردم ندارد؟ آیا دولت حرفی برای گفتن با مردم ندارد؟ یا اینکه برعکس این دیدگاه، شما موافق حذف این کرسی و پیگیری روند فعلی در خبررسانی و پاسخگویی دولت هستید؟
این پرسش‌ها را سایت تابناک با اشاره به سپری شدن 9 ماه از آخرین جلسه سخنگوی وقت دولت با خبرنگاران مطرح کرد و از مخاطبان خود خواست نظر خود را در این باره بیان کنند.
برخی از پاسخ‌های مردم را می‌خوانید:
- واقعاً دولت حرفی هم برای گفتن داره که نیاز به سخنگو داشته باشه؟!!!
- چیزی که عیان است/ چه حاجت به بیان است؟!
- گرون شدن که سخنگو نمی‌خواد ارزون شدنیم که در کار نیست؛ بدون رئیس دولتم چیزی نمیشه تا چه رسد به سخنگوش.
- از طلا بودن پشیمان گشته‌ایم/ مرحمت فرموده ما را مس کنید!
- دیگه همه نوع خرابکاری شده، سخنگو میخواد چی بگه مثلاً؟؟؟
- بابا اینقدر به این دولت گیر ندید. خسته‌ست. میفهمید؟؟
- حال نداره حتی سخنگو انتخاب کنه. اما خلاقیت شما هم قابل تحسینه. این مورد رو هم طوری نشون میدید که انگار اتفاق مثبتی ه!!
- سخنگو مگه مهمه... سخن مردم مگه مهمه... نظر مردم مگه مهمه... سخن دولت مهمه.
- این دولت همه مدیرانش سخنگو هستند،
نیازی نیست.
- بنظرم دولت خودشو ملزم به پاسخگویی نمی‌دانه.
- به عمل کار برآید/ به سخنرانی نیست!!
بود و نبود دولت هیچ فرقی بحال ما نداره. سخنگوی دولت هیچوقت عدد نبوده.
- سخنگو برای جایی هست که حرفی برای گفتن داشته باشه آخه دولت حرفی نداره بگه که سخنگو بخواد.
- ما در فکر انتخابات زودتر از موعد هستیم شما از سخنگو حرف می‌زنید؟
- سخنگو ... واسه چی... مگه اخباری هست... بابا جو ندید... همه چی آرومه... ما چقدر خوشبختیم ... و...
- به نظرم با مجاز تضاد انتخاب کردن! ادبیاتیها میدونن....

پروژه افتتاح شده به جای بازآفرینی شهری جا زده شد
یک روزنامه حامی دولت از عدم استقبال توسعه‌گران از طرح مسکن امید موسوم به طرح بازآفرینی شهری خبر داد.
جهان صنعت نوشت: دولت به تازگی از طرح مسکن امید در منطقه 18 تهران رونمایی کرد؛ طرحی که با همکاری شهرداری تهران در مقیاس کوچک به بهره‌برداری رسیده تا الگوی بازسازی بافت فرسوده تهران باشد. مسکن امید به عنوان خروجی اولین پروژه از طرحی کلان‌تر که در مقیاس ملی به دنبال بازآفرینی شهری است، افتتاح شده است. یک سال پیش حسن روحانی، رئیس جمهور با اعلام برنامه دولت برای احیای 1334 محله فرسوده طی پنج سال در کشور گفته بود قرار است با ساخت سالانه 100 هزار واحد مسکونی بافت فرسوده را توسعه دهیم.
پیش از این پروژه‌های سیروس و تختی به عنوان طرح‌های مرجع بازآفرینی شهری معرفی شده بودند و آغاز عملیات ساخت آنها نیز تبلیغات گسترده‌ای را از سوی دولت به دنبال داشت اما به یکباره در ابتدای سال 98 اولین خروجی طرح «مسکن امید» با افتتاح پروژه «بهاران شرقی» معرفی شد. بررسی‌های بیشتر نشان می‌دهد چنین پروژه‌ای ابتدا در مناطق اعلام شده برای بازسازی در قالب طرح بازآفرینی شهری هم نبوده است و دولت تنها با افتتاح یکی از پروژه‌های قبلی شهرداری تهران این طرح را در ادامه بازآفرینی شهری جا زده است.
این در حالی است که پروژه بازآفرینی شهری وزارت راه و شهرسازی به دلیل عدم استقبال توسعه‌گران تقریباً در رکود رفته است. به گفته ناظران با وجود اینکه امتیازات خوبی برای مشارکت بخش خصوصی در این طرح در نظر گرفته شده اما عواملی مانند «انتظارات تورمی» و «عدم بازدهی مناسب» مانع حضور توسعه‌گران شده است. با این وجود طرح بازآفرینی شهری در محله سیروس از همان ابتدا هم با عدم استقبال سرمایه‌گذاران مواجه شده بود و دولت مجبور شد برای شروع به کار این پروژه یکی از زیرمجموعه‌های بانک مسکن را وارد کند که شرکت هم پس از کلنگ‌زنی پروژه اعلام انصراف کرد.
حالا دولت پروژه مسکونی کوچک مقیاس (324 واحدی)( در منطقه 18 تهران را با عنوان پروژه بهاران شرقی به عنوان نخستین پروژه نوسازی بافت فرسوده افتتاح کرده است تا سنگینی شکست طرح بازآفرینی شهری را از دوش خود بردارد. این در حالی است که پس از کشمکش‌ها و حواشی زیادی که عباس آخوندی، وزیر سابق راه و شهرسازی با رئیس دولت و اکبر ترکان داشت دست کم طرح بازآفرینی شهری به نتیجه برسد چرا که یکی از مهم‌ترین دلایل اختلاف آخوندی با دولت بر سر برنامه‌های بازآفرینی شهری و انتصاب اکبر ترکان به عنوان مشاور رئیس‌جمهور در امور بافت فرسوده بود؛ انتصابی که مانند انتصاب مشاور اقتصادی رئیس‌جمهور، یکی از مبهم‌ترین عناوین شغلی موجود در دولت را به وجود آورد.

محمود صادقی هم به منتقدان حفظ یک‌طرفه برجام پیوست
عضو فراکسیون امید با انتشار توئیتی در صفحه شخصی خود از ادامه حضور ایران در برجام انتقاد کرد.
محمود صادقی در حساب توئیتری خود نوشت: با توجه به خروج ایالات متحده از برجام و تعلل طرف‌های اروپایی در ایجاد ساز و کار مالی برای  دور زدن تحریم‌ها، حفظ برجام چه فایده‌ای برای ما دارد؟
لازم است دولت درباره آثار حفظ برجام در شرایط کنونی به نمایندگان توضیح بدهد.
تأکید محمود صادقی مبنی بر اینکه حفظ یک‌طرفه برجام چه فایده‌ای برای ما دارد، ظرف یک سال گذشته از سوی صاحب‌نظران مطرح شده اما از سوی دولتمردان پاسخی نگرفته است.


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
شنبه 31 فروردین 1398


جهاد اسلامی فلسطین خواستار تشکیل جبهه واحد علیه «معامله قرن» شد
   ۱۳۹۸/۰۱/۳۰

Image result for ‫جهاد اسلامی فلسطین خواستار تشکیل جبهه واحد علیه «معامله قرن» شد‬‎
جنبش جهاد اسلامی فلسطین خواستار تشکیل یک جبهه واحد عربی برای مقابله با «معامله قرن» شد.
دفتر جنبش جهاد اسلامی فلسطین در نوار غزه طی بیانیه‌ای اعلام کرد، با تشکیل کشور فلسطین محدود به نوار غزه یا بدون آن، مخالف است و مهم نیست که در این راه‌،‌ چه هزینه‌ای می‌پردازد.
جهاد اسلامی تاکید کرد، ‌با هر ایده‌ای مانند،‌ ایده سرزمین یا زمین جایگزین برای فلسطین، مخالف است.
این جنبش افزود: به رسمیت شناختن اسرائیل،‌ تهدید هویتی و وجودی برای جهان عرب و اسلام است و عادی‌سازی روابط با این رژیم، ابزاری برای تصویب «معامله قرن»، غارت ثروت‌ها و تعمیق شکاف و دودستگی مذهبی و فرقه‌ای و ایجاد دشمنی میان کشورها و ملت‌های عربی و اسلامی محسوب می‌شود. جهاد اسلامی تاکید کرد: ما با طرح‌ و پیشنهادی که به اتحاد و یکپارچگی اراضی عربی لطمه بزند،  مخالفیم و خواهان حفظ وحدت کشورهای عربی برای مقابله با پیامدهای خطرناک طرح معامله قرن هستیم که هدف از آن ایجاد شکاف و دودستگی در منطقه، ترسیم دوباره نقشه منطقه بر اساس ایده استعماری آمریکا است. جارد کوشنر داماد و مشاور رئیس جمهور آمریکا روز چهارشنبه اعلام کرد جزئیات طرح «معامله قرن» پس از ماه رمضان اعلام خواهد شد.
جنبش حماس
 جنبش مقاومت اسلامی حماس اعلام کرد که مقابله با دشمن صهیونیستی و طرح‌های توسعه‌طلبانه آن در اراضی اشغالی، مستلزم وحدت ملت فلسطین و کنار گذاشتن اختلافات داخلی و تلاش برای ارائه یک طرح ملی یکپارچه با مشارکت تمامی گروه‌ها و جریان‌ها است. این جنبش طی بیانیه‌ای تصریح کرد که در سایه چالش‌‌های پیش روی ملت فلسطین و به منظور مقابله با زورگویی و سلطه‌طلبی‌های دشمن صهیونیستی و آمریکا، این جنبش در تلاش برای ارائه طرحی ملی به‌منظور مقابله با عربده‌کشی‌های دشمن است و در همین راستا،‌ «یحیی سنوار» رهبر دفتر سیاسی حماس در غزه،‌ «صلاح بردویل» مسئول اداره روابط ملی و شماری دیگر از رهبران این جنبش،‌ دیدارهایی با رهبران گروه‌های فلسطینی‌ و شخصیت‌های برجسته و مهم ترتیب داده‌اند.
حماس تاکید کرد که وحدت ملی و شراکت حقیقی،‌ بهترین و کوتاه‌ترین راه برای مقابله با دشمن اشغالگر است و این جنبش برای آغاز نهضتی حقیقی در زمینه وحدت و شراکت ملی تحت عنوان «مقاومت در برابر اشغالگران» و حمایت از کرانه باختری در مقابل توسعه‌طلبی‌های آنان، کاملا آماده است. این جنبش تمامی گروه‌ها و جریان‌های فلسطینی‌ را به هم‌سویی با مقاومت مردمی در کرانه باختری به منظور به شکست کشاندن طرح‌های دشمن برای الحاق آن به اراضی تحت تصرف رژیم «اسرائیل» و خنثی کردن طرح‌های شهرک‌سازی دشمن فراخواند.
در این بیانیه همچنین، بر ضرورت بهره‌برداری از دستاوردهای تظاهرات بزرگ بازگشت در غزه و اتاق عملیات مشترک گروه‌های فلسطینی و تلاش برای ارتقای ابزارهای مبارزه با دشمن، تاکید شده است.
این بیانیه می‌افزاید که غزه همچنان دژی محکم و جبهه مقدم دفاع از ملت فلسطین و مقابله با توطئه‌های آمریکایی اسرائیلی تا آزادسازی کامل این سرزمین و بازگشت آوارگان به شهر و دیار خود خواهد بود.
حماس بار دیگر مخالفت قاطع خود با هرگونه تلاشی در راستای عادی‌سازی روابط با دشمن صهیونیستی را اعلام کرد و خواستار انزوای این رژیم و تحریم آن شد.
این جنبش تاکید کرد که مقاومت تا تحقق تمامی اهداف از جمله آزادسازی و بازگشت آوارگان ادامه دارد و ملت فلسطین اجازه اجرای هیچ پروژه‌ای را که به حقوق مسلم آن ضربه بزند،‌ نخواهد داد و با وحدت و همدلی خود قادر است با هر چالش و تهدیدی مقابله کند.


 راننده صهیونیست در بیت‌لحم بانوی معلم فلسطینی را به شهادت رساند
Image result for ‫«فاطمه سلیمان» (42 ساله) معلم فلسطینی را در «بیت‌لحم» با کامیون زیر گرفت‬‎

یک شهرک‌نشین صهیونیست، «فاطمه سلیمان» (42 ساله) معلم فلسطینی را در «بیت‌لحم» با کامیون زیر گرفت و به شهادت رساند.منابع محلی اعلام کردند، ابتدا یک خودرو به خودروی «فاطمه سلیمان» برخورد کرد،او برای مشاهده خسارت‌های وارد شده به اتومبیل خود، پس از تصادف از آن خارج شد اما یک شهرک‌نشین صهیونیست با کامیون خود به این معلم فلسطینی زد و باعث شهادت فوری وی شد.محل دقیق این اتفاق، شهر «تقوع» واقع در جنوب «بیت‌لحم» اعلام شده است.پلیس رژیم صهیونیستی پس از حضور در محل جنایت، دوربین‌های مداربسته موجود در مکان را مصادره کرد. این اقدام نظامیان ‌اشغالگر، از همکاری میان فرد مهاجم و نظامیان پرده بر می‌دارد.


الاخبار:
گزارش محرمانه امارات اختلاف میان شاه و ولیعهد سعودی را تایید می‌کند

Image result for ‫گزارش محرمانه امارات اختلاف میان شاه و ولیعهد سعودی را تایید می‌کند‬‎
گزارش محرمانه وزارت خارجه امارات اختلاف میان شاه و ولیعهد سعودی بر سر سیاست‌های عربستان در مورد منطقه را تایید کرد.
منابع نزدیک به دفتر «محمد بن زاید»، ولیعهد ابوظبی خبر اختلاف بین ملک سلمان، پادشاه عربستان و پسرش، شاهزاده محمد، را تایید کردند. روزنامه لبنانی الاخبار به نقل از منابع اماراتی نوشت، ابوظبی نگران است که این اختلاف بر روابط نزدیکش با ریاض، تاثیر گذارد به ویژه که در چهار سال گذشته بن سلمان و بن زاید روابط فوق‌العاده‌ای با یکدیگر داشته‌اند.
به گزارش فارس، الاخبار بر اساس یک گزارش محرمانه وزارت خارجه امارات عربی متحده نوشت: «از اکتبر سال گذشته، سلمان نقش بیش‌تر و مهم‌تری در انجام امور حکومتی ایفا کرده و از دامنه گسترده اختیارات ولیعهد سعودی کاسته است، ملک سلمان همچنین به نزدیکان خودش هم اختیارات گسترده‌تر و تاثیرگذارتری در تصمیم‌های حکومتی سپرده است.» در این گزارش آمده است، ملک سلمان از سیاست‌های پسرش در داخل عربستان ابراز نارضایتی کرده است به خصوص که در سال گذشته هم موقعیت نهاد دینی عربستان را که شریک حساس خاندان پادشاهی است به نفع نخبگان لیبرال تضعیف کرد.
بر اساس این گزارش، ملک سلمان از سیاست خارجی ولیعهد خود که ترکیه را از یک کشور دوست به دشمن مبدل کرده و همچنین خصومت با اخوان‌المسلمین، تشدید خصومت با ایران و رابطه با اسرائیل ناراضی بوده است. گزارش وزارت خارجه امارات آورده است: «قتل جمال خاشقجی روزنامه‌نگار سعودی بی تردید آسیب زیادی به بن سلمان زد و نقطه عطفی بود تا پدرش مجدداً امور حکومتی را هر چند جزیی در کنترل خودش بگیرد.»
روزنامه انگلیسی «گاردین» هم یک ماه پیش به نقل از منابع آگاه از این اختلافات خبر داده و نوشته بود که سلمان، شاه سعودی بخشی از اختیارات را از «محمد بن سلمان» ولیعهد خود سلب کرده است، به گونه‌ای که بن سلمان در چند جلسه سطح بالای وزارتی و دیپلماتیک شرکت نکرده است. آن طور که به گاردین گفته شده بود شاه سعودی اخیراً خبر کاهش اختیارات بن سلمان را به گروهی از وزرای ارشد کابینه اطلاع داده است.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
شنبه 31 فروردین 1398


تروریست‌ها ۱۴ پرسنل شیعه نیروی دریایی پاکستان را به قتل رساندند
   ۱۳۹۸/۰۱/۳۰

Image result for ‫پاکستان‬‎
افراد مسلح با ربودن یک اتوبوس حامل پرسنل نیروی دریایی ارتش پاکستان در خط ساحلی ایالت بلوچستان، 14 نفر از آنها را کشتند. همه قربانیان این حمله تروریستی، شیعه بودند.
افراد مسلح وابسته به یک گروه جدایی‌طلب، اتوبوس حامل پرسنل نیروی دریایی را در خط ساحلی جنوب ایالت بلوچستان ربودند و ۱۴ نفر از آنها را به قتل رساندند. مسافران دیگر توانستند فرار کنند و خود را به نزدیک‌ترین پاسگاه امنیتی برسانند. به گفته این  افراد، تروریست‌های مسلح از مسافران درخواست کارت شناسایی کردند و سپس مسافرانی که مذهب شیعه داشتند را هدف قرار دادند. این دومین حمله به شیعیان در پاکستان طی یک هفته اخیر است. چند روز قبل نیز تروریست‌ها با انفجار بمب در بازار میوه و تره‌بار یک محله شیعه‌نشین شهر «کویته » مرکز ایالت بلوچستان، حدود 20 غیر نظامی را کشته‌اند. این اتفاق باعث اعتراض مردم و علمای شیعه پاکستان به کوتاهی دولت در قبال اقدامات تروریستی شده بود. آغاز همه‌پرسی نمایشی تداوم حضور السیسی در قدرت
استقرار نظامیان در خیابان‌های مصر
Image result for ‫آغاز همه‌پرسی السیسی در قدرت‬‎
همزمان با آغاز همه‌پرسی در‌باره ادامه یافتن ریاست جمهوری ژنرال «عبدالفتاح السیسی»، نیروهای ارتش و پلیس مصر در استان‌های مختلف این کشور مستقر شدند.
پس از آن که پارلمان مصر روز سه‌شنبه اصلاحات قانون اساسی که به موجب آن عبدالفتاح السیسی تا سال ۲۰۳۰ در قدرت خواهد ماند رای مثبت داد، اکنون قرار است مردم این کشور برای تایید یا رد این تغییرات به پای صندوق‌های رای بروند. همه‌پرسی برای تایید نهایی این اصلاحات، گام نهایی السیسی در جهت قبضه قدرت خواهد بود. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از العالم، ارتش مصر در بیانیه‌ای از مشارکت نیروهای مسلح در تأمین امنیت نقاط مختلف کشور طی روزهای برگزاری همه‌پرسی اصلاح قانون اساسی خبر داد. در این بیانیه آمده است که نیروهای ارتش با هماهنگی دستگاه‌های وزارت کشور در تأمین امنیت نقاط مختلف به خصوص مناطق نظامی مشارکت خواهند کرد. طبق این بیانیه، مأموریت‌های محوله به این نیروها، حمایت از شهروندان، مقابله با تمامی تهدیدات علیه مراکز اخذ رأی، نظارت و رصد هوایی تمامی ۲۷ استان این کشور است.
«لاشین ابراهیم»، رئیس‌هیئت عالی انتخابات مصر اعلام کرده که ۱۹ تا ۲۲ آوریل (۳۰ فروردین تا سوم اردیبهشت) زمان همه‌پرسی برای تغییرات قانون اساسی است. وی گفت که روزهای جمعه، شنبه و یکشنبه در خارج رأی‌گیری خواهد شد و رأی‌گیری در داخل از شنبه تا دوشنبه صورت خواهد شد. بر اساس تغییرات جدید در ماده ۱۴۰ قانون اساسی مصر، مدت ریاست جمهوری در این کشور از دو دوره چهار ساله به دو دوره شش ساله تغییر یافته است. اجرای اصلاحات در قانون اساسی با مخالفت معارضان در داخل و خارج از مصر مواجه شده است. در همین ارتباط جنبش جوانان ۶ آوریل در بیانیه‌ای بر مخالفت قاطع خود با اجرای اصلاحات در قانون اساسی و فراهم کردن زمینه بقای «عبدالفتاح السیسی» در رأس قدرت، تأکید کرد.


مادورو خطاب به سران آمریکا: تحریم‌های شما ونزوئلا را قوی‌تر می‌کند
Image result for ‫مادورو خطاب به سران آمریکا: تحریم‌های شما ونزوئلا را قوی‌تر می‌کند‬‎
رئیس‌جمهور ونزوئلا خطاب به سران آمریکا، ضمن بی‌اثر خواندن تحریم‌های این کشور، اعلام کرد که فشارهای جدید تنها کاراکاس را قدرتمند‌تر خواهد کرد.
«نیکلاس مادورو» در واکنش به تحریم‌های جدید آمریکا اعلام کرد: «این تحریم‌ها کشور را قوی‌تر خواهند کرد.» روز چهارشنبه آمریکا تحریم‌های جدیدی علیه ونزوئلا، با هدف تضعیف بانک مرکزی این کشور، اعمال کرد. «جان بولتون» مشاور امنیت ملی آمریکا اعلام کرد: «این اقدام یک هشدار قوی و محکم به بازیگران خارجی در مسئله ونزوئلا از جمله روسیه است.»
در برابر این اقدامات تحریک‌آمیز، مادورو خطاب به آمریکایی‌ها گفت: «تحریم‌های شما کاملا غیراخلاقی است، بگذارید این مسئله را بگویم که این تحریم‌ها تنها باعث تقویت ما می‌شوند... بانک مرکزی ونزوئلا در نهایت قادر خواهد بود که بر این تحریم‌ها غلبه کند.»
سخنگوی وزارت خارجه روسیه نیز اعلام کرد، مسکو چشم‌انداز اقدام نظامی آمریکا علیه ونزوئلا را جدی می‌گیرد. «ماریا زاخارووا» سخنگوی وزارت خارجه روسیه در مورد اوضاع ونزوئلا گفت: «لحن تند و تهاجمی نماینده نیروهای مسلح آمریکا در قبال وضعیت جاری ونزوئلا، تایید می‌کند که اقدام نظامی آمریکا در ونزوئلا انتزاعی نیست بلکه حقیقتی محتمل است که واشنگتن به آن اذعان کرده است.» وی افزود، آمریکا همچنان به نادیده گرفتن اصول عدم توسل به زور ادامه می‌دهد. زاخارووا اعلام کرد: «هر روز بیشتر درباره احتمال سناریوی توسل به زور علیه ونزوئلا می‌شنویم که با لحن و استدلال‌های مختلفی مطرح می‌شوند.»

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
شنبه 31 فروردین 1398
نماینده کنگره آمریکا:
ترامپ برادر بزرگ القاعده است
  ۱۳۹۸/۰۱/۲۸

Image result for ‫تولسی گابارد‬‎
نماینده کنگره آمریکا در اظهاراتی تند علیه رئیس‌جمهور این کشور اعلام کرد ، «دونالدترامپ» برادر بزرگ گروه تروریستی القاعده است.
جنجال‌ها درباره حملات لفظی رئیس‌جمهور آمریکا به «ایلهان عمر» نماینده مسلمان کنگره این کشور، هنوز ادامه دارد. ترامپ اخیرا با متهم کردن ایلهان عمر به یهودی ستیزی گفته بود، ایلهان باید از مجلس نمایندگان آمریکا استعفا دهد. ترامپ جمعه گذشته نیز با انتشار ویدئویی تقطیع‌ و تدوین‌شده تلاش کرده بود ایلهان عمر را به بی‌توجهی به قربانیان حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ متهم کند. ترامپ در توئیترش زیر این ویدئو نوشت: «ما هرگز فراموش نخواهیم کرد.»
در واکنش به این اقدام «تولسی گابارد»، قانونگذار آمریکایی در ویدئویی که دوشنبه منتشر کرده به شدت به سخنان «دونالد ترامپ»، علیه «ایلهان عمر»، نماینده مسلمان کنگره و یکی از منتقدان نفوذ لابی‌های صهیونیستی در آمریکا اعتراض کرد. گابارد که یکی از نامزدهایی است که در حال تلاش برای ورود به عرصه رقابت با ترامپ در انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا است در این ویدئو می‌گوید: «انتقاد رئیس‌جمهور ترامپ از ایلهان عمر مصداق دورویی کامل است.»  به گزارش فارس گابارد در ویدئویی که منتشر کرده به ترامپ یادآوری کرده که در واقع خود او «بزرگ‌ترین محافظ» القاعده در سوریه است و از عربستان سعودی به عنوان بزرگ‌ترین حامی این گروه تروریستی، حمایت کرده است. او گفت: «ترامپ می‌گوید ما هیچ‌گاه ۱۱ سپتامبر را فراموش نمی‌کنیم. اما این خود ترامپ است که در نقش برادر بزرگ القاعده و بزرگ‌ترین محافظ آن در سوریه ظاهر شده است. او کسی است که کشور ما را به فاحشه بزرگ‌ترین حامی القاعده یعنی سعودی‌ها تبدیل کرده است.» قانونگذار آمریکایی در ادامه یادآوری کرده که عربستان سعودی میلیاردها دلار برای ترویج اندیشه‌های افراطی در سراسر دنیا هزینه کرده است.
تجمع حامیان و مخالفان ایلهان
همزمان با این جدال رسانه‌ای بر سر ایلهان عمر حامیان و مخالفان وی نیز از فرصت حضور ترامپ در ایالت مینه‌سوتا برای برگزاری تظاهرات استفاده کردند. حضور دونالد ترامپ در این ایالت سبب شد که حامیان ایلهان و مخالفان ترامپ در مقابل محل برگزاری نشست در برنزویل حاضر شده و علیه مواضع ترامپ شعار دهند.«شورای روابط آمریکایی- اسلامی» که مسئول برگزاری تظاهرات حمایتی از این نماینده مسلمان کنگره بوده، در بیانیه‌ای اعلام کرد که در اعتراض به مواضع ترامپ علیه ایلهان عمر در رابطه با حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر این تجمع را ترتیب داد.در بیانیه ‌این شورا آمده  که این تظاهرات به منظور «تمرکز کردن بر حمایت از ایلهان عمر» برگزار شده است. پایگاه«هیل» گزارش داده که علاوه‌بر حامیان این نماینده مسلمان کنگره، برخی از طرفداران اسلام‌ستیز ترامپ هم در خیابانی نزدیک به محل تجمع حامیان ایلهان عمر در برنزویل تجمع کردند.
 سفیر چین در شیلی: پمپئو عقلش را از دست داده
و در مورد چین قضاوت‌های نادرست می‌کند
Image result for ‫شو بو» سفیر چین‬‎
اظهارات اخیر وزیر خارجه آمریکا علیه حضور اقتصادی چین در کشورهای آمریکای جنوبی با پاسخ تند سفیر چین در شیلی مواجه شد و این دیپلمات چینی گفت: «پمپئو عقلش را از دست داده است».
«شو بو» سفیر چین در «سانتیاگو» پایتخت شیلی ضمن رد اظهارات وزیر خارجه آمریکا، گفت: آقای پمپئو، فردی ریاکار است، وی با رد مواضع خصمانه وزیر خارجه آمریکا علیه چین افزود: «پمپئو عقلش را از دست داده و خیلی تند رفته است.
وزیر خارجه آمریکا در جریان سفر اخیر خود  به شیلی، در اظهاراتی علیه حضور اقتصادی چین در کشورهای آمریکای جنوبی، مدعی شد که سرمایه‌گذاری‌های پکن در دیگر کشورها، اغلب سبب ایجاد فساد در حیات اقتصادی و از بین رفتن «حکم‌رانی خوب» در آن کشورها می‌شود.نتانیاهو: پیام‌های تبریک سران کشورهای عربی مرا هیجان‌زده کرد!
Image result for ‫نتانیاهو: پیام‌های تبریک سران کشورهای عربی مرا هیجان‌زده کرد!‬‎
نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی اعلام کرد، پیام تبریک‌های بسیاری از سران عرب پس از انتخابات اخیر داشته است.
«بنیامین نتانیاهو» اعلام کرد، پس از نتایج انتخابات پارلمانی اخیر، پیام تبریک‌های بسیاری از سران کشورهای عربی دریافت کرده است. بر اساس گزارش شبکه «المیادین»، نتانیاهو در جشن حزبش «لیکود» به مناسبت پیروزی در انتخابات گفت، این هفته پیام تبریک‌های بسیاری دریافت کردم اما آن چیزی که به صورت ویژه باعث شد من هیجان‌زده شوم پیام تبریک‌هایی بود که از سران کشورهای عربی و اسلامی دریافت کردم. وی ادامه داد:«من از یک یا دو رهبر (کشور عربی) حرف نمی‌زنم منظور من تعداد زیادی است. من ایمان دارم که پنجره‌ای بزرگ برای آینده وجود دارد؛ پنجره‌ای بزرگ برای امید.» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی بارها از روابط و دیدارهای خود با رهبران عرب خبر داده و در اکتبر سال گذشته (۲۰۱۸) سفری رسمی به سلطنت‌نشین عمان داشت و با «قابوس بن سعید» سلطان این کشور دیدار کرد.
بنیامین نتانیاهو در انتخابات اخیر (که نهم آوریل/۲۰ فروردین ماه برگزار شد) رقابت بسیار تناتنگی با رقیب خود «بنی گانتس» رئیس‌پیشین ستاد مشترک ارتش رژیم صهیونیستی داشت و تنها با اختلاف یک کرسی از گانتس پیش افتاد. بر اساس گزارش رسانه‌های صهیونیستی، حزب راست‌گرای لیکود به رهبری نتانیاهو، ۳۶ کرسی از ۱۲۰ کرسی در کنست را از آن خود کرد و گانتس رهبر ائتلاف «آبی-سفید» رژیم نیز با کسب ۳۵ کرسی حزب دوم این انتخابات شد.
بعد از اینکه حزب «لیکود» به ریاست «بنیامین نتانیاهو» توانست پیروز شود روز سه شنبه، 65 نماینده «کنست» (از 120 نماینده) از نخست‌وزیری دوباره وی حمایت کردند. به نوشته «تایمز اسرائیل» 29 نفر از نمایندگان احزاب «اسرائیل بیتونا»، «کولانو»، «بیت یهودی»، «شاس»، «اتحاد یهودیت توراتی»، «تکوما» و «عوتصما یهودیت» به‌علاوه 36 نماینده حزب لیکود در نامه‌ای رسمی به «رووین ریولین» رئیس ‌رژیم صهیونیستی، نتانیاهو را برای نخست‌وزیری دولت جدید معرفی کردند. بدین‌ترتیب ائتلاف لیکود به رهبری نتانیاهو توانست مجددا اکثریت آرا برای تشکیل دولت را به‌دست آورد و راه پنجمین دوره نخست‌وزیری نتانیاهو هموار شد. احتمال می‌رود ریولین به زودی نتانیاهو را رسما مأمور تشکیل دولت جدید این رژیم کند. نتانیاهو از سال ۲۰۰۹ تاکنون در سه دوره متوالی نخست‌وزیر اسرائیل بوده است و از سال ۱۹۹۶ تا ۱۹۹۹ هم این سمت را در اختیار داشت.
خبر دیگر اینکه، اسماعیل هنیه رئیس‌ دفتر سیاسی حماس با ‌اشاره به طرح آمریکا موسوم به «معامله قرن» اعلام کرد، نه آمریکایی‌ها، نه قراردادها، نه مال و نه جنگ‌ها نمی‌تواند ما را به سمتی سوق دهد تا چیز‌هایی را بپذیریم که ملتمان نمی‌تواند بپذیرد؛ غزه از سمت شمال گسترده خواهد شد اما از سمت سینا، وجبی پیش نخواهد رفت.نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
پنجشنبه 29 فروردین 1398


وزیر خارجه لبنان: پذیرش معامله قرن همکاری با شیطان است
  ۱۳۹۸/۰۱/۲۸

Image result for ‫«جبران باسیل»‬‎
وزیر خارجه لبنان اظهار داشت، تلاش‌هایی که برای پذیرش«معامله قرن» صورت می‌گیرد، قابل قبول نیست و پذیرش این طرح نیز همکاری با شیطان است.
«جبران باسیل» اعلام کرد، معامله قرن، افقی جدید برای نسل‌های آینده نیست، بلکه مثل زنجیری است که به گردن مسئله فلسطین افتاده و قصد دارد آن را خفه کند و قدس و جولان و شبعا و فلسطین را از بین ببرد.
وی گفت که هیچ‌چیز، تعامل با شیطان را توجیه نمی‌کند.«جایز نیست که درباره دشمن اشتباه کرده  و (مسیر) قطب‌نما را گم بکنیم.
دشمن(ما) همان اسرائیل است... و هر چیزی که مانع تمرکز ما  در مورد بازگرداندن حقوق ملت فلسطین شود، ما را از منافع ملت‌مان منحرف
می‌کند.

 دستکاری پارلمان مصر در قانون اساسی السیسی تا 2030 در قدرت می‌ماند
Image result for ‫دستکاری پارلمان مصر در قانون اساسی السیسی تا 2030 در قدرت می‌ماند‬‎
پارلمان مصر طرح جنجالی اصلاحات قانون اساسی را تصویب کرد. این اصلاحات ، حکومت « عبدالفتاح السیسی» بر مصر را تا سال 2030 هموار می‌کند.
پارلمان مصر روز سه‌شنبه با اکثریت آراء با تغییر قانون اساسی این کشور موافقت کرد تا السیسی رئیس‌جمهور مصر تا سال ۲۰۳۰ در قدرت بماند. قرار است تصمیم جدید پارلمان به همه‌پرسی گذاشته شود؛ البته تاریخ دقیق انتخابات هنوز مشخص نشده است. در صورتی که این لایحه به قانون تبدیل شود، «عبدالفتاح السیسی» رئیس‌جمهور مصر می‌تواند تا سال ۲۰۲۲ ریاست دولت را برعهده داشته و در دور بعدی انتخابات نیز کاندید شود. از بارزترین تبصره‌های این اصلاحات، تاکید بر نقش ارتش مصر در صیانت از قانون اساسی و دموکراسی است که به معنای افزایش نقش ارتش در مصر تفسیر می‌شود.
پارلمان مصر در فوریه(بهمن) گذشته به‌طور اصولی با درخواست تعدیل برخی مواد قانون اساسی از جمله افزایش دوره ریاست جمهوری از چهار سال به شش سال و لغو ممنوعیت نامزدی عبدالفتاح السیسی رئیس‌جمهور کنونی برای دوره‌های ریاست‌جمهوری آتی موافقت کرد. وکلا و فعالان مصری پیش از این اقدامات قضایی خود را برای مقابله با تعدیل قانون اساسی این کشور که هدف از آن تمدید دوران ریاست‌جمهوری عبدالفتاح السیسی است، آغاز کرده بودند.
فعالان مصری هدف از تعدیل قانون اساسی را تلاش عبدالفتاح السیسی رئیس‌جمهور مصر برای تمدید دوره ریاست جمهوری خود می‌دانند. در همین راستا، علی ایوب از وکلای مصری شکایتی را به دادگاه تقدیم کرد و خواهان لغو تعدیل‌های پیشنهادی قانون اساسی
شد.
عبدالفتاح السیسی در حالی همانند سلف خود(حسنی مبارک) به دنبال افزایش مدت ریاست جمهوری است که او در سال 2017 طی مصاحبه با شبکه آمریکایی «سی.ان‌.بی‌.سی»، گفته بود خود را ملزم به رعایت قانون اساسی و عدم اصلاح و تغییر آن می‌داند.
نکته مهم در مورد تغییر قانون اساسی مصر به نقش عربستان بر می‌گردد. پیش از تصویب اصلاحات قانون اساسی مصر روزنامه الشرق اعلام کرد، فرستاده و نماینده محمدبن سلمان برای رایزنی با مقامات مصری خبر از گفت‌و‌گوهای رضایت بخش و مطمئن با «علی عبدالعال» رئیس‌پارلمان مصر و وعده پاداش به نمایندگان پارلمان به منظور موافقت با تغییرات مدنظر ریاض در قانون اساسی مصر داده است.

مسکو خبر داد
ارتش روسیه به‌ زودی سامانه قدرتمند «اس-500» را عملیاتی می‌کند

Image result for ‫ارتش روسیه به‌ زودی سامانه قدرتمند «اس-500» را عملیاتی می‌کند‬‎
یک مقام ارشد نیروی هوافضای روسیه اعلام کرد، ارتش این کشور به زودی سامانه‌های دفاع موشکی موسوم به «اس- 500» را عملیاتی می‌کند.
سرلشکر «یوری گرکوف» طی یک نشست مطبوعاتی، اعلام کرد که ارتش این کشور به زودی سامانه «اس- 500» را عملیاتی خواهد کرد و علاوه بر آن سامانه «اس-350» نیز قرار است در اختیار ارتش روسیه قرار گیرد.
تاکنون وزارت دفاع روسیه سامانه‌های «اس- 300» و «اس-400» را به کار گرفته است.
همه این سامانه‌ها، سلاح‌های استراتژیک روسیه محسوب می‌شوند و توازن قوا با آمریکا را به نفع روسیه بر هم می‌زنند.
دولت مسکو علاوه بر آن، با فروش سامانه‌های دفاعی فوق به کشورها، سود زیادی را نصیب خود می‌کند.
به گزارش فارس، این مقام ارشد نیروی هوا فضای روسیه اعلام کرد: هر سامانه‌ای که من عنوان کرده‌ام، در نوع خود، منحصر به فرد بوده... و برای حفظ قلمرو هوایی کشور، طراحی شده است.
براساس این گزارش، اس-500 و اس350 و رادارهای جدید آنها دارای قابلیت جابه‌جایی بالا بوده و می‌توانند در موقعیت‌های سخت، به سرعت در منطقه موردنظر مستقر شوند.
گرکوف از تغییر گسترده ساختار دفاع هوایی این کشور، به نمونه اس-400 خبر داد و افزود که در مسکو از سامانه‌های نوین استفاده می‌شود.
در حالی که مشخصات فنی اس-500 مسکوت باقی مانده، اما بنابر گزارش‌ها، این سامانه اهداف فراتر از 600 کیلومتر را هدف قرار می‌دهد. گفته می‌شود که اس-500 قادر به ردیابی همزمان هدف بالستیک در حال حرکت با سرعت هفت کیلومتر برثانیه است.


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
پنجشنبه 29 فروردین 1398
اخبار ویژه روزنامه ها
    ۱۳۹۸/۰۱/۲۸
Image result for ‫اخبار ویژه روزنامه ها‬‎
جابه‌جایی 3 شهردار و لاف «می‌توانستیم اما نگذاشتند»!
عضو سابق شورای شهر تهران مدعی شد از لیست حداقلی امید نباید انتظار چندانی داشت.
غلامرضا انصاری از فعالان اصلاح‌طلب در گفت‌وگو با روزنامه آرمان اظهار داشت: عواملی موجب عدم کارآیی مدیران و منتخبان مورد حمایت اصلاح‌طلبان در شرایط موجود شده که مشخص و قابل قبول است. نخستین مشکل برای اصلاح‌طلبان فیلترهای نظارتی است که موجب می‌شود نتوانند افراد شایسته، کارآمد و توانا را جهت انتخاب به مردم ارائه کنند. از این‌رو طبیعی است که وقتی قرار بود لیست اصلاح‌طلبان تحت عنوان لیست امید در تهران و شهرستان‌ها بسته شود، به همین دلیل شاهد بودیم که 2 یا 3نفر اشخاص شناخته شده در این لیست‌ها قرار داشتند و لیست‌ها با حداقل‌ها بسته شد. همان زمان نیز برخی مطرح می‌کردند که وقتی لیست انتخاباتی در شرایط حداقلی بسته می‌شود، نباید اساساً شرکت کنیم، اما من معتقدم نمی‌توانیم با حق تعیین سرنوشت خودمان قهر کنیم. لذا حیات اجتماعی و سیاسی اصلاح‌طلبان به صندوق‌های رأی بستگی دارد.
وی در ادامه مدعی شد: من معتقدم بخش انتخابی چیزی در حدود یک‌سوم قدرت را در کشور ما در اختیار دارد که آن‌هم با یکسری محدودیت‌ها و محرومیت‌ها، امروز در شوراها چقدر آزادی عمل وجود دارد؟ وقتی نگاه می‌کنیم به دلایل و ابزارهای مختلف، بخشی از اقداماتی که باید صورت بپذیرد امکان‌پذیر نیست. در مجلس و دولت نیز روال به‌همین گونه است. طبیعی است که محدودیت‌ها مانع کار است و به همین دلیل از لیست حداقلی امید نمی‌توان انتظاری بیش از این داشت.
انصاری توضیح نداده که اگر مجموعه نهادهای انتخاباتی یک‌سوم قدرت را در دست دارند و اصلاح‌طلبان نیز به شکل حداقلی  تأیید صلاحیت می‌شوند، چرا در انتخابات شرکت می‌کنند و وعده‌های چنار و منار رونق اقتصادی معجزه‌آسا به مردم می‌دهند؟ چرا متعهد به خدمتی می‌شوند که بعد از قبضه قدرت و گرفتن غنایم اقتصادی و سیاسی، مدعی می‌شوند امکان آن خدمت برایشان فراهم نیست؟ اگر واقعاً ناتوان هستند چرا ژست توانایی می‌گیرند؟! یادآور می‌شود رفتار پوپولیستی (عوام فریبانه)، و ایجاد هیجان‌های دروغین از طریق وعده‌های خیره‌کننده قبل از انتخابات، و ادعای «فقدان اختیارات و ممنوعیت تأیید صلاحیت افراد توانمند» پس از رسیدن به منصب، تبدیل به کاسبی ادامه‌دار افراطیون مدعی اصلاحات در دودهه گذشته شده است.
این نکته نیز گفتنی است که بنابر ادعای روزنامه‌هایی مانند آفتاب‌یزد و برخی اعضای اصلاح‌طلب قبلی شورای‌شهر، بستن برخی فهرست‌های انتخاباتی موسوم به امید عمدتاً ناظر به سهمیه‌گرایی حزبی از یک سو و مطالبه مبالغ کلان (چندمیلیاردی از نامزدها) بوده است که طبیعتاً باید بعد از انتخاب به نحوی جبران شود! شورای شهر تهران در همین دوره اخیر، 3شهردار اصلاح‌طلب را عوض کرده است.

یک «خفه ‌شو» اصلاح‌طلبانه به بازیگر دون‌پایه
حماقت و وقاحت یک بازیگر دون پایه سینما در منفی‌بافی علیه کمک نیروهای مردمی عراق به سیل‌زدگان، صدای روزنامه اعتماد را هم درآورد.
این روزنامه اصلاح‌طلب با انتقاد از اراجیف «مهناز-الف» نوشت: وقتی یک ایرانی سال‌ها در بین مردم عرب ساکن منطقه غرب آسیا- یا چنان‌که غربی‌ها می‌نامند خاورمیانه- زندگی می‌کند، به یک نتیجه روشن می‌رسد: ما و عرب‌ها مانند خویشانی نزدیک به‌هم شبیه هستیم. آنها چون ما، اهل مهربانی و گشاده‌دستی و سفره‌انداختن و ضیافت‌کردن و دست‌گیری هستند، پا به خانه‌شان اگر بگذاری برایت جان می‌دهند، بی‌دلیل مهمانت می‌کنند. از اختلافات دولت‌ها بگذرید که بیشتر این اختلافات را دشمن بداندیش خارجی در منطقه به‌وجود آورده و دامن زده و از آن سود می‌برد. مردم در این ناحیه از زمین به راستی مانند قوم و خویش‌های نزدیک هستند، زندگی سنتی مردم در امیرنشین‌های مختلف جنوب خلیج فارس و عمان، درست مانند شیوه زندگی مردم ایرانی سواحل شمالی است.
حال این برادران و خواهران و خویشان بسیار نزدیک ما، به همه اختلاف‌افکنی‌های خارجی و غربی‌ها و شرقی‌ها پشت کرده‌اند، دل‌شان از مصیبتی که بر سر اقوام ایرانی‌شان آمده سوخته و با هرچه داشته‌اند به یاری ما آمده‌اند. باید از این مهربانی اشک شوق ریخت، از این اتحاد و محبتی که بین مردم دوسوی مرز وجود دارد باید خوشحال شد و در پوست نگنجید. عراقی‌ها مردم قدردانی هستند، شعار کاروان‌های کمک‌شان به ایران را دیده‌اید؟ می‌گویند: «شما در زمان حمله تروریست‌ها به کمک ما آمدید و ما الان باید به کمک شما بیاییم!»  این را بگذارید پیش نامهربانی‌ها و نمک‌خوردن و نمکدان  شکستن بعضی دیگر از ملت‌ها، که گاه با کمک ایران برسر پا ایستادند و بعد با دشمنان ایران همراه شدند و در کنفرانس‌های ضدایرانی شرکت و پیمان ضدایرانی امضاء کردند.
رسیدن کمک‌های عراقی‌های مهربان به ایران، سوژه بعضی «سلبریتی»های نه‌چندان خوش‌نام شده خانم مهناز افشار (که اظهارنظر در تمامی امور را برخود فرض می‌دانند) در توییتی، رسیدن کمک‌های عراقی‌ها به ایران را از زبان هموطنی عرب‌زبان خجالت‌آور توصیف کرده‌اند. باید در پاسخ گفت اولا کمک‌های عراقی، از سوی مردم و به‌طور خودجوش جمع‌آوری شده و آنها هرچه داشته و نداشته‌اند در کاروان گذاشته و فرستاده‌اند و...
از این حیث ارزشش هزار بار بیشتر از کمک‌های دولتی است. ثانیا دریافت کمک از برادران هم‌کیش و نزدیک خجالت‌آور است ولی پذیرفتن کمک‌های اندک و صدقه‌سری فرانسوی‌ها وسوییسی‌ها و آلمانی‌ها خجالت‌آور نیست؟ پذیرفتن آمدن صدها عراقی برای کار وکمک خجالت‌آور است یا برخورد متفرعنانه و زشت اروپایی‌ها - آلمانی‌ها و فرانسوی‌ها- با ایرانیان. اگر صحبت از عزت‌نفس باشد، باید از پذیرفتن این کمک‌هایی که به شوخی شبیه هستند سر باز می‌زدیم. به فهرست کمک‌های اروپایی نگاه کنید تا موضوع روشن شود. ایران بزرگ را تا چه حد دست‌کم می‌گیرند؟ یا عمدا می‌خواهند تحقیرمان کنند؟ سلبریتی‌ها در مقابل غربی‌ها و اروپایی‌ها ذره‌ای عزت‌نفس ندارند. برای همین است که ترجیح می‌دهند فرزندشان به جای اینکه در ایران عزیز به دنیا بیایند، در «اروپا» متولد شود! یا دیگری حاضر است برای آنکه هزینه ماهیانه ده‌هزار دلار فرزندش در کانادا را تامین کند هر بلایی سر ملت ایران بیاید. البته صحبت‌ها و نوشته‌های آنها در شبکه‌ها را خیلی هم نباید جدی گرفت به هر روی بسیاری از این افراد به علت مشغله زیاد کاری فرصت مطالعه و خودسازی وتحصیل نداشته‌اند و نظراتی که ارایه می‌دهند غالبا فاقد اعتبار است اما متاسفانه صدای آنها در شبکه‌های مجازی بلند است هرچند که در عرصه واقعی اجتماع وزنی ندارند. کمک برادر و خواهر عراقی‌ام که با هزار مهربانی اندک توشه‌ای برای خویشان مصیبت‌زده ایرانی‌اش فرستاده، هزار بار به 40جفت پوتین اهدایی آلمانی و 5000 تخته پتوی فرانسوی رجحان دارد.

تروریستی‌خواندن سپاه از سوی آمریکا کاملاً با FATF مرتبط است
برخلاف ادعای کسانی که سنگ تمکین به هرقیمت در مقابل FATF را به سینه می‌زنند، قراردادن نام سپاه در فهرست تروریستی آمریکا به FATF ارتباط دارد.
روزنامه قدس با انتشار این تحلیل نوشت: آیا ورود سپاه به فهرست تروریستی آمریکا ارتباطی به FATF ندارد؟ برای پاسخ به این پرسش باید ببینیم نظر FATF و همچنین متن کنوانسیون CFT درباره فهرست تروریستی آمریکا چیست؟ آیا FATF و کنوانسیون CFT، از کشورها انتظار دارند که فهرست ملی کشورهای دیگر را به رسمیت بشناسند؟ درباره کنوانسیون CFT، آنچه در متن کنوانسیون درباره تروریسم آمده، نخست تعریف بسیار گسترده از تروریسم و دوم الزام کشورها به عدم استثنای گروه‌های مبارز علیه اشغالگری، استعمار و نژادپرستی از تروریسم است. این کنوانسیون هیچ فهرست بین‌المللی را به عنوان فهرست مرجع معرفی نکرده و بنابراین فهرست ملی کشورها در تعاملات و اختلافات مبنای عمل خواهد بود. با توجه به اینکه آمریکا عضو CFT است و از سوی دیگر سپاه را در فهرست تروریستی خود قرار داده است، در صورت پیوستن ایران به کنوانسیون CFT، کشورمان به اعضای این کنوانسیون (ازجمله آمریکا) تعهد حقوقی می‌دهد که فهرست‌های ملی آنان را به رسمیت بشناسد و در واقع ایران به آمریکا تعهد حقوقی می‌دهد که با خدمات امنیتی- اقتصادی سپاه مقابله کند.
همچنین درباره نهاد FATF باید گفت که از مصاحبه دبیر اجرایی این نهاد (دیوید لوییس) با بی‌بی‌سی مشخص است که این نهاد نه تنها فهرست تروریستی سازمان ملل، بلکه فهرست ملی کشورهای دیگر را نیز به رسمیت می‌شناسد و ایران باید مسائل خود را با کشورهای دیگر نیز حل کند.
بنابراین با قرارگرفتن سپاه به عنوان یک گروه تروریستی در فهرست آمریکا، FATF ایران را ملزم خواهد کرد که به این اقدام امریکا احترام گذاشته و سپاه را محدودکند. اما رابطه دیگری نیز بین‌ اقدام آمریکا علیه سپاه و موضوع FATF وجود دارد. آمریکا از FATF به‌عنوان ابزاری برای جلوگیری از خدمات اقتصادی سپاه استفاده می‌کند.
سپاه به واسطه اقدامات سازندگی خود از جمله ساخت پالایشگاه ستاره خلیج فارس سبب خودکفایی و کاهش آثار تحریم شده است.
آمریکایی‌ها از این اقدامات سپاه عصبانی بوده و به دنبال جلوگیری از دورزدن تحریم توسط این نهاد انقلابی هستند. جلوگیری از دورزدن تحریم‌ها اقدامی است که فقط از دست FATF و لوایح مربوط به آن برمی‌آید. این موضوعی است که مارشال بیلینگزلی، رئیس FATF و دستیار معاون وزیر خزانه‌داری آمریکا به صراحت به آن اذعان کرده است. در آذر 96 هنگامی که بیلینگزلی در جلسه استماع کنگره حاضر شده بود، راجر ویلیامز، یکی از نمایندگان کنگره آمریکا درباره دورزدن تحریم توسط سپاه می‌گوید: «چگونه مطمئن شویم سپاه و موسسات مالی مرتبط با آن در تحریم‌ها رخنه ایجاد نکنند و آن را دور نزنند؟» و مارشال بیلینگزلی، رئیس FATF و دستیار معاون خزانه‌داری آمریکا پاسخ می‌دهد: «یکی از کارهایی که آن‌ها (ایرانی‌ها) باید انجام دهند این است که باید یک چارچوب قانونی ایجاد کنند و برای توقف تامین مالی تروریسم پاسخگو باشند... ما آن‌قدر اصرار می‌کنیم تا قوانین مقابله با پولشویی را تصویب و اجرا کنند».

تشکیل کمیته ملی سیل دستوری که روی کاغذ ماند
خبرگزاری نزدیک به دولت تصریح کرد کمیته ملی سیل که از سوی رئیس جمهور تشکیل شده، به هیچ جایی نرسیده و حتی تشکیل جلسه هم نداده است.
خبر آن‌لاین که توسط برخی مدیران دولتی اداره می‌شود، در تحلیلی با عنوان خروجی کمیته ملی سیل چیست، نوشت: دستور تشکیل «کمیته ملی سیل» از سوی رئیس جمهوری در نخستین جلسه هیئت دولت در سال جدید اعلام و ابلاغ شد.
حال نزدیک به 20 روز از ابلاغ دستور رئیس جمهور می‌گذرد. 20 روزی که نه اندکی از خسارت‌های سیل در چند استان کشور بخصوص لرستان جبران شد و نه آنقدرها از خطرپذیری خوزستان در برابر سیل کاسته اما سرنوشت کمیته ملی سیل هم معلوم نیست و مشخص نیست که به کجا رسیده است. تنها چیزی که در این میان مطرح می‌شود محتویات همان دستور رئیس‌جمهوری البته با مقدار کمی جزئیات است. اینکه این کمیته از چه افرادی تشکیل شده‌اند و قرار است چه کنند از زبان وزیر نیرو عنوان شد.
رضا اردکانیان 5 روز پیش بدون بیان هرگونه دستاوردی در جهت تشکیل این کمیته عنوان کرد: «در حال حاضر در کانون امداد و عبور از بحران هستیم، قطعاً باید به چگونگی‌ها و چرایی‌های این حادثه هر چند طبیعی بپردازیم، در همین راستا رئیس جمهور دستور تشکیل کمیته ملی مستقل از سازمان‌های اجرایی و اداری تحت مسئولیت یکی از دانشگاه‌های بزرگ کشور را دادند. هر کدام از زیرگروه‌ها وجهی از سیلاب را مورد بررسی علمی و کارشناسی قرار خواهند داد و به آسیب‌شناسی موضوع می‌پردازند.»
آنگونه که از صحبت‌های اردکانیان برمی‌آید هنوز این کمیته شکل نگرفته تا بخواهد کاری را پیش ببرد. شاید همین دلیلی بر آن شده که مجلس هم وارد میدان شود.
وزیر راه و شهرسازی، وزیر جهادکشاورزی، وزیر نیرو و وزیر کشور و همچنین رئیس سازمان هواشناسی و رئیس جمعیت هلال‌احمر، شش میهمان دیروز بهارستان بودند تا در خلال پاسخگویی‌شان به سوالات نمایندگان، مقصر سیل هم پیدا شود. اما از این جلسه نیز آبی برای نمایندگان گرم نشد تا در نهایت یکی از کمیسیون‌های مجلس پای کار بیاید.
«آیا وزارت نیرو اطلاعاتی درباره حجم بارش‌ها داشت؟ آیا محاسبات انجام شده دقیق و کارشناسی‌شده بود؟ آیا وزارت نیرو برای مقابله با سیل تمهیدات لازم را اندیشیده بود؟»؛ اینها سوالاتی بود که رضا اردکانیان و معاونانش را به کمیسیون انرژی مجلس کشاند تا بلکه با پاسخگویی به آنها، تکلیف مقصر وقوع سیل روشن شود.
آن‌گونه که از سوی تعدادی از اعضای کمیسیون انرژی مجلس اعلام شد، آنان بر این باور بودند که با پیش‌بینی و برنامه‌ریزی لازم می‌شد خسارت ناشی از سیل را کاهش داد. از جمله رهاسازی آب سدهای بزرگ در ماه‌های قبل، ایجاد کانال‌های انحرافی، لایروبی رودخانه‌ها و پیشگیری از ساخت و ساز غیرقانونی در حریم رودخانه‌ها که می‌توانست در کاهش خسارات سیل موثر واقع شود، از اعتراضات به وزیر نیرو بود.
کمیسیون انرژی که مدعی است از بهمن‌ماه یعنی دوماه پیش از وقوع سیل به وزارت نیرو چندبار نامه نوشته و این حادثه را پیش‌بینی کرده بود. از پاسخ‌های وزیر نیرو قانع نشد و قرار شد کمیته‌ای برای روشن‌شدن حقایق و دلایل وقوع سیل در کمیسیون تشکیل شود و بررسی‌های کارشناسانه صورت گیرد. اینکه چطور برای یک حادثه هرچند به وسعت و خسارت بار سیل، دو قوه برای تشکیل کمیته حقیقت‌یاب اقدام کردند یک طرف ماجراست اما موضوع اصلی نتیجه بررسی این کمیته‌هاست. حال با یک حادثه روبه‌رو هستیم که با گذشت 27 روز از وقوع آن، دومتولی حقیقت‌یابی به خود دیده اما دریغ از گزارش کمیته‌ای که به دستور رئیس جمهور شکل گرفت. این در حالی است که اخیراً اعلام شد آقای روحانی از عدم پرداخت اعتبار اختصاص یافته به سیل‌زدگان سال 95 بی‌خبر بوده و اخیراً پس از شنیدن، ناراحت شده است. در همین حال فلاحت‌پیشه رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس به خبر آن‌لاین نیز گفت: دولتمردان ما دائما توجیه می‌کنند و آمار و ارقامی را ارائه می‌دهند که بارها اعلام شده است و همه آن‌ها را شنیده‌اند اما واقعیت این است که برخی حرف‌ها دیگر حال آدم را به‌هم می‌زند. وی درباره چند وچون گزارش‌های ارائه شده در مجلس به خبرآنلاین می‌گوید: سیل‌زده‌ها نیازمند سخنرانی نیستند؛ کشتن وقت مجلس با گزارش‌هایی که بارها از رسانه‌‌ها مطرح شده است عملاً ارزشی برای سیل‌زدگان ندارد. دولت و مجلس باید به اتفاق هم یک منبع مالی را تعریف و به سیل‌زدگان کمک کنند.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
پنجشنبه 29 فروردین 1398


موگرینی: حاکمیت اسرائیل بر جولان خطرناک است
آن را به رسمیت نمی‌شناسیم
  ۱۳۹۸/۰۱/۲۸

Image result for ‫موگرینی: حاکمیت اسرائیل بر جولان خطرناک است آن را به رسمیت نمی‌شناسیم‬‎
مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا با تاکید بر اینکه این اتحادیه حاکمیت اسرائیل بر بلندی‌های جولان را به رسمیت نمی‌شناسد، نسبت به خطر تلاش‌ها برای تغییر مرزها از راه‌های نظامی هشدار داد.
جولان اشغالی، بخشی از استان «القنیطره» در جنوب غرب سوریه است که رژیم صهیونیستی در جنگ شش روزه سال ۱۹۶۷ این منطقه را اشغال و در سال ۱۹۸۲ آن را ضمیمه خود کرد؛  سازمان بین‌الملل و اکثریت  دولت   هیچ‌گاه این اقدام  صهیونیست‌ها را به‌رسمیت نشناخته‌اند اما «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا  پنجم فروردین ۱۳۹۸ در اقدامی مغایر با قطعنامه‌های سازمان ملل با امضای اعلانیه‌ای حاکمیت رژیم صهیونیستی بر بلندی‌های جولان اشغالی سوریه را به رسمیت شناخت.
در جدیدترین مخالفت‌ها با این اقدام ترامپ  «فدریکا موگرینی»، مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا  نیز در بحث و گفت‌وگو با اعضای پارلمان اروپا در آخرین نشست عمومی این پارلمان در استراسبورگ پیش از انتخابات اروپا، تاکید کرد: اتحادیه اروپا حاکمیت اسرائیل بر بلندی‌های جولان را به رسمیت نمی‌شناسد و این موضعگیری است که بارها درباره بلندی‌های جولان آن را اعلام کردیم. موگرینی در ادامه اظهار کرد: تغییر مرزها با قدرت نظامی ایده‌ خطرناکی است و استانداردهای بین‌المللی باید رعایت شوند.37 مسئول اروپایی شامل وزرای خارجه و رهبران سابق از جمله رئیس بلژیکی ائتلاف لیبرال‌ها و دموکرات‌ها برای اروپا در نامه‌ای خطاب به موگرینی بار دیگر تاکید بر موضعگیری این اتحادیه برای مقابله سیاسی با دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا را خواستار شدند.
همزمان «جیسون گرینبلات» فرستاده رئیس‌جمهور آمریکا در امور صلح در غرب آسیا (خاورمیانه) «نقشه‌» جغرافیایی جدید را  منتشر کرد که در آن جولان اشغالی سوریه بخشی از خاک فلسطین اشغالی معرفی شده است.
گرینبلات در صفحه توئیتر خود نوشت: خوش‌آمد به نقشه جدید در سیستم نقشه‌های بین‌المللی ویژه ما، پس از به رسمیت شناختن حاکمیت اسرائیل بر بلندی‌های جولان. گرینبلات که به همراه «جرد کوشنر» داماد و مشاور ویژه ترامپ مسئول پیش بردن مذاکرات سازش است، همچنین در توییتی دیگر نوشته است که «ما زودتر از موعد مقرر جزئیات طرح (معامله قرن) را افشا نمی‌کنیم. گمانه‌زنی به کسی کمک نمی‌کند و به تلاش ما آسیب می‌زند. لطفا به بازی حدس‌زدن پایان دهید».
 تظاهرات مردم لیبی علیه ژنرال شورشی
حفتر: به هر قیمتی که شده، بر طرابلس مسلط می‌شوم
همزمان با تظاهرات مردم پایتخت لیبی علیه ژنرال «خلیفه حفتر»‌، وی از نیروهایش خواست، به هر قیمتی که شده، بر شهر طرابلس مسلط شوند.
ساکنان پایتخت لیبی دیروز علیه خلیفه حفتر و حامیان خارجی وی دست به تظاهرات زدند.تظاهرکنندگان با پوشیدن جلیقه‌های زرد، حمایت فرانسه از نیروهای «ارتش ملی لیبی» تحت رهبری حفتر را محکوم کردند.
ساکنان طرابلس در این تظاهرات، حملات نیروهای حفتر به مناطق مسکونی که به کشته و زخمی شدن ده‌ها تن منجر شده است، را محکوم کردند.
به گزارش ایسنا، معترضان از دولت وفاق ملی و «فائز السراج» نخست‌وزیر لیبی خواستند، روابط دیپلماتیک را با کشورهای حامی حفتر قطع ‌کند.تظاهرکنندگان همچنین، حمایت این کشورها از حفتر را به منزله اعلام جنگ علیه لیبی دانستند. معترضان پلاکاردهایی را در دست داشتند که روی آنها نوشته شده بود: «فرانسه باید حمایت از حفتر شورشی را متوقف کند» و «فرانسه به خاطر نفت، به شورشی‌ها سلاح می‌دهد». نیروهای حفتر از چهارم آوریل(14 فروردین) عملیاتی را با هدف تسخیر طرابلس و سر نگونی دولت وفاق ملی لیبی آغاز کرده‌اند.
طرابلس باید تسخیر شود
ژنرال حفتر از نیروهای تحت امر خود، موسوم به «ارتش ملی لیبی»‌، خواست به هر قیمتی که شده، باید وارد شهر طرابلس شوند.
به گزارش ایسنا، این دستور درحالی صادر شده که نیروهای حفتر از برخی محورها عقب‌نشینی کرده و گزارش‌هایی مبنی بر شکست عملیات نظامی این نیروها علیه طرابلس منتشر شده است.
نیروهای حفتر برای یورش به طرابلس از جنوب تلاش کردند، اما نظامیان وابسته به دولت وفاق ملی مقابل آنها ایستادند و این نیروها را مجبور به عقب‌نشینی به منطقه «قصر‌ بن غشیر» کردند.
تاکنون حملات موشکی و خمپاره‌ای نیروهای حفتر به برخی محله‌های مسکونی طرابلس، چند کشته و زخمی بر جای گذاشت.
همچنین، فایز السراج، که نخست‌وزیری وی از سوی جامعه جهانی به رسمیت شناخته شده اعلام کرد که تجاوزات خطرناک علیه پایتخت، نشان‌دهنده این است که حفتر تمایلی به تحقق صلح ندارد. السراج مسئولیت این اقدامات حفتر را بر دوش کشورهایی گذاشت که از وی حمایت می‌کنند.السراج همچنین از محله‌های مسکونی که در معرض حملاتی با موشک گراد قرار گرفته بودند، بازدید کرد. وی گفت: بمباران این منازل جنایت جنگی و جنایت علیه بشریت و نقض قوانین بین‌المللی محسوب می‌شود.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
پنجشنبه 29 فروردین 1398


همکاری نظامیان کودتاچی با ارتجاع عرب برای مصادره قیام مردم سودان
   ۱۳۹۸/۰۱/۲۸

Image result for ‫همکاری نظامیان کودتاچی با ارتجاع عرب برای مصادره قیام مردم سودان‬‎
دیدار و گفت‌وگوی فرستاده‌های امارات و عربستان با نظامیان کودتاچی در پایتخت سودان و حمایت مصر و آمریکا از کودتاچیان، همدستی دو طرف برای مصادره قیام چهار ماهه مردم سودان را برملا کرد.
با گذشت چند روز از وقوع کودتا علیه «عمرالبشیر» رئیس‌جمهور سودان، دست‌های پنهان و حامی این کودتا، در حال برملا شدن است. «عبدالفتاح البرهان عبدالرحمن» رئیس شورای نظامی انتقالی سودان، که 22 اردیبهشت جای «عوض بن عوف» را در این پست گرفته است، رسما اعلام کرد که این شورا قصد ندارد نیروهای سودانی را از یمن خارج کند. به عبارت دیگر، علی‌رغم قیام مردم سودان، سیاست خارجی این کشور، تغییر نخواهد کرد. سودان حدود 8000 نیرو در یمن دارد. این اعلام رسمی، نخستین نشانه همسویی کودتاچیان با ائتلاف سعودی در جنگ یمن بوده است.
دیروز نیز خبرگزاری تسنیم خبر داد، اعضای یک هیئت مشترک عربستان و امارات وارد «خارطوم» پایتخت سودان شدند و با عبدالرحمن دیدار کردند. براساس این گزارش، هیئت مذکور پیام سران دو کشور را به‌طور شفاهی به عبدالرحمن اعلام کرده و از جانب آنها، به وی تبریک گفتند و برای حمایت از سودان، اعلام آمادگی کردند. به گزارش تسنیم، اعضای هیئت مذکور علاوه بر عبدالرحمن، با «محمد حمدان دقلو» معاون رئیس شورای نظامی انتقالی سودان نیز دیدار و گفت‌وگو کردند.
خبرگزاری فارس نیز گزارش داد، «عبدالفتاح السیسی» رئیس جمهور مصر، با رئیس شورای نظامی انتقالی سودان، تلفنی گفت‌وگو کرد. السیسی در این تماس تلفنی، حمایتش را از شورای نظامی سودان اعلام کرد و گفت که مصر آمادگی حمایت کامل از سودان را دارد.
در این میان، موضع آمریکا نیز به‌طور محسوسی به سمت کودتاچیان در سودان چرخش پیدا کرده است؛ به گزارش ایسنا، یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا از احتمال حذف نام سودان از فهرست کشورهای حامی تروریسم خبر داد.
این گفت‌وگوها و تحرکات سیاسی در حالی انجام می‌گیرد که مردم و گروه‌های سیاسی سودان اعلام کرده‌اند به اعتراضات خیابانی علیه نظامیان کودتاچی ادامه خواهند داد.ترامپ قطعنامه کنگره درباره قطع حمایت از ائتلاف سعودی را وتو کرد
Image result for ‫ترامپ قطعنامه کنگره درباره قطع حمایت از ائتلاف سعودی را وتو کرد‬‎
رئیس‌جمهور آمریکا قطعنامه‌ای که در کنگره به تصویب رسیده و خواستار قطع حمایت واشنگتن از ائتلاف سعودی در جنگ یمن بود، را وتو کرد.
«دونالد ترامپ»، بامداد چهارشنبه مصوبه کنگره که خواستار قطع حمایت نظامی این کشور از ائتلاف تحت رهبری سعودی در جنگ علیه یمن بود را وتو کرد. این قطعنامه، ۲۳ اسفند سال گذشته با ۵۴ رأی موافق و ۴۶ رأی مخالف در مجلس سنا و ۱۵ فروردین سال جاری، با ۲۴۷ رأی در برابر ۱۷۵ رأی در مجلس نمایندگان به تصویب رسید. کاخ سفید قبلاً تهدید کرده بود ترامپ این مصوبه را وتو خواهد کرد.
آمریکا از زمان آغاز جنگ علیه یمن با ارائه کمک‌های اطلاعاتی و فروش تسلیحات به عربستان و امارات از ائتلاف متجاوز به یمن حمایت کرده و در شعله‌ور ماندن آتش جنگ در این کشور فقیر عربی نقش عمده‌ای ایفا کرده است. ترامپ در بیانیه‌ای، قطعنامه مصوب‌شده در کنگره را «تلاشی خطرناک و غیرضروری» برای تضعیف اختیارات او به موجب قانون اساسی خوانده است. رئیس‌جمهور آمریکا در این بیانیه اذعان کرده دولت این کشور از زمان آغاز این جنگ در سال ۲۰۱۵، با تبادل اطلاعات، پشتیبانی لجستیک و سوخت‌رسانی در حین پرواز از برخی کشورهای عضو ائتلاف سعودی «حمایت محدود» کرده است.
ترامپ ادعا کرده دلایل متعددی برای حمایت آمریکا از ائتلاف سعودی وجود دارد. او گفت: «اولین و مهم‌ترین نکته اینکه وظیفه ما حفظ ایمنی بیش از ۸۰ هزار آمریکایی است که ساکن کشورهایی از ائتلاف هستند که هدف حمله حوثی‌ها (انصارالله) قرار گرفته‌اند.» وی در ادامه با تکرار ادعاهای اثبات‌نشده گفته حوثی‌ها (اعضای انصارالله) به واسطه حمایت ایران از موشک، پهپادهای مسلح و قایق‌های انفجاری برای حمله به اهداف نظامی و غیرنظامی در کشورهای عضو ائتلاف استفاده کرده‌اند. او در بخش دیگری از این بیانیه، قطعنامه مورد نظر را «خطرناک» توصیف کرده و گفته کنگره نباید به دنبال مانع‌تراشی در عملیات‌های تاکتیکی باشد، زیرا انجام این کار به منزله مداخله در اختیارات قانونی رئیس‌جمهور آمریکا خواهد بود. در همین ارتباط، «برنی سندرز» نماینده ایالت ورمونت در مجلس نمایندگان آمریکا، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور این کشور را به دلیل وتوی قطعنامه کنگره درخصوص قطع حمایت واشنگتن از ائتلاف متجاورز سعودی در جنگ یمن مورد انتقاد قرار داد. سندرز اعلام کرد: «مردم یمن شدیدا به کمک‌های بشردوستانه نیاز دارند تا بمب. من ناامید شدم، اما تعجب نکردم که ترامپ قطعنامه دو حزبی را برای پایان دادن به مداخله در جنگ وحشتناک یمن رد کرد.» امارات همپیمان عربستان در جنایت علیه مردم یمن از وتوی ترامپ استقبال کرد.
حملات ائتلاف سعودی در یمن به نابودی زیرساخت‌های یمن و شیوع فقر، بیکاری و گسترش بیماری‌های واگیردار در این کشور فقیر عربی منجر شده است. منابع مختلف آمار کشته‌ها در این جنگ را حداقل 60 هزار نفر برآورد می‌کنند. سازمان‌های بشردوستانه گفته‌اند از زمان آغاز جنگ دست‌کم ۸۵۰۰۰ کودک از گرسنگی جان باخته‌اند و حدود ۱۴ میلیون نفر در معرض خطر قحطی قرار دارند.
رونمایی از موشک جدید
از سوی دیگر، ارتش و کمیته‌های مردمی یمن در سالگرد شهادت صالح الصماد، رئیس ‌پیشین شورای عالی سیاسی این کشور از موشک بالستیک جدید خود تحت عنوان «بدر.اف» رونمایی کرد. در همین راستا، یحیی سریع، سخنگوی نیروهای مسلح یمن ضمن تاکید بر قدرت بالای این موشک، اعلام کرد که مدل «بدر.اف» شبیه به دوشکای روسیه است. وی افزود، موشک‌های جدید دیگری وجود دارند که در صورت ادامه تجاوز به کشورمان به خدمت گرفته خواهند شد. این مقام یمنی ادامه داد، بُرد این موشک ۱۶۰ کیلومتر و تعداد ترکش‌های آن ۱۴ هزار عدد است و در شعاع ۳۵۰ متر پخش می‌شود. همچنین این موشک در ارتفاع ۲۰ متری منفجر می‌شود. یحیی سریع گفت که مراحل تولید این موشک در مرکز تحقیقات تخصصی مجتمع «شهید ابوعقیل» متعلق به یگان موشکی انجام شده است.


سازمان ملل: 7500 کودک یمنی قربانی حملات ائتلاف سعودی شده‌اند

Image result for ‫سازمان ملل: 7500 کودک یمنی قربانی حملات ائتلاف سعودی شده‌اند‬‎
سازمان ملل در گزارشی، به کشته شدن و تعرض جنسی علیه هزاران کودک یمنی‌اشاره و شمار کودکان قربانی شده به دلیل حملات نظامی را 7500 نفر اعلام کرد.
در حالی که «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا، مصوبه کنگره را وتو کرده و خواستار تدوام حمایت از ائتلاف سعودی در جنگ یمن است  سازمان ملل متحد در مورد وضعیت کودکان در یمن هشدار داد که هزاران نفر در جنگ ائتلاف عربستان سعودی و امارات علیه یمن  کشته شده یا مورد تعرض جنسی قرار گرفته‌اند. «ویرجینیا گامبا» نماینده ویژه سازمان ملل در امور کودکان در سخنانی اظهار داشت که بیش از 7500 کودک در جنگ یمن کشته شده‌اند و بیش از 800 مورد نیز «عدم دسترسی به کودکان» ثبت شده
است.
گامبا گفت که این داده‌ها از آوریل (فروردین) 2013 تا پایان سال 2018 جمع‌آوری و در آن هشدار داده شده که به خاطر مشکل در دریافت اطلاعات بسیاری از تعرض‌های جنسی به کودکان یمنی ثبت نشده‌اند.  پیش از این سازمان ملل اعلام کرده بود که  حدود 85 هزار کودک زیر پنج ساله یمنی از سال 2015 تاکنون به خاطر گرسنگی جان باخته‌اند. گفته می‌شود که 14 میلیون نفر یمنی نیز در خطر قحطی قرار دارند.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
پنجشنبه 29 فروردین 1398
برخلاف فرانسه، سعودی و امارات:
 سازمان ملل ژنرال حفتر را یک کودتاچی خواند
  ۱۳۹۸/۰۱/۲۷
سازمان ملل بر خلاف حامیان ژنرال «خلیفه حفتر»، اقدام وی در حمله به پایتخت لیبی و صدور حکم بازداشت نخست‌وزیر این کشور را کودتای نظامی علیه یک دولت قانونی خواند.
«غسان سلامه» فرستاده سازمان ملل در امور لیبی، با صراحت خلیفه حفتر را به تلاش برای کودتا متهم کرد و گفت: نیرو‌های خلیفه حفتر برای مقابله با تروریسم تلاش نمی‌کنند، بلکه به دنبال کودتای نظامی در لیبی هستند.
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، سلامه افزود: اقدام خلیفه حفتر در صدور حکم بازداشت برای «فایز السراج» نخست‌وزیر دولت وفاق ملی و دیگر مسئولان لیبی، بیانگر تمایل او برای اجرای کودتای نظامی است. اگر همه طرف‌های درگیر در لیبی به این نتیجه برسند که گزینه نظامی راه حل نیست، امکان آغاز روند سیاسی فراهم خواهد شد. کشور‌های متعدد با توجیه مقابله با تروریسم در پنج سال گذشته از خلیفه حفتر حمایت کرده‌اند، اما هدف واقعی او تسلط بر طرابلس پایتخت لیبی است.
این اظهارات در حالی صورت می‌گیرد که کشورهای امارات، عربستان، مصر و فرانسه مدتی است که حمایت های خود از خلیفه حفتر را علنی کرده‌اند و ازحمله او به شهر «طرابلس»، پشتیبانی مالی، تسلیحاتی و لجستیک می‌کنند.
خیانت حفتر به لیبی
«فائز السراج» از کشورهای عضو اتحادیه اروپا خواست برای توقف حملات خلیفه حفتر، فرمانده نیروهای موسوم به «ارتش ملی لیبی»، هرچه سریعتر وارد عمل شوند.
به گزارش ایسنا، رئیس دولت توافق ملی لیبی در گفت‌و‌گو با دو روزنامه ایتالیایی، با تاکید بر لزوم همبستگی و عزم کشورهای عضو اتحادیه اروپا برای توقف حملات حفتر به طرابلس، تصریح کرد: حفتر به لیبی، سازمان ملل و جامعه جهانی خیانت کرد. السراج گفت: مردم لیبی با جنگی خصمانه مواجه هستند و این جنگ می‌تواند در سراسر مناطق اطراف دریای مدیترانه گسترش یابد.وی در ادامه هشدار داد: ژنرال حفتر را فورا متوقف کنید، در غیر این صورت، شاهد نتایج ویرانگری خواهیم بود. او افزود، تعدادی در حال حاضر قصد دارند برای فرار از درگیری‌های موجود، به اروپا مهاجرت کنند. ۸۰۰ هزار مهاجر و لیبیایی که در میان آنها افراد مجرم و تروریست‌های وابسته به داعش نیز حضور دارند، می‌خواهند که به اروپا فرار کنند.
از سوی دیگر، سازمان بهداشت جهانی در لیبی اعلام کرد: از زمان آغاز درگیری‌ میان نیروهای حفتر و نظامیان وابسته به  دولت وفاق ملی در اطراف طرابلس، ۱۲۱ تن کشته شده‌اند.
واکنش‌های جهانی
«جوزپه کونته» نخست‌وزیر ایتالیا، از ژنرال حفتر خواست به عملیات نظامی خاتمه دهد و نیروهای طرفدار خود را هر چه سریع‌تر از اطراف طرابلس عقب بکشد. وی از جامعه بین‌المللی نیز خواست حامی روند سیاسی در لیبی باشند و از اقدامات سازمان ملل در لیبی حمایت
کنند. «محمد بن عبدالرحمان بن جاسم آل ثانی» معاون وزیر خارجه قطر، هم گفت که حفتر را باید مجبور به خروج از مناطق اشغالی کرد. وی تصریح کرد، حفتر مانع تلاش‌ها برای تحقق رایزنی ملی در لیبی می‌شود.
روزنامه «واشنگتن پست» نیز با اشاره به تحولات خونین جاری لیبی، رد پای «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی را در این تحولات و تحریک حفتر به انجام این حملات، مشخص می‌کند.
پیامدهای حمله حفتر
سازمان بین‌المللی مهاجرت وابسته به سازمان ملل اعلام کرد، طی درگیری‌های اخیر در لیبی، بیش از ۱۸۰۰۰ تن آواره شده‌اند و ۱۳ غیرنظامی جزو کسانی هستند که تاکنون در این درگیری‌ها کشته شده‌اند. حدود ۳۰۰۰ مهاجر هم در نزدیکی مناطق درگیری، گرفتار شده‌اند.
سازمان جهانی بهداشت نیز با ارائه آمار جدید اعلام  کرد، تعداد کشته‌ها به ۱۷۴ نفر و شمار زخمی‌ها هم به ۷۵۶ تن رسیده است. آل خلیفه تابعیت 138 شیعه بحرینی را به بهانه ارتباط با حزب‌الله لغو کرد
Image result for ‫آل خلیفه‬‎
رژیم آل خلیفه در ادامه اقدامات سرکوبگرانه خود علیه شهروندان بحرینی، حکم سلب تابعیت 138 نفر از شیعیان بحرینی را این بار به بهانه نزدیکی با حزب‌الله صادر کرده است.

 رژیم آل خلیفه همچنان به اقدامات سرکوبگرانه خود به قصد تغییر بافت جمعیتی مذهبی بحرین علیه شهروندان این کشور ادامه می دهد. این رژیم که راهزنان بیابان‌های نجد بوده و توسط انگلیسی‌ها حاکم این جزیره ایرانی شده‌اند برای تغییر بافت جمعیتی و دینی بحرین به بهانه‌های مختلف اقدام می‌کنند.
به گزارش خبرگزاری فارس، دادگاه بحرین روز سه شنبه حکم سلب تابعیت از 138 نفر از شیعیان این کشور را به بهانه ارتباط با حزب الله لبنان صادر کرد. همچنین 69 نفراز این افراد به حبس ابد، 39 نفر به حبس 10ساله، 23 نفر به حبس 7 ساله، یک نفر به حبس 5 ساله و هفت نفر نیز به حبس سه ساله محکوم شده اند. جزئیات تازه از مکالمه تلفنی ترامپ
با کارتر کنگره نیز نگران رشد اقتصادی چین است 
Image result for ‫مکالمه تلفنی ترامپ با کارتر‬‎
یک روز پس از این که خبر رسید دونالد ترامپ در تماسی تلفنی با جیمی کارتر از نگرانی عمده خود درمورد پیشرفت اقتصادی چین خبر داده، کاخ سفید جزئیات بیشتری از این مکالمه را منتشر کرد.
بحران در روابط تجاری آمریکا و چین همچنان ادامه دارد؛ به طوری که این دو کشور ماه‌هاست که در مناقشات تجاری پرتنشی گرفتار آمده‌اند تا جایی که دو دولت تعرفه‌های چند میلیارد دلاری سنگینی بر کالاهای یکدیگر اتخاذ نموده‌اند. ترامپ نیز مواضع تندی را علیه پکن درخصوص سیاست تجاری اتخاذ کرده است. این امر تا آنجا پیش رفته که اخیرا جیمی کارتر رئیس‌جمهور اسبق آمریکا در نامه‌ای از واشنگتن و پکن خواسته تا روابط خود را بهبود بخشیده و به دنبال یافتن منافع مشترک در مناقشات تجاری اخیر باشند.
کارتر در نامه خود به ترامپ ضمن نگرانی از پیشی گرفتن چین از آمریکا بیان داشته که «آمریکا به دلیل تمایلش برای تلاش به منظور مجبور کردن دیگران به در پیش گرفتن ارزش‌های آمریکایی، جنگ دوست‌ترین کشور جهان است.» وی حتی با تاکید بر اینکه چین برعکس آمریکا روی زیرساخت‌ها سرمایه‌گذاری کرده، به ساخت ۱۸ هزار مایل خطوط قطار سریع‌السیر ‌اشاره کرده و گفته: «ما در آمریکا چند مایل خط آهن سریع‌السیر در کشورمان داریم؟...ما سه تریلیون دلار هدر داده‌ایم. این رقم، بیشتر از میزانی است که شما بتوانید حتی تصور کنید. چین حتی یک پِنی هم در جنگ هدر نداده است و دلیل جلو زدن آنها از ما همین است».
حالا کاخ سفید از تماس تلفنی ترامپ با کارتر خبر داده و اعلام کرده که ترامپ نگرانی عمیقی راجع به پیشی گرفتن چین در عرصه تجاری دارد. طبق این گزارش نمایندگان هر دوطیف سیاسی در آمریکا نیز طی ماه‌های اخیر برای دستیابی به توافق تجاری موثر مذاکراتی را انجام داده‌اند. ترامپ در اویل ژانویه(دی) سال جدید میلادی اعلام داشته آمریکا و چین در خصوص بسیاری از مسائل به توافق رسیده‌اند اما رسیدن به توافق نهایی نیازمند اقدامات و مذاکرات دیگری است. ترامپ همچنین اعلام کرده که پیش از هرگونه توافق جامع با چین باید باشی جی پینگ رئیس‌جمهور چین دیداری داشته باشد.
گفتنی است مراکز اطلاعاتی آمریکا اخیرا اعلام کردند سرعت پیشرفتی که چین در حوزه اقتصادی در پیش گرفته اگر همینطور ادامه یابد، پس از 10 سال هژمونی آمریکا را با چالش جدی مواجه خواهد کرد. ترامپ به شدت نگران این موضوع است.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
چهارشنبه 28 فروردین 1398


کلیسای تاریخی «نوتردام» پاریس آتش گرفت
کسی عقده‌گشایی سیاسی نکرد!
   ۱۳۹۸/۰۱/۲۷

Image result for ‫کلیسای تاریخی «نوتردام» پاریس آتش گرفت کسی عقده‌گشایی سیاسی نکرد‬‎
کلیسای تاریخی نوتردام فرانسه با 800 سال قدمت و 13 میلیون بازدید‌کننده سالیانه به دلیل کوتاهی مسئولین این کشور در عرض چند ساعت سوخت و بخش‌های وسیعی از آن از بین رفت اما سلبریتی‌های غربی از این حادثه طبیعی برای عقده‌گشایی سیاسی خود استفاده نکردند و با پیام‌های احساسی و عاطفی و همین طور اعلام آمادگی برای ارائه کمک مالی قول دادند آن را دوباره با هم بسازند.
عصر دوشنبه بود که ناگهان خبر رسید آتش‌سوزی بخش بزرگی از کلیسای «نوتردام» که از مهم‌ترین آثار تاریخی فرانسه بود را از بین برد. چندین ساعت 400 آتش‌نشان در تلاش بودند تا آتش را خاموش کنند اما در نهایت نتوانستند جلوی از بین رفتن بخش مهمی از این کلیسا را بگیرند.
برخی خبرهای غیر رسمی حاکی است آتش‌نشان‌ها اگر با تاخیر نرسیده بودند، اوضاع این بنای تاریخی با ارزش بهتر بود. اما در فرانسه تا جایی که ما رسانه‌ها را رصد کردیم کسی به آتش‌نشان‌ها و جناحی که شهرداری را در اختیار دارد حمله نکرد یا کسانی را که مسئولیت مهار آتش را داشتند به انواع و اقسام اتهامات نواخت. بلایای طبیعی مثل آتش‌سوزی در همه جای دنیا اتفاق می‌افتد مثل آتش‌سوزی برج گرنفل لندن در سال 2017 که ساعت‌ها مهار آن طول کشید و بیش از 79 نفر کشته یا مفقود شدند و هنوز تکلیف برخی از مفقودی‌های این آتش‌سوزی معلوم نیست.
 نه در آتش‌سوزی پاریس و نه در آتش‌سوزی لندن سلبریتی‌ها یا سیاسیون از حادثه و خون هموطنانشان برای عقده‌گشایی سیاسی استفاده نکردند و اگر هم انتقادی صورت گرفت، با هدف بهبود شرایط و جلوگیری از تکرار آن صورت گرفت. این دو حادثه را مقایسه کنید با ماجرای آتش‌سوزی در ساختمان پلاسکو یا سیل‌های اخیر که عده‌ای به جای کمک، همدردی یا حداقل سکوت به مامورین و مسئولین نهادهای لشکری و کشوری که در وسط میدان امدادرسانی می‌کنند حمله می‌کنند. برخی نیز چهل سال مدیریت کشور را نشانه گرفتند و برای این مقصود حتی از تصاویر سیل سایر کشورها نیز بهره‌ها بردند!
درباره نوتردام
بخش قابل توجهی از کلیسای 800 ساله نوتردام پاریس علیرغم تلاش آتش‌نشانان و در مقابل بهت و حیرت و اندوه فرانسوی‌ها  در آتش سوخت و به تلی از خاکستر تبدیل شد. بنای عظیمی که پیش از برج ایفل نماد پایتخت فرانسه بود و سالانه 13 میلیون نفر از آن بازدید می‌کنند. ساختمان کلیسای نوتردام از سال گذشته به دلیل ترک برداشتن و ریختن بخش‌هایی از ساختمان، در حال تعمیر بود و با اینکه علت دقیق آتش‌سوزی هنوز معلوم نیست پلیس پاریس گفته آتش‌سوزی به احتمال زیاد به عملیات بازسازی در این کلیسا مربوط بوده است که 6 میلیون و 800 هزار یورو هزینه داشته است.
«رمی هیتس» دادستان پاریس نیز گفته هیچ نشانه‌ای مبنی بر اینکه آتش‌سوزی کلیسای «نوتردام» عمدی بوده، وجود ندارد و همچنان تصادفی بودن این حادثه، موضوعی است که بیشترین احتمال را درباره آن می‌دهیم. وی همچنین گفته 50 نفر بر روی پرونده مفصل و پیچیده مبنی بر اینکه عامل آتش‌سوزی چه بوده است در حال تحقیق هستند.
مردم فرانسه در حال دعا
آتش‌سوزی حوالی 6 عصر دوشنبه به وقت پاریس (9 شب به وقت تهران) آغاز شد و نزدیک به 400 آتش‌نشان (هر چند با کمی تاخیر) در عملیات اطفای حریق حضور داشتند که از این تعداد یک نفر هم مجروح شده است. عملیات خاموش کردن آتش حوالی سه نیمه شب (5 و نیم صبح به وقت تهران) پایان یافت، در حالی که ساختمان‌های اطراف از زمان آغاز آتش‌سوزی تخلیه شد و شمار قابل توجهی از مردم پاریس برای خاموش شدن سریع آتش در خیابان‌های اطراف کلیسا گرد آمده و دعا می‌کردند.
جالب آن است که شانزده مجسمه با ارزش را پنج روز پیش به دلیل تعمیرات از این کلیسا خارج کرده بودند. سخنگوی کلیسای نوتردام در گفت وگو با خبرنگاران اعلام کرده پس از فرو ریختن برج ناقوس، آتش به تمام بدنه ساختمان کلیسا سرایت کرد. هنگام بروز آتش‌سوزی کارگری در محل حادثه حضور نداشت. بنا به گفته کارشناسان فرانسوی، رساندن آب به قسمت‌های فوقانی کلیسای نوتردام که ارتفاع زیادی دارد، کار بسیار پیچیده‌ای بود. ارتفاع برج کلیسا ۹۶ متر است.
کمک‌های بین‌المللی برای بازسازی
«امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه بامداد سه‌شنبه (به وقت تهران) با حضور در برابر کلیسای سوخته، گفت فرانسه با جلب کمک‌های بین‌المللی، این کلیسای تاریخی را بازسازی خواهد کرد. به نوشته خبرگزاری فرانسه، ماکرون آتش‌سوزی در کلیسای 800 ساله نوتردام را «یک تراژدی وحشتناک» توصیف کرد و گفت: «به لطف تلاش‌های صورت‌گرفته، بنای اصلی ساختمان فرو نریخت.»
قلب پاریس
ماکرون کلیسای نوتردام را «قلب پاریس» خواند و با بیان اینکه از وقوع «بدترین اتفاق» یعنی ریزش تمام ساختمان و سرایت آتش به ستون‌های اصلی کلیسا جلوگیری شده، گفت فرانسه از روز سه‌شنبه پویشی را برای جمع‌آوری کمک‌های بین‌المللی آغاز می‌کند تا کلیسا را بازسازی کند. از آنجا که آتش‌سوزی در ساعت تعطیلی کلیسا رخ داده، در این حادثه به بازدیدکنندگان آسیبی نرسیده است.به گفته مقام‌های فرانسوی، آتش گنبد، سقف و دستکم یکی از پنجره‌های بزرگ کلیسا را به کلی نابود کرده، اما آثار تاریخی و هنری موجود در این ساختمان پیش از سرایت آتش به محل نگهداری آن‌ها، از کلیسا خارج شده است.
ایده احمقانه ترامپ
کلیسای نوتردام از نمادهای اصلی پایتخت فرانسه به شمار می‌آید و به همین دلیل آتش‌سوزی در این ساختمان واکنش‌های گسترده‌ای در جهان داشته است. «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا هم به این حادثه واکنش نشان داد و در اظهاراتی که توسط کاربران شبکه‌های اجتماعی به تمسخر گرفته شد، از مقام‌های فرانسوی خواست سریعا وارد عمل شده و هواپیماهای آب‌پاش را به محل آتش‌سوزی اعزام کنند. اداره آتش‌نشانی پاریس هم در پاسخ گفته ریختن چنین حجم آبی از ارتفاع بالا، کلیسا را به کلی نابود می‌کند!


بی‌عرضگی نیروهای ائتلاف سعودی در جنگ یمن به روایت «اینترسپت»
Image result for ‫ائتلاف سعودی در جنگ یمن‬‎
گزارش سازمان اطلاعات فرانسه از ضعف شدید نیروهای سعودی و اماراتی در یمن و وابستگی بیش از حد آنها به تسلیحات غربی و آمریکایی پرده برداشت.
عربستان و امارات در جنگ چهار ساله خود در یمن ثابت کرده‌اند که توان بسیار ضعیفی داشته و در برابر انقلابیون یمن بارها متحمل شکست شده‌اند. گزارش یک رسانه آمریکایی نیز نشان‌دهنده این ضعف ائتلاف سعودی است. به گزارش خبرگزاری تسنیم، پایگاه اینترنتی آمریکایی اینترسپت در گزارشی با انتشار یک سند محرمانه از سرویس اطلاعات نظامی فرانسه اعلام کرد عربستان و امارات تا حد زیادی متکی به سامانه‌های تسلیحاتی غربی برای ادامه جنگ فاجعه‌بار خود در یمن هستند. این گزارش تأکید می‌کند که نیروهای سعودی از ضعف تأثیرگذاری در اجرای عملیات خود در اراضی یمن رنج می‌برند.
این پایگاه آمریکایی با استناد به سندی 15صفحه‌ای افزود تعدادی از سامانه‌های تسلیحاتی که ائتلاف سعودی اماراتی در یمن به‌کار می‌گیرند، تنها با مهمات و لوازم یدکی و سیستم‌هایی ارتباطاتی فعالیت می‌کنند که در کشورهای عضو ائتلاف ناتو تولید می‌شود، این بدان معنا است که عربستان و امارات در ادامه جنگ خود در یمن بخش قابل ‌توجهی از ناوگان نظامی خود را از غرب تأمین می‌کنند. در حالی که فرماندهی مرکزی نیروهای نظامی آمریکا به‌شدت اقدام هواپیماهای آمریکایی در ایفای نقش عملیاتی و مشخص کردن اهداف مختلف در جنگ یمن را تکذیب می‌کند، اینترسپت اعلام کرده آمریکا نه‌تنها در فروش تسلیحات و سامانه‌های هوایی و تأمین سوخت نیروهای متجاوز به آنها کمک می‌کند، بلکه هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی نیز اهداف مختلف را به‌دقت برای نیروهای سعودی مشخص می‌کنند.
انصارالله در سال 2017 یکی از این هواپیماها را که احتمالاً برای تکمیل بانک اهداف رژیم آل‌سعود و جمع‌آوری اطلاعات جاسوسی برای سعودی‌ها به‌کار می‌رود، سرنگون کرد. اینترسپت افزود که تعیین اهداف جنگنده‌های سعودی توسط هواپیماهای آمریکایی می‌تواند به این معنا باشد که این هواپیماها نقشی تأثیرگذار در روند هدف‌گیری مواضع مختلف دارند، از جمله این هدف‌گیری‌ها می‌توان به هدف‌گیری مناطق مختلف توسط لیزر ‌اشاره کرد.
به نوشته این پایگاه اینترنتی انتشار گزارش محرمانه اطلاعاتی فرانسه می‌تواند عواقبی برای دولت امانوئل «ماکرون» رئیس‌جمهور این کشور داشته باشد، آن هم در شرایطی که وی از قراردادهای تسلیحاتی خود با عربستان حمایت، و وانمود می‌کند که اطلاع کافی از نحوه استفاده از تسلیحات فرانسوی در جنگ یمن ندارد، این در حالی است که گزارش مذکور تأکید می‌کند که عربستان و امارات بیش از میزان مورد ادعای مقامات فرانسوی در این جنگ به تسلیحات این کشور نیازمند هستند. بر اساس این گزارش محرمانه، ائتلاف سعودی- اماراتی مجموعاً از زمان ورود به جنگ یمن تا سپتامبر (شهریور) گذشته بالغ بر 24 هزار حمله هوایی در این کشور انجام داده‌اند، اما در رسیدن به اهداف مورد نظر خود شکست خوردند، لذا لازم بود که رویکردهای عملیاتی آنها تقویت شود. این گزارش می‌افزاید که سعودی‌ها کمترین مشارکت را در مأموریت‌های هوایی و دریایی دارند و اماراتی‌ها مسئول محاصره برخی مناطق و شهرهای یمن هستند.
کودکان الحدیده
خبر دیگر اینکه، ویرجینیا گامبا، معاون دبیرکل سازمان ملل در امور منازعات مسلحانه و کودکان در گزارش خود به نشست شورای امنیت سازمان ملل درباره تحولات یمن، اعلام کرد، جنگ در الحدیده تاکنون به کشته شدن 500 کودک یمنی منجر شده است.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
چهارشنبه 28 فروردین 1398

اخبار ویژه روزنامه ها
    ۱۳۹۸/۰۱/۲۷
Image result for ‫اخبار ویژه روزنامه ها‬‎
دود سوختگی ترامپ از دودکش اینستاگرام بالا زد
شبکه اینستاگرام همسو با سیاست‌های خصمانه هیئت حاکم آمریکا، صفحات منسوب به برخی شخصیت‌های حزب‌اللهی و فرماندهان سپاه پاسداران را بست.
صفحات اینستاگرام منسوب به سرلشگر قاسم سلیمانی، سرلشگر باقری، سردار جعفری، سردار پاکپور، سردار کمالی، محمدباقر قالیباف و عزت الله ضرغامی دیروز به‌طور همزمان از دسترس خارج و مسدود شد.
صفحه اینستاگرام منسوب به سرلشگر قاسم سلیمانی برای چندمین‌بار از دسترس خارج شد. از آنجا که برخی صفحات منسوب به او پیشتر نیز به‌طور موقت مسدود شده بود، تصور نمی‌شد اتفاق دیروز، موضوع جدید باشد اما تنها ساعاتی بعد، صفحات اینستاگرامی شمار دیگری از مقام‌های نظامی کشور مسدود شد.
صفحه اینستاگرامی سرلشگر عزیز جعفری، فرمانده کل سپاه پاسداران و سرتیپ محمد پاکپور، فرمانده نیروی زمینی سپاه نیز مسدود شده‌اند.
وزارت خارجه آمریکا اخیراً نام سپاه پاسداران را در این فهرست تروریستی خود قرار داد.
یادآور می‌شود فقط صفحات منسوب به سردار حاج قاسم سلیمانی بالغ بر یک‌میلیون بازدید‌کننده و دنبال‌کننده داشت.
سردار سلیمانی از سال 2007 میلادی در فهرست‌های تحریمی آمریکا قرار دارد اما او اکنون باوجود همین تحریم‌ها، محبوبیتی منطقه‌ای و آوازه‌ای جهانی یافته است تا آنجا که نشریه آمریکایی نیوزویک، سال گذشته در صفحه اول خود با انتشار عکس این سردار شجاع ایرانی  نوشت او ابتدا داعش را خُرد و نابود کرد و حالا با آمریکا می‌جنگد. روزنامه گاردین هم چندسال پیش از هراس ژنرال‌های آمریکایی از قاسم سلیمانی و نفوذ او در عراق به هنگام اشغالگری آمریکا خبر داده بودند.
با این اوصاف باید از هیئت حاکمه صهیونیسم مسیحی در فضاهایی مانند اینستاگرام پرسید آیا با حذف صفحات منسوب به سرداران سپاه پاسداران، می‌توانید نفوذ ایران و سپاه قدس در عراق و سوریه و لبنان و... را هم حذف کنید؟! یا کاری کنید که نوبت بعد، ترامپ دزدکی و با هواپیمای چراغ خاموش به عراق سفر نکند؟! و یا اینکه اندکی از 7 هزار میلیارد دلار هزینه و خسارت شما در منطقه جبران می‌شود؟
این نکته نیز گفتنی است که اغلب شبکه‌های اجتماعی منسوب به آمریکا و غرب با وجود ژست آزادی و تحمل، بارها به رفتار ایدئولوژیک و تعصب‌آمیز و خصمانه مبادرت کرده‌اند که هویت واقعی این شبکه‌های کاملاً دارای نقاب اجتماعی را نشان می‌دهد و ضرورت تحمل راه‌اندازی شبکه‌های امن ملی را مجدداً گوشزد می‌کند.

شما که به خدا پناه برده بودید از بستن دهان منتقدان؟!
رئیس جمهور درحالی مانع از حضور دو منتقد خود در جلسات شورای عالی انقلاب فرهنگی و شورای عالی فضای مجازی شده که چندسال پیش، از بستن دهان منتقدان به خدا پناه می‌برد.
روزنامه فرهیختگان نوشت: استعاذه و پناه‌خواهی حسن روحانی در مرداد92 و مراسم تنفیذ را همه یادشان هست: «پناه می‌برم به خدا از بستن دهان منتقدان و رقیبان»؛ عبارتی که بارها عملکرد رئیس دولت، تاکنون آن را نقض کرده است. در همین راستا در تازه‌ترین مورد می‌توان به اولین جلسه شورای عالی فضای مجازی و انقلاب فرهنگی در سال جدید اشاره کرد. اولین جلسه آن‌هم در بهار که نویدبخش رویه رئیس جمهور تا پایان سال خواهد بود. روز گذشته پس از مدت‌ها جلسه شورای عالی فضای مجازی برگزار شد، ولی این جلسه یک غایب پر سروصدا داشت؛ عزت‌الله ضرغامی! غایبی که منتقد سرسخت عملکرد رئیس شورای عالی فضای مجازی یعنی حسن روحانی است و به عناوین مختلف عملکرد دولت در عرصه مجازی را به نقد می‌کشد؛ نقدهایی که به واسطه تخصص رئیس سابق صداوسیما بیراه نیست، اگرچه دولت تا امروز نشان داده گوش شنوایی برای این نقدها ندارد.
آخرین جلسه شورای عالی فضای مجازی در سال 97 نیز به مشاجره میان رئیس جمهور و ضرغامی کشیده شده بود و مطابق آنچه رسانه‌های مختلف نقل کردند، انتقادناپذیری آقای رئیس جمهور تا آنجا پیش رفته بود که حتی در آن جلسه نیز حکم به اخراج ضرغامی از جلسه داده بود؛ اخراجی که از حیطه اختیارات روحانی بیرون بود.
روز گذشته نیز جلسه شورای عالی فضای مجازی در غیاب ضرغامی برگزار شد، آن‌هم غیبتی به علت عدم دعوت!
عزت الله ضرغامی در شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز وضعیتی مشابه دارد، با این تفاوت که آنجا حسن رحیم‌پور ازغدی نیز به همراه وی جزء منتقدان محسوب می‌شود. از این‌رو هر دونفر آنها برای جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی هم دعوت نشدند!
مدیریت راهبردی چالش‌های حوزه فرهنگ با استفاده کامل وکارآمد و هم‌افزا از همه فرصت‌ها و ظرفیت‌ها، «مهار تهدیدها و آسیب‌ها با نگاه حکیمانه و معقول» و «مواجهه هوشمندانه با معارضه‌های مهاجمان و ستیزه‌گران» به عنوان تکالیف اصلی شورای عالی انقلاب فرهنگی در حکم مقام معظم رهبری برای انتصاب اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی تأکید شده است. از این‌رو به قول عزت‌الله ضرغامی «رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی باید نماد تعامل فرهنگی باشد.» با  توجه به ابعاد مختلف و پیچیدگی‌های فضای مجازی نیز مواجهه هوشمندانه و مقتدرانه با تحولات عرصه مجازی و سیاستگذاری، مدیریت کلان و برنامه‌ریزی و تصمیم‌گیری‌های لازم و بهنگام و نظارت در فضای مجازی نیز برعهده اعضای شورای عالی فضای مجازی گذاشته شده است. با این وصف عیب رفتارهای رئیس‌جمهور مبنی بر بستن دهان منتقدان و برنتابیدن انتقاد آن هم در شوراهای عالی که قرار است در فضایی نخبگانی نقدها به بحث گذاشته شود تا نقشه راهی همه‌جانبه فراهم آید، بیش از پیش به چشم می‌آید؛ به‌قول روحانی و سخنرانی‌اش در مراسم تنفیذ ریاست جمهوری سال 92، باید به خدا پناه برد «از استبداد رأی و عجله در تصمیم‌گیری و تقدم نفع شخصی و گروهی به منافع مردم!»

سهم‌خواهی وزارتخانه‌ها از اعتبارات مربوط به سیل ممنوع!
بزرگ‌نمایی سیل برای افزایش اعتبارات وزارتخانه‌های مختلف، مورد انتقاد طیف‌های مختلف سیاسی قرار گرفته است.
 به گزارش تابناک؛ سیل که می‌آید خرابی‌های بسیاری به بار می‌آورد. اما در این میان، برخی دولتمردان از فرصت سوءاستفاده می‌کنند و با برآوردهای کلی و ناقص به فکر دریافت اعتبار بیشتر برای وزارتخانه‌های متبوع خود هستند.
جلا امیرزایی از اعضای فراکسیون امید به تابناک گفت: مجلس باید بر پرداخت خسارت، نظارت جدی داشته باشد، یا خود اعتبارات را با توجه به گزارش‌های دقیق - که از سوی نهادهای مرتبط حاضر در مناطق سیل‌زده داده می‌شود- تعیین تکلیف کند.
این نماینده در پاسخ به این که گفته می‌شود، خسارت سیل بیش از 50هزار میلیارد است، گفت: این گزارش‌ها قابل اعتنا نیستند و حتی برآوردی که وزیر کشور گفته و اعلام کرده که میزان خسارت حدود 32میلیارد است نیز درست نیست و نمی‌توان گفت، میزان خسارت دقیقا چه‌اندازه بوده است.
وی در این‌باره ادامه داد: اگر مجلس بخواهد در این مورد به وظیفه نظارتی خود عمل کند، باید گزارش دقیقی از مناطق سیل‌زده داشته باشد و مشخص شود، کجا خسارت و کدام بخش آسیب زیادی دیده. همچنین باید مشخص شود، کدام استان و شهرستان و یا کدام بخش دچار آسیب شده و چه میزان آسیب به آنجا رسیده است. پس از آن متناسب با میزان خسارت، اعتبار در نظر گرفته شود؛ بنابراین اینکه وزیر بیاید و آمار کلی در اختیار مجلس گذارد و اعلام کند، ما فلان میزان خسارت دیده‌ایم، پس باید فلان مقدار به ما اعتبار بدهید، درست نیست.
وی در ادامه یادآور شد: به نظر من، شیوه برخورد با حوادث در کشور ما، به بازنگری نیاز دارد و مجلس هم باید مراقبت بیشتری داشته باشد و با ورود به‌موقع از هدر رفتن سرمایه‌ها جلوگیری کند، چون بارها شده که ما اعتباراتی برای منطقه‌ای در نظر گرفته‌ایم، ولی زمانی که به شهرستان مراجعه می‌شود، می‌بینیم پولی به دست خسارت دیده اصلی نرسیده است. معمولا این‌گونه است که ما یک چیز کلی را در مجلس تصویب می‌کنیم، ولی به‌ جای اینکه اعتبارات به محل خسارت اختصاص داده شود، از جاهای دیگر سر در می‌آورد. به نظر من، باید تعریف دقیقی از خسارات و میزان آن داشته باشیم و برآوردهایی که می‌شود، اختصاصی و جزئی باشد تا اعتبار آن تأمین شود.
وی گفت: اینکه گفته می‌شود، 24 استان درگیر سیل بوده، درست نیست. واقعیت این است که در 24 استان بارندگی داشتیم؛ اما چهار استان با سیل مواجه شده است. در این استان‌ها هم کل استان آسیب ندیده و چند شهر در هر استان دچار خسارت شده است.
گویا رقابتی میان وزرا برای گرفتن اعتبار به بهانه سیل ایجاد شده که همین خود باعث آسیب زیاد به کشور می‌شود.
برخی وزرا با بزرگ‌نمایی سیل به دنبال افزایش اعتبارات وزارتخانه‌های خود هستند.
در همین حال روزنامه جوان با انتقاد از سهم‌خواهی وزارتخانه‌ها می‌نویسد:
1- وزیر نیرو: سیلاب 2100میلیارد تومان به تأسیسات آب و برق خسارت زد.
2- وزیر کشاورزی: سیل 13 هزار میلیارد تومان خسارت به بخش کشاورزی وارد کرد.
3- وزیر اقتصاد: 14 هزار کیلومتر از راه‌های کشور دچار آسیب شد.
سه خبر بالا به شکل یک نوار و در خبرگزاری ایرنا در صفحه اقتصادی به نمایش گذاشته شده است، اگرچه این برآوردها نسبی و گام اول برای بازسازی زیرساخت‌ها و پرداخت خسارت‌ها مناسب و خوب است، اما با تصویب تخصیص 2 میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برای جبران خسارت سیل باید مراقب موضوع جدیدی بود که حتماً دستگاه‌های ناظر و مسئول به آن بیشتر دقت کنند.
این موضوع مهم همان تخصیص بهینه منابع است که کاملاً با سهم‌خواهی و تلاش برای کسب بودجه بیشتر متفاوت است. زیرا در تخصیص بهینه منابع بیش از همه باید برای بازگشت شرایط عادی و بلکه بهتر اقتصاد در مناطق سیل‌زده برنامه‌ریزی کرد، اما در سهم‌خواهی‌های بودجه‌ای خدای ناکرده مردم مناطق سیل‌زده به فرع بدل شده و به دنبال پرکردن چاله‌های قبلی و کمبودهای بودجه‌ای دستگاه‌ها هستند.

نقش دوعضو فراکسیون امید در  ساخت ‌و سازهای غیرمجاز شمیران؟
به گفته ساکنان منطقه لواسان فعالیت دوتن از اعضای فراکسیون امید، در منطقه شمیرانات به‌گونه‌ای است که متولیان ساخت و ساز غیرمجاز بسیار دلگرم شده و همچنان به کارشان ادامه می‌دهند.
به گزارش خبرنگار شبکه اطلاع‌رسانی راه دانا؛ بدون شک یکی از خبرسازترین مناطق سال 97 در استان تهران، منطقه شمیرانات بود. ویلاسازی‌های غیرمجاز، زمین‌خواری، ساخت‌وسازهای بدون مجوز، تجاوز به حریم رودخانه در شمیرانات که طی دهها سال صورت گرفته بود، در ماههای آخر سال 97 توجه بسیاری از رسانه‌ها را به‌خود جلب کرد و از سوی برخی افراد به رسانه‌ها کشیده شد.
حجت‌الاسلام سیدسعید لواسانی امام‌جمعه لواسان که خود را پرچمدار مبارزه با ساخت و ساز غیرمجاز در این منطقه معرفی کرده بود، در یک برنامه تلویزیونی با اشاره به تخلفات گسترده و ساخت و سازهای غیرمجاز تأکید کرد که در بسیاری از تخلفات صورت گرفته مسئولین لواسان تحت فشار مقامات مافوق قرار می‌گیرند و به محض اینکه دستگاهها در لواسان برای برخورد و تخریب اقدام می‌کنند، افرادی از فلان نهاد یا فلان وزارتخانه تماس می‌گیرند که چرا تخریب می‌کنید؟
در همین زمینه، در پی تماس تلفنی برخی از شهروندان منطقه شمیرانات با خبرنگار ما ردپای 2تن از نمایندگان مجلس شورای اسلامی دیده می‌شود که ضرورت دارد هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان و دستگاه‌های نظارتی به این مساله توجه جدی نشان دهند.
بنابر اظهارات شهروندان لواسان و شمیرانات، دوتن از نمایندگان لیست امید، فقط و فقط در این منطقه حضور پررنگی دارند و دخالت‌های پنهانی آنها منجر به ساخت‌ و سازهای غیرمجاز و مایه دلگرمی سوداگران در این شهر شده است.
«س» نامی آشنا برای مردم شمیرانات است و مردم به‌خوبی وی را می‌شناسند که چگونه حمایت‌هایش از سرمایه‌داران و برخی ملاکان بزرگ و بنگاه‌داران باعث شده به راحتی و بدون هیچ نگرانی، به صورت غیرمجاز ویلاسازی کنند.
اهالی این منطقه می‌گویند: همچنین در یک مورد تخلف ساختمانی به‌گونه‌ای است که فردی در منطقه سبو بزرگ معروف به «سرخ پشته»، در حریم شهر و کاملاً بدون پروانه ظرف چندماه چندین هزار متر ویلاسازی کرده است، این بنا هم در کمیسیون بدوی (ماده100) و هم تجدیدنظر محکوم شده و حکم تخریب 100 درصد دریافت کرده است.
نامبرده که گفته می‌شود مشاور «ش» عضو فراکسیون امید می‌باشد، جزو گروه مشاوران دفتر نمایندگان مجلس در لواسانات است.
بررسی خبرنگار شبکه دانا حاکی است بعد از ابلاغ رأی ماده 100، پروژه ساخت ویلا متوقف شده بود اما با نهایت تأسف، با تهدید برخی از افراد در مجلس شورای اسلامی و لیست امید، ملک مذکور که در مرحله فونداسیون و اسکلت فلزی متوقف شده بود، امروز علاوه بر دیوارچینی، سقف ساختمان آن هم زده شده است.
دفتر نمایندگان تهران در منطقه لواسان نیز در محله احمدآباد و عمارت بوستان هم که محل رفت‌وآمد همه نمایندگان می‌تواند باشد اما به نوعی به دفتر اختصاصی «س» تبدیل شده است.

توضیح
در خبر ویژه دیروز، نام «محمدرضا جلایی‌پور»، به اشتباه حمیدرضا جلایی‌پور درج شده بود که تصحیح می‌شود.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
چهارشنبه 28 فروردین 1398

رویای خام و 40 ساله آمریکا
پمپئو : دنبال تغییر ماهیت اصلی جمهوری اسلامی هستیم
  ۱۳۹۸/۰۱/۲۷
وزیر خارجه آمریکا طی سخنانی در یک دانشگاه از خیال واهی و رویای خام 40 ساله آمریکا سخن گفت و هدف از کارزار فشار علیه ایران را تغییر ماهیت اصلی جمهوری اسلامی عنوان کرد.
«مایک پمپئو»، وزیر امور خارجه آمریکا در یک جلسه پرسش و پاسخ در دانشگاهی در تگزاس بار دیگر به تکرار ادعاها علیه ایران پرداخت.
پمپئو در این جلسه در دانشگاه «A&M» تگزاس، ایران را تهدید در برابر صلح منطقه غرب آسیا دانست و مدعی شد که ایران «بزرگترین حامی تروریسم» در منطقه است.
او با‌اشاره به اقدام دولت آمریکا برای قرار دادن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در فهرست سازمان‌های اصطلاحاً تروریستی آمریکا به کشورها و شرکت‌ها درباره تجارت با طرف‌های نزدیک به سپاه هشدار داد.
وی در بخشی از سخنانش تصریح کرد: «ما در حال اعمال فشار حداکثری هستیم تا اصل ماهیت جمهوری اسلامی ایران را تغییر داده و اطمینان حاصل کنیم که این رژیم، به کلام ساده مانند یک کشور نرمال رفتار می‌کند و اقدام به گسترش ترور در سراسر دنیا نمی‌کند.»
چنین ادعای مضحکی در حالی مطرح می‌شود که خیال واهی دولتمردان  برای تغییر حکومت در ایران به امروز و دیروز برنمی‌گردد و قدمتی 40ساله دارد و برغم  چهاردهه  اقدامات آشکار و پنهان نظیر تخصیص بودجه‌های هنگفت سالیانه، تحرکات امنیتی، اقدمات نظامی و جاسوسی، تحریم‌های یک‌جانبه و فشارهای بین‌المللی و... دستاوردی جز سرشکستگی برای آمریکائی‌ها در پی نداشته است .
در همین رابطه چندی پیش رهبر معظم انقلاب اسلامی فرمودند :«چهار دهه قبل همین کسانی که نوکران آمریکا بودند در داخل و خود آنها به همدیگر مژده می‌دادند و دل خوشی می‌دادند که شش ماه صبر کنید، کلک انقلاب اسلامی کنده می‌شود، شش ماه می‌شد و کلک کنده نشده بود . می‌گفتند یک سال دیگر صبر کنید قضیه تمام می‌شود چهل سال از آن زمان گذشته و آن نهال باریک تبدیل شده به این درخت تناور. »
پمپئو در ادامه ادعاهای خود تصریح کرد: «امروز که اینجا ایستاده‌ایم ایران کارزاری برای ترور در سراسر اروپا راه انداخته است. دیپلمات‌های ما در تلاش برای مقابله با آنها هستند تا این روند متوقف شود.»
ادعاهای وزیر خارجه آمریکا علیه ایران در حالی مطرح شده که واشنگتن تا کنون با تروریسم دولتی آشکار و کودتاهای نظامی ، حکومت قانونی ده‌ها کشور در سراسر دنیا را سرنگون کرده و یا برای تغییر آنها تلاش کرده است.
نتایج یک تحقیق نشان می‌دهد دولت آمریکا بعد از موفقیت در پیشبرد کودتای 28 مرداد سال 1332 علیه دولت وقت ایران از این روش به عنوان الگویی جهت مداخله در کشورهای مختلف و بی‌ثبات کردن دولت‌های غیرهمسو با منافع این کشور در اقصی نقاط جهان استفاده کرد. بسیاری از این مداخله‌های آمریکا به استقرار دولت‌هایی غیرمردم‌سالار در کشورهای قربانی منجر شد که در نتیجه آن چندین میلیون نفر جان باختند.
«مایک پمپئو» همچنین روز دوشنبه در شهر دالاس با گروهی از ضد انقلاب‌های فراری و ورشکستگان سیاسی مقیم آمریکا دیدار کرده تا به گفته خود او از اوضاع داخلی ایران اطلاع پیدا کند.
پمپئو که پس از این دیدار در جمع گروهی از خبرنگاران صحبت می‌کرد، گفت خانواده‌های این افراد در ایران هستند و برخی از آنها اخیرا به ایران سفر کرده‌اند، به همین دلیل او می‌خواسته دیدگاه‌های آنها در مورد سیاست آمریکا در قبال ایران و میزان اثرگذاری فشار به ایران را بداند.طرح آمریکا علیه مادورو منتشر شد
 سی‌ان‌ان: هیچ سرباز آمریکایی وارد ونزوئلا نخواهد شد

Image result for ‫هیچ سرباز آمریکایی وارد ونزوئلا نخواهد شد‬‎
شبکه سی‌ان‌ان آمریکا در گزارشی اعلام کرده پنتاگون «گزینه‌های نظامی جدید بازدارنده» برای مقابله با نفوذ روسیه، کوبا و چین در ونزوئلا را آماده کرده طرحی که در عین حال وارد مرحله اقدام نظامی فعال نشود. پیش از این منابع خبری از وجود «طرحی نظامی علیه مادورو» خبر داده بودند.
دخالت‌های آمریکا در امور داخلی ونزوئلا و برای سرنگون کردن دولت قانونی این کشور همچنان ادامه دارد. سی‌ان‌ان اما از طرحی خبر داده که پنتاگون آن را آماده کرده و هدف از آن نیز گزینه‌های نظامی بازدارنده برای مقابله با نفوذ روسیه‌، چین و کوبا در ونزوئلا است. به نوشته سی‌ان‌ان، این به اصطلاح گزینه‌های بازدارنده در نشستی چند روز پیش در کاخ سفید از سوی مقام‌های دولت ترامپ به پنتاگون دیکته شده است. نشستی که در آنجان بولتون مشاور امنیت ملی دولت آمریکا به پاتریک شاناهان وزیر دفاع موقت این کشور گفته، طرح‌ها و ایده‌های جدیدی در ارتباط با بحران ونزوئلا تهیه کند.
 به گزارش «ایسنا» یک مقام آگاه وزارت دفاع آمریکا به سی‌ان‌ان تصریح کرد، طرح اولیه این گزینه‌ها از جانب ستاد مشترک پنتاگون که اقدام به برنامه‌ریزی برای عملیات‌های نظامی آینده می‌کند همراه با فرماندهی جنوبی ارتش آمریکا که ناظر بر اقدامات نظامی آمریکا در نیم‌کره جنوبی است، در دست تهیه است. با وجود آنکه اخیرا مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا گفته بود، «تمامی گزینه‌ها» برای مقابله با ونزوئلا روی میز است، چند مقام پنتاگون گفتند، در این وزارتخانه تمایلی برای استفاده از نیروهای نظامی آمریکا علیه حکومت ونزوئلا به منظور سرنگون کردن اجباری آن از قدرت وجود ندارد.
رزمایش در اطراف ونزوئلا
 بر اساس این گزارش با وجود آنکه دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا ادعا کرده که نیکولاس مادورو، رئیس‌جمهور ونزوئلا باید قدرت را در این کشور ترک کند و روس‌ها باید از ونزوئلا خارج شوند، نشانه‌ای از تمایل او برای وارد ساختن سربازان ارتش آمریکا به یک اقدام نظامی بزرگ علیه ونزوئلا دیده نمی‌شود. با این حال به نوشته سی‌ان‌ان، گزینه‌های بازدارنده آمریکا احتمالاً شامل رزمایش‌های دریایی آمریکا در مناطق اطراف ونزوئلا با هدف تاکید بر کمک‌های انسان‌دوستانه به این کشور و تعامل نظامی بیشتر با کشورهای همسایه ونزوئلا می‌شود و هدف این است که روسیه، کوبا و چین برای دسترسی به این منطقه با چالش مواجه شوند.
مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا که چند روز پیش یک تور سه روزه سفر به سه کشور شیلی، پرو و پاراگوئه در آمریکای لاتین داشت، در جریان این سفر مستقیماً به پرسش‌ها درباره اینکه آیا آمریکا یک استراتژی برای مقابله با مادورو در صورت تداوم تسلط او بر نیروهای ارتش برای باقی ماندنش در قدرت دارد پاسخ نداد، بلکه ادعا کرد هر تصمیمی برای ونزوئلا از سوی مردم ونزوئلا اتخاذ می‌شود. همزمان دلسی رودریگز، معاون رئیس‌جمهور ونزوئلا نیز گفته‌: «جامعه بین‌المللی و نهادهای حفاظت از مشروعیت قانونی در سراسر جهان باید بدانند که برنامه‌ای مجرمانه برای حمله نظامی به ونزوئلا در جریان است... مقامات آمریکا، برزیل و کلمبیا می‌خواهند خواست مردم ونزوئلا را نادیده بگیرند و در این کشور مداخله نظامی‌کنند.»
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
چهارشنبه 28 فروردین 1398


«در سوریه می‌مانیم» آمریکا باز هم دبه کرد 
۱۳۹۸/۰۱/۲۷

Image result for ‫معاون وزیر خارجه آمریکا‬‎
معاون وزیر خارجه آمریکا از طرح رئیس جمهور این کشور برای تداوم حضور نظامی در سوریه خبر داد. این در حالی است که «دونالد ترامپ» قبلا بر خروج فوری همه نیروهای آمریکایی از خاک سوریه خبر داده بود.
«دیوید ام ساترفیلد» گفت: رئیس‌جمهور گفته است که نیروهای آمریکایی در شمال شرقی سوریه باقی می‌مانند و اینکه تمامی نیروهای آمریکایی عقب‌نشینی نمی‌کنند.
به گزارش فارس، ساترفیلد در توجیه ادامه حضور نظامیان آمریکایی مدعی شد که این حضور« به خاطر ایجاد ثبات و مبارزه پایدار علیه باقیمانده‌های داعش است.» در مورد شمار نیروهای آمریکایی در سوریه ،  آمار دقیقی در دست نیست. اوایل دی ماه گذشته رئیس‌جمهور آمریکا گفته بود که قصد دارد همه نیروهای آمریکایی را به زودی از سوریه خارج کند. بعدا مقامات آمریکایی مدعی شدند که این مدت ،  60 تا 100 روز خواهد بود.فرجام افتادن به دامن غرب و سعودی
زمزمه تحویل «عمر البشیر» به دادگاه بین‌المللی لاهه برای محاکمه بالا گرفت

چانه زنی میان کودتاچیان در سودان با دادگاه «لاهه» بر سر تحویل دادن رئیس‌جمهور سابق سودان به این نهاد قضایی در حالی ادامه دارد که پیش از این «عمر البشیر » فکر می‌کرد، اگر به غرب و سعودی و رژیم صهیونیستی نزدیک شود، مشکلات او و دولتش برای همیشه حل می‌شود. این در حالی است که بحران اصلی در سودان از زمانی کلید خورد که البشیر به دام غربی‌ها افتاد.
  رئیس‌جمهور سابق و برکنار شده سودان که اکنون در بازداشت نظامیان کودتاچی به سر می‌برد، احتمالا با نگرانی تمام، مذاکرات و چانه زنی‌های میان کودتاچیان و دادگاه بین‌المللی جنایی لاهه را دنبال می‌کند. هرچند اکنون هیچ خبرنگار و کارشناس سیاسی اجازه ملاقات و گفت‌و‌گو با البشیر را ندارد، تا پای حرف‌های او بنشیند، ولی می‌توان حدس زد که این روزها در ذهن رئیس‌جمهور بر کنار شده و بازداشتی سودان چه می‌گذرد. او احتمالا از روش حکومت کردن خود و نادیده گرفتن مردم، احساس پشیمانی می‌کند.
 اما چیزی که احتمالا باعث تاسف بیشتر البشیر می‌شود، فاصله گرفتن وی از جبهه مقاومت و نزدیک شدن او به جبهه آمریکایی و صهیونیستی در منطقه است.
البشیر در آن زمان فکر می‌کرد که نزدیک شدن به آمریکا، همه چیز را برای وی و دولتش حل می‌کند.
اما، خیلی دیر فهمید که به خاطر این نزدیکی با غرب، همه چیز را باخته است و الان هم باید شاهد چانه زنی بر سر سرنوشت خود باشد.
به گزارش ایسنا، «جلال‌الدین شیخ» عضو شورای نظامی انتقالی سودان، طی یک کنفرانس مطبوعاتی در سفارت کشورش در اتیوپی، گفت: تصمیم تحویل عمر البشیر به دادگاه کیفری بین‌المللی که متهم به ارتکاب قتل عام و جنایات ضد بشری در دارفور است، از سوی دولت منتخب مردمی اتخاذ خواهد شد و به شورای نظامی انتقالی مربوط نمی‌شود.
شیخ همچنین تاکید کرد: مدت باقی ماندن شورای نظامی انتقالی در قدرت، دو سال خواهد بود و پس از آن، به یک دولت غیر نظامی تحویل داده می‌شود.
اخیرا دفتر حقوق بشر سازمان ملل از مسئولان کنونی سودان خواسته بود بر اساس قطعنامه شورای امنیت مربوط به سال ۲۰۰۵، با دادگاه کیفری بین‌المللی لاهه برای استرداد البشیر به این دادگاه همکاری کنند.
به گفته کارشناسان، غربی‌ها در سال 2015 به این خاطر می‌خواستند البشیر را تحت تعقیب قضایی قرار دهند که وی در آن موقع، رویه سیاسی مستقلی را پیگیری می‌کرده است. نهادهای بین‌المللی، از جمله دادگاه لاهه، هرگز مقابل جنایات کشورهای قدرتمند جهانی به ویژه آمریکا و متحدانش نمی‌ایستند و سران این کشورها را به ارتکاب جنایات بین‌المللی متهم نمی‌کنند. بهترین مثال در این رابطه، جنایاتی است که طی سال‌های جاری، رژیم آل‌سعود و متحدان منطقه‌ای و جهانی‌اش در یمن مرتکب می‌شوند.
بعد از چهار ماه تظاهرات ضد دولتی مردم سودان، ارتش این کشور عمر البشیر را از ریاست جمهوری برکنار کرده و شورای نظامی انتقالی تشکیل داده است. البشیر به مدت حدود 30 سال رئیس‌جمهور سودان بوده است.
گفتنی است برخی کارشناسان نیز معتقدند این کودتا از اساس مشکوک و احتمالا البشیر با کودتاچیان هماهنگ است!

عقب‌نشینی رژیم صهیونیستی در برابر اعتصاب غذای اسرای فلسطینی
Image result for ‫عقب‌نشینی رژیم صهیونیستی در برابر اعتصاب غذای اسرای فلسطینی‬‎
اعتصاب غذای اسرای فلسطینی در زندان‌های سرزمین‌های اشغالی پس از 8 روز صهیونیست‌ها را به عقب نشینی واداشت. این رژیم گفته به شرط توقف اعتصاب، شرایط زندان را همانطور که آنها می‌خواهند بهتر می‌کنند.
جنبش «الاسیره» ویژه رسیدگی به امور اسرای فلسطینی موفق شد اداره زندان‌های رژیم صهیونیستی را ناچار به امضای توافقی کند که تأمین‌کننده برخی مطالبات اسرای اعتصاب‌کننده در «معرکه‌الکرامه 2» است. این اعتصاب غذایی هشت روز طول کشید. بر اساس گزارش «فلسطین‌الیوم»، «قدری ابوبکر» رئیس‌امور اسرا و آزادگان فلسطینی دوشنبه شب اعلام کرد، جلسات گفت‌وگو میان نمایندگان اسرا و اداره زندان‌های رژیم صهیونیستی چند روز در زندان «ریمون» به طول کشید و بر اساس توافق حاصل شده، تلفن‌های عمومی در تمام زندان‌ها نصب شده و اسرا می‌توانند سه روز در هفته از آن استفاده کنند.
وی افزود، همچنین قرار شد اسرایی که در جریان یورش‌ها و سرکوب‌های اخیر در بیش از 20 روز پیش به زندان «النقب» منتقل شده بودند، بازگردانده شوند و مبلغ جریمه آنها از 56 هزار «شِکِل» به 30 هزار شکل تخفیف می‌یابد. اسرای فلسطینی چهار درخواست اصلی به ترتیب زیر داشتند، امکان تماس با خانواده‌هایشان مانند دیگر اسرا در زندان‌های جهان، توقف ایجاد پارازیت بر تماس‌ها در زندان‌ها، ازسرگیری امکان دیدار با خانواده‌هایشان مانند گذشته و لغو تمام اقدامات تنبیهی علیه اسرا. حدود شش هزار اسیر فلسطینی در زندان‌های رژیم صهیونیستی محبوس هستند که در بین آنها 24 زن و 250 کودک وجود دارد.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
چهارشنبه 28 فروردین 1398


( کل صفحات : 5 )    1   2   3   4   5   


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic