تـــبـــرّی ( دشــمـن شـــناسـی )
آمریكا دشمن شماره 1 مردم محروم و مستضعف جهان است . حضرت امام خمینی (ره)
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


«بدترین دشمنان كسانی اند كه حیله خود را بیشتر پنهان می دارند.»مدیر وبلاگ :طاهر مهدوی
مطالب اخیر
نویسندگان
 
حزب‌الله لبنان به توازن راهبردی با اسرائیل رسیده است
   ۱۳۹۸/۰۲/۳۱

Image result for ‫حزب الله لبنان‬‎
رسانه‌های رژیم صهیونیستی اذعان کردند، حزب‌الله لبنان توانسته است با این رژیم به توازن راهبردی برسد.
شبکه تلویزیونی المنار گزارش داد، رسانه‌های رژیم‌اشغالگر صهیونیستی در نوزدهمین سالگرد پیروزی حزب‌الله در جنوب لبنان، با ارزیابی توانمندی‌های حزب‌الله تأکید کردند، این حزب از سال ۲۰۰۰ تا به امروز توانسته است توازن راهبردی با اسرائیل را محقق سازد به همین منظور همچنان بزرگ‌ترین خطر برای اسرائیل است.
«سیما شن» از مقامات سابق موساد در این باره به تلویزیون رژیم صهیونیستی گفته: «بدون تردید حزب‌الله بزرگ‌ترین تهدید برای اسرائیل است. این امر نتیجه توانمندی‌های این حزب است که در دهه اخیر به شکل قابل توجهی توسعه یافت، در پشت سر حزب‌الله، ایران با تمام عمق استراتژیک و توانمندی در به کارگیری گروه‌های هم‌ پیمان قرار دارد و همین امر تهدید‌ها را خطرناک‌تر می‌کند».

 بشار اسد: این وهابیت بود که افراط گرایی را تثبیت کرد

Image result for ‫بشار اسد: این وهابیت بود که افراط گرایی را تثبیت کرد‬‎
رئیس‌جمهور سوریه در مراسم افتتاح «مرکز بین‌المللی الشام الاسلامی» که هدف آن، مقابله با تروریسم و افراط‌گریی ذکر شده، اظهار داشت که وهابیت تروریسم را در منطقه تثبیت کرد.
«بشاراسد» در مراسم افتتاح «مرکز بین‌المللی الشام الاسلامی» در میان جمع کثیری از علما تأکید کرد که ملت سوریه در حال مبارزه با افراط‌گرایی بوده و در این مسیر، ثابت قدم است.
به گزارش فارس، وی تصریح کرد: ارتش سوریه در حال مبارزه با تروریسمی است که برخاسته از افراط‌گرایی است و علمای مذهبی نیز با این افراط‌گرایی مبارزه می‌ کنند.
بشار اسد گفت که افراط ‌گرایی محصول دین نیست، بلکه یک محصول اجتماعی است و به همین خاطر، انواع مختلفی از افراط‌گرایی‌ مثل افراط گرایی سیاسی، قومی، عقیدتی ، اجتماعی و دینی وجود دارد.
رئیس‌جمهور سوریه ضمن انتقاد از نقش وهابیت در تثبیت افراط‌گرایی مذهبی، خاطر نشان کرد که اخلاق مانند مذهب، یک ضرورت برای بشر است و باید مسائل اخلاقی در موازات فعالیت‌های مذهبی در جامعه تثبیت شود.
وی ادامه داد: ذهن بسته، فقط به پوسته شریعت و مذهب اهمیت می‌دهد، اما ذهن باز، جوهر و مغز آن را دریافت می‌کند و این ذهنِ باز کاری می‌کند که دین، دین توحیدی باشد و حتی پیروان سایر مذاهب را گرد خود جمع کند، ولی ذهن بسته صرفا به افراط ‌گرایی می‌انجامد و باعث تفرق اجتماعی می‌شود.
اسد همچنین تصریح کرد: امکان ندارد کسی که به خانواده و میهن خود با صداقت وابستگی نداشته باشد، به دین خود وابسته باشد و کسی که به وطن خود خیانت کرده است، نمی‌تواند مؤمن واقعی و صادق باشد.
رئیس‌جمهور سوریه با تأکید بر اینکه دین نمی‌تواند عاری از مسائل انسانی و محدود به شریعت باشد، اظهار داشت که دین باید به مسائل مهم ملی نیز پایبند باشد.

بر اساس یک نظرسنجی
«برگزیت» حملات نژادپرستانه انگلیسی‌ها را هم تقویت کرده است

Image result for ‫«برگزیت» حملات نژادپرستانه انگلیسی‌ها را هم تقویت کرده است‬‎
نتایج یک تحقیق در سراسر انگلیس نشان می‌دهد از زمان برگزاری همه‌پرسی برگزیت (خروج انگلیس از اتحادیه اروپا)، حملات نژادپرستانه در این کشور به شدت زیاد شده است.
«گاردین» که نتایج این پژوهش را منتشر کرده می‌نویسد به دنبال برگزاری همه پرسی «برگزیت» درصد اعضای اقلیت‌های قومی در انگلیس که مورد آزار و تبعیض قرار گرفته‌اند، از ۵۸ درصد به ۷۱ درصد رسیده است. این آمار پس از آن منتشر می‌شود که استفاده از لفاظی‌هایی تفرقه‌انگیز توسط برخی کاندیدهای انتخابات پارلمان اروپا در مجامع عمومی، تنها یک هفته پیش از آغاز این رویداد، موجب افزایش نگرانی شد.
از جمله این کاندیدها می‌توان به «کارل بنجامین» و «تامی رابینسون»‌اشاره کرد. گاردین می‌افزاید: «نتایج این تحقیق که توسط شرکت تحقیقاتی «آپینیوم» از بین ۱۰۰۶ فرد از اقلیت‌های قومیتی انگلیس انجام شد نشان داد افراد نژادپرست به‌طور فزاینده‌ای در اعمال آزار و تبعیض به‌صورت افراطی، بی‌پرواتر شده‌اند. میزان افرادی از یک گروه اقلیتی در انگلیس که توسط افرادی غریبه مورد آزار قرار گرفتند از ژانویه ۲۰۱۶ (دی-بهمن ۱۳۹۴) تا فوریه سال جاری میلادی (بهمن-اسفند ۱۳۹۷) از ۶۴ درصد به ۷۶ درصد افزایش یافته است.این در حالی است که آمار جرم و جنایت نیز به‌طور موازی از سال ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۸ (۱۳۹۲ تا ۱۳۹۷) در انگلیس و ولز با افزایش تقریباً دوبرابری، به ۷۱۲۵۱ مورد رسید.»
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما «دیوید لمی» نماینده شهر «تاتنهام» در پارلمان و عضو حزب کارگر انگلیس که رهبر یک کمپین ضدنژادپرستی است یافته‌های این مطالعه را «هشداردهنده» خوانده است. رئیس‌اندیشکده برابری نژادی «رانیمد تراست» نیز گفته اکنون کاملاً واضح است، با این‌که برگزیت منشأ نژادپرستی نیست اما منجر به افزایش آن شده است.
نقش شبکه‌های اجتماعی در نفرت‌پراکنی
به عقیده او رسانه‌های اجتماعی در حال «عادی‌سازی نفرت و افزایش تفرقه» هستند.این تحقیق پس از آن منتشر شد که اخراج «دنی بیکر» کارمند شبکه خبری «بی‌بی‌سی» به دلیل گذاشتن پیامی در حساب توئیترش به تیتر خبرها تبدیل شد. او در این پیام، به منظور تمسخر دورگه بودن همسر شاهزاده انگلیس که فرزندش به‌تازگی متولد شده است، عکس زن و مردی را منتشر کرد که میمونی در کنارشان است.
نتایج این تحقیق نشان می‌دهد در پایان سال ۲۰۱۶ (۱۳۹۵)، ۳۷ درصد مردم انگلیس به‌صورت روزانه در رسانه‌های اجتماعی با محتوای نژادپرستانه مواجه شده‌اند اما این میزان در سال ۲۰۱۹ (۱۳۹۷) به ۵۰ درصد رسید.همچنین شمار گزارش نظرات منفی درباره مهاجرت یا ‌اشتراک‌گذاری جوک‌های نژادپرستانه، در بازه زمانی مورد مطالعه حدود ۵۰ درصد افزایش داشت.
در این میان، افراد سیاه‌پوست بیشترین میزان تبعیض را گزارش کرده‌اند که این میزان از ۵۹ درصد در ژانویه ۲۰۱۶ (دی-بهمن ۱۳۹۴) به ۵۹ درصد در ماه اکتبر همان سال و ۷۴ درصد در ماه‌های فوریه و مارس سال جاری میلادی (بهمن ۱۳۹۷ تا فروردین ۱۳۹۸) رسیده است.
تبعیض نژادی نسبت به زنان جزو اقلیت‌های قومی نیز از ۶۱‌درصد در نیمه دوم سال ۲۰۱۶ (۱۳۹۵)به ۷۴ درصد در فوریه ۲۰۱۹ (بهمن-اسفند ۱۳۹۷) رسید.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
سه شنبه 31 اردیبهشت 1398

اخبار ویژه روزنامه ها  
 ۱۳۹۸/۰۲/۳۱
Image result for ‫اخبار ویژه روزنامه ها‬‎
وقتی برنامه در دولت گم شده اختیارات بیشتر برای چه؟
رئیس جمهور می‌گوید امروز هم مانند دوره جنگ هشت ساله، به اختیارات ویژه نیاز داریم.
روحانی در دیدار جمعی از روحانیون با بیان اینکه برای مدیریت بهتر شرایط نیازمند تمرکز قدرت و تصمیم‌گیری هستیم، اظهار کرد: در دوران جنگ تحمیلی نیز در مقطعی که با مشکل مواجه شدیم، شورای عالی پشتیبانی جنگ ایجاد شد و همه اختیارات در دست این شورا بود و حتی مجلس شورای اسلامی و قوه‌قضائیه نیز در تصمیم‌گیری آن شورا دخالتی نداشتند و امروز هم در شرایط جنگ اقتصادی قرار داریم.
وی افزود: همانگونه که در جنگ 8 ساله اختیارات ویژه‌ای را از امام راحل گرفته و توانستیم جنگ را اداره کنیم و حتی موفقیت‌های بسیاری را به دست آوریم امروز هم به چنین اختیاراتی نیاز داریم.
آقای روحانی البته توضیح نداده اختیارات بیشتر را برای چه کار می‌خواهد؟ چرا که به اذعان کارشناسان -حتی کارشناسان حامی- دولت فاقد طرح و برنامه روشن اقتصادی است و بیش از یک سال است روش آزمون و خطا را در پیش گرفته است. در واقع درست‌تر  آن است که بگوییم دولت روحانی از سال 92 به مدت 6 سال، جز امید به برجام هیچ برنامه دیگری نداشته و حتی از یک سال قبل هم که آمریکا عملا برجام را باطل کرده، همچنان فاقد طرح و نقشه جایگزین است؛ و حال آنکه برجام، حتی در صورت برقراری هم نمی‌توانست جایگزین برنامه اقتصادی درونزا باشد.
بنابراین نخستین سوال این است که وقتی دولت مطلقا برنامه اقتصادی روشنی ندارد، افزایش اختیارات را می‌خواهد که دقیقا چه کند؟ آیا خسارت‌هایی نظیر واگذاری بی‌محابای 18 میلیارد دلار ارز، خذف سهمیه‌بندی بنزین و قاچاق بی‌رویه حاصل از آن در کنار هزینه‌های ارزی چند میلیارد دلاری برای واردات بنزین، رکود شدید تولید در حوزه‌هایی مانند مسکن و غیر آن، تشدید تورم بی‌سابقه و... ، کم خسارتی بوده که دولت می‌خواهد با وجود بی‌برنامگی و به واسطه افزایش اختیارات، بر ابعاد همین خسارات بیافزاید؟
نکته دیگر این است که دولت اختیارات فراوان و بعضاً فراقانونی دریافت کرده با این وعده که نیاز مدیریت اقتصادی است. از جمله اختیاراتی که در حصول توافق نامتوازن برجام داشت و با فضاسازی مسموم، چنین القا کرد که رونق یا رکود اقتصاد کشور، معطل همین توافق است. دولت همچنین سهم سالانه صندوق توسعه ملی از درآمدهای نفتی و ارزی را از 34 درصد مصوب در کانون برنامه پنج ساله توسعه، به 10 درصد کاهش داد، تولید مسکن در کشور را با فخرفروشی حماقت‌آلود وزیر مربوطه به صفر رساند و مجلس را در موقع اتفاقات مختلف دور زد. اما حالا با همه این سوء تدبیرها، رئیس دولت همچنان مدعی است اختیاراتش کم است و لابد باید با تعطیلی مجلس و قوه قضائیه و مجمع تشخیص مصلحت نظام، دولت را مطلق‌العنان کرد تا به جای یک برجام، چند برجام انباشته از خسارت در حوزه توانمندی نظامی و اقتدار منطقه‌ای امضا کند و به جای تورم 50 درصدی، تورمی 100 درصد را به مردم ارزانی کند. جالب اینکه همین چند هفته قبل معاون اول رئیس‌جمهور از مردم و کارشناسان خواست نظر بدهند که سهمیه‌بندی و توزیع کوپنی کالا بهتر و به مصلحت‌تر است یا آزادسازی اقتصاد و آزاد کردن قیمت‌ها؛ یعنی دولت هنوز نمی‌داند با خودش چند چند است و می‌خواهد چه کار بکند اما فقط اختیار بیشتر و بیشتر می‌خواهد.
واقعیت تلخ دیگر این است که دولت بالغ بر 11 ماه است سخنگو ندارد، چرا که تیم اقتصادی و مدیریتی آقای روحانی حرفی برای گفتن ندارد و کسی هم به همین دلیل نمی‌پذیرد سخنگوی دولتی باشد که به تعبیر علی صوفی (وزیر دولت اصلاحات و مشاور خاتمی) محبوبیتش زیر 10 درصد رسیده است. واقعیت این است که دولتی با چنین کارنامه‌ای برای قصور و تقصیرهایش باید مؤاخذه شود و حساب پس بدهد. ضمن اینکه، قانون اساسی و تفکیک قوای ناشی از آن، اجازه تمرکز و خودکامگی و خود رأیی را به رئیس‌جمهور نمی‌دهد.

وقتی قدرت تخیل در دولت از عقل جلو می‌زند
رئیس جمهور در دیدار با جمعی از اصحاب فرهنگ و هنر گفت: «بالاترین امتیاز هنرمندان خلاقیت است و این قدرت تخیل از فکر اندیشه و عقل بالاتر است. هنرمندان با این قدرت عجیب و سرمایه تخیل، آثار هنری خود را به جامعه عرضه می‌کنند.»
روزنامه رسالت در این زمینه نوشت: جناب رئیس‌جمهور، حرف دلشان را زدند و حکم به برتری تخیل بر عقل دادند و انصافا هم قول و فعل ایشان در این زمینه یکی است. این را می‌شود از تصمیم های سرنوشت سازی که برای کشور و مردم گرفتند تشخیص داد.
عقل می‌گفت وعده صد روزه دادن اشتباه است، اما تخیلات مؤید دادن این وعده ها بود، اما بعد از آنکه تخیل نتیجه نداد گفتند کسی که وعده ۱۰۰روزه بدهد عقل ندارد.
عقل می‌گفت به مذاکره با دشمن، بدبین باش، اما تخیل گفت به مذاکره خوش‌بین باشید و البته بعد از چند سال انتظار برای چیدن گلابی‌های برجام، شد آنچه شد.
عقل گفت دشمن را به دشمنی بگیرید، فَاتَّخِذُوهُ عَدُوًّا اما تخیل گفت لبخند بزنید و نتیجه دیپلماسی لبخند را بعد از چند سال فرصت سوزی دیدیم.
عقل گفت با خدا ببندید، اوست قادر مطلق؛ اوست که عزیز و شکست ناپذیر است، ولی تخیل گفت با کدخدا می بندیم قدرت دست اوست. به زعم خودشان با کدخدا بستند و رفیق نیمه راهشان بزرگ‌ترین دستاوردشان را پاره کرد.
عقل گفت به تدریج و در فاصله‌های طولانی هم دشمن از دشمنی و تحریم دست برنمی‌دارد، اما تخیل گفت بالمره تحریم‌ها برداشته می‌شود. حالا اندرخم یک کوچه‌اند تا نفت‌شان را بشکه بشکه به این و آن بفروشند، چراکه هنوز سپیده صبح بدون تحریم، نزده است.
اصلا عقل چیست؟ بگذارید از لسان صادق آل محمد (ع) بخوانیم. از ایشان سؤال شد: «عقل چیست؟» فرمود: عقل آن است که به وسیله آن خدای رحمان پرستش شود و بهشت به‌دست آید. راوی گوید، عرض کردم: «پس آن‏چه معاویه داشت چه بود؟» حضرت فرمود: آن نیرنگ است، آن شیطنت است! آن نمایش عقل را دارد ولی عقل نیست.»تخیل اما خیال پردازی است؛ از واقع، بویی نبرده و شما و مُلک و ملت را به سرمنزل مقصود نمی رساند. شاید اشکال کار ما همین‌جا بوده که گمان کردیم برای غیرهنرمندان هم این خیال‌پردازی‌ها نقطه مثبت تلقی می‌شود. حالا هم بهتر است آقایان خیال‌پرداز به حرف عقلای کشور که دنبال مذاکره نیستند گوش دهند نه اینکه هنوز بگویند ما اهل مذاکره‌ایم.

گروه افراطیون مدعی اصلاحات با گروهک مطرود امام‌خمینی(ره)
شماری از افراطیون مدعی اصلاح‌طلبی از جمله اعضای احزاب منحله مشارکت و سازمان مجاهدین(انقلاب) در نشست گروهک نهضت آزادی شرکت کردند.
در نشست این گروهک مطرود حضرت امام‌خمینی(ره) که به بهانه سالگرد تأسیس آن برگزار شد و مصطفی معین و محمد توسلی سخنرانی کردند، فیض‌الله عرب‌سرخی، جواد امام، مرتضی الویری، حسین موسویان، محمود صادقی، عماد باقی، قربان بهزادیان‌نژاد، محمدرضا جلایی‌پور، علی تاجرنیا، حسین مرعشی، سیدمحمود دعایی، محمدجواد حق‌شناس و ابراهیم اصغرزاده فعالین سیاسی و اجتماعی نیز حضور داشتند.
این نشست در حالی برگزار شد که بر سر ریاست گروهک، میان دو طیف حاضر در آن اختلاف و منازعه در جریان است.
حضرت‌امام(ره) خطاب به علی‌اکبر محتشمی‌پور وزیر کشور وقت درباره نهضت آزادی تصریح کردند که این گروه نباید رسمیت داشته باشند، چرا که آنها پدران معنوی سازمان منافقین هستند و اگر سرکار می‌ماندند سیلی به اسلام و ایران می‌زدند که تا قرن‌ها سر بلند نمی‌کرد.
افراطیون مدعی اصلاحات تا پیش از سقوط کامل فکری، خود را «خط امامی» جا می‌زدند.

مشاور خاتمی: دولت فشل شده و روحانی بی‌کفایت است
دعوای اصلاح‌طلبان با حزب اعتدال و توسعه مجدداً شدت گرفت. افراطیون مدعی اصلاحات با زدن حزب وابسته به نوبخت و واعظی، سعی می‌کنند از پذیرش مسئولیت کارنامه منفی دولت شانه خالی کنند.
علی صوفی وزیر دولت اصلاحات در روزنامه آفتاب یزد نوشت: حسام‌الدین آشنا مشاور فرهنگی رئیس جمهور درحالی نسبت به عدم به‌کارگیری تجربیات دوره اول دولت از سوی روحانی برای بهبود اوضاع اعتراف می‌کند که خود از دولت است. از این رو، باید اذعان داشت که متأسفانه روحانی در کنار خود افرادی دارد که به هیچ روی حاضر به قبول این واقعیت‌ها نیستند و معلوم نیست که افرادی نظیر واعظی هم به اعتراف آشنا اعتقاد داشته باشند. درحالی که روحانی دولت را کاملا به واعظی سپرده است، حال آنکه مردم به روحانی رأی دادند. بنابراین واعظی به عنوان رئیس دفتر نباید این همه اختیار داشته باشد اما معاون اول رئیس جمهور بگوید من حتی اختیار تغییر منشی‌ام را هم ندارم. این مسائل مواردی است که از درون دولت خارج می‌شود.
اگر جهانگیری این اختیار را ندارد پس چه کسی باید داشته باشد. وقتی اعتدالگرایان روحانی را به سمت و سوی عملکرد حزبی تشویق می‌کنند و رئیس جمهور به خاطر حزب اعتدال و توسعه همه چیز را به واعظی بسپارد به طور قطع به سادگی نقش اصلاح‌طلبان را در انتخابات 96 انکار می‌کند. به طور قطع با وجود چنین وضعیتی، روحانی بی‌انگیزه می‌شود تا آنجا که او به تازگی در دیدار با فعالان سیاسی به حدود اختیاراتش اعتراف کرد.
حال آنکه به راستی اگر روحانی از همان ابتدا می‌دانست که اختیاراتش محدود است چرا مسئولیت به این سنگینی را قبول کرد تا آنجا که سعید حجاریان به او پیشنهاد استعفا داد؟ او اگر به این مسئله آگاه بود چرا اجازه داد اصلاح‌طلبان همه حیثیت خود را صرف پیروزی خود کنند به همین دلیل باید اذعان داشت که سخنان رئیس جمهور درباره حدود اختیاراتش به هیچ روی قابل دفاع نیست و ادامه این وضع با توجه به نداشتن انگیزه از سوی دولت برای بهبود اوضاع به زیان روحانی است.
وضعیت نباید به‌گونه‌ای باشد که امروز از استعفای ایشان سخن به میان بیاید و یا مجلس بخواهد به بی‌کفایتی او رأی دهد و یا افرادی از طریق ساز و کارهای مورد پیش‌بینی بخواهند وارد کار شوند. زیرا روحانی همچنان دوسال دیگر باید در راس دولت باقی بماند و کارهای بسیاری برای انجام دادن دارد و این زمان، مدت کمی نیست.
در حالی که دولت دوم اصلاحات از نظر خود اصلاح‌طلبان، دولتی به مراتب ضعیف‌تر بود، صوفی مدعی شد: همان‌طور که آشنا اذعان کرد، انتظارها بر این بود که رئیس جمهور از تجربیات دور نخست خود استفاده می‌کرد و در دور دوم قوی‌تر از دور نخست عمل کند؛ همان‌طور که رئیس دولت اصلاحات در دور دوم قوی‌تر از دور نخست عمل کرد. رئیس دولت اصلاحات در دور دوم تغییرات معناداری در کابینه ایجاد کرد.
به طور مثال معاون اول، رئیس سازمان برنامه و بودجه و وزیر کار خود را تغییر داد و کابینه‌ای جدید به مجلس معرفی کرد و با همان کابینه تا پایان دولت هشتم کار کرد.
رئیس دولت اصلاحات کارنامه بسیار قابل قبولی ارائه داد و رشد اقتصادی بالای 7 درصد داشت. رضایت جامعه را به‌دست آورد، مردم حتی امروز هم حسرت دوران اصلاحات را می‌خورند.(!؟)
وی در پایان می‌نویسد: امروز کشور به حال خود رهاست و همه چیز به‌ویژه در حوزه اقتصادی افسارگسیخته است. در حالی که جامعه همواره نمی‌تواند چنین وضعی را تحمل کند به‌همین دلیل دولت به فردی با انرژی بالا نیاز دارد اما وجود انگیزه در دولت روحانی مشاهده نمی‌شود و خود دولت هم نسبت به فشل‌بودن خود معترف است.

... ولی مردم می‌گویند شارلاتان حقه‌باز، ما را گول زدی
صادق زیباکلام در حالی که  اخیرا روحانی را گلگیر عملکرد نظام خوانده بود، گفت: اگر به سال 96 برگردیم، برای روحانی بیشتر تبلیغ می‌کنم.
وی در گفت‌وگو با روزنامه آفتاب یزد اظهار داشت: «دولت روحانی در دو سال اخیر اشتباهات بسیاری داشته است. دولت او کم سوءمدیریت و سوءتدبیر نداشته است. دولت روحانی به کرات تصمیمات نادرست در حوزه اقتصادی اتخاذ کرده است».
زیباکلام با این حال در ادامه گفت: «اگر باز هم زمان به عقب یعنی به همان انتخابات اردیبهشت 96 بازگردد از حسن روحانی حمایت می‌کنم. حتی نسبت به انتخابات ریاست جمهوری اخیر بیشتر هم فعالیت خواهم کرد تا روحانی مجددا پیروز شود و مردم با مشارکت بیشتری در پای صندوق‌های رای حضور پیدا کنند، چنانکه رای روحانی حتی از 24 میلیون هم بالاتر برود... اگر باز هم زمان به عقب بازگردد در تصمیمم هیچ تغییری نسبت به حمایت از حسن روحانی ایجاد نخواهد شد، چرا که در بسیاری از موارد، پیشرفت یعنی اینکه به عقب بازنگردیم».
البته آقای زیباکلام نگفته که مردم اگر به سال 96 برگردند، اغلب آنها که به روحانی رای دادند دیگر به او رای نمی‌دهند. سندش همین سخنان چندی پیش زیباکلام که گفت: ‌از هر 100 تا پیامی که برای من می‌آید،  90 تایش این است که شارلاتان حقه‌باز! تو ما را گول زدی که به روحانی رای بدهیم.
همچنین علی صوفی مشاور خاتمی و عضو شورای سیاستگذاری اصلاح‌طلبان در گفت‌وگو با برنامه دستخط تسریع کرد: محبوبیت روحانی به زیر 10 درصد رسیده است.

دیکتاتور مخلوع‌ مصر از حمایت صدام تا روابط با خاتمی
دیکتاتور مخلوع مصر که با انقلاب مردم برکنار شد، می‌گوید در زمان دولت خاتمی دنبال روابط با ایران بود اما تندروهای ایرانی نگذاشتند.
حسنی مبارک در گفت‌وگو با روزنامه الانباء کویت گفت: مصر در جنگ میان عراق و ایران، در کنار بغداد ایستاد و در کنار برادران خود در حاشیه خلیج فارس ضد هرگونه تهدیدات ایران است.
رئیس جمهوری مخلوع مصر اضافه کرد: من در کنار ملک عبدالله پادشاه سعودی دیدگاه مشترکی درباره مواجهه با تمایلات ایران در منطقه در عین حال سعی برای گشودن هرگونه افق تفاهمات مشترک با این کشور داشتیم و من برای ایجاد بهترین روابط با خاتمی رئیس جمهوری ایران تلاش کردم و او را در ژنو دیدم اما تندروهای ایرانی در روند بهبودی روابط سنگ‌اندازی کردند. در جریان حوادث ژانویه 2011 در مصر،‌ رهبری ایران روز جمعه و به شکل بی‌سابقه‌ای در خطابه‌ای به زبان عربی تحریک به انقلاب اسلامی در مصر کرد.
وی افزود: تمایلات و تلاش‌های ایران در منطقه واضح است و تهدید امنیت کشورهای حاشیه خلیج‌ فارس امری است که نمی‌توان در برابر آن سکوت کرد اما خطر اسرائیل را نیز نباید فراموش کرد بلکه با این دو موضوع باید یکسان تعامل داشت تا یکی از دیگری ارجحیت پیدا نکند.
به دنبال اعتراض‌های مردمی در جریان‌ نهضت بیداری اسلامی کشورهای عرب به خصوص مصر،‌ حسنی مبارک ناچار شد از ریاست جمهوری مصر استعفا دهد. او سپس به شرم‌الشیخ در شبه‌جزیره سینا رفت اما با پیروزی انقلاب مردم مصر دستگیر و به زندان انداخته شد. او در عین حال مدتی بعد در اثر انحراف انقلاب مردم مصر،‌ از زندان آزاد شد.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
سه شنبه 31 اردیبهشت 1398حمله وحشیانه ائتلاف سعودی به کشاورزان و دامداران یمنی!
  ۱۳۹۸/۰۲/۳۱

Image result for ‫حمله وحشیانه ائتلاف سعودی به کشاورزان و دامداران یمنی‬‎
جنگنده‌های ائتلاف سعودی که جز کشتن مردم بیگناه هنری ندارند، در جدیدترین جنایت خود در یمن، کشاورزان و دامداران بیگناه را همراه با حیواناتشان بمباران کردند.
روز دوشنبه مصادف با روز پانزدهم ماه مبارک رمضان در یمن و عربستان، رسانه‌های مختلف از حمله جنگنده‌های ائتلاف سعودی به استان «حجه» در شمال یمن خبر دادند. بر اساس گزارش پایگاه یمنی «سبتمبر نت»، این جنگنده‌ها یک کامیون حامل کشاورزان و چهارپایان در مسیر شهرستان «مستبا» در استان حجه را هدف قرار دادند که طی آن چهار نفر کشته و 11 نفر زخمی شدند. بنابر گفته منابع محلی بیشتر چهارپایانی که به وسیله این کامیون حمل می‌شدند، نیز تلف شدند. تصاویر منتشر شده از این جنایت سعودی به خوبی اوج وحشی‌گری ائتلاف سعودی را نشان می‌دهد.
این کشتار، اذهان عمومی یمن را به یاد حمله مشابه جنگنده‌های ائتلاف سعودی به بازار همین شهر در سال 2016 انداخت که در آن حمله 117 نفر شهید شدند که در بین آنها 25 کودک وجود داشت، 20 نفر از مجروحان نیز کودک بودند. جنگنده‌های ائتلاف سعودی پنجشنبه هفته گذشته نیز منطقه مسکونی «الرباط» در صنعا را هدف قرار دادند که طی آن 77 غیرنظامی کشته و زخمی شدند.
یک کاروان بزرگ نظامی از اردن وارد الانبار شد
 تحرکات مشکوک آمریکایی‌ها در غرب عراق

Image result for ‫تحرکات مشکوک آمریکایی‌ها در غرب عراق‬‎
بر اساس اعلام منابع عراقِی، یک کاروان نظامی بزرگ آمریکا با ادوات و جنگ افزارهای مدرن، از طریق خاک اردن وارد پایگاه هوایی«عین الاسد» در استان الانبار شده است.
این منابع امنیتی به پایگاه خبری «المعلومه» گفته اند، آمریکا کاروانی بزرگ متشکل از 70 دستگاه جنگ‌افزار از جمله نفربرهای زرهی، را از طریق مرزهای اردن وارد پایگاه هوایی «عین الاسد» در استان الانبار کرده است. این پایگاه تحت کنترل کامل نظامیان تروریست آمریکایی است.
به گزارش فارس، وی تصریح کرد این کاروان تحت تدابیر شدید امنیتی و در حالی که توسط جنگنده‌های آمریکایی اسکورت می‌شده ، وارد خاک عراق شده است.
در واکنش به این خبر، «صفاء الاعسم» کارشناس مسائل امنیتی عراق گفته هیچ عراقی در مورد آنچه که در پایگاه عین الاسد می‌گذرد، خبر ندارد و علتش هم این است که پایگاه مذکور تحت کنترل مطلق آمریکایی‌ها قرار دارد.
27 اردیبهشت نیز یک منبع امنیتی خبر داده بود، نظامیان آمریکایی در حال گسترش پایگاه عین‌الاسد و توسعه آن هستند. آمریکا در حالی نیروهای خود را در عراق تقویت می‌کند که مردم و گروه‌های سیاسی عراق شدیدا مخالف حضور آنها در کشورشان هستند.
 ترامپ: نمی گذارم چین ابرقدرت اول جهان شود

Image result for ‫ترامپ: نمی گذارم چین ابرقدرت اول جهان شود‬‎
در بحبوحه تشدید مناقشه تجاری با چین، رئیس‌جمهوری آمریکا گفته اجازه نخواهد داد این کشور آسیایی در دوران حاکمیت او به ابرقدرت اول جهان تبدیل شود.
برخی کارشناسان معتقدند چین تنها کشوری است که ظرفیت و توان ابرقدرت شدن در آینده نزدیک را دارد و به محض این که به این جایگاه برسد آمریکا را از منطقه آسیا بیرون خواهد کرد. این را مراکز اطلاعاتی و تحقیقاتی آمریکا نیز طی ماه های گذشته به کرات اعلام کرده اند.
به گفته «مرشایمر»، نظریه پرداز معروف آمریکایی،  تنها جنگ محتمل آینده نیز جنگ بین چین و آمریکاست و حتی در این چارچوب ممکن است آمریکا برای مهار چین با روسیه نیز متحد شود. تحولات جاری نیز زیاد از این تحلیل فاصله ندارد. آمریکا و چین از سال گذشته درگیر جنگ تجاری شدیدی شده اند مذاکرات دو طرف نیز هفته گذشته رسما شکست خورد و پکن با وضع تعرفه‌ای 60‌میلیارد دلاری به 5 هزار کالای آمریکایی تعرفه‌های200 میلیاردی آمریکا را پاسخ داد. حالا همزمان با افزایش تنش‌های تجاری بین دو طرف،  ترامپ گفته اجازه نخواهد داد این کشور آسیایی در دوران حاکمیت او به ابر قدرت اول جهان تبدیل شود.
ترامپ به شبکه خبری فاکس نیوز گفته: «اقتصاد ما فوق‌العاده بوده است. چون آنها دنبال ما می‌آمدند، می‌خواستند از ما جلو بزنند. اگر هیلاری کلینتون رئیس‌جمهوری آمریکا می‌شد، چین تا پایان دولت او اقتصادی به مراتب بزرگتر از ما ایجاد می‌کرد اما اکنون آنها به چنین خواسته‌ای نزدیک هم نشده‌اند. چین همانند آمریکا خوب عمل نمی‌کند. ما میلیاردها دلار گرفته‌ایم.  قطعا چین همانند ما خوب عمل نمی‌کند». ترامپ در ادامه گفت از مناقشه تجاری واشنگتن – پکن «بسیار خوشحال» است و گرچه «چین قصد دارد تا ابرقدرت اول جهان شود اما قرار نیست چنین اتفاقی در دوران ما» رخ دهد.
نگرانی ماکرون
افزایش تنش‌ها بین چین و آمریکا رهبران اروپا را نیز به شدت نگران کرده است. در همین راستا  امانوئل ماکرون بعد از دیدار با نخست وزیر پرتغال در جمع خبرنگاران گفت: «در جهانی که هر روز نامطمئن‌تر می‌شود و به واسطه ضربات ژئوپولیتیک در تلاطم است، با دو قطب بزرگ آمریکا و چین که هر روز خودشان را بیشتر تحمیل می‌کنند، من عقیده دارم که وحدت قدرت ایجاد می‌کند». رئیس جمهور فرانسه که در فاصله یک هفته تا انتخابات مجلس اروپا صحبت می کرد افزود:  «ما نمی‌خواهیم اروپایی باشیم که در برابر قهرمان‌هایی مانند آمریکا و چین مقهور باشد. طرح اروپای آینده طرحی است که مطابق با خواست بنیانگذاران اروپای واحد است و ما را امروز به سوی اجرای آن هدایت می‌کند. این روندی است که می توانیم با انتخاب پارلمان اروپایی جدید (در روزهای آینده) به سمت عملی‌سازی آن برویم.»
مجادلات داخلی
اما در حالی که ترامپ به چین می‌تازد و ماکرون نگران درگیری بین چین و آمریکاست در داخل آمریکا نیز مجادلات سیاسی بین ترامپ و  سیاستمداران مطرح این کشور هر روز ابعاد تازه ای به خود می گیرد. ترامپ  در جریان گردهمایی مردمی در پنسیلوانیا  بار دیگر با انتقاد از کمپین انتخاباتی «جو بایدن»، تاکید کرد رهبران کشورهای خارجی تمایل دارند تا معاون سابق رئیس‌جمهوری آمریکا به کاخ سفید راه پیدا کند تا از او امتیاز بگیرند. ترامپ ادامه داد: «او اعلام کرده است که برای ریاست جمهوری نامزد می‌شود و گفته است که دلیل کارش این است که رهبران خارجی از او خواسته‌اند و به او التماس کرده‌اند که این کار را بکند. قطعا. کشورهای خارجی این را خیلی بهتر دوست دارند. این چیزی است که آنها می‌خواهند. آنها بایدن را می‌خواهند تا بتوانند سالی ۵۰۰ میلیارد دلار بیشتر به دست آورند و از ایالات متحده سوء استفاده کنند.»
گفتنی است از زمانی که بایدن وارد این رقابت شده است، در تیررس انتقادات ترامپ قرار گرفته است. او همچنین مکررا در پیام‌های توییتری پیش‌بینی می‌کند که بایدن در نهایت نامزد دموکرات‌ها شود.اما  سناتور برنی سندرز که نامزد انتخابات ریاست جمهوری‌ آمریکا نیز هست،  بار دیگر در صفحه توئیتر خود با حمله به رئیس جمهور آمریکا  نوشته: «ترامپ، قلدر مدرسه، تهدید می‌کند که پای ما را به جنگی دیگر در خاورمیانه می‌کشاند. فقط همین را کم داشتیم! اما این نه بچه‌ها و نوه‌های ترامپ یا دوست‌های میلیاردرش بلکه بچه‌های طبقه کارگر خواهند بود که خواهند جنگید و در جنگ کشته خواهند شد. با ایران نجنگید.»
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
سه شنبه 31 اردیبهشت 1398


مقاومت دومین سیلی را به سعودی زد
حمله پهپادی به فرودگاه نظامی ائتلاف در نجران
   ۱۳۹۸/۰۲/۳۱

Image result for ‫مقاومت دومین سیلی را به سعودی زد حمله پهپادی به فرودگاه نظامی ائتلاف در نجران‬‎
ارتش و کمیته‌های مردمی یمن پس از عملیات موفق علیه تاسیسات نفتی و حیاتی عربستان، این بار انبار اسلحه سعودی در فرودگاه نجران سعودی را با دقت هدف قرار دادند. انقلابیون یمنی می‌گویند، 300 نقطه حساس عربستان و امارات را در لیست حملات خود قرار داده‌اند.
تنها یک هفته پس از ضرب شست انصارالله به عربستان و حمله به تاسیاست نفتی این کشور، انقلابیون یمنی یک بار دیگر قدرت واقعی خود را به رخ سعودی‌ها کشیدند. اخیرا وزارت دفاع یمن گفته بود: «300 نقطه حساس امارات و عربستان را شناسایی کرده‌ایم که در لیست حملات ما قرار دارد. حمله به تاسیسات نفتی عربستان اولین هدف بود و 299 نقطه دیگر باقیمانده است.» حالا خبر رسیده دومین نقطه حساس هدف حمله پهپادی قرار گرفته است.
به گزارش شبکه خبری المسیره (متعلق به انقلابیون یمن) یگان پهپادی ارتش و کمیته‌های مردمی یمن صبح دیروز در عملیاتی منحصر به فرد، فرودگاه «نجران» عربستان (واقع در مرز سعودی و یمن) را هدف قرار داد. این عملیات دقیق با پهپاد «قاصف ک 2»انجام شده و خسارت‌های بسیاری به ائتلاف متجاوز وارد کرده است. در ادامه این گزارش آمده: «عملیات مذکور یک انبار اسلحه در فرودگاه نجران را هدف قرار داد و منجر به آتش‌سوزی در مکان مذکور شد.»
پهپاد انتحاری «قاصف ک 2»در ارتفاع ۱۰ متری بالای هدف منفجر می‌شود و ترکش‌های زیادی را پخش می‌کند. منابع نظامی یمن می‌گویند که قطر دایره انتشار ترکش‌ها، ۸۰ متر طول و ۳۰ متر عرض دارد. فرودگاه نجران،‌ فرودگاهی منطقه‌ای در هفت کیلومتری شهر نجران در جنوب عربستان است که سال ۱۹۷۳ تأسیس شد. این فرودگاه در سال ۲۰۱۵ و در پی جنگ افروزی عربستان علیه یمن و واکنش موشکی یمنی‌ها تعطیل شد اما بنا به گزارش روزنامه «عکاظ» سازمان هواپیمایی عربستان دوم می‌۲۰۱۹ (۱۲ اردیبهشت) از تکمیل مقدمات برای بازگشایی این فرودگاه و از سرگیری پروازها خبر داده بود. شهر نجران که در جنوب آن پایگاه‌ها و مقرهای نظامی متعددی قرار دارد، یکی از اهداف ارتش یمن برای پاسخ به حملات نظامی عربستان سعودی است.
کاربران شبکه‌های اجتماعی در واکنش به این حمله و همچنین حمله پهپادی هفته قبل به کنایه اعلام    کرده‌اند که چطور سامانه دفاعی پاتریوت عربستان که 4 میلیارد دلار قیمت دارد قادر به مقابله با پهپادهای ارزان قیمت انصارالله نیست؟!
اعتراف ائتلاف سعودی
این بار نیز عربستان همانند حمله به تاسیسات نفتی، حمله به فرودگاه نجران را تایید کرد. البته این ائتلاف برای فرار از پیامدهای این حمله سعی کرد انصارالله را متهم به حمله به منطقه غیر نظامی کند! سرهنگ «ترکی المالکی» سخنگوی رسمی «ائتلاف سعودی» حمله یمن به انبار تسلیحاتی ائتلاف را «منطقه غیرنظامی» خواند و مدعی شد، شبه نظامیان حوثی یکی از مناطق شهر نجران را که مورد استفاده غیرنظامیان است با یک فروند پهپاد انتحاری هدف گرفتند. سرهنگ المالکی در ادامه تلاش کرد پاسخ دفاعی یمنی‌ها را «خطر جهانی» جلوه دهد و با اتهام‌زنی دوباره به ایران، مدعی شد: «شبه نظامیان الحوثی که مورد حمایت ایران هستند به اقدامات تروریستی خود ادامه می‌دهند که این امر تهدیدی واقعی برای امنیت منطقه و جهان است، زیرا اهداف غیرنظامی و شهروندان و مردمی را از اتباع مختلف هدف می‌گیرند.»
در واقع ائتلاف سعودی در حالی انصارالله را متهم به حمله به غیر نظامیان می‌کند که در درجه اول انصارالله اگر به دنبال حمله به غیر نظامیان باشد در 50 ماه گذشته بارها این اقدام را می‌توانست انجام دهد اما این مسئله در اعتقادات انصارالله جایی ندارد و در درجه دوم ائتلاف سعودی در 4 سال گذشته با حملات وحشیانه خود 60 هزار غیر نظامی را قتل عام کرده و با محاصره ظالمانه نیز 85 هزار کودک غیر یمنی را به کام مرگ فرستاده است.
خبر دیگر اینکه، پدافند هوایی ارتش و کمیته‌های مردمی یمن دیروز یک پهپاد جاسوسی ائتلاف سعودی در «الحدیده» را هم ساقط کرد. بر اساس گزارش شبکه «المسیره»، این پهپاد در حالی که در شمال غرب «حیس» در حال انجام مأموریت بود، ساقط شد. پدافند هوایی ارتش یمن هفته گذشته نیز یک فروند پهپاد تهاجمی ائتلاف متجاوز را که ساخت آمریکا بود ساقط کرد.
القدس العربی نوشت
 تحقیر زرادخانه غول آسای عربستان با فناوری ساده انصارالله

Image result for ‫تحقیر زرادخانه غول آسای عربستان با فناوری ساده انصارالله‬‎
روزنامه «القدس العربی» چاپ لندن در واکنش به حملات انصارالله به عربستان نوشته زرادخانه دفاعیِ غول آسای عربستان توسط فناوری ساده یمنی‌ها تحقیر شد.
حمله موفق انصارالله یمن به تاسیسات نفتی عربستان(با 31 میلیارد دلار خسارت) و فرودگاه نجران با واکنش گسترده رسانه‌های عربی هم مواجه شده است. مثلا روزنامه «القدس العربی» در یادداشتی با عنوان «زرادخانه غول آسای عربستان و فناوری ناچیز الحوثی»، فاز جدید حملات ارتش و کمیته‌های مردمی یمن در دفاع برابر تجاوزگری عربستان و امارات را «موجب به هم ریختن معادلات میدانی» توصیف کرده است. طبق این گزارش، مقامات سعودی اما می‌گویند پدافند هوایی کشورشان دو فروند موشک بالستیک را که پشت سر هم شهرهای الطائف و جده در استان مکه! را هدف گرفته بود رهگیری کردند. همزمان انصارالله یمن اعلام کرده حمله اخیر به تاسیسات نفتی شرکت آرامکوی عربستان بخش کوچکی از طرح بزرگی است که در انتظار این کشور است و 300 نقطه نظامی و حیاتی عربستان و امارات برای حمله شناسایی شده‌است.
به نوشته القدس العربی: «روشن است که گروه الحوثی شیوه‌های دفاع خود را در برابر مداخله نظامی عربستان و امارات در یمن، وارد فاز جدید تهاجمی کرده که متکی به ابزارهایی کم هزینه و فناوری ساخت ساده است، اما در عین حال می‌تواند بسیار خطرناک باشد به ویژه به این دلیل که می‌تواند هزاران کیلومتر خط لوله نفت و ده‌ها تاسیسات استخراج، پالایش و پمپاژ نفت در عربستان و امارات عربی متحده را هدف قرار دهد. چیزی که اثر بخشی این گزینه تهاجمی را افزایش می‌دهد این است که پهپادهایی که ایستگاه پمپاژ نفت عربستان را هدف گرفتند از مسافتی بالغ بر هشتصد کیلومتر به هوا برخاستند و بُرد آنها تا بیش از هزار و ششصد کیلومتر می‌رسد، یعنی می‌تواند اهداف بسیار دور از لحاظ جغرافیایی را نابود کند.»
این روزنامه در پایان نوشت: «دومین منشا خطر این است که پیچیده‌ترین شبکه‌های دفاعی پیرامون تاسیسات نفتی عربستان و امارات که برایش میلیاردها دلار هزینه کردند در رهگیری جزیی یا کلی این پهپادها ناتوان بوده و نتوانسته مانع اثرات تخریبی آن شود... درست است که تعمیر خرابی‌های تاسیسات نفت آسان، پیشرفته و سریع است؛ اما حملات پایدار الحوثی معادله را به جنگی باز با هزینه گران نزدیک‌تر می‌کند که نه تنها بر میانگین تولید نفت بلکه بر قیمت آن و ثبات بازارهای جهانی نفت هم تاثیرگذار است.»
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
سه شنبه 31 اردیبهشت 1398


وزارت دفاع یمن:
300نقطه حساس دیگر عربستان برای حمله شناسایی شدند
۱۳۹۸/۰۲/۳۰
مقام مسئول در وزارت دفاع یمن می‌گوید حمله اخیر به تاسیسات نفتی شرکت آرامکوی عربستان بخش کوچکی از طرح بزرگی است که در انتظار این کشور است و 300 نقطه نظامی و حیاتی عربستان و امارات برای حمله شناسایی شده‌است.
اخیرا انصارالله یمن با یک حمله پهپادی موفق تاسیسات نفتی عربستان را هدف قرار داد. این حمله چیزی حدود 31 میلیارد دلار خسارت به بازارهای مالی عربستان و به ویژه شرکت نفتی آرامکو وارد کرد. اما گویا این حمله تنها آغاز یک روند بزرگ از حملات آتی است. به گزارش فارس، یک منبع در وزارت دفاع یمن اعلام کرده عملیات نهم ماه رمضان که طی آن بخشی از تاسیسات نفتی عربستان هدف قرار گرفت فقط یکی از ۳۰۰ هدف نظامی و حیاتی دشمنان بوده که قرار است مورد هدف قرار گیرد. وی که با خبرگزاری «سبأ» یمن مصاحبه می‌کرد، افزود اهداف شامل پایگاه‌ها و یگان‌های نظامی و حیاتی امارات عربی متحده و عربستان و همچنین پایگاه‌های آنها در یمن می‌شود.
این مقام یمنی اضافه کرد مرحله مقابله با متجاوزان در افق‌های جدیدی قرار گرفته و تحولات اساسی در تمامی زمینه‌ها در پیش خواهد بود. یمن هیچ تهدیدی برای کسی نبوده و هرگز به دنبال تجاوزگری علیه همسایگان خود نیست و توقف تجاوزگری علیه یمن مقدمه رسیدن به مرحله‌ای است که طی آن صلح به دست می‌آید.
تصرف پایگاه‌های سعودی
از سوی دیگر خبر رسیده که نیرو‌های ارتش و کمیته‌های مردمی یمن با نفوذ به منطقه مرزی «عسیر» در جنوب عربستان چند پایگاه نظامی را در این منطقه به تصرف خود درآورده است. المیادین با اعلام این خبر نوشته نیرو‌های یمنی همچنین ۷۰ درصد شهر قعطبه در استان الضالع در جنوب یمن را باز پس گرفتند. در همین حال تلویزیون الجزیره نیز گزارش داده، «عیدروس الزبیدی»، رئیس‌مجلس انتقالی جنوب یمن که از حمایت امارات عربی متحده برخوردار است، از بسیج عمومی با هدف آماده شدن برای پس گرفتن استان حضرموت از نیرو‌های هوادار عبد ربه منصور هادی، رئیس‌جمهور فراری این کشور، خبر داده است. عیدروس الزبیدی در این باره گفته، اعلام بسیج عمومی با این هدف است که منطقه حضرموت از تسلط نیرو‌های منطقه یکم نظامی که وابسته به کابینه هوادار عبد ربه منصور هادی (رئیس‌جمهور فراری) هستند پس
گرفته شود.
ادعای سعودی‌ها
درباره حمله موشکی یمن به طائف و جده
از سوی دیگر دیروز رسانه‌های سعودی مدعی شدند یگان موشکی ارتش و کمیته‌های مردمی یمن ساعاتی پیش دو موشک را به سمت فرودگاه‌های نظامی در طائف و جده در استان مکه عربستان شلیک کردند. این در حالی‌ است که یحیی سریع، سخنگوی نیروهای مسلح یمن بلافاصله این ادعای تکراری رسانه‌های سعودی را تکذیب کرد. وی در بیانیه‌ای کوتاه اعلام کرد: «این اولین باری نیست که رژیم سعودی ادعای هدف قرار دادن مکه را مطرح می‌کند و از این طریق سعی دارد حامیانی برای وحشیگری‌های خود علیه مردم یمن پیدا کند تا مهر تاییدی بر جنایات خود بزند.» این سخنگو با اعلام اینکه «چهار سال پایداری یمنی‌ها شکست نظامی و سیاسی سعودی‌ها را ثابت کرد» افزود: «درخصوص عملیات‌های نظامیانمان در رسانه‌ها سخن نگفته ایم و نیازمند این نیستیم که برای استدلال‌های نادرست و ادعا‌های باطلی که درباره اهداف و زمان عملیات‌های ما مطرح می‌شود، منتظر بمانیم.» پیش از این روزنامه سعودی عکاظ مدعی شده بود که انصارالله یمن در زمان سحر امروز(دوشنبه)، با موشک بالستیک شهر طائف نزدیک شهر مکه مکرمه در غرب عربستان را هدف قرار داده است.برای اولین بار اتفاق افتاد
 انتشار گوشه‌ای از خسارات سنگین انصارالله بر شرکت نفتی عربستان

Image result for ‫انتشار گوشه‌ای از خسارات سنگین انصارالله بر شرکت نفتی عربستان‬‎
شبکه تلویزیونی «الجزیره» با استناد به تصاویر ماهواره‌ای از خسارات قابل توجه حملات پهپادی اخیر انصارالله یمن به تاسیسات نفتی عربستان خبر داده است.
حملات گاه و بی‌گاه انصارالله به عربستان و امارات همیشه از سوی این کشورها تکذیب می‌شد. اما حمله هفت پهپاد به تاسیسات نفتی عربستان برای اولین بار از سوی آل‌سعود تایید و برای اولین بار نیز تصاویری از خسارات این عملیات منتشر شد. فارس با استناد به تصاویر و گزارش شبکه الجزیره از وارد آمدن «خسارات قابل توجه به تاسیسات نفتی شرکت آرامکوی عربستان طی حملات پهپادی اخیر انصارالله یمن» خبر داده است.
این شبکه تلویزیونی قطر با‌اشاره به اینکه این حمله به ایستگاه شماره 8 نفتی سعودی‌ها خسارت زده است نوشته: «یکی از لوله‌های خطوط انتقال نفت دچار 4 متر شکستگی شده و بیش از هزار متر مربع از زمین‌های اطراف دچار نشتی نفت شده است...تصاویر ماهواره‌ای نشان می‌دهد که حمله پهپادی یمنی‌ها مستقیما خطوط انتقال نفت را هدف قرار داده و این حمله دقیق صورت گرفته است.»
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
سه شنبه 31 اردیبهشت 1398


اسرائیل از ترس موشک‌های مقاومت در مرز غزه خاکریز شنی می‌زند
۱۳۹۸/۰۲/۳۰

Image result for ‫ایجاد موانع شنی در  شمال نوار غزه‬‎
رژیم صهیونیستی از بیم راکت‌های گروه‌های فلسطینی، ایجاد موانع شنی در یکی از مسیرهای اصلی در شمال نوار غزه را آغاز کرده است.
رژیم صهیونیستی از دیروز ایجاد موانع شنی در یکی از راه‌های ارتباطی در شمال نوار غزه را آغاز کرده تا به گفته خود از شهرک‌نشینان در برابر «موشک‌های ضد‌تانک» شلیک شده از غزه دفاع کند. به نوشته خبرگزاری فارس، روزنامه صهیونیستی «یدیعوت آحارونوت» در این باره گزارش داده که، صحبت از مسیری مرکزی است که روزانه صدها خودروی نظامی و غیرنظامی از آن عبور می‌کنند و در برابر تهدید تیراندازی مستقیم از شمال نوار غزه قرار دارد.
پس از اینکه در جنگ دو روزه اخیر علیه نوار غزه، گروه‌های فلسطینی با یک فروند موشک ضد‌تانک، یک خودروی نظامی صهیونیستی را با دقت بالا هدف قرار دادند، تهدید موشک‌های ضد زره، دستگاه‌های امنیتی و نظامی رژیم صهیونیستی را دچار نگرانی کرده است.انفجار نزدیک منطقه اهرام مصر
صنعت گردشگری این کشور درخطر است
Image result for ‫انفجار نزدیک منطقه اهرام مصر‬‎
انفجار بمب در مسیر اتوبوس حامل گردشگران در حاشیه پایتخت مصر، صنعت گردشگری این کشور را با خطر و چالش مواجه کرد.
انفجار یک بمب در مسیر اتوبوس حامل گردشگران در منطقه اهرام ثلاثه اطراف قاهره ، ۱۷ نفر را مجروح کرد.
به گزارش ایسنا، این انفجار در کنار ساختمان یک موزه جدید در نزدیکی اهرام مصر، رخ داده است. بیشتر زخمی‌های این حادثه مصری و تعدادی از آسیب‌دیدگان این حادثه نیز گردشگران خارجی هستند. تا عصر دیروز هیچ فرد یا گروهی مسئولیت انفجار مذکور را به عهده نگرفت.
این اتفاق مقامات مصری را به شدت نگران کرده است. کشور مصر به جای نفت ، از صنعت گردشگری سود می‌برد. «عبدالفتاح  السیسی» رئیس‌جمهور مصر ، در سال 2011 با کودتا علیه یک دولت قانونی به قدرت رسیده ، به مردم مصر قول داده بود که تروریسم را در این کشور ریشه‌کن خواهد کرد. این در حالی است که تروریست‌ها در این کشور همچنان فعال هستند و علاوه‌بر آن، وضعیت معیشتی مردم مصر نیز بهبود نیافته است.
مردم مصر در حالی با مشکلات معیشتی دست و پنجه نرم می‌کنند که این کشور بیش از گذشته به آمریکا، رژیم صهیونیستی وابسته شده است و حتی مقامات قاهره مجبورند که از آل‌سعود و امارات هم حرف شنوی داشته باشند.
نیویورک تایمز: ترامپ و دامادش متهم به پولشویی هستند
Image result for ‫نیویورک تایمز: ترامپ و دامادش متهم به پولشویی هستند‬‎
روزنامه «نیویورک‌تایمز» در گزارشی نوشت: ترامپ و دامادش «جرد کوشنر» در شرکت‌های وابسته به خود طی سال‌های 2016 و 2017 پولشویی کرده‌اند.
  دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا این روزها حسابی در مرکز سیبل رسانه‌های دنیاست. بسیاری از رسانه‌های جریان اصلی و منتقد ترامپ سیاست خارجی و اقتصادی وی را آماج حملات خود کرده‌اند اما نیویورک تایمز روز یک شنبه با انتشار گزارشی مسیر جدیدی را برای حمله به ترامپ باز کرد.
 این روزنامه نوشته: «کارشناسان بانک آلمانی «دویچه بانک» در سال‌های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ چندین تراکنش مشکوک از حساب‌های شرکت‌های وابسته به دونالد ترامپ و داماد او جرد کوشنر را شناسایی کرده و به مدیران بانک گزارش کرده‌اند، اما مسئولان بانک این گزارش‌ها را نادیده گرفته‌اند.»
محتوای دقیق این تراکنش‌ها مشخص نیست، اما به نوشته نیویورک‌تایمز دستکم برخی از این تراکنش‌ها با شرکت‌های خارجی از جمله روسی صورت گرفته است. بر اساس قوانین ضدپولشویی آمریکا، بانک‌ها باید تراکنش‌های مشکوک را به مراجع نظارتی گزارش کنند، اما کارکنان دویچه بانک می‌گویند مسئولان این بانک از بیم از دست دادن مشتریان ثروتمند خود، از چنین کاری خودداری می‌کنند. دویچه بانک، سازمان ترامپ و همچنین سخنگوی کوشنر ادعای دست داشتن در پولشویی را رد کرده‌اند.
خبر دیگر اینکه «میت رامنی» سناتور جمهوری‌خواه و نامزد اسبق  انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا روز یک شنبه در مصاحبه‌ای از ویژگی‌های اخلاقی دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور این کشور انتقاد کرد و آن را به دور از ویژگی‌های انسانی دانست.
رامنی گفت: «فکر می‌کنم جوانان و نیز مردم در سراسر جهان به رئیس‌جمهور آمریکا نگاه می‌کنند و می‌گویند آیا این ویژگی‌هایی که او از خود نشان می‌دهد همان‌هایی است که ما می‌خواهیم تقلید کنیم؟ آیا این ویژگی‌ها به فروتنی، صداقت و درستی مربوط می‌شود؟ او از برخی از بهترین ویژگی‌های شخصیتی انسان فاصله گرفته است.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
سه شنبه 31 اردیبهشت 1398

اخبار ویژه روزنامه ها  
 ۱۳۹۸/۰۲/۳۰
Image result for ‫اخبار ویژه روزنامه ها‬‎

صدر: لوایح CFT و پالرمو از دستور «مجمع» خارج شده است
یک عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، از خارج شدن لوایح CFT و پالرمو از دستور کار مجمع تشخیص مصلحت نظام خبر داد.
محمد صدر به روزنامه همشهری گفت: لایحه CFT و پالرمو هر دو از دستور کار مجمع خارج شده‌اند.
وی گفت: علت این امر را از دبیرخانه و رئیس مجمع بپرسید.
یادآور می‌شود این دو لایحه از مطالبات FATF از ایران است که به اعتبار عهدشکنی آمریکا و اروپا (گردانندگان اصلی ‌FATF) از حیز انتفاع ساقط شده است. به عبارت دیگر با زیر پا ماندن برجام و بازگشت تحریم‌ها، دیگر دلیلی ندارد که کسی به تحریم‌زدایی از طریق FATF دل ببندد.

سلبریتی‌های تنور گرم‌کن ۹۶ به دیدار روحانی نرفتند
سلبریتی‌ها دیگر حاضر نیستند با حسن روحانی در یک قاب باشند، چون محبوبیت‌شان نزد طبقه متوسط از میان خواهد رفت.
مشرق، ضمن انتشار این تحلیل نوشت: در انتخابات ۱۳۹۲ و ۱۳۹۶ رادیکال‌ترین و افراطی‌ترین حمایت سلبریتی‌ها از حسن روحانی صورت پذیرفت. حتی سلبریتی‌ها چنین آرایشی در انتخابات ۱۳۸۸ نداشتند. به عنوان نمونه بسیاری از سینماگران از دهه شصت شمسی از وضعیت سانسور و ممیزی سینما دل خوشی نداشتند و با یادآوری آن روزهای سخت، از پیوستن و حمایت از جنبش سبز پرهیز می‌کردند اما در حمایت از حسن روحانی تقریباً اجماع گسترده‌ای در میان هنرمندان وجود داشت.
اما از زمانی که کاستی‌های دولت در توسعه اقتصادی و مهار تورم بیشتر به چشم آمد، سلبریتی‌هایی که در سال ۱۳۹۶ وعده تا ۱۴۰۰ با روحانی را به مردم می‌دادند، روی قول نماندند.
در روزهای اخیر رئیس جمهور با برخی از اهالی فرهنگ و هنر دیدار کرد. دیداری عمدتاً به صورت یک مراسم افطاری گسترده برگزار می‌شد. سال گذشته زمانی که سلبریتی‌ها احساس کردند تا ۱۴۰۰ نمی‌توان روی دیوار دولت یادگاری بنویسند، کارت‌های دعوت به مراسم در فضای مجازی منتشر کردند و عدم حضور خود را در این مراسم اعلام کردند. شاید مردم و همان طبقه متوسطی که دل در گروی سلبریتی‌ها دارد، عکس‌های دیدار هنرمندان با رئیس جمهور را مرور کنند به زحمت بتواند چهره فریدون جیرانی را شناسایی کند.
هیچ‌کدام از افراد دعوت شده، چهره‌های سرشناسی نیستند و حضور حمیدرضا نوربخش و منوچهر شاهسواری و فعالان صنفی تئاتری نشان می‌دهد که هیچکدام از سلبریتی‌های دست چندم تلویزیون هم حاضر به پذیرش چنین دعوت‌هایی نیستند و مقایسه عکس‌های سال گذشته با امسال نشان می‌دهد ریزش و عدم محبوبیت در میان سلبریتی‌هاست.
این اتفاق و قطع امید سلبریتی‌ها از دولت قرار بود سال گذشته رخ دهد که خانه موسیقی و خانه سینما رسماً وارد گود شدند و مانع از اتفاقات بعدی شدند. بر اساس شنیده‌ها تحریم سال گذشته افطاری رئیس‌جمهور شکل گسترده‌ای داشت و در دقیقه ۹۰، خانه سینما، به داد تشریفات نهاد ریاست جمهوری رسید.
اما امسال خانه سینما دست به اقدام قاطعی نزد و به‌ نظر می‌رسد سلبریتی‌ها حاضر نیستند با حسن روحانی در یک قاب باشند.

برخی نزدیکان مدیران دولتی با یکدیگر مسابقه رانت گذاشته‌اند؟!
پرونده‌های پارتی‌بازی و اتهامات مالی از برخی از آقازاده‌ها و خویشاوندان نسبی و سببی ورود پیدا کرده است. به گزارش جهان‌نیوز تا دیروز از برادر و دختر مظلوم مقامات دولتی در پرونده‌های فساد مالی سخن گفته می‌شد اما حالا پای دامادها نیز به میان آمده شده است. پس از ماجرای انتصاب داماد رئیس‌ جمهور به معاونت یکی از وزارتخانه‌‌ها که با انتقاد شدید افکار عمومی و استعفای اجباری وی انجامید، حالا ماجرای اتهامات داماد وزیر کار مطرح شده است.
در جلسه دادگاه بانک سرمایه اعلام شد که «محمدهادی رضوی» 107 میلیارد تومان تسهیلات «بدون وثیقه» از سال 91 تا 94 گرفته است. او داماد محمد شریعتمداری وزیر فعلی کار است؛ رضوی در دادگاه با اشاره به اینکه برخی اصرار دارند بگویند او داماد وزیر کار است، گفته که داماد محمد شریعتمداری‌ام نه نتانیاهو.
نماینده دادستانی رضوی را متهم کرد که سعی داشته چندین ملک را که در نقاط مرغوب تهران خریداری کرده بوده از طریق گران‌نمایی و پرداخت رشوه، بیش از 4 برابر ارزش واقعی ارزیابی شوند تا از این طریق بدهی خود را به بانک سرمایه تسویه کند.
ماجرای داماد وزیر صنعت دولت یازدهم هم به جای خود مورد بحث بود. اتهاماتی درباره دست داشتن وی در شرکت‌های پتروشیمی و گشایش ال‌سی در ترکیه مطرح شد.
چندی قبل ویلاسازی دختر نعمت‌زاده هم در منطقه لواسان که این روزها در این منطقه خوش آب و هوا باب شده سر و صدای زیادی بر پا کرد و شهرداری اقدام به تخریب قسمتی از بنای این ویلا کرد که پیشروی غیرقانونی در آن صورت گرفته بود.
متاسفانه این نوع اخبار و اتهامات از خانواده دولت کم نیست و از «حسین فریدون» برادر رئیس جمهور گرفته تا «مهدی جهانگیری» برادر معاون اول رئیس جمهور و برخی از آقازاده‌های وزرای دولت چنین اخبار و اتهاماتی در رسانه‌ها درز پیدا کرده است.
در انتخابات ریاست جمهوری 96 بود که یکی از کاندیداهای ریاست جمهوری از واردات البسه توسط دختر وزیر وقت آموزش و پرورش سخن گفت و اسحاق جهانگیری در دفاع از وی گفت که «دختر مظلوم وزیر جهت امرار معاش سعی کرده کاری انجام دهد.» اما به نظر می‌رسد که حالا ورود غیرقانونی نزدیکان دولتمردان به عرصه اقتصاد و ویلاسازی‌های غیرقانونی و... در حال افزایش است.
جالب اینجاست که وقتی متهمی منتسب به یکی از مقامات دولتی در دادگاهی حاضر می‌شود از رسانه‌ها و دادگاه‌ها می‌‌خواهند که وی را به عنوان داماد وزیر نشناسند اما اینکه چقدر اخذ تسهیلات، با نام و رانت بوده است سوالی است که در این موارد مطرح می‌شود.

برجام برای اروپایی‌ها همان دی‌ماه 94 تمام شد
یک کارشناس سیاسی می‌گوید برجام برای اروپایی‌ها، همان دی‌ماه 94 تمام شد.
محمدصادق کوشکی در گفت‌وگو با شبکه راه دانا و درباره سخنان روحانی درباره کاهش تعهدات برجامی اظهار داشت: اروپایی‌ها با عملکردشان از برجام عبور کردند یعنی برجام را عملاً نقض کرده و به هیچ‌کدام از تعهداتی که در برجام داشتند عمل نکردند و آمریکا هم که از یک سال پیش از برجام خارج شده است این یعنی گروه 1+5 تعهدی به اجرای برجام نداشته است اما متأسفانه دولت از ابتدا تاکنون به برجام پایبند بوده و این دو اقدامی هم که آقای روحانی اعلام کردند متوقف می‌شود نقض برجام نیست.
وی با بیان اینکه تنها کسی که در این ماجرا هنوز برجام را جدی می‌گیرد و اجرا می‌کند دولت ایران است گفت: آمریکا و 1+5 در عمل از برجام خارج شده‌اند؛ مابقی اعضا که شفاها از برجام خارج نشدند اما در عمل تعهدات برجامی خود را انجام نمی‌دهند، از برجام عبور کردند؛ و در این میان ظاهراً دولت ایران مانده و برجامی که به هر قیمتی باید ایران به تعهداتش عمل کند.
این کارشناس مسائل سیاسی تصریح کرد: اگر آقای روحانی بخواهد برجام را کنار بگذارد در حقیقت باید تمام شش سال گذشته را دور ریخته فرض کند. ایشان به مردم ایران وعده بردبرد داد و برجام را یک بازی 2-3 به نفع ایران ارزیابی کرد.
کوشکی افزود: خروج از برجام در حقیقت اعتراف به این است که برجام به جز شش سال خسارت محض هیچ بهره‌ای نداشته و باعث 6 سال عقب‌ماندگی از توانمندی هسته‌ای و کنار گذاشتن آن بدون هیچ دستاوردی شد. به همین خاطر دولت ایشان در برابر یک اقدام عملی برای مقابله با غرب تعلل به خرج داد.
کوشکی با بیان اینکه تصمیماتی که اعلام شده اجرایی می‌شود جزء متن برجام بوده و تخطی از برجام نیست خاطرنشان کرد: گروه 1+5، برجام را وقتی تمام‌شده دیدند که ایران به دست خود توانمندی هسته‌ای‌اش را نابود کرد. آن‌ها به اهدافشان رسیدند و به هیچ‌کدام از تعهداتشان هم عمل نکردند اما ظاهراً آقای روحانی اصرار دارد تا قیامت این قفل بر سیستم هسته‌ای ایران باقی بماند.
کوشکی در ارزیابی پیشنهاد مذاکره با اروپایی‌ها بیان کرد: این پیشنهاد یعنی ابراز ضعف و به همین دلیل هم اروپایی‌ها نه‌تنها آن را جدی نخواهند گرفت بلکه بسیار گستاخ‌تر هم می‌شوند. اروپایی‌ها آقای روحانی را خیلی خوب شناختند. سال پیش در چنین روزهایی آقای روحانی چند هفته به اروپا مهلت داد تا به تعهدات برجامی شان عمل کنند. اکنون 52 هفته از آن زمان گذشته و فقط مواضع ضد ایرانی اروپایی‌ها خشن‌تر شده و هیچ گامی هم برنداشتند. زمانی که آقای روحانی صحبت از این می‌کند که ما مرد صلح و اعتدالیم و پایبند به برجام هستیم و از برجام خارج نمی‌شویم توقع دارید اروپایی‌ها از این عبارت خیلی وحشت کنند.
وی در ارزیابی آینده برجام گفت: برجام آینده‌ای ندارد. برجام روزی تمام شد که مقامات ایران با دستان خودشان یک ماه زودتر از زمان تعیین‌شده توانمندی هسته‌ای خود را نابود کردند. دی‌ماه سال 94 وقتی‌که تعهدات را زودتر از موعد انجام دادند و توان هسته‌ای را نابود کردند و سانتریفیوژ ها را کندند و دور انداختند. آن روز برجام تمام شد. یعنی آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها به هدفشان رسیدند. همان تعبیری که اوباما بیان کرد، بدون حتی شلیک یک تیر ایران با دست خودش توانایی هسته‌ای خود را نابود کرد آن روز دیگر برجام تمام شد.

نیوزویک: آمریکا، جنگ با ایران را شبیه‌سازی کرد و شکست خورد
نشریه نیوزویک فاش کرد آمریکا فقط یک بار جنگ با ایران را شبیه‌سازی کرد که در آن شکست خورد.
این مجله آمریکایی در گزارشی نوشت: آمریکا به عنوان قدرت برتر نظامی جهان شناخته می‌شود، اما با نگاهی به سوابق می‌توان گفت کارنامه آن لکه‌دار است. آزمایش‌ها و شبیه‌سازی‌های انجام گرفته توسط پنتاگون در 17 سال گذشته بین نیروهای دریایی آمریکا علیه جریانی که از تاکتیک‌های مشابه ایران استفاده می‌کرد نشان می‌دهد مقابله با ایران احتمالاً مرگ‌آور خواهد بود.
ایران دو نیروی دریایی مجزا دارد. یکی نیروی دریایی ارتش و دیگری نیروی دریایی سپاه. گرچه بسیاری توانایی‌های دریایی ایران را دست‌کم می‌گیرند، اما قایق‌های پرسرعت ایران که مسلح به موشک‌اند می‌توانند پیشرفته‌ترین ناوهای آمریکایی را درهم بشکنند.
در سال 2002، یک شبیه‌سازی ترکیبی میان تیم قرمز که شباهت زیادی به استراتژی‌ها و ابزارها و قایق‌های ایران داشت در برابر تیم آبی که نماینده نیروی دریایی آمریکا بود، نشان داد تیم آبی ممکن است به سختی در برابر تیم قرمز شکست بخورد.
علی‌رغم استفاده تیم آبی از تکنولوژی‌های بسیار پیشرفته، تیم قرمز موفق شد با استفاده از موشک‌های کروز، سامانه‌های رادار دفاع موشکی تیم آبی را درهم بشکند و تعداد قابل‌توجهی از تجهیزات و ناوهای آمریکایی را غرق کند. در این رزمایش از یک نوع حمله سریع چریکی نیز توسط گروه قرمز استفاده شد که کار تجهیزات گروه آبی را یک‌سره ساخت.
تیم کنترل پنتاگون، به‌جای این‌که از شکست‌هایی که در این شبیه‌سازی متحمل‌شده درس بگیرد؛  با کاهش توانایی‌های تیم قرمز، شکست خود را پوشش داد. توجیه پنتاگون این بود که می‌خواست همه توان خود را در درگیری پرهزینه و پیچیده‌ای که جان نیروهای واقعی آمریکایی قرار بود در آن گرفته شود به کار برده باشد.
16 سال بعد، تام کاتن سناتور ایالت آرکانزاس به پی‌بی‌اس گفته آمریکا می‌تواند ایران را در دو حمله شکست بدهد. اولین و آخرین حمله. بسیاری از مقامات و کارشناسان با این ادعای کاتن مخالفند. کاتن در حالی این ادعا را کرده که ایران کشوری بسیار وسیع‌تر، با ارتشی بزرگ‌تر و انبارهای موشکی پُرتر از هر کشوری در منطقه است و مبارزان شیعه تحت رهبری سپاه حاضرند به‌خاطر ایدئولوژی در سراسر منطقه برای ایران بجنگند.

دویچه‌وله: مقاومت ایران نقشه تهدید ترامپ را بی‌اثر کرد
«فشار حداکثری ترامپ هیچ اثری بر سیاست ایران نگذاشت اما ابزار به سازش واداشتن ایران را از بین برد».
سایت دویچه‌وله در تحلیلی به قلم راینر هرمان نوشت: اعتبار جهانی سیاست خاور نزدیک آمریکا همواره کاهش می‌یابد. ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده ابتدا با این پرسش که آیا نیروهای آمریکایی از سوریه خارج می‌شوند یا نه سردرگمی ایجاد کرد و اکنون سیاست «فشار حداکثری» بر ایران که تنها بر نیروی نظامی استوار است و هیچ امکانی برای دیپلماسی نگذاشته، آب به آسیاب بحران‌های خاورمیانه می‌ریزد.
ترامپ و مشاور امنیتی‌اش بولتون به خلیج فارس لشکرکشی کرده‌اند اما تندروهای ایران آنچنان عمل نمی‌کنند که باب میل واشنگتن باشد. آنها معتقدند که جنگ درنمی‌گیرد و اگر هم جنگی پیش بیاید آنها جا خالی نمی‌کنند، به این ترتیب سناریوی تهدید ترامپ بی‌اثر می‌شود.
تهدیدهایی که از جانب ایران وجود دارد سال‌هاست که برای همگان آشناست و تغییری هم نیافته است. این، ایجاد توازن قوا در منطقه بود که باعث شد، در خلیج فارس آرامش برقرار باشد.
این اقدامات در حالی صورت می‌گیرند که هنوز هیچ نشانه‌ای از تهدیدهای ایران در عراق علیه کشور سومی مشهود نیست. به همین دلیل وزارت دفاع آلمان وضعیت امنیتی در عراق را بررسی کرد و تصمیم گرفت که عملیات آموزشی نظامی خود در عراق را ادامه دهد.
چنین به نظر می‌رسد که عربستان سعودی و امارات متحده عربی تنها برنده وخامت اوضاع در خلیج فارس از جانب آمریکا هستند، کشورهایی که از اقدامات آمریکا استقبال می‌کنند و آمریکا هم در رابطه با جنگ آنها در یمن سکوت کرده است.
این کشورها از برنامه ترامپ برای به صفر رساندن صادرات نفت ایران بهره می‌برند، اما حمله‌های اخیر به نفتکش‌ها در تنگه هرمز نشان دادند که تا چه حد صادرات نفت آنها ضربه‌پذیر است.
یک سال است که ترامپ سیاست «فشار حداکثری» در برابر ایران را پیش می‌برد بدون اینکه در رفتار و سیاست‌های ایران تغییری ایجاد شده باشد. در عوض، خروج تکروانه ترامپ از برجام که برخلاف میل اتحادیه اروپا صورت گرفت، در جبهه مشترک کشورهای غربی شکاف به‌وجود آورده است.
برجام نمونه خوبی برای موفقیت رفتار دیپلماتیک در برابر ایران بود. جامعه جهانی توانسته بود با تحریم‌های کارساز و دیپلماسی قابل‌اعتماد ایران را به سازش وادارد. سیاست فعلی اما هیچ نفعی برای کسی ندارد.
در همین حال مجله آمریکایی تایم در گزارشی نوشت: دولت ترامپ هیچ برنامه واقعی و قابل اجرا برای مقابله با ایران ندارد.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
دوشنبه 30 اردیبهشت 1398


رونمایی کاخ سفید از پرده نخست معامله قرن
حماس: نمی‌گذاریم عملی شود
  ۱۳۹۸/۰۲/۳۰
Image result for ‫رونمایی کاخ سفید از پرده نخست معامله قرن‬‎
کاخ‌سفید با اعلام بخش نخست طرح «معامله قرن» اعلام کرده نشست سرمایه گذاری در بحرین با محوریت فلسطین و با حضور برخی کشورهای عربی برگزار می کند. حماس اما اعلام کرده، اجازه موفقیت این طرح خائنانه را نمی‌دهد.
«سی‌ان‌ان» به نقل از یک مقام ارشد دولت آمریکا اعلام کرده کاخ سفید بخش نخست طرح صلح خاورمیانه موسوم به معامله قرن را منتشر کرد. بر این اساس مقامات غربی و صهیونیستی در نشستی خواستار تشویق به سرمایه‌گذاری در کرانه‌باختری، غزه و منطقه خواهند شد. طبق این گزاش، نشست در روزهای 25 و 26 ژوئن (4 و 5 تیرماه) در منامه بحرین برگزار می شود و طی آن «وزیران اقتصاد به همراه سران شرکت‌های تجاری منطقه‌ای و بین‌المللی» حضور خواهند داشت. این تلاش‌ها توسط «جرد کوشنر» مشاور کاخ سفید و داماد رئیس جمهور آمریکا به همراه «جیسون گرینبلات» نماینده آمریکا در امور خاورمیانه رهبری می‌شود. مقامات دولت آمریکا گفته‌اند که در این نشست 4 موضوع اصلی مورد بحث قرار خواهد گرفت: «زیرساخت‌ها، صنعت، توانمند سازی مردم و اصلاحات حکومتی تا از این طریق این منطقه قابلیت سرمایه‌گذاری پیدا کند.» قرار است که در این نشست از هرگونه بحث درباره موضوعات سیاسی خودداری شود و وزیران اقتصاد و نه وزیران خارجه به همراه هیئت‌هایی از شرکت‌های تجاری حضور یابند.
وزیر اقتصاد رژیم آل خلیفه برگزاری این نشست در کشورش را تایید کرده و مدعی شده این نشست بر اهمیت ایجاد فرصت‌های اقتصادی که به نفع تمام منطقه باشد تاکید خواهد داشت. طرح صلح موسوم به «معامله قرن» که آمریکا می گوید برای پایان دادن به منازعه بین فلسطینیان و صهیونیست‌ها آماده کرده، به دنبال حذف همیشگی بازگشت آوارگان فلسطینی به سرزمین خود و اسکان آن‌ها در «وطن جایگزین» یعنی کشورهای دیگر است. به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی در دولت آمریکا و انتقال سفارت این کشور از تل‌آویو به شهر قدس طی کمتر از یک سال گذشته بخشی از همین طرح است و قرار نیست کشوری به نام فلسطین به پایتختی قدس به رسمیت شناخته شود. فلسطینی‌ها طبق این طرح باید خلع سلاح شوند تا به لقمه راحتی برای بلعیده شدن تبدیل شوند.
واکنش حماس
عضو دفتر سیاسی جنبش مقاومت اسلامی فلسطین(حماس) اما در مراسم افطار این جنبش با حضور دیگر گروه‌های مقاومت در اردوگاه عین الحلوه در لبنان تاکید کرده، مقاومت با پشتیبانی و حمایت مردم این کشور «معامله قرن» را شکست خواهد داد و بازگشت به سرزمین‌های اشغالی به خواست الهی اجتناب‌ناپذیر است. عضو دفتر سیاسی حماس در ادامه ماه رمضان را ماه جهاد و پیروزی‌های مقاومت خوانده و گفته: «امروز ابتکار عمل در دست گروه‌های مقاومت است و همین امر بود که دشمن اشغالگر را مجبور به قبول آتش بس کرد.» زمزمه گرانی شدید گوجه فرنگی و رب در آمریکا پس از جنگ تعرفه‌ای با مکزیک
Image result for ‫گوجه فرنگی در آمریکا‬‎
سایت روزنامه «یواس اس تودی» نوشته با آغاز دور جدیدی از اعمال تعرفه‌های تجاری به گوجه فرنگی وارداتی از مکزیک قیمت این محصول و همچنین رب بین 40 تا 85 درصد در آمریکا طی ماه‌های آتی احتمالا گران خواهد شد.
دونالد ترامپ از زمان حضور در کاخ سفید با شعار «اول آمریکا» جنگ تجاری شدیدی را با بسیاری از کشورها از قبیل چین، کشورهای عضو اتحادیه اروپا، مکزیک و کانادا آغاز کرده است. ترامپ افزایش تعرفه‌های گمرکی بر کالاهای وارداتی به آمریکا را این گونه توجیه می‌کند که این اقدامات، به اقتصاد آمریکا کمک کرده و موازنه تجاری را بین آمریکا و سایر کشورها برقرار می‌کند.
 اما برخی کارشناسان می‌گویند دقیقا وضعیت برعکس است و این کشاورزان آمریکایی هستند که از این جنگ تجاری صدمه می‌بینند. بر اساس گزارش «یو اس اس تودی» از امروز سه شنبه وزارت بازرگانی آمریکا توافقنامه تجاری در مورد گوجه فرنگی با مکزیک را خاتمه داده است و با افزایش تعرفه‌های جدید، ممکن است قیمت گوجه فرنگی طی چند ماه آتی در آمریکا افزایش قیمت 40 تا 85 درصدی داشته باشد. برخی منابع غیر رسمی حتی می‌گویند، این افزایش قیمت می‌تواند تا 3 برابر هم باشد.
چین
از سوی دیگر هر چند ترامپ هفته گذشته به وزارت کشاورزی آمریکا دستور جبران افزایش تعرفه‌ها بر کشاورزان آمریکایی را صادر کرد اما در جنگ تجاری با چین نیز به گفته کارشناسان این آمریکایی‌ها هستند که متضرر خواهند شد. بلومبرگ در گزارشی در این زمینه نوشته: «شرکت‌ها و مصرف کنندگان آمریکایی از طریق قیمت بالاتر، این افزایش تعرفه‌ها از سوی آمریکا را پرداخت می‌کنند... نتایج مطالعات گروهی از اقتصاددانان بانک مرکزی آمریکا در نیویورک، دانشگاه پرینستون و دانشگاه کلمبیا نشان می‌دهد درآمد آمریکا از تعرفه‌های گمرکی، در حال حاضر برای جبران ضرری که از مصرف محصولات وارداتی به وجود آمده، کافی نیست.»
 بر اساس این گزارش اطلاعات واقعی منتشر شده درباره تجارت و تعرفه‌های گمرکی در سال‌های 2017 و 2018 نشان می‌دهد که شرکت‌های خارجی به هیچ عنوان قیمت محصولات خود را کاهش نداده اند، در نتیجه تأثیر اصلی بر شرکت‌ها و مصرف کنندگان آمریکایی بوده است.
همچنین نتایج یک مطالعه دیگر توسط اقتصاددان ارشد بانک جهانی و اساتید دانشگاه‌های کلمبیا، برکلی و دانشگاه کالیفرنیا نیز این موضوع را تأیید کرده و اعلام می‌کنند که شرکت‌ها و مصرف کنندگان آمریکایی هزینه تعرفه‌های گمرکی جدید ترامپ را می‌پردازند.این گزارش پا را از این هم فراتر نهاده و اعلام کرده که با توجه به اقدامات متقابل کشورهایی که تعرفه‌های گمرکی جدید علیه آنها اعمال شده، در واقع بیشترین ضرر را از این تصمیمات ترامپ، کشاورزان و قشر متوسط جامعه که حامیان اصلی ترامپ در پیروزی در انتخابات سال 2016 بوده اند، متحمل می‌شوند.در بخشی از گزارش مذکور نوشته شده: «ایالت‌های جمهوری خواه، هزینه اصلی این جنگ تجاری را پرداخت می‌کنند، چرا که اقدامات متقابل چین بیش از همه چیز، بخش کشاورزی آمریکا را هدف قرار داده است».
اروپا
بر اساس گزارش خبرگزاری فرانسه شرکت‌های اروپایی نیز به شدت از جنگ تجاری چین و آمریکا متضرر می‌شوند. اتاق بازرگانی اروپا در چین روز دوشنبه اعلام کرده شرکت‌های اتحادیه اروپا در میان آتش جنگ تجاری چین و آمریکا گرفتار شده‌اند که به فضای اقتصادی و صادرات به آمریکا لطمه وارد می‌کند. طبق نتیجه بررسی اعتماد سالانه اتاق بازرگانی اروپا در میان اعضای خود، مناقشات میان پکن و واشنگتن به نفع شرکت‌های اروپایی نیست و این بر خلاف تصورات و امید‌های برخی از آنها در سال گذشته است.
شارلوت رول، معاون اتاق بازرگانی اروپا در چین، در مراسم اعلام نتیجه این بررسی به رسانه‌ها گفته: «در حال حاضر تنش‌های تجاری به عنوان عاملی برای تردید‌های بیشتر در فضای کسب و کار در نظر گرفته می‌شوند. از دیدگاه اعضای ما تنش‌های تجاری برای کسب و کار خوب نیستند.طبق این تحقیقات که ۵۸۵ شرکت به آن پاسخ دادند درگیری‌های تجاری یکی از نگرانی‌های عمده شرکت‌های اروپایی در چین است. رکود اقتصادی چین، کاهش رشد اقتصاد جهانی و افزایش هزینه کار در چین از اصلی‌ترین عوامل نگرانی شرکت‌های اروپایی هستند.»
 به گفته وی شرکت‌های اروپایی بسیاری از محصولات خود را در چین تولید می‌کنند و سپس آنها را به سراسر جهان صادر می‌کنند. تعدادی از این شرکت پیش از این به منظور دور زدن تحریم‌های آمریکا از چین خارج شدند یا تصمیم دارند چنین کاری انجام دهند. مقصد اصلی آنها دیگر کشور‌های آسیایی یا اروپاست.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
دوشنبه 30 اردیبهشت 1398

دستور بازداشت 250 پرسنل وزارت خارجه ترکیه به اتهام ارتباط با «گولن»
  ۱۳۹۸/۰۲/۳۰

Image result for ‫دستور بازداشت 250 پرسنل وزارت خارجه ترکیه به اتهام ارتباط با «گولن‬‎
دستگاه قضایی ترکیه دستور بازداشت 250 تن از پرسنل وزارت خارجه این کشور را به اتهام ارتباط با «فتح الله گولن» و دست داشتن در کودتای نافرجام سال 2016 صادر کرد.
دیروز دستگاه قضایی ترکیه دستور بازداشت 250 نفر از کارمندان وزارت خارجه این کشور را صادر کرد. این افراد متهم هستند که در کودتای نافرجام 15 جولای 2۰16(25 تیر 1395) دست داشته‌اند. اتهام دیگر افراد فوق، ارتباط داشتن با «فتح الله گولن» است. گولن که هم اکنون در پنسیلوانیای آمریکا به سر می‌برد، عامل اصلی کودتای 2016 دانسته شده است.تا عصر دیروز 78 نفر از 250 پرسنل تحت تعقیب، بازداشت شده‌اند و تلاش برای دستگیری دیگر مظنونان ادامه دارد. تا کنون در ارتباط با کودتای نافرجام 2016 ، برای بیش از ۷۷ هزار نفر حکم حبس صادر شده و ۱۵۰ هزار تن از کارکنان سازمان‌های دولتی، ارتش و دیگر نهادها هم از کار اخراج و یا معلق شده‌‌اند.


 گزارش گروه حقوق بشری کشمیر
از شکنجه سیستماتیک مسلمانان در زندان‌های هند

Image result for ‫شکنجه سیستماتیک مسلمانان در زندان‌های هند‬‎
یک گروه حقوق بشری کشمیر با انتشار گزارشی جامع در مورد ارتکاب صدها مورد شکنجه و تجاوز جنسی نسبت به زندانیان کشمیری توسط نظامیان و زندانبانان هندی، خواستار تحقیق سازمان ملل در این باره شده است.
  گروه حقوق بشری موسوم به «ائتلاف انجمن مدنی جامو-کشمیر» طی گزارشی، نهادهای رسمی و حاکمیتی هند را به «استفاده روزمره» از شکنجه متهم واعلام کرده نیروهای هندی از شکنجه به عنوان «ابزار کنترل» ساکنان منطقه کشمیر استفاده می‌کنند.
به گزارش ایسنا در این گزارش همچنین آمده:«در حالی که شکنجه یکی از موارد نقض حقوق بشر از جانب دولت هند است، ولی تاکنون کمترین انعکاس را در گزارش‌ها داشته است. به سبب مجازات ‌ناپذیری عاملان (شکنجه) در نیروهای‌ مسلح (و عدم پیگرد آنها) چه از نظر حقوقی، چه اخلاقی و چه سیاسی، حتی یک مورد پیگرد قضائی نسبت به هیچ یک از موارد نقض حقوق بشر اتفاق نیفتاده است.»هرچند تا کنون برخی از مقامات هندی به وجود شکنجه در کشمیر اذعان کرده‌اند، ولی منکر این هستند که نیروهای هندی به صورت سیستماتیک و با هدف کنترل مردم کشمیر، دست به شکنجه آنها می‌زنند.
گزارش مذکور متشکل از ۵۶۰ صفحه بوده و حاصل یک دهه تحقیق است. در این گزارش توصیه شده که کمیسیونر عالی حقوق بشر سازمان ملل تحقیقاتی را درخصوص این رخدادها انجام دهد.
در این گزارش از دولت هند نیز درخواست شده که عضو کنوانسیون منع شکنجه سازمان ملل شود و به گروه‌های حقوق بشری بین‌المللی اجازه دهد که وارد کشمیر شوند.
سال گذشته نیز سازمان ملل نخستین بار گزارشی را درباره کشمیر منتشر کرده و خواستارتحقیقات بین‌المللی مستقل درباره موارد نقض حقوق بشر شامل تجاوز، شکنجه و قتل‌های غیر قانونی در کشمیر شده بود.در گزارش مذکور، جزئیات ۴۳۲ مورد شکنجه شامل شکنجه‌های رایج، الگوها، اهداف، عاملان، مکان‌ها و جزئیات دیگر درج شده است.افراد شکنجه شده نیز ۲۹۳ غیرنظامی ، ۱۱۹ شبه نظامی و ۲۷ فرد کم سن‌وسال هستند.در این گزارش آمده نهادهای دولتی مثل پارلمان، قوه مجریه، قوه قضائیه و نیروهای مسلح هند از شکنجه به عنوان یک روش نهادینه و سیستماتیک استفاده می‌کنند...از جمله شکنجه‌هایی که از سوی مقامات هندی اعمال شده‌اند، می‌توان به برهنه کردن بازداشتی‌ها، غرق مصنوعی، اتصال جریان برق به اندام‌ها، سوزاندن بدن با اجسام داغ، محروم کردن از خواب و شکنجه‌های جنسی‌اشاره کرد.
واکنش سازمان ملل
در واکنش به این گزارش، «خوآن ای. مندز» گزارشگر ویژه سابق سازمان ملل در حوزه شکنجه گفته: «این گزارش باعث افزایش نگرانی نسبت به سوابق حقوق بشری هند می‌شود.»
کشته شدن 3 کشمیری
از سوی دیگر خبر رسیده نیروهای امنیتی هند با حمله به پناهگاه شبه نظامیان کشمیری در منطقه پولوما، سه نفر از آنها را کشتند.
بر اساس بیانیه پلیس هند، شبه نظامیان کشته شده، وابسته به گروه « حزب المجاهدین» بوده‌اند. این گروه از جانب پاکستان حمایت می‌شود. دو روز پیش از این اتفاق نیز پنج شبه نظامی، دو غیرنظامی کشمیری و دو سرباز هندی در جریان درگیری‌های جداگانه در منطقه کشمیر، جان خود را از دست داده بودند.
هندوهای گاوپرست نیز با تیر اندازی به دو مسلمان در نزدیکی کشمیر، جان یک نفر از آنها را گرفته و دیگری را مجروح کردند.
خبر دیگر اینکه، «میرواعظ عمر فاروق» رئیس‌«حزب حریت هند» تعطیلی نماز جمعه در مسجد جامع «سرینگر» به دست نیروهای هندی را محکوم کرد و این اقدام را «اهانت به حقوق دینی مردم» دانست.دو بخش منطقه جامو و کشمیر توسط هند و پاکستان کنترل می‌شود. با این حال، هر کدام از این کشورها مدعی حکومت بر تمامی این منطقه است.شورش داعش در زندان تاجیکستان جان 32 نفر را گرفت
Image result for ‫شورش داعش در زندان تاجیکستان‬‎
شورش تکفیری‌های وابسته به داعش در یک زندان تاجیکستان، مرگ 32 نفر از جمله سه نیروی محافظ زندان را به دنبال داشت.
وزیر دادگستری تاجیکستان می‌گوید اواخر روز یکشنبه داخل زندان شهر «وحدت» واقع در 10 کیلومتری شرق شهر دوشنبه، زندانیان وابسته به «داعش» دست به شورش زدند و با سلاح سرد، سه تن از نیروهای امنیتی زندان را به قتل رساندند.وزارت دادگستری تاجیکستان نام یکی از عاملان اصلی شورش را «بهروز گل مراد» اعلام کرده است. گل مراد خالیمواف قبلا سرهنگ‌ نیروهای ویژه ارتش تاجیکستان بود که در سال 2015 به داعش پیوست. او بعدها از گروه تروریستی داعش جدا شد.مقامات امنیتی تاجیکستان می‌گویند، با قتل عاملان شورش مذکور، هم اکنون وضعیت زندان به حال عادی بازگشته است.
زندان وحدت تاجیکستان 1500 زندانی را در خود جای داده است. آبان سال گذشته نیز عناصر داعش با شورش در زندان «خجند» تاجیکستان، باعث مرگ 47 نفر شدند.
مرگ 3 شخصیت مذهبی
مقامات تاجیکستان همچنین اعلام کرده‌اند که، در جریان آشوب زندان «وحدت»، سه شخصیت سرشناس مذهبی این کشور کشته شده‌اند. طبق گزارش وزارت دادگستری تاجیکستان، «سید قیام الدین غازی، «کریموف ستار» و «ستاروف سید مهدی خان» سه چهره معروف مذهبی این کشور، توسط زندانیان آشوبگر به قتل رسیده‌اند.
در بیانیه وزارت دادگستری می‌خوانیم: «زندانیان عضو داعش این سه نفر را برای ترساندن ماموران زندان، به گروگان گرفته بودند و سپس، آنها را با کارد به طرز فجیعی کشتند».

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
دوشنبه 30 اردیبهشت 1398

استقبال ژاپنی‌ها از مذاکره بدون پیش شرط با کره شمالی
  ۱۳۹۸/۰۲/۲۹
Image result for ‫استقبال ژاپنی‌ها از مذاکره بدون پیش شرط با کره شمالی‬‎
بر اساس یک نظرسنجی در ژاپن ، مردم این کشور از تغییر موضع اخیر این کشور برای مذاکره بدون پیش شرط با کره شمالی حمایت می‌کنند.
بر اساس نظرسنجی‌ای که خبرگزاری کیدو آن را انجام داده است ، حدود ۶۱ درصد از رای‌دهندگان از تغییر موضع اخیر «شینزو آبه» در زمینه مذاکره با کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، بدون هیچ پیش شرطی حمایت می‌کنند.نتایج این نظرسنجی، که روز‌های شنبه و یکشنبه به صورت تلفنی انجام شد، نشان می‌دهد میزان تایید کابینه شینزو آبه 50.5 است. این رقم در نظرسنجی قبلی که اوایل ماه جاری میلادی برگزار شد، 9/51 درصد بود. نتایج این نظرسنجی همچنین حکایت از آن دارد که 61.2 درصد از شرکت‌کنندگان از موضع نخست‌وزیر کشورشان مبنی بر دیدار با کیم بدون دریافت تضمین برای پیشرفت در موضوع ژاپنی‌های ربوده شده، حمایت می‌کنند.


 تلاش برای مهندسی انتخابات کار دست نخست وزیر‌کانادا داد
Image result for ‫تلاش برای مهندسی انتخابات کار دست نخست وزیر‌کانادا داد‬‎
نخست وزیر کانادا به تلاش برای مهندسی انتخابات از طریق اعطای 600 میلیون دلار به رسانه ها در آستانه انتخابات متهم شده است.
«جاستین ترودو»  نخست وزیر کانادا اخیرا و در آستانه انتخابات، اعتباری چیزی بالغ بر ۶۰۰ میلیون دلار از پول مالیات‌دهندگان این کشور را  به روزنامه ها اختصاص داده است. ظاهرا قرار است اعتبارات و امتیازات دیگری نیز به رسانه ها اعطا کند و همین مساله باعث شده وی به تلاش برای جلب حمایت رسانه‌ها و تضعیف آزادی مطبوعات متهم شود.
به نوشته خبرگزاری «اسپوتنیک» لایحه مذکور که با هدف «حمایت از روزنامه‌نگاری کانادایی»  در عصر دیجیتال است، احتمالا در ماه‌های آتی پیش از انتخابات سراسری ماه اکتبر (آبان ) به تصویب پارلمان کانادا می‌رسد. براساس این لایحه توزیع اعتبار مذکور با تصمیم هیاتی مستقل از اعضای «جامعه خبری و روزنامه‌نگاری» منتصب از سوی دولت تعیین خواهد شد.
به من کمک کنید پول بگیرید
منابع خبری در این باره نوشته اند، «پی‌یر پوالیور»، از نمایندگان محافظه‌کار به ساندی تلگراف گفته: «به نظرم زمانبندی جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا بسیار هوشمندانه است. او این را یک مساله انتخاباتی برای روزنامه‌نگاران کرد. مفهوم تلاش او این است که «به من کمک کنید دوباره انتخاب شوم تا من هم کیسه‌ای پر پول به شما بدهم. اگر شما بگذارید من شکست بخورم، خودتان باید هزینه‌هایتان را پرداخت کنید»... ترودو قصد دارد تا تعریفی از روزنامه‌نگاری قابل قبول ارائه کند و بعد پول را به کسانی بدهد که در چارچوب این تعریف بگنجند. این در بلند مدت باعث می‌شود تا گروه وابسته‌ای از روزنامه‌نگارانی با تفکر لیبرال به وجود آید که تمایل زیادی برای نگه داشتن لیبرال‌ها در قدرت داشته باشند.»
رسوایی در اتریش
در اتریش نیز تلاش برای جلب حمایت خاص! رسانه ها کار دست دولت این کشور داده است.  پس از آن که ویدئویی از معاون صدراعظم اتریش منتشر شد که او را در حال وعده دادن قراردادهای دولتی در ازای حمایت رسانه‌ای نشان می‌داد، «هاینز کریستین استراخه» ناچار به استعفا شده و «سباستین کورتس»، صدراعظم، درخواست انتخابات زودهنگام کرد. در ویدئویی که چاشنی اصلی این جنجال شده «استراخه» در یک ویلا با زنی که خود را سرمایه‌دار روس معرفی کرده گپ می‌زند و به او وعده می‌دهد که در صورت خریداری سهام یک روزنامه منتقد دولت و تغییر سردبیری او به نفع حزب استراخه، او حاضر است قراردادهای دولتی مانند آنچه در بخش ساختمانی وجود دارد را به این سرمایه‌گذار روس دهد.
شرم آور است
در واکنش به این رسوایی، «سباستین کورتس» صدراعظم اتریش گفت که به رئیس‌جمهوری پیشنهاد برگزاری انتخابات زودهنگام را داده و از او خواسته که این انتخابات در نخستین فرصت ممکن برگزار شود. صدراعظم اتریش گفت: بعد از علنی شدن  این  ویدئو باید صادقانه بگویم که دیگر بس است. مهم‌ترین قسمت این ویدئو نگرشی است که معطوف به سوءاستفاده از قدرت است؛ معطوف به سوءاستفاده از پول مالیات دهندگان و همراه کردن رسانه‌ها در این کشور. «الکساندر فان دربالن» رئیس جمهور اتریش نیز  در واکنش به تحولات اخیر در عرصه سیاسی کشورش گفت: انتشار ویدئویی درباره معاون صدراعظم شرم‌آور است و نباید اتریش را اینگونه نگریست. ولی اعلام کرد انتخابات زود هنگام سپتامبر( شهریور) برگزار می شود.زره پوش‌های ترکیه وارد طرابلس شدند بحران لیبی پیچیده‌تر شد
Image result for ‫زره پوش‌های ترکیه وارد طرابلس شدند بحران لیبی پیچیده‌تر شد‬‎
آنکارا با هدف حمایت از دولت قانونی لیبی در برابر حملات نیروهای تحت امر ژنرال «خلیفه حفتر» به طرابلس، ده‌ها زره پوش روانه پایتخت لیبی کرد و با این اقدام خود، عملا مقابل کشورهای حامی حفتر قرار گرفت و بحران لیبی نیز پیچیده‌تر از قبل شد.
دیروز کشتی حامل تجهیزات نظامی ترکیه، از جمله 40 دستگاه زره پوش، در بندر طرابلس پهلو گرفت و این سلاح‌ها به دست نظامیان حامی «فائر السراج» نخست‌وزیردولت وفاق ملی رسید.
به گزارش ایسنا، رسانه‌های لیبیایی گزارش دادند که خودروهای زرهی مذکور همان خودروهایی هستند که ارتش ترکیه در عملیات‌ خود، از آنها استفاده می‌کند.
دراین ارتباط، فرماندهی نظامیان وابسته به دولت وفاق ملی اعلام کرد که در راستای آمادگی برای عملیات گسترده علیه نیروهای حفتر و برقراری امنیت در سراسر لیبی، ارتش این کشور به خودروهای زرهی، مهمات جنگی و سلاح‌های منحصر به فرد مجهز شده است.
نیروهای حفتر که خود را «ارتش ملی لیبی» می‌نامند، 12 فروردین عازم تصرف پایتخت شدند. بعدا مشخص شد که این حمله با حمایت عربستان، امارات، فرانسه و مصر صورت گرفته است. در روزهای نخست، حفتر و حامیانش فکر می‌کرده‌اند که طرابلس را تصرف و کار دولت وفاق ملی را یکسره می‌کنند، اما از آن زمان تا کنون نتوانستند به این هدف برسند.
با فرسایشی شدن نبرد و در شرایطی که حفتر می‌دانست این نبرد حکم جنگ سرنوشت برای وی را دارد، او کاملا در اختیار حامیان خارجی خود قرار گرفت و با دادن امتیازهای جدید به دولت‌های خارجی، کمک‌های نقدی و تسلیحاتی بیشتری از آنها دریافت کرده است.
اما ، بر اساس یک اصل جا افتاده در روابط بین‌الملل، مبنی بر اینکه با ادامه یافتن یک بحران داخلی، کشورهای خارجی بیشتری در این بحران وارد می‌شوند، اکنون ترکیه نیز عملا وارد بحران لیبی شده است. این اتفاق ، شکاف میان آنکارا و ریاض را بیشتر خواهد کرد.
خبر‌ها از طرابلس همچنین حاکی است که نیروهای دولت وفاق ملی لیبی از آمادگی خود برای انجام عملیات گسترده علیه نیروهای وابسته به حفتر خبر دادند.
شنبه گذشته جنگنده‌های ارتش دولت وفاق ملی با انجام پنج حمله هوایی، مواضع نیروهای حفتر را در منطقه «قصر بن غشیر» در جنوب طرابلس بمباران کرده‌اند.


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
دوشنبه 30 اردیبهشت 1398


در واکنش به تهدیدهای آمریکا
اردوغان: اس - 400 را می‌خریم اس -500 را هم می‌سازیم

Image result for ‫اردوغان‬‎
رئیس‌جمهور ترکیه در واکنش به تهدید‌های ناتمام آمریکا در مورد خرید سامانه موشکی «اس-400» از روسیه، اعلام کرده ترکیه علاوه‌بر خرید سامانه مذکور، با روسیه به طور مشترک، سامانه دفاع موشکی «اس-500» را هم تولید خواهد کرد.
تصمیم آنکارا به خرید موشک‌های اس-400 روسی، منجر به تیرگی روابط ترکیه و آمریکا شده است. این دو کشور عضو ناتو هستند.
بنا بر اعلام منابع خبری، اردوغان در نشستی با جوانان در اسلامبول تأکید کرده که کشورش از خرید اس-400 روسی عقب‌نشینی نمی‌کند چرا که این یک قرارداد امضا شده است.
آمریکا شدیدا مخالف خرید سامانه موشکی اس-400 توسط آنکارا بوده و تهدید کرده ترکیه باید میان خرید این سامانه موشکی و خرید جنگنده‌های «اف-35» آمریکایی ، یکی را انتخاب کند. ترکیه قصد خرید 100 فروند جنگنده «اف-35» از آمریکا را دارد.
آمریکایی‌ها مدعی هستند که تکنولوژی موجود در سامانه اس-400، برای جمع‌آوری اطلاعات از هواپیماهای نظامی ناتو مورد استفاده قرار می‌گیرد.
البته، کارشناسان می‌گویند که علت واقعی مخالفت آمریکا با خرید اس- 400، نزدیک شدن ترکیه به شرق و متکی شدن این کشور به تکنولوژی نظامی روسی است و این مسئله برای آمریکا و غرب پیامدهای سیاسی و نظامی منفی دارد.وزیر بهداشت یمن:
95 درصد تجهیزات پزشکی بیمارستان‌های یمن از کار افتاده‌اند

Image result for ‫وزیر بهداشت یمن‬‎
بنابر اعلام وزارت بهداشت یمن، 95 درصد از بیمارستان‌ها و مراکز درمانی این کشور به دلیل حملات ائتلاف سعودی و حمایت‌های غرب از این ائتلاف از کار افتاده‌اند.
حملات وحشیانه ائتلاف سعودی به یمن طی 4 سال گذشته باعث شده این کشور عربی با بحران بزرگ قرن مواجه شود. ائتلاف سعودی که خیالش از بابت سازمان ملل و کشورهای غربی مدعی دفاع از حقوق بشر راحت است، حتی بیمارستان‌ها و زیر ساخت‌های بهداشتی این کشور فقیر را هم بمباران می‌کند. این وضع باعث شیوع وحشتناک انواع بیماری‌های مرگبار تقریبا در تمام استان‌های این کشور شده و نبود دارو و امکانات درمانی نیز این فاجعه را «غیر قابل تحمل»
کرده است.
حالا مردم یمن در وضعیت بسیار سختی قراردارند. به گزارش ایسنا، به نقل از المیادین، وزارت بهداشت یمن در بیانیه‌ای اعلام کرده، فعالیت بین ۹۲ الی ۹۵ درصد تجهیزات پزشکی در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی مختل شده‌ و یا از کار افتاده‌اند و یا تاریخ انقضای آنها فرا رسیده است. وزارت بهداشت یمن همچنین اعلام کرده، کشتار ائتلاف سعودی در صنعا و دیگر استان‌ها وخامت اوضاع درمانی و بهداشتی یمن را به دنبال داشته است.
گفتنی است، «محمد عبدالسلام»، رئیس‌هیئت ملی و سخنگوی جنبش انصارالله یمن اخیرا تاکید کرده بود که سازمان ملل با پیشنهاد شماری از کشورها برای درمان زخمی‌شدگان متجاوزان سعودی مخالفت کرده است. عبدالسلام این را هم گفته بود که این کشورها از سوی سازمان ملل پاسخی مبنی بر اینکه نیازی به هیچگونه کمک به زخمی‌شدگان متجاوزان سعودی نیست! دریافت کرده‌اند. در همین راستا، «طه احمد المتوکل»، وزیر بهداشت در دولت صنعا در جریان گفت‌وگو با المیادین گفت، سازمان‌های بین‌المللی در برآورده کردن نیازهای دارویی و تجهیزات پزشکی به یمنی‌ها تعلل می‌کنند.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
دوشنبه 30 اردیبهشت 1398


جنگ تجاری آمریکا و آماده باش کامل چین
   ۱۳۹۸/۰۲/۲۹

Image result for ‫جنگ تجاری آمریکا و آماده باش کامل چین‬‎
همزمان با افزایش تنش های تجاری بین آمریکا و چین رادیو بین المللی چین در گزارشی نوشته پکن در آمادگی کامل بسر می برد و هیچ ترسی از این جنگ تجاری تحمیلی ندارد.
رادیو چین اعلام کرده که آمریکا از یک سو چماق «عوارض گمرکی» را بالا برده و از سوی دیگر می گوید مایل به مذاکره است. روشن است که آمریکا قصد دارد با اعمال فشار حداکثری بر چین، روی میز گفت و گو بیشترین سود را به دست بیاورد اما واشنگتن اگر به اظهارات اخیر چین درباره مهمترین موارد در مذاکره که لغو تصمیم افزایش نرخ عوارض گمرکی، تعیین مبلغ منطقی برای کالاهای آمریکایی وارداتی به چین و تعدیل متن توافق دقت می کرد، متوجه می شد که چین در این موارد به هیچ وجه عقب نشینی نمی کند.
این گزارش می افزاید : حتی اگر آمریکا به ارتقاء نرخ عوارض گمرکی کالاهای وارداتی از چین اصرار کند، چین قطعاً به آن پاسخ می دهد.


مراودات نظامی و اطلاعاتی اسرائیل با رژیم‌های مستبد به روایت عفو بین‌الملل
Image result for ‫اسرائیل‬‎
عفو بین‌الملل گزارشی درباره دست داشتن رژیم صهیونیستی در فروش سلاح و دستگاه‌های جاسوسی به «نظام‌های مستبد در جهان» منتشر کرده و این رژیم جنایاتکار را متهم کرده است.
در گزارش عفو بین‌الملل آمده: «اسرائیل در فروش سلاح و دستگاه‌های جاسوسی به نظام‌های مستبد در جهان دست دارد که این نظام‌ها از چنین سلاح‌هایی برای قتل و تحت پیگرد قرار دادن و ظلم استفاده می‌کنند.» به گزارش ایسنا، این نهاد بین‌المللی از پارلمان و وزارت جنگ رژیم صهیونیستی خواسته نظارت جدی‌تری بر صادرات سلاح داشته باشند و قوانین شفافی را در این زمینه تدوین کنند. گزارش عفو بین‌الملل شامل اسناد و شواهدی مبنی بر صادرات سلاح اسرائیل در دو دهه اخیر به هشت کشور است که حقوق بشر را نقض کرده‌اند. این کشورها عبارتند از: سودان جنوبی، میانمار، فیلیپین، کامرون، جمهوری آذربایجان، سریلانکا، مکزیک و امارات که مخالفان را از طریق دستگاه‌های جاسوسی ساخت این رژیم تحت تعقیب قرار می‌دهند.
عفو بین‌الملل در این گزارش به گزارش‌های رسمی نهادهای حقوقی تکیه کرده است نه داده‌های وزارت جنگ اسرائیل. در این گزارش می‌خوانیم: به رغم ممنوعیت فروش سلاح به سودان جنوبی براساس قطعنامه شورای امنیت، ارتش این کشور سلاح‌های ساخت اسرائیل در اختیار دارد. بخش صادرات در وزارت جنگ رژیم صهیونیستی فروش سلاح به کشورهای مذکور را تصویب کرده است. یوسی میلمن، تحلیلگر امور استراتژیک روزنامه معاریو هم تأکید کرده، تل‌آویو از طریق فروش سلاح قصد دارد به سود کلان دست یافته و روابط دیپلماتیک با کشورهای جهان سوم برقرار کند. به گفته وی ۱۰ درصد سهم تجارت سلاح در جهان متعلق به این رژیم است و به مبالغ هنگفتی از معاملات سلاح دست می‌یابد.
 خروج « اکسون موبیل» از بصره جنگ روانی آمریکا علیه عراق کلید خورد 

Image result for ‫خروج « اکسون موبیل» از بصره جنگ روانی آمریکا علیه عراق کلید خورد‬‎
دولت بغداد در پاسخ به جنگ روانی آمریکا و خارج شدن کارکنان شرکت «اکسون موبیل» از میدان نفتی بصره، اعلام کرد که این اقدام سیاسی واشنگتن، هیچ تاثیری بر اقتصاد عراق نخواهد داشت.
« ثامر الغضببان» وزیر نفت عراق،  به شدت از تصمیم شرکت «اکسون موبیل» در خارج کردن کارکنانش از میدان نفتی
«القرنه -1» بصره انتقاد کرد و خواستار بازگشت فوری این کارکنان به میدان نفتی مذکور شد.
وی گفت: این تصمیم غیرقابل قبول و غیرقابل توجیه است و علت آن، ترس از شرایط امنیتی نیست، بلکه انگیزه‌ های سیاسی در ورای آن قرار دارد.
وزارت نفت عراق هم با صدور بیانیه ای اعلام کرد که هیچ تغییری در فعالیت ‌های میدان نفتی و گازی «قرنه- ۱»بصره رخ نداده و خروج کارکنان شرکت «اکسون موبیل» هیچ تأثیری بر روند کار در این میدان نفتی نداشته است.
«احسان عبدالجبار اسماعیل» مدیر شرکت نفت بصره هم اعلام کرد که خروج کارکنان شرکت «اکسون موبیل» ، یک درصد هم  بر تولید یا اجرای پروژه‌ها تأثیر نگذاشته است.
وی توضیح داد که در میدان نفتی و گازی  بصره  ۱۷۰۰ نیروی کار شاغل هستند که ۱۳۰۰ نفر از آنها اهل عراق  و ۴۰۰ تن هم غیر عراقی یا عراقی بازنشسته هستند و فقط ۳۰ نفر از این کارکنان که اکثراً مستشار ، کارمندان مالی  و یا بازاریاب هستند، به دبی رفته اند.
در پی اعلام کاخ سفید مبنی بر خروج شهروندان آمریکایی از عراق، شرکت «اکسون موبیل» مدعی شد که به علت افزایش تهدیدهای امنیتی، کارکنانش را از عراق خارج می‌کند و در پی آن، شنبه گذشته 20 کارمند این شرکت به دبی منتقل شده اند.
شرکت نفت بصره در این رابطه ، اطلاعیه ای صادر و در آن تاکید کرد که اقدام این شرکت آمریکایی، هیچ تاثیری بر میزان تولید نفت خام و گاز طبیعی عراق نداشته و نخواهد داشت.
شرکت نفتی «اکسون موبیل» متعلق به «رکس تیلرسون» وزیر خارجه سابق آمریکا است.
کاخ سفید در حالی از نا امنی در عراق دم می زندکه مقامات عراقی بارها اعلام کرده اند وضعیت امنیتی در این کشور  مطلوب بوده  و تهدیدی متوجه اتباع خارجی نیست.
به اعتقاد ناظران، اقدام جدید آمریکا در عراق ، جنگ روانی بوده و واشنگتن از دست عراقی ها به خاطر مناسبات گسترده با ایران ، عصبانی است.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
دوشنبه 30 اردیبهشت 1398
انصارالله خطاب به سعودی: این تازه اول راه است
  ۱۳۹۸/۰۲/۲۸

Image result for ‫انصارالله خطاب به سعودی‬‎
عضو شورای سیاسی انصارالله یمن با‌اشاره به هدف قرار گرفتن خط لوله نفت عربستان، به این کشور هشدار داده و گفته، این حمله گام اول بوده و اقدامات بعدی در راه است.
پس از حملات پهپادی انصارالله یمن به تاسیسات نفتی عربستان، «محمد البخیتی» عضو شورای سیاسی جنبش انصارالله یمن در گفت وگوی تلفنی با المنار اعلام کرد، هدف قرار دادن خطوط نفتی عربستان گام اول بود و در پاسخ به جنایات متجاوزان اقدامات بعدی در راه است.به گزارش باشگاه خبرنگاران، البخیتی در ادامه گفت: «هدف از این عملیات تاکید بر این مطلب بود که امنیت عربستان در گرو امنیت یمن است، ما در پی تحت فشار قرار دادن عربستان نیستیم تا جایگاه این کشور را تضعیف کنیم، خواسته ما از آنان این است که بیایید برای صلح آبرومندانه تلاش کنیم، بر این اساس عملیاتی که انجام شد در چارچوب حق دفاع از خود و اجبار عربستان و امارات برای مذاکرات صلح بوده است.»
کودکان یمنی با سلاح کدام کشورها قتل عام می‌شوند؟
Image result for ‫کودکان یمنی با سلاح کدام کشورها قتل عام می‌شوند؟‬‎
محمدرضا مرادی
هر بار انصارالله یمن به عربستان یا امارات حمله می‌کند بلافاصله رسانه‌های عربی و غربی این سؤال را مطرح می‌کنند که سلاح‌های مقاومت یمن از کجا تامین شده و بلافاصله ایران را متهم به ارسال سلاح به انصارالله می‌کنند. اما عربستان و امارات در صدها حمله‌ای که به غیر نظامیان یمنی داشته و کودکان زیادی را قتل‌عام کرده‌اند هیچ‌گاه در این مورد بازخواست نشده‌اند و هیچ رسانه‌ای(غربی- عربی) از منبع تامین سلاح‌های این کشورها سؤالی مطرح نکرده است. گویا ائتلاف سعودی آزاد است از هرنقطه‌ای از جهان سلاح تامین کرده و مردم یمن را سلاخی کند اما انصارالله برای دفاع از خود حق ندارد حتی یک فشنگ از خارج وارد کند. اما چه کشورهایی ابزار قتل عام مردم یمن به دست ائتلاف سعودی را تامین می‌کنند؟
عربستان و امارات به عنوان دو کشور اصلی متجاوز به یمن به صورت کامل در زمینه تسلیحات نظامی وابسته به غرب هستند. قرارداد 110 میلیارد دلاری تسلیحاتی آمریکا با عربستان در خردادماه 96 باعث شد که آل‌سعود با جسارت بیشتری به‌ افراط‌گری‌های منطقه‌ای خود ادامه دهد. علاوه ‌بر این از سال 2015 به بعد صادرات سلاح انگلیس به عربستان 500 درصد افزایش ‌یافته است. در جریان سفر محمد بن سلمان ولیعهد سعودی به انگلیس، لندن قرارداد فروش 48 جنگنده تایفون به عربستان به مبلغ 14 میلیارد دلار را امضا کرد و در مجموع‌، یک قرارداد 85 میلیارد دلاری را با سعودی‌ها در این سفر امضا کرد. میزان صادرات سلاح از آمریکا به عربستان در دوره 2015 تا 2017 یعنی سه سال نخست جنگ یمن بیش از ٤٣ میلیارد دلار بوده است. این سلاح‌ها شامل تجهیزات نظامی، هلیکوپتر، ناوچه‌های جنگی، تانک‌های آبرامز و هواپیماهای جنگی هستند. صادرات سلاح انگلیس در این دوره هم به ١٣ میلیارد دلار رسیده است. عربستان بزرگ‌ترین خریدار سلاح‌های
انگلیس است.
در میان کشورهای اروپایی طبق اعلام مجله فوربس انگلیس بزرگ‌ترین فروشنده سلاح به عربستان است. پس از انگلیس، فرانسه در جایگاه دوم قراردارد و از سال ٢٠١٤ تاکنون حدود ٤٧٥ میلیون دلار سلاح به عربستان فروخته است. آلمان سومین کشور اروپایی است که به عربستان سلاح صادر کرده است. آلمان تنها در سال ٢٠١٨، ٤٦٢ میلیون دلار سلاح به ریاض داده است. در واقع عربستان پس از الجزایر دومین مشتری بزرگ سلاح‌های آلمانی است. کشورهای دیگر اروپایی، به ترتیب میزان فروش سلاح به عربستان به ترتیب زیر هستند: ایتالیا، کرواسی، سوئد، بلژیک، اسلواکی، جمهوری چک و اسپانیا.
اخیرا روزنامه لومانیته در مقاله‌ای به قلم استفان اِبوآر به همدستی اروپایی‌ها با عربستان در جنایات ائتلاف عربی در یمن و کشتار غیرنظامیان پرداخت. این نشریه فرانسوی نوشت، کشورهای عضو اتحادیه اروپا یکی پس از دیگری در ازای فروش سلاح، تسلیم عربستان می‌شوند. به صورت کلی 60 درصد میزان واردات سلاح به عربستان از آمریکا، 23 درصد از انگلیس،5 درصد از فرانسه، و 12 درصد باقیمانده نیز از دیگر کشورهای اروپایی تامین می‌شود. همچنین تازه‌ترین گزارش کارزار تبلیغاتی علیه تجارت اسلحه انگلیس‌(CAAT) نشان می‌دهد که عربستان طی یک دهه گذشته بالغ ‌بر 85 میلیارد دلار سلاح از کشورهای غربی خریداری کرده است.
استفاده گسترده از بمب‌های ممنوعه و غیر متعارف همانند بمب‌های خوشه‌ای، فسفری و میکروبی توسط عربستان، ابعاد هولناک‌تری به جنایات آل‌سعود در یمن داده و مناطق مختلف این کشور را به آزمایشگاه   سلاح‌های اهدایی غرب به عربستان تبدیل کرده است. فروش بمب‌های خوشه‌ای تولید آمریکا و انگلیس به عربستان و به کارگیری این بمب‌ها علیه غیرنظامیان یمنی درحالی ادامه دارد که استفاده از این بمب‌ها بر اساس «کنوانسیون مهمات خوشه‌ای» مصوب سال 2008 ممنوع است. 108 کشور جهان این کنوانسیون را امضا کرده و حدود 100 کشور آن را به تصویب رسانده‌اند. با توجه به این سند حقوق بین‌الملل می‌توان گفت عربستان به عنوان استفاده‌کننده و انگلیس و آمریکا به عنوان فروشنده بمب خوشه‌ای، مرتکب جنایت جنگی، جنایت علیه صلح و جنایت علیه بشریت در یمن شده‌اند. آمریکا و انگلیس با ارسال تدارکات جنگی و بمب‌های خوشه‌ای برای عربستان ، جنگ بی‌رحمانه علیه مردم یمن را تشدید می‌کنند.
در واقع کشتار کودکان یمنی(85 هزار کودک) با دستان سعودی و سلاح‌های غربی اتفاق می‌افتد. بنابراین کاملا طبیعی است که جنایت عربستان و امارات در یمن از سوی کشورهای غربی چندان مهم تلقی نشود، چرا که کشورهای غربی نیز در این جنایت سهیم هستند.
اما انصارالله یمن هر بار برای دفاع از کشور و پاسخ به جنایت‌های ائتلاف سعودی به مواضع متجاوزان حمله می‌کند، کشورهای غربی بلافاصله به دنبال متهم کردن کشورهایی مانند ایران به دلیل ارسال سلاح به یمن هستند. پس از حملات پهپادی اخیر انصارالله به تاسیسات نفتی عربستان و قطع کردن مسیر انتقال نفت از شرق به غرب این کشور بلافاصله همان اتهام همیشگی مطرح شد که ایران، انصارالله را مسلح می‌کند.  محمد علی الحوثی از اعضای انصارالله تصور اینکه ایران بتواند به طور قاچاقی موشک به یمن برساند را مایه تمسخر دانسته و تاکید کرده، «حتی یک تکه نان هم نمی‌تواند از محاصره ائتلاف سعودی بگذرد.» الحوثی بیان داشته که حمله به خط لوله عربستان با پهپادی انجام شد که خود نیروهای حوثی در یمن ساختند.
در واقع جنگ یمن به عنوان بزرگ‌ترین تراژدی قرن تبدیل به نمادی از رسوایی نهادهای بین‌المللی شده است. سازمان ملل پیش‌بینی کرده که تلفات جنگ یمن تا پایان سال 2019 به 230 هزار نفر نیز برسد. این در حالی است که تنها یک حمله انصارالله به تاسیسات نفتی عربستان باعث نگرانی غربی‌ها شده و همه به دنبال محکوم کردن این حمله هستند. اما حمله اخیر عربستان به صنعا و به خاک و خون کشیدن 77 شهروند یمنی از جمله شهادت چهار کودک، هیچ وجدانی را در غرب بیدار نکرده و همچنان مشغول فروش بیشتر سلاح به عربستان هستند.نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
یکشنبه 29 اردیبهشت 1398


انصارالله: سازمان ملل اجازه درمان مجروحین یمنی را نمی‌دهد
   ۱۳۹۸/۰۲/۲۸

Image result for ‫سخنگوی جنبش انصارالله یمن‬‎
به گفته سخنگوی جنبش انصارالله یمن، کشور‌های متعددی پیشنهاد معالجه مجروحین و بیماران یمنی را می‌دهند اما سازمان ملل با درمان آنها مخالفت می‌کند!
کشورهای متجاوز به یمن در 50 ماه گذشته به روش‌های مختلف، مردم بیگناه یمن را قتل‌عام کرده‌اند. تنها در یک مورد پنجشنبه گذشته عربستان با حمله به صنعا 77 تن را به خاک و خون کشید. نهادهای بین‌المللی در برابر این جنایت‌ها کاملا منفعلانه عمل کرده و بعضا حتی با متجاوزان همراه می‌شوند. در شرایط کنونی که یمن تحت شدیدترین محاصره و حملات قرار دارد و زیرساخت‌ها و بیمارستان‌های این کشور توسط ائتلاف سعودی نابود شده جنبش انصارالله برای درمان زخمی‌ها به دنبال اعزام آنها به خارج از کشور است. اما نکته جالب این است که سازمان ملل به عنوان بزرگترین نهاد بین‌المللی که وظیفه تامین امنیت و صلح جهانی را دارد با این خواسته انصارالله مخالفت کرده است.
 به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، محمد عبدالسلام، سخنگوی جنبش انصارالله یمن در این باره می‌گوید کشور‌های متعددی پیشنهاد معالجه زخمی‌های جنگ علیه یمن را مطرح کرده اند، اما سازمان ملل نپذیرفته است. این مسئله خود نشان دهنده اوج ناکارآمدی سازمان‌های بین‌المللی است.
بمباران یمن ادامه دارد
این در حالی است که جنگنده‌های متجاوز سعودی همچنان مناطق مختلف یمن مانند شهرستان کتاف در استان صعده را بمباران می‌کنند. جنگنده‌های سعودی منطقه آل عمار در شهرستان صفراء در استان صعده را نیز بمباران کردند. همچنین نیرو‌های متجاوز سعودی مزارع و روستا‌های منطقه الجبلیه الفازه در التحیتا و روستای زعفران در استان الحدیده با توپخانه گلوله باران کردند. متجاوزان و مزدوران سعودی اطراف شهر تحت محاصره الدریهمی و هتل الواحه و سوق الحلقه و سیتی مکس را نیز به شدت گلوله باران کردند.
از سوی دیگر، عبدالملک الحوثی رهبر جنبش انصارالله یمن در سخنانی اعلام کرد، جنایت‌های مستمر هرگز باعث شکسته شدن اراده ملت ما نخواهد شد و ملت یمن در پایداری و مقابله با متجاوز مصمم است. وی که به مناسبت شب‌های ماه مبارک رمضان سخنرانی می‌کرد، افزود: «امروز بدترین کارنامه جنایتکارانه در جهان، مربوط به ائتلاف تجاوزگری و در راس آنها عربستان و امارات و کسانی است که پشت آنها قرار دارند». رهبر جنبش انصارالله این را هم اضافه کرد که «امیدواریم که اثرات این جنایت‌ها در مردم، افزایش احساس مسئولیت و توجه به جبهه‌های جنگ باشد.»
نماینده آلمان: جلوی دیکتاتور سعودی را بگیرید
خبر دیگر اینکه، «سویم داگدیلن»، یکی از نمایندگان حزب چپ در پارلمان آلمان، درباره رسیدن سلاح به دست شاهزاده محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی، هشدار داد و گفت سلاح آلمانی هم‌اکنون در دست دیکتاتور و قاتل سعودی قرار دارد که یمن را بمباران می‌کند و مرگ را در این کشور گسترش می‌دهد. این نماینده تاکید کرد، سلاح‌های آلمانی در دستان دیکتاتور سعودی قرار دارد و این همان مسئله‌ای است که باعث می‌شود ما توقف کامل صادرات سلاح به عربستان و مصر و همه کشور‌هایی را که در جنگ خونین یمن دست دارند، مطالبه کنیم.
 از سوی دیگر و پس از آنکه برخی خبرنگاران فرانسوی اسراری را درخصوص فروش سلاح کشورشان به ائتلاف متجاوز سعودی در جنگ یمن افشا کردند با اقدام جدی از طرف دولت فرانسه مواجه شدند. جفری لیووالی، یکی از این خبرنگاران افشاگر با‌اشاره به درز اطلاعات طبقه بندی شده اعلام کرد که دولت به عموم مردم درخصوص فروش سلاح به ائتلاف سعودی در جنگ علیه یمن دروغ گفته است. پس از انتشار این گزارش، «ماتیس دستا»، همکار لیووالی و همچنین «بنویی کولمبو»، گزارشگر رادیو فرانسه به ۵ سال زندان و پرداخت جریمه نقدی ۷۵ هزار یورویی محکوم شدند که علت آن دستیابی به اطلاعات طبقه بندی شده بدون مجوز (بر اساس قانون سال ۲۰۰۹ درخصوص دسترسی به اسرار دفاع ملی) بوده است. سرویس اطلاعاتی فرانسه همچنین این افراد را به خطرآفرینی برای اسرار دفاع ملی متهم کرد.سازمان منع گسترش سلاح‌های شیمیایی
 حملات شیمیایی 2018 «دوما» کار دولت سوریه نبود، ساختگی بود!

Image result for ‫سازمان منع گسترش سلاح‌های شیمیایی‬‎
کارشناسان سازمان منع سلاح‌های شیمیایی سازمان ملل پس از گذشت یک سال، به ساختگی بودن حمله شیمیایی «دوما» اعتراف کردند. آمریکا، فرانسه و انگلیس با استناد به این حمله ساختگی تا توانستند علیه بشار اسد جوسازی کردند.
کارشناسان سازمان منع تسلیحات شیمیایی سازمان ملل پس از یک سال سکوت، بالاخره اعتراف کرده‌اند که حمله شیمیایی هفتم آوریل(۱۸ فروردین) سال گذشته به شهر دومای سوریه، کار ارتش سوریه نبوده، بلکه ساختگی بوده است.
به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، نیروهای ارتش سوریه هفتم آوریل ۲۰۱۸ شهر دوما را از تروریست‌های تکفیری پس گرفتند. در این میان، گروه وابسته به دستگاه جاسوسی انگلیس موسوم به «کلاه‌سفید‌ها» مدعی شده بود که شهر دوما از سوی ارتش سوریه هدف حمله شیمیایی با گازهای «کلر» و «سارین» قرار گرفته و ۴۰ نفر بر اثر استنشاق گاز کشته شده‌اند.
همزمان با انتشار این خبر، رسانه‌های اصلی غربی و عربی دست به کار شده وعلیه دمشق جار و جنجال زیادی راه انداخته‌اند. از جمله این رسانه‌ها، شبکه‌های «بی بی‌سی» و «سی ان ان» بودند؛ این دو شبکه که در همراهی با سیاست‌های امپریالیستی آمریکا و انگلیس، پیشینه سیاهی دارند، قبل از اینکه در ارتباط با ماجرای حمله شیمیایی دوما، تحقیقات رسمی صورت بگیرد، دمشق را به این حمله متهم و در میان افکار عمومی جهان، زمینه را برای حمله هوایی آمریکا و متحدان غربی‌اش به سوریه فراهم می‌کردند.
روز 23 فروردین (یعنی چند روز پس از سناریوی شیمیایی دوما) کشورهای آمریکا ، انگلیس و فرانسه ضمن محکومیت شدید دولت دمشق به خاطر کار نکرده، مواضع ارتش سوریه را با چندین موشک هدف قرار دادند!
اما اکنون و در شرایطی که افکار عمومی اصل ماجرا را فراموش کرده، کارشناسان سازمان منع تسلیحات شیمیایی، اعلام می‌کنند که هیچ اثری از گازهای کلر و سارین در شهر دوما مشاهده نشده است. تازه این کارشناسان هنوز هم از پیامدهای انتشار خبر واهمه دارند، چرا که خواسته‌اند نامشان فاش نشود!
جنجال آمریکا علیه دمشق
در پی  اجرای سناریوی شیمیایی توسط «کلاه سفید ها» در شهر دوما، آمریکا به همراه انگلیس و فرانسه،  این قضیه را به شورای امنیت کشاندند. «نیکی هیلی» نماینده وقت آمریکا در سازمان ملل ، برای اینکه زمینه را برای حمله موشکی این کشور به شورای امنیت آماده کند، مدعی شده بود که دولت سوریه بیش از 50 بار از سلاح شیمیایی علیه مخالفان استفاده کرده است!
«کارن پییرس» نماینده وقت انگلیس در سازمان ملل هم برای بزرگنمایی آنچه در دوما رخ داد، آن را «وحشتناک» خواند. «فرانسوا دلاتر» نماینده آن زمان فرانسه در سازمان ملل هم علاوه بر اینکه بدون هرگونه تحقیقی ، دمشق را عامل این حمله دانست، گفت: این حملات به طور مستقیم یا غیرمستقیم با اطلاع روسیه صورت گرفته است!
هر چند حضور روسیه در شورای امنیت باعث شد که این شورا نتواند قطعنامه ای را علیه سوریه تصویب کند، ولی آمریکا، فرانسه و انگلیس بعدا  59 موشک به سمت اهدافی در سوریه پرتاب کردند.
در آن زمان، بازرسان سازمان ملل هم گفته بودند که  شواهد و مدارک این حمله باید حفظ شود، تا عاملان آن بعداً تحت تعقیب قضایی قرار بگیرند. اما، همانطور که می‌بینیم، آنها نیز اکنون مخفیانه از واقعیت پرده بر می دارند.
سرنگونی پهپاد‌های اسرائیلی
پدافند هوایی سوریه اما شامگاه جمعه «تعدادی اجسام نورانی» که از سرزمین‌های‌اشغالی وارد آسمان سوریه شده بودند را هدف قرار داده و سرنگون کرد.
به گزارش خبرگزاری فارس، منابع نظامی سوریه گفتند، این اجسام نورانی که در آسمان جنوب غرب پایتخت سوریه مشاهده شده‌اند، پهپادهای رژیم صهیونیستی بوده و از جولان‌اشغالی وارد آسمان سوریه شده‌اند. گفتنی است که رژیم صهیونیستی هر چند ماه یک بار، اهدافی را در خاک سوریه هدف حملات هوایی قرار می‌دهد و ارتش سوریه نیز تا کنون، بارها موشک‌های شلیک‌شده از سوی این رژیم را ساقط کرده است.
آتش‌بس در ادلب، حماه و لاذقیه
عملیات مهم ارتش سوریه در استان‌های شمال غربی این کشور، که از 16 اردیبهشت ماه جاری آغاز شده بود، با توافق آتش‌بس، موقتا متوقف شد.
یک فرمانده ارتش سوریه در این باره گفته، آتش‌بس مذکور که از نیمه شب جمعه گذشته آغاز شده، به مدت 72 ساعت در جبهه‌های ادلب، حماه و لاذقیه برقرار خواهد بود.
این فرمانده اما درباره جزئیات آتش‌بس، عوامل یا چگونگی حصول آن، هیچ توضیحی ارائه نکرد.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
یکشنبه 29 اردیبهشت 1398

اخبار ویژه روزنامه ها  
 ۱۳۹۸/۰۲/۲۸
Image result for ‫اخبار ویژه روزنامه ها‬‎

از تیتر «هرچه تهران بگوید» تا اعتراف به همراهی اروپا با آمریکا
یک روزنامه زنجیره‌ای بزک‌کننده اروپا اکنون اذعان می‌کند که اروپایی‌ها دنبال بستن با آمریکا هستند و نه کنارآمدن با ایران و اجرای برجام.
آفتاب یزد سال گذشته تیتر غلط‌انداز «هرچه تهران بگوید» را با انتشار تصویری بزرگ از موگرینی منتشر کرده بود. اما اکنون در یادداشتی با عنوان «نشستی برای کنار آمدن با آمریکا» می‌نویسد: نشست اخیر وزرای خارجه اروپا در بروکسل درباره ایران و برجام یک میهمان ناخوانده به‌نام مایک پامپئو داشت؛ هرچند در رسانه‌ها گفته می‌شود که اروپایی‌ها یا فدریکا موگرینی با او سرد برخورد کرده‌اند. به‌نظر می‌آید اروپایی‌ها اگرچه همچنان در لفاظی مسائلی را به نفع ایران و علیه آمریکا مطرح می‌کنند اما در واقعیت و در عمل به سمت مواضع آمریکا میل کرده‌اند. اولتیماتوم اخیر ایران شاید باعث این تغییر مسیر اروپایی‌ها شده است.
از سویی شایعاتی مبنی بر این موضوع منتشر می‌شود که ایران برای ماندن در برجام اعلام کرده که باید یک‌میلیون و نیم بشکه نفت بتواند صادر کند و از سویی نیز طرف اروپایی هم بارها گفته است که اگر ایران از برجام بیرون بیاید دچار مشکل می‌شود. این شایعات و نگاه‌ها هرچند از سوی تهران تکذیب شده اما فاصله ایران و اروپا را بیشتر کرده است. دیدار لاوروف و پامپئو نیز یکی دیگر از تلاش‌های آمریکا برای اجماع علیه ایران است. از طرفی همه اینها همزمان با انفجار فجیره و همین‌طور حملات یمنی‌ها به نیروگاه پمپاژ نفت عربستان بوده است. با توجه به موضع‌گیری‌هایی که وزرای خارجه آلمان، فرانسه و موگرینی در بروکسل داشته‌اند مشخص است که آنها می‌خواهند از ایران امتیازاتی بگیرند. و از طرفی به نظر می‌آید نشست بروکسل بیش از آنکه برای حل مشکلات با ایران باشد تبدیل به نشستی شد برای اینکه بررسی شود آیا اروپا می‌تواند با آمریکا کنار بیاید یا خیر؟

اوباما بیش از ترامپ دشمنی کرد اما با دستکش مخملین
کاسبان ترس درباره اوباما دروغ می‌گویند؛ او برخلاف تظاهر، بیشترین دشمنی را با ایران کرد.
روزنامه فرهیختگان در یادداشتی نوشت: تصور یا دست کم پرسشی در بخشی از افکار عمومی و بیش از آن در دسته‌ای از سیاسیون در ایران وجود دارد که اوباما برای ایران به مراتب بهتر از ترامپ بود و مصائب و مشکلات اساسی برای ایران و اقتصادش از آنجا آغاز شد که اوبامای دموکرات جای خود را به جمهوری‌خواهی چون ترامپ در حکمرانی ایالات متحده داد.
اما این تصور تا چه میزان به واقعیت نزدیک است؟ جمهوری اسلامی ایران بعد از انقلاب اسلامی سال 57، هفت رئیس‌جمهور را در آمریکا- از کارتر تا ترامپ- تجربه کرده است؛ در این 40 سال پس از انقلاب، ایران 22 سال را با رؤسای جمهور جمهوری‌خواه (ریگان، بوش پدر، بوش پسر و ترامپ) و 18 سال را با دموکرات‌ها (کارتر، بیل کلینتون و اوباما) سپری کرده است و دور از واقعیت نیست که در میان تمام این رؤسای جمهور، باراک اوباما از نظر لحن و ادبیات و نحوه تخاطب با دولت و مردم ایران در ظاهر نرم‌تر و ملایم‌تر از بقیه نشان داده است. اوباما در همان نطق افتتاحیه دولتش در بیستم ژانویه 2009 به ایران گفت که «ما دستمان را به سوی شما دراز خواهیم کرد» و پس از آن نیز بارها با پیام نوروزی سعی داشت با مردم و حکومت ایران صحبت کند؛ او برخلاف اسلافش جمهوری اسلامی را با نام رسمی‌اش خطاب قرار می‌داد و تأکید می‌کرد: به تعاملی با ایران که بر پایه «صداقت و احترام متقابل استوار باشد»، متعهد است. این مصادیق مربوط به ظواهر کار است، اما آیا در باطن و در واقعیت میدان نیز وضعیت به همین زیبایی و ملایمت بود.
تحریم‌ها، فاکتور برجسته و تعیین کننده‌ای در داوری مردم و دولتمردان ایران نسبت به آمریکاست. اما آیا اوباما در موضوع تحریم‌ها با ایران ملایم‌تر و مهربانانه‌تر از ترامپ رفتار کرده است؟ اولاً از نظر کمیت تحریم‌ها، میان هفت رئیس‌جمهور آمریکا در دوران پس از انقلاب اسلامی، اوباما بیشترین تحریم‌ها را بر ضد ایران اعمال کرده است. این بررسی حاکی از این است که نزدیک به 40 درصد از تحریم‌ها علیه ایران پس از انقلاب اسلامی توسط اوباما وضع شده است.
اما از نظر کیفیت تحریم‌ها، مسئله از این هم جدی‌تر است؛ تحقیقاً هیچ تحریمی از ناحیه ترامپ علیه ایران اعمال نشده مگر آنکه ساختار و سازمان اصلی این تحریم توسط اوباما معماری شده است. در واقع ترامپ «تمدیدگر» تحریم‌هایی است که اوباما ساختار آنها را پایه‌گذاری کرد و هیچ گاه با برجام این ساختار را به هم نزد. دیوید کوهن، وزیر خزانه‌داری وقت آمریکا در دوران مذاکرات هسته‌ای در گزارش‌های متعددی به سنای آمریکا تأکید می‌کرد، آمریکا ساختار تحریم‌ها را برای ادامه فشارهای تحریمی در آینده حفظ کرده است. مثلاً تحریم‌های مربوط به نفت و همچنین بانکی که این روزها محل بحث و گفت‌وگوها و کشمکش‌های فراوانی شده، همان تحریمی است که دولت اوباما با پیگیری‌های گسترده در قالب قطعنامه 1929 در شورای امنیت سازمان ملل تصویب و پس از آن ذیل فرمان اجرایی رئیس جمهور چیزهایی به آن اضافه و حتی اروپا را نیز در این زمینه با خود همراه کرد.
این حکم درباره قریب به اتفاق دیگر تحریم‌های دولت جدید آمریکا نیز صادق است؛ مثلاً قانون تحریمی معروف به منع صدور ویزا که در ماه‌های ابتدایی دولت ترامپ علیه ایران به کار گرفته شد، قانونی بود که معماری و پایه‌گذاری آن در دولت اوباما انجام شده بود و همین مسئله درباره قوانین تحریمی دیگر مانند مشخص کردن سپاه به عنوان یک گروه تروریستی و قوانین دیگر صادق است.
هر چند ظواهر از برخی تفاوت‌ها در میان اوباما و ترامپ در مواجهه با ایران حکایت می‌کند، اما واقعیات میدانی و استراتژی‌های مدونی که براساس آن اقدامات آمریکا تنظیم می‌شود، نشان می‌دهد هیچ تفاوت مبنایی میان اینها نیست و تفاوت فقط آنجاست که رویکرد اوباما در قبال ایران از پیچیدگی‌ها و ظرافت‌هایی در عرصه ذهن برخوردار بود که می‌توانست حتی تهدید فردی مانند او را برای ایران تشدید کند.

چرا مدعی‌العموم اسناد منتشره علیه برخی مدیران را پیگیری نمی‌کند؟
تبرئه افراد مورد شکایت دولت در دادگاه این پرسش را پیش می‌کشد که چرا مدعی‌العموم پیگیر اسناد منتشر شده علیه خود این دولتمردان نمی‌شود؟!
جهان‌نیوز نوشت: در کنار اخبار مهم سیاست خارجی و اقتصادی، برخی اخبار قابل تأمل دیگر هم وجود دارد که در حاشیه اخبار می‌ماند. این اتفاق جالب توجه، تبرئه برخی از افرادی است که پاستورنشینان و نزدیکان دولتمردان از آنها به سبب ادعایی که در فضای مجازی و رسانه‌ای داشتند شکایت کردند. تبرئه این افراد، به‌خاطر اسناد متقنی است که به دادگاه ارائه کرده‌اند و قاضی به دلیل اتقان و درستی اسناد و مدارک ارائه شده، لاجرم به این نتیجه رسیده که حکم بی‌گناهی و تبرئه این افراد را صادر کند.
اما این موارد حقوقی و اتهامی چه بود و چه کسانی در چه حوزه‌هایی کارشان به دادگاه رسیده است؟
اسامی چند نفر از افراد تبرئه شده و دلیل شکایت از آنها به شرح زیر است:  «علیرضا زاکانی» نماینده ادوار گذشته مجلس بود که بابت اتهاماتی که به اطرافیان رئیس جمهور زده بود به دادگاه رفت و تبرئه شد. فرد دیگری که از اتهامات مربوط به یکی از نزدیکان دولت تبرئه شد، «احمد توکلی» رئیس هیئت مدیره دیده‌بان شفافیت و عدالت بود که طی نامه‌ای با عنوان «وزیر میلیاردی ویژه‌خوار را عزل کنید» از «اسحاق جهانگیری»، معاون اول رئیس جمهور درخواست کرده بود که وزیر وقت صنعت را به جرم رانت‌خواری برکنار کند.
هیئت منصفه مطبوعات در جریان رسیدگی به شکایت نعمت‌زاده وزیر سابق صنعت از دیده‌بان شفافیت و عدالت، پس از شنیدن دفاعیات احمد توکلی وی را به اتفاق آرا مجرم نشناخت. ماجرای شکایت‌های نزدیکان دولتمردان از برخی از سیاسیون و رسانه‌ها به همین‌جا ختم نمی‌شود. در همین رابطه، هفته‌نامه 9 دی از شکایت ریاست جمهوری در موضوع سرقت علمی پایان‌نامه دکترای حسن روحانی تبرئه شد. هفته‌نامه 9 دی طی شش شماره (287 تا293) در تاریخ 15 مهر 96 تا 4 آذر 96 گزارش‌های مستندی را با عنوان «گزارش یک سرقت علمی، بررسی علمی اسناد به دست آمده در موضوع دکتری حسن روحانی» که انعکاس گوشه‌ای از یافته‌های گروه بررسی اصالت رساله دکتری آقای روحانی بود، منتشر کرد. این گزارش، حاصل تلاش جمعی از دانشجویان و دانش‌آموختگان برترین دانشگاه‌های داخل و خارج از کشور و خلاصه‌ای از صدها ساعت کار کارشناسی با درنظر گرفتن «مسامحه‌آمیزترین» ملاک‌های سرقت علمی در فضای آکادمیک داخلی و خارجی بود.
سوالی که در اذهان مردم مطرح می‌شود این است که چرا وقتی این افراد با ارائه اسناد و مدارک درست و متقن در دادگاه، تبرئه می‌شوند، مدعی‌العموم جهت پیگیری این اسناد ورود نمی‌کند و از این مدارک تنها علیه متهمان بررسی می‌شود و به نوعی ناقص به اتمام می‌رسد. این نوع پرونده‌ها با ادعاهایی که در آن صورت می گیرد از جمله پرونده‌های مرموز حقوقی کشور هستند که بعضاً منافع عموم را خدشه‌دار می‌کنند.

آقای خاتمی! به جای حرف زدن از فدرالیسم از فساد اطرافیان خود بگوئید
اظهارات چندی پیش سید محمد خاتمی درباره مطلوب بودن الگوی فدرالیسم برای ایران، با اعتراض یک استاد علوم سیاسی مواجه شد.
سید جواد طباطبایی که پیش از این از روحانی در جشنواره فارابی جایزه گرفته، در واکنش به سخنان خاتمی نوشت: من نیز مانند بسیاران دیگری سخنان آقای محمد خاتمی، رئیس جمهور اسبق، درباره مطلوب بودن الگوی فدرالیسم برای ایران را، که در جمع اعضای شورای شهر ایراد شده بود، با شگفتی فراوان در رسانه‌ها خواندم.
در آن سخنان آمده بود: «مطلوب‌ترین شیوه حکومت مردمی اداره فدرالی است». من درست نمی‌توانم بفهمم که چرا رئیس‌ جمهور پیشین، که باید بداند که هر سخن جایی و هر نکته مکانی دارد، خطاب به اعضای شورای شهر درباره مسائل کلان حاکمیتی کشور چنین مطلب مهمی را مطرح کرده است؟
آقای رئیس جمهور اسبق باید بداند که تصمیم‌گیری در چنین مواردی به هیچ وجه در صلاحیت اعضای شهر نیست که مردم برای اداره امور جاری شهر انتخاب می‌کنند و برحسب تعریف اگر صلاحیتی داشته باشند باید رسیدگی به امور جاری شهر باشد و به این اعتبار، صلاحیتی برای مداخله در امور کشور ندارند. وانگهی، خود آقای رئیس جمهور اسبق چه صلاحیتی دارد که چنین بحث مهم حاکمیتی را با گروهی که آنها نیز در مواردی فاقد صلاحیت هستند در میان گذاشته است. با پایان دوره ریاست جمهوری رئیس جمهور نیز شهروندی بیش نیست و اگر نظری داشته باشد باید آن نظر را مستدل بیان کند و پاسخ بگیرد، اما بیان چنین مباحثی، در چنین سطح عامیانه‌ای، در مناسبت‌های سیاسی در شأن رجل سیاسی نیست.
وی می‌افزاید: من به این اعتبار اخیر این دو سه یادداشت را می‌نویسم تا یادآوری کنم که مصالح عالی کشور را فدای منافع گروهی که او رهبری آنان را بر عهده دارد و فساد و عدم کاردانی بسیاری از آنان به جایی رسیده که خود آقای خاتمی مجبور شده است اعتراف کند: «بعید است مردم با حرف ما در انتخابات آتی شرکت کنند»، نکند! من اضافه می‌کنم: آقای خاتمی بعید نیست، حتمی است! شما به عنوان رهبر اصلاحات حتما شعارهای مردم را شنیده‌اید و این نکته را باید بفهمید که اصلاحات نیازمند نظریه‌ای برای افسادات است، یعنی باید دانسته باشید که در کجاها کار را خراب کرده‌اید، فسادهای اطرافیان شما کجاها و تا چه حدی بوده است؟ آنچه بعید می‌نماید این است که شما و اصلاح‌طلبان هنوز تصور درستی از بیراهه‌ای که رفته‌اید ندارید و برای جبران همین فقدان فهم درست است که هر بار برای گرفتن رأی مردم از مصالح عالی کشور مایه می‌گذارید و هر بار هم همان اشتباه‌های پیشین را مرتکب می‌شوید. جواد طباطبایی با بیان اینکه «اطمینان دارم به واقع متوجه نشده‌اید چه گفته‌اید و گفته‌های شما چه تالی‌های فاسدی می‌تواند داشته باشد»، می‌افزاید: به عنوان یک شهروند، که اندکی بیشتر از شما در این مباحث فکر کرده و به ویژه اینکه سیاست‌باز نیست، از شما می‌خواهم که این سخنان را محترمانه پس بگیرید و به اطرافیان خودتان هم توصیه کنید که وارد این مباحث نشوند.

نشنال اینترست: آمریکا نمی‌داند چگونه نفوذ منطقه‌ای ایران را مهار کند
یک نشریه آمریکایی تصریح کرد واشنگتن در برابر قدرت منطقه‌ای ایران سردرگم است و ایران با وجود تحریم‌ها، برنامه‌های خود را پیش برده است.
نشنال اینترست نوشت: از زمان ورود دونالد ترامپ به کاخ سفید در سال 2017، پایدارترین سیاست خارجی او موضع شدیدی بوده که علیه ایران اتخاذ کرده است. اولین عنصر اصلی این استراتژی «تمرکز بر خنثی‌سازی نفوذ بی‌ثبات‌کننده دولت ایران» بوده است. مایک پومپئو، در سخنانی درباره استراتژی جدید آمریکا درباره ایران توضیح داد که نظام ایران از پول حاصل از توافق هسته‌ای برای «جنگ‌های  نیابتی در خاورمیانه» استفاده می‌کند و ایالات متحده برای مقابله با این اقدامات ایران، «فشار مالی بی‌سابقه» را بر آن اعمال خواهد کرد. اگرچه او می‌گوید که فشار مالی برای محدودکردن فعالیت‌های ایران ضروری است، اما نمی‌توان آن را یک استراتژی جامع برای وادار کردن ایران به عقب‌نشینی از عراق، سوریه، یمن و لبنان دانست.
امروز فعالیت‌های ایران خیلی فراتر از حمایت‌های پنهان از برخی گروه‌ها در منطقه است. ایران در حال حاضر بر عراق و سوریه متمرکز و در یمن درگیر است و از شبه‌نظامیان شیعه در لبنان و سایر مناطق حمایت می‌کند. ایالات متحده نمی‌تواند بدون نادیده‌گرفتن دوعامل مهم با تهدید نفوذ فزاینده ایران مقابله کند. اولی ماهیت تفکر ژئو-ایدئولوژیک ایران است و دومی بستر امنیتی منطقه‌ای که ایران در آن نفوذ خود را گسترش می‌دهد.
این واقعیت که ایران به رغم تحریم‌های اقتصادی اعمال شده از سال 1979 توانسته نفوذ خود را گسترش دهد و  برنامه هسته‌ای داشته باشد را می‌توان نشان‌دهنده اولویت‌های اصلی آن و رفتارش با چنین تحریم‌هایی دانست.
حمله ایالات متحده به عراق در سال 2003 برای ایران فرصت را فراهم آورد. ایران از اشغال عراق توسط ایالات متحده به عنوان ابزاری برای گسترش نفوذ استفاده کرد. سیاست فرقه‌ای آمریکا در عراق سبب شد که ایران بتواند روابط فرقه‌ای عمیق‌تری در عراق ایجاد کند. به‌رغم تحریم‌های ایالات متحده و حضور نظامی آن در عراق، ایران قدرت سیاسی، اقتصادی و ایدئولوژیک زیادی در کشور همسایه خود دارد.
عملیات ایران در سوریه برخلاف عراق با حمایت یک قدرت برتر یعنی روسیه صورت گرفت. درحالی که روسیه به طرف قراردادی درگیری رسیدگی ‌می‌کرد، ایران از نفوذ ایدئولوژیک خود برای فراخوان جنگجویان شیعه از همه جهان برای محافظت از اماکن مذهبی شیعه در سوریه استفاده کرد. این اقدام این امکان را برای ایران فراهم آورد تا شبکه‌ای نظامی تشکیل دهد که برای چندین سال در شکل‌دادن به محیط امنیتی و ایدئولوژیکی سوریه نقش خواهند داشت. اقدامات اشتباه ایالات متحده در سوریه نه تنها شبه‌نظامیان تحت حمایت ایران در این کشور را تقویت کرد، بلکه سبب شد دیگر گروه‌های مشابه منطقه‌ای مانند حوثی‌ها در یمن هم قدرت بگیرند.
امروز، ایالات متحده برای وادارکردن ایران به عقب‌نشینی به یک استراتژی چندجانبه فراتر از فشار مالی صِرف نیاز دارد و باید علاوه بر ایران شماری از کشورهای منطقه را به‌طور هم‌زمان هدف بگیرد. لازم است که ایالات متحده یک موضع مشخص و مستحکم داشته باشد تا بتواند به متحدانش اطمینان خاطر دهد و به ایران، یک کشور هدف دیگر برای توسعه نفوذش ندهد. تا این لحظه، سیاست‌های ایالات متحده در رابطه با عراق، سوریه و یمن، استراتژی آن را در قبال ایران تحت‌تاثیر گذاشته است و دست‌کشیدن آن از ایفای نقش در منطقه هم فضا را برای ایران بازتر خواهد کرد.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
یکشنبه 29 اردیبهشت 1398


( کل صفحات : 9 )    1   2   3   4   5   6   7   ...   


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات