تـــبـــرّی ( دشــمـن شـــناسـی )
آمریكا دشمن شماره 1 مردم محروم و مستضعف جهان است . حضرت امام خمینی (ره)
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


«بدترین دشمنان كسانی اند كه حیله خود را بیشتر پنهان می دارند.»مدیر وبلاگ :طاهر مهدوی
مطالب اخیر
نویسندگان

پس از تصرف حلب و خطاب به آمریکا، ترکیه و تروریست‌ها
بشار اسد: جنجال بی‌فایده است/تا تصرف آخرین سنگر دشمن می‌جنگیم
      ۱۳۹۸/۱۱/۲۹
رئیس‌جمهور سوریه ضمن تبریک پیروزی‌های چشمگیر ارتش در استان حلب، اعلام کرد که علیرغم جار و جنجال‌ها، نبرد تا پیروزی کامل ارتش و مردم این کشور بر تروریست‌ها ادامه خواهد یافت.
«بشار اسد» پیروزی‌های چشمگیر اخیر ارتش سوریه را به مردم این کشور تبریک گفت و اعلام کرد، وفاداری (پایداری) ساکنان حلب به کشور و ارتش، همه محاسبات دشمنان را نقش بر آب کرد...من مطمئن هستم که این نوع پایداری‌،که نمایانگر اراده فولادین و وابستگی عمیق و ریشه دار است، سبب خواهد شد که حلب از زیر خاکستر جنگ برخیزد، تا جایگاه طبیعی و عالی در اقتصاد سوریه را بیابد.
به گزارش خبرگزاری میزان، بشار اسد گفت: هنگامی که (شهر)حلب در اواخر سال ۲۰۱۶ آزاد شد،... من می‌دانستم که قلوب و عقول نیرو‌های مسلح ما کجا سیر می‌کند و من به وطن‌پرست بودن مردم حلب و وفاداری آنها به کشورشان مطمئن بودم و اینکه ارتش سوریه محاسبات دشمن را برهم خواهد زد و این مورد، (در عمل نیز) رخ داده است.
بشار اسد تاکید کرد: ما بر ترسی غلبه کردیم که قصد داشتند در جانمان‌اندازند، ما بر توهماتی که قصد داشتند در ما ایجاد کنند غلبه کردیم، ما بر تجزیه و کینه و خیانت و بر هر فردی که این ویژگی را داشت و حامل آن بود، غلبه کردیم. ما می‌دانیم که (نبرد در استان حلب)، پایان جنگ و پایان توطئه‌ها و زوال تروریسم و تسلیم شدن دشمنان نیست، اما دماغ آنها به عنوان مقدمه شکست کامل دیر یا زود، به خاک مالیده شد. نباید آرام بگیریم و راضی شویم و باید آماده و مهیای نبرد بعدی شویم و نبرد را در حلب و ادلب ادامه دهیم. این آزاد‌سازی مقدمه‌ای برای آماده شدن برای نبرد‌های آتی است... و این صرف نظر از حباب‌های صوتی توخالی است که از شمال می‌آید. نبرد آزاد‌سازی در سراسر سوریه و درهم کوبیدن تروریسم و تحقق ثبات ادامه می‌یابد.
منظور بشار اسد از شمال‌، کشور ترکیه است. مقامات این کشور طی روزهای گذشته، جاروجنجال‌های زیادی را برای توقف پیشروی ارتش سوریه در ادلب‌، راه‌انداخته بودند. رئیس‌جمهور سوریه گفت: ارتش سوریه در عمل به وظایف ملی خود درنگ نخواهد کرد... درود بر مردمی که پایداری کردند و درود بر ارتش عظیم ما و نیرو‌های هم ردیف آنها و درود بر صلابت آنها در سرما و گرما که امنیت را به ما بخشیدند و تبریک و درود بر برادران و دوستان و متحدان ما که شانه به شانه ارتش، در زمین و هوا جنگیدند و خون آنها با خون ارتش ما درهم آمیخت.
اولین پرواز از فرودگاه حلب
به گفته« باسم منصور» وزیر حمل‌ونقل سوریه، امروز اولین پرواز از دمشق به حلب انجام خواهد شد. وی افزود، به لطف فداکاری‌های ارتش سوریه و تامین امنیت اطراف فرودگاه حلب و تامین امنیت کامل اطراف شهر، امکان فرود و برخاستن هواپیماها در فرودگاه بین‌المللی حلب به طور کامل فراهم شده است. وی خاطرنشان کرد: به رغم حملات و تجاوزات گروه‌های تروریستی در طول دوره جنگ علیه تروریسم فرودگاه تحت محافظت قرار داشت و برای انجام پروازها آماده نگه داشته شده بود.
به گزارش ایسنا، منصور ادامه داد: کادر خدمت‌رسانی آماده بازگشت به خدمت هستند و از سرگیری پروازها به منزله بازگشت قدرتمند صنعت و تجارت و آغاز فعالیت چرخه اقتصاد به عنوان نقطه استراتژیک مهم در عرصه کار و اقتصاد کشور است. فرودگاه بین‌المللی حلب از سال ۲۰۱۱ چند ماه پس از آغاز جنگ داخلی در سوریه تعطیل شد.
حمایت قاطع تاجر سوری از بشار اسد
یک بازرگان سوری که نامش در فهرست جدید تحریم‌های اتحادیه اروپا قرار گرفته است، واکنش جالبی به این موضوع نشان داد.
به گزارش خبرگزاری مهر، «وسیم القطان» گفت: این افتخاری برای من است که نامم در فهرست تحریم اتحادیه اروپا قرار گرفته است. وی که ریاست اتاق بازرگانی حومه دمشق را به عهده‌دارد، در صفحه شخصی خود نوشت: گنجانده شدن نام من در این فهرست، مدالی بر سینه ام است. القطان توجیه اتحادیه اروپا درباره علل تحریم‌ها را بهانه‌های واهی توصیف کرد و افزود: اتحادیه اروپا طرف اصلی در تحریم آمریکا علیه سوریه است. این اقدامات اتحادیه اروپا غیرانسانی است و علت گنجاندن نام من در این فهرست، ارتباط من با دولت سوریه و رئیس‌جمهور حکیم آن و پایداری و میهن‌پرستی من است، که به آن افتخار می‌کنم.
حمایت روسیه از جنگ در ادلب
« دیمتری پسکوف» سخنگوی کرملین گفت، روسیه از نبرد ارتش سوریه علیه تروریسم در استان ادلب حمایت خواهد کرد. پسکوف اظهار داشت: دولت روسیه از اینکه تروریست‌ها در ادلب جان تازه‌ای گرفته‌اند، متاسف است.
این اظهارات بعد از آن مطرح شد که رئیس‌جمهوری آمریکا در تماس تلفنی با همتای ترکیه‌ای خود، درباره آنچه که اوضاع خشونت‌آمیز در ادلب خواند، ابراز نگرانی کرده بود. اواخر تابستان سال ۲۰۱۸ میلادی، سران روسیه و ترکیه در سوچی روسیه به توافقی دست یافتند که براساس آن، ترکیه وعده داد بدون خونریزی، مخالفان مسلح را از این منطقه خارج یا آنها را خلع سلاح کند، اتفاقی که تا امروز رخ نداده است. همین مسئله باعث شد که ارتش سوریه راسا علیه تروریست‌ها وارد عمل شود.
ادامه خشم غرب از عملیات ادلب
«آن لینده» وزیر خارجه سوئد، همسو با آمریکا و سایر کشورهای غربی، با عملیات پاکسازی تروریست‌ها در استان ادلب، مخالفت کرد.
به گزارش خبرگزاری فارس، لینده در نشست وزرای خارجه اتحادیه اروپا، خواستار تشدید فشار بر دولت «بشار اسد» شد و عملیات ارتش سوریه در ادلب را محکوم کرد. صحبت‌های وزیر خارجه سوئد در حالی مطرح شده که اتحادیه اروپا دوشنبه گذشته در واکنش به پیشروی‌های ارتش سوریه در استان ادلب، تحریم‌ها علیه سوریه را تشدید کرد. تحریم‌های جدید، انسداد دارایی‌های بانک مرکزی سوریه در اروپا و علاوه‌بر آن، تحریم نفتی و محدودیت‌هایی در زمینه سرمایه‌گذاری در سوریه را نیز شامل می‌شود.
وزارت خارجه انگلیس هم اعلام کرد که این کشور حتی پس از خروج کامل از اتحادیه اروپا در اواخر سال 2020‌، از تحریم‌های این اتحادیه علیه سوریه تبعیت می‌کند.
اسکان فلسطینی‌ها در «الانبار» عراق
«محمد البلداوی» نماینده ائتلاف «فتح» در پارلمان عراق، از تحرکات آمریکا برای استقرار فلسطینی‌ها در استان‌های غربی عراق خبر داد.
به گزارش خبرگزاری فارس، وی در گفت‌وگو با پایگاه خبری «المعلومه» تصریح کرد: آمریکا برای دور کردن حشد‌الشعبی از استان‌های غربی عراق به ویژه استان الانبار، برنامه‌ریزی می‌کند و هدف او، ایجاد بستری مناسب برای اسکان فلسطینی‌ها در داخل عراق است. آمریکا تلاش می‌کند تا مساحت زیادی از صحرای الانبار را برای انتقال خانواده‌های فلسطینی، مهیا سازد.
البلداوی افزود: آمریکا به همراه گروه‌های سنی و کرد همسو با خود، برای دور کردن حشد‌الشعبی از مناطق غربی عراق تلاش می‌کند و به دنبال ایجاد گروه‌های جدید طائفه‌ای در خدمت اهداف خود، در این مناطق است.


 12 نوجوان عربستانی در صف اعدام با شمشیر!

Image result for دوازده نوجوان عربستانی در صف اعدام با شمشیر
تصاویر تعدادی از بازداشتی‌های قطیف در شرق عربستان که در آستانه اعدام قرار دارند، منتشر شده که بسیاری از آنها اجازه گرفتن وکیل و دفاع از خود را هم نداشته‌اند. 12 نفر از این افراد نوجوان و کم سن و سال هستند.
پایگاه خبری «العهد» در گزارشی نوشته، اخبار درز پیدا کرده طی روزهای گذشته نشان می‌دهد که زندان‌های عربستان پر از زندانیان سیاسی است که گناه برخی از آنها همراهی با راهپیمایی‌های مردمی سال ۲۰۱۱ در خیابان‌های «قطیف» است. بسیاری از آنها اجازه گرفتن وکیل یا دفاع از خود را ندارند و تنها باید به حکم صادر شده تن در دهند. ۱۲ فرد کم سن و سال نیز وجود دارند که اتهام همگی آنها سیاسی است.
برخی منابع حقوق بشری اروپایی در همین زمینه به این پایگاه خبری گفته‌اند، مراحل حکم برخی از این افراد تمام شده و تنها منتظر امضای پادشاه است، احکام برخی صادر شده و منتظر تجدید نظر هستند و دسته سوم کسانی هستند که دادستانی درخواست اعدام برای آنها کرده و این لیست به صورت کلی شامل ۴۷ بازداشتی است. در ادامه این گزارش می‌خوانیم: «اتهامات ۱۲ زندانی زمانی به آنها تفهیم شده که سن کمی داشته‌اند مانند محمد عصام فرج متولد ۲۰۰۲ که در زمان تفهیم اتهام هنوز به ۱۰ سال نرسیده بوده است!
در همین ارتباط یک منبع در قطیف به «العهد» گفته، ترس و بیم‌های زیادی درباره اعدام بازداشتی‌های کم سن و سال وجود دارد خصوصا اینکه دادگاه‌ها اغلب بدون وکیل و کاملا مخفیانه برگزار می‌شود. زندانی‌ها اجازه دیدار با خانواده را ندارند و به شدت شکنجه روانی می‌شوند. خانواده‌های زندانیان منطقه شیعه‌نشین قطیف در حالت بین بیم و امید زندگی می‌کنند، گاهی امید دارند که حکم اعدام لغو شود و گاهی می‌ترسند که خبر اعدام را به آنها بدهند، تا تن آنها بلرزد که «گردن فرزندانشان با شمشیرِ ظلم آل‌سعود بریده شود.»
«طه الحاجی» از بارزترین وکلای سعودی که این مسئله را دنبال می‌کند نیز درباره خطرناک بودن وضعیت هشدار داده و گفته، احکام تعدادی از آنها نهایی شده و این به معنای آن است که احتمال اعدام آنها در هر لحظه و بدون اطلاع به خانواده‌هایشان وجود دارد.
گفتنی است، در ۲۳ آوریل ۲۰۱۹ (۳ اردیبهشت ۱۳۹۸)، این کشورِ دوست و هم‌پیمان آمریکا ۳۷ تن را به اتهام ثابت نشده اقدامات تروریستی وحشیانه سر برید. این اعدام‌ها به روش سر بریدن با شمشیر انجام شد و بدن بی‌سر دو تن از اعدام‌شدگان نیز در ملاء عام به صلیب کشیده شد! به گزارش وزارت کشور عربستان، همه این افراد شهروند عربستان سعودی و ۳۲ نفرشان نیز از اقلیت شیعه این کشور بودند.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
چهارشنبه 30 بهمن 1398


چین: آمریکا به امپراتور هکرها تبدیل شده است  
    ۱۳۹۸/۱۱/۲۹

Image result for چین: آمریکا به امپراتور هکرها تبدیل شده است
سخنگوی وزارت خارجه چین طی سخنانی اعلام کرد، آمریکا به «بزرگترین جاسوس در فضای سایبری» و «امپراتور هکرها» تبدیل شده است.
«جنگ شوانگ» تأکید کرد: واشنگتن در حالی کشورهای دیگر را به جاسوسی از خود متهم می‌کند که خودش امپراتور هکرها در دنیا است.
به گزارش خبرگزاری مهر، وی در ادامه افزود: آمریکا سرقت‌‌های سایبری را در مقیاس بزرگ، سازمان یافته و به طور غیرمجاز انجام می‌دهد و از دولت‌‌ها، نهادها و افراد خارجی جاسوسی می‌کند و این واقعیتی است که از پیش، برای همه شناخته شده است. اقدامات جاسوسی آمریکا که ناقض قوانین بین‌المللی بوده و اعتماد میان واشنگتن و دیگر کشورها را زیر سؤال ‌برده، توسط افشاگرانی مانند «ادوارد اسنودن» و «ویکی لیکس» برملا شده است.
عرصه‌های کامپیوتری و شبکه‌های اجتماعی و مجازی‌، ابزار مهم و اصلی جاسوسی برای سازمان سیا است.پس از 4 ماه
 اشرف غنی‌، پیروز انتخابات ریاست جمهوری افغانستان اعلام شد

Image result for اشرف غنی‌، پیروز انتخابات ریاست جمهوری افغانستان اعلام شد
بر اساس اعلام «کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان»،‌ اشرف غنی با کسب بیش از50 درصد آرا، در چهارمین انتخابات ریاست جمهوری افغانستان‌، که چهار ماه قبل برگزار شده بود، به پیروزی رسید.
سرانجام پس از گذشت چهار ماه از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، دیروز نتایج آن اعلام شد؛
«حوا علم نورستانی» رئیس‌کمیسیون انتخابات افغانستان، خبر داد که «‌اشرف غنی» با کسب ۶/۵۰ درصد آرا، در این انتخابات به پیروزی رسید. بر اساس این اعلام نتایج همچنین، «عبدالله عبدالله» با کسب 72 هزار و 841 رای، 52/39 درصد آرا را به خود اختصاص داد.
به گزارش فارس، چهارمین انتخابات ریاست جمهوری افغانستان با مشارکت حدود کمتر از سه میلیون نفر از شهروندان این کشور، در تاریخ 28 مهر برگزار شده است.
در واکنش به اعلام پیروزی‌اشرف غنی،سخنگوی تیم «ثبات و همگرایی» به رهبری «عبدالله عبدالله» گفت: این نتیجه را نمی‌پذیریم و از راه‌های قانونی به دنبال احقاق حقوق خود خواهیم بود.
چهارمین انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان تاکنون دو بار به دلیل مشکلات فنی و عدم اجازه بازشماری آرا در چندین ولایت افغانستان، به تعویق افتاده بود. گفتنی است ‌اشرف غنی در نتایج اولیه انتخابات ریاست جمهوری افغانستان که اول دی اعلام شده، نیز بیشترین آرا را کسب کرده بود.
افشاگری نیویورک‌تایمز
روزنامه «نیویورک تایمز» فاش کرد، «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا، 21 بهمن و ساعاتی پس از کشته شدن دو نظامی این کشور به دست یک سرباز افغانستانی، به آغاز مذاکرات صلح با طالبان چراغ سبز نشان داد.
به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، نیویورک تایمز افزود، ترامپ تصمیم مهمی گرفت و به دیپلمات‌هایش برای دستیابی به توافق صلح با طالبان، چراغ سبز نشان داد.
اظهارات سخنگوی ریاست جمهوری
«صدیق صدیقی» سخنگوی ریاست‌جمهوری افغانستان‌، طی یک نشست خبری گفت: «مایک پمپئو»، وزیر خارجه آمریکا، و «مارک اسپر» وزیر دفاع این کشور، در دیدار با ‌اشرف غنی در حاشیۀ نشست امنیتی مونیخ، گفته‌اند که هر بند توافقنامه امضا شده میان آمریکا و طالبنان، مشروط است. وی توضیح نداد که منظور از مشروط بودن چیست. صدیقی گفت، صلح اولویت حکومت و رئیس‌جمهور است و «صلح ما، ملی خواهد بود». ما آرزو داریم که این فرصت، منجر به صلح در کشور شود.
صدیقی گفت: حکومت افغانستان به مردم اطمینان می‌دهد که این کشور به عقب بر نخواهد گشت و ما تمام تلاشمان را به کار خواهیم گرفت تا دستاوردهای سال‌های اخیر، حفظ شود.
او اضافه کرد که پیشرفت‌های اخیر صلح، یک فرصت برای طالبان ایجاد کرد تا روشن سازد که خواستار صلح است.
مولوی «عبدالسلام حنفی»، معاون دفتر طالبان در قطر‌، گفته که قرار است توافقنامه صلح میان آمریکا و طالبان تا پایان ماه جاری میلادی(10 اسفند) امضا شود.نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
چهارشنبه 30 بهمن 1398

اخبار ویژه روزنامه ها
۱۳۹۸/۱۱/۲۸

Image result for ‫اخبار ویژه روزنامه ها‬‎

روایت وارونه از تورم 52 درصدی و افزایش 4/7 برابری نقدینگی
رئیس‌جمهور در حالی از کاهش روند تورم به‌عنوان موفقیت دولت یاد کرد که رکود تورمی 52 درصد را برجای گذاشته است.
روزنامه جام‌جم در نقد اظهارات آقای روحانی در نشست مطبوعاتی اخیر نوشت: بر اساس گزارش مرکز آمار، نرخ تورم در سال جاری رکوردهای دو دهه اخیر را جابه‌جا کرده است. در اردیبهشت امسال تورم نقطه به نقطه (درصد تغییر شاخص قیمت مصرف‌کننده خانوارهای کشور نسبت به ماه مشابه سال قبل) به 52 درصد افزایش یافت که از دی‌ماه 1374 به بعد بی‌سابقه بوده است. در مهر سال گذشته هم نرخ تورم ماهانه به 7/1 درصد افزایش یافت که از فروردین 1375 به بعد سابقه نداشته است. همچنین در شهریورماه امسال نرخ تورم (درصد تغییر شاخص قیمت مصرف‌کننده خانوارهای کشور در ۱۲ ماه منتهی به ماه یا سال مورد نظر نسبت به دوره مشابه سال قبل) به 42/7 درصد رسید که این شاخص هم از اردیبهشت 1375 به بعد بالاترین نرخ تورم محسوب می‌شود.
آمارهای بانک مرکزی و مرکز آمار بیانگر آن است که بدترین دوران تورمی در کشور مربوط به سال‌های 1374 و 1375 در دولت سازندگی بوده است و رتبه دوم هم در اختیار دولت فعلی قرار گرفته است؛ بنابراین شدیدترین دوران کاهش قدرت خرید مردم در اثر تورم، در دو دهه اخیر در دولت کنونی رخ داده است.
این روزنامه همچنین درباره سهم تحریم‌ها در مشکلات اقتصادی می‌نویسد: آقای روحانی، تحریم‌ها را بی‌سابقه در تاریخ خواند و مشکلات اقتصادی را به‌دلیل تحریم‌ها دانست. البته در این نشست خبری به این واقعیت ‌اشاره نشد که اگر سیاست‌های اقتصاد مقاومتی به درستی اجرا شده بود، با فشارهای اخیر آمریکا اقتصاد ایران تا این حد آسیب‌پذیر نبود. سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی در بهمن 1392 به دولت ابلاغ شد اما مورد بی‌مهری قرار گرفت.
کاهش وابستگی به واردات کالاهای اساسی، مقابله با ضربه‌پذیری درآمد حاصل از صادرات نفت و گاز، اصلاح نظام درآمدی دولت با افزایش سهم درآمدهای مالیاتی و افزایش سالانه سهم صندوق توسعه ملی از منابع حاصل از صادرات نفت و گاز تا قطع وابستگی بودجه به نفت از جمله احکام اقتصاد مقاومتی بود اما پس از اجرای برجام، این احکام کنار گذاشته شد و اکنون با اجرای تحریم‌ها و کاهش صادرات نفت، شاهد توجه دیرهنگام به اقتصاد مقاومتی هستیم.
در حوزه ​​​​​​​نقدینگی نیز جام‌جم خاطرنشان می‌کند: چند روز قبل رئیس‌کل بانک مرکزی اعلام کرد: رشد نقدینگی امسال اندکی از میانگین رشد نقدینگی
۵۰ ساله کشور که ۲۵ درصد بود، بیشتر است.بر اساس آخرین آمار بانک مرکزی، نرخ رشد نقدینگی در یک‌ساله منتهی به آذرماه امسال بیش از 28 درصد بوده و حجم نقدینگی به بیش از 2263 هزار میلیارد تومان رسیده است.
آقای روحانی در نشست خبری درباره رشد نقدینگی این‌طور بیان کرد که هر رشد نقدینگی را نباید بد دانست و رشد نقدینگی اخیر خوب است زیرا بر اثر افزایش ذخایر خارجی بانک مرکزی بوده است.
 بر اساس اصول مسلم اقتصادی، رشد نقدینگی بالاتر از رشد تولید، موجب تورم می‌شود. رشد اقتصادی کشور در 9 ماهه اول امسال منفی 7/6 درصد بوده است، یعنی تولید در کشور نسبت به سال قبل کمتر هم شده است؛ بنابراین طبیعی است افزایش حجم پول در اقتصاد، موجب رشد تقاضا و متعاقباً تورم می‌شود.
در ابتدای دولت یازدهم حجم نقدینگی کمتر از 480 هزار میلیارد تومان بود که تا پایان آذرماه امسال با رشد 4/7 برابری مواجه شده است.
با این‌که آقای روحانی رشد نقدینگی را خوب خواند، اما افزایش چشمگیر حجم نقدینگی آثار خود را در اقتصاد به خوبی نشان داده است و گرانی‌های سرسام‌آور در بازار مسکن و خودرو ناشی از سرریز شدن همین نقدینگی به بازارهاست.

زیباکلام: مردم از اصلاح‌طلبان قطع امید کرده‌اند
یک فعال طیف اصلاح‌طلب تاکید کرد: اصلاح‌طلبان در بدترین وضعیت ممکن اجتماعی قرار دارند.
صادق زیباکلام با بیان اینکه بدنه اجتماعی آنها بعد از اتفاقات دی‌ماه ۹۶ شروع به ریزش کرده، گفت: امروز آنها در بدترین شرایط خود به سر می‌برند، به‌طوری که مردم به شدت از اصلاح‌طلبان قطع امید کرده‌اند و معتقد هستند دیگر از آنها کاری ساخته نیست، از سوی دیگر عملکرد لیست امید نیز نشان داد، با وجود  اینکه حداقل صد نامزد اصلاح‌طلب در مجلس فعلی حضور داشتند، اما آنها در عمل نتوانستند کاری کنند و حتی یک نطق تاثیرگذار از اکثر اعضای لیست امید شاهد نبودیم، درچنین شرایطی مردم از خود می‌پرسند، با چه توجیهی باید به نامزد‌های اصلاح‌طلب رای بدهیم؟
وی خاطرنشان ساخت: در سال ۹۴ آقای عارف بیش از یک و نیم میلیون رای به‌دست آورد، اما اگر امسال وی شرکت می‌کرد حتی صد هزار رای نیز به دست نمی‌آورد، در حال حاضر اصلاح‌طلبان پایگاه اجتماعی خود را از دست داده‌اند. در  این بین هم گروهی مانند کارگزاران وجود دارند، با علم اینکه می‌دانند از پایگاه رایی برخوردار نیستند و اصلاح‌طلبان نیز به این تصمیم رسیده‌اند که لیست ندهند، اما برای اینکه به حاکمیت این سیگنال را بدهند که ما در انتخابات شرکت کردیم و عرصه را خالی نکرده‌ایم، لیست داده و حتی در این بین از اسم مرحوم هاشمی نیز به اعتقاد بنده سوءاستفاده کرده‌اند.
وی گفت: بعید است بیشتر از دو نفر از لیست کارگزاران به مجلس راه پیدا کند، اگر چه آنها هم نمی‌توانند کاری انجام دهند.

عربستان: اروپا مثل آمریکا به فشار حداکثری علیه ایران متوسل شود
در حالی که برخی مقامات وزارت خارجه پیگیر کاهش تنش با عربستان بوده‌اند، وزیر خارجه بی‌شخصیت سعودی خواستار تشدید فشار اروپا بر ایران شد.
فیصل بن فرحان در گفت‌وگو با روزنامه آلمانی دی ولت و درباره نقش توافق برجام در مهار برنامه هسته‌ای ایران و جلوگیری از تولید بمب گفت: ایرانی‌ها باید پاسخگو باشند و به آنچه در قرارداد متعهد شده‌اند، پایبند بمانند. متأسفانه نمی‌توان مطمئن بود که آنها واقعاً این‌گونه عمل می‌کنند.
وی افزود: «به همین دلیل از اروپایی‌ها و جامعه جهانی می‌خواهیم که از اهرم‌های موجود برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای استفاده کنند.»
وزیر خارجه عربستان با بیان اینکه به اعتقاد او جامعه جهانی برای دور نگه‌داشتن ایران از سلاح‌های هسته‌ای مصمم است، در رابطه با امکان نجات برجام می‌گوید: «فکر نمی‌کنم که بتوان توافق هسته‌ای را به فرم کنونی‌اش نجات داد. چرا که در درازمدت برای عدم دستیابی ایران به تسلیحات هسته‌ای به اندازه کافی مؤثر نیست.
وزیر خارجه عربستان افزود: «مسئله نباید نجات توافق بلکه بازگرداندن ایران به پای میز مذاکره برای دستیابی به توافقی بهتر باشد.» توافقی که نگرانی‌های جامعه جهانی از جمله فعالیت‌های بی‌ثبات کننده در منطقه و برنامه موشکی بالستیک ایران را دربر بگیرد.
وی گفت: از اروپا می‌خواهم از تماس‌های خوب خود با ایران استفاده کند تا برای ایرانی‌ها روشن شود که آنها باید در مورد توافقی مذاکره کنند که مورد قبول همه است و به مشکلاتی که آمریکا و همسایگان ایران پیوسته به آن اشاره می‌کنند هم بپردازد.

درخواست عاجزانه رئیس فراکسیونی که جرأت نکرد دوباره نامزد شود
رئیس فراکسیون امید و شورای سیاستگذاری اصلاح‌طلبان در حالی که خود حاضر نشد مجدداً نامزد شود، گفت عاجزانه از مردم می‌خواهم به کاندیداهای اصلاح‌طلب رأی بدهند.
محمدرضا عارف در انتخابات امسال ترجیح داد مجدداً نامزد نشود و حال آنکه سال 92 به عنوان نفر اول ائتلاف امید در تهران به مجلس رفت. اکنون زیباکلام می‌گوید عارف که 1/5 میلیون رأی آورد اگر دوباره نامزد می‌شد، صد هزار رأی هم نمی‌آورد.
عارف در جمع خبرنگاران گفت: من از مردم تهران خاضعانه سپاسگزاری می‌کنم که در انتخابات گذشته بیش از آنچه لیاقت داشتیم ما را در مجلس و شورای شهر حمایت کردند و امیدواریم این نگاه را بار دیگر در جمعه آینده ببینیم.
وی افزود: ما معتقد بودیم اگر احزاب اصلاح‌طلب به یک لیست برسند شانس‌شان بالاتر است لذا از کسانی که جمع شدند و این انسجام را در جبهه اصلاحات ایجاد کردند، تشکر می‌کنم و تقاضای عاجزانه‌ام از مردم این است که به این کاندیداها رأی دهند. در بین این افراد 14 نفر از نمایندگان فعلی و 16 نفر چهره برجسته و نخبه هستند که من افتخار می‌کنم که به آنها رأی دهم.
عارف درباره فراکسیون امید گفت: نمایندگان نیز با همدلی، تفاهم، همراهی و رویکرد اجماعی فراکسیون را همراهی کردند. من معتقدم فراکسیون امید مجلس دهم منسجم‌ترین و هماهنگ‌ترین فراکسیون سیاسی در دوره‌های ده‌گانه مجلس بود.
یادآور می‌شود محمدرضا عارف در مدیریت شورای سیاستگذاری اصلاح‌طلبان نیز با چالش‌های جدی به ویژه از سوی کارگزاران و حزب اتحاد ملت مواجه بوده و عملاً در حاشیه قرار گرفته است چنانکه کارگزاران تصمیم به ارائه فهرست انتخاباتی و حزب اتحاد ملت تصمیم به تحریم عملی انتخابات گرفت.

روایت جوزف نای از بی‌اخلاقی و بی‌شعوری ترامپ
نظریه‌پرداز معروف آمریکایی با انتقاد از بی‌خردی دولت ترامپ در ترور سردار سلیمانی گفت: حالا که ژنرال ایرانی را هدف گرفته‌ایم، اگر کسی پمپئو را هدف قرار داد، نگوییم چرا؟
جوزف نای در گفت‌وگو با شبکه سی‌ان‌ان تصریح کرد: «پس از آنکه ما (آمریکا) سردار سلیمانی را در کشوری ثالث (عراق)، آن‌هم در شرایطی که در حال جنگ نبودیم، ترور کردیم، اکنون اگر کسی وزیر امور خارجه ما را در بغداد ترور کند، ما حق هیچ شکایتی نداریم، زیرا باب ترور شخصیت‌ها را خودمان گشوده‌ایم.»
فرید زکریا مجری سی‌ان‌ان درباره «نقش اخلاق در سیاست خارجی آمریکا» گفت: «وقتی ما به رئیس‌جمهوری آمریکا، نگاه می‌کنیم، می‌بینیم که او خودش می‌گوید که واقعاً هیچ توجهی به اخلاقیات ندارد و اصولاً نگران این مسئله نیست.»
زکریا سپس از نای که اخیراً کتاب «آیا اخلاقیات اهمیت دارد؟ رؤسای جمهور و سیاست خارجی (آمریکا) از فرانکلین روزولت تا ترامپ» را منتشر کرده، پرسید: آیا دونالد ترامپ در این زمینه با تمام رؤسای‌جمهور پیشین آمریکا فرق دارد؟ جوزف نای پاسخ داد: او از هر کدام از رؤسای‌جمهور سابق آمریکا که در کتابم نامشان فهرست شده و من درباره‌شان تحقیق کرده‌ام، غیراخلاقی‌تر است و به اخلاقیات کمتر اهمیت می‌دهد. به‌عنوان مثال، وقتی ترامپ به ترور جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد سعودی، به‌دست سعودی‌ها در کنسولگری عربستان سعودی در استانبول ترکیه واکنش نشان داد، او چیزی قریب به این مضمون گفت؛ شما باید این مسئله را پشت سر بگذارید.
زکریا در ادامه پرسید: وقتی شما به واقعه‌ای مانند ترور سلیمانی نگاه می‌کنید، آیا به‌نظر شما، آن اقدام آمریکا نشان می‌دهد که او بعضی از قوانین بازی را زیر پا گذشته است؟ آیا شما چنین عملیاتی را یک اقدام غیراخلاقی توصیف می‌کنید؟
نای پاسخ داد: به‌نظر من، او به این مسئله اصلاً توجه نکرد که برای احیای مجدد بازدارندگی علیه ایران - که یک هدف باارزش است - اگر او با غرق کردن یک کشتی ایرانی در خلیج (فارس) انجام می‌داد، عملیاتی مناسب به‌حساب می‌آمد که کم و بیش مورد پذیرش قرار می‌گرفت. با ترور یک مقام بلندپایه در یک کشور ثالث، آن‌هم در زمانی که شما در حال جنگ نیستید، در واقع، فرمان اجرایی جرالد فورد، رئیس‌جمهوری اسبق آمریکا، را ابطال کرده‌اید، زیرا جرالد فورد، پس از پایان جنگ ویتنام، یک فرمان اجرایی صادر کرد و در آن صراحتاً نوشت که ما وارد عملیات ترور دیگران نخواهیم شد. به نظر من، ما نباید این هنجار را کنار بگذاریم. مثلاً اگر مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، به بغداد برود و کسی به او تیراندازی کند، چه اتفاقی خواهد افتاد؟ آنگاه ما هیچ حقی برای شکایت از آن کار نداریم، زیرا ما خودمان سلیمانی را هدف قرار داده‌ایم. اصلاً این سؤال مطرح نیست که آیا آنها افرادی خوب یا بد هستند؟ من مطمئن نیستم که ترامپ در این مسئله به‌خوبی غور کرده یا به آن عمیقاً اندیشیده باشد که وقتی شما آن اصل اخلاقی را کنار بگذارید، این برای آمریکا چه معنایی دارد؟
نای افزود: مشکل پرزیدنت ترامپ این است که همه چیز را مانند یک تبادل تجاری می‌بیند. مثلاً در نظر او همه چیز به مثابه معامله املاک است. وی همه چیز را صرفاً یک موضوع کوتاه‌مدت تصور می‌کند. این در حالی است که اگر شما بخواهید وارد یک بازی با شرکایی شوید که در طولانی‌مدت بارها باید با یکدیگر تبادل‌ها و تعاملات دوجانبه داشته باشید، این شما را وادار می‌کند که تصمیمات کوتاه‌مدت تبادلی نگیرید، بلکه تصمیم‌های بلندمدت بگیرید. جرج شولتس وزیر امور خارجه رونالد ریگان، می‌گفت: برخورد ما با سیاست خارجی باید مانند برخورد یک باغبان با باغش باشد، زیرا باغبان‌ها همواره با اهداف بلندمدت، کشت و کار و درختکاری می‌کنند. شما اصلاً چنین چیزی را در رئیس‌جمهور نمی‌بینید.

همشهری: همسویی دولت و مجلس هیچ کمکی به تحقق وعده‌ها نکرد
روزنامه همشهری می‌گوید مجلس دهم با وجود اینکه یکی از همسوترین مجالس با دولت بود اما با وجود انتظار طولانی، خبری از تحقق وعده‌های دولت و مجلس نشد.
این روزنامه در یادداشتی نوشت: مجلس دهم یکی از همسوترین مجلس در تاریخ چهل ساله نظام جمهوری اسلامی ایران با دولت بود. انتظار طبیعی مردم این بود که با روی کار آمدن مجلسی همسو با دولت، برنامه‌های توسعه اقتصادی و عمرانی دولت با سرعت و نظم بیشتری پیگیری و عملیاتی شود. در حوزه سیاست خارجی دست دولت بازتر شده تا بتواند از ظرفیت‌های اقتصاد بین‌الملل در حوزه سرمایه‌گذاری‌های خارجی برای رونق اقتصادی کشور بهره گیرد. انتظارها به طول انجامید اما خبری از تحقق وعده‌های اعلامی نشد. خیلی زود نمایندگانی که با لیست امید راهی بهارستان شدند در ادامه راه مسیر عوض کرده و وارد مسیر اصلی خودشان شدند. سخن در این باب زیاد است اما باید از تجربه چهارساله درس عبرت گرفت. نخست اینکه امروز مردم تهران تجربه لیستی رأی دادن را دارند و اتفاقات بعد از آن را در صحنه عمل دیدند. شخصیت‌هایی که باوری به اصلاحات نداشتند صرفا برای راهیابی به قدرت از نردبان اصلاحات و ظرفیت‌های جدید آن دوره بهره بردند. برای همین ضروری است با عطف به تجربه گذشته، جریان‌های سیاسی حاضر در کشور برنامه روشن و عملیاتی دهند و به کلیات اکتفا نکنند.
همشهری در ادامه با ادبیاتی که تخطئه روند طی شده از سوی دولت و مجلس است، می‌نویسد: جامعه امروز ایرانی به راهبردی عملی و عملیاتی نیاز دارد و اراده جدی برای توسعه می‌طلبد؛ اراده‌ای که برآمده از باور درست و اصولی باشد. مورد نیاز است باید توجه داشت که اقتصاد به‌عنوان یک علم دقیق، سازوکار دقیق و خاص خودش را دارد. با اقدامات هیجانی و احساسی اقتصاد سامان نمی‌یابد. سامان‌یابی اقتصاد نیازمند مکانیسم‌های دقیق علمی است. جریان‌های مدعی باید از کلی‌گویی خارج شده و به جزئیات اقتصادی کشور بپردازند و متناسب با چالش‌های داخلی ایده‌های خلاقانه ارائه دهند. بر فرض مثال برای رشد اقتصادی کشور که وضعیت نامناسبی دارد چه ایده‌ای دارند و چگونه و با چه سیاستی می‌خواهند این رشد ضعیف اقتصادی را به رشد بالای 5 درصدی که نیاز مبرم کشور در حوزه اشتغال است، برسانند.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
چهارشنبه 30 بهمن 1398


نقش دستگاه‌های اطلاعات خارجی در جنگ داخلی لیبی  
   ۱۳۹۸/۱۱/۲۹

Image result for نقش دستگاه‌های اطلاعات خارجی در جنگ داخلی لیبی
رئیس‌دولت وفاق ملی لیبی در طرابلس می‌گوید، سرویس‌های اطلاعاتی برخی کشورهایی بیگانه در امور داخلی کشورش دخالت می‌کنند.
«فائز السراج»، رئیس‌شورای ریاستی دولت وفاق ملی لیبی، سرویس‌های اطلاعاتی کشورهای بیگانه را که نام آنها را فاش نکرد، به تلاش برای ناکام گذاشتن «رویای انقلاب فوریه» مردم این کشور متهم کرد. او طی نطقی که روز دوشنبه به مناسبت نهمین سالگرد انقلاب فوریه لیبی ایراد کرد، گفت: «لیبی می‌تواند بازیگری مهم و تعیین‌کننده در معادلات منطقه باشد، در صورتی که خود لیبیایی‌ها برای حل و فصل اختلافاتشان تلاش کنند.»
به گزارش پایگاه خبری «روسیا الیوم»، «السراج» تأکید کرد: «سرویس‌های اطلاعاتی از کشورهای بیگانه با کمک شماری از فرزندان وطن درصدد ناکام گذاشتن انقلاب فوریه لیبی هستند.» لیبی در حالی نهمین سالگرد انقلاب این کشور را که به سرنگونی رژیم دیکتاتوری «معمر القذافی» منجر شد، جشن می‌گیرد که این کشور شاهد آتش بس شکننده‌ای میان طرف‌های درگیر است تا پس از آن برای رفع اختلافات نظامی، اقتصادی و سیاسی به منظور بازگشت ثبات به این کشور اقدام شود.
از سوی دیگر روزنامه فرامنطقه‌ای «رأی الیوم» نوشته، «یعقوب الحلو»، هماهنگ‌کننده امور بشردوستانه سازمان ملل در لیبی و معاون فرستاده ویژه این سازمان در این کشور آفریقایی در کنفرانس مطبوعاتی گفته: «مصر، امارات، اردن و روسیه مسئول حملات پهپادی نیروهای خلیفه حفتر [فرمانده نیروهای موسوم به ارتش ملی] در لیبی هستند.»
او افزود: «این کشورها حفتر را به پهپاد مجهز می‌کنند یا اینکه خود این کشورها این پهپادها را هدایت می‌کنند... این کشورها به خوبی می‌دانند که استفاده از این پهپادها تنها منحصر به حمله به تأسیسات نظامی نخواهد بود بلکه غیرنظامیان را هدف قرار‌داده و خسارت‌هایی به تأسیسات غیرنظامی همانند مدرسه و بیمارستان وارد خواهد آورد و همه این‌ها جنایت جنگی است.»


جاسوس رژیم صهیونیستی:
پس از 9 سال خدمت اسرائیل با من مثل سگ رفتار می‌کند
Image result for جاسوس رژیم صهیونیستی: پس از 9 سال خدمت اسرائیل با من مثل سگ رفتار می‌کند
یک جاسوس سابق رژیم صهیونیستی، که در لبنان به نفع این رژیم جاسوسی می‌کرد گفت، علی‌رغم اینکه 9 سال برای اسرائیل جاسوسی کرده است، اما مقامات تل‌آویو با او مثل سگ رفتار می‌کنند.
یک مرد لبنانی که حین جاسوسی از حزب‌الله برای موساد، مورد شناسایی قرار گرفت و اکنون در یک کشور آسیای شرقی به سر می‌برد، از تل‌آویو درخواست کمک کرده، اما پاسخی دریافت نکرده است.
به گزارش ایسنا، روزنامه «تایمز آو اسرائیل» فاش کرد، فردی که با نام مستعار «بنجامین فیلیپ»‌، ۹ سال برای «موساد» فعالیت کرده و در جنگ با حزب‌الله لبنان، با موساد همکاری داشته است، پس از شناسایی شدن، دو سال را در زندان وابسته به حزب‌الله گذراند. او سپس، در سال ۲۰۱۵ به یک کشور در شرق آسیا رفت و اکنون نیز با احتمال اخراج از این کشور و انتقال به لبنان مواجه است.
روزنامه مذکور افزود، فیلیپ که اکنون به دنبال پناهندگی در یک کشور اروپایی است، می‌گوید که از ۲۰۱۱ تاکنون به اسرائیل در جنگ با حزب‌الله کمک کرده است، اما اکنون مقامات تل‌آویو از پذیرش او سر باز می‌زنند و حتی به تماس‌های تلفنی و ایمیل‌های او نیز پاسخ نمی‌دهند و تنها در ماه دسامبر پاسخی از اداره دادرسی اسرائیل با این مضمون دریافت کرده است: «شکایت شما را به اطلاع نیروهای امنیتی رسانده‌ایم».
طبق این گزارش، فیلیپ مدعی شد که عاشق اسرائیل است، اما موساد و دولت صهیونیستی با او مانند یک «سگ ولگرد» رفتار می‌کنند.
وی همچنین، با التماس از سازمان جاسوسی رژیم صهیونیستی و دولت این رژیم، خواست رهایش نکنند و او را نجات دهند.
تایمز آو اسرائیل در ادامه نوشت: فیلیپ می‌گوید که اگر به لبنان بازگردانده شود، ممکن است با ده‌ها سال حبس مواجه شود و اگر موفق به پناهندگی در اروپا نشود، به شکل جدی به خودکشی فکر می‌کند.
سال 1393 نیز یک جاسوس مشهور رژیم صهیونیستی موسوم به«امین عباس الحاج»، در گفت وگو با روزنامه «یدیعوت آحارنوت»، به تشریح اوضاع خود پس از سه دهه فعالیت جاسوسی برای این رژیم پرداخته و گفته بود که اسرائیل پس از سه دهه استفاده ابزاری از وی، با او مثل «سگ» رفتار
می‌کند.


نامزد انتخابات ریاست جمهوری آمریکا:
ترامپ، دروغگویی تمام عیار است که دولتی فاسد را اداره می‌کند

Image result for سندرز
سندرز نامزد انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا در اظهاراتی ضمن «فاسد» خواندن نظام سیاسی حاکم بر کشورش، «دونالد ترامپ» را «دروغگویی تمام عیار» و «خطرناک‌ترین رئیس‌جمهور آمریکا» معرفی کرد.
با نزدیک شدن به زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا و داغ شدن تنور رقابت‌های انتخاباتی در این کشور حملات کاندیداهای دو حزب اصلی به یکدیگر نیز شدت یافته است. «برنی سندرز» سناتور دموکرات که در نظرسنجی‌ها از سایر کاندیداهای مطرح حزب دموکرات جلوتر است در جدیدترین تجمع انتخاباتی هواداران خود در «ریچموند» کالیفرنیا با حمله شدید به ترامپ گفت: «موضوع اصلی فعالیت‌های تبلیغاتی و انتخاباتی من شکست دادن دونالد ترامپ در انتخابات آتی به‌عنوان خطرناک‌ترین رئیس‌جمهور آمریکاست. ما دونالد ترامپ را شکست خواهیم داد، زیرا مردم آمریکا رئیس‌جمهوری را نمی‌خواهند که یک دروغگوی تمام عیار است. ما دونالد ترامپ را شکست خواهیم داد، زیرا مردم آمریکا می‌دانند که دونالد ترامپ یک دولت فاسد را اداره و دموکراسی آمریکا را تضعیف می‌کند.»
به گزارش باشگاه خبرنگاران، «سندرز» در ادامه گفت: «دونالد ترامپ نه تنها یک دروغگو بلکه فردی متقلب است. وی فردی است که در دوره نامزدی برای انتخابات گفته بود به ارائه خدمات درمانی برای همگان معتقد است، اما بعد از آنکه انتخاب شد تلاش کرد ۳۲ میلیون شهروند آمریکایی را از خدمات درمانی محروم کند. دونالد ترامپ همان فردی است که گفته بود پیشنهادات مالیاتی وی به نفع ثروتمندان جامعه نخواهد بود، اما اکنون شاهد هستیم که ۸۳ درصد از منافع و عواید سیاست‌های مالیات‌های ترامپ نصیب یک درصد جامعه آمریکا یا همان ثروتمندان این کشور می‌شود.»
 وی سپس با انتقاد از صرف «هزینه‌های گزاف مایکل بلومبرگ»، دیگر نامزد انتخابات آمریکا، گفت: «نظام سیاسی ما فاسد است و این سیستم به کسانی مانند ترامپ اجازه می‌دهد که منابع مالی گسترده‌ای از دوستان میلیاردر خود برای تبلیغات انتخاباتی‌شان جمع‌آوری بکنند.»
گفتنی است، مبارزات انتخاباتی در آمریکا اگر یک ویژگی داشته باشد این است که، روی واقعی این کشور را به نقل از بالاترین مقامات سیاسی این کشور به نمایش جهانیان در می‌آورد.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
چهارشنبه 30 بهمن 1398


عمر البشیر در دادگاه لاهه محاکمه می‌شود
  ۱۳۹۸/۱۱/۲۹

Image result for عمر البشیر در دادگاه لاهه محاکمه می‌شود
با ورود یک هیئت از دیوان کیفری بین‌المللی لاهه به خارطوم، یک مقام سودانی از توافق برای محاکمه «عمر البشیر» رئیس‌جمهور سابق سودان در دادگاه لاهه خبر داد.
«فیصل محمد صالح»، سخنگوی دولت انتقالی سودان، گفته: «توافق [با لاهه] درباره محاکمه عمر البشیر در دادگاه لاهه صورت گرفته است.» دادگاه لاهه طی سال‌های ۲۰۰۹-۲۰۱۰ اتهاماتی علیه «البشیر» به دلیل ارتکاب جنایت جنگی و جنایت ضد بشری در منطقه دارفور صادر کرده بود. «صالح» همچنین گفته: «همه احتمالات درباره حضور افراد تحت تعقیب از جمله البشیر در دادگاه لاهه وجود دارد و رایزنی‌ها درباره نحوه محاکمه آنها همچنان ادامه دارد و تاکنون درباره نحوه محاکمه توافقی صورت نگرفته است». گفتنی است، «عمر البشیر» متهم به فساد مالی گسترده، از جمله روابط مالی فاسد با آل‌سعود، همچنین متهم به پاکسازی نژادی افراد غیرعرب و جنایت جنگی در جنگ دارفور، و نیز سرکوب خشن مخالفان خود است.


انتقاد تند روزنامه ایندیپندنت از نقش انگلیس
در شکنجه زندانیان زن در بحرین
Image result for انگلیس در شکنجه زندانیان زن در بحرین
روزنامه انگلیسی در گزارشی به وضعیت وخیم زندان زنان بحرین و رفتارهای تحقیرآمیز مسئولان با بازداشتی‌ها و نیز همکاری دولت انگلیس با شکنجه‌گران آل خلیفه انتقاد کرده است.
سال ۱۹۶۶ بود که یک گروه موسیقی انگلیسی ترانه‌ای انتقادی ساختند تا اعتراضی باشد به نرخ مالیات بر درآمد ۹۵درصدی! موسوم به «سوپر-مالیات» که دولت «هارولد ویلسون»، نخست‌وزیر وقت انگلیس از حزب کارگر، مقرر داشته و با آن کمر مردم را خم کرده بود. حالا، بالاترین نرخ مالیاتی در این کشور، نصف نرخ آن زمان است، اما مالیات هنوز سوژه جدل‌ها و اعتراض‌های زیادی است.
روزنامه «ایندیپندنت» انگلیس پرده از پولی برداشته که این کشور از محل مالیات‌ها و هزاران کیلومتر دور‌تر از انگلیس خرج می‌کند. در این گزارش به شرایط ناگوار زنان در زندان‌های بحرین پرداخته شده، از همکاری لندن با منامه در این زمینه به شدت انتقاد و نوشته شده، به شکنجه‌گران این زندان‌ها آموزش داده می‌شود چطور از میلیون‌ها پوند پول مالیات‌‌دهندگان انگلیسی استفاده کنند!
«هاجر منصور»، یکی از فعالان سیاسی بحرین، که در یکی از بدنام‌ترین زندان‌های آل خلیفه معروف به زندان «شهرک عیسی» بازداشت بوده به این روزنامه گفته: «آن‌ها دور من را می‌گرفتند و من را خفه می‌کردند. این کار انسانی نیست.» سازمان ملل متحد نیز پیش از این با انتشار گزارش‌هایی از رفتارهای غیرانسانی و وضعیت نامناسب این زندان انتقاد کرده بود.
«هاجر» ۵۱ ساله که مادر ۵ فرزند است می‌گوید: «رفتارهای آنها بسیار غیرانسانی است. آنها برای ۲۴ ساعت من را داخل اتاق نگه می‌داشتند. وقتی که از اتاق خارج می‌شدم یک افسر قدم به قدم پشت سر من راه می‌آمد و مرا تنها نمی‌گذاشتند.»
«منصور» می‌گوید، مسئولان زندان شهرک عیسی بحرین او را در تمام ۲۴ ساعت داخل سلول نگه داشته‌اند و از دادن آب، غیر از هنگام وعده‌های غذایی خودداری کرده‌اند. مسئولان زندان همچنین تا چندین ماه به او اجازه نداده‌اند از جواب آزمایش‌های پزشکی انجام‌شده برای بررسی احتمال ابتلای او به سرطان سینه مطلع شود.
این روزنامه در ادامه نوشته به خاطر تجربیات افرادی مانندی «منصور» است که بسیاری از فعالان سیاسی در انگلیس خواسته‌اند از ارائه کمک‌های مالی به مقام‌های امنیتی بحرین خودداری کند. دیوار بیرونی زندان شهرک عیسی که تنها بازداشتگاه زنان در بحرین است سفید و صاف است، اما آن سوی دیوارها، زندانی‌ها از شرایط غیربهداشتی برای زندگی و غذاهایی که پر از حشره هستند گلایه می‌کنند.


حمله انتحاری به مراسم مذهبی در کویته پاکستان
ده‌ها شهید و زخمی بر جای گذاشت
Image result for حمله انتحاری به مراسم مذهبی در کویته پاکستان ده‌ها شهید و زخمی بر جای گذاشت
عملیات انتحاری در میان مسلمانان شهر کویته پاکستان جان 10 نفر را گرفت 35 نفر را هم زخمی کرد.
این حمله تروریستی روز دوشنبه در شهر کویته مرکز ایالت بلوچستان پاکستان و بین جمعیت مسلمان و یک مراسم مذهبی رخ داد که به گزارش «فارس»، 2 افسر پلیس این کشور نیز بین قربانیان دیده می‌شود.
«پرس تی‌وی» اما در این باره نوشته، طالبان پاکستان که به نام «تحریک طالبان» شناخته می‌شود، مسئولیت این عملیات خشونت‌آمیز تروریستی را بر عهده گرفته است. ماه گذشته نیز این شهر شاهد وقایع دلخراش مشابهی بود. مشخص نیست چگونه کشتیِ سعادتِ گروه تروریستی طالبان که بر روی خون هزاران و شاید میلیون‌ها مسلمان بی‌گناه در سراسر جهان اسلام شناور است، راه بهشت! را خواهد پیمود.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
چهارشنبه 30 بهمن 1398

با آزادسازی 100 روستا و شهرک اتفاق افتاد
فرار دسته‌جمعی تروریست‌ها از حلب مردم سوریه در خیابان‌ها جشن گرفتند
   ۱۳۹۸/۱۱/۲۸
مردم سوریه با شنیدن پیروزی بزرگ ارتش این کشور در استان «حلب» و آزاد ‌سازی 100 منطقه، به خیابان‌ها آمدند و شادمانی کردند.
مردم شهر حلب سوریه شامگاه یکشنبه با شنیدن خبر فرار تروریست‌ها و برقراری امنیت کامل در این شهر، به خیابان‌ها آمدند و شادمانی کردند.
ارتش سوریه طی روزهای گذشته حدود 100 منطقه، روستا و شهرک شمال و غرب شهر حلب را از‌اشغال تروریست‌ها خارج کرد و امنیت را به این شهر بازگرداند. تروریست‌های مسلح نیز برای اینکه توسط ارتش سوریه محاصره نشوند، به مناطق شمالی حلب و نزدیک مرزهای ترکیه فرار کردند. همچنین بر اساس آخرین خبرها، نیروهای سوریه توانستند پس از 9 سال‌، فرودگاه حلب را تحت کنترل خود در آورند.
شمار گلوله‌های خمپاره و راکتی که عناصر تروریستی طی 9 سال گذشته بر سر شهر حلب فرو ریختند، تا 20 هزار گلوله و راکت برآورد می‌شود. طی این مدت، هزاران نفر از ساکنان حلب کشته و زخمی شدند.
به گزارش خبرگزاری فارس، تصاویر و فیلم‌های منتشر شده در رسانه‌های سوری شهروندان حلب را مسرور از پیروزی جدید دولت بر تروریست‌هایی که آنها را دست نشانده بیگانگان در سوریه می‌خوانند، نشان می‌دهد. زنان هلهله می‌کنند و یا از خوشحالی زیاد‌اشک می‌ریزند و جوانان سوت و کف می‌زنند و خلاص شدن شهرشان از تروریسم را جشن می‌گیرند.
ارتش سوریه روز یکشنبه و پس از آنکه کنترل آخرین پایگاه‌های تروریست‌ها در منطقه «صالات اللیرمون» در شمال حلب را به‌دست گرفت، توانست امنیت را به طور کامل به شهر حلب بازگرداند.
نظامیان سوریه یکشنبه همچنین موفق شدند تمامی بخش‌های منطقه «جمعیهًْ الزهراء» در غرب حلب را آزاد کنند و پس از درگیری با تروریست‌های «جبههًْ النصرة»، شهر «حریتان» در حومه حلب شمالی را کاملا تحت کنترل خود بگیرند.
از سوی دیگر، پس از عقب‌نشینی تروریست‌های جبههًْ‌النصره از مناطق «حیان»، «بیانون» و «تل مصبین» در حومه شمالی حلب،‌ ارتش سوریه بدون درگیری، این مناطق را تحت کنترل در آورد.
تروریست‌ها در حال حاضر به دو منطقه «داره عزه» و «عفرین» در شمال غرب حلب عقب‌نشینی کردند.
ارتش سوریه روز جمعه نیز برای اولین بار از سال ۲۰۱۲‌، به طور کامل بر جاده حلب-دمشق تسلط یافته و امنیت کامل را به آنجا بازگردانده است.
جاده بین‌المللی حلب به دمشق، که با عبور از شهرهای مختلف سوریه از حلب در شمال تا دمشق و در ادامه به مرزهای اردن در جنوب سوریه می‌رسد، باز پس گیری آن، یکی از اهداف اصلی دمشق از عملیات نظامی اخیر در استان‌های حلب و ادلب بوده است.
شهر حلب مرکز استان حلب، در شمال کشور سوریه وافع بوده و بزرگ‌‌ترین شهر و پایتخت اقتصادی این کشور است. بسیاری از صنایع و کارخانجات نیز در استان حلب قرار دارند. از همین رو، بین این شهر و شهرهای دیگر سوریه جاده‌های مختلف بین‌المللی احداث شده است که مهم‌ترین آنها، جاده حلب به دمشق پایتخت سوریه است.
نیمی از شهر حلب از نیمه‌های سال ۲۰۱۲ میلادی به پایگاه تروریست‌ها مبدل شده بود. در سال ۲۰۱۶ این شهر از کنترل تروریست‌ها خارج شد و به دست حکومت سوریه بازگشت، اما هنوز بقایای گروه‌های تروریستی در بخش‌هایی از شمال، غرب و جنوب این استان فعال هستند.
بیانیه ارتش
فرماندهی کل ارتش و نیرو‌های مسلح سوریه در بیانیه‌ای، از آزاد‌سازی 100 منطقه‌، روستا و شهر در حومه حلب در چارچوب عملیات ضدتروریستی خبر داد.
به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، در بیانیه فرماندهی آمده است: دلاوران ارتش عربی سوریه با گام‌هایی حساب شده و مستحکم و عملیاتی منحصر به فرد و متمرکز، پیشروی خود را ادامه دادند تا تروریسم تکفیری را ریشه‌کن و قاتلانی را نابود کنند که می‌خواستند عزم و اراده مردم ما را در منطقه مصادره کنند.
این قاتلان با هدف سنگ‌اندازی در پیشروی ارتش،... مردم را گروگان گرفتند و از آنها به عنوان سپر انسانی استفاده کردند.
در ادامه این بیانیه آمده است: دلاوران ارتش سوریه توانستند ماموریت‌های محول شده به آنان را با شایستگی بالا و در مدت زمانی کوتاه به انجام برسانند و به طور کامل بر ده‌ها روستا و شهر در حومه‌های غربی و شمال غربی حلب تسلط یابند. از جمله این روستا‌ها و مناطق می‌توان به الشیخ علی، الفوج ۴۶, اورم الکبری و اورم الصغری، کفرناها، کفر داعل، کفر حمره، بشنطره، بابیص، معاره الارتیق، عویجل، حریتان، حیان، عندان، بیانون، اللیرمون و شمار زیادی از مجتمع‌های مسکونی، کارخانه‌ها، چهار راه‌ها و تپه‌های مشرف به آن‌ها‌اشاره کرد.
علاوه‌بر این، دو گذرگاه میزنار و مجیرز در حومه غربی حلب و شهر سراقب برای تامین خروج ایمن شهروندان و غیرنظامیان و پایان دادن به کابوس تروریسم تکفیری که در طول سال‌های گذشته بر آنان حاکم بود، بازگشایی شد.
فرماندهی ارتش و نیرو‌های مسلح سوریه با اعلام آزاد‌سازی این مناطق جدید از خاک کشور، تاکید می‌کند که ارتش به پیشروی میدانی خود ادامه می‌دهد و بر دنبال کردن ماموریت مقدس و شریف خود برای از بین بردن باقیمانده گروه‌های تروریستی در هر نقطه‌ای از خاک و جغرافیای سوریه که باشد، اصرار دارد. تروریسم دیگر جایی در خاک این میهن ندارد، اگر چه صدای حامیان و پشتیبانان آن بلند شده است. ارتش عربی سوریه همواره چشمی بیدار و دژی مستحکم برای حفاظت از امنیت میهن و شهروندان سوری باقی خواهد ماند.


  تلویزیون العربیه سعودی بیابان «مأرب» را «فرودگاه بین‌المللی» جا زد!

Image result for تلویزیون العربیه سعودی بیابان «مأرب» را «فرودگاه بین‌المللی» جا زد!
شبکه سعودی «العربیه» در حالی مشغول ارائه گزارش درباره ساخت فرودگاهی بین‌المللی در «مأرب» یمن بود که دوربین جز بیابان خشک، چیزی برای نمایش پیدا نمی‌کرد. همین مسئله باعث شد مجری کنترل خود را از دست داده و به شدت به این گزارش بخندد!
«محمد العرب» گزارشگر شبکه سعودی «العربیه» در یمن، گزارشی درخصوص ساخت فرودگاه در «مأرب» مخابره می‌کرد اما در پشت سر وی تنها بیابانی خشک دیده می‌شد. این افتضاح اما مانع «العرب» برای ارائه جزئیات این فرودگاه بین‌المللی خیالی نشد! این گزارشگر تلویزیون سعودی تاکید کرد اقدامات اولیه برای شروع پروژه آغاز شده و به شکلی سریع اجرای آن آغاز خواهد شد. نکته جالب اینجاست که گزارشگر هنگام پایان گزارشش می‌گوید:«محمد العرب؛ فرودگاه بین‌المللی مأرب.!.»
با پایان گزارش دوربین العربیه به استودیو بازمی‌گردد تا گوینده (خانم مُنتهى الرُمحی)، خبر را به پایان ببرد و عناوین اصلی را قرائت کند اما وی نمی‌تواند جلوی خنده خود را از این دروغ (که اینجا فرودگاه بین‌المللی مأرب است) بگیرد و اصطلاحاً از خنده منفجر می‌شود به گونه‌ای که وی نمی‌تواند خود را کنترل کند و عناوین اصلی را قرائت کند.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
سه شنبه 29 بهمن 1398

مقام فرانسوی پیش‌بینی کرد
انگلیس و اروپا یکدیگر را خواهند درید!
   ۱۳۹۸/۱۱/۲۸
وزیر امور اروپایی و خارجه فرانسه می‌گوید پس از خروج انگلیس از اتحادیه اروپا، به علت اصرار دو طرف بر منافع خود، در آینده شاهد آن خواهیم بود که طرفین همدیگر را دو نیم کنند!
بسیاری از کارشناسان پیش‌بینی کرده بودند که، خروج انگلیس از اتحادیه اروپا، شروع دردسرهای کشورهای اروپایی خواهد بود. این دردسرها از حوزه‌های اقتصادی تا مسائل امنیتی گسترش خواهند یافت. این بار نوبت به «ژان‌ایو لو دریان»، وزیر امور اروپایی و خارجه فرانسه رسید که راجع به تبعات این رویداد به اروپایی‌ها هشدار دهد. او خطاب به انگلیسی‌ها گفته پس از برگزیت (خروج انگلیس از اتحادیه اروپا) معاملات تجاری برای این کشور با سختی بیشتری مواجه خواهد شد. او همچنین پیش‌بینی کرده، از آن‌جا که هر دو طرف این معاملات به فکر منافع خود هستند، «یکدیگر را از وسط دو نیم» کرده و بدرند!
«ژان-ایو لو دریان» این را هم گفته که برای انگلیس رسیدن به توافق تجاری آزاد تا پایان سال جاری مسئله‌ای دشوار خواهد بود. این در حالی است که دولت انگلیس پیش از این گفته بود به دنبال توافقی است که «همکاری دوستانه‌ای بین دو طرف آن برقرار باشد.»
جدایی اسکاتلند
البته آنچه گفته شد، تنها نتایج برگزیت نیست. به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، «جانا چری» نماینده حزب ملی اسکاتلند در یک سخنرانی در دانشگاه ادینبورو به تشریح استراتژی این حزب برای آینده اسکاتلند پرداخته و گفته تنها راه بازگشت به اتحادیه اروپا استقلال این کشور از «بریتانیا» است: «روند برگزیت محدودیت‌های این انحراف را روشن کرده است و همه ریشه‌های باقی ماندن پادشاهی متحده در اتحادیه اروپا فرو ریخته است و تنها بنیان برای بازگشت به اتحادیه اروپا استقلال اسکاتلند است.»
«نیکلا استورجن»، رهبر حزب ملی‌گرا و حامی استقلال از «بریتانیا»، از همان زمان پیروزی در انتخابات پارلمانی شروع به کوبیدن بر طبل جدایی کرده است. پیش از این «دونالد تاسک»، رئیس‌سابق شورای اروپا نیز با استقبال از‌اشتیاق اسکاتلندی‌ها برای ورود به اتحادیه اروپا گفته بود روند بازگشت سریع و مستقیم خواهد بود.
سخت‌گیری برای پذیرش مهاجران کارگر
آن‌طور که رویترز گزارش کرده است، دولت انگلیس در ادامه تغییرات «پسابرگزیتی‌اش» اعلام کرده پس از خروج از اتحادیه اروپا تنها کارگران ماهر می‌توانند به این کشور مهاجرت کنند و ملزم هستند برای کسب روادید کار، پیشنهاد شغلی داشته باشند و معیار‌های زبانی را احراز کنند. «پریتی پاتل»، وزیر کشور انگلیس، در مقاله‌ای که روز یکشنبه در نشریه سان منتشر شد، اعلام کرد: «نظام مهاجرتی جدید ما، شیر ورود کارگران خارجی با مهارت پایین را می‌بندد.»مقام عراقی فاش کرد
آمریکا بدون اطلاع دولت عراق در حال استقرار پاتریوت در «عین الاسد» است

Image result for آمریکا بدون اطلاع دولت عراق در حال استقرار پاتریوت در «عین الاسد» است
یک نماینده پارلمان عراق و عضو کمیسیون امنیت و دفاع این کشور اعلام کرد که آمریکا بدون موافقت دولت عراق و به طور مخفیانه، روند نصب سامانه «پاتریوت» را در پایگاه «عین الاسد» آغاز کرده است.
«کریم علیوی» با‌اشاره به اینکه آمریکا به طور مخفیانه و بدون موافقت دولت عراق، نصب سامانه پاتریوت را در پایگاه عین الاسد واقع در استان «الانبار» آغاز کرده است، گفت: اطلاعاتی دریافت شده است که نشان می‌دهد، نیروهای آمریکایی به طور مخفیانه کار نصب این سامانه را در پایگاه عین الاسد آغاز کرده‌اند.
  به گزارش خبرگزاری تسنیم، وی با بیان اینکه این سامانه توسط هواپیماهای باری بزرگ به این پایگاه منتقل شده است، آن را اقدامی خطرناک دانست که دولت عراق باید درخصوص آن تحقیق کند، زیرا هیچ اجازه‌ای در این زمینه به آمریکا داده نشده است.
آمریکا بیشتر نقل و انتقالات به پایگاه عین‌الاسد را از خاک و آسمان اردن و یا عربستان و کویت انجام می‌دهد.
واشنگتن در حالی دست به نصب پاتریوت در عین الاسد زده است که مجلس عراق خروج کامل آمریکایی‌ها از عراق را تصویب کرده است و نیروهای حشدالشعبی نیز اعلام کرده‌اند که اگر نظامیان آمریکایی از عراق خارج نشوند، آنها را هدف قرار می‌دهند.
رسانه‌های آمریکایی به نقل از این یک مسئول وزارت دفاع آمریکا(پنتاگون)‌، که خواست نامش فاش نشود، اعلام کردند، واشنگتن به منظور راه‌اندازی این سامانه، مجبور خواهد شد 400 سرباز دیگر را به عراق اعزام کند.
آمریکا بیش از 6000 نظامی در عراق دارد که دلیل حضور آنان را آموزش و مشورت با نیروهای امنیتی عراق در مبارزه با داعش و نیز تامین حمایت از نیروهای خود اعلام کرده است.


ذوق‌زدگی لابی صهیونیستی از سفر به ریاض و استقبال آل‌سعود از این سفر
Image result for آرتور استارک
رئیس‌یکی از مهم‌ترین لابی‌های رژیم صهیونیستی در آمریکا با اعلام رسمی خبر سفرش به عربستان‌، گفت، گامی بزرگ در جهت عادی‌‌سازی روابط میان ریاض و تل‌آویو برداشته شده است!
هفته گذشته بود که خبر رسید «آرتور استارک»، رئیس‌یکی از پرنفوذترین لابی‌های صهیونیستی به نام «مجمع رؤسای سازمان‌های بزرگ یهودی آمریکا» به ریاض سفر کرده است. این اولین سفر رسمی هیئتی از این سازمان به عربستان بود و از سال ۱۹۹۳ اولین سفر یک هیئت از یک سازمان صهیونیستی-آمریکایی به عربستان به شمار می‌آید. «آرتور استارک» پس از اتمام این سفر با ذوق زدگی از نتایج این سفر گفته است.
او که رئیس‌این لابی صهیونیستی است روز یکشنبه فاش کرد که هفته گذشته به همراه گروهی از مقام‌های ارشد این سازمان به عربستان رفته و با مقام‌های ارشد ریاض دیدار کرده است. به نوشته پایگاه «تایمز اسرائیل»، استارک که به همراه «مالکوم هونلین» معاون اجرایی و «ویلیام داروف» مدیرعامل این سازمان در یک نشست خبری در قدس صحبت می‌کرد، این سفر را «گامی بزرگ» در جهت عادی‌‌سازی روابط میان ریاض و تل‌آویو توصیف کرد.
به گزارش فارس، وی گفت: «تازه از سفری بسیار مهم به پادشاهی عربستان بازگشته‌ایم. این اولین بار بود که چنین سفری به پادشاهی سعودی داشتیم و فکر می‌کنم که این سفر بسیار سازنده بود. خیلی دلگرم‌کننده بود.» گفتنی است این مجمع یکی از مهم‌ترین مدافعین رژیم صهیونیستی در آمریکا به شمار می‌آید و حراست از منافع تل‌آویو و ارتقاء روابط میان آمریکا و رژیم صهیونیستی را به عنوان اهداف اصلی این سازمان اعلام کرده است. «استارک» نیز از دوستان نزدیک «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی به شمار می‌آید و پیش از این رئیس‌سازمان موسوم به «دوستان نیروهای دفاعی اسرائیل» بوده که در زمینه دفاع از جنایات ارتش رژیم صهیونیستی فعال است.
«تایمز اسرائیل» نوشته «سفر استارک و همراهانش از دوشنبه تا پنج‌شنبه هفته گذشته انجام شده و در جریان آن سران این سازمان با مقام‌های ارشد عربستان و همچنین محمد العیسی مبلغ سعودی و دبیرکل اتحادیه جهانی مسلمانان دیدار کرده‌اند. العیسی با محمد بن سلمان ولیعهد سعودی روابط نزدیکی دارد.»
گفتنی است برخی از کشورهای مرتجع عربی مثل همین عربستان در کنار امارات و بحرین، در خیانت به آرمان فلسطین و «قدس» گوی سبقت را  از کشورهای غیر اسلامی ربوده‌اند. ترامپ با دلگرمی به این خائنان بود که جرات پیدا کرد معامله قرن را اعلام کند.
تایمز اسرائیل با بیان اینکه این سفر نشانگر گرم شدن روابط میان عربستان سعودی و «سازمان‌های یهودی» آمریکاست، نوشته است که بعید است که این سفر بدون حمایت و پشتیبانی ترامپ و «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی انجام گرفته باشد. این سفر چند هفته بعد از آن انجام می‌شود که ترامپ بالأخره از طرح موسوم به «معامله قرن» رونمایی کرد. این طرح که واشنگتن آن را «طرح صلح» می‌خواند، حاکمیت رژیم صهیونیستی بر بخش بزرگی از اراضی‌اشغالی کرانه باختری را به رسمیت شناخته، پایتختی قدس را به رژیم صهیونیستی سپرده و حق بازگشت را از آوارگان فلسطینی سلب کرده است.
خبر دیگر اینکه، در ادامه خبرهای مربوط به عادی ‌سازی روابط رژیم صهیونیستی با کشورهای عربی بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی اعلام کرد، من در حال توسعه ارتباطات با کشورهای عربی و کشورهای مسلمان هستم و می‌توانم به شما بگویم که کشورهای معدودی هستند، یک یا دو یا سه کشور عرب و مسلمان که ما روابط عمیقی با آنها نداریم. نتانیاهو افزود، طی یک سال گذشته من و همسرم در ملاقات‌های زیادی شرکت کردیم، یک دیدار علنی با عمان و دو هفته پیش نیز ما یک دیدار علنی با رئیس‌جمهور سودان داشتیم.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
سه شنبه 29 بهمن 1398

اخبار ویژه روزنامه ها
۱۳۹۸/۱۱/۲۸

Image result for ‫اخبار ویژه روزنامه ها‬‎

 
گزارش نیویورک‌تایمز از ورشکستگی سیاسی و اخلاقی سازمان منافقین
گزارشگر روزنامه نیویورک‌تایمز پس از بازدید از اردوگاه گروهک تروریستی منافقین در آلبانی تصریح کرد: اعضای این گروه نمی‌توانند درباره سرنوشت سازمان سخن بگویند.
«پاتریک کینگسلی»، خبرنگار روزنامه نیویورک‌تایمز که توانسته است از اردوگاه گروهک تروریستی منافقین در تیرانا بازدید کند، می‌نویسد: «در ابتدا، گروه درخواست‌های متعدد برای دسترسی را نادیده گرفت. بنابراین بدون چندان امیدی به سوی پایگاه آنها حرکت کردم و مدارک خود را به محافظین ارائه دادم. سه ساعت بعد، اندکی پیش از غروب آفتاب، تماسی دریافت کردم. به شکل تعجب‌آوری اجازه ورود یافته بودم. بنابراین، شروع به یکسری مصاحبه، شرکت در جلسات تبلیغاتی و تورهایی کردم که تا ساعت ۱:۳۰ بامداد به طول انجامید. یک عکاس نیویورک‌تایمز نیر چند روز بعد اجازه ورود دریافت کرد.»
نویسنده بر این باور است که شاید اجازه ورودش به کمپ منافقین تلاشی از سوی این گروهک برای تصحیح چهره‌اش پس از مواجهه با خبرنگار نیویورک‌تایمز در سال ۲۰۰۳ بوده است، زمانی که شخص مورد مصاحبه این خبرنگار از روی نوشته صحبت می‌کرده و خبرنگار اجازه گفت‌وگوی خصوصی با اعضای این گروهک را نیافته بود.
«علی صفوی»، نماینده گروهک تروریستی منافقین در واشنگتن وقتی با این سوال مواجه می‌شود که مسعود رجوی کجاست، می‌گوید: «خوب، ما نمی‌توانیم در مورد این مسئله حرف بزنیم ...» او سخنانش را قطع می‌کند و نگاهش را به پاهایش می‌دوزد. سوال مجددا این‌گونه مطرح می‌شود: «آیا او زنده است؟ آیا او در آلبانی است؟» پس از چند ثانیه سکوت، پاسخ صفوی باز هم این است: «ما نمی‌توانیم درباره آن حرف بزنیم.»
نیویورک‌تایمز با اشاره به منفور بودن «سازمان» نزد مردم ایران، می‌نویسد: «وقتی من از پایگاه بازدید کردم، به‌شکل عجیبی خالی به‌نظر می‌رسید. گروه ادعا می‌کند که [این پایگاه] میزبان ۲۵۰۰ نفر است اما در طول دو روز، ما بیش از ۲۰۰ نفر در آنجا ندیدیم.»
ده‌ها نفر از اعضای سابق سازمان اکنون به‌صورت مستقل در آلبانی زندگی می‌کنند. من با ده نفر از آنها دیدار کردم که هرکدام از آنها توضیح می‌داد که با شست‌وشوی مغزی تجرد اختیار کرده بود.
این افراد می‌گویند، روابط رمانتیک و افکار جنسی ممنوع بوده‌اند، تماس با خانواده به شدت محدود شده بود و از دوستی برحذر داشته می‌شدند. همگی روایت کردند که مجبور به شرکت در مراسم‌های انتقاد از خود بوده‌اند که در آن اعضا در خصوص هرگونه تفکر جنسی یا غیروفادارانه‌ای که داشتند در برابر فرماندهانشان اعتراف می‌کردند.
کینگسلی به نقل از «عبدالرحمان محمدیان»، فردی ۶۰ ساله که در سال ۱۹۸۸ به عضویت سازمان درآمده و در سال ۲۰۱۶ از آن جدا شده، می‌نویسد: «شما کم‌کم می‌شکنید. خود را فراموش می‌کنید و شخصیت‌تان را تغییر می‌دهید. تنها از قوانین پیروی می‌کنید. شما خودتان نیستید. شما تنها یک ماشین هستید.»
خبرنگار نیویورک تایمز می‌گوید «سازمان» بین او و سه نفر از آمریکایی‌هایی که از اردوگاه آنان در عراق حفاظت می‌کرده ارتباط برقرار کرده‌اند، اما «کاپیتان متیو وودساید» در بین این سه نفر نبوده است. کینگسلی با وودساید درخصوص وضعیت اردوگاه منافقین در عراق گفت‌وگو کرده است. او بین سال‌های ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۵ ناظر آمریکایی‌ها در اردوگاه منافقین بوده است.
به گفته وودساید، آمریکایی‌ها در واقع به ساختمان‌های اردوگاه منافقین و اعضای آن که بستگانشان می‌گفتند به زور در اردوگاه نگهداری می‌شوند، به صورت منظم دسترسی نداشته‌اند.
بر اساس گفته‌های وودساید، سران سازمان پس از چند روز تاخیر به اعضا اجازه دیدار با مقامات آمریکایی و خویشاوندانشان را می‌داده‌اند.
وودساید می‌گوید فرار از اردوگاه برای اعضا به خصوص زنان بسیار سخت بوده تا آنجا که دو نفر از آنان تلاش کرده بودند با کامیون تحویل بار از آنجا فرار کنند.
وی در پایان می‌گوید: «من آن سازمان را کاملا نفرت‌انگیز یافتم. از اینکه آنها در آلبانی حضور دارند، متعجبم.»

مواضع زیگزاگ رئیس‌جمهور او را نزد مردم بی‌اعتبار می‌کند
فرجام رادیکالیسم اگر انحراف نباشد حتما انفعال است، این خطی است که مشاوران سیاسی و رسانه‌ای حسن روحانی باید بارها از روی آن سرمشق کنند.
روزنامه فرهیختگان در یادداشت خود نوشت: اوضاع دولت روحانی و شرایط اجتماعی حاصل از سیاست‌های آن به‌ گونه‌ای نیست که حتی منتقدان را ترغیب کند که بخواهند عقب‌نشینی سنگین رئیس‌جمهور را به رخ بکشند یا یادآور شوند که چه شد رئیس‌جمهوری که باید مبدأ و منشأ عقلانیت و تدبیر و پختگی باشد در عرض چند روز از آن هشتگ کذایی «فرمایشی» به چنین کنفرانس خبری‌ای برسد.
رفتاری که روحانی در این چند روز نشان داد شبیه کنش سیاسی‌ای بود که او در اردیبهشت و خرداد 96 هم به شکل شدیدتری از خود بروز داده بود، درنوردیدن خطوط‌ قرمز کشوری که خود رئیس‌جمهور آن است و بعد دنده عقب گرفتن با تمام وجود و تا ته‌خط رفتن بدون توجه به پیامد‌های هیچ‌کدام.
حتما نیاز به توضیح نیست که منظورمان این نیست اگر کسی فهمید مسیری را اشتباه رفته، حق اصلاح آن را ندارد و واضح است کاری که دولت مکرر در این سال‌ها انجام داده نامش اصلاح روش نیست؛ وقتی تعمداً و با برنامه یک اشتباه چند بار رخ می‌دهد، حتما نام دیگری دارد.
این مدل رفتار توسط هر دولتی انجام شود حداقل در سه سطح اثر منفی دارد؛ اول روی بدنه حامی آن که بعد از چند بار آمد و شد رادیکالی، می‌بیند دیگر خیلی نمی‌تواند روی قول و فعل چنین دولتی حساب کند، دوم روی حاکمیت و اجزای ناظر به امنیت ملی و سوم روی عامه‌ مردم که در درازمدت به عدم وجود عقلانیت سیاسی در دستگاه اجرایی مشکوک می‌شوند.
حداقل دو دلیل مهم برای بروز چنین رفتارهایی می‌توان برشمرد؛ اول مشورت‌های غلط سیاسی رسانه‌ای که به رئیس‌جمهور داده می‌شود و دوم اقتضایی عمل‌کردن به ‌جای پیروی از یک مدل مبنایی در سیاست.
سیاستی که از آغاز دولت یازدهم برخی سیاست‌سازان اطراف رئیس‌جمهور به او پیشنهاد داده بودند و به آن عمل می‌شد و حالا هم می‌شود، سیاست‌ورزی به روش عکس‌برداری است، یعنی فعلا بدون توجه به پیامد‌های منفی، تصویری که لازم است ارائه کنیم و کارمان و غرض سیاسی‌مان را پیش ببریم، تا بعد هم خدا بزرگ است.
کار ویژه این سبک از سیاست‌ورزی، روتوش روحانی بود به اقتضای شرایط روز و البته بدون فکر کردن به مبدأ و معاد مسئله، بدون توجه به پیامدهای پیشینی، روتوش‌کاران که حداقل در برخی موارد نشان دادند خیلی هم حرفه‌ای نیستند غرق مسائل تاکتیکی و بدون توجه به آثار راهبردی، کار خود را پیش بردند و تصویری پارادوکسیکال که از منتهی‌الیه اصولگرایی تا انتهای رفرمیسم در تغییر بود از رئیس‌جمهور ساختند؛ تصویری که آخر کار هیچ‌کس را راضی نکرده است و پروژه روتوش را به شکست کشانده است.
از این جنس مثال‌ها در سیاست‌ورزی به سبک روحانی به‌وفور دیده می‌شود، هم در سیاست داخلی و هم در سیاست خارجی، سخنانی از جنس وعده و وعید‌ها و رادیکالیسم انتخابات 96 که این روز‌ها به‌عنوان فکاهی در شبکه‌های اجتماعی دست‌به‌دست می‌شود.
سطح دوم کار که آثار به‌مراتب مخرب‌تری دارد از بی‌مبنایی در سیاست نشأت می‌گیرد، وقتی در سیاست‌ورزی مبنایی جز اقتضایی عمل‌کردن وجود نداشته باشد حتی در کوتاه‌مدت هم تصمیماتی گرفته می‌شود که 180 درجه با هم تفاوت دارد، دلار جهانگیری و بنزین 3000 تومانی نمونه‌های درجه یک این ماجرا هستند، تصمیماتی متناقض که وجه مشترک هر دوی آنها فقط آثار مخرب بود، یکی در منتهی‌الیه چپ‌گرایی و دیگری در قعر نولیبرالیسم.
در تاریخ انقلاب اسلامی شاید هیچ دولتی به اندازه دولت روحانی تناقض نظری و عملی نداشته است.

روایت روزنامه آرمان از سقوط شدید مقبولیت روحانی
ریزش گسترده مقبولیت روحانی در میان مردم، به دغدغه نشریات حامی دولت تبدیل شده است.
روزنامه آرمان در این باره از قول صادق زیباکلام نوشت: مدتی است واقعا به این نتیجه رسیده‌ام که گویی آقای حسن روحانی توجهی به افت محبوبیتش ندارد. محال ممکن است که رئیس‌جمهور تا امروز متوجه نشده باشد که محبوبیتش چقدر ریزش داشته است. بسیار دور از ذهن است آقای روحانی نداند که اگر امروز انتخاباتی برگزار شود و وی به‌عنوان نامزد ریاست جمهوری در آن شرکت کند، رای 24 میلیون را به دست نخواهد آورد. محال است اطرافیان، معاونین و مشاوران و... به رئیس‌جمهور نگفته باشند که محبوبیت او ظرف این دو سال و نه ماه تا چه میزان سقوط کرده است. منتها سوالی که مطرح می‌شود این است که چرا مسئله کاهش و ریزش محبوبیت مهم انگاشته نمی‌شود؟
این روزنامه همچنین در یادداشت دیگری به قلم حیدر مستخدمین‌حسینی درباره عملکرد دولت نوشت: رئیس‌جمهور محترم در سوالی مربوط به ناکارآمدی به بحث رقبا اشاره کرد که آنها نتیجه اقتصاد را مثبت نمی‌دانند. اما اینها مواردی نیست که بتواند نقاط ضعفی که در اقتصاد وجود دارد را بپوشاند. رئیس‌جمهور محترم در گفت‌وگو با رسانه‌ها می‌توانست پاسخ قانع کننده‌تری به جامعه بدهند. چرا این پاسخ به این صورت مطرح می‌شود و چه کسانی از آن پاسخ اقناع می‌شوند؟ در صورتی که بحث اقناع شدن در کار نیست و دولت باید بگوید برای رفاه مردم چه کرده؟ آیا رفاه مردم حتما با ماکزیمم تولید نفت و صادرات آن مهیا می‌شود که پول زحمت نکشیده‌ای به جامعه تزریق کنیم تا رفاه به‌وجود آید؟ بحث رفاه یا کیفیت زندگی فقط این بخش نیست و بخشی هم امانتداری و اعتماد است که دولت بتواند به انحای مختلف آن را تامین کند. اما خود بحث اعتماد در حداقل تفکر دولت قرار دارد و جامعه نمی‌تواند پذیرای این مطلب باشد. نمی‌توان پاسخ‌های غیر دقیق و مبهم مطرح کرد چرا که مردم از این پاسخ‌ها گله‌مند هستند. صحبت‌های رئیس‌جمهور ارزشمند است ولی درد را دوا نمی‌کند، اعتماد مردم را نسبت به دولت جذب نمی‌کند و بلکه آن را کاهش می‌دهد. رفاه هم اصلا در کار نیست که بگوییم در جهت افزایش رفاه چه کرده‌اید؟ آماری در جهت رشد اقتصادی ارائه می‌شود درحالی که امروز در دنیا وقتی بحث رشد اقتصادی را مطرح می‌کنند با بحث رفاه و کیفیت زندگی رفو شده و آن را هم ارائه می‌دهند. یعنی اگر یک درصد رشد اقتصادی صورت گرفته باعث شده که رفاه جامعه هم به این میزان افزایش یافته است. کیفیت زندگی و آموزش و آرامش و شادی افزایش پیدا کند.

پیگیری تشکیل مجلس دولتی با وجود محبوبیت 10 درصدی روحانی
متلک‌پرانی و اتهام‌زنی‌های اخیر حسن روحانی به نهاد شورای نگهبان در نوع خود یک رکورد تاریخی محسوب می‌شود. ظاهرا رئیس‌جمهوری که در نظرسنجی‌های متعدد مراکز معتبر محبوبیتی کمتر از 10 درصد در لایه‌های مختلف اجتماع ایرانی دارد، دوست دارد همچنان تا 1400 به جای کار کردن، با نیش زبان زدن به این و آن کارش را پیش ببرد.
روزنامه وطن امروز در یادداشتی نوشت: آقای روحانی، عادت کرده به‌رغم این همه ناکارآمدی و بدعهدی نسبت به وعده‌های داده‌شده به مردم، همواره لوله تفنگش را به داخل کشور نشانه رفته، خنده‌هایش را برای غربی‌ها به سوغات برد. وقتی هم غربی‌ها جای وفای به عهد، زغال کف دست دولت گذاشتند، با اشتیاق تمام، زغال مذکور را برای سیاه‌نمایی منتقدان و نهادهای رسمی کشور استفاده کند. براستی! اگر حمله به نهاد شورای نگهبان و توئیت زدن با هشتگ #انتخابات- تشریفاتی از سوی کسی که 10 بار با همین ساختار از مردم رای گرفته و به صندلی مجالس شورای اسلامی، خبرگان و ریاست‌جمهوری رسیده، مصداق تشویش اذهان عمومی نیست، چه نام دارد؟
آیا رئیس‌جمهور نمی‌داند نفس رای آوردن او در سال 92 با یک اختلاف رای ناپلئونی، مشتی محکم بر دهان دروغگویانی بود که سال 88 خائنانه نسبت به سلامت انتخابات تشکیک کرده بودند؟
روحانی رئیس دولتی است که وزیر نفت آن رسما به استخدام نمایندگان فعلی و سابق مجلس در وزارت متبوعش افتخار می‌کند. این را بگذارید کنار این واقعیت که سخنگوی شورای نگهبان درباره رد‌صلاحیت گسترده نمایندگان فعلی مجلس می‌گوید عمده آنها به دلیل فساد مالی ردصلاحیت شده‌اند.
بخشی از سخنان آقای کدخدایی در همین زمینه: «فردی روسای آموزش ‌و پرورش و ارشاد و مدیر چند مدرسه در یک شهر را از میان لیدر‌های انتخاباتی خویش منصوب کرده| فرد دیگری ۲۷۰ میلیارد تومان در یک پروژه ساختمانی سرمایه‌گذاری کرده؛ او امتیاز تأسیس یک کارخانه آب معدنی را برای برادر کوچکش گرفته| فردی در پوشش مؤسسه عام‌المنفعه با ارز دولتی گوشت وارد و با قیمت آزاد در بازار عرضه کرده| فرد دیگری هم برای قاچاق سیگار رشوه‌های کلان پرداخت کرده است!»
با علم به اینکه تعداد نمایندگان ردصلاحیت شده در هر دو جریان اصولگرا و اصلاح‌طلب تقریبا برابر بوده، چه نتیجه‌ای می‌گیرید؟
 آقای روحانی چه مدل مجلسی را دوست دارد که نگران تکرار نشدن آن شده، حاضر است بابت آن این‌چنین در کوران فشار دشمن، به نهاد شورای نگهبان و اصل انتخابات حمله کند؟ دولت طی سال‌های گذشته تقریبا تمام برنامه‌های انتقادی صداوسیما را تعطیل یا ضبطی کرده، دوست دارد رسانه ملی فقط بوق تبلیغاتی خودش باشد. در این سو اما رئیس‌جمهور فریاد می‌زند: «نشکنیم قلم‌ها را، نبندیم دهان‌ها را!». چند سال قبل یکی از چهره‌های اصلاح‌طلب به مناسبتی از اصطلاح «تدلیس سیستماتیک» سخن گفته بود. آیا روند کنونی تحریف افکار عمومی از مسائل اصلی کشور و کارنامه اجرایی دولت و مجلس، چیزی جز این است؟
 ظاهرا نتایج جلسه انتخاباتی کاخ سعدآباد ورای تصور بوده و رئیس‌جمهور از شکل‌گیری رقابتی واقعی و به دور از حاشیه برای شکل‌گیری مجلس آینده بیش از حد نگران است. «در مقام مقایسه با اسفند 94، پاسخ به این سوال که «چه چیزی نمی‌خواهیم؟» امروز برای بخش اعظم جامعه رأی‌دهنده ایرانی کاملا مشخص است».
 
فشار فیفا را بچسب مردم را دنبال نخود سیاه بفرست!

ارگان شهرداری تهران، در اقدامی غیرحرفه‌ای، مرزهای اجنبی‌زدگی را جابه‌جا کرد.
این روزنامه دیروز تیتر نخست خود را به عنوان «تماشای لیگ فوتبال برای زنان از خرداد 99» اختصاص داد اما مراجعه به متن خبر نشان می‌دهد که روزنامه همشهری در واقع فشار سیاسی فیفا به ایران را تبدیل به تیتر یک کرده و به استقبال آن
رفته است.
استقبال از این موارد حاشیه‌ای در حالی است که این روزنامه در صورت مردمی بودن باید به مسائل مهم روز اقتصادی و سیاسی کشور (نظیر انتخابات) بپردازد اما چون طیف سیاسی متبوع شهرداری و شورای شهر تهران فاقد کارنامه‌ای قابل عرضه به مردم در شورای شهر، دولت و مجلس نیستند، بنابراین ترجیح می‌دهند دو قطبی‌های حواس‌پرت‌کن را هم‌آهنگ با محافل خارجی، تبدیل به مسئله روز کشور کنند.
یادآور می‌شود شورای شهر تهران ظرف 2 سال گذشته، 3 شهردار عوض کرده و هم اکنون نیز کش‌وقوس گسترده‌ای میان سه طیف وابسته به حزب کارگزاران، اتحاد ملت و حزب اعتماد ملی در جریان است. سیاسی‌کاری در شورا، تغییر نام خیابان و زمزمه گران کردن برخی خدمات شهری، حداکثر کارکرد طیف یاد شده در شهرداری و شورای شهر بوده است.
سیاسی‌کاری محافل خارجی در حوزه ورزش، به حدی است که اخیراً در پی اقدام تروریستی آمریکا و تلافی قدرتمندانه ایران، فدراسیون فوتبال آسیا خواستار برگزاری مسابقات تیم‌های ایرانی در کشور ثالث شد.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
سه شنبه 29 بهمن 1398


دستگیری 15 معترض به نتایج انتخابات در جمهوری آذربایجان
     ۱۳۹۸/۱۱/۲۸

Image result for دستگیری 15 معترض به نتایج انتخابات در جمهوری آذربایجان
پلیس جمهوری آذربایجان ۱۵ نفر را که تصمیم به برگزاری تجمع در اعتراض به تقلب‌های انتخابات پارلمانی این کشور داشتند را بازداشت کرده است.
دست‌کم ۱۵ نفر از معترضان به نتایج انتخابات پارلمانی جمهوری آذربایجان که قصد داشتند با فراخوان احزاب مخالف کشور، مقابل مقر کمیسیون مرکزی انتخابات تجمع کنند، توسط پلیس این کشور دستگیر شده‌اند.
هفته گذشته، حزب حاکم این جمهوری اعلام کرد اکثریت را در پارلمان به‌دست آورده و رقبایشان نیز تنها ۱ کرسی به‌دست آورده‌اند! به گفته همین منبع خبری سازمان امنیت و همکاری اروپا نیز درخصوص صحت برگزاری این انتخابات ابراز تردید کرده است. گفتنی است، جمهوری 10 میلیون نفری آذربایجان که بزرگترین کشور قفقاز است، از سال ۱۹۹۳ تا ۲۰۰۳ میلادی هدایتش در دست «حیدر علی‌اف» ملقب به «رهبر بزرگ» بود و پس از او پسرش «الهام علی‌اف» ریاست جمهوری این کشور را در دست دارد.


نامزد ریاست حزب کارگر انگلیس: تا ابد از فلسطین حمایت خواهم کرد
Image result for نامزد ریاست حزب کارگر انگلیس: تا ابد از فلسطین حمایت خواهم کرد
نامزد ریاست حزب کارگر انگلیس گفته، از حقوق ملت فلسطین از جمله حق بازگشت آوارگان فلسطینی تا ابد حمایت می‌کند و معامله قرن را هم قبول ندارد.
طرح مضحک رئیس‌جمهور آمریکا موسوم به «معامله قرن» که در مورد فلسطین مطرح شده حتی در بین کشورهای غربی که متحدان رژیم صهیونیستی هستند نیز مخالفان جدی دارد. یکی از این مخالفان، «لیزا ناندی»، نامزد پست ریاست حزب کارگر انگلیس است که یک روز پس از نامزدی برای تصدی این پست پایبندی خود را به مسئله فلسطین اعلام کرد و در این رابطه نوشت؛ از به رسمیت شناختن حق فلسطینیان در تعیین سرنوشت خود و بازگشت به سرزمین‌شان حمایت می‌کند. او این را هم نوشت که به لغو تدوین قانون مبارزه با کمپین انزوا، عدم سرمایه‌گذاری و تحریم «اسرائیل» پایبند است و نامزدها باید با تدوین قوانین محدود‌کننده در زمینه خرید و سرمایه‌گذاری مخالفت کنند: «از حقوق فلسطین تا ابد حمایت خواهم کرد». به گزارش ایسنا، وی همچنین تأکید کرد، با طرح معامله قرن آمریکا مخالف است و کمپین‌هایی علیه فعالیت‌های تجاری انگلیس در اراضی‌اشغالی راه‌اندازی خواهد کرد.
اقدام عجیب تشکیلات خودگردان
اما در حالی که در کشورهای مختلف اعتراض به معامله قرن ادامه دارد و همه به محکوم کردن آن پرداخته‌اند تشکیلات خودگردان اقدام به صدور یک دستور عجیب کرده است. بر اساس گزارش خبرگزاری رسمی فلسطین «وفا»، مقامات تشکیلات خودگردان، فتح و ساف دیدارهایی با روزنامه‌نگاران صهیونیست در رام‌الله داشتند. روزنامه الاخبار در گزارشی در این باره نوشت، صهیونیست‌ها این بار با لباس و کلاه خاص شهرک‌نشینان صهیونیست و بدون محافظ به رام‌الله آمدند، عکس‌های یادگاری در منطقه «الطیره» گرفتند و با «محمود الهباش » مشاور دینی «محمود عباس» رئیس‌تشکیلات خودگردان ناهار خوردند.
در ادامه این گزارش آمده، دستگاه‌های امنیتی با صدور دستوری رسمی به نیروهای تحت امر خود اعلام کرده‌اند باید جلوی تظاهرات علیه معامله قرن در منطقه «باب الزاویه» در الخلیل واقع در جنوب کرانه باختری را بگیرند! باب‌الزاویه همان مکانی است که «محمد حداد» به عنوان اولین شهید در تظاهرات علیه این طرح آمریکایی در آنجا به شهادت رسید... دستگاه امنیتی تشکیلات خودگردان از روز جمعه این دستور را اجرا کرده و گشتی‌های نظامی خود را در اطراف باب‌الزاویه مستقر
کرده است.
همزمان نبیل ابوردینه سخنگوی ریاست تشکیلات خودگردان تأکید کرده، «اگر اسرائیل با تشکیل کشور فلسطین به پایتختی قدس موافقت کند تشکیلات خودگردان آماده امضای توافق صلح با تل‌آویو ظرف دو هفته است»! این در حالی است که موسی ابومرزوق عضو دفتر سیاسی حماس اعلام کرده، تنها راه شکست طرح موسوم به «معامله قرن» مقابله فراگیر در دو سطح ملی و منطقه‌ای است.نماینده کنگره آمریکا:
 11 میلیون کودک آمریکایی مثل کودکان کنیایی گرسنه‌اند

Image result for 11 میلیون کودک آمریکایی مثل کودکان کنیایی گرسنه‌اند
«ایلهان عمر» نماینده مسلمان کنگره آمریکا از افزایش تعداد کودکان گرسنه در آمریکا به شدت انتقاد کرده و گفته 11 میلیون کودک آمریکایی مثل کودکان کنیایی گرسنه‌اند.
فقر در ثروتمندترین کشور دنیا برای برخی شاید باور کردنی نباشد. بر اساس گزارش‌ها در حال حاضر بیش از ۳۶ میلیون و ۵۰۰ هزار آمریکایی در فقر زندگی می‌کنند و از این تعداد نیز حدود ۳۰ میلیون نفر محتاج دریافت کمک‌های غذایی و دولتی هستند و این در حالی است که ثروت یک درصد ثروتمند جامعه آمریکا از ۵۶ تریلیون دلار عبور کرده و به ۵۰۶ تریلیون و ۳۰۵ میلیارد دلار رسیده است.
 فقر در میان کودکان آمریکایی نیز موضوع گزارش‌های دیگری است که بر اساس گزارش «الجزیره» که چندی پیش منتشر شد، ۱۲ میلیون کودک آمریکایی یعنی یک ششم از تمامی کودکان آمریکا زیر خط فقر قرار دارند و 14.3 میلیون نفر نیز برای خرید غذا، وابسته به کمک‌های دولتی هستند. «ایلهان عمر» نماینده مسلمان مجلس نمایندگان آمریکا نیز با انتقاد شدید از افزایش کودکان فقیر آمریکا در پیامی توئیتری نوشت: «۱۱ میلیون کودک در آمریکا کشوری با ثروت فراوان با نوعی گرسنگی رو‌به‌رو هستند که من در اردوگاه آوارگان کنیا شاهدش بودم...غیرقابل قبول است که کودکان گرسنه باشند و چنان مقروض که پول غذا نداشته باشند.»
حکومت استبدادی!
خبر دیگر از آمریکا اینکه پس از تصمیم وزارت دادگستری این کشور برای طرح حبس سبکتر برای متحد و دوست دیرینه دونالد ترامپ، بیش از ۱۱۰۰ مقام سابق این وزارتخانه خواستار استعفای «ویلیام بار»، دادستان کل آمریکا (وزیر دادگستری) شدند. به نوشته روزنامه «گاردین»، حدود ۱۱۴۳ مقام سابق وزارت دادگستری آمریکا روز یکشنبه در نامه‌ای گروهی با انتقاد از رویکرد دادستان کل این کشور و «انجام کارهای شخصی رئیس‌جمهور، استعفای او را خواستار شدند. این مقامات گفته‌اند «ویلیام بار» موجب خدشه‌دار شدن اعتبار وزارت دادگستری در «حاکمیت قانون و خوشنامی» آن شده است. یکی از این مقامات در انتقاد از دولت آمریکا گفته:‌ «دولتی که از قدرت خود در امور قانونی جهت مجازات دشمنان و پاداش دادن به متحدانش استفاده می‌کند یک جمهوری مبتنی بر قانون اساسی نیست بلکه حکومتی استبدادی است».

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
سه شنبه 29 بهمن 1398

در مراسم چهلم شهیدان حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس
سید حسن نصرالله: هیچ دولتی روی زمین وحشی‌تر از آمریکا نیست
    ۱۳۹۸/۱۱/۲۷
دبیرکل حزب‌الله لبنان طی سخنانی به مناسبت چهلم شهیدان حاج «قاسم سلیمانی» و «ابومهدی المهندس»، تصریح کرد که هیچ دولتی روی زمین وحشی‌تر از آمریکا نیست و این کشور مصداق بارز شیطان و افساد فی‌الارض است.
حزب‌الله لبنان دیروز به مناسبت چهلم شهیدان سلیمانی و ابومهدی و همچنین، بزرگداشت شهیدان « سید عباس موسوی»، «شیخ راغب حرب» و «حاج عماد مغنیه»، مراسمی را در چند شهر لبنان برگزار کرد. «سید حسن نصرالله» دبیرکل حزب‌الله لبنان، نیز برای شرکت کنندگان در این مراسم، به صورت ویدئو کنفرانس، سخنرانی کرد.
نصرالله در ابتدا، یاد شهدای مقاومت را گرامی داشت و از شهیدان اخیر مقاومت، یعنی سلیمانی و ابومهدی و همراهان آنها، تمجید کرد.
به گزارش خبرگزاری فارس، دبیرکل حزب‌الله در ادامه، ضمن تبریک میلاد حضرت زهرا علیها السلام، به سالروز پیروزی انقلاب اسلامی‌اشاره کرد و آن را به رهبر انقلاب، مردم و دولت ایران تبریک گفت.
انقلاب ایران پا بر جاست
سید حسن نصرالله گفت، انقلاب ایران علیرغم همه جنگ‌های نظامی، امنیتی، اقتصادی، روانی و رسانه‌ای، به لطف خدا و با ایستادگی مردم مؤمن، در همه حوزه‌ها و در همه مراحل‌، همچنان پابرجاست.
 سالروز پیروزی انقلاب، تشییع شهیدان حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس و سایر همراهانشان پیامی قوی برای دوست و دشمن فرستاد. پیام برای دشمن این بود که ناامید شود؛ دشمنی که روی سقوط انقلاب و فروپاشی نظام جمهوری اسلامی از درون، حساب کرده بود، همان‌طور که جان بولتون انتظار داشت انقلاب سال چهلم خود را نبیند و جشن سال نو میلادی را در تهران بگیرند.
دبیرکل حزب‌الله افزود: پیام برای دوستان، از همه مظلومان گرفته تا مستضعفان، این بود که بدانند آنها تکیه بر قلعه‌ای استوار، قدرتمند و سرافراز دارند که هر چه خطرات علیه‌ آن بیشتر شود، صلابت این قلعه نیز بیشتر می‌شود.
تبریک سالروز آغاز انقلاب بحرین
نصرالله در ادامه، به تشییع باشکوه شهدای مقاومت به خصوص، تشییع پیکر شهیدان سلیمانی و ابومهدی در ایران و عراق‌اشاره کرد و گفت: خیلی از این مردم حاج قاسم را نمی‌شناختند. این همه محبت جوشان از کجا آمده است؟ هنگامی که وصیت حاج قاسم را می‌خوانیم، می‌بینیم مقابل مجاهدی هستیم که غم مردم و امتش را داشت... آنها اولیاء خدا بودند که همه عمر خود را در راه خدای تبارک و تعالی هزینه کردند و خدا نیز آنها را عزت داد.
دبیرکل حزب‌الله ادامه داد: دولت «دونالد ترامپ» طی چند هفته اخیر، علاوه ‌بر جنایات زیاد دیگرش، دو جنایت بزرگ نیز مرتکب شد؛ اول ترور شهید حاج قاسم و ابومهدی در نزدیکی فرودگاه بغداد بود، که کاملا آشکار انجام شد و رئیس‌جمهور آمریکا آن را رسما بر عهده گرفت. هر بار که ترامپ در روزهای اخیر سخنرانی کرده، به این جنایت نیز‌اشاره کرده است. جنایت دوم، اعلام طرحی است که «معامله قرن» خوانده می‌شود. جنایت اول در خدمت جنایت دوم بود و هر دو جنایت هم در خدمت طرح استعماری و سلطه‌جویی آمریکا و اسرائیل بر منطقه و مقدسات ماست.
نصرالله توضیح داد: آنچه معامله قرن نامیده شده، در ظاهرش هم که نگاه کنیم، معامله نیست. بلکه «دیکته» است. فلسطینی‌ها می‌گویند اصلا ما اطلاع نداشتیم.
مرحله جدید
نصرالله گفت، با شهادت حاج قاسم و ابومهدی، منطقه وارد مرحله‌ای جدید شده است. امروز ما در برابر تقابلی جدید هستیم که هیچ فراری از آن وجود ندارد. اگر شما فرار کنید، دشمن حمله می‌کند چون اوست که آغاز کرده و حقوق را مصادره کرد و محاصره می‌کند... آمریکا آمده که با همه مردم این منطقه مقابله کند که تاکنون نپذیرفته‌اند تسلیم شوند. وقتی که آمریکا این طور فرماندهان ما را با این وحشی‌گری می‌کشد و قدس را به صهیونیست‌ها می‌دهد و حقوق سوری‌ها در جولان و حقوق لبنانی‌ها را زیر پا می‌گذارد، اوست که اعلام جنگ کرده، خون می‌ریزد و خطوط قرمز را می‌شکند. ما باید واکنش نشان بدهیم و نباید واکنش دیرهنگام یا ضعیف باشد.

نصرالله گفت: ما در این مرحله نیازمند آگاهی و هوشیاری هستیم. این مسئولیت ماست. باید حقیقت را تبیین کرده و به آن دعوت کنیم. ما دنبال آگاه کردن مردم از حقیقت هستیم. ما نیازمندیم که به خدا توکل کنیم و از آمریکا نترسیم و به توانایی‌های امت خود ایمان بیاوریم و برای آینده تلاش کنیم و بدانیم که آمریکا و اسرائیل قضای محتوم نیستند...
آمریکا مسئول همه جنگ‌ها
دبیرکل حزب‌الله گفت: آمریکا مسئول هست یا خیر؟ حمایت از اسرائیل را ببینید. دیروز پمپئو در نهادی که پایبند قوانین بین‌المللی است، به همه حمله کرد. امروز اگر فلسطین بخواهد از اسرائیل شکایت کند، با تهدید و فشار آمریکا روبه‌رو می‌شود. در همه حملات اسرائیل، آمریکا مسئول است. در همه جنگ‌هایی که اسرائیل علیه لبنان مرتکب شده، آمریکا حمایت کرده و مسئولیت کامل بر عهده اوست. امروز در غزه، محاصره، کشتار روزانه، آواره‌شدن میلیون‌ها فلسطینی، که اسرائیل مسبب آن است، آمریکا مسئول است.
جنگی که در دهه هشتاد بر ایران تحمیل شده است، دو کشور ایران و عراق نابود شده‌اند و هزاران نفر جان باخته‌اند‌، هزاران نفر مجروح شده‌اند و اقتصاد دو کشور نابود شد، با حمایت و مسئولیت که بود؟‌ با مسئولیت آمریکا بود که با عربستان صدها میلیارد دلار به صدام کمک کرد. فقط عربستان 200 میلیارد دلار به صدام کمک کرد. «دونالدرامسفلد»(مقام سابق کاخ سفید) به صدام شیمیایی داد که او آن را بر سر مردم خالی کند.
نمونه جدید و آخر، جنگ داعش است؛ جنایات هولناکی که داعش مرتکب شد، در عراق چه کرد‌، در سوریه چه کرد، فعلا دیگر گروه‌ها را کنار بگذارید، داعش بر حدود 50 درصد مساحت سوریه مسلط وکشتارها و جنایاتی را مرتکب شد. چه کسی مسئول این جنایات داعش است؟ بله، آمریکایی‌ها. ترامپ خودش اعتراف کرد و دیپلمات‌ها و نظامیان آمریکایی به این اعتراف کردند که [داعش ساخته آمریکاست]. چه کسی از داعش نفت می‌خرید و در ماه‌های اول ظهور داعش، تبلیغش را می‌کردند؟ جز کشورهای منطقه که تابع آمریکا هستند؟ مسئول اول و آخر، دولت‌های آمریکا هستند. آیا شایسته نیست که انسان بایستد و مقابل این وحشی تروریست، مقابله کند؟ یا آنکه سرمان را زیر برف کنیم و این ذلت را بپذیریم؟
      نصرالله گفت، آمریکا برای تحمیل برنامه‌ها، سلطه و طرح‌هایش‌، از هر ابزاری که در دسترسش باشد، استفاده می‌کند. اگر نیاز به جنگ مستقیم باشد، اقدام می‌کند. اگر نیازمند جنگ نیابتی یا ترور باشد، اقدام می‌کند. اگر نیاز باشد تحریم می‌کند، یا سراغ پرونده‌های حقوقی یا جنگ روانی و رسانه‌ای و جنگ نرم می‌رود.
وی گفت: ما هم باید در همه این حوزه‌ها مقابله کنیم. نباید فقط به مقاومت مسلحانه بسنده کنیم. ما نیازمند تقابل در سراسر منطقه هستیم و از همه ابزارها باید استفاده کنیم و مقابل این نماد استبداد و استکبار و وحشی‌گری بایستیم. مثلا در محاکم حقوقی باید اقدام کنیم. امروز حادثه 11سپتامبر را بببینید که دارند پیگیری حقوقی می‌کنند و از عربستان خدا می‌داند که چقدر پول می‌خواهند بگیرند. سوری‌ها، ایرانی‌ها، عراقی‌ها، پاکستانی‌ها، افغانستانی‌ها و بقیه باید دنبال کنند. مردم باید در همه حوزه‌ها به مقابله با «این طاغوت» برخیزند و حتی پیگیری حقوقی کنند. یکی از ‌اشکال مقاومت، بایکوت کردن است. چگونگی پایان اسرائیل به روایت ژنرال اسرائیلی

Image result for چگونگی پایان اسرائیل به روایت ژنرال اسرائیلی

ژنرال بازنشسته صهیونیست وقتی در مورد ضعف سامانه‌های دفاعی رژیم صهیونیستی در برابر «هزاران موشک نقطه زن مقاومت» صحبت می‌کرد گفت در صورت شروع جنگ جدید، «اسرائیل به پایان خواهد رسید.»
فروپاشی «اسرائیل» مسئله‌ای است که بسیاری از کارشناسان در کشورهای مختلف به آن اذعان دارند. رهبر معظم انقلاب نیز سال 94 تاکید کردند که این رژیم تا 25 سال آینده فرو می‌پاشد. حالا «اسحاق بریک»، ژنرال صهیونیست پس از بازنشستگی اعتراف کرده که این رژیم از هم فروخواهد پاشید:
«خانه همچنان سر جای خود قرار دارد اما شکاف در اوج خود است، این وضعیت امنیتی حال حاضر اسرائیل است، اسرائیل قدرت دفاع از جبهه داخلی را در جنگ آینده از دست داده است. آویو کوخاوی، رئیس‌ستاد ارتش دو هفته پیش،‌ بیانیه‌ای را برای عموم مردم صادر کرد که در آن تأکید شده بود، جبهه داخلی باید در زمینه آگاهی برای جنگی آماده شود که بسیار دشوار خواهد بود، به‌طوری که قابل مقایسه با جنگ‌های قبلی نیست.»
در مقاله «بریک» که در روزنامه عبری زبان «هاآرتص» آن را منتشر کرده همچنین می‌خوانیم: «منظور کوخاوی، تهدید موشک‌های نوار غزه، لبنان، سوریه، عراق و ایران بوده است. ۱۵ سال از جنگ دوم لبنان و اینکه اسرائیل خودش را در تیررس شدید موشک‌ها از سمت شمال و جنوب می‌دید، گذشته است، از آن زمان به بعد مشخص شد که قواعد درگیری در منطقه تغییر کرده است، دشمن متوجه آن بوده و منتظر و سرشار از امیدهای جدید برای نابود کردن اسرائیل توسط ۲۰۰ هزار موشک و راکتی است که در انبارهای خود ذخیره کرده است.»
به گزارش ایسنا، بریک ادامه داد:«این تهدید تنها شامل عدد و ارقام موشک‌ها نیست، بلکه توسعه و تحول دیگری در این راستا را در بر می‌گیرد که همان ویژگی دقت و نقطه‌زنی است. این ویژگی نقطه ضعف این سلاح بود که اکنون به یک سلاح ویرانگر تبدیل شده است طوری که در پی توسعه فناوری‌های GPS و تشخیص تصاویر می‌توان یک موشک با دقت «اولیه» را تا مساحتی در حدود ۱۰ هزار متر مربع شلیک کرد.»
دسته جمعی فرار خواهیم کرد
وی در ادامه مقاله خود آورده: «ارتش اسرائیل چه دفاعی در مقابل این تهدیدات دارد؟ گفتن اینکه دفاع ناچیز بوده آسان نیست. در صورت حمله قربانیان تنها شامل نظامیان و نیروهای ذخیره نخواهند شد بلکه خانواده‌ها در خانه، کارگران، مشتریان در مراکز تجاری، رانندگان در خیابان‌ها، دانش‌آموزان در مدارس و شهر بازی‌ها و عابران پیاده در خیابان‌ها را نیز دربر می‌گیرد. اهداف حملات مراکز شهرها، بیمارستان‌ها، ایستگاه‌های برق، وزارتخانه‌ها، کارخانه‌ها و پالایشگاه‌های نفت خواهد بود و هر برخوردی باعث فلج شدن دولت، کشتار جمعی و فرار دسته جمعی به مناطق دیگر و به خارج می‌شود.» ژنرال بازنشسته ارتش رژیم صهیونیستی همچنین فاش کرد: «اسرائیل در حال حاضر در تیررس هزاران موشکی است که وجودش را در معرض خطر قرار خواهد داد و تنها گزینه پیش روی آن، واکنش به همان شدت است اگر در چنین وضعیتی قرار بگیرد، برای نخستین بار جنگی را با قدرت تهاجمی ویرانگر در کنار قدرت دفاعی صفر آغاز خواهد کرد.» آری شاویت، تحلیلگر سیاسی اسرائیلی نیز یادداشتی را در سال ۲۰۱۷ در روزنامه‌هاآرتص منتشر کرده بود که در آن می‌گفت:«اسرائیل به عنوان یک کشور آخرین نفس‌های خود را می‌کشد و اسرائیلی‌ها نتیجه دروغ‌هایی هستند که جنبش صهیونیستی درباره هولوکاست و سرزمین موعود آنها را اختراع کرده است.»

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
دوشنبه 28 بهمن 1398


وحشت آمریکایی‌ها از پیشرفت‌های برق‌آسای چین 
   ۱۳۹۸/۱۱/۲۷

Image result for وحشت آمریکا از چین
وزیر دفاع آمریکا که خشمگین از پیشرفت‌های چین است، این کشور را تهدیدی جهانی خواند که «دانش غربی را دزدیده و همسایگان کوچک را مرعوب می‌کند و به دنبال برتری‌جویی است».
«مارک اسپر»، وزیر دفاع آمریکا، در کنفرانس امینتی مونیخ، چین را دزد! و تهدیدی جهانی خواند که در حال رشد است: «این کشور دانش غربی را می‌دزدد و همسایگان کوچکتر خود را مرعوب می‌کند و به دنبال برتری جُستن به هرقیمت و با هر ابزاری است.»
«اسپر» اضافه کرد: «ما از چین می‌خواهیم که مثل یک کشور نُرمال رفتار کند، یعنی سیاست‌ها و رفتار خود را تغییر دهد.» «وانگ یی»، وزیر خارجه چین، پیشتر گفته بود:، «مشکل اصلی این است که آمریکا چشم دیدن پیشرفت سریع چین را ندارد.» وزیر دفاع آمریکا سپس چین را در رده نخست دشمنان بالقوه کشورش دانست و پس از آن روسیه، کره شمالی و ایران را در این لیست قرار‌داد.
اظهارات بی‌سابقه رئیس‌جمهور افغانستان
 برای تامین امنیت افغانستان نیازی به آمریکا نداریم

Image result for افغانستان
رئیس‌جمهور افغانستان در دیدار با رئیس‌مجلس نمایندگان و شماری از اعضای کنگره آمریکا، به آنها یاد آور شد که در حال حاضر 94 درصد عملیات نظامی در افغانستان از سوی نیروهای امنیتی این کشور انجام می‌شود و نظامیان افغان این ظرفیت را دارند که از وطن و مردم خود دفاع کنند.
به گزارش خبرگزاری فارس، «اشرف غنی» در حاشیه نشست امنیتی مونیخ در آلمان با «نانسی پلوسی» رئیس‌مجلس نمایندگان و شماری از اعضای کنگره آمریکا، دیدار کرد و به آنها یاد آور شد که افغانستان برای برقراری امنیت، نیازی به نیروهای آمریکایی ندارد. غنی درخصوص کاهش نیروهای آمریکایی و تاثیر آن بر وضعیت منطقه و افغانستان گفت: در حال حاضر 94 درصد عملیات‌ از سوی نیروهای امنیتی افغانستان انجام می‌شود و نظامیان ما این ظرفیت را دارند که از وطن و مردم خود دفاع کنند.
رئیس‌جمهور افغانستان در مورد روند صلح خاطر نشان کرد: باید فرصت‌ها و تهدیدات به صورت دقیق ارزیابی شود و دولت کابل این اراده، تدبیر و توانایی را دارد که فرصت را به صلح پایدار در افغانستان تبدیل کند.
این اظهارات‌اشرف غنی بی‌سابقه است و نشان می‌دهد که مردم افغانستان به شدت مخالف حضور آمریکا در کشور خود هستند. آمریکایی‌ها نه تنها بر روند امنیتی افغانستان‌، تاثیر منفی دارند، بلکه در حملات هوایی و شبانه خود، معمولا مردم عادی و غیر نظامی را می‌کشند.
موضع‌گیری مشابه یک رهبر جهادی
یک رهبر با نفوذ جهادی افغانستان در مراسم گرامی‌داشت سالروز خروج نیروهای شوروی تاکید کرد، آمریکا باید از افغانستان برود.
به گزارش خبرگزاری فارس، «محمد اسماعیل خان» که وزارت انرژی و آب افغانستان را نیز در کارنامه خود دارد، گفت: امروز در حالی سالروز خروج مفتضحانه قوای متجاوز روس را گرامی می‌داریم که در آستانه خروج سایر نیروهای خارجی حاضر در افغانستان نیز هستیم.
محمد اسماعیل خان، که در میان صدها تن از فرماندهان جهادی، علمای دینی و مردم سخنرانی می‌کرد، افزود: اگر کسی قصد دوستی با مردم افغانستان را دارد، باید از طریق مراجع ملی و بین‌المللی دوستی‌اش را ادامه دهد و نه از طریق قوای نظامی و توپ و‌تانک‌! وی ادامه داد: دوستی با مردم افغانستان از طریق حضور قوای نظامی و پرواز هواپیماهای جنگی بر فراز آسمان کشورمان ممکن نیست.
این رهبر سیاسی و جهادی خاطرنشان کرد: مردم افغانستان دارای روحیه مقابله با متجاوز هستند و این را باید همه بدانند که هیچ ابرقدرتی نتوانسته در این خاک این کشور باقی بماند. وی تصریح کرد: قوای خارجی حاضر در افغانستان هم باید بروند که البته خواهند رفت.
وزیر پیشین انرژی و آب افغانستان خطاب به طالبان نیز گفت: دست از جنگ بردارید و خانمان سوزی (و کشتار ) مردم افغانستان 25 ساله، پایان دهید. وی با بیان اینکه جنگ در افغانستان یک جنگ تحمیلی است،‌ خاطر نشان کرد: امید است آمریکا با صداقت در تفاهمنامه خود با طالبان، صلح و ثبات دائمی را در کشور به وجود آورد. دیروز همزمان، آمریکا و طالبان اعلام کردند به توافقی برای پایان جنگ در افغانستان دست یافته و به زودی بخش اول آن، یعنی کاهش خشونت در این کشور، را اجرا خواهند کرد.
موضع آمریکا
در همین حال، «مایک اسپر» وزیر دفاع آمریکا، گفت: در حال رایزنی برای آغاز طرح کاهش خشونت هستیم و تاکنون زمان دقیقی در این باره تعیین نشده است. اسپر در حاشیه نشست مونیخ آلمان، افزود: قرار است تعداد نظامیان آمریکایی در افغانستان به 8 هزار و 600 نفر کاهش یابد، اما کاهش نیروها براساس شرایط میدانی در افغانستان اتخاذ خواهد شد.
وزیر دفاع آمریکا همچنین گفت: آمریکا و طالبان درباره مسائل مختلفی به توافق رسیده‌اند و در صورت پیشرفت، قرار است آمریکا بخش عمده‌ای از ماموریت خود را در افغانستان تعلیق کند. «گلبدین حکمتیار» رهبر حزب اسلامی افغانستان، نیز از احتمال توافق میان نمایندگان آمریکا و طالبان استقبال کرد و گفت که خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان، به سود کابل و واشنگتن است.
به گزارش ایسنا، حکمتیار مدعی شد که اگر از فرصت‌های پیش آمده در روند صلح درست استفاده نشود، اوضاع کشور خراب‌تر خواهد شد.


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
دوشنبه 28 بهمن 1398

اخبار ویژه روزنامه ها
۱۳۹۸/۱۱/۲۷

Image result for ‫اخبار ویژه روزنامه ها‬‎

  بروکینگز: ایران باز هم از آمریکا انتقام خواهد گرفت
اندیشکده بروکینگز معتقد است انتقام خون سردار سلیمانی به واسطه حمله به پایگاه نظامی عین‌الاسد، به پایان نرسیده و ایران باز هم به آمریکا ضربه خواهد زد.
این اندیشکده در گزارشی تصریح کرد: استراتژی آمریکا در مقابل ایران، پیچیده و به نوعی ناخوشایند است. دولت ترامپ از طریق کمپین فشار حداکثری، چشم‌انداز مقابل خودش را براساس تغییر رژیم در ایران ترسیم کرده است. با این حال واشنگتن همزمان تلاش کرده تا در مقابل سیاست تغییر رژیم خود تلاش‌های متناقضی هم انجام دهد.
دولت در حالی استراتژی امنیتی و دفاعی خود را با محوریت رقابت با قدرت‌های بزرگ مثل چین و روسیه دنبال می‌کند، که همزمان تاکتیک‌ها‌یش برای دستیابی به اهداف تعیین شده در قبال ایران، فاقد معنا و یکپارچکی است. آمریکا با خروج از توافق هسته‌ای نشان داده هیچ تلاشی برای ایجاد یک مسیر تازه یا ایجاد زمینه‌ای برای گفت‌وگو نمی‌کند. ترامپ در حالی از توافق جدید سخن به میان می‌آورد که نتوانسته به طور مؤثر ائتلاف بین‌المللی‌ای را برای فشار بر ایران بسیج و رهبری کند. دولت حتی نسبت به تنش‌ها هم واکنش‌های مبهم، متناقض و موقتی از خود نشان می‌دهد، مثلاً در حالی امروز به یکباره قاسم سلیمانی را ترور می‌کند که تابستان گذشته در مقابل ساقط کردن هواپیمای بدون سرنشین‌اش از سوی ایران هیچ واکنشی نشان نداد.
مطمئناً، قاسم سلیمانی با توجه به اینکه رهبری فعالیت‌های منطقه‌ای ایران را برعهده داشت طی چند دهه گذشته به منافع آمریکا ضربه زد به همین خاطر هم کسی نمی‌تواند و نباید ترور او را کم ارزش بداند. با این حال هنوز معلوم نیست که چرا سلیمانی در این مقطع و در عراق ترور شد.
علاوه بر این‌ها، فرآیند مبارزه با داعش طی چند هفته گذشته به شدت مختل شده چرا که ادامه همکاری عراقی‌ها با ائتلاف در هاله‌ای از ابهام قرار گرفته است. این رویکرد گیج کننده آمریکا در قبال تهران از سوی خود ایرانی‌ها بی‌اثر، توسط شرکای منطقه‌ای و متحدین اروپایی و آسیایی واشنگتن خطرناک و برای دیگر دشمنان آمریکا مانند کره شمالی یک فرصت ارزیابی می‌شود.
برای کسانی که سؤال می‌کنند آیا با حمله موشکی ایران به پایگاه‌های آمریکایی در عراق انتقام خون سلیمانی گرفته شده، می‌گوییم که بیایید رو راست باشیم: اگرچه زمان اقدامات آینده ایران نامشخص است، اما شکی نیست که انتقام ایران به همین حمله موشکی ختم نمی‌شود. به عنوان مثال پاسخ دیگر ایران ممکن است توسط حزب‌الله لبنان از طریق حمله به دیپلمات‌ها و غیرنظامیان آمریکایی در لبنان و سوریه باشد. این که می‌گویند ایران پاسخ خودش را داده، نادرست است، شبکه شبه‌نظامیانی که تهران طی این سال‌ها حمایت کرده مهمترین سلاح این کشور برای حمله به منافع آمریکا است.
خاورمیانه در امتداد مسیری حرکت می‌کند که به نظر می‌رسد احساسات در حمایت از تهران به شکل فزاینده‌ای رو به رشد است. در سوریه، ایران با پشتیبانی سنگین روسیه و حزب‌الله موفق شده رهبر این کشور، بشار اسد را در قدرت نگه دارد. در لبنان، دولت جدید به حزب‌الله و دمشق بیش از پیش قدرت می‌بخشد و بعید است بتواند اقدامات راستینی برای جلوگیری از افزایش نفوذ حزب‌الله به عمل آورد. در عراق، مراکز اصلی قدرت در حال بررسی جدی ادامه حضور نظامی آمریکا در کشورشان هستند. در یمن، سعودی‌ها و اماراتی‌ها سال‌ها است در نبرد با حوثی‌ها هستند، اما عملاً دستاوردی نداشته‌اند.
به طور کلی متحدان منطقه‌ای ایران در سراسر منطقه از نظر ظرفیت و توانایی در حال رشد هستند. در کل چشم‌انداز منطقه به طور فزاینده‌ای برای ایران مثبت است.

می‌گفتند نامزدهای ما تأیید نشده‌اند اما چند لیست دادند!
وزیر کشور تصریح کرد: آنها که می‌گفتند افراد جناح ما تأیید صلاحیت نشده‌اند، چند لیست در انتخابات ارائه کرده‌اند.
رحمانی فضلی در برنامه نگاه یک سیما تاکید کرد: الحمدلله فضای کشور انتخاباتی است و در همین تهران که برخی می‌گفتند تعداد کمی از افراد جناح ما تأیید صلاحیت شدند چند لیست ارائه داده‌اند.
وی خاطرنشان کرد: احزاب باید نقش خود را انجام دهند. مردم اعتدال، اصولگرا و اصلاح‌طلب را تجربه کرده‌اند ما نباید با صندوق قهر کنیم. نفس حضور مردم برای رهبر انقلاب و رئیس‌جمهور مهم است.
وی در مورد حضور حداکثری مردم در انتخابات تصریح کرد: حضور مردم در صحنه‌های مختلف همیشه مبین همراهی، مشارکت و دفاع از انقلاب بوده است؛ شاید در هیچ کشوری حساسیت روی این حضور نیست.

بی‌انضباطی مالی دولت و تورمی که سر سفره مردم می‌رود
نشریات حامی دولت می‌گویند بی‌تدبیری دولت در مهار نقدینگی سرگردان، موجب تشدید تورم شده است.
روزنامه همشهری ذیل تیتر «صدای پای تورم؛ روی منحنی نقدینگی» نوشت:
نقدینگی در پایان آذرماه امسال از مرز ۲۲۶۳ هزار میلیارد تومان عبور کرد. بانک مرکزی با انتشار این آمار روند رشد سریع نقدینگی را تأیید کرد و موجب شد نگرانی‌ها از اثر فزاینده روند فعلی بر شاخص تورم افزایش یابد.
به زعم کارشناسان یکی از دلایل پایداری نرخ تورم بالا، به کسری بودجه سنگین دولت مربوط می‌شود؛ به گفته اقتصاددانان، پولی شدن کسری بودجه دولت، به معنی جبران آن از طریق سیاست‌های انبساطی پولی است که می‌تواند روند کاهنده نرخ تورم در ماه‌های اخیر را معکوس سازد. بانک مرکزی در ماه‌های اخیر نشان داده مصمم است از طریق استفاده از ابزار عملیات بازار باز، مانع پولی شدن کسری بودجه دولت شود.
این روزنامه افزود: کارشناسان اقتصادی همواره نسبت به خطر پولی شدن کسری بودجه دولت و استقراض مستقیم و غیرمستقیم دولت از بانک مرکزی هشدار می‌دهند؛ با این حال بانک مرکزی به تازگی با فعال‌سازی عملیات بازار باز تلاش دارد تا جلوی این خطر را بگیرد و با استفاده از ابزاری جدید، ضمن اصلاح ساختار، به بدهی‌های دولت نظم دهد و از سوی دیگر با کاهش وابستگی بانک‌ها به اضافه‌برداشت از منابع پرقدرت بانک مرکزی، جلوی رشد تورم را بگیرد. هرچند بانک مرکزی امیدوار است با عملیات بازار باز جلوی پولی شدن کسری بودجه دولت را بگیرد اما توفیق این نهاد در مسیر انتخاب شده به انضباط مالی دولت بستگی زیادی دارد.
نمودار منتشر شده بانک مرکزی نشان می‌دهد رشد پایه پولی از رشد نقدینگی در آبان و آذرماه امسال سبقت گرفته؛ درحالی‌که از تیرماه امسال نرخ رشد نقدینگی بیشتر از نرخ رشد پایه پولی بوده و براساس آخرین برآورد بانک مرکزی نرخ رشد نقدینگی در پایان آذرماه امسال نسبت به آذرماه پارسال 28/2 درصد و نرخ رشد پایه پولی هم 28/3 درصد بوده  و به این ترتیب حجم پایه پولی در پایان فصل پاییز امسال 314 هزار و 260 میلیارد تومان بوده است.
عجیب اما عادی؛ از شگفتی‌های انتشار گزارش تازه بانک مرکزی که حالا دیگر برای تحلیلگران عادی شده، کتمان روند رشد نرخ تورم است؛ بانک مرکزی از یک سو روند نرخ رشد نقدینگی و پایه پولی را تا پایان آذرماه به تصویر کشیده اما در مقابل نمودار نرخ تورم به آخرین نرخ تورم در آبان‌ماه پارسال محدود شده که استقلال بانک مرکزی را دست‌کم در تولید و انتشار آمارهای تخصصی نظیر رشد اقتصادی و نرخ تورم زیر سؤال برده است. مرکز آمار ایران می‌گوید: نرخ تورم سالانه ایران از
42/7 درصد در شهریورماه امسال به 38/6 درصد در دی‌ماه امسال کاهش یافته؛ با این حال رشد نقدینگی و پایه پولی همچنان تقویت‌کننده نرخ تورم بالا در اقتصاد است.
روزنامه اعتماد هم در گزارشی نوشت: نقدینگی در هر فصل، 6/5 درصد رشد می‌کند. آنچه افزایش نقدینگی را به‌عنوان عاملی نگران‌کننده برای اقتصاد بدل می‌کند، رشد اقتصادی منفی 7/6 درصدی تا پایان آذرماه است. در شرایطی که نرخ رشد اقتصادی منفی است، افزایش نقدینگی به معنای اهرمی برای بالا بردن قیمت‌ها و ناتوانی اقتصاد در هدایت نقدینگی به سمت فعالیت‌های مولد را نشان می‌دهد. در خرداد سال جاری که نقدینگی از مرز 2000 هزار میلیارد تومان عبور کرد، نرخ تورم 37/6 بود و در آذرماه نیز به 40 درصد رسید. اگر روند فعلی نقدینگی افزایش یابد، چه بسا نرخ تورم نیز جهش‌های دیگری تجربه کند.
روزنامه سازندگی روزنامه دیگری است که ذیل تیتر «تورم بزرگ در راه است»، می‌نویسد: ثبت رکورد برای نقدینگی بیشتر و بیشتر همچنان ادامه دارد. ترمزش کشیده نمی‌شود و به نظر می‌رسد دولت یا قدرت کنترلش را ندارد، یا لزومی برای کنترل آن نمی‌بیند. به همین دلیل هم بعد از مدت‌ها که بانک مرکزی بالاخره گزیده آمارهای اقتصادی 9 ماهه 1398 و نقدینگی را منتشر کرد، مشخص شد که حجم نقدینگی از مرز 2200 هزار میلیارد تومان عبور کرده و رشد آن نسبت به سال قبل 28/2 درصد بوده است. حجم نقدینگی در آذر 97 حدود 1764 هزار میلیارد تومان و در اسفند 97 حدود 1882 هزار میلیارد تومان
 بوده است.
این در حالی است که کارشناسان مدام درباره کنترل حجم نقدینگی و رشد سریع آن هشدار می‌دهند، اما کاری از پیش نمی‌رود. حجم نقدینگی در خردادماه سال جاری برای نخستین‌بار به مرز 2000 هزار میلیارد تومان رسیده بود.
رشد نقدینگی سرگردان و تاثیرات تورمی مخرب آن در حالی است که بسیاری از مراکز تولید، نیازمند سرمایه‌گذاری هستند. دولت در حالی ظرف 6 سال گذشته دائما به‌دنبال جذب سرمایه‌گذاری خارجی بود - و تقریبا هم هیچ موفقیتی پیدا نکرد- که نقدینگی در داخل کشور طی 6 سال اخیر تقریبا پنج برابر شده است. این ظرفیت بزرگ در صورت مدیریت می‌توانست و می‌تواند به رونق تولید و اشتغال کمک کند اما متاسفانه هم‌اکنون به شکل سیلابی مخرب در حال تشدید سوداگری کاذب و بر جای گذاشتن تاثیرات تورمی سنگین است که در میان‌مدت می‌تواند موجب تشدید رکود هم بشود.

زیباکلام: رأی اصلاح‌طلبان ریزش کرده است
صادق زیباکلام می‌گوید هزینه کردن کارگزاران از نام هاشمی رفسنجانی سؤال‌برانگیز و به دور از امانتداری است.
در حالی که حزب کارگزاران نام «یاران هاشمی» را برای لیست انتخاباتی خود انتخاب کرده، زیباکلام به «انتخاب» گفت: واقعا مشخص نیست این حزب از کجا یقین کرده که اگر مرحوم آیت‌الله هاشمی زنده بود، از این لیست و افراد حمایت می‌کرد.
وی گفت: «اقدام روزنامه سازندگی و اساسا تلاش حزب کارگزاران برای بهره‌برداری از اعتبار مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی را می‌توان اقدامی سؤال‌برانگیز ارزیابی کرد. بخش قابل توجهی از طرفداران اصلاحات چهار سال قبل یک و نیم میلیون از آن‌ها به فردی همچون محمدرضا عارف به عنوان سرلیست اصلاح‌طلبان رای دادند اما اکنون عارف در صورت نامزدی مجدد، 100 هزار رای هم کسب نمی‌کند. روزنامه سازندگی و حزب کارگزاران به طور حتم چنین امری را می‌دانند و نسبت به آن واقف هستند که بخش قابل توجهی از بدنه اجتماعی طرفداران اصلاحات پای صندوق رأی نمی‌آیند.»
وی افزود: «در کم‌ترین حالت، اقدام حزب کارگزاران برای هزینه کردن نام اعتبار مرحوم هاشمی را می‌توان نوعی عدم امانت‌داری مناسب ارزیابی کرد.»
این فعال اصلاح‌طلب در بخشی دیگر از گفته‌های خود تاکید کرد:‌ «واقعا مشخص نیست کارگزاران و روزنامه سازندگی از کجا یقین دارند که اگر ایشان زنده بودند از این لیست و افراد حمایت می‌کردند.»
زیباکلام در ادامه تصریح کرد: «ما شاهد بودیم به‌صورت مرتب طرفداران و بدنه اجتماعی جریان اصلاح‌طلب در حال ریزش بوده؛ در این شرایط مسئله این است که آیا همچنان آیت‌الله هاشمی رفسنجانی مردم را به حضور فراگیر ترغیب می‌کردند یا خیر؟ من در باب این موضوع مطمئن نیستم که از این لیست حمایت می‌کردند.»
وی افزود: «رغبت دارم از سازندگی و کارگزاران این پرسش را مطرح کنم که آن‌ها این اطمینان را از کجا به دست آورده‌اند که تحت عنوان «یاران هاشمی» لیست ارائه می‌دهند.
گفتنی است در لیست حزب اشرافی کارگزاران که قائل به سیاست‌های اقتصادی سرمایه‌سالارانه است، اسامی برخی مدعیان حمایت از کارگران و اعضای خانه کارگر نظیر علیرضا محجوب و سهیلا جلودارزاده و همچنین برخی اعضای حزب کار دیده می‌شود. در این فهرست همچنین پنج عضو کارگزاران در کنار کسانی چون مجید انصاری‌ حضور دارند.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
دوشنبه 28 بهمن 1398


پس از مردم بغداد
مردم قدرشناس «آمرلی» عراق هم برای سردار دل‌ها مراسم اربعین گرفتند
   ۱۳۹۸/۱۱/۲۶
مراسم چهلم شهدای مقاومت، حاج «قاسم سلیمانی» و «ابومهدی المهندس» و یارانشان، در «آمرلی» عراق و توسط مردم قدرشناس این شهر برگزار شد. مردم این شهر که زمانی تحت محاصره داعش بودند، زندگی خود را مدیون این شهدا می‌دانند.
خرداد سال 1393 بود که گروه تروریستی داعش به شهر «آمرلی» عراق حمله کرد. اهالی این شهر 18 هزار نفری که از شیعیان ترکمن عراق هستند، بیش از 80 روز در محاصره سخت مقاومت کردند، در حالی که مجامع بین‌المللی در سکوت و انفعال کامل بودند. اما آن‌که شیعیان آمرلی را، که به استالینگرادِ عراق مشهور است، حمایت کرد، سردار شهید حاج «قاسم سلیمانی» و یارانش بود که به عنوان یکی از ارکان اصلی آزاد‌سازی آمرلی از دست تروریست‌های تکفیری شناخته
می‌شود.
به گزارش فارس، شهر آمرلی در استان «صلاح‌الدین» عراق، روز جمعه شاهد مراسم باشکوه بزرگداشت اربعین فرماندهان شهید و همرزمانشان بود. مراسمی که پس از مراسم چهلمی برگزار شد که مردم بغداد در بزرگداشت این شهیدان برپا کردند؛ شهیدانی که ۱۳ دی ماه ۱۳۹۸ در فرودگاه بغداد توسط ارتش تروریستی آمریکا ناجوانمردانه ترور شدند. نحوه ورود سردار سلیمانی به این شهر محاصره شده و شکستن حصر نیز، داستان خود را دارد!


شکاف در بلوک غرب /
برلین: دورانی که آمریکا پلیس جهان بود گذشت

Image result for وزیر خارجه آلمان
وزیر خارجه آلمان در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ با انتقاد شدید از یک جانبه گرایی آمریکا گفته «دورانی که آمریکا پلیس جهان بود گذشت.» رئیس‌جمهور فرانسه نیز در رد اظهارات مقامات آمریکایی گفته، بلوک غرب ضعیف شده است و...
شکاف بین اروپا و آمریکا مسئله‌ای نیست که بتوان آن را مخفی کرد. این شکاف طی سه سال اخیر و به خصوص بعداز روی کار آمدن دونالد ترامپ از پستوی جلسات محرمانه مقامات غربی به صحن علنی جلسات و رسانه‌ها کشیده شده و هر چند وقت یک بار دو سوی آتلانتیک در کنفرانس‌های بین‌المللی رو در روی یکدیگر قرار می‌گیرند. موارد اختلاف بین اروپا و آمریکا از آینده ناتو گرفته تا تجارت آزاد و تهدیدات امنیتی روسیه و چین را شامل می‌شود. در همین راستا پنجاه و ششمین کنفرانس امنیتی مونیخ در آلمان نیز بار دیگر به صحنه کشمکش علنی مقامات اروپا و آمریکا بدل شد.
وزیر خارجه آلمان طی سخنرانی در کنفرانس امنیتی مونیخ از کشورش و تمامی کشورهای اروپایی خواست تا نقش امنیتی بین‌المللی بیشتری را در راستای بروز برخی از تحولات در روابط با آمریکا ایفا کنند.‌هایکو ماس، خواستار ایجاد یک اتحاد امنیتی و دفاعی اروپایی به عنوان ستون قوی و اروپایی ناتو شد و در پاسخ به اظهارات اخیر امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه گفت: «آلمان آماده گفت‌وگو درباره یک استراتژی اروپایی مرتبط با زرادخانه تسلیحات اتمی فرانسه است».‌هایکو ماس، همچنین در حاشیه این نشست در گفت‌وگویی رادیویی تاکید کرد: «زمانی که آمریکا در آن همانند پلیس جهان رفتار می‌کرد، به پایان رسیده و مراکز تصمیم‌گیری درباره بسیاری از اختلاف‌نظرها تغییر کرده و برخی از آنها به عنوان مثال سوریه و افغانستان، به روسیه منتقل شده‌اند اما آینده خاورمیانه در آستانه یا سوچی و نه ژنو یا نیویورک تعیین می‌شود.»
در همین حال، «فرانک والتر‌اشتاینمایر»، رئیس‌جمهوری آلمان نیز در جریان آغاز به کار کنفرانس مذکور «بی‌اعتنایی آمریکا به وظایف بین‌المللی»‌اش را مورد انتقاد قرار‌داد و نسبت به افزایش یک روند مخرب در سیاست‌های جهانی هشدار داد:‌ «هر سال، ما از هدف همکاری بین‌المللی برای ایجاد جهانی صلح‌آمیزتر دور می‌شویم».
رئیس‌جمهوری آلمان همچنین قدرت‌های جهانی روسیه و چین را مورد انتقاد قرار‌داد و افزود: «نزدیکترین متحد ما آمریکا با ریاست جمهوری ترامپ ایده جامعه بین‌المللی را رد می‌کند.»
وولفگانگ ایشینگر، رئیس‌کنفرانس نیز حرف بهتر از هریک از این شخصیت‌های سیاسی اوضاع حاکم بر بلوک غرب را به تصویر کشید: «ما بیش از آنچه بتوانیم تصورش را کنیم با بحران‌های جدی و رویدادهای وحشتناک رو‌به‌رو هستیم.»
حمله به آلمان و فرانسه
بعد از آن نوبت دبیرکل ناتو بود که طی سخنرانی خود در کنفرانس امنیتی مونیخ از طرح‌های آلمان و فرانسه در زمینه تاسیس یک تشکیلات نظامی اروپایی (موازی با ناتو) انتقاد کرده و آن را باعث تضعیف روابط فراآتلانتیک بخواند. ماکرون رئیس‌جمهور فرانسه پیش از این گفته بود ناتو دچار مرگ مغزی شده است. این جمله ماکرون بازتاب گسترده‌ای در دنیای غرب داشت و آمریکا و ناتو را خشمگین ساخت.
 «ینس استولتنبرگ» با هشدار به فرانسه و آلمان گفت: «هر تلاشی برای فاصله بین اروپا و آمریکای شمالی نه تنها استحکامات فراآتلانتیک و توانایی ما برای رقابت در سطح جهانی را تضعیف می‌کند بلکه این مسئله خطر تقسیم اروپا را هم به دنبال خواهد داشت.»
اظهارات دبیرکل ناتو پس از آن مطرح می‌شود که به دنبال شروع بحث‌ها درباره خروج انگلیس از اتحادیه اروپا و سیاست‌های یکجانبه آمریکا به ویژه پس از روی کار آمدن «دونالد ترامپ»، آلمان و فرانسه قدم‌هایی را برای ایجاد یک ارتش اروپایی طی سال‌های اخیر برداشتند و این یعنی پایان ناتو!
تقابل پمپئو و ماکرون
تقابل «مایک پمپئو» و «امانوئل ماکرون»، به ترتیب وزیر خارجه آمریکا و رئیس‌جمهور فرانسه نیز از دیگر مواردی بود که شکاف در بلوک غرب را در کنفرانس امنیتی مونیخ به وضوح نشان داد. ماکرون بر خلاف پمپئو، که در کنفرانس امنیتی مونیخ گفته بود غرب قوی‌تر از گذشته است، تاکید کرد که بلوک غرب تضعیف شده است. وی که دیروز در جریان کنفرانس امنیتی مونیخ سخن می‌گفت تاکید کرد امنیت اروپا نیازمند ناتو است. وی قبلا ناتو را دچار مرگ مغزی توصیف کرده بود. رئیس‌جمهور فرانسه این را هم گفت که او نه ضدروسی است نه طرفدار روسیه، بلکه طرفدار اروپاست و از همین رو به دنبال گفت‌وگوهای راهبردی با مسکو است. وی از اتحادیه اروپا نیز انتقاد کرد و خواستار افزایش بودجه آن شد تا در حوزه فناوری‌های نو از چین و آمریکا عقب نماند. به گفته ماکرون، «ما در حال تبدیل شدن به قاره‌ای هستیم که به آینده خود باور
ندارد.»
جان کری: ناتو از هم گسیخته است
«جان کری»، وزیر امور خارجه سابق آمریکا نیز روز جمعه در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ با «دویچه‌وله» که مصاحبه کرده از «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور فعلی آمریکا انتقاد کرد و وی را به انفعال در رسیدگی به مسائل جهانی متهم کرد.کری با انتقاد از رفتارهای ترامپ گفت: «ترامپ، باعث از هم‌گسیختگی ناتو شده، آدم‌ها را از هم دور کرده، به آنگلا مرکل (صدراعظم آلمان) و سران کشورهای اروپایی توهین کرده و در مقابل از افرادی مانند پوتین تمجید کرده است... این قابل قبول نیست».
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
یکشنبه 27 بهمن 1398

اخبار ویژه روزنامه ها
۱۳۹۸/۱۱/۲۶

Image result for ‫اخبار ویژه روزنامه ها‬‎


دوئل دو حزب پدرخوانده اصلاح‌طلبان بر سر تحریم یا شرکت در انتخابات
در حالی که روزنامه‌ کارگزاران از ارگان حزب اتحاد ملت خواست تاریخ را وارونه روایت نکند، یک روزنامه اصلاح‌طلب از نفرت میان این دو حزب خبر داد.
روزنامه سازندگی در سرمقاله خود با اشاره به نوشته سردبیر نشریه صدا (ارگان حزب اتحاد ملت) مبنی بر اینکه کارگزاران هرجا بدون ائتلاف با جناح چپ عمل کرده شکست خورده، از جمله سال 78 و 84، نوشت: باید به این عضو که در انتخابات مجلس پنجم، کارگزاران تازه متولد شد و در غیاب مجمع روحانیون مبارز که در واکنش به رد صلاحیت‌ها انتخابات را تحریم کرده بود، ضمن آنکه توانست در جناح راست تفرقه و اختلاف بیندازد، یک اقلیت قوی و پر زور را به مجلس فرستاد. اقلیتی که هم صدایش برنده‌تر از «اکثریت لیست امید مجلس دهم» بود و هم اقداماتشان مفیدتر. اقلیتی که امید را برای خلق دوم خرداد 76 زنده کرد. پس از این باب سوال این است که آیا موفق نبود؟
همچنین عجیب است که آقای روح، تجربه سال 84 را فراموش کرده باشد که حزب مشارکت با راهبرد «جمهوری‌خواهی» آقای مصطفی معین را از باب اختلاف‌افکنی کاندیدا کرد در حالی که همه هشدار دادند او رای ندارد. در همان سال آقای هاشمی رفسنجانی و مهدی کروبی شانس‌های بیشتری از او داشتند. با این حال حزب متبوع‌ ایشان با شعارهای ساختارشکنانه وارد انتخابات شد. مصطفی معین رد صلاحیت شد و کمتر از چند روز با حکم حکومتی رهبری به انتخابات بازگشت. چی شد آن شعارهای ساختارشکنانه؟ انتخابات برگزار شد و ایشان نه تنها در رتبه اول قرار نگرفت بلکه نفر دوم یا سوم هم نشد. این در حالی بود که آقای سید محمدرضا خاتمی در گفت‌وگو با روزنامه شرق، تاکید کرده بود که بی‌شائبه‌ای و نگرانی آقای معین در دور اول انتخابات پیروز است و رئیس جمهور بعدی ایران می‌شود.
اما آقای معین نتوانست آرای اکثریت را از آن خود کند و بعد از هاشمی‌رفسنجانی، محمود احمدی‌نژاد، مهدی کروبی، باقر قالیباف، در رتبه پنجم قرار گرفت.
این در حالی بود که دولت، دولت اصلاحات بود  و مشارکت حزب در قدرت اما این حزب و آقای معین که خلاف‌نظر دیگران پا به انتخابات گذاشته بودند توان مجاب کردن مردم را نداشتند.
شما به عنوان یک کنشگر سیاسی مخیر به این هستید که در انتخابات شرکت بکنید یا نکنید؛ لیست بدهید یا ندهید؛ بر بوق تحریم بدمید یا ندمید؛ ناامیدی را ترویج بکنید یا نکنید؛ اما نمی‌توانید تاریخ را وارونه روایت کنید و روز را شب جا بزنید. در این که مردم نا امید هستند و دلخور شکی نیست اما بهتر است به جای آنکه سوارموج نا امیدی و دلخوری مردم شوید،‌ برگردید و ببینید در چند سال گذشته چه در مجلس و چه در شهرداری چه کردید؟ آقای عارف رئیس فراکسیون امید یکی از اعضای هیئت موسس حزب مشارکت بود، چرا او و فراکسیون امید که با حمایت آقای خاتمی به مجلس راه یافتند،‌ این‌چنین منفعل بودند در حالی که جمع قابل توجهی از اعضای مجلس را همراه داشتند؟ پاسخ صادقانه به این پرسش‌ها و پرسش‌های مشابه و نیز عذرخواهی از مردم،‌ ممکن است. البته ممکن است- درصدی از اعتبار از دست‌رفته‌ شما را بازگرداند. در غیر این‌صورت با وارونه جلوه  دادن تاریخ هیچ اتفاقی نمی‌افتد.
در همین حال روزنامه اصلاح‌طلب هفت صبح با اشاره به حضور کارگزاران در رقابت انتخاباتی و رفتار تحریم  حزب اتحاد ملت نوشت: اکثر زعمای اصلاح‌طلب درباره ارائه لیست از سوی کارگزاران و سایر احزاب اصلاح‌طلب فعلا سکوت پیشه کرده‌اند اما انتقادات پراکنده‌ای هم از این تصمیم در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده. در این زمینه محمود صادقی، نماینده فعلی مجلس توئیت کرده: «بیانیه کارگزاران سازندگی بار دیگر ذات فرصت طلبانه اولیگارشی مدعی اصلاح‌طلبی را آشکار کرد.»
یادآور می‌شود دو حزب اتحادملت و کارگزاران در شورای شهر تهران نیز با یکدیگر کش و قوس دارند که از جمله در تعیین شهردار نمود پیدا کرده است.

با محبوبیت زیر 10 درصد معلوم است که زیر میز انتخابات بزنند
اصلاح‌طلبان و اعتدال‌گرایان در تهران حداقل 2 برابر سال 94 نامزد مشهور در انتخابات دارند اما طیفی از آنها به‌خاطر کارنامه منفی نزد مردم حرف از تحریم می‌زنند.
روزنامه فرهیختگان در گزارشی در این زمینه نوشت: حملات گاه و بی‌گاه رئیس‌جمهور به شورای نگهبان این روزها کمابیش به عرف فضای سیاسی کشور تبدیل شده است و دیگر کسی از شنیدن کنایه‌های مستقیم و غیرمستقیم روحانی به این شورا تعجب نمی‌کند. آن‌طور که روحانی متوجه شده، بزرگ‌ترین خطر برای کشور روزی است که انتخابات تشریفاتی شود و جای دیگری انتصاب فرمایند، بعد مردم پای صندوق بروند و تشریفات انتخابات را انجام دهند. تقریبا حرف نگفته‌ای باقی نمانده و تخریبی نیست که از سوی مقام عالی پاستور علیه شورای نگهبان صورت نگرفته باشد.
فرهیختگان می‌افزاید: به‌نظر می‌رسد ریشه فضاسازی‌های اخیر را باید جای دیگری جست‌وجو کرد. روحانی که خود بارها در انتخابات‌هایی با حضور شورای نگهبان شرکت کرده و اصل وجود این نهاد و نوع نظارت‌های آن را پذیرفته، گویا امروز به جمع‌بندی متفاوتی در این‌باره رسیده است. فهم ریشه‌های این چرخش سیاسی در شرایط کنونی از سوی کسی که در 6 دوره انتخابات مجلس (مجالس اول تا ششم) حضور داشته، دو انتخابات ریاست‌جمهوری را با پیروزی پشت‌سر گذاشته و در سه انتخابات مجلس خبرگان نیز به جمع بزرگان راه یافته و در همه این انتخابات‌ها به‌رغم وجود برخی ردصلاحیت‌ها به قانون تمکین کرده، البته موضوع چندان پیچیده‌ای نیست.
کارنامه دولت در 6 سال و نیم گذشته و تلاش برای به حاشیه بردن آن از چرخه تحولات سیاسی موضوعی است که این روز‌ها می‌تواند توجیه‌کننده هر نوع اقدامی از سوی رئیس‌جمهور تلقی شود.
این روزنامه در ادامه نوشت: طبق آخرین نظرسنجی‌ها همان‌طور که فعالان اصلاح‌طلب پیش از این می‌گفتند، بدنه اجتماعی این جریان به علت ناکارآمدی دولت حسن روحانی، کارنامه خالی فراکسیون امید و عملکرد مخدوش شورای شهر تمام اصلاح‌طلب تهران، با ریزش جدی مواجه شده است و بخش عمده‌ای از آنها نه‌تنها بنای رای دادن به اصلاح‌طلبان را در انتخابات آتی ندارند. همین فضا گویای این است که به‌هیچ‌عنوان فضا مانند انتخابات سال 94 نیست و اصلاح‌طلبان با شرایط بسیار سختی برای رای‌آوری مواجه هستند و قاعدتا احتمال شکست هم بسیار بالاست.
از این‌رو و با توجه به همین مسئله، به‌نظر می‌رسد اصلاح‌طلبان تاکتیک جدیدی را در پیش گرفته‌اند و می‌خواهند با اعتراضات سنگین و سخن گفتن از تحریم و البته همزمان ارائه لیست با نام و نشانی دیگر، هم از فضای انتخابات استفاده کرده باشند و امیدوار به انشقاق اصولگرایان، هم درصورت باخت بگویند ما اصلا در انتخابات حضور نداشتیم!
انتخابات 98 اما تفاوت‌های فاحشی با چند انتخابات قبل دارد بحران ناکارآمدی دولت، سرمایه اجتماعی روحانی و اصلاح‌طلبان را در حضیضی کم‌سابقه قرار داده و مردم چشم‌انداز روشنی را هم برای بهبود اوضاع پیش‌بینی نمی‌کنند. طبق آخرین نظرسنجی یک مرکز افکارسنجی معتبر دولتی محبوبیت رئیس‌جمهور به طرز بی‌سابقه‌ای به زیر 10 درصد
تنزل یافته است.

رفتار شترمرغی اصلاح‌طلبان برنامه قبلی است نه سردرگمی
یک سایت اصلاح‌طلب نوشت؛ دیکتاتوری شورای سیاستگذاری اصلاح‌طلبان، نقض ماهیت انتخاباتی این تشکیلات است.
خردادنیوز نوشت: شورای سیاستگذاری اصلاح‌طلبان در تهران لیست نمی‌دهد. شورا در شهرهایی چون مشهد و... لیست نمی‌دهد. اینکه اصلاح‌طلبان شورای عالی از تجربیات تلخ گذشته متنبه شده و آن را در رویکردهای آتی لحاظ می‌کنند، امر خوب و درستی است اما نکته آن است که این عدم ارائه لیست از سوی شورا (فارغ از وارد بودن یا نبودن آن) موجودیت و ذات این تشکیلات را که قرار بود انتخاباتی و در راستای هم‌افزایی این اردوگاه سیاسی در انتخابات باشد، نقض می‌کند، مضاف بر آنکه همین شورا دقیقا مرتکب آن خطا و اشتباه شد و وضعیت امروزی را پدید آورد.
اینکه شورا به هر دلیلی نمی‌خواهد لیست بدهد یا ندهد به خود این جریان و صلاحدید آنان باز می‌گردد اما وقتی گفته شود (که اینگونه گفته می‌شود) که اصلاح‌طلبان مثلا در مشهد یا تهران  لیست نمی‌دهند، این نه اشتباه که رسما و علنا  مصداق «تمامیت‌خواهی» است، چرا که به هر دلیلی برخی احزاب که عنوان اصلاح‌طلبی را یدک می‌کشند در انتخابات حضور دارند و نمی‌شود نام اصلاح‌طلبی را در یک جریان خلاصه و محدود و محصور کرد همانگونه که آن احزاب هم نمی‌توانند ادعای نمایندگی جریان اصلاحات را داشته باشند.
اینکه شورای عالی با یک بیانیه خودش را کنار بکشد و دامن از وادی انتخابات بیرون ببرد، یعنی باز هم نمره منفی بزرگ در کارنامه‌ آقای عارف و همراهان او، این بزرگواران که در انتخابات قبل با آن لیست کذایی شاهکار زدند، بعد در فراکسیون امید ابتر عمل کردند و در انتخابات اخیر هم توانایی یک رایزنی خشک و خالی هم نداشتند، وقتی خود را در نقطه کانونی یک جریان قرار می‌دهند، نمی‌توانند بی‌خیال اضلاع و اجزای دیگر شده و کار را وانهند، به عنوان مثال اگر آنان معتقد به عدم وجود کاندیدای اصلاح‌طلب در تهران بودند باید سفت و سخت پای کار ایستاده و اجازه ارائه لیست از سوی احزاب اصلاح‌طلب را نمی‌دادند که اگر که دادند که داده‌اند. پس اصلاح‌طلبان در انتخابات گزینه دارند و شورای عالی اصلاح‌طلبان بی‌خبر از ماجرا مشغول صرف چای در جلسات کذایی هستند!!
مختصر و مفید آنکه از یک‌طرف، در رویکردی تمامیت‌خواهانه اعلام و ابلاغ می‌شود که اصلاح‌طلبان (شورای عالی) در انتخابات لیست نمی‌دهند و خلاص، چون اعضای جدی جمع زیادی از احزاب حاضر در آن تایید نشده‌اند و از طرف دیگر همزمان گفته می‌شود هر حزبی که خواست لیست بدهد!!! تازه گفته شده که ائتلاف هم حق ندارید انجام دهید! یعنی ملغمه‌ای بی‌ربط و سرشار از سردرگمی و فاقد هر گونه استراتژی مشخص! یعنی تمامیت‌خواهی در عین بی‌عملی.
شکست و حذف از قدرت حال به هر دلیلی بخشی از بازی سیاست است اما اینکه سیاستمداران برای این روزهای تلخ ناکامی فاقد هرگونه استراتژی و برنامه‌ای باشند و تنها یک عنوان باشند و یک تماشاچی صرف، واقعا از آن کارهای نوبری است که شاید تنها جناب آقای عارف و اعضای کاربلد شورای عالی از پس آن بربیایند!
گرچه سایت اصلاح‌‌طلب، رویکرد شورای مذکور را به ‌بی‌برنامگی و سردرگمی نسبت داده اما به نظر می‌رسد اتفاقا تصمیم شترمرغی(!) شورای سیاستگذاری اصلاح‌طلبان برای  فرار از پاسخگویی و به رای گذاشتن رسمی کارنامه شورا در کنار حضور چراغ‌ خاموش احزاب اصلاح‌طلب در میدان انتخابات باشد. آنها هم می‌خواهند در انتخابات باشند و هم درباره عملکرد 6 سال گذشته مورد سوال واقع نشوند.


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
یکشنبه 27 بهمن 1398


حذف آرام از معادله قدرت خشم حریری را بر انگیخت 
  ۱۳۹۸/۱۱/۲۶
رئیس‌جریان مستقبل پس از مشاهده رای اعتماد پارلمان لبنان به «حسان دیاب» به عنوان نخست‌وزیر جدید و با مشاهده بازگشت اوضاع این کشور به روال عادی و همیشگی، به شدت خشمگین شد و اعلام کرد که از ائتلاف با رئیس‌جمهور خارج شده است.
«سعد حریری» که تا کنون فکر می‌کرده کلید امنیت و ثبات لبنان در دستان او است و هیچ ائتلافی در غیاب وی نمی‌تواند شکل بگیرد، وقتی که دید اوضاع بر خلاف تصورش رقم می‌خورد، از کوره در رفت و طی یک موضع‌گیری مضحک، خروجش از ائتلاف با «میشل عون» رئیس‌جمهور لبنان، را اعلام کرد.
به گزارش ایسنا، نخست‌وزیر سابق لبنان، طی سخنانی در جریان مراسم بزرگداشت پانزدهمین سالگرد ترور پدرش(رفیق حریری)، اظهار داشت: همه کسانی که در این مراسم حضور دارند و نیز سایر مردم لبنان با یک بحران دست و پنجه نرم می‌کنند. حریری در حالی این سخنان را بر زبان می‌آورد که لبنان به خاطر به کرسی نشستن نخست‌وزیر جدید، به سمت آرامش می‌رود.
سعد حریری افزود: میشل عون، رئیس‌جمهوری لبنان، از احترام من به خود مطلع است...اما متأسفانه به جایی رسیده ایم که باید بگویم من با دو رئیس‌جمهور تعامل داشته‌ام و همیشه از من خواسته می‌شد تا با رئیس‌جمهور سایه (هم) رابطه برقرار کنم، تا روابط من با رئیس‌جمهور اصلی حفظ شود. منظور حریری از رئیس‌جمهور سایه، «جبران باسیل» رئیس‌«جریان آزاد ملی» و وزیر خارجه دولت قبلی است. علت کینه شدید حریری و جریان المستقبل نسبت به جبران باسیل، حمایت قاطع باسیل از جنبش حزب‌الله لبنان است.
 در ارتباط با جبران باسیل، همه چیز به اول مهر ماه گذشته بر می‌گردد، در این زمان که او به عنوان وزیر خارجه لبنان، برای شرکت در جلسات مجمع عمومی سازمان ملل‌، در نیویورک به سر می‌برد، در پاسخ به سؤال خبرنگاری گفت: ما حزب‌‌الله را تشکیلاتی تروریستی نمی‌دانیم.
برخی کارشناسان می‌گویند، وقتی که مقامات آمریکایی این اظهارات را از زبان باسیل شنیده‌اند، تصمیم گرفته‌اند که لبنان را وارد فاز آشوب‌های خیابانی بکنند و همین کار را نیز کرده‌اند. اتفاقی که هر چند برای لبنانی‌ها هزینه‌های زیادی داشته، ولی پیامدهای مثبتی نیز داشته است، از جمله اینکه به نظر می‌رسد سعد حریری را از معادلات قدرت در لبنان، تقریبا حذف کرده است.
طی هفته‌های اخیر سعد حریری و طرفدارانش در‌باره جایگاه خود و جریان غربگرای مستقبل در حفظ ثبات در لبنان، غلو می‌کرده‌اند. ولی به نظر می‌رسد که تحولات به سمت دیگری می‌رود.
در هر حال، علت فوری اظهارات حریری در‌باره بر هم خوردن ائتلافش با میشل عون، بازگشت مجدد نا آرامی به خیابان‌های لبنان است. به خاطر همین مسئله، هواداران حریری به خیابان‌ها آمدند تا پازل مورد نظر نخست‌وزیر سابق را عملی بکنند.
به گزارش ایسنا‌، دیروز میان طرفداران جریان المستقبل و شماری از معترضان در مرکز بیروت و نزدیکی قبر «رفیق حریری»، علیه یکدیگر شعار دادند و به طرف یکدیگر سنگ و بطری‌های آب پرتاب کردند. نیروهای امنیتی و ارتش لبنان نیز به منظور متفرق کردن آنها، وارد عمل شدند.
رفیق حریری ۱۴ فوریه ۲۰۰۵  (24 بهمن 1383) در بیروت بر اثر انفجار بمب، ترور شده است. هر چند هنوز مشخص نیست چه فرد یا گروهی عامل این قتل بوده، ولی رژیم صهیونیستی معمولا در لبنان چنین اقداماتی می‌کرده است. تظاهرات گسترده علیه معامله قرن در کرانه باختری و نوار غزه
Image result for تظاهرات گسترده علیه معامله قرن در کرانه باختری و نوار غزه

فلسطینی‌ها در کرانه باختری و نوار غزه با برپایی تظاهراتی گسترده علیه معامله قرن پرچم‌های آمریکا و رژیم صهیونیستی را به آتش کشیدند.
رئیس‌جمهور آمریکا روز سه شنبه (۸ بهمن) طی کنفرانس مشترک خبری با نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در کاخ سفید از طرح شوم به اصطلاح «صلح خاورمیانه» موسوم به معامله قرن رونمایی کرد. بر اساس معامله قرن، ترامپ قصد دارد تا بخش‌های بیشتری از کرانه باختری را به‌اشغال صهیونیست‌ها درآورد. همچنین بر اساس این طرح، قدس پایتخت فلسطین‌اشغالی شناخته می‌شود. سرزمین در نظر گرفته شده برای فلسطین نیز به صورت مجمع الجزایری است که از طریق تونل‌ها و پل‌ها به هم متصل می‌شوند! فلسطینی‌ها ارتش و نیروی مسلح ندارند و آوارگان فلسطینی نیز حق بازگشت به کشورشان را ندارند و...
 این مسئله با واکنش شدید مردم فلسطین و کشورهای دیگر مواجه شده است. در جدیدترین اقدام، مردم فلسطین در کرانه باختری و نوار غزه با برپایی راهپیمایی گسترده اقدام به محکوم کردن این طرح کردند.
روز جمعه هزاران نفر از مردم نوار غزه فلسطین در اعتراض به معامله ننگین قرن که به همت جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) برگزار شد، راهپیمایی و تظاهرات کردند. در این تظاهرات رهبران ارشد این جنبش نیز شرکت داشتند. تظاهرکنندگان تصاویر دونالد ترامپ و نتانیاهو و همچنین پرچم‌های آمریکا و رژیم صهیونیستی را به آتش کشیدند.
در کرانه باختری نیز راهپیمایی مردم فلسطین به برخورد نظامی با نظامیان صهیونیست منجر شد. ده‌ها فلسطینی در حمله نظامیان رژیم‌اشغالگر در کرانه باختری به ضرب گلوله‌های مشقی و گاز‌اشک آور مجروح شدند. پایگاه خبری «فلسطین الیوم» به نقل از منابع پزشکی گزارش داده، ده‌ها جوان فلسطینی با پرتاب گاز‌اشک‌آور نظامیان صهیونیست به سمت تظاهرات‌کنندگان در ورودی دو شهر رام الله و البیره در مرکز کرانه باختری مجروح شدند.
 شهرهای «النبی صالح»، «عابود»، «بلعین» و «بدرس» در غرب رام‌الله و «کفر قدوم» و «قلقیلیه» در جنوب و ورودی ارودگاه آوارگان در استان«الخلیل» هم شاهد درگیری‌های مشابه بود.
شهرهای مختلف فلسطین از هشتم بهمن ماه در پی رونمایی از طرح معامله قرن از سوی «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا، شاهد اعتراض‌های گسترده و درگیری نظامیان صهیونیست با فلسطینی‌هاست.پنتاگون در اولین عقب‌نشینی از منطقه: بخشی از خاک عراق را ترک می‌کنیم
Image result for پنتاگون در اولین عقب‌نشینی از منطقه: بخشی از خاک عراق را ترک می‌کنیم
مقامات کاخ سفید در واکنش به فشارهای مضاعف دولت و مردم عراق و شمارش معکوسی که گروه «حشدالشعبی» برای خروج تفنگداران آمریکایی تعیین کرده است، اعلام کردند که حاضرند بخشی از خاک عراق را ترک کنند.
«مایک پمپئو» وزیر خارجه و « مارک اسپر» وزیر دفاع آمریکا، که طی روزهای گذشته نسخه‌های جور واجوری را در‌باره ماندن خود در عراق می‌پیچیده‌اند، وقتی دیدند که تهدید جدی است، سر خم کردند و ننگ پذیرش شکست را به جان خریدند. آمریکا اعلام کرد که حاضر است بخشی از نیروهای خود را از عراق خارج کند.
در این باره، پایگاه اینترنتی «میدل ایست آی» گزارش داد، در نشستی که طی روزهای گذشته میان طرف‌های آمریکایی و عراقی به طور کاملا محرمانه برگزار شد، واشنگتن اعلام کرد«اصولا» برای گفت‌وگو درباره خروج آمادگی دارد.
یک نماینده ارتش آمریکا به عراقی‌های حاضر در جلسه گفت، آمریکا برای خارج شدن از برخی پایگاه‌ها در عراق، از جمله پایگاه هوایی «بلد»، که ۸۰ کیلومتری شمال بغداد واقع است و مربیان و پیمانکاران آمریکایی در آنجا حضور دارند، آمادگی دارد.
نماینده ارتش آمریکا به همتایان عراقی خود گفت: «ما آماده خروج از برخی مناطق با جمعیت اکثرا شیعه،‌ مثل پایگاه بلد، هستیم. شاید ما بتوانیم حضورمان را در بغداد کاهش
بدهیم.»
با این حال، طرف آمریکایی به طور قاطع خروج از پایگاه «عین الاسد» بزرگترین پایگاه هوایی آمریکا در عراق و خاورمیانه را رد کرد و گفت که برای آمریکا، پایگاه عین الاسد «خط قرمز» است. نماینده ارتش آمریکا به عراقی‌ها گفت:« نمی‌توانیم صحبت از خروج از این پایگاه را آغاز کنیم، خروج امکان ندارد.»
این پایگاه که در استان الانبار واقع شده، ماه گذشته توسط ایران هدف حملات موشکی قرار گرفته است.
میدل ایست آی همچنین اعلام کرد، محل این نشست به دلیل حساسیت بالا‌، در شهر «امان» و در سکونتگاه شخصی سفیر کانادا در اردن برگزار شد. از جمله افراد حاضر در این جلسه، یک نماینده ارتش آمریکا، یک مقام ناتو و یک مشاور امنیتی ارشد عراق بوده
است.
مصوبه پارلمان در درجه نخست، متوجه ۵۰۰۰ سرباز آمریکایی مستقر در عراق است. طبق این مصوبه، ماموریت ائتلاف بین‌المللی ضد داعش به رهبری آمریکا باید پایان‌پذیرد. پارلمان عراق طرح خروج همه نظامیان خارجی از این کشور را یکشنبه 15 دی تصویب کرده
است.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
یکشنبه 27 بهمن 1398


( کل صفحات : 7 )    1   2   3   4   5   6   7   


آمار وبلاگ
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات